PDA

Zobacz pełną wersję : Malowanie p?yt gipsowych



POCZĄTKUJĄCY Marek
20-08-2003, 13:49
Bardzo prosze poradźcie mi:

Czy można malować płyty gipsowe bezpośrednio na nich? Czy też przed malowaniem jeszcze dodatkowo je wykańczać?

godul1
20-08-2003, 14:13
trzeba je zagruntować. w przeciwnym przypadku będzie widać miejsca w których były szpachlowane.

Radzi0
24-08-2003, 09:40
Polecam preparat pod nazwą Unigrunt. Oczywiście przed gruntowaniem dokładne szlifowanie :D .

ssaka
24-08-2003, 10:44
Polecam preparat pod nazwą Unigrunt. Oczywiście przed gruntowaniem dokładne szlifowanie .
tak dokladnie ........i odpylenie bo inaczej resztki gladzi czy tez gipsu porobia smugi........ostatnio spotkalem sie z "metoda" robienia gruntu akrylowego ..(to dla oszczednych) ..;-) kupujemy akryl w tubie (5pln) i rozpuszczamy w goracej wodzie (ok 5 l) ..i mamy grunt akrylowy ...;-)
pozdr...;-)

Radzi0
24-08-2003, 10:58
Zgadzam się całkowicie, odpyllić trzeba koniecznie. Co do gruntu w wersji "dla ocszczędnych" - widziałeś/aś może efekty zastosowania tego specyfiku? Pytam, bo cena Unigruntu to ok 26-28 zł za opakowanie 5 litrów czyli dużo drożej... A akryl dokładnie jaki? Sporo tego na rynku.

ssaka
24-08-2003, 15:38
zgadza sie ...unigrunt kosztuje ok 5-6 zl za litr i nie rozciencza sie go ....taniej wychodzi grunt akrylowy ....ten co mialem byl w stosunku 1 do 4 z woda...ceny niestety nie pomne....a co do tego specyfiku to nie wiem ..;-(......pytalem malarzy fachowcow jak schodza z kosztow....to powiedzieli mi (w tajemnicy) ..;-) nawet proponowali 10l wody na tube akrylu ..a akryl zwykly ...bialy ....stosuje sie go do wszelakich uszczelnien plyt GK i nie tylko ....fakt faktem rozpuszcza sie w wodzie ...;-)pozdr.

24-08-2003, 20:17
Do gruntowania ścian przed malowaniem zawsze rozcieńczałam Unigrunt. Natomiast wylewki i różne betony malowałam Unigruntem nierozcieńczonym. Nie robi się tak? [sama robiłam "gipsówki" i malowanie w swoim domu]. :D Lucy

farbiarz
31-08-2003, 14:59
Nie musisz gruntować!!! Pod warunkiem, że dobrze odpylisz ściany.. ale...
musisz sie liczyć, że być może bedziesz musiał nałożyć jeszcze jedną warstwę farby (słabsze krycie i automatycznie zmniejsza sie wydajność farby).
Osobiście nie oszczędzałbym bardzo na kosztach i gruntowałbym jednak :)
ale to i tak nie rzadnymi wynalazkami jak akryl w tubie mieszany z wodą (chociaż może okazać sie skuteczny, to nigdy nie wiadomo jakie niesie za sobą konsekwencje, bo takie napewno są)
Jeśli zależy na cenie, to polecam multigrunt 102 (gotowy,bezpośrednio do malowania), lub koncentrat Deimos (niedrogi, wydajny i dobry, chociaż dosyć trudno dostępny). Jeśli możesz poświęcić więcej środków to dobry jest dulux lub dyrup grunt. Atlas?? czy ja wiem.. marka znana, jakość ze średniej półki, troche przereklamowane i nie adekwatne do ceny..

NOTO
27-07-2004, 20:33
Nie musisz gruntować!!! Pod warunkiem, że dobrze odpylisz ściany.. ale...
musisz sie liczyć, że być może bedziesz musiał nałożyć jeszcze jedną warstwę farby (słabsze krycie i automatycznie zmniejsza sie wydajność farby).

Pierwszą warstwę w takim przypadku można mocno rozieńczyć 1:1 - już lekko naniesie kolor.

preev
08-08-2004, 19:31
a ja w jednym pokoju najpierw unigruntem, a potem duluxem kolory świata i wyszły mi i tak łączenia (jaśniejsze), w drugim pokoju najpierw unigruntem, później na biało, a potem kolor i też mi cholera wyszły łączenia płyt (na szczęście nie tak bardzo widoczne ale nie wiem przez co to w końcu - farba, gips ???)

guit
10-08-2004, 15:56
ja właśnie jestem "po" malowaniu płyt i ...
1. użyłem dyrogruntu
2. położyłem 2 wartswy ekonowinki
3. zachlapałem 2-ma warstwami dyrotonu 4 i dopiero jest ok...

a myślałem, że pierwsza warstwa dyrupa mi to załatwi...niestety...

pozdr,

preev
12-08-2004, 20:15
akrylit-w z polifarbu po jednym malowaniu zostawia w tyle duluxa (cena niższa ale dulux ma większą wydajność) nie widać łączeń, hurra :P

ARi.
31-08-2004, 22:34
Witam
a ja sie wkużam było gruntowane i teraz maluje a na łączeniach regiosów widać koleiny i tam gdzie są miejsca co wkretach też widać dziurki :( elipa poprawiała i nadal zaczynam sie wkużać maluje Dekoralem podobno jest dobry a może gips zabardzdzi wpija i sie kurczy aż mis ie jużniechce sie malować.

guit
31-08-2004, 23:08
a czym gruntowales?
gips pije, to prawda, ale jesli byl dobry grunt...

pozdr,

ARi.
01-09-2004, 22:40
bo ja wiem czy dobry PSB chyba tak sie zwał

guit
02-09-2004, 08:04
mam rozumieć, że ten "tańszy"? ;) to nie potrafię o nim nic powiedzieć, ja dałem dyrogrunt i sprawdził się całkiem, całkiem ;)

pozdr,

toomas
02-09-2004, 13:37
Ja robie bez gruntu - ale 1 warstwa to farba rozcieńczona z woda 1:1. Farba biała. Efekt ok i nie ruinuje kieszeni.

~Joanka
24-09-2004, 10:00
Mam za sobą poważny remoncik mieszkanka. My gruntowaliśmy zwykłą białą emulsją - rozcieńczoną a następnie przyszły kolorki z Duluxa - nie polecam 1 warstwowych (b. gęsty, ciężko się maluje, jeżeli chodzi o czasochłonność malowania przypuszczam, że będzie porównywalna z dwiema warstwami oczywiście pomijając czas potrzebny na wyschnięcie 1 warstwy).
Nie polecam Dekorala bo chociaż tańszy szybciej "łapie brud", Dulux - droższy ale dłużej wytrzyma, można z niego łatwo usunąć drobne zabrudzenia przy pomocu wilgotnej ścierki lub gąbki.

Maluszek
24-09-2004, 11:00
My malowaliśmy ścianki g-k Duluxem (mieszany). Najpierw złączenia ścianek zostały wyszlifowane, potem zagruntowane gruntem Duluxa i pomalowane. Farba pięknie, równomiernie pokryła całość ścianek.

w.rob
28-09-2004, 12:47
My malowaliśmy ścianki g-k Duluxem (mieszany). Najpierw złączenia ścianek zostały wyszlifowane, potem zagruntowane gruntem Duluxa i pomalowane. Farba pięknie, równomiernie pokryła całość ścianek.


Najlepsze rozwiązanie. Jeśli już decydujecie się na Duluxa to i grunt powinien być od nich. A dla fanów malowania rozcieńczoną 1:1 emulsją polecam porównanie sobie kleistości gruntu i takiej "wodo-emulsji", albo jeszcze lepiej porównanie nowego tynku cementowo-wapiennego zagruntowanego gruntem i zaciapanego rozcieńczoną farbą emulsyjną...

Na pierwszy rzut oka (przetarcie dłonią :wink: ) czuć różnicę...

toil
03-10-2004, 17:21
My malowaliśmy ścianki g-k Duluxem (mieszany). Najpierw złączenia ścianek zostały wyszlifowane, potem zagruntowane gruntem Duluxa i pomalowane. Farba pięknie, równomiernie pokryła całość ścianek.


Najlepsze rozwiązanie. Jeśli już decydujecie się na Duluxa to i grunt powinien być od nich. A dla fanów malowania rozcieńczoną 1:1 emulsją polecam porównanie sobie kleistości gruntu i takiej "wodo-emulsji", albo jeszcze lepiej porównanie nowego tynku cementowo-wapiennego zagruntowanego gruntem i zaciapanego rozcieńczoną farbą emulsyjną...

Na pierwszy rzut oka (przetarcie dłonią :wink: ) czuć różnicę...
Przetarcie dłonią? ściany są do patrzenia a nie do pocierania.Liczy się efekt końcowy i kasa.Cześć.

Peteros
14-10-2004, 03:37
Z jedną ścianą - teraz w koloże pomarańczowo-krwistym miałem okropna jazdę. Zagruntowałem, pomalowałem białą akrylówką i dopiero po nałożeniu szóstej warstwy uwolniłem się od "niepożądanych śladów".
Dopiero teraz doradzono mi, by farbę gruntującą potraktować docelowym pigmentem. Sprawdzę to w następnym pokoju :-)