PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk gipsowy kontra cementowo wapienny.



Strony : [1] 2 3

Atomic
16-01-2008, 19:21
Witam wszystkich.

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy duża jest różnica w cenie między tynkiem tradycyjnym a gipsowym (maszynowym)?
Wszystko co znalazłem na forum dotyczy odległych lat 2002-2005.
Jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy?
O zaletach i wadach już się naczytałem i jestem bardziej za tynkiem gipsowym.

Cypek
16-01-2008, 20:11
Gipsowe 25 zł/m2
Cementowo wapienne 18 zł/m2 z mułkowaniem
Ceny w Płocku z materiałem.

M ichał SZYMAŃSKI
16-01-2008, 20:49
Lubuskie okolice Żagania
- gipsowe (maszynowe) 12 zł za robociznę z materiałem chcą 22zł
ale uważam że można materiał kupić taniej
- cementowo- wapienne 12 zł robocizna + szlifowanie ok - 4-5 zł a za materiał nie wiem ile wyjdzie.
Ja jestm przed podjęciem decyzji o wyborze ekipy.

Patrycja70
16-01-2008, 20:54
Witam na forum. W Częstochowie m2 tynku gipsowego z agregatu 25 zł. natomiast tradycyjnego 17 zł / ceny z materiałem/ . ale na tradycyjny trzeba położyć gipsówki więc dochodzi dodatkowy koszt. :D :D

kliku
16-01-2008, 22:49
Dolnośląskie , a konkretnie Zgorzelec i tu ceny tynku gipsowego to 11 zł/m2 , z materiałem to 20 zł/m2.
Cena z materiałem jest stosunkowo tania bo u nas tynki ( nie tylko) kupuje się w Niemczech.

KiZ
17-01-2008, 01:14
Witam na forum. W Częstochowie m2 tynku gipsowego z agregatu 25 zł. natomiast tradycyjnego 17 zł / ceny z materiałem/ . ale na tradycyjny trzeba położyć gipsówki więc dochodzi dodatkowy koszt. :D :D

Gipsowe maszynowe też się kwalifikują niestety pod gładź :-?

Atomic
17-01-2008, 06:57
cementowo-wapienne 12 zł robocizna + szlifowanie ok - 4-5 zł a za materiał nie wiem ile wyjdzie.
U nas w okolicy cena z cementowo-wapienne od 12-16zł/m2, ale nie potrafię wyliczyć jaki będzie koszt materiałów, dlatego nie mam porównania. Zdecyduję się chyba na gipsowe jeżeli ich koszt będzie niewiele wyższy od tradycyjnych.
Gipsowe 26zł/m2 z materiałem.

ashca
17-01-2008, 07:21
U mnie kładą w tej chwili cementowo-wapienne z agregatu (Kalisz). Robocizna 9 zł/m2 + materiał 4 zł/m2.
Dowiadywałam się o gipsowe to cena z materiałem wynosiła 24 zł/m2, ale i tak je później trzeba zatrzeć gipsem, więc wolałam cemontowo-wapienne.
Gipsowanie z malowaniem będzie mnie kosztowało 8 zł/m2 (robocizna). Tak mam dogadane.

kliku
18-01-2008, 17:36
U mnie kładą w tej chwili cementowo-wapienne z agregatu (Kalisz). Robocizna 9 zł/m2 + materiał 4 zł/m2.
Dowiadywałam się o gipsowe to cena z materiałem wynosiła 24 zł/m2, ale i tak je później trzeba zatrzeć gipsem, więc wolałam cemontowo-wapienne.
Gipsowanie z malowaniem będzie mnie kosztowało 8 zł/m2 (robocizna). Tak mam dogadane.


Tynki gipsowe zacierać puźniej jeszcze gipsem - pierwsze słyszę. Przecierz jak zrobi je fachowiec to są gładkie jak szkło. I co tu jeszcze poprawiać ?

Barbossa
18-01-2008, 18:46
dopisz w temacie, że "kontra, ale ceny" bo za dużo ludzi się na to nabiera

FREDY
18-01-2008, 18:46
Witam na forum. W Częstochowie m2 tynku gipsowego z agregatu 25 zł. natomiast tradycyjnego 17 zł / ceny z materiałem/ . ale na tradycyjny trzeba położyć gipsówki więc dochodzi dodatkowy koszt. :D :D
czemu trzeba na tynk cementowo-wapienny dodatkowo gipsować - przecież to grzech. :wink:

Damro
18-01-2008, 21:20
Gipsowe 25 zł/m2
Cementowo wapienne 18 zł/m2 z mułkowaniem
Ceny w Płocku z materiałem.
We wrocławiu to 18 zł za m2 za samą robociznę tynku cem-wap a tynk gipsowy 26 z materiałem :D więc podobnie lecz wolę cem-wap ponieważ są twardsze i zdrowsze :D

FREDY
19-01-2008, 12:07
twardsze to napewno - ale o zdrowotności róznych rozwiązań to lepiej sie nie wypowiadać. Gipsowym napewno nie można zarzucić że są mniej zdrowe. :wink:

daggulka
19-01-2008, 12:33
mam cementowo-wapienne-płaciłam 10zł/m2 za robociznę, do tego 2 tony cementu, paleta wapna ,12 ton piasku
tynki cw są twardsze niż gipsowe i mają fakturę piasku , gdzieniegdzie (przynajmniej u mnie) da się zauważyć zarysowania... pedantom nie polecam , ale jeśli ktoś nie chodzi nie patrzy po ścianach to jak najbardziej jestem "za" ...jak to ktoś ujął : "tu lampa, tam kanapa albo kwatek" :wink: :D

tadzel
19-01-2008, 13:16
Przy tynkach gipsowych sciana wygłąda jak puszka blaszana. Nie ma tej faktury jak tynk cementowo-wapienny.Dlatego na zachodzie teraz przy malowaniu naklejaja na sciany przed malowaniem specjalny materiał dajacy fakture.

Bezdomna
19-01-2008, 14:55
A które szybciej schną? i czy rzeczywiście trzeba nakładać gładź na gipsowe?

daggulka
19-01-2008, 15:52
czy trzeba , to zależy od tego czego się po tynkach oczekuje :roll:
jeśli chcesz mieć gładkie jak lustro-bierz gipsowe bo same cw bez gładzi ci tego nie dadzą

ja mam cw i gładzi dawać nie będę- tylko dlatego że nie podobają mi się ściany nienaturalnie gładkie ....ale to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje jak wiemy :wink:

co do schnięcia....zależy od pogody, wilgotności powietrza, temperatury, pory roku.... moje schną już dwa miechy ...i jeszcze widać wilgotne plamy....tyle, że mam nadzieję że jeśli schną powoli to nie popękają tak bardzo :roll:

nie wiem jak szybko schną tynki gipsowe

czandra
19-01-2008, 17:11
A które szybciej schną? i czy rzeczywiście trzeba nakładać gładź na gipsowe?

Tynki gipsowe schną bardzo długo. U nas już 2 miesiąc i jeszcze wiele im brakuje. Co do nakładania gładzi, to niestety trzeba je będzie wykonać, chociaż w porównaniu z tradycyjnym cw to tylko kosmetyka. Cena wykonania tradycyjnego cw i maszynowego (tylko robocizna) w moich stronach jest taka sama - 12 zł/m2. Wybraliśmy gipsowe ze względu na szybkość wykonania. W garażu mam tradycyjny cw i dlatego mogę je porównywać.

Pzdr.

Bezdomna
19-01-2008, 19:45
Czyli które dłużej? Ja mam akurat dobre warunki, bo mam ogrzewanie.

czandra
19-01-2008, 20:20
Czyli które dłużej? Ja mam akurat dobre warunki, bo mam ogrzewanie.

A z czego masz ściany zewnętrze? Z tego co widać w avatarku, masz chyba już ocieplone. Będziesz musiała bardzo dużo wietrzyć, bo przy tynkach jest strasznie wilgotno. Ja mam sciany z BK i przy takiej pogodzie jak teraz dodatkowo potęguje to wilgoć, gdyż BK mocno ją chłonie. Przy ceramice wygląda to zapewne lepiej. Nie mam też ogrzewania i to również może wpływać na czas schnięcia. Wegług mnie jest on podobny przy obydwu tynkach. Trzeba duuuuuużo wietrzyć i dogrzewać, albo zastosować osuszacze.

skasowany1955
19-01-2008, 21:03
hmmmm, wadą podstawową gipsowych jest ich.... brzydota..., taka puszka..., kwestia gustu..., poza tym mniej trwałe, droższe, jakoś wydawało mi się że cementowo wapienne

czandra
19-01-2008, 21:28
hmmmm, wadą podstawową gipsowych jest ich.... brzydota..., taka puszka

:o Może to rozwiniesz bardziej. W czym cementowo-wapienne są piękniejsze i ta puszka....?

Cypek
20-01-2008, 05:40
Tylko proszę nie kłóćcie się, które są ładniejsze.
Nie o to w tym temacie chodziło.
Można tylko mówić o większej twardości c-w nad gipsem.

Xena z Xsary
20-01-2008, 08:12
ja chciałam wapienno cementowe (więcej wapnia)
ale oczywiście nikt tego teraz w mojej okolicy nie robi
więc skończyłam na gipsie.
w skrcie: jest gładko, równo, ale robia sie bardzo szybko widoczne ubytki

Stina
20-01-2008, 21:08
Dolnośląskie , a konkretnie Zgorzelec i tu ceny tynku gipsowego to 11 zł/m2 , z materiałem to 20 zł/m2.
Cena z materiałem jest stosunkowo tania bo u nas tynki ( nie tylko) kupuje się w Niemczech.

Obecnie szukam fachowców od tynków maszynowych ( gipsowe) Buduje sie pod Wrocławiem w okolicach Obornik śląskich. Chetnie skorzystam z namiarów na fachowców.
Pozdrawiam

adi_
20-01-2008, 21:25
dlazcego sie szpachluje tynki maszynowe z gipsu .
bo niesa w stanie idealnie zatrzec tych tynkow pozatym gips maszynowy to nie gips szpachlowy ma inna zarnistosc wiec idealnie gladki nigdy nie bedzie co w sumie jak da sie cementowo wapienny i zatrze sie to szpachlowym gipsem ale na nie wiecej jak 1mm bo tyle wystarczy chyba ze ktos mial do bani piasek i muraza to wychodzi duzo taniej cemntowo wapienny pozdrawiam

JACKIE P
20-01-2008, 22:53
ja też uwżam, ze optymalny jest mimo wszystko nadal tynk cem-wap. Sprawdzony od lat, przy montowaniu kołków duzo mocniejszy niż gipsowy, a przy dobrym położeniu - potrzbea naprawdę niewiele gładzi gipsowej. Ciekawe co zrobisz jak ekipa ci sp.....rdoli mury i będziesz musiał położyć np 5-7 cm gipsu ?

Sasha
20-01-2008, 23:16
to się dopiszę

mam propozycję wykonania tynków cw z gładziami tak aby pow. przypominała lustro czy tam szkiełko :)

pytanie:
jak z ubytkami? Przy gipsowych nie ma problemu - można załatać tak że nic nie widać a przy cw z gładziami? W końcu ostateczną pow. jest gładź więc...

JACKIE P
20-01-2008, 23:25
wracam do posta TADZEL - na tynki /na ścianę/ tapetę naklejają szwaby - jest to tzw. RAUFASE - tapeta z fakturą - taka jest u nich durnowata od lat moda. Wystarczy raz poraz obejrzeć na kanale VOX telewizyjny magazyn pod tytułem "Wohnen nach Wunsch" - idzie tylko Raufasa.
U nas dawno od tego się odeszło. Taka tapeta tylko służy zawolalowaniu niedoróbek, z których są znani niemieccy "fachowcy'

piotrm74
21-01-2008, 06:51
Nie wiem jak WY ale ja będę na wiosne tynkował mój domek tynkiem CW. Mam małe dzieci i tynk gipsowy nie wytrzyma ich werwy do psot.
Pozdro
piotrm74

piotrulex
21-01-2008, 07:33
mamy cem-wap

gipsowe z materialem chcieli 23 zeta

robi nam nasz majster lecz jest to "bezcenne"

znalazlem jedynie ekipe ktora wykonywala za 18 zeta - podobno idealnie - oczywiscie sama robocizna

material na nasz dom to okolo 20 ton piachu, a cementu czy wapna to nie wiem ale niewiele

dom ma powierzchnie calkowita ponad 200m

Xzbyszek
21-01-2008, 07:46
Zdecydowałem się na cementowo-wapienne. Robocizna 17 zł /m (okolice Krakowa). Będą je robić ci sami murarze, co stawiali ściany. Nie będą wiec mogli narzekać na poprzednikowi, ze ściany są krzywe :lol:

czandra
21-01-2008, 08:30
Ciekawe co zrobisz jak ekipa ci sp.....rdoli mury i będziesz musiał położyć np 5-7 cm gipsu ?

Nie życzę nikomu takiego wykonawcy. Jedyna rada to spisywać umowy i wprowadzać ew. kary finanasowe. Przy takiej grubości tynku to nawe CW wyjdzie super drogo!

Duży Boban
21-01-2008, 08:47
hmmmm, wadą podstawową gipsowych jest ich.... brzydota..., taka puszka..., kwestia gustu..., poza tym mniej trwałe, droższe, jakoś wydawało mi się że cementowo wapienne

Gipsowe albo pokryte gładzią pasują do wnętrz nowoczesnych.
Cementowo-wapienne pasują najlepiej do wnętrz rustykalnych.

skama
22-01-2008, 15:02
Nikt na razie nie wspomniał o miejscu, w którym będzie tynk położony. Czytałam gdzieś, że tynki gipsowe nie nadają się do łazienek, ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu. Czy to prawda? Jestem na etapie umawiania tynkarza, więc ta informacja przydałaby mi się na już.

Damro
22-01-2008, 16:15
Nikt na razie nie wspomniał o miejscu, w którym będzie tynk położony. Czytałam gdzieś, że tynki gipsowe nie nadają się do łazienek, ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu. Czy to prawda? Jestem na etapie umawiania tynkarza, więc ta informacja przydałaby mi się na już.
Tak,to prawda,jeszcze oprócz łazienki nia nadają się do kuchni i do garażu oraz pomieszczeń nieogrzewanych.

mclear
22-01-2008, 17:18
ja kładę wszędzie, uważam że to naklepszy kompromis między ceną a jakością. Kwestia kuchni i łazienki w sensie pary wodnej to niezależnie od tynkow potrzebna jest dobra wentylacja. Grzyb zagnieździ się na każdym tynku niezależnie od jego rodzaju

Barbossa
22-01-2008, 17:32
Nikt na razie nie wspomniał o miejscu, w którym będzie tynk położony. Czytałam gdzieś, że tynki gipsowe nie nadają się do łazienek, ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu. Czy to prawda? Jestem na etapie umawiania tynkarza, więc ta informacja przydałaby mi się na już.
Tak,to prawda,jeszcze oprócz łazienki nia nadają się do kuchni i do garażu oraz pomieszczeń nieogrzewanych.
bzdura
tak jak i z tą trwłaością cw, a słabością gipsowych
rubta co chceta, ino pierdół nie piszta

daggulka
22-01-2008, 17:43
Nie wiem jak z trwałością, ale co do twardości mogę się spokojnie wypowiedzieć ...sąsiad Jarosław ma tynki gipsowe.... i osobiście mi opowiadał że stuknął czymś mocniej i zrobiła mu się dziura w tynki :o ...nawet pokazywał swego czasu :roll: ... ja mam cw...czymkolwiek bym nie stuknęła... dziury niet :roll:

Xena z Xsary
22-01-2008, 17:49
bzdura
tak jak i z tą trwłaością cw, a słabością gipsowych
rubta co chceta, ino pierdół nie piszta
ano własnie kolego nie piszta bzdur
mam gipsowe w większości domu, c-w w łazience, kotłowni i spiżarce
widze ZDEYCYDOWANĄ różnicę na takim tle jak piszecie

mclear
22-01-2008, 17:51
możliwe że to był jakiś oszukany tynk albo z najniższej półki. W przypadku knaufa to raczej niemożliwe

Cypek
22-01-2008, 17:51
Nie wiem jak z trwałością, ale co do twardości mogę się spokojnie wypowiedzieć ...sąsiad Jarosław ma tynki gipsowe.... i osobiście mi opowiadał że stuknął czymś mocniej i zrobiła mu się dziura w tynki :o ...nawet pokazywał swego czasu :roll: ... ja mam cw...czymkolwiek bym nie stuknęła... dziury niet :roll:

Daggulka, nie piernicz. Zapraszam do mnie i wal młotem ile wlezie. Żadnej dziury nie zrobisz, chyba, ze wywalisz całą ścianę. Powstanie wgniecenie, bierzesz gips szpachlowy i w 5 min naprawione. Potem farba i śladu nie ma. Co z tego, ze dzieciaki nie wgniotą tynku cw jak i tak zerwa farbę. Naprawa prawie ta sama.

Barbossa
22-01-2008, 17:52
bzdura
tak jak i z tą trwłaością cw, a słabością gipsowych
rubta co chceta, ino pierdół nie piszta
ano własnie kolego nie piszta bzdur
mam gipsowe w większości domu, c-w w łazience, kotłowni i spiżarce
widze ZDEYCYDOWANĄ różnicę na takim tle jak piszecie
na jakim tle?

Damro
22-01-2008, 17:54
Nie wiem jak z trwałością, ale co do twardości mogę się spokojnie wypowiedzieć ...sąsiad Jarosław ma tynki gipsowe.... i osobiście mi opowiadał że stuknął czymś mocniej i zrobiła mu się dziura w tynki :o ...nawet pokazywał swego czasu :roll: ... ja mam cw...czymkolwiek bym nie stuknęła... dziury niet :roll:

Daggulka, nie piernicz. Zapraszam do mnie i wal młotem ile wlezie. Żadnej dziury nie zrobisz, chyba, ze wywalisz całą ścianę. Powstanie wgniecenie, bierzesz gips szpachlowy i w 5 min naprawione. Potem farba i śladu nie ma. Co z tego, ze dzieciaki nie wgniotą tynku cw jak i tak zerwa farbę. Naprawa prawie ta sama.
Jak nie masz nic innego do ro9boty tylko chodzić i łatać dziury w całej chałupie oraz farbę kłaść to powodzenie i san nie piernicz bo nie masz racji :lol:

Xena z Xsary
22-01-2008, 17:57
barbossa nie będe za Ciebie czytać postów
niech sobie każdy kładzie co chce - ja widzę róznicę i nie połozyłabym tynku gipsowego w łazience.
A chodzić i łatac dziury...no cóż własnie musze to robic bo mam tynk gipsowy w pokojach i dlatego chętnie w tym czasie zajęłabym sie czyms innym:)
dziękuję za uwagę:)

mclear
22-01-2008, 18:01
zawsze wydawało mi się że tynki gipsowe mają trwardą strukturę kto miał nogę czy rękę w gipsie to wie co mam na myśli :D

Barbossa
22-01-2008, 18:04
barbossa nie będe za Ciebie czytać postów
niech sobie każdy kładzie co chce - ja widzę róznicę i nie połozyłabym tynku gipsowego w łazience.
A chodzić i łatac dziury...no cóż własnie musze to robic bo mam tynk gipsowy w pokojach i dlatego chętnie w tym czasie zajęłabym sie czyms innym:)
dziękuję za uwagę:)
a co ma czytanie postów do tego :roll:
bzdurą jest niestosowanie gipsów w łazienkach i kuchniach, bo nie ma praktycznie przeciwskazań, ale ja za Ciebie czytać nie będę, nie tylko postów

Xena z Xsary
22-01-2008, 18:04
no to jest argument
ale za to cementowe buciki sa chyba skuteczniejsze niz gipsowe.

barbarossa jak dla mnie mozesz sobie samą gładz połozyć....

daggulka
22-01-2008, 18:07
Cypek.... ja piernicze, ty pierniczysz....wszyscy pierniczą.... :lol:

A tak serio... pisze co zauważyłam ... to że pisze dziura nie znaczy że mu pół ściany wyrwało :wink: ...to taki se otworek wielkości paznokcia...ale to jest tak jak Xenia pisze.... w czasie chodzenia ze szpachelką i łatania dziurek chętnie zrobiłabym coś innego :wink: :D

Barbossa
22-01-2008, 18:09
no to jest argument
ale za to cementowe buciki sa chyba skuteczniejsze niz gipsowe.

barbarossa jak dla mnie mozesz sobie samą gładz połozyć....
po prostu nie pisz bzdur, Twoje doznania, zapewne subiektywne (w jakiejlkolwiek dziedzinie) niekoniecznie muszą być wyrocznią

Xena z Xsary
22-01-2008, 18:31
barbek a może jakieś konkrety? argumenty?Oprocz wyroczni typu "nie pisz bzdur"?

Barbossa
22-01-2008, 18:36
niunio, o to samo ja poproszę Ciebie, na jakiej podstawie tak twierdzisz, że nie można gipsów w kiblu i kuchni?
ja się nie spotkałem z takimi warunkami technicznymi? może wiesz coś o czym nie mam pojęcia :roll:

Xena z Xsary
22-01-2008, 18:45
Zacząłes z tekstem "bzdury"tak więc
pytam o argumenty do takiego stwierdzenia- jakies konkrety prosze

Przy okazji.... nie napisałam, że nie można kłaśc tynków gipsowych w kiblu i kuchni bo można kłaśc równie dobrze białko kurze i to pędzlem z końskiego ogona jak sie chce, tylko że ja bym nie położyła :)

No, to Ty powiedz jakie to były argumenty a ja ide na budowę pozalepiać dziurki w tynku gipsowym :)

/a odczucia obiektywne to ciężko chyba mieć/

Damro
22-01-2008, 21:26
Zacząłes z tekstem "bzdury"tak więc
pytam o argumenty do takiego stwierdzenia- jakies konkrety prosze

Przy okazji.... nie napisałam, że nie można kłaśc tynków gipsowych w kiblu i kuchni bo można kłaśc równie dobrze białko kurze i to pędzlem z końskiego ogona jak sie chce, tylko że ja bym nie położyła :)

No, to Ty powiedz jakie to były argumenty a ja ide na budowę pozalepiać dziurki w tynku gipsowym :)

/a odczucia obiektywne to ciężko chyba mieć/

Ale Xena uśmiałam się aż do łez :D :wink:

Damro
22-01-2008, 21:32
barbossa nie będe za Ciebie czytać postów
niech sobie każdy kładzie co chce - ja widzę róznicę i nie połozyłabym tynku gipsowego w łazience.
A chodzić i łatac dziury...no cóż własnie musze to robic bo mam tynk gipsowy w pokojach i dlatego chętnie w tym czasie zajęłabym sie czyms innym:)
dziękuję za uwagę:)
a co ma czytanie postów do tego :roll:
bzdurą jest niestosowanie gipsów w łazienkach i kuchniach, bo nie ma praktycznie przeciwskazań, ale ja za Ciebie czytać nie będę, nie tylko postów

Wiesz co Barbossa do tej pory myślałam,że jakąś niewielką ale jakąś tam wiedzę budowlaną masz ale po tej Twojej wypowiedzi ręce mi opadły i zrobię dokładnie jak większość starych już forumowiczów i Twoje wypowiedzi będę również omijać,weź Ty chłopie znajdź lepsze dla siebie zajęcie bo tu niczego nie wnosisz i za każdym razem przy tematach budowlanych mącisz ludziom w głowach.Dziękuję i życzę Ci dobrej nocy :D

JACKIE P
22-01-2008, 22:49
damro - no i następny obiektywny.

Krzysztofik
22-01-2008, 22:59
Nikt na razie nie wspomniał o miejscu, w którym będzie tynk położony. Czytałam gdzieś, że tynki gipsowe nie nadają się do łazienek, ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu. Czy to prawda? Jestem na etapie umawiania tynkarza, więc ta informacja przydałaby mi się na już.
Tak,to prawda,jeszcze oprócz łazienki nia nadają się do kuchni i do garażu oraz pomieszczeń nieogrzewanych.
Szczególnie w domach niewietrzonych, zaniedbanych, i gdzie drzwi wejściowe i okna są elementem wizualnym.
Generalnie właściciele palą tam kadzidełka, lub nie zapraszają gości bo tak "wali" tam ... nie ma co ukrywać ...bagnem.
http://film.onet.pl/oficjalne/shrek/html/_d/index_09.gif
:wink:

szron
28-01-2008, 00:48
U mnie kładą w tej chwili cementowo-wapienne z agregatu (Kalisz). Robocizna 9 zł/m2 + materiał 4 zł/m2.
Dowiadywałam się o gipsowe to cena z materiałem wynosiła 24 zł/m2, ale i tak je później trzeba zatrzeć gipsem, więc wolałam cemontowo-wapienne.
Gipsowanie z malowaniem będzie mnie kosztowało 8 zł/m2 (robocizna). Tak mam dogadane.
Mozesz podać namiar na ekipe na priv. Jestem z Kalisza i poszukuje ekipy do tynkowania.

stuk
28-01-2008, 08:21
Ludzie opowiadacie tu jakieś zasłyszane mity... Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tynków gipsowych w łazienkach, bez względu na to, czy w całości wyłożone są glazurą czy nie, można w pomieszczeniach wilgotnych gips stosować. Ja mam tak zrobione i nie widzę powodu, dla którego miałoby to być błędem.

Są natomiast silne przeciwwskazania do używania łazienek ze słabą wentylacją i wtedy to żaden tynk nie pomoże, choćby był zrobiony z folii w płynie...

andre59
28-01-2008, 08:38
Autor wątku zdaje się o ceny pytał, a nie wady i zalety 8)

Ajur
28-01-2008, 09:40
No dobra - to ja się przyznam. Jestem głupiutką istotką, która baaaaaardzo upierała się przy tynkach cementowo-wapiennych. Ostatecznie mam tynki cw, które nie spełniły moich oczekiwań i.... na to gipsowe, które w końcu mi się podobają. W obecnym mieszkanku mam również tynki gipsowe. Owszem przez 7 lat pojawiły się jakieś niewielkie wgniecenia, ale i tak remont tzn odświeżenie ścian jest nieunikniony, więc wgniecenia zostaną usunięte i nie ma problemu.

Ja płaciłam za gipsowe 19 zł/m2. + materiał
Pozdrawiam
Ajur

stuk
28-01-2008, 13:32
No dobra - to ja się przyznam. Jestem głupiutką istotką, która baaaaaardzo upierała się przy tynkach cementowo-wapiennych. Ostatecznie mam tynki cw, które nie spełniły moich oczekiwań i.... na to gipsowe, które w końcu mi się podobają. W obecnym mieszkanku mam również tynki gipsowe. Owszem przez 7 lat pojawiły się jakieś niewielkie wgniecenia, ale i tak remont tzn odświeżenie ścian jest nieunikniony, więc wgniecenia zostaną usunięte i nie ma problemu.

Ja płaciłam za gipsowe 19 zł/m2. + materiał
Pozdrawiam
Ajur

Na tynki cw dawałaś tynki gipsowe? Czy po prostu gładzie gipsowe?

Xena z Xsary
28-01-2008, 16:43
Ja mam tak zrobione i nie widzę powodu, dla którego miałoby to być błędem.

no to jest argument :)

Damro
28-01-2008, 17:23
Ludzie opowiadacie tu jakieś zasłyszane mity... Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tynków gipsowych w łazienkach, bez względu na to, czy w całości wyłożone są glazurą czy nie, można w pomieszczeniach wilgotnych gips stosować. Ja mam tak zrobione i nie widzę powodu, dla którego miałoby to być błędem.

Są natomiast silne przeciwwskazania do używania łazienek ze słabą wentylacją i wtedy to żaden tynk nie pomoże, choćby był zrobiony z folii w płynie...
:lol: :D

czandra
17-02-2008, 10:31
Autor wątku zdaje się o ceny pytał, a nie wady i zalety 8)

Cenowo wychodzi podobnie. Wszystko zależy od tego, jakiego wykonawcę mamy pod ręką. Zalety i wady opisano na forum bardzo dokładnie.

daggulka
17-02-2008, 11:24
otóż nie zgodzę się.... :roll:
tynki gipsowe są droższe:

tynk gipsowy -
cena z materiałem w naszych stronach jakieś 27zł/m2 ...co np. przy 500m2 do położenia wyniesie 13.500zł

tynk c-w -
cena robocizny to 12zł/m2 co przy 500m2 do położenia daje 6000zł + materaił
-2 tony cementu -840zł
-1,5 tony wapna - 750zł
-13 ton piasku - 650zł
-narożniki i inne duperele - 500zł
co daje łacznie kwotę 8740zł

Oczywiście jeśli na tynk cw chcesz dać gładzie, to pewnie w sumie wyjdzie drożej niż tynki gipsowe, natomiast same tynki c-w są zdecydowanie tańsze niż tynki gipsowe o czym może świadczyć powyższe wyliczenie (na podstawie tynków c-w robionych u mnie w listopadzie ubiegłoego roku).

Damro
17-02-2008, 12:46
Nie zgodzę się,w moich rejonach koszt robocizny przy cw to 18 zł/m2,ja tyle zapłaciłam a wiem że to tanio bo ceny już są po 22-23 za m2 do tego materiał a i jeszcze do tego dojdzie u mnie gładź gipsowa po 10 zł/m2 a już po 15 krzyczą za robociznę więc łatwo policzyć co droższe a co tańsze,świadomie wybierałam cw nie patrząc na cenę wiedząc, że mi gipsowy taniej wyjdzie, w moim rejonie można gipsowy juz zrobić za 24 zł/m2 z materiałem.
Pozdrawiam

daggulka
17-02-2008, 13:48
Najwidoczniej co kraj to obyczaj....u mnie jest tak jak napisałam :roll:
jeszcze specjalnie zawyżyłam cenę tynków c-w...ja płaciłam 10zł, tyle że bez faktury

Lonio
23-02-2008, 08:14
Mam pytanie.

Co o takich tynkach sądzicie i czy ktoś z forumowiczów już takie ma?

Otóż Lafarge ma w ofercie cement „Lepo” (w moich okolicach 460 zł tona) i w ulotce opisuje, że jest to cement do tynków( większa plastyczność, przyczepność i urabialność), i że nie potrzeba oprócz piachu i wody nic dodawać (oszczędność na wapnie).

- czy ktoś się z tym spotkał?
- co sądzicie o takim tynku z samego cementu i piachu?

Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam.

I.W.
23-02-2008, 09:36
Lepo to cement z dodatkiem napowietrzaczy (pewnie coś takiego jak cemplas tylko w proszku). Więc różni się od mieszanki cementu z wapnem.

M ichał SZYMAŃSKI
23-02-2008, 16:24
Ja robie własnie tynki gipsowe, cena z materiałem (KNAUF MP75) 21,50 zł.
Realizacja 10 dni roboczych.
Za cementowo-wapienne żadają 12-14 zł (robocizna) oraz około 5 -6 zł położenie szpachli co w domu raczej trzeba wykonać. W sumie daje około 17 - 20 zł no i dodatkowo trzeba materiału. No i termin wykonania - miesiąc.

Ta chłodna kalkulacja przesądziła o wyborze tynków. Nie ukrywam spieszy nam sie aby zrobic wszystko jak najszybciej.
Budowa okolice Żagania (woj. lubuskie).

czandra
23-02-2008, 19:01
Ja robie własnie tynki gipsowe, cena z materiałem (KNAUF MP75) 21,50 zł.
Realizacja 10 dni roboczych.
Za cementowo-wapienne żadają 12-14 zł (robocizna) oraz około 5 -6 zł położenie szpachli co w domu raczej trzeba wykonać. W sumie daje około 17 - 20 zł no i dodatkowo trzeba materiału. No i termin wykonania - miesiąc.

Ta chłodna kalkulacja przesądziła o wyborze tynków. Nie ukrywam spieszy nam sie aby zrobic wszystko jak najszybciej.
Budowa okolice Żagania (woj. lubuskie).

U nas za położenie szpachli gipsowej przy cementowo-wapiennych krzyknęli 12 zł za robociznę. :evil: Tyle samo za taki tynk, plus materiał oczywiście.
Za gipsowy maszynowy zapłaciliśmy też 12 zł, a z materiałem wyszło 19 zł/m2. Też trzeba trochę wygładzic, ale w porównaniu z c-w to zwykła kosmetyka.

Trociu
24-02-2008, 19:02
Za cementowo-wapienne żadają 12-14 zł (robocizna) oraz około 5 -6 zł położenie szpachli co w domu raczej trzeba wykonać.
Jeżeli chcesz mieć lustereczko, to oczywiście, że trzeba wykonać gładź. Jeżeli nie przeszkadza Ci lekka fakturka, to już nie trzeba. Wszystko zależy od ekipy - czym i jak robi. Dobra ekipa nie potrzebuje kłaść gładzi, bo same tynki ładnie wyglądają.

Biceps
25-02-2008, 08:09
Słuchajcie, a jak wygląda sprawa z tynkowaniem remontowanego domu. Chata jest stawiana za Niemca, wszystkie stare tynki zbiłem i teraz zastanawiam się co rzucić na ścianę - gips, czy tynk cem-wap. Czy są jakieś za albo przeciw w tym przypadku? Ściany generalnie suche, tylko nie zawsze proste :-? Jestem umówiony z dwoma tynkarzami, do obejrzenia roboty, ale może macie jakieś rady, żeby mi głupot nie nagadali potem i dziadostwa nie porobili.

A w ogóle panowie mają ceny dość wysokie z tego co zauważyłem tutaj w wątku: jeden i drugi (gips i cw) krzyczą 28 zł / m2 z materiałem - domek stoi 15 km od Wrocławia. No, ale są polecani i mają opinie dobrych tynkarzy...

daggulka
25-02-2008, 08:34
Biceps- tynki takie jakie Ci się bardziej podobają... raczej nie ma przeciwwskazań co do rodzaju tynku... generalnie na każdym materiale mogą być tynki cw jak i gipsowe .
Szkopuł tkwi w estetyce.... jeśli jesteś pedantem i wkurzałyby Cię jakieś nierówności , ryski czy struktura ziarna piasku to nie bierz tynków c-w bo one własnie takie są...ewentualnie możesz jeszcze na tynki c-w położyć gładź, ale w takiej sytuacji zdecydowanie bardziej opłaci się kłaśc od razu tynki gipsowe bo te od razu są gładkie.

Cinek23
25-02-2008, 08:40
Nie ryzykowałbym z gipsem na takie ściany. Jeśli ekipa jest polecana i dobra, to zrobią Ci piękne tynki cementowo-wapienne i będziesz zadowolony. Chyba, że jesteś zwolennikiem tynków gipsowych, idealnych tafli? Możesz też rozważyć przyklejenie płyt KG. Ja Polecam jednak CW.

Biceps
25-02-2008, 10:50
No właśnie też mi się wydaje, że CW w moim przypadku będą lepsze. Pomijam już fakt, że podobają mi się bardziej (jeśli się na nie zdecyduję, pozostawię je z charakterystyczną fakturką).

A co do ceny - jest ona do przyjęcia czy próbować za wszelką cenę próbować ją zbijać (hehe, jasne że wolałbym zapłacić mniej), ew. szukać tańszej ekipy? Przypominam, że panowie krzyczą 28 zł za metr z materiałem.

draven
25-02-2008, 10:56
witam
miałem ten sam problem więc wybrałem się zobaczyć czy tynki gipsowe są tak gładkie jak się mówi i rozczarowałem się , wiadomo wyglądają dużo lepiej niż c w ale nie tak jak np ściany w obecnym mieszkaniu które są pokryte cekolem , więc i tak i tak położenie gładzi było by konieczne dlatego zdecydowałem się na c w. pozdrawiam

Trociu
26-02-2008, 14:40
A co do ceny - jest ona do przyjęcia czy próbować za wszelką cenę próbować ją zbijać (hehe, jasne że wolałbym zapłacić mniej), ew. szukać tańszej ekipy? Przypominam, że panowie krzyczą 28 zł za metr z materiałem.
Myślę, że brać. Ja ostatnio rozmawiałem z jednym tynkarzem poleconym na forum. Za samą robociznę chce 20zł/m2. Materiał (gotowy Baumit) to około 22zł/m2. Tak więc sumarycznie wychodzi 42zł/m2.

Ewentualnie - możesz się podzielić namiarami na tego tynkarza c-w? Ja jestem zdecydowany na tynki c-w i właśnie poszukuję poleconej ekipy. Może wpasują się z terminami.

paryska
26-02-2008, 19:50
Moi tynkarze krzyknęli za tynk cementowo wapienny;
16zł./m2 ściany - robocizna bez materiału
18zł./m2 sufity- robocizna bez materiału
gipsowy z agregatu z materiałem 27zł./m2
budowa ok 20 km od Wrocławia, czy dużo krzyczą???????

Trociu
26-02-2008, 20:01
Moi tynkarze krzyknęli za tynk cementowo wapienny;
16zł./m2 ściany - robocizna bez materiału
18zł./m2 sufity- robocizna bez materiału
gipsowy z agregatu z materiałem 27zł./m2
budowa ok 20 km od Wrocławia, czy dużo krzyczą???????
Myślę, że to już są dość dobre ceny. Mniej więcej takie mi się kojarzą jako dobre. Jak widzisz wyżej, u mnie sama robocizna ścian jest droższa o 4zł na metrze. U Bicepsa z materiałem wychodzi 28zł, tak więc z 12zł/m2 materiału. Też rozsądnie to wygląda.
Tutaj ponowie prośbę o namiary :D bo są tańsi od mojej ostatniej ekipy i myślę, że u nich z materiałem można się zamknąć w 30zł/m2. Jeszcze jak masz ich z polecenia, to biorę w ciemno na koniec marca

Damro
26-02-2008, 23:03
Moi tynkarze krzyknęli za tynk cementowo wapienny;
16zł./m2 ściany - robocizna bez materiału
18zł./m2 sufity- robocizna bez materiału
gipsowy z agregatu z materiałem 27zł./m2
budowa ok 20 km od Wrocławia, czy dużo krzyczą???????
Ale maszynowo czy ręcznie,jeśli ręcznie to niedrogo.

Trociu
27-02-2008, 09:33
Moi tynkarze krzyknęli za tynk cementowo wapienny;
16zł./m2 ściany - robocizna bez materiału
18zł./m2 sufity- robocizna bez materiału
gipsowy z agregatu z materiałem 27zł./m2
budowa ok 20 km od Wrocławia, czy dużo krzyczą???????
Ale maszynowo czy ręcznie,jeśli ręcznie to niedrogo.
A co jeśli maszynowo? Masz może jakieś inne propozycje ceny, do których można porównać?

paryska
27-02-2008, 12:33
te kwoty podałam za ręczne tynki, ale jak sie właśnie dowiedziałam od męża to zaczynają kręcić nosami więc ta kwota chyba ulegnie zmianie w góre oczywiście :cry:

Damro
27-02-2008, 13:11
U mnie za ręczne wzieli 18 zł za m2 a wiem że krzyczą już po 22 za m2,maszynowe są trochę tańsze,z gotowej zaprawy.

Damro
27-02-2008, 13:11
te kwoty podałam za ręczne tynki, ale jak sie właśnie dowiedziałam od męża to zaczynają kręcić nosami więc ta kwota chyba ulegnie zmianie w góre oczywiście :cry:
Bierz ekipę i nawet nie zastanawiaj się.

paryska
27-02-2008, 15:29
...Mówisz? kurcze a ja sie zastanawiałam, ze to ceny z kosmosu,dzięki za rade

Trociu
27-02-2008, 16:47
...Mówisz? kurcze a ja sie zastanawiałam, ze to ceny z kosmosu,dzięki za rade
Może i cena z kosmosu. Ale pamiętaj, że ostatnio budowlanka to kosmos. Więc przy takich warunkach, to cena jest spokojnie z kosmosu :D

Zonzi
27-02-2008, 17:03
Moja ekipa chce 21 PLN za m2 za zwykly filcowany a 29 PLN za m2 za kwarcowy. Oczywiscie sama robocizna. Wykonanie okolo 6 tygodni.
Niestety mam prawie 1000 m2 do otynkowania i sie ostro zastanawiam czy nie jednak maszynowy gipsowy. Tyle ze nie chce lusterka a cos w rodzaju grubszej satyny . Jaka jest faktura gipsowego maszynowego ???

pozdrawiamn
Zonzi

aga&piotr
27-02-2008, 17:21
O kurcze, no nieźle to ja myślałam że 30zł za maszynowe gipsowe z materiałem to jakaś masakra, ale chyba nie jest to taki meksyk jak mi sie wydawało :roll:
Co o tym myślicie?
Chociaż gdzieś miałam namiar na kogoś za 18zł za metr ale to sama robocizna,a ciekawe ile wyjdzie za materiał :roll: ma kotś orientacje?


Pozdrawiam
Aga

paryska
27-02-2008, 17:35
O kurcze zmieniam zawód----będe tynkarzem, nie tynkarzówką czy tynkarzową, zwał jak zwał ide na jakiś kurs tynkowania i kafelkowania. Cza sie namachać,ale jaka kasa hmmmm :lol:

aga&piotr
27-02-2008, 17:44
i ja i ja :D :D
ostatnio myslałam żeby zostać dekarzową,hihihihi ;)


Aga

paryska
27-02-2008, 19:34
Dziewczyny weźmy się wszystkie zorganizujmy i utworzmy najsilniejszą damską brygade budowlaną. :wink: :wink: :wink:
Każda z nas na budowe podpatrywać jak to robią fachowcy, pomagać , zbierać doświadczenie i jakoś to będzie :roll:
Dziewczęta hej szpachle w dłoń!!!! :roll:

paryska
27-02-2008, 19:42
A tak apropos dekarzowej, to u nas na dachu robiła kobitka, zona jednego z fachowców, jako pomocnik oczywiście, doginała nieźle. Czasami mi jej żal było bo na dworze zimno strasznie, mocna babka.

aga&piotr
27-02-2008, 19:46
Uuuu paryska serio? :o ostra babeczka :lol:
Może faktycznie trza jakąś kobiecą ekipe zorganizować :wink:
Kielnia była grana, to czemu nie spróbować ze szpachlą :D

Aga

Damro
27-02-2008, 20:50
A u mnie babka,żona szefa murowała :D poganiała chłopaków że hoho a łopatą ruszała 3 razy szybciej od facetów :lol:

Trociu
28-02-2008, 10:43
Dziewczyny weźmy się wszystkie zorganizujmy i utworzmy najsilniejszą damską brygade budowlaną. :wink: :wink: :wink:
Każda z nas na budowe podpatrywać jak to robią fachowcy, pomagać , zbierać doświadczenie i jakoś to będzie :roll:
Dziewczęta hej szpachle w dłoń!!!! :roll:
Z tego co pamiętam to we Wrocławiu powstała kobieca ekipa remontowa. Same kobitki. Terminy mają na ten rok już pozajmowane. Możecie się dołączyć.

arktyk
28-02-2008, 11:24
U mnie 33 zł cena cementowo wapiennych tradycyjnych z materiałem i filcowaniem w celu wyrównania ich powierzchni. Budowa pod Warszawą.

Pozdrawiam,

Habier
28-02-2008, 11:30
Autor wątku zdaje się o ceny pytał, a nie wady i zalety 8)

nie ważne o co pytał, ważne że się kręci :lol:

Trociu
28-02-2008, 11:35
Autor wątku zdaje się o ceny pytał, a nie wady i zalety 8)
Ale cena może być jedną z wad/zalet rozwiązania.

pierwek
28-02-2008, 11:49
Z tego co pamiętam to we Wrocławiu powstała kobieca ekipa remontowa. Same kobitki. Terminy mają na ten rok już pozajmowane. Możecie się dołączyć.

ale one chyba dość drogie bo pracują w "toplesie" ;)

pierwek
28-02-2008, 11:51
U mnie 33 zł cena cementowo wapiennych tradycyjnych z materiałem i filcowaniem w celu wyrównania ich powierzchni. Budowa pod Warszawą.

powiedz czy fachowcy dawali narożniki przy Twoich tynkach - a jeżeli tak to jakie były? Aluminiowe czy stalowe/ocynkowane?

dominikams
28-02-2008, 11:58
To ja się jeszcze dołączę - rok temu robiliśmy tynki cw, zacierane piaskiem kwarcowym. Cena była b. atrakcyjna (bo umawiana z pół roku wcześniej, jak nie lepiej) - 15 zł/m2. No i w ogóle te tynki bardzo mi się podobały (taka euforia wykończeniowa chyba), ale jednak widać, że nie są idealne - są wgłębienia, które niestety uwidaczniają się przy sztucznym świetle. Zła jestem, że nie robiłam gipsowych, tym bardziej, że mój pan od wykończeniówki by mi je zrobił. A w kuchni zrobił mi się jakiś dołek w ścianie (wbytek, nie wiem jak to się stało, ale jest). I weź teraz to napraw tak, żeby nie było widać różnicy.... :roll:

A ceny - teraz kosmiczne, terminy zajęte na pół roku z wyprzedzeniem, więc jak słyszę, że ktoś płacił po 10 zł, to szczęka mi opada....

daggulka
28-02-2008, 12:46
ja płaciłam 10zł w listopadzie ubiegłego roku (ręcznie nakładane) ... tyle , że ceny były umawiane latem :wink:

aga&piotr
28-02-2008, 19:10
ale mnie pocieszyliście....10zł? 15zł? :o :o
u sąsiada tynkarze biorą 23zł za robocizne cem-wap ręcznie....
może powiedzieć że były piękne czasy :cry:


Aga

Xena z Xsary
28-02-2008, 20:33
Z tego co pamiętam to we Wrocławiu powstała kobieca ekipa remontowa. Same kobitki. Terminy mają na ten rok już pozajmowane. Możecie się dołączyć.

ale one chyba dość drogie bo pracują w "toplesie" ;)
marzenia....

M ichał SZYMAŃSKI
28-02-2008, 20:53
Nie wiem co sie dzieje z cenami za tynki maszynowe gipsowe.
Własnie dzisiaj ekipa zakończyła mi kłaść tynki w domu i garażu. Cena - 21,50 (robocizna i materiał KNAUF MP75).
Jak czytam o cenach zbliżających sie do 30 zł jestem zszokowany.

Trociu
28-02-2008, 21:02
Myślę, że nie tylko z tynkami gipsowymi. Ja właśnie szukam do tynków tradycyjnych i ceny są od 25 do 40 za robociznę z materiałem. Fajnie co ;)

aga&piotr
28-02-2008, 21:24
Michał Szymański, a w jakim rejonie budujesz?? :roll:

M ichał SZYMAŃSKI
29-02-2008, 12:37
Budujemy w Żaganiu (woj. Lubuskie), ale ekipa z Nowej Soli

aga&piotr
29-02-2008, 14:21
Ach, widzisz Michał..ceny szaleją ale chyba tylko koło Warszawy :evil:
Czy nikt mi nie powie ile wyjdzie za metr materiału, chodzi o gips? tak mniej więcej 6,7cz może 8zł? :roll:

marcin1975
29-02-2008, 14:29
Witam wszystkich.

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy duża jest różnica w cenie między tynkiem tradycyjnym a gipsowym (maszynowym)?
Wszystko co znalazłem na forum dotyczy odległych lat 2002-2005.
Jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy?
O zaletach i wadach już się naczytałem i jestem bardziej za tynkiem gipsowym.


okolice Wrocławia cena to 25zł z materiałem za tynki Knauffa, niestety po tych tynkach należy położyć gładź, a to podraża nawet 1 16 zł z malowaniem bez materiału! Sam nie wiem co zrobić, może ktoś ma rozsądny pomysł co położyć na ścianie?

marcin1975
29-02-2008, 14:29
Witam wszystkich.

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy duża jest różnica w cenie między tynkiem tradycyjnym a gipsowym (maszynowym)?
Wszystko co znalazłem na forum dotyczy odległych lat 2002-2005.
Jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy?
O zaletach i wadach już się naczytałem i jestem bardziej za tynkiem gipsowym.


okolice Wrocławia cena to 25zł z materiałem za tynki Knauffa, niestety po tych tynkach należy położyć gładź, a to podraża nawet 1 16 zł z malowaniem bez materiału! Sam nie wiem co zrobić, może ktoś ma rozsądny pomysł co położyć na ścianie?

pierwek
29-02-2008, 15:55
widziałem ostatnio jak położyli tynk gipsowy maszynowy u Sebastiana z Wrocka nie wiem co to był za materiał ale koszt to 24zł/m2
i wyglądało że jak się przejedzie trochę papierkiem ściernym i pomaluje to będzie ok. Na pewno nie trzeba będzie nakładać gładzi.

Z tym, że mnie się "efekt lustra" (po gładziach) nie bardzo podoba... tzn do tego trzeba mieć odpowiednio dobrane nowoczesne meble + szkoło + aluminium...
ale to taki mój gust... imho tynk powinien mieć jakąś fakturę a nie sama gładź...

thinking
29-02-2008, 16:50
O rany, ludziska to już nawet nie kosmos!!! :o W związku z Waszymi wypowiedziami to ja się dziś malutka robię, szykuję kolacje przy świecach i inne takie tam, żeby męża przeprosić....Wczoraj się z nim pokłóciłam o to, że sam chce tynki kłaść (umie to robić) zamiast zamówić ekipę ale przy tych cenach to .... On ma rację! :oops: Zamierza zaoszczędzić jakąś dychę na robociźnie a ja narzekam. Wstyd mi. :oops:
Sorry, że tak poza wątkiem ale, żal mi wszyskich, którzy płacą TAKIE pieniądze za coś tak prostego. Pozdrawiam :D
Mąż będzie kładł tynki cementowo-wapienne. Ich "porowatość" większa lub mniejsza zależy podobno od ziarnistości (grubości) piasku i od dokładności zatarcia. Mamy dwóch małych chłopców, którzy tynki gipsowe to by mi w mig zdemolowali .

I.W.
29-02-2008, 17:08
Ach, widzisz Michał..ceny szaleją ale chyba tylko koło Warszawy :evil:
Czy nikt mi nie powie ile wyjdzie za metr materiału, chodzi o gips? tak mniej więcej 6,7cz może 8zł? :roll:
To zależy od grubości przecież. Ja mam BK na klej czyli równo i daję minimalną dopuszczalną grubość tynku - wzależności od producenta 6-8 mm. Koszt to 4,3- 5 zł. Jak patrzę na cenu za robociznę to chyba ten wątek żonie pokażę bo niechętnie się zapatrywała na robienie samemu. I nawet to wychodzi :wink: .

Trociu
29-02-2008, 18:20
thinking - sam bardzo chętnie bym się nauczył kłaść tynki c-w, bo podejrzewam, że to nie aż taka duża filozofia. Ale mając do dyspozycji wieczory, to nie wprowadziłbym się w tym dziesięcioleciu. Wyjściem jest albo:
- zarabiać i dawać zarobić innym, żeby zrobili za ciebie
- zrobić to samemu ale z czego wtedy żyć ;) - chyba że z tych zaoszczędzonych pieniędzy

Już wystarczy, że sam wykańczam poddasze. Tutaj ceny od metra są jeszcze wyższe a robota nie trudniejsza. Ogólnie sajgon.

Biceps
03-03-2008, 18:26
A w ogóle panowie mają ceny dość wysokie z tego co zauważyłem tutaj w wątku: jeden i drugi (gips i cw) krzyczą 28 zł / m2 z materiałem - domek stoi 15 km od Wrocławia. No, ale są polecani i mają opinie dobrych tynkarzy...

Kurde, nie wiedziałem co robię, mówiąc, że 28 zł za metr w moim przypadku (przypomnę - remontowany stary, poniemiecki domek na wsi) to dużo. Dzisiaj był pan tynkarz, popatrzył, postukał i rzekł: tylko tynk cementowo-wapienny, a że ściany niektóre równe, ale niektóre z "brzuchami" i krzywe i robione z 38 rodzajów cegieł to... wezmę 35 zł/m2...

I co wy na to? Ja jestem podłamany. Cena total! Dopowiem jeszcze dla jasności - pan robi tynki maszynowo. W sobotę domek ma nawiedzić jeszcze jeden polecany magik i wtedy się ostatecznie przekonam, czy faktycznie tak u mnie krzywo, że takie ceny wchodzą w grę.

Na plus pana, który był dzisiaj i podał cenę 35 zł/m2 może przemawiać dobra opinia o nim, krążąca tu i ówdzie... Sam już nie wiem co robić... Ludzie, co za czasy :-?

zetka79
03-03-2008, 19:54
mnie za cem-wap tynkarz podał cenę 14 zł /m2 robocizna. Jak na moją okolicę jest to cena przesadzona (koleżanka ma umówionych za 10 zł za m2), a mnie zależy na czasie i mam dylemat, bo niektórzy tynkarze już mają zlecenia na cały sezon :cry:
Za gipsowe mam wycenę na 22 i 25 zł /m2 z materiałem- cena podobno zależy od użytego materiału, tylko dokładnie nie wiem o jaki chodzi. Chyba się zdecyduję na gipsowe, tym bardziej że i tak kładłbym gładź więc wyjdzie taniej
pozdrawiam

ardzento
03-03-2008, 20:43
Mi robia teraz tynki ścian wewnetrznych 12zł/m3 ,sufity 15/m3 tylko cena na mazurach,dogadywalam się miesic temu.Majster narzeka że trochę tanio.

pierwek
04-03-2008, 07:23
Sorry, że tak poza wątkiem ale, żal mi wszyskich, którzy płacą TAKIE pieniądze za coś tak prostego.

Mylisz się... zrobić ręcznie proste tynki to nie takie proste... no chyba, że mówimy o prostym wykonaniu... ale krzywych tynków... ;)

Sasha
04-03-2008, 07:40
Sorry, że tak poza wątkiem ale, żal mi wszyskich, którzy płacą TAKIE pieniądze za coś tak prostego.

Mylisz się... zrobić ręcznie proste tynki to nie takie proste... no chyba, że mówimy o prostym wykonaniu... ale krzywych tynków... ;)

Pierwek
szkoda dyskutować

dla kogoś tynki to rzecz prosta, a dla innych napisanie kodu niezłego systemu IT to bułka z masłem....

Fakt że stawianie na forum... "żal mi wszystkich którzy płacą TAKIE pieniądze za (...)" tynki jest wkurw....

zetka79
04-03-2008, 13:50
jak już pisałem mam dwie wyceny na tynk gipsowy:
1. 22 zł/m2 - materiał dolina nidy, tynkarz twierdzi że być potrzebna będzie jeszcze gładź bo materiał "nie za bardzo daje się wyrobić" :roll:

2. 25 zł/m2- materiał knauff i efekt jest super ekstra :)

Czy ktoś mi może coś doradzić w tej kwestii?
Pozdrawiam

Sasha
04-03-2008, 14:00
nie wiem nad czym się tu zastanawiasz... bierz lepszy

M ichał SZYMAŃSKI
04-03-2008, 16:22
Ja mam połozone tynki gipsowe KNAUF MP 75. Własnie schną. Sa super. Rzeczywiście wystarczy później tylko zagruntowac przed malowaniem i malować. Wykonawca twierdzi że trzeba położyć grunt poźniej pomalować rozcieńczona farbą a później wystarczy tylko raz pomalowac.
Na mój gust i mojej zony gipsowe sa suuper.

Lonio
04-03-2008, 17:25
Czy możecie coś napisać na temat gruntowania przed tynkowaniem ściany z Betonu Komórkowego - robić to czy nie ?
Mój tynkarz powiedziła, że pierwsze słyszy i dodał, że jak chce i nie mam co z kasą robić to mogę sobie zagruntować.
Natomiast w czasopismach /m.in w Muratorze/ radzą by ściany z Betonu Komórkowego napierw nawet dwukrotnie zagruntować.
I co wy na to?

Pozdrawiam :)

M ichał SZYMAŃSKI
04-03-2008, 17:57
Ja mam własnie ściany z betonu komórkowego. Wykonawca tynków gruntował ściany przed tynkowaniem. Mówi się że gruntowanie pomaga w tym że ściana (w szczególności z betonu komórkowego) nie wchłania tak wody i lepiej podobno kładzie się tynk i trzyma.
A koszt to około 1000 zł na domek o 500 m2 ścian - 5 wiader gruntolitu.

I.W.
05-03-2008, 06:47
jak już pisałem mam dwie wyceny na tynk gipsowy:
1. 22 zł/m2 - materiał dolina nidy, tynkarz twierdzi że być potrzebna będzie jeszcze gładź bo materiał "nie za bardzo daje się wyrobić" :roll:

2. 25 zł/m2- materiał knauff i efekt jest super ekstra :)

Czy ktoś mi może coś doradzić w tej kwestii?
Pozdrawiam
Każdy ma swoje zdanie ja mam akurat inne niż ten tynkarz. Obydwa tynki bardzo podobnie się kładzie z tym ze nida jest biała po wyschnięciu a knauf zółty.Nida to gips naturalny knauf z odsiarczania spalin. Obydwa tynki wiążą w podobnym czasie więc można je spokojnie wygładzić i dobry tynkarz powinien tak to zrobić żeby nie trzeba było na całej powierzchni robic gładzi. Jeżeli amatorowi takiemu jak ja to wychodzi to jemu tym bardziej. Poprawki łatwo zrobic gipsem szpachlowym i nidę bez problemu mozna wszędzie kupić(knaufa nie spotkałem choc z pewnościa jest). Ale żeby szpachlowac całość po wyprowadzonych na lustro tynkach to bez sensu. Chyba że taktyka jest taka że tynkiem z grubsza równamy sciany i od razu druga warstwe już nie tynku tylko gipsu szpachlowego. Wtedy nad ładną powierzchnią tynku nie pracujemy tylko po wyrównaniu łatą zapodajemy gips szpachlowy i gładkość powierzchni męczymy na nim. Kilka ścian tak zrobiłem i jest OK i zajmuje to niewiele więcej czasu ale daje mozliwość szlifowania tu i ówdzie jeżeli coś nie wyjdzie idealnie. Z samym tynkiem to nie bardzo bo przy szlifowaniu wychodzi piaseki zostawia ślady. Tylko tym sposobem tynkarz na chleb by nie zarobił, więc najlepiej powiedzieć że tynk nie wyjdzie idealnie i na to gładź osobno płacona dodatkowo oczywiście. A jeżeli mówimy o tynkach maszynowych to o tyle ma on rację że gipsy szpachlowe sa przważnie do nakładania ręcznego (szybciej wiążą) więc wspomniana taktyka sie nie sprawdzi bo po podaniu dużej ilości agregatem nie zdązy po prostu go dopracować. Taki urok maszyny szybko podaje mieszanke i krótkim czasie pozwala obrzucic dużo m2 ale potem przed stwardnieniem trzeba go doglaskać. I tu wskazana jest wieloosobowa ekipa- jeden podaje reszta gładzi.

Biceps
07-03-2008, 14:05
A ja właśnie jestem po rozmowie z drugim tynkarzem i ustaliłem cenę za robociznę... 20-22 zł / m2 w zależności czy będzie robiony szpryc czy nie. Cena spora, ale przy moich ścianach to w sumie wszystko mi już jedno - byle by to w ogóle było zrobione i porządnie.

Pytanko mam jeszcze dotyczące odpisów: czy biorąc od tynkarza usługę wraz z materiałem i otrzymując jedną fakturę na zakończenie roboty mogą coś z tego odliczyć? Czy jest to raczej niemożliwe i najlepiej kupować materiał na siebie, a brać rachunek tylko za wykonaną usługę? Tynkarz powiedział mi, że w przypadku roboty z materiałem, on kupuje w hurtowniach materiał na własną firmę.

Trociu
07-03-2008, 14:23
Pytanko mam jeszcze dotyczące odpisów: czy biorąc od tynkarza usługę wraz z materiałem i otrzymując jedną fakturę na zakończenie roboty mogą coś z tego odliczyć? Czy jest to raczej niemożliwe i najlepiej kupować materiał na siebie, a brać rachunek tylko za wykonaną usługę? Tynkarz powiedział mi, że w przypadku roboty z materiałem, on kupuje w hurtowniach materiał na własną firmę.
Jeżeli bierzesz od faceta rachunek na wszystko, to zapewne dostajesz go z 7% VATem. Z tego już nic nie odliczysz.
Jeżeli weźmiesz materiał na siebie z 22% VAT to jeżeli jego PKWiU znajduje się na magicznej liście, to sobie różnicę między 22 a 7% odliczysz w US.
Pytanie jest następujące - jeżeli facet bierze materiał na siebie, to czy do finalnych kosztów podaje cenę materiału netto czy brutto - czyli czy dolicza swoje 7% do materiałów bez VAT czy materiałów z 22% VAT ;)

pichon
07-03-2008, 19:21
takie pytanie, czy na tynk cementowo-wapienny można dać gładź wapienną w celu uzyskania gładkiej powierzchni ?

czandra
07-03-2008, 20:32
Czy możecie coś napisać na temat gruntowania przed tynkowaniem ściany z Betonu Komórkowego - robić to czy nie ?

Jeżeli chcesz, żeby nie odpadał ci tynk, jak będziesz chciał wykonać jakąś bruzdę, a tego często nie da się uniknąć po tynkowaniu, to gruntuj!

08-03-2008, 09:37
Czy możecie coś napisać na temat gruntowania przed tynkowaniem ściany z Betonu Komórkowego - robić to czy nie ?

Jeżeli chcesz, żeby nie odpadał ci tynk, jak będziesz chciał wykonać jakąś bruzdę, a tego często nie da się uniknąć po tynkowaniu, to gruntuj!
jesli kujesz bruzde po tynkowaniu to zaden grunt nie utrzyma tynku
tu gdzie kujesz odpadnie tak czy siak ... :-?
jesli nie wiesz co robić z pieniędzmi, to gruntuj !

pichon
09-03-2008, 09:55
Witam, ponawiam moje pytanie. Czy na tynk cementowo-wapienny można dać gładź wapienną w celu uzyskania gładkiej powierzchni ? Np. tynk cw Baumit MPI 25 Leicht a na to gładź wapienna Baumit Kalkglatte.

Zorka31
10-03-2008, 19:50
Przeczytałam wszystko i dalej nie wiem co wybrać...

Cinek23
10-03-2008, 20:21
Pichon

Można oczywiście, tylko, że nie możesz się spodziewać takiego efektu jak z gładzią gipsową, ale to chyba wiesz :wink

Damro
10-03-2008, 22:26
Witam, ponawiam moje pytanie. Czy na tynk cementowo-wapienny można dać gładź wapienną w celu uzyskania gładkiej powierzchni ? Np. tynk cw Baumit MPI 25 Leicht a na to gładź wapienna Baumit Kalkglatte.
Ja tak będę robić ale będę robić tylko na niektórych(wybranych)ścianach.

pichon
14-03-2008, 18:43
Damro, a na jakich ścianach będziesz dawał gładź cw ?

Damro
14-03-2008, 22:15
Damro, a na jakich ścianach będziesz dawał gładź cw ?
Będę kłaść gładź gipsową w salonie,w holu nie bo daję kamień,w kuchni i łazienkach nie daję bo w takich pomieszczeniach nie daje się,generalnie dużo nie będę kłaść gipsu z wielu przyczyn,chyba tylko w salonie położę.

pichon
15-03-2008, 13:32
Damro, a dlaczego nie dajesz gładzi cementowo-wapiennej albo wapiennej ?

anetabo
15-03-2008, 22:30
Tak ambitnie w celu podsumowania:
wierzysz że ściany oddychają - GIPS
chcesz mieć ściany gładkie jak stół - GIPS
wierzysz że ściany oddychają i gips jest słaby - CW / GIPS (nie w kuchni, łazience, garażu)
wszystko inne - CW
Po co przepłacać?

Damro
15-03-2008, 23:28
Tak ambitnie w celu podsumowania:
wierzysz że ściany oddychają - GIPS
chcesz mieć ściany gładkie jak stół - GIPS
wierzysz że ściany oddychają i gips jest słaby - CW / GIPS (nie w kuchni, łazience, garażu)
wszystko inne - CW
Po co przepłacać?
Tzn w czym przepłacać?

pichon
17-03-2008, 20:31
ponawiam pytanie Damro, dlaczego nie dajesz gładzi cementowo-wapiennej albo wapiennej ?

Damro
17-03-2008, 22:02
A czemu tak bardzo chcesz wiedzić?Jeszcze naprawdę nie wiem jaką gładź dam,może wogóle nie dam bo ta fakturka na ściankach po cw coraz bardziej mnie się podoba :D

bobiczek
18-03-2008, 01:20
nie czytam wstecz- bo bez sensu. Mieszkam w gipsowych. Robili agregatem.
Nie pęka, jest ok i polecam.
Tyle od tego co przerobił i mieszka

pichon
19-03-2008, 17:25
po prostu nie rozumiem Damro, dlaczego na tynki cw gładź gipsowa. Jest lepsza od gładzi cw ?
Myślałem, że jeżeli już tynki cw to i takaż gładź.
Czym się różni gładź cw od gładzi gipsowej ?

bobiczek
19-03-2008, 18:16
hmmmm.....
Gładź CW?
A co to takiego?????
Jak to się "gładzi" ? Szlifierka kątową?
Pozdrawiam
:D

Darek_P
19-03-2008, 22:15
hmmmm.....
Gładź CW?
A co to takiego?????
Jak to się "gładzi" ? Szlifierka kątową?
Pozdrawiam
:D

Przećwiczyłem dwa rodzaje gładzi do tynków cementowo-wapiennych:

Ceresit CT-29: nakładamy cienką warstwę i zacieramy filcem. Po wyschnięciu jest szary i nie do ruszenia niczym. Trzeba odrazu zatrzeć bez błędów. Wychodzi z tego elegancka fakturka z drobnym piaskiem.

Maxit ip-300: po rozrobieniu wygląda jak gips. To mieszanina wapna i cementu portlandzkiego. Ten po wyschnięciu daje się szlifować na gładko płótnem ściernym.

bobiczek
19-03-2008, 22:21
Kombinujesz kolego-i szukasz kosztów+wykonawców którzy wyjechali do irlandii.
Moje zdanie jest takie.
zamów agregat, tynk gipsoowy, dobrego wykonawcę.
Jak dobrze z agregatu zaciągną - masz z głowy. Poprawki niewielkie, tanio i dobrze.
Tyle jako wybudowany i użytkujący.
Oszczędzaj na zaś.
Naprawdę warto :D

bobiczek
19-03-2008, 22:22
za wszystko inne zapłacisz kartą Master Card :D

Damro
19-03-2008, 22:44
po prostu nie rozumiem Damro, dlaczego na tynki cw gładź gipsowa. Jest lepsza od gładzi cw ?
Myślałem, że jeżeli już tynki cw to i takaż gładź.
Czym się różni gładź cw od gładzi gipsowej ?
Tym samym się różni co mercedes do bmw,zależy co kto lubi.

Cinek23
20-03-2008, 08:31
Ja kładłem gładż CW Kreisel. Kładziona cieniutka warstwa zacierana na mokro bialuteńka i z lekką fakturą nie tak idealnie gładka jak gipsowa- i o to właśnie chodzi. Pichon ja jestem zdania, że jeśli ktoś ma tynk CW, to albo zostawia go gdy jest wykonany idealnie, lub kładzie gładź CW, które są naprawdę super. Jak ktoś decyduje się na tynk CW położyć gładź gipsową, to uważam to za nieporozumienie. Mógł od razu kłaść przecież tynki gipsowe i po kłopocie, a jeśli ktoś nigdy nie kładł gładzi CW i jej nie widział na żywo, to niech się lepiej nie wypowiada na ten temat.

piotrulex
20-03-2008, 09:01
.......
zamów agregat, tynk gipsoowy, dobrego wykonawcę.
Jak dobrze z agregatu zaciągną - masz z głowy. Poprawki niewielkie, tanio i dobrze.........

no wlasnie

sporo moich znajomych chcac oszczedzic czas a moze i pieniadze bralo tynki gipsewe z agregatu. wszyscy jednak musieli klasc jeszcze sami pozniej gladz gdyz jakosc i rownosc tych tynkow pozostawiala wiele do zyczenia :cry:

Stelka II
20-03-2008, 09:40
A dlaczego nie płyty gipsowo-kartonowe (regipsy)? Przeciez to szybciej i sprawniej. ja chyba tak zrobię w całości. Ściany gładkie jak dupka niemowlaka, ciepłe i ptrzede wszystkim ściany mają cyrkulacje powietrza. Przy podłodze wełna, coby myszki nie harcowały. Rewelacja. 400 m - miesiąc i gotowe. Co wy na to?

piotrulex
20-03-2008, 09:52
A dlaczego nie płyty gipsowo-kartonowe (regipsy)? Przeciez to szybciej i sprawniej. ja chyba tak zrobię w całości. Ściany gładkie jak dupka niemowlaka, ciepłe i ptrzede wszystkim ściany mają cyrkulacje powietrza. Przy podłodze wełna, coby myszki nie harcowały. Rewelacja. 400 m - miesiąc i gotowe. Co wy na to?

no pewnie. a pozniej bedziesz sie glowic gdzie masz co zawiesic na scianie ...

jak dla mnie to lipa aczkolwiek coraz bardziej powszechna

pierwek
20-03-2008, 09:52
Takie właśnie rozwiązanie polecane jest dla miłośników robactwa w ścianach.
Ale co kto lubi...

Stelka II
20-03-2008, 10:12
Nie piszcie bzdur, bo mieszkam na poddaszu i mam wszystkie ściany w regipsach. rewelacja. Wieszam co chcę i gdzie chcę. Pod szafki mam łaty i wystarczy. Robactwa? W twojej wyobraźni. Nie słuchajcie bzdur. Taniej, szybciej i cieplej. Polecam wszystkim.

dyz
20-03-2008, 10:37
Stelka, nie unoś się tylko napisz co to znaczy taniej? Czyżby w twoich rejonach darmo płyty rozdawali? Ja 2 lata temu robiłem podliczenie to niestety płyty wychodziły znacznie drożej niż tynki CW i odrobinę taniej niż gipsowe. Jak doliczysz spoinowanie, gładziowanie. Nie wiem czy montaż na klej czy na stelarz ale tego też darmo u nas nie dają. Cieplej? to zależy co masz między płyta i ścianą. Jak nie masz wełny wsadzonej w stelarz to rewelacji tu nie ma. Jedyna zaleta to prawie całkowity brak wilgoci po zakończeniu roboty... i na tym konie czalet - niestety.

YreQ
20-03-2008, 10:40
Ja kładłem gładż CW Kreisel. Kładziona cieniutka warstwa zacierana na mokro bialuteńka i z lekką fakturą nie tak idealnie gładka jak gipsowa- i o to właśnie chodzi. Pichon ja jestem zdania, że jeśli ktoś ma tynk CW, to albo zostawia go gdy jest wykonany idealnie, lub kładzie gładź CW, które są naprawdę super. Jak ktoś decyduje się na tynk CW położyć gładź gipsową, to uważam to za nieporozumienie. Mógł od razu kłaść przecież tynki gipsowe i po kłopocie, a jeśli ktoś nigdy nie kładł gładzi CW i jej nie widział na żywo, to niech się lepiej nie wypowiada na ten temat.

hej
jeden z wykonawców polecił mi ( no ale nie cenowo :roll: ) właśnie tynk cementowo - wapienny lekki kraisel 510L. Jest biały, fajnie się kładzie i ma lekką fakturkę - czyli nie jest idealnie gładki jak gipsowy z agregatu.

W związku z tm , że jedna firma wystawiła mnie z tynkami - zmuszona byłam do akcji poszukiwawczej - istna nerwówka i koszmar na naszym terenie - jeżdziłam, dzwoniłam.
Potwierdza się fakt, że są ekipy które agregatem tak gipsowy położą, że tylko grunt i farba i po robocie. Ale są i tacy - że niestety kasa wywalona a i tak gładż trzeba dać. :wink:

Reasumując:
kładę cw - bez gładzi - część ścian w płytkach, część w piaskowcu, część w strukturalnym, na resztę tylko farba.

piotrulex
20-03-2008, 11:15
....... Wieszam co chcę i gdzie chcę. Pod szafki mam łaty i wystarczy..........tkim.

to w koncu wieszasz tam gdzie chcesz czy tam gdzie masz laty?????

na etapie budowy wiesz co gdzie bedzie stalo i wisialo???

ja takiej wiedzy nie posiadam nawet na etapie malowania scian a co dopiero ich obkladania plytami KG :o

pierwek
20-03-2008, 15:31
to świadczy tylko o Twojej kiepskiej organizacji i braku planowania :wink:

przecież wiadomo, że na tej ścianie zawiśnie plazma a na tamtej szabla dziadka z powstania...

ale ja jakoś też ciągle nie wiem co gdzie będzie wisieć ... jakąś koncepcję ogólą mam ale nie tak dokładną jak Stelka II.

dla jej organizacji: chapeau bas

bobvilla
21-03-2008, 08:57
Na Śląsku:
Tynk Gipsowy 24-27 zł/m2
Tynk C-W 28-30 zł/m2

MOLLAN
21-03-2008, 22:03
Przeczytałem wszystkie posty w tym wątku i u mnie stanie na gipsowym.

czandra
23-03-2008, 15:28
Przeczytałem wszystkie posty w tym wątku i u mnie stanie na gipsowym.

Słusznie :wink:

Damro
23-03-2008, 23:36
Przeczytałem wszystkie posty w tym wątku i u mnie stanie na gipsowym.
Szczeże,życzę Ci dużo zdrówka,ja wybrałam cw :D
Pozdrawiam

Cinek23
24-03-2008, 08:09
Damro
Słusznie :wink:

efilo
24-03-2008, 09:02
bobvilla
a masz jakieś sensowne namiary?

ja po przeczytaniu tego wątku zdecyduje się na cw :lol:

I.W.
24-03-2008, 14:28
Nie piszcie bzdur, bo mieszkam na poddaszu i mam wszystkie ściany w regipsach.
Poddasz robiłem w płytach jak pewnie wiekszość bo innej alternatywy za bardzo nie ma , dół natomiast to tynk gipsowy. Płyty uważam jednak za rozwiązanie gorsze,sa jakieś takie miękkie choć niewątpliwie przyjemniejsze w montazu.

IzaN.
24-03-2008, 15:14
Ja mam połozone tynki gipsowe KNAUF MP 75. Własnie schną. Sa super. Rzeczywiście wystarczy później tylko zagruntowac przed malowaniem i malować. Wykonawca twierdzi że trzeba położyć grunt poźniej pomalować rozcieńczona farbą a później wystarczy tylko raz pomalowac.
Na mój gust i mojej zony gipsowe sa suuper.


Ja też mam takie tynki i taką samą o nich opinię jak kolega :lol: U mnie też trzeba tylko już zagruntować i malować - są gładziuteńkie jak lustro :D :) Nie zamieniłabym je na żadne inne - jeżeli były u mnie jakieś wątpliwości przed położeniem tych tynków, to z pewnością zostały rozwiane po !!!
Pozdrawiam!!!

YreQ
31-03-2008, 09:55
Przeczytałem wszystkie posty w tym wątku i u mnie stanie na gipsowym.
Szczeże,życzę Ci dużo zdrówka,ja wybrałam cw :D
Pozdrawiam

jakie narożniki kładli pod tynki - stalowe ocynkowane ? Z jakiej firmy ? - może w hurtowni będzie mi prościej wytłumaczyć... :-?
czytałam na forum, że aluminiowe pod tynki gipsowe a stal-ocynk pod CW - faceci w hurtowniach patrzą na mnie jak na kosmitkę i wszyscy jak jeden mąż DOBRE aluminiowe chcą mi sprzedać.
Coś możecie poradzić ?

efilo
31-03-2008, 10:43
A co sądzicie o nietynkowaniu w ogóle???

Jakbym dała tylko szpachle to co wtedy?

1950
31-03-2008, 10:44
ale tylko fragmenty

efilo
31-03-2008, 10:52
paciemu?

1950
31-03-2008, 10:56
bo zbyt duże powierzchnie ceglane przytłaczają

efilo
31-03-2008, 11:49
ale ja chce gładź a nie cegły :roll:

Zonzi
16-04-2008, 10:53
Efilo

Sama gladz jest za cienka zeby wyrownac sciane nawet najdokladniej wykonana. Dlatego najpierw "szpachla" a pozniej warstwa końcowa.

Jaki cement dajecie do tynków - popiolowy czy jedynkę ? Różnica w cenie ok 100 za tonę to nie majątek ale już w wylewkę to więcej tego będzie.

MARTiiii
16-04-2008, 16:10
U mnie wszsytko maszynowo, sciany BK byly gruntowane, gips Knaufa 75L oraz CW w lazienkach. Cena 25zl/mkw. 500mkw z sufitem robili 6dni.

Ciekawostka - moi twierdzili ze przed malowaniem gips trzeba przetrzec papierem sciernym 180, a potem pomalowac najtansza rozcienczona biala farba. Dopiero po tym malowac. Na gruntowanie przed malowaniem szkoda kasy... hmmm tylko ten papier scienry :-? ?

piotrulex
16-04-2008, 20:24
U mnie wszsytko maszynowo, sciany BK byly gruntowane, gips Knaufa 75L oraz CW w lazienkach. Cena 25zl/mkw. 500mkw z sufitem robili 6dni.

Ciekawostka - moi twierdzili ze przed malowaniem gips trzeba przetrzec papierem sciernym 180, a potem pomalowac najtansza rozcienczona biala farba. Dopiero po tym malowac. Na gruntowanie przed malowaniem szkoda kasy... hmmm tylko ten papier scienry :-? ?

my tez gruntowalismy tania rozcienczona biala farba

tynk cw, gladz, tarcie 180 i ta farba

efilo
17-04-2008, 10:06
Efilo

Sama gladz jest za cienka zeby wyrownac sciane nawet najdokladniej wykonana. Dlatego najpierw "szpachla" a pozniej warstwa końcowa.


No przecież napisałam że chcę szpachlę (to gładź to był taki skrót myślowy - w odróżnieniu od gołych ścian z widoczną cegłą) zamiast tynku. Tylko cały czas się zastanawiam czy nie będę pionierem :roll:

MARTiiii
17-04-2008, 11:46
Pitorulex tarles samym papierem recznie czy maszynowo?

Atomic
18-04-2008, 07:02
Witam

Wypowiem się teraz ja - jako autor wątku. :D
Po przeczytaniu lektury związanej z tynkami i po wstępnej kalkulacji, zdecydowaliśmy się na tynk cementowo-wapienny.
Cenowo w stosunku do gipsowego jest o wiele tańszy.
Przed kładzeniem gruntowanie ścian tzw. obrzutka rozwodnionym, ale bardzo mocnyn cementem. Później osadzanie listew podtynkowych i narożników na tynk maszynowy KNAUF MP-75 i na koniec tynk właściwy z przewagą wapna i piasku. Wszystkie listwy podtynkowe po położeniu zaprawy zostały wyciągnięte, gdyż podobno potrafią po kilku latach rdzewieć (stalowe-ocynk), a bruzdy po nich uzupełnione.
Struktura tynku (lekko chropowata) bardzo nam odpowiada, więc będziemy już tylko malować farbą. Jedynie w pomiewzczeniach reprezentacyjnych (przedpokój, salon i otwarta kuchnia) na koniec tynki były filcowane i wyglądają prawie jak po cekolowaniu.
Parę dni temu odkuwałem trochę bruzd od kanalizacji i tynki trzymają się jak diabli, ale miedzy innymi dlatego, że obrzutka była z mocnego betonu.

Podsumowując
1. Jeżeli macie dobre i sprawdzone ekipy tynkarzy - róbcie tynki CW
2. Jeżeli chcecie zaoszczędzić trochę kasy - róbcie tynki CW
Te dwie zasady są bardzo zależne od siebie, bo jeżeli źle położą tynki i trzeba poprawiać cekolem, to już staje sie to mniej opłacalne.

Pozdrawiam
Maciek

michalmayday
19-04-2008, 23:36
Jasne ten kto bedzie chciał choć troche oszczedzić zdecyduje sie na cementowo wapienne ale nie oszukujmy sie tynki gipsowe idzie naprawde zrobić prawie idealnie prosto (odchylenia rzedu 1-2mm na 2 m poziomicy) a CW cóż dużo zalezy od umiejętności tynkarza alei tak nie wyjdą tak jak TG,

Jako tynkarz gipsowy pracuje 3 lata i chetnie służe pomocą dla niezdecydowanych :)

zetka79
20-04-2008, 08:29
ja zdecydowałem się na CW w pomieszczeniach gdzie nie będę dawał gładzi (garderoba, pralnia, łazienka, kotłownia, garaż)- reszta pomieszczeń- gipsowe. Biorąc pod uwagę koszt, to chyba optymalne rozwiązanie. Jak tynkarze robili garderobę, to mówiłem im że zastanawiam się czy nie zrobić całego domu CW, więc zrobili taką pokazówkę- zacierane gąbką itp. ale jak dla mnie pod malowanie i tak bym musiał dać gładź
pozdrawiam

Trociu
20-04-2008, 09:32
A mi wczoraj - po zakończeniu pracy przez tynkarzy nad tynkami cw na całym parterze - moja kobieta powiedziała, że nie chce mieć betonu na ścianie tylko gips. I co teraz z tym "betonem" na ścianie zrobić? Kładzenie gładzi to kolejne koszty. Myślicie, że położenie gęstej farby zniweluje trochę chropowatość powierzchni tynków cw.

bobiczek
20-04-2008, 14:07
Jako tynkarz gipsowy pracuje 3 lata i chetnie służe pomocą dla niezdecydowanych :)


I tyle w temacie, chopy i baby :D
Podoba mi sie nie teoria, ale praktyka - zawsze :D

bobiczek
20-04-2008, 14:09
Witam


Po przeczytaniu lektury związanej z tynkami i po wstępnej kalkulacji, zdecydowaliśmy się na tynk cementowo-wapienny.
Pozdrawiam
Maciek


I nigdy potem nie żałuj decyzji.
Ale jakby co - jeszcze raz przemyśl :D

michalmayday
20-04-2008, 20:14
A mi wczoraj - po zakończeniu pracy przez tynkarzy nad tynkami cw na całym parterze - moja kobieta powiedziała, że nie chce mieć betonu na ścianie tylko gips. I co teraz z tym "betonem" na ścianie zrobić? Kładzenie gładzi to kolejne koszty. Myślicie, że położenie gęstej farby zniweluje trochę chropowatość powierzchni tynków cw.

Ja powiem tak kobieta na budowie to podobno "nieszczeście" bo jak wiadomo kobiety sa kapryśne nie obrażając ich :) powiem ci tak jesli chcesz mieć gładkie sciany to nie ominie cie szpachlowanie(nagładanie gładzi-jak zwał tak zwał) nawet podwujnie to wszsytko zależy od stopnia struktury tynków CW, a tak przy okazji tynk CW również idzie zrobić na bardzo gładko ma lekką strukturkę jak przy malowaniu wałkiem ale można to zrobić tylko w trakcie robienia tynku zacierając go styropianówka gąbka a następnie jeszcze raz gąbka + filcówka naprawde ciekawy efekt

Atomic
20-04-2008, 20:38
I nigdy potem nie żałuj decyzji.
Ale jakby co - jeszcze raz przemyśl :D
Tu nie ma co myśleć, tynki już położone i sobie schną.
Nawet jak kiedyś zapragnę mieć gładkie ściany, to zawsze mogę położyć gładź.

Damro
20-04-2008, 23:20
I nigdy potem nie żałuj decyzji.
Ale jakby co - jeszcze raz przemyśl :D
Tu nie ma co myśleć, tynki już położone i sobie schną.
Nawet jak kiedyś zapragnę mieć gładkie ściany, to zawsze mogę położyć gładź.
Ale za to masz położone zdrowe tynki a zdrowie najważniejsze :D

Zonzi
22-04-2008, 10:52
A gdzie dawaliscie narozniki ? Same sciany czy i naroza drzwi wewnętrznych ?


pozdrawiam

insz
23-04-2008, 06:12
Efilo

Sama gladz jest za cienka zeby wyrownac sciane nawet najdokladniej wykonana. Dlatego najpierw "szpachla" a pozniej warstwa końcowa.


No przecież napisałam że chcę szpachlę (to gładź to był taki skrót myślowy - w odróżnieniu od gołych ścian z widoczną cegłą) zamiast tynku. Tylko cały czas się zastanawiam czy nie będę pionierem :roll:

Popęka...

Jak wywaliłem ścianę parę lat temu to też tak zrobiłem na 2 m2 (nie umiem tynkować) i mam "pajączki". Widać też gdzie są spoiny pustaków.

Nie kombinuj.

Atomic
23-04-2008, 06:22
A gdzie dawaliscie narozniki ? Same sciany czy i naroza drzwi wewnętrznych ?


pozdrawiam
Dawałem na wszystkich narożach (ściany, okna, drzwi wejściowe), oprócz drzwi wewnętrznych, bo sam je osadzę podczas wstawiania futryn.

efilo
23-04-2008, 07:31
Ale za to masz położone zdrowe tynki a zdrowie najważniejsze :D

a które są niezdrowe??

Damro
23-04-2008, 09:09
Ale za to masz położone zdrowe tynki a zdrowie najważniejsze :D

a które są niezdrowe??
No chyba wiadomo które :D

efilo
23-04-2008, 09:21
No chyba niewiadomo skoro pytam

frykow
23-04-2008, 11:24
No chyba niewiadomo skoro pytam
Te drugie.

daggulka
23-04-2008, 11:40
że co niby jest niezdrowe...ktoś je ma zamiar jeść ? :o

efilo
23-04-2008, 12:08
No chyba niewiadomo skoro pytam
Te drugie.

że niby co? promieniuje?

daggulka
23-04-2008, 12:13
Starzy bywalcy na forum znają moje zdanie w sprawie promieniowania materiałów budowlanych.... więc nie będę się powtarzać :wink: .

Natomiast od zdrowotności jest zdrowe jedzenie i ewentualnie lekarz....a nie mury, beton czy tynki.

insz
23-04-2008, 21:30
Witam

Wypowiem się teraz ja - jako autor wątku. :D
Po przeczytaniu lektury związanej z tynkami i po wstępnej kalkulacji, zdecydowaliśmy się na tynk cementowo-wapienny.
Cenowo w stosunku do gipsowego jest o wiele tańszy. (...)
Maciek

U nas (okolice Wrocławia) niestety wychodzi odwrotnie.

Jeśli maszynowy (robocizna):
14-15 zł/m2 - gipsowe
16-18 C-W

Jeśli ręcznie - 25 zł/m2

insz
23-04-2008, 21:41
A jeśli o zdrowie chodzi,
to czemu nikt nie stosuje na poddaszu płyt cementowych zamiast k-gipsowych ?

Mówicie tynk C-W jest zdrowszy od gipsu.

W czym, dlaczego ?

Fakt, tam gdzie mokro gips pleśń złape szybciej, więc się go tam nie kładzie; ale w pokojach, gdzie jest dobra wentylacja jaka jest różnica ?

Wytłumaczcie, bo mam dylemat...

Damro
24-04-2008, 00:04
Witam

Wypowiem się teraz ja - jako autor wątku. :D
Po przeczytaniu lektury związanej z tynkami i po wstępnej kalkulacji, zdecydowaliśmy się na tynk cementowo-wapienny.
Cenowo w stosunku do gipsowego jest o wiele tańszy. (...)
Maciek

U nas (okolice Wrocławia) niestety wychodzi odwrotnie.

Jeśli maszynowy (robocizna):
14-15 zł/m2 - gipsowe
16-18 C-W

Jeśli ręcznie - 25 zł/m2
O tak potwierdzam,cw ręczne dużo droższe :evil:

Atomic
24-04-2008, 06:43
Mówicie tynk C-W jest zdrowszy od gipsu.

W czym, dlaczego ?

Fakt, tam gdzie mokro gips pleśń złape szybciej, więc się go tam nie kładzie; ale w pokojach, gdzie jest dobra wentylacja jaka jest różnica ?

Wytłumaczcie, bo mam dylemat...
Nie twierdzę, że C-W jest zdrowszy. Położyłem taki na jaki mnie stać.
Gdyby tynki gipsowe były tańsze od C-W jak w okolicach Wrocławia, to położyłbym gipsowe, choć nie jestem do nich przekonany.
Wolę promieniowanie niż grzyba :lol:

efilo
24-04-2008, 07:09
Atomic - nomen omen :lol: :lol: :lol: :lol:


A z tym promieniowaniem to była podpucha. Co się tak do tego przyczepiliście? :lol: :lol:

I.W.
24-04-2008, 13:17
Promieniowanie jonizujące w cw pochodzi z popiołów ze spalania węgla który jest trochę radioaktywny a które to mogą być w cemencie. A promieniowanie w gipsowych syntetycznych z tego że są niejako produktem ubocznym odsiarcznia spalin ze spalania tegoż węgla. Jeden czort. weźcie pod uwagę ile ważą tynki w porównaniu z całym domem bo ilość promieniowania jest proporcjonalna do masy. Podejrzewam że się to nie różni od tła.

efilo
24-04-2008, 14:58
I.W.

Ja mam silikaty więc akurat nie mam z czym porównywać. Ale szczerze mówiąc byłam pewna że chodzi raczej o jakąś wilgotność grzybobójczość czy coś w ten deseń a nie o promieniowanie :o

I.W.
24-04-2008, 18:41
I.W.

Ja mam silikaty więc akurat nie mam z czym porównywać. Ale szczerze mówiąc byłam pewna że chodzi raczej o jakąś wilgotność grzybobójczość czy coś w ten deseń a nie o promieniowanie :o

Ja tylko o napisałem o jakie promieniowanie może chodzić i z czego sie to może brać. Założę się że wpływ tego promieniowania na zdrowie jest żaden. Samo mieszkanie w domu parterowym jest niezdrowe bo w ziemi znajduje sie radon którego stężenie (niewiadomo czy tez da sie je zmierzyć :wink: )jest największe właśnie w przyziemiu budynku. Nie dajmy się zwariować. W domu mamy kilkadziesiąt ton betonu z popiołem i rakotwórczym chromem, radioaktywną glinę w ceramice itp a najwięcej chemii w nowych rzeczach "ruchomych" które tam wstawiamy-rozpuszczalniki kleje impregnaty itp. Przy spalaniu i ogrzewaniu wydzielają sie zabójcze dioksyny, w wodzie jest chlor, a jadąc samochodem wdychamy rakotwórcze związki benzenu ze spalania ON (szczególnie jadąc za starym liazem z przyczepą albo autobusem :wink: Do tego siedzimy przed komputerami lub TV i przyjmujemy dawki promieniowania UV i to jest niezdrowe. Mimo tego się opalamy choć słońce w ciągu godziny dostarcza nam podobna dawkę co monitor w kilka lat. Czasami zjemy sobie frytki czy smażona rybkę a tam znów dioksyny. Kurcze zauważyłem że myslami jestem na wakacjach :oops:

kamrat
24-04-2008, 20:19
Witam, z dużym zainteresowaniem przeczytałem wypowiedzi Forumowiczów i konkluzja jest taka cw- tańsze a gips - gładszy. A gdyby tak połączyć te dwie cechy ...?
Proponuję zainteresować się tynkami wapienno cementowymi produkowanych z piasków o niskich frakcjach (bardzo drobne) - łączą trwałość z gładkością (po pomalowaniu wałkiem, który i tak pozostawia po sobie strukturę - nie widać różnicy pomiędzy cw a gipsem)

insz
25-04-2008, 04:59
konkluzja jest taka cw- tańsze a gips - gładszy. A gdyby tak połączyć te dwie cechy ...?

tynk C-W + gładź wapienna. Ale wszystko do kupy daje niezłą cenę...


tak sobie myślę, że dam tynk c-w w łazienkach, kuchni i piwnicy a gipsowy w pokojach. W kuchni i w łazienkach na suficie zrobię gładź wapienną.
Powinno być ok. Co myślicie ?

Trociu
25-04-2008, 08:25
Ja swoje c-w dla podniesienia współczynnika gładkości planuję przeszlifować siatką ścierną. Zniweluje ona trochę te górki i dolinki. W kilku miejscach już próbowałem i dość fajnie może wyglądać na koniec.

arktyk
25-04-2008, 08:53
Tynki suche u mnie będą na poddaszu. Tynki c-w na parterze. Jeśli nie będą wystarczająco gładkie to wrówna się je gładzią gipsową.

Pozdr,

MARTiiii
25-04-2008, 21:53
Uwazajcie bo jak wam zagipsuja noge w przychodni to wam pewnie zgnije po jakims czasie albo odpadnie . Dajcie spokuj z tym zdrowe nie zdrowe... :lol:

michalmayday
26-04-2008, 00:46
to ze TGipsowe sa nie zdrowe a CW przeciwnie wymyślili chyba tylko ci co robią CW bo to wkońcu koknurencja i tak może być na odwrót, gdyby rzeczywiscie tak było nie można było by ich robić i tyle wam powiem, a w ogóle niektórzy nie mają wyobraźni i le razy słyszałem u klienta " ...wie pan słyszałem ze TG w ogóle nie oddychają CW natomiast saa paroprzepuszczalne, " to sie pytam a czy ocieplenie ze styropianu jest paroprzepuszczalne ? albo sciana po zagruntowaniu opowieści wyssane z palca....

insz
01-05-2008, 06:21
Niech mi powie ktoś z użytkowników tynków C-W, którzy wybrali je ze względu na ich "zdrowotność" jakimi farbami je malują, aby te właściwości zachować.

Damro
01-05-2008, 13:35
to ze TGipsowe sa nie zdrowe a CW przeciwnie wymyślili chyba tylko ci co robią CW bo to wkońcu koknurencja i tak może być na odwrót, gdyby rzeczywiscie tak było nie można było by ich robić i tyle wam powiem, a w ogóle niektórzy nie mają wyobraźni i le razy słyszałem u klienta " ...wie pan słyszałem ze TG w ogóle nie oddychają CW natomiast saa paroprzepuszczalne, " to sie pytam a czy ocieplenie ze styropianu jest paroprzepuszczalne ? albo sciana po zagruntowaniu opowieści wyssane z palca....
Tiaaa,jasne :lol:Kładź sobie co ci leży

bobiczek
02-05-2008, 20:45
Uwazajcie bo jak wam zagipsuja noge w przychodni to wam pewnie zgnije po jakims czasie albo odpadnie . Dajcie spokuj z tym zdrowe nie zdrowe... :lol:

no jak nie - jak tak.
Nogę mi wyjęli, a ona chudzina, bez włoska i dwa grzebienie w środku, co jak drapałem swędzenie wpadły..........i zostały :D

Damro
03-05-2008, 00:42
Uwazajcie bo jak wam zagipsuja noge w przychodni to wam pewnie zgnije po jakims czasie albo odpadnie . Dajcie spokuj z tym zdrowe nie zdrowe... :lol:
z takką tylko różnicą że gips na nodze nosisz ok miesiąca a w domu masz na całe życie :D

daggulka
03-05-2008, 09:35
od zdrowotności jest zdrowe jedzenie i lekarze....a nie tynki, ściany, dachy..... :roll:

insz
04-05-2008, 07:53
Jeśli porównywać paroprzepuszczalność to:

Delta (g/(mxhxhPa)) tynku gipsowego = 0,0112
Delta (g/(mxhxhPa)) tynku cem-wapiennego= 0,0045

Czyli tynk gipsowy ma wyższą paroprzepuszczalność (lepiej reguluje wilgotność - oddycha)

Na czym polega większa "zdrowotność" tynku C-W ?
Ale proszę o konkrety.

Barbicha
04-05-2008, 22:42
Na czym polega większa "zdrowotność" tynku C-W ?

Na tym ze wapno przepisuja jak jestes przeziebiony :lol: :lol: :lol:

Nefer
04-05-2008, 22:43
Ale dzieci mogą wydłubać i zeżreć :)

daggulka
05-05-2008, 07:34
z dwojga złego lepiej żeby zeżarły wapno niż gips :roll: :lol:

Karolinka 29
06-05-2008, 07:45
MY TEŻ SIĘ ZDECYDOWALIŚMY NA TYNKI cementowo-wapienne z różnych względów, teraz pilnie szukam brygady do wykonania ich bo dziś mnie wystawiali umówieni od 2 miesięcy, może pomożecie z jakimiś namiarami sprawdzonymi? z góry dziękuję :)

Zonzi
06-05-2008, 08:09
Mam pytanie o prawidlowe wykonanie tynkow CW :-?

Ekipa prawdlowo osadzila prowadnice i narozniki zrobili obrzutke i naciagaja tynk wzdluz listew i zacieraja. Sa widoczne listwy i narozniki, Dobrze rozumiem, ze na to powinna isc od razu 3 cienka warstwa przy narzucaniu - jeszcze nie gladzi ?

Jaki piach dawaliscie na ostatnia warstwe CW ? Mam wiślaka sortowanego 0-1 i niestety sa male kamyczki 3-4 mmm ktore robia szlaczki robaczki na tynku.
Czy szlifowanie przed malowaniem to wyrowna; czy trzeba jednak robic gladz CW z piasku kwarcowego czy innego 0.25 ?

Dzieki

pierwek
06-05-2008, 08:28
niestety piach masz do bani - właśnie o to chodzi żeby kamyczków 3mm w nim nie było

Atomic
07-05-2008, 06:14
Mam pytanie o prawidlowe wykonanie tynkow CW :-?

Ekipa prawdlowo osadzila prowadnice i narozniki zrobili obrzutke i naciagaja tynk wzdluz listew i zacieraja. Sa widoczne listwy i narozniki, Dobrze rozumiem, ze na to powinna isc od razu 3 cienka warstwa przy narzucaniu - jeszcze nie gladzi ?
U mnie zanim zaczęli gładzić to listwy prowadzące wyjeli z tynków i uzupełnili rowki tynkiem.

zahir1000
24-05-2008, 10:53
Mam pytanko, czy jest jakiś tynk gipsowy który mogę położyć w łazience, lub sposób jego zabezpieczenia przed wilgocią? zależy mi na nim bo chcę go uformować, tak jak w salonie, żeby wyglądał jak ulepiona ściana z gliny. Obiło mi się o uszy, że jest taki tynk gipsowy.

Slav
24-06-2008, 16:04
No to i ja sie zdecydowalem .. niech zyja CW ...
Druga polowa lipca za 16 zl/m2 ... + piasek, wapno, cement, woda i prynd ;)

KULHAUS
12-07-2008, 01:15
Na czym polega większa "zdrowotność" tynku C-W ?
Tynki C-W i a w szczególności te z duzą przewaga wapna są bardziej odporne na korozję biologiczną (czyli bardziej na rozwój glonów, bakterii) i są przy tym paroprzepuszczalne.

Przepuszczalność pary wodniej dla C-W jest od 0,045 do 0,070 (tynk W).
Przepuszczalność pary wodniej dla tynku gipsowego jest jeszcze większa -od 0,1 do 0,12 .

Tynk gipsowy reklamowany jest jako utrzymujący odpowiedni mikroklimat - wchłania nadmiar wilgoci i oddaje ją, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho, trzeba jednak pamiętać że to się odbywać może tylko w ograniczonym zakresie i że z wilgocią nie możemy przesadzić . Stałe, naprzemienne nawilżanie i wysychanie prowadzi do pęcznienia i przez to do postępującego niszczenia struktury. Szczególnie narażone mogą być domy z których się korzysta okresowo. Jeżeli się wyjeżdza za granice to warto mieć system automatycznej regulacji ogrzewania gdyż gwałtowne schodzenie temperatury prowadzi do
dużej wilgotności.

Lunetka
18-07-2008, 11:35
właśnie przebrnęłam przez cały wątek od początku do końca :D
początkowo byłam zdecydowana w 90% na gipsy teraz raczej na CW..


Autor wątku zdaje się o ceny pytał, a nie wady i zalety 8)
ja to głównie tymi wadami i zaletami byłam zainteresowana :D


no to jest argument
ale za to cementowe buciki sa chyba skuteczniejsze niz gipsowe.

barbarossa jak dla mnie mozesz sobie samą gładz połozyć....
:lol: :lol: :lol:


Na czym polega większa "zdrowotność" tynku C-W ?

Na tym ze wapno przepisuja jak jestes przeziebiony :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

Lunetka
18-07-2008, 11:36
Powiedzcie, tak jak laikowi, czym tynki CW nakładane ręcznie różnią się od tych maszynowych poza ceną ?
A czym różni sie zwykly filcowany od kwarcowego?
Czy są trwalsze, równiejsze albo jeszcze co innego?

No i jeśli ktoś mógłby polecic mi przy okazji jakąś sprawdzoną ekipę do CW byłabym wdzięczna.
Na razie rozmawiałam tylko z jednymi i cena niestety sporo wyższa od tych, które podawaliście - 25 zł/m2 bez materiałów. :roll:

grzegorz_si
18-07-2008, 23:00
Na razie rozmawiałam tylko z jednymi i cena niestety sporo wyższa od tych, które podawaliście - 25 zł/m2 bez materiałów. :roll:
Rany niektóre ekipy to naprawdę oszołomy do kwadratu.
Ceny kształtują od 12 - 18 zł. Jak jakiś przygłup chce 25 to można go tylko w d.. kopnąć. Nic dodać nic ująć.
Pieprzone "monalizy". Teraz takie czasy że za samo pierdnięcie już goście sobie pieniądze życzą a co kolejny to większy partacz.

Wybacz słownictwo, ale ja kontaktów z polskimi budowlańcami mam powyżej uszu.

nemrod25
20-07-2008, 20:59
Od jutra wchodża do mojego domku tynkarze cena 16 zł za metr materiał Baumint okolice Brzegu.

michalmayday
28-08-2008, 07:50
Powiedzcie, tak jak laikowi, czym tynki CW nakładane ręcznie różnią się od tych maszynowych poza ceną ?
A czym różni sie zwykly filcowany od kwarcowego?
Czy są trwalsze, równiejsze albo jeszcze co innego?



Różnią się metodą nakładania w przypadku maszyn robi to maszyna co jest dużo szybszą metodą
Filcowanie tynku powoduje "ścięcie" kwarcu ze czyli jego eliminacja ze ściany jest dzięki temu gładsza proces ten jest wykonywany poprzez podwójne filcowanie (można to również zrobić specjalna gąbką)
CW na pewno są mocniejsze nie wiem czy trwalsze , mówicie ze gipsowe są kruche to postarajcie sobie skuć jakiś fragment ściany uprzedzam ze nie będzie to proste zadanie !!! A co do paro przepuszczalności ludzie nie przesadzajcie odnoszę wrażenie jakbyście chcieli basen w pokoju stworzyć może być stosowany w łazienkach z powodzeniem !!

Lunetka
28-08-2008, 20:56
dzieki michalmayday

emma2008
01-09-2008, 19:03
Mam w domu świeżo położone tynki gipsowe, wyglądają tragicznie :(
Wykonawca powiedział, że oni już zrobili co się dało, a teraz to trzeba na ściany gładź położyć :o
Podobno wszyscy tak robią.
Zdecydowałam się na tynki gipsowe dlatego, że miały być równe i ładniejsze od tradycyjnych, a jest dokładnie odwrotnie.
Dodam, że tynki robiła ekipa, która się w tym specjalizuje.


Gdybym wiedziała, że to tak będzie wyglądało, to na pewno wybrałabym tynki cementowo - wapienne.

daggulka
01-09-2008, 19:15
Tynki gipsowe prawidłowo wykonane i zatarte powinny być gładkie jak lustro w dotyku ... i z tego co obserwuję u znajomych - da się zrobić i tak powinna je wykonać znająca się na rzeczy ekipa :roll: .
Jeśli nie są gładkie tylko wymagają położenia na nie gładzi - znaczy to że są wykonane nieprawidłowo bądź niestarannie :roll: .

Lunetka
01-09-2008, 22:51
daggulka, nie pogrążaj dziewczyny :wink:

w sumie to dobre ostrzeżenie dla tych co sie decydują na tylki gipsowe z uwagi na możliwość uzyskania gładzi, żeby uważać na "fachowców" i że nie zawsze tylki gipsowe = idealna gładź

meggiess
25-09-2008, 13:55
poproszę o namiary na sprawdzonych tynkarzy z maszynami ;) na priv, chyba zdecyduje sie na gips. Doradzacie nie kłaść gipsowego w łazience i kuchni?

qbel
25-09-2008, 21:09
u mnie tydzień temu zaczeli tynki gipsowe,powierzchnia jak szkło,w łazienkach na sufitach również gips a na ścianach cem-wap, tak doradził kierownik budowy ogólnie jestem zadowolony z ekipy i wykonania a cena 20/m2 z materiałem

meggiess
07-10-2008, 17:43
u mnie tydzień temu zaczeli tynki gipsowe,powierzchnia jak szkło,w łazienkach na sufitach również gips a na ścianach cem-wap, tak doradził kierownik budowy ogólnie jestem zadowolony z ekipy i wykonania a cena 20/m2 z materiałem

a nie chcą połozyć tynków u nas pod Warszawa?

Agata z małopolski
09-02-2009, 12:51
witam!
Chciałabym również się poradzić w sprawie tynków. Mamy zaplanowane tynkowanie na kwiecień i cały czas wałkujemy z mężem ten temat , czy cementowe czy gipsowe. Jedno jest pewne, ściany mamy krzywe i w niektórych miejscach, będzie nakładany grubo. Tynki gipsowe są gładkie i wyglądają ładnie, i podobno jest to tynk bardziej elastyczny a jeśli będzie grubo nakładany to możliwość pęknięć jest duża mniejsza niż przy cem. - wap. Nie zależy nam na ścianach gładkich jak lustro, ściany chropowate mają także swój urok. Po prostu chcielibyśmy po tynkach cem.-wap. białkować i malować, bez nakładania gładzi, ale czy to się uda jeśli ten tynk cementowy będzie pękać. Czy ktoś tak właśnie robi?
Koszt tynków gipsowych na nasz domek ok. 200 m kw. z materiałem 18 000
a cem- wap. z materiałem 11 000

voti
16-02-2009, 21:53
Witam
czy twardość tynku gipsowego można w jakiś sposób zwiększyć dodając różne składniki ?

przy nowoczesnym wnętrzu i 2 ścianach w salonie o wysokości ok 5 m czy na gipsowym ewentualne mankamenty nie będą bardzo widoczne?

tynkarz 1986
05-03-2009, 21:17
Czyli które dłużej? Ja mam akurat dobre warunki, bo mam ogrzewanie.

A z czego masz ściany zewnętrze? Z tego co widać w avatarku, masz chyba już ocieplone. Będziesz musiała bardzo dużo wietrzyć, bo przy tynkach jest strasznie wilgotno. Ja mam sciany z BK i przy takiej pogodzie jak teraz dodatkowo potęguje to wilgoć, gdyż BK mocno ją chłonie. Przy ceramice wygląda to zapewne lepiej. Nie mam też ogrzewania i to również może wpływać na czas schnięcia. Wegług mnie jest on podobny przy obydwu tynkach. Trzeba duuuuuużo wietrzyć i dogrzewać, albo zastosować osuszacze.

To jak długo schną tynki zależy od wielu czynników nie tylko od temperatury. po wykonaniu tynków ważna jest dobra wentylacja np. uchylone okna. przy samym ogrzewaniu pomieszczenia tynki będą się "kisić" a nie schnąć. Tynki również schną szybciej gdy budynek nie jest jeszcze ocieplony, wilgoć zostaje wyciągnięta do zewnątrz.

Martinezio
05-03-2009, 22:35
witam!
Chciałabym również się poradzić w sprawie tynków. Mamy zaplanowane tynkowanie na kwiecień i cały czas wałkujemy z mężem ten temat , czy cementowe czy gipsowe. Jedno jest pewne, ściany mamy krzywe i w niektórych miejscach, będzie nakładany grubo. Tynki gipsowe są gładkie i wyglądają ładnie, i podobno jest to tynk bardziej elastyczny a jeśli będzie grubo nakładany to możliwość pęknięć jest duża mniejsza niż przy cem. - wap. Nie zależy nam na ścianach gładkich jak lustro, ściany chropowate mają także swój urok. Po prostu chcielibyśmy po tynkach cem.-wap. białkować i malować, bez nakładania gładzi, ale czy to się uda jeśli ten tynk cementowy będzie pękać. Czy ktoś tak właśnie robi?
Koszt tynków gipsowych na nasz domek ok. 200 m kw. z materiałem 18 000
a cem- wap. z materiałem 11 000
Agata: my jesteśmy świeżo po zakończeniu tynkowania. Zdecydowaliśmy się na cem-wap i nie żałuję wyboru :) Zrobiła nam je profesjonalna firma i są równiutkie, jak stół! Było kilka pęknięć skurczowych, ale jakoś tak to zagładzili, że nie widać. Z tego, co mówił majster, to gdy tynki przeschną już na biało, to można taką ścianę dodatkowo namoczyć i zmyć ją jakąś gąbką. Ta mączka cementowa z wierzchu utworzy taką melasę, która powchodzi w te szczeliny i nic nie będzie widać :)
U mnie co prawda ściany były równe i tynku nie dawali grubo, ale miejscami zdarzały się grubsze rejony (np. jakieś podkucia w okolicach rozdzielnic i puszek) i jakoś nie pękało mocno. Tynki mam Kreisel 500 na obrzutce też Kreisel.
Trochę dziwi mnie cena, którą podajesz. Mi za otynkowanie budynku 113m2 użytkowej ze ściankami działowymi na poddaszu murowanymi wyszło w sumie prawie 18 tys. zł. Powierzchnia ścian i sufitów wyszła 460m2.
Efekt możesz obejrzeć w moim dzienniku :)

Wirecki
05-05-2009, 13:18
Czy ktoś z Was ma w domu gipsowe i cementowo-wapienne (np. łazienka lub garaż). Które lepsze ?

radekf
05-05-2009, 14:00
Czy ktoś z Was ma w domu gipsowe i cementowo-wapienne (np. łazienka lub garaż). Które lepsze ?

Owszem, ja mam taką konfigurację. I stwierdzam, że cem-wap są lepsze. Gipsowe już mam poobijane, pełno odprysków :/

Wirecki
08-05-2009, 08:44
To jeszcze jedno pytanie: O co pyta wykonawca tynków, co trzeba z nim ustalić??? Poza ceną, materiałem oczywiście. Co trzeba zaplanować? Grubość przyszłego parapetu wewnętrznego, gdzie tynkować sufity a gdzie nie (bo podwieszane).... Co jeszcze ?

Martinezio
08-05-2009, 09:39
Wirecki: u mnie jeszcze pytali, gdzie na ostro, a gdzie na gładko ;) Na ostro robi się pod glazurę (nie polerują tynku, tylko "rysują" go tarką do betonu).
Do do grubości parapetów, to się nie pytali - zrobili swoje, a my parapety zamawialiśmy już z uwzględnieniem teoretycznej grubości tynku.

Wirecki
08-05-2009, 10:06
Wirecki: u mnie jeszcze pytali, gdzie na ostro, a gdzie na gładko ;) Na ostro robi się pod glazurę (nie polerują tynku, tylko "rysują" go tarką do betonu) Dzięki. jak coś jeszcze Ci się przypomni - pisz...