PDA

Zobacz pełną wersję : w tej samej cenie gaz i PC co wybrać? dylemat



sylvia1
17-01-2008, 10:54
proszę o podpowiedź. Gazownia zrobiła nas w jajo i zamiast tak jak sąsiedzi podłączyć nas po kosztach zażądała 4 x więcej stąd wychodzi, że koszt podprowadzenia gazu jest porównywalny z instalacją pompy ciepła. W domku ponieważ gaz miał by ć tani jest całe CO działające tak że tylko wpiąć źródło ciepła i gotowe. Co w tym momencie warto wybrać? jednak gaz ? czy pompę ciepła? jaką? grunt to glina z wysokim poziomem wód gruntowych. (tu byłby kolejny problem z wykonaniem kolektora ziemnego) koszt gazou to ok 20 tys (razem z piecem, projektem itp itd)

dzięki za wszelkie sugestie

szejens
17-01-2008, 11:17
proszę o podpowiedź. Gazownia zrobiła nas w jajo i zamiast tak jak sąsiedzi podłączyć nas po kosztach zażądała 4 x więcej stąd wychodzi, że koszt podprowadzenia gazu jest porównywalny z instalacją pompy ciepła. W domku ponieważ gaz miał by ć tani jest całe CO działające tak że tylko wpiąć źródło ciepła i gotowe. Co w tym momencie warto wybrać? jednak gaz ? czy pompę ciepła? jaką? grunt to glina z wysokim poziomem wód gruntowych. (tu byłby kolejny problem z wykonaniem kolektora ziemnego) koszt gazou to ok 20 tys (razem z piecem, projektem itp itd)

dzięki za wszelkie sugestie

Na mój gust to jeżeli chodzi o glinę i wysoki poziom wód gruntowych to tylko dobrze w przpadku żródła dolnego. Natomiast nie wiem czy w cenie 20 kzł zakupisz pompę ze źródłem dolnym ?? Poza tym przy instalacji grzejnikowej to juz pompa chyba nie będzie takim ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ przy temp zasilania 55 st C sprawność spada i to znacznie. Moim zdaniem jak już tak daleko zabrnęliście w las to nie ma sensu zmieniać koncepcji ogrzewania.

sylvia1
17-01-2008, 11:19
ale ja mam podłogówkę i to niskotemperaturową (projekt robiony na 34 stopnie)... w całym domku :roll: :roll: :roll:

pierwek
17-01-2008, 12:51
ja na Twoim miejscu wszedłbym jednak w PC ale wydaje mi się, że jednak 30k pln to minimum za PC ale masz spokój z gazem i jego podwyżkami

Lili Lili
17-01-2008, 13:06
Zdecydowanie nie zmieścisz się w 20 tyś. z PC. Ale jeśli chodzi o funkcjonalność, to szczerze polecam PC. No i koszty grzania zdecydowanie na korzyść PC. U mnie pompa działa 7-8 godzin dziennie x 2kW. Dziennie ogrzanie domu 220 m kw i wody użytkowej kosztuje taniej niż paczka papierosów.

ProStaś
17-01-2008, 17:16
proszę o podpowiedź. Gazownia zrobiła nas w jajo i zamiast tak jak sąsiedzi podłączyć nas po kosztach zażądała 4 x więcej stąd wychodzi, że koszt podprowadzenia gazu jest porównywalny z instalacją pompy ciepła. W domku ponieważ gaz miał by ć tani jest całe CO działające tak że tylko wpiąć źródło ciepła i gotowe. Co w tym momencie warto wybrać? jednak gaz ? czy pompę ciepła? jaką? grunt to glina z wysokim poziomem wód gruntowych. (tu byłby kolejny problem z wykonaniem kolektora ziemnego) koszt gazou to ok 20 tys (razem z piecem, projektem itp itd)

dzięki za wszelkie sugestie

Popatrz.
http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_ciepla_z_320,500_litrowym_zbiornikiem .html
Jak duży masz dom ? Wystarczy Ci 5 kW to zejdziesz do kwoty ok. 20.000 zł.
Jeśli 7 kW to będzie ok. 25.000 z montażem i własną koparką.

Więcej info znajdziesz w temacie dot. PC Odnośnie Ziriusa także.
Pozdrawiam.

sylvia1
17-01-2008, 19:37
proszę o podpowiedź. Gazownia zrobiła nas w jajo i zamiast tak jak sąsiedzi podłączyć nas po kosztach zażądała 4 x więcej stąd wychodzi, że koszt podprowadzenia gazu jest porównywalny z instalacją pompy ciepła. W domku ponieważ gaz miał by ć tani jest całe CO działające tak że tylko wpiąć źródło ciepła i gotowe. Co w tym momencie warto wybrać? jednak gaz ? czy pompę ciepła? jaką? grunt to glina z wysokim poziomem wód gruntowych. (tu byłby kolejny problem z wykonaniem kolektora ziemnego) koszt gazou to ok 20 tys (razem z piecem, projektem itp itd)

dzięki za wszelkie sugestie

Popatrz.
http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_ciepla_z_320,500_litrowym_zbiornikiem .html
Jak duży masz dom ? Wystarczy Ci 5 kW to zejdziesz do kwoty ok. 20.000 zł.
Jeśli 7 kW to będzie ok. 25.000 z montażem i własną koparką.

Więcej info znajdziesz w temacie dot. PC Odnośnie Ziriusa także.
Pozdrawiam.
to szukać kupca na mój 300 l zbiornik który juz posiadam? czy prosić o zmiejszenie ceny?

ProStaś
17-01-2008, 20:06
Hm ..trudne pytanie.
Powiedz mi jak dużą masz działkę ?
Czy większy kolektor ( 400-500 m.kw. zajmowanej działki ) wejdzie na działkę ?
Jeśli nie masz tutaj specjalnego ograniczenia to można porozmawiać z nimi:
http://www.pamar.waw.pl/oferta.html
http://hubomag.pl/

Tutaj masz PC plus kolektor za około 24.-25.000 zł. i wtedy możesz poprosić o podłączenie zasobnika, kt. masz.

Jeśli chodzi o Ziriusa to tam CWU jest ogrzewane przepływowo przez ICH zasobnik. Zapytaj się czy można do Waszego zsobnika to podłączyć. Myślę, że nie. Więc klops.

Ja mam podobną sytuację co Wy ( tzn. z budową jestem na etapie pozw. ) z wyborem ogrzewania. Gaz 12.800 zł. plus VAT.
I chyba ( tak 80 %) wybiorę Ziriusa.
Jest sporo zadowolonych osób.
Poszukaj robuda i wejdź na jego stronę www. Zobaczysz jego koszty. ( on ma właśnie 300 l. zasobnik )

Pozdrawiam.

szejens
18-01-2008, 09:00
ale ja mam podłogówkę i to niskotemperaturową (projekt robiony na 34 stopnie)... w całym domku :roll: :roll: :roll:

A to sorrki. Założyłem że jak gazówka to kaloryfery. Przepraszam za wnioski bez pokrycia. Jakie masz w projekcie zapotzebowanei energetyczne domu?

tom17
18-01-2008, 11:13
Sylvia,
przepraszam, że nie odpowiadam na pytanie, ale jednym z rozwiązań Twojego problemu jest dedykowany do podłogówki elektryczny piec c.o. Kspela (15KW w cenie 2000 zł netto). Z zaoszczędzonych 17 tys zł masz 900 zł odsetek rocznie, a nie wykluczone że 300 l zbiornik, który już masz, pomógłby grzać w II taryfie. Może się okazać że sumując koszty inwestycja + eksploatacja zaczniesz przepłacać za 15 lat albo wcale
Z tych rzeczy o które pytasz wybrałbym pc (!) choć trudno mi uwierzyć, że wystarczy 20k pln.
Gaz i pompa wymagają kopania w ...glinie a z doświadczenia wiem, że trudno się po takiej przygodzie "zaciera" ślady.
Życzę dobrej decyzji.

sylvia1
18-01-2008, 11:37
ale ja mam podłogówkę i to niskotemperaturową (projekt robiony na 34 stopnie)... w całym domku :roll: :roll: :roll:

A to sorrki. Założyłem że jak gazówka to kaloryfery. Przepraszam za wnioski bez pokrycia. Jakie masz w projekcie zapotzebowanei energetyczne domu?
a to zalezy moejmu panu od CO wyszło ok 6 kW + CWU a mi 4,5 kW +CWU. chyba policzę jeszcze raz.
:roll: :roll:


TOM no właśnie ta glinka kochana...
no dobra a to jak ten kospel ma się do zwykłej grzałki w buforze o mocy 6kW?

Darek Rz
18-01-2008, 11:44
Sylvia,
przepraszam, że nie odpowiadam na pytanie, ale jednym z rozwiązań Twojego problemu jest dedykowany do podłogówki elektryczny piec c.o. Kspela (15KW w cenie 2000 zł netto). Z zaoszczędzonych 17 tys zł masz 900 zł odsetek rocznie, a nie wykluczone że 300 l zbiornik, który już masz, pomógłby grzać w II taryfie. Może się okazać że sumując koszty inwestycja + eksploatacja zaczniesz przepłacać za 15 lat albo wcale
Z tych rzeczy o które pytasz wybrałbym pc (!) choć trudno mi uwierzyć, że wystarczy 20k pln.
Gaz i pompa wymagają kopania w ...glinie a z doświadczenia wiem, że trudno się po takiej przygodzie "zaciera" ślady.
Życzę dobrej decyzji.

Witam

Zgadzam się w 100% z kolegą . Zamontuj sobie piec elektryczny i zrób podłogówkę wodną w całym domu !!!(wodną dlatego że w razie podpięcia gazu zmienisz tylko piec ) . Koszt pieca tak jak pisze kolega ok.2tyś zł . Zadnego kopania i rycia całej działki . Poza tym pompa ciepła nie jest wieczna .Szlak ją trafi po kilkunastu latach . Mając podłogówkę w całym domu będziesz grzał praktycznie tylko w drugiej taryfie a więc koszty ogrzewania będą niewiele wyższe niż na gazie . Odejmij od tego jeszcze koszty obsługi gazu (przeglądy ,uruchomienia, kominy i ich czyszczenie , abonament )

pozdrawiam

coulignon
18-01-2008, 11:48
ale ja mam podłogówkę i to niskotemperaturową (projekt robiony na 34 stopnie)... w całym domku :roll: :roll: :roll:

A to sorrki. Założyłem że jak gazówka to kaloryfery. Przepraszam za wnioski bez pokrycia. Jakie masz w projekcie zapotzebowanei energetyczne domu?
a to zalezy moejmu panu od CO wyszło ok 6 kW + CWU a mi 4,5 kW +CWU. chyba policzę jeszcze raz.
:roll: :roll:


TOM no właśnie ta glinka kochana...
no dobra a to jak ten kospel ma się do zwykłej grzałki w buforze o mocy 6kW?

ma się tak że grzałka kosztuje 300 - 400 zł a piec 2000. Innych różnic nie ma.
Jeśli do bufora podlączysz kominkek z płaszczem to juz masz pieknie i tanio. Jak masz juz kominek zwykły to nic straconego - rurka miedziana okręcona na kominku + ew ustrojstwo zwane rekuperatorem wodnym na rurze spalinowej i wio!!! Won gazownikom! Smierć pompie ciepła!

tom17
18-01-2008, 12:10
Nie znam sie na tym za dobrze ale czy grzałka 6kW wystarczy przy dużych mrozach? (których na razie jak na lekarstwo) Jeśli tak to na pewno jest to rozwiązanie tańsze i prostrze ale boję się że nie wystarczy i wtedy kocioł szybciej podgrzeje nam wodę w c.o.
I jeszcze jedno - to rozwiązanie z prądem jest chyba najszybsze w realizacji.

KrzysztofLis
18-01-2008, 12:49
Prąd może spokojnie podrożeć 2 albo 3 razy w perspektywie powiedzmy 20 lat. Ale gaz w tym okresie mogą nam Rosjanie kilka razy zakręcić, więc ja bym wolał jednak PC. Choćbym ją miał potem napędzać rowerem...

panda
18-01-2008, 13:27
....dedykowany do podłogówki elektryczny piec c.o. Kspela (15KW w cenie 2000 zł netto). Z zaoszczędzonych 17 tys zł masz 900 zł odsetek rocznie, a nie wykluczone że 300 l zbiornik, który już masz, pomógłby grzać w II taryfie. Może się okazać że sumując koszty inwestycja + eksploatacja zaczniesz przepłacać za 15 lat albo wcale
[...]
Gaz i pompa wymagają kopania w ...glinie a z doświadczenia wiem, że trudno się po takiej przygodzie "zaciera" ślady.
Zbiornik 300l możesz wykorzystać ale do cwu (specyfikacja techniczna Kospel). Czyli piec dla co pracuje jak ogrzewacz przepływowy. 900 zł odsetek rocznie nigdy na oczy nie zobaczysz, bo zimą tyle zapłacisz (jak nie więcej) co miesiąc. U mnie II taryfa to tylko 9 groszy, ale plus koszty przesyłu i opłaty stałe i wychodzi prawie 20 groszy/kWh.
Pompę ciepła mam (Zirius M2-10), zakopanie dolnego źródła to dzień roboty - koparka wykopała, 2 ludzi rozłożyło przewody, koparka zasypała, potem tylko wygładzić i posiać trawę.


....Zamontuj sobie piec elektryczny i zrób podłogówkę wodną w całym domu !!!(wodną dlatego że w razie podpięcia gazu zmienisz tylko piec ) . Koszt pieca tak jak pisze kolega ok.2tyś zł . Zadnego kopania i rycia całej działki . Poza tym pompa ciepła nie jest wieczna .Szlak ją trafi po kilkunastu latach.
Pomijając oczywisty fakt że piece elektryczne są wieczne :) to kolega mnie przeraził informacją, że moja PC padnie za lat kilka. Rozumiem że jest to wiedza praktyczna?


ma się tak że grzałka kosztuje 300 - 400 zł a piec 2000. Innych różnic nie ma.
Jeśli do bufora podlączysz kominkek z płaszczem to juz masz pieknie i tanio. Jak masz juz kominek zwykły to nic straconego - rurka miedziana okręcona na kominku + ew ustrojstwo zwane rekuperatorem wodnym na rurze spalinowej i wio!!! Won gazownikom! Smierć pompie ciepła!
To po co PC czy piece gazowe, jak można w podłogówkę wpiąć przepływowy ogrzewacz za całe 300 zł. Taniocha. Że też ludzkość na to nie wpadła i wydaje tysiące na jakieś wynalazki.
Kominek z płaszczem jako źródło ciepła, fakt jest piękny, Jeśli nie przeszkadza nam drewutnia w salonie, jesteśmy domatorami i lubimy w niedzielę wstać bladym świtem bo coś zimno się w domku zrobiło :lol:

Darek Rz
18-01-2008, 14:07
Witam

"Panda" do tego że urządzenia sie psują nie potrzebna jest wiedza praktyczna . Resztę wypowiedzi pomijam bo jest niestety pozbawiona sensu .

panda
18-01-2008, 15:09
do tego że urządzenia sie psują nie potrzebna jest wiedza praktyczna . Resztę wypowiedzi pomijam bo jest niestety pozbawiona sensu .
No cóż, przepraszam, ale powołałem się tylko na Twoją wypowiedź - zamontuj sobie piec elektryczny bo pompa ciepła nie jest wieczna.
Natomiast jeżeli sensowne jest namawianie kogoś na tani zakup nie patrząc na koszty późniejszej eksploatacji to tylko pogratulować dobrego samopoczucia.

tom17
18-01-2008, 15:29
900 zł odsetek rocznie nigdy na oczy nie zobaczysz, bo zimą tyle zapłacisz (jak nie więcej) co miesiąc.
Panda, ręce opadają od takich tekstów. Na tym poziomie odpowiedź wygląda tak: Zobaczy 20k pln zaoszczędzone na starcie.
Spojżałes jaki dom ma Sylwia - 118 m2, 19 cm styro i reku. Nadal myślisz że to będzie 900pln miesięcznie? Nasz kolega z grupy przy podobnych parametrach mieści się w 4500zł za cały prąd rocznie.

ProStaś
18-01-2008, 15:51
900 zł odsetek rocznie nigdy na oczy nie zobaczysz, bo zimą tyle zapłacisz (jak nie więcej) co miesiąc.
Panda, ręce opadają od takich tekstów. Na tym poziomie odpowiedź wygląda tak: Zobaczy 20k pln zaoszczędzone na starcie.
Spojżałes jaki dom ma Sylwia - 118 m2, 19 cm styro i reku. Nadal myślisz że to będzie 900pln miesięcznie? Nasz kolega z grupy przy podobnych parametrach mieści się w 4500zł za cały prąd rocznie.

Masz na myśli Jeziera ?
Fakt jest taka kwota, a jemu wierzę jak mało komu....
Popatrz na koszty domu po podłodze prawie 200 m., 5 osób ( w tym trójka dzieci ) i koszty roczne prądu 2230 zł. Zgadnij kto to i czym ogrzewa chałupę oraz CWU.
To 2.300 zł. różnicy.
A to moim zdaniem trochę jest.

Pozdrawiam.

sylvia1
18-01-2008, 16:09
ale się dyskusja rozpętała..
więc tak: dom ma po podłogach 168 m2. mieszkam od 3 mies więc grzeje tą grzałką ale na tańszej taryfie - gdy grzałam non stop przez 2 tyg w grudniu (goście) to stan spisany z licznika wskazał ponad 900 zł. :-? :-? :-?

dlatego obecnie podłogówka mało chodzi (dzięki że nie ma mrozów) i stąd poszukiwania tańszego źródła miał byc gaz bo sąsiedzi dostali warunki po 1200 zł za podpięcie u nas 4800. stąd dyskusja...

panowie bufor już jest podłogówka już działa... i działa dobrze to super rozwiązanie...ale grzanie prądem na obu taryfach to nieporozumienie... a sama byłam do tego tak przekonana - może zweryfikuję po całym pierwszym sezonie....
interesuje mnie coś co potem będzie tanie...

sSiwy12
18-01-2008, 16:25
Jeśli docelowo ma byc gaz - zostaw tak jak jest :lol:
Natomiast jesli zależy Ci na rachunkach o 2/3 mniejszych, a inwestycja w PC nie jest dla Ciebie "katastrofalna" - to wybór tez jest jednoznaczny - instaluj PC.
Pozdrawiam

panda
18-01-2008, 21:11
ale się dyskusja rozpętała..
więc tak: dom ma po podłogach 168 m2. mieszkam od 3 mies więc grzeje tą grzałką ale na tańszej taryfie - gdy grzałam non stop przez 2 tyg w grudniu (goście) to stan spisany z licznika wskazał ponad 900 zł. :-? :-? :-?

dlatego obecnie podłogówka mało chodzi (dzięki że nie ma mrozów) i stąd poszukiwania tańszego źródła miał byc gaz bo sąsiedzi dostali warunki po 1200 zł za podpięcie u nas 4800. stąd dyskusja...

panowie bufor już jest podłogówka już działa... i działa dobrze to super rozwiązanie...ale grzanie prądem na obu taryfach to nieporozumienie... a sama byłam do tego tak przekonana - może zweryfikuję po całym pierwszym sezonie....
interesuje mnie coś co potem będzie tanie...

Więc jednak albo 900 zł albo dylemat: włączamy ogrzewanie czy zakładamy barchany.
Nie będę snuł teoretycznych rozważań i sugerował erstazowych rozwiązań, opiszę co ja mam a Ty myśl. Pompa ciepła Zirius M2-10 o mocy pobieranej 2.6kW, powierzchnia użytkowa domu 271 m2, całkowita 377 m2. Podłogówka jest tylko na dole, na górze jeszcze bez wylewek (walka trwa :) ). Dach jeszcze nie ocieplony, ściany na zewnątrz 15cm styropianu Swisspor. Pompa chodzi od 4 miesięcy, prądu poszło ok. 3400 kW (jest osobny licznik tylko dla pompy i solarów), najniższa temperatura jak były mrozy oscylowała na poziomie 12-13, dzisiaj było 18 (termostat ustawiony na 17).
Pompa M2-10 kosztowała według faktury 27.600,00 PLN, w cenie jest zbiornik 500 litrów, dolne źródło i elektronika sterująca.
Miałem i inne oferty wstępne np. IVT dla domu o powierzchni grzewczej 170 m2 - 43.300,00, Ekontech - 31.700,00 czy Nateo 58.900,00
Masz ocieplony dom o połowę mniejszy i masz już zbiornik, popatrz zatem na pompę M1-5 lub M1-7, gdzie można wykorzystać Twój zbiornik. Ceny brutto po przeliczeniu na złotówki to 5.562,00 lub 6.835,00. Kolektor (dolne źródło) masz już w cenie. Musisz oczywiście dołożyć parę złotych na instalatora (ale do gazu też musisz) i wynająć koparkę (lub fizycznych) do zakopania kolektorów (ok. 1 metr pod ziemią).
Teraz jak widzę kurs korony szwedzkiej jest 0,386, jak ja kupowałem był 0,45 zł. Na formu są też inni użytkownicy pomp Ziriusa i nie narzekają.
To tyle, w dalszym ciągu natomiast uważam że kupowanie Kospela żrącego na okrągło 15kW jest nieporozumieniem, tanim sposobem na generowanie dużych kosztów.
Tom17, ja wiem że od moich tekstów ręce opadają :P , ale to nie Ty bedziesz później sobie pluł w brodę że te 20k PLN teoretycznie zaoszczędzonych gdzieś zniknęło a jedyną pamiątką po nich są świąteczne kartki z życzeniami od energetyki - wszak kto nie lubi klienta zostawiającego dużą gotówkę :D

fotograf
18-01-2008, 22:35
To tyle, w dalszym ciągu natomiast uważam że kupowanie Kospela żrącego na okrągło 15kW jest nieporozumieniem, tanim sposobem na generowanie dużych kosztów.


przesadzasz - ja mam dom bardzo energooszczędny i właśnie grzeje kotłem elektrycznym tylko w drugiej taryfie - przy podłogówce temperature na piecu mam 35 stopni i piec pracuje na niewielkiej mocy. Za ogrzewanie wyszło mi ostatnio 500 zł za miesiąc ale było mroźno (w listopadzie np 350 zł). W tym jest CWU. Na razie pompa ciepła wychodzi za drogo - poczekam aż stanieją.

panda
20-01-2008, 01:18
przesadzasz - ja mam dom bardzo energooszczędny i właśnie grzeje kotłem elektrycznym tylko w drugiej taryfie - przy podłogówce temperature na piecu mam 35 stopni i piec pracuje na niewielkiej mocy. Za ogrzewanie wyszło mi ostatnio 500 zł za miesiąc ale było mroźno (w listopadzie np 350 zł). W tym jest CWU. Na razie pompa ciepła wychodzi za drogo - poczekam aż stanieją.
Jeśli 500 zł za miesiąc za ogrzewanie to jest tanio to czoła chylę

gawel
20-01-2008, 11:33
przesadzasz - ja mam dom bardzo energooszczędny i właśnie grzeje kotłem elektrycznym tylko w drugiej taryfie - przy podłogówce temperature na piecu mam 35 stopni i piec pracuje na niewielkiej mocy. Za ogrzewanie wyszło mi ostatnio 500 zł za miesiąc ale było mroźno (w listopadzie np 350 zł). W tym jest CWU. Na razie pompa ciepła wychodzi za drogo - poczekam aż stanieją.
Jeśli 500 zł za miesiąc za ogrzewanie to jest tanio to czoła chylę

A ile według Ciebie to jest tanio???

czandra
20-01-2008, 19:32
proszę o podpowiedź. koszt gazou to ok 20 tys (razem z piecem, projektem itp itd)

Mieliśmy podobny problem. Stanęło na pompie ciepła. Mamy już wykonany wyminnik gruntowy i podłogówkę w całym domu. Na początku lutego mamy instalować PC.
Co do kosztów, to u nas wyszło ok. 37 tys. zł (bez instalacji co), zatem twoje 20 tyś, to o 17 tys. zł mniej. Masz trochę mniejszą powierzchnię i można byłoby dobrać zapewne mniejszą jednostkę, ale i tak różnica wyniesie min. 15 tys. Pytanie jest takie, czy masz na piśmie, razm z terminem, potwierdzenie wykonania gazu, czy tylko słowną obietnicę? PC można wykonać w każdej chwili, z gazem bywa różnie. Same wykonanie projektów zajmuje im min. 6-9 miesięcy. My nie mogliśmy czekać, gdyż chcemy ogrzewać się już niebawem i doszedłby dodatkowo koszt gazu z butli - montaż, potem demontaż, papierki itd.
Rozważ wszystko na spokojnie, nie podejmuj pochopnych decyzji, przelicz to sobie i zbierz kilka ofert na PC, podzwoń. W ostateczności te 20 tys. na opcję z gazem to nie jest aż tak strasznie.

Pzdr.

Darek Rz
21-01-2008, 06:20
przesadzasz - ja mam dom bardzo energooszczędny i właśnie grzeje kotłem elektrycznym tylko w drugiej taryfie - przy podłogówce temperature na piecu mam 35 stopni i piec pracuje na niewielkiej mocy. Za ogrzewanie wyszło mi ostatnio 500 zł za miesiąc ale było mroźno (w listopadzie np 350 zł). W tym jest CWU. Na razie pompa ciepła wychodzi za drogo - poczekam aż stanieją.
Jeśli 500 zł za miesiąc za ogrzewanie to jest tanio to czoła chylę

Witam

Chciałbym nieśmiało zapytać czy 3400KW które zużyła twoja pompa ciepła ciepła przez 4 miesiące to darmowy prąd ?? Bo jak by nie liczyć to mi wychodzi 1530 zł w I taryfie czyli prawie 400zł na miesiąc lub ...powiedzmy np.1100 w dwoch czyli 275 zl na miesiąc . Dodam również że temperatura którą utrzymujesz 12-17 stopni różni się zasadniczo od tej którą będziesz miał mieszkając .Ja w tamtym roku bez grzania miewałem tygodniami 10-12 stopni . Poza tym zimy prawie nie mamy . Więc twoje wyśmiewanie się że 500 zł na miesiąc to dużo jest nie na miejscu bo sam tyle będziesz płacił .........

pozdrawiam

tom17
21-01-2008, 11:26
Masz na myśli Jeziera ?
Nie, gawla
Cześć Piotruś :wink:

fotograf
21-01-2008, 13:27
przesadzasz - ja mam dom bardzo energooszczędny i właśnie grzeje kotłem elektrycznym tylko w drugiej taryfie - przy podłogówce temperature na piecu mam 35 stopni i piec pracuje na niewielkiej mocy. Za ogrzewanie wyszło mi ostatnio 500 zł za miesiąc ale było mroźno (w listopadzie np 350 zł). W tym jest CWU. Na razie pompa ciepła wychodzi za drogo - poczekam aż stanieją.
Jeśli 500 zł za miesiąc za ogrzewanie to jest tanio to czoła chylę

no tak - grudzień był mroźny a do ogrzania 180 metrów, w domu 23 stopnie i w tym ciepła woda - jeśli to drogo to co powiesz na mojego kolege, który w grudniu spalił tone groszku za 600 zł?

ProStaś
21-01-2008, 18:53
Masz na myśli Jeziera ?
Nie, gawla
Cześć Piotruś :wink:

:o :o :o
Zostałem zabity. Proszę o rozwinięcie.

Pozdrawiam.

Inka Opole
21-01-2008, 18:56
Wystarczy poczytac jakie rachunki placa za energie ludzie ktorzy zdecydowali sie na grzanie pradem.Przeczytalam ich watek i juz wyleczylam sie z grzania energia.Jest to dla ludzi ktorzy maja kase i rachunki roczne 5-10 tys rocznie to pryszcz.Ja jednak wole zainwestowac w pompe i placic 1500-3000 tys. rocznie, a takie sa podono rachunki niektorych forumowiczow.


rachunki zaleza od powierzchni ocieplenia i tysiaca innych rzeczy nie wiem skad wziales ze przy ogrzewaniu pradem to placi sie 5-10tys zl?
jezeli dobrze przeczytales watek dot ogrzewania pradem to doskonale wiesz ze ludzie roznie placa
potrzebujesz argumentu by zainwestowac w pompe to szukaj ale prawdziwego:P
pozdr

panda
21-01-2008, 19:13
przesadzasz - ja mam dom bardzo energooszczędny i właśnie grzeje kotłem elektrycznym tylko w drugiej taryfie - przy podłogówce temperature na piecu mam 35 stopni i piec pracuje na niewielkiej mocy. Za ogrzewanie wyszło mi ostatnio 500 zł za miesiąc ale było mroźno (w listopadzie np 350 zł). W tym jest CWU. Na razie pompa ciepła wychodzi za drogo - poczekam aż stanieją.
Jeśli 500 zł za miesiąc za ogrzewanie to jest tanio to czoła chylę

Witam

Chciałbym nieśmiało zapytać czy 3400KW które zużyła twoja pompa ciepła ciepła przez 4 miesiące to darmowy prąd ?? Bo jak by nie liczyć to mi wychodzi 1530 zł w I taryfie czyli prawie 400zł na miesiąc lub ...powiedzmy np.1100 w dwoch czyli 275 zl na miesiąc . Dodam również że temperatura którą utrzymujesz 12-17 stopni różni się zasadniczo od tej którą będziesz miał mieszkając .Ja w tamtym roku bez grzania miewałem tygodniami 10-12 stopni . Poza tym zimy prawie nie mamy . Więc twoje wyśmiewanie się że 500 zł na miesiąc to dużo jest nie na miejscu bo sam tyle będziesz płacił .........

pozdrawiam

Jak pisałem wyżej gotowy jest tylko parter. Dach jest nieocieplony więc grzeję również okolicę. Nie ma jeszcze reku, GWC, wentylacji mechanicznej - ot, taki plac budowy. Mam dwie taryfy z osobnym licznikiem dla PC i solarów. Koszty energii tylko na ogrzewanie i cwu za w/w okres wyniosły ok. 700 złotych, czyli średnio niecałe 200 miesięcznie. Docelowo szacunkowy średnioroczny koszt ogrzewania to 100-120 zł miesięcznie.

gawel
21-01-2008, 19:39
Masz na myśli Jeziera ?
Nie, gawla
Cześć Piotruś :wink:

:o :o :o
Zostałem zabity. Proszę o rozwinięcie.

Pozdrawiam.

Dlaczego zabity :o ? Cóżw tym takiego dziwnego ja mam takie same rozwiazania jak Jezier tylko że dom trochę mniejszy :wink:

gawel
21-01-2008, 19:45
Wystarczy poczytac jakie rachunki placa za energie ludzie ktorzy zdecydowali sie na grzanie pradem.Przeczytalam ich watek i juz wyleczylam sie z grzania energia.Jest to dla ludzi ktorzy maja kase i rachunki roczne 5-10 tys rocznie to pryszcz.Ja jednak wole zainwestowac w pompe i placic 1500-3000 tys. rocznie, a takie sa podono rachunki niektorych forumowiczow.

Ja place ok 3000 za ogrzewanie bez pompy zwykłymi konwektorami, skoro nie ma różnicy to po co przepłacać?? :o

coulignon
21-01-2008, 19:57
Wystarczy poczytac jakie rachunki placa za energie ludzie ktorzy zdecydowali sie na grzanie pradem.Przeczytalam ich watek i juz wyleczylam sie z grzania energia.Jest to dla ludzi ktorzy maja kase i rachunki roczne 5-10 tys rocznie to pryszcz.Ja jednak wole zainwestowac w pompe i placic 1500-3000 tys. rocznie, a takie sa podono rachunki niektorych forumowiczow.


rachunki zaleza od powierzchni ocieplenia i tysiaca innych rzeczy nie wiem skad wziales ze przy ogrzewaniu pradem to placi sie 5-10tys zl?
jezeli dobrze przeczytales watek dot ogrzewania pradem to doskonale wiesz ze ludzie roznie placa
potrzebujesz argumentu by zainwestowac w pompe to szukaj ale prawdziwego:P
pozdr

Rozumiem, ze wszystkie artykuly w ktorych napisane jest, ze ogrzewanie energia jest najdrozsza forma ogrzewania domu , to tez brednie?.Ja nie jestem blondynka zapewniam cie ;).

Wszysto zależy od:
1. Ile metrów zamierzasz ogrzewać
2. Jakie zapotrzebowanie na ciepło ma twój dom

Przy rozcznym zuzyciu energi cieplnej na poziomie 5000 kWh godzin nie oplaca się inwestować w pompę ciepła. Często nie opłaca się nawet w kocioł gazowy. Każdy musi sobie policzyć co sie opłaca w konkretnym przypadku.

gawel
21-01-2008, 20:00
Rozumiem, ze wszystkie artykuly w ktorych napisane jest, ze ogrzewanie energia jest najdrozsza forma ogrzewania domu , to tez brednie?.Ja nie jestem blondynka zapewniam cie ;).

z jednej strony moj dom jest raczej newielki ale nieźle ocieplony, z drugiej nie obnizam temperatury w ciagu doby tylko utrzymuje min 22 st C(wydaje mi sie to niemało) i mieszkając piąty sezon wiem jakie są rachunki za prąd - do przyjecia raczej niskie. Nie opłacam ich artykułami o najdroższym ogrzewaniu prądem tylko złotymi polskimi i to sa dla mnie fakty :wink: A czy kolor włosów ma tu cos do rzeczy :o . Jestem prawie łysy wiec mam problem z głowy :lol:

gawel
21-01-2008, 20:08
Wystarczy poczytac jakie rachunki placa za energie ludzie ktorzy zdecydowali sie na grzanie pradem.Przeczytalam ich watek i juz wyleczylam sie z grzania energia.Jest to dla ludzi ktorzy maja kase i rachunki roczne 5-10 tys rocznie to pryszcz.Ja jednak wole zainwestowac w pompe i placic 1500-3000 tys. rocznie, a takie sa podono rachunki niektorych forumowiczow.

Ja place ok 3000 za ogrzewanie bez pompy zwykłymi konwektorami, skoro nie ma różnicy to po co przepłacać?? :o

Ogrzewasz tez wode uzytkowa dla 6 osob?.
wode dla średnio 4 osób podgrzewaczem pojemnosciowym koszt to ok 950 zł rocznie. Ja mam taryfe g-12, a w ogóle wszystko w domu jest na prąd, kuchenka tez.

Inka Opole
21-01-2008, 20:20
Rozumiem, ze wszystkie artykuly w ktorych napisane jest, ze ogrzewanie energia jest najdrozsza forma ogrzewania domu , to tez brednie?.Ja nie jestem blondynka zapewniam cie ;).

odrazu akurat blondynka:)
w tej chwili mieszkam w starym domku 110m2 ogrzewanym piecami akumulacyjnymi dynamicznymi laczny koszt roczny zuzycia pradu(ogrzewanie, ciepla woda, swiatlo i reszta dupereli) to okolo 3000zl (czasami troche mniej czasami ciutke wiecej)

w tym roku zaczynam sie budowac i gdyby nie to ze robie wodne ogrzewanie (podlogowka) ze wzgledu na obecnosc ciepla z rury to zastanwialbym sie czy aby jeszcze raz nie zrobic takiego ogrzewania
dlatego nie demonizowalbym pradu..tani nie jest ale artykuly coz..w nich jest rowniez napisane ze koszt ogrzania 150m2 gazem z butli to ponad 8tys zl..natomiast nikt ze znajomych tego nie potwierdza
pozdr

ProStaś
21-01-2008, 20:26
gawel
A możesz wrzucić trochę więcej danych o chałupie, ile m.kw., ( poddasze, parter? ), ile ocieplenie na ścianach, dachu ( stropie ), podłodze, jaka went., jakie okna i ile inwestycyjnie kosztował Cię system ogrzewania. Cały z podgrzewaczem CWU.
Będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

gawel
21-01-2008, 20:48
Esperanza.

Ciezko mi dokladnie okreslic jakie jest zuzycie pradu na cuw, ogrzewanie, gotowanie i pieczenie no i normalne zuzycie sprzetu agd, oswietlenia itp, bo nie posiadam podliczników i nie mam fobi natym punkcie, odkąd sie uspokoiłem ze rachunki są zadowalające. Nie mówie ze na poczatku sie nie bałem bo po lekturze fachowej na etapie której jestes bałem sie. :wink:
W latach 2004-2007 koszty pradu całkowite roczne wynosiły kolejno: 4661, 3944, 4526, 3682. W 2004 i 2005 roku była to jeszcze taryfa budowlana bo mieszkalismuna rbetce w 2006 mielismy juz G-12 ale zima była sroga i mrozy -20-30 stopni :evil: ostatni rok był niezły :D . Rejon energrtyczny stosuje 2 krotny odczyt w roku i zwiazane z tym zaliczki "letnie i zimowe" w 2007 roku letnia zaliczka wynosiła 220 zł (zuzyto ok190 zł) zimowa jest obecnie 480 zł. Zawieraja one oplaty miesieczne stałe.

Czy to jest duzo???

Odejmijcie swoje rachunki za prąd(bez cuw, ogrzewania i gotowania) i zobaczcie czy zimą za swiety spokój i cieplo bez pomp i kotłów i rur (i ewntualnej obsługi odsetkowej wiekszego kredytu z tytułu instalacji co i przyłącza gazowego) to jest az tak duzo???

Nie bylbymdo konca szczery gdybym niepowiedzial ze mamy kominek ale próbowalem w nim palic i ok 2 m3 drewna kosztuje 350 zł wiec w okolicach warszawy jest to koszt porównywalny z kosztami ogrzewania elektrycznego niestety. Palimy wiec w kominku okazjonalnie w wekendy i swieta. roczny koszt drewna to ok 400 zł do rachunku za ogrzewanie.

gawel
21-01-2008, 20:56
gawel
A możesz wrzucić trochę więcej danych o chałupie, ile m.kw., ( poddasze, parter? ), ile ocieplenie na ścianach, dachu ( stropie ), podłodze, jaka went., jakie okna i ile inwestycyjnie kosztował Cię system ogrzewania. Cały z podgrzewaczem CWU.
Będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

info na prv :wink:

tom17
22-01-2008, 11:01
Rozumiem, ze wszystkie artykuly w ktorych napisane jest, ze ogrzewanie energia jest najdrozsza forma ogrzewania domu , to tez brednie?Jakieś dwa lata temu było w Muratorze porównanie kosztów grzania i wykresik... GZ50=G12. Zrobiła nam sie dyskusja na temat wyższości...
:wink:

renjul
22-01-2008, 12:12
w tej chwili mieszkam w starym domku 110m2 ogrzewanym piecami akumulacyjnymi dynamicznymi laczny koszt roczny zuzycia pradu(ogrzewanie, ciepla woda, swiatlo i reszta dupereli) to okolo 3000zl (czasami troche mniej czasami ciutke wiecej)

w tym roku zaczynam sie budowac i gdyby nie to ze robie wodne ogrzewanie (podlogowka) ze wzgledu na obecnosc ciepla z rury to zastanwialbym sie czy aby jeszcze raz nie zrobic takiego ogrzewania
dlatego nie demonizowalbym pradu..tani nie jest ale artykuly coz..w nich jest rowniez napisane ze koszt ogrzania 150m2 gazem z butli to ponad 8tys zl..natomiast nikt ze znajomych tego nie potwierdza
pozdr
Czytam i czytam i oczom nie wierzę. U mnie 3 tyś. rocznie to koszt energii za dwa podgrzewacze elektryczne, które podgrzewają wodę dla czterech osób i to co w domu na prąd- pralka, zmywarka itd. Fakt, że nie mam 2-giej taryfy, a jeden bojler jest stary i prądożerny, ale mimo to nie wiem jak to możliwe żeby w tej cenie ogrzać jeszcze 150 m2. A może w domu jest 12 stopni C? To byłoby taniej niż opalanie drewnem czy ekogroszkiem :o

Inka Opole
22-01-2008, 12:25
[quote="renjulCzytam i czytam i oczom nie wierzę. U mnie 3 tyś. rocznie to koszt energii za dwa podgrzewacze elektryczne, które podgrzewają wodę dla czterech osób i to co w domu na prąd- pralka, zmywarka itd. Fakt, że nie mam 2-giej taryfy, a jeden bojler jest stary i prądożerny, ale mimo to nie wiem jak to możliwe żeby w tej cenie ogrzać jeszcze 150 m2. A może w domu jest 12 stopni C? To byłoby taniej niż opalanie drewnem czy ekogroszkiem :o[/quote]

150m2 to mialy domki w muratorze opisane ja pisalem o swoim 110m2:)
temp w okolicach 20-21stopni, bojler 120litrow albo 150 litrow nie pamietam
zmywarka pralka wszystko odpalane w nocnej taryfie (pamietaj ze ona jest tansza okolo 50%)
no powiedzmy ze mozna dodac do tej sumy 300zl-350zl (koszt drzewa ktore zuzywam) palac tylko w monetach gdy jest dosc powazny mroz
a czemu mam klamac rachunki za energie mam:)
przy ekogroszku chwala sie ludzie ze sezon za 1500zl sa wstanie opalic

renjul
22-01-2008, 12:39
[quote="renjulCzytam i czytam i oczom nie wierzę. U mnie 3 tyś. rocznie to koszt energii za dwa podgrzewacze elektryczne, które podgrzewają wodę dla czterech osób i to co w domu na prąd- pralka, zmywarka itd. Fakt, że nie mam 2-giej taryfy, a jeden bojler jest stary i prądożerny, ale mimo to nie wiem jak to możliwe żeby w tej cenie ogrzać jeszcze 150 m2. A może w domu jest 12 stopni C? To byłoby taniej niż opalanie drewnem czy ekogroszkiem :o

150m2 to mialy domki w muratorze opisane ja pisalem o swoim 110m2:)
temp w okolicach 20-21stopni, bojler 120litrow albo 150 litrow nie pamietam
zmywarka pralka wszystko odpalane w nocnej taryfie (pamietaj ze ona jest tansza okolo 50%)
no powiedzmy ze mozna dodac do tej sumy 300zl-350zl (koszt drzewa ktore zuzywam) palac tylko w monetach gdy jest dosc powazny mroz
a czemu mam klamac rachunki za energie mam:)
przy ekogroszku chwala sie ludzie ze sezon za 1500zl sa wstanie opalic[/quote]
W takim razie zazdroszczę. Mój brat pali ekogroszkiem i w zimie koszt miesięczny to ok. 500 zł., a mieszka 100 km ode mnie w jednym z cieplejszych miejsc naszego kraju. Też mnie dziwi jak czytam, że ogrzewanie gazem z butli czy olejem to 8 tys rocznie, a moi znajomi płacą 12. Palisz tym drewnem w kominku z płaszczem, z DPG czy w kotle na drewno?

fido
23-01-2008, 22:39
jaka jest sprawność pompy M2-5 ziriusa gdy na zewnątrz jest minus 20
i podnosimy temperaturę do 80 stC?

czy do bufora tej pompy mogę podpiąć kominek (poprzez wpięcie bezpośrednie do zbiornika a nie na wężownicę) czyli czy są dziury do wpięcia

panda
23-01-2008, 23:13
czy do bufora tej pompy mogę podpiąć kominek (poprzez wpięcie bezpośrednie do zbiornika a nie na wężownicę) czyli czy są dziury do wpięcia
Zbiornik możesz zamówić z dodatkowym wymiennikiem do współpracy z kolektorami słonecznymi lub płaszczem grzewczym kominka, ja taki zamówiłem i podpiąłem solary.

gawel
24-01-2008, 10:11
150m2 to mialy domki w muratorze opisane ja pisalem o swoim 110m2:)
temp w okolicach 20-21stopni, bojler 120litrow albo 150 litrow nie pamietam
zmywarka pralka wszystko odpalane w nocnej taryfie (pamietaj ze ona jest tansza okolo 50%)
no powiedzmy ze mozna dodac do tej sumy 300zl-350zl (koszt drzewa ktore zuzywam) palac tylko w monetach gdy jest dosc powazny mroz
a czemu mam klamac rachunki za energie mam:)
przy ekogroszku chwala sie ludzie ze sezon za 1500zl sa wstanie opalic

Podpisuje się pod przedmówczynią. Ja również stosuje podobne zasady i dodatkowo również zuzywam 2-3m3 drewan na sezon.

HenoK
30-03-2009, 09:22
Sezon grzewczy się powoli kończy. Od ostatniej wypowiedzi minął prawie rok. Zmieniły się trochę relacje cenowe energii elektrycznej i gazu. Złotówka "poleciała na pysk" w stosunku do walut światowych, więc także koszty inwestycyjne są inne.
Mamy za sobą styczniową awanturę o gaz z Rosją i Ukrainą w roli głównej.
No i uczestnicy dyskusji też są bogatsi o rok doświadczeń.

W wątkach
http://forum.muratordom.pl/czy-inwestycja-w-pompe-ciepla-sie-oplaca,t148722.htm trwa podobna dyskusja i
http://forum.muratordom.pl/prosze-mnie-przekonac-do,t154475.htm ,
czyli temat nadal istnieje

Ja w swoim domu mam pompę ciepła i jestem z tego rozwiązania zadowolony.
Gaz mógłbym mieć nie wcześniej niż za dwa lata :(.

Co dzisiaj byście wybrali ?