PDA

Zobacz pełną wersję : Wykusz a w nim kanapa zamiast stołu - czy to ma sens?



Joker_28
17-01-2008, 22:32
Witam,

W większości projektów w wykuszu stoi w części lub całości jadalniany stół. Bardzo rzadko zdarza się znaleźć w projektach domów salon, którego układ niejako dyktuje postawienie kanapy w wykuszu tak jak np. tu:
http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m42b173f9c6592

Pytam praktyków i teoretyków czy takie usytuowanie kanapy jest OK. Chodzi głównie o to, że kanapa stoi tyłem do wykusza. Zakładając, że w wykuszu są przedłużone okna, to ta kanapa zasłania dolną ich część - a może się mylę? Odsuwając z kolei kanapę wgłąb salonu zyskujemy wykusz jako miejsce na ... no właśnie - na co?

Pomóżcie mili, podoba mi się projekt domu, gdzie salon jest tak właśnie rozrysowany - jednak mam duże wątpliwości co do jego praktyczności.

Zachęcam 'pełnogębnych salonowców' do wyrażania opinii :)

Krzysztofik
17-01-2008, 22:42
W miejscu kanapy powinien być kominek.
Kominek od wewnątrz i od zewnątrz "palenisko" pamiętając o tym iz palenie ognisk będzie(lub jest) zabronione :wink:
Moje:
http://www.lipinscy.pl/upload_module/view_simple/p012__r0_szare.gif

el-ka
17-01-2008, 22:45
Myślę, że to ustawienie proponowane przez architekta nie jest wygodne. Stół wychodzi na środek salonu i zastawia przejście do wyjscia na taras. Z kolei zestaw sof w wykuszu jest tak ustawiony, że nie można stamtąd oglądać ani kominka, ani telewizora. chyba lepeij byłoby dać sofę narożną w miejsce stołu, a stół jedank do wykuszu.

Joker_28
18-01-2008, 08:37
W miejscu kanapy powinien być kominek.
Kominek od wewnątrz i od zewnątrz "palenisko" pamiętając o tym iz palenie ognisk będzie(lub jest) zabronione :wink:
Moje:
http://www.lipinscy.pl/upload_module/view_simple/p012__r0_szare.gif

Takie rozwiązanie odpada :cry: Grill będzie gdzie indziej.

Joker_28
18-01-2008, 08:40
Myślę, że to ustawienie proponowane przez architekta nie jest wygodne. Stół wychodzi na środek salonu i zastawia przejście do wyjscia na taras. Z kolei zestaw sof w wykuszu jest tak ustawiony, że nie można stamtąd oglądać ani kominka, ani telewizora. chyba lepeij byłoby dać sofę narożną w miejsce stołu, a stół jedank do wykuszu.

Stół w wykuszu burzy jednak naturalny ciąg kuchnia - jadalnia - salon. Chodzi głównie o 'logistykę' wszystkiego co na stół z kuchi i z powrotem.

Gdyby nawet tak zmienić to nijak nie widzę miejsca na telewizor :cry:

EZS
18-01-2008, 08:58
O rany, ładny domek, ale zginiesz w plątaninie rur. A na ciepła wodę w kuchni będziesz czekała wieki albo będziesz płacić za obieg. Gdybym brałą ten projekt do ręki, pozamieniałabym kuchnię z pokojem z tyłu domu, garderobę na piętrze z łazienką. Wtedy wszystkie rury i przeloty byłyby blisko siebie i blisko pieca. A wtedy stół do wykusza, koło kuchni :D
Dopiero , jak mi rozkładali rury zobaczyłam, jak ważne jest, żeby cała hydraulika była obok siebie w pionie i poziomie. Uwierz...

Joker_28
18-01-2008, 09:34
O rany, ładny domek, ale zginiesz w plątaninie rur. A na ciepła wodę w kuchni będziesz czekała wieki albo będziesz płacić za obieg. Gdybym brałą ten projekt do ręki, pozamieniałabym kuchnię z pokojem z tyłu domu, garderobę na piętrze z łazienką. Wtedy wszystkie rury i przeloty byłyby blisko siebie i blisko pieca. A wtedy stół do wykusza, koło kuchni :D
Dopiero , jak mi rozkładali rury zobaczyłam, jak ważne jest, żeby cała hydraulika była obok siebie w pionie i poziomie. Uwierz...

Dzięki za podpowiedź ! Pokój na parterze jest jednak od strony pd-wsch. Tu i ówdzie radzą, że kuchni pod żadnym pozorem nie robi się od południa ... Pokiklane to wszystko - działka z wjazdem od południa :(

EZS
18-01-2008, 09:50
Ja też mam działkę z wjazdem od południa :D
I rolety we wszystkich oknach oprócz wykuszu. Od północy (z tyłu domu) mam ścianę bez okien... Fajnie się mieszka.
Moja rada, szukaj dalej projektu. I to pod kątem "technicznym", bo w czasie budowy szlak człowieka trafia, jak projekt nieprzemyślany, a zmiany za drogo kosztuja

pablitoo
18-01-2008, 10:07
Witam,

W większości projektów w wykuszu stoi w części lub całości jadalniany stół. Bardzo rzadko zdarza się znaleźć w projektach domów salon, którego układ niejako dyktuje postawienie kanapy w wykuszu tak jak np. tu:
http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m42b173f9c6592

Pytam praktyków i teoretyków czy takie usytuowanie kanapy jest OK. Chodzi głównie o to, że kanapa stoi tyłem do wykusza. Zakładając, że w wykuszu są przedłużone okna, to ta kanapa zasłania dolną ich część - a może się mylę? Odsuwając z kolei kanapę wgłąb salonu zyskujemy wykusz jako miejsce na ... no właśnie - na co?

Pomóżcie mili, podoba mi się projekt domu, gdzie salon jest tak właśnie rozrysowany - jednak mam duże wątpliwości co do jego praktyczności.

Zachęcam 'pełnogębnych salonowców' do wyrażania opinii :)

U mnie :

Tak (http://www.dobredomy.pl/?id_project=43&infopage=2) - mam rozwiązane - dwa wykusze - jeden w jadalni / mam tam stół na 10 osób / , drugi w salonie naprzeciw kominka - w wykuszu w salonie mam duży wygodny fotel , podnóżek i stolik :lol:
- może coś takiego wybierz ...

Cypek
18-01-2008, 10:21
Nie musisz w wykuszy dawać okien do samego dołu, wtedy kanapa nie zasłoni okna. A rozkład pomieszczenia bardzo mi się podoba, zresztą domek też.

Bezdomna
18-01-2008, 10:39
Jeśli kocioł postawi się na ścianie przy wiatrołapie do ciepłej wody będzie blisko także dla górnej łazienki. stół można postawić przy ścianie kuchennej, na lewo od wyjścia z kuchni, a wyjścia na taras dwa bym zrobiła (żałuje teraz, że w moim projekcie taras jest za domem i z kuchni daleko (znowu winne strony świata i szerokość działki) i w wykuszu normalne okna. Moi znajomi w wykuszu maja piękny kwietnik - wspaniała ozdoba nie zabierająca miejsca. I jeszcze jedno - kominek w wykuszu raczej odpada ze względu na balkon u góry.
A może by tak jeszcze zmniejszyć kuchnie na rzecz salonu?
Powodzenia w planowaniu - to jeden z przyjemniejszych etapów budowy (przyjemniejsze jest chyba tylko jej zakończenie).

el-ka
19-01-2008, 22:55
Nic się nie burzy, gdy stół jest w wykuszu - droga z kuchni od "tyłu" jest praktycznie taka sama i nie trzeba paradować przez cały salon. Logoka jak najbardziej pozostaje. A telewizor w lewym dolnym rogu - będzie widoczny z kanapy narożnej usytuowanej kolo wyjścia na taras - w miejscu stołu.

Piątka
23-01-2008, 09:19
:D Do Joker28 :D

myślę podobnie jak el-ka ,a swoją drogą widzę w wykuszu mnóstwo zieleni..
Pozdrawiam :wink:

sevage&ivi
23-01-2008, 09:38
Piątka - zmień awatar proszę, bo cała strona się rozjeżdża :/