PDA

Zobacz pełną wersję : Folia paroizolacyjna aluminiowa



ashca
18-01-2008, 11:55
Czy warto zakładać folie paroizolacyjną z ekranem aluminiowym? Czy jest lepsza od takiej zwykłej folii? Bo różnica w cenie dość znaczna.
Zamierzam dać 15 cm wełny Toprock z Rockwoola i 5 cm Superrock.
20 cm to nie jest zbyt dużo, więc zastanawiam się jeszcze nad tą folią czy ona dużo tutaj zmieni?

Rom-Kon
19-01-2008, 00:13
Na pewno zmieni zasobność Twojego portfela! A czy zmieni jakiś inny współczynnik? Pewnie tak! Ale dopiero na szóstym miejscu po przecinku! :wink:

FREDY
19-01-2008, 08:49
Zgadzam się z przedmówcą - różnica chyba niemierzalna. Taka folia aluminiowa ma za zadanie dodatkowo odbijać promieniowanie cieplne, które i tak jest odbijane przez ściany. :wink:
Jak masz kasę to daj , będziesz się lepiej czuć.

hes
19-01-2008, 09:28
Taka folia aluminiowa ma za zadanie dodatkowo odbijać promieniowanie cieplne, które i tak jest odbijane przez ściany. :wink:

Marginalizujecie tę warstwę z folią, a tak naprawdę to tylko ona sutecznie
potrafi ZAWRÓCiĆ cieplo do pomieszczenia. Ściana nie odbije ciepła, raczej
go pochłonie i przekaże dalej, na zewnątrz.

Barbossa
19-01-2008, 09:43
Ło jeżu
znowu to promieniowanie ....

bladyy78
19-01-2008, 10:06
Jak już kupować folie paro izolacyjną to jakaś dobrą zbrojoną. Folia aluminiowana jest zbrojona i nie jest o wiele droższa niż ta zwykła. Koszt folii na cały dach jest znikomy wiec dla mnie było oczywiste, że kupie mocna folie zbrojoną. Różnica w cenie na mój dach pomiędzy zwykła żółtą folia, a tą z powłoka wynosiła 150zł wiec nawet się nie zastanawiałem.

Rom-Kon
19-01-2008, 10:52
Jak już kupować folie paro izolacyjną to jakaś dobrą zbrojoną. Folia aluminiowana jest zbrojona i nie jest o wiele droższa niż ta zwykła. Koszt folii na cały dach jest znikomy wiec dla mnie było oczywiste, że kupie mocna folie zbrojoną. Różnica w cenie na mój dach pomiędzy zwykła żółtą folia, a tą z powłoka wynosiła 150zł wiec nawet się nie zastanawiałem.
Tu się zgadzam z przedmówcą... Ogólny koszt to jest niewielki a jeśli ma rzeczywiście to coś dać jak hes twierdzi to może warto... Za to teza o porządnym zbrojeniu tej folii to i owszem... ale po co to zbrojenie pod płytą? Żadne siły tam nie występują... klimat też bardzo umiarkowany... zaletą przy kładzeniu jest jej mniejsza szerokość... wadą to że więcej łączeń jest i nie widać profili pod nią...

bladyy78
19-01-2008, 11:26
Dodam jeszcze ze ta folia z powłoka jest przeznaczona do tego żeby ja stosować jako paro izolacje dachu. A ta żółta folia ma zastosowanie ogólnobudowlane, (a wiadomo co jest do wszystkiego to jest do niczego) pomimo tego że niektórzy ja do tego samego używają nie powinna być tam stosowana jako paroizolacja, a dlatego ze po kilku latach ta folia twardnieje i pęka o czym już nie wszyscy wiedzą. Ja o tym też się dopiero dowiedziałem w momencie kupowanie folii a byłem tez zdecydowany na ta żółtą. Radzę się wiec dobrze zastanowić i popytać ludzi którzy od lat tym się zajmują czy warto zaoszczędzić parę złotych.

Barbossa
19-01-2008, 11:30
A ta żółta folia ma zastosowanie ogólnobudowlane, (a wiadomo co jest do wszystkiego to jest do niczego) pomimo tego że niektórzy ja do tego samego używają nie powinna być tam stosowana jako paroizolacja, a dlatego ze po kilku latach ta folia twardnieje i pęka o czym już nie wszyscy wiedzą.
a kurczy się też?

bladyy78
19-01-2008, 11:40
To czy sie kurczy to nie wiem. I nie chce nikogo namawiac do sotosowania foli aluminiowanej ( bo sam niewiem czy to cos daje ). Przy kupnie radze tylko poczytac specyfikacje danej foli i kupic przeznaczoną do własnie do tego celu.

Barbossa
19-01-2008, 12:02
czyli jak z bańki nie będzie się waliło w skosy, to może nie popęka :roll:

FREDY
19-01-2008, 12:43
Taka folia aluminiowa ma za zadanie dodatkowo odbijać promieniowanie cieplne, które i tak jest odbijane przez ściany. :wink:

Marginalizujecie tę warstwę z folią, a tak naprawdę to tylko ona sutecznie
potrafi ZAWRÓCiĆ cieplo do pomieszczenia. Ściana nie odbije ciepła, raczej
go pochłonie i przekaże dalej, na zewnątrz.

mam w domu w jednym pomieszczeniu folię aluminiową i za diabła nie czuje różnicy :wink:
Nie wiem dlaczego ściana pomalowana np. na biało nie odbije tego promieniowania a folia tak? :roll:
Ale nie piszmy juz o promieniowaniu bo Barbossa się załamie. :wink:

Barbossa
19-01-2008, 12:44
ależ o takim zastosowaniu folii alu mogę dyskutować dłuuugo
i chętnie

Rom-Kon
19-01-2008, 12:47
Żółta folia paroizolacyjna jest przeznaczona do paroizolacji a nie jest to fola ogólnobudowlana - taką jest folia czarna. Nie zgodzę się że "twardnieje i pęka". Owszem jeśli zostawi się taką na dworze narażoną na warunki atm. a głownie na promieniowanie UV. Pod płyta ma ustabilizowane warunki - tem. 20-30*C przez cały czas. Taka folia nie narażona na promieniowanie UV i duże wahania temperatury przetrwa inwestora... o parę tysięcy lat... niestety...

Rom-Kon
19-01-2008, 13:00
Marginalizujecie tę warstwę z folią, a tak naprawdę to tylko ona sutecznie
potrafi ZAWRÓCiĆ cieplo do pomieszczenia. Ściana nie odbije ciepła, raczej
go pochłonie i przekaże dalej, na zewnątrz.
Nie twierdzę że tak nie jest! Ale jaki to jest rząd wielkości? Czy warto sobie zaprzątać tym głowę? ile daje ta warstwa AL o grubości zero-zero-nic. Ile można na tym zaoszczędzić? hes jak masz jakieś wyliczenia to podaj...

Barbossa
19-01-2008, 13:05
hes zaangażował HALa do obliczeń, proszę się uzbroić w cierpliwość, trochę to potrwa
dochodzą jeszcze konsultacje a A.C. Clarke'm
także szybko rzeczowo nie będzie

a wiecie co to HAL?
a raczej skąd nazwa?

Rom-Kon
19-01-2008, 13:10
hes zaangażował HALa do obliczeń, proszę się uzbroić w cierpliwość, trochę to potrwa
dochodzą jeszcze konsultacje a A.C. Clarke'm
także szybko rzeczowo nie będzie

a wiecie co to HAL?
a raczej skąd nazwa?

Heuristically programmed ALgorithmic computer czyli HAL9000
:lol: :lol: :lol:

Barbossa
19-01-2008, 13:11
hes zaangażował HALa do obliczeń, proszę się uzbroić w cierpliwość, trochę to potrwa
dochodzą jeszcze konsultacje a A.C. Clarke'm
także szybko rzeczowo nie będzie

a wiecie co to HAL?
a raczej skąd nazwa?

Heuristically programmed ALgorithmic computer czyli HAL9000
:lol: :lol: :lol:
jest też inne dno tej nazwy

zresztą nie będę ciągnął wątku jak hes

przesuncie o literkę do przodu tę nazwę

odaro
19-01-2008, 15:12
A może zamiast folii aluminiowej Antykondensacyjny regulator pary MPF

http://www.muratorplus.pl/technika/dachy/konstrukcje/antykondensacyjny-regulator-pary-mpf,16724_14111.htm

http://www.marma.com.pl/pl/2,9,30/30/

Barbossa
19-01-2008, 15:17
mpoplaw co Ty na to?

FREDY
19-01-2008, 23:43
też mam coś takiego. Za wyjątkiem łazienki dałem wszędzie taką paroizolację o podwyższonej paroprzepuszczalności. Póki co to nigdy nie miałem nawet zawilgoconych okien na poddaszu, żadnego grzyba - sucho i przyjemnie.

odaro
19-01-2008, 23:47
też mam coś takiego. Za wyjątkiem łazienki dałem wszędzie taką paroizolację o podwyższonej paroprzepuszczalności. Póki co to nigdy nie miałem nawet zawilgoconych okien na poddaszu, żadnego grzyba - sucho i przyjemnie.

Masz pełne deskowanie i papa czy membrana wysokoparoprzepuszczalna

FREDY
20-01-2008, 10:40
też mam coś takiego. Za wyjątkiem łazienki dałem wszędzie taką paroizolację o podwyższonej paroprzepuszczalności. Póki co to nigdy nie miałem nawet zawilgoconych okien na poddaszu, żadnego grzyba - sucho i przyjemnie.

Masz pełne deskowanie i papa czy membrana wysokoparoprzepuszczalna
pełne deskowanie + papa. Pomiędzy wełną a deskami 2cm szczeliny wentylacyjnej.

Kris2222
20-01-2008, 10:52
folia aluminiowa da ci tyle że ci zasięg spadnie na komórkach a może zniknie :lol:
tyle zaobserwowałem na odwiedzanych budowach ?

odaro
20-01-2008, 18:15
też mam coś takiego. Za wyjątkiem łazienki dałem wszędzie taką paroizolację o podwyższonej paroprzepuszczalności. Póki co to nigdy nie miałem nawet zawilgoconych okien na poddaszu, żadnego grzyba - sucho i przyjemnie.

Masz pełne deskowanie i papa czy membrana wysokoparoprzepuszczalna
pełne deskowanie + papa. Pomiędzy wełną a deskami 2cm szczeliny wentylacyjnej.

Zapytam jeszcze a jak masz otwartą szczelinę na wylotach?

Chodzi mi o ta szczelinę między wełną a deskami

Jaki masz dach dwuspadowy czy może kopertowy?

cooler
23-01-2008, 22:48
folia aluminiowa da ci tyle że ci zasięg spadnie na komórkach a może zniknie :lol:
tyle zaobserwowałem na odwiedzanych budowach ?

No to teraz mnie olśniło!!!!
Mam folię ALU i faktycznie nigdzie nie mogę złapać sygnału! Tylko przy oknach. Nawet ściągnąłem z Katowic gościa z Plusa. Chodził, mierzył coś, wykresy na laptopie pokazywał i stwierdził że nie będzie sygnału :cry:
Ja podejrzewałem blachę na dachu ale widać że to ta folia.

bladyy78
23-01-2008, 23:12
Niestety to blacha na dachu powoduje ze zasięg znika u mnie jest tak samo na poddaszu mam słaby zasięg a foli aluminiowej jeszcze nie dałem.

Kamila79
25-01-2008, 22:12
Ja już byłam zdecydowana na folię aluminiowwą, ale przeczytałam w muratorze, że folia nie może się stykać z płytami, bo wtedy traci swoje właściwości. Należy zrobić szczelinę dyletacyjną. czyli po nałożeniu foli wykonuje się kolejne rusztowanie z profili stalowych lub łat, a to powoduje kolejne koszty no i zabiera 2,5 cm poddasza. Po lekturze tego artykułu odechciało mi się wynalazków.

Na ten temat: Murator 9/2007

Sp5es
28-01-2008, 21:38
Taka folia aluminiowa ma za zadanie dodatkowo odbijać promieniowanie cieplne, które i tak jest odbijane przez ściany. :wink:

Marginalizujecie tę warstwę z folią, a tak naprawdę to tylko ona sutecznie
potrafi ZAWRÓCiĆ cieplo do pomieszczenia. Ściana nie odbije ciepła, raczej
go pochłonie i przekaże dalej, na zewnątrz.

Hes, czwarta nominacja do Nobla....

hes
29-01-2008, 08:09
Znowu "najlepszy doradca na tym forum" czegoś nie wie. Chłopie, ucz się i szukaj, jak się dzisiaj na świecie izoluje:

http://www.sitelines.co.uk/pdfs/21513.pdf


http://img261.imageshack.us/img261/5526/reflexol6.jpg

hes
29-01-2008, 08:32
Także tutaj:

http://www.rockwool.co.uk/graphics/RW-GB-implementation/datasheets/Flexi.pdf

Barbossa
29-01-2008, 09:15
nadinterpretujesz, jak zwykle, z tą folią

niepozorny wpis Kamila79 trochę rozjaśnia podstawy stosowania folii alu

jednakże tego promieniowania to chyba aż tak wiele nie ma, jeżeli wogóle jest :roll:

hes
29-01-2008, 09:27
jednakże tego promieniowania to chyba aż tak wiele nie ma, jeżeli wogóle jest :roll:

w zasadzie w ogóle nie mam ochoty z Toba dyskutować, ale zrobie wyjątek.

Może w to trudno uwierzyć, ale ciepło to promieniowanie.

Od tego promieniowania wszystko się zaczyna, bo taką drogą dociera
ze Słońca do nas i w takiej samej postaci (promieniowania) opuszcza
naszą kochaną planetę. Promieniuje każde ciało o temperaturze wyższej
od bezwzględnego zera.

http://img155.imageshack.us/img155/7877/promienjy7.jpg

Barbossa
29-01-2008, 09:31
dziękuję za miłe słowa
rozumiem, że te ogólne pierdoły przekujesz na konkrety

hes
29-01-2008, 09:34
To już nie moja rola, od tego są google i własna głowa. Lecę do roboty.

Barbossa
29-01-2008, 09:36
czyli z uporem maniaka forsujesz folię nie dając żadnych argumentów na zasadność i SPOSÓB stosowania tejże folii
leć do roboty, leć, może tam pójdzie Ci lepiej

Talbot
29-01-2008, 10:08
Temat widze ze powraca.

Na tym forum wszyscy starają sie budowac jak najlepiej, najoptymalniej.
Folia metalizowana nie jest wiele drożasz od zwykłej folii, którą sie daje od wewnątrz na izolacje poddasza.
a dzięki swoim wląsciwościom odbija promieniowanie emitowane przez płytę GK, pisałem już o tym.
Zastanawim sie, kto napisął w muratorze, ze niezbędna jeszt szczelina, pomiędzy folią i płytą aby mechanizm zadziałał. Nie jest niezbędna.
Zastosowanie folii poprawi parametry izolacji poddasza, można by wyliczyć o ile, ale w dobie drożejącej energii po prostu warto to zastosowac i już. Róznica kosztów niewielka.
Podobna dyskusja była też na temat folii metalizowanej dawanej pod ogrzewanie podłogowe.
Nowoczsne izolacje są budowane warstwow i zawsze wśród tych waarstw jest powłoka metaliczna - dzieję sie tak nie bez powodu :-)

Jak ktoś jest przekonany że nie warto to niech nie daje, wolnosć w tym temacie panuje jak narazie :-)


Pozdrawiam

Barbossa
29-01-2008, 10:30
Temat widze ze powraca.

Folia metalizowana nie jest wiele drożasz od zwykłej folii, którą sie daje od wewnątrz na izolacje poddasza.
jeden z lepszych argumentów za

a dzięki swoim wląsciwościom odbija promieniowanie emitowane przez płytę GK, pisałem już o tym.
Zastanawim sie, kto napisął w muratorze, ze niezbędna jeszt szczelina, pomiędzy folią i płytą aby mechanizm zadziałał. Nie jest niezbędna.
odbija promieniowanie i może przylegać
to wtedy jest przewodzenie i tę folię można sobie wsadzić, to raczej nie promieniowanie typu X

Zastosowanie folii poprawi parametry izolacji poddasza, można by wyliczyć o ile, ale w dobie drożejącej energii po prostu warto to zastosowac i już.
no w takim przypadku jestem ciekaw ile

Róznica kosztów niewielka. i na tej zasadzie chałupa kosztuje więcej, bo tu i tam coś "lepszego" się da

Podobna dyskusja była też na temat folii metalizowanej dawanej pod ogrzewanie podłogowe.
Nowoczsne izolacje są budowane warstwow i zawsze wśród tych waarstw jest powłoka metaliczna - dzieję sie tak nie bez powodu :-)
no właśnie jakie to powody?


Jak ktoś jest przekonany że nie warto to niech nie daje, wolnosć w tym temacie panuje jak narazie :-)
dla przekonania wydawać kasę, pewnie tak, ale nie każdy może


Pozdrawiam[/quote]

bladyy78
29-01-2008, 10:32
Zgadza się nikt nikogo nie zmusza do stosowania takiego czy innego materiału. Jak ktoś już zastosuje cos nowego to widzę że odraz jest krytykowany bo a po co , nie ma sensu itd. Każdy ma swój rozum i może sam zdecydować czy ma kasę na to żeby kupić coś troszkę lepszego czy nie.
Dla mnie głównym argumentem nie było to czy ta folia ma powlokę alu, ale to że jest porostu mocniejsza od zwykłej i różnica w kosztach bynajmniej u mnie była znikoma.

Barbossa
29-01-2008, 10:39
mocniejsza dzięki tej warstwie alu?

bladyy78
29-01-2008, 10:55
Nie przez zbrojenie.

Barbossa
29-01-2008, 17:15
up
może ktoś się ulituje i wyjaśni, jak krowie na rowie

Mirek_Lewandowski
29-01-2008, 17:16
żabie na trawie..

Kamila79
30-01-2008, 00:12
Zastanawim sie, kto napisął w muratorze, ze niezbędna jeszt szczelina, pomiędzy folią i płytą aby mechanizm zadziałał. Nie jest niezbędna.
Zastosowanie folii poprawi parametry izolacji poddasza, można by wyliczyć o ile, ale w dobie drożejącej energii po prostu warto to zastosowac i już. Róznica kosztów niewielka.



Pozdrawiam

Napisła to pani Karolina Matysiak-Rakoczy:

"Aby mechanizm odbijania promieniowania cieplnego był skuteczny, aluminiowa powłoka nie może się z niczym stykać, bo wówczas nagrzewa się, zamiast odbijać promieniowanie. Dlatego między niskoemisyjną stroną folii a kolejnymi warstwami należy zastosować niewentylowaną szczelinę. Najwięcej trudności sprawia poprawne rozciągnięcie folii. Nie może ona obwisać między krokwiami, bo będzie się stykać z ociepleniem lub okładziną skosów. Nie może być również zbyt napięta, bo to uniemożliwi odkształcenia pod wpływem temperatury. Do prawidłowego ułożenia niezbędna jest sprawna ekipa."

A jeśli chodzi o plusy to:
"Promieniowanie cieplne w mniejszym stopniu przenika wówczas do konstrukcji dachu i na zewnątrz, bo w znacznej części jest odbijane (nawet do 90%). Część odbitego promieniowania jest oddawana do pomieszczenia, a część ogrzewa powietrze znajdujące się w sczelinie . Dzięki temu zwiększa się jej opór cieplny (dwu a nawet trzykrotnie), a więc cała połać dachowa ma korzystniejszy współczynnik przenikania ciepła."

Pozdrawiam Kamila

Rom-Kon
30-01-2008, 01:38
(...)
A jeśli chodzi o plusy to:
"Promieniowanie cieplne w mniejszym stopniu przenika wówczas do konstrukcji dachu i na zewnątrz, bo w znacznej części jest odbijane (nawet do 90%). Część odbitego promieniowania jest oddawana do pomieszczenia, a część ogrzewa powietrze znajdujące się w sczelinie . Dzięki temu zwiększa się jej opór cieplny (dwu a nawet trzykrotnie), a więc cała połać dachowa ma korzystniejszy współczynnik przenikania ciepła."

Pozdrawiam Kamila
Jest to fakt niezaprzeczalny!!! Ale cały czas pytamy się o ile!!! Jaka jest różnica w "U", "R", "K" czy innej literce! Wyrażona w konkretnych jednostkach! Czy ten współczynnik zmieni się z np. 0.25 na 0.23? Czy może z 0.25 na 0.2499999?

Barbossa
30-01-2008, 08:17
czyli Pani Karolina Matysiak-Rakoczy pisze całkiem logicznie, ino w drugim akapicie znowu potraktowała promieniowanie cieplne jak promieniowanie X lub podobne, pisząc o mniejszym przenikaniu promieniowania

Kamila79
30-01-2008, 10:01
czyli Pani Karolina Matysiak-Rakoczy pisze całkiem logicznie, ino w drugim akapicie znowu potraktowała promieniowanie cieplne jak promieniowanie X lub podobne, pisząc o mniejszym przenikaniu promieniowania

Jak dla mnie logiczne. Jeśli ktoś zdanie wcześniej napisał o promieniowaniu cieplnym, to oczywista oczywistość, że w następnym zdaniu pisząc o promieniowaniu, tyczy to promieniowania cieplnego. Ktoś kto pisze artykuły do gazety musi dbać o stylistykę swojego tekstu, a nie powtarzać zbędnie słowa :-?

Ale, żeby nie wdawać się w nie swoją wojnę: jest pare osób zainteresowanych tym tematem a nie bezsensowną awanturą w piaskownicy. Przytoczyłam dwa najważniejsze fragmentu tekstu z muratora: jeden za ,drugi przeciw i każdy może sam przemyśleć co jest dla niego ważniejsze. Ja osobiście chciałam wydać te 350 zł więcej na folię aluminiową, ale gdy przeczytałam, o dodatkowym ruszcie zrezygnowałam (moim zdaniem tu też autorka pisze logicznie i jej argument mnie przekonuje) bo to kolejny koszt, a ja nie wiem czy wystarczy mi na drzwi do w.c.. No i jakość wykonastwa. Wykonawcy często nie są zachwyceni nowinkami, a ja wiem patrząc na moje ściany z YTONGA 36,5 o czym piszę. I pomimo, że jestem zadowolona z moich dachowców nie chciałabym, żeby uczyli się na moim dachu kłaść folię aluminiową, bo znowu skończy się to dla mnie bezsensownie wydanymi pieniędzmi na dobry materiał. No i mam niską ściankę kolankową, więc dla mnie te 2,5 cm nie jest bez znaczenia. Ale gdybym miała ogrzewać dom prądem czy olejem , a nie węglem i drzewem to pewnie byłabym bardziej za zastosowaniem foli paroszczelnej aluminiowej.

Pozdrawiam
Kamila

Rom-Kon
30-01-2008, 10:38
...czyli następny dogmat! Trzeba uwierzyć a wtedy działa! Współczynnik przenikalności jest przeciw proporcjonalny do wiary w niego inwestora! Im wiara głębsza tym współczynnik bardziej maleje! :wink:

...innym takim dogmatem w budowlance jest oddychanie ścian... też jak się w to głęboko wierzy to już nie trzeba wentylacji robić! :wink:

No cóż... różni ludzie w różny sposób postrzegają te same zjawiska...
- pesymista widzi ciemny tunel
- optymista widzi światełko w tym tunelu
- realista widzi nadjeżdżający pociąg
- maszynista widzi trzech idiotów na torach

Kamila79
30-01-2008, 16:01
No cóż... różni ludzie w różny sposób postrzegają te same zjawiska...
- pesymista widzi ciemny tunel
- optymista widzi światełko w tym tunelu
- realista widzi nadjeżdżający pociąg
- maszynista widzi trzech idiotów na torach

:D :D :D :D

Barbossa
30-01-2008, 16:05
Ale, żeby nie wdawać się w nie swoją wojnę: jest pare osób zainteresowanych tym tematem a nie bezsensowną awanturą w piaskownicy. Przytoczyłam dwa najważniejsze fragmentu tekstu z muratora: jeden za ,drugi przeciw i każdy może sam przemyśleć co jest dla niego ważniejsze.
a czyja ta wojna?
gdzie bezsensowna awantura?
a czasopismo to nie musi być wyrocznią, mając wymagających sponsorów

Haynauer
30-01-2008, 18:14
Ale, żeby nie wdawać się w nie swoją wojnę: jest pare osób zainteresowanych tym tematem a nie bezsensowną awanturą w piaskownicy. Przytoczyłam dwa najważniejsze fragmentu tekstu z muratora: jeden za ,drugi przeciw i każdy może sam przemyśleć co jest dla niego ważniejsze.
a czyja ta wojna?

jak to czyja? zabieraj wiaderko i grabki!! i to już !!! :lol: :P :lol:




Ale, żeby nie wdawać się w nie swoją wojnę: jest pare osób zainteresowanych tym tematem a nie bezsensowną awanturą w piaskownicy. Przytoczyłam dwa najważniejsze fragmentu tekstu z muratora: jeden za ,drugi przeciw i każdy może sam przemyśleć co jest dla niego ważniejsze.
a czasopismo to nie musi być wyrocznią, mając wymagających sponsorów

mądrze prawisz, jabola można ci dać... :lol: :D :P :D :lol:

Barbossa
30-01-2008, 18:19
dobra, idę do swojej piaskownicy :(
ale gdyby ktoś, kiedyś, coś...
to edukujcie, wszystkim się to przyda...

paula_mario
30-01-2008, 20:30
Podnoszę temat!
czym się kierować przy wyborze foli paroizolacyjnej ? Dodam, że mój dach jest z pełnym deskowaniem, daję matę ISOVER z najlepszym współczynnikiem lambdy tj 0,033 grubości 15 cm, i 5 cm Superrocka (lambda 0,036).
Jeśli zwykła folia to jaka, jeśli z powłoką aluminiową to dlaczego?

mario

lotnik
30-01-2008, 22:47
Moim skromnym zdaniem ta folia to "chłit marketingowy"
Zastanówcie się też czy dawać paraizolację nad pomieszczeniem suchym (sypialnia, pokoje) czy tylko nad mokrym (łazienka, kuchnia, suszarnia)

Rom-Kon
31-01-2008, 00:22
Moim skromnym zdaniem ta folia to "chłit marketingowy"
Zastanówcie się też czy dawać paraizolację nad pomieszczeniem suchym (sypialnia, pokoje) czy tylko nad mokrym (łazienka, kuchnia, suszarnia)
...zgadzam się że folia AL to chłyt ale paroizolację zalecam... lepiej mieć 25cm suchej wełny niż 30cm zawilżałej... wełna przez wilgoć traci na izolacyjności a płyta G-K jest dla pary nikłą przeszkodą praktycznie żadną. A folia to mały udział w kosztach wykończenia poddasza...

lotnik
31-01-2008, 08:14
Tak tylko jedną z głównych zalet wełny jest jej paraprzepuszczalność i gdy walniemy na to folie to wycinamy sobie tą zaletę. Rockwool zaleca stosowanie paraizolaci tylko w pomieszczeniach mokrych i moim zdaniem ma rację.

Rom-Kon
31-01-2008, 09:33
Tak tylko jedną z głównych zalet wełny jest jej paraprzepuszczalność i gdy walniemy na to folie to wycinamy sobie tą zaletę. Rockwool zaleca stosowanie paraizolaci tylko w pomieszczeniach mokrych i moim zdaniem ma rację.Ja nie zmuszam nikogo do dawania paroizolacji! Ale na swoim poszedłbym za radą Isovera i folię dałbym... :wink:

...a do usuwania wilgoci jest sprawna wentylacja a nie oddychające płyty...

lotnik
31-01-2008, 21:59
W sypialniach raczej jest słaba wentylacja więc para powinna przechodzić przez wełnę. W łazienkach przez kratki wentylacyjne.

Rom-Kon
01-02-2008, 00:22
W sypialniach raczej jest słaba wentylacja więc para powinna przechodzić przez wełnę. W łazienkach przez kratki wentylacyjne.
para tak samo jak dwutlenek węgla powinno się "wypuszczać" wentylacją a nie przez wełnę...

ashca
01-02-2008, 13:26
Napisła to pani Karolina Matysiak-Rakoczy:

"Aby mechanizm odbijania promieniowania cieplnego był skuteczny, aluminiowa powłoka nie może się z niczym stykać, bo wówczas nagrzewa się, zamiast odbijać promieniowanie. Dlatego między niskoemisyjną stroną folii a kolejnymi warstwami należy zastosować niewentylowaną szczelinę. Najwięcej trudności sprawia poprawne rozciągnięcie folii. Nie może ona obwisać między krokwiami, bo będzie się stykać z ociepleniem lub okładziną skosów. Nie może być również zbyt napięta, bo to uniemożliwi odkształcenia pod wpływem temperatury. Do prawidłowego ułożenia niezbędna jest sprawna ekipa."

A jeśli chodzi o plusy to:
"Promieniowanie cieplne w mniejszym stopniu przenika wówczas do konstrukcji dachu i na zewnątrz, bo w znacznej części jest odbijane (nawet do 90%). Część odbitego promieniowania jest oddawana do pomieszczenia, a część ogrzewa powietrze znajdujące się w sczelinie . Dzięki temu zwiększa się jej opór cieplny (dwu a nawet trzykrotnie), a więc cała połać dachowa ma korzystniejszy współczynnik przenikania ciepła."

Pozdrawiam Kamila


Czy możesz podać mi numer muratora, w którym jest ten artykuł?

lotnik
01-02-2008, 18:38
W sypialniach raczej jest słaba wentylacja więc para powinna przechodzić przez wełnę. W łazienkach przez kratki wentylacyjne.
para tak samo jak dwutlenek węgla powinno się "wypuszczać" wentylacją a nie przez wełnę...

Jaką masz wentylację w swojej sypialni?

Barbossa
02-02-2008, 13:46
może on nie, ale ja przez kibel

Rom-Kon
02-02-2008, 16:23
Jaką masz wentylację w swojej sypialni?...wcześniej bardo dobrą.. przez stare okna... teraz praktycznie żadną ale do remontu... po remoncie albo reku albo dobra mechaniczna lub sprawna (?) grawitacyjna... ale do sypialni nie zamykamy drzwi więc jest to kubatura całego mieszkania....


może on nie, ale ja przez kibel

...ja niestety jeszcze też.... ale mam nadzieję że się to zmieni... :wink:

lotnik
02-02-2008, 22:53
Jaką masz wentylację w swojej sypialni?...wcześniej bardo dobrą.. przez stare okna... teraz praktycznie żadną :

No widzisz . Tak jest w większości mieszkań, szczelne pastikowe okna i zero webtylacji. Między innymi dlatego Rockwool nie zaleca stosowania paraizolacji nad pomieszczeniem suchym (sypialnią)

Wiesz dlaczego wykonawcy montuą tam folie paraizolacyjną???
Bo producenci mają silne lobby, chcą jak najwięcej tej folii sprzedać , skłądy budowlane też chcą duże tego sprzedac bo na tym sporo zarabiają, wykonawcy też chą tą paraizolację montować to zarabiają na materiale i na robociżnie. A kto za to wszystko płaci??? A no Ty płacisz inwestorze Ty i wszyscy którzy budują domy i dali sie namówić na ten kit który wciskają rózni magicy- sprzedawcy i wykonawcy byśmy mieli termosik na poddaszu za sporą kase.

Rom-Kon
03-02-2008, 00:04
Wiesz dlaczego wykonawcy montuą tam folie paraizolacyjną???
...a wiesz dlaczego producent nie zaleca folii? Bo wie że jeśli inwestor chcąc zachować ten sam współczynnik przenikalności to musi kupić u niego 5cm wełny więcej! Wilgotna wełna traci na izolacyjności! A swoją drogą to jesteś podatny na marketing i socjotechniki... Dawanie folii to takie nie ekologiczne... nie naturalne... nie trendy... Jeśli już nie można poprawić współczynników... nie da się już ulepszyć produktu za sensowne pieniądze to trzeba dobudować do niego całą otoczkę!!! Że niby ekologiczny (a ile energii idzie na ten niby ekologiczny produkt?)... bardzo modne ostatnio jest oddychanie wszystkiego... ściany... płyty na poddaszu... w klejach do glazury to nano(?) technologia...w innych produktach to tępienie bakterii! No i żyjemy w sterylnym świecie i nawet drobna infekcja może nas zabić! A wszystko po to by sprzedać produkt! W gładziach z poważnej wady (miękkość) zrobili super zaletę! Sypie się to g... ze ściany po przetarciu ręką ale to jego zaleta!!! I gips szpachlowy odchodzi do lamusa... dla mnie lepiej bo ja go szlifowałem! Ale dla inwestorów? No cóż... dla nich są te reklamy... to oni są klientami nie my wykonawcy tylko inwestorzy! I każda jedna reklama jest bardziej wiarygodna od wykonawcy nawet jeśli ma 25lat praktyki w zawodzie...

...i mnie nie przekonasz do teorii oddychania czegokolwiek! A swoją drogą to mogliby bardziej reklamować ten styl! Ta folia to potrzebna nam wykonawcom jak dziura w moście! Ino z nią kłopot i dodatkowa robota! A już masakra przy oknach dachowych! G... spada na pysk bo odkleja się od profili! Czyli ogólnie masz całkowitą rację! Wykonawcy całego kraju łączcie się! PRECZ Z FOLIą PAROIZOLACYJNą!!!

lotnik
03-02-2008, 09:47
Nie jestem podatny na reklamę, marketing i socjotechniki. To sprzedawcy folii stosują te metody by nakręcać sobie kase i mówiż zeby wszędzie dawać folię.
Wystarczy trochę doświadczenia, wiedzy inzynierskiej i zdrowego rozsądku by nie dawać paraizolacji na skalną wełnę w pomieszczeniach suchych i dać ją tylko w mokrych. W łazience podczas 10-cio minutowego prysznica wytwarza się nawet 3 kg pary. A ile w ciągu nocy wytworzysz jej w sypialni??? max 100 gr.nawet w dwie osoby i tą ilością napewno nie zawilgocisz wełny, wszystko przejdzie przez wełnę i będzie zdrowszy mikroklimat wewnątrz pomieszczenia.

Zaoszczędzone na folii pieniądze można nawet przeznaczyć na 5 cm dodatkowej wełny i będzie cieplej i oszczędniej

odaro
03-02-2008, 09:47
Skoro temat zeszedł na temat oddychania ścian, stropów i dachów to co sądzicie o wełnie drzewnej np. Kronotherm z Kronopolu czy Steico flex z Steico która może być stosowana w ścianach dyfuzyjne otwartych.

Czemu wełna drzewna jest tak mało popularna czy jest tylko zarezerwowana dla budownictwa szkieletowego?

Rom-Kon
03-02-2008, 10:56
...czyli para powstała w łazience i w kuchni nie rozejdzie się po całym poddaszu?
...a mikroklimat tworzy właśnie wilgoć... zbyt mało jej powoduje złe samopoczucie... a gips (płyta+tynki) jest takim regulatorem gdy jest za wilgotno to pochłania a gdy powietrze się przesusza to oddaje wilgoć... taki bufor-regulator. Ogólnie jeśli nie liczymy łazienki i kuchni to w domach jest zbyt suche powietrze... dlatego czasem trzeba stosować nawilżacze...

A jeszcze jest jeden czynnik pomijany przez wielu ludzi! Usuwanie z pomieszczenia zużytego powietrza czyli CO2! Jeśli rano budzisz się nie wypoczęty... z bólem głowy to może być właśnie brak wentylacji!

Kamila79
05-02-2008, 15:06
Napisła to pani Karolina Matysiak-Rakoczy:

"Aby mechanizm odbijania promieniowania cieplnego był skuteczny, aluminiowa powłoka nie może się z niczym stykać, bo wówczas nagrzewa się, zamiast odbijać promieniowanie. Dlatego między niskoemisyjną stroną folii a kolejnymi warstwami należy zastosować niewentylowaną szczelinę. Najwięcej trudności sprawia poprawne rozciągnięcie folii. Nie może ona obwisać między krokwiami, bo będzie się stykać z ociepleniem lub okładziną skosów. Nie może być również zbyt napięta, bo to uniemożliwi odkształcenia pod wpływem temperatury. Do prawidłowego ułożenia niezbędna jest sprawna ekipa."

A jeśli chodzi o plusy to:
"Promieniowanie cieplne w mniejszym stopniu przenika wówczas do konstrukcji dachu i na zewnątrz, bo w znacznej części jest odbijane (nawet do 90%). Część odbitego promieniowania jest oddawana do pomieszczenia, a część ogrzewa powietrze znajdujące się w sczelinie . Dzięki temu zwiększa się jej opór cieplny (dwu a nawet trzykrotnie), a więc cała połać dachowa ma korzystniejszy współczynnik przenikania ciepła."

Pozdrawiam Kamila


Czy możesz podać mi numer muratora, w którym jest ten artykuł?

09/2007

Andrzej Wilhelmi
07-02-2008, 01:02
Pozwolę sobie wtrącić kilka uwag w omawianej kwestii. Paroizolacja czyli ochrona warstwy ocieplającej przed zawilgoceniem to podstawa. Paroizolacja powinna być w każdym pomieszczeniu. Przegroda budowlana nie może spełniać roli kanału wentylacyjnego! Co do folii powlekanej aluminium i odbijaniu ciepła to warto by tu przytoczyć jakie promieniowanie odbija i co jest producentem tego promieniowania w pomieszczeniu i w jakiej ilości. Są to ilości marginalne. Faktem natomiast jest, że ta powlekana folia ma zwiększoną szczelność (stanowi większą barierę dla pary wodnej) czyli powinna być stosowana w pomieszczeniach wilgotnych.
Brak paroizolacji lub stosowanie tzw. spowalniaczy powoduje zwiększone przedostanie sie pary wodnej do izolacji cieplnej, w której wraz ze spadkiem temperatury następuje wykraplanie. Kulminacyjny punt to tzw. "Punkt Rosy" (przy ujemnych temperaturach na zewnątrz zawsze występujący w materiale izolacyjnym). W okolicy tego punktu następuje zamarzanie kondensatu uwięzionego w izolacji cieplnej co powoduje znaczne obniżenie jej izolacyjności. Pozdrawiam.

Bigbeat
07-02-2008, 02:35
Ja tu chciałem, eee, tylko powiedzieć, że od czasu, jak ekipa od dachu położyła tą folię, przestała mi w domu działać komórka - no ale to już było...
Chyba czas spać...

Kamila79
07-02-2008, 16:06
A ja tak sobie myślę, że najbardziej ekologiczne to byłoby mieszkanie w jaskini. No ale pod wpływem speców od reklamy co robią nam wodę z mózgu, pranie i inne takie mieszkamy w blokach lub o zgrozo zamiast żyć w stadzie uciekamy do domków jednorodzinnych, gdzie nie ma czym oddychać bo tam folie, styropiany i inne takie :wink:

qbek4
12-02-2008, 00:12
Proponuję rozważyć nowy produkt, który pojawił się ostatnio na rynku. To aktywnie oddychająca inteligentna paroizolacja. Działa to to w taki sposób, że w zimie dziurki w folii, które pełnią funkcje porów, zamykają się i nie przepuszczają wilgoci do wełny. W lecie, w następstwie róznicy temperatur, pory się otwierają i wypuszczają ewentualną wilgoć w druga stronę, osuszając folię.
Teraz zła wiadomość - drogie cholerstwo. Ostatnio docieplaliśmy dach taką folią z Isovera (folia Vario Duplex), a ponieważ nam zabrakło, dokupiliśmy już dużo tańszą z Castoramy. Jednak nie było warto - znaczna różnica w jakości, niestety na korzyść Isovera.
I nic tu na siłę nie reklamuję, żeby było jasne - klientom zawsze polecam wełnę Rockwoola :) Po prostu polecam moim zdaniem najlepsze produkty.

Andrzej Wilhelmi
12-02-2008, 00:35
A niby skąd ta folia ma tą inteligencję? A niby po co ma latem tą parę wodną przepuszczać? Pory to moja żonka kupuje do zupy a znajomy murarz ma nie złe pory na każde pory (roku). A co to znaczy osuszać folię? Przecież ta folia nigdy nie będzie mokra. Co to znaczy docieplać dach folią? Może coś więcej na temat tego niezwykłego produktu?
Co to znaczy "niestety" na korzyść Isovera? Markowe produkty mają najwyższą jakość i tak powinno być a nie "niestety". Pozdrawiam.

qbek4
12-02-2008, 00:51
A niby skąd ta folia ma tą inteligencję? A niby po co ma latem tą parę wodną przepuszczać? Pory to moja żonka kupuje do zupy a znajomy murarz ma nie złe pory na każde pory (roku). A co to znaczy osuszać folię? Przecież ta folia nigdy nie będzie mokra. Co to znaczy docieplać dach folią? Może coś więcej na temat tego niezwykłego produktu?
Co to znaczy "niestety" na korzyść Isovera? Markowe produkty mają najwyższą jakość i tak powinno być a nie "niestety". Pozdrawiam.

hm. na taki zalew pytań nie odpowiem, bo cytując tutejszych wyjadaczy: "zanim zapytasz, poczytaj forum". Tym bardziej, że wyczuwam lekką uszczypliwość. Odsyłam też do lektury fachowej, doradców rockwolla i isovera - są bardziej cierpliwi ode mnie :) Jeden oczywisty błąd z mojej strony - ten proces "oddychania" ma osuszać oczywiście wełnę, nie folię.

Andrzej Wilhelmi
12-02-2008, 01:06
Tylko, że tu nie ma mowy o żadnym procesie oddychania (osuszania) gdyż za te sprawy odpowiada folia wstępnego krycia wysokoparoprzepuszczalna lub drożna szczelina wentylacyjna. A co do doradców rockwolla to oczywiście nie czuję się kompetentny do oceny ich wiedzy nie mniej uważam, iż powinni się wypowiadać na temat swoich produktów a nie folii.
Oczywiście w mojej wypowiedzi znalazło się troszeczkę uszczypliwości skoro Cię uraziłem to bardzo przepraszam. Chodziło mi bardziej o uwypuklenie niespójności i braku merytorycznych uzasadnień w Twojej wypowiedzi. Pozdrawiam.

Rom-Kon
12-02-2008, 02:05
qbek4 z tego co zdążyłem się zorientować to na tym forum są ludzie którym ściany oddychają i są tacy którym absolutnie nie oddychają. Są tacy co wentylują pomieszczenia przez wełnę i tacy co dają szczelną paroizolację a wentylują przez sprawną wentylację... z tego co się orientuję to Andrzej Wilhelmi należy do tych drugich... ja zresztą też... i uważam że należy dawać szczelną paroizolację we wszystkich pomieszczeniach... usuwanie wilgoci poprzez wełnę to nieporozumienie... ale ludzi odmiennego zdania szanuję... i jeśli sobie życzą to nie będę na siłę im "wciskał" i po prostu nie dam paroizolacji.

lotnik
12-02-2008, 07:28
. A co do doradców rockwolla to oczywiście nie czuję się kompetentny do oceny ich wiedzy nie mniej uważam, iż powinni się wypowiadać na temat swoich produktów a nie folii.
.
:D
Rockwool ma folię.


Co do tej folii paroizolacyjnej już się wypowiadałem, ale powtórzę jeszcze raz.
Paroizolację Rockwool zaleca w przypadku pomieszczeń mokrych, ma bardzo dobrą wełnę hydrofobową i w sypialnich nie da jej się zamoczyć. Uwierzcie w 70 lat doświadczenia Rockwoola.
Wiem że Ursa i Isover zalecają folię na całej powierzchni poddasza widocznie to wynika z tego ze jest łatwiej tą wełną zamoczyć niż Rockwoola.
NIe ma co już dalej tej dyskusji tylko stosować zalecenia producenta wełny, chyba to jedyne wyjśćie.

qbek4
12-02-2008, 10:22
qbek4 z tego co zdążyłem się zorientować to na tym forum są ludzie którym ściany oddychają i są tacy którym absolutnie nie oddychają. Są tacy co wentylują pomieszczenia przez wełnę i tacy co dają szczelną paroizolację a wentylują przez sprawną wentylację... z tego co się orientuję to Andrzej Wilhelmi należy do tych drugich... ja zresztą też... i uważam że należy dawać szczelną paroizolację we wszystkich pomieszczeniach... usuwanie wilgoci poprzez wełnę to nieporozumienie... ale ludzi odmiennego zdania szanuję... i jeśli sobie życzą to nie będę na siłę im "wciskał" i po prostu nie dam paroizolacji.

Ależ jak najbardziej się z tym zgadzam. Są dwie szkoły (wszędzie folia lub folia tylko w pomieszczeniach wilgotnych) i przedstawiciel każdej da sobie głowę uciąć za swoje racje (już to przerabiałem). Moim zadaniem jest poinformować klienta o wszystkich opcjach, produktach - i przedstawić to obiektywnie, zarówno z ich wadami i zaletami. O ostatatecznym kształcie decyduje zawsze... właściciel dachu.

Andrzej Wilhelmi
12-02-2008, 23:54
Ale gwarancje daje wykonawca! Pozdrawiam.

Rom-Kon
13-02-2008, 10:47
Ale gwarancje daje wykonawca! Pozdrawiam.Wydaje mi się że można już tu mówić o wariantach w obrębie tej samej technoligii. Jeśli już producenci np. Rockwool dopuszczają brak paroizolacji (z tych czy innych względów) to nie powinno być problemów... zawsze jednak w umowie można zastrzec że na wyraźne żądanie inwestora...

Andrzej Wilhelmi
13-02-2008, 21:38
Całkowicie nie zgadzam się z argumentacją Rockwoola. Wykonawca nie może wykonywać robót niezgodnie ze sztuką budowlaną i życzenia inwestora nic do tego nie mają. Pozdrawiam.

lotnik
13-02-2008, 22:15
A ja się zgadzam. Wełna Rockwoola jest hydrofobowa i nie przyjmuje wilgoci z powietrza, wiec od pary w sypialni sie nie zamoczy w jednoczesnie oddycha. Mają 70 lat doświadczenia w tym co robią i napewno wiedzą jak to robic. Ich argumentacja jest logiczna. Poczytaj o wełnie skalnej, poczytaj aprobaty, mozesz nawet polać wełnę wodą , podpalić (są tacy na forum którzy twierdzą że się pali heheheeh) i przemyśl sprawe.

Krzysztofik
13-02-2008, 22:32
A ja się zgadzam. Wełna Rockwoola jest hydrofobowa i nie przyjmuje wilgoci z powietrza, wiec od pary w sypialni sie nie zamoczy w jednoczesnie oddycha. Mają 70 lat doświadczenia w tym co robią i napewno wiedzą jak to robic. Ich argumentacja jest logiczna. Poczytaj o wełnie skalnej, poczytaj aprobaty, mozesz nawet polać wełnę wodą , podpalić (są tacy na forum którzy twierdzą że się pali heheheeh) i przemyśl sprawe.
Wełna składa się z włókien i powietrza.
Włókna niech będą hydrofobowe.
Zastanawiam się po co wpuszczać między te włókna wilgotne powietrze :-?

budulec1
13-02-2008, 22:44
[quote="qbek4"]Proponuję rozważyć nowy produkt, który pojawił się ostatnio na rynku. To aktywnie oddychająca inteligentna paroizolacja.[quote]
ludziom to się w d* poprzewracało :D
Czy mógłbyś podać nazwę tego ustrojstwa?

budulec1
13-02-2008, 22:45
Proponuję rozważyć nowy produkt, który pojawił się ostatnio na rynku. To aktywnie oddychająca inteligentna paroizolacja. .
ludziom to się w d* poprzewracało :D
Czy mógłbyś podać nazwę tego ustrojstwa?

budulec1
13-02-2008, 22:48
A ja się zgadzam. Wełna Rockwoola jest hydrofobowa i nie przyjmuje wilgoci z powietrza, wiec od pary w sypialni sie nie zamoczy w jednoczesnie oddycha. .
Nie wierzę, że tak twierdzi Rockwool. Czy możesz podać źródło?

odaro
13-02-2008, 22:59
Widzę że dyskusja się cały czas toczy....

a znacie już efekt torby foliowej :lol: :lol: :lol:

Zapraszam do lektury http://www.paroizolacja.pl/efekt_zjawisko.html

qbek4
13-02-2008, 23:04
Proponuję rozważyć nowy produkt, który pojawił się ostatnio na rynku. To aktywnie oddychająca inteligentna paroizolacja. .
ludziom to się w d* poprzewracało :D
Czy mógłbyś podać nazwę tego ustrojstwa?

folia Vario coś tam Duplex :)

Rom-Kon
14-02-2008, 00:23
Całkowicie nie zgadzam się z argumentacją Rockwoola. Wykonawca nie może wykonywać robót niezgodnie ze sztuką budowlaną i życzenia inwestora nic do tego nie mają. Pozdrawiam.
...też się nie zgadzam z Rockwoolem... ale ja jestem tylko wykonawcą... Jeśli Rockwool opracował taką technologię... podaje w kartach produktu i zaleceniach że można bez paroizolacji to jeśli klient sobie życzy taką technologię zastosuję - po uwzględnieniu tego w umowie... czy jest to niezgodne ze sztuką budowlaną? Według mnie tak... ale odpowiedzialność przenoszę na firmę Rockwool i jej fachowców... pewnie fachowców od marketingu ale zawsze fachowców... czy w innym wypadku na życzenie inwestora bym świadomie złamał zasady sztuki budowlanej? Pewnie nie... no chyba że inna firma np. Knauf stwierdziłaby że płyty można kłaść lewą stroną a inwestor by sobie tego życzył... W tym przypadku producent powinien wiedzieć lepiej... powinien...

...a swoją drogą Rockwool nic nie podaje jak zmienia się współczynnik oporu pod wpływem zawilgocenia wełny w stosunku do suchej wełny... ciekawe jak to jest w końcówce zimy... a zmienia się zawsze nawet przy paroizolacji... a Rockwool z zarzutów się oczyści... bo zaleca 25cm wełny i nawet jak zawilżeje to i tak normy taka grubość będzie nadal spełniać... :wink:

Rom-Kon
14-02-2008, 00:28
A ja się zgadzam. Wełna Rockwoola jest hydrofobowa i nie przyjmuje wilgoci z powietrza, wiec od pary w sypialni sie nie zamoczy w jednoczesnie oddycha. Mają 70 lat doświadczenia w tym co robią i napewno wiedzą jak to robic. Ich argumentacja jest logiczna. Poczytaj o wełnie skalnej, poczytaj aprobaty, mozesz nawet polać wełnę wodą , podpalić (są tacy na forum którzy twierdzą że się pali heheheeh) i przemyśl sprawe.
...a ruskie zegarki są całkowicie wodoszczelne! Jeśli je napełnić wodą to nie uronią ani kropelki!!! :wink:

budulec1
14-02-2008, 09:44
Proponuję rozważyć nowy produkt, który pojawił się ostatnio na rynku. To aktywnie oddychająca inteligentna paroizolacja. .
ludziom to się w d* poprzewracało :D
Czy mógłbyś podać nazwę tego ustrojstwa?

folia Vario coś tam Duplex :)

rzeczywiście jest coś takiego jak Vario KM duplex firmy Isover. Ulotka brzmi rozsądnie, tylko z tym oddychaniem trochę przesadzili :D

Trociu
14-02-2008, 10:56
Proponuję rozważyć nowy produkt, który pojawił się ostatnio na rynku. To aktywnie oddychająca inteligentna paroizolacja. .
ludziom to się w d* poprzewracało :D
Czy mógłbyś podać nazwę tego ustrojstwa?
Ewentualnie Corotop jeszcze coś podobnego robi - http://www.paroizolacja.pl/

Rom-Kon
14-02-2008, 11:37
...czyli Isover poszedł troszkę dalej... zimą "szczelna" latem przepuszczalna... tylko po jakiego grzyba latem przepuszczalna? czemu to ma niby służyć? Według wyznawców teorii oddychania wszystkiego to właśnie zimą ma "oddychać" a latem to otwiera się okna... cieplej na dworze itp. ...że niby ma się suszyć? Latem wełnę wygrzeje to i wysuszy się przez membranę lub szczelinę wentylacyjną... dla mnie troszkę brak logiki w tym.... to tak jak jeden na forun zachwalał cudowne posadzki termoizolacyjne idealne do ogrzewania podłogowego... pewnie by woda w rurkach za szybko nie stygła... :wink:

...ale jak to mówi mój szwagierek są różne rzeczy które nie śniły się nawet fizjologom :D

lotnik
14-02-2008, 14:17
A ja się zgadzam. Wełna Rockwoola jest hydrofobowa i nie przyjmuje wilgoci z powietrza, wiec od pary w sypialni sie nie zamoczy w jednoczesnie oddycha. Mają 70 lat doświadczenia w tym co robią i napewno wiedzą jak to robic. Ich argumentacja jest logiczna. Poczytaj o wełnie skalnej, poczytaj aprobaty, mozesz nawet polać wełnę wodą , podpalić (są tacy na forum którzy twierdzą że się pali heheheeh) i przemyśl sprawe.
...a ruskie zegarki są całkowicie wodoszczelne! Jeśli je napełnić wodą to nie uronią ani kropelki!!! :wink:

Żeby być na czasie to musisz sie douczać.

Argument, że jest to Rockwool stosuje chwyt marketingowy by nie dawać folii upada bo Rockwool ma w sprzedaży folię :)


Poczytaj:
http://www.rockwool.pl/sw60198.asp

A jak nie wierzysz to sprawdz aprobatę, tam jest przy kazdym produkcie napisane ile chłonie wody, a jak nie wierzysz to np Rocktona czy Superrocka na wagę, potem wsadz do wody a potem znowu na wagę i wtedy jeszcze raz pomyśl. Następnie spróbuj to samo zrobić z wełną szklaną :lol:

A to ze Rockwool zaleca 25 cm to też mozesz policzyć R jak wiesz jak a zapewnim Cię ze to wyliczenie na poziomie 5 kl podstawówki

qbek4
14-02-2008, 15:10
...czyli Isover poszedł troszkę dalej... zimą "szczelna" latem przepuszczalna... tylko po jakiego grzyba latem przepuszczalna? czemu to ma niby służyć? Według wyznawców teorii oddychania wszystkiego to właśnie zimą ma "oddychać" a latem to otwiera się okna... cieplej na dworze itp. ...że niby ma się suszyć? Latem wełnę wygrzeje to i wysuszy się przez membranę lub szczelinę wentylacyjną... dla mnie troszkę brak logiki w tym.... to tak jak jeden na forun zachwalał cudowne posadzki termoizolacyjne idealne do ogrzewania podłogowego... pewnie by woda w rurkach za szybko nie stygła... :wink:

...ale jak to mówi mój szwagierek są różne rzeczy które nie śniły się nawet fizjologom :D

w założeniach działa toto tak - powietrze razem z wilgocią napiera zawsze od ciepłego do zimnego - wyrównanie róznicy temperatur. dzieki temu w lato, przy założeniu że na zewnątrz budyku jest w upalne dni cieplej niż wewnątrz, powietrze to napiera do środka domu. Zajebiście inteligentna ;) folia "wyczuwa" przepływ powietrza w drugą stronę, otwiera swoje pory, a powietrze wraz z wilgocią przedostaje sie od wełny do wewnątrz, wysuszając wełnę. Pewnie pod warunkiem, że strych nie jest nagrzany...

Rom-Kon
14-02-2008, 15:17
lotnik gdy kończą się argumenty to zaczynają epitety? :D

...ciekawe o ile zmieni się to R w końcu zimy... jakoś żadnego algorytmu na to nie znalazłem na stronach Rockwoola... więc i z policzeniem mam problemy... gdyby było wiadomo ile pochłonie wilgoci taka wełna to już prędzej... ale ile? 1%? 3%? a może 20%? nic na ten temat nie znalazłem... szczerze to mało szukałem... ale jednak powinno mi się rzucić w oczy...

...są ludzie co wyznają ortodoksyjnie wiarę w oddychanie przegród i podchodzą do tego dogmatycznie! I żadne autorytety nie są wstanie ich przekonać... po prostu wiara...

budulec1
14-02-2008, 15:50
Argument, że jest to Rockwool stosuje chwyt marketingowy by nie dawać folii upada bo Rockwool ma w sprzedaży folię :)


Poczytaj:
http://www.rockwool.pl/sw60198.asp

A jak nie wierzysz to sprawdz aprobatę, tam jest przy kazdym produkcie napisane ile chłonie wody, a jak nie wierzysz to np Rocktona czy Superrocka na wagę, potem wsadz do wody a potem znowu na wagę i wtedy jeszcze raz pomyśl. Następnie spróbuj to samo zrobić z wełną szklaną :lol:

A to ze Rockwool zaleca 25 cm to też mozesz policzyć R jak wiesz jak a zapewnim Cię ze to wyliczenie na poziomie 5 kl podstawówki

a powiedz Ty mi proszę gdzie ten Rockwool odradza paroizolację?
bo chętnie do nich zadzwonię porozmawiać.

To że wełna jest hydrofobowa oznacza nie miej nie więcej tylko tyle, że możesz ją stosować w warunkach podwyższonej wlgotności, a nie to, że paroizolacja jest zbedna.
pzdr

budulec1
14-02-2008, 15:53
...ciekawe o ile zmieni się to R w końcu zimy... jakoś żadnego algorytmu na to nie znalazłem na stronach Rockwoola... więc i z policzeniem mam problemy... gdyby było wiadomo ile pochłonie wilgoci taka wełna to już prędzej... ale ile? 1%? 3%? a może 20%? nic na ten temat nie znalazłem... szczerze to mało szukałem... ale jednak powinno mi się rzucić w oczy...



parametr lambda zawsze jest podawany dla określonych warunków. Standardowo sa to warunki średniowilgotne i wilgotne. Podobnie jest w normach

pzdr

lotnik
14-02-2008, 21:24
Argument, że jest to Rockwool stosuje chwyt marketingowy by nie dawać folii upada bo Rockwool ma w sprzedaży folię :)


Poczytaj:
http://www.rockwool.pl/sw60198.asp

A jak nie wierzysz to sprawdz aprobatę, tam jest przy kazdym produkcie napisane ile chłonie wody, a jak nie wierzysz to np Rocktona czy Superrocka na wagę, potem wsadz do wody a potem znowu na wagę i wtedy jeszcze raz pomyśl. Następnie spróbuj to samo zrobić z wełną szklaną :lol:

A to ze Rockwool zaleca 25 cm to też mozesz policzyć R jak wiesz jak a zapewnim Cię ze to wyliczenie na poziomie 5 kl podstawówki

a powiedz Ty mi proszę gdzie ten Rockwool odradza paroizolację?
bo chętnie do nich zadzwonię porozmawiać.

To że wełna jest hydrofobowa oznacza nie miej nie więcej tylko tyle, że możesz ją stosować w warunkach podwyższonej wlgotności, a nie to, że paroizolacja jest zbedna.
pzdr

np tu: http://www.rockwool.pl/sw60311.asp
a telefon do doradców znajdziesz tu: http://www.rockwool.pl/sw60173.asp

Czytaj , dzwoń, napewno wiele nowego się dowiesz

Rom-Kon
14-02-2008, 23:59
(...)Czytaj , dzwoń, napewno wiele nowego się dowiesz
Taaa a o kredytach i wszystkich niuansach z tym związanych pójdę agencji- przedstawiciela banku a miła pani mnie poinformuje rzetelnie co i jak... jak myślicie? Miła pani poinformuje mnie o kredycie najlepszym dla mnie czy o największej prowizji dla siebie?

Dlaczego wysyłasz mnie na stronę producenta? Przecież to nie jest miarodajne i przede wszystkim obiektywne źródło! Podaj mi niezależne opinie na ten temat. Jakiś autorytet świata nauki i techniki który wyraźnie napisał-powiedział że ta technologia jest zgodna ze sztuką budowlaną... Dlaczego ja oferując moje usługi (w celu zarobienia pieniędzy) czasem by wejść na robotę muszę przedstawić referencję? Dlaczego firmie która produkuje produkt za pieniądze i walczący z konkurencją o rynek czyli sprzedaż to takiej firmie ufa się bezgranicznie... cokolwiek powie to jest święte i niepodważalne! Dużo ludzi z tego forum zarzuca Muratorowi brak obiektywizmu bo zamieszcza reklamy firm których produkty opisuje - ocenia. A producentowi ufacie bezgranicznie... bo napisał... i tak musi być... amen.
Sorry ale dla mnie to http://www.rockwool.pl/sw60311.asp jest reklama! I będę to odbierał jako reklamę... To jest pisane dla klientów... ja nim nie jestem... dla mnie ważna jest karta z danymi technicznymi, aprobaty, normy, dopuszczenia etc...

konkluzja z tego taka... Panowie! Przedstawcie mi jakieś opracowanie naukowe - techniczne niezależnej osoby... ja się z nim zapoznam... może zrozumiem może nie... zależy czy mój poziom nie jest za niski... jeśli w podpisie będzie autorytet (ogólnie przyjęty) to przyjmę to i bez problemów zacznę to stosować i z czystym sumieniem będę przedstawiać to jako jedną z opcji i że jest to zgodne ze sztuką budowlaną.

...na konkurencyjnych forach "działa" pan T.B. (pewnie wiecie o kim mowa) który dociepla wszystko od środka... jadą po nim jak po łysej kobyle... żadne argumenty nie docierają... żadne autorytety... może to prekursor nowych technologii? Ma ciężkie życie... Mnie wystarczy jedno porządne niezależne źródło i zmienię swoje poglądy...

Rom-Kon
15-02-2008, 00:28
A jak nie wierzysz to sprawdz aprobatę, tam jest przy kazdym produkcie napisane ile chłonie wody, a jak nie wierzysz to np Rocktona czy Superrocka na wagę, potem wsadz do wody a potem znowu na wagę i wtedy jeszcze raz pomyśl. Następnie spróbuj to samo zrobić z wełną szklaną :lol:

A to ze Rockwool zaleca 25 cm to też mozesz policzyć R jak wiesz jak a zapewnim Cię ze to wyliczenie na poziomie 5 kl podstawówki
ale ja nie docieplam basenu pływackiego tylko poddasze! Ja nie zanurzam wełny we wodzie tylko najwyżej przepuszczam parę wodną! I by to było miarodajne to z zewnętrznej strony powinno być -20*C od środka +25*C i czas... tydzień... miesiąc... i oczywiście od zewnątrz membrana a od wewnątrz płyta... i wtedy na wagę z taką wełną... a nie moczenie we wodzie czyli warunki jakich nigdy (przy szczelnej membranie) mieć nie będzie! To tak jakby o paroszczelności przekonywała nas wodoszczelność membrany! Wystarczy słoik z wodą gumka i kawałek membrany... wiadomo co zrobić... i odwrócić słoik... woda nie poleci czyli membrana jest paroszczelna (kompletna bzdura)... a na oko tak wygląda! Albo "hydrofobizacja" mechaniczna tropiku namiotu! Wystarczyło zwykłą tkaninę mocno napiąć i nie przepuszczała deszczu! Czyli zwykła szmata nie przepuszcza wody!!! Dowód - namiot! ...hmmm prościej było z parasolem :wink:

lotnik
15-02-2008, 07:20
Widze, ze moje ardumenty do Ciebie nie trafiaja wiesz swoje i już. Nawet to co producent zaleca też nie wiec nie ma sensu dalsza dyskusja. W tych linkach co Ci podałem sa też apropaty, nawet znajdziesz filmik jak docieplać.
Docieplaj dalej jak docieplałeś bo wiesz najlepiej jak to robic, nawet lepiej od Rockwoola który robi to juz 70 lat zna swój produkt i wie jak go stosować i i jego inżynierowie zalecają inaczej.

Rom-Kon
15-02-2008, 08:18
Na podanych stronach nie znalazłem nic oprócz reklamy produktu i dążenia producenta by właśnie jego wełnę kupić... strona ta była robiona przez wysokiej klasy fachowców od marketingu i socjotechniki (taką firmę stać na najlepszych fachowców!) z nastawieniem by jak najwięcej sprzedać danego produktu.

...autentyczny - słyszany przeze mnie tekst na bazarze:
- Pani! a te śliwki robaki mają?
- nie.....
- Pani! a te śliwki są pryskane?
- nie......

No i usłyszała pani to co chciała.... oczywiście śliwki kupiła z przekonaniem że bez robali i oczywiście z upraw ekologicznych...

lotnik
15-02-2008, 12:45
Już pisałem buduj jak chcesz. Tylko ludzi trzeba trochę uświadomić zę wykonawca może coś zrobić żle. Są na to przykłady, nawet w tym poscie. Jak ileś lat robisz z tą folią to cieżko Ci sie przestawic na robienie bez, bo i tak klient płaci za folie i Twoja robotę. Na wełnie szklanej dawaj nawet tone folii ale na skalną nie dawaj wcale w pomieszczeniu suchym. Nic dziwnego że są wykonawcy którzy sie nie idą z czasem i nie stosują nowych technologii i metod bo po co sie uczyć no nie?
Wyjeżdzasz z jakąś socjotechniką, śliwkami , bazarem itp. Rób jak uważasz
Praca u podstaw normalnie.

Rom-Kon
15-02-2008, 15:30
...a ja tylko chcę poznać odpowiedzi na moje pytania... i niestety nie dostaję...

...ale polecam lekturę artykułu:
http://www.muratorplus.pl/technika/izolacje-termiczne/izolacje/zmienna-lambda,17082_27531.htm

i nadal stawiam pytanie:

Jak się zmieni lambda, R, czy U przegrody bez paroizolacji jak i z zastosowaniem paroizolacji. jaka to jest różnica... Czy jest to znacząca różnica czy pomijalnie mała... liczby! liczby! liczby! Czy jeśli nie dam paroizolacji czy wzrośnie mi rachunek za gaz? Jeśli tak to o ile!!! A jeśli nie to skąd takie dane??? Proszę o przykład!!! Lotnik jeśli masz takie dane to podziel się ze mną... z nami...

Jeszcze jedna kwestia... udział w "wentylacji" ścian, skosów i sufitu to zaledwie ok. 3% całej ogólnej wentylacji więc teraz kłócimy się o te 3%!!! Bo reszta tj. 97% odbywa się innymi drogami... I te 3% ma tak decydujące znaczenie na mikroklimat pomieszczeń???

Jeśli ktoś chce poczytać na temat folii z powłoką z AL to polecam artykuł:
http://termodom.pl/buduj/materialy_izolacyjne/izolacyjne_folie_refleksyjne

...mały cytat z tego: "Z powodu rosnących kontrowersji wokół sprawy faktycznych właściwości cieplnych przegród z izolacjami refleksyjnymi, w Europejskiej Organizacji ds. Aprobat Technicznych (EOTA) oraz w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym (CEN) prowadzone są prace w celu podania właściwej, uwierzytelnionej metody badań."
...więc jeszcze musimy trochę poczekać na miarodajne badania... teraz to każdy sobie rzepkę skrobie i dochodzi do wyników tylko sobie znanymi drogami...

Barbossa
15-02-2008, 15:35
Nic dziwnego że są wykonawcy którzy sie nie idą z czasem i nie stosują nowych technologii i metod bo po co sie uczyć no nie?

masz rację
niektórzy idą do przodu, stosują np folię alu, folię kubełkową i inne sofistyczne wynalazki
a bezmyślne stosowanie (lub nie-) nazywasz uczeniem się

lotnik
15-02-2008, 18:35
Rom-Kon powoływanie sie na artykół który napisał gość z Termoorganiki niewiele wnosi, przecież nie mógł nic napisać. Tak jak w tym z Rockwoola

http://www.muratorplus.pl/technika/izolacje-termiczne/izolacje/ocieplenie-trwale-jak-skala,17082_31238.htm

Każdy pokazuje zalety swojego i autor (pracownik producenta styropianu) nie napisz nic złego na styropian, analogicznie o wełnie

Andrzej Wilhelmi
15-02-2008, 19:10
"lotnik" czy zaślepienie jednym produktem nie pozwala Ci logicznie myśleć? Żadna wełna (skalna czy szklana) nie nasiąka! Nasiąkanie takiego materiału izolacyjnego to wypieranie uwięzionego w nim powietrza przez wodę.
Wracając do wentylacji uważam, że pomieszczenia powinny by wentylowane przez kanały wentylacyjne a nie przez przegrody budowlane (ściany, stropy). Izolacji cieplnej zagraża każda ilość wilgoci, która może ulec kondensacji. Stosowanie folii spowalniającej przepływ pary wodnej uważam za nieporozumienie a mówienie, że to folia inteligentna to już duże nadużycie. Wypisywanie bzdur, że otwiera jakieś "pory" to przepuszcza a jak zamyka to nie przepuszcza. Zastosowanie tej folii może spowodować tylko jedno zniknięcie zagrzybienia ze ścian. Zjawisko to przesunie się do wnętrza ściany czyli nadal jest ale go nie widać. Podobnie jest z nocnikiem, można go wsunąć pod łóżko i nie będzie go widać ale to wcale nie znaczy, że go nie ma! Będzie go czuć tak jak i te ściany. Pozdrawiam.

Rom-Kon
15-02-2008, 19:29
Rom-Kon powoływanie sie na artykół który napisał gość z Termoorganiki niewiele wnosi, przecież nie mógł nic napisać. Tak jak w tym z Rockwoola

http://www.muratorplus.pl/technika/izolacje-termiczne/izolacje/ocieplenie-trwale-jak-skala,17082_31238.htm

Każdy pokazuje zalety swojego i autor (pracownik producenta styropianu) nie napisz nic złego na styropian, analogicznie o wełnie
...czyli pomału łapiesz o co mi chodzi? :D Zaletą styropianu jest jego nikła paroprzepuszczlaność a zaletą wełny jest jej wysoka paroprzepuszczalność! I kto ma rację? ...zależy po której stronie barykady stoisz! To jest wojna! Wojna o klienta! ...a z artykułu Termoorganiki więcej można się dowiedzieć niż z Rockwoola... ten ostatni bardzo ogólnikowy... nastawiony tylko na promocję własnej marki... dużo wody treści brak...

...a odpowiedzi na moje pytania nadal brak...

Zbigniew Rudnicki
15-02-2008, 19:51
We wszystkich pomieszczeniach na poddaszu izolowanych wełną (a nie tylko w łazienkach i kuchniach) trzeba stosować folię paroizolacyjną (czy też spowalniającą).
A to z tego względu, że w zimie należy utrzymywać (zwykle przez nawilżanie) wilgotność we wnętrzach rzędu 45-50%, zwłaszcza w sypialniach.
Bez paroizolacji przez gips-karton będzie przechodzić z wnętrza para wodna i w dużej części wykropli się ona w wełnie, juz przy temperaturach zewnętrznych rzędu -5 stopni.
(ten cholerny, a niezrozumiały punkt rosy).

budulec1
15-02-2008, 19:55
We wszystkich pomieszczeniach na poddaszu izolowanych wełną (a nie tylko w łazienkach i kuchniach) trzeba stosować folię paroizolacyjną (czy też spowalniającą).
A to z tego względu, że w zimie należy utrzymywać (zwykle przez nawilżanie) wilgotność we wnętrzach rzędu 45-50%, zwłaszcza w sypialniach.
Bez paroizolacji przez gips-karton będzie przechodzić z wnętrza para wodna i w dużej części wykropli się ona w wełnie, juz przy temperaturach zewnętrznych rzędu -5 stopni.
(ten cholerny, a niezrozumiały punkt rosy).


ponieważ zgadzam się z tą Twoją wypowiedzią, postanowiłem to wyrazić :D
zeby ie było ze zawsze się czepiam

starki
16-04-2009, 13:57
Czy warto zakładać folie paroizolacyjną z ekranem aluminiowym?

Opor cieplny szczeliny 2,5cm z folia aluminiowa jest przy pomyslnych zalozeniach dla foli aluminiowej porownywalny z warstwa 2cm welny. Zatem dla oporu cieplnego nie warto zakladac foli z ekranem aluminowym. Koszt samej foli jest w zasadzie do zaakceptowania, jednak dodatkowo trzeba doliczyc koszt profili do zrobienia szczeliny miedzy folia a plytamk k-g. Folia aluminiowa bez szczeliny nie ma wiekszego sensu jezeli chodzi i opor cieplny.

Podsumowujac: Jezeli chcemy oszczednosci w ogrzewaniu lepiej (troche cieplej i taniej) dac 2cm wiecej welny niz kombinowac z ekranami i szczelinami.

Chyba ze ktos zna jakis patent na tanie wykonanie szczeliny?

ms.

frykow
16-04-2009, 20:28
Skoro już temat został podniesiony, to chciałem zapytać:



Napisła to pani Karolina Matysiak-Rakoczy:

"Aby mechanizm odbijania promieniowania cieplnego był skuteczny, aluminiowa powłoka nie może się z niczym stykać, bo wówczas nagrzewa się, zamiast odbijać promieniowanie. [...]

To po co w takim razie tą folię daje się w podłogę, pod ogrzewanie? Każdy sobie zaprzecza.

Barbossa
16-04-2009, 22:40
ale przecież tam jest również szczelina
rzędu nano, mikro piko albo atomu, co kto woli
a to, biorąc odpowiednią linijkę to nic, lub wszechświat
czyli marketing

starki
17-04-2009, 13:19
No to moze maly eksperyment. Kostka lodu w:

1) pudelku ze styropianu 2cm i k-g
2) pudelku ze styropianu 2cm, folii alu i k-g
3) pudelku ze styropianu 2cm, folii alu, szczeliny i k-g
4) pudelku z folii alu i k-g
5) pudelku z folii alu, szczeliny i k-g

Oraz pomiar czasu po jakim kostka sie rozpusci. Test do wykonania w domu i bedzie mozna samodzielnie ocenic co najbardziej sie oplaca.

Testerow prosze o podzielenie sie wynikami.

ms.

zbigmor
17-04-2009, 13:48
We wszystkich pomieszczeniach na poddaszu izolowanych wełną (a nie tylko w łazienkach i kuchniach) trzeba stosować folię paroizolacyjną (czy też spowalniającą).
A to z tego względu, że w zimie należy utrzymywać (zwykle przez nawilżanie) wilgotność we wnętrzach rzędu 45-50%, zwłaszcza w sypialniach.
Bez paroizolacji przez gips-karton będzie przechodzić z wnętrza para wodna i w dużej części wykropli się ona w wełnie, juz przy temperaturach zewnętrznych rzędu -5 stopni.
(ten cholerny, a niezrozumiały punkt rosy).


ponieważ zgadzam się z tą Twoją wypowiedzią, postanowiłem to wyrazić :D
zeby ie było ze zawsze się czepiam


A mnie uczyli, że wilgoć nie wytrąci się w jednorodnej przegrodzie (a za takie uznawane są i styropian i wełna), ale tylko na styku tych przegród. Co więcej, praktyka to potwierdza. Ale może ja się nie znam...

Andrzej Wilhelmi
17-04-2009, 19:42
Co rozumiesz pod stwierdzeniem "wilgoć się nie wytrąci"? Jednorodność materiału nie ma tu nic do rzeczy. Warunkiem kondensacji jest stopień nasycenia i temperatura. Pozdrawiam.

zbigmor
20-04-2009, 08:45
Co rozumiesz pod stwierdzeniem "wilgoć się nie wytrąci"? Jednorodność materiału nie ma tu nic do rzeczy. Warunkiem kondensacji jest stopień nasycenia i temperatura. Pozdrawiam.


Para nie zmieni stanu skupienia z gazowego na ciekły. jednorodność materiału ma tu bardzo dużo do rzeczy. Jak ktoś nie wierzy niech poobserwuje zaizolowane ściany lub przeprowadzi kilka eksperymentów. Woda się nie wytrąci wewnątrz styropianu (to w miarę oczywiste bo niewiele jej się tam dostanie) czy wełny(to już trudno sobie wyobrazić, ale tak jest). Nie zmienia to jednak praw fizyki.
W innym przypadku dom ocieplony wełną zawsze miałby wierzchnią warstwę ociekającą wodą. Widział ktoś coś takiego? Mokry tynk widziałem (bo to inna warstwa), ale wełnę na elewacji jeszcze nie.

K160
20-04-2009, 10:56
Całkowicie się zgadzam, że szaleństwo marketingowe zrobiło większości ludzi sieczkę w głowie.

Proszę mi wyjaśnić co strasznego się stanie, jeśli przy izolacji poddasza w starej, remontowanej chałupie drewnianej (dach dwuspadowy, bez lukarn, prosty, nowe krokwie, płyta osb, papa, gont) ZAMIAST folii i wełny dam, coś co się nazywa MATA TERMOIZOLACYJNA Alufox ?

Jest to mata o grubości 5mm składająca się z dwóch arkuszy aluminium, a pomiędzy nimi pianka poliuretanowa. Podobno ma to to:
współczynnik przewodzenia ciepła (NBN B62-201) 0,034 W/mK

więcej na stronie: http://www.alufox.pl/index.php?page=alufox_wygrywa&lang=pl

Za wentylację poddasza będze odpowiadać szczelina wentylacyjna od okapu do kalenicy, oraz rozszczelnione okna dachowe.

Chcę ją przybić po zewnętrznej stronie krokwii (wzdłuż krokwii) z lekkim nawisem. Poddasze od wewnątrz będzie wykańczane boazerią.

Podejrzewam, że problemem będzie skraplanie się pary wodnej od wewnętrznej strony tej maty, ale może dałoby się (dzięki dużemu spadkowi dachu) wyprowadzić tę parę wodną na zewnątrz ? Albo dać warstwę foli paroizolacyjnej od środka, żeby ewentualnie woda kapała na nią , a nie na deski ?

Dlaczego kombinuje jak koń pod górę ? Bowiem nie lubię wełny, nie znoszę kurzu, nie wierzę, że włokna szklane rozpuszczają się w organiźmie i jestem przekonany, że bardzo łatwo może dojść do zawilgocenia się wełny i porastania grzybów. Chcę mieć zdrową góralską chałupę, w której może być nawet chłodniej , byle zdrowo.

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
20-04-2009, 18:40
...ocieplony wełną zawsze miałby wierzchnią warstwę ociekającą wodą...

Wykroplenie kondensatu nastąpi na 100% gdy spadek temperatury spowoduje, że para wodna znajdzie się w stanie nasyconym. Tzw. temperatura punktu rosy zawsze wystąpi wewnątrz izolacji i dlatego efekty nie są widoczne! Skoro jak twierdzisz zjawisko kondensacji nie występuje to w jakim celu stosujemy paroizolację i w jakim celu tak walczymy o drożną szczelinę wentylacyjną? A no po to aby znacznie utrudnić dostęp parze wodnej do izolacji cieplnej a już się tam dostanie żeby mogła w określonych warunkach tą izolację opuścić. Powiem jeszcze tak: nie dość, że para wodna do izolacji cieplnej się dostaje, skrapla się a przy ujemnych temperaturach na zewnątrz nawet ten kondensat zamarza. Zjawisko to znacznie pogarsza parametry izolacji cieplnej. Pozdrawiam.

budulec1
20-04-2009, 20:05
A mnie uczyli, że wilgoć nie wytrąci się w jednorodnej przegrodzie (a za takie uznawane są i styropian i wełna), ale tylko na styku tych przegród. Co więcej, praktyka to potwierdza. Ale może ja się nie znam...


Para nie zmieni stanu skupienia z gazowego na ciekły. jednorodność materiału ma tu bardzo dużo do rzeczy. Jak ktoś nie wierzy niech poobserwuje zaizolowane ściany lub przeprowadzi kilka eksperymentów. Woda się nie wytrąci wewnątrz styropianu (to w miarę oczywiste bo niewiele jej się tam dostanie) czy wełny(to już trudno sobie wyobrazić, ale tak jest). Nie zmienia to jednak praw fizyki.
W innym przypadku dom ocieplony wełną zawsze miałby wierzchnią warstwę ociekającą wodą. Widział ktoś coś takiego? Mokry tynk widziałem (bo to inna warstwa), ale wełnę na elewacji jeszcze nie.

Zbigmor, nie wiem gdzie Cię tego uczyli, ale są tylko dwa wyjścia, albo Cię źle uczyli, albo Cię nienauczyli :D
pozdrawiam

HenoK
10-06-2009, 07:30
W łazience podczas 10-cio minutowego prysznica wytwarza się nawet 3 kg pary.Policzmy.
Aby 3kg wody zamienić w parę potrzeba (podaje za danymi ze strony http://kepler.am.gdynia.pl/~zot/pracownie/StaleFizyczne.htm dla temperatury wody 60 st. C) 2359 kJ/kg x 3kg = 7077 kJ = 1,966kWh. Skąd to ilość ciepła w ciągu 10minut miałaby znaleźć się w łazience ? Oczywiście z ciepłej wody. Przy parowaniu obniża się temperatura ciepłej wody załóżmy, że woda o temperaturze 45 st. C (taka woda dla ciała to już woda gorąca) obniża swą temperaturę do 35 st. C. Ile wody musielibyśmy zużyć, aby wytworzyć te 1,966kWh ciepła potrzebne do odparowania 3kg wody ? Z prostego rachunku wynika, że 169L. Wszystko to w czasie 10 minutowej kąpieli. Dla porównania podam, że statystyczne dzienne zużycie ciepłej wody o temperaturze 55 st. C w domu jednorodzinnym wynosi 35L/1 osobę.

Skąd więc te 3kg pary ?

am76
26-12-2009, 00:25
Witam
Powiedzcie proszę, czy wiadomo już może czy warto stosować aluminiową paroizolację na poddaszu? Jak sprawa może wyglądać w przypadku ogrzewania podłogowego w którym jak wiemy grzejemy przez promieniowanie?

Pozdr, AM

mattdl
26-12-2009, 00:53
Witam
Powiedzcie proszę, czy wiadomo już może czy warto stosować aluminiową paroizolację na poddaszu? Jak sprawa może wyglądać w przypadku ogrzewania podłogowego w którym jak wiemy grzejemy przez promieniowanie?
Pozdr, AM
ja tam zamierzam ją zastosować tylko temu, że jest lepsza pod względem paroszczelności i odporniejsza na rozerwanie od folii żółtej a różnica ok. 150zł jest do przełknięcia

edde
26-12-2009, 13:04
a ja uznałem ze aluminiowa wcale nie jest niezbędna, dodatkową kasę wolałem włożyć w dobre taśmy do sklejania i przyklejania, uważam ze ważniejsze jest porządne, dokładne położenie i sklejenie folii niż to czy jest żółta czy srebrna, wytrzymałości na rozrywanie to zwykła polietylenowa ma aż zanadto, to nie membrana dachowa,
i takim sposobem w zeszłym tygodniu skończyłem przyklejanie żółtej atestowanej folii polietylenowej 0,2mm, klejonej szerokimi taśmami bodajże dorkena na zakładach, dwustronnymi wzmacnianymi od membran (coro-cośtam chyba) i jest ok

fmau
11-01-2011, 22:39
Podnoszę temat.

Różnica w cenie produktów z ekranem nie jest duża, materiał wytrzymały. Można przełknąć.

Gdyby nie jeden fakt. Czy to prawda, że taka folia praktycznie uniemożliwia rozmowę telefoniczną przez telefon komórkowy na poddaszu, lub zmniejsza drastycznie zasięg?

Bo jeśli tak, to nie widzę sensu robienia ,,klatki faradaya'' na poddasza. Ktoś to potwierdzi?

Pozdrawiam.

surgi22
18-03-2011, 00:41
Ciekawy artykuł , folia aluminiowa jednak działa ( nie zazsąpi termoizolacji ze steropianu,wełny, panki PUR itp. ale może ją poprawić )
http://www.itb.pl/nf/pdf/P01.pdf

Rom-Kon
07-04-2011, 08:59
Podnoszę temat.

Różnica w cenie produktów z ekranem nie jest duża, materiał wytrzymały. Można przełknąć.

Gdyby nie jeden fakt. Czy to prawda, że taka folia praktycznie uniemożliwia rozmowę telefoniczną przez telefon komórkowy na poddaszu, lub zmniejsza drastycznie zasięg?

Bo jeśli tak, to nie widzę sensu robienia ,,klatki faradaya'' na poddasza. Ktoś to potwierdzi?

Pozdrawiam.
Ja potwierdzam ale jest to moje subiektywne odczucie - nie poparte żadnymi badaniami... jeśli masz zasięg 5 na 5 kresek to nie ma znaczenia ale jak masz powiedzmy słabe 2 kreski to po położeniu paroizolacji z alu możesz mieć już tylko jedna kreskę... to są fale radiowe imetal zawarty w konstrukcji tłumi te fale... czasem mocniej czasem słabiej ale zawsze...

Ania & Krzyś
22-11-2011, 11:17
Podnoszę temat.

Różnica w cenie produktów z ekranem nie jest duża, materiał wytrzymały. Można przełknąć.

Gdyby nie jeden fakt. Czy to prawda, że taka folia praktycznie uniemożliwia rozmowę telefoniczną przez telefon komórkowy na poddaszu, lub zmniejsza drastycznie zasięg?

Bo jeśli tak, to nie widzę sensu robienia ,,klatki faradaya'' na poddasza. Ktoś to potwierdzi?

Pozdrawiam.

Nie sprawdzaliśmy. Ale jeśli istnieją takie materiały elewacyjne:

http://www.sto.pl/21733_PL-Instrukcje_techniczne_PDF-IT_Sto-Abschirgewebe_AES.pdf

to całkiem prawdopodobne, że metalizowana paroizolacja także w jakimś stopniu tłumi sygnał komórkowy. Ten w/w na elewacje chcą, aby był uziemiony.

Pozdrowienia!

Olleo
09-11-2012, 23:46
Przywroce na krotko temat, bo mnie ciekawi. Nie bardzo w te termoizolacyjne wlasciwosci ALU w kazdej sytuacji wierze, bo o ile za kaloryferem jest na wierzchu, to za sciana, czy pod podloga nie bardzo sobie potrafie wyobrazic, zeby przewodzenie ciepla w postaci promieniowania wciaz mialo udzial rzedu 75%. Imho raczej przenikanie w tym momencie zgarnia cala pule, a kasa laduje w kiblu.

Ma ktos podzial przewodnictwa ciepla na promieniowanie, konwekcje i przenikanie w zaleznosci od srodowiska (przegrod)?

Na przyklad rozwala mnie ten obrazek znaleziony na stronie producenta mat termoizolacyjnych refleksyjnych:

http://www.muzimershop.szczecin.pl/foto/alumata/zjawisko_01_m.jpg

No i co z tego, ze KU podlodze prawie wylacznie jest promieniowanie, skoro zatrzyma sie na okladzinie podlogi (czesc sie odbije, a czesc wchlonie ogrzewajac okladzine) i, o ile okladzina nie jest np. szyba przezroczysta, dalej jest przenikanie (zwane tutaj kondukcja)? Tak przynajmniej mi sie wydaje, ale moze jest na sali jakis fizyk?

Rom-Kon
10-11-2012, 10:02
...to jest dogmat i trzeba w to uwierzyć a wtedy działa bez zarzutu ;)

julo23
12-01-2013, 10:14
Po przeczytaniu wątku mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem kupując folię paroizolacyjną strotex AL90
coś w tym stylu:
http://sklep.folda.pl/katalog/show/folia-paroizolacyjna-strotex-al-90
http://folnet.pl/towar/strotex-90-al
sklepy przypadkowe - pierwsze z brzegu w googlach.

Mam poddasze ocieplone wełną skalną. Zastanawiam się czy jest sens to teraz pokrywać tą folią na całej powierzchni dachu.
Wentylacje mam mieć niby dobrą bo każde pomieszczenie będzie miało swój kanał wentyl. w kominie.
Tylko boje sie troche efektu termosa po zastosowaniu tej folii.
Może lepiej dać ją tylko w łazience i pralni które ma być obok ?
A w pozostałych pomieszczeniach dać zwykłą folie która jest dużo tańsza ? (zresztą nie o koszta mi chodzi - bo folia i tak już leży kupiona - a o prawidłowość wykonania w tym przypadku)
Dochodzi też problem dodatkowej pustki między folią a płytą K-G.
Przy zwykłej folii chyba nie trzeba tego robić.

I teraz pytanie.... robilibyście tą folią całe pomieszczenia czy tylko łazienkę ?

מרכבה
14-01-2013, 09:55
julo23
Efekt temrosa ?
ludzie ludzie ! tego co Ci przekazał znachorstwo budowlane niech idzie i prze pier doli sobie mocno w buka bo sosna za miękka jest .
Folia taka kosztuje około 2,5zł m^2 z allu w środku .
Jak chcesz mieś wełnę mokrą to nie dwaj .
Słuszne jest aby dobrze pozaklejać i dobrze kombinujesz.
Masz się bać mokrej wełny .
Punk rosy nie jest punktem tylko linią
Jak linia ciśnienia pary wodnej najdzie na linię rosy to zaczyna się skraplanie
A różnica jest spora między 18 stopni a 70% a 22 st i 70% wilgotności
już jest większe ciśnienie nie podaje celowo jakie i ile bo to jest do prostego budowania nie potrzebne .
Stąd przy 22 trzeba obniżać wilgotność względną to poziomu odpowiadającemu ilościom np w 18.
Po to robi się obliczenia aby oszacować od jakiego ciśnienia pary wodnej i temperatury zacznie się skraplanie o ile się zacznie .
A to zależy od oporu dyfuzyjnego .
Stąd nie puszczamy na autostradę jaką jest wełna nadmiaru aut
ponieważ za chwilę jest zwężenie i przepuści tylko 1 auto na 1s
reszta stanie w korku i rozszerzy ten stan .
Paroizolacja działa jak spowalniacz napływu tych aut
puszcza jedno na 2 sekundy przez co swobodnie przepływają przez wąskie gardło.
A gardło to zwęża się w raz z spadkiem temperatury .

julo23
15-01-2013, 20:45
Dzięki - obrazowo to wytłumaczyłeś, a o termosie naczytałem sie z tego tematu -post 64

Przynajmniej bede spał spokojnie - do następnego problemu.

MAJSTER1234
29-07-2014, 10:16
Witam ja chciałbym odświeżyć watek i jednocześnie napisać coś na temat tej szczeliny która powinna sie znajdować miedzy płytą a płaszczyzną folii. A mianowicie czy rzeczywiście promieniowanie cieplne wymaga przestrzeni powietrznej do swobodnego przemieszczania sie? Moim zdaniem tylko czas oddawania tego ciepła może byc odrobinę efektywniejszy w czasie niż w wydajnośc . Na czytałem sie fizycznych opracowan i definicji promieniowania cieplnego itsd. i nigdzie nie trafiłem na fakt ze taka przestrzeń powietrzna w czymś może pomóc. A kolejnym dowodem na to jest fakt iż może mylnie lub rzeczywiście słusznie pod podłogówkę także daje się podobna folie tzw. ekranową która działa ściele na styku z posadzka więc idąc dalej tym torem czy jest ona zbędna czy działa rzeczywiście bez potrzeby tej stucznej przestrzeni powietrznej. Taka sztuczna przesztrzeń wzmocni napewno nam efekt izolacji ale raczej nie zwrot i zmniejszenie upływu temreratury do stref zewnetrznych. Wiadaomo że cząsteczki powietrza poruszaja sie szybciej niż ciał stałych i to fizycznie jest uzasadnione ale skoro w podłogówce niby działa jak należy to czemu tu kombinować skoro ciało stałe także odbierze temperature od folii jednocześnie oddając je i w druga strone. Teoretycznie powinno to działać z punktu fizyki praktycznie tak samo, a ponadto z pustka powietrzną po co mamy dodatkowo grzać zawilgocone powietrze za płytą ? nie wydaje się to rozsądne jak dla mnie. Jak zawine kawałek lodu ściśle folią aluminiową i położe go obok innego kawałka lodu takich samych rozmiarów na blacie kuchennym ten w folii topnieje wolniej to taki obrazowy przykład dla tych co twierdzą że ta pustka jest taka wymagana.

Rom-Kon
21-10-2014, 09:41
...porównanie brył lodu jest nietrafione. Zawiń jedną w sreberko a drugą w zwykłą folię. Chodzi o omywanie powietrzem bryły bez folii. ;)

Rom-Kon
21-10-2014, 09:47
A tak po prawdzie to wielkie G to daje. nikt jeszcze nie przedstawił wyników - miarodajnych - na to ile tego ciepła jest zawracane. Wszyscy mówią, piszą że zawraca... to niby fakt ale ile? Zero, zero, nic? To jest dogmat w który należy wierzyć a nie zadawać głupich pytań. Tak samo jak oddychanie przegród budowlanych - też dogmat i zasadność stosowania paroregulatora na poddaszu - to też dogmat i się z tym nie dyskutuje.

מרכבה
21-10-2014, 10:01
Hogh Wodzu

Porównanie w użytkowaniu ... dość ciężka sprawa
Nie potępiam ... tylko widzę że w ślepą drogę zabrnęli ...
ja widząc te liczby wiem ... co oznaczają
http://www.isobooster.pl/specyfikacja_techniczna.php widać na wykresie ... dokładnie zgadza się z wyliczeniami ... fizyka budowli budownictwo ogólne TOM II ...str 134 .
Przy zastosowaniu takiego sposobu, uzyskano wartości współczynnika oporu cieplnego R odpowiednio: dla ISOBOOSTERŸT2 – 1,45 (m *K/W), a dla ISOBOOSTERŸT1 - 1,15 (m *K/W).
1,25 m^2*K/W ... daje około 4 cm styropianu lambda 0,04 W/mK ...
czyli te 1,45 ... będzie koło 5cm EPS'a ... grubość izolacji z isoboostera 4cm ... a tak być nie musi...
co widać po wykresie ... użycie folii w szczelinie taka jak tam przedstawiono dało ... R ... ponad 0,7 m^2*K/W... po stronie ciepłej...
trafili w ślepą drogę ...
ponieważ robiąc warstwę z 5mm szczeliną uzyskamy efekt ... o oporze R 2.0. m^2K/W ... co daje około 8cm...
styropianu ... mając warstwę ... około 25 mm ... proste ...da się ?
błąd tkwi w folii...zwiększa o około 45% przewodność ...stąd tak owe liczby.
Wystarczy że folia nie jest dobrze rozdzielona ... z czym mamy do czynienia jeden mój post z tematu isościema

o taką rozdzielność aby jedna warstwa foli nie stykała się z drugą ...
inaczej efektywność równała by się jednej warstwie takiej że foli.
I właśnie ta folia bąbelkowa widać źle rozdziela ... te folie ... sprowadza się do efektu jak by zrobić przekładaniec ... z styropianu ...
stąd lepiej jak między foliami nie ma wypełniacza ... tak jak w oknach ...
Jak pisałem mi dla 5 szyb w tym 3 co mają powłoki low E ... udało się uzyskać ... wynik U 0,47 ... W/m^2*K .. co daje opór cieplny równy 2,06 ... m^2*K/W... co daje około 8cm EPS'a...
tak że to nie jest tylko teoria ...
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa: aq.jpg
Wyświetleń: 44
Rozmiar: 84,9 KB
ID: 215359
aby nie być goło słony .
Wniosek nasuwa się sam ... jeśli w oknie przy warstwie powietrza 16mm ... da się osiągnąć takie wartości ... to czemu nie można tego zrobić ... dla powłok ... z folii ...
jest i obliczone w programie ... i doświadczalnie potwierdzone ...

no jakie to efekty daje ... bodaj jedna warstwa ..takiej że folii ... z alu...
jeśli ściana ma opór cieplny koło R 1,25 ... standard z końca lat 80... U ściany około 0,7 ...
to dodanie warstwy ... o oprze ... 0,66 ... jak by nie było ... prawie połowę poprzedniego oporu ... i jak ma nie poprawić osiągów ...
poprawi ...
Wniosek jest prost... kto ma chęci poszuka sobie foli alu zabezpieczonej ... folią PE...
i zrobi ... sobie kanapkę jaką będzie chciał ... różnica będzie w ... oprze zastępczym pustki powietrznej ... przy czym kres ... przyrostu .. oporu jest dla około 20mm ...
dając po 1cm... opór jednej przestrzeni ... około 0,6 ... m^2*K/W ...
oczywiście z folią/alu ... bez tego foli 1cm daje około 0,12 kolejny ... i jeszcze to cdn


no 1mm grubości na takie kity można łowić żółtodziobów.
Fenomen AERO-THERM® to efektywność w odbijaniu promieniowana cieplengo, co jest cechą odróżniającą wobec pozostałych, przeciętnych materiałów zabezpieczających.
tak tak ... to liczymy
emisyjność powłoki ( alu folia ) 0,05 * promieniowania ciała czarnego T 10st = 5,1 W/m2K hr → 0,05*5,1=0,255 W/m2K
hci współczynnik przejmowania ciepła poziomo = 2,5 W/m2K

opór przejmowania ciepła = 1/hci+hr =1/2,755= 0,36 m2K/W
różnica w przejmowaniu ciepła Rs - Rsi = 0,36 m2K/W - 0,13 m2K/W = 0,23 m2K/W co daje 9,2 mm EPS 'u o lambdzie 0,04 W/mK
0,0092m /0,04W/mK=0,23 m2K/W

i kogo chcą w hu robić ?
a jeszcze rzeby hu była większa to emisyjność powłoki bardzo niska jak dla folii alu, a tylko folia złota może mieć lepsze współczynniki .
kres takiej zabawy to = 1/2,5=0,4 czyli jeszcze o 0,04 m2K/W ... czyli jakieś 2 mm EPS 'u tu bezpośrednie działanie cudów ..

Alu folia zwiększa opór dyfuzyjny to fakt, poprawia izolacyjność pustki powietrznej to też takt ..każde okno z szybą zespoloną ma przynajmniej jedną powłokę niskoemisyjną.
Pustka powietrzna grubości 1,5cm daje opór cieplny na poziomie 0,34 m2K/W
a z powłoką nisko emisyjną daje 0,66-0,75 zależnie od emisyjności powłoki ...
szału nie robi, ale zastosowanie 10 warstw po 12mm daje tyle co 20cm wełny 0,04 W/mK...

Każdego zachęcam do robienia pustki powietrznej pod GK, ponieważ mając te 20cm wełny prostym trikiem mamy dodatkowo blisko 3cm izolacji ... może tylko tyle.
to chyba najtańsze 3cm izolacji jakie można sobie wyobrazić.

Rom-Kon
21-10-2014, 12:01
Efekt pustki ok. Ale przy oknie delta to 40K (*C) a przy zabudowie poddasza jaka jest różnica pomiędzy pomieszczeniem a warstwą wełny za stelażem? Jeden centymetr pustki zastępuje 3cm innej izolacji np. wełny?

מרכבה
21-10-2014, 12:10
to jest kwestia oporu cieplnego tej pustki ... 0,66 m2K/W = 1/0,66=U 1,51 ...
teraz szukamy odpowiednika w oporze wełny ... dokładnie to jest 0,026 m / 0,04 W/mK = 0,65 m2K/W czyli wełny musi być 2,6 cm
dokładnie tyle daje 1,5 cm pustki powietrznej z folią alu.
razy 10 pustek czyli 15cm daje efekt 26 cm wełny i nie jest to jakaś bajka.
w oknie 10 szyb gołych z powietrzem daje U 0,48 W/m2K jako ciekawostka.
5 szyb w tym 3 z powłokami na powietrzu dało U 0,47 przebadana próbka 25x25cm ... z zimną ramką co też mogło mieć w pływ...
z wyliczeń ma wyjść U 0,34 na powietrzu.
to jest praktyczne potwierdzenie wzorów i przeliczeń.

wlacha
26-01-2015, 09:16
Jestem na etapie ocieplenia poddasza. Dach jest przykryty dachówką ceramiczną + Membrana Dachowa Dorken - Delta Maxx. Krokwie 18 cm.
Chcę kupić 15 cm TOPROCK SUPER wełna skalna i 10 cm SUPERROCK płyta skalna.
Czy możecie polecić jakąś folie paroizolacyjną? Zależy mi na dobrej. Czy to prawda, że przy folii aluminiowej sygnał telefonu zanika ?

kamihi
26-01-2015, 10:01
Ja u siebie mam strotex-a i sygnał tel bez zmian więc to mity . Ale jak dlamnie wygodniej się robi żółta folią niż strotexem alu

CzarnyIwan
26-01-2015, 10:28
Jestem na etapie ocieplenia poddasza. Dach jest przykryty dachówką ceramiczną + Membrana Dachowa Dorken - Delta Maxx. Krokwie 18 cm.
Chcę kupić 15 cm TOPROCK SUPER wełna skalna i 10 cm SUPERROCK płyta skalna.
Czy możecie polecić jakąś folie paroizolacyjną? Zależy mi na dobrej. Czy to prawda, że przy folii aluminiowej sygnał telefonu zanika ?

Mam tą samą membranę i krokwie 18cm. Wełna isover 18+15cm dwie warstwy. Rozważam Paroziolacje dorkena- strasznie droga i Stortex al 150. Nie mam pojęcia która wybrać

wlacha
26-01-2015, 10:46
Mam tą samą membranę i krokwie 18cm. Wełna isover 18+15cm dwie warstwy. Rozważam Paroziolacje dorkena- strasznie droga i Stortex al 150. Nie mam pojęcia która wybrać

Zostawiałeś odstęp między membraną a wełną ? Jeżeli mam krokwie 18 to chciałem zostawić 2-3 cm dlatego chcę 15 cm. Też właśnie zastanawiam się nad Dorkenem, Jaką dokładnie bierzesz pod uwagę oraz ile kosztuje ?

CzarnyIwan
26-01-2015, 11:44
Nie zostawiałem. Wykonawca, kierbud i dostawca twierdzili że przy tej membranie (delta maxx) nie jest to konieczne.

Rozważam DORKEN DELTA REFLEX lub tzw aktywną paroizolacje. Delta reflex jezt z AL i niby odbija promieniowanie cieplne. Pytanie czy nie potrzebuje szczeliny miedzy paroizolacją a płytą gk. Te aktywne niby lepiej regulują przepływ pary dla różnych pór roku. Mam mexyk w głowie i nie wiem co wybrać.

Rom-Kon
26-01-2015, 12:54
Ja u siebie mam strotex-a i sygnał tel bez zmian więc to mity . Ale jak dlamnie wygodniej się robi żółta folią niż strotexem alu
Nie jest to mit. Tak samo można powiedzieć że mury domu nie tłumią sygnału bo u siebie w domu mogę rozmawiać przez komórkę. Tylko dlaczego w niektórych miejscach by porozmawiać przez telefon to muszę iść w określone miejsce domu - najczęściej do okna lub nawet muszę wychodzić na zewnątrz? Gdy zaistnieją takie warunki to po założeniu folii al zapomnij o sygnale na poddaszu. Jeśli masz pełen zakres mocy sygnału to nawet nie zauważysz obniżenia ale jak jest bardzo słaby to może nawet zniknąć. Są takie miejsca do których sygnał nie dociera i trzeba na to uważać.

Rom-Kon
26-01-2015, 12:58
Nie zostawiałem. Wykonawca, kierbud i dostawca twierdzili że przy tej membranie (delta maxx) nie jest to konieczne.

Rozważam DORKEN DELTA REFLEX lub tzw aktywną paroizolacje. Delta reflex jezt z AL i niby odbija promieniowanie cieplne. Pytanie czy nie potrzebuje szczeliny miedzy paroizolacją a płytą gk. Te aktywne niby lepiej regulują przepływ pary dla różnych pór roku. Mam mexyk w głowie i nie wiem co wybrać.
Po prostu daj dobrą - z atestem paroizolację i przestań nad tym rozmyślać. A zaoszczędzone na tej folii pieniądze wydaj na wycieczkę w góry. ...albo ulokuj w jakimś parabanku jak to u nas ostatnio modne.

kamihi
26-01-2015, 17:37
Ja swoją opinię opieram o swoje doświadczenia w tym temacie . Ale
faktycznie jak ktoś ma słaby sygnał to i bez tej foli alu będzie cienko ...

Rom-Kon
26-01-2015, 18:04
Ja swoją opinię opieram o swoje doświadczenia w tym temacie . Ale
faktycznie jak ktoś ma słaby sygnał to i bez tej foli alu będzie cienko ...
Można podejść do tego inaczej. Jak ktoś ma słaby sygnał to folią z alu go nie poprawi. tak samo go nie poprawi stawiając mury i lejąc strop z żelbetu.

Rafalooo
21-04-2016, 08:09
Witam, stoję przed tym samym problemem co wiele osób w tym temacie a mianowicie jaką folie wybrać alu czy żółtą? Dekarz mi doradzał aby brać tylko alu ponieważ lepsza izolacja....
Mój dach jest zbudowany z kratownicy (lekka konstrukcja) wełnę mam położona na suficie między belkami na sznurki które ją trzymają, pomiędzy wełną a membrana jest wolna przestrzeń około 1m odbywa tam się cyrkulacja powietrza, między dolną częścią stelaża tam gdzie się przykręca płytę a dolną częścią izolacji wełny jest przestrzeń 3cm, folie aluminiową chciał bym przykleić do stelaża na taśmę dwustronną ale wtedy nie będzie pustki powietrznej pomiędzy płyta g-k ale będzie pomiędzy folią a izolacją termiczną wełny czy takie wykonanie będzie prawidłowe ? Czy dobrze rozumiem że takie rozwiązanie minimalnie mnie zabezpieczy przed ciepłem promieniującym latem od poddasza ze względu na pustkę pomiędzy wełną a folią aluminiową a zimą to raczej nic nie da gdyż folia będzie miała kontakt z płytami g-k i tam pustki powietrznej nie będzie. Czy kontakt folii alu z płytami g-k im nie zaszkodzi?

Hanss
06-06-2016, 02:55
Jak zrobić tę pustkę powietrzną pomiędzy folią aluminiową a płytą K/G?

.....edit:
znalazłem coś takiego, będzie OK?
https://www.youtube.com/watch?v=jedQmDwhCwc

rebel82
07-06-2016, 23:57
Jak zrobić tę pustkę powietrzną pomiędzy folią aluminiową a płytą K/G?

.....edit:
znalazłem coś takiego, będzie OK?
https://www.youtube.com/watch?v=jedQmDwhCwc


Sam jestem na etapie zakupu folii i narazie przychodzi mi do głowy takie "cuś":

1. Folia klejona taśmą dwustronną do profili .
2. Zakłady folii bardzo dokładnie zaklejone.
3. Z płyty GK tnę paski o szerokości CD60 czyli 60mm.
4. Szukam profili pod folią(wystarczy palcem przejechać po powierzchni i wychwyci się miejsca położenia profili).
5. Paski przykręcam wzdłuż CAŁEJ długości profili czyli tak jakbym zdublował profil CD.
W tej sposób uzyskuje szczelinę rzędu 12.5 mm. Jeśli chcę większą to daję kolejny pas i mam 2.5 cm. I to wystarczy na szczelinę.
Nie tworze ,żadnego rusztu krzyżowego ! Bo się nie da z pasków.

Czyli wszystko to co na filmie.....

Inny sposób:
Po naklejeniu folii dubluję profil CD ale przykręcam go "plecami" do profilu spod folii. Na to przykręcam kolejny profil (również wzdłuż) ale już poprawnie osadzony (np.pchełkami po bokach) .Tutaj również nie tworze żadnej krzyżówki . Ale jak ktoś chce to można bo jest już takowa możliwość tylko na krzyzówkach łapałbym 4 pchełkami w kwadrat-będzie pewniej. Poza tym w miejscu pchełek nakleiłbym paski z taśmy ALu zakrywając łby (tak dla lepszego samopoczucia :))
W tym przypadku szybciej uzyskuję żądany dystans przy okazji mniej kalecząc folię.Znacznie mniej ! Dodatkowo czasowo tez wychodzę lepiej tylko ,ze kosztowo już trochę słabiej ,bo generalnie w linii 1 profilu znajdują się aż 3 sztuki .

Jest jednak moim zdaniem niezaprzeczalna zaleta robienia dystansu między folią a GK:
1. Teoretyczne odbicie fali promieniowania
2. Tworzy się pustka powietrzna z nieruchomym powietrzem ( o ile dobrze się przyłożymy do montażu) a co za tym idzie rośnie opór cieplny przegrody.
3. Tworzymy kanał montażowy dla przewodów (oczywiście wszystkie wejścia i wyjścia należy zakleić masą uszczelniającą i puścić w peszlu /te na 230V/ bo sygnałowe /anteny,światłowody,telefony i inne poniżej 24V/mogą być bez).

Jest też minus jaki dostrzegam:
1. Zmniejszamy sobie kubaturę/powierzchnie o te kilka cm (dla niektórych może to być na wagę złota). Mnie to akuratnie nie przeszkadza bo zyskuję przestrzeń do prowadzenia przewodów bez uszczerbku dla folii oraz mogę kręcić do płyt drobne półki i oświetlenie nadtynkowe.
2. Niestety ale uzyskujemy też efekt pustych płyt.Czyli bo opukaniu będzie na pewno bardziej "głucho" niż gdyby wełna dotykała płyty. Efekt oczywiście nie będzie taki jak przy zupełnie pustych ścianach gdzie nawet ruszt dudni czasem... ale zawsze coś tam.

Sposobów jest więcej .Każdy niestety niesie za sobą pewne dodatkowe koszty jak i czas potrzebny na wykonanie. No i każdy sposób niesie ze sobą ryzyko dziurawienia folii .....
Sposób musisz wybrać sobie sam .Ważne ,żeby efekt zgadzał się z zamierzeniem a i żeby folia była jak najmniej podziurawiona.

Osobiście wychodzę z założenia ,że jeśli coś robić to z myślą o tym żeby w przyszłości ,o ile zajdzie taka potrzeba, można było coś przerobić (np. przenieść gniazda bo nie pasują,przenieść półki bo nie tu czy tam,założyć inne oświetlenie i takie tam) bez praktycznie uszczerbku dla folii.Wystarczy ,że raz już ja poszatkowaliśmy kręcąc dystans.


....się rozpisałem......

_olo_
01-05-2017, 17:18
Czy folie paroizolacyjne aluminiowe są bardziej czy mniej odporne na UV od żółtych polietylenowych ?
Izoluje dach na poddaszu nieużytkowym, pod izolację pójdzie folia i tak (bez GK) zostanie na dłużej, może na zawsze bo to strych.
Są na nim okna więc jest i UV. Na standardowej żółtej folii, której trochę mi pozostało z układania pod panelami nie znalazłem informacji o czasie odporności na UV, dla foli, którą chciałem kupić - strotex AL 90 lub AL150 - podawany jest parametr odporności na UV - cały 1 miesiąc. Czy to oznacza, że w moich warunkach tj brak osłonięcia i okna na strychu, folia w krótkim czasie się rozsypie lub straci szczelność ?

dzinks0
16-09-2017, 17:25
witam,
licząc wartość współczynnik U dla dachu wychodzi mi że dla mojego prawie 200m² dachu płaskiego w typowej konfiguracji (strop betonowy, folia paroizolacyjna, styro, hydroizolacja epdm) wykropli sie ok 8kg wody(między styro a hydroizolacją). Niby niedużo na takiej powierzchni ale zawsze coś. Gdy zamiast zwykłej foli paroizolacyjnej daję folię z alu to wychodzi mi całkowity brak wykroplenia. Pozatym widzę że zwykła folia ma współczynnik Sd=100 w zależności od folii. Natomiast znalazłem folię z alu co ma Sd=1500, więc jakąś różnicę musi to alu robić.

Tomek W
19-09-2017, 20:52
Żeby uzyskać wartość Sd = 1500 m dla paroizolacji ta warstwa folii alu musi być na grubym podkładzie. Może to być samoprzylepna warstwa butylu o grubości 0,6 mm jak to jest w ROCKFOL SK 18234 II (http://www.rockwool.pl/produkty/paroizolacja-rockwool/). Układając taką folię na betonie nie tak łatwo ulegnie ona przetarciu lub przebiciu w takcie kolejnych prac budowlanych.

topilo
23-11-2023, 18:43
Od wczoraj czytam, rozważam , rozmawiam ( znajomy ma taką folię ) na temat folii w poddaszu. I z tego co już wiem , folie tzw. aluminiowe odbijają w jakiś % energię cieplną ale...NIE z ogrzewania wodnego ! Przy ogrzewaniu podczerwienią : "W przypadku folii aluminiowej (z metalową cienką blaszką) można zakładać maksymalne odbicie (ok. 90%). Jednak gdy zastosowana folia ma tylko napylone aluminium, może odbić maks. 10–30% docierających promieni cieplnych. Resztę pochłania i przepuszcza dalej." W przypadku ogrzewaniem konwekcyjnym/ wodnym : "Zdecydowana większość pomieszczeń mieszkalnych jest ogrzewana konwekcyjnie i ilość energii w postaci promieniowania wytwarzana przez grzejniki jest bardzo mała. Folia odbija 1/10 000 tego promieniowania, są to więc ilości pomijalne." :D
Kupuję i zastosuję folię aktywną 3 warstwową - koszt z taśmami na cały dom ok.700 zł.!!!
Pozdrawiam budujących obecnie i życzę stalowych nerwów :p