PDA

Zobacz pełną wersję : powietrze do kominka - przepustnica pod kominkiem?



Sad Ripper
18-01-2008, 23:37
Jak w temacie - czy montuje sie przepustnicę na dolocie zimnego powietrza pod kominkiem? Czy nią się steruje? Na pewno będzie zamknięcie na ścianie, na wlocie, ale czy pod samym kominkiem, miedzy rurą wystającą z podłogi a wejściem do samego kominka? pls pomóżcie, bo zaczynam zabudowywać i chcę podłączyć smoka:)

sad ripper

ps. wysylam tutaj, bo gdzie indziej nie uzyskalem zadnej odpowiedzi

panda
19-01-2008, 00:43
Jak w temacie - czy montuje sie przepustnicę na dolocie zimnego powietrza pod kominkiem? Czy nią się steruje? Na pewno będzie zamknięcie na ścianie, na wlocie, ale czy pod samym kominkiem, miedzy rurą wystającą z podłogi a wejściem do samego kominka? pls pomóżcie, bo zaczynam zabudowywać i chcę podłączyć smoka:)

Ja zamontowałem taki http://www.kratki.com/advanced_search_result.php?keywords=sterownik&x=0&y=0, uszczelniony. Łaski nie robi, sam się steruje :)

szulu
19-01-2008, 07:21
Jak w temacie - czy montuje sie przepustnicę na dolocie zimnego powietrza pod kominkiem? Czy nią się steruje? Na pewno będzie zamknięcie na ścianie, na wlocie, ale czy pod samym kominkiem, miedzy rurą wystającą z podłogi a wejściem do samego kominka? pls pomóżcie, bo zaczynam zabudowywać i chcę podłączyć smoka:)

sad ripper

ps. wysylam tutaj, bo gdzie indziej nie uzyskalem zadnej odpowiedzi
Mi zamontowali przepustnicę, sterowana jest cięgnem, którego "gałka" jest na froncie "fundamentu" kominka :) Przepustnica jest na końcu rury wychodzącej z podłogi.

kachna28
19-01-2008, 08:53
Ja kupiłam taki jak ma panda -"awaryjnie" dokupilismy też tradycyjny szyber sterowany ręcznie (taką gałką przy kominku). Jeszcze nie wiem jak to chodzi -bo montaż dopiero za kilka m-cy :roll: ...

bladyy78
19-01-2008, 09:27
Jak w temacie - czy montuje sie przepustnicę na dolocie zimnego powietrza pod kominkiem? Czy nią się steruje? Na pewno będzie zamknięcie na ścianie, na wlocie, ale czy pod samym kominkiem, miedzy rurą wystającą z podłogi a wejściem do samego kominka? pls pomóżcie, bo zaczynam zabudowywać i chcę podłączyć smoka:)

Ja zamontowałem taki http://www.kratki.com/advanced_search_result.php?keywords=sterownik&x=0&y=0, uszczelniony. Łaski nie robi, sam się steruje :)

Jak dozuje powietrze Ci ten sterownik? Tzn. czy uchyla on płynnie ta przepustnice w zależności od temperatury? Czy może działa tylko w dwóch pozycjach, albo całkowicie otwartej ( do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury na sterowniku)i zamyka się prawie całkowicie ( do momentu aż temperatura w kominku spadnie)? Bo coś mi się wydaje że ten sterownik nie reguluje płynnie ta przepustnica i działa tylko w dwóch lub trzech pozycjach ( całkowicie otwartej, przymkniętej przy obniżaniu temperatury i całkowicie zamkniętej w momencie braku prądu Jeżeli ktoś ma dokładniejsze informacje to bardzo proszę napisać.

kachna28
19-01-2008, 09:36
blady78 -kliknij sobie na którymś z tych sterowników to otworzy Ci się stronka gdzie jest taka animacja ukazująca działanie tego sprzętu :wink:
http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1236

dominikams
19-01-2008, 10:06
Na tej animacji niewiele widać. Też jestem ciekawa, czy otwiera sie płynnie, czy tylko w 3 pozycjach.

Bo póki co, ja mam taką zwykłą przepustnicę sterowanę ręcznie, i ustawiam ją w różnych stopniach przymknięcia/otwarcia. Czasem całkowicie zamykam (ale nie jest całkiem szczelna, więc trochę powietrza do spalania wpada i jak drewno jest suche to wystarcza do podtrzymania płomienia).

bladyy78
19-01-2008, 10:08
Widziałem już ta animacje i właściwie to ona nic mi nie mówi. Od dawna się zastanawiam nad takim sterowaniem, podejrzewam że tak jak napisałem ten sterownik działa w pozycji, albo otwartej, albo zamkniętej. A jeżeli tak jest to nagłe całkowite zamykanie dopływu powietrze nie jest dobre. Regulacja dopływu powietrza powinno odbywać się płynnie i ten sterownik powinien delikatnie korygować przpustnice w zaleznosci od temeratury, a nie ja tylko zamykac i otwierać.

panda
19-01-2008, 14:30
Widziałem już ta animacje i właściwie to ona nic mi nie mówi. Od dawna się zastanawiam nad takim sterowaniem, podejrzewam że tak jak napisałem ten sterownik działa w pozycji, albo otwartej, albo zamkniętej. A jeżeli tak jest to nagłe całkowite zamykanie dopływu powietrze nie jest dobre. Regulacja dopływu powietrza powinno odbywać się płynnie i ten sterownik powinien delikatnie korygować przpustnice w zaleznosci od temeratury, a nie ja tylko zamykac i otwierać.
Aż tak w bebechy nie zaglądałem, jest tam serwomechanizm podobny jak w modelach zdalnie sterowanych. Regulacja odbywa się krokowo, ile jest tych kroków nie liczyłem (test zapalniczką :) ), nie jest to proste zamknij-otwórz.

barteks31
03-12-2008, 13:51
podciągam, mam ten sam dylemat co założyciel wątku

panda
03-12-2008, 15:53
Sprawdziłem, zamykanie/otwieranie jest w 10 krokach. W trakcie palenia można strzałkami uchylić/przymknąć ręcznie ale działa to tylko do momentu cyklicznego sprawdzania przez sterownik temperatury - wtedy znowu sterownik przejmuje "dowodzenie".

majki
03-12-2008, 20:47
panda - gdzie masz w obudowie kominka umieszczony czujnik temperatury od tego sterownika ?

dzięki, pozdrawiam, majki

panda
03-12-2008, 21:03
panda - gdzie masz w obudowie kominka umieszczony czujnik temperatury od tego sterownika ?
Z tyłu, nad plecami, mierzy temp. nad wkładem. Producent nie dopuszcza umieszczania czujnika na wkładzie kominka.

Tedii
03-12-2008, 23:33
Dałem przepustnicę pod kominkiem.Wajcha jest przy podłodze.
Przepustnice zrobiłem z pręta Alu i krążka blachy Alu.Godzina roboty,koszt 0zł.

panda
03-12-2008, 23:49
Dałem przepustnicę pod kominkiem.Wajcha jest przy podłodze.
Przepustnice zrobiłem z pręta Alu i krążka blachy Alu.Godzina roboty,koszt 0zł.
Ale ja jakiś taki leniwy jestem (zresztą lenistwo matką wynalazków) :). Ładuję kominek do pełna, odpalam i nie interesuje mnie że trzeba co jakiś czas wajchą pomachać żeby nie zgasło albo żeby się nadmiernie nie rozpaliło. A jak już się wszystko wypali to wypadałoby pójść i wajchą (znowu) zamknąć przepustnicę.
Na starość budzi się we mnie zwierzę - tylko dlaczego leniwiec? :lol:

ZW
04-12-2008, 12:32
Do czego służy przepustnica na wlocie powietrza ?
Przecież do regulacji spalania są zawory na kominku.

pozdrawiam

dziabar
04-12-2008, 14:13
Mam kominek z płaszczem wodnym Lechma. Jeszcze nie użytkuję na 100% ale jest po testach;). Kominek od dołu ma wlot powietrza do którego podłączona jest przepustnica powietrza a do niej rura doprowadzajaca powietrze z zewnątrz budynku. Przepustnicą steruje sterownik, który bada temperaturę w płaszczu wodnym i zamyka przepustnicę bądź otwiera w zależności od nastawy sterownika. Dodatkowo sterownik włącza/wyłącza pompy. Przepustnica działa w zakresie 0-100% (skok 10% co 20s) otwarcia. Czyli jeżeli temp zadana na sterowniku osiągnie górny poziom przepustnica zaczyna się zamykać (pompa zostaje uruchomiona na 5oC przed temp zadaną). Kiedy temp zadana osiągnie dolny poziom przepustnica zaczyna się powoli otwierać (pompa zostaje wyłączona). Sterownik mozna zobaczyć na stronie www.lechma.com.pl/pl/34.php .Sterownik elektroniczny RT-08P Kominek LUX (z przepustnicą powietrza fi=100) wraz z instriukcją działania.

ZW
15-12-2008, 15:46
Fajna sprawa, dzięki za opis.

Czy ktoś doświadczył jak się taka przepustnica sprawuje w zwykłym kominku ?

pozdrawiam

aladin07
16-12-2008, 13:22
do tych co uzywaja sterownika kratek jakie macie ustawienia zrobione?

ja cos pokombinowalem, a druga sprawa ze ostatnio mam w wiekszosci
dwuletnia grusze ktora pali sie dobrze ale tylko przy dobrym ciagu - jak sie
przymknie i czesto zdarza mi sie sytuacja ze uchyli przepustnice, a ta grusza sie
nie zdazy jeszcze rozpalic dobrze i po tym zaprogramowanym czasie sterownik
wydaje dzwiek ( w zwiazku ze spadkiem temperatury wody ) i zamyka przepustnice
wtedy sie wlacza piec gazowy - zupelnie niepotrzebnie - a po chwili sterownik
wykrywa ze przeciez temp. jest wyzsza niz otoczenia i sie wlacza, ale pompe
wlaczy dopiero po jakims czasie jak sie drzewo odpowiednio mocno
rozpali i wode nagrzeje

z kolei jak daje zbyt niska temperature startu pompy (np. 38st.) to juz dwa razy
sie zdazylo
ze drzewo sie nie do konca wypalalo i na tyle dlugo sie tlilo i dawalo temperature
ze sterownik nie wykryl znacznego spadku temperatury wody i pompa
chodzila caly czas choc juz sie wystudzila powiedzmy do 20st. i sie piec
gazowy nie wlaczyl - rano w domciu pochlodnialo a i woda uzytkowa
miala z 23 st. brrrr
dziwne te moje doswiadczenia no ale co zrobic, moze macie jakies lepsze pomysly na to?

kedod
16-12-2008, 17:37
Hej!
Jakie sa zasady doprowadzania powietrza do kominka- strona swiata, wiatry itp? Dom ma stac na polanie oslonietej przez las ale na dzialce ok.0,5 ha.

Edybre
16-12-2008, 19:52
Mam Arysto, który ma bezpośrednie doprowadzenie powietrza do wkładu - w kominku jest wajcha do zamykania bądź otwierania dopływu powietrza, druga do szybra. Wlot powietrza mam na elewacji zachodniej.

Bigbeat
17-12-2008, 09:35
Hej!
Jakie sa zasady doprowadzania powietrza do kominka- strona swiata, wiatry itp? Dom ma stac na polanie oslonietej przez las ale na dzialce ok.0,5 ha.
Mówią, że od zachodu - bo z tej strony ponoć najczęściej wieje, a więc najłatwiej będzie rozpalać (bo na dzieńdobry będziesz miał cug).
Ale nie jest to konieczne - po prostu jak masz możliwośc, to daj od zachodu, jak nie, to od dowolnej innej strony.

asasello
17-12-2008, 20:04
To ja pozwole sobie zadac pytanie jakiej srednicy macie rury doprowadzajace powietrze do kominka. Wiem ze pytanie sie juz nie raz pojawialo i wiem ze przepisy mowia o srednicy minimum fi=160, tylko ze gdy po przeczytaniu tego watku przyjrzalem sie tym przepustnicom to nie znalazlem zadnej o srednicy wiekszej niz 150 a do wyboru za to jest kilka mniejszych srednic.

Czy to znaczy ze wpraktyce nie uzywa sie rur o srednicy wiekszej niz 150 (wbrew przepisom) czy tez redukcja srednicy na przepustnicy ma jakis sens?

barteks31
19-12-2008, 06:25
To ja pozwole sobie zadac pytanie jakiej srednicy macie rury doprowadzajace powietrze do kominka. Wiem ze pytanie sie juz nie raz pojawialo i wiem ze przepisy mowia o srednicy minimum fi=160, tylko ze gdy po przeczytaniu tego watku przyjrzalem sie tym przepustnicom to nie znalazlem zadnej o srednicy wiekszej niz 150 a do wyboru za to jest kilka mniejszych srednic.

Czy to znaczy ze wpraktyce nie uzywa sie rur o srednicy wiekszej niz 150 (wbrew przepisom) czy tez redukcja srednicy na przepustnicy ma jakis sens?

też chciałbym się dowiedzieć

dar80
19-12-2008, 07:38
Ja mam w projekcie fi 110, więc chyba przepisy nie mówią że ma być min. 150?

dziabar
19-12-2008, 08:03
Niestety są z tym problemy. A bynajmniej kominiarz ma!

http://forum.muratordom.pl/odbior-kominiarski-czy-kominiarz-ma-prawo-sie-czepiac,t141214.htm

Ja nie wiem dlaczego i wolę zmienić kominiarza;)

przemoch
21-12-2008, 21:34
pytałem ostatnio w innym wątku o średnicę rury doprowadzającej, powietrze :

http://forum.muratordom.pl/rura-doprowadzajaca-powietrze-do-kominka,t112574-60.htm


ja mam w projekcie fi100

an-bud
21-12-2008, 22:01
pytałem ostatnio w innym wątku o średnicę rury doprowadzającej, powietrze :

http://forum.muratordom.pl/rura-doprowadzajaca-powietrze-do-kominka,t112574-60.htm


ja mam w projekcie fi100 i Masz projekt do d... a jaki komin? :wink:

przemoch
21-12-2008, 22:13
właśnie próbuje to ustalić, tzn jestem na takim etapie (stan 0), że jeszcze nie robiąc ruiny z domu mogę tą rurę zmienić. O ile kilka dni temu jak to (średnicę fi100) odkryłem, to strasznie się wkurzyłem i byłem zdecydowany rurę wymieniać, jednak po odpowiedziach na moje wątpliwości
http://forum.muratordom.pl/rura-doprowadzajaca-powietrze-do-kominka,t112574-60.htm

i poczytaniu jeszcze trochę, to tak naprawdę nie wiem co należy zrobić.

No bo po co rura o większa od fi100 skoro np ten kominek o mocy 22KW :

http://www.lechma.com.pl/pl/exclusive.php


Wkład ten posiada całkowicie zamkniętą komorę spalania, tzn. powietrze do komory spalania dostarczone jest tylko z zewnętrznej czerpni powietrza za pomocą podłączonego dolotu o średnicy 100 mm. Istnieje możliwość podłączenia automatycznej przepustnicy dopływu powietrza wraz ze sterowaniem (sterownik RT-08 Kominek Lux).

???

an-bud
21-12-2008, 23:29
właśnie próbuje to ustalić, tzn jestem na takim etapie (stan 0), że jeszcze nie robiąc ruiny z domu mogę tą rurę zmienić. O ile kilka dni temu jak to (średnicę fi100) odkryłem, to strasznie się wkurzyłem i byłem zdecydowany rurę wymieniać, jednak po odpowiedziach na moje wątpliwości
http://forum.muratordom.pl/rura-doprowadzajaca-powietrze-do-kominka,t112574-60.htm

i poczytaniu jeszcze trochę, to tak naprawdę nie wiem co należy zrobić.

No bo po co rura o większa od fi100 skoro np ten kominek o mocy 22KW :

http://www.lechma.com.pl/pl/exclusive.php


Wkład ten posiada całkowicie zamkniętą komorę spalania, tzn. powietrze do komory spalania dostarczone jest tylko z zewnętrznej czerpni powietrza za pomocą podłączonego dolotu o średnicy 100 mm. Istnieje możliwość podłączenia automatycznej przepustnicy dopływu powietrza wraz ze sterowaniem (sterownik RT-08 Kominek Lux).

??? jest coś takiego jak straty przesyłowe :wink: opory, kolana, długość rur. na końcu można zredukować na odpowiednie wejście.

a lechma .... :cry: :evil: :-?

ja bym dał 160mm

dziabar
22-12-2008, 06:58
160? 150? a może 130? Przepisy jedno, producenci drugie... Wczoraj pierwszy pełny dzień paliłem w kominku. Podłączenie jak już wcześniej pisałem fi100 gdyż moja Lechma ma właśnie taki wlot do paleniska. Temperatura zadana na kominku 45oC. W domu cieplutko, że aż miodzio. Przepustnica działała bez zarzutu. Za całą dniówkę spaliłem dwa średnie bukowe klocki (4 letnie drewno) oraz 8kg brykietu z trocin. Komin mam ceramiczny (20cm*20cm) wysoki na jakieś 6m. Ostatni raz dołożyłem o 22:30 a 6:00 na kominku było jeszcze 36oC.

genesis
30-12-2008, 13:49
Dałem przepustnicę pod kominkiem.Wajcha jest przy podłodze.
Przepustnice zrobiłem z pręta Alu i krążka blachy Alu.Godzina roboty,koszt 0zł.
Ale ja jakiś taki leniwy jestem (zresztą lenistwo matką wynalazków) :). Ładuję kominek do pełna, odpalam i nie interesuje mnie że trzeba co jakiś czas wajchą pomachać żeby nie zgasło albo żeby się nadmiernie nie rozpaliło. A jak już się wszystko wypali to wypadałoby pójść i wajchą (znowu) zamknąć przepustnicę.
Na starość budzi się we mnie zwierzę - tylko dlaczego leniwiec? :lol:

OK wszystko ładnie, ale nic nie jest idealne. Widzędwie wady takiego rozwiązania:
1. Jak już drewno jest przepalone w końcowej facie sterownik otworzy przepustnicę - nastąpi pełny dopływ powietrza i szybkie wygaszenie paleniska. To strata ciepła i konieczność ponownego rozpalania. Ja palęw Jotulu mam ręczną przepustnicę na linkę - jeden wsad drewna pali się ok. 6-8 h, a po 14 godz. jeszcze jest żar - zimą praktycznie nie muszę rozpalać
2. W początkowej fazie spalania trzeba palić z nieco większym dopływem powietrza - przy zamkniętej przepustnicy następuje brudzenie się szyby. Jak ta twoja automatyka działa nie obserwujesz takiego efektu? Mycie szyby to poważna sprawa - znajomi przez to rezygnują z palenia w kominku (mają niestety kiepskie wkłady). Mnie ten problem nie dotyczy - czyszczę szybę raz w roku, na wiosnę na zakończenie sezonu (jest tylko lekko jakby przykurzona - ci co mająJotula to wiedzą o czym mówię).

panda
30-12-2008, 19:52
OK wszystko ładnie, ale nic nie jest idealne. Widzędwie wady takiego rozwiązania:
1. Jak już drewno jest przepalone w końcowej facie sterownik otworzy przepustnicę - nastąpi pełny dopływ powietrza i szybkie wygaszenie paleniska. To strata ciepła i konieczność ponownego rozpalania. Ja palęw Jotulu mam ręczną przepustnicę na linkę - jeden wsad drewna pali się ok. 6-8 h, a po 14 godz. jeszcze jest żar - zimą praktycznie nie muszę rozpalać
2. W początkowej fazie spalania trzeba palić z nieco większym dopływem powietrza - przy zamkniętej przepustnicy następuje brudzenie się szyby. Jak ta twoja automatyka działa nie obserwujesz takiego efektu? Mycie szyby to poważna sprawa - znajomi przez to rezygnują z palenia w kominku (mają niestety kiepskie wkłady). Mnie ten problem nie dotyczy - czyszczę szybę raz w roku, na wiosnę na zakończenie sezonu (jest tylko lekko jakby przykurzona - ci co mająJotula to wiedzą o czym mówię).
Proszę bardzo:
Ad.1
Przy spadku temp. poniżej ustawionej drewno jest już przepalone (jest żar) to sterownik robi beep. Jak po pół godzinie temp. nie wzrośnie to znaczy że nie dołożyłem nowego paliwa i sterownik zamyka przepustnicę.
Ad.2
Uruchomienie sterownika (rozpoczęcie palenia) to automatyczne otwarcie przepustnicy na full. Przepustnica jest przymykana po rozpaleniu i osiągnięciu temp. ustawionej.

genesis
31-12-2008, 00:01
Ad1 - sprytne - mądre rozwiązanie... zachęca do zastanowienia się
Ad2 - jak bardzo przy osiągnięciu temp. zadanej szyber jest zamykany? albo inaczej... czy musisz czyścić szybę w swoim kominku?

piotr.wojkowice
29-03-2009, 12:23
Proszę o konkretną odpowiedz w sprawie przepustnicy z sterownikiem:
1. czy lepiej ją zamontować tuż przed kominkiem (ok. 0,5 m) czy może tuż przy ścianie wlotu powietrza (oddalonego ok 4m od kominka).
2. Z jakiej rury to zrobić chodzi mi o materiał czy stalowa czy PCV

Z góry dziękuje za odpowiedz

PeZet
29-03-2009, 13:29
Proszę o konkretną odpowiedz w sprawie przepustnicy z sterownikiem:
1. czy lepiej ją zamontować tuż przed kominkiem (ok. 0,5 m) czy może tuż przy ścianie wlotu powietrza (oddalonego ok 4m od kominka).
2. Z jakiej rury to zrobić chodzi mi o materiał czy stalowa czy PCV

ad.1 lepiej przy ścianie, bo zimne nie będzie siedziało pod podłogą.
ad.2 Przyłączam się do pytania, bo bodaj wszystkie przepustnice nie pasują do PCV
I tu chyba najlepiej zrobić tak, jak Tedii, tyle, że w ścianie


Dałem przepustnicę pod kominkiem.Wajcha jest przy podłodze.
Przepustnice zrobiłem z pręta Alu i krążka blachy Alu.Godzina roboty,koszt 0zł.

Akrimka
16-12-2010, 11:08
CZy moze ktoś pokazać na fotografi dolot do kominka z kratki.pl..? chodzi mi o to ile i jakie otwory ma kominek nawiercone w tylnej ściance na dolocie do popielnika, rozważam dorobienie dolotu bezpośrednio do kominka i potrzebuje tych informacji.

Chodzi mi o wielkość i rozmieszcenie otworu dolotu w kominkach z kratki.pl czyli np zuzia,
Tu schemat z Lechmy...
http://www.lechma.com.pl/images/aktualnosci/dolot_d.gif

A tu zdjecie z kominka takiego jak moj, ale nie wiem co jest w środku i jakie to ma wymiary.
http://www.szalonymax.pl/data/gfx/pictures/large/6/7/376_2.jpg
pozdrawiam
M