PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła - koszty eksploatacyjne



jack_2000
19-01-2008, 20:03
gdzieś był wątek o kosztach eksploatacyjnych pompy ciepła - ale trochę zminił temat z biegiem czasu dlatego zakładam nowy. Proszę podawajcie ile kosztuje eksploatacja pc i jaką macie staryegię, aby ogrzewanie wychodziło najekonomiczniej. Pompa o mocy grzewczej 10KW.

Ja mam ustawione podbicie temp.podłogi +2 stopnie między 13-15 i 24-6 rano, jest to w okresie taniej taryfy. Pompa chodzi ok. 5 godzin na dobę przy zużyciu 2,8KW na godzinę:
czyli 2,8KW x 5 godzin = 14KW na dobę
14KW x 0,21 gr (taryfa nocna) = ok. 3 zł na dobę
czyli na miesiąc 30x30 zł = 90zl miesięcznie.

Testuję pompę od tygodnia - na razie jest ciepło - temp. zew. 5-10 stopni, zobaczymy jak będzie chłodniej co się stanie z kosztami. Dom nie ocieplony -temp. wew. ok. 17-18 przy ustawieniach podłogówki 19-20 stopni.

Proszę o opinie innych.

jack_2000
20-01-2008, 14:20
Chyba wszyscy zadowoleni z niskich rachunków i nikt się nie musi zastanawiać jak je obniżyć? :lol:

Sasha
20-01-2008, 16:24
Chyba wszyscy zadowoleni z niskich rachunków i nikt się nie musi zastanawiać jak je obniżyć? :lol:

Bo wg mnie nie ma co walczyć o jakieś 10 zł / m-c
poza tym każdy dom jest inny (pow, ustawieniem wzgl stron świata, tevhnologią wykonania i błędami wykonawczymi i zużyciem cwu) i nie da się tego na forum porównać.

Ja jeszcze swojej PC nie mam ale... w umowie mam mieć wpisane koszty użytkowania na rok (szacowane są na ok. 1500 - ciekawe co ostatecznie wpiszą) przy temp podłogi 28 stopni. Dom 240 m2 pow użytkowej

I powiem ci tak - czy osiągnę 1800 czy 2000 będę zadowolony bo przy propanie miałbym 10 tys rocznie. I dalej nie będę miał tego jak porównać, bo mój dom jest oczywiście wyjątkowy :)

jack_2000
20-01-2008, 18:29
jasne, że nie mówimy tu o 10 zł.

Do założenia wątku natchnął mnie gość z forum, który zainstalował pc i dziennie zużywa 70KW przy pompie 10KW. Czyli miesięczne zużycie ok. 2000KW to przy cenie energii ok. 40gr wychodzi 800zł miesięcznie.

Dodatkowo na dworze +10 stopni, a co będzie przy -10?

1500 zł rocznie za c.o. + cwu i takim metrażu? Nie ma najmniejszych szans w pierwszym roku eksploatacji. W kolejnym owszem, jak domek będzie pasywny. 28 stopni w podłodze? To przy dobrze ocieplonym domu 24-25 stopni wewnątrz.

Oczywiście życzę jak najmniejszych rachunków. Inna sprawa, że nawet przy "niewielkim" zużyciu możesz korzystać z energii w I taryfie po 45gr. lub w II po 21gr. Wiec różnice są spore - i po to jest ten wątek.

fotograf
20-01-2008, 18:57
jasne, że nie mówimy tu o 10 zł.

Do założenia wątku natchnął mnie gość z forum, który zainstalował pc i dziennie zużywa 70KW przy pompie 10KW. Czyli miesięczne zużycie ok. 2000KW to przy cenie energii ok. 40gr wychodzi 800zł miesięcznie.

Dodatkowo na dworze +10 stopni, a co będzie przy -10?

1500 zł rocznie za c.o. + cwu i takim metrażu? Nie ma najmniejszych szans w pierwszym roku eksploatacji. W kolejnym owszem, jak domek będzie pasywny. 28 stopni w podłodze? To przy dobrze ocieplonym domu 24-25 stopni wewnątrz.

Oczywiście życzę jak najmniejszych rachunków. Inna sprawa, że nawet przy "niewielkim" zużyciu możesz korzystać z energii w I taryfie po 45gr. lub w II po 21gr. Wiec różnice są spore - i po to jest ten wątek.

tylko, że on dopiero włączył pompe - jak mu sie podłogówka nagrzeje to może mieć zużycie 20-25 kWh na dobe
po drugie można grzać w II taryfie po 20 gr - przy pompie ciepła przeważnie jest podłogówka więc nie ma problemu z akumulacją ciepła

Sasha
20-01-2008, 19:33
Do założenia wątku natchnął mnie gość z forum, który zainstalował pc i dziennie zużywa 70KW przy pompie 10KW. Czyli miesięczne zużycie ok. 2000KW to przy cenie energii ok. 40gr wychodzi 800zł miesięcznie.

Wg mnie to on właśnie włączył PC a ona wygrzewa jastrych i na 90 % robi to przy pomocy grzałek :) - po prosty włączył taki program w swojej PC


1500 zł rocznie za c.o. + cwu i takim metrażu? Nie ma najmniejszych szans w pierwszym roku eksploatacji. W kolejnym owszem, jak domek będzie pasywny. 28 stopni w podłodze? To przy dobrze ocieplonym domu 24-25 stopni wewnątrz.
Nie wiem.... nie znam się - to projektant całego rozwiązania ma się znać. Zobaczymy ile wpisze do umowy... bo jak coś spieprzy to weźmie problem na siebie,

ja i tak jak pisałem, będę zadowolony jak będzie to 2 czy 2,5 tys.
Za rok powiem czy się sprawdziło :)

Madziorkaa
20-01-2008, 21:07
Sasha, na jaką firmę się zdecydowałeś?

Sasha
20-01-2008, 21:43
Sasha, na jaką firmę się zdecydowałeś?

Na razie jeszcze na żadną :)
Próbuję rozmawiać ze wszystkimi ale część mnie po prostu olała np. wiessman, ale ten nie jest wyjątkiem. Trochę to dziwne ale trudno.

Na polu bitwy Pamar ze swoją pompą oraz Alpha-InnoTec. Reszta która się zgłosiła miała po prostu kwadratowe ceny lub handlowców co to niczego nie wiedzą o tym produkcie. Poza tym ja mam dość duże wymagania co do zabezpieczenia tej inwestycji - chcę gwarancji na koszty użytkowania przy określonej temp podłogi. Dla dobrej ekipy to nie problem - dla gości co sprzedają na zasadzie "będzie pan zadowolony" to układ nie do przyjęcia.

jack_2000
20-01-2008, 21:55
sashka jakiej mocy pompę ci proponowali? jakie koszty (pompa, kolektor, podłogówka)?

co do tej gwarancji ile ma pożerać prądu - dużozależy od Ciebie - budujesz dom pasywny?

Sasha
20-01-2008, 22:34
sashka jakiej mocy pompę ci proponowali? jakie koszty (pompa, kolektor, podłogówka)?

co do tej gwarancji ile ma pożerać prądu - dużo zależy od Ciebie - budujesz dom pasywny?

odpowiednio 13 i 10 kW - w obu przypadkach kolektor poziomy 500mb
koszty za całość jeszcze nie do końca zweryfikowane ponieważ jeżeli się nie poprawią to część instalacji (podłogówka) wykonam własnym sumptem.

co do gwarancji to zauważ że jest ona na koszt w odniesieniu do temp podłogi a nie na temp w pomieszczeniu i moim zdaniem to uczciwe podejście

Absolutnie nie buduję domu pasywnego gdyż jestem jego przeciwnikiem - uważam, że to nie ma sensu - dom energooszczędny OK (ale też nie takiego nie buduję) buduję taki zwykły ale z dobrego niemieckiego BK na to dam 15 styropianu a na górze 25 wełny i 40 na sufit. Myślę ze to zwyczajnie i bez przegięcia - dalsze wydziwianie (tym bardziej przy PC) jest topieniem pieniędzy .

PS
Bardzo podoba mi się PC NIBE Fighter 1240 12 kW ale niestety ma jak dla mnie za mały zasobnik cwu, i przy okazji przysłali ofertę na jakieś 51 tys :) na pompę z 700mb kolektora poziomego fi 40

jack_2000
25-03-2008, 22:50
koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

jack_2000
25-03-2008, 22:55
na początku miałem mniejsze zużycie ale było cieplej na dworze. Dodatkowo podbiciee podłogi zwiększyłem do +5 w godz. 3-6 i 13-15. Wydaje się jednak, że jest to zbyt krótki okrers, tzn, starcza na podniesienie temp. ale później podłoga szybko traci temperaturę.

chyba przejdę na system 24-6 i 13-15.

Damro
26-03-2008, 00:09
sasha
przy propanie miałbym 10 tys rocznie.

Boże,skąd ta cena :o to chyba rachunek z miejskiego przedszkola :D [/b]

Sasha
26-03-2008, 05:11
sasha
przy propanie miałbym 10 tys rocznie.

Boże,skąd ta cena :o to chyba rachunek z miejskiego przedszkola :D [/b]

mój znajomy miał butlę na podwórku - rachunki po 7-8 tys.
Ja mam większy dom

Edit: i dodatkowo 3 baby w domu ;)

androzek
26-03-2008, 06:51
Mam Nibe 1240 10 kW ,kolektory pionowe 4x60 m.Nawet gdyby działała przez 24 h to zużycie dzienne to wliczając też pompy obiegowe ok. 58 kW.Dlatego w przypadku który opisujesz na pewno załączają się grzałki.Mój dom 223 po podłodze,1 sezon,ściana 1W Ytomg,dach 23 cm wełny,okna 1,o,podłoga 13 styro - za styczeń i luty ok. 300 zł średnio ( +plus ciepła woda oczywiście ).Jestem na etapie kombinowania z ustawieniami,póki co nie opłaca mi się taryfa nocna ale może po obliczeniach dojdę do innego wniosku.

pablitoo
26-03-2008, 07:07
koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

Po pierwsze - temperatura 18-19 stopni w domu - to jest zimno - taką temp mam ustawioną w nocy - w dzień 21 -22 - wówczas jest ciepło i przyjemnie .Oczywiście piszę o domu zamieszkałym - powierzchnia użytkowa 180m2 / 700m3 kubatury / .
Nie szacuj kosztów ogrzewania w domu niezamieszkałym - poczekaj jak zamieszkasz .



przy propanie miałbym 10 tys rocznie.

:o


na początku miałem mniejsze zużycie ale było cieplej na dworze. Dodatkowo podbiciee podłogi zwiększyłem do +5 w godz. 3-6 i 13-15. Wydaje się jednak, że jest to zbyt krótki okrers, tzn, starcza na podniesienie temp. ale później podłoga szybko traci temperaturę.

chyba przejdę na system 24-6 i 13-15.

Akumulacyjność podłogi jak widać jest wręcz legendarna - poczekaj jak zamieszkasz - rzeczywistość brutalnie zweryfikuje Twoje szacunki .
Ja grzeje podłogówką prawie cały parter - cały ten sezon , poddasze to grzejniki - podłoga pieknie trzyma ciepło - ale bez przesady ...

Poczekaj jak przyjda mrozy -15 do -20 - było kilkanaście takich dni tej nibyzimy u mnie na południu - było fajnie :D

I dla wyjaśnienia - ja grzeję gazem / ziemnym z sieci / - kocioł kondensacyjny , ogrzewanie zaprojektowane i wykonane jako niskotemperaturowe - najwiekszy rachunek za grzanie c.o zapłaciłem niecałe 400pln/miesiąc / to był bodajże grudzień - ponad tydzień temperatur na poziomie -15 stopni nocami / , teraz płacę c.a. 200 pln/miesiąc przy aktualnych temperaturach ma zewnątrz ...

Cypek
26-03-2008, 08:00
165 m2 i 600 m3 kubatury i grzeję PB. Ale 10 kPLN na rok to musiałbym saunę mieć w domu. Dzień 21 noc 19, weekend trochę kominka, ale wieczorkiem i gazu poszło 1000 litrów za rok x 1,8 zł/l + 4 m3 drewna to 2200 zł/rok.

Sasha
26-03-2008, 08:19
165 m2 i 600 m3 kubatury i grzeję PB. Ale 10 kPLN na rok to musiałbym saunę mieć w domu. Dzień 21 noc 19, weekend trochę kominka, ale wieczorkiem i gazu poszło 1000 litrów za rok x 1,8 zł/l + 4 m3 drewna to 2200 zł/rok.

Może jesteś ewenementem bo u ciebie kwotą 1800 zł obsługujesz rocznie ponad 170 m2 czyli średnio miesięcznie ok 150 zł. To bardzo dobry wynik. To mniej niż moi rodzice w bardzo dobrze ocieplonym domu a jest ich dwójka i oszczędzają i to mocno. Poza tym ta cena to cena netto, do tego dochodzi wynajem/ dzierżawa butli itd.

Podsumowując
Zupełnie ci nie wierzę, a rozmawiałem z woeloma ludzmi na temat propanu i wszyscy są zgodni - to najdroższy sposób ogrzania domu - a wg ciebie jest super tani .

PS
Mam 300 m2 podłogi wiec sporo do ogrzania :)

Cypek
26-03-2008, 08:38
Nie uwzględniłeś paru drobiazgów.
Butla własna, gaz cena brutto na wolnym rynku.
Poza tym to PB nie propan. Piec kondensat i podłogówki + grzejniki niskotemperaturowo. Dodałem 4 m3 drewna na weekendy.
Ściany 3W z porothermu i wełny (25 + 10 + 2 + 12 cm). Podłoga 15 cm styro. Dach: strop wylewany i 35 cm wełny na nim.
Dalej uważasz, że to niemożliwe ?

pablitoo
26-03-2008, 08:45
(...) Dodałem 4 m3 drewna na weekendy.(...)

Niedalej jak tydzień temu kupowałem drewno do kominka - buk i grab - pociupane w ćwiartki - tylko wkładać do kominka :D - koszt : 170 pln/metr przestrzenny - takoż do całorocznych kosztów ogrzewania trzeba dodać przy 4m3 ca 680 pln ...

Sasha
26-03-2008, 08:47
Nie no oczywiście że możliwe - może jesteś właśnie ewenementem i tyle. Moi znajomi likwidują butle ze względu na koszty. Poza tym przedstawiciele sami mówią że na mój dom ogrzewanie będzie kosztować ok 7 tys. a jak oni mówią 7 to będzie 10.

PS
Acha... i nie mówimy o lecie w zimie tylko o zimie jaka była 2 lata temu.
Koszty ogrzewania kiedy na dworze średnio miesięcznie w zimie jest +7 oC mnie nie interesują bo można się obsłużyć samym kominkiem a gaz zużywasz głównie do podgrzewania wody użytkowej.

pablitoo
26-03-2008, 08:53
Nie no oczywiście że możliwe - może jesteś właśnie ewenementem i tyle. Moi znajomi likwidują butle ze względu na koszty. Poza tym przedstawiciele sami mówią że na mój dom ogrzewanie będzie kosztować ok 7 tys. a jak oni mówią 7 to będzie 10.

PS
Acha... i nie mówimy o lecie w zimie tylko o zimie jaka była 2 lata temu.
Koszty ogrzewania kiedy na dworze średnio miesięcznie w zimie jest +7 oC mnie nie interesują bo można się obsłużyć samym kominkiem a gaz zużywasz głównie do podgrzewania wody użytkowej.

Panowie - spokojnie - przecież wiadomo jaki system ogrzewania jest najlepszy i najekonomiczniejszy - TAKI JAK MA KAŻDY Z NAS :lol:

ProStaś
26-03-2008, 08:55
A może coś w temacie ?
Oto strona jednego z forumowiczów.
http://77.252.103.155/rodzinka/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35

Pozdrawiam.

mery26
26-03-2008, 08:59
srednio licząc od początku sezonu grzewczego (październik?) poszło na ogrzewanie 4500kWh x 0,5 zł/kWh (budowlana)=2250zł.
dom: 200m2 pow. ogrzewanej + garaż, kotłownia. Kubatura ok. 800m3 duże przeszklenia.
Średni rach. m-czny za energie ok. 700zł

Cypek
26-03-2008, 08:59
I tu się z Tobą zgodzę, że na butlę można się decydować raczej przy małych domkach, gdzie np. pompa ciepła lub długie przyłącze GZ byłaby zbyt dużym obciążeniem inwestycyjnym.
Przy większych powierzchniach ten koszt rozkłada się już na większą inwestycję i jest akceptowalny.

Zresztą ja nie miałem specjalnej alternatywy. Jak się budowałem pompy raczkowały, na GZ nie było szans, groszek - za mała kotłownia. Był do wyboru prąd lub butla.

Ale na PB też jak widzisz da się żyć. Napisałem wyraźnie, kominek tylko w weekend wieczorkiem. Wracamy do domku po pracy w okolicy 18 i rozpalanie go w dni robocze raczej nie miałoby sensu.

I nie twierdzę, że mój system ogrzewania jest najlepszy, teraz na 100% robiłbym pompę. Na 200%. Bo pomijając sam koszt gazu i drewna dochodzi kominiarz, przeglądy pieca i w przyszłości naprawy pieca a to na pewno będzie słono kosztować. No i piec na gaz prąd też zurzywa, pompki, automatyka.

fotograf
26-03-2008, 10:20
gdzieś był wątek o kosztach eksploatacyjnych pompy ciepła - ale trochę zminił temat z biegiem czasu dlatego zakładam nowy. Proszę podawajcie ile kosztuje eksploatacja pc i jaką macie staryegię, aby ogrzewanie wychodziło najekonomiczniej. Pompa o mocy grzewczej 10KW.

Ja mam ustawione podbicie temp.podłogi +2 stopnie między 13-15 i 24-6 rano, jest to w okresie taniej taryfy. Pompa chodzi ok. 5 godzin na dobę przy zużyciu 2,8KW na godzinę:
czyli 2,8KW x 5 godzin = 14KW na dobę
14KW x 0,21 gr (taryfa nocna) = ok. 3 zł na dobę
czyli na miesiąc 30x30 zł = 90zl miesięcznie.

Testuję pompę od tygodnia - na razie jest ciepło - temp. zew. 5-10 stopni, zobaczymy jak będzie chłodniej co się stanie z kosztami. Dom nie ocieplony -temp. wew. ok. 17-18 przy ustawieniach podłogówki 19-20 stopni.

Proszę o opinie innych.

jeszcze jedna rzecz o której nikt w wątku nie napisał - w raz z upływem czasu sprawność będzie spadać wskutek wyziębienia gruntu - mniej przy pionowych a więcej przy poziomych kolektorach

Sasha
26-03-2008, 15:20
jeszcze jedna rzecz o której nikt w wątku nie napisał - w raz z upływem czasu sprawność będzie spadać wskutek wyziębienia gruntu - mniej przy pionowych a więcej przy poziomych kolektorach

a możesz napisać o ile będzie spadać? Ktoś robił jakieś sensowne badania na ten temat, czy tylko sobie gdybasz i opierasz się na tabulkach z internetu? Co to za wiedza? A co z odbudową DZ? Da się? Nie da się? Pionowego wg tego co napisałeś to już chyba się już nie da, a poziomy?

Co się stanie przy pasywnym chłodzeniu? Obieg jest odwrócony i PC wtedy chłodzi więc czy nie oddaje ciepła do gruntu?

HenoK
26-03-2008, 15:30
jeszcze jedna rzecz o której nikt w wątku nie napisał - w raz z upływem czasu sprawność będzie spadać wskutek wyziębienia gruntu - mniej przy pionowych a więcej przy poziomych kolektorach
Przy dobrze dobranym dolnym źródle ciepła raczej będzie się zmieniała cyklicznie w ciągu roku. Chociaż w początkowym okresie eksploatacji może być nieco wyższa :).

fotograf
26-03-2008, 16:51
jeszcze jedna rzecz o której nikt w wątku nie napisał - w raz z upływem czasu sprawność będzie spadać wskutek wyziębienia gruntu - mniej przy pionowych a więcej przy poziomych kolektorach

a możesz napisać o ile będzie spadać? Ktoś robił jakieś sensowne badania na ten temat, czy tylko sobie gdybasz i opierasz się na tabulkach z internetu? Co to za wiedza? A co z odbudową DZ? Da się? Nie da się? Pionowego wg tego co napisałeś to już chyba się już nie da, a poziomy?

Co się stanie przy pasywnym chłodzeniu? Obieg jest odwrócony i PC wtedy chłodzi więc czy nie oddaje ciepła do gruntu?

pisałem oczywiście o cyklu sezonowym

jack_2000
11-11-2008, 19:32
[quote=jack_2000]koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

Po pierwsze - temperatura 18-19 stopni w domu - to jest zimno - taką temp mam ustawioną w nocy - w dzień 21 -22 - wówczas jest ciepło i przyjemnie .Oczywiście piszę o domu zamieszkałym - powierzchnia użytkowa 180m2 / 700m3 kubatury / .
Nie szacuj kosztów ogrzewania w domu niezamieszkałym - poczekaj jak zamieszkasz .

No niestety Pabito - jak to mówią Twoje słowa się w g... obróciły :lol:

właśnie sprawdziłem jak spada temp. wody w zbiorniku przy załączonej cyrkulacji i bez - nie ma porównania. Od razu zmniejszyłem liczbę godzin gdzie chodzi cyrkulacja. Pn-Pt 6-7 i 20-22 a w weekendy 8-9 i 20-22.

Póki temperatura nie spadnie ponizej zera to pc do c.o. oraz cwu będzie załączać tylko w niskiej taryfie czyli 13-14 (1h), 22-23 (1h), 1:30-2:00 (0,5h), 4:30-5:00 (0,5h) czyli łacznie 3h na dobę x 2,8KWh = 8,4KWh pomnożone przez 30 dni = ok. 250KWh x 0,26 = 65,- zł na miesiąc

Na oświetlenie domu mimo zamontowania świateł typu LED, zmywarkę, lodówkę, rekuperator, pralka, 2xTV wydam ok. 100-115 zł.

Czyli rachunek za listopad nie powinien przekroczyć 175,- zł. Pożyjemy zobaczymy

czandra
11-11-2008, 22:55
U nas PC chodzi na dobre od września, po przeprowadzce. Zużycie prądu za 2 miesiące wyniosło 1054 Kwh. Jest w tym oczywiście poza PC również gotowanie na indukcji, ciepła woda, oświetlenie, TV itd. Kilka dni temu podłączyli nam taryfę G12w. W domu utrzymujemy temperaturę 20-22 st. Powierzchnia 190 m2. Ciepła woda ma 42 st. W całym domu jest podłogówka.

jack_2000
12-11-2008, 19:10
U nas PC chodzi na dobre od września, po przeprowadzce. Zużycie prądu za 2 miesiące wyniosło 1054 Kwh. Jest w tym oczywiście poza PC również gotowanie na indukcji, ciepła woda, oświetlenie, TV itd. Kilka dni temu podłączyli nam taryfę G12w. W domu utrzymujemy temperaturę 20-22 st. Powierzchnia 190 m2. Ciepła woda ma 42 st. W całym domu jest podłogówka.

Moim zdaniem to bardzo dobry wynik. Teraz warto by zadbać aby pompa załączała się tylko w II taryfie, wtedy jesteś w stanie zminimalizować całkowite zużycie w I taryfie do 30%-35% (tu już nie ma rady po ciemku siedzieć nie będziecie czekając na godz. 22 :lol:

I taryfa = 30% x 1054KWh = 316KWh x 0,51zł = ok. 161 zł
II taryfa = 70% x 1054KWh = 738KWh x 0,24zł = ok. 174 zł

Razem 335,- zł czyli niecałe 170 zł miesięcznie.

Brawo :lol:

jack_2000
12-11-2008, 19:12
U nas PC chodzi na dobre od września, po przeprowadzce. Zużycie prądu za 2 miesiące wyniosło 1054 Kwh. Jest w tym oczywiście poza PC również gotowanie na indukcji, ciepła woda, oświetlenie, TV itd. Kilka dni temu podłączyli nam taryfę G12w. W domu utrzymujemy temperaturę 20-22 st. Powierzchnia 190 m2. Ciepła woda ma 42 st. W całym domu jest podłogówka.

Napisz coś o ustawieniach cwu. 42 stopnie z jaką histerezą? Podbijasz temp w jakiś godzinach? Co z cyrkulacją cwu - w jakich godz. jest włączona?

czandra
12-11-2008, 20:44
Moim zdaniem to bardzo dobry wynik. Teraz warto by zadbać aby pompa załączała się tylko w II taryfie, wtedy jesteś w stanie zminimalizować całkowite zużycie w I taryfie do 30%-35% (tu już nie ma rady po ciemku siedzieć nie będziecie czekając na godz. 22 :lol:

I taryfa = 30% x 1054KWh = 316KWh x 0,51zł = ok. 161 zł
II taryfa = 70% x 1054KWh = 738KWh x 0,24zł = ok. 174 zł

Razem 335,- zł czyli niecałe 170 zł miesięcznie.

Brawo :lol:

W taryfie G12w tańszy prąd jest od 21, a nie od 22, jak w G12. To był jeden z argumentów za tym rozwiązaniem. Do tego tańsze są w całości weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, jak wczoraj. U nas ceny wynoszą - za I taryfę 0,5149 zł, a za II - 0,2019 zł. Różnica w cenie kolosalna.

Piec mam tak ustawiony, że grzanie CWU i CO jest w całości w II taryfie. Teraz nie ma problemu, ale przy niższych temperaturach może już być. Sterowanie pogodowe.
W CWU i CO histereza jest ustawiona na 5 st. Od 6 do 21 tempearatura CO jest obniżona o 2 st. (krzywa grzewcza 0,8-0,9), a CWU o 4 st. Przy krzywej 1,0, CO musi być obniżone o 3-4 st., aby nie było grzania w droższej taryfie.

Z moich obecnych obserwacji wynika, iż w II taryfie powinno być zużycie prądu na poziomie 55-60%. Więcej chyba się nie da. Jeżeli uda mi się osiągnąć taki wynik, to moim zdaniem będzie super. Dodam tylko, iż fakt, że grzejemy tylko w II tarfie, nie wpływa na komfort mieszkania. Przez cały dzień temperatura w domu obniża się tylko o 0,5-1 st. Zobaczymy co będzie, gdy temperatury na zewnąrz spadną poniżej zera.

HenoK
12-11-2008, 20:56
W taryfie G12w tańszy prąd jest od 21, a nie od 22, jak w G12. To był jeden z argumentów za tym rozwiązaniem. Do tego tańsze są w całości weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, jak wczoraj. U nas ceny wynoszą - za I taryfę 0,5149 zł, a za II - 0,2019 zł. Różnica w cenie kolosalna.
To zależy u jakiego operatora. Energa ma II taryfę w tych samych okresach co G12 (tj. od 22:00-6:00 i od 13:00-15:00) + w całości weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

zezo
12-11-2008, 20:58
czandra
zaskoczyłaś mnie z tą taryfą G12W, czy jesteś pewna że ta taryfa jest we wszystkie dni ustawowo wolne ????
muszę się przyznać że ja mam taką taryfę ale czy aby we wszystkie dni ustawowo wolne była tańsza muszę powiedzieć że nie jestem pewny :wink: użytkuję G12W już rok i jakoś nie było okazji sprawdzić :wink: :wink:
Nie wiem jak jest u Ciebie ale u mnie mam od 22 do 7 rano, a G12 jest do 6 godzinki, i jeszcze w dzień mam więcej o godzinkę czyli nie do 15 tylko do 16, ale może to zależy od ZE ?

zezo
12-11-2008, 21:02
a jeszcze jedno

U nas ceny wynoszą - za I taryfę 0,5149 zł, a za II - 0,2019 zł. Różnica w cenie kolosalna.
coś mi się wydaje że troszkę za tanio, jakoś mi się nie chce wierzyć w takie stawki, może to jest bez podatku Vat ? :wink:

czandra
12-11-2008, 21:32
a jeszcze jedno

U nas ceny wynoszą - za I taryfę 0,5149 zł, a za II - 0,2019 zł. Różnica w cenie kolosalna.
coś mi się wydaje że troszkę za tanio, jakoś mi się nie chce wierzyć w takie stawki, może to jest bez podatku Vat ? :wink:

To są ceny z VAT. Takie stawki są w Enei - www.enea.pl.

Dla mnie mogłoby być jeszcze taniej :wink:

zezo
12-11-2008, 21:58
czandra
mogą być takie stawki jak piszesz tylko brakuje mi taniej energii w dzień, no coś za coś
masz taniej ale ja mam jeszcze tanio też przez 3 godzinki w dzień a jednak jest to potrzebne.
a stawki mam wyższe.

czandra
12-11-2008, 22:24
czandra
mogą być takie stawki jak piszesz tylko brakuje mi taniej energii w dzień, no coś za coś
masz taniej ale ja mam jeszcze tanio też przez 3 godzinki w dzień a jednak jest to potrzebne.
a stawki mam wyższe.

Pewnie, że brakuje tańszej taryfy w dzień. Enea i im podobne firmy to nie instytucje non profit. Swoje wyciągną. Z tą taryfą weekendową będzie pewnie trochę taniej, ale cudów się nie spodziewam. Po roku zawsze można zmienić taryfę.

zk140t
12-11-2008, 22:33
[quote=czandra]
Moim zdaniem to bardzo dobry wynik. Teraz warto by zadbać aby pompa załączała się tylko w II taryfie, wtedy jesteś w stanie zminimalizować całkowite zużycie w I taryfie do 30%-35% Brawo :lol:

A co w dzień?
W waciakach mają siedzieć?

Przecież człowiek potrzebuje ciepła w dzień.

czandra
12-11-2008, 22:42
A co w dzień?
W waciakach mają siedzieć?

Przecież człowiek potrzebuje ciepła w dzień.

No cóż. Przy większych chłodach trzeba będzie się dogrzać w droższej taryfie, ale też więcej grzania będzie nocą. Podłogówka ma to do siebie, że długo trzyma ciepło, inaczej niż kaloryfery.

Mała korekta co do cen. Podane powyżej obowiązywały do końca października. Od 1 listopada jest podwyżka o ok. 1,5% - I taryfa 0,5225 zł, a II - 0,2051 zł. Informacje ze strony internetowej.
A jak kształtuje się cena gazu ziemnego? Podobno też miały być jakieś podwyżki.

zk140t
12-11-2008, 22:51
A co w dzień?
W waciakach mają siedzieć?

Przecież człowiek potrzebuje ciepła w dzień.

No cóż. Przy większych chłodach trzeba będzie się dogrzać w droższej taryfie, ale też więcej grzania będzie nocą. Podłogówka ma to do siebie, że długo trzyma ciepło, inaczej niż kaloryfery.

Mała korekta co do cen. Podane powyżej obowiązywały do końca października. Od 1 listopada jest podwyżka o ok. 1,5% - I taryfa 0,5225 zł, a II - 0,2051 zł. Informacje ze strony internetowej.
A jak kształtuje się cena gazu ziemnego? Podobno też miały być jakieś podwyżki.

Moje źródło energii to olej opałowy.
Od 08'208 do 11'2008 staniał z poziomu 3,10zł/litr do 2,44zł/litr.
Objecujący trend.

czandra
12-11-2008, 23:33
Moje źródło energii to olej opałowy.
Od 08'208 do 11'2008 staniał z poziomu 3,10zł/litr do 2,44zł/litr.
Objecujący trend.

W twoim wypadku to powrót do normalności i dowód na to, że nie można bez końca podnisić cen. Podobnie jest z materiałami budowlanymi.

czandra
13-11-2008, 10:55
gaz tez oczywiscie podrożał :)
u nas (gazownia zabrzańska, górny śląsk) gaz GZ-50 ceny po podwyżkach:
W-2: 20,10+1,81xm3 (wczesniej było 20,10+1,688x1m3)
W-3:42,33 + 1,72xm3(wczesniej 42,33+1,6x1m3)

A co to są za oznaczenia W-2 i W-3, czy chodzi o to, że mniejsze zużycie kosztuje drożej niż większe? Byłoby to logiczne.

hosss
13-11-2008, 11:45
Witam

Nie wiem czy juz ktos na forum podawal ten link:
http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html
Ciekawa wizualizacja pracy instalacji z pompa ciepla.

Pozdrawiam,
hoss

Lookita
13-11-2008, 13:09
a ile kosztuje cala ta pompa z montazem?

czandra
13-11-2008, 13:39
a ile kosztuje cala ta pompa z montazem?

Chcesz zamontować, czy tylko tak sobie pytasz? Poza tym zadałeś bardzo ogólne pytanie. U każdego może wyglądać to inaczej.

Lookita
13-11-2008, 14:07
tak sie pytam z ciekawosci..ile by mi zabraklo.....a warunki,dla jakich pracuje ta pompa,sa z grubsza podobne jak umnie,podobnie,jak to,ze podali strasznie malo danych....ale Twoja wiedza Czandro mozesz mnie oswiecic....;-)

zezo
13-11-2008, 15:32
a ja się tak zastanawiam czy ta PC to taki opłacalny interes ?
nie wiem
mnie to przypomina gościa co sobie sprawił samochód z USA o pojemności 10 l i dziwi się że mu nie pali 5 l//100 km tylko 25 litrów :wink:
czegoś nie potrafię zrozumieć
że mnie nie stać na duży dom to wybudowałem mały ogrzewam elektryką i kominkiem i rachunki za światło płacę mniejsze jak użytkownicy PC
gdzie tu sens i logika :o
no jeżeli ktoś ma kasę to inna bajka niech inwestuje w drogie czy też tanie technologie, ma na to więc jego sprawa, ale jeżeli inwestujemy w PC kilkadziesiąt tysięcy zł i szukamy oszczędności na kilku kw to mnie zadziwia ta oszczędność, kiedy ta instalacja nam się zwróci?
kiedy się zamortyzuje ten cały system?
może napiszecie co was skłoniło do tej inwestycji?

Wybaczcie proszę
nie chcę być źle zrozumiany, to jest każdego indywidualna sprawa, ale jednak takie wnioski mi przychodzą do głowy, sorky :oops:

czandra
13-11-2008, 16:14
Słuchajcie, nie wiem po co te komentarze. PC to jest alternatywa dla ogrzewania propanem, olejem, węglem (jeżeli chce się mieć wygodę), wówczas, gdy nie ma dostępu, albo jest w dalekiej perspektywie, albo podłączenie może być bardzo kosztowne, gazu ziemnego. Nie każdy chce mieć mikro domek, gdzie instalowanie PC mija się komletnie z celem. Sam prąd i tania instalacja w zupełności wystarczy, a eksploatacja nie pogrąży domowego budżetu.
Różnica w cenie między kotłownią z PC, a kotłownią z dobrej klasy kotłem gazowym kondensacyjnym, wynosi ok. 15-20 tys. I dużo i mało, zależy, z której strony spojrzeć. Przy ogrzewaniu propanem różnica zwraca się po 3-5 latach, przy oleju po ok. 4-5 (koszt kotłowni jest wyższy niz przy gazie). Koszty eksplowatacyjne porównywalne z ekogroszkiem. Ale za to jaka wygoda. A czymś ogrzewać się trzeba i CWU też musi być. Nawet jak dom jest super ocieplony z każdej strony i ma okna trzyszybowe i jest reku itd, itp. Z czasem różnice między kosztami kotłowni na gaz, a PC będą maleć.
Myślę, że ten wątek jest dla ludzi, którzy mają zamiar zainstalować PC i potrzebują więcej informacji oraz dla tych co mają i chcą się tymi informacjami podzielić. Jeżeli ktoś nie ma takiej potrzeby, bo już ma u siebie inny wariant ogrzewania, niech sobie daruje różne komentarze.
Pzdr.

zezo
13-11-2008, 16:49
czandra
Nie denerwuj się :wink:
wydaje mi się że jest to forum publiczne i każdy może się wypowiedzieć na wszystkie tematy, tak więc proszę nie zabraniać komuś czytania i wypowiadania się na tematy na które mu się podoba.
o ile się nie mylę to CENZURA w tym kraju została zniesiona już parę lat temu
a kto powiedział że nie będzie budował następnego domostwa ?
tak wiec wiedzieć nie zaszkodzi
ale jeśli uraziłem swoim postem
Przepraszam :oops:
i zostawiam ten wątek dla posiadaczy PC, choć muszę powiedzieć że już taki wątek był i gdybyś przeczytała tamte uwagi forumowiczów to byś wiedziała że
nie jest to taki tani sposób ogrzewania domu, a co do tych kosztów które mają się ponoć zwrócić jak to piszesz

Przy ogrzewaniu propanem różnica zwraca się po 3-5 latach, przy oleju po ok. 4-5 (
życzę powodzenia,
życzę abyś się nie zawiodła na tych wyliczeniach, wykonanych pewnie przez firmę instalującą Ci te cudo techniki grzewczej

czandra
13-11-2008, 17:05
czandra
Nie denerwuj się :wink:
wydaje mi się że jest to forum publiczne i każdy może się wypowiedzieć na wszystkie tematy, tak więc proszę nie zabraniać komuś czytania i wypowiadania się na tematy na które mu się podoba.
o ile się nie mylę to CENZURA w tym kraju została zniesiona już parę lat temu
a kto powiedział że nie będzie budował następnego domostwa ?
tak wiec wiedzieć nie zaszkodzi
ale jeśli uraziłem swoim postem
Przepraszam :oops:

Nikogo nie uraziłeś i nie mam zamiaru się denerwować. Wszystko jest jak najbardziej ok.

Co do kosztów eksploatacyjnych, to oczywiście czas to pokaże. Dla ciekawości ci powiem, że tu gdzie mieszkam, PC to kompletne nowum i każdy drapie sie po głowie, jak to działa itd. Krążą też legendy o gościu z okolicy, co zainstalował ją sobie 10 czy 15 lat temu (różne są na ten temat opinie) i zrezygnował, bo nie grzało jak trzeba...
Myślę, że moje obawy co do tego urządzenia są zdecydowanie większe niż twoje. Nie zmieni to jednak faktu, iż coraz więcej ludzi decyduje się na taki sposób ogrzewania. Wiedza na ten temat jest teraz zdecydowanie większa, niż kilka lat temu. Zmieniają się także technologie. Pożyjemy, zobaczymy. W myśl twoich sugestii, każdy ma prawo do wyrażania swoich poinii.
Pzdr.

Havena
13-11-2008, 17:25
jeżeli inwestujemy w PC kilkadziesiąt tysięcy zł i szukamy oszczędności na kilku kw to mnie zadziwia ta oszczędność, kiedy ta instalacja nam się zwróci?


Tu nie chodzi o to, kiedy inwestycja sie zwroci, bo moze nigdy? A moze komus zalezy na ekologii (dziwak jakis sie znalazl ;) )? A moze mysli o skromnej emeryturze, z ktorej kiedys bedzie musial utrzymac ten dom czyli o jak najnizszych rachunkach w przyszlosci? Moze ceni wygode i bezobslugowosc?

zezo
13-11-2008, 17:39
Tu nie chodzi o to, kiedy inwestycja sie zwroci, bo moze nigdy? A moze komus zalezy na ekologii (dziwak jakis sie znalazl )?
A moze mysli o skromnej emeryturze, z ktorej kiedys bedzie musial utrzymac ten dom czyli o jak najnizszych rachunkach w przyszlosci?
Moze ceni wygode i bezobslugowosc?
aha
no tak
to zostałem przekonany :wink:

jack_2000
13-11-2008, 18:33
[quote=czandra]
Moim zdaniem to bardzo dobry wynik. Teraz warto by zadbać aby pompa załączała się tylko w II taryfie, wtedy jesteś w stanie zminimalizować całkowite zużycie w I taryfie do 30%-35% Brawo :lol:

A co w dzień?
W waciakach mają siedzieć?

Przecież człowiek potrzebuje ciepła w dzień.

Ja mam taryfę G12 więc tańszy prąd w godz/ 22-6 i 13-15 więc nie muszę onuc na nagi zawijać :lol:

O taryfę G12g mogę wystąpić przy zużyciu 10000KWh - i tu jest problem bo tyle to ja w 2 lata zużywam.

pablitoo
13-11-2008, 18:43
koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

Po pierwsze - temperatura 18-19 stopni w domu - to jest zimno - taką temp mam ustawioną w nocy - w dzień 21 -22 - wówczas jest ciepło i przyjemnie .Oczywiście piszę o domu zamieszkałym - powierzchnia użytkowa 180m2 / 700m3 kubatury / .
Nie szacuj kosztów ogrzewania w domu niezamieszkałym - poczekaj jak zamieszkasz .

No niestety Pabito - jak to mówią Twoje słowa się w g... obróciły :lol:

właśnie sprawdziłem jak spada temp. wody w zbiorniku przy załączonej cyrkulacji i bez - nie ma porównania. Od razu zmniejszyłem liczbę godzin gdzie chodzi cyrkulacja. Pn-Pt 6-7 i 20-22 a w weekendy 8-9 i 20-22.

Póki temperatura nie spadnie ponizej zera to pc do c.o. oraz cwu będzie załączać tylko w niskiej taryfie czyli 13-14 (1h), 22-23 (1h), 1:30-2:00 (0,5h), 4:30-5:00 (0,5h) czyli łacznie 3h na dobę x 2,8KWh = 8,4KWh pomnożone przez 30 dni = ok. 250KWh x 0,26 = 65,- zł na miesiąc

Na oświetlenie domu mimo zamontowania świateł typu LED, zmywarkę, lodówkę, rekuperator, pralka, 2xTV wydam ok. 100-115 zł.

Czyli rachunek za listopad nie powinien przekroczyć 175,- zł. Pożyjemy zobaczymy

Wytłumacz dlaczego tak sądzisz ...
- podajesz jakieś dziwne wyliczenia dotyczące grzania c.w.u i wyimaginowane obliczenia grzania c.o do temp wewnątrz budynku 18-19 stopni ...

Proszę - wytłumacz mi dlaczego moje słowa wypowiedziane prawie rok temu w gów... się obróciły ...

PS.
A tak na marginesie - mieszkasz już ?? i grzejesz w domu do temperatury wewnątrz pomieszczeń 19 stopni ??

jack_2000
13-11-2008, 18:59
a ja się tak zastanawiam czy ta PC to taki opłacalny interes ?
nie wiem
mnie to przypomina gościa co sobie sprawił samochód z USA o pojemności 10 l i dziwi się że mu nie pali 5 l//100 km tylko 25 litrów :wink:
czegoś nie potrafię zrozumieć
że mnie nie stać na duży dom to wybudowałem mały ogrzewam elektryką i kominkiem i rachunki za światło płacę mniejsze jak użytkownicy PC
gdzie tu sens i logika :o
no jeżeli ktoś ma kasę to inna bajka niech inwestuje w drogie czy też tanie technologie, ma na to więc jego sprawa, ale jeżeli inwestujemy w PC kilkadziesiąt tysięcy zł i szukamy oszczędności na kilku kw to mnie zadziwia ta oszczędność, kiedy ta instalacja nam się zwróci?
kiedy się zamortyzuje ten cały system?
może napiszecie co was skłoniło do tej inwestycji?

Wybaczcie proszę
nie chcę być źle zrozumiany, to jest każdego indywidualna sprawa, ale jednak takie wnioski mi przychodzą do głowy, sorky :oops:

zezo napisz ile metrów kwadratowych ma twój dom, ile zużyłeś energii oraz spaliłeś drewna w październiku???

jack_2000
13-11-2008, 19:16
koszty jakie poniosłem w związku z ogrzewaniem pompą ciepła (temp. wewnatrz 18-19 stopni, dom nie ocieplony, niezamieszkany).

okres 16.01-15.02 - 85 kWh wysoka taryfa, 450 kWh niska taryfa czyli koszty ok. 135 zł.

okres 16.02-15.03 - 75 kWh wysoka taryfa, 490 kWh niska taryfa czyli też 135 zł.

Bez nocnej taryfy nie byłoby tak pięknie - za 2 miesiace zamiast 270 zł wyszłoby 500 zł.

Po pierwsze - temperatura 18-19 stopni w domu - to jest zimno - taką temp mam ustawioną w nocy - w dzień 21 -22 - wówczas jest ciepło i przyjemnie .Oczywiście piszę o domu zamieszkałym - powierzchnia użytkowa 180m2 / 700m3 kubatury / .
Nie szacuj kosztów ogrzewania w domu niezamieszkałym - poczekaj jak zamieszkasz .

No niestety Pabito - jak to mówią Twoje słowa się w g... obróciły :lol:

właśnie sprawdziłem jak spada temp. wody w zbiorniku przy załączonej cyrkulacji i bez - nie ma porównania. Od razu zmniejszyłem liczbę godzin gdzie chodzi cyrkulacja. Pn-Pt 6-7 i 20-22 a w weekendy 8-9 i 20-22.

Póki temperatura nie spadnie ponizej zera to pc do c.o. oraz cwu będzie załączać tylko w niskiej taryfie czyli 13-14 (1h), 22-23 (1h), 1:30-2:00 (0,5h), 4:30-5:00 (0,5h) czyli łacznie 3h na dobę x 2,8KWh = 8,4KWh pomnożone przez 30 dni = ok. 250KWh x 0,26 = 65,- zł na miesiąc

Na oświetlenie domu mimo zamontowania świateł typu LED, zmywarkę, lodówkę, rekuperator, pralka, 2xTV wydam ok. 100-115 zł.

Czyli rachunek za listopad nie powinien przekroczyć 175,- zł. Pożyjemy zobaczymy

Wytłumacz dlaczego tak sądzisz ...
- podajesz jakieś dziwne wyliczenia dotyczące grzania c.w.u i wyimaginowane obliczenia grzania c.o do temp wewnątrz budynku 18-19 stopni ...

Proszę - wytłumacz mi dlaczego moje słowa wypowiedziane prawie rok temu w gów... się obróciły ...

PS.
A tak na marginesie - mieszkasz już ?? i grzejesz w domu do temperatury wewnątrz pomieszczeń 19 stopni ??

jak nie mieszkałem czyli na początku roku to grzałem do temp. 18-19 stopni. Dom wtedy był nieocieplony, a i wiadomo woda w nowo wybudowanym domu długo odparowuje.

Mieszkam od maja - grzeję do temp. 21-22 stopnie, dom mam ocieplony a rachunki za prąd niskie. Za październik wyszło za ogrzanie domu i podgrzanie ciepłej wody - 65,- zł (liczone 2 metodami - 1. na podstawie czasu pracy pompy, 2 metoda oparła się o rachunek za całość energii pomniejszony o zużycie na oświetlenie, płytę indukcyjną, pralkę, lodówkę, zmywarkę i 2 TV.

Wspominam twoje słowa co do tego, że jak się wprowadzę i zacznę grzać do normalnych temp. to rachunki mocno wzrosną. Tak się jednak nie stało.

Wątek został założony po to, aby pokazać ludziom że grzanie pompą ciepła jest tanie. Niestety o tym, że jest to nieopłącalne piszą ludzie którzy PC nie mają, więc skąd czerpią wiedzę - "z kosmosu Panie z kosmosu" :lol:

Czy ekogroszek jest alternatywą dla pc. W ciągu roku podrożał z 400 zł do 800 zł więc już chyba nie - nawet jeśli był :D

jack_2000
14-11-2008, 20:02
prad tez podrozal i podrozeje jeszcze wiecej.....wiec z tego ekogroszku sie nie smiejscie ;)

adiqq nikt się nie śmieje, bo ceny zwariowały i nikomu nie jest do śmiechu.

jack_2000
16-11-2008, 14:41
ok. potestowałem trochę ustawienia cwu i oto jakie wnioski wyciągnąłem:

- okazuje się, że cyrkulacja ciepłej wody powoduje bardzo duże spadki temp. wody w zbiorniku ok. 1 stopień na godzinę, bez cyrkulacji 0,3 stopnia na godzinę.

- ze wszystkich ustawień najlepsze okazuje się ustawienie 40 stopni + 6 stopni podbicia w niskiej taryfie, czyli pc załącza się gdy temp. wody spadnie poniżej 38 stopni (to min. temp. akceptowalna aby się ogrzać pod prysznicem) i wyłączy się przy 48 stopniach.

- jak miałem ustawioną cyrkulację np. w wekend od 8 do 22 to zdarzało się że woda odgrzewała się w I taryfe.

- ustawiłem cyrkulacje w pn-pt w godz. 6-7, 20-22 oraz w weeknd 8-9 i 19-21 i jest OK.

- przy 3 stopniach w nocy i 6 w dzień temp. wody w zbiorniku rozkłąda się następująco:

godz. 22 (niska taryfa) - załączenie pompy ciepła do co i cwu
godz. 22:20 - temp. cwu - 48 stopnie
godz. 6:00 - temp cwu - 45,9
godz. 7:00 - temp. cwu - 44,8
godz. 13:00 - temp. cwu 43,0 (jak widać jest spory zapas do min. 38 stopnie więc zakłądam że gdyby kturyś z domownikó wziął rano prysznic to nie spowodoawało by to takie obniżenia temp. aby załączyć pc w wysokiej taryfie)
godz. 13:00 - załączenie pc
godz. 13:20 - temp. cwu 48 stopni
godz. 20 - temp. 46 stopni
godz. 21 - temp. 45 stopni
między 21 a 22 - 3 osoby biorą kąpiel
godz. 22 - temp cwu - 41 stopni
a więc znowu jest zapas do min. 38

aniahubi
18-11-2008, 10:25
Jack_2000, fajnie że piszesz o tych ustawieniach i kosztach.
Ja mam już zamówioną pc z Thermogolvu, ale uruchomienie nastąpi ok. lutego (mam nadzieję).
Z uwagą będę śledziła twoje wyliczenia - napisz koniecznie jak wygląda rozkład temperatury jak się jakieś mrozy pojawią.

jack_2000
18-11-2008, 20:22
Jack_2000, fajnie że piszesz o tych ustawieniach i kosztach.
Ja mam już zamówioną pc z Thermogolvu, ale uruchomienie nastąpi ok. lutego (mam nadzieję).
Z uwagą będę śledziła twoje wyliczenia - napisz koniecznie jak wygląda rozkład temperatury jak się jakieś mrozy pojawią.

Długo testowałem krzywą grzania i chyba teraz jest ok. Niezałeżnie od temp. na zewnątrz czy jest +10, +5, 0 stopni czy -5 jak wczoraj temp. w domu 21,5 dół i góra (sypialnie 20,5-21,0) - jak dla mnie idealnie.

Zmieniam tylko oczywiście temp. podbicia - jak jest ciepło wiosna, jesień +1, jak się troche ochłodziło ale były temp. dodatnie to ustawiłęm +2, teraz przy mrozach przestawiam na +3 (wszystko po to aby grzać tylko w taniej taryfie - na razie się udaje).

NOTO
19-11-2008, 14:38
Taryfa G12w ma chyba z tego pamiętam dodatkową opłatę w wysokości ok 50 zł miesięcznie (taki drogi abonament).
Nie wszyscy to stosują.
We wrocławiu weknd zaczyna się (według energetyki) od 14:00.

Dni ustawowo wolne .... zastanawiam się jak to możliwe. Wszystkie liczniki są już nowe i można je steroać zdalnie ? Bo kiedy były tylko takie zegarowe ustawiane podczas montażu. Jak to teraz jest ?

HenoK
21-11-2008, 07:05
Taryfa G12w ma chyba z tego pamiętam dodatkową opłatę w wysokości ok 50 zł miesięcznie (taki drogi abonament).
Nie wszyscy to stosują.
We wrocławiu weknd zaczyna się (według energetyki) od 14:00.

Dni ustawowo wolne .... zastanawiam się jak to możliwe. Wszystkie liczniki są już nowe i można je steroać zdalnie ? Bo kiedy były tylko takie zegarowe ustawiane podczas montażu. Jak to teraz jest ?Ja co prawda mam od kilku dni taryfę G12, jednak pytałem montera jak to jest z tymi dniami ustawowo wolnymi przy taryfie G12w. Twierdził, że są one zaprogramowane w liczniku. Nie wiem, czy są one przesyłane zdalnie. Prędzej są aktualizowane podczas odczytu licznika (elektronicznego) :).

NOTO
21-11-2008, 13:53
Własnie elektronicznego. Być może wszystkim wymieniają na nowe ....
Nie wiem. Chętnie się dowiem.
Ale jest tak zapisane w regulaminie - to tak musi być ....

Mały
21-11-2008, 19:50
"No to tera chopy uważajta , bo będzie trudno"...

"Kalkulatory klienta

xxxxxxx xxxxxx
Licznik nr xxxxx, GOŚCICINO, ul. xxxxxxxx

Twoja grupa taryfowa: G12W
Suma Twojego rachunku (miesięcznie): 58,97 zł

W innych grupach taryfowych Twój rachunek wynosiłby:
Grupa taryfowa: G11 : 46,25 zł (miesięcznie)
Grupa taryfowa: G12 : 56,30 zł (miesięcznie)"
Czy ja jestem jakiś głupi, czy Energa wali sobie w ...??? Biorąc najoszczędniejszą taryfę płacę sporo więcej niż na "budowlanej"?
Na wcześniejsze moje zapytania w "ebok" Energa nie raczyła nawet odpowiedzieć "spr...".
Zna ktoś się na tym energetycznym ściemniactwie?

edde
21-11-2008, 20:24
ale nie masz tu porównania do budowlanej tylko najniższą jest G11

czy to jest Twój rachunek za energię zużytą do pracy PC?

jack_2000
21-11-2008, 21:05
"No to tera chopy uważajta , bo będzie trudno"...

"Kalkulatory klienta

xxxxxxx xxxxxx
Licznik nr xxxxx, GOŚCICINO, ul. xxxxxxxx

Twoja grupa taryfowa: G12W
Suma Twojego rachunku (miesięcznie): 58,97 zł

W innych grupach taryfowych Twój rachunek wynosiłby:
Grupa taryfowa: G11 : 46,25 zł (miesięcznie)
Grupa taryfowa: G12 : 56,30 zł (miesięcznie)"
Czy ja jestem jakiś głupi, czy Energa wali sobie w ...??? Biorąc najoszczędniejszą taryfę płacę sporo więcej niż na "budowlanej"?
Na wcześniejsze moje zapytania w "ebok" Energa nie raczyła nawet odpowiedzieć "spr...".
Zna ktoś się na tym energetycznym ściemniactwie?

A kto powiedział że taryfa g12 czyli energia 2 taryfowa zawsze wyjdzie taniej od jednotaryfowej g11? Jeśli masz duże zużycie w godz. wysokiej taryfy i stanowi ona duży udział w całym zużyciu to nie będzie się opłacało. Kiedyś gdzieś liczyłem że dopiero przy zużyciu poniżej 50% w I taryfie zaczyna się to opłacać. Ja w miesiącach letnich zużywam 50%-55% w II taryfie, wiosna jesień 55%-60% w taniej taryfie, a w zimie 60%-70% to tania II taryfa. W skali roku jestem trochę do przodu, ale nie są to jakieś oszałamiające kwoty.

Całkowite zużycie energii wychodzi mi za rok - 2.000,- zł w tym co, cwu, inne (pralka, zmywarka, rekuperator, płyta, piekarnik, lodówka, TV, oświetlenie). Gdybym miał prąd jednotaryfowy to wyszłoby w granicach 2.300,- zł.

Ogrzewanie pc chodzi przede wszystkim w II taryfie.

Mały
22-11-2008, 07:22
A skąd wynika że ta czy tamta jest droższa/tańsza - wg wyżej przedstawionego kalkulatora G12W wychodzi najdrożej. A miała być najtańsza.
Czy nie sądzicie, że jest to nabijanie klientów w butelkę?
Co innego mówią w elektrowni, a zupełnie co innego wychodzi z ich strony. To teraz pytanie - czy pracownicy Energi to matoły czy matołem jest ten , który opracował ów "kalkulator"?

NOTO
23-11-2008, 09:22
A skąd wynika że ta czy tamta jest droższa/tańsza - wg wyżej przedstawionego kalkulatora G12W wychodzi najdrożej. A miała być najtańsza.
Czy nie sądzicie, że jest to nabijanie klientów w butelkę?
Co innego mówią w elektrowni, a zupełnie co innego wychodzi z ich strony. To teraz pytanie - czy pracownicy Energi to matoły czy matołem jest ten , który opracował ów "kalkulator"?

W taryfie G12W jest spora STAŁA opłata miesięczna (za nic).
To ona przy małej ilości prądu powoduje ZAWYŻANIE średniej ceny kWh.
Ta opłata kiedyś (3-4 lata temu wynosiła ok 50 zł mies).
To jest taryfa dla kogoś kto zużywa sporo prądu np. 400 kWh miesięcznie.

HenoK
23-11-2008, 10:17
A skąd wynika że ta czy tamta jest droższa/tańsza - wg wyżej przedstawionego kalkulatora G12W wychodzi najdrożej. A miała być najtańsza.
Czy nie sądzicie, że jest to nabijanie klientów w butelkę?
Co innego mówią w elektrowni, a zupełnie co innego wychodzi z ich strony. To teraz pytanie - czy pracownicy Energi to matoły czy matołem jest ten , który opracował ów "kalkulator"?Dla jakiej struktury zużycia energii w ciągu tygodnia tak wyszło ?

Mały
23-11-2008, 11:33
A widzicie - pozwoliłem sobie na taką mała podpuchę - na podstawie oryginalnego "kalkulatora" dostępnego na stronie Energii.
Co z powyższych postów wynika? Ano niektórzy sie m.w. orientuja w zawiłościach "urzędniczego bełkotu", ale wiekszość nie.
Z owego kalkulatora nie wynika kiedy coś się opłaci, a kiedy nie... i tak dostawcy mediów mogą praktycznie z każdego z nas robić wała jak chcą.
Rzucanie hasłami typu : "struktury zuzycia energii " itp niewiele tu wniosą, bo przecietny "Kowalski" za diabła tego nie skuma - chce najtańszej energii , a dostaje...najdroższą (bo niby tak chciał).

HenoK
23-11-2008, 11:46
A widzicie - pozwoliłem sobie na taką mała podpuchę - na podstawie oryginalnego "kalkulatora" dostępnego na stronie Energii.
Co z powyższych postów wynika? Ano niektórzy sie m.w. orientuja w zawiłościach "urzędniczego bełkotu", ale wiekszość nie.
Z owego kalkulatora nie wynika kiedy coś się opłaci, a kiedy nie... i tak dostawcy mediów mogą praktycznie z każdego z nas robić wała jak chcą.
Rzucanie hasłami typu : "struktury zuzycia energii " itp niewiele tu wniosą, bo przecietny "Kowalski" za diabła tego nie skuma - chce najtańszej energii , a dostaje...najdroższą (bo niby tak chciał).Przecież to chyba logiczne, że wybranie taryfy G12w w domu, w którym przeważnie nikt w weekendy nie przebywa mija się celem. W takiej sytuacji rachunki za energię będą wyższe niż w przypadku taryfy G12, a być może nawet G11. Natomiast wybranie takiej taryfy dla domku weekendowego to czysta oszczędność - można np. dogrzewać dom w taryfie nocnej i przez cały weekend korzystać z tańszej taryfy. W takiej sytuacji możemy zapłacić nawet o 40% mniej niż w innych taryfach, nic nie tracąc na komforcie.

Mały
23-11-2008, 19:32
Dom w którym w weekendy nikt nie przebywa? Hmmm...
Z reguły to właśnie w weekendy mamy czas na pranie itp.

Mały
26-11-2008, 15:25
No i Energa odpowiedziała (paluszkami swojej przedstawicielki p. Karoliny) i wytłumaczyła co i jak - całkiem zrozumiale:

C E N N I K dla taryf: G11, G12 i G12W w 2008 roku
taryfa data obowiązywania cena 1 kWh opłata przesyłowa stała opłata abonament. (handlowa) - Obrót opłata abonament. za przesył opłata przejściowa
w kWh
e.e. czynna opłata przesyłowa zmienna razem [3+4] licznik 1-fazowy licznik 3-fazowy < 500 500 - 1200 > 1200
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

G11 01.11.2008r. 0,1968 0,1614 0,3582 2,50 4,60 - 0,90 0,45 1,90 6,00

G12 WT 01.11.2008r. 0,2210 0,1849 0,4059 5,70 8,40 - 0,90 0,45 1,90 6,00
NT 0,1599 0,0477 0,2076

G12w WT 01.11.2008r. 0,2365 0,1929 0,4294 5,70 8,40 - 0,90 0,45 1,90 6,00
NT 0,1616 0,0462 0,2078

Należność za energię elektryczną = cena 1 kWh (pozycja razem)* ilość kWh + opłata przesyłowa stała (licznik 1-fazowy lub 3-fazowy) +opłata abonamentowa+opłata przejściowa (wysokość opłaty w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej).

Podane ceny nie zawierają podatku VAT = 22%


Strefa WT- 6:00- 13:00, 15:00- 22:00
Strefa NT – 13:00- 15:00, 22:00 – 6:00

W przypadku taryfy G12w do strefy nocnej czyli NT zaliczane są wszystkie godziny sobót i niedziel oraz wszystkie godziny innych dni ustawowo wolnych od pracy.

NOTO
27-11-2008, 07:17
Sorry, ale dla mnie to co przedstawiłeś jest nieczytelne ... :(

jack_2000
02-12-2008, 09:10
całkowite zużycie energii - ogrzanie domu, ciepłej wody, energia na oświetlenie, energia na inne rzeczy (lodówka, pralka, zmywarka, TV, rekuperator, mikrofalówka). Dom ocieplony w lipcu. Zamieszkany od V. W okresie I-IV ogrzewany.

Całkowite rachunki za prąd w poszczególnych miesiącach.
I - 172,18 zł
II - 175,61 zł
III - 179,77 zł
IV - 107,86 zł
V - 118,28 zł
VI - 101,55 zł
VII - 97,61 zł
VIII - 119,10 zł
IX - 134,73 zł
X - 154,17 zł
XI - 171,40 zł
XII - ?
łącznie I-XI - 1 532,26 zł
średnia miesięczna - 139 zł

Dodając energię na oświetlenie którą bym wydał gdybym mieszkał w okresie I-IV czyli ok. 4x90 zł = 360 zł

Dodając rachunek za grudzień któy wyjdzie w granicach 200 zł łączny koszt energii za rok 2008 wyniesie ok. 2100 zł z czego:

prąd na oświetlenie i zużycie sprzętów AGD i RTV - ok. 1100 zł.

zużycie prądu przez PC na ogrzanie domu i podgrzanie ciepłej wody - 1.000,- zł w skali roku :lol:

klimaw
02-12-2008, 15:56
Za 122m2 za listopad 2008 mam 328kWh.-Nie jest źle. :D

Inka Opole
02-12-2008, 18:27
no u nas tak malo nie wychodzi ale domek swiezo wybudowany..wiec chyba sie suszy
za pazdziernik okolo 600kw (I taryfa 350 i II taryfa 250kw) lacznie ze swiatlem .."wykonczeniowka"
teraz mieszkamy i wychodzi jeszcze wiecej (tak z dwa razy)..temp w domu od 21 do 22 stopni
trzeba nad tym popracowac

klimaw
02-12-2008, 18:32
To co podałem dotyczy zużycia PC-żeby było jasne.

jack_2000
02-12-2008, 22:31
no u nas tak malo nie wychodzi ale domek swiezo wybudowany..wiec chyba sie suszy
za pazdziernik okolo 600kw (I taryfa 350 i II taryfa 250kw) lacznie ze swiatlem .."wykonczeniowka"
teraz mieszkamy i wychodzi jeszcze wiecej (tak z dwa razy)..temp w domu od 21 do 22 stopni
trzeba nad tym popracowac

czyli miesięcznie ok. 250 zł, ja mam zużycie ok. 30% w I taryfie i 70% w II. PC tylko w II. Przy twoim zużyciu wyszedłby rachunek ok. 200 zł, więc warto nad tym popracować :lol:

irtad
03-12-2008, 08:50
rachunek za prąd 2msc 26wrzesień - 26 listopad 580zł. nie mam podliczników na samo grzanie. Ale latem za prąd płaciłem 300zł/ 2msc/. Czyli jak zrobić proporcjonalnie to ogrzewanie 280zł. Dom 210m2 netto 290m2.

Wgregor
03-12-2008, 12:52
http://www.wentylacja.com.pl/forum_2004/wypowiedzi.asp?idw=45433&idg=7

irtad
03-12-2008, 13:03
http://www.wentylacja.com.pl/forum_2004/wypowiedzi.asp?idw=45433&idg=7

no i?

klimaw
03-12-2008, 13:07
http://www.wentylacja.com.pl/forum_2004/wypowiedzi.asp?idw=45433&idg=7

Viesmann to nie jest topowa firma dla PC,nawet chyba nie w środku.
Jest dobra w innych kotłach.
Gwarancja na PC jest ( ja taką mam ) na 5 lat.

edde
03-12-2008, 13:37
no właśnie, a jakie są topowe firmy, albo korzystne cena/jakość, na jakie warto rzucić okiem a które sobie odpuścić?

sSiwy12
03-12-2008, 13:44
Takie pytanie. Ta wymieniona spręzarka i (ewentualnie) wymiennik, to były ze złota, lub innego kosztownego materiału? :o
Tak na marginesie, dobry sterownik jest drozszy od sprezarki.
Mimo "egzotycznej" firmy spręzarka jest typowa, tak jak w większości pomp ciepła.

irtad
03-12-2008, 13:46
nie, to był Viesmann ;)

piwopijca
03-12-2008, 13:59
Ja powaznie mysle nad VAILLANT i ich PC geoTHERM exclusiv VWS 63-2
Jest troszke drozsza od tej ktora wybralem IVT Greenline_HT_C 6kW, ale podobno jest lepsza. Maja dobre sterowniki a reszta jest pewnie u wielu podobna

Pzdr.

jack_2000
03-12-2008, 14:38
rachunek za prąd 2msc 26wrzesień - 26 listopad 580zł. nie mam podliczników na samo grzanie. Ale latem za prąd płaciłem 300zł/ 2msc/. Czyli jak zrobić proporcjonalnie to ogrzewanie 280zł. Dom 210m2 netto 290m2.

bardzo dobry wynik

prąd w 2 taryfach? g12 czy może jakaś weekendowa g12w?

ja zastanawiam się nad przejściem z dwu taryfowej g12 na dwutaryfową g12w - możliwa zmiana po 12 miesiącach od podpisania umowy i min. zużycie roczne 3.000 KWh. 12 miesięcy mija mi w połowie stycznia z zużycie będę miał prawie 5.000 KWh. Trezba to rozważyć :lol:

bonetka
03-12-2008, 14:41
Przeczytałam ten odnośnik odnośnie Viessmanna tylko pytanie ile może kosztować nowa sprężarka ? 2.000-3.000 ( Viessmann chodzi na Copelandzie ) i naprawa skoro nowe PC kosztuje około 27 000 może trochę więcej ...naprawa 20 .000 ??....coś chyba jest zawyżone , bez przesady

Piwopijco Vaillant ma lepszy sterownik to bezsprzecznie :)
Jack ale co innego jest chyba typowa weekendowa a co innego G12 z rozszerzoną strefą nocną ...czyli od piątku g. 22 do g. 6 rano w poniedziałek ...ale u mnie trzeba mieć 12 000 kWh min .

irtad
03-12-2008, 15:31
rachunek za prąd 2msc 26wrzesień - 26 listopad 580zł. nie mam podliczników na samo grzanie. Ale latem za prąd płaciłem 300zł/ 2msc/. Czyli jak zrobić proporcjonalnie to ogrzewanie 280zł. Dom 210m2 netto 290m2.

bardzo dobry wynik

prąd w 2 taryfach? g12 czy może jakaś weekendowa g12w?

ja zastanawiam się nad przejściem z dwu taryfowej g12 na dwutaryfową g12w - możliwa zmiana po 12 miesiącach od podpisania umowy i min. zużycie roczne 3.000 KWh. 12 miesięcy mija mi w połowie stycznia z zużycie będę miał prawie 5.000 KWh. Trezba to rozważyć :lol:

tak 2 taryfy (G12). temp w domu 21-22

jack_2000
03-12-2008, 17:48
Przeczytałam ten odnośnik odnośnie Viessmanna tylko pytanie ile może kosztować nowa sprężarka ? 2.000-3.000 ( Viessmann chodzi na Copelandzie ) i naprawa skoro nowe PC kosztuje około 27 000 może trochę więcej ...naprawa 20 .000 ??....coś chyba jest zawyżone , bez przesady

Piwopijco Vaillant ma lepszy sterownik to bezsprzecznie :)
Jack ale co innego jest chyba typowa weekendowa a co innego G12 z rozszerzoną strefą nocną ...czyli od piątku g. 22 do g. 6 rano w poniedziałek ...ale u mnie trzeba mieć 12 000 kWh min .

mi mówili że od 10.000KWh - ale jak sprawdziłęm sam to wyszło że od 3.000 KWH.

u mnie weekendowa II taryfa w weekend od soboty 14 do poniedziałku 7 - a do południa sobota to niby co - poranek roboczy :o to że sobie popracuję wokół domu ... to zaraz roboczy dzionek :lol:

klimaw
03-12-2008, 18:37
no właśnie, a jakie są topowe firmy, albo korzystne cena/jakość, na jakie warto rzucić okiem a które sobie odpuścić?

Wszystko byłoby dobrze jak by była jedna firma ale jak się spytasz ludzi to dla każdego topowa jest inna firma i w tym caly problem. :D
Musisz poczytać pomyśleć i sam wybrac swoją topową. 8)

mery26
09-12-2008, 11:53
temat upadł więc odświeżam.
Energia za listopad wg licznika: 1 119,7 kWh w tym I - 309,1kWh, II - 810,6kWh, tj.: I-27,6%, II-72,4%
Szacunkowe zużycie energii przez PCi (brak podlicznika): 438kWh (266 h pracy) czyli jakieś 200 zł.
Domek 180m2 użytkowej+40m2 garaż. Podłogówki 220m2. Temp. śr. ok 21st.C (ustawiona na sterowniku noc 22,5 C, dzień 20 C).
PCi od cwu dla 2+2(wg podlicznika): 95kWh - jakieś 50 zł (licząc w droższej taryfie). Pod koniec zeszłego m-ca wdrożona mała modyfikacja aby cwu "chodziła na II taryfie.
pozdr.

sylvia1
09-12-2008, 21:45
za listopad zużycie 216 kWh i 202 kWh wg kalkulatora na zewt to 183 zł do tego 50 zł na drewno do kominka. Dom 139 użytkowej całkowitej 168 m2. Temp. 22 (z kominkiem to 23-24)

belzebub999
09-12-2008, 22:45
Nie wiem jak wy to robicie ale pompa ciepła zjada mi prądu za około 1500zł na miesiąc. Dom 240m2, dobrze ocieplony. Z tym, że ja nie oszczędzam ani na wodzie do kąpieli ani na temperaturze.
To jest żart aby sie katować temperaturą 19 stopni i mówić, że jest komuś ciepło, bzdury gadacie :-)
Wszyscy co mają pompy ciepła nagle zapominają, że mają przerośnięty prawy biceps i nadgarstek od rąbania drewna do kominka i nie czarujcie innych, że nie :-)
Gdybym założył gaz czy olej, miałbym te same koszty miesięczne, a instalacja za ułamek ceny pompy ciepła.
Do kogokolwiek wchodzę kto ma pompę ciepła to czuję powiew biedy, chłód i smród spalonego drewna.
Takie są te pompy ciepła. Po 10 latach i tak przyjdzie je wymienić i zapłacić ponownie te kilkadziesiąt tysięcy.
Odradzam wszystkim nowym, szkoda kasy.

jack_2000
09-12-2008, 22:56
Nie wiem jak wy to robicie ale pompa ciepła zjada mi prądu za około 1500zł na miesiąc. Dom 240m2, dobrze ocieplony. Z tym, że ja nie oszczędzam ani na wodzie do kąpieli ani na temperaturze.
To jest żart aby sie katować temperaturą 19 stopni i mówić, że jest komuś ciepło, bzdury gadacie :-)
Wszyscy co mają pompy ciepła nagle zapominają, że mają przerośnięty prawy biceps i nadgarstek od rąbania drewna do kominka i nie czarujcie innych, że nie :-)
Gdybym założył gaz czy olej, miałbym te same koszty miesięczne, a instalacja za ułamek ceny pompy ciepła.
Do kogokolwiek wchodzę kto ma pompę ciepła to czuję powiew biedy, chłód i smród spalonego drewna.
Takie są te pompy ciepła. Po 10 latach i tak przyjdzie je wymienić i zapłacić ponownie te kilkadziesiąt tysięcy.
Odradzam wszystkim nowym, szkoda kasy.

1500 zł miesięcznie :lol: ? chyba rocznie to się zgodzę. Policzmy - do takiego domu o którym piszesz potrzebna jest pompa 10KWh zużywająca prądu ok. 2,5KWh, gdyby nawet (co jest niemożliwe) pompa chodziła na okrągło 24h/ na dobę zużywała by prądu dziennie 24x2,5KWh = 60KWh x 30 dni czyli miesięcznie 1800 KWh a to przy prądzie jednotaryfowym wychodzi 900 zł !!! Jesli II taryfowo to ponizej 500 zl.

I to sa fakty :evil:

HenoK
10-12-2008, 06:26
Nie wiem jak wy to robicie ale pompa ciepła zjada mi prądu za około 1500zł na miesiąc. Dom 240m2, dobrze ocieplony. Z tym, że ja nie oszczędzam ani na wodzie do kąpieli ani na temperaturze.
To jest żart aby sie katować temperaturą 19 stopni i mówić, że jest komuś ciepło, bzdury gadacie :-)
Wszyscy co mają pompy ciepła nagle zapominają, że mają przerośnięty prawy biceps i nadgarstek od rąbania drewna do kominka i nie czarujcie innych, że nie :-)
Gdybym założył gaz czy olej, miałbym te same koszty miesięczne, a instalacja za ułamek ceny pompy ciepła.
Do kogokolwiek wchodzę kto ma pompę ciepła to czuję powiew biedy, chłód i smród spalonego drewna.
Takie są te pompy ciepła. Po 10 latach i tak przyjdzie je wymienić i zapłacić ponownie te kilkadziesiąt tysięcy.
Odradzam wszystkim nowym, szkoda kasy.

1500 zł miesięcznie :lol: ? chyba rocznie to się zgodzę. Policzmy - do takiego domu o którym piszesz potrzebna jest pompa 10KWh zużywająca prądu ok. 2,5KWh, gdyby nawet (co jest niemożliwe) pompa chodziła na okrągło 24h/ na dobę zużywała by prądu dziennie 24x2,5KWh = 60KWh x 30 dni czyli miesięcznie 1800 KWh a to przy prądzie jednotaryfowym wychodzi 900 zł !!! Jesli II taryfowo to ponizej 500 zl.

I to sa fakty :evil:
Belzebub pewnie jest Ci w stanie udowodnić, że tyle zużywa, tylko taka dyskusja nie ma najmniejszego sensu.
Jeżeli ktoś ma takie podejście, że nie chce oszczędzać, to może zużyć jeszcze więcej.
Nie wiemy, co to u niego znaczy "dobrze ocieplony dom", nie wiemy jak jak jest w nim rozwiązana wentylacja (może kiepsko działająca grawitacyjna "wspomagana" częstym wietrzeniem), ile osób korzysta z ciepłej wody (na 240m2, to spokojnie może mieszkać kilkanaście osób).
Nie wiemy nawet jaka to pompa ciepła (przy pompie ciepła powietrze-woda sprawność jest gorsza), ani czy ogrzewanie jest grzejnikowe, czy podłogowe.

Szymon_J
10-12-2008, 06:51
Do kogokolwiek wchodzę kto ma pompę ciepła to czuję powiew biedy, chłód i smród spalonego drewna.
Takie są te pompy ciepła. Po 10 latach i tak przyjdzie je wymienić i zapłacić ponownie te kilkadziesiąt tysięcy.
Odradzam wszystkim nowym, szkoda kasy.

Z czystej ciekawosci - u ilu osob byles?

Zeby nie robic OT - w listopadzie zuzylem pradu za ok. 300zl (calkowity koszt pradu, gotujemy tez na pradzie), ale znaczna czesc miesiaca pompa pracowala na nienajlepszych ustawieniach (poprawione ok. 20 listopada). Do dzisiaj za grudzien wychodzi 80 kilka zlotych. Dom 150m2, po podlodze 220m2, w tym momencie ogrzewane jest ok 170m2 podlogi. Sciana ytong, pod dachem 25cm welny, wentylacja grawitacyjna.

HenoK
10-12-2008, 09:30
Zeby nie robic OT - w listopadzie zuzylem pradu za ok. 300zl (calkowity koszt pradu, gotujemy tez na pradzie), ale znaczna czesc miesiaca pompa pracowala na nienajlepszych ustawieniach (poprawione ok. 20 listopada). Do dzisiaj za grudzien wychodzi 80 kilka zlotych. Dom 150m2, po podlodze 220m2, w tym momencie ogrzewane jest ok 170m2 podlogi. Sciana ytong, pod dachem 25cm welny, wentylacja grawitacyjna.belzebuba i tak nie przekonasz. Zacznie podejrzewać, że temperaturę masz 16 st. C, wody ciepłej zużywasz 10l/osobę dziennie, a wentylacja grawitacyjna nie działa bo masz wszystkie okna uszczelnione, żeby nie wiało. No i na dodatek ... wieje biedą :(, a tak w ogóle te zapewne masz bicepsy wyrobione od palenia w kominku ;).

Szymon_J
10-12-2008, 11:01
Wiadomo :) W domu kolo 12st., wszystkie dziury w oknach pozatykane sloma, kąpiel to raz na tydzien w misce letniej wody a w przyszlym roku bede konkurencja dla Pudziana :D

irtad
10-12-2008, 11:13
Wiadomo :) W domu kolo 12st., wszystkie dziury w oknach pozatykane sloma, kąpiel to raz na tydzien w misce letniej wody a w przyszlym roku bede konkurencja dla Pudziana :D

Pudzian już się kończy ;). Chłopak zrobił co należało a teraz już emeryturka ;)

edde
10-12-2008, 18:51
Wiadomo :) W domu kolo 12st., wszystkie dziury w oknach pozatykane sloma, kąpiel to raz na tydzien w misce letniej wody a w przyszlym roku bede konkurencja dla Pudziana :D

Pudzian już się kończy ;). Chłopak zrobił co należało a teraz już emeryturka ;)

... przy ... kominku :lol: :lol: :lol:

pluszku
11-12-2008, 09:21
Pompa ciepła to swietny pomysł, ale ..... w nieocieplonych domach, starych kamienicach. Jaki jest sens pakować pompe ciepła do energooszczdnego domku o rocznych kosztach ogrzewania gazem w wysokosci 2000 zl?
Po to aby rocznie zyskac 1000 zl?
Bez sensu. Na poczatku ponosimy nakład inwestycyjny o min. 20.000 zl wiecej.
Przewaznie z kredytu. Niech bedzie chocby na te 4% rocznie. Niech bedzie na 20 lat. Daje to nam do spłaty 28.000 zl. gdyby nia kupowac PC mozemy te 20.000 zl nadwyzki ulokowac chocby w banku - niech bedzie takze na marne 4%. Finansowa oszczednosc to w sumie 36.000 zl w okresie 20 lat - czyli 1800 zl rocznie - jeszcze z nadmiarem nam rekompensuje wyzsze koszty w przypadku gazu czy wegla.
Pompe ciepła bede natomiast wmawiał moim rodzicom, ktorzy mieszkaja w okołowojennym domu (wybudowany w 1939 roku). Dom nie ma ocieplonych scian ani stropu. Powierzchnia scian bocznych po ponad 300 plus 200 m2 nieocieplonego dachu. Na dodatek budynek z całkiem ładnej cegły, prawie klinkierowej. Obkładanie tego styropianem, siatka i tynkiem, rozkładanie rusztowan (budynek w kalenicy ma 8 m), zrywanie polepy na skosach.
Koszmarne koszty - pewnie z 50.000 zl, a potem jeszcze modernizacja starego ogrzewania grawitacyjnego - kolejne 20.000 zl lub wiecej. Tu pompa ciepła jest rozwiazaniem doskonałym. Za cene porownywalna z cena samego ocieplenia mamy całą niskokosztowa instalacje grzewcza.
Z drugiej jednak strony sa ludzie, ktorzy z oszczednosci przerabiali Tico na gaz, wiec nie dziwi mnie instalowanie pompy ciepła do domu majacego 18 cm styro w podłodze, 20 cm styro z grafitem na scianach i 35 cm wełny na poddaszu.

HenoK
11-12-2008, 10:13
Pompa ciepła to swietny pomysł, ale ..... w nieocieplonych domach, starych kamienicach. Jaki jest sens pakować pompe ciepła do energooszczdnego domku o rocznych kosztach ogrzewania gazem w wysokosci 2000 zl? Bez sensu. Na poczatku ponosimy nakład inwestycyjny o min. 20.000 zl wiecej. Nie wziąłeś pod uwagę sytuacji, gdy w pobliżu gazu ziemnego nie ma, albo jest na tyle daleko, że koszty przyłącza byłyby bardzo wysokie.
dlaczego uważasz, że (dla domu energooszczędnego) koszt instalacji z pompą ciepła będzie wyższy od instalacji zasilanej gazem o min. 20000 zł. Czyżby kotłownie gazowe rozdawali za darmo łącznie z przyłączami ?

Szymon_J
11-12-2008, 13:15
Daje to nam do spłaty 28.000 zl. gdyby nia kupowac PC mozemy te 20.000 zl nadwyzki ulokowac chocby w banku - niech bedzie takze na marne 4%

Moze i ok - tylko ile osob, ktore jednak nie instaluja pompy ciepla i wydaja mniej o te 20000 zlotych faktycznie lokuja te pieniadze w banku? Mysle, ze prawie nikt. Te 20000 zostanie przejedzonych a wyzsze koszty ogrzewania pozostaja.
Ja wcale nie twierdze, ze pompa jest lekiem na cale zlo, trzeba zawsze policzyc. Uwazam, ze branie pod uwage w wyliczeniach tego typu zalozen jest bardzo teoretyczne i tak naprawde nie ma co ich uwzgledniac w wyliczaniu oplacalnosci.

pluszku
11-12-2008, 13:29
Nie wziąłeś pod uwagę sytuacji, gdy w pobliżu gazu ziemnego nie ma, albo jest na tyle daleko, że koszty przyłącza byłyby bardzo wysokie.
dlaczego uważasz, że (dla domu energooszczędnego) koszt instalacji z pompą ciepła będzie wyższy od instalacji zasilanej gazem o min. 20000 zł. Czyżby kotłownie gazowe rozdawali za darmo łącznie z przyłączami ?
Jak ktos ma gaz daleko to robi na ekogroszek - wtedy kotłownia wychodzi nawet taniej niz gazowa a koszt wegla jest nizszy od kosztu gazu.
Jak ktos ma gaz blisko to zaplaci za przylacze oplate ryczałtowa 900 zl + podciagniecie gazu do budynku 600 zl (10 mb) + projekt instalacji wewnetrznej 300 zl + instalacja wewnetrzna 500 zl. Komin do gazu wybuduje za 3000 zl (koszt kwasoodpornego przewodu powietrzno - spalinowego fi 80/120). Kociol gazowy kupi za 4000 zl i 1000 zl wyda na montaz wszystkiego. Mamy wydane 10.000 zl. Zdecydowa wiekszosc inwestorow nie buduje pomp ciepla samemu lecz kupuje gotowe. PC wraz ze złozem pionowym czy poziomym baaaardzo trudno miec za mniej niz 30.000 zl - stad sie bierze 20.000 zl roznicy.
Nie liczyłem kosztow zasobnika cieplej wody, podlogowki czy grzejnikow bo w obu przypadkach musisz je poniesc. Dodatkowo przy PC zwykle wiecej potrzeba rurek do podlogowki a grzejniki bardziej przewymiarowac. Zasobnik cwu tez zwykle jest wiekszy niz z przypadku kotłowni gazowej.
PC zajmuje wiecej miejsca niz kociol gazowy wiec argumenty o stracie 1-2 m2 uwazam za nietrafione.
A jak nie ma gazu jest wegiel. Kociołek z podajnikiem + komin wraz z montażem takze miesci sie w 10.000 zl.
Pomp typu powietrze/powietrze lub powietrze/woda nie brałem pod uwage.
One sa tansze ale pozniejsza eksploatacja drozsza, no i jak przymrozi to jest kiesko, dlatego zwykle musza byc czyms wspomagane - najlepiej gazem.

sSiwy12
11-12-2008, 13:57
Po to aby rocznie zyskac 1000 zl?
Bez sensu. Na poczatku ponosimy nakład inwestycyjny o min. 20.000 zl wiecej.
Przewaznie z kredytu. Niech bedzie chocby na te 4% rocznie. Niech bedzie na 20 lat. Daje to nam do spłaty 28.000 zl. gdyby nia kupowac PC mozemy te 20.000 zl nadwyzki ulokowac chocby w banku - niech bedzie takze na marne 4%. Finansowa oszczednosc to w sumie 36.000 zl w okresie 20 lat - czyli 1800 zl rocznie - jeszcze z nadmiarem nam rekompensuje wyzsze koszty w przypadku gazu czy wegla.

Licząc "finansową oszczędność" nie mozna opierać sie na zasadzie, że "2 + 2 jest zawsze 4".
Pod uwagę - podatek Belki od odsetek - 19%,
Inflacja "ogólna" około 3 - 4%,
Inflacja (średnia) "nosników energii i energii" ponad 20%.
Licząc inaczej za 20.000,- w 2005r. mogłeś kupić około 50 ton węgla, a dzisiaj (po 3 latach) za zaoszczedzone pieniądze na lokacie 4% tj. około 22.000,- kupisz tych ton około 26. Smutne, ale prawdziwe.

Nie ma tzw. "bezpiecznych lokat" których realne oprocentowanie wynikowe jest wyższe od inflacji.

Masz skłonność do tendencyjnych wyliczeń. Kotłownie gazową wyliczasz z najtańszego możliwego wariantu, zaś PC , z możliwie najdroższego.
A to nijak sie nie ma do stanu rzeczywistego - raczej znów w sferze przypuszczeń - niczym nie uzasadnionych.

Dodatkowo przy PC zwykle wiecej potrzeba rurek do podlogowki a grzejniki bardziej przewymiarowac. Zasobnik cwu tez zwykle jest wiekszy niz z przypadku kotłowni gazowej.
PC zajmuje wiecej miejsca niz kociol gazowy wiec argumenty o stracie 1-2 m2 uwazam za nietrafione.

mery26
11-12-2008, 14:18
IMO nie ma co się bawić w dywagacje ekonomiczne-przykład auta był wielokrotnie podawany (również przy reku). Wygody nie da się wycenić-za reszte kartą :lol:
Zapłaciłem za PCi znaczną kasę.Na szczęście nadal uważam ze słusznie (oby mi nie przeszło).
Co do alternatywnych kotłów na paliwa stałe-obecne doświadczenie wskazuje że ani na to czasu (praca), ani chęci (czyszczenie, noszenie, rozpalanie).

jack_2000
25-12-2008, 15:10
chętnie poczytam ile wydają na ogrzewanie właściciele piecyków na ekogroszek.

Marcinn73
25-12-2008, 15:40
Proszę bardzo - dom o powierzchni użytkowej 150 m2 (mojej teściowej). Typowy "klocek" budowany 20 lat temu. Dobrze ocieplony dach, ale ściany nieocieplone. Okna plastikowe. Przez ostatnie 2 miesiące poszło 1,8 tony ekogroszku. Licząc eko po 720 zł za tonę (po tyle był kupowany) wydatek miesięczny to 650 zł. Uwaga - piec na ekogroszek używany tylko do ogrzewania.
Pozdrowienia świąteczne dla wszystkich !

Marcinn73
25-12-2008, 15:48
Zapomniałem dopisać, że temperatura w domu w dzień ustawiona na 22oC, a w nocy na 20oC.

jack_2000
25-12-2008, 21:08
Proszę bardzo - dom o powierzchni użytkowej 150 m2 (mojej teściowej). Typowy "klocek" budowany 20 lat temu. Dobrze ocieplony dach, ale ściany nieocieplone. Okna plastikowe. Przez ostatnie 2 miesiące poszło 1,8 tony ekogroszku. Licząc eko po 720 zł za tonę (po tyle był kupowany) wydatek miesięczny to 650 zł. Uwaga - piec na ekogroszek używany tylko do ogrzewania.
Pozdrowienia świąteczne dla wszystkich !

to chyba taniej już mieć ogrzewanie gazowe :o

Marcinn73
25-12-2008, 21:12
Uparli się na ekogroszek - jeszcze wtedy kiedy był tańszy. No a teraz jego cena specjalnie nie zachęca. A instalacja już jest.

jack_2000
25-12-2008, 21:16
Uparli się na ekogroszek - jeszcze wtedy kiedy był tańszy. No a teraz jego cena specjalnie nie zachęca. A instalacja już jest.\-

wiem jak jest - też chciałem ekogroszek - dobrze że żona przeforsowała temat - ja ogrzewanie c.o. i ciepłą wodę wyjdzie mi za cały rok od stycznia do grudnia poniżej 1.000,- zł :D Dokładnie nawet 800 zł ale do tego doliczam 1,5 kubika drewna spalony okazjonalnie :lol:

bartez-k
27-12-2008, 12:28
ja niestety nadal nie wiem co robić. Gaz podprowadzony jest na drodze działkę obok, czyli na drodze musieli by podciągnąc jakieś 50 m. W dodatku teren na działece mam zalesiony, ogród gotowy wiec w rachube wchodzi tylko kolektor pionowy.... czy pc sie oplaci w stosunku do gazu???? choc przyznam szczerze ze bardzo kusi mnie pc :)

irtad
27-12-2008, 13:16
Ja gaz mam przy płocie czyli przyłącze do domu to jakieś 6m. A mimo wszystko postanowiłem "zaryzykować" i jak na razie nie żałuję . Z tym że ogródek na razie to trawa i świerki dookoła.

bartez-k
27-12-2008, 13:55
Ja gaz mam przy płocie czyli przyłącze do domu to jakieś 6m. A mimo wszystko postanowiłem "zaryzykować" i jak na razie nie żałuję . Z tym że ogródek na razie to trawa i świerki dookoła.

niestety jest spora różnica cenowa porównując kolektor poziomy do pionowego... Irtad pewnie posiadasz poziomy, mi by było szkoda pięknego ogrodu :(
a jeszcze jedno pytanko- jak z ogrzewaniem w garażu, oczywista sprawą jest ze nie podłogowe tylko grzejnik... :-? dobre rozumuje? poza tym planowalem na poddaszu grzejniki ale uzytkownicy pc odradzaja calkowicie grzejniki, tylko podłogówka. :-? :-? :-?

panda
27-12-2008, 14:08
....jak z ogrzewaniem w garażu, oczywista sprawą jest ze nie podłogowe tylko grzejnik... :-? ........
Dlaczego oczywiste? Mam podłogówkę od PC wszędzie, od garażu po poddasze i nawet działa.

irtad
27-12-2008, 19:51
a jeszcze jedno pytanko- jak z ogrzewaniem w garażu, oczywista sprawą jest ze nie podłogowe tylko grzejnik... :-? dobre rozumuje? poza tym planowalem na poddaszu grzejniki ale uzytkownicy pc odradzaja calkowicie grzejniki, tylko podłogówka. :-? :-? :-?

100% w podłogówce , garaż też, oczywiście nie tak gęsto jak w domu, ale tyle żeby mi liczniki wody nie pomarzły ;)

bartez-k
28-12-2008, 09:07
a jak solary z pc? czy to sie oplaca?
Mialem w poprzednim domu solary zgrane z piecem na drewno i piecem kondesacyjnym i przyznam ze rewelacja, przez śr.5 m-cy ciepla woda za friko, ale zastanawiam sie czy pc + solary to nie przesada? :-?
skoro pc wydajna jest przez cały rok to po co dodatkowo sie wykosztowac??? :o

irtad
29-12-2008, 07:06
garaż ok, ale co z piwnicami? :) może ktoś doradzi?

e no bez przesady :D

Sasha
31-01-2009, 21:54
coś kombinujecie z PC i kosztami insatalacji

niestety smutna prawda jest taka: jak nie masz na działce gazu to dolicz co najmniej 10 tys za przyłącze i ile gaz jest najbliższym sąsiedztwie lub w drodze. Jeżeli nie ma lub jest daleko (tak jak u mnie) PC jest jedynym sensownym rozwiązaniem problemu CO i CWU

jak dodamy koszty komina to szybko okaże się że różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami wcale nie jest tak duża - ja oczywiśce należałem do sceptyków PC, ale zainstalowałem - dziala i jest OK

jedyny problem który może kiedyś dotknąć użytkowników PC to wymiana PC po powiedzmy 10-15 latach, ale koszty wymiany pieca też trzeba ponieść mimo że PC będzie droższa.

Alternatywą dla mnie było zaistalowanie butli z gazem w ogródku ale to jak wiadomo, ani tanie, ani fajne nie jest

Mam dom 240 m2 pow użytkowej
pompa AlphaInnoTec

bartez-k
01-02-2009, 11:22
dostalem kolejna wycene pc:
Nibe fighter 1140 8 kW
sondy pionowe ok 200m
podłogówka (175 m2)
calosc 80 k
chyba brzmi nizle...co?

Sasha
01-02-2009, 12:36
dostalem kolejna wycene pc:
Nibe fighter 1140 8 kW
sondy pionowe ok 200m
podłogówka (175 m2)
calosc 80 k
chyba brzmi nizle...co?

dobra wycena
weź jeszcze uzgodnij wszystko wraz z uruchomieniem aby zawierało całość kosztów.

Pytanie: co to za podłogówka, i jak gęsto będzie położona

bartez-k
01-02-2009, 13:06
dobra wycena
weź jeszcze uzgodnij wszystko wraz z uruchomieniem aby zawierało całość kosztów.

Pytanie: co to za podłogówka, i jak gęsto będzie położona

cena obejmuje całość, od A do Z wraz z serwisem.
Pdłogówkę kładdzie firma od pc wiec wiedzą jak,
jak dla mnie to w pokojach co 10-13cm, łazienka co 8 cm, garaz co 15-18 cm- mysle ze bedzie ok.
wymagana temp. wew 20-21 st. (poza łazienką 24-25) i garażem (10-15) ale mam nadzieję ze to wyreguluje na zaworach.

a tak z innej beczki jak ocieplaliście ściany?
Mam Porotherm 25, myslalem wiec o wełnie 12cm. Dodatkowo garaz od wew. jakis styro 5-8cm? :o

A taki ranking... kto z użytkowników pc w garażu ma podłogówke a kto grzejnik??? :-? jestem ciekaw...... :D

a&zb
01-02-2009, 19:08
dobra wycena
weź jeszcze uzgodnij wszystko wraz z uruchomieniem aby zawierało całość kosztów.

Pytanie: co to za podłogówka, i jak gęsto będzie położona

cena obejmuje całość, od A do Z wraz z serwisem.
Pdłogówkę kładdzie firma od pc wiec wiedzą jak,
jak dla mnie to w pokojach co 10-13cm, łazienka co 8 cm, garaz co 15-18 cm- mysle ze bedzie ok.
wymagana temp. wew 20-21 st. (poza łazienką 24-25) i garażem (10-15) ale mam nadzieję ze to wyreguluje na zaworach.

a tak z innej beczki jak ocieplaliście ściany?
Mam Porotherm 25, myslalem wiec o wełnie 12cm. Dodatkowo garaz od wew. jakis styro 5-8cm? :o

A taki ranking... kto z użytkowników pc w garażu ma podłogówke a kto grzejnik??? :-? jestem ciekaw...... :D

Te 80k to netto czy brutto? Regulowanie na zaworach aby zmniejszyć temp to zrozumiałe ale aby zwiększyć? To się wydaje nieco kłopotliwe, więc niech dobrze policzą powierzchnię i gęstość kładzenia rurek aby osiągnąć wymaganą proporcję temperatur bez konieczności regulacji. Coraz większe zagęszczanie rurek coraz mniej daje bo ich pola grzewcze się zaczynają nakładać - w łazience lepszym rozwiązaniem może być wyjście z podłogówką również na ściany. Skoro nie jesteś jeszcze ostatecznie zdecydowany na sposób ocieplenia, to jak dobierasz pompę?

Sasha
01-02-2009, 19:31
dobra wycena
weź jeszcze uzgodnij wszystko wraz z uruchomieniem aby zawierało całość kosztów.

Pytanie: co to za podłogówka, i jak gęsto będzie położona

cena obejmuje całość, od A do Z wraz z serwisem.
Pdłogówkę kładdzie firma od pc wiec wiedzą jak,
jak dla mnie to w pokojach co 10-13cm, łazienka co 8 cm, garaz co 15-18 cm- mysle ze bedzie ok.
wymagana temp. wew 20-21 st. (poza łazienką 24-25) i garażem (10-15) ale mam nadzieję ze to wyreguluje na zaworach.

a tak z innej beczki jak ocieplaliście ściany?
Mam Porotherm 25, myslalem wiec o wełnie 12cm. Dodatkowo garaz od wew. jakis styro 5-8cm? :o

A taki ranking... kto z użytkowników pc w garażu ma podłogówke a kto grzejnik??? :-? jestem ciekaw...... :D

Wg mnie gęstość podłogówki ok
ja mam jeszcze grzejniki w łazienkach działające na niskiej temp.
W garażu również - ale za to nie mam podłogówki

musisz pamiętać że 20 stopni to nie jest komfort
komfort to 21-22 i wbrew pozorom to jest różnica

ja mam 24 ytong + 15 styro u ciebie współczynniki będą gorsze - weź to pod uwagę. Jeżeli możesz odizolować garaż od domu to to zrób, ja mam 10cm styro.

tylko skoro tak to po cholerę ci ta podłogówka w garażu. Wstaw grzejnik, będziesz go odpalał jak będziesz chciał nie zakłócając pracy podłogówki. Jak masz duży garaż polecam 2 grzejni

a&zb
01-02-2009, 19:36
musisz pamiętać że 20 stopni to nie jest komfort
komfort to 21-22 i wbrew pozorom to jest różnica


Święte słowa... :D

bartez-k
02-02-2009, 19:39
Te 80k to netto czy brutto?

brutto



Skoro nie jesteś jeszcze ostatecznie zdecydowany na sposób ocieplenia, to jak dobierasz pompę?

OZC mialem wyliczane na welne 12 cm, ale jescze nie ocieplalem wiec stad te pytania.... :-?

nad garazem mam pokoj i stad mysl o podlogowce ale biore pod uwage grzejnik, a dzieki waszym radom tym bardziej przychylam sie ku grzejnikowi.

z ty komfortem przy 21-22 to rzeczywiscie swieta racja :D

EwaiMarek
07-06-2009, 17:57
Witam serdecznie, dołączam do szczęśliwych posiadaczy pompy ciepła :D

Jakiś czas temu natrafiłam na Jack2000 i on mi wskazał pc jaką posiada - dzięki Jack2000!!!!!!!!!

Od kilku dni stoi śliczniutka w mojej kotłowni i nawet działa :lol: :lol: :lol: kilka ostatnich chłodnych dni pokazało nam jej możliwości.

Pobieżnie przeleciałam Wasze wypowiedzi i chciałam dodać swoje zdanie co zadecydowało o tym że jednak pompa ciepła :roll:
Wyprowadzam się z miasta na wieś, przyzwyczajona że ciepło po prostu jest nawet nie brałam pod uwagę ekogroszku , kurz, brud, tachać 25kg worki kiedy nie będzie męża w domu, co chwilę doglądać, wybierać popiół, o nie, nie po to się buduję żeby być niewolnikiem swojej kotłowni. Wiem zaraz narażę się tym wszystkim którzy mają nowoczesne piece na ekogoszek.... to tylko moje osobiste zdanie :wink: Może po prostu jestem wygodna :lol:
Gazu niestety nie mamy, pozostawała opcja gazu z butli, nawet byłam za..... jednak rachunki :evil:

I tym sposobem może inwestycja droższa, ale mam tzw. bezobsługową pc :D
Póki co sam fakt jej posiadania bardzo mnie cieszy, a na wysokość rachunków jakie będę płaciła muszę jeszcze poczekać.

Pozdrawiam Ewa

EwaiMarek
07-06-2009, 18:03
:D

jeszcze jedno - oczywiście w całym domku mam podłogówkę, tylko w łazienkach dołożyłam grzejniki drabinkowe, a w garażu - ktoś o to pytał - również podłogówka tyko mniej więcej na połowie powierzchni garażu, żeby utrzymywać temperaturę. no i żeby liczniki nie zamarzały :D

Ryska
09-06-2009, 13:09
garaż ok, ale co z piwnicami? :) może ktoś doradzi?

e no bez przesady :D

dlaczego bez przesady?
bede miec około 75m2 piwnic i w jednym pomieszczeniu na pewno chcę mieć pralnię/suszarnię...

To tak jak my i też się zastanawiamy jak to rozwiązać.

Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?

panda
09-06-2009, 13:16
Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?
Czyżby najsensowniej też podłogówka? :wink:

Ryska
09-06-2009, 20:40
Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?
Czyżby najsensowniej też podłogówka? :wink:
Zastanawiamy się czy podłogówka czy grzejnik - taka prowizorka, bo z tego co się zorientowaliśmy żeby zamontować grzejnik niskotemperaturowy to trzeba rownież zamontować jakies urządzenie. W sumie tylko słyszałam i tak do końca nie wiem jak to sie nazywa ale to podobno drogie rozwiązanie.

Kurcze coś za dużo tych "chyba" :-?

panda
09-06-2009, 22:14
.......żeby zamontować grzejnik niskotemperaturowy to trzeba rownież zamontować jakies urządzenie. W sumie tylko słyszałam i tak do końca nie wiem jak to sie nazywa ale to podobno drogie rozwiązanie.
W łazience (osobna pętla, osobno sterowana) na powrocie podłogówki daliśmy grzejnik drabinkowy, bez żadnych wynalazków. Do ręczników wystarcza.

edde
09-06-2009, 22:29
Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?
Czyżby najsensowniej też podłogówka? :wink:
Zastanawiamy się czy podłogówka czy grzejnik - taka prowizorka, bo z tego co się zorientowaliśmy żeby zamontować grzejnik niskotemperaturowy to trzeba rownież zamontować jakies urządzenie. W sumie tylko słyszałam i tak do końca nie wiem jak to sie nazywa ale to podobno drogie rozwiązanie.

Kurcze coś za dużo tych "chyba" :-?

ktoś Cię chyba urabiał w jakies urządzenie podnoszące temp zasialnia (takie cudo rzeczywiście musi być b. drogie) tylko po co to? wystarczy dobrać odpowiednio duży grzejnik do niskiej temperatury zasilania (coś jakby ostro przewymiarować grzejnik, tak ze 2-3 razy :wink: )

mery26
10-06-2009, 06:32
Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?
przewymiatowany grzejnik, ogrzewanie ścienne, podłogowe, albo najprościej zwykły konwektorek-przecież to piwnica-nie bedziecie tam siedziec non stop, po co kombinować

HenoK
10-06-2009, 06:42
Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?
Czyżby najsensowniej też podłogówka? :wink:To zależy jak będzie ogrzewana ta piwnica. Czy chodzi o utrzymanie stałej temperatury, tak jak w pomieszczeniach mieszkalnych, czy ma być ona ogrzewana okresowo. W pierwszym przypadku zdecydowanie podłogówka. W drugim mógłby być grzejnik, ale ... jeżeli w całym domu będziemy grzali pompą ciepła w większości w II taryfie, to jak będzie zmieniała się temperatura w ciągu doby w pomieszczeniach z grzejnikami ?
Chyba, że tylko po to aby zagrzać to pomieszczenie włączymy dodatkowo pompę ciepła.

Ryska
10-06-2009, 07:23
Ma ktoś PC i sposób na ogrzewanie piwnicy ?
Czyżby najsensowniej też podłogówka? :wink:To zależy jak będzie ogrzewana ta piwnica. Czy chodzi o utrzymanie stałej temperatury, tak jak w pomieszczeniach mieszkalnych, czy ma być ona ogrzewana okresowo. W pierwszym przypadku zdecydowanie podłogówka. W drugim mógłby być grzejnik, ale ... jeżeli w całym domu będziemy grzali pompą ciepła w większości w II taryfie, to jak będzie zmieniała się temperatura w ciągu doby w pomieszczeniach z grzejnikami ?
Chyba, że tylko po to aby zagrzać to pomieszczenie włączymy dodatkowo pompę ciepła.
W piwnicy będzie pralnia (temperatura taka co by nie zamarzła woda i pranie nie skisło) - i będzie pokój z komputerem używany zazwyczaj wieczorami.
Dumam, że dobrze by było poprostu odkręcić grzejnik na czas przebywania w pomieszczeniu "biurowym" no a w pralni zdało by się mieć ten grzejnik całyczas odkręcony.

panda
10-06-2009, 08:33
W piwnicy będzie pralnia (temperatura taka co by nie zamarzła woda i pranie nie skisło) - i będzie pokój z komputerem używany zazwyczaj wieczorami.
Dumam, że dobrze by było poprostu odkręcić grzejnik na czas przebywania w pomieszczeniu "biurowym" no a w pralni zdało by się mieć ten grzejnik całyczas odkręcony.
Nie kombinuj, rób podłogówkę. Pranie to i na mrozie wyschnie. Dla komputera (i jego obsługi) takie wahania temperatury i wilgotności dobre nie są.

seba_x
10-06-2009, 09:09
ja i tak jak pisałem, będę zadowolony jak będzie to 2 czy 2,5 tys.
Za rok powiem czy się sprawdziło :)

miną już ponad rok , możesz się pochwalić ile ci wyszło

wit74
10-06-2009, 09:46
No właśnie to wątek o kosztach.
Sezon za nami, może jakieś podsumowania :wink:

mery26
10-06-2009, 11:27
No właśnie to wątek o kosztach.
Sezon za nami, może jakieś podsumowania :wink:
mowisz-masz:
Pierwszy sezon (2007/2008) 7 m-cy grzania na C11 - ok. 2,5 kzł (ok. 5 000kWh, 2800 h pracy)
Drugi sezon (2008/2009) podobnie ale już na G12 - ok. 1,5 kzł (ok. 3 600kWh, 1800 h pracy)
Domek 180 m2 użytkowej (220m2 podłogówki + garaż itp.), ok. 800 m3. PCi Neura 7/14.
Statystycznie h pracy PCi nie kosztuje więcej niż 1 zł, natomiast średni koszt 1 kWh (brutto) to:
2007/2008 - 0,5 zł (C11);
2008/2009 - 0,4 zł (G12)

Sasha
12-06-2009, 11:02
ja i tak jak pisałem, będę zadowolony jak będzie to 2 czy 2,5 tys.
Za rok powiem czy się sprawdziło :)

miną już ponad rok , możesz się pochwalić ile ci wyszło

kilka słów wstępu
nie mam drzwi wewnętrznych i drzwi pomiędzy domem a garażem więc wieje chłodem
nie paliliśmy w kominku - brak drewna w tym sezonie już będzie
mieszkamy od grudnia
mamy wszystko na prąd bo nie ma gazu
dom ok. 230 m2 pow. użytkowej
całość na niskiej temp.
prąd budowlany
w domu 4 osoby / małe dzieci
temp w domu 21 st C

rachunki za prad w tym: ogrzewanie, cwu, gotowanie itd (nie mam niestety podlicznika do PC)
grudzień/styczeń - 2.200
luty/marzec- 1.400

na rachunek kwiecień/maj czekam

Nie wiem jak z tego obliczyć ile faktycznie kosztowało ogrzewanie
mam jednak takie nieodparte wrażenie, że większość kosztów pochłonie cwu, oraz gotowanie.
PC ma moc znamionową 2,22, a nasza indukcja 7,4 kW

ktoś wie jak mogą wyglądać proporcje ogrzewanie vs. reszta zużycia?

wit74
12-06-2009, 11:29
Pow użytkowa 120mkw,powierzchnia podłogówki 143mkw plus ogrzewany garaż 19,5mkw.Temp w domu 21-22,5C temp garażu 11-20C(pod koniec sezonu ustawiłem wreszcie min temp. czyli 11C).4 razy odpalony kominek - rekreacyjnie.Wentylacja grawitacyjna.Brak podlicznika PC,Licznik II taryfowy.Rachunek za 7,5 miesiąca(19 wrzesień 2008- koniec kwietnia 2009) 1772 PLN.
Myślę ,że z co. oraz CWU zamknąłem się w 1200 zł .
W następnym sezonie chciałbym jeszcze obniżyć w sposób bezpieczny temp w garażu i to powinno rzutować na niższe zużycie energii.

Sasha
12-06-2009, 12:30
Pow użytkowa 120mkw,powierzchnia podłogówki 143mkw plus ogrzewany garaż 19,5mkw.Temp w domu 21-22,5C temp garażu 11-20C(pod koniec sezonu ustawiłem wreszcie min temp. czyli 11C).4 razy odpalony kominek - rekreacyjnie.Wentylacja grawitacyjna.Brak podlicznika PC,Licznik II taryfowy.Rachunek za 7,5 miesiąca(19 wrzesień 2008- koniec kwietnia 2009) 1772 PLN.
Myślę ,że z co. oraz CWU zamknąłem się w 1200 zł .
W następnym sezonie chciałbym jeszcze obniżyć w sposób bezpieczny temp w garażu i to powinno rzutować na niższe zużycie energii.

wychodzi po 236 zł / mc
to rachunek tylko za PC czy za cały prąd
pytam bo to prawie tyle co płaciłem za prąd w bloku i zastanawiam się jak to możliwe aby rachunek był tak niski

mery26
12-06-2009, 13:06
pytam bo to prawie tyle co płaciłem za prąd w bloku i zastanawiam się jak to możliwe aby rachunek był tak niski
mi wychodzi średnio poniżej 250 zł/m-c za energię el. do celów ogólno-bytowych - tj. bez co, w tym ok 50 zł na c.w.u
Jeśli masz w mieszkaniu TV i kompa non sto, starą lodówkę, zwykłe żarówki.... to co się dziwisz
wit74
Najlepiej sprawdzić (bez podlicznika) porównując wskazania licznika letnie do zimowych - o ile rytm dnia pozostaje bez zmian (dajmy na to 2 tyg. urlop poza domem).

lukol-bis
12-06-2009, 21:56
pytam bo to prawie tyle co płaciłem za prąd w bloku i zastanawiam się jak to możliwe aby rachunek był tak niski
mi wychodzi średnio poniżej 250 zł/m-c za energię el. do celów ogólno-bytowych - tj. bez co, w tym ok 50 zł na c.w.u
Jeśli masz w mieszkaniu TV i kompa non sto, starą lodówkę, zwykłe żarówki.... to co się dziwisz
wit74
Najlepiej sprawdzić (bez podlicznika) porównując wskazania licznika letnie do zimowych - o ile rytm dnia pozostaje bez zmian (dajmy na to 2 tyg. urlop poza domem).

Ja trochę jestem zdziwiony..... Mam nowoczesną lodówkę, żarówki energooszczędne, komp chodzi tylko w "uzasadnionych przypadkach", TV też, niczego, poza żelazkiem nie grzeję prądem..... i mam rachunki po 200zł/m-c.

Czy po zainstalowaniu PC..... mogę spodziwać się rachunków za prąd na poziomie 100zł/m-c???????????? :wink: :D :o :evil: :P

Sasha
12-06-2009, 22:11
Czy po zainstalowaniu PC..... mogę spodziwać się rachunków za prąd na poziomie 100zł/m-c???????????? :wink: :D :o :evil: :P

z tego wynika że chyba tak :)

PS
mój znajomy przechwala się że ma bardzo małe rachunki za prąd i gaz i są faktycznie małe.
po 3 poruszeniu tematu okazało się że w domu przebywają w godzinach 21 do 7 rano - bo tak pracują, a dzieci nie mają - i tak jest ustawione wszystko, od ogrzewanie po pranie :)
w ten spsób można naprawdę nieźle zaoszczędzić

u mnie niestety 2 dzieciaków, 3 w drodze, żona chwilowo w domu.

seba_x
13-06-2009, 06:36
rachunki za prad w tym: ogrzewanie, cwu, gotowanie itd (nie mam niestety podlicznika do PC)
grudzień/styczeń - 2.200
luty/marzec- 1.400


:o kurczę sporo , piszesz że nie masz drzwi między garażem a domem to chyba dlatego takie rachunki , rozmawiałem z sąsiadem (domek około 150m2) , za cały rok energia elektryczna kosztowała go 3tyś. (nie ma gazu)

Sasha
13-06-2009, 10:03
rachunki za prad w tym: ogrzewanie, cwu, gotowanie itd (nie mam niestety podlicznika do PC)
grudzień/styczeń - 2.200
luty/marzec- 1.400


:o kurczę sporo , piszesz że nie masz drzwi między garażem a domem to chyba dlatego takie rachunki , rozmawiałem z sąsiadem (domek około 150m2) , za cały rok energia elektryczna kosztowała go 3tyś. (nie ma gazu)

o to następny gość co ogrzewanie domu kosztowało grosze :) - przy tej zimie to wynik naprawdę super - zapytaj jak to zrobił

jack_2000
13-06-2009, 22:36
V 2008 - IV 2009 całkowite zużycie energii 2.300,- zł (+2 kubki drewna 300zł) czyli łącznie 2.600,- zł.

Szacuję, że koszt ogrzania domu + cwu wyniósł ok. 800,- zł. Zobaczymy jak w tym roku. Teoretycznie liczę na mniejsze zużycie, ale niestey prąd podrożał ok. 30% :evil:

P.S. Dodam, że miałem taryfę nocną (opłacało się) a od grudnia 2008 taryfa weekendowa ale ta już dała niewielkie oszczędności.

Gdybym miał prąd na jedenj taryfie zapłąciłbym ok. 3000 zł za rok. Domek 156m2. Garaż ogrzewany (podłogówka).

bonetka
14-06-2009, 11:50
Bo weekendówka to właściwie tylko dwa dni dodatkowe , całe w tańszej taryfie ... nie u wszystkich weekendowa znaczy to samo i u niektórych ceny weekendówki są ciut większe w tanich godzinach od poniedz.- piątku niż dwutaryfówka gdzie indziej .( poniedz-niedziela ) ..dlatego taka mała róznica między weeendówką a dwutaryfówką ...
Jack ....tak patrzę na tę podłogówkę w garażu ...moze nalezałoby dodawać że masz domek 156 mkw...a PC 10 kW .....( inni mieliby mniej więcej na taką powierzchnię 8 kW dla domku bez rekuperatora )

seba_x
15-06-2009, 06:44
rachunki za prad w tym: ogrzewanie, cwu, gotowanie itd (nie mam niestety podlicznika do PC)
grudzień/styczeń - 2.200
luty/marzec- 1.400


:o kurczę sporo , piszesz że nie masz drzwi między garażem a domem to chyba dlatego takie rachunki , rozmawiałem z sąsiadem (domek około 150m2) , za cały rok energia elektryczna kosztowała go 3tyś. (nie ma gazu)

o to następny gość co ogrzewanie domu kosztowało grosze :) - przy tej zimie to wynik naprawdę super - zapytaj jak to zrobił

doprecyzuję , to był koszt energii dla samej pompy ciepła .

wit74
15-06-2009, 06:54
Sasha
Suma za podany okres dotyczy całego zużycia (brak podlicznika do PC).Jak to mozliwe?No jest. W domu dwie osoby.Po 16.00 zawsze ktoś juz jest.Poza tym urządzenia w klasie A,A+. Max wykorzystywanie II taryfy( pralka,zmywarka),płyta gazowa,żarówki energooszczędne, jeden komputer.
Myśle,ze ilość osób w domu ma znaczenie(kilka pomieszczeń w jednej chwili oświetlonych,ilość prania i zmywania odpowiednio rożna)
co. i CWU pracowało >80% w II taryfie w tym okresie( pomimo,że bywało po 50% w obu taryfach przez kilkanascie dni).

Jack
Tak z ciekawości, ten koszt (800zł)to z drewnem czy sama PC :wink: ?

wit74
15-06-2009, 07:20
Sasha
"wychodzi po 236 zł / mc
to rachunek tylko za PC czy za cały prąd
pytam bo to prawie tyle co płaciłem za prąd w bloku i zastanawiam się jak to możliwe aby rachunek był tak niski"

Chcesz powiedziec ,ze w bloku płaciłes za prad miesiecznie 230zł? Mniej wiecej w bloku rachunek za prąd wynosi 120-200 zł za dwa miesiace.Chyba,że miałeś ogrzewanie na prąd

Sasha
15-06-2009, 07:58
Sasha
Suma za podany okres dotyczy całego zużycia (brak podlicznika do PC).Jak to mozliwe?No jest. W domu dwie osoby.Po 16.00 zawsze ktoś juz jest.Poza tym urządzenia w klasie A,A+. Max wykorzystywanie II taryfy( pralka,zmywarka),płyta gazowa,żarówki energooszczędne, jeden komputer.
Myśle,ze ilość osób w domu ma znaczenie(kilka pomieszczeń w jednej chwili oświetlonych,ilość prania i zmywania odpowiednio rożna)
co. i CWU pracowało >80% w II taryfie w tym okresie( pomimo,że bywało po 50% w obu taryfach przez kilkanascie dni).

Jack
Tak z ciekawości, ten koszt (800zł)to z drewnem czy sama PC :wink: ?

tylko PC, drewna nie było
ale tak jak pisałem dopiero co się wprowadziliśmy, a w domu jeszcze trwały jakieś prace wykończeniowe np sufit podwieszany w jednym z pomieszczeń, malowanie itd
gość który wykonał nam PC, mówił że jak się nie ma drzwi i od garażu wieje chłodem to po prostu trudno mówić o normalnych kosztach. Dodatkowo brak parapetów (były w marcu) też miał się dać we znaki.
Wiem że mój dom jest większy, ale mimo to chciałem porównać się z kimś kto rówieniż zaczął mieszkać w podobnym okresie co ja.
W domu cały sprzęt klasa A+, od marca 70% oświetlenia energooszczędnego

mamy małą Łucję, więc w mieszkamy w domu cały czas. Temp. co najmniej 21 i to w całym domu - garaż siłą rzeczy ogrzewany

Ale
Dom ok. 230 pow użytkowej (305m2 podłogi)
PC moc 10,4 kW (2.22 kW) COP 4.6 AlphaInnoTec
Temp dolnego źródła w największe mrozy -1,3 -> normalnie w okolicy zera
Temp zasilania wg mnie nie przekroczyła 35 stopni C
prąd budowlany więc stała taryfa
5 osób
na początku trochę walczylismy z ustawieniami krzywych grzewczych
ostatecznie stanęło na:
zasilanie 34,5 przy -20
i 18 przy +18
Czy ktoś jest kto zaczynał w podobnych warunkach i kto mógłby autorytatywnie stwierdzić, że faktycznie to zużycie jest bardzo duże.
Trochę rozmawiałem z ludźmi, ale raczej wszyscy mówią, że jak na ten dom i te warunki to nie jest zły wynik.

PS
Dom 24 ytonk + 15 cm styto
dach 25 cm wełny
sufity 40 cm wełny

wit74
15-06-2009, 08:05
Wg mnie Twój rachunek jest bardzo zadawalający.Mam powierzchnię ogrzewaną wlasciwie o połowe mniejszą i mniej osob w w domu i chyba dom bardziej wykończony.Zatem ,nie martw sie. Napisałeś,że masz prąd budowlany.....to zobaczysz gdy przejdziesz na II taryfowy lub weekendowy,składaj już wniosek :wink:

HenoK
15-06-2009, 08:10
Dom 24 ytonk + 15 cm styto
dach 25 cm wełny
sufity 40 cm wełnyPo co w sufitach tyle wełny ?

mery26
15-06-2009, 08:50
Trochę rozmawiałem z ludźmi, ale raczej wszyscy mówią, że jak na ten dom i te warunki to nie jest zły wynik.
nie jest-poza tym uwzględnij pierwszy sezon
w moim przypadku FV z ZE w I sezonie wyniosły ok. 4,1 kzł. W drugim - 2,8 kzł.
Składa się na to wiele czynników: taryfa C11, dużo prac z elektronarzędziami (a te ciągną :-? ), osuszanie pomieszczeń, braki w wykończeniu (parapety, drzwi, niedoróbki), zaznajomienie się z obsługą PCi (programowanie na II taryfę, programator na cyrkulację), brak kominka itp. itd...
Generalnie trzeba "ustawić" dom do trybu życia. Np. co chodzi głównie w II taryfie, jak przymrozi to dodaje kilka godzin w I tak aby wyższe zużycie prądu przez PCi (II bieg) wykorzystywało max. II taryfe. Cyrkulacja pracuje jak jesteśmy w domu w określonych porach (przy dzieciakach schemat dnia to podstawa-zatem łatwo ustawić). PCi od cwu teraz (poza weekendami) tylko w II taryfie. Dzięki podniesieniu temp. na zasobniku 270l do 46-48 st. wody wystarcza.

v460
15-07-2009, 11:43
No to i ja się wypowiem.
Pompa Nibe Fighter 1140-12, dom ok. 230m2, podlogowka, 2 osoby dorosle + 2 malutkich szkrabow. W domu mieszkamy od marca 2009, pompa grzeje od listopada 2008 (budowe zaczelismy w maju 2008!).

Zuzycie pradu od listopad 2008 do czerwca 2009, czyli 8 miesiecy dla samej pompy to ok. 7200. Czyli wychodzi 900kWh/miesiecznie. Duzo to czy malo?

Całkowity czas pracy pompy (sprezarki) to 1914h, z tego na przygotowanie CWU 243h. Liczba załączeń sprężarki w tym okresie to 2932.

Tyle jeśli chodzi o całościowe spojrzenie. A teraz CWU. Pompa pracuje ze zbiornikiem o pojemności chyba 200l. Dziennie (dane dla okresu gdzie wyłączone było CO) średnio na potrzeby CWU pracuje ok. 100 minut, włącza się 15 razy i zużywa prawie 10kWh. Moim zdaniem to bardzo dużo bo wychodzi, że zużycie na godzinę pracy pompy ok. 5,9kWh (przy czym moc sprężarki to coś ok. 3,1kWh)!
Temperatura grzania CWU ustawiona jest na 42 - 52 oC, pompa obiegowa do CWU ustawiona jest sporadycznie (może ze 4 cykle po pół godziny w ciągu całej doby).

Czy ktoś mógłby się pokusić o jakąś sensowną analizę? Przy zużyciu prądu na poziomie 10kWh, dobowe koszty przygotowania wody wychodzą na poziomie 5,6PLN (jedna taryfa) czyli 168PLN. Koszt jak koszt, ale dla mnie to astronomiczny wynik jak na pompę, która ma być ekonomiczna.

Dodam, że po podłączeniu do podlicznika SAMEJ SPRĘŻARKI (osprzęt, elektronika idzie poza podlicznikiem) zużycie prądu na godzinę pracy wynosi 3,9kWh, czyli jest o 2kWh niższe. Co więc pobiera te 2kWh na godzinę pracy pompy??? Nie wierzę, że to procesor, elektronika i wyświetlacz LCD na pompie ;)

Pozdrawiam
Qba

HenoK
15-07-2009, 12:02
Dodam, że po podłączeniu do podlicznika SAMEJ SPRĘŻARKI (osprzęt, elektronika idzie poza podlicznikiem) zużycie prądu na godzinę pracy wynosi 3,9kWh, czyli jest o 2kWh niższe. Co więc pobiera te 2kWh na godzinę pracy pompy??? Nie wierzę, że to procesor, elektronika i wyświetlacz LCD na pompie ;)A jakie masz pompy obiegowe dolnego i górnego źródła?
Nie powinno to być aż tak dużo. Mierzyłeś w tych samych warunkach (temperatura dolnego źródła i podgrzewacza) ?

v460
15-07-2009, 12:25
A jakie masz pompy obiegowe dolnego i górnego źródła?
Nie powinno to być aż tak dużo. Mierzyłeś w tych samych warunkach (temperatura dolnego źródła i podgrzewacza) ?


Hm... Niestety nie wiem dokladnie. Nie wiem jaka jest roznica miedzy pompa dolnego i gornego zrodla. Rozumiem to tak, ze pompa dolnego zrodla odpowiada za ruch glikolu, a gornego za ruch wody w podlogowce. Czy tak?
Jesli mnie pamiec nie myli, obie te pompy maja po... 250W?
Jest jeszcze taka pompka, ktora odpowiada za ruch wody w CWU (ta co mam ja ustawiona na 4 zalaczenia po 30min). Ona ma na tabliczce znamionowej chyba nie wiecej niz 50W.

Nie kontrolowalem temperatury dolnego zrodla, ale mysle, ze nie roznila sie bardzo (krotki odstep czasu, podobna pogoda). Poza tym z 5,9 do 3,9 zuzycie spadlo dokladnie w momencie odpiecia od licznika wszystkiego poza sprezarka.
Nie wiem o co chodzi z temperatura podgrzewacza :(

Aha - podalem moc sprezarki 3,1kWh, ale w instrukcji jest tez podane, że dla tej pompy moc dostarczona to 2,4kWh a otrzymana 11,6kWh dla 0/35 oC. Nie znam sie, wiec nie wiem jak interpretowac to 3,1 vs. 2,4?


Pozdrawiam
Kuba

mery26
15-07-2009, 13:14
Poza tym z 5,9 do 3,9 zuzycie spadlo dokladnie w momencie odpiecia od licznika wszystkiego poza sprezarka.

Kuba-nie ma w zasobniku jakiej grzałki dodatkowej cwu?Może to tak zżera kWh :-?

v460
15-07-2009, 13:27
Kuba-nie ma w zasobniku jakiej grzałki dodatkowej cwu?Może to tak zżera kWh :-?

Generalnie grzałki ma pompa. Grzałka się załączała okresowo w zimę, ale w analizowanym okresie (jeśli chodzi o CWU) grzałka nie załączała się na 100%.
Pozdrawiam
Qba

HenoK
15-07-2009, 13:37
Aha - podalem moc sprezarki 3,1kWh, ale w instrukcji jest tez podane, że dla tej pompy moc dostarczona to 2,4kWh a otrzymana 11,6kWh dla 0/35 oC. Nie znam sie, wiec nie wiem jak interpretowac to 3,1 vs. 2,4?
Dla parametrów 0/50 st. C moc grzewcza wynosi 9,9kW przy mocy sprężarki 2,9 kW. ( http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html ). Do tego dodaj 0,25kW na pompę dolnego źródła + 0,17kW na pompę górnego źródła o masz prawie to co Tobie wychodzi. COP dla takich wartości wynosi 2,98 (z uwzględnieniem pomp obiegowych).

v460
15-07-2009, 14:31
Dla parametrów 0/50 st. C moc grzewcza wynosi 9,9kW przy mocy sprężarki 2,9 kW. ( http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html ). Do tego dodaj 0,25kW na pompę dolnego źródła + 0,17kW na pompę górnego źródła o masz prawie to co Tobie wychodzi. COP dla takich wartości wynosi 2,98 (z uwzględnieniem pomp obiegowych).

Dzięki, ale dodając obie pompy nadal mamy 3,4kWh na godzine pracy (a przypomnę, że u mnie wychodzi zużycie 5,9kWh na godzinę). Zbliżone zużycie (3,9kWh) wychodzi jedynie jak jest podłączona do licznika SAMA SPRĘŻARKA, a cały pozostały osprzęt idzie poza licznikiem.

3,9kWh to może być chyba poprawne zużycie, bo sprężarka się załącza i wyłącza i ta "godzina pracy" buduje się tak naprawdę z kilku cykli po kilka minut. Pewnie przy załączeniu sprężarka "bierze" nieco więcej prądu.
No ale między 3,9 a 5,9 jest różnica 2kWh - czyli wychodzi na to, że osprzęt (wszystko poza pompą) zjada 2kWh! Co jest tyleż kosmicznym, co nierealnym wynikiem. Skąd więc takie dodatkowe zużycie się wzięło, jeśli założyć, że grzałki się nie załączają (przynajmniej czas pracy grzałek się nie zmienia).

Problem jest dla mnie dość ważny, bo wbrew pozorom generuje całkiem spore straty. Pompa pracuje na CWU ok. 100 minut dziennie. Te 2kWh w ciągu 100 minut daje zużycie 3,33kWh (na dobę), prawie 100kWh w miesiącu i 1200kWh w roku. Koszty dla 56 groszy to odpowiednio: 1,86pln, 56pln i ponad 670pln w roku :(

Pozdrawiam
Qba

sSiwy12
15-07-2009, 15:18
Nie ma cudów. Odepnij (fizycznie) grzałki.

Można również sprawdzić w ustawieniach, jak zaprogramowane jest grzanie CWU, czy tylko przez PCi, czy też łącznie z grzałkami.
Możliwe również, że funkcja „przegrzewania legionelli” działa przez cały czas.

To wygląda tak, jakby CWU w całości grzały grzałki.
10kWh na podgrzanie CWU przez PCi, toć to przy najniższym COP=3 daje zużycie 30kWh – co daje możliwość podgrzania około 1m3 wody.

v460
15-07-2009, 15:50
Nie ma cudów. Odepnij (fizycznie) grzałki.

Można również sprawdzić w ustawieniach, jak zaprogramowane jest grzanie CWU, czy tylko przez PCi, czy też łącznie z grzałkami.
Możliwe również, że funkcja „przegrzewania legionelli” działa przez cały czas.

To wygląda tak, jakby CWU w całości grzały grzałki.
10kWh na podgrzanie CWU przez PCi, toć to przy najniższym COP=3 daje zużycie 30kWh – co daje możliwość podgrzania około 1m3 wody.

Dzięki za podpowiedzi. Dziś spotykam się z gościem, który mi to montował. Pogadamy i podsunę mu te spostrzeżenia. Może coś się wyjaśni.

Pozdrawiam
Qba

bonetka
16-07-2009, 12:18
Witam

owszem moga być grzałki ( ale przecież ilośc pracy podgrzewacza temu przeczy ) a trudno żeby żle liczył i tego nie wykazywał ...
rzeczywiście legionnella może być bardzo czesto ( zobaczyć w ustawieniach sczególnie menu 1.8 częstotliwość co ile czasu włącza się DCW ....czyli legionella bo w NIBE DCW to własnie to a nie jak w innych w dwóch znaczeniach i jako większa temperatura CW niekoniecznie do legoionelli tylko jak są goscie żeby zwiększyć temp. zbiornika i do legionelli )
druga sprawa rzeczywiście podgrzewane jest do 52 *C a to trochę dużo ....niektórzy mają normalnie 45-47 + histrezę .( czyli przy H 4 .....49 *C ) ...menu 1.6 temp. wyłaczenia DCW .....1.7 wyłaczenie spręzarki pzry DCW .
Natomiast jest jeszcze coś takiego jak ...... "bezczynna konsumcja PC" ....były prowadzone testy ( dawno ) ale pokazują pewne sprawy i wsród PC największą bezczynną energię miała IVT 815 kWh/rok ...a pózniej właśnie NIBE 727 kWh/rok ...
najmniej miała Stiebel 317 kWh/rok .....Viessman 525 , Thermia 622 kwh/rok
owszem to nie była dzisiejsza Nibe tylko wczesniejszy typ ale jeśli tego nie poprawili w tych nowych to pewne straty są . ( ja nie taka języczna jestem :( ale własnie w ten sposób liczyli straty wynikajace z róznej izolacji zbiornika jeśli chodzi o cwu .i utrzymanie jej temp. w zakładanym przedziale temperaturowym ...początkowo myślałam że to straty sterownika ..) .
1140 ..to ta mała bez zb cwu razem ..ale osobno ma i na zasadzie dwupłaszczowej .

mery26
16-07-2009, 12:38
podgrzewane jest do 52 *C a to trochę dużo ....
rzeczywiście-b.istotny parametr
obecnie podgrzewacz mam ustawiony na ok. 45st.C Jak dla mnie to b.dużo. Zużycie poniżej 100kWh/m-c (wg. podlicznika: podgrzewacz, pompa cyrkulacji, sterownik co)

v460
16-07-2009, 13:38
owszem moga być grzałki ( ale przecież ilośc pracy podgrzewacza temu przeczy ) a trudno żeby żle liczył i tego nie wykazywał ...
rzeczywiście legionnella może być bardzo czesto ( zobaczyć w ustawieniach sczególnie menu 1.8 częstotliwość co ile czasu włącza się DCW ....czyli legionella bo w NIBE DCW to własnie to a nie jak w innych w dwóch znaczeniach i jako większa temperatura CW niekoniecznie do legoionelli tylko jak są goscie żeby zwiększyć temp. zbiornika i do legionelli )

Grzałki na 100% sa wylaczone i nie zalaczaja sie (nie tylko w menu, ale ponoc tez jakims "potencjometrem"). Program przeciw legionelli nie moze sie zalaczyc, jak grzalki odlaczone.



druga sprawa rzeczywiście podgrzewane jest do 52 *C a to trochę dużo ....niektórzy mają normalnie 45-47 + histrezę .( czyli przy H 4 .....49 *C ) ...menu 1.6 temp. wyłaczenia DCW .....1.7 wyłaczenie spręzarki pzry DCW .

Nie rozumiem o co chodzi z ta histereza. Nastawilem zakres 40-52, zeby maksymalnie zmniejszyc liczbe zalaczen sprezarki (obecnie ponizej 10 razy na dobe). Ale rzeczywiscie chyba ustawie 42-50.



Natomiast jest jeszcze coś takiego jak ...... "bezczynna konsumcja PC"

No o tym nie wiedzialem.



1140 ..to ta mała bez zb cwu razem ..ale osobno ma i na zasadzie dwupłaszczowej

Mozliwe, ze za czesciowe duze zuzycie byla odpowiedzialna pompka cyrkulacji cieplej wody. Ustawiono ja na ON, zamiast na "TIMER". Pracowala w zwiazku z tym cala dobe (nie wiem od jak dawna, zobacze co bedzie przy ustawieniu na OFF). Jak pompka chodzi to zuzywa prad (24h x 50W = 1,2kWh) a dodatkowo podobno znaczaco przyspiesza wychladzanie sie wody - ktos pisal, ze spadek temp. przy zalaczonej pompce to 1oC/h a przy wylaczonej zaledwie 0,3oC/h.

Pozyjemy / zobaczymy. Dzis odczytam ile czasu pracowala sprezarka w nowych warunkach. Aha - no i powiedzcie czy czas pracy ok. 1h40m na CWU to duzo czy malo? Ja wiem, ze "w zaleznosci od wielu czynnikow", ale tak ogolnie...

Pozdrawiam
Qba

sSiwy12
16-07-2009, 14:04
Przy mocy nominalnej 12kW, to w tym czasie PCi „wyprodukowała” 20kWh, a tym można ogrzać więcej niż 500l CWU.

bonetka
16-07-2009, 17:35
Oczywiście że możesz mieć wyłaczone grzałki i może rzeczywiście w Nibe tak jest że DCW działa tylko z grzałkami ale .....skoro można ustawić jej temp. w zakresie 40-70*C to przecież grzałki przy tej temp. np. 45 są niepotrzebne i wynikałoby z tego że DCW niekoniecznie musi być z grzałkami żeby grzała DCW bo przecież do pewnej wysokosci temperatury PC grzeje sama ( w wiekszości PC jest to około 55 *C ) a dopiero wyżej od tej temperatury przy użyciu grzałki. I nawet jak grzeje sama powyżej 50 stopni to jest to dużo ...i drożej niż uzskanie temperatury mniejszej .
Po prostu DCW może też słuzyć do legionelli jesli ustawi się wyskie temp.
Natomiast jeśli normalną ustawimy na 50 *C a DCW na 53 to przecież grzałki nie są potrzebne i nawet gdyby były włączone to by się nie załączyły .
W środku PC jest pokretło i tam fabrycznie jest ustawione na max temp. cwu 65 *C ( pozycja pokrętła C ) ale można ustawić mniej i więcej ( zakres A-F )
W Nibe nie ma czegos takiego jak histereza ...w niektórych jest i np. jak masz ustawione 46 to histereza znaczy tyle ( np. 4) że PC dogrzeje temp. do 48 i się zatrzyma natomiast jak będzie stygło to jak spadanie do 44 *C to się włączy i zacznie podgrzewać . W Nibe jest temp. minalna i max cwu i w ramach tej tem. ona pracuje ( nie wyżej niż max i nie niżej niż min ) .
Natomist to g.1.40 minut na dzień grzania cwu to nie jest jakiś zadziwiający wynik ......tyle samo czasu na dzień grzeje chyba Mery26 :) ...a ma PC samą do cwu ( system CK ). ( tam chyba zb 270l ) to zależy od zużycia wody , od temp. do jakiej się podgrzewa , jak szybko stygnie zb ( do jakiej jest ustawiony ..czyli o ile musi jednorazowo podgrzać stopni tę wodę ) ,
I jeszcze co innego podgrzać wodę jednorazowo od np. 10*C ( temp. wody wodociągowej ) do 52 *C .. a co innego za każdym razem gdy jest pobór .PC dopuszcza zimną i podgrzewa całość do zadanej temp.

sSiwy12
17-07-2009, 07:49
Natomist to g.1.40 minut na dzień grzania cwu to nie jest jakiś zadziwiający wynik ......tyle samo czasu na dzień grzeje chyba Mery26 :) ...a ma PC samą do cwu ( system CK ). ( tam chyba zb 270l ) .

Ale Mery26 podgrzewa z mocą (nominalną) około 4,5kW zużywając przy tym około 2,5kWh, (a uwzględniając COP=3 to wychodzi 7,5kWh) a tu podobna ilość wody podgrzewana jest mocą (nominalną) 12kW zużywając 10kWh, (a uwzględniając COP=3, to wychodzi 30kWh).

Można to podsumować tak:
Albo zużywa 200 – 300l CWU podgrzewanej samymi grzałkami, albo zużywa 600 – 900l CWU podgrzewanej przez PCi.

A może po prostu podlicznik jest wadliwy?

bonetka
17-07-2009, 09:51
Siwy :) masz rację ( chodziło o sam czas grzanie ..ze nie dziwny jakiś )
Natomist to zuzycie całościowe 900kWh/m-c to biorąc pod uwagę powierzchnię ogrzewaną to przed Kilmawka wychodzi z wynikiem ....3,91 kWh/1m2 ...
ale myśmy liczyli w sezonie grzewczym ( od rozpoczęcia czasu grzania do końca stycznia ) a nie do czerwca .....wiec wynik jest przekłamany ( V460 jak masz dane z wcześniejszych miesięcy to sobie policz sam i zobacz jak na tle innych )
1. Jack ..............3.75 kWh/1 m2 ( dogrzewa kominkiem )
2. Klimaw ...........3,95
3. Mery26 .......... 4,45
4. Back&Zaba....... 5,66
5. Rume ..............6,15
6. Inka Opole .......7,00
7. A&zb................7,09
nie mieliśmy innych ....i takie najbardziej obrazują bo są rózne domy powierzchniowo i porównywanie samego zuzycia w kWh jest mylące.
A konkretnie ta sytaucja ....a może trzeba byłoby policzyć konkretnie dla takiej temp. wody 52 *C .....Mary na pewno nie grzeje aż do takiej temp. tylko do 45*C a to mniej aż o 7 *C..i skoro odpadaja grzałki ( bo są wyłączone ) ..nie żuzywa aż tyle wody 600 l ......to może to podgrzanie do takiej temp. tyle kosztuje ??? .....
podlicznik nie może być popusty bo ilosc kWh samej spręzarki też by żle pokazywał i zużyte kWh na wszystko też .....

Siwy a własciwie skąd Ty wziąłeś jej moc 4,5 kW ( model VT 152 ) skoro ona ma 1,85 kW ...o ile pamietam a z grzałką ( 1,5 kW ) 3,35 kW.max ( moc pobierana to 0,55 kW )

mery26
17-07-2009, 10:59
podgrzewa z mocą (nominalną) około 4,5kW zużywając przy tym około 2,5kWh, (a uwzględniając COP=3 to wychodzi 7,5kWh)
Podgrzewacz VT152 ciągnie ok 0,6kW. Uwzgledniajac miesieczne zużycie ok 90kWh - srednio maszyna pracuje 5-6 h/dobę. Przy COP=3 to moc grzania ok 1,8 kW. zasobnik 270l. Zadnych kąpieli w wannie-ino prysznic. Cyrkulacja na programatorze max. 20-30 min /dobe.
v460 pisał że cyrkulacja chodziła non stop-trzeba by raczej to ustawić na początek

v460
17-07-2009, 11:33
V460 jak masz dane z wcześniejszych miesięcy to sobie policz sam i zobacz jak na tle innych )
1. Jack ..............3.75 kWh/1 m2 ( dogrzewa kominkiem )
2. Klimaw ...........3,95
3. Mery26 .......... 4,45
4. Back&Zaba....... 5,66
5. Rume ..............6,15
6. Inka Opole .......7,00
7. A&zb................7,09


Niestety nie wiem, jak to się liczy dokładnie, dlatego kombinuję trochę. Nie wiem czy dobrze, skorygujcie w razie czego.

Od listopada 2008 do konca kwietnia 2009 (6 miesiecy = pol roku) zuzycie wynioslo 6096kWh. Powierzchnia to ok. 230m2.
Czyli 6096 / 230 = 26,5kWh/m2. I teraz mam to podzielic na liczbę miesięcy? Wychodzi 26,5 / 6 = 4,42

Czy to o to chodzilo? Obawiam się, że nie. No ale jesli mialbym to odniesc do calego roku... nalezaloby pomnozyc przez 12 (chociaz miesiace maj-wrzesien sa bardziej "oszczedne").

Pozdrawiam
Qba

bonetka
17-07-2009, 13:44
własnie o to ......4.42 kWh/1 mkw ...w okresie grzewczym co + cwu .....to bardzo dobry wynik ...
do całego roku to pewnie że można policzyć ...ale ...są rózne domy ...rózne zuzycua cwu .......rózna ilośc osób grzana do różnej temperatury ( u jednego np. cwu 45 a drugiego 50* C ) wieć to nic nie da bo wyniki bedą niemiarodajen i w lecie to sama cwu przecież i różna wieć jak sprowadzisz wszytko do jednego mianownika ?
Te podane wyniki ...ja kiedyś tak sie pobawiłam ...te dane było zebrane od Foremeczek nie dało się zrobić inaczej ...pewnie że można byłoby policzyc na samo co. ..byłoby to trudne a czasami niemozliwe ł ....policzyłam z tego co było dostępne ale jakąś orientacja jest .
Ogólnie zuzycie na dzień z jakim się spotkałam to w okresie grzewczym ( co +cwu ) to od 16 KWh na dzień do 35 kWh w zaleznosci od domu , ludków jakie mieszkają , ustawień PC , jedni lubią 20 *C temp. wewnętrzna a inni 22-23 itd itp .

jeśli chcesz dla całego roku i średnią to jak bedziesz miał zuzycie na rok to podzielisz na 12 to będzie na m-c ..i na powierzchnię .domu ...wyjdzie srednia na rok ...( co +cwu ) ale z kim to porównasz ?....i nawet jeśli ktos by Ci podał to co ..On mógłby mieć dom w innym rejonie kraju , inne ocieplenie domu , inna powierzcjnię , inną ilośc osób do cwu , inna temp. cwu , inne ustawienia PC...

wit74
17-07-2009, 13:47
v460
Wynik dobry 8) ,czyli średnio miesięczne zużycie 1016 kWh dla 230m kw.
4,42 kWh/m kw - średnia dla tego okresu.

Bonetka była szybsza

v460
17-07-2009, 14:57
v460
Wynik dobry 8) ,czyli średnio miesięczne zużycie 1016 kWh dla 230m kw.
4,42 kWh/m kw - średnia dla tego okresu.
Bonetka była szybsza

Bonetka, wit74 - mowicie, ze to dobry wynik? Kurcze - no to tylko jeszcze musze rozwiazac problem grzania cieplej wody i bede bardzo zadowolony.
Mam nadzieje, ze uda mi sie znalezc winowajce zwiekszonego zuzycia pradu na CWU.


Tak narawde w kosztach CO jest jeszcze sporo rezerwy, bo:
1) budowe zaczalem 05.2008, a ogrzewany okres to 11.2008-4.2009 (pompe wstawilem w momencie jak dom jeszcze "ociekal woda" - mokry dom, trudniej ogrzac) - drugi sezon i kolejne zazwyczaj sa tansze
2) przez caly ten okres dzialala na stale(!) pompa obiegowa dolnego zrodla (nastawili tak po instalacji, zeby sie odpowietrzyl wymiennik i nie wylaczyli, chodzila non stop... a to 250W/h czyli przez 6 miesiecy ponad 1000kWh)
3) nie zamykalo sie okno balkonowe (caly czas bylo rozszczelnione)
4) nie bylo drzwi do garazu (w garazu jest znacznie chlodniej i powietrze sie mieszalo)
5) przez mniej wiecej pol analizowanego okresu dzialal sam rekuperator (GWC musiałem wyłaczyć, bo skraplala sie w nim woda, a nie bylo pompki, zeby ja wypompowac)

heh - zawitalem na forum i zadalem pytanie, bo myslalem, ze jest kiepsko, ale okazuje sie, ze wcale nie jest zle... a moze byc bardzo dobrze ;)

Pozdrawiam
Qba

bonetka
17-07-2009, 16:38
V460 ..i dobrze że jest ta rezerwa bo ...
wszystkie Foremeczki o ile sie nie mylę miały bez rekupretorów a Ty masz rekuperator ....wiec mimo dobrego wyniku ..to powienien być jeszcze trochę lepszy ( PC dobrana mozna powiedzieć na 50 W/mkw ...czyli 50 x230= 11,5 kW ...a z rekupretorem niektórzy mają o 1-1,5 kW mnejszą PC ...czyli ktoś inny miałby 10 a Ty masz 12 kW ...pomijam dwutaryfówkę ) . Żeby się zorientować o co chodzi z cwu ...to gdybyś do niej zajrzał i podał ustawienia od 1.1 do 1.10 ...to może coś byśmy wymyslili ..dlaczego tak jest .....
Poza tym zobacz jeszcze raz ...np. z jednego dnia ....ile zużyła na cwu kWh jakie ustawienia tych parametrów ...czy coś zmieniałeś itd .........może się gdzieś pomyliłeś , coś żle odczytałeś ......
cyrkulacja oczywiscie nie za długo ( wystaczy aby ruszyło ) .....ale reszta jak jest dobrze to nie ma siły na taki wynik ...chyba że Wy kąpielowe Ludki i kilka razy dziennie po pełnej wannie + małe dzieci więc bez przerwy jakieś mycie ,...i do wyskoiej temp. grzanie cwu .......

jeszcze jedna sprawa ....
wcześniej policzyłeś co +cwu ...i skoro osiągnąłeś taki wynik na mkw to nie jest on jakos odbiegający od reszty a wrecz badzo dobry . Skoro dwa składniki były ok ! to z jakiej okazji jeden z nich mógłby być zły ( cwu ) chyba w domu grzałeś co. skoro są dzieci ? ...to co wczesniej było ok jak było razem ( co+cwu ) a teraz skoro grzeje samo cwu ( lato ) to jest żle ? .( za duży pobór prądu na grzanie cwu..rozumiem zużywa się wiecej wody bo lato ale bez przesady ) Niezbyt to rozumiem :roll:

v460
20-07-2009, 09:05
PC dobrana mozna powiedzieć na 50 W/mkw ...czyli 50 x230= 11,5 kW ...a z rekupretorem niektórzy mają o 1-1,5 kW mnejszą PC ...czyli ktoś inny miałby 10 a Ty masz 12 kW ...pomijam dwutaryfówkę ) .

1140-12 ma chyba tak naprawde 11,5kWh Czyli pomijajac rekuperator jest ok, ale i tak żałuję, że nie wziąłem pompy o oczko niżej.



Żeby się zorientować o co chodzi z cwu ...to gdybyś do niej zajrzał i podał ustawienia od 1.1 do 1.10 ...to może coś byśmy wymyslili ..dlaczego tak jest .....

Bardzo chętnie. Spróbuję spisać parametry i podam je jakoś niebawem.
Po zabawie z podlicznikiem (i wyłączeniu pompy cyrkulacyjnej CWU) wygląda to tak, że sprężarka pracuje ok. 1h10m dziennie. Na godzinę pracy zużywa ok. 3,9kWh czyli 4,5kWh dziennie. Problem w tym, że cała reszta (dwie pompy i elektronika) pobiera dodatkowe 2-3kWh. Moim zdaniem te 2-3kWh to zdecydowanie za dużo.



wcześniej policzyłeś co +cwu ...i skoro osiągnąłeś taki wynik na mkw to nie jest on jakos odbiegający od reszty a wrecz badzo dobry . Skoro dwa składniki były ok ! to z jakiej okazji jeden z nich mógłby być zły ( cwu ) chyba w domu grzałeś co. skoro są dzieci ? ...to co wczesniej było ok jak było razem ( co+cwu ) a teraz skoro grzeje samo cwu ( lato ) to jest żle ?
Dlaczego? Proszta sprawa - przy załączonym CO, przy tym metrażu po prostu tych kilku kWh nie zauważałem. W przypadku pracy na samo CWU jest istotne czy placisz 70 czy może 100 pln.

Pozdrawiam
Qba

bonetka
20-07-2009, 13:56
Rozumiem że grzejesz jednotaryfowo ...a to niestety trochę pieniążków kosztuje ( najlepsze wyniki uzyskują Ci co grzeją dwutaryfowo z czego 90% lub całość w taniej taryfie ) ale wtedy dobrze jest jak PC jest troszkę większa. Przy jednotaryfowym grzaniu i rekupretatorze mogłaby być miejsza.
Rozumiem że nie zuważyłeś wczesniej .....
Jakby tak policzyć i wziąc pod uwagę że grzejesz wodę o 10 *C ( z 42* do 52* ) i takim zbiornikiem 200/70 to zapotrzebowanie energii na takie podgrzanie wynosi 1,16 x 0,27m3 x10=3,13 kWh
to powinieneś grzać 26 min ( 3,13/11,6 ) jednorazowo ...( całościowe na dobę zalezy od wielu spraw izolacji zbiornika , poboru jak często będziesz dogrzewał dziennie ) .
g.1.10 dziennie to jakby miała dwa i pół cykla na dobę jeśli rzeczywiście porusza się w zakresie temp mini-max ) ....
Te pompy to GZ 170 W i GZ 250 W.....to razem jest 420W

a jeszcze takie pytanie ..czy czas pracy sprężarki obliczałeś sam czy odczytałeś z PC ..bo niektóre zawyżają czas bo np. w IVT są tylko godziny a nie ma minut .......i zlicza do całości .
i jeszcze jedno pytanie ...rozmawiamy o cwu a nie o co. ale ..nie masz zadnych rozumiem siłowników na rozdzielaczach ani innych wynalazków ??? bo siłownik o ile pamietam pobiera 2 W ...i ma się ich kilka lub kilkanaście na dom ( zalezy jak kto steruje i ile petli ma ) i mimo że nie działa co . ale pobierają te Waty ( są ciepłe;) )niby to drobnostka ale się liczy
i jeszcze jedno ...nie wiem jaki masz podlicznik ....ale na niektórych jest taka dziureczka i tam tak błyska ( kółeczko maleńkie na obudowie licznika ) ...czyli jak jest coś co pobiera jakieś drobne W to w którymś momencie to po ilus tam błyskach zlicza do całosci i pokazuje dopiero na liczniku jako 1 ....poobserwuj czy ten przyrost jest ....bo pompa GZ może pracować u Was w zaleznosci od ustawień ( u nas zawsze chyba że obejście ) ( jak masz ustawioną ? ) a DZ wtedy jak pracuje spręzarka ..ciut ją wyprzedzedzając i ciut za nią się wyłączając ...i gdyby było cos takiego ( ta dziurka ) to ..nawet czasowo ustawiając GZ ....żeby pompa DZ nie pracowała ..i w momencie gdy nie pracuje DZ ( nie grzeje cwu ) ...gdyby błyskało tzn . że to.. elektronika.... bo nic innego ....bo sprezarka nie , pompy DZ i GZ wyeliminowane , cyrkulacja nie włączona ......( moze to i na normalnym podliczniku udało by się zaobserowować tylko trzeba byłoby stać przy nim )

v460
21-07-2009, 09:48
g.1.10 dziennie to jakby miała dwa i pół cykla na dobę jeśli rzeczywiście porusza się w zakresie temp mini-max ) ....
Te pompy to GZ 170 W i GZ 250 W.....to razem jest 420W

Te wyliczenia to mnie przerastają ;)
W każdym razie co udalo mi sie nowego ustalic:
- sama sprezarka pobiera ok. 3,8kWh na godzine pracy (co jest wynikiem poprawnym jak sadze)
- cala reszta pobiera w przeliczeniu NA GODZINĘ PRACY SPRĘŻARKI aż 2,3kWh (co wydaje mi się wynikiem dość wysokim)

Tym bardziej, że obie pompy to razem 420W!



a jeszcze takie pytanie ..czy czas pracy sprężarki obliczałeś sam czy odczytałeś z PC ..bo niektóre zawyżają czas bo np. w IVT są tylko godziny a nie ma minut .......i zlicza do całości .

U mnie pokazuje się dokladny czas - godziny i minuty - pracy sprezarki.


i jeszcze jedno pytanie ...rozmawiamy o cwu a nie o co. ale ..nie masz zadnych rozumiem siłowników na rozdzielaczach ani innych wynalazków ???

Nie, nic takiego nie mam. Jedynie jeszcze zawor trojdrozny? Bo tak to sie chyba nazywa.


nie wiem jaki masz podlicznik ....ale na niektórych jest taka dziureczka i tam tak błyska ( kółeczko maleńkie na obudowie licznika ) ...czyli jak jest coś co pobiera jakieś drobne W to w którymś momencie to po ilus tam błyskach zlicza do całosci i pokazuje dopiero na liczniku jako 1 ....poobserwuj czy ten przyrost jest

Niestety mam podlicznik starego typu i w dodatku bez mozliwosci podejrzenia tego elementu zliczajacego impulsy.


....bo pompa GZ może pracować u Was w zaleznosci od ustawień ( u nas zawsze chyba że obejście ) ( jak masz ustawioną ? ) a DZ wtedy jak pracuje spręzarka ..ciut ją wyprzedzedzając i ciut za nią się wyłączając ...i gdyby było cos takiego ( ta dziurka ) to ..nawet czasowo ustawiając GZ ....żeby pompa DZ nie pracowała ..i w momencie gdy nie pracuje DZ ( nie grzeje cwu ) ...gdyby błyskało tzn . że to.. elektronika


No to u mnie wychodzi to tak, że jesli obie pompy dzialaja ciut dluzej to zuzywaja np. nie 420W a 500W. Czyli wychodzi, że elektronika zuzywa 2,3-0,5=1,8kWh na godzinę pracy sprężarki czyli 2,1kWh na dobę... co daje prawie 90W na godzine... sporo, zupelnie jakby ta pompa miala elektronike na lampach oparta a nie na ukladach scalonych ;)

Pozdrowienia,
Qba

ewadora
21-07-2009, 22:56
i jeszcze jedno pytanie ...rozmawiamy o cwu a nie o co. ale ..nie masz zadnych rozumiem siłowników na rozdzielaczach ani innych wynalazków ??? bo siłownik o ile pamietam pobiera 2 W ...i ma się ich kilka lub kilkanaście na dom ( zalezy jak kto steruje i ile petli ma ) i mimo że nie działa co . ale pobierają te Waty ( są ciepłe;) )niby to drobnostka ale się liczy

Bonetko -proszę oświeć mnie do czego służą te siłowniki w podłogówce- i czy na pewno nie potrzeba ich instalować?
Ja mam projekt z Comapu i tam są - do tego jest ich 47 :o za kwotę 7000 pLN :o - gdybym mogła z nich zrezygnować :roll: .
Człowiek się nie zna to mu wszystko wcisną. Ja myślałam ,ze one muszą być

piwopijca
22-07-2009, 06:49
Ja bede mial tylko niezbedne elementy, przeplywomierz (zeby w razie czegos moc sobie ponownie wyregulowac przeplywy), zawory odcinajace (zeby moc wogole odciac obieg) i odpowietrzniki (zeby nie musiec "recznie" odpowietrzac ukladu)
wiecej juz nie ma potrzeby a regulacje termostatyczne, pokojowe czy inne bajery sa zupelnie niepotrzebne przy poprawnie wykonanej podlogowce.
Wszystko powinno byc obliczone i wykonane wg projektu/obliczen
Kiedys zastanawialem sie i powaznie bralem pod uwage rozne regulatory, ale w zwiazku ze specyfika podlogowki nie maja one najmniejszego sensu - zbyt duza bezwladnosc zeby moc precyzyjnie sterowac temeratura w pomieszczeniu za pomoca pokojowych regulatorow. To musi byc juz "hardwarowo" zrobione :lol:

Pzdr.

ewadora
22-07-2009, 09:01
DZieki za info - ale prosze powiedziec jeszcze do czego sa te siłowniki. Musze miec jakies argumenty w rozmowie z wykonawca - że ich nie trzeba

a&zb
25-07-2009, 00:49
DZieki za info - ale prosze powiedziec jeszcze do czego sa te siłowniki. Musze miec jakies argumenty w rozmowie z wykonawca - że ich nie trzeba

A przez co one miałyby być sterowane? Przez czujniki temperatury w pomieszczeniach? tak jak napisał piwopijca - to bez sensu ze względu na bezwładność podłogówki, cykl regulacji wyniósł by pewnie ze dwie doby, powodując kilkustopniowe wahania temperatury w pomieszczeniach.

Podłogówkę trzeba zaprojektować tak, aby można było w razie potrzeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nieużywanych. Nie da się podwyższyć w jednym pokoju bez oddziaływania na całość.

jack_2000
13-01-2010, 18:16
Skończył się roczek 2009 więc czas na podsumowania kosztów :lol:

Przypomnę dom 153m2, w ubiegłym sezonie temp. w domu 21,5-22,0 stopnie od czasu do czasu kominek. Obecnie w kominku zapaliłem 2 razy tak żeby przepalić, w domu podniosłem temp. do 22,0-22,5. Niestety doszły dodatkowe prądożerne sprzęty - 2 komputery, kolejny TV, no i pompa do nawodnienia 1100W która chodzi w okresie letnim ok. 40h na miesiąc.

I oto moje koszty (tak jak pisałem - drewna do kominka nie wykorzystywałem, taryfa g12w czyli dwutaryfowa weekendowa, podaję całkowitą energię zużytą do c.o. i c.w.u. a także energia na inne potrzeby bytowe - pranie, gotowanie, oświetlenie itp.

I 2009 - X 2010:
I taryfa 1690KWh, II taryfa 5243KWh czyli zużycia w drogiej I taryfie mniej niż 25%, II tania taryfa ponad 75% ! Oto chodziło :-)

Koszt całkowity za energię za rok 2009 - 2.536,- zł :-)

Patrząc po okresie letnim gdzie nie używałem c.o. rachunek za prąd wynosił ok. 135 zł minus podgrzanie cwu 10,- zł czyli czysty prąd bez cwu i c.o. ok 125,- zł . Czyli 125,- zł x 12 miesięcy tj. ok. 1500,- zł.

Cały zużyty prąd za rok 2009 tj. 2.536,- zł minus 1.500,- zł to wychodzi zużycie Pompy Ciepła do c.o. i c.w.u. troszkę ponad 1.000,- zł !!! :wink:

Pinok
13-01-2010, 18:31
Wynik godny pozazdroszczenia :D

pluszku
13-01-2010, 19:08
Wynik godny pozazdroszczenia :D
Ehhh, taaaaaakie byly perspektywy a tu niestety ceny pradu wszystko pokrzyżowały. Niczego w Polsce nie można byc pewnym.
Kiedys szacunki mowily, ze koszt ogrzewania z PC jest praktycznie zerowy, bo ciepło mamy z gruntu, teraz koszt grzania z PC zrownał sie z kosztem gazu.
Tylko gdy ktos miał do wyboru PC lub gaz i wybrał PC to kto mu teraz zwroci te koszty?
Aby nie byc gołosłownym ,tegoroczna zima jest znacznie gorsza od zeszlorocznej. Wtedy w grudniu trawka byla jeszcze zielona a w tym roku juz w padzierniku przyszla pierwsza fala mrozow.
Przy takiej zimie kociołek zjada dziennie 5 m3 GZ50 - czyli 150 m3/miesiac, liczac po 1,75 zl mamy 260 zm/miesiac. Grzejemy 5 miesiecy 01.11 - 31.03.
Koszt gazu 1300 zl.
Dodajac c.w.u mamy 500 zl oszczednosci rocznie - inwestycja sie zwraca po 50 latach? Polska jeszcze niestety nie dorosła do ekologii a wydobywanie ciepła z glebi ziemi ostatnio kojarzy sie z pwnym duchownym z Torunia co tez chciał to robic.

jack_2000
13-01-2010, 20:31
Wynik godny pozazdroszczenia :D
Ehhh, taaaaaakie byly perspektywy a tu niestety ceny pradu wszystko pokrzyżowały. Niczego w Polsce nie można byc pewnym.
Kiedys szacunki mowily, ze koszt ogrzewania z PC jest praktycznie zerowy, bo ciepło mamy z gruntu, teraz koszt grzania z PC zrownał sie z kosztem gazu.
Tylko gdy ktos miał do wyboru PC lub gaz i wybrał PC to kto mu teraz zwroci te koszty?
Aby nie byc gołosłownym ,tegoroczna zima jest znacznie gorsza od zeszlorocznej. Wtedy w grudniu trawka byla jeszcze zielona a w tym roku juz w padzierniku przyszla pierwsza fala mrozow.
Przy takiej zimie kociołek zjada dziennie 5 m3 GZ50 - czyli 150 m3/miesiac, liczac po 1,75 zl mamy 260 zm/miesiac. Grzejemy 5 miesiecy 01.11 - 31.03.
Koszt gazu 1300 zl.
Dodajac c.w.u mamy 500 zl oszczednosci rocznie - inwestycja sie zwraca po 50 latach? Polska jeszcze niestety nie dorosła do ekologii a wydobywanie ciepła z glebi ziemi ostatnio kojarzy sie z pwnym duchownym z Torunia co tez chciał to robic.

pluszku twój tekst wetchnął we mnie nadzieję, że ja jednak miałem rację (chciałem gaz) a nie żona (chciała pompę ciepłą) :o ale niestety przeczytałem z uwagą wątek:
"ile gazu już Wam poszo w tym seznie" i niestety nie napotkałem użytkowników którzy mieszzkają, mają 22 stopnie w domu i zużywają 5m3 gazu :evil: no chyba że we wrześniu lub październiku :lol:

Co niektórzy mogą ochwalić się zużyciem 4m3 ale średnio w roku a nie w sezonie grzewczym czyli zużywają ok 365 dni x 4 m3 = 1460m3 x 1,75 zł = tj. ok 2.550,- zł. Oczywiście patrzymałem na domy ok 150m2 powierzchni tak jak mój.

A więc koszty gazu w moim przypadku byłyby 1.500,- zł wyższe niż w przypadku pompy ciepła. Ja liczyłem że na instalacji gazowej zaoszczędziłbym przy instalacji 15 tys. zł w porównaniu z pc czyli inwestycje zrównają mi się po 10 latach.

Zdecydowałem się na pompę ciepła, bo za wszystko DZ, GZ, kotłownia, pompa, podłogówka w całym domu zapłaciłem poniżej 39 tys. zł i gdybym miał zapłacić 50-70 tys. zł to bym tego nie zrobił, bo też bym uważał to za inwestycję nieopłacalną.

NIESTETY ŻONA MIAŁA RACJĘ :P

jack_2000
13-01-2010, 20:34
chodziło mi o gaz butli - na gaz z sieci niestety nie mogłem liczyć :x

gaz z sieci to najbardziej opłacalny sposób ogrzewania domu (biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne i eksploatacyjne) ale niestety nie każdy ma możlwiości z tgo skorzystać :evil:

pluszku
13-01-2010, 21:09
chodziło mi o gaz butli - na gaz z sieci niestety nie mogłem liczyć :x

gaz z sieci to najbardziej opłacalny sposób ogrzewania domu (biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne i eksploatacyjne) ale niestety nie każdy ma możlwiości z tgo skorzystać :evil:
Gaz z butli to faktycznie niestety masakra cenowa. Ale PC to miała byc inna bajka. Niestety prad jest najszybiej drożejącym nosnikiem energii i chyba w najblizszym czasie to sie nie zmieni. Ponadto cenowe proporcje w taryfie G12 ciagle staja sie gorsze. Porownujac na przestrzeni ostatnich paru lat ceny w taryfie dziennej i taryfie nocnej oraz odnoszac sie do G11, zysk z G12 stale spada. A moja działeczka z wodami gruntowymi az sie prosiła o PC ale na szczescie odpuscilem to sobie.

a&zb
14-01-2010, 10:11
Wynik godny pozazdroszczenia :D
Ehhh, taaaaaakie byly perspektywy a tu niestety ceny pradu wszystko pokrzyżowały. Niczego w Polsce nie można byc pewnym.
Kiedys szacunki mowily, ze koszt ogrzewania z PC jest praktycznie zerowy, bo ciepło mamy z gruntu, teraz koszt grzania z PC zrownał sie z kosztem gazu.
Tylko gdy ktos miał do wyboru PC lub gaz i wybrał PC to kto mu teraz zwroci te koszty?
Aby nie byc gołosłownym ,tegoroczna zima jest znacznie gorsza od zeszlorocznej. Wtedy w grudniu trawka byla jeszcze zielona a w tym roku juz w padzierniku przyszla pierwsza fala mrozow.
Przy takiej zimie kociołek zjada dziennie 5 m3 GZ50 - czyli 150 m3/miesiac, liczac po 1,75 zl mamy 260 zm/miesiac. Grzejemy 5 miesiecy 01.11 - 31.03.
Koszt gazu 1300 zl.
Dodajac c.w.u mamy 500 zl oszczednosci rocznie - inwestycja sie zwraca po 50 latach? Polska jeszcze niestety nie dorosła do ekologii a wydobywanie ciepła z glebi ziemi ostatnio kojarzy sie z pwnym duchownym z Torunia co tez chciał to robic.

Powolutku.

http://biznes.onet.pl/za-gaz-zaplacimy-nawet-o-jedna-trzecia-wiecej,18490,3115949,1,prasa-detal

Jeśli do końca października i od początku kwietnia nie grzejesz to jesteśmy z innej bajki - lato 2009 było tak chłodne i mokre że jedyny miesiąc w którym ogrzewanie nie włączyło się ani razu to lipiec. A i tak żona narzekała że jest za zimno, pomimo że temperatura mierzona na wysokości 1,7m utrzymywała się w granicach 21,5-22 st.C, co przy podłogówce jest odpowoednikiem jakichś 23 st.C "grzejnikowych". Jak wilgotność spadła to przestała narzekać.

W kwestii kosztów, do gazu dodaj energię zużytą przez pompy obiegowe, to wcale nie tak mało.

Uzyskanie z GZ kosztów porównywalnych z PCi przy takim samym komforcie cieplnym wymaga solidnego docieplenia, lepszych okien i drzwi oraz zainstalowania rekuperatora, ale wtedy koszty się mniej więcej zrównują.

piwopijca
14-01-2010, 10:35
Hm...
Znowu ktos zaczyna pierdoly wypisywac o wyzszosci gazowego co nad PC i odwrotnie.
Juz kiedys napisalem i inni rowniez, zalezy to od konkretnego przypadku.
Jak mozna napisac ze gaz jest tanszy od PC? :evil: :evil:
Sorki, ale jedyne co jest dopuszczalne to stwierdzenie, ze gaz "mnie" wyszedl taniej noiz PC -ZADNYCH uogolnien nie wolno stosowac.
Powtorze bo juz kiedys podawalem takie info, mnie za przylacze chcieli skasowac prawie 18 500 PLN, dodac kondensacyjny kociolek i instalacje to wychodzi juz sporo a PC nie kosztowala mnie dwa razy tyle. Zwrot to max 10lat i to bez dodatkowych kosztow typu serwisowanie etc. -mam gwarancje na 5 lat z Vaillanta na moja geoTHERM plus.

Pzdr.

a&zb
14-01-2010, 12:34
Jak najbardziej.

Rozpiętość kosztów wykonania instalacji w oparciu o GZ i PCi jest ogromna.

ZAC
08-04-2010, 10:59
jednotaryfowo 140 mkw bez cwu , t wew 22-23 st C

Sezon 2008/2009 około 2900 PLN pierwszy sezon
Sezon 2009/2010 1/12/2009 - 15/03/2010 zużycie w stosunku do analogicznego okresu 2008/2008 większe o ok 3 % drugi sezon grzewczy

AnetkaS
10-04-2010, 16:32
Witam,

U nas podczas tegorocznej, pierwszej zimy w nowym domku, w styczniu, lutym koszt ogrzewania PC wraz z podgrzaniem wody, to po 500 zł/m-c.
Temp. w domu nie mniej niż 22 stopnie, powierzchnia calkowta domu z garażem to 220 mkw, ale garaż ogrzewalismy okresowo. Cięgle jedziemy na taryfie budowlanej - 0,67 zł za kw.
Dom jest jeszcze bardzo wilgotny.
Wydaje mi się, że to niezły wynik :)

rwxw
11-04-2010, 16:33
Wpisujcie się może do arkusza, bo takie dane w wątkach łatwo się gubią i trudno je porównywać:
http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en

zyzolek
14-04-2010, 14:38
Czy mogli by się ujawnić użytkownicy powietrznych pomp ciepła i podzielić się swoimi kosztami ogrzewania i cwu?
Bo sam zastanawiam się nad instalacją pompy powietrze-woda.
Jak to wygląda w praktyce?

faceone
20-04-2010, 14:24
Znalazłem fajny kalkulator porównujący koszty eksploatacyjne ogrzewania pompą ciepła z innymi rodzajami ogrzewania http://vikersonn.pl/kalkulator Wyniki wydają się oddawać rzeczywiste rachunki, co o tym myślicie?

faceone
27-04-2010, 10:56
Ale, że co niby jest nie tak?
Bawię się tym kalkulatorem i jak dla mnie działa ok.
Dom 150m2 budowany standardowo to będzie ok 15000kWh/rok razy cena prądu czy gazu i wychodzą takie wartości.
Te zyski wbrew pozorom po głębszej analizie też się zgadzają.

Frycuch
14-05-2010, 14:24
Na początek dla tych wszystkich, którzy postawili na nowe technologie (PC) - gratuluję odwagi.
Niestety moim zdaniem to ewidentny false start. Analizujecie tu koszty eksploatacji, a zapomnieliście o kosztach samej instalacji. Przy PC jest to powiedzmy 50 tys. PLN, co przy podzieleniu miesięcznie na 15 lat daje ok. 270 PLN na miesiąc (zakładając, że nic w tym czasie się nie popsuje). Dla mnie to jest czysta strata zamrażanie takich pieniędzy. Krótko mówiąc - PC jest inwestycją kompletnie nieopłacalną dla domów jednorodzinnych i pewnie jeszcze nie będzie przez długie lata.

Liwko
14-05-2010, 14:54
Na początek dla tych wszystkich, którzy postawili na nowe technologie (PC) - gratuluję odwagi.
Niestety moim zdaniem to ewidentny false start. Analizujecie tu koszty eksploatacji, a zapomnieliście o kosztach samej instalacji. Przy PC jest to powiedzmy 50 tys. PLN, co przy podzieleniu miesięcznie na 15 lat daje ok. 270 PLN na miesiąc (zakładając, że nic w tym czasie się nie popsuje). Dla mnie to jest czysta strata zamrażanie takich pieniędzy. Krótko mówiąc - PC jest inwestycją kompletnie nieopłacalną dla domów jednorodzinnych i pewnie jeszcze nie będzie przez długie lata.

Większej bzdury dawno nie czytałem. A jak masz inną metodę ogrzewania to masz ją za darmo, że nie dzielisz na te twoje 15 lat. Powiedz mi ile musiała by kosztować instalacja pompy ciepła żebyś w nią zainwestował? Odpowiedź mi proszę na to pytanie.

Frycuch
14-05-2010, 15:15
Większej bzdury dawno nie czytałem. A jak masz inną metodę ogrzewania to masz ją za darmo, że nie dzielisz na te twoje 15 lat. Powiedz mi ile musiała by kosztować instalacja pompy ciepła żebyś w nią zainwestował? Odpowiedź mi proszę na to pytanie.

Prosta odpowiedź. Tyle, żeby REALNA kwota miesięcznych wydatków na ogrzewanie była niższa od tej przy ogrzewaniu np. gazem.

Poza tym zakładając, że różnica w samej instalacji między PC a gazem wynosi np. 30 tys. PLN, to po tych przykładowych 15 latach, gdyby tę różnicę wpłacić do banku na 4% otrzymujesz powyżej 54000 PLN czyli ok. 24000 PLN na czysto, co też warto uwzględnić w kalkulacjach.

Można też, jeśli bierzesz kredyt w banku uwzględnić koszt kredytu kwoty nadwyżki pomiędzy instalacją PC, a gazem. Zaręczam - sam się zdziwisz jakie będą efekty używania prostych obliczeń matematycznych.

Chyba więc moje wnioski nie są aż taką bzdurą, o jakiej piszesz.

MIGacZ
14-05-2010, 15:24
A jak nie ma gazu przy działce??

Liwko
14-05-2010, 16:14
To teraz słuchaj. Za pompę zapłaciłem 10k, tyle co za dobrej klasy piec na gaz. Za odwiert zapłaciłem 10k (Kolektor płaski wyszedł by jakieś 6) ale nie robiłem przyłącza a najtańsze przyłącze to 3,5k.(u mnie kosztowało by jakieś 10k). Więc różnica wychodzi nie 30 a 6,5k. Jakieś pytania???

I jeszcze jedno, jakie masz opłaty stałe przy gazie?

Pinok
14-05-2010, 22:01
Tani prąd w II taryfie z pompą jest zawsze jeszcze 3-4 razy tańszy :D

Pinok
14-05-2010, 22:21
Taaa, wymyśliłeś sobie jakieś 70tyś i udowadniasz wszystkim jaki to jesteś sprytny bo nie zainstalowałeś sobie PCi.

Ciekawe skąd mniejszy COP "fachowcu" od siedmiu boleści w II-ej taryfie ?

Doucz się trochę jak chcesz ludziom kit wciskać.

Pinok
14-05-2010, 22:42
No jakbym grzał samym prądem i musiał zapłacić 8tyś za kończący się właśnie sezon to powaliłoby na pewno.

Pinok
14-05-2010, 22:49
Dokładnie tym samym sposobem, którym ty wyliczyłeś że pompa kosztuje 70tyś.

Pinok
14-05-2010, 23:08
" pełny montaż, podłogówka 140 metrów, woda i kanalizacja / deperełki typu zewnętrzny zawór niezamarzający do podlewania, dwa piony kanalizacyjne , istalacja grzejnikowa na górze. Wszystkie instalacje w systemie UPONOR, styropian systemowy z folią aluminową, plastyfikator do betonu. "

To może dodaj do tego jeszcze przyłącze wody i prądu, no i obowiązkowo armatura + biały montaż bo przecież ta ciepła woda z PCi musi gdzieś wypływać.

Nie stać cię na pompę to nie kupuj, niema takiego obowiązku.

Pinok
14-05-2010, 23:35
Jakbym słyszał kierowcę Daewoo że kupowanie Mercedesa się nigdy nie zwróci, a na dodatek jak tylko wyjedzie z salonu to już jest 30% w plecy.

Odpowiedź jest prosta, stać kogoś na Merca to kupuje.

Tylko po co te ciągłe próby udowadniania innym że popełnili największy błąd w życiu i NIGDY IM SIĘ NIE ZWRÓCI.

MIGacZ
15-05-2010, 06:37
Wyliczenie jest proste. Zakładając ze dziennie należy 15 godzin ogrzewać dom. Cena 1 kwh dla uproszczenia to 0,50 zł
Jeśli dom potrzebuje 12 kW do ogrzania to:
bezpośrednio z gniazdka wychodzi:
12kW x 15 h x 30 dni x 0.5 zł/kWh = 2700 zł

z PC przy COP 3 = 900 zł
zakładając że jest 5 miesięcy ogrzewania oszczędzamy w sezonie 9000 zł

P.S
pompy ciepła już nie tylko są po 70 tysi, są też duuużo tańsze

Liwko
15-05-2010, 07:14
max.10tys.zł z instalacją.


co to,chcińszczyzna ? ;)

Nie to nie chińszczyzna, a nawet gdyby to co? Zobacz na metki przy swoich butach, chyba że nie nosisz butów bo to się nie opłaca.
Zgadzam się jedynie z tobą co do cen tzw. renomowanych producentów. Walą nas po kieszeni aż miło. (opisywałem to gdzieś na przykładzie Viessmana)
Ta zima kosztowała mnie łącznie z ciepłą wodą 2000zł. Jestem spłukany po budowie. Jak miałbym zapłacić nawet przy beznadziejnym COP 6000 to chyba bym się powiesił. I nie truj mi o jakichś procentach w banku bo i tak różnica poszła by w budowę. A jacy głupi ci skandydawowie którzy w 90% nowo budowanych domów zakładają pompy chociaż prąd mają tani. Jaka głupia ta Europa zachodnia co od kilkunastu lat mocno w to inwestuje.
A jeżeli chcesz pompę za 10tyś. to masz pompy powietrze-woda. Uwierz mi, można je znaleźć jeszcze taniej.

HenoK
15-05-2010, 11:54
Dlatego przyjmuję,że "czysta" instalacja PC to nie 70tys.zł a 40tys.zł.To i tak dużo i nie wciskajcie ludziom,że PC jest opłacalna !!! bo nie jest.
Jeśli twierdzisz inaczej to podaj realne wyliczenia a nie kwotę z głowy na grzanie podłogówki prądem.
Jeśli się wstydzisz to ja to wyliczę ;)
Żeby było łatwiej to prąd w II taryfie to koszt od 0,27-0,3zł za kWh :D
Z moją pompą ciepła (koszty instalacji można znaleźć w moim dzienniku budowy) jestem po pierwszym sezonie grzewczym.
Nie mam osobnego licznika na pompę ciepła, ale szacuję, że koszt ogrzewania w sezonie grzewczym wyniósł u mnie 1100-1200zł.
Koszt przygotowania ciepłej wody nie przekracza 0,6zł/dobę, co daje roczny koszt ok. 220zł
W przypadku ogrzewania tylko za pomocą energii elektrycznej w II taryfie zapłaciłbym ok. 3000zł.
Za przygotowanie ciepłej wody płaciłbym min. 600zł.
Zmniejszenie kosztów w skali roku to 2200-2300zł.
Na instalację ogrzewania i przygotowania ciepłej wody korzystającą tylko z II taryfy musiałbym wydać min. 10tys. zł.

Roczne raty od kredytu w kwocie 22,5 tys.zł (różnica w kosztach mojej instalacji i instalacji elektrycznej) to ok. 2200zł.
Kredyt jest na 19lat i raty będą stopniowo malały.

No i jeszcze jedno, im większe podwyżki cen energii elektrycznej, tym szybciej będzie się zwracała moja inwestycja.

orko
15-05-2010, 13:46
HenoK:
Coś w twoich wyliczeniach jest nie tak.
Skoro za II taryfę zapłaciłbyś grzejąc prądem 3000 zł tzn, że twój dom zużył co najmniej 3000/0,3= 10000 kwh
Ponieważ masz około 150 m^2 to by znaczyło, że zużywasz 66 kwh/m^2 rocznie co jest raczej fatalnym rezultatem i przy takim ociepleniu o jakim pisałeś w dzienniku powinno być niemożliwe!

HenoK
15-05-2010, 14:06
HenoK:
Coś w twoich wyliczeniach jest nie tak.
Skoro za II taryfę zapłaciłbyś grzejąc prądem 3000 zł tzn, że twój dom zużył co najmniej 3000/0,3= 10000 kwh
Ponieważ masz około 150 m^2 to by znaczyło, że zużywasz 66 kwh/m^2 rocznie co jest raczej fatalnym rezultatem i przy takim ociepleniu o jakim pisałeś w dzienniku powinno być niemożliwe!Weź poprawkę na zimę, która była nieco chłodniejsza od typowej. No może jeszcze to, że zamiast standardowej temperatury 20st. C mam w pomieszczeniach 21-22 st. C. Natomiast wynik 66kWh/m2 rocznie wcale nie jest takim złym wynikiem. Izolację ścian i stropu mam niezła. Gorzej jest z izolacją pod posadzką (10cm styropianu) oraz z drzwiami zewnętrznymi.

HenoK
15-05-2010, 14:13
12kW x 12 h x 30 dni x 0.3 zł/kWh =1296zł (słabo ocieplony i zaizolowany dom)
z PC przy COP 3 = 900 zł
Różnica=396zł :)
Możesz wytłumaczyć jakim cudem wyszło Ci to 900zł przy PCi z COP=3,0 ?

HenoK
15-05-2010, 14:20
Jakim cudem aż tak dużo ? Możesz opisać ?
Sam niedawno podawałeś linki do pieca i bojlera ale nie było tam tak wielkiej kwoty ;)
Dlaczego tylko do kotła i bojlera? A w jaki sposób chcesz z tego kotła dostarczyć ciepło do pomieszczeń?
Owszem można wykonać instalację z ogrzewaniem elektrycznym za 2500zł, ale nie będzie to ogrzewanie akumulacyjne, a tylko takie sprawdza się, jeżeli chcemy ogrzewać tylko w II taryfie. Jeżeli policzysz ogrzewanie podłogowe z kablami lub wodne (bez wylewki) + kocioł elektryczny + bojler elektryczny + oczywiście montaż tego wszystkiego, to wyjdzie właśnie ok. 10tys. zł. Z podobnym wydatkiem musisz się liczyć przy piecach akumulacyjnych.

orko
15-05-2010, 14:46
HenoK.
Skoro z OZC wychodziło ci 30kwh/m^2 czyli 3-litrowy a uzyskałeś 66 kwh/m^2 rocznie, to jest fatalnie.
No chyba, że COP twojej PC to coś koło 1.5 co podważałoby w ogóle sens instalowania PC w takim domku jak twój.

HenoK
15-05-2010, 14:56
Nie ja to obliczałem a MIGacZ :)
W II taryfie nie można brać COP-u na poziomie 3 przy PC ;)Ale ty wyliczasz róznicę.
Po pierwsze II taryfa jest tylko przez 10h w ciągu doby, więc Twoje wyliczenie jest do bani.
Jeżeli straty domu wynoszą 144kWh energii, to musiałbyś mieć moc 14,4kW, aby ogrzewać tylko w II taryfie.
Zakładając, że jest to szczytowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania dla takiego domu odpowiednia byłaby pompa ciepła o mocy grzewczej 6kW, która pracowałaby przez 24h w ciągu doby. Pomijając już fakt, że takie ekstremalne warunki występują zaledwie przez kilka-kilkanaście dni w ciągu roku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pompa ciepła pracowała także w II taryfie (przez 10h w ciągu doby). COP 3,0 nie jest dla pompy ciepła żadnym wyczynem.
Podam może na podstawie moich cen energii : I taryfa : 0,58792zł/kWh i II taryfa 0,30793zł/kWh.
Dla w/w warunków otrzymamy (0,58792*14*6+0,30793*10*6)/3= 22,62 zł na dobę.
Dla energii elektrycznej w II taryfie 0,30793*144= 44,34 zł. Czyli w ciągu doby oszczędzamy 21,72 zł. (49%).
Oczywiście im mniej korzystamy przy PCi z I taryfy, tym wygląda to korzystniej. Przy 10h pracy PCI w II taryfie (60kWh dostarczonego ciepła) dochodzimy do kosztu na dobę 6,16zł dla PCi i 18,48zł na dobę dla energii elektrycznej.
Realne jest zużywanie przez PCi w sezonie grzewczym 80% energii w II taryfie (u mnie wychodzi nawet 85%) i 20% w I taryfie.
Dla takich warunków przy zużyciu energii na ogrzewanie 10tys. kWh zapłacimy w przypadku PCi 1213,09 zł a w przypadku ogrzewania elektrycznego wyłącznie w II taryfie 3079,28 zł Roczna oszczędność wyniesie więc 1866,19 w skali roku.
To jednak trochę więcej niż 396zł.
Jeżeli do tego dodamy ciepłą wodę praktycznie w 100% przygotowywaną w II taryfie (PCi na potrzeby cwu działa 1-1,5h na dobę).to oszczędności przekroczą 2000zł w ciągu roku.

Liwko
15-05-2010, 14:59
Arturo72, odpowiedz mi na jedno "proste" pytanie. Ile będzie kosztował prąd z 5-10 lat? A jeśli czekasz aż pompy stanieją do kwoty 10k. z instalacją to wszystkiego dobrego. Zapewne za 10 lat wymyślą coś innego tak samo jak twierdzisz drogiego i znowu ci się nie będzie opłacać. Przykład? Telewizory-crt-lcd-plazma-led-3D i zapewne to nie koniec. To jaki telewizor kupisz? Crt bo tani? Przecież już części nawet do nich nie produkują ale przecież oglądać też można.

HenoK
15-05-2010, 15:04
HenoK.
Skoro z OZC wychodziło ci 30kwh/m^2 czyli 3-litrowy a uzyskałeś 66 kwh/m^2 rocznie, to jest fatalnie.Jakoś nie przypominam sobie, abym pisał, że wychodziło mi z OZC 30kWh/m2 rocznie. Możesz napisać skąd masz takie informacje?

orko
15-05-2010, 15:56
Jakoś nie przypominam sobie, abym pisał, że wychodziło mi z OZC 30kWh/m2 rocznie. Możesz napisać skąd masz takie informacje?
Chociażby w tym miejscu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82068-Dziennik-budowy-domku-quot-prawie-quot-pasywnego&p=1882431&viewfull=1#post1882431
Uff nie doczytałem.
Szacowałeś 30 kwh/m^2 rocznie za ogrzewanie razem z CWU przy wykorzystaniu PC.
Zatem zwracam honor.
Choć 10000 kwh na ogrzewanie przy 150 m^2 i 20-25 cm styropianu na ścianie jest co najmniej dziwne.

rwxw
15-05-2010, 18:48
Posiadacze PC zapominacie,ze istnieje coś takiego jak II taryfa,PC nie sprawdza się tam za dobrze......... warto wpakować 50 czy 70 tys.zł ?
Ech, praktyku, chyba jeszcze nie widziałeś na oczy instalcji pc, ale jesteś za to ekspertem od wyliczeń. Śmieszą mnie Twoje wypowiedzi, zarówno te, gdzie twierdzisz, że na pc trzeba wydać 70kzł, jak i te że 2-ga taryfa się nie sprawdza. Wyobraź sobie, że u mnie 2-ga taryfa działa i w 2-giej taryfie grzałem około 95% czasu TEJ zimy, a koszty mojej instalacji pc możesz sobie policzyć klikając w stopkę i zapewniam cię, że są duuużo niższe niż wspominane 40, czy 70kzł. Co do 70kzł, to owszem, można tyle wydać, tylko po co ?

orko
15-05-2010, 19:28
Ciekawe czy wśród osób grzejących PC jest taka, której udało się wybudować dom 3-litrowy, czy też standardem jest budowanie domów 6 i więcej litrowych jak u HenoKa czy rwxw?

Liwko
16-05-2010, 06:52
Arturo72, widzę że na ciebie alfo-omego nie ma mocnych. Czytasz uważnie moje posty? Ile wydałem na pompę? 10k. + 10k na odwierty. A mogłem zrobić poziomy za 6. To ile mnie kosztowała instalacja??? W ile lat mi się zwróci w porównaniu do prądu??? Też twierdzę że większość firm przegina z cenami za PC ale można taniej, ja jestem tego przykładem a po tej mroźnej zimie gorącym przykładem. Mam pompę polskiej firmy z wszystkimi bebechami firm tzw. renomowanych ale tańszą o jakieś 15k. Mówisz że może się popsuć; tak jak wszystko, ale wymienia się tylko część a nie całość. 6k. za rachunek byłby dla mnie koszmarem i to co roku, a tak jestem szczęśliwym człekiem co na zawał (mam nadzieję) nie zejdzie.

MIGacZ
16-05-2010, 07:36
Możesz wytłumaczyć jakim cudem wyszło Ci to 900zł przy PCi z COP=3,0 ?

Takim cudem, że liczył 0,30 przy grzaniu prądem a do PC wziął 0,50 kWh. Dyskusja nie ma sensu !

HenoK
16-05-2010, 12:05
To były jak mi się wydaje różnice miesięczne ;)
Czyli za sezon grzewczy równy 5 miesięcy różnica będzie ok.2tys.zł.Wyliczenia jak najbardziej prawidłowe :)
Jak wspomniałem wcześniej czy opłacalną rzeczą jest PC,jeśli koszt instalacji ma się nam zwrócić za 20lat ?? Skoro już za parę lat PC będą zdecydoowanie tańsze :D
Z kaprysem nie dyskutuje ale ekonomia jest jedna dla wszystkich.
Może w Twoich założeniach były one miesięczne, jednak pokaż mi budynek, który zużywa 144kWh energii do ogrzewania na dobę przez 5 miesięcy.
Daje to 21600kWh energii. Przy cenie energii 0,3zł/kWh zapłacisz za to 6480zł.
Przy pompie ciepła, zakładając 80% zużycia w II taryfie i cenę I taryfy 0,55zł/kWh oraz COP=3,0 zapłacisz przy takim zużyciu energii 2520zł, czyli różnica wyniesie 3960zł, a więc dwukrotnie więcej niż ty wyliczyłeś.

Z moich poprzednich wyliczeń wziąłeś różnicę 2tys. zł., ale już różnicę w kosztach pomiędzy moją instalacją z pompą ciepła a instalacją ogrzewania elektrycznego wstawiasz wg własnego uznania (40-50tys.zł). Taką metodą chcesz udowodnić swoje racje?

HenoK
16-05-2010, 12:08
Grzanie prądem w II taryfie za 0.3zł/kWh się sprawdzi ale przy PC to już nie za bardzo,ponieważ od 22-6 COP przy PC nie koniecznie będzie 3,0 ;)
Masz rację COP nie będzie 3,0 tylko powyżej 3,5 !

rwxw
17-05-2010, 20:29
czy też standardem jest budowanie domów 6 i więcej litrowych jak u HenoKa czy rwxw?
Niestety dosyć trudno jest wybudować dom 3-litrowy, zwłaszcza gdy zaczynając, nic się nie słyszało o domach pasywnych. Myślę, że dziś osiągi miałbym lepsze, a tak, to nakłada się na siebie wiele błędów wykonawczych i wyszło to co wyszło - ale i tak koło 1100 zł za ten sezon to nie jest źle ;-). Z najłatwiejszych do popełnienia błędów zaliczyłbym nieszczelności przegród - zwłaszcza nieszczęsnych gips-kartonów na poddaszu, mostki przy krokwiach, nieszczelności montażu okien, drzwi, klapy na poddasze, stolarka nie pasywna. Jeśli się tego specjalnie samemu nie dopilnuje, to na żadne ekipy nie ma co liczyć. Wybierając jakikolwiek system ogrzewania warto o to zadbać.

rwxw
17-05-2010, 21:20
ponieważ od 22-6 COP przy PC nie koniecznie będzie 3,0 ;)
Coś mylisz pojęcia. Dlaczego w tych godzinach pompa z kolektorem gruntowym nie będzie mieć COP>3, a w zasadzie 3.5-4 ? Przecież taki cop ma przez całą dobę. Dodatkowo taryfa tania, to np. u mnie 21-7 + 13-15, więc też jakby "trochę" dłużej.

20tys.zł z pełną instalacją to wg mnie to progowa cena za którą warto interesować się PC
I jak widzisz są żywe przykłady, że za tyle się da kupując nawet nowe urządzenie. Sam mając gaz, gdybym miał wydać 50-70kzł na pc, to nigdy bym się na to nie zdecydował. Co innego gdybym miał dać za przyłącze np. 30kzł. Poza Twoimi prostymi obliczeniami weź też pod uwagę kilka dodatkowych spraw, które biorą pod uwagę inni. Bezobsługowość - bezcenne. Strategia teraz mam więc wydaję, a za 10 lat mogę nie mieć, więc wtedy będą ważne niskie koszty eksploatacji. Jak pójdziesz na emeryturę, to rachunek 6kzł będzie nie do przejścia, a 1.5kzł się przełknie. Kolejna rzecz, zysk-ryzyko inwestycji. W pc zysk na rachunkach jest duży, ryzyko małe, a w dodatku mamy pewność wzrostu cen energii, a więc zwiększenia bonusu inwestycyjnego w przyszłości. W ramach ryzyka w razie awarii wymieniasz np. kompresor, a cała instalacja zostaje do końca. Ryzyko trzymania kasy na koncie też jest spore - masz wahania kursów, inflacje, kryzysy itd. Nic z tych rzeczy nie bierzesz pod uwagę, a nie są to wszystkie czynniki dodatkowe. Nie mam żadnego interesu w namawianiu Cię na zakup czegokolwiek i nie chcę Cię namawiać na rozwiązanie które Cię nie interesuje, ale poszerz nieco horyzonty swoich obliczeń/przemyśleń zanim zaczniesz negować czyjeś decyzje.

Grzesiek13
19-05-2010, 07:55
Może kogoś zainteresuje wizualizacja pracy PC: http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html#

borsak1
30-12-2011, 11:10
Panowie a jakim problemem jest dołączenie skanów rachunków za ostatni rok. Nazwiska zamarzcie zobaczymy kto ile zapłacił.

fotohobby
30-12-2011, 13:34
borsak1 to moze FV z kopalni za wegiel dolaczyc, bo tego medium używa, a nie potrafi przyjac do wiadomosci, ze moze byc wygodniej, taniej i bezobslugowo:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en#gid=0

borsak - tam nie ma rachunkow, ale nie sadzisz chyba, ze wszyscy tu oszukuja na potegę dla wlasnego dobrego samopoczucia

borsak1
09-01-2012, 09:17
@up a czy ktoś napisał że ktoś oszukuje panowie kłucą się pomiędzy sobą ile wydali dołączcie rachunki wyjaśnijcie sprawę i już. Tobie kolego powiuedziałem już rachunki nie excel według mojego excela ja zarazbiam na ogrzewaniu uwierzysz jestem jakieś 50 000 po każdym miesiacu do przodu na prawdę tak wychodzi z mojego excela.

simluc
23-01-2012, 19:06
@up a czy ktoś napisał że ktoś oszukuje panowie kłucą się pomiędzy sobą ile wydali dołączcie rachunki wyjaśnijcie sprawę i już. Tobie kolego powiuedziałem już rachunki nie excel według mojego excela ja zarazbiam na ogrzewaniu uwierzysz jestem jakieś 50 000 po każdym miesiacu do przodu na prawdę tak wychodzi z mojego excela.

Fajny ten arkusz.

Ale do rzeczy:

Ponizej wrzucam teoretyczne koszty ogrzewania i przygotowania cieplej wody dla pompy ciepla i "czysssstego" pradu,
moje zalozenia:
tzw obiektywne:
dom 4 litrowy- tzn łyka 40kWh na m powierzchni uzytkowej (taki dobry sredniak)
powierzchnia uzytkowa - 133 mkw

tzw. subiektywne - dzienne zuzycie cieplej wody - 400 l o temp 40 stopni (dla jednych bedzie koszmarnie duzo, dla innych malo)

wariant a- tylko tania taryfa
cena 1kWh - nocna taryfa, Szczecin, 29 groszy, 0,29 zl
zakladam srednie podwyzki ceny pradu na 5,8 % (czemu tyle? a chocby dlatego, ze w tym roku o tyle wzrosla cena za 1kWh)

koszty po 10/15/20/25 latach za CO i CWU przy pompie ciepla i "czystym" pradzie to odpowiednio:

15 000 / 34 500
26 400 / 61 000
38 300 / 88 400
58 000 / 133 000

Ceny w zlotych polskich.

warianty b (taryfa mieszana) i c (jedna taryfa)- roznice jeszcze wieksze, na niekorzysc pradu/ korzysc pci

Nie podaje tu zadnych innych subiektywnych kosztow, typu:
koszty instalacji, koszty pompy ciepla, koszty przegladow, koszty napraw, koszty pieca elektrycznego, koszty odwiertu, koszty kabli grzewczych, koszty sterowania, etc,

Kazdy sam moze ocenic co mu sie bardziej "kalkuluje".

Aha, przyjalem sprawnosc dla pompy ciepla 2,3 w przypadku ogrzewania oraz 2 dla CWU w sezonie grzewczym, i 3 w pozostalej czesci roku. (sprawnosci przyjalem hmmm, troche zanizone? ;) )


szymon

Liwko
23-01-2012, 19:45
Czyli zwrot nakładów już w drugim roku:)

Liwko
23-01-2012, 19:49
To nie ja to policzyłem. Musisz baczniej zwracać uwagę na to co czytasz.

Liwko
23-01-2012, 19:52
Upss :) Muszę zmienić alkohol:D

Liwko
23-01-2012, 19:55
Tyle, że dla domu 4-litrowego PC można mieć już za 20tyś;) (samemu robiąc DZ)

gall86
24-01-2012, 20:41
witam,
jako, ze temat jest o kosztach eksploatacyjnych, moze ktos podac dzienne zużycie pradu przez pompy p-w?
ktos tam zarzucil jakims excelem, ale tam w zkladce p-w jest echo.
poza tym interesuje mnie jak zachowuje sie pompa w obecnych warunkach, fajnie jakby przy tych informacjach byla podana moc pompy oraz info o domu.

rydzadam
25-01-2012, 07:14
witam,
jako, ze temat jest o kosztach eksploatacyjnych, moze ktos podac dzienne zużycie pradu przez pompy p-w?
ktos tam zarzucil jakims excelem, ale tam w zkladce p-w jest echo.
poza tym interesuje mnie jak zachowuje sie pompa w obecnych warunkach, fajnie jakby przy tych informacjach byla podana moc pompy oraz info o domu.

Tu masz komplet informacji: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page26 , szkoda powielać w nowym wątku.