PDA

Zobacz pełną wersję : Wymagania glebowe czereśni i umiejscowienie sadu.



leszek1992
20-01-2008, 21:37
Witam mam dylemat czy mógłby mi ktoś pomóc?
Wymagania glebowe czereśni i umiejscowienie sadu.
Z góry dziękuję.

Mirek_Lewandowski
20-01-2008, 21:42
Leszku, o googlach słyszałeś?
Pierwsze, co mi się otworzyło:

ABC intensywnego sadu czereśniowego
(Sad Nowoczesny 2004, nr 4, s.12-13)

Autor artykułu zwrócił uwagę na kilka problemów związanych z uprawą czereśni. Podkreślił, że drzewa te należy sadzić na ciepłych stanowiskach, lepiej na terenach lekko wzniesionych niż płaskich unikając zagłębień terenu, gdzie mogą powstać zastoiska mrozowe. System korzeniowy , szczególnie czereśni na podkładce czereśni ptasiej, może całkowicie zmarznąć, jeśli nie ma dostatecznie dużej okrywy śnieżnej. Czereśnie dobrze rosną na glebach z przewagą piasku gliniastego, kiedy na głębokości 80-100 cm znajduje się warstwa gliny lekkiej lub średniej, a także na lessach. Czereśnie szczepione, szczególnie na podkładkach karłowych, wymagają gleb żyznych i zasobnych w wodę. Drzewa te nie znoszą gleb kwaśnych, a optymalne dla nich pH gleby wynosi 6,5-7. Sad czereśniowy rośnie na tym samym miejscu kilkanaście lat i dlatego ważne jest wzbogacanie gleby w próchnicę. Przenawożenie gleby potasem lub nadmiar wapna w glebie może ograniczyć pobieranie magnezu przez rośliny. Czereśnia jest gatunkiem wrażliwym na zmęczenie gleby.

Tobie się nie chce.. mnie też nie, dlatego wklejam.

leszek1992
20-01-2008, 21:47
dzięki za pomoc

Mirek_Lewandowski
20-01-2008, 22:30
Wklep w google "czereśnie odmiany". Masz lekturę na całą noc..