PDA

Zobacz pełną wersję : Kredyt na budowe domu a działka na inną osobe...



Szelma29
22-01-2008, 10:37
Znajoma ma brac kredyt na budowe domu wspolnie ze swoim facetem...on wnosi jakgdyby do inwestycji działke i ma mieszkanie , ktore ma sprzedac i miec czesc gotowki na dom..ona nie ma nic...wiec ma wziasc kredyt...przykładowo..on z mieszkania bedzie miał 250 tys zł ona ma wziasc 250 tys kredytu...co by porówno było. Ale mnie ogarneły watpliwosci...a co z działka...?? Czy bank da jej kredyt jak włascicielem działki bedzie tylko on?/ Czy on musi ja zrobic jako wspólwłascicielke?? I czy pozwolenie na budowe musi byc na nich oboje czy na niego samego??
Jak sadzicie..?? Bo mnie to cos tutaj sie nie podoba...ze on własciciel dzialki a ona ma pol kredytu brac...moze lepiej by było jakby wziela wiekszy kredyt i byla wspolwlascielka ziemi?/ I czy wogole bank da jej kredyt , gdy ona nie bedzie wspolwlascicielka ziemi??

piotr.nowy
26-01-2008, 22:00
Po kolei:
Bank da jej kredyt nawet jeśli nie będzie wspólwłaścicielka działki ale twój facet będzie musiał do kredytu przystąpić jako wspólkredytobiorca. Pozwolenia na budowę będzie tylko na osobę posiadającą prawo do dysponowania nieruchomością , czyli na twojego faceta.
Najrozsądniej zrobić ją współwłaścicielką( sprzedać 50 % udziału w gruncie) i razem wziąść kredyt na całą budowę .

kamionkal
27-01-2008, 19:48
Ja miałem podobną sytuację przed rozpoczęciem budowy; przymierzaliśmy sie do budowy na działce należącej wówczas do mojego brata, na postawie umowy o wieczyste użyczenie. Z tego co pamiętam z kilku banków z którymi rozmawiałem tylko GE Money był skłonny na ten układ pójść nie biorąc mojego brata jako kredytobiorcy...