PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrody Zimowe i Werandy



Strony : [1] 2

krzychEM
18-10-2004, 19:35
Jestem na etapie wyboru projektu i nie moge nic znalesc na forum na ten temat - czy macie jakies doswiadczenia z ogrodami zimowymi - to marzenie mojej Pani :)

Wronka
19-10-2004, 10:43
tez bym chciala.. :) Ale chyba drogo.

czupurek
19-10-2004, 12:50
często zwą to oranżerią

krzychEM
19-10-2004, 22:21
Dzieki za podpowiedz poczytalem o oranżeriach i werandach :-)

buba48
04-11-2004, 13:50
...czy macie jakies doswiadczenia z ogrodami zimowymi...

Moja połowa bez względu na porę roku zawsze coś grzebie w ziemi. To jest to chyba też ogród zimowy. :P

madagoral
04-01-2006, 13:57
Witam
Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Mam spory taras od strony zachodniej. Nasłoneczniony ale bardzo narażony na podmuchy wiatru i czasami potrafi strasznie dmuchnać. Pomyślałem więc sobie aby to zabudować szkłem i połączyć z budynkiem. Wiem, że przy słońcu będzie tam sauna ale z kolei jesienią i zimą nie będzie mi ta strona tak "studzić" budynku. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym zakresie? Chodzi głównie o koszty i długość wykorzystywnia takiego ogrodu zimowego w przeciągu dnia i w trakcie roku. Widziałem takie rozwiązanie za granicą ,no i jesienią było tam wcale ciepło. Dodatkowo masa zieleni ,rowerek do kręcenia, parę lekkich krzesełek i stolik. :roll: Co prawda było to w nieco lżejszym klimacie i dlatego jestem ciekaw jak to wygląda u nas.

Ew-ka
04-01-2006, 16:30
Bardzo mnie ten temat interesuje .U nas taras zadaszony ,strona południowa więc wiatry też nam dokuczają .Bardzo nam sie podoba rozwiązanie z "Kolorowej" w Zakopanym .Zimą są okna a latem te same okna są podwieszane pod sufitem ,przez co tworzy sie weranda .

madagoral
05-01-2006, 06:59
Dzięki za zainteresowanie. Widziałem w Niemczech,że problem wentylacji rozwiązali w ten sposób,że górne przeszklenia były otwierane( przez siłowniki). Co prawda tylko dwa okna. Ja tam byłem jesienią i nie mam pojęcia jak to może wyglądać latem.

Majgeniusz
06-01-2006, 20:20
Jak wszystko dobrze pójdzie, to też zrobię sobie taki ogród. Mam mały budynek gospodarczy do generalnego remontu dł. ok. 7 m . W nim będzie dalej kuchnia letnia ( tam była, tylko stara),wstawię duże okna a między nim (bud. gosp.) a domem jest wg. projektu taras ok. 4 m od str. południowej i całą przestrzeń zamierzam wypełnić przeszkleniem. Tak więc będą tylko dwie ściany i dach szklany. Wejście do domu mam i tak od str. południowej, bo tak wychodziło najlepiej w samym projekcie z dopasowaniem do działki. Dlaczego mi zmienili stary zapis u poprzednich właścicieli "pomieszczenie mieszkalne" na inny i nazwali jako "budynek gospodarczy"? :evil:

Majgeniusz
07-01-2006, 12:22
bo podatek za "inny" jest wyższy ??
Nie wiem ile było przedtem, ale i ten podatek jest niziutki.

Majgeniusz
07-01-2006, 23:29
Ten budyneczek ma tylko 35 m2 zabudowy i tego tak nie odczuwam. Gorzej z działalnością, bo mam zamiar coś na tej działce robić. Muszę się dowiedzieć ile będą chcieli za metry na działalność i w jakich warunkach?.
Jestem za daleko na razie i muszę to trochę odwlec. Zacznę działać ok. marca - kwietnia zależnie od zimy i innych okoliczności.

Witos
24-01-2006, 16:55
czy ktoś z Was posiada taki ogród wentylowany przy pomocy GWC żwirowego? Jaka jest temperatura latem w tym pomieszczeniu?

Majgeniusz
24-01-2006, 18:15
czy ktoś z Was posiada taki ogród wentylowany przy pomocy GWC żwirowego? Jaka jest temperatura latem w tym pomieszczeniu?
Witos Nawet jak ktoś nie ma to i tak dobry pomysł. Tylko trzeba dość duży wentylator i cały gorący dzień musi chodzić! np od 11 do 20-21 wieczorem. To jest spory koszt. Lepiej zamontować coś co odbija światło słoneczne, żaluzje alu, folie alu lub białe. Ważne żeby był połysk a światło odbite z zewnątrz od strony północnej, wschodniej. Montaż pod oszkleniem z kierunków intensywnego promieniowania światła i ciepła.
Do tego GWC niewielkiej mocy może być! :lol: :wink:

Witos
25-01-2006, 20:01
Dzieki za info , zamierzam zrobic przesuwane rolety w poprzek na szynach na lato. Tylko chciałbym wiedziec czy GWC wyrobi z wentylowaniem tego ogrodu. oczywiście nie podałem powierzchni ale to będzie małe około 6 m2.
Zona ma plantacje storczyków :)

Majgeniusz
25-01-2006, 22:02
Dzieki za info , zamierzam zrobic przesuwane rolety w poprzek na szynach na lato. Tylko chciałbym wiedziec czy GWC wyrobi z wentylowaniem tego ogrodu. oczywiście nie podałem powierzchni ale to będzie małe około 6 m2.
Zona ma plantacje storczyków :)
Możesz też założyć folię białą z jednej strony a z drugiej czarną. Tą białą do słońca.
Chodzi oczywiście o tą samą folię tylko dwukolorową. Daje efekt bycia pod wielkim dębem.

Witos
26-01-2006, 17:03
mpoplaw : Ten ogród dopiero jest w planach więc moze zrobie tylko przeszklenie pionowe powiedzmy pod kątem 70 stopni. A dach to będzie powiedzmy zwyczajny strop lub balkon wtedy roletyna okna jak sugerujesz. Chciałbym uzyskac efekt zeby zimą jak najmniej dogrzewać a latem zeby nie było za gorąco.
Majgeniusz: co to za folia? Kto to robi i jak to wyglada ?Jak masz jakis namiar na firme to poprosze.

Majgeniusz
26-01-2006, 17:55
mpoplaw : Ten ogród dopiero jest w planach więc moze zrobie tylko przeszklenie pionowe powiedzmy pod kątem 70 stopni. A dach to będzie powiedzmy zwyczajny strop lub balkon wtedy roletyna okna jak sugerujesz. Chciałbym uzyskac efekt zeby zimą jak najmniej dogrzewać a latem zeby nie było za gorąco.
Majgeniusz: co to za folia? Kto to robi i jak to wyglada ?Jak masz jakis namiar na firme to poprosze.
Folia w sklepach ogrodniczych. Bardzo miły chłodek miałem pod wiatą z tą folią, a bez niej skwar!! :o :wink:
Najlepsza byłaby metalizowana. Ciś jak ALU błysk. Są w sklepach z izolacją termiczną ze wzmiocnieniem z włokna szklanego. Zrobić z tego roletę - super sprawa! :lol: Ew. na wyszukiwarce "folia alu".

Witos
26-01-2006, 20:03
mpoplaw : Ten ogród dopiero jest w planach więc moze zrobie tylko przeszklenie pionowe powiedzmy pod kątem 70 stopni. A dach to będzie powiedzmy zwyczajny strop lub balkon wtedy roletyna okna jak sugerujesz. Chciałbym uzyskac efekt zeby zimą jak najmniej dogrzewać a latem zeby nie było za gorąco.
Majgeniusz: co to za folia? Kto to robi i jak to wyglada ?Jak masz jakis namiar na firme to poprosze.
Folia w sklepach ogrodniczych. Bardzo miły chłodek miałem pod wiatą z tą folią, a bez niej skwar!! :o :wink:
Najlepsza byłaby metalizowana. Ciś jak ALU błysk. Są w sklepach z izolacją termiczną ze wzmiocnieniem z włokna szklanego. Zrobić z tego roletę - super sprawa! :lol: Ew. na wyszukiwarce "folia alu".

Myślałem ze to chodzi o folie do naklejania na szybe czy coś w tym stylu, a to cos jak NRC tylko w drugą stronę.

Majgeniusz
26-01-2006, 21:00
Chodzi o to, żeby zimą słońce wpadało bez przeszkód. Dlatego lepiej z możliwością przysłaniania w odpowiednich momentach. :wink:

Witos
27-01-2006, 15:17
Możesz dać na dachu okna odbijające ciepło. Jeśli masz sporo kasy. Wpisz w wyszukiwarce okno Heat Mirror. Takie okno da ci gwarancję odbijania promieni słonecznych w lecie gdy słonce świeci wysoko na niebie, ale jednocześnie w zimie gdy świeci nisko będzie zatrzymywać promienie słoneczne w ogrodzie.

Nie będzie okien w daszku tego ogrodu to pewne. Robie go tylko po to zeby mi sie te storczyki nie pentały po parapetach :) Ale nie wiem jaka temperatura panuje w zimie a jaka latem biorąc pod uwage ze jest wentylowany przez GWC żwirowy. Latem to go jakoś schłodzę, ale zimą moze podłogówke z salonu tam wyciągnę z 6 metrów bierzących przewodu + GWC nawiew. W sumie z 15 na plusie mi wystarcza.
Normalnie nie ma lekko http://www.storczyki-begaleria.prv.pl/

Majgeniusz
27-01-2006, 16:07
Witos
Podłogówka pod wierzchem w wylewce i masz oszczędnie i ciepło, tam gdzie potrzeba tzn. w gruncie i w roślinach, co same sobie je wychwytują, jak ono unosi się grawitacyjnie w górę, dzięki temu nie grzejesz szklanego sufitu i nie musi być te 15oC, a o wiele mniej! :lol:

Majgeniusz
27-01-2006, 17:23
Nieprawda storczyk to pasożyt, nie ma korzeni nie rośnie w gruncie, poniżej 15stopni więdnie i tyle.
Cytat ze strony o storczykach:
Jeśli decydujemy się na uprawę epifita w doniczce należy zapewnić mu lekkie, przepuszczalne podłoże i podlewać na tyle rzadko, by korzenie zdążyły przeschnąć. (Oczywiście nie należy popaść w przesadę – storczyk to nie kaktus i nie potrafi zmagazynować wody na całe miesiące).

"Część storczyków rośnie w ziemi, która raczej przez cały czas jest lekko wilgotna – nie ma okresów przesychania, ale nawet takie storczyki nie tolerują ziemi 'mokrej'. Korzenie storczyków lubią oddychać, muszą mieć zapewniony dostęp powietrza.

Storczyki lubią też zazwyczaj dużą wilgotność powietrza – w zależności od gatunku może to być od 55 do 90% (tzw. wilgotność względna). Zapewnienie wilgotności powietrza w mieszkaniach bywa czasem kłopotliwe, szczególnie kiedy zaczyna się sezon grzewczy – centralne ogrzewanie bardzo wysusza powietrze. Warto wtedy postawić dużą kuwetę fotograficzną i wypełnić kilkucentymetrową warstwą żwirku czy keramzytu, który następnie nasączamy wodą. Doniczki z roślinami ustawiamy na żwirku jednak tak, by woda nie sięgała do doniczki. Duża powierzchnia żwirku zapewni spore parowanie i podniesie wilgotność powietrza wokół roślin
Temperatura nie powinna zmieniać się zbyt gwałtownie, ani przekraczać pewnych charakterystycznych dla każdego gatunku granic. Zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka temperatura mogą uszkodzić roślinę. Oczywiście, zapewne nic się nie stanie, jeśli wiatr otworzy nam na chwilkę okno, jednak noc przy otwartym zimą oknie z całą pewnością przemrozi rośliny.

Witos
27-01-2006, 17:43
Witos
Podłogówka pod wierzchem w wylewce i masz oszczędnie i ciepło, tam gdzie potrzeba tzn. w gruncie i w roślinach, co same sobie je wychwytują, jak ono unosi się grawitacyjnie w górę, dzięki temu nie grzejesz szklanego sufitu i nie musi być te 15oC, a o wiele mniej! :lol:

Wiesz lekko Cie zadziwie ale one nie rosną w gruncie, niektóre po prostu wiszą golasy z korzeniami na wierzchu. ochyda! :)

Witos
27-01-2006, 17:45
Nieprawda storczyk to pasożyt, nie ma korzeni nie rośnie w gruncie, poniżej 15stopni więdnie i tyle.

Żona mówi ze to nie pasożyt lecz epifit, ja sie nie wtrącam ona wie o nich wszystko. Ja tylko nie mam zamiaru do tego dokładac :)

Witos
27-01-2006, 17:48
Storczykom dajmy spokój. Zastosuje w podłogówce kilka zwojów i ten nawiew powinien starczyć. Teraz w piwnicy gdzie częsc ich zimuje mam 7 stopni, rośliny mają sie nieźle.
Jeszcze jedna sprawa - szyby które po oprysku nie zostawiaja plam przynajmniej nie odrazu. Znacie jakies patenty na to?

Majgeniusz
27-01-2006, 18:22
Storczykom dajmy spokój. Zastosuje w podłogówce kilka zwojów i ten nawiew powinien starczyć. Teraz w piwnicy gdzie częsc ich zimuje mam 7 stopni, rośliny mają sie nieźle.
Jeszcze jedna sprawa - szyby które po oprysku nie zostawiaja plam przynajmniej nie odrazu. Znacie jakies patenty na to?
Gąbka na długim kiju i zgarniacz gumowy podobny do wycieraczki samochodowej i też na kiju. Płyn do szyb i do roboty! :lol: :wink:
EW. płyn do naczyń z wodą.

Witos
28-01-2006, 08:09
Storczykom dajmy spokój. Zastosuje w podłogówce kilka zwojów i ten nawiew powinien starczyć. Teraz w piwnicy gdzie częsc ich zimuje mam 7 stopni, rośliny mają sie nieźle.
Jeszcze jedna sprawa - szyby które po oprysku nie zostawiaja plam przynajmniej nie odrazu. Znacie jakies patenty na to?
Gąbka na długim kiju i zgarniacz gumowy podobny do wycieraczki samochodowej i też na kiju. Płyn do szyb i do roboty! :lol: :wink:
EW. płyn do naczyń z wodą.

Nie to miałem na myśli...

Witos
28-01-2006, 08:11
Poszukam czegoś w dziale szyby i powłoki... Dzięki za wszystkie uwagi.

Janek
06-07-2006, 13:51
Podciągam do góry. Czy są na forum szczęśliwi posiadacze ogrodów zimowych mogący podzielić się doświadczeniami. Interesują mnie następujące sprawy: montować ogrzewanie podłogowe, czy raczej raczej promiennik ciepła ( ogród chcę wykorzystywać na imprezki w okresie jesień - wiosna, nie na kwiatki ), jak rozwiązać problem nadmiaru ciepła latem, ceny, wykonawcy.

Mirek_Lewandowski
06-07-2006, 14:42
Narazie jestem na etapie zalewania fundamentów. Na wiosnę będę już wszystko wiedział. :D Ale wiem jedno- podłogowe odpada- za duża bezwładność cieplna!

hanka55
06-07-2006, 23:58
A u nas to wygląda tak- oszklona weranda z dachem- tarasem ( sypialnia na górze ma dwa okna balkonowe i zejście z tarasu do ogrodu). Całość na dole i tars-dach, mają ok.55m2.

http://images3.fotosik.pl/99/b61486f8fba9141a.jpg (www.fotosik.pl)

Po bokach są pomieszczenia ok.10m2, w jednym pralnia i umywalka ( doskonała rzecz przy przesadzaniu kwiatków), a w drugiej niszy...klamociarnia- sadzonki, zimujące w ciemności rośliny i cebule. Oba wykusze są oddzielone od werandy tylko muslinowymi zasłonkami.
Całe pomieszczenie jest wyłożone na podłogach ciemnozielonymi łomkami serpentynitu - doskonała rzecz do mycia, po przelaniu roślin :D. Ogrzewa je sporadycznie, przy dużym mrozie, grzejnik panelowy, elektryczny z termostatem ustawionym na +12C.
Bo taka temperatura wystarczy , by zimowały z liśćmi oleandry, datury, kordyliny, jukki, etc., a z drugiej strony...jest fajna palarnią :D
Od strony ogrodu jest pięć metrów szkła, tzn. dwie witryny i podwójne drzwi balkonowe, które w lecie łączą taras na poziomie O z domem i ogrodem, a po bokach głównego pomieszczenia - klasyczne, duże okna.
Teraz zmieniłabym jedno.
Zamiast okien - witryny od sufitu do ziemi, tak jak w czołowej części pokoju. Wtedy byłoby doskonałe oświetlenie z pn, wsch i zach!
A duże drzwi w lecie, zapewniają należyte chłodzenie ( poniemieckie mury też, bo mają metr grubości ).

hanka55
07-07-2006, 00:18
I tak to wyszło....

http://images1.fotosik.pl/99/a9f7d880bd410886.jpg (www.fotosik.pl)

od strony domu...

http://images2.fotosik.pl/99/6c53544a63e46aa0.jpg (www.fotosik.pl)

podłoga i patynowane ściany...

http://images3.fotosik.pl/99/cbf9141e813a40d6.jpg (www.fotosik.pl)

hanka55
07-07-2006, 00:18

opall
07-07-2006, 12:30
hanka55,

Bajecznie.
:D

hanka55
08-07-2006, 00:04
Przede wszystkim - TANIO!!!
Podłogę układałam sama na kleju do marmuru Atlasa. Łomki z serpentynitu, grubosci ok.2 cm przywoziłam z pobliskiego Jordanowa śląskiego, od producenta, w cenie 16 zł/m2.!!!!
Mój ukochany kafelkarz chciał min.50/zł za metr, więc...skoro mam sprawne ręce, nieco inteligencji by umieć dopasować kawałki i poziomicę , by wyrównać poziom...to mogę trochę zaoszczędzić :D
Satysfakcja- gwarantowana.
Przy impregnacji zrobiłam jeden błąd.
Pokost z ułożonej podłogi, trzeba było usunąc od razu po nasączeniu płytek ( metoda impregnacji marmuru wywodząca się ze średniowiecza i sto razy lepsza niż silikaty impregnacyjne).
A tak...psy pobiegały, piachu naniosły i choć został połysk, to widać te pisakowe" kropki".
Ściany wapienno-pisakowe, wybiałkowane i przecierane najtańszymi barwnikami do farb, tylko, że w paru kolorach ( zielenie, żółcie i brązy, czyli ciapki rozcierane mokrą gąbką).
Tu ważnym narzedziem była dobra gąbka samochodowa, z wielkimi dziurami, kupiona w Obi za...3zł!
Metoda freskowa i efekt szybszy niż przy tynkach patynowanych :-))))
Więc i Wam polecam takie odświeżenie stylizowanych ścian.

http://images3.fotosik.pl/99/02419806436a9869.jpg (www.fotosik.pl)

izat
08-07-2006, 11:15
witaj Haniu:) tak pięknie do nas machasz:)
podłoga cudna, ściany nie mniej
w ogóle wszędzie czuć fajny klimat
zazdroszczę :(
szkoda, ze mieszkam tak daleko Ciebie, bo bym się wprosiła :(
jestem pod wrażeniem tego co zrobiłaś i samego pomysłu
wielkie brawa dla Ciebie!!! dzielna kobietko :)

Kukluxik
25-07-2006, 22:05
Wow! Haniu ode mnie też słowa uznania i podziwu !!!
ja również staram się wiele rzeczy zrobić sama - satysfakcja i oszczędność funduszy...
ale żeby taką podłogę ułożyć no no :D

A wracając do tematu - jestem posiadaczką tarasu 4m/6m( nad garażem ) zadaszonego dwuspadowym dachem i właśnie przymierzam sie do jego oszklenia.Nie jest to typowy ogród zimowy ale mam nadzieję że efekt będzie ciekawy a pomysł okaże się praktyczny.
Zastanawiałam sie jakie profile zastosować : drewniane czy PCV ?

Jeśli ma ktoś doświadczenia w tym temacie to proszę o podzielenie się wiedzą , zdięciami itp.

Heimnar
26-07-2006, 08:43
Do licha!
Podłoga wyszła super. Słowa uznania. Fajnie zobaczyć, że nie wszyscy biorą do wszystkiego "ekipę". Też tak zamierzam zresztą.

Tedii
27-07-2006, 00:12
Super!
Ten ,kto ma kasę zleci robotę i wcale się nie cieszy efektem.
A tak radość duża i pieniądze w kieszeni.

zuczek
27-07-2006, 09:33
Witajcie! Może ktoś mi poradzi... :roll: :wink: Czy spotkał się ktoś z czymś takim: jest sobie zadaszony taras, czy można zabudować go szybami, ale tak aby na lato były one zdejmowane? :roll: Jednym słowem: chodzi o takie 2w1 - latem taras, zimą ogród zimowy.
Taras wygląda mniej więcej tak:
http://www.archi-projekt.com.pl/dat/el_tyl/108_b.jpg
http://www.archi-projekt.com.pl/dat/el_lewo/108_b.jpg
Czy jest coś takiego wykonalne w ogóle? :-?

P.S. Haniu mi się podoba nie tylko Twoja podłoga, ale w ogóle te wnętrza z duszą :) 8)

hanka55
27-07-2006, 10:55
Dziękuję serdecznie wszystkim za słowa pochwały !
Cóż, na etapie budowy/rekonstrukcji liczy się każy grosz, a cena układania łomków, czyli tzw. " salcesonu" wielokrotnie przekroczyła cenę materiału. Więc...
Skoro płaciłam 16zł za metr kwadratowy serpentynitu i Marianny, to bez sensu było płacenie takiej kwoty za układanie. Cała sztuczka polegała na tym, by warstwa kleju do marmuru była dość gruba o.5cm. Wtedy w naturalny sposób gubiły się rózne grubości płytek ( od 1,5 - 3 cm).Potem tylko długa poziomica i łata, by wszystko leżało mniej więcej w pionie.

Teraz moje sugestie:
zuczek - ja dałabym okna przesuwne alu lub drewniane; nie PCV- ze względu na odkształcenia
Kukluxik - proponuję tańsze witryny po bokach + rozsuwane lub rozwieralno-uchylne dwuskrzydłowe drzwi , bo nawet ogród zimowy trzeba czasem przewietrzyć w zimie, nie " zawiewając" roślin. A witryny- od sufitu, aż do ziemi :D
\
Ciepieluchy śląc z parnej Rabki- pozdrawiam cieplutko- hanka

czupurek
27-07-2006, 11:31
Kukluikx, Żuczek - jak radzi Hanka witryny + przesuwne. z tym że nie zgodzę się że pcv są beee, ja mam właśnie duże szklenia w oranżerii i jest ok.
u mnie jest tak, że oranżeria stanowi przedłużenie biblioteki (więc połowa licząc od wejścia jest murowana, a od połowy pomieszczenia zaczyna się oranżeria) i:
- boki każdy wys 3m x szer. 2,5 m szklenia stałe (podział każdego z boków mam 2 tafle + 2 festy)
- przód wys. 3m x szer. 4,5 m środkowa część to, drzwi przesuwne, po obu bokach szklenia stałe (+ 3 festy górne + okno górne bo część oranżeryjna nie ma sufitu i jest aż do dachu)

wygrzebałam stare zdjęcia
tu przód (akurat drzwi są otwarte) z jednym z boków
http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/g/6/1/2/10276661_d.jpg

tu widać okno górne nieotwierane

http://foto.onet.pl/upload/24/93/_242519_n.jpg

tu widać całość z zewnątrz
http://foto.onet.pl/upload/24/13/_239114_n.jpg

zuczek
27-07-2006, 11:31
zuczek - ja dałabym okna przesuwne alu lub drewniane; nie PCV- ze względu na odkształcenia

Ja właśnie myślę o takich oknach przesuwnych od sufitu do podłogi, tylko czy te szyby można całkowicie zdemontować na lato czy tylko rozsunąć? :roll:

zuczek
27-07-2006, 11:34
Czupurek akurat w tym samym czasie pisałyśmy :P Mogłabyś przybliżyć temat cen takiego bajerku? Bardzo droga to zabawa? :roll: :wink:

czupurek
27-07-2006, 11:35
zuczek - ja dałabym okna przesuwne alu lub drewniane; nie PCV- ze względu na odkształcenia

Ja właśnie myślę o takich oknach przesuwnych od sufitu do podłogi, tylko czy te szyby można całkowicie zdemontować na lato czy tylko rozsunąć? :roll:

raczej rozsunąć,

czupurek
27-07-2006, 11:43
Czupurek akurat w tym samym czasie pisałyśmy :P Mogłabyś przybliżyć temat cen takiego bajerku? Bardzo droga to zabawa? :roll: :wink:

bajeru? czyli rozumiem szyb? niestety szkliłam wsio w chałupce i płaciłam za całość 15,0 tys. (cena z 2003) ale w tym jeszcze jest 5 okien i rozsuwane drzwi do salonu

zuczek
27-07-2006, 14:27
bajeru?

Miałam na myśli ogród zimowy :wink: Bajer dlatego, że jednak nie jest to na tyle tania rzecz, aby mogła być standardem w domu :( Ale nie powiem - jest to bardzo fajna sprawa, może się zdecydujemy, ale raczej nie od razu po wybudowaniu domku.

Pozdrawiam, dziękuję za odpowiedź :)

Kukluxik
27-07-2006, 15:48
Haniu - dlaczego nie PCV ? :( Właśnie zdecydowaliśmy się na wykonanie tego szklenia w PCV - pod koniec września będzie gotowe.
Aluminium odpadało w naszym przypadku bo bardzo drogie - z resztą jak już zauważyłyście cała sprawa ogólnie nie jest tania.
Drewno hmm.... długo stawiałam na drewno ale jednak się rozmyśliliśmy.
Cenowo podobnie do PCV, drewno na takiej powierzchni też się może powykręcać no i choćby nie wiem czym pomalował to trzeba przeprowadzać renowację co kilka lat a to też kosztuje.
Wystarczy że 8 metrowy balkon będzie drewniany.

U nas bedzie tak:
taras ( nad garażem ) łączy się z domem dłuższym bokiem i jest zadaszony takim samym jak dom tylko trochę obniżonym dachem dwuspadowym
-dwie ściany krótsze, każda dł. 4 m wysokości 2,5m podzielone na 4 tafle przy czym na jednej str. jedna tafla będzie przesuwna a po stronie przeciwnej będą rozwieralne drzwi ( trzeba wejść na taras bo z niego się dopiero wchodzi do domu).
- ściana szczytowa dł. 6 m wysokości 2,5 też podzielona na 4 tafle z których jedna będzie przesuwna
powyżej szklenie szczytowe w "trójkącie" dachu też o wysokości 2,5m i tu myślę czy nie zrobić jednej kwatery uchylnej ?

Czupurku - czy u Ciebie te okna szczytowe się otwierają ?
Jak sobie radzisz z myciem tych szyb bo ta kwestia mnie najbardziej przeraża .
Chyba będę musiała zamawiać co jakiś czas wóz strażacki z drabiną co by umyć moje okienka :roll:
I co macie położone w tej części oranżerii ? my myślimy o drewnianej podłodze tylko jeszcze nie znalazłam nikogo kto by wiedział jak to zrobić , czy taka podłoga wymaga jakiś specjalnych zabiegów , czy powinna być kładziona na legarach czy normalnie jak parkiet na wylewce ?

Pozdrawiam mroźnie bo ciepełka mamy w nadmiarze ostatnio :wink:

czupurek
28-07-2006, 07:44
......
U nas bedzie tak:
taras ( nad garażem ) łączy się z domem dłuższym bokiem i jest zadaszony takim samym jak dom tylko trochę obniżonym dachem dwuspadowym
-dwie ściany krótsze, każda dł. 4 m wysokości 2,5m podzielone na 4 tafle przy czym na jednej str. jedna tafla będzie przesuwna a po stronie przeciwnej będą rozwieralne drzwi ( trzeba wejść na taras bo z niego się dopiero wchodzi do domu).
- ściana szczytowa dł. 6 m wysokości 2,5 też podzielona na 4 tafle z których jedna będzie przesuwna
powyżej szklenie szczytowe w "trójkącie" dachu też o wysokości 2,5m i tu myślę czy nie zrobić jednej kwatery uchylnej ?

Czupurku - czy u Ciebie te okna szczytowe się otwierają ?
Jak sobie radzisz z myciem tych szyb bo ta kwestia mnie najbardziej przeraża .
Chyba będę musiała zamawiać co jakiś czas wóz strażacki z drabiną co by umyć moje okienka :roll:
I co macie położone w tej części oranżerii ? my myślimy o drewnianej podłodze tylko jeszcze nie znalazłam nikogo kto by wiedział jak to zrobić , czy taka podłoga wymaga jakiś specjalnych zabiegów , czy powinna być kładziona na legarach czy normalnie jak parkiet na wylewce ?

Pozdrawiam mroźnie bo ciepełka mamy w nadmiarze ostatnio :wink:

jeżeli chodzi ci o ten trójkąt to, nie, nie otwiera się. zresztą na tej wysokości jest mi to, zbędne (jak jest za gorąco otwieram połaciowe w dachu specjalnym kijaszkiem). Cóż z myciem jest problem. trzeba brać wysoką drabinę (mam lekki lęk wysokości :-? ) lub z dołu myć na wysięgniku -słowem kłopot
Na podłodze mam gres (w oranżerii i całym domu też) bo, psy, ogrzewanie podłogowe, parter......
moja podłoga nie wymagała żadnych specjalnych zabiegów tzn. była budowana razem z pozostałą częścią domu i stanowi jego wnętrze (tylko część ścian jest szklana zamiast murowana).

Kukluxik
09-08-2006, 07:21
Czupurku ja musze CIę jeszcze zapytać o oranżerię ...

Piszesz że masz ściany boczne szerokie na 2,5 m (- czyli rozumię że podział symetryczny na dwie części o wymiarach 1.25m tak?) i jedna ściana 4,5 m podzielona na 3 po 1,5m - yes?
Wysokość 3m ( tafle + festy) ale ile ma sama tafla wysokości?
Czy nikt Cię nie namawiał na poprzeczkę? Ja też chcę tafle pionowe bez poprzeczki ale co raz częściej słyszę że to może być niebezpieczne, że poprzeczka stabilizuje itp.itd. :roll:
Czy miałaś podobny problem do rozważenia ?

Pozdrawiam :D

hanka55
09-08-2006, 14:28
Haniu - dlaczego nie PCV ? :( Właśnie zdecydowaliśmy się na wykonanie tego szklenia w PCV - pod koniec września będzie gotowe.

Bo mąż pracuje w koncernie ekstrudującym profil PCV. Więc znamy jego
"zalety" z innej, nie marketingowj strony.

ozzie
09-08-2006, 17:20
U nas oranzeria jest integralna czescia kuchni, ma 8 m2 powierzchni, do 80 cm jest murek, potem parapet, potem juz szyby. Szyby gorne sa ze specjalnego szkla, ktore odbija promienie sloneczne, te szyby sa lekko przyciemniane. Ta czesc kuchni jest od polnocnej strony. Dwa okna po obu bokach sa otwierane, mam w nich moskitiery. Dodatkowo w gornej szybie jest wywietrznik elektryczny renson (moze pomylilam nazwe). Na szczescie w tej kuchni zawsze jest chlodno, nawet przy duzych upalach.

Postaram sie zamiescic zdjecie, robione troche pod slonce, wiec wyszlo ciemne. Po raz pierwszy probuje wkleic zdjecie na forum, nigdy przedtem mi sie nie udalo, ale sprobuje :oops:
http://img311.imageshack.us/my.php?image=20060101001717aaqj7.jpg

ozzie
09-08-2006, 17:20
Udalo sie , hurra, ale jestem z siebie dumna :)

Nefer
09-08-2006, 17:28
Udalo sie , hurra, ale jestem z siebie dumna :)
ALe super miejsce na śniadanko :):)

hanka55
09-08-2006, 17:43
przepięknie!!!!!!
Ażżżżżżżżżżżżżżżżżżżżżżżż� �żż zazdrość mnie pożera z kopytami!
Brawo Kochanie, cudnie Wam to wyszło :D

ozzie
09-08-2006, 17:52
Dziekuje za mile slowa :oops:
Hanka55, bardzo mi sie podoba klimat twojego domu i twojej oranzerii i podziwiam ciebie, ze tak fajnie to wszystko sama zrobilas. :)

Kukluxik
10-08-2006, 11:32
Haniu - zlituj się nie strasz mnie już bo ja chora cały tydzień chodze czy się zdecydować czy nie na te PCV. Na drewno mnie nie stać bo musiałaby to wykonywac jakaś duża firma - mój stolarz jeszcze by zrobił ale tego nie zamontuje niestety bo tafle szkłą duże i skrzydła nie ma jak przewieźć z warsztatu i jeszcze inne problemy mi wymieniał tak że się podjąć wykonania nie chce :( WIęc zostaje to PCV - firma rodzima, znajomy prowadzi - robią takie szklenia , ogrody zimowe z aluminimu i PCV , bardzo tego dużo już na naszym terenie wykonywali, jeździłam oglądałam po hotelach , sanatoriach .......dają 5 lat gwarancji i jakoś nie widze narazie innego rozwiązania.
Za to podłoga napewno będzie drewniana - już dzisiaj był stolarz na pomiarze ...... :D

Ozzie - ślicznie tu u Ciebie - też marzę o takim przytulnym miejscu ..... :wink:
powiedz a z czego Ty masz wykonane to szklenie i jak się spisuje ?

pozdrawiam [/b]

czupurek
16-08-2006, 09:09
byłam na urlopie :lol:


Czupurku ja musze CIę jeszcze zapytać o oranżerię ...

Piszesz że masz ściany boczne szerokie na 2,5 m (- czyli rozumię że podział symetryczny na dwie części o wymiarach 1.25m tak?) i jedna ściana 4,5 m podzielona na 3 po 1,5m - yes? YES

Wysokość 3m ( tafle + festy) ale ile ma sama tafla wysokości? ZMIERZĘ
Czy nikt Cię nie namawiał na poprzeczkę? Ja też chcę tafle pionowe bez poprzeczki ale co raz częściej słyszę że to może być niebezpieczne, że poprzeczka stabilizuje itp.itd. :roll:
Czy miałaś podobny problem do rozważenia ? NIE. DO TYCH WYMIARÓW NIE BYŁO POTRZEBY. WSIO JEST OK
Pozdrawiam :D

ozzie
16-08-2006, 11:06
Kukluxik,

Konstrukcja ogrodu jest drewniana. Szyby sa ze specjalnego samoczyszczacego szkla, na dachu ogrodu lekko przyciemniane. Sa to specjalne szyby, chyba thermofloat, czy cos podobnego, nie pamietam :cry: Dzieki tym szybom w srodku latem jest chlodno, a zima nie marzniemy przy sniadaniu :) Ogrod jest od strony polnocnej, w suficie jest dodatkowy wywietrznik renson, ale jeszcze nigdy nie byl wlaczany, bo nie bylo takiej potrzeby. W tej czesci ogrodu mamy dodatkowe ogrzewanie elektryczne podlogowe. Zima podloga jest przyjemnie ciepla, a moje dzieci nie chodza w domu w kapciach. W calym domu mamy ogrzewanie nadmuchowe, ktore bardzo dobrze sie sprawdza, jestesmy z tego typu ogrzewania zadowoloeni. Dwie kratki nawiewowe sa w podlodze pod oknem.

szeptwina
09-10-2006, 11:29
chętnie posłuchałabym opinii na temat firm wykonawczych tych osób, którzy wybudowali już ogród zimowy, chętnie w konstrukcji drewnianej. Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Kukluxik
08-11-2006, 12:32
Po wielu tygodniach wróciłam pokazać Wam mój "ogród zimowy"
Mam kolejne dylematy i zapytania więc jeśli możecie to rzućcie okiem i doradźcie.
Wyszło to tak:

http://images1.fotosik.pl/238/6f08d5e3a0424626m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6f08d5e3a0424626)


http://images1.fotosik.pl/238/c218ec4f1d904683m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c218ec4f1d904683)

http://images3.fotosik.pl/229/da29f9e9011026a1m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=da29f9e9011026a1)

http://images3.fotosik.pl/229/395f3598ed99b7bam.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=395f3598ed99b7ba)

Przed zimą musimy pozatykać wszystkie te dziury, ładnie dokończyć obróbkę szklenia, ocieplić dach, zrobić podbitkę i właśnie .
Plamowaliśmy podbitkę w kolorze ciemnego brązu w całym domu ale teraz na tarasie nie zrobię przecież takiego ciemnego sufitu :-?
Czy nie będzie to głupio wyglądało jeśli na tarasie będzie sufit w kolorze naturalnego drzewa ( podłoga też będzie drewniana - jasna) a reszta podbitek ciemny brąz ?
Czy można tak jakby oddzielnie potraktować ten taras?
Bardzo proszę niech ktoś wyrazi swoją opinię bo już od zmysłów odchodzę :roll:
_________________

hanka55
08-11-2006, 13:34
Co to za okno na górze w oranżerii?
MOże warto powiększyć ten otwór i zrobić antresolę i schody na doł?

http://bi.gazeta.pl/im/9/3682/z3682969X.jpg

A sufit - ja dałabym TYLKO BIAŁY.
Zadaszenie sięga metr za obrys szklenia, więc zabierze dużo światła, a to które wpadnie do środka, rozproszy się. Więc niech sufit rozjaśni wnętrze ( może także lustra na suficie?).
Z ciemną podbitką oranżeria będzie wyglądać jak przeszklony grobowiec, a przy okazji pochłonie światło dochodzące do okienka na poddaszu.

http://bi.gazeta.pl/im/8/3682/z3682988X.jpg

W ostanim numerze "Ładnego Domu" nr 11/06 jest identyczny, zrealizowany już projekt." Tytuł - " Zielono przez cały rok" i są zdjęcia. CUDNY EFEKT !!!! :P :P :P

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61430,3665698.html

Kukluxik
09-11-2006, 11:52
Haniu - dziękuję za zainteresowanie bo już straciłam nadzieję .
Sufit będzie na wysokości zakończenia tego szklenia czyli ok. 5,5m - ten trójkącik na szczycie właśnie pan zabija pionowo podbitką która bedzie tak jak zewnętrzne podbitki i ramy okien cienobrązowa.
Nad garażem rzeczywiście szklenie nisko schodzi i dach zakrywa prawie 1/3 jego światła.
Ja tez tak się skłaniam jak mi radzisz - sufit zrobić jasny i podłoge też - będzie ładnie kontrastować z ciemnymi ramami.
Jakoś nie widze tam tego ciemnego koloru choć niektórzy mówią że się będzie za bardzo różnił od reszty domu.
Moi znojomi pomalowali jeszcze większy taras na ciemny mahoń - kurcze starsznie ten sufit przytłacza jakby na głowie człowiekowi leżał .

No nic- pomaluję na jasno a jak będzie źle to zamaluję na ciemno :wink:
Dzięki za namiary na prasę - zaraz mężowi powiem żeby kupił Ładny Dom.

hanka55
09-11-2006, 12:46
Znajomi " okniarze" zrobili cały dom w firmowym mahoniu. Z rozpędu na ujednolicanie wszystkiego, oranżerię całą wykończyli także drewnem. Jasna została tylko ściana przy domu.
Efekt - koszmarny, ciemny grobowiec, który istniał tylko pól roku. Potem znów remont i zrywanie ciemnych desek z sufitu, boków i spod okien i wykańczanie jasnokremowym kolorkiem na regipsie wodoodpornym.
Zrobiła się jasna, przestronna oranżeria, wspaniałe przedłużenie salonu i łącznik z zielonym ogrodem.
Czasem nie warto uczyć się na swoich błedach, bo to kosztowne :D
A z drugiej strony...
Kto powiedział, że OBOWIĄZKOWO wykończenie w każdym pomieszczeniu MUSI byc takie samo?
Jednakowe w jasnym i ciemnym wnętrzu, w małym i dużym?
A o optycznym powiększaniu wnętrz ktoś słyszał?
Tym bardziej, że u Ciebie bardzo dużo światła zabiera dach, nieprzepuszczający światła i zabierający doświetlenie połowie oranżerii...
Ale trzymam za Ciebie kciuki, bo budowanie to świetna zabawa i niezapomniana przygoda. I jak duma, jeśli wszystko wychodzi ! :P

el-ka
11-11-2006, 19:19
Na pewno jak oranżeria, to powinna być w pełni profesjonalna, jeśli nie ma dużo kasy to lepiej nie robić wcale niż oszczędnościowo, Ja tak miałam i same problemy - ciekło, przemarzało w zimie, w lecie znów za gorąco i duszno strasznie. Konieczne są ekstra szyby, niskoemisyjne, profile super z odpowiednim systemem łączenia i bardzo dobra wentylacja, albo i klima. Oranżeria musi znosić ogromne różnice temperatur, u mnie profil alu pracował i rozszczelniał się. Wentylacja w postaci wiatraczka niestety nie wystarczała. Same problemy i nie dało się z tego korzystać. Na szczęscie dom sprzedalam i już nowy właściciel to zmienił.

AlaB
11-11-2006, 20:31
Ja własnie w tym tygodniu patrzę na narodziny ogrodu zimowego, w tej chwili to na razie aluminiowy szkielet. Mam pytanko: jakie materiały (TANIE i z duszą) polecacie na podłogę- coś co można samemu ułożyć, nie musi być idealnie równe, nawet lepiej jeśli będzie wyglądało na staroć. To samo ściany- proszę o pomysły na tanią ścianę z duszą 8)
Hanko- wspaniały ogród!!!!!

hanka55
12-11-2006, 09:41
Jeśli nie kamień, to może " mozaikę"?
W salonie budowlanym można tanio kupić resztki kafli, w róznych kolorach, o podobnej fakturze. Potem nrysować sobie na papierze dowolną figurę, obrazek, wzór i naszkicować to na wylewce podłogowej.
Kafelki potłuc lub pociąc zwykłą gumówką z ostrzem diamentowym do cięcia na sucho.
Klej elastyczny, gumowa packa, "grzebyk do nakładania kleju" i Duuużo Cierpliwości w układaniu wzorków.
Do wklejania uzywamy tych kawałków, które mają nieuszkodzone lico. W kątach niewidocznych, mogą być położone te "ubite" o ile dajemy kolorową fugę, która uzupełni ubytki.
EFEKT- ORYGINALNY, NIEPOWTARZALNY i zalezny od naszej inwencji.

http://www.art-agata.art.pl/mozaika/Mozaica01.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/lt/5/51/Mozaika.jpg

http://www.art-agata.art.pl/mozaika.htm
http://4zs.zabreh.cz/wpimages/foto/mozaika.jpg


Druga opcja - łaczenie deski z twardego drewna ( belki lub deski podłogowe) z kaflami, na kleju, np. sekcjami, w kratkę

Trzecia opcja - podłoga ze żwirku na ziemi, na podłożu z siatki - stabilizacja

Czwarta opcja - płyty ogrodowe na ziemi, rosliny w podłożu naturalnym, ale doły pod nie - wyłożone płytą styropianową ( zapobiega przemarzaniu delikatych, śródziemnomorskich korzonków)
Placyk do siedzenia i chodniczki -utwardzone

http://www.mozaika.com.pl/grafika/centrum.gif
http://www.mozaika.com.pl/

Piąta opcja - stare palety na piasku. Piach jako utwardzenie podłoża, potem z palet zrywamy deski i ponownie przybijamy je gęściej, dobijając łby/śruby. Układamy w klasyczne kasetony tam, gdzie mają być powierzchnie twarde.
Cyklinujemy lub nie.
Zapuszczamy olejem pokostowym na ciepło...lub zostawiamy en nature.
W pustych miejscach sadzimy rosliny np. robiąc im podwyższone donice z desek.

ITP, itd............. :D
KOncepcji tyle, ilu budowniczych
http://kreta.rovnou.cz/images/fotky/kreta-sithia-mozaika.jpg

http://www.zajezka.sk/fotky/fotky_z_akcii/zveladovacia_vikendovka_jar2005/images/100_1877.JPG

AlaB
12-11-2006, 11:53
haneczko jesteś NIESAMOWITA :o :o :o
Dziękuję za wszystkie informacje!!! Nie mogę się doczekać wykańczania mojego ogrodu :D
U mnie sytuacja jest dość nietypowa bo ogród jest na piętrze- zajmuje taras nad dużym pomieszczeniem na parterze, więc podłoże naturalne nie istnieje, wsystko będzie rosło w doniczkach. Ale pomysł z mozaiką jest the best :D :D :D
Myślę że za parę miesięcy- gdzieś około stycznia zacznę prace i wtedy pozwolę sobie znów prosić o radę :oops: jeśli będę miała jakieś kłopoty.

b2k
02-03-2007, 15:37
A ja w konstrukcji aluminiowej... Dołączam sie do prośby o podzielenie sie swoimi doświadczeniami...

Pozdrawiam,
B2K

Krzysztofik
02-03-2007, 20:28
chętnie posłuchałabym opinii na temat firm wykonawczych tych osób, którzy wybudowali już ogród zimowy, chętnie w konstrukcji drewnianej. Będę wdzięczna za podpowiedzi.
Zrobie to sam .
Jak zrobie to sie pochwale.

Ew-ka
02-03-2007, 20:51
okrutnie mnie kusi taki stwor ...... szukam inspiracji i oczywiście opini



http://www.gracja.cieszyn.pl/galeria.php?kategoria=1

http://www.fdf.pl/solarlux/site/ogrodyzimowe/big/img010.jpg

Mirek_Lewandowski
03-03-2007, 17:45
Ja już coś ukleiłem. To co prawda na kaktusy i do szczepienia, ale działa :wink:

http://images22.fotosik.pl/20/fdc44a32b389cff7m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fdc44a32b389cff7)

http://images21.fotosik.pl/47/955e860e0c4d98b8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=955e860e0c4d98b8)

Krzysztofik
04-03-2007, 11:22
Ja już coś ukleiłem. To co prawda na kaktusy i do szczepienia, ale działa :wink:
O.... właśnie, ta konstrukcja to drewno czy obita drewnem?
Szyby zapewne systemowe tanie i praktyczne.
Zastanawiam sie czy nie możnaby zrobić delikatniejszej konstrukcji.

Mirek_Lewandowski
04-03-2007, 14:32
Drewno, klejone z 3 calówek. Czy cieńsze? bałbym się, szkło swoje waży, śnieg też, zanim się zsunie. Szkło SGG CLIMAPLUS.

Krzysztofik
04-03-2007, 14:41
Dlatego myślałem o jakimś profilu stalowym zasłonietym drewnem.
U Ciebie to bez znaczenia bo masz dużą powierzchnie i nie wyglada to zbyt masywnie.

bahha33
07-03-2007, 20:29
Moim marzeniem jest ogród zimowy :) , pomóżcie uniknąc podstawowych błędów

citizen
11-03-2007, 12:03
przyłączam się do pytania, też marzy mi się przeszklony pokoik

malinka2
10-04-2007, 11:13
Marzy nam się ogród zimowy na tarasie 4x4 ale wszelkie gotowce są nie na naszą kieszeń (ok12-15tys.zł).A co wy na to: konstrukcja z kantówek drewnianych (czym to impregnować?),zamówić z fabryce (gdzie?)wkłady takie jak do okien z warstwą gazu,zaizolować dobrze taras (jak najlepiej i czym?) + drzwi np.przesuwne (najlepiej jakie?), jak rozwiązać sprawę wentylacji?ogrzewanie można poprowadzić z domu (czy najwłaściwsza do tego podłogówka?)
UFF to tyle pytań - mam nadzieję ,że ktoś odpowie no i że będzie taniej niż j/w :-? [/b]

Mirek_Lewandowski
10-04-2007, 14:07
Robiłem sam, gdzieś nawet zdjęcia wklejałem. Parę uwag- nie kantówka (paczy się, pęka) a drewno klejone (u mnie z trzech calówek). Szyby SGG Climaplus, robią na zamówienie na wymiar, nie problem. Podłogówka do d.. za duża bezwładność cieplna, Drzwi mam normalne, na zawiasach, więc nie wiem.
No i jeszcze jedno- robiłem sam całość. Jeśli konstrukcję, jak piszesz, zamówisz to taniej pewno nie będzie..

malinka2
11-04-2007, 07:44
Czy mógłbyś (jeśli masz)wrzucić fotki oraz podać jaki był koszt całej inwestycji?Oczywiście mąż nie ma lewych rąk i zrobi sam więc odpada robocizna.Ale drewno klejone jakie najlepsze i gdzie ewent.można kupić?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.BM. :)

paullina
11-04-2007, 07:52
Też jestem zainteresowana oranżerią :D

więc przyłączam się do pytań Malinki :wink:

Mirek_Lewandowski
11-04-2007, 19:09
Czy mógłbyś (jeśli masz)wrzucić fotki oraz podać jaki był koszt całej inwestycji?Oczywiście mąż nie ma lewych rąk i zrobi sam więc odpada robocizna.Ale drewno klejone jakie najlepsze i gdzie ewent.można kupić?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.BM. :)

Najdroższe to szkło. 8 szt 1400x1100, 8 szt. 600x 1100, dwie nietypowe (prostokąty z obciętym rogiem), 2 szt drzwiowe, razem 2900 złociszy.
Deski- zwykła calówka 10 cm szeroka, poszło ok 150 mb, ale bezsęczna i naprawdę sucha. Fundament bet 20 cm, metr głeboko, od środka 20 cm styro, obróbki blacharskie i inne pierdoły- razem drugie tyle, co szkło
http://images21.fotosik.pl/47/955e860e0c4d98b8.jpg (www.fotosik.pl)
To nie jest typowy ogród zimowy- to u góry, to "sufit" tarasu.

paullina
12-04-2007, 12:25
czemu ja nic nie widze :-?

G.N.
12-04-2007, 13:43
czemu ja nic nie widze :-?
musisz mieć coś nie tak ustawione z wyświetlaniem obrazków
U mnie SOA1
spróbuj bezpośredniego linka
http://images21.fotosik.pl/47/955e860e0c4d98b8.jpg

paullina
12-04-2007, 15:15
dzięki już jest OK :D

wojciaszek
05-10-2007, 10:03
Myslimy o ogrodzie zimowym.Ci którzy mają może podzielą się swoimi spostrzeźeniami-co by ewentualnie zmienili(np wentylacja,potrzeba okna dachowego itp)

Aluland
22-01-2008, 15:42
Witam serdecznie i zapraszam do dyskusji

glilka
22-01-2008, 17:16
jesli sie nie powtarza jestem za :)

marekcmarecki
22-01-2008, 19:12
j.w. też o tym czasem myślę :roll: od wschodniej strony by to było (a może będzie 8) ), żeby się za mocno nie nagrzewało. Zresztą inaczej w naszym przypadku się nie da.
Ogród zimowy. Znajomi mieli!Taki wielki! SUPER SPRAWA ale i baaaardzo droga. W ich przypadku była to jadalnia i pokój gościnny jednocześnie. Ogrzewanie podłogowe. Połączony z kuchnią. Dużo zieleni w środku i wychodziło się na piękny ogród, który zaczynał się prawie od razu za rozsuwanymi drzwiami. Super efekt o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. No może poza upalnym letnim południem. Ale mieli żaluzje i wtedy było ok. Jak ktoś jest finansowo elastyczny 8) :lol: , to nie ma się nad czym zastanawiać. Moim zdaniem :)

Goni_Mnie_Peleton
22-01-2008, 19:29
Jestem "za" ..... a tak wlasciwie to czym sie rozni weranda od zimowego ogrodu?

chopinetka
22-01-2008, 20:06
hejka

Chyba nie muszę specjalnie przekonywać nikogo, że jestem za :D

pozdrawiam

Aluland
22-01-2008, 20:15
j.w. też o tym czasem myślę :roll: od wschodniej strony by to było (a może będzie 8) ), żeby się za mocno nie nagrzewało. Zresztą inaczej w naszym przypadku się nie da.
Ogród zimowy. Znajomi mieli!Taki wielki! SUPER SPRAWA ale i baaaardzo droga. W ich przypadku była to jadalnia i pokój gościnny jednocześnie. Ogrzewanie podłogowe. Połączony z kuchnią. Dużo zieleni w środku i wychodziło się na piękny ogród, który zaczynał się prawie od razu za rozsuwanymi drzwiami. Super efekt o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. No może poza upalnym letnim południem. Ale mieli żaluzje i wtedy było ok. Jak ktoś jest finansowo elastyczny 8) :lol: , to nie ma się nad czym zastanawiać. Moim zdaniem :)
Dokładnie tak cena rośnie z jego wielkością..ale nie do konca, tak naprawdę wszystko idzie dwa elementy, 1 to powierzchnia zabudowy a nie powierzchnia podłogi 2 to umiejętne zaprojektowanie tak by pozostał jak najmniejszy odpad profili

Aluland
22-01-2008, 20:17
Jestem "za" ..... a tak wlasciwie to czym sie rozni weranda od zimowego ogrodu?
właściwie jedynie nazewnictwem,spotykane jest takze oranzeria

chopinetka
22-01-2008, 20:43
A czy istnieje możliwość połączenia z elementami drewnianymi bo to aluminium i szkło to zaeleganckie dla mnie. Marzy mi się coś bardziej wiejskiego 8) jeżeli może to w ogóle być bardziej w wiejskich klimatach.

Aluland
22-01-2008, 20:47
A czy istnieje możliwość połączenia z elementami drewnianymi bo to aluminium i szkło to zaeleganckie dla mnie. Marzy mi się coś bardziej wiejskiego 8) jeżeli może to w ogóle być bardziej w wiejskich klimatach.
jest taka mozliwośc tzn profil nosny ( główny) jest drewniany a profil nakładkowy (systemowy) jako aluminiowy, istniej mozliwość nakładania na aluminium struktury drewna czyli to samo co okna PVC okleinowania. Oba warianty mozna spokojnie przemysleć i od strony ceny jak i estetycznej.

marekcmarecki
23-01-2008, 20:15
Jestem "za" ..... a tak wlasciwie to czym sie rozni weranda od zimowego ogrodu?

Weranda jest otwarta przynajmniej z jednej strony. Takie coś jak często na westernach widać. Też ciekawe, ale nie wszędzie pasuje. A ogród zimowy jest cały zamknięty, przeszklony i przeważnie ogrzewany. Stąd nazwa. Za oknem snieg i mróz, a tu zielono :P .





marekcmarecki napisał:
j.w. też o tym czasem myślę od wschodniej strony by to było (a może będzie ), żeby się za mocno nie nagrzewało. Zresztą inaczej w naszym przypadku się nie da.
Ogród zimowy. Znajomi mieli!Taki wielki! SUPER SPRAWA ale i baaaardzo droga. W ich przypadku była to jadalnia i pokój gościnny jednocześnie. Ogrzewanie podłogowe. Połączony z kuchnią. Dużo zieleni w środku i wychodziło się na piękny ogród, który zaczynał się prawie od razu za rozsuwanymi drzwiami. Super efekt o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. No może poza upalnym letnim południem. Ale mieli żaluzje i wtedy było ok. Jak ktoś jest finansowo elastyczny , to nie ma się nad czym zastanawiać. Moim zdaniem

Dokładnie tak cena rośnie z jego wielkością..ale nie do konca, tak naprawdę wszystko idzie dwa elementy, 1 to powierzchnia zabudowy a nie powierzchnia podłogi 2 to umiejętne zaprojektowanie tak by pozostał jak najmniejszy odpad profili

Masz rację. Ci moi znajomi kiedyś, dawniej mieli taki mały z profili. Ale efekt był mizerny, i coś podobno ciekło. Ale to było dawno temu. Zmienili pracę, trochę się dorobili i na "nowym domu" zafundowali sobie duży. Sam ogród miał 8,5m długości i 4,5 szerokości. Otwór łączący go z domem miał jakieś 5m szerokości na środku kolumna-podpora dość duża, ale tak jak ściany, pokryta tynkiem strukt. Wyglądała jak część ściany. Na niej były wyłączniki i niżej gniazdka. Efekt był bardzo fajny, bo za tą kolumną zaczynał się salon.Ten ogród był jakby jego częścią. Nie był wysoki. W najwyższym miejscu przy budynku ok. 3 - 3,20m, a w najniższym 2,5m. Tak mi się spodobał, bo cała konstrukcja była drewniana. Z takiego materiału jak ramy porządnych drewnianych okien. Klejonka. Nic nie miało prawa się zwichrować i cieknąć nawet po latach (podobno :wink: ). Drewno zaimpregnowane jakąś bejcą(na 5 lat mieli gwarancję, potem trzeba konserwować) na taki miodowy kolor. Pięknie to i bardzo ciepło wyglądało w otoczeniu zieleni od wewnątrz i na zewnątrz. Podłoga płytki, ale też w ciepłym kolorze i oczywiście ogrzewanie podłogowe. Drzwi odsuwane z przodu. Odsuwały się na dwie strony, i jedne pojedyncze też odsuwane z boku. A w środku stał dość masywny, stylowy, okrągły, również drewniany stół i 6 krzeseł do komletu. Pewnie mój opis nie odda efektu, ale naprawdę robiło to wrażenie. Tyle że ten koszt :roll: Kilka lat temu to było ponad 50 000 euro. Od tamtego czasu, gdzieś tam cichutko sobie o takim ogrodzie czasem pomarzę.

Aluland
23-01-2008, 20:23
dokładnie tak cena realna ale i powierzchnia plus elementy otwierane, w dodatku na drewnie. W obecnej dobie postępu technologii jest kilka ciekawych rozwiązan np drewno jako dzwigar, drewno jako okleina a nawet szkło jako element nośny tzw zebro szklane. Jezeli chcemy "ciepełko" idziemy w kierunku drewna lub okleinowania aluminium, a gdy nowoczesność.....awangartowo nawet w szkło.

Aluland
23-01-2008, 20:33
Masz rację. Ci moi znajomi kiedyś, dawniej mieli taki mały z profili. Ale efekt był mizerny, i coś podobno ciekło. Ale to było dawno temu. Zmienili pracę, trochę się dorobili i na "nowym domu" zafundowali sobie duży. Sam ogród miał 8,5m długości i 4,5 szerokości. Otwór łączący go z domem miał jakieś 5m szerokości na środku kolumna-podpora dość duża, ale tak jak ściany, pokryta tynkiem strukt. Wyglądała jak część ściany. Na niej były wyłączniki i niżej gniazdka. Efekt był bardzo fajny, bo za tą kolumną zaczynał się salon.Ten ogród był jakby jego częścią. Nie był wysoki. W najwyższym miejscu przy budynku ok. 3 - 3,20m, a w najniższym 2,5m. Tak mi się spodobał, bo cała konstrukcja była drewniana. Z takiego materiału jak ramy porządnych drewnianych okien. Klejonka. Nic nie miało prawa się zwichrować i cieknąć nawet po latach (podobno :wink: ). Drewno zaimpregnowane jakąś bejcą(na 5 lat mieli gwarancję, potem trzeba konserwować) na taki miodowy kolor. Pięknie to i bardzo ciepło wyglądało w otoczeniu zieleni od wewnątrz i na zewnątrz. Podłoga płytki, ale też w ciepłym kolorze i oczywiście ogrzewanie podłogowe. Drzwi odsuwane z przodu. Odsuwały się na dwie strony, i jedne pojedyncze też odsuwane z boku. A w środku stał dość masywny, stylowy, okrągły, również drewniany stół i 6 krzeseł do komletu. Pewnie mój opis nie odda efektu, ale naprawdę robiło to wrażenie. Tyle że ten koszt :roll: Kilka lat temu to było ponad 50 000 euro. Od tamtego czasu, gdzieś tam cichutko sobie o takim ogrodzie czasem pomarzę.[/quote]
...moment powierzchnia około 39 m2, przy kwocie 50000 euro...czy pamietasz wymairy by obliczyć powierzchnię w rozwinięciu?
Na tym przykładzie chciałbym podyskutowac

kaura
25-01-2008, 17:46
Zwracam się z prośbą do posiadaczy ogrodów zimowych, lub osób które znają jakieś godne polecenia rozwiązania.
Myślę o jakiejś zasłonie na noc (głównie przed wścibskimi sąsiadami)
Czy istnieje alternatywa dla rolet?
Atraumatyczny system mocowania punktu zaczepienia dla zasłon?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Będę wdzięczna za sugestie.
Pozdrawiam
Kasia

Barbossa
25-01-2008, 18:15
"niech się wstydzi ten co widzi, nie ten co robi..."

kaura
25-01-2008, 18:26
Święte słowa o Mistrzu...
Lecz rada bym była patrzeć na miłe oku barwy łagodne,
a nie w noc ciemną i głuchą, gdzie
niewiadomoco się czai.

Dziekuję za przeniesienie watku :)

Aluland
25-01-2008, 21:42
rolety wewnętrznem najmniej miejsca zajmują, szeroka gama kolorystyczna, a w upalne i b sloneczne dni..pomozew takze, pozdrawiam

Aluland
14-02-2008, 13:16
i nastała cisza..... :D

anna99
15-02-2008, 10:04
http://www.plastsystem.com.pl/ogrody/ogrod25.jpg

Oj, chciałabym, chciała ... :wink: :wink: :wink:

Mirek_Lewandowski
15-02-2008, 11:40
i nastała cisza..... :D

:D :D
Ja sobie zrobiłem. Drewno i szyby SGG Climaplus. 1/4 ceny

Aluland
16-02-2008, 11:51
funkcjonalny i prosty, o sztywnym ikładzie dachu, o przemyslanej formie wentylacyjnej ( proszę zwrócić uwagę na umieszczenie okien) dolne napowietrzają górne uwalniają gorace powietrze. Dodatkowo orynnowany.

Ew-ka
16-02-2008, 14:44
Aluland- oto mój ...moim marzeniem jest zrobic z niego ogród zimowy :D

:lol:

mam nadzieje ,że potwierdzisz ,że bedzie to możliwe :roll: rozmawiamy tu tylko o zadaszonej cześći ....

Aluland
16-02-2008, 14:49
witam wrecz Bardzo proste...ale...mozna to zrobic na kilka sposobów, np z widocznymi elementami staolarki od zewnątzr lub zamaskowanymi. Nawet ogzrwanie jest mozliwe np oddzielny kominek :D

JacekS
17-02-2008, 11:43
Aluland czy zajmujesz się profesjonalnie wykonywaniem ogrodów zimowych mam taras o wym dł 7,7 na 4,5 m interesuje mnie zadaszenie tego ale w wformie drewno jako konstrukcja i przesówki alu tak żeby mozna było na lato rozsunąć żeby był taraz a nie sauna a na zimę zamknąć. Wiem że życzenia takie to tylko w Erze :oops: ale ciekawy jestem twojej kocepcji jak to zrobić

http://www.plastsystem.com.pl/ogrody/ogrod25.jpg

Aluland
17-02-2008, 12:07
ok, postasram się zaproponować, proszę o podanie życzonej wysokości przy budynku oraz wysokości przy skaraju,

MajsterekEdek
17-02-2008, 16:37
Aluland- oto mój taras ...moim marzeniem jest zrobic z niego ogród zimowy :D

http://img413.imageshack.us/img413/6319/wrzesienfn5.jpg





Bardzo ładny taras. Można wiedzieć jaka jest jego szerokość?

Aluland
17-02-2008, 16:46
Aluland- oto mój taras ...moim marzeniem jest zrobic z niego ogród zimowy :D

http://img413.imageshack.us/img413/6319/wrzesienfn5.jpg





Bardzo ładny taras. Można wiedzieć jaka jest jego szerokość?
????

Ew-ka
17-02-2008, 18:20
Moj taras nie jest za szeroki ....mogł byc szerszy :( ma 3,30 m ..... długosc całoscitarasu to 10 m ( 7 m pod dachem )

Aluland
18-02-2008, 12:24
przeliczmy to inaczej, to aż Tyle 3,3x7= 23,1 m2 :D

mamass
18-02-2008, 14:10
Ja mam ogród zimowy w projekcie (na razie) i jestem za

Aluland
18-02-2008, 14:25
czas realizowac..a przynajmniej stawac w bloki startowe i wybierac :D

marekcmarecki
20-02-2008, 19:59
i nastała cisza..... :D

:lol: no co?? przecież napisałem. Poza tym nie zaglądałem tu jakiś czas :wink:

Ew-ka
Fajny masz ten taras!

Aluland
21-02-2008, 07:06
Panie daj mi plony....Ok ale daj mi szanse, poprostu zasiej :D

Aluland
24-02-2008, 19:23
To prawda Ew-Ka ma bardzo ladny ogród plus ślicznego psa :D

Aluland
02-03-2008, 11:42
http://images32.fotosik.pl/163/04c791f3d5f2ca99m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=04c791f3d5f2ca99)

Aluland
02-03-2008, 11:56
http://images31.fotosik.pl/163/a1a168e8528c961fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a1a168e8528c961f)

Aluland
03-03-2008, 12:20
A czy istnieje możliwość połączenia z elementami drewnianymi bo to aluminium i szkło to zaeleganckie dla mnie. Marzy mi się coś bardziej wiejskiego 8) jeżeli może to w ogóle być bardziej w wiejskich klimatach.
Połaczenie tego typu jest mozliwe kwestia maskowania elementów lub zastosowanie elementów zdobniczych

chopinetka
03-03-2008, 22:26
Witam

A masz może jakieś zdjęcia? Nic ciekawego nie udało mi się znaleźć. Cały czas dumam nad tym zamkniętym tarasem, hmm ale co mi z tego wyjdzie...

pozdrawiam

Aluland
04-03-2008, 09:52
proponuję, pokazać zdjęcie tarasu .

chopinetka
04-03-2008, 12:09
Witam

Narazie to on jest w mojej głowie :D

Aluland
04-03-2008, 14:58
.przelejmy go na papier......... :D

Imka
06-03-2008, 10:14
A czy warto robić ogród zimowy od zachodnio-północnej strony domu? U nas jest to jedyne miejsce, gdzie można by dobudować ogród zimowy, który mi się baaaardzo marzy, ale trochę się obawiam, czy nie będzie w nim za ciemno...

Aluland
06-03-2008, 10:42
Przy kazdym tzw calorocznym ogrodzie wymagane jest jego ogrzewanie.

Imka
06-03-2008, 10:56
Przy kazdym tzw calorocznym ogrodzie wymagane jest jego ogrzewanie.

Tak, tylko mi chodzi o to, czy dla roślin nie będzie zbyt ciemno w takim usytuowaniu, dom stoi dokładnie przekątnymi w strony świata i właśnie przy scianie zachodnio-północnej jest jedyne miejsce na ogród.
A poza tym, czy np. zimą, kiedy super frajdą może być poranna kawa wśród kwiatów, kiedy za oknem śnieg (czy jeszcze wrócą takie zimy :roll: ), to czy wtedy nie będzie tam nieprzyjemnie ciemno, bo będzie cały czas cień...
A wieczorna kawa raczej odpada, bo zimą słońce tam prawie nie dochodzi...

A co do ogrzewania, to mam pytanie do praktyków - jaki rodzaj ogrzewania jest lepszy - podłogowe pod płytkami, czy grzejnikowe?
Słyszałam, że podłogowe wcale nie jest dobre w takim miejscu ze względu na zbyt dużą bezwładność i dużo lepiej jest wstawić po prostu grzejnik, nawet elektryczny. Nam zostało trochę parkietu i wymyśliłam sobie, że pośrodku ogrodu byłby własnie parkiet, a z trzech stron wzdłuż ścian ogrodu byłyby płytki - tylko czy to jest dobre rozwiązanie? No i ogrzewanie grzejnikiem, ewentualnie podłogówka pod tymi płytkami?

Aluland
06-03-2008, 11:06
Czy mozna poprosić o zdjecie tego miejsca? Czy dach budynku zaslania ta stronę ? Polecam bardziej elektryczne jako oddzielne lub kominek indywidualny.

Imka
06-03-2008, 11:16
Tak pomyślałam, że wkleję zdjęcie, tylko najpierw muszę je zrobić...
a ogrzewanie elektryczne - grzejnik, czy podłogowe - mata?

Aluland
06-03-2008, 11:24
osobiscie proponuję grzejnik.

Aluland
06-03-2008, 11:31
http://images31.fotosik.pl/168/d597de3077a409a8m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d597de3077a409a8.html)

Imka
06-03-2008, 22:32
Czy mozna poprosić o zdjecie tego miejsca? Czy dach budynku zaslania ta stronę ? Polecam bardziej elektryczne jako oddzielne lub kominek indywidualny.

Tak wyglada to miejsce, wzdłuż ściany ok. 9m i szerokość ok. 3m, planowaliśmy dojść ścianą/dachem ogrodu do dachu domu.

Narożnik domu widoczny na zdjęciu jest skierowany na północ...

Aluland - czy możesz podać szacunkowy koszt budowy takiego ogrodu?

http://images34.fotosik.pl/169/d7722f11e43b8307m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d7722f11e43b8307)

A tutaj z innego ujęcia:
http://images24.fotosik.pl/172/491dae3b7f86d984m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=491dae3b7f86d984)

Jak widać, kominek odpada (zresztą taras z kominkiem mamy z drugiej strony, na tym drugim zdjęciu widać fragment), więc pozostaje grzejnik elektryczny.

Aluland
07-03-2008, 07:45
Witam proszę o podanie wymiarów podstawy planowanego ogrodu, jego długość po ścianie budynku oraz szerokość , proszę podać wymiar wysokości od podbitki do poziomu tarasu.
Rozumiem ze dach ma być jednospadowy, kolor nietypowy, system profili ciepły. Ile chcecie Państwo posidac otworów okiennych a ile dzrwiowych?
pozdrawiam
PS celem wyliczenia statyki proszę o podanie minimum wojewódzctwa.

Aluland
11-03-2008, 19:21
widocznie temat ogrodu został pochowany.........

elisee
12-03-2008, 09:34
Planuję zabudować taras jako ogród zimowy już na etapie budowy domu - jestesmy na etapie oczekiwania na odpowiedź architekta w sprawie przeróbek jego projektu. Ogród miałby około 25 m2 o ile dobrze pamiętam.Z dwóch stron ściana (jeden krótki bok i od strony salonu). Drugi długi bok już przeszklony od strony wschodniej a przeszklony krótki od południa. Najlepiej gdyby profilr były drewniane - nie wiem jeszcze jaki koszt bo nie jestesmy jeszcze na tym etapie. Ogrzewanie jak cały dom legaletem. ma być przedłużeniem salonu i jednoczesnie buforem przed przypadkowym wypuszczeniem kotów na dwór. U mnie niestety żadne drzwi nie mogą otwierać się bezpośrednio z budynku na ogród - nie będę kotów po działce gonić...

Imka
12-03-2008, 13:56
widocznie temat ogrodu został pochowany.........

Nie, nie został pochowany, już podaję wymiary:

długość po ścianie budynku = 6,2m
szerokość = 2,3m
wysokość od poziomu tarasu do podbitki = 3,2m
podbitka wystaje na szerokość = 0,8m

Dach jednospadowy, myślałam, żeby dach ogrodu był przedłużeniem połaci dachu (kąt nachylenia dachu to 32 stopnie).
Nie wiem jakie są kolory typowe, chciałabym kolor jak najbardziej zbliżony do koloru stolarki okiennej.
Nie wiem, co to jest system profili ciepły...
Chcielibyśmy mieć dwoje drzwi, jedne na krótkiej ścianie, a drugie pośrodku długiej ściany, bez okien.
Woj. kujawsko-pomorskie.

Czy takie informacje są wystarczające?

Aluland
12-03-2008, 13:56
Planuję zabudować taras jako ogród zimowy już na etapie budowy domu - jestesmy na etapie oczekiwania na odpowiedź architekta w sprawie przeróbek jego projektu. Ogród miałby około 25 m2 o ile dobrze pamiętam.Z dwóch stron ściana (jeden krótki bok i od strony salonu). Drugi długi bok już przeszklony od strony wschodniej a przeszklony krótki od południa. Najlepiej gdyby profilr były drewniane - nie wiem jeszcze jaki koszt bo nie jestesmy jeszcze na tym etapie. Ogrzewanie jak cały dom legaletem. ma być przedłużeniem salonu i jednoczesnie buforem przed przypadkowym wypuszczeniem kotów na dwór. U mnie niestety żadne drzwi nie mogą otwierać się bezpośrednio z budynku na ogród - nie będę kotów po działce gonić...
Proszę o podanie wymiarów rzut szerokość oraz wysokość przy murze oraz wysokości przy ścianie zewnętrznej - spadek. celem ustalenia statyki.

Aluland
15-03-2008, 10:20
widocznie temat ogrodu został pochowany.........

Nie, nie został pochowany, już podaję wymiary:

długość po ścianie budynku = 6,2m
szerokość = 2,3m
wysokość od poziomu tarasu do podbitki = 3,2m
podbitka wystaje na szerokość = 0,8m

Dach jednospadowy, myślałam, żeby dach ogrodu był przedłużeniem połaci dachu (kąt nachylenia dachu to 32 stopnie).
Nie wiem jakie są kolory typowe, chciałabym kolor jak najbardziej zbliżony do koloru stolarki okiennej.
Nie wiem, co to jest system profili ciepły...
Chcielibyśmy mieć dwoje drzwi, jedne na krótkiej ścianie, a drugie pośrodku długiej ściany, bez okien.
Woj. kujawsko-pomorskie.

Czy takie informacje są wystarczające?
Tak, prawie tak system ciepły to system termoizolowany stosowany jako element zewnętrzny ( na zewnątzr zimno wewnątzr ciepło).

Granbud
18-03-2008, 13:18
A jak jest ze szczelnością takiej konstrukcji? Np. przy gwałtownych opadach, gdy dodatkowo deszcz pada prawie poziomo?

Aluland
19-03-2008, 07:33
A jak jest ze szczelnością takiej konstrukcji? Np. przy gwałtownych opadach, gdy dodatkowo deszcz pada prawie poziomo?
szczelność jest zawsze zachowana, nalezy pamiętać to naprawde są sprawdzone, stosowane konstrukcje aluminiowe.

zygmor
19-03-2008, 08:03
Też jestem ZA,
Moim i rodzinki marzeniem jest zrobic taką werandkę przy moim domku.
Kiedyś mieszkaliśmy na werandzie przez całe lato, to były piękne dni...
Tylko skończymy prace przy domu to zaraz bierzemy się za taras. To konieczność, bo przy poprzednim domku na tym samym miejscu był mały taras, teraz chcielibyśmy aby był on sporo większy, a z czasem się go oszkli i będzie weranda. Widok z okien werandy będzie wspaniały i to dla niego warto ją wybudować.

Aluland
19-03-2008, 19:19
Też jestem ZA,
Moim i rodzinki marzeniem jest zrobic taką werandkę przy moim domku.
Kiedyś mieszkaliśmy na werandzie przez całe lato, to były piękne dni...
Tylko skończymy prace przy domu to zaraz bierzemy się za taras. To konieczność, bo przy poprzednim domku na tym samym miejscu był mały taras, teraz chcielibyśmy aby był on sporo większy, a z czasem się go oszkli i będzie weranda. Widok z okien werandy będzie wspaniały i to dla niego warto ją wybudować.
proponuję przekształcić marzenia w realnem i życze tego z calego serca.

zygmor
20-03-2008, 13:46
Tylko się cieplej zrobi to ruszam do roboty. Mam już zgromadzone kilkaście ram okiennych i szansę na następne, to będzie oszklenie.
Konstrukcję mam w głowie i jak tylko powstanie podwalina to roczpocznę budowę.

Capricorn
21-03-2008, 23:20
Moja przyjaciółka ma ogród zimowy, i jest PRZECUDNY. Wiec - ja tez chcę, wiadomo :D

Mam nawet - tak myślę - idealne miejsce na to cudo architektury, a mianowicie taras. nie wiem tylko, czy 20m kw (prostokąt 5x4m) będzie wystarczający, czy tez ogród zimowy wymaga wiecej miejsca.

pozeracz
22-03-2008, 00:05
na zewnątzr zimno wewnątzr ciepło
Zeby bylo na zewnatrz zimno a w srodku cieplo to jeszcze trzeba wiedziec co ma byc pomiedzy profilami. Szklo? Poliweglan? Jaki? Ile?

Aluland
22-03-2008, 08:56
na zewnątzr zimno wewnątzr ciepło
Zeby bylo na zewnatrz zimno a w srodku cieplo to jeszcze trzeba wiedziec co ma byc pomiedzy profilami. Szklo? Poliweglan? Jaki? Ile?
już bełowa o samych profilach, to zespół kilku czynników, nie tylko szkło i profile, bardzo często sama posadzka ogrodu jest już jednym , wielkim mostkiem termicznym. :D

Aluland
22-03-2008, 09:04
Tylko się cieplej zrobi to ruszam do roboty. Mam już zgromadzone kilkaście ram okiennych i szansę na następne, to będzie oszklenie.
Konstrukcję mam w głowie i jak tylko powstanie podwalina to roczpocznę budowę.
coś już jest , a co z dachem?

kaura
24-03-2008, 09:33
witam!
Chętnie dołączę do dyskusji, jako ze ostatnio zamówiłam ogród zimowy. Ma być zamonowany do połowy kwietnia.
Obecnie jestem na etapie poszukiwań rolet zewnętrznych, żeby w lecie nie było nam upiornie gorąco. Ogród będzie skierowany na poludniowy wschód.

Czy ktoś z Was-zainteresowanych, lub specjalistów (aluland-help!) widział coś fajnego i nierujnującego kieszeni?
Pozdrawiam

pozeracz
24-03-2008, 10:28
Kaura, moze zamiast/obok rolet zainstalowac wietrzniki? Przypuszczam ze nie bedzie to jakas wielka kwota, pewnie mniej niz za okno.

Aluland
24-03-2008, 10:32
Rolety,wybór tak wielki a jednak strasznie ograniczony

Aluland
24-03-2008, 10:34
Kaura, moze zamiast/obok rolet zainstalowac wietrzniki? Przypuszczam ze nie bedzie to jakas wielka kwota, pewnie mniej niz za okno. zapewne propobnujesz nawietrzaki, jeżeli wykonawca ogrodu to firma sprawdzona winna zamontować nawet bez pytania o zgode a jedynie poinformować o fakcie.
:D

kaura
25-03-2008, 19:20
Kaura, moze zamiast/obok rolet zainstalowac wietrzniki? Przypuszczam ze nie bedzie to jakas wielka kwota, pewnie mniej niz za okno.

Wietrzniki=wywietrzniki?
Jeśli tak, to owszem bedziemy mieć dwa na przeciwległych ścianach ogrodu, poza tym drzwi rozwierno-uchylne. Wentylację myślę mamy jako tako rozwiązaną, natomiast muszę znaleźć sposób na zacienienie dachu.
W zwiazku z tym zastanawiam sie czy rolety typu stopsole/antysole mają tak długo efektywnie ograniczającą dostęp promieniowania słonecznego powłokę, że jest sens inwestować kilkanaście tysięcy w taki sprzęt.
Aluland proszę nie bądź taki tajemniczy...
Możesz polecic coś konkretnie?
pozdrawiam

pozeracz
25-03-2008, 20:26
natomiast muszę znaleźć sposób na zacienienie dachu.
Jezeli szukasz czegos przyzwoitego ale taniego to porozmawiaj moze z forumowymi szkolkarzami na temat siatek cieniujacych, sa dosc estetyczne i tanie, a mechanizm do ich zaslaniania zrobi kazdy przecietnie uzdolniony majsterkowicz (oczywiscie wewnatrz, nie na zewnatrz). A z ciekawosci, jaka jest powierzchnia wietrznikow + drzwi w stosunku do calkowitej powierzchni ogrodu zimowego w metrach kwadratowych?

kaura
25-03-2008, 20:46
2 X drzwi (1x2,3m) Plus nawietrzniki o wymiarach jakieś 0,5x1m (w kształcie trapezów-podałam najdłuższe wymiary) powierzchnia ogrodu to 15m.kw
Siatka cieniujaca..hmm... nie pomyślałabym, ale wewnątrz??? :o
Szok estetyczny :-?

Aluland
25-03-2008, 20:47
natomiast muszę znaleźć sposób na zacienienie dachu.
Jezeli szukasz czegos przyzwoitego ale taniego to porozmawiaj moze z forumowymi szkolkarzami na temat siatek cieniujacych, sa dosc estetyczne i tanie, a mechanizm do ich zaslaniania zrobi kazdy przecietnie uzdolniony majsterkowicz (oczywiscie wewnatrz, nie na zewnatrz). A z ciekawosci, jaka jest powierzchnia wietrznikow + drzwi w stosunku do calkowitej powierzchni ogrodu zimowego w metrach kwadratowych?
do tego typu konstrukcji polecam nawietrzaki formy RENSON, obliczenia ich stosuję sie znajac parametry konstrukcji (kubatura) , stopien wymiany powietrza, ustawienie wedlug (stron świata), itd itd.

Aluland
25-03-2008, 20:52
2 X drzwi (1x2,3m) Plus nawietrzniki o wymiarach jakieś 0,5x1m (w kształcie trapezów-podałam najdłuższe wymiary) powierzchnia ogrodu to 15m.kw
Siatka cieniujaca..hmm... nie pomyślałabym, ale wewnątrz??? :o
Szok estetyczny :-?
napewno taki? tzn pytam o nawietrzak..0,5x1,0 ?

Aluland
25-03-2008, 20:56
Kaura, moze zamiast/obok rolet zainstalowac wietrzniki? Przypuszczam ze nie bedzie to jakas wielka kwota, pewnie mniej niz za okno.

Wietrzniki=wywietrzniki?
Jeśli tak, to owszem bedziemy mieć dwa na przeciwległych ścianach ogrodu, poza tym drzwi rozwierno-uchylne. Wentylację myślę mamy jako tako rozwiązaną, natomiast muszę znaleźć sposób na zacienienie dachu.
W zwiazku z tym zastanawiam sie czy rolety typu stopsole/antysole mają tak długo efektywnie ograniczającą dostęp promieniowania słonecznego powłokę, że jest sens inwestować kilkanaście tysięcy w taki sprzęt.
Aluland proszę nie bądź taki tajemniczy...
Możesz polecic coś konkretnie?
pozdrawiam
AAAA ja i tajemniczy :oops: nigdy no moze czasem ale to było tak dawno temu, ok, temat rolet funkcjonalnych a zarazem estetycznych...raczej nieistnieje taki kompromis, moze popatrzysz na zaluzje Rensona?

pozeracz
25-03-2008, 21:02
2 X drzwi (1x2,3m) Plus nawietrzniki o wymiarach jakieś 0,5x1m (w kształcie trapezów-podałam najdłuższe wymiary) powierzchnia ogrodu to 15m.kw
W takim razie ich powierzchnia jest wystarczajaca, dla typowiej szklarni przyjmuje sie ze stanowia one 20 do 25% powierzchni calkowitej. No wiem, ogrod domowy nawet o poludniowej wystawie to nie szklarnia, ale jednak pewne prawidlowosci sa uniwersalne.

Siatka cieniujaca..hmm... nie pomyślałabym, ale wewnątrz??? :o
Szok estetyczny :-?
Wiesz, ja jestem ogrodnikiem a nie architektem wnetrz, moze i szok estetyczny, ale 1zl/m.kw i troche zylki... szok cenowy w porownaniu do tych kilkunastu tysiecy, a jezeli nie jestes jeszcze zdecydowana na rolety i po jakims czasie stwierdzisz ze siatka Ci nie odpowiada to zawsze mozesz zmienic, duzo na tym nie stracisz. :wink:

kaura
25-03-2008, 21:05
Chyba mylę pojęcia...wietrzniki i wywietrzniki. Podałam wymiary małych bocznych okienek nad drzwiami, które będą pełniły rolę wywietrzników.
A wietrzniki to sprzęt automatyczny? tak? wymuszający wentylację? dobrze kombinuje?

pozeracz
25-03-2008, 21:11
Chyba mylę pojęcia...wietrzniki i wywietrzniki. Podałam wymiary małych bocznych okienek nad drzwiami, które będą pełniły rolę wywietrzników.
A wietrzniki to sprzęt automatyczny? tak? wymuszający wentylację? dobrze kombinuje?
Wietrznik=wywietrznik, to sa synonimy. :wink:

kaura
25-03-2008, 21:15
Dzięki za naprowadzenie na właściwe scieżki :D

Aluland
25-03-2008, 21:22
czyli malutkie "lufciki" cos 0,5 x 1, 0... :D , i tylko tyle zaproponował producent ???? :o

Aluland
25-03-2008, 21:30
I dadaję jeszcze rodzaj szklenia z tego co pamietam szkło typowo "szklarniowe" a w przypadku opisywanym ogród jest całoroczny więc pakiet i termoflot.Inny czas emisji ciepła , jego oddawania, itd,itd

kaura
25-03-2008, 21:45
czyli malutkie "lufciki" cos 0,5 x 1, 0... :D , i tylko tyle zaproponował producent ???? :o

Czy malutkie? Przez taki lufcik to ja spokojnie mogłabym przejść :)
A szyby- tak mają być takie jak napisałeś

pozeracz
25-03-2008, 22:02
Kaura, czy latem jezeli bedziecie chcieli wyjechac na weekend to macie mozliwosc zostawic wietrzniki otwarte, czy raczej nie? Bo wiesz, szklo szklarniowe dla samych roslin zima sprawdzi sie znacznie lepiej od tych drogich wynalazkow, ale latem przy wystawie poludniowej bedzie cieplo.

Aluland
26-03-2008, 06:58
Kaura, czy latem jezeli bedziecie chcieli wyjechac na weekend to macie mozliwosc zostawic wietrzniki otwarte, czy raczej nie? Bo wiesz, szklo szklarniowe dla samych roslin zima sprawdzi sie znacznie lepiej od tych drogich wynalazkow, ale latem przy wystawie poludniowej bedzie cieplo.
to jet problem jezeli posiada jedynie okienka ( tak to chyba wygląda), stad było moje pytaniew o posiadanie nawietrzaków, poprzez otwarte okienka ok odprowadzimy nagrzane powietrze ale czym dostarczyć i w którym miejscu świerze?

kaura
26-03-2008, 09:19
Spokojnie-
ogrod jest/bedzie dobudowany do salonu i bedzie jego integralną cześcią (na razie bez przegrody) i bedzie włączony w system wentylacji całego domu. Dlatego myślałam głównie o odprowadzeniu nadmiaru nagrzanego powietrza przez te "lufciki". W razie wyjazdu- mamy możliwość zostawienia ich uchylonych, poza tym wentylacja domu bedzie pracowała.
Nie łudzę sie ze same nawietrzniki zapewnią mi akceptowalną (przez nas) temperaturę w ogrodzie, dlatego musowo- będą rolety zewnetrzne.
A niektórym roślinkom to pewnie im wiecej stopni- to lepiej bedzie.

Aluland
26-03-2008, 13:30
i ogólnie wszystko pod kontrolą, pamiętaliście o izolacji posadzki?

elisee
26-03-2008, 14:11
A ja się zastanawiam oczekując na ostateczne wymiary budynku i w zwiazku z tym ogrodu - czy jesli ogród zimowy jest na wspólnym z reszta budynku rekuperatorze to czy potrzebne są dodatkowe otwierane okienka do wietrzenia? Ogród od wschodo - południa.

Aluland
26-03-2008, 14:15
A ja się zastanawiam oczekując na ostateczne wymiary budynku i w zwiazku z tym ogrodu - czy jesli ogród zimowy jest na wspólnym z reszta budynku rekuperatorze to czy potrzebne są dodatkowe otwierane okienka do wietrzenia? Ogróg o wschodo - południa.
Witam, sugeruję oddzielną wymianę powietrza, przez nawietrzenie ogrodu oraz odprowadzenie, pamiętajmy inna wartość K przenika przez szyby ! a przypominam o ich ilościach !, Rośliny, wilgotność lepiej zapewnić te elementy.

kaura
26-03-2008, 16:14
Jeśli w przyszłości zdecydujemy się na oddzielenie ogrodu od salonu, to na pewno zrobimy automatykę temperaturowo- wilgotnosciową.
Posadzka- owszem zaizolowana bedzie tak jak cały salon, dobrze i ciepło. Fundamenty mamy ocieplone.
Zastanawiam się tylko czy podłogówka (rurki w ogrodzie gęściej niż w salonie) wystarczy, żeby nie rosiały szyby, bo grzejników nie przewidujemy.

A tak zmieniając temat- jestem ciekawa jakie rośliny chcecie hodować w oranżerii, a moze komuś już jakaś cytrynka dojrzała? :)
pozdrawiam

Aluland
26-03-2008, 16:30
a bede wiedział w najbliższy weekend, wybieram sie do małego szklanego, jednospadowego, ogrzewanego, napewno zdam relacje.

Aluland
26-03-2008, 16:30
a bede wiedział w najbliższy weekend, wybieram sie do małego szklanego, jednospadowego, ogrzewanego, napewno zdam relacje.

Aluland
26-03-2008, 17:24
http://images31.fotosik.pl/168/d597de3077a409a8m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d597de3077a409a8.html)
mam pytanie co sadzicie o tego typu balustradzie?

Aluland
28-03-2008, 15:24
Czy mozna poprosić o zdjecie tego miejsca? Czy dach budynku zaslania ta stronę ? Polecam bardziej elektryczne jako oddzielne lub kominek indywidualny.

Tak wyglada to miejsce, wzdłuż ściany ok. 9m i szerokość ok. 3m, planowaliśmy dojść ścianą/dachem ogrodu do dachu domu.

Narożnik domu widoczny na zdjęciu jest skierowany na północ...

Aluland - czy możesz podać szacunkowy koszt budowy takiego ogrodu?

http://images34.fotosik.pl/169/d7722f11e43b8307m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d7722f11e43b8307)

A tutaj z innego ujęcia:
http://images24.fotosik.pl/172/491dae3b7f86d984m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=491dae3b7f86d984)

Jak widać, kominek odpada (zresztą taras z kominkiem mamy z drugiej strony, na tym drugim zdjęciu widać fragment), więc pozostaje grzejnik elektryczny.
Cena wstępna została podana.
pozdrawiam

Aluland
01-04-2008, 14:45
Jeśli w przyszłości zdecydujemy się na oddzielenie ogrodu od salonu, to na pewno zrobimy automatykę temperaturowo- wilgotnosciową.
Posadzka- owszem zaizolowana bedzie tak jak cały salon, dobrze i ciepło. Fundamenty mamy ocieplone.
Zastanawiam się tylko czy podłogówka (rurki w ogrodzie gęściej niż w salonie) wystarczy, żeby nie rosiały szyby, bo grzejników nie przewidujemy.

A tak zmieniając temat- jestem ciekawa jakie rośliny chcecie hodować w oranżerii, a moze komuś już jakaś cytrynka dojrzała? :)
pozdrawiam
Przepiękna tykwa mam obiecane zdjęcia, sam owoc z roku ubiegłego to 32 cm średnicy.

Aluland
09-04-2008, 13:44
z przyjściem wiosny temat umarł, o terminie uroczystości załobnicy zostaną poinformowani, z żalem Twórca tematu

kaura
10-04-2008, 08:21
Nie umarł, nie umarł, tylko tymczasowo przeszedł z stan hibernacji...
Siedziałam cicho, bo nic specjalnego w temacie mojego ogrodu się nie działo aż do dzisiaj. Otóż we wczesnych godzinach porannych rozpoczął się montaż naszej konstrukcji, po wczesniejszym przygotowaniu elewacji i położeniu jednej warstwy pustaków.
Jestem trochę zła, ze muszę siedziec w pracy i efekty zobacze dopiero jutro, ale mam nadzieję, ze "ogrodowcy" dogadają sie z "elewatorami" i prace bedą przebiegać harmonijnie i bez niespodzianek.

Aluland- jaki jest efekt Twojej wizyty w ogrodzie, o którym wspominałeś wcześniej?
A co do roślinek- mnie sie udało wyhodować strelicje, rośnie również fikus beniamin i wanilia, a bardzo ciepło i światłolubny storczyk chyba specjalnie czeka z zakwitnieciem, aż sie tam znajdzie.
Niestety awokado zachorowało i padło :cry:

Imka
10-04-2008, 11:19
Cena wstępna została podana.
pozdrawiam

Tak, rzeczywiście, to było już jakis czas temu - dziękuję, ale muszę przyznać, że do tej pory nie mogę się otrząsnąć... Będę musiała realizację swoich marzeń odłożyć na później...

Pozdrawiam

Aluland
10-04-2008, 13:27
Jedyne co mozna to poszukac gdzie mozna zaoszczedzić.

elisee
20-04-2008, 15:05
Możemy okreslić już wymiary tarasu czyli powierzchni ogrodu zimowego:
długość - 4550mm
szerokość - 4400mm
wysokość ściany - 3500mm

Wysokość sciany podana jest do krawedzi dachu. Na piętrze nie ma w tym miejscu okna (tylko połaciowe).Wysokosc ogrodu jest do ustalenia.
Tak jak pisałam ogród bedzie znajdował się w wewnętrznym narożniku domu - dłuższe przeszklenie od wschodu, krótsze od południa. Jesli otrzymam maila mogę wysłać rysunki. Czy mogę prosić o orientacyjny koszt - rozumiem , że jest uzalezniony od materiałów i to też chciałabym przedyskutować z fachowcem :wink:

Aluland
20-04-2008, 17:34
Patrząc z góry prawie kwadrat, zabieram sie do pracy.
:D

elisee
20-04-2008, 21:45
Acha - profile chcielibyśmy jak najbardziej pasujące do okien. Okna będa drewniane - kolor jeszcze nie ustalony.

Aluland
21-04-2008, 21:20
Acha - profile chcielibyśmy jak najbardziej pasujące do okien. Okna będa drewniane - kolor jeszcze nie ustalony.
konstrukcja nosna drewno lub aluminum okleinowane.

kaura
21-04-2008, 21:21
To ja wkleję coś na zachętę...

to jak do tej pory najlepsza decyzja podjęta w związku z domem.

http://lh3.ggpht.com/kasiaura7/SAzecp_gwcI/AAAAAAAAA-o/YF2ws_jzrrk/s288/DSC00245.JPG

http://lh6.ggpht.com/kasiaura7/SAzenZ_gwfI/AAAAAAAAA_A/ILW9Op3McZs/s288/DSC00248.JPG

:D

Aluland
21-04-2008, 21:27
Brawo, jak odwodnienie części dachowej? jakie wypełnienie dachu?

Aluland
21-04-2008, 21:28
To ja wkleję coś na zachętę...

to jak do tej pory najlepsza decyzja podjęta w związku z domem.

http://lh3.ggpht.com/kasiaura7/SAzecp_gwcI/AAAAAAAAA-o/YF2ws_jzrrk/s288/DSC00245.JPG

http://lh6.ggpht.com/kasiaura7/SAzenZ_gwfI/AAAAAAAAA_A/ILW9Op3McZs/s288/DSC00248.JPG

:D
widok z niego.....zajepiękny ;-))

kaura
21-04-2008, 21:43
Specjalnie dla widoku to zrobiliśmy...
...Aluland Ty masz oko specjalisty... rynienek odwadniających jeszcze nie ma- to nie koniec montażu, a dach zrobiliśmy ze zwykłego szkła, takiego jak ściany. Wiem, wiem zaraz gromy sie posypią na mają głowę, ze jak szyba poleci to mnie moze zabić, ale tak zdecydowaliśmy biarąc pod uwagę bardzo znikome ryzyko, że coś nam na ten dach spadnie.
Oczywiście na dachu będzie jeszcze roleta zewnętrzna do zacienienia.

Aluland
21-04-2008, 21:49
Specjalnie dla widoku to zrobiliśmy...
...Aluland Ty masz oko specjalisty... rynienek odwadniających jeszcze nie ma- to nie koniec montażu, a dach zrobiliśmy ze zwykłego szkła, takiego jak ściany. Wiem, wiem zaraz gromy sie posypią na mają głowę, ze jak szyba poleci to mnie moze zabić, ale tak zdecydowaliśmy biarąc pod uwagę bardzo znikome ryzyko, że coś nam na ten dach spadnie.
Oczywiście na dachu będzie jeszcze roleta zewnętrzna do zacienienia.
ja i oko?? przesada, a to ze układ jest taki jak sam zaproponowałem.. :D , a na temat szkła......zachować milczenie, a przynajmniej 6 mm szkło?

kaura
21-04-2008, 21:57
nie pamietam- szczerze mówiąc.. a nie mogę się dokopać do wszystkich umów- dokumentów- nazbierało sie tego trochę :-?

Aluland
21-04-2008, 22:03
szkło na dachu 6 mm?
naprawdę sliczny. :D

kaura
21-04-2008, 22:05
Dziękuje, ja jestem zakochana :D

pozeracz
21-04-2008, 22:16
Przylaczam sie, widok niesamowity z tego Twojego ogrodu.

Aluland
21-04-2008, 22:37
Dziękuje, ja jestem zakochana :D
Gratulacje i czekamy na kolejne zdjecia . :D

Aluland
28-04-2008, 21:04
Nastała wiosna, konstrukcje precz. :D

Wito2008
03-05-2008, 18:47
za młodu w wakacje pracowałem w szklarniach i tunelach foliowych, było tam tak gorąco że w saunie jest zimniej, żeby zacieniować malowało się szyby wapnem, ale nie za dużo to dawało, nie wyobrażam sobie takiej szklarni koło domu, klima musiałaby być. Pozatym duża ilość roślin powoduje że w środku jest duża wilgotnosć, masakra

elisee
03-05-2008, 18:53
Nastała wiosna, konstrukcje precz. :D

Toż ja właśnie czekam na wycenę 8)

Aluland
03-05-2008, 19:03
Nastała wiosna, konstrukcje precz. :D

Toż ja właśnie czekam na wycenę 8)
jest na ukończeniu najpóżniej poniedziałek przed południem.

elisee
03-05-2008, 19:10
Już się boję 8)

Wito2008
03-05-2008, 19:12
za młodu w wakacje pracowałem w szklarniach i tunelach foliowych, było tam tak gorąco że w saunie jest zimniej, żeby zacieniować malowało się szyby wapnem, ale nie za dużo to dawało, nie wyobrażam sobie takiej szklarni koło domu, klima musiałaby być. Pozatym duża ilość roślin powoduje że w środku jest duża wilgotnosć, masakra


czyli latem trzeba by schładzać klimą a zimą bólić za ogrzewanie, jak dla mnie to nie ma sensu

Aluland
03-05-2008, 19:34
za młodu w wakacje pracowałem w szklarniach i tunelach foliowych, było tam tak gorąco że w saunie jest zimniej, żeby zacieniować malowało się szyby wapnem, ale nie za dużo to dawało, nie wyobrażam sobie takiej szklarni koło domu, klima musiałaby być. Pozatym duża ilość roślin powoduje że w środku jest duża wilgotnosć, masakra


czyli latem trzeba by schładzać klimą a zimą bólić za ogrzewanie, jak dla mnie to nie ma sensu
Prezentujesz błędny stereotyp o ogrodach zimowych, zapominając o pewnych subtelnych różnicach które są oczywiste pomiędzy szklarnią a ogrodem zimowym.

Aluland
03-05-2008, 19:38
Już się boję 8)
Powinno być cieszę się, :D

elisee
03-05-2008, 20:11
Już się boję 8)
Powinno być cieszę się, :D

To też :lol:

kaura
04-05-2008, 08:31
za młodu w wakacje pracowałem w szklarniach i tunelach foliowych, było tam tak gorąco że w saunie jest zimniej, żeby zacieniować malowało się szyby wapnem, ale nie za dużo to dawało, nie wyobrażam sobie takiej szklarni koło domu, klima musiałaby być. Pozatym duża ilość roślin powoduje że w środku jest duża wilgotnosć, masakra


czyli latem trzeba by schładzać klimą a zimą bólić za ogrzewanie, jak dla mnie to nie ma sensu


Zakładając, że najważniejsze są oszczędności, najbardziej opłacałoby się mieszkać w domu bez okien. Jednak wszyscy montują okna, a niektórzy nawet całkiem spore :D
Wilgotność powietrza jaką dają rośliny moim zdaniem wpływa korzystnie na warunki w jakich mieszkamy i chyba trochę przeceniasz ich rolę w tym temacie.
Gdyby tak było jak piszesz, to w zimie nie miałabym 20% wilgotności w mieszkaniu (mam dużo roślin) tylko np.90. :D

Wito2008
04-05-2008, 16:57
za młodu w wakacje pracowałem w szklarniach i tunelach foliowych, było tam tak gorąco że w saunie jest zimniej, żeby zacieniować malowało się szyby wapnem, ale nie za dużo to dawało, nie wyobrażam sobie takiej szklarni koło domu, klima musiałaby być. Pozatym duża ilość roślin powoduje że w środku jest duża wilgotnosć, masakra


czyli latem trzeba by schładzać klimą a zimą bólić za ogrzewanie, jak dla mnie to nie ma sensu


Zakładając, że najważniejsze są oszczędności, najbardziej opłacałoby się mieszkać w domu bez okien. Jednak wszyscy montują okna, a niektórzy nawet całkiem spore :D
Wilgotność powietrza jaką dają rośliny moim zdaniem wpływa korzystnie na warunki w jakich mieszkamy i chyba trochę przeceniasz ich rolę w tym temacie.
Gdyby tak było jak piszesz, to w zimie nie miałabym 20% wilgotności w mieszkaniu (mam dużo roślin) tylko np.90. :D


bardzo możliwe że mam uraz dotyczący szklarni :D

Robertbartus
07-05-2008, 08:04
Witam serdecznie i zapraszam do dyskusji
Witam.
chetnie przylacze sie do dyskusji,poniewaz zaraz ruszam z budowa domu,w ktorym integralna czescia jest ogrod zimowy.Mam problem z wyborem profili drewniane czy aluminiowe.Prosze o pomoc.Rozmawijac z firmami nie moge wyrobic sobie opini,poniewaz,kazdy zachwala swoj produkt.Moze ktos kto ma ogrod zimowy moze mi pomoc jako uzytkownik?
Chetnie wkleje wizualizacje ale nie wiem jak to zrobic. :cry: [/img][/list][/code]

kaura
07-05-2008, 15:54
Możesz wybrać drewniano- aluminiowe :D
rozumiem, że PCV nie wchodzi w rachubę?
U nas konstrukcja jest właśnie drewniano-aluminiowa nad tarasem o powierzchni 15mkw.
Wygląda ślicznie, ale co do użytkowania wypowiem się dopiero po sezonie letnim i zimowym.

Aluland
07-05-2008, 17:15
Witam serdecznie i zapraszam do dyskusji
Witam.
chetnie przylacze sie do dyskusji,poniewaz zaraz ruszam z budowa domu,w ktorym integralna czescia jest ogrod zimowy.Mam problem z wyborem profili drewniane czy aluminiowe.Prosze o pomoc.Rozmawijac z firmami nie moge wyrobic sobie opini,poniewaz,kazdy zachwala swoj produkt.Moze ktos kto ma ogrod zimowy moze mi pomoc jako uzytkownik?
Chetnie wkleje wizualizacje ale nie wiem jak to zrobic. :cry: [/img][/list][/code]
podaje adres do korespondencji
[email protected]
pozdrawiam

kaura
08-05-2008, 18:44
wklejam na prośbę Robertbartus

http://lh3.ggpht.com/kasiaura7/SCM7IWYi2-I/AAAAAAAABDw/dNMy-zwBvyA/s288/krawczyk-03.jpg

Moim zdaniem bardzo ładnie to wygląda

elisee
08-05-2008, 19:33
Śliczny domek :D

Aluland
09-05-2008, 06:39
fajny projekt.;-)

Robertbartus
09-05-2008, 07:09
Dziekuje Wam bardzo.
Z gory dziekuje,za wszystkie uwagi.Sam ogrod nie jest duzy 4,2 na 3 metry ale z zalozenia jest on tez powiekszeniem salonu.
Salonu od ogrodu zimowego nie dzieli zaden filar i zadne drzwi.Powiekszenie go wiazaloby sie z popsuciem bryly budynku.
Pozdrowionka

kaura
09-05-2008, 12:07
Będzie pięknie. Jaki masz rozmiar salonu?
U nas jest podobnie tylko bez balkoniku, a balkonik ma swoje dobre strony :D
w tym przypadku- masz niewielką powierzchnię do zacienienia, jeśli oczywiscie masz to w planie.
No właśnie- w jaką stronę swiata zwrócona jest oranżeria?
pozdrawiam

Robertbartus
14-05-2008, 06:49
Witam.
Salon jest o szerokosci 4m i dlugosci 8m.Do tego dochodzi ogrod.
Ogrod jest od strony wschodniej.Po konsultacji ze znajomymi i sprawdzeniu na wlasnej skorze,ogrod caloroczny od strony poludniowej w/g mnie nie ma sensu.

Pozdrawiam

kaura
14-05-2008, 15:08
Po konsultacji ze znajomymi i sprawdzeniu na wlasnej skorze,ogrod caloroczny od strony poludniowej w/g mnie nie ma sensu.

Pozdrawiam

Wg mnie ma sens wszędzie tam gdzie są dogodne warunki i ładne widoki, ale przekonywać Cię nie zamierzam. :wink:

Robertbartus
14-05-2008, 16:20
Tak masz racje,ale wiaze sie to z dodatkwymi kosztami,dodatkowe zaluzje,zdaszenia itd...Ja osobiscie tez nie zrezygnowalbym z widokow.Ja akurat mam tylko jednego sasiada i to od strony poludniowej.A najlepsze widoki od strony wschodniej(pole i las).mialem szczescie :lol:

kpam
23-05-2008, 14:01
Witam,
Także planuję budowę ogrodu zimowego, i tu mam pytanie do tych co już zbudowali albo budują. Jakie powinny być wymiary ogrodu - mam miejsce gdzie może powstać ogród o długości 6,5 do 7,5m szerokości 2,5 do 4m oraz wysokości od 2 do 5,5m (dach jednoskośny o pochyleniu 40st).
Gdzieś przeczytałem, że optymalnie jest dobrać wymiary do długości elementów montażowych by odpad był najmniejszy.

pozeracz
23-05-2008, 14:58
Ogrod zrob taki zeby dla Ciebie bylo wygodnie, przy calosci projektu te kilkaset zlotych za niewykorzystane odcinki profili to naprawde bedzie znikoma kwota. I dach nie musi byc koniecznie 40 stopni, przy budowie szklarni, a to zdaje sie te same kryteria, standardem jest od 22,5 stopnia wzwyz.

Aluland
23-05-2008, 19:25
Ogrod zrob taki zeby dla Ciebie bylo wygodnie, przy calosci projektu te kilkaset zlotych za niewykorzystane odcinki profili to naprawde bedzie znikoma kwota. I dach nie musi byc koniecznie 40 stopni, przy budowie szklarni, a to zdaje sie te same kryteria, standardem jest od 22,5 stopnia wzwyz.
Moment moment, kat nachylenia dachu sugeruje nam strefa śniegowa, w jakiej jesteśmy, super rozwiązaniem jest minimalizacja odpadu profili do kształtu ogrodu celem uzyskania największego wskaźnika ceny wskazanej od dostawca do ceny po tzw. odpadzie produkcyjnym.

Aluland
23-05-2008, 19:28
Ogrod zrob taki zeby dla Ciebie bylo wygodnie, przy calosci projektu te kilkaset zlotych za niewykorzystane odcinki profili to naprawde bedzie znikoma kwota. I dach nie musi byc koniecznie 40 stopni, przy budowie szklarni, a to zdaje sie te same kryteria, standardem jest od 22,5 stopnia wzwyz.
Kolega w/w wymieniony pisze z Gdańska czy taka sama tezę podasz temu np. z Zakopanego? Skąd przypuszczenia o cenie kilkuset złotych za tzw. złom? Czyli nadmiar profili po cięciu

Aluland
23-05-2008, 19:30
Ogrod zrob taki zeby dla Ciebie bylo wygodnie, przy calosci projektu te kilkaset zlotych za niewykorzystane odcinki profili to naprawde bedzie znikoma kwota. I dach nie musi byc koniecznie 40 stopni, przy budowie szklarni, a to zdaje sie te same kryteria, standardem jest od 22,5 stopnia wzwyz.
Spotykane jest także spadki dachu od 7,5%

Aluland
23-05-2008, 19:38
Witam,
Także planuję budowę ogrodu zimowego, i tu mam pytanie do tych co już zbudowali albo budują. Jakie powinny być wymiary ogrodu - mam miejsce gdzie może powstać ogród o długości 6,5 do 7,5m szerokości 2,5 do 4m oraz wysokości od 2 do 5,5m (dach jednoskośny o pochyleniu 40st).
Gdzieś przeczytałem, że optymalnie jest dobrać wymiary do długości elementów montażowych by odpad był najmniejszy.czy jest szana pokazac przekrój domu oraz rzut parteru?

Aluland
23-05-2008, 19:39
Po konsultacji ze znajomymi i sprawdzeniu na wlasnej skorze,ogrod caloroczny od strony poludniowej w/g mnie nie ma sensu.

Pozdrawiam

Wg mnie ma sens wszędzie tam gdzie są dogodne warunki i ładne widoki, ale przekonywać Cię nie zamierzam. :wink:
lepiej pokazac efekty. :D

budulec1
23-05-2008, 21:05
Moment moment, kat nachylenia dachu sugeruje nam strefa śniegowa, w jakiej jesteśmy,
Norma śniegowa to sugeruje jakie obciążenie śniegiem masz przyjąć, a nie kąt nachylenia dachu

budulec1
23-05-2008, 21:07
Spotykane jest także spadki dachu od 7,5%
Możesz zrobić i płaski jednak zalecane minimum to 10 stopni. Im mniejszy spadek tym szybciej się brudzi.
Jeśli w połaci dachowej są okna to bezwzględne minimum wynosi 10stopni

Aluland
23-05-2008, 21:09
przy stałych wartościach profili dachowych sugeruje nam......

Aluland
23-05-2008, 21:12
Spotykane jest także spadki dachu od 7,5%
Możesz zrobić i płaski jednak zalecane minimum to 10 stopni. Im mniejszy spadek tym szybciej się brudzi.
Jeśli w połaci dachowej są okna to bezwzględne minimum wynosi 10stopni
przy zastosowaniu systemu np R lub S minim do okien połaciowych to 7,5 %

pozeracz
23-05-2008, 23:25
Skąd przypuszczenia o cenie kilkuset złotych za tzw. złom? Czyli nadmiar profili po cięciu
Nie wiem ile tych profili zostanie scietych, ale przypuszczam ze wykorzystanie materialu bedzie na wysokim poziomie, przeciez dluzsze odcinki profili firma wykonawcza moze wykorzystac w innych projektach. Moze to bedzie zero zlotych, moze sto, moze piecset, nie wiem, ale gdyby to mialo dla 20-metrowego ogrodu zimowego isc w grube tysiace to bylaby przesada.

Co do tych dachow plaskich, wkleslych i cholera wie jakich jeszcze to chcialbym zauwazyc ze oprocz sniegu wystepuja jeszcze inne czynniki atmosferyczne.

Aluland
24-05-2008, 10:26
i tak i nie, istnieją profile to tzw jednokrotnego....jednostkowego urzycia w danym projekcie i zalegają pózniej magazyn na wieki całe....... :cry: wspomnę np o kolorze jedne nadają sie do malowania wtórnego inne już nie.

kaura
26-05-2008, 08:58
Widzę, że idziemy w kierunku techniczno-konstrukcyjnym.. :)
Ja chciałabym odejść od tego wątku i podzielić się wrażeniami z początków używania ogrodu, co prawda w domu jeszcze niezamieszkanym, ale używanym dosyć często. Obserwacje dotyczą głównie temperatury przy tej naszej południowej ekspozycji. Było kilka dni bardzo słonecznych i dość ciepłych i faktycznie miejsce nagrzewa się, ale w pozostałej cześci domu jest chłodno. No i trzeba siedzieć w okularach przeciwsłonecznych- na razie- póki nie ma rolet.
I w sumie jeśi chodzi o odczucia temperatury- jestem pozytywnie zaskoczona, bo nie jest tak gorąco jak się spodziewałam...ale pewnie wkrótce zobaczymy jak to bedzie wyglądało przy 30st.

Aluland
26-05-2008, 20:56
Będzie super :D jakie szyby zostały zastosowane?

kaura
26-05-2008, 21:20
Będzie super :D jakie szyby zostały zastosowane?

Podwójne- chyba typu thermofloat, U=1,0.

Aluland
26-05-2008, 21:21
wolniej przepuszczają ale i wolniej oddają ciepło.. :D

Aluland
28-05-2008, 09:54
Tak masz racje,ale wiaze sie to z dodatkwymi kosztami,dodatkowe zaluzje,zdaszenia itd...Ja osobiscie tez nie zrezygnowalbym z widokow.Ja akurat mam tylko jednego sasiada i to od strony poludniowej.A najlepsze widoki od strony wschodniej(pole i las).mialem szczescie :lol:
oferta gotowa, przesłana zapraszam do dyskusji.

kpam
28-05-2008, 14:24
mam pytanie czy ktoś z was widział jak w praktyce można zrealizować ogrzewanie kominkiem w ogrodzie zimowym,
czy takie ogrzewanie ma sens?
u mnie chciałbym mieć tylko takie i ogrzewać kominkiem typu "koza" tylko wtedy gdy będę tam przebywał czyli tylko w sobota-niedziela.
będę miał ogród oddzielony od domu drzwiami.
z uwagi na to że kominek może generować dużo ciepła w jednym miejscu planuję ogród dość wysoki do ok. 4,7m

Aluland
28-05-2008, 21:47
dość powszechne rozwiązanie w europie, daje nam swobodę "energetyczną, jjedyny mankament to umiejscoiwienie komina uwzgledniając dach domu i dach samego ogrodu. Widziałem instalacje nadmuchu ciepłego powietrza z kominka wewnątrz domu,. Były tym zastosowane dwa kominki-wkłady zwrócoen plecami do siebie, za pomocą przepustnicy sterowano dopływem ciepłego powetrza do ogrodu.
Było to na tyle łatwe z racji róznicy poziomów ( kominek zasadniczy salon był na innym-niższym poziomie niż sam ogród.
pozdrawiam

Aluland
28-05-2008, 21:50
wracając do kwesti "koza", nisko umieszczone zródło ciepła, zdecydowanie zapewni lepszą cyrkulację powietrza w trakcie ogrzewania

pozeracz
28-05-2008, 22:40
u mnie chciałbym mieć tylko takie i ogrzewać kominkiem typu "koza" tylko wtedy gdy będę tam przebywał czyli tylko w sobota-niedziela.
będę miał ogród oddzielony od domu drzwiami.
A od poniedzialku do piatku w "ogrodzie" beda sople wisialy? Wiekszosc popularnych roslin tropikalnych, a zakladam ze w ogrodach zimowych zajmuja one wazna pozycje, nie przezyje niestety cyklicznie powtarzajacych sie niskich temperatur przez piec dni w tygodniu.

wari
29-05-2008, 01:17
W takiej sytuacji najlepiej zdecydowac się na rośliny znane z basenu Morza Śródziemnego (laury, cytrusy, figi, granaty,ołowniki, bougenville, hibiskusy, niektóre palmy, ale także górskie gatunki bananowców i wiele innych). Wówczas niska temperatura w zimie (ale dla większości powyżej zera) będzie korzystnie wpływała na ich przetrwanie w czasie krótkich i ciemnych dni. Warto więc mieć oprócz kozy, także grzejnik elektryczny z termostatem, który włączy się gdy temperatura spadnie np. do +5 stopni C.

pozeracz
29-05-2008, 08:00
Wari, to nie ma jedynie przetrwac, jak nazwa wskazuje tam ma byc zima zielono i kwitnaco. Jakos sobie nie wyobrazam kwitnacego olownika przy 8-godzinnym ciemnym dniu i niemal stalej temperaturze 10 stopni Celsjusza. :wink:

Aluland
29-05-2008, 20:05
W takiej sytuacji najlepiej zdecydowac się na rośliny znane z basenu Morza Śródziemnego (laury, cytrusy, figi, granaty,ołowniki, bougenville, hibiskusy, niektóre palmy, ale także górskie gatunki bananowców i wiele innych). Wówczas niska temperatura w zimie (ale dla większości powyżej zera) będzie korzystnie wpływała na ich przetrwanie w czasie krótkich i ciemnych dni. Warto więc mieć oprócz kozy, także grzejnik elektryczny z termostatem, który włączy się gdy temperatura spadnie np. do +5 stopni C.
dlatego sugerowałem wsparcie z ogrzewania domowego.

kpam
30-05-2008, 23:35
OK dobra pomyślę również o ogrzewaniu innym niż kominek/koza
co sugerujecie -lepsza jest podłogówka czy grzejniki pod oknami?
- chciałbym nie tylko siedzieć w ogrodzie ale również chodować rosliny wtedy chyba podłogówka niebardzo?

Aluland
01-06-2008, 12:07
Grzejnik bezpośrednio przy szybie, raczej nie, zabiera miejsce, źle wygląda utrudnione sprzątanie, kwestia roślin - raczej temat dla znawców upraw roślin.

pozeracz
01-06-2008, 12:45
co sugerujecie -lepsza jest podłogówka czy grzejniki pod oknami?
- chciałbym nie tylko siedzieć w ogrodzie ale również chodować rosliny wtedy chyba podłogówka niebardzo?
Wspolczesnie w uprawie szklarniowej roslin doniczkowych stosuje sie zazwyczaj trzy obiegi grzewcze:
1. grzejniki gorne (podrynnowe) - ich glownym zadaniem jest topienie sniegu i dostarczenie dodatkowej powierzchni grzejnej w wyjatkowo mrozne dni.
2. grzejniki boczne/scienne - ich glownym zadaniem jest dogrzanie miejsc przy bokach jako najbardziej narazonych na spadki temperatur przy mroznej i wietrznej pogodzie.
3. ogrzewanie wegetacyjne - odpowiednik domowej podlogowki, w przypadku roslin uprawianych bezposrednio na podlogach zalewowych albo na zagonach wylozonych mata ma ono postac rurek pcv, a w przypadku stolow spotyka sie rowniez instalacje miedziane. Ich glownym zadaniem jest ogrzenie podloza i dogrzanie powietrza w strefie bezposrednio wokol roslin.

O innych typach nie bede wspominal bo zakladam ze gerbery na kwiat ciety ani pomidora na welnie w swoim ogrodku uprawial nie bedziesz.

Reasumujac: moim zdaniem zrobienie obiegu ogrzewania podlogowego w ogrodzie zimowym nie jest zlym pomyslem. Przypuszczam tez ze izolacja termiczna bedzie w ogrodzie zimowym lepsza niz w szklarni dlatego mozliwe ze bedzie sie mozna obejsc bez grzejnikow przysciennych. Ale to juz pytanie do osob ktore zajmuja sie ich projektowaniem, ja nie znam danych technicznych.

Aluland
01-06-2008, 19:55
[quote=kpam]

Reasumujac: moim zdaniem zrobienie obiegu ogrzewania podlogowego w ogrodzie zimowym nie jest zlym pomyslem. Przypuszczam tez ze izolacja termiczna bedzie w ogrodzie zimowym lepsza niz w szklarni dlatego mozliwe ze bedzie sie mozna obejsc bez grzejnikow przysciennych. Ale to juz pytanie do osob ktore zajmuja sie ich projektowaniem, ja nie znam danych technicznych.
zdecydowanie przy normalnym, właściwym zaprojektowaniu i wykonaniu, pozostajemy przy jednym systemie ogrzewania.

DarioAS
03-06-2008, 23:03
zawsze marzyło mi się tak sobie usiąść z kawką w bujanym fotelu przy kominku i patrzeć na piękno zimowego oblicza z ciepłego i przytulnego miejsca...

marzenia...

Aluland
04-06-2008, 06:45
zawsze marzyło mi się tak sobie usiąść z kawką w bujanym fotelu przy kominku i patrzeć na piękno zimowego oblicza z ciepłego i przytulnego miejsca...

marzenia...
powoli i zmieniac marzenia w realność, zawsze jest mozliwość zrobić "coś" o mniejszej wartości a efekt ten sam. :D

DarioAS
04-06-2008, 12:49
tak..
ale gdzie?
:roll: