PDA

Zobacz pełną wersję : OGRZEWANIE NADMUCHOWE



bruni
22-01-2008, 17:43
Witam,


Czy ktoś z forumowiczów zamierza lub już zainstalował u siebie ogrzewanie nadmuchowe lub ewentualnie zetknął się z taką realizacją? Poproszę o opinię na ten temat podpartą jeśli tak doświadczeniem.

Justyna B.

enta1
22-01-2008, 18:49
ja mam w domu ogrzewanie nadmuchowe, ale nie wiem, czy chodzi nam o to samo.
Podłączone jest ono pod kominek. W czopie kominka zbiera się ciepłe powietrze, gdy temperatura powietrza osiągnie 80 stopni uruchamia się turbina rozprowadzająca ciepłe powietrze po domu.
Super sprawa, szybko w domu robi się ciepło, niestety dość szybko się ochładza :( , gdy gaśnie w kominku.

bisia
22-01-2008, 21:06
My będziemy mieli takie coś, robione przez firmę Polski Komfort, juz mamy nawet część instalacji. Na ten temat jest mnóstwo na tym forum, poszukaj.

lubosz
23-01-2008, 11:14
Witam. Jesli pytanie dotyczy turbiny i ogrzewania kominkowego :D to również takie posiadam i jestem strasznie zadowolony. Ten kominek to narazie najlepsza rzacz jaka mi wyszła w mieszkaniu :D choc robili mi go 2 miesiace ale juz im wybaczyłem :D

magi
23-01-2008, 12:08
Ja też mam DGP ale taka zachwycona tym nie jestem :-?
U mnie jest jedynym źrodłem ciepła i jako takowego nie polecam.
Minusy:
- kurzy się i brudzi, kratki co sezon mam na suficie okopcone
- trzeba przynosić i wkadać drewno co kilka godzin (trzeba drewno gdzieś składować bo przecież w zimie nikt nie będzie na dwór wychodził po koszyk drewna),
- problem jak planujesz wyjazd w zimie.

lubosz
23-01-2008, 13:18
magi kratki masz okopcone bo masz balagan pod kominkiem pewnie drewno tam trzymasz a caly ten brud wlasnie stad sie bierze. Kominek to tem moje jedyne zrudło ciepla ale jak jest wszystko ocieplone to ja pale raz na jakies 3 moze 4 dni przy mrozie czesciej ale jest cieplo a ogien fajna rzecz mozna sobie przed kominkiem posiedziec :)

frykow
23-01-2008, 17:40
Z tego co się domyślam, to autorowi wątku nie chodziło, o rozprowadzanie powietrza z kominka, tylko ogrzewanie nadmuchowe - trochę podobne, tylko źródłem ciepła jest piec olejowy/gazowy/elektryczny.

Mój znajomy coś takiego właśnie zamontował u siebie. Jak na mój gust, było to cholernie drogie :)

Flexus
23-01-2008, 21:59
Mam ogrzewanie nadmuchowe kominkowo-elektryczne w nie ocieplonym parterowym domu z cegły. Kominek i całą instalację zrobiłem sam. Koszty inwestycji - np. wkład kominkowy 2tys zł, nagrzewnica elektryczna 1000 zł, filtr 900 zł, tłumiki 1000 zł, wentylatory 1500 zł. Stosunkowo dużo kosztują różne inne materiały: termoizolacje, kanały, złączki, redukcje, czujniki temperaturowe, presostat itp. Całość kosztowała mnie około 15tys zł, w tym także obudowa kominka i instalacja wentylacji mechanicznej bez rekuperacji.
Gdy nie palę w kominku dom ogrzewa nagrzewnica elektryczna (sterowanie zrobiłem tak, że tylko na II taryfie), więc mogę dom pozostawić bez opieki na wiele dni.
Żadnych smug z kratek nawiewnych nie mam, bo całe ciepłe powietrze jest filtrowane dobrym filtrem włókninowym.
W obudowie kominka temperatura nigdy nie przekracza 90stC, a nawiew 50stC. Temperatura w całym domu jest równomierna, bo nawiew jest co prawda z sufitu, ale duży (znacznie powyżej 1000m3/h) również w salonie z kominkiem (salon z kuchnią ma powyżej 50% powierzchni domu), więc powietrze w całym domu intensywnie cyrkuluje i miesza się. Jednak praktycznie nie wyczuwa się jego ruchu (tylko lekki powiew gdy stanąć bezpośrednio pod kratką nawiewną).
Hałas jest dotkliwy tylko w korytarzu i tylko dlatego, że dotychczas magistrala z ciepłym powietrzem przechodzi tam przez strop na poddasze bez żadnego obudowania tego przejścia (po prostu są dziury w stropie), a na poddaszu wentylatory wcale nie są obudowane. Nie wątpię, że po obudowaniu magistrali w korytarzu i wentylatorów na poddaszu osiągnę poniżej 32dB(A) również w korytarzu. W sypialniach już teraz jest poniżej 30dB(A). Niezorientowanych informuję, ża prawie każda lodówka hałasuje bardziej.
Rzekomego wysuszania powietrza kominkiem nie zaobserwowałem. A dlatego, że wentylację mam mechaniczną, a nie grawitacyjną. I jakiekolwiek nawilżanie jest zbędne. Przy dużych mrozach oczywiście nie włączam wentylacji na najwyższy bieg, aby nie wysuszać powietrza w domu.
Ogrzewanie nadmuchowe oferowane na rynku przez wiele firm z zastosowaniem pieców olejowych lub gazowych jest drogie (powyżej 30tys. zł). Ponadto często użytkownicy (np. na tym forum) narzekają na hałas. Sprawdziłem, że żadna z firm nie gwarantuje hałasu poniżej 35dB(A) już w ofercie, a ile osiągają w praktyce? Przypuszczam, że bywa różnie. Problem bierze się stąd, że hałasują nie tylko wentylatory, ale głównie pracujące palniki pieców gazowych lub olejowych. Dlatego zdecydowałem się na inne rozwiązanie i nie żałuję.

anecia
26-01-2008, 21:13
Ja mam typowe ogrzewanie nadmuchowe w swoim domku. Jestem z niego bardzo zadowolona i choć inwestycja była droga na wstępie, takie ogrzewanie w użytkowaniu okazało bardzo ekonomiczne. Polecam.

magi
27-01-2008, 09:05
magi kratki masz okopcone bo masz balagan pod kominkiem pewnie drewno tam trzymasz a caly ten brud wlasnie stad sie bierze. Kominek to tem moje jedyne zrudło ciepla ale jak jest wszystko ocieplone to ja pale raz na jakies 3 moze 4 dni przy mrozie czesciej ale jest cieplo a ogien fajna rzecz mozna sobie przed kominkiem posiedziec :)

Dokładnie trzymam pod kominkiem drewno.
Co to za kominek jak wrzucasz raz na 3 dni? :o

Login
05-02-2008, 18:58
:lol:
haha zdziwiło mnie, że mój temat z pytaniami o to samo (sorry, nie zauważyłem tego tematu), z 30go stycznia w dziale wymiana doświadczeń spotkał się z mniejszym zainteresowaniem, niż ten w dziale wnętrza :o
hehe
dziwne jest to forum :D
pozdrawiam!!

HenoK
05-02-2008, 19:07
Ogrzewanie nadmuchowe, ale w zupełnie innym stylu jest rekomendowane również do budynków pasywnych. Tam jednak nagrzewnica o mocy 1kW wystarcza do dogrzania domu o powierzchni 100m2. Przy takiej mocy nie trzeba wykonywać odrębnej instalacji - wystarczy instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.