PDA

Zobacz pełną wersję : Nie chcę być FORUMOWICZEM !



AXENTY
24-01-2008, 07:06
Od zawsze denerwuje mnie ignorowanie zasad języka polskiego, przez - nazwijmy je - "czynniki oficjalne". Należą do nich między innymi administratorzy niniejszego forum, którzy z niewiadomych przyczyn, czy to z niewiedzy, czy ignorancji, z uporem maniaka nadają niektórym użytkownikom miano "forumowicza", zamiast prawidłowego "forowicza". Co gorsza, gros forowiczów, idąc za przykładem płynącym z góry, stosuje tę samą, nieprawidłową formę. Jest to niestety trend dość powszechny i coraz popularniejszy. Przodują w nim nasi parlamentarzyści, ale prezenterzy radiowi i telewizyjni nie pozostają w tyle. Znaczna część reklam telewizyjnych i radiowych, również używa form niezgodnych z prawidłami naszego języka ojczystego, jednak powszechność zjawiska nie usprawiedliwia jego istnienia.
NIE CHCĘ BYĆ FORUMOWICZEM!
Proszę szanowną Redakcję o zmianę mojego statusu na prawidłowy, lub degradację do stopnia "sympatyka forum".
Liczę na szybką reakcję, choć z treści forum można wnosić, że prawdopodobieństwo takowej jest raczej nikłe.
Z poważaniem

ponury63
24-01-2008, 07:45
NIE CHCĘ BYĆ FORUMOWICZEM!
Proszę szanowną Redakcję o zmianę mojego statusu na prawidłowy, lub degradację do stopnia "sympatyka forum".
Liczę na szybką reakcję, choć z treści forum można wnosić, że prawdopodobieństwo takowej jest raczej nikłe.
Proponuję napisać priwa do Redakcji http://forum.muratordom.pl/uzytkownik73.htm
lub maila [email protected] do Administratora
To kosmetyczna zmiana w randze i powinna trwać krócej niz napisanie posta


[...] powszechność zjawiska nie usprawiedliwia jego istnienia.
Język to nie katedra Notre Dame, by nie wolno było go zmieniać. To żywy twór i - choć to się wielu osobom nie podoba - właśnie zachodzące w nim nieustannie zmiany są jedną z najciekawszych kwestii dotyczących języka.


Od zawsze denerwuje mnie ignorowanie zasad języka polskiego, przez - nazwijmy je - "czynniki oficjalne". Należą do nich między innymi administratorzy niniejszego forum, którzy z niewiadomych przyczyn, czy to z niewiedzy, czy ignorancji, z uporem maniaka nadają niektórym użytkownikom miano "forumowicza", zamiast prawidłowego "forowicza".
A to ciekawe... bo autorytety nie są aż tak ortodoksyjne ;)
Zazwyczaj mówi się o tych ludziach forumowicze. [...] forumowicz jest już tak rozpowszechniony w języku internautów, że chyba nie da się już namówić nikogo na forowicza. Oczywiście próbować można, ale nie wróżę powodzenia
Prof.dr hab. Mirosław Skarżyński
http://poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/?modul=15

Jest Pan użytkownikiem forów internetowych (a nie for), jest Pan przy tym forumowiczem albo forowiczem.
Formę forumowicz można bez trudu znaleźć na forach. Brzmi podobnie jak klubowicz, plażowicz, wczasowicz, wycieczkowicz – i podobne wywołuje skojarzenia. Forumowicz bywa na forach – tak jak klubowicz w klubach, a plażowicz na plaży. Nie z obowiązku, lecz dla przyjemności.
Jest w użyciu też forma forowicz, dużo rzadsza i nielubiana przez forumowiczów (forowiczów?), popierana zaś przez niektórych moich kolegów językoznawców, odwołujących się do analogii for-um → for-owicz jak lice-um → lice-alista. W obu wypadkach, jak widać, przyrostek -um jest nieobecny w wyrazie pochodnym. Z argumentacją opartą na analogii nie sposób się nie zgodzić, zwłaszcza że przykładów podobnych do licealisty jest mnóstwo, bo dołączają do nich pochodne przymiotniki, np. plen-um → plen-arny. Skoro jednak forowicze uważają się za forumowiczów, to nie widzę powodu, żeby im tego zabraniać.
W słowniku można by przytoczyć obie formy, ze wskazaniem na forumowicza jako wariant wprawdzie częstszy, ale środowiskowy.
Mirosław Bańko, PWN
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=c%F3&kat=15&od=10


[...] gros forowiczów, idąc za przykładem płynącym z góry, stosuje tę samą, nieprawidłową formę.
I bardzo dobrze, bo 'forowicz' może i jest maksymalnie poprawną formą, ale - na całe szczęście - na Forum Muratora panuje dość spory luz i nikt nie wciska się na siłę w gorset nieżyciowych przepisów.

ponury63, forumowicz TEGO FORUM ["Nie z obowiązku, lecz dla przyjemności"] ;)

Majka
24-01-2008, 08:13
a ja nie chcę być forowiczem. Nie lubie jak mi ktoś daje fory, ani ja nikomu ich nie daję :wink: :lol:
Forumowicz forever :D

AXENTY
24-01-2008, 09:20
ponury63, forumowicz TEGO FORUM ["Nie z obowiązku, lecz dla przyjemności"] ;)

Przekonałeś mnie :-? , no może niezupełnie. Pozostanę jednak przy formie "forowicz", choc nie będę do niej przekonywał kogokolwiek.
Jednak co do niechlujstwa językowego, zdania nie zmienię.
Sam jestem dysortografem, ale staram się jak mogę, żeby to co napiszę było zgodne z zasadami języka. Przede wszystkim czytam to co piszę, co jest obce znacznej części ludzi piszących gdziekolwiek.

AXENTY
24-01-2008, 09:22
Zapomniałem dodać, że uczestniczę w tym forum również dla przyjemności :D

ponury63
24-01-2008, 09:52
Pozostanę jednak przy formie "forowicz", choc nie będę do niej przekonywał kogokolwiek.
I o to chodzi, niech żyje wolność wyboru.


Jednak co do niechlujstwa językowego, zdania nie zmienię.
[...] Przede wszystkim czytam to co piszę, co jest obce znacznej części ludzi piszących gdziekolwiek.
Zgadzam się, to częste i na tym Forum: pisanie bez interpunkcji albo ze znikomym jej zastosowaniem, pisanie postów zawierających kilkaset słów 'jednym ciągiem', literówki, ortografia, infantylne tytuły wątków itp.
Jednakże stosowanie zwrotu 'forumowicz' niechlujstwem językowym na pewno nie jest.

selimm
24-01-2008, 10:54
..a.. co mo zrobic taki
onkiel badylorz ..hę ?

ponury63
24-01-2008, 19:51
:lol: :lol: :lol:

zerknijcie na rangę Autora wątku :lol:

DPS
24-01-2008, 20:57
:lol: :lol: :lol:

amonite
04-02-2008, 21:34
Skoro mowa w tym wątku o poprawnej polszczyźnie, to może dałoby się poprawić formę daty postów - bo chyba powinno być: (np.)4 lutego 2008, a nie 4 luty 2008 ?

zielonooka
04-02-2008, 22:00
Skoro mowa w tym wątku o poprawnej polszczyźnie, to może dałoby się poprawić formę daty postów - bo chyba powinno być: (np.)4 lutego 2008, a nie 4 luty 2008 ?

ja w formie daty postow widze LUT - czyli skrot od miesiaca tak jak Sty , Mar itp.
chyba ze jeszcze o czyms innym mowimy :)

amonite
04-02-2008, 22:10
Wysłany: Pon, 4 Luty 2008 23:10 Temat postu:


......................................

Tak jest u mnie - tylko dzień tygodnia w skrócie. Mam więc zagadkę 8)

DPS
05-02-2008, 06:30
No Luty, jak byk! :o
Jakoś nie zauważyłam do tej pory. :roll:
Oczywiście, że powinno być lutego. 8)

AXENTY
05-02-2008, 07:48
:lol: :lol: :lol:

zerknijcie na rangę Autora wątku :lol:

Przepraszam, ale co ma do rzeczy ranga autora???? :-?

ponury63
05-02-2008, 11:53
Skoro mowa w tym wątku o poprawnej polszczyźnie, to może dałoby się poprawić formę daty postów - bo chyba powinno być: (np.)4 lutego 2008, a nie 4 luty 2008 ?
sądzę, że wynika to z tłumaczenia z angielskiego oryginału, poza tym jest proste i jednoznaczne
mi nie przeszkadza, poza tym mam ustawione "Lut" i tak sobie myślę, czy nie przejść na '02' ;)

ustawienia formatu daty opisałem tutaj >>> http://forum.muratordom.pl/format-daty,t123044.htm




:lol: :lol: :lol:

zerknijcie na rangę Autora wątku :lol:

Przepraszam, ale co ma do rzeczy ranga autora???? :-?
ranga jest określeniem przypisywanym użytkownikowi automatycznie przez skrypt forum i wiąże się z umieszczeniem przez niego okreslonej liczby postów na forum
na niektórych forach występują związane z tym śmieszne nazwy, np. "Milczek", "Gaduła" itp.
o rangach w FAQ >>> http://forum.muratordom.pl/faq.php#12

a uśmiałem się widząc szybkie i dowcipne spełnienie przez Redakcję Twej prośby, dotyczącej poprawności językowej w nazwie rangi

rrmi
05-02-2008, 11:56
Ty Axenty to farciarz jestes.
Mowisz i masz.
:D :D

Mnie to Redakcja w ogole nie slucha. :roll: :wink:

AXENTY
05-02-2008, 12:34
Mnie to Redakcja w ogole nie slucha. :roll: :wink:

Widocznie trafiłem w czuły punkt :D :D :D , albo faktycznie mam szczęście, bo czytałem wiele wypowiedzi świadczących o braku jakiejkolwiek reakcji na posty do redakcji.

AXENTY
05-02-2008, 12:44
Swoją drogą, dopiero teraz zauważyłem o co chodzi z tą rangą :lol: :lol: :lol:
Sam się uśmiałem :lol: :lol: :lol:

Serdeczne podziękowania dla Redakcji :D

AXENTY
05-02-2008, 12:51
Ty Axenty to farciarz jestes.

Acha rrmi ja też kocham Pink Floyd :D

amonite
05-02-2008, 16:47
ustawienia formatu daty opisałem tutaj >>> http://forum.muratordom.pl/format-daty,t123044.htm


O, dzięki! Właśnie sama wpadłam na to, że pewno to można sobie ustawić, tylko nie wiedziałam, jak :oops: :)
Należy rozumieć, że standardowy format daty jest dosłownym tłumaczeniem angielskiej wersji i dlatego jest nie do poprawienia? 8)

ponury63
05-02-2008, 16:55
Należy rozumieć, że standardowy format daty jest dosłownym tłumaczeniem angielskiej wersji i dlatego jest nie do poprawienia?
czy nie jest, tego nie wiem, bo jakieś zmiany skryptu pewnie są możliwe
pytanie tylko czy akurat to jest możliwe i czy komuś by się chciało dodać te kilka literek do nazw miesięcy w polskiej wersji

Mufka
05-02-2008, 19:19
Ty Axenty to farciarz jestes.

Acha rrmi ja też kocham Pink Floyd :D

Dopisuje sie do fan klubu :D floydowiczów ;)


AXENTY - gratulacje, fajna ranga 8)