PDA

Zobacz pełną wersję : Pustka nad pokojem dziennym - moje wątpliwości



josephine
24-01-2008, 20:53
Wybraliśmy projekt, w którym nad częścią pokoju dziennego jest pustka. szczerze mówiąc mam praktycznie same wątpliwości co do takiego rozwiązania, ale o tym niżej, na razie rzuty
parteru:
http://projekty.openkontakt.com/images/37/2012_1185139288.gif

poddasza:
http://www.projekty-domow-z-poddaszem.pl/grafiki/4438/poddasze_big.gif

Przede wszystkim nie wiem jak to będzie wyglądać w naturze, próbowałam sobie tę przestrzeń wyobrazić, nałożyłam nawwt poddasze na parter, o tak:
http://img146.imageshack.us/img146/1929/dorotkarzutynaoonefo5.jpg (http://imageshack.us)

i wydaje mi się, że dośc duża ta pustka będzie, acz chyba zwężajaca się nieco (ciekawe jak bardzo??) ze względu na połać dachu.

Martwię się głównie o:
1. bezpieczeństwo dzieci (czy któreś nie wpadnie na pomysł przełażenia na drugą stronę barierki)
2. koszty ogrzewania, które przez te wysoką przestrzeń podobno gwałtownie rosną
3. akustykę, czyli nadmierny hałas z dołu dochodzący do sypialni.

Byłabym wdzięczna gdyby ktoś zechciał podzielić się ze mną swoimi spostrzeżeniemi (z własnych bądź obserwowanych u znajomych domów). Mile widziane również zdjęcia, które pozwoliłyby mi wyobrazić sobie tę przestrzeń.

Hmmm... spróbuję jeszcze z tymi zdjęciami, ale na razie w żaden sposób mi nie wychodzi... :(

Paweł Czernecki
24-01-2008, 22:25
ciemność widzę

Piątka
24-01-2008, 22:43
Josephine
:D
tak na szybko,
wklejam coś co gdzieś kiedyś znalazłam i wklejam sobie do rozwiązań,
które mi się podobają...może odrobinę Ci pomoże,
tu jest antresola, a u Ciebie schody,
ale masz na nich chyba dwa spoczniki,
jeden właśnie na salon..a tu jadalnia.. ale to nic..
to tylko jakiś punkt zaczepenia dla wyobraźni.. :D :wink:

http://images25.fotosik.pl/145/70ec155be5fd6af5.jpg (www.fotosik.pl)

josephine
25-01-2008, 04:59
ciemność widzę
Pawle, nadal nic nie widzisz? bo u mnie juz się objawiło :D .

josephine
25-01-2008, 05:04
Josephine
:D
tak na szybko,
wklejam coś co gdzieś kiedyś znalazłam i wklejam sobie do rozwiązań,
które mi się podobają...może odrobinę Ci pomoże,
tu jest antresola, a u Ciebie schody,
ale masz na nich chyba dwa spoczniki,
jeden właśnie na salon..a tu jadalnia.. ale to nic..
to tylko jakiś punkt zaczepenia dla wyobraźni.. :D :wink:
Ooo, widzisz, rzeczywiście nie zauważyłam, że te schody będą widoczne z salonu, ale chyba tylko do części do której będzie załaniała go ściana kominkowa (ciekawe jaka ma wysokość??)? Swoją drogą kominka nie buduję, więć jeśli antresola miałaby zostać, to może całkiem pozbyć sie tej ściany? Lubię widoczne schody... Tylko czy nie jest to jakaś ściana nośna???

Piątka
25-01-2008, 07:26
Josephine,
:roll:
im dłużej patrzę na Twoje plany gubię się w tych schodach,
wiesz chyba rzeczywiście jest to nośna ściana , bo grubsza,
ale mam wrażenie, że i tak możesz mieć "wgląd" na dół..
:D :D

ewa
25-01-2008, 07:38
Pierwsza rada - ogrzewanie podłogowe. Przy antresoli sprawdza się najlepiej.
Po drugie wetylatory (wiatraki) nad pustką, żeby spychać cieplejsze powietrze w dół.
Poza tym same plusy. Olbrzymia przestrzeń. Ja ze swojej antresoli jestem bardzo zadowolona. Chociaz faktycznie w sypialniach o góry słychać "odgłosy" z salonu. Ale to można pewnie jakoś rozwiązać.

Paweł Czernecki
25-01-2008, 07:54
ciemność widzę
Pawle, nadal nic nie widzisz? bo u mnie juz się objawiło :D .

No naprawdę nie pokazują się te obrazki z pierwszego posta. Czy wy je widzicie ?

sevage&ivi
25-01-2008, 08:01
Antresola jest super! hałasy na pewno przechodzą, ale nie wydaje mi się że jest to jakiś poważny problem ;)
jeśli chcesz, mogę poszukać jakiś fotek (ze stanu surowego) naszego połączenia salonu z antresolą :) jeszcze bez barierek itd, ale daje jakiś tam pogląd ;)

Basiaw
25-01-2008, 08:11
ciemność widzę
Pawle, nadal nic nie widzisz? bo u mnie juz się objawiło :D .

No naprawdę nie pokazują się te obrazki z pierwszego posta. Czy wy je widzicie ?


Ja też nie widzę :(


pozdrawiam
Basia

sevage&ivi
25-01-2008, 08:34
kliknijcie na nich prawym przyciskiem myszy a potem z menu podręcznego "pokaż obrazek" ;)

Paweł Czernecki
25-01-2008, 08:54
Nie działa .... :(

Ja też mam pustkę w swoim domu ( a nawet dwie :) ) to napisze co mi się rzuciło w oczy :)

- w domu mam wentylacje mechaniczną więc zastoju ciepła nad antresolą się nie boje. Ale prawda jest to że całe ciepłe powietrze ( z kozy ) zmyka do góry. W zimie wystarczyło 15 minut grzania żeby pozbyć się śniegu z dachu :)

- na całym parterze jest podłogówka. To powinno rozwiązać problem niekontrolowanej ucieczki ciepła. na antresoli dodatkowo jest grzejnik.

- dach nad antresolą jest obniżony w stosunku do całości domu. Jest tam tylko 30cm ściany kolankowej. W pozostałej części ściana kolankowa wynosi 140cm.

- idea antresoli bardzo nam się podoba. Bardzo ładnie to wygląda i sprawia że czuje się dużą przestrzeń. Salon ma wymiary 7x4,3 co przy standardowym stropie było mogło by być nieco przytłaczające.

- trzeba zrobić solidne barierki !!!

- co do hałasów to jest to dom jednorodzinny, otwarty. Nie planuje ścian i drzwi dźwiękoszczelnych więc hałasy z salonu mi nie przeszkadzają.

sevage&ivi
25-01-2008, 08:57
Mogę się podpisać pod tym co napisał Paweł, z tym że u nas podłogówka będzie wszędzie, również na antresoli ;)
Także będizemy mieć wentylację mechaniczną
Otwarta przestrzeń jest super!! :)

Allanah
25-01-2008, 10:44
Martwię się głównie o:
1. bezpieczeństwo dzieci (czy któreś nie wpadnie na pomysł przełażenia na drugą stronę barierki)
2. koszty ogrzewania, które przez te wysoką przestrzeń podobno gwałtownie rosną
3. akustykę, czyli nadmierny hałas z dołu dochodzący do sypialni.

Byłabym wdzięczna gdyby ktoś zechciał podzielić się ze mną swoimi spostrzeżeniemi (z własnych bądź obserwowanych u znajomych domów). Mile widziane również zdjęcia, które pozwoliłyby mi wyobrazić sobie tę przestrzeń.
(
Chociaż nie widzę zdjęć to musze powiedzieć że takie rozwiązanie zazwyczaj robi wrażenie, najbardziej na gościach. Domownicy mogą niestety odczuwać minusy takiego rozwiązania i to zależy od trybu życia danej rodziny. Jako dziecko pomysły miałam różne, tutaj nie przewidzisz wszystkiego, więc ten czynnik uznam za najmniej decydujący. Co do ogrzewania się nie wypowiadam bo przy podłogówce ten mankament antresoli chyba też można wyeliminować, może to być nawet zaletą że ciepłe powietrze z kominka ucieknie i ogrzeje góre skoro w salonie podloga będzie ciepła i grzeje niezależnie od kominka.
Ja zrezygnowałam z antresoli ze względów akustycznych. Duża przestrzeń jest fajna, ale wybieram możliwość odizolowania się od hałasów z pokoju dziecka (tym bardziej nastolatka) i możliwość rozmowy w salonie bez podsłuchu na górze :wink:

Swoje doświadczenie wyniosłam z domu rodzinnego, gdzie jako nastolatka często słyszałam ,,ścisz to radio!" :lol:

Anisia3
25-01-2008, 11:06
Ja też nie widze zdjęć.
Od razu powiem, ze nie mam takiego rozwiązania u siebie, ale co zauważyłam u znajomych, którzy mają - Ogrzewanie podłogowe i kominek. Jak siedziałam na kanapie z nogami na podłodze albo chodziłam temperatura była ok. Ale jak tylko usiadłam na kanapie z podwiniętymi nogami (co ja np. uwielbiam i częściej tak siedzę niż normalnie :wink: ) natychmiast marzłam i musiałam zakładać sweter. W ciągu trzech, czterech godzin ubierałam się i rozbierałam kilkadziesiąt razy. Dość upierdliwe.
Poza tym efekt wizualny bardzo fajny, ale warto wziąć pod uwagę również minusy takiego rozwiązania.

SZEFLERA
25-01-2008, 11:30
Sporo opinii o antresoli jest też w tym wątku (http://forum.muratordom.pl/projekt-z-antresola,t36451.htm).

Na etapie wyboru projektu mieliśmy ogromne wątpliwości. Bałam się, że powierzchnia pustki będzie zbyt mała w stosunku do powierzchni z sufitem. Teraz wiem, że wyszło ok:)

Kwestia ogrzewania, racja - podłogówka powinna rozwiązać problem. Jeszcze nie mieszkamy, więc trudno o ocenę z autopsji.

Dzieci... jeszcze nie mamy, ale przecież dzieci są tak pomysłowe, że nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń ;) Jeśli balustrada będzie stabilna i np. odległość między tralkami niewielka, to maluch nie da rady się przecisnąć.

Piątka
25-01-2008, 12:01
:D :D
..i można zrobić system lin i się bawić z gośćmi w-
piratów, wojnę, Jane i Tarzana, Romeo i Julię, teatr,
i mieć niby domek na drzewie..
o rany, jak szkoda, że ja nie mam tych schodów tak centralnie jak Ty,
dzieci i tak będą siedzieć z całym dobytkiem na schodach .. :wink: :D :D

SZEFLERA
25-01-2008, 12:06
Można jeszcze szybko komuś z góry na dół podać różne przedmioty, np. komórkę, jakiś ciuch :lol:

Piątka
25-01-2008, 12:08
:D :D
znalazłam jeszcze inne ujęcie z tego domu:

http://images27.fotosik.pl/146/fd93edff161a6ebc.jpg (www.fotosik.pl)

Pozdrawiam

josephine
25-01-2008, 15:05
Pierwsza rada - ogrzewanie podłogowe. Przy antresoli sprawdza się najlepiej.
Po drugie wetylatory (wiatraki) nad pustką, żeby spychać cieplejsze powietrze w dół.
Ewo, jakie wentylatory masz na mysli? takie w kaształcie smigieł?

O ogrzewaniu podłogowtm myslałam, ale nie chciałabym mieć terakoty na podłodze... wiem, że mozna położyc tez jakieś panele, ale przewodzenie ciepła i tak zapewne będzie słabsze.

josephine
25-01-2008, 15:15
No naprawdę nie pokazują się te obrazki z pierwszego posta. Czy wy je widzicie ?
Mi też zaczęły sie pokazywać i znikać. Wstawiłam ze strony biura i chyba będzie działać... Gorzej z tym, które sama spreparowałam.

Swoja droga Pawle, śliczny dom budujesz. Szkoda, że nie zauważyłam go wcześniej, może mogłabym zbudowac podobny? A może nic straconego???

josephine
25-01-2008, 15:26
Antresola jest super! hałasy na pewno przechodzą, ale nie wydaje mi się że jest to jakiś poważny problem ;)
jeśli chcesz, mogę poszukać jakiś fotek (ze stanu surowego) naszego połączenia salonu z antresolą :) jeszcze bez barierek itd, ale daje jakiś tam pogląd ;)
Pięknie proszę o zdjęcia :). A jeśli masz, również etapów późniejszych.

josephine
25-01-2008, 15:33
- dach nad antresolą jest obniżony w stosunku do całości domu. Jest tam tylko 30cm ściany kolankowej. W pozostałej części ściana kolankowa wynosi 140cm.
quote]
To pokażę jeszcze zewnętrzną część:
http://projekty.openkontakt.com/images/37/2012_1185139199.jpg
Dla mnie wygląda, że moim projekcie jest to podwójna kondygnacja. Mam rację? Jak top będzie wyglądało z tymi dwoma skosami (bo chyba skos tej wysunięej części budynku tez w jakimś stopniu będzie widoczny), to ja sobie nie wyobrażam.

Piątka i Szeflera - pomysły macie zachęcające :lol:.

Kasiaa29
25-01-2008, 16:32
Kiedyś tez zafascynowana byłam pustka nad salonem, mam troche takich zdjęć, wkleję kilka może komus się przyda :wink:


http://img182.imageshack.us/img182/4489/beztytuukaa0.th.jpg (http://img182.imageshack.us/my.php?image=beztytuukaa0.jpg)

http://img341.imageshack.us/img341/268/beztytuunnko8.th.jpg (http://img341.imageshack.us/my.php?image=beztytuunnko8.jpg)

http://img141.imageshack.us/img141/4606/beztytuunnjjwr8.th.jpg (http://img141.imageshack.us/my.php?image=beztytuunnjjwr8.jpg)

monikaa13
25-01-2008, 17:54
Witaj
Napiszę ci jakie jest moje zdanie na temat pustki.
Kiedyś marzyłam o pustce, nie było mowy o innym domku niż tylko z pustką i otwartymi schodami, ale domku tak szybko nie pobudowaliśmy i dobrze, poźniej zasz łam w ciążę, teraz córka ma już rok i od dawna pustki ani otwartych schodów w głowie nie mam, a dlaczego?
poprostu nie wyobrażam sobie siedzenia w salonie czy jadalni, a tu dzieci, ich koledzy koleżanki i wszyscy inni przebywający na górze będą patrzeć na dół co robię, albo co gorsza zagladać w talerz co jem, po drugie otwarte schody - to samo, każdy kto będzie chciał wejść na górę, nawet jakas nowo poznana kolezanka córki obejrzy cały dom, razem ze mną czy mężem siedzącymi przy kominku - koszmar
a co później, jak córka będzie miała jakiegoś chłopaka, który będzie do niej przychodził codziennie
do tego sam wygląd pustki, czytała dużo opinii, że w rezultacie pustka wychodzi za mała i nie wygląda tak efektownie jak na filmach w wielkich rezydencjach
wiem pustkę wyrzuciłam stanowczo, co więcej chcę w miarę zamknięte schoy, żeby wchodzący na górę nie widzieli co się dzieje na dole

ale może kiedyś na emeryturze zbuduję kolejny dom, wtedy już z pustką

pustka zapewne jest rozwiązaniem piękny, otwarte schody i balkon na górze jeszcze piękniejszym, ale chyba nie do końca funkcjonalnym

i tak zrobisz jak uważasz, takie jest tylko moje zdanie

pozdrawiam

p.s nie wiem czy masz dzieci, ale od czasu ciąży moje obraz przyszłego domku zmienił się prawie nie do poznania, cóż wolę jednak mieć funkcjonalny domek

SZEFLERA
25-01-2008, 18:07
poprostu nie wyobrażam sobie siedzenia w salonie czy jadalni, a tu dzieci, ich koledzy koleżanki i wszyscy inni przebywający na górze będą patrzeć na dół co robię
To pewnie zależy od tego jak dużo i jak często ludzie obcy wchodzą na piętro. Jeśli to są codzienne pielgrzymki, to faktycznie może być uciążliwe.


albo co gorsza zagladać w talerz co jem
A jesz coś wstydliwego? OK, to żart ;) Ale tak sobie myślę, że jeszcze zależy czy ma się jadalnie w salonie, a jeśli nie, to czy jest ona widoczna z antresoli na górze.


po drugie otwarte schody - to samo, każdy kto będzie chciał wejść na górę, nawet jakas nowo poznana kolezanka córki obejrzy cały dom, razem ze mną czy mężem siedzącymi przy kominku - koszmar
Cały dom to może nie, co najwyżej salon ;) Ja np. traktuję salon jako miejsce otwarte, które będzie widział każdy, kto mnie odwiedza, podobnie jak holl i łazienka na parterze. To drzwi w sypialniach na piętrze mają być zamknięte.


a co później, jak córka będzie miała jakiegoś chłopaka, który będzie do niej przychodził codziennie
Będą czuli oko wielkiego brata (czytaj rodzica) ;) A tak poważnie, może warto potencjalnego zięcia lepiej poznać wykorzystując pretekst otwartego salonu ;) [To było pół żartem, pół serio ;) ]


do tego sam wygląd pustki, czytała dużo opinii, że w rezultacie pustka wychodzi za mała i nie wygląda tak efektownie jak na filmach w wielkich rezydencjach
Tu się całkowicie zgadzam, mała klitka może nie wyglądać najlepiej, trzeba dobrze wybrać projekt.


pustka zapewne jest rozwiązaniem piękny, otwarte schody i balkon na górze jeszcze piękniejszym, ale chyba nie do końca funkcjonalnym
Też racja, zwykle w miejscu pustki można zrobić pokój na górze. U nas w domu, sypialni jest dość dużo, a pustka ma funkcję wyłącznie ozdobną, ot taki bajer :)

taje
25-01-2008, 18:38
Kupilismy dom z pustka nad salonem, tyle ze nasza antresola sluzy wylacznie jako biblioteka, nie ma odrebnych pomieszczen bo dom jest parterowy (dla zobrazowania: dom sklada sie z 3 bryl i salon i jadalnia znajduja sie w srodkowej wyzszej bryle domu, w ktorej znajduje sie tez antresola). Bylam zauroczona tym rozwiazaniem ale wiaza sie z nim pewne minusy. Oprocz wspomnianej tu juz kwestii ogrzewania (podlogowka jest koniecznoscia) i akustyki, bardzo trudno oswietlic taka przestrzen nie osiagajac efektu hali fabrycznej (za duza iluminacja) albo "ciemnej mogily" jako druga skrajnosc. U nas chwilowo jest "ciemna mogila" :D mimo lampy (na dlugim sznurze) o zarowce 100 W, lampy stojacej o zarowce 150 w i podswietlenia stopnia biegnacego wdluz salonu. Dla mnie zdecydowanie za ciemno, wiec bedziemy na wiezbie montowac dodatkowe reflektory.

Aha, antresola jest oswietlona tylko lampkami zamontowanymi na regale plus miejsce na trzy kinkiety, tez za malo.

SZEFLERA
25-01-2008, 18:41
Taje, jak duża jest powierzchnia pomieszczenia z pustką?

U nas jest to salon 35m2, jest dobrze oświetlony oknami, już teraz wygląda to ślicznie w dzień. Ale jeszcze jesteśmy na etapie wykańczania i na pewno odpowiedni żyrandol będzie trochę kosztował :roll:

taje
25-01-2008, 18:54
Taje, jak duża jest powierzchnia pomieszczenia z pustką?

U nas jest to salon 35m2, jest dobrze oświetlony oknami, już teraz wygląda to ślicznie w dzień. Ale jeszcze jesteśmy na etapie wykańczania i na pewno odpowiedni żyrandol będzie trochę kosztował :roll:

Cala bryla jest wieksza (na "dole" juz pod antresola jest jeszcze jadalnia o powierzchni ok. 20 m plus komunikacja) ale pomieszczenie z pustka to tez ok. 35 m jak u Ciebie. Okna w salonie sa dwa: duze balkonowe przesuwne o szerokosci 2,5 kazde, oprocz tego dwa podobne okna w jadalni, na gorze na antresoli dwa zwykle okna i bylo ciemno! Zrobilismy wiec dodatkowe potrojne okno dachowe nad antresola i wcale nie jest jasno. Ale moze dlatego, ze dom stoi na zacienionej dzialce w lesie. Mnie niestety jest wciaz ciemno. Powodzenia z zyrandolami! U mnie wisi cos takiego:

http://www.luziferlamps.com/mikado2en.htm

Uwielbiam te lampe ale niestety swiatla daje za malo jak na potrzeby naszego salonu.

SZEFLERA
25-01-2008, 19:08
U nas działka pusta, niestety ani jednego drzewa, nad czym ubolewam. No ale może dlatego rzeczywiście jest wrażenie, że więcej światła wpada do wewnątrz.

Okna w salonie mamy: 3,80m balkonowe na taras + 2 x 90cm. No i dwa wejścia do salonu, w tym jedno z równie dobrze oświetlonego pomieszczenia.

Podoba mi się ta Twoja lampa, pewnie macie nowoczesny styl wykończenia. Teraz w małym mieszkaniu, w dużym pokoju 15m2 ( :lol: ) mam żyrandol z czterema żarówkami, setkami. Ja lubię mieć widno, więc do tego salonu na pewno potrzeba mi sporo więcej. No ale wybór jeszcze przed nami :)

Paweł Czernecki
25-01-2008, 19:32
Ewo, jakie wentylatory masz na mysli? takie w kaształcie smigieł?


Nie trzeba samolotu :) można skorzystać z czegoś takiego http://www.smay.pl/?content=produkty&kat=4#59

Nie należy zapominać że ciepło które ucieknie z dołu wciąż znajduje się w domu.
Można zrobić anemostat wywiewny na górze połączony z wentylatorem kanałowym który przetłoczy powietrze z góry w dowolne miejsce w domu.

kaloosa
25-01-2008, 21:15
ja tez zawsze marzylam o atresoli ale zdawalam sobie sprawe, ze takie rozwiazanie ma swoje minusy(glownie chodzilo o ogrzewanie)
Ostatecznie zdecydowalismy sie na "latajacy sufit"-autorski pomysl meza.
Sufit bedzie mozna spuscic na dol-tzn zatkac dziure i zdobyc w ten sposob dodatkowa przestrzen albo podniesc calkiem do gory i wstawic np 3,5 metrowa choinke :D

motyczka
26-01-2008, 11:45
chciałabym bardzo zobaczyc jak to jest rozwiązne technicznie...i praktycznie :)

kubaimycha
26-01-2008, 12:02
Mamy wysoki salon z tzw. pustką, ale bez antresoli. W połaci dachu duże okno dachowe. Oprócz tego dwa przesuwne okna 350/235...
Zawsze podobały mi się takie rozwiązania, natomiast nie chciałam, jak już to ktoś ujął, żeby biegający po antresoli zaglądali mi do zupy...
W całym domu mamy ogrzewanie podłogowe i trzeba powiedzieć, że inaczej niż przy grzejnikach, ciepło nie ucieka do góry. Jest tak samo ciepło, jak w innych pomieszczeniach...
Urok ... kilka zdjęć w moim albumie zmagań...

acca5
26-01-2008, 13:00
znalazłam takie fajne fotohttp://dariazaremba.pl/img_pub/13/1.jpg

josephine
26-01-2008, 14:57
Mamy wysoki salon z tzw. pustką, ale bez antresoli. W połaci dachu duże okno dachowe. Oprócz tego dwa przesuwne okna 350/235...
Zawsze podobały mi się takie rozwiązania, natomiast nie chciałam, jak już to ktoś ujął, żeby biegający po antresoli zaglądali mi do zupy...
W całym domu mamy ogrzewanie podłogowe i trzeba powiedzieć, że inaczej niż przy grzejnikach, ciepło nie ucieka do góry. Jest tak samo ciepło, jak w innych pomieszczeniach...
Urok ... kilka zdjęć w moim albumie zmagań...
dziekuje za Twoje uwagi, obejrzałam sobie zdjęcia Tojego domku (kuchnie masz podobną do tej, którą ja sobie zaplanowałam) i przekonałam sie do moje pustki :). Myslę, ze u mnie może jednak ciepło bardziej ucoekac do hallu na górze, ale może rzeczywiście nie będzie tak źle.