PDA

Zobacz pełną wersję : Co ze starym parkietem?



agus315
25-01-2008, 19:05
Witaj Boorgu! Jaka jest Twoja opinia dotycząca starych (kładzionych przed 1980) parkietów? Mamy mieszkanie z pięknym parkietem z lat 50 i mamy sprzeczne dane odnośnie szkodliwości lepu, który się pod nim znajduje: czy nalezy go bezwzglęnie usunąć - wraz z parkietem i układać wszystko od nowa, czy wystarczy go prządnie wycyklinować i polakierować? Jedni mówią że to, co jest pod spodem, czyli smoła lub subit, truje - inni, że to co miało truć już się ulotniło. Naprawdę nie wiemy co o tym myśleć.

Jerzysio
01-02-2008, 13:47
Po 50-ciu latach to możesz spać spokojnie !
Taki parkiet to prawdziwy skarb, jeśli wymaga cykliny to oczywiście trzeba to zrobić i ...
zastanów się czy potem :
- polakierować,
- zaolejować,
- zawoskować ?
Pzdr
J

PS
Boorg to chyba w innym temacie :wink:

dżordż5
01-02-2008, 16:19
Ja też nie pozbywałabym się takiego parkietu. Odnowić i będzie super!!

boorg
04-02-2008, 23:06
...opinia dotycząca starych (kładzionych przed 1980) parkietów? Mamy mieszkanie z pięknym parkietem z lat 50 i mamy sprzeczne dane odnośnie szkodliwości lepu, który się pod nim znajduje: czy nalezy go bezwzglęnie usunąć - wraz z parkietem i układać wszystko od nowa, czy wystarczy go prządnie wycyklinować i polakierować? Jedni mówią że to, co jest pod spodem, czyli smoła lub subit, truje - inni, że to co miało truć już się ulotniło. Naprawdę nie wiemy co o tym myśleć...
Postęp jest największą chorobą ludzkości. :) W/g mnie niech zwycięża zdrowy rozsądek. Dlatego zgadzam się z przedmówcami. Po 50 latach lep już dawno wysechł na wiór: założe się, że nowa zabudowa kuchenna z MDF ma większą emisję w ciagu tygodnia niż ten stary lep przez cały rok. :)

P.S.
Temat lepu w Polsce jest pokłosiem niemieckich rozważań o szkodliwości stosowania smoły, itp. w budownictwie mieszkaniowym. Przez jakiś czas nawet przyklejono do tego ładne hasło "rak w podłodze". W/g mnie temat był potrzebny przy promowaniu ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Ekologia jest cool, więc straszenie jest trendy. :wink: :lol: Finałem niemieckich rozważań było uznanie stosowania lepu/smoły za szkodliwy. Bydowlańcy stwierdzili, że smoła pod parkietem powoduje raka. W ramach rewanżu i wchodzenia sobie w cudze kompetencje, instytuty medyczne nic na temat układania parkietów nie powiedziały. ;) Pewnie używali lepu i... ...nie doczekali końca badań. :lol: :lol: :lol:

ghost34
13-02-2008, 21:53
Bydowlańcy stwierdzili, że smoła pod parkietem powoduje raka. W ramach rewanżu i wchodzenia sobie w cudze kompetencje, instytuty medyczne nic na temat układania parkietów nie powiedziały. ;) Pewnie używali lepu i... ...nie doczekali końca badań. :lol: :lol: :lol:[/quote]

Jestem obiema rękami za hehe wyszło ci piękne i prawdziwe zdanie :lol: