PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek & Legalett



Filo
26-01-2008, 15:04
Nasz dom stoi na płycie fundamentowej Legalett czyli ma wbudowany system kanałów powietrznych, którymi przemieszczane jest ciepłe powietrze ogrzewające dom. Mam również wkład Tarnawy 14kW. Wkład ma za dużą moc jak na ogrzewanie tylko salonu, więc byłoby dobrze przekazać część ciepła do innych pomieszczeń. Najlepiej byłoby wykorzystać do tego istniejący Legalett. Kupiłem więc wymiennik powietrze-powietrze - nie można mieszać powietrza z kominka i Legalett ze względu na ograniczenie maksymalnej temp powietrza w systemie (max.80 C). Wymiennik może jednak przyjąć maksymalnie 2-3 kWh - trochę mało. Kombinuję jak tu zmniejszyć temperaturę w obwodzie pierwotnym, zbuforować nadwyżkę ciepła tak aby oddać ją do Legalett w dłuższym czasie. Rozważam konstrukcję analogiczną do pieca kaflowego. Tylko nie wiem czy to zadziała grawitacyjnie ponieważ w piecu kaflowym krążą bardzo gorące spaliny w poniższym rozwiązaniu tylko gorące powietrze. Spalin nie angażuje w proces uznając swoją niższość wobec zbyt groźnego zagadnienia. Jeśli grawitacja nie zadziała to poprzez szamotowy labirynt przepcham powietrze powoli małym wentylatorkiem.

Bardzo proszę o krytykę poniższego rozwiązania:

http://lh6.google.pl/JNPicasa/R5pvCI0TfFI/AAAAAAAAB68/ZzNL4YsFrao/s800/kominek%20Legallet.jpg

zakreconaelfa
28-01-2008, 14:59
Witam,
bardzo intensywnie myślimy o fundamencie legalett (prąd + kominek) i teraz nabrałam nieco niepewności - znaczy to, że nie ma możliwości wykorzystania w pełni ciepła z kominka do ogrzania fundamentu?

Pozdrawiam Ola :-?