PDA

Zobacz pełną wersję : Szambo vel oczyszczalnia :)



JAGODY
27-01-2008, 19:21
Witam.
Czym się sugerować przy zakupie, no właśnie tak naprawde nie wiem czego... :-?
Teren na którym ma być szambo, czy też oczyszczalnia eko. jest mocno mokry, tzn. lustro wody jest jakieś 1.2-1.5 metra pod poziomem gruntu. Grunt to przez pierwszy metr glina, potem namuły i na 2.2m dopiero rodzima ziemia, ale to i tak już dno morza na którym posadowiłem dom. Z tego co poczytałem oczyszczalnie gdzieś muszą wodę rozprowadzać, a u mnie z takimi warunkami gruntowymi nie bardzo sobie to wyobrażam. Co w takim wypadku radzicie, jeżeli miałoby być to szczelne szambo z tworzywa, to pewnie trzeba jakoś to zakotwić, żeby woda tego nie wypychała. W zasadzie to strzelam z pytaniami i dlatego proszę o sugestie i wypowiedzi w nurtującym mnie temacie.

JAGODY
28-01-2008, 16:33
To może ktoś chociaż podpowie w jakim stadium budowy warto by się tym zająć? Jestem tuż przed stropem :D

janusz_21
28-01-2008, 19:57
Jest pewien rodzaj oczyszczalni, który nadaje się na glinę i wysoki stan wód gruntowych. Zapoznaj się jak chcesz z tym wątkiem, odwiedź stronę www o której tam mowa. Wybór zależy od Ciebie. Szambo będzie tańsze, chociaż czy napewno? http://forum.muratordom.pl/oczyszczalnia-przydomowa-tymi-recami-zrobiona,t90822.htm

el-ka
28-01-2008, 22:06
Są oczyszczalnie, które nie rozsączają wody do gruntu tylko oczyszczają w zbiorniku na bieżąco i odprowadzają wodę do jakiegoś cieku wodnego w pobliżu (może być nawet II kl.) lub do dołów chłonnych - jakiekolwiek odprowadzenie ścieków oczyszczonych do gruntu wymaga operatu wodno-prawnego, nieoczyszczonych nie wolno, tylko szambo szczelne i wywóz.
Co jakiś czas (ok. 6 m-cy) należy opróżnić osadnik oczyszczalni. System oczyszczania i odprowadzenia wody dobierają firmy specjalistyczne - przy operacie konieczne są kokretne dane o oczyszczalni, aby była gwarancja oczyszczenia ścieków. Taka oczyszczalnia to koszt do 10 tys (taka lepsza).
Szambo jest tańsze w konstrukcji, ale droższe w eksploatacji, no i może się przepełnić w najmniej stosownym momencie.
Należy poszukać firmy raczej z okolicy z uwagi na ewentualne problemy i serwis.
Stadium budowy dowolne, ale operat może trwać i 3 miesiące, a budowa oczyszczalni miesiąc, gdyż na ogół firmy zamawiają zbiornik dopiero w momencie umowy z klientem.

Titol
30-01-2008, 11:57
Ja mam oczyszczalnię ze złożem biologicznym, z której oczyszczone ścieki odprowadzone są do rowu melioracyjnego. Na wybudowanie wylotu do rowu musiałem uzyskać pozwolenie wodnoprawne ze Starostwa, potrzebny był do tego projekt oczyszczalni+projekt zagospodarowania terenu. Następnie zgłosiłem budowę do Starostwa i już. Koszt takiej oczyszczalni z zamontowaniem na gotowo to ok. 13 tys. Sporo drożej niż szambo, ale za to zdecydowanie taniej w eksploatacji :) Polecam, tym bardziej, że ona NAPRAWDĘ, oczyszcza, nic nie waniajet, a woda czystsza niż w rowie.. :D

Titol
30-01-2008, 12:05
Ach, jeszcze twoje drugie pytanie. Montaż takiej oczyszczalni, jak moja trwał.... 1 dzień, więc nie musisz się bardzo z tym spieszyć. Ja swoją zamontowałem w trakcie wykańczania wewnątrz domu.

w.m.
30-01-2008, 19:36
Planuję również zakup oczyszczalni biologicznej z uwagi na stosunkowo wysoki poziom wód gruntowych.
TITOL proszę o odp. na forum lub pw
- jakiej fimy masz oczyszczlanie , ja planuję albo Roth albo Sotralenz

http://www.roth-polska.com/index.php?p=produkty&sp=oczyszalnie

http://www.sotralentz.pl/php/index.php?s=51&pdid=55&l=pl

Czy mógłbyś napisać co nich saądzisz oraz czym, Ty się kierowałeś przy wyborzez oczyszczalni. Decyzję muszę podjąć w ciągu najbliższych tygodni.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam

Maddy
30-01-2008, 20:32
jakiekolwiek odprowadzenie ścieków oczyszczonych do gruntu wymaga operatu wodno-prawnego,
Na pewno?

el-ka
30-01-2008, 20:35
Na pewno.

kailos
30-01-2008, 20:43
witam
a ja mam na działce glinę, czy pod taki grunt można kłaść oczyszczalnie przydomową.
Może trzeba wykonać jakieś większe podsypki niż zwykle się daje ?

pozdr.
bartek

Titol
30-01-2008, 21:26
Do w.m.
Mam zamontowaną oczyszczalnię Retro-Fast firmy Bio-Microbics. To jest link do firmy, która mi ją zakładała http://www.ekofil.gdynia.pl/Cennik_oczyszczalni.html. Dlaczego ją wybrałem? Bo facet, który ją instalował dał głowę, że będzie sprawnie działać :), Co do twoich typowań, to Roth jak najbardziej powinien być dobry, natomiast Sotralenz ma jedną główną wadę, która dla mnie jest dyskwalfikująca. Zwróć uwagę na to, że wylot ze złoża biologicznego jest NA DOLE zbiornika, więc jeżeli chcesz oczyszczone ścieki odprowadzić do rowu, albo innego cieku wodnego, to albo musisz całą oczyszczalnię mieć bardzo wysoko posadowioną, albo to co z niej wypływa będzie się musiało zbierać w jakiejś studzience i będziesz je wypompowywać np. pompą do rowu itp. Jest to spowodowane tym, że oczyszczone ścieki odpływają z oczyszczalni grawitacyjnie, a więc wylot końcowy musi znaleźć się niżej, niż wylot ze złoża.
Wydaje mi się, że jakiej oczyszczalni nie wybierzesz, to i tak najważniesza będzie regularna obsługa, czyli dawkowanie bio-preparatów i okresowe opróżnianie zbiornika.
Kończąc, nie wiem czy moja oczyszczalnia jest najlepsza. Ja w każdym razie jestem zadowolony i polecam.
Pozdrawiam

w.m.
30-01-2008, 21:48
Titol. Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź

w.m.

w.m.
30-01-2008, 21:48
Titol. Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź

w.m.

kubanki
01-02-2008, 13:27
Na pewno.

Nie zgodzę się. Ja nie musiałem (robiłem ok. rok temu), chyba, że od tego czasu się coś zmieniło. Ale też mi się nie wydaje, bo na stronach mojego starostwa jest zestaw wymaganych dokumentów i poza projektem i oświadczeniem "o prawie" to nic więcej nie ma.

Pozdrawiam,
Bubu

wiochman
08-10-2008, 10:35
Coraz więcej starostw wymaga opini geologicznej. W mojej okolicy (lubuskie)
większość wymaga.