PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27

asolt
10-10-2017, 11:20
Przemo,
Budynek nowy. Ocieplenie scian 15cm styro grafit 0,031. Poddasze piana pur 25cm + wełna na zabudowie/stropie 25cm. Podłoga na gruncie 15cm styro 0,033. Okna 3-szybowe o współczynnikach Uw od 0,7do 0,8.
Projektowe świadectwo energetyczne o dupę rozbić - wyliczone jest Roczne zapotrzebowanie na energię końcową dla budynku (co+cwu) 17.881kwh ale jest policzone na znacznie gorszych materiałach i z uwzględnieniem wentylacji grawitacyjnej. U mnie będzie rekuperacja.
Jest miejsce na zasobnik ale słyszałem że są warstwowe i wężownicowe. Które lepsze?

Kocioł o mocy 12 kW będzie wystarczający, wybrac o najmniejszej mocy minimalnej. 1,9 kW mają Immergass i Viessman.
Nie ma czegos takiego jak projektowe swiadectwo energetyczne, jest charakterystyka energetyczna budynku, zwykle jako niewiele warty papier do uzyskania PNB

Fleszu1
10-10-2017, 11:24
No u mnie właśnie taka funkcję ta charakterystyka spełnia. Pani która adaptowała projekt nawet nie raczyła zapytać o podstawowe dane.

Czy prawdą jest to, że zasobnik warstwowy zapewnia większy komfort z korzystania z cwu ?

Tom_ppgg
10-10-2017, 11:27
Witam
Potrzebuję porady w sprawie doboru kotła gazowego do domu.
Dom jednorodzinny, wolnostojący, parterowy z poddaszem nieużytkowym wg projektu Niezapominajka z garażem 2 z pracowni MG Projekt z wieloma zmianami. Izolacje: ściany fundamentowe - hydropian 14cm, podłoga - styropian 16cm w trzech warstwach ("zwykły" podłoga dach 5cm + grafit 5cm + eps100 6cm), ściany zewnętrzne - 20cm grafit 0,031W/mK, na podłodze poddasza będzie styropian 5cm + 3 lub 5 (zobaczę jaki wyjdzie poziom), dach docieplę prawdopodobnie pianą 20cm. Okna trzyszybowe. W części dolnej (mieszkalnej) ciepłe parapety + taśmy uszczelniające wewnętrzne i zewnętrzne, drzwi zewnętrzne 75mm (KMT "passive"). Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w części mieszkalnej. W pomieszczeniach mieszkalnych oraz w kotłowni 100% ogrzewanie podłogowe + terakota. Poddasze i garaż nieogrzewane. Łączna powierzchnia do ogrzania - około 112m2, kubatura ok. 291m3. Ilość stałych użytkowników: 3.
Pierwotnie planowałem ogrzewanie pompą ciepła z wymiennikiem pionowym, ale teraz pod koniec inwestycji, jestem zmuszony znaleźć coś tańszego ze względu na budżet. Potrzebuję oszczędnego, mało awaryjnego kotła do CO i CWU, raczej jednofunkcyjnego z zasobnikiem na CWU, który dobrze "współpracuje" z podłogówką (temperatura zasilania podłogówki 29 - 34 stopnie C) i czujnikiem pogodowym.
Pozdrawiam.

jankes789
10-10-2017, 12:44
Po kilkudniowym czytaniu fm, chyba zdecydowałem się na kocioł :VICTRIX 12 X TT 2 ErP . Do CO i CWU . Zapotrzebowanie na zawyżającej stronie cieplowlasciwe to 14kw. Mam nowy dom ocieplony grafitem 15 cm o lamdzie 0,031 a w podłodze 15cm lamdy 0,036. Mam calosc podlogowki i troche grzejników w razie w :). Czy przy systemie mieszanym ten kocioł dobrze będzie działał? Czy problemy sa z pompami, mieszaczami i sprzęgłami przy systemie mieszanym ogrzewania? Czy ktoś użytkuje i może opinie napisać?

adipat
11-10-2017, 08:15
Witam wszystkich własnie dołaczyłem do grona forumowiczów

adipat
11-10-2017, 08:41
Witam ponownie i przedstawiam swój dylemat.

Jestem przed remontem łazienki a że posiadam 20 letniego termeta gp 23-17 myśle o zmianie na nowy chociaz przyznam że ten jak do tej pory działa no i prosty w serwisie jest ( do tej pory serwisuję sobie go sam). Ale do rzeczy posiadam 40 metrowe mieszkanie adaptowne na strychu budynku kamienicy. Rozkład wschód zachód połowa mieszkania wschodnia posiada konstrukcję murowaną z cegły zachodnia to wybudówka szkiletowa i połać dachu ocieplone raczej średnio grubość izolacji wełna mineralne to jakies 20 25cm. Częśc wschodnia wyposażona w okno balkonowe a zachodnia okno dwuskrzydłowe nowe wymienione w tym roku . Łazienbka i przedpokój w środkowej czesci mieszkania. Instalacja CO składa się z trzech grzejników a po remoncie prawdopodobnie bedą cztery dołoże jeden w pokoju wschodnim. Zapomniałem dodać że pokój zachodni 25 metrów jest razem z otwartym aneksem kuchennym. wracając do instalacji CO oprócz grzejnikow sama instalacja jest w miedzi i jest jej około 40 mb rurek łacznie . Punkty czerpania wody ciepłej trzy kuchnia łazienka prysznic i umywalka wszystko w odległości do 1.5 m od pieca. Moja prośba o rady dotyczy tego jaki kocioł wybrać . Na początek znalażłem dietricha home sauniera tehelia junkersa midi 24-1 re wogóle myślalem o termecie . Instalacja mała mieszaknie małe więc i moc nie jest potrzebna duża . Czy jest sens zakłądać kondensata? Cena jego raz wieksza do atmosferycznego. Jaki piec o małej mocy polecacie mając na uwadze serwis a raczej jego koszt po gwarncji (cena częsci usługi itp) Z tego co przeglądałem to serwisy raczej wszystkich liczących się marek mam w okolicy. Co do odprowadzenia spalin to mam mozliwość pominąć istniejący komin i wyjść z rurą pionowao w górę okoł 3 metrów przez dach pytałem kominuiarza i mówił że nie ma problemu. Slijcie piszcie porady reklamujcie kotły raczej róznych firm nie ukrywam że cena jest dla mnie też ważna(tani )

matiix
22-10-2017, 18:22
Do 90m2 spokojnie wystarczy kocioł 12kW. .
A możecie mi coś doradzić na taka instalacje.
Ja pomału skłaniam sie do pieca Imergasa lub Sandival. Parter podłogówka 70m2 + grzejnik w garażu i 2 drabinki a na pietrze podłogówka 90m2. Chcę to podzielić na 2 rozdzielaczach i tera z moje pytanie czy pompa z pieca pociągnie ten dół a na górną sekcje dołożyć pompe. Oraz czy stosować sprzęgło, tylko jak je zastosuje to chyba trzeba by dać wtedy 2 zestawy mieszalnikowe z pompami.
Czy cena za OZC 300zł jest dużą czy do przyjęcia.

Dodaje takie zdjęcie rysunku który sobie wyobraziłem , ale mam pytanie gdzie wpiąć jeśli będzie potrzebne sprzęgło oraz zestaw mieszalnikowo-pompowego. Oraz czy montowac listwy sterujące z regulatorami w pomieszczeniach.

Tomaszs131
22-10-2017, 18:37
A możecie mi coś doradzić na taka instalacje.
Ja pomału skłaniam sie do pieca Imergasa lub Sandival. Parter podłogówka 70m2 + grzejnik w garażu i 2 drabinki a na pietrze podłogówka 90m2. Chcę to podzielić na 2 rozdzielaczach i tera z moje pytanie czy pompa z pieca pociągnie ten dół a na górną sekcje dołożyć pompe. Oraz czy stosować sprzęgło, tylko jak je zastosuje to chyba trzeba by dać wtedy 2 zestawy mieszalnikowe z pompami.
Czy cena za OZC 300zł jest dużą czy do przyjęcia.
300 zł to standardowa cena za audyt.

mateobrd
24-10-2017, 10:13
Witajcie
Jestem w szoku pod względem cen i różnych opinii dot. kotłów gazowych kondensacyjnych.
Czerpałem informacje od 4 instalatorów i każdy gada co innego natomiast jedno się zgadza tzn że trzeba nowy wkład kominowy i że są oszczędne oraz trzeba regularnie robić przeglądy.
Mam obecnie starego Junkersa ponad 15lat, fajnie działa ale nie jest wydajny tak jak te nowe.
Obecny konserwator i tym samym przedstawiciel Junkersa powiedział mi taką cenę za nowy że mnie w fotel wbiło
Z kolei inny to że Junkers Szrot a Beretta najlepsze. Kolejny Viessmann no i kolejny Vaillant. Wiem że pod uwagę bierze się serwis

Mam mieszkanie na parterze 87m2.
Pomożecie?

kubaar
25-10-2017, 12:22
Witam towarzystwo,

Mam pytanie w kwestii wyboru pieca.Potrzebuje kondensata 1F z zasobnikiem 100/125l, do 100% podłogówki (140m2), w nowym parterowym, dobrze ocieplonym budynku. Zastanawiam się miedzy Cerapurem Smart Junkersa ZSB 14-5C, Termetem Ecocondens II 20 (tylko nie wiem jaka jest różnica miedzy modelami..) a Immergasem Victrix 20 TT erp. Junkersa mało co oferują u nas i nie wiem czy nie za mały będzie, o Termecie różne opinie(ale ma fajna modulację), zaś Victrixa mi odradzali w 2 sklepach ze względu na problem z wymiennikiem ze stopu. Cenowo Viessmany i Vailanty odpadaja. Chce sterowanie pogodowe przy instalacji. Jakies uwagi kogos kto sie zna na tych piecach? Moze serwisanci?

matiix
28-10-2017, 19:35
Witam towarzystwo,Mam pytanie w kwestii wyboru pieca.Potrzebuje kondensata 1F z zasobnikiem 100/125l,
Ale piec ma być z zasobnikiem razem czy osobno. Jakoś dużo osób tu używa Imergasa i są zadowoleni. na co ci tak duży piec jak masz 140m2 do ogrzania i zasobnik 120l na dodatek dobrze ocieplony dom jak to twierdzisz. Ja bym wybrał Vaillanta 146/5-5 który ci wystarczy a kosztuje 5tyś/zł.

jaroWy
05-11-2017, 21:13
Vaillant 146 albo Victrix 12 - taki mam dylemat. Podłogówka 140 m2, dwa rozdzielacze( dwie kondygnacje), dwa " ręcznikowce" wpięte w rozdzielacze z podłogówką. Zasobnik 150-160 l. Izolacje: pod płytą 10 cm xps, na płycie 15 cm EPS, ściany 20 cm EPS 0,031, dach wełna 33 cm 0,033. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem, szczelnie zamontowane okna trzyszybowe. Ogrzewanie chcę napędzać pompą z kotła. Z wyliczeń wychodzi około 800 m rury w podłodze. Wrzucam wykresy wydajności pomp w tych kotłach. Wydaje się, że w immergasie jest wydajniejsza. Vaillant ma wymiennik stalowy i sterowanie cyrkulacją CWU. Reszta podobnie. Cenowo Vaillant wychodzi drożej. Na forum dużo immergasów natomiast o vaillantach mniej informacji, szczególnie o wydajności pomp. Proszę o sugestie
400241400242

yaro137
05-11-2017, 21:38
Mnie ostatnio mój autoryzowany serwisant Termeta zadziwił stwierdzając, że pogodówki nie ma co podłączać przy ogrzewaniu podłogowym bo za duża bezwładność. Znaczy dokładnie odwrotnie niż to co czytam na forum. Zmienić serwisanta ciężko bo za wielu ich nie ma. Muszę się jeszcze do producenta odezwać co oni na to.

mannix
05-11-2017, 23:06
Czy są tu osoby, co mają Aristona i korzystają z Ariston Net?

teres
06-11-2017, 21:11
Mnie ostatnio mój autoryzowany serwisant Termeta zadziwił stwierdzając, że pogodówki nie ma co podłączać przy ogrzewaniu podłogowym bo za duża bezwładność. Znaczy dokładnie odwrotnie niż to co czytam na forum. Zmienić serwisanta ciężko bo za wielu ich nie ma. Muszę się jeszcze do producenta odezwać co oni na to.
Też ostatnio usłyszałem podobne bzdury. Właśnie pogodówka ma bardzo duży sens, bo z dużym wyprzedzeniem będzie Ci korygowała temperaturę na kotle.

Konsultant marki Junkers
07-11-2017, 13:24
Witam towarzystwo,

Mam pytanie w kwestii wyboru pieca.Potrzebuje kondensata 1F z zasobnikiem 100/125l, do 100% podłogówki (140m2), w nowym parterowym, dobrze ocieplonym budynku. Zastanawiam się miedzy Cerapurem Smart Junkersa ZSB 14-5C, Termetem Ecocondens II 20 (tylko nie wiem jaka jest różnica miedzy modelami..) a Immergasem Victrix 20 TT erp. Junkersa mało co oferują u nas i nie wiem czy nie za mały będzie, o Termecie różne opinie(ale ma fajna modulację), zaś Victrixa mi odradzali w 2 sklepach ze względu na problem z wymiennikiem ze stopu. Cenowo Viessmany i Vailanty odpadaja. Chce sterowanie pogodowe przy instalacji. Jakies uwagi kogos kto sie zna na tych piecach? Moze serwisanci?

Witam,

Dla budynku o powierzchni 140m2 z instalacją ogrzewania podłogowego kocioł Cerapur Smart ZSB 14-5C będzie odpowiedni. Do kotła mogę zaproponować nasz regulator pogodowy CW400, który wyposażony jest również w czujnik temperatury wewnętrznej, dzięki czemu może łączyć funkcje regulatora pogodowego i pokojowego. W celu pomocy przy pytaniach technicznych odnośnie kotła i regulatora pogodowego zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od adresu ich siedziby. Można również skorzystać z infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

Riss
11-11-2017, 12:17
Opinie instalatorów są zbieżne z tym kogo reprezentują i jakie kotły montują. Też przerabiałem taką historię. Jeden to a drugi tamto. Koniec końców wybrałem Viessmanna od roku hula za dwa tygodnie pierwszy przegląd gwarancyjny. Oczywiście nie znaczy to, ze inne kotły są złe, dwóch sąsiadów ma De Dietrich i też chwalą.

Konsultant Viessmann
12-11-2017, 20:20
Opinie instalatorów są zbieżne z tym kogo reprezentują i jakie kotły montują. Też przerabiałem taką historię. Jeden to a drugi tamto. Koniec końców wybrałem Viessmanna od roku hula za dwa tygodnie pierwszy przegląd gwarancyjny. Oczywiście nie znaczy to, ze inne kotły są złe, dwóch sąsiadów ma De Dietrich i też chwalą.

Witaj,
Mogę dopytać który masz kocioł? Może przyda się innym forumowiczom.
Jak kwestia obsługi naszego produktu?

K.Lipka
12-11-2017, 20:36
Witam, stoję właśnie przed wyborem kotła gazowego jednofunkcyjnego do nowego domu. Bardzo proszę o radę czym ogrzać dom dla 3/4 osób o pow. 149m2 użytkowej (174m 2 całkowitej), 2 pełne piętra,garaż w bryle, 1 balkon, ściany z Silki . Z zewnątrz styropian 031 18 cm, podłoga 15 cm 031, strop poddasza 20 cm 031. Podłogówka 100% (poza garażem i kotłownią). Okna 3-szybowe, montaż z taśmami paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi, ocieplone drzwi wejściowe i brama garażowa. 2 drabinki w łazienkach (2). Nasz hydraulik proponuje Saunier Duval Thelia Condens 18 kW, natomiast ja skłaniam się ku czemuś mniejszemu, tj. zachwalanemu na forum Immergasowi Victix 12x TT 2erp lub Buderusowi Logamax plus GB062 V2 (14 kW). Czy warto brać pakiety piec i zasobnik tej samej firmy? Lepiej wziąć zasobnik 140 czy 160l? Ps. Chcemy mieć na większości podłóg drewno, jeśli to ma jakieś znaczenie. Z góry dziękuję za pomoc!!

Konsultant Viessmann
12-11-2017, 20:48
Witam, stoję właśnie przed wyborem kotła gazowego jednofunkcyjnego do nowego domu. Bardzo proszę o radę czym ogrzać dom dla 3/4 osób o pow. 149m2 użytkowej (174m 2 całkowitej), 2 pełne piętra,garaż w bryle, 1 balkon, ściany z Silki . Z zewnątrz styropian 031 18 cm, podłoga 15 cm 031, strop poddasza 20 cm 031. Podłogówka 100% (poza garażem i kotłownią). Okna 3-szybowe, montaż z taśmami paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi, ocieplone drzwi wejściowe i brama garażowa. 2 drabinki w łazienkach (2). Nasz hydraulik proponuje Saunier Duval Thelia Condens 18 kW, natomiast ja skłaniam się ku czemuś mniejszemu, tj. zachwalanemu na forum Immergasowi Victix 12x TT 2erp lub Buderusowi Logamax plus GB062 V2 (14 kW). Czy warto brać pakiety piec i zasobnik tej samej firmy? Lepiej wziąć zasobnik 140 czy 160l? Ps. Chcemy mieć na większości podłóg drewno, jeśli to ma jakieś znaczenie. Z góry dziękuję za pomoc!!

Witaj,
A czy brałeś pod uwagę któryś z kotłów kondensacyjnych z rodziny Vitodens (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html) firmy Viessmann?
Zapraszam do kontaktu z autoryzowanym partnerem (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)firmy Viessmann który z pewnością zaproponuje odpowiedni produkt.
Warto też wiedzieć, że wykonujemy na zapytanie bezpłatne, niezobowiązujące wyceny!

Pozdrawia i pozostaję do dyspozycji!

K.Lipka
13-11-2017, 18:04
Zapomniałam jeszcze dodać, że w domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Proszę o poradę czy lepiej brać kocioł Immergasa czy Buderusa? Liczy się też dla mnie bezawaryjność, ekonomiczność, łatwość obsługi, niezbyt wysoki koszt przeglądów, części.

fotohobby
13-11-2017, 19:18
O koszt przeglądów zapytaj serwisantów tych firm z Twojej okolicy.
Bezawaryjność... Myślę, że w tej klasie sprzętu nie ma reguł.

A ekonomiczność, czy łatwość obsługi b. zbliżone.

makofski
16-11-2017, 21:38
Drodzy forumowicze, gorąca prośba o podrzucenie wokół którego kotła powinienem się rozejrzeć. Informacje nt domu:
0. nowy, w trakcie budowy, parterowy
1. 190m2 do ogrzania
2. podłogówka wszędzie + cyrkulacja ciepłej wody
3. ściany ytong24+20cm styropian na ścianach, posadzce i stropie.
4. rekuperacja
5. okna 3-szyby
6. 4 użytkowników, 2 łazienki (w tym 2 prysznice i 1 wanna), goście odświętnie
7. projektowane obciążenie cieplne 5,36kW (liczone było dla 2 osób i went grawitacyjnej)
8. miejsca w kotłowni dużo
9. możliwość podłączenia do instalacji inteligentnej mile widziana

Z góry serdecznie dziękuję

==================
EDYCJA: niech zostanie dla potomnych

Po przeczytaniu całego wątku doszedłem do wniosku: kocioł 1 funkcyjny z jak najmniejszą mocą minimalną i maksymalną 10-14kW oraz zasobnikiem około 150L. Producent taki żebym miał szybki serwis, czyli pewnie Junkers Cerapur Smart 14W.

RAPczyn
18-11-2017, 07:19
Drodzy forumowicze, gorąca prośba o podrzucenie wokół którego kotła powinienem się rozejrzeć. Informacje nt domu:
0. nowy, w trakcie budowy, parterowy
1. 190m2 do ogrzania
2. podłogówka wszędzie + cyrkulacja ciepłej wody
3. ściany ytong24+20cm styropian na ścianach, posadzce i stropie.
4. rekuperacja
5. okna 3-szyby
6. 4 użytkowników, 2 łazienki (w tym 2 prysznice i 1 wanna), goście odświętnie
7. projektowane obciążenie cieplne 5,36kW (liczone było dla 2 osób i went grawitacyjnej)
8. miejsca w kotłowni dużo
9. możliwość podłączenia do instalacji inteligentnej mile widziana

Z góry serdecznie dziękuję

==================
EDYCJA: niech zostanie dla potomnych

Po przeczytaniu całego wątku doszedłem do wniosku: kocioł 1 funkcyjny z jak najmniejszą mocą minimalną i maksymalną 10-14kW oraz zasobnikiem około 150L. Producent taki żebym miał szybki serwis, czyli pewnie Junkers Cerapur Smart 14W.

Jak kotłownia duża to wstawić centralę grzewczą ENERGY VARIO z kotłem 15kW, 1000l + 17mk najlepszych kolektorów.

makofski
18-11-2017, 15:29
Byłem dzisiaj w jednej poznańskiej firmie. Facet stwierdził że "wystarczy" mi kocioł 24kW (chyba nie załapał ironii jak się zapytałem czy 35kW też "wystarczy":no:), a co do firm i modeli to on nie będzie mi nic podpowiadał, mam sobie poczytać w internecie, wybrać, zdecydować i wrócić do niego - to się nazywa frontem do klienta :) . Po paru pytaniach typu jak działa taki kocioł, po co taka moc, dostałem zdawkowe odpowiedzi i miałem wrażenie, że przeszkadzam człowiekowi w miłym spędzeniu soboty. Tak więc więcej mu nie będę przeszkadzał bo kupie zdecydowanie gdzie indziej. Krótko mówiąc EKO-INSTAL Obornicka 229 - nie polecam. Jak ktoś zna w Poznaniu jakąś lepszą firmę, z którą można coś więcej pogadać, to poproszę o namiar.

Chattab
18-11-2017, 16:15
Dzień dobry!

Mojej mamie zepsuł się właśnie piec dwufunkcyjny i ponoć jest do wyrzucenia (coś się spaliło, coś zalało, piec ma 18 lat). Ja się na tym nie znam kompletnie, ale może pomożecie, wskażecie jakiś kierunek? Do tej pory miała piec Immergas Victrix (nie wiem jaki, załączam tabliczkę znamionową). Dom, w którym mieszka, to połowa takiej typowej "kostki" z lat 70 (cegła ocieplona styropianem i obłożona sidingiem). Parter i piętro - w sumie niecałe 100 m2 (dokładnie 94 m2). Jedna łazienka, podłogówki brak. Piec wisiał na ścianie w kuchni (nie ma osobnej kotłowni). Instalacja jest wymieniona, chodzi tylko o sam piec. W domu mieszkają dwie osoby.

Serwisant wezwany na pomoc polecał dwie firmy: Termet i Fondital. Ja bardziej kojarzę Immergas, Junkers czy De Dietrich (sam korzystam z modelu MCR/II, ale w dużo większym domu). Ale jak mówię - ja się na tym nie znam zupełnie. Chcę tylko pomóc, bo mama przy farelce siedzi :-(

Także... HELP!

Bogi500
18-11-2017, 16:35
Też byłem na Obornickiej w tej firmie i nie zauważyłem, że facet jest pływakiem, ale teraz muszę przemyśleć to co mi proponował.

przemo1
18-11-2017, 17:25
Dzień dobry!

Mojej mamie zepsuł się właśnie piec dwufunkcyjny i ponoć jest do wyrzucenia (coś się spaliło, coś zalało, piec ma 18 lat). Ja się na tym nie znam kompletnie, ale może pomożecie, wskażecie jakiś kierunek? Do tej pory miała piec Immergas Victrix (nie wiem jaki, załączam tabliczkę znamionową). Dom, w którym mieszka, to połowa takiej typowej "kostki" z lat 70 (cegła ocieplona styropianem i obłożona sidingiem). Parter i piętro - w sumie niecałe 100 m2 (dokładnie 94 m2). Jedna łazienka, podłogówki brak. Piec wisiał na ścianie w kuchni (nie ma osobnej kotłowni). Instalacja jest wymieniona, chodzi tylko o sam piec. W domu mieszkają dwie osoby.

Serwisant wezwany na pomoc polecał dwie firmy: Termet i Fondital. Ja bardziej kojarzę Immergas, Junkers czy De Dietrich (sam korzystam z modelu MCR/II, ale w dużo większym domu). Ale jak mówię - ja się na tym nie znam zupełnie. Chcę tylko pomóc, bo mama przy farelce siedzi :-(

Także... HELP!

Potrzebujesz kocioł 2-funkcyjny, zatem zwracaj uwagę na wydajność CWU (Twój stary miał przepływ 10,6l/min). Z odpowiadającego Ci przedziału cenowego wybierz tego producenta, którego serwis masz w pobliżu miejsca montażu (najlepiej kilka alternatywnych). Moc maksymalna istotna jest dla CWU, minimalna dla CO w okresach przejściowych. Masz do ogrzania stary dom zapewne z nie najmniejszym zapotrzebowaniem na energię, więc nie potrzebujesz bardzo niskiej mocy minimalnej.

Mikras
18-11-2017, 18:44
Witam.
Mój obecny kocioł 2f ma sporo lat, pojawiają się już konkretne problemy i dlatego mocno myślę o jego wymianie. Pracuje on w mieszkaniu 55 m2, 4 grzejniki.
Trochę już czytałem o obecnych kotłach i wiem, że w moim przypadku moc minimalna na funkcji co ma duże znaczenie.
Zaproponowano mi 2 rożne kotły 2f tj. Berettę My Smart z mocą minimalną co 2,8 KW oraz Junkersa Cerapur Smart 5C z mocą minimalną co 3,7 kW.
I teraz mam do Was pytanie, czy ta różnica w praktyce będzie na tyle istotna i odczuwalna, aby pozostałe parametry / opinie / rozwiązania tech. zeszły na plan dalszy?
Chciałbym uniknąć sytuacji, w której jeden parametr przesłoni mi inne, również istotne kwestie takie jak materiały, rozwiązania, technologie, opinie z praktyki, itp. Bo kierując się tylko mocą minimalną wybór powinien paść na Berettę, ale być może, ta różnica w mocy minimalnej w praktyce nie będzie miała większego znaczenia i w ogólnym rozrachunku okaże się, że to Junkers byłby optymalnym a być może i lepszym wyborem.

kaju
18-11-2017, 20:09
Beretta chyba lepsza 8 lat gwarancji regulator bezprzewodowy w cenie wszystkie zawory i WiFi

Mikras
19-11-2017, 14:50
WiFi ma dla mnie mniejsze znaczenie, gwarancja i owszem - ważna, a jak widzisz pozostałe kwestie? Mam tu na myśli działanie "automatyki", sprawność, użyte materiały i rozwiązania. Słowem, który lepszy w praktyce?

Konsultant Viessmann
20-11-2017, 11:49
Dzień dobry!

Mojej mamie zepsuł się właśnie piec dwufunkcyjny i ponoć jest do wyrzucenia (coś się spaliło, coś zalało, piec ma 18 lat).
Także... HELP!

Witam, w tej sytuacji polecam zapoznać się z ofertą kotłów firmy Viessmann i poprosić specjalistę o dobór odpowiedniego urządzenia. Jeśli masz ochotę, to zapraszam do kontaktu niezobowiązującego ze specjalistami z listy TUTAJ, (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php) albo o wysłanie bezpłatnego zapytania ofertowego (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html).
Masz może (lub mama) określony budżet na ten cel?

Pozdrawiam i w razie pytan pozostaję do dyspozycji!

Mikras
23-11-2017, 23:28
Beretta chyba lepsza 8 lat gwarancji regulator bezprzewodowy w cenie wszystkie zawory i WiFi

A masz jakieś doświadczenie z MySmart? Parametry skłaniają do zakupu, ale czy faktycznie to dobry kocioł?
Pytam w ten sposób, bo w necie praktycznie nie znalazłem żadnych opinii na jego temat.

ziomal22
24-11-2017, 19:39
pytanie do użytkowników vitrix 12kw tt 2 erp - rozmawiałem ostatnio z dwoma niezależnymi serwisantami i obaj odradzali ten model ze względu na budowę pieca, materiału z jakiego jest wykonany wymiennik, że się zatyka itp. Jeden mówił że max 1,5-2 lata pochodzi bez zarzutu a potem zaczynają się problemy. Rozumiem że sprzedawcy próbują wcisnąć to co im pasuje ale serwisant? Co na to użytkownicy? Byłem zdecydowany na ten piec a teraz mam wątpliwości. Proszę i info

K.Lipka
24-11-2017, 20:35
Mam ten sam problem. Już któryś z rzędu sprzedawca oraz mój elektryk niepochlebnie się wypowiadają o w/w kotle Immergasa. Twierdzą, że to byle jaki kocioł montowany głownie przez deweloperów. Ponadto wszyscy chórem mówią, że nie da się ogrzać domu 150m2 kotłem 12kW (nikt nie zważa na to, że będą tam mieszkały tylko 3 os i jest świetnie ocieplony). Najświeższa rewelacja hydraulika - nie warto robić pogodówki przy OP w całym domu. Wystarczą 2 standardowe regulatory po jednym na każde piętro, bo kocioł mi będzie wariował:confused:. Doo jutra muszę się zdecydować na jakiś kocioł i nadal jestem w kropce. Czy Thelia Condens 18 A będzie rozsądnym wyborem?

mannix
24-11-2017, 23:01
Takie mam 2 przypadki... Normalnie załamałem się.

1/ Cena kotła na Allegro 5.150 PLN. Można rozłożyć zakup na 20 rat 0%. Super.
Ponura rzeczywistość - najtańszy ten sam kocioł u mnie w mieście 6.800 PLN, bez możliwości rozłożenia na raty...
Ciąg dalszy... kupując w internecie ŻADEN instalator w moim mieście nie podejmie się instalacji takiego kotła, bo nie kupiony u niego po zawyżonej cenie... Dobitka - autoryzowany serwisant tez nie przyjedzie odebrać takiego kotła, aby liczyła się gwarancja, bo zna się z instalatorem...

2/ Drugi wariant. Chcę kupić najnowocześniejszą wersję kotła z możliwością wydłużenia gwarancji na 5 lat. Normalnie serwis kotła to ca. 200 PLN. Za lojalkę na dłuższą gwarancję muszę zapłacić za pierwszy serwis 700 PLN, a za kolejne 550 PLN. Bez lojalki i bez wydłużonej gwarancji serwis/przegląd roczny takiego kotła 350 PLN...

Pytania:
1/ chyba sytuacja bez wyjścia? no bo gdzie i jak znajdę na miejscu instalatora i serwisanta? Czy instalator autoryzowany może odmówić odebrania kotła kupionego via internet, jeśli jest zamontowany?
2/ jaki ma sens polityka firmy via polityka serwisantów? jak dla mnie są sprzeczne ze sobą...

Czy u was też są takie patologie, jak tu wyżej opisałem?

fotohobby
24-11-2017, 23:33
Nie. Kupiłem kocioł w necie, instalator nie kręcił nosem. Zresztą, cały materiał kupiłem sam, wg jego wytycznych.
A jakie to miasto ?

mannix
24-11-2017, 23:54
fotohobby: ja nie odnosiłem się do Twojego przypadku, tylko opisałem swoje przygody...
Miejsce - północna Polska.

fotohobby
25-11-2017, 00:26
Pytałeś o patologie, więc odpisałem "nie"
Skoro pytasz, to jak sądzę czekasz na odpowiedzi.

meczesiu
25-11-2017, 05:56
Faktycznie straszne patologie u was. To Twoja sprawa gdzie kupisz piec. Zawołaj hydraulika żeby zamontować. Później zadzwoń na serwis w celu pierwszego uruchomienia i tyle. Tez kupowałem w necie bo ceny na miejscu z kosmosu

kaju
25-11-2017, 09:33
A masz jakieś doświadczenie z MySmart? Parametry skłaniają do zakupu, ale czy faktycznie to dobry kocioł?
Pytam w ten sposób, bo w necie praktycznie nie znalazłem żadnych opinii na jego temat.

Witam - mam pracuje u mojej Mamy a ja na komórce swojej wiem czy wszystko jest z nim ok (czy nic nie przestawiła)
W internecie nie pisze się o kotłach z którymi nie ma problemu.
Kocioł tak naprawdę nie jest do kupienia może go montować serwis . Z tego co mówił to lepszy od exclusive green i cena. Kotły beretty do deweloperów tyle kosztują (odliczając dodatki - WiFi ,regulator bezprzewodowy, wszystkie zawory pod kocioł.obudowę ok 2000zł)
Producent informuje mnie kiedy będzie przegląd i kto przyjedzie.

mannix
25-11-2017, 11:53
meczesiu: no właśnie o to chodzi, że pomimo kilku prób, spotkałem się z odmową instalacji urządzenia (pieca) kupionego via internet, a nie na miejscu.
Czy autoryzowany serwisant ma prawo odmówić wizyty w celu pierwszego uruchomienia pieca, aby gwarancja była ważna?

fotohobby
25-11-2017, 12:00
meczesiu: no właśnie o to chodzi, że pomimo kilku prób, spotkałem się z odmową instalacji urządzenia (pieca) kupionego via internet, a nie na miejscu.
Czy autoryzowany serwisant ma prawo odmówić wizyty w celu pierwszego uruchomienia pieca, aby gwarancja była ważna?

Nie możesz dac na oferii zlecenia "Zlecę usĺugę montażu kotła gazowego" ?
Serwisant łaski nie robi, musi przyjechać na pierwsze uruchomienie.
Jaka markę zamierzasz kupić ?

mannix
25-11-2017, 12:21
fotohobby: miałem Aristona i znowu chciałem Aristona, ale po takich perypetiach to mi chyba przeszło i zacznę unikać tej marki.
Nie ukrywam, że ważna jest cena, ale i oszczędności. Z drugiej strony czas życia pieca gazowego, to dziś niewiele ponad 10 lat i tutaj mam dylemat, czy wymieniając stary (10 letni) piec z otwartą komorą spalania na np. kondensata, za którego płacę ponad 2x tyle, jestem w stanie w ciągu tych 10 lat zniwelować różnicę w cenie? Poza tym wiadomo, że bodajże tylko do czerwca 2018 roku będzie można handlować kotłami starej generacji, potem wszystkie inne będą musiały spełniać wyśrubowane normy UE.
Parę stron wcześniej zadałem pytanie i szukałem odpowiedzi, jaki kocioł wybrać? Jeśli juz miałbym zapłacić więcej, to chciałbym coś, co można sterować ze smartfona i/lub z pogodówką. Nie dostałem tam jednoznacznej odpowiedzi. Myślałem o Aristonie Genius One System z modułem wifi, ale tak jak wyżej wspomniałem serwisant wybił mi go skutecznie z głowy, poprzez ujawnienie z jakimi kosztami przeglądów musiałbym się liczyć. Bez sensu to wszystko...

teres
25-11-2017, 18:19
Czy autoryzowany serwisant ma prawo odmówić wizyty w celu pierwszego uruchomienia pieca, aby gwarancja była ważna?

Wydaje mi się, że nie. Obowiązuje go umowa z producentem kotła.

przemo1
25-11-2017, 18:30
meczesiu: no właśnie o to chodzi, że pomimo kilku prób, spotkałem się z odmową instalacji urządzenia (pieca) kupionego via internet, a nie na miejscu.
Czy autoryzowany serwisant ma prawo odmówić wizyty w celu pierwszego uruchomienia pieca, aby gwarancja była ważna?

Może zleć uruchomienie przez infolinię producenta, zamiast kontaktować się z serwisem. To raczej nie powinien być Twój problem, kto uruchomi legalnie zakupiony kocioł, zgodnie z warunkiem gwarancji.

mannix
25-11-2017, 19:15
Może zleć uruchomienie przez infolinię producenta, zamiast kontaktować się z serwisem. To raczej nie powinien być Twój problem, kto uruchomi legalnie zakupiony kocioł, zgodnie z warunkiem gwarancji.

Ale w takim wypadku zaporowa może się okazać, zgodnie z rozmową z serwisantem, odpłatność za taką usługę. Może dowalić kwotę z kosmosu.

przemo1
25-11-2017, 19:38
Dziwne, wydawało mi się, że cennik takich usług jest jeden - ja do mojego kotła (ten na "V...") zawsze "zapraszałem" przez infolinię, i ceny przeglądu były takie same.

mannix
25-11-2017, 19:47
Dziwne, wydawało mi się, że cennik takich usług jest jeden - ja do mojego kotła (ten na "V...") zawsze "zapraszałem" przez infolinię, i ceny przeglądu były takie same.

No właśnie Przemku. Też tak myślałem. Ale powiedz mi proszę, czy np. jak producent kotłów przewiduje program rozszerzonej gwarancji, to czy ceny podawane przez serwisantów, którzy dokonywać będą w ramach takiej umowy przeglądy roczne i ew. naprawy o ile wystąpią, mają swobodę prowadzenia własnej polityki cenowej? Czy też muszą stosować się do wytycznych producenta? Bo skoro serwisant odradza wchodzenie w taką przedłużoną gwarancję, poprzez podawanie klientom zaporowych cen, to albo działa na szkodę producenta, albo to producent robi klientów w przysłowiowe bambuko...?

przemo1
25-11-2017, 20:17
Nie mam pojęcia. Pytanie, czy producent o tym wie.

Mikras
26-11-2017, 17:53
Witam - mam pracuje u mojej Mamy a ja na komórce swojej wiem czy wszystko jest z nim ok (czy nic nie przestawiła)
W internecie nie pisze się o kotłach z którymi nie ma problemu.
Kocioł tak naprawdę nie jest do kupienia może go montować serwis . Z tego co mówił to lepszy od exclusive green i cena. Kotły beretty do deweloperów tyle kosztują (odliczając dodatki - WiFi ,regulator bezprzewodowy, wszystkie zawory pod kocioł.obudowę ok 2000zł)
Producent informuje mnie kiedy będzie przegląd i kto przyjedzie.

Rozumiem, że firma, która instalowała kocioł zgłosiła to do Producenta a on pilnuje takich rzeczy jak serwis/przeglądy. Ale na serwis przychodzi człowiek z tej firmy, która go instalowała, tak? Czy Producent był zaangażowany w wybór wykonawcy instalacji?
A możesz podać, jaką powierzchnię ogrzewa ten piec u Twojej Mamy? Pytam, bo u mnie metrów kwadratowych niewiele ( mieszkanie w bloku) i biorąc pod uwagę m.in modulację 1:10 biorę ten właśnie piec pod uwagę.
A co z gwarancją 8 lat? jakie warunki musicie spełnić dla jej faktycznego posiadania?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

yaro137
26-11-2017, 18:28
Ja po przeczytaniu warunków rozszerzonej gwarancji Termeta stwierdziłem, że szkoda zachodu. Na ulotce zawsze to ładnie wygląda , ale jak się wczytasz w szczegóły czar pryska.

jankes789
27-11-2017, 05:52
Ja po przeczytaniu warunków rozszerzonej gwarancji Termeta stwierdziłem, że szkoda zachodu. Na ulotce zawsze to ładnie wygląda , ale jak się wczytasz w szczegóły czar pryska.

Napisz więcej szczegółów - czemu czar pryska :)

Gabrysia2018
28-11-2017, 19:07
Witam!Muszę wybrać piec gazowy.Dom 80 m2, wybudowany z suporexu, docieplony 15 cm styropianem, od dachu docieplony wełną 15 cm .Do chwili obecnej ogrzewam kominkiem Maja-kratki z rozprowadzeniem grawitacyjnym , ciepła woda 50 l zbiornik na prąd,ustawienie pozycja 1, moc grzałki 1500W zupełnie wystarcza do kąpieli dla dwóch osób.Zamieszkują ten dom tylko dwie dorosłe osoby.Dół i łazienki zainstalowane ogrzewanie podłogowe.Kotłownia graniczy z łazienką i kuchnią o powierzchni 1,5 m2.Wybrać piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny.?Jakich mocy piec i jakich firm?Proszę o pomoc!Ewa

Gabrysia2018
28-11-2017, 19:16
Witam!Muszę wybrać piec gazowy.Dom 80 m2, wybudowany z suporexu, docieplony 15 cm styropianem, od dachu docieplony wełną 15 cm .Do chwili obecnej ogrzewam kominkiem Maja-kratki z rozprowadzeniem grawitacyjnym , ciepła woda 50 l zbiornik na prąd,ustawienie pozycja 1, moc grzałki 1500W zupełnie wystarcza do kąpieli dla dwóch osób.Zamieszkują ten dom tylko dwie dorosłe osoby.Dół i łazienki zainstalowane ogrzewanie podłogowe.Kotłownia graniczy z łazienką i kuchnią o powierzchni 1,5 m2.Wybrać piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny.?Jakich mocy piec i jakich firm?Proszę o pomoc!Ewa

kaju
28-11-2017, 20:20
Rozumiem, że firma, która instalowała kocioł zgłosiła to do Producenta a on pilnuje takich rzeczy jak serwis/przeglądy. Ale na serwis przychodzi człowiek z tej firmy, która go instalowała, tak? Czy Producent był zaangażowany w wybór wykonawcy instalacji?
A możesz podać, jaką powierzchnię ogrzewa ten piec u Twojej Mamy? Pytam, bo u mnie metrów kwadratowych niewiele ( mieszkanie w bloku) i biorąc pod uwagę m.in modulację 1:10 biorę ten właśnie piec pod uwagę.
A co z gwarancją 8 lat? jakie warunki musicie spełnić dla jej faktycznego posiadania?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Witam montował tz wymieniał kocioł stary termeta na MySmarta Serwisant Beretty on na pewno zgłosił kocioł ale ja musiałem też wysłać kwit z książki do Torunia (producenta) ze on mi go zamontował i to było przyznanie 8 letniej gwarancji. Po 11 miesiącach dostałem pismo z Beretty , że do podanej w piśmie daty skontaktuje się ze mną serwis i faktycznie był ten co mi montował - w tym piśmie była podana górna kwota którą możne skasować wziął z fakturą 5 dych mniej.
Kocioł grzeje ok 90m2 jedna łazienka prysznic ale kąpią się 3 osoby a temperatura kuchnia 20, sypialnia 20stopni, pokój 18 , duży pokój 22,4 , łazienka 26 korytarz 19stopni , w dużym pokoju stoi regulator obniżenie nocne o 0,6stopnia Grzejniki żeliwne w łazience mocna drabinka zehnder dziś jest u nas 3 stopnie kocioł idzie na 39st. tem wew. pokazuje 22,4.

Ps, Na zgłoszenie miałem pół roku zgłosiłem (wysłałem) po tygodniu.
W Poznaniu i okolicy jest sporo serwisantów i instalatorów tej firmy wystarczy podzwonić i popytać wycenę mi zrobił nie na tym kotle tylko ale wybrałem ten.

Konsultant Viessmann
28-11-2017, 20:22
Witam!Muszę wybrać piec gazowy.Dom 80 m2, wybudowany z suporexu, docieplony 15 cm styropianem, od dachu docieplony wełną 15 cm .Do chwili obecnej ogrzewam kominkiem Maja-kratki z rozprowadzeniem grawitacyjnym , ciepła woda 50 l zbiornik na prąd,ustawienie pozycja 1, moc grzałki 1500W zupełnie wystarcza do kąpieli dla dwóch osób.Zamieszkują ten dom tylko dwie dorosłe osoby.Dół i łazienki zainstalowane ogrzewanie podłogowe.Kotłownia graniczy z łazienką i kuchnią o powierzchni 1,5 m2.Wybrać piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny.?Jakich mocy piec i jakich firm?Proszę o pomoc!Ewa


Witaj!
Masz jakieś wyliczenia odnośnie Twojego budynku? Zapotrzebowanie na moc grzewczą? Charakterystykę energetyczną?
Wtedy będzie można dobrać moc urządzenia...
Dom jest już eksploatowany tak? Kiedy został wybudowany?

Gabrysia2018
28-11-2017, 20:46
Dom został wybudowany w 2016 roku, mieszkam w nim od kwietnia 2017.Zima 2016/2017 wykańczałam, grzałam tylko kominkiem.Nic nie wiem na temat charakterystyki energetycznej-czy w projekcie jest ?

asolt
28-11-2017, 20:55
Dom został wybudowany w 2016 roku, mieszkam w nim od kwietnia 2017.Zima 2016/2017 wykańczałam, grzałam tylko kominkiem.Nic nie wiem na temat charakterystyki energetycznej-czy w projekcie jest ?

Charakterystyka energetyczna budynku jest najmniej wiarygodnym opracowaniem wchodzącym w skład komletnego projektu. Niestety jest ona zwykle wyknywana tak aby było mozliwe uzyskanie PNB i nic wiecej. Nikt tego nie weryfikuje, kazano dodac, to architekci dodają, a ze dane są brane z sufitu to inna sprawa.

marcuso86
29-11-2017, 07:44
Witam
Proszę o poradę jaki kocioł zainstalować w moim przypadku:
Dom parterowy 132m2 uzytkowej, 100% podłogówka + 2 drabinki w lazienkach. + garaż w bryle 27m2 - kaloryfer + kotłownia 11m2
Dom dobrze ocieplony ,15 podłoga ,20 sciany, 30 strop.
Jakiej mocy i jaki kociol jednofunkcyjny zainstalować w miare rozsądnych pieniądzach który nie bedzie awaryjny na przestrzeni lat.
Do kotła planuje zasobnik CWU 200L.
Instalator proponuje kocioł VAILLANT VC 206/5-5 z zasobnikiem wody VIH R 200 + sprzegło hydrauliczne jendnak po przeczytaniu opini o awaryjności tego kotła mocno sie zastanawiam a cena nie jest mała.

Co byście państwo polecali oraz czy sprzegło jest napewno konieczne?
Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
29-11-2017, 09:31
Dom został wybudowany w 2016 roku, mieszkam w nim od kwietnia 2017.Zima 2016/2017 wykańczałam, grzałam tylko kominkiem.Nic nie wiem na temat charakterystyki energetycznej-czy w projekcie jest ?

Witam, dalej wiemy niewiele.... nastawiasz się tylko na gaz? Masz ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Masz określony budżet?

ziomal22
02-12-2017, 20:34
Proszę o pomoc w wyborze kotła do domu z poddaszem użytkowym: powierzchnia 130m2, ściana porotherm 24 + 20 styropian grafit 0,032, podłoga styropian 21cm, dach piana 25cm, wentylacja mechaniczna + GWC żwirowe, drzwi drewniane ciepły montaż, okna 3szybowe vetrex 90+ ciepły montaż, bryła budynku prosta, dach dwuspadowy, ogrzewanie podłogowe w całym domu bez żadnego grzejnika, dwa rozdzielacze: dół 8 pętli, góra 6 pętli około 1100m rury. Na ciepło właściwe wyszło: 3,7kW maksymalna moc grzewcza + 4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU.
Moje typy kotłów (sugerowałem się mocą minimalną) – kolejność przypadkowa, ceny samych kotłów z ceneo:
Kocioł Ariston Alteas ONE NET 24 - 2,6-23,6 kW: 5500zł
Junkers Cerapur Smart ZSB 14-5C / 2,0-14,0kW: 4400zł
Buderus Logamax plus GB062-14V2 / 2-15,2 kW: 4200zł
Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP / 1,9-12 kW: 3800zł
Viessmann VITODENS 200-W / 1,9 - 19,0 kW: 8700zł
Vaillant VC ecoTEC exclusive VC 256/5-7 / 1,9-21,6 kW: 7500zł
WOLF CGB-2 14 / 1,8 – 14 kW: 6700zł

teres
03-12-2017, 08:25
Proszę o pomoc w wyborze kotła do domu z poddaszem użytkowym: powierzchnia 130m2, ściana porotherm 24 + 20 styropian grafit 0,032, podłoga styropian 21cm, dach piana 25cm, wentylacja mechaniczna + GWC żwirowe, drzwi drewniane ciepły montaż, okna 3szybowe vetrex 90+ ciepły montaż, bryła budynku prosta, dach dwuspadowy, ogrzewanie podłogowe w całym domu bez żadnego grzejnika, dwa rozdzielacze: dół 8 pętli, góra 6 pętli około 1100m rury. Na ciepło właściwe wyszło: 3,7kW maksymalna moc grzewcza + 4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU.
Moje typy kotłów (sugerowałem się mocą minimalną) – kolejność przypadkowa, ceny samych kotłów z ceneo:
Kocioł Ariston Alteas ONE NET 24 - 2,6-23,6 kW: 5500zł
Junkers Cerapur Smart ZSB 14-5C / 2,0-14,0kW: 4400zł
Buderus Logamax plus GB062-14V2 / 2-15,2 kW: 4200zł
Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP / 1,9-12 kW: 3800zł
Viessmann VITODENS 200-W / 1,9 - 19,0 kW: 8700zł
Vaillant VC ecoTEC exclusive VC 256/5-7 / 1,9-21,6 kW: 7500zł
WOLF CGB-2 14 / 1,8 – 14 kW: 6700zł
Brałbym któryś z tych tańszych, każdy będzie dobry. Przy Buderusie kłopotliwe mogą być kody dla serwisantów, jeśli sam chciałbym przestawić bardziej zaawansowane funkcje w kotle. Popatrz też na dostępność serwisu, fajnie jeśli będzie więcej niż 1 serwisant. Serwisy liczą sobie za dojazd, więc zwróć uwagę na odległość. Z Vaillanta masz jeszcze model 146/5. Nie ma sensu dopłacać do firm na literę V czy W.



Witam
Proszę o poradę jaki kocioł zainstalować w moim przypadku:
Dom parterowy 132m2 uzytkowej, 100% podłogówka + 2 drabinki w lazienkach. + garaż w bryle 27m2 - kaloryfer + kotłownia 11m2
Dom dobrze ocieplony ,15 podłoga ,20 sciany, 30 strop.
Jakiej mocy i jaki kociol jednofunkcyjny zainstalować w miare rozsądnych pieniądzach który nie bedzie awaryjny na przestrzeni lat.
Do kotła planuje zasobnik CWU 200L.
Instalator proponuje kocioł VAILLANT VC 206/5-5 z zasobnikiem wody VIH R 200 + sprzegło hydrauliczne jendnak po przeczytaniu opini o awaryjności tego kotła mocno sie zastanawiam a cena nie jest mała.
Co byście państwo polecali oraz czy sprzegło jest napewno konieczne?
O tym czy sprzęgło jest konieczne powinien zdecydować instalator na podstawie projektu lub własnego doświadczenia. Ja bym chyba prędzej wybierał kocioł z mocną pompą np. Immergas Victrix. Trzeba popatrzeć w dane techniczne.

Mushasi
10-12-2017, 02:07
Oczywiście , że jest :P

matiix
17-12-2017, 10:06
Witam Proszę o poradę jaki kocioł zainstalować w moim przypadku: Dom parterowy 132m2 uzytkowej, 100% podłogówka + 2 drabinki w lazienkach. + garaż w bryle 27m2 - kaloryfer + kotłownia 11m2. Dom dobrze ocieplony ,15 podłoga ,20 sciany, 30 strop.

Nie jestem instalatoram i sam zdobywałem podpowiedzi tu na forum i dziekuje wszystkim co mi pomagali. Do takiego domku jak vaillanta to wybrał bym VAILLANT VC 146/5-5 Który w zupełności ci moim zdaniem wystarczy. Ale tak naprawde Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP / 1,9-12 kW, bo diabeł nie traki straszy jak go malują. Ja sprzęgła bym nie montował chyb a że chcesz mieć rozbudowaną automatyke co kosztuje a finalnie wątpie by dawało to takie oszczędności by to kupować , póżniej ew. wymieniać co się spryczy . Ja mam troszki większy domek ale z poddaszem i miał iść włąśnie victrix 12 2 rozdzielacze z pompami i 2 drabinki z garażem ( kaloryfer ) podpięte bezpośrednio z pieca i sterownik pokojowy. Takie rozwiązanie mi tu podpowiedziano proste i funkcjonalne jeśłi chcesz utrzymywać temperature podobną w każdym pomieszczeniu, bo lekką korekte możesz sobie zrobić na rotometrze sam.

przemo1
17-12-2017, 10:21
Oczywiście , że jest :P

A może schowaj język i uzasadnij? Bardziej się w ten sposób przydasz pytającemu niż reklama w Twojej stopce.

marcuso86
18-12-2017, 05:20
Nie jestem instalatoram i sam zdobywałem podpowiedzi tu na forum i dziekuje wszystkim co mi pomagali. Do takiego domku jak vaillanta to wybrał bym VAILLANT VC 146/5-5 Który w zupełności ci moim zdaniem wystarczy. Ale tak naprawde Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP / 1,9-12 kW, bo diabeł nie traki straszy jak go malują. Ja sprzęgła bym nie montował chyb a że chcesz mieć rozbudowaną automatyke co kosztuje a finalnie wątpie by dawało to takie oszczędności by to kupować , póżniej ew. wymieniać co się spryczy . Ja mam troszki większy domek ale z poddaszem i miał iść włąśnie victrix 12 2 rozdzielacze z pompami i 2 drabinki z garażem ( kaloryfer ) podpięte bezpośrednio z pieca i sterownik pokojowy. Takie rozwiązanie mi tu podpowiedziano proste i funkcjonalne jeśłi chcesz utrzymywać temperature podobną w każdym pomieszczeniu, bo lekką korekte możesz sobie zrobić na rotometrze sam.

I właśnie czytając forum chyba na taki kocioł sie zdecyduje (VICTRIX 12 X TT 2 ErP) z zasobnikiem wody 160L. Chciałbym spróbować podpiąć to tylko na pompie z pieca bez żadnych mieszalników i dodatkowych pomp jak mi tutaj polecano. Mam jeszcze jedno może i głupie pytanie ale nigdy nie użytkowałem kotła gazowego - a mianowicie w kotle na ekogroszek zasobnik cwu grzeje sie tą samą temp wody co idzie na CO.Grzeje CWU do zadanej temp następnie odłącza pompkę CWU. Jak to jest w kotle gazowym kondensacyjnym jeśli ustawie CO na 35st (100% podłogówka bez mieszalników) a CWU 50 to gdy kocioł bedzie grzał CWU bedzie odcinał obieg na CO i włączy go dopiero gdy temp wody grzewczej w piecu spadnie do 35st????

daro.s
18-12-2017, 16:58
Mam jeszcze jedno może i głupie pytanie ale nigdy nie użytkowałem kotła gazowego - a mianowicie w kotle na ekogroszek zasobnik cwu grzeje sie tą samą temp wody co idzie na CO.Grzeje CWU do zadanej temp następnie odłącza pompkę CWU. Jak to jest w kotle gazowym kondensacyjnym jeśli ustawie CO na 35st (100% podłogówka bez mieszalników) a CWU 50 to gdy kocioł bedzie grzał CWU bedzie odcinał obieg na CO i włączy go dopiero gdy temp wody grzewczej w piecu spadnie do 35st????
VICTRIX 12 X TT 2 ErP jest kotłem jednofunkcyjnym, czyli grzeje CO wg krzywej grzewczej lub ustawionej temperatury (jeśli nie ma masz zewnętrznego termistora) lub CWU przełączając wewnątrz kotła zawór. Grzanie zasobnika CWU odbywa się na tyle szybko, że niespecjalnie na grzejnikach czuć spadek temperatury. Ja mam zasobnik 100l i dla czterech osób w zupełności wystarczy. Jeśli nie masz innych źródeł ciepła jak kominek z płaszczem lub solary zastanawiałbym się czy na pewno potrzebny jest większy zasobnik na CWU.

matiix
18-12-2017, 17:44
Chyba wiem o co ci chodzi ale jak napisano powyżej jest to piec jednofunkcyjny i grzeje wodę która jest podawana na krany i kaloryfery. Jeśli ustawisz wode użytkową na 50stp to podgrzewa wode w zasobniku do takiej temperatury. Jeśli ustawisz tak temperature kiedy cię nie ma w domu że piec nie będzie potrzebował nią podgrzewać kaloryfery i nie będziesz jej zabierał do kranów to rzadko bardzo się będzie włanczał by ja dogrzewać. Ale jeśli będziesz używał do kranów to wtedy instalacja dobije zimną wode co spowoduje schładzanie wody w zasobniku.

marcuso86
18-12-2017, 19:37
Nie do końca o to mi chodzi.
Jeszcze raz:
Temp CWU na kotle ustawiam na 50 st - na tyle kocioł ma mi podgrzać wode urzytkową
Temp CO z racji że mam tylko podłogówke, na kotle ustawiam 35 st.
Jak kocioł zagrzeje mi CWU do 50 st jeśli jego woda grzewcza ma temperature 35 st?
Pytam jako laik bo nigdy nie uzytkowałem kotła gazowego tylko zawsze na ekogroszek -a tam CO jest w okolicach 55-60 st a CWU grzeje do 50 st wiec mniej niż woda grzewcza kotła.
Mam nadzieje że ktoś mnie rozumie :)

przemo1
18-12-2017, 19:44
CO i CWU w kotle gazowym to osobne i niezależnie sterowane obiegi- analogicznie latem CO ustawiasz na 0 / wyłączasz a zasobnik jest dalej ogrzewany.

wg39070
18-12-2017, 19:58
CO i CWU w kotle gazowym to osobne i niezależnie sterowane obiegi- analogicznie latem CO ustawiasz na 0 / wyłączasz a zasobnik jest dalej ogrzewany.

Latem kocioł przełączam na tryb "lato" a nie na zero.

przemo1
18-12-2017, 20:03
Latem kocioł przełączam na tryb "lato" a nie na zero.

Być może. Ja na swoim ustawiam grzanie CO na "0". Efekt pewnie ten sam- czym u Ciebie skutkuje tryb "lato"? .

pawel_bthd
19-12-2017, 21:51
Proszę o pomoc wymiana kotła plus przeróbki instalacji mogę tu pytać jeśli dodatkowo chcę instalować solary czy w różnych działach po trochę. ...
Jakie dane potrzebne a może ktoś chce złożyć c ofertę na terenie Warszawy

Konsultant Viessmann
20-12-2017, 11:02
Proszę o pomoc wymiana kotła plus przeróbki instalacji mogę tu pytać jeśli dodatkowo chcę instalować solary czy w różnych działach po trochę. ...
Jakie dane potrzebne a może ktoś chce złożyć c ofertę na terenie Warszawy

Witaj,
zapraszam do kontaktu na priv. Napisz kilka słów o stanie instalacji, o budynku, o twoich preferencjach.
Do doboru kotła i tak konieczna będzie konsultacja indywidualna dlatego chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące urządzeń, być może zainteresuje Cię któryś produkt z rodziny firmy Viessmann - mamy w ofercie zarówno kotły gazowe jak i kolektory słoneczne - z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Polecam moderwano

Pozdrawiam i czekam na ewentualne pytania!

gutozaur
08-01-2018, 12:38
Witam. Staje przed obliczem remontu domu. Jestem laikiem, ale staram się pogłębiać wiedzę w internecie, żeby wiedzieć co będzie mi proponował fachowiec od ogrzewania jeżeli takiego znajdę. Potrzebuję dobrać piec do domu 124m2 (ewentualnie 115m2 bo nie wiem czy oranżeria będzie ogrzewana).

- Poniemiecki dom 2 piętrowy 1900r. bez ocieplenia (moje mieszkanie na parterze),
- Od dołu będzie firma więc będzie grzane, u góry sąsiad też grzeje.
- Ściana 55cm cegła+kilka centymetrów jakiejś zacierki,
- Wentylacja grawitacyjna
- Planowane ocieplenie za kilka lat.
- Okna będą wymieniane prawdopodobnie na 3 szybowe.
- Ogrzewanie jeżeli się da tylko podłogowe bez grzejników, a jeżeli nie to same grzejniki.

Teraz napiszę co ja bym wybrał na podstawie wiadomości z internetu jakie przeczytałem.

- Piec kondensacyjny jednofunkcyjny z możliwie niskim zakresem KW np. od 3 czy 5KW do 14KW lub18KW + zasobnik c.w.u. 150l warstwowy (2 dorosłych + 1 dziecko, ale w niedalekiej przyszłości będzie drugie).

Czy to optymalne rozwiązanie?
Chciałbym prosty piec firmy, której części zamienne są w rozsądnych cenach. Który nie ma rozwiązań kosztownych w naprawie (np. są piece, których się nie da wyczyścić, albo części w piecach wytrzymują po 2-3 lata a wymiana kosztuje 1/3 wartości kotła.)

Czy ktoś w ogóle jest w stanie orientacyjnie wycenić takie przedsięwzięcie razem z robocizną? Jeżeli jest taka możliwość to razem z podłogówką.

Pytanie jeszcze takie, czy jeżeli kotłownia jak to kotłownia jest na dole to czy w piecu będzie siadać pompa jak będzie musiał pompować ciepłą wodę ciągle do góry? A może lepiej do miejsc gdzie są małe pobory wody czyli zlew w łazience i kuchni podłączyć pod przepływowe podgrzewacze wody i nie męczyć piec/zasobnika?

Łazienki prawdopodobnie dwie, ale jedna na codzienne prysznice, a druga z wanną do kąpieli raz w tygodniu. Największy ćwiek mam z piecem bo wiadomo każdy swoje chwali a i pełno sprzedawców na forum.

Co sądzicie o ACV Kombi kompakt HR 28/24 lub mniejszym. Ogólnie o tej firmie? A może piec z wbudowanym zasobnikiem? Jeżeli to możliwe to piec z mocną pompą żeby nie trzeba było montować dodatkowej do podłogówki i ta z pieca by wystarczyła, chciałbym prostą instalację, bez sprzęgieł, mieszaczy itd. Tylko pogodówka.

Mieszkam w Szczecinie więc większość serwisów będzie w moim mieście. A może znacie dobrego hydraulika z mojego miasta.

Jeżeli coś to da to mogę wrzucić świadectwo energetyczne mieszkania.

Konsultant marki Junkers
10-01-2018, 10:29
Witam
Proszę o poradę jaki kocioł zainstalować w moim przypadku:
Dom parterowy 132m2 uzytkowej, 100% podłogówka + 2 drabinki w lazienkach. + garaż w bryle 27m2 - kaloryfer + kotłownia 11m2
Dom dobrze ocieplony ,15 podłoga ,20 sciany, 30 strop.
Jakiej mocy i jaki kociol jednofunkcyjny zainstalować w miare rozsądnych pieniądzach który nie bedzie awaryjny na przestrzeni lat.
Do kotła planuje zasobnik CWU 200L.
Instalator proponuje kocioł VAILLANT VC 206/5-5 z zasobnikiem wody VIH R 200 + sprzegło hydrauliczne jendnak po przeczytaniu opini o awaryjności tego kotła mocno sie zastanawiam a cena nie jest mała.

Co byście państwo polecali oraz czy sprzegło jest napewno konieczne?
Pozdrawiam

Witam,

W sprawie doboru kotła o odpowiedniej mocy zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze oraz pomogą wykonać instalację. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów wraz z ich miejscem zamieszkania, którzy pomogą z doborem odpowiedniego urządzenia oraz wykonają instalację. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 600 801.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie kotłów z rodziny Cerapur: https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

kuba89
12-01-2018, 06:56
Witam,
Jestem na etapie wyboru kotła gazowego. Dom pow użytkowa 100m2, wszędzie podłogówka. Dodatkowo garaż i kotłownia (razem około 36 m2) też podłogówka.
Zastanawiam się nad Immergasa victrix 12 plus zasobnik 100-120 L. Hydraulik podpowiada coś o większej mocy aby szybko podgrzać wodę w zbiorniku. Czy jest to poprawne myślenie ? Czy pompa z kotła da radę czy trzeba dokupić osobno ?

wg39070
12-01-2018, 07:37
Witam,
Jestem na etapie wyboru kotła gazowego. Dom pow użytkowa 100m2, wszędzie podłogówka. Dodatkowo garaż i kotłownia (razem około 36 m2) też podłogówka.
Zastanawiam się nad Immergasa victrix 12 plus zasobnik 100-120 L. Hydraulik podpowiada coś o większej mocy aby szybko podgrzać wodę w zbiorniku. Czy jest to poprawne myślenie ? Czy pompa z kotła da radę czy trzeba dokupić osobno ?

Jak najszybciej zmień hydraulika.

fotohobby
12-01-2018, 08:17
Witam,
Jestem na etapie wyboru kotła gazowego. Dom pow użytkowa 100m2, wszędzie podłogówka. Dodatkowo garaż i kotłownia (razem około 36 m2) też podłogówka.
Zastanawiam się nad Immergasa victrix 12 plus zasobnik 100-120 L. Hydraulik podpowiada coś o większej mocy aby szybko podgrzać wodę w zbiorniku. Czy jest to poprawne myślenie ? Czy pompa z kotła da radę czy trzeba dokupić osobno ?

12kW wystarczy, pompa w kotle wystarczy.

noc
12-01-2018, 08:57
Witam,
Jestem na etapie wyboru kotła gazowego. Dom pow użytkowa 100m2, wszędzie podłogówka. Dodatkowo garaż i kotłownia (razem około 36 m2) też podłogówka.
Zastanawiam się nad Immergasa victrix 12 plus zasobnik 100-120 L. Hydraulik podpowiada coś o większej mocy aby szybko podgrzać wodę w zbiorniku. Czy jest to poprawne myślenie ? Czy pompa z kotła da radę czy trzeba dokupić osobno ?

Lata mijają, a hydraulicy dalej mocno odporni na realia.
Wciąż ładowaliby 24kW kotły, do 5kW domów. Kiedy nastąpi zmiana mentalności?

wg39070
12-01-2018, 10:01
Lata mijają, a hydraulicy dalej mocno odporni na realia.
Wciąż ładowaliby 24kW kotły, do 5kW domów. Kiedy nastąpi zmiana mentalności?

Racja. Nieśmiertelne 24 kW, nie ważne jaki metraż, ot tak dla pewności.

kuba89
12-01-2018, 11:53
W jakim czasie zagrzeje mi ten zbiornik 120 l ?? Tak mniej więcej.

fotohobby
12-01-2018, 12:13
25min
Czyli, jak zwolnisz po kąpieli łazienke, to nastepna osoba ma pelel zbiornik.

kukuku2
12-01-2018, 12:36
Mam 100m2 całość podłogówka wybrałem GB072 14KW i jak na razie jestem zadowolony co prawda to dopiero pierwszy sezon.
Co do grzania zasobnika tu u mnie 100l zagrzał tak w ok. 15min do 45 stopni.

bartela23
14-01-2018, 10:45
Witam,
mam pytanie, kupilem dom 125 mkw, wybudowany w 2017 r, sciany 15 cm styropian grafitowy, podloga 12cm, strych 30 cm welna, ogrzewanie dol podlogowka, gora kaloryfery, wentylacja grawitacyjna, deweloper montuje mi piec mam do wyboru vissman vitodens 100w albo vailant ecotec pure, piec wolalbym dwufunkcyjny poniewaz bedzie stal w garazu i szkoda mi miejsca na zasobnik, jednak jesli parametry i zuzycie gazu byloby korzystne, przemeczylbym sie i znalazl miejsce na zasobnik... pytanie moje brzmi nastepujaco, poniewaz nie znam sie na tym kompletnie - nigdy nie mialem zadnego pieca i nie znam ich obslugi, a widzialem ze jest mozliwosc sterowania piecem przez telefon, chcialbym zeby ten piec byl tak sterowany, zastanawiam sie czy nie doplacic i nie zamienic na vitodens 200w albo vaillant ecotec exclusiv, zalezy mi rowniez na tym zeby zuzycie gazu bylo relatywnie niskei a w domu zarowno na dole jak i na gorze w prosty sposob mozna bylo sterowac temperatura, niestety deweloper ma chyba umowe podpisana z vissmanem i vailantem i tylko tacy producenci wchodza w gre. Chyba ze nie ma sensu doplacac do tych modeli i zostac przy tym co oferuje deweloper, kasa zawsze sie przyda przy urzadzaniu ;-) Ew jesli ktos moglby mi podac orientacyjny koszt ogrzewania domu i cieplej wody przy temp dol 23 st gora 20 st.
z gory dziekuje za odpowiedz.

przemo1
14-01-2018, 11:20
U mnie przy budynku jak w stopce całoroczny koszt gazu na CO, CWU i gotowanie dla 5 osób, temp ok 24 st bez różnicowania góra/dół to max 3000 zł (zeszły sezon ok 2800 zł). Kocioł Vitodens 100 2-funkcyjny, podłogówka + grzejniki, 2 łazienki. Mieszkamy 5 sezon.

gutozaur
14-01-2018, 22:54
Kilka pytań technicznych. Czy lepiej piec umieścić w kotłowni czy w łazience? Pytam pod kątem pompowania piętro wyżej cały czas. Czy lepiej zasobnik na 3-4 osoby czy lepiej do małych krótkich poborów montować przepływowe i tylko do kąpieli używać wodę z pieca? Nie wiem jakie rozwiązanie lepsze bo wodę w zasobniku trzeba ciągle podgrzewać a tak to to na bieżąco. Jak uważacie?

autorus
15-01-2018, 06:19
Te pytania są wiecznie żywe. Pod kontem pompowania nie ma to żadnego znaczenia, Odnośnie zasobnika to jeśli miałbyś cyrkulacje oczywiście tak. Bez cyrkulacji sam bym chciał się dowiedzieć opinii innych .
Jeżeli weźmiesz piec przepływowy tj dwu funkcyjny to on będzie miał dość spora moc, tj 24, 28kW. Oczywiście w instrukcji jest napisane, że potrafi zejść do 5kW. Czy to jest ekonomiczny system trudno powiedzieć.

gutozaur
15-01-2018, 08:11
Te pytania są wiecznie żywe. Pod kontem pompowania nie ma to żadnego znaczenia, Odnośnie zasobnika to jeśli miałbyś cyrkulacje oczywiście tak. Bez cyrkulacji sam bym chciał się dowiedzieć opinii innych .
Jeżeli weźmiesz piec przepływowy tj dwu funkcyjny to on będzie miał dość spora moc, tj 24, 28kW. Oczywiście w instrukcji jest napisane, że potrafi zejść do 5kW. Czy to jest ekonomiczny system trudno powiedzieć.

Czyli rozumiem, że pompa w piecu nie będzie miała za ciężko pompując ciągle jedno piętro w górę? Cyrkulacja (przed chwilą poczytałem, bo nie wiedziałem o takim rozwiązaniu gdyż to mój pierwszy taki remont w żuciu) z jednej strony dobra rzecz, ale widzę dla mnie dwa minusy. Raz że musi być dodatkowa pompa czego chciałbym uniknąć, a dwa że też chciałbym uniknąć odpalania pieca za każdym umyciem rąk. bo to bez sensu. Ręce myje się 10 sekund lub płucze coś w kuchni to ledwo ciepła woda doleci zanim zimna z rur zleci. Chciałbym używać podgrzewania wody bezpośrednio z pieca, tylko do kąpieli (prysznic codziennie+wanna raz w tygodniu-będą 2 łazienki prawdopodobnie), a do punktów takich jak zlew w kuchni czy uwywalka w łazience chciałbym używać przepływowych podgrzewaczy zamontowanych przy kranie. Czy takie myślenie jest dobre? Nie mam doświadczenia więc mogę się opierać na czyimś dlatego pytam. Mogę skorzystać z doświadczenia w domu teścia, ma chatę 140m2 (dwa poziomy - jeden poziom tam gdzie piec a drugi poziom wyżej od pieca)+ druga chata 40m2(ten sam poziom co drugi poziom pierwszej chaty czyli piec jest pietro niżej) + piwnica 50m2. 2 piętra niżej niż piec. Ma jakiegoś Vailanta, ale kompletnie nie wiem jakiego bo nie widzę żadnej tabliczki. Piec ma 10 lat i grzeje tą całą powierzchnię wraz z piwnicą i dostarcza ciepłą wodę na 2 mieszkania bez piwnicy. Z tego co się orientuje żadnych większych awarii. Pompa daje radę, problem tylko czasem jak dwie osoby się kąpią w tym samym czasie bo nie ma zasobnika, Nie jest to komfortowe, ale z tego rozwiązania korzysta 6 dorosłych osób więc co się dziwić bo nie da się zgrać wszystkich żeby się kąpali osobno. Ja planuje rozwiązanie na 2 dorosłych plus w niedalekiej przyszłości 2 małych dzieci. Mogę poczekać pod prysznicem 15 sekund na ciepłą wodę tak samo w wannie, więc to mnie nie martwi, tylko nie wiem jakie rozwiązanie wybrać. Ojciec zajmuje się budowlanką całe życie, ale nie jest hydraulikiem lecz swoje widział jak robią inni i namawia mnie na zasobnik.

fotohobby
15-01-2018, 08:26
Czyli rozumiem, że pompa w piecu nie będzie miała za ciężko pompując ciągle jedno piętro w górę? Cyrkulacja (przed chwilą poczytałem, bo nie wiedziałem o takim rozwiązaniu gdyż to mój pierwszy taki remont w żuciu) z jednej strony dobra rzecz, ale widzę dla mnie dwa minusy. Raz że musi być dodatkowa pompa czego chciałbym uniknąć, a dwa że też chciałbym uniknąć odpalania pieca za każdym umyciem rąk. bo to bez sensu. Ręce myje się 10 sekund lub płucze coś w kuchni to ledwo ciepła woda doleci zanim zimna z rur zleci. Chciałbym używać podgrzewania wody bezpośrednio z pieca, tylko do kąpieli (prysznic codziennie+wanna raz w tygodniu-będą 2 łazienki prawdopodobnie), a do punktów takich jak zlew w kuchni czy uwywalka w łazience chciałbym używać przepływowych podgrzewaczy zamontowanych przy kranie. Czy takie myślenie jest dobre? Nie mam doświadczenia więc mogę się opierać na czyimś dlatego pytam. Mogę skorzystać z doświadczenia w domu teścia, ma chatę 140m2 (dwa poziomy - jeden poziom tam gdzie piec a drugi poziom wyżej od pieca)+ druga chata 40m2(ten sam poziom co drugi poziom pierwszej chaty czyli piec jest pietro niżej) + piwnica 50m2. 2 piętra niżej niż piec. Ma jakiegoś Vailanta, ale kompletnie nie wiem jakiego bo nie widzę żadnej tabliczki. Piec ma 10 lat i grzeje tą całą powierzchnię wraz z piwnicą i dostarcza ciepłą wodę na 2 mieszkania bez piwnicy. Z tego co się orientuje żadnych większych awarii. Pompa daje radę, problem tylko czasem jak dwie osoby się kąpią w tym samym czasie bo nie ma zasobnika, Nie jest to komfortowe, ale z tego rozwiązania korzysta 6 dorosłych osób więc co się dziwić bo nie da się zgrać wszystkich żeby się kąpali osobno. Ja planuje rozwiązanie na 2 dorosłych plus w niedalekiej przyszłości 2 małych dzieci. Mogę poczekać pod prysznicem 15 sekund na ciepłą wodę tak samo w wannie, więc to mnie nie martwi, tylko nie wiem jakie rozwiązanie wybrać. Ojciec zajmuje się budowlanką całe życie, ale nie jest hydraulikiem lecz swoje widział jak robią inni i namawia mnie na zasobnik.


No przeciez nie ma znaczenia, czy pompa dostarcxa wodę na 1, czy 4 pietro, bo w obiegu zamknietym taka sama ilosc wody, jaka idzie w gorę jest rowniwazona wodą, ktora plynie w dol.

Co do cieplej wody uzytkowej - zadobnik daje wiekszy komfort. Grzejac przeplywowo trudnoc obslużyc dwa punkty naraz, a temperatura wody potrafi sie zmienic nawet, jsk ktoś spusci wode w WC , albo pralka zacznie pobierać wodę. Pod prysznicem to niekomfortowe.

autorus
15-01-2018, 12:54
Potwierdzam słowa kolegi. Siedząc pod prysznicem, od razu wiem kiedy ktoś włączył wodę w kuchni bo spada ciśnienie oraz temperatura wody . Tak to już jest, że są wady i zalety.

Mareks77
15-01-2018, 13:05
Tu nawet nie chodzi o przepływy pompy i jej wydajność ale o sam kocioł.
Kotły dwufunkcyjne grzeją wodę w sposób przepływowy i w specyfikacji każdego kotła jest podana wydajność cwu wodna w litrach na minutę.
Podane dane mają charakter graniczny i są uzależnione od ustawionej żądanej temperatury wody.
Dopóki odkręcając jeden lub dwa krany mieścimy się w tych granicach mamy wodę o odpowiednim ciśnieniu i temperaturze ale jeśli odkręcając kolejny kran przekraczamy graniczny próg kocioł sam ogranicza ciśnienie czyli przepływ wody do takiego stopnia aby mógł zapewnić wodę o odpowiedniej temperaturze.

Różnica temperatury w tym przypadku wynikają ze strefy nieczułości regulatora temperatury kotła oraz z faktu że w kranie najczęściej dochodzi do jej zmieszania z zimną więc spadek ciśnienia ciepłej powoduje automatycznie wzrost udziału tej zimniej i w efekcie spadek temperatury na wylocie.

yaro137
15-01-2018, 13:17
Z tymi optymizacjami trzeba trochę uważać. U mnie jeśli chodzi o zasobnik wyszła pewna ciekawa kwestia. Otóż okazuje się, że ustawiając temperaturę na zasobniku na niższą, tu 40C, co wystarczyło jeśli chodzi komfort użytkowania, okazało się, że woda zaczęła mieć nieprzyjemny zapach i smak. Po doczytaniu wychodzi, że przyczyną są najprawdopodobniej bakterie beztlenowe, które namnażają się w temperaturze poniżej 60C. Tu pojawia się jednak problem, bo kocioł jaki posiadam ma 2 tryby. Obecnie chodzi na tym gdzie można ustawić niższe temperatury, co znaczy, że bez serwisanta nie ustawię więcej jak 60C na CWU żeby się pozbyć nieproszonego gościa. Ze zmianą trybu wiąże się jednak kolejny problem, bo wtedy z kolei nie ustawię niskiej temperatury na podłogówkę - obecnie 25C.

gutozaur
15-01-2018, 14:22
Z tymi optymizacjami trzeba trochę uważać. U mnie jeśli chodzi o zasobnik wyszła pewna ciekawa kwestia. Otóż okazuje się, że ustawiając temperaturę na zasobniku na niższą, tu 40C, co wystarczyło jeśli chodzi komfort użytkowania, okazało się, że woda zaczęła mieć nieprzyjemny zapach i smak. Po doczytaniu wychodzi, że przyczyną są najprawdopodobniej bakterie beztlenowe, które namnażają się w temperaturze poniżej 60C. Tu pojawia się jednak problem, bo kocioł jaki posiadam ma 2 tryby. Obecnie chodzi na tym gdzie można ustawić niższe temperatury, co znaczy, że bez serwisanta nie ustawię więcej jak 60C na CWU żeby się pozbyć nieproszonego gościa. Ze zmianą trybu wiąże się jednak kolejny problem, bo wtedy z kolei nie ustawię niskiej temperatury na podłogówkę - obecnie 25C.

A czy to jest przypadłość tylko Twojego pieca czy wszystkich? Pytam o tę 2 tryby i niemożliwość przestawienia samemu. Ja właśnie dziwię się bo wiem że te bakterie są poniżej właśnie tych 60C, ale na forum ciągle czytam że jeden ustawia sobie temperaturę taka a drugi taka ale nie spotkałem jeszcze tu nikogo kto by miał więcej niż 55C a zazwyczaj piszą o 45C. Więc jak to jest z tymi bakteriami?

yaro137
15-01-2018, 14:25
Nie wiem jak jest z innymi kotłami, ale tu jest zdaje się dobry artykuł https://www.budujemydom.pl/woda-i-kanalizacja/18352-zwalczanie-bakterii-legionella-w-instalacji-domowej mówiący o bezzasadności funkcjonalności pozwalającej na ustawienie CWU poniżej 55C.

gutozaur
15-01-2018, 14:56
Tu nawet nie chodzi o przepływy pompy i jej wydajność ale o sam kocioł.
Kotły dwufunkcyjne grzeją wodę w sposób przepływowy i w specyfikacji każdego kotła jest podana wydajność cwu wodna w litrach na minutę.
Podane dane mają charakter graniczny i są uzależnione od ustawionej żądanej temperatury wody.
Dopóki odkręcając jeden lub dwa krany mieścimy się w tych granicach mamy wodę o odpowiednim ciśnieniu i temperaturze ale jeśli odkręcając kolejny kran przekraczamy graniczny próg kocioł sam ogranicza ciśnienie czyli przepływ wody do takiego stopnia aby mógł zapewnić wodę o odpowiedniej temperaturze.

Różnica temperatury w tym przypadku wynikają ze strefy nieczułości regulatora temperatury kotła oraz z faktu że w kranie najczęściej dochodzi do jej zmieszania z zimną więc spadek ciśnienia ciepłej powoduje automatycznie wzrost udziału tej zimniej i w efekcie spadek temperatury na wylocie.

Zakładam, że 2 osoby nie będą się kąpały jednocześnie bo wszyscy będą korzystali z jednej łazienki. Druga łazienka będzie w sypialni do kąpieli na spokojnie w wannie i tam nie będzie się nigdzie śpieszyło z napełnianiem wanny. Co do spadku ciśnień i temperatury podczas spuszczania wody w WC to czy nie dało się tego jakoś obejść? Widziałem ostatnio na YT filmik z podłączeniem rur w taki sposób żeby ominąć spadki ciśnień, ale nie pamiętam czy temperatury też. Czy teraz już wszystkie piece mają funkcję wygrzewania żeby pozbyć się tych bakterii czy trzeba zwracać na to uwagę? W takim razie jakie rozwiązanie optymalne na 2 łazienki (2 prysznice + wanna) 2 zlewy w łazienkach i zlew w kuchni. Czy zasobnik (jakie są w ogóle straty bo może martwię się niepotrzebnie i nie ma się czym przejmować), czy sam piec to uciągnie przy założeniu że kąpie się jedna osoba jednocześnie? Czyli odradzacie elektryczne przepływowe do kranów w kuchni i łazienkach?

Mareks77
15-01-2018, 20:31
Zakładam, że 2 osoby nie będą się kąpały jednocześnie bo wszyscy będą korzystali z jednej łazienki...............?

Albo nie dokładnie odczytałeś to co napisałem albo nie rozumiesz.
Mam na myśli kotły dwufungcyjne i to o nich była moja wypowiedź
Ciśnienie w instalacji ani nawet przekrój rur nie ma tu nic do rzeczy i nic nowego nie są w stanie wnieść bo to kocioł ustala maksymalny przepływ.
W specyfikacji kotła o mocy maksymalnej np: 26kW masz wydatek maksymalny wody na poziomie 12 litrów na minutę o temperaturze np 60*C i tego nie przeskoczysz.
Te 12l/min to raptem jeden odkręcony kran i to nie na max.
Należy zaznaczyć że te 12l/min kocioł jest w stanie osiągnąć przy maksymalnej mocy 26kW
Z uwagi na fakt że do kąpieli albo mycia naczyń woda o temperaturze 40 - 45*C spokojnie wystarcza można przyjąć że po zmieszaniu z zimną w kranie mamy do dyspozycji maksymalny przepływ wody.
Przy odkręceniu dodatkowego kranu automatycznie kocioł ogranicza przepływ do takiego aby mógł dogrzać wodę do wymaganej temperatury 60*C

W kotłach jednofunkcyjnych mamy inną zasadę i do dyspozycji zmagazynowaną pojemność np 15l o odpowiedniej temperaturze.
Odkręcając kran woda wylatuje ze zbiornika nie powodując jednoczesnego załączenia kotła.
Jednocześnie z wodą wypływającą napływa do zbiornika woda zimna powodujac stałe powolne obniżanie temperatury wody w zasobniku.
Jeśli temperatura ta spadnie poniżej progu histerezy kotła to załącza się on powodując dogrzewanie wody w zbiorniku.
Moc kotła jest adekwatna do wydatku wody .

Przy dwóch łazienkach ważnym aspektem jest ilość osób korzystających oraz ich wiek i przyzwyczajenie.
Myślę ze zasobnik 150l jest tu bezpiecznym rozwiązaniem, natomiast straty w zasobniku są nikłe.
Jeśli dwie osoby nie będą się kąpały jednocześnie to po wyjściu z wanny zanim spadnie woda i wysuszymy ciało kocioł jest w stanie uzupełnić zasobnik.
Prysznic jest tu z powodu mniejszego wydatku całkowicie bezpieczny a podczas kąpieli można swobodnie myć naczynia w kuchni.

Problemem cwu z jakichkolwiek kotłów jest dostępność wody po odkręceniu kranu gdyż bez cyrkulacji musi ona albo pokonać drogę ze zbiornika aż do kranu, natomiast z cyrkulacją mamy dostęp szybszy ale musimy się liczyć z dodatkowym zużyciem gazu na cele cyrkulacji.

gutozaur
16-01-2018, 07:35
Albo nie dokładnie odczytałeś to co napisałem albo nie rozumiesz.
Mam na myśli kotły dwufungcyjne i to o nich była moja wypowiedź
Ciśnienie w instalacji ani nawet przekrój rur nie ma tu nic do rzeczy i nic nowego nie są w stanie wnieść bo to kocioł ustala maksymalny przepływ.
W specyfikacji kotła o mocy maksymalnej np: 26kW masz wydatek maksymalny wody na poziomie 12 litrów na minutę o temperaturze np 60*C i tego nie przeskoczysz.
Te 12l/min to raptem jeden odkręcony kran i to nie na max.
Należy zaznaczyć że te 12l/min kocioł jest w stanie osiągnąć przy maksymalnej mocy 26kW
Z uwagi na fakt że do kąpieli albo mycia naczyń woda o temperaturze 40 - 45*C spokojnie wystarcza można przyjąć że po zmieszaniu z zimną w kranie mamy do dyspozycji maksymalny przepływ wody.
Przy odkręceniu dodatkowego kranu automatycznie kocioł ogranicza przepływ do takiego aby mógł dogrzać wodę do wymaganej temperatury 60*C

W kotłach jednofunkcyjnych mamy inną zasadę i do dyspozycji zmagazynowaną pojemność np 15l o odpowiedniej temperaturze.
Odkręcając kran woda wylatuje ze zbiornika nie powodując jednoczesnego załączenia kotła.
Jednocześnie z wodą wypływającą napływa do zbiornika woda zimna powodujac stałe powolne obniżanie temperatury wody w zasobniku.
Jeśli temperatura ta spadnie poniżej progu histerezy kotła to załącza się on powodując dogrzewanie wody w zbiorniku.
Moc kotła jest adekwatna do wydatku wody .

Przy dwóch łazienkach ważnym aspektem jest ilość osób korzystających oraz ich wiek i przyzwyczajenie.
Myślę ze zasobnik 150l jest tu bezpiecznym rozwiązaniem, natomiast straty w zasobniku są nikłe.
Jeśli dwie osoby nie będą się kąpały jednocześnie to po wyjściu z wanny zanim spadnie woda i wysuszymy ciało kocioł jest w stanie uzupełnić zasobnik.
Prysznic jest tu z powodu mniejszego wydatku całkowicie bezpieczny a podczas kąpieli można swobodnie myć naczynia w kuchni.

Problemem cwu z jakichkolwiek kotłów jest dostępność wody po odkręceniu kranu gdyż bez cyrkulacji musi ona albo pokonać drogę ze zbiornika aż do kranu, natomiast z cyrkulacją mamy dostęp szybszy ale musimy się liczyć z dodatkowym zużyciem gazu na cele cyrkulacji.

Tak wiem na czym polega różnica między piecem jedno a dwufunkcyjnym. Trochę też mi rozjaśniłeś z tym ciśnieniem. Wnioski mam takie, że dla lepszego komfortu powinienem mieć osobny zasobnik + piec jednofunkcyjny, dobrze mówię? Cały czas jakoś mi się zdawało, że dobrym rozwiązaniem byłoby kupić piec dwufunkcyjny ponieważ u Teścia się sprawdza przy 6 osobach dorosłych(oczywiście nie jest idealnie), jedyny problem jest taki jak się kąpią dwie osoby jednocześnie i o tym właśnie mówiłeś. O ile u Teścia ciężko nad tym zapanować, bo ten piec obsługuje dwa mieszkania niezależne i nikt nie wie kiedy ktoś się kąpie tak u nas będzie wszystko w obrębie jednego mieszkania i zawsze będzie kąpała się tylko jedna osoba przynajmniej przez kilka, kilkanaście lat( w tej chwili 2 osoby dorosłe, dwuletnie dziecko + dziecko dojdzie za rok lub dwa.) dlatego tak się zastanawiam na dwufunkcyjnym, bo zależy mi na tym żeby było jak najmniej kombinacji i lubie proste rozwiązania, ale jeżeli ma to się nie sprawdzić to nie będę szedł w zaparte. Dlatego też żeby nie "męczyć" pieca myślałem o elektrycznych podgrzewaczach wody w miejscach małych poborów. Oczywiście wezmę ze dwóch fachowców, wysłucham ich ale chciałbym wiedzieć czy to co mi proponują jest dla mnie dobre czy tylko dla nich. Jeżeli będzie że kocioł jednofunkcyjny się lepiej sprawdzi to jaki zasobnik kupić? 140L-160L to tak rozsądnie czy za dużo? Jaki zbiornik wybrać? Wiem, że różnią się budową i chyba lepsze są warstwowe? Wiem, że ważna jest anoda żeby była tytanowa? Zbiornik z nierdzewki? Jakie są najlepsze zasobniki w relacji cena/jakość? Jeżeli tak to jakieś konkretne modele, które mógłbym rozważyć? Może ktoś przy okazji poleci piec jakiś konkretny? Chodzi mi po głowie Immergas Victrix bo na forum zbiera całkiem pozytywne opinie, ważne żeby był prosty w budowie i naprawy w rozsądnych cenach. A może piec dwufunkcyjny z wbudowanym małym zasobnikiem i wtedy bez elektrycznych podgrzewaczy wody? Opieram się o dotychczasowy sposób używania pieca, co prawda teraz mamy jedną łazienkę więc siłą rzeczy nie kąpią się dwie osoby jednocześnie, czasem żona umyje ręce czy opłucze szklankę(w sumie pozostaje jeszcze pralka i zmywarka i ich pobór wody), ale to nie wpływa na komfort i druga łazienka w sypialni to raczej tylko do używania WC i kąpiel w wannie raz na tydzień. Dziękuję za odpowiedzi.

Mareks77
16-01-2018, 07:55
W piecu lub kotle nie koniecznie chodzi tylko o cwu ale najważniejsza rzecz to co czyli ogrzewanie.
Ważna jest zarówno moc maksymalna jak i minimalna czyli inaczej zakres modulacji palnika.
Inaczej kocioł zamiast wyłączyć się i załączyć ponownie po jakimś czasie może ten sam efekt osiągnąć zmniejszając płomień w palniku i tym samym temperaturę wody w kaloryferach.
Jeśli Twój sposób używania cwu jest taki jak opisujesz to spokojnie mozesz zdecydować się na kocioł jednofungcyjny z zasobnikiem 120 lub 150l
Ostateczna wielkość zależy od ilości osób mieszkających w domu.
Zamiast elektrycznych podgrzewaczy w miejscach małego poboru jeśli instalacja jest przygotowana mozesz zdecydować się na cyrkulację która zapewni ciepłą wodę bez zbędnego oczekiwania aż ona dopłynie.
Tu przy odpowiednim programowaniu pompy straty związane ze zużyciem gazu są porównywalne lub nawet niższe niż zużycie energii elektrycznej.
Odnośnie mocy kotła to ważna jest powierzchnia domu, rodzaj ogrzewania (grzejniki podłogówka ), oraz grubość i rodzaj ocieplenia przegród zewnętrznych.

gutozaur
16-01-2018, 08:18
W piecu lub kotle nie koniecznie chodzi tylko o cwu ale najważniejsza rzecz to co czyli ogrzewanie.
Ważna jest zarówno moc maksymalna jak i minimalna czyli inaczej zakres modulacji palnika.
Inaczej kocioł zamiast wyłączyć się i załączyć ponownie po jakimś czasie może ten sam efekt osiągnąć zmniejszając płomień w palniku i tym samym temperaturę wody w kaloryferach.
Jeśli Twój sposób używania cwu jest taki jak opisujesz to spokojnie mozesz zdecydować się na kocioł jednofungcyjny z zasobnikiem 120 lub 150l
Ostateczna wielkość zależy od ilości osób mieszkających w domu.
Zamiast elektrycznych podgrzewaczy w miejscach małego poboru jeśli instalacja jest przygotowana mozesz zdecydować się na cyrkulację która zapewni ciepłą wodę bez zbędnego oczekiwania aż ona dopłynie.
Tu przy odpowiednim programowaniu pompy straty związane ze zużyciem gazu są porównywalne lub nawet niższe niż zużycie energii elektrycznej.
Odnośnie mocy kotła to ważna jest powierzchnia domu, rodzaj ogrzewania (grzejniki podłogówka ), oraz grubość i rodzaj ocieplenia przegród zewnętrznych.

Za 3 miesiące zaczynam remont. Dom z 1900r. Ściany z cegły na 55cm+5cm jakiegoś tynku. Mieszkanie na parterze w domu wielorodzinnym. Od dołu piwnica grzana, od góry mieszkanie grzane. Planowane ocieplenie za kilka lat. Chciałbym podłogówkę, ale pytałem tu na forum i może być problem, bo może nie dać rady więc może jednak będą grzejniki. Ostatecznie też okaże się jak zerwę starą podłogę jak to wygląda, co jest pod spodem i ile jest miejsca. Powierzchnia domu 124m2 ale to liczone z oranżerią, która chyba nie będzie grzana więc 115m2. Okna będą wymieniane na 3 szybowe. Czy jesteś w stanie coś dobrać do takiego opisu? Mam też świadectwo energetyczne jak trzeba.

Mareks77
16-01-2018, 08:55
To podaj dane ze świadectwa odnośnie zapotrzebowania
energetycznego.
Jeśli to mieszkanie to istnieje problem lokalizacji tego kotła, bo rozumiem ze ma to ogrzewać tylko Ciebie.
Następna sprawa to czy robiąc remont zmieniasz tylko kocioł i źródło ciepła czy czasem nie uniezależniasz się od całości tej kamienicy.
Masz tam opinię strażaka że istnieje kanał dymowy dla Twojego pieca?
Czym grzeją sąsiedzi ?
Czy w budynku istnieje instalacja gazowa ?

gutozaur
16-01-2018, 09:40
To podaj dane ze świadectwa odnośnie zapotrzebowania
energetycznego.
Jeśli to mieszkanie to istnieje problem lokalizacji tego kotła, bo rozumiem ze ma to ogrzewać tylko Ciebie.
Następna sprawa to czy robiąc remont zmieniasz tylko kocioł i źródło ciepła czy czasem nie uniezależniasz się od całości tej kamienicy.
Masz tam opinię strażaka że istnieje kanał dymowy dla Twojego pieca?
Czym grzeją sąsiedzi ?
Czy w budynku istnieje instalacja gazowa ?

Świadectwo w załącznikach. Z miejscem nie ma problemu bo mam 55m2 piwnicy. Jest tam kotłownia i jest w niej stary ogromny piec gazowy, który ma ze 20 lat i działa super tylko technologia poszła do przodu i poprzedni właściciel mówi że za dużo pali. Piec ma ogrzewać tylko mnie, W tej kamienicy są 3 mieszkania. Jedno moje i dwa teścia. Teść ma podpięte dwa mieszkania pod zwykły piec dwufunkcyjny o którym pisałem. Moje mieszkanie jest i pozostanie niezależne w ogrzewaniu. Nie mam jeszcze żadnych opinii bo wydanie mieszkania jest za 3 miesiące więc na razie nie będę nic robił, ale zakładam, że jeżeli teraz wszystko działa to nie będzie problemu tylko najwyżej trzeba będzie wymienić/włożyć wkład kominowy bo nie wiem czy jest. Cała kamienica ogrzewana gazem. Teść ogrzewa z pieca dwufunkcyjnego jakieś 200m2 (grzejniki) i jest ciepło. Mimo, że teść ma wentylacje grawitacyjną, okna dwuszybowe i średnio wstawione okna bo zimno przy nich jest, to jest bardzo mało i małych grzejników aż dziwne że to się ogrzewa bez problemu więc może nie jest tak źle z tym "ociepleniem" Dodam, że rachunek za gaz teściowi za 200m2 razem z C.U.W to przy sporych mrozach - 10C to jakieś 2tys. za 2 miesiące bez oszczędzania więc chyba nie ma tragedii. Przy wyższych temperaturach to jakieś 1000-1200 zł za 2 miesiące z C.U.W. Może to nie jest mało, ale jak na to jaki to stary dom i nie jest ocieplony i źle zamontowane okna i parapety, piec też nie jest optymalnie ustawiony, więc jak nie popełnię tych błędów u mnie to liczę na 30% niższe rachunki u siebie. Dom jest ogromny więc ocieplenie z zewnątrz to kupa kasy której na razie nie ma więc to nie wchodzi w grę. Jak trzeba będzie to zastanawiam się nad ociepleniem sufitu w piwnicy pianą żeby zaizolować swoją podłogę jak się okaże, że nie ma miejsca.

P.S.
W świadectwie teraz widzę, że jest opisana budowa ściany zewnetrznej to jest 20cm cegły, powietrze i znów 20cm cegły.

405088405089405090

bartela23
16-01-2018, 20:15
Witam,
mam pytanie, zapytalem o piec tak jak w temacie, wtracil sie ktos kto mowi nie na temat od przynajmniej strony, czy moderator tego nie widzi ze ktos rozpisuje sie nie na temat i o pierdolach ktore mozna pisac co najwyzej w hyde parku? to sa jakies jaja, ze ktos chce porady co do modelu pieca, a widzi glupie rozpiski kogos o jego przemysleniach, odbiegajace zupelnie od tematu...

bartela23
16-01-2018, 21:07
moje pytanie brzmi 125mkw podlogowka dol grzejniki gora vaillant 306/5-5 czy 356/5-7 czy vitodens 200w, wchodzi w gre tytlko vaillant albo viessman, niestety tylko 2 funkcyjny, prosze o porade jak w temacie.

noc
16-01-2018, 21:41
Jeśli uważasz, że posty nie na temat, zgłoś moderatorowi. Oni nie są w stanie wszystkich wątków pilnować.
Nie podajesz zapotrzebowania swojego domu na ciepło. Ile osób w tym domu mieszka? Kąpiele w wannie czy pod prysznicem?
Jeśli to nowy dom, to Vaillant 306/5-5 ma zbyt wysoką moc minimalną, będzie się męczył. Z pozostałych wymienionych, możesz sobie wybrać.
Na pewno chcesz dwufunkcyjny? To mało komfortowe ustrojstwo.
A te grzejniki na górze, to potrzebne Ci do czegoś, czy fantazja? Kombinowana instalacja jest droższa i bardziej kłopotliwa. I mniej komfortowa.

asolt
16-01-2018, 22:09
To podaj dane ze świadectwa odnośnie zapotrzebowania
energetycznego.


A po co dane ze swiadectwa skoro jest ono niewiarygodne, Eu=64,7 kWh/2, powierzchnia ok 124,3 m2 co daje wielkosc zapotrzebowania ok 8044 kWh/a.
Taką wartosc mają nowe dobrze ocieplone budynki o podobnej powierzchni, a nie budynek ponad stuletni bez wm. Widac ze swiadectwo na sztukę. W niczym nie pomoze, a tylko niepotrzebnie zamiesza.

gutozaur
17-01-2018, 07:12
A po co dane ze swiadectwa skoro jest ono niewiarygodne, Eu=64,7 kWh/2, powierzchnia ok 124,3 m2 co daje wielkosc zapotrzebowania ok 8044 kWh/a.
Taką wartosc mają nowe dobrze ocieplone budynki o podobnej powierzchni, a nie budynek ponad stuletni bez wm. Widac ze swiadectwo na sztukę. W niczym nie pomoze, a tylko niepotrzebnie zamiesza.

Czyli takie świadectwo to sztuka bo musi po prostu być? W takim razie nie wiem po co jest taki obowiązek, skoro to tylko zarobek dla tych którzy to robią, podpisują się pod tym a to w ogóle nic nie znaczy. W takim razie, jaki piec polecacie. Jaka marka, jaka moc? czy Imergas to dobra firma?

Wojak65
17-01-2018, 08:28
gutozaur dobrze to napisałeś takie świadectwa to sztuka dla sztuki i zarobek dla tych co mają pieczątkę.

Z tego co wiem to powyższy asolt policzy Ci dokładnie zapotrzebowanie budynku na energię ;)

Jeśli chodzi o kocioł to też 2 tygodnie temu bardzo wnikliwie zgłębiałem ten temat na forum i mój wybór padł na Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP.
Bierz kocioł 1-funkcyjny z zasobnikiem będzie na pewno bardziej wydajniejszy od 2-funkcyjnego.
Jeśli chodzi o trochę detali :
- podłogówka na 130m2 + ok 25m2 garażu (połowa garażu szerzej rozłożone przewody)
- 13 sekcji max długość 85m każda - aby pompa się tak nie męczyła i nie było wielkich strat na przepływie
- kocioł ma bardzo dużą modulację palnika - już od 1,9-12 kW co ma przy niskotemperaturowym ogrzewaniu duże znaczenie
- zestaw z kotłem zasobnik 160L + sterownik carV2 + czujka zew
- jego zaletą jest również to iż włącza się od minimalnej mocy 1,9 a nie jak np Vaillant czy Wolf od 3/4 maksymalnej mocy kotła

To tak po krótce :)

gutozaur
17-01-2018, 08:38
gutozaur dobrze to napisałeś takie świadectwa to sztuka dla sztuki i zarobek dla tych co mają pieczątkę.

Z tego co wiem to powyższy asolt policzy Ci dokładnie zapotrzebowanie budynku na energię ;)

Jeśli chodzi o kocioł to też 2 tygodnie temu bardzo wnikliwie zgłębiałem ten temat na forum i mój wybór padł na Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP.
Bierz kocioł 1-funkcyjny z zasobnikiem będzie na pewno bardziej wydajniejszy od 2-funkcyjnego.
Jeśli chodzi o trochę detali :
- podłogówka na 130m2 + ok 25m2 garażu (połowa garażu szerzej rozłożone przewody)
- 13 sekcji max długość 85m każda - aby pompa się tak nie męczyła i nie było wielkich strat na przepływie
- kocioł ma bardzo dużą modulację palnika - już od 1,9-12 kW co ma przy niskotemperaturowym ogrzewaniu duże znaczenie
- zestaw z kotłem zasobnik 160L + sterownik carV2 + czujka zew
- jego zaletą jest również to iż włącza się od minimalnej mocy 1,9 a nie jak np Vaillant czy Wolf od 3/4 maksymalnej mocy kotła

To tak po krótce :)

No i już mam jakiś konkret. Na razie jestem nastawiony na Immergasa, ale nad modelami się jeszcze nie zastanawiałem. 12KW przy podłogówce i zasobniku, a co jeżeli nie uda mi się zrobić podłogówki? Raz że w innym wątku pisali mi że może być ciężko bez ocieplenia, dwa póki nie zerwę starej podłogi nie będę wiedział ile tam jest miejsca, a trzy może ktoś kto będzie robił mi kotłownie i ogrzewanie będzie usilnie namawiał mnie na grzejniki i wtedy nie wiem jakie rozwiązanie zastosować. Chciałbym mieć dwa zestawy na dwa rozwiązania.
Na podłogówkę załóżmy Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP + zasobnik+ carV2+pogodówka
Na ewentualność grzejników co wybrać? Ten sam piec będzie ok?
Jaki masz zasobnik? Czytałem że ma być z nierdzewki z anodą tytanową i warstwowy i wtedy jest ok.
Ile wyniósł Cię ten zestaw+montaż? Ile kosztowało uruchomienie pieca i ile przeglądy?

Mareks77
17-01-2018, 08:43
A po co dane ze swiadectwa skoro jest ono niewiarygodne, Eu=64,7 kWh/2, powierzchnia ok 124,3 m2 co daje wielkosc zapotrzebowania ok 8044 kWh/a..........
.

Właśnie tak się zastanawiałem co to jest za cudo.

Kol.@ gutozaur. Kupiłeś mieszkanie i sprzedający miał obowiązek zrobienia świadectwa ale wykonanie to "sztuka dla sztuki".
Może i dobrze że ten przepis umarł.

Odnośnie samego rozwiązania to przy kotle dla mieszkania w kamienicy to dobrym rozwiązaniem jest kocioł dwufungcyjny.
Odnośnie Immergas-a to jest całkiem Ok.
Chyba jako pierwszy z producentów zeszedł w kotle jednofungcyjnym 12kW z mocą minimalną do 1,9 kW, dopiero potem zrobił to Viessman a teraz także Vaillant.

Umieszczając go w piwnicy będziesz dość długo czekał na ciepłą wodę, więc dla celów kuchennych wystarczy mały podgrzewacz.

Odnośnie kotła jednofungcyjnego i zasobnika to tak czy inaczej nie masz możliwości na cyrkulację więc ro raczej kiepski pomysł.

gutozaur
17-01-2018, 08:58
Właśnie tak się zastanawiałem co to jest za cudo.

Kol.@ gutozaur. Kupiłeś mieszkanie i sprzedający miał obowiązek zrobienia świadectwa ale wykonanie to "sztuka dla sztuki".
Może i dobrze że ten przepis umarł.

Odnośnie samego rozwiązania to przy kotle dla mieszkania w kamienicy to dobrym rozwiązaniem jest kocioł dwufungcyjny.
Odnośnie Immergas-a to jest całkiem Ok.
Chyba jako pierwszy z producentów zeszedł w kotle jednofungcyjnym 12kW z mocą minimalną do 1,9 kW, dopiero potem zrobił to Viessman a teraz także Vaillant.

Umieszczając go w piwnicy będziesz dość długo czekał na ciepłą wodę, więc dla celów kuchennych wystarczy mały podgrzewacz.

Odnośnie kotła jednofungcyjnego i zasobnika to tak czy inaczej nie masz możliwości na cyrkulację więc ro raczej kiepski pomysł.

A czemu w kamienicy lepiej sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny? Dwufunkcyjny to wolałbym mieć w domu, chociażby z tego względu, że zarówno u teściów jak i moich rodziców piec czasem się nie załącza i leci zimna woda. Trzeba go odpalić ponownie. Oczywiście to kwestia drobnej usterki i to występuje rzadko, ale nie wyobrażam sobie lecieć do piwnicy odpalać piec kiedy jestem juz gotowy do kompania. Taki mały piecyk bez zasobnika to spokojnie znajdę miejsce w łazience. A odnośnie kotła jednofunkcyjnego i zasobnika to co to znaczy że nie mam możliwości na cyrkulację?

Wojak65
17-01-2018, 10:02
Tutaj trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów, jeśli to budynek (kamienica) o w miarę wysokim zapotrzebowaniu na ciepło to oczywiście że 12kW odpada (są też takie 24 ale minimalna moc jest znacząco wyższa).
Mój zasobnik to 160L, oczywiście jest też cyrkulacja oraz grzejniki na poddaszu (z osobnym obiegiem) - cena takiego zestawu to 6900PLN z uruchomieniem (w tym wkład kominowy).
Tutaj też będzie miało znaczenie to iż piec będzie na innym poziomnie niż pomieszczenia ogrzewane więc i pompa może mieś problem z wydoleniem a i czas dostawy ciepłej wody i grzania CO znacząco wzrośnie.

gutozaur
17-01-2018, 10:26
Tutaj trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów, jeśli to budynek (kamienica) o w miarę wysokim zapotrzebowaniu na ciepło to oczywiście że 12kW odpada (są też takie 24 ale minimalna moc jest znacząco wyższa).
Mój zasobnik to 160L, oczywiście jest też cyrkulacja oraz grzejniki na poddaszu (z osobnym obiegiem) - cena takiego zestawu to 6900PLN z uruchomieniem (w tym wkład kominowy).
Tutaj też będzie miało znaczenie to iż piec będzie na innym poziomnie niż pomieszczenia ogrzewane więc i pompa może mieś problem z wydoleniem a i czas dostawy ciepłej wody i grzania CO znacząco wzrośnie.

Cena przyzwoita. To dla mnie chyba byłby Immergas 20KW bo chyba pośrednich nie ma między 12KW a 20KW. Modulacja dolna od 3KW, nie jest źle. Rozumiem, że zasobnik polecany do kompletu wziąłeś? Jeżeli będzie piec+zasobnik to będzie zainstalowane poziom niżej, a jeżeli sam piec to będzie na tym samym poziomie.

Wojak65
17-01-2018, 11:29
Cena dobra bo wzięta ze zniżkami instalatora i na 8% VAT'u.
Nie ma pośrednich są tylko 12,20 i 24
Tak zasobnik ten standardowy który sprzedają w komplecie.

Mam nadzieję że piec się sprawdzi, ale to dopiero się okaże w kolejnym okresie grzewczym. :cool:

gutozaur
17-01-2018, 11:34
Cena dobra bo wzięta ze zniżkami instalatora i na 8% VAT'u.
Nie ma pośrednich są tylko 12,20 i 24
Tak zasobnik ten standardowy który sprzedają w komplecie.

Mam nadzieję że piec się sprawdzi, ale to dopiero się okaże w kolejnym okresie grzewczym. :cool:

A jak uzyskać 8% VAT'u? Nie ma pieca idealnego, więc ważne żeby był tani w serwisowaniu a ten chyba jest więc nie ma co się przejmować.

Mareks77
17-01-2018, 11:59
Odnośnie usterki i kotła dwufungcyjnego to podobne uszkodzenie może dopaść kocioł jednofungcyjny.
Ta złośliwość rzeczy martwych nie jest tu żadnym argumentem.

Kotły w dzisiejszych czasach mają stosunkowo małe wymiary, więc mieszczając kocioł w mieszkaniu czyli łazience lub kuchni w ciągu szafek tam gdzie oczywiście masz dostęp do komina spalinowego lepiej sprawdzi się kocioł dwufungcyjny, nawet taki który posiada mały 40l zasobnik.

Kocioł jednofungcyjny w tym przypadku z powodu zasobnika raczej będzie zajmował zbyt dużo miejsca.

Umieszczając kocioł dwu lub jednofunkcyjny w piwnicy powodujesz że czas oczekiwania na ciepłą wodę wynosi kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sekund.
W ten sposób powodujesz dość duże zużycie zimnej wody i o ile nie ma to wpływu na kąpiel w wannie w której zimna woda może zostać następnie pomieszana z ciepłą to korzystanie z prysznica lub mycie naczyń będzie dosyć uciążliwe.

W kotłach jednofunkcyjnych ze względów konstrukcyjnych tą wadę możemy wyeliminować poprzez cyrkulację.
Poprzez dodatkową trzecią rurę pomiędzy kotłem a węzłem w mieszkaniu oraz pompkę możemy powodować ze ciepła woda ze zbiornika będzie dodatkowo krążyła w obiegu aż do punktu w mieszkaniu lub piętrze.
Po odkręceniu kranu zimna woda zlatuje zatem tylko z odcinka pomiędzy kranem a węzłem a następnie leci już ciepła.
W innym przypadku bez cyrkulacji odcinek z zimną wodą jest długi od kranu aż do zasobnika.

Konsultant marki Junkers
17-01-2018, 12:50
Proszę o pomoc wymiana kotła plus przeróbki instalacji mogę tu pytać jeśli dodatkowo chcę instalować solary czy w różnych działach po trochę. ...
Jakie dane potrzebne a może ktoś chce złożyć c ofertę na terenie Warszawy

Witam,

Zachęcam Pana do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Serwisantów marki Junkers. Pomogą oni dobrać kocioł gazowy o odpowiedniej mocy oraz wykonają jego montaż. W swojej ofercie posiadamy również kolektory słoneczne do współpracy z dedykowanym do tego celu zasobnikiem.
Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Wojak65
17-01-2018, 13:02
A jak uzyskać 8% VAT'u? Nie ma pieca idealnego, więc ważne żeby był tani w serwisowaniu a ten chyba jest więc nie ma co się przejmować.

8% jest na zakup kotła z jego montażem przez wykonawcę

peniopl
17-01-2018, 17:21
Witam

Proszę o pomoc i jakieś "drogowskazy" ponieważ jestem w temacie kompletnym laikiem. Kilka miesięcy temu zakupiłem mieszkanie gdzie jest ogrzewanie gazowe piec dwufuncyjny Immergas mini Nike. Wcześniej całe życie centralne ogrzewania więc jak wspomniałem o kotłąch piecach gazowych nie mam najmniejszego pojęcia. Mieszkanie 75 m 3 pokoje + kuchnia w sumie zamontowanych jest 6 grzejników (w każdym pomieszczeniu + przedpokoj i łazienka) do mieszkania przynależy poddasze około 45 metrów i tam nie ma zamontowanego grzejnika są tylko doprowadzone rurki. Pierwsza sprawa o którą chciałbym zapytać to czy jeden grzejnik na taka powierzchnię wystraczy ? I czy wogóle taki piec obsłuży dodatkowa taka powierzchnia ? Czy wystarczy wezwać hydraulika który zamontuje grzejnik czy trzeba również wzywać kogoś do pieca kto poustawia wszystko na nowo ? Druga sprawa która mnie nurtuje to przyzwyczajony lat 30 do cieplej wody z kranu po odkreceniu kurka irytujace jest czekanie czasami dosyc długo zanim poplynie ciepla woda czasami musze np w lazeience chcac brac prysznic wlaczyc na chwile wode w kranie aby wogole piec zaskoczyl i zaczal podgrzewac. Poczytałem troche w sieci i znalazlem ze rozwiazaniem bylby piec z zasobnikiem. Jaki w takim razie byłby dobry jak będę wymieniał ? Obecny piec był montowany w 2004 roku wiec chyba jego zywotność dobiega końca. Mieszkanie wydaje mi się jest dosyć ciepłe na ostatnim piętrrze blok z 2001 roku. Obecnie temp ustawiona na 21 stopni i 19 w nocy a zuzycie gazu jakie mi wyszlo to grudzien 120 m i teraz w styczniu srednio dziennie wychodzi 4.,42 m 2 doroslych + 2 dzieci w wieku 6 lat. Oprocz ogrzewania i podgrzania wody sporo gotujemy. Chyba że to dużo nie znam się i przy nowszym piecu jest możliwość zmnijszenia zuzycia ? (wszak technika przez te 14 poszla chyba mocno do przodu) Ewentualnie jakieś inne rozwiązania do przedstawionych warunków lepszych / tańszych zamiast pieca dwufunkcyjnego z zasobnikiem ? A jeśli to jest najrozsądniejsze rozwiązanie to jaki wybrać i na co zwracać uwagę ?

Mareks77
17-01-2018, 17:45
Odnośnie poddasza to jeden grzejnik na powierzchnię 45 m2 wystarczy.
Należy tylko odpowiednio dobrać jego moc czyli wielkość.
Najlepiej jest aby podczas przeglądu wezwać autoryzowanego serwisanta Immergas aby przeczyścił i przeglądnął co należy oraz wytłumaczył zasadę działania.
Jeden dodatkowy grzejnik nie robi dla pieca dwufunkcyjnego żadnej różnicy i zamontuje go każdy hydraulik.

Odnośnie kotła jednofunkcyjnego oraz oczekiwania na wodę to nic w tym przypadku się nie zmieni gdyż nadal ciepła woda będzie musiała pokonać drogę od kotła lub zasobnika aż do kranu , więc zmiana kotła na jednofunkcyjny bez przeróbki instalacji ( cyrkulacji wyjaśnionej w tym temacie wcześniej ) nic się nie zmieni.
Istnieje jeszcze możliwość że kocioł po odkręceniu kranu nie zawsze reaguje zapłonem i podgrzewaniem wody ale taką usterkę należy zgłosić serwisantowi.
Dodatkowo podczas przeglądu serwisant wypowie się bardziej konkretnie czy piec należy wymienić i z jakiego powodu.

Na wymianie starego urządzenia grzejnego możemu oprócz wydatków zaoszczędzić na lepszej sprawności urządzenia a więc zużyciu gazu ale zasem stare sprawdzone bywa lepsze aniżeli te nowe.:yes:

asolt
17-01-2018, 18:14
Właśnie tak się zastanawiałem co to jest za cudo.

Kol.@ gutozaur. Kupiłeś mieszkanie i sprzedający miał obowiązek zrobienia świadectwa ale wykonanie to "sztuka dla sztuki".
Może i dobrze że ten przepis umarł.



Wcale nie umarł, dalej obowiązuje dla sprzedazy i wynajmu, nie obowiązuje w przypadku budowy własnego domu.

peniopl
17-01-2018, 19:21
Odnośnie poddasza to jeden grzejnik na powierzchnię 45 m2 wystarczy.
Należy tylko odpowiednio dobrać jego moc czyli wielkość.
Najlepiej jest aby podczas przeglądu wezwać autoryzowanego serwisanta Immergas aby przeczyścił i przeglądnął co należy oraz wytłumaczył zasadę działania.
Jeden dodatkowy grzejnik nie robi dla pieca dwufunkcyjnego żadnej różnicy i zamontuje go każdy hydraulik.

Odnośnie kotła jednofunkcyjnego oraz oczekiwania na wodę to nic w tym przypadku się nie zmieni gdyż nadal ciepła woda będzie musiała pokonać drogę od kotła lub zasobnika aż do kranu , więc zmiana kotła na jednofunkcyjny bez przeróbki instalacji ( cyrkulacji wyjaśnionej w tym temacie wcześniej ) nic się nie zmieni.
Istnieje jeszcze możliwość że kocioł po odkręceniu kranu nie zawsze reaguje zapłonem i podgrzewaniem wody ale taką usterkę należy zgłosić serwisantowi.
Dodatkowo podczas przeglądu serwisant wypowie się bardziej konkretnie czy piec należy wymienić i z jakiego powodu.

Na wymianie starego urządzenia grzejnego możemu oprócz wydatków zaoszczędzić na lepszej sprawności urządzenia a więc zużyciu gazu ale zasem stare sprawdzone bywa lepsze aniżeli te nowe.:yes:

Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Fakt zacznę może od serwisanta aby wytłumaczył o co chodzi i sprawdził że nie zawsze ciepła woda startuje bez problemów. W dokumentach jest że przegląd pieca był robiony co roku więc może jego wiek nie znaczy wcale że się zaraz skończy.
Jeśli chodzi o dobranie mocy grzejnika to kwestia hydraulika montującego grzejnik ?

Wojak65
18-01-2018, 06:56
Z tym 1 piecem na tych 45m2 to ja bym się mocno zastanowił.
Nie będę się tu zbyt wiele rozwodził nad dokładnymi wzorami matematycznymi ale w przybliżeniu to wygląda w ten sposób : 1m2 (przy wysokości 2,5m) potrzeba 80W dla budynku nowego dobrze ocieplonego i 120W dla budynku starszego typu. Więc w Twoim przypadku potrzeba ok 5500 kW a to już kawał grzejnika !
Podjedź do marketu i zobacz czy odpowiada Ci taki mebel w pomieszczeniu.
Ja osobiście rozbił bym to na 2 po przeciwnych stronach pomieszczeń.

Mareks77
18-01-2018, 17:01
Jeśli chodzi o dobranie mocy grzejnika to kwestia hydraulika montującego grzejnik ?

Grzejnik to kwestia hydraulika ale odnośnie jego wielkości to faktycznie coś mnie chyba zaćmiło , więc prawdopodobnie będą to dwa grzejniki o wielkości 600 x 1100 lub coś w tych okolicach.
45 m2 to dość sporo i para rurek jest w tym przypadku tylko doprowadzeniem instalacji a reszta zależy od przyszłej aranżacji i zagospodarowania tej powierzchni.

siara8
19-01-2018, 06:44
Witam a czy taki piec mogę wziąć w przypadku dopłat co dają na wymianę kotła grzewczego? Właśnie niedługo rozpoczyna się u nas taka akcja, lecz nikt nic nie wie na ten temat.

Wojak65
19-01-2018, 09:46
Witam a czy taki piec mogę wziąć w przypadku dopłat co dają na wymianę kotła grzewczego? Właśnie niedługo rozpoczyna się u nas taka akcja, lecz nikt nic nie wie na ten temat.

Myślę że jak najbardziej bo to przecież zmieniasz stary na kocioł ekologiczny ;)
Ale to już w gminie Ci podpowiedzą

robixx78
19-01-2018, 13:00
Witam, przymierzam się do wymiany kotła węglowego ma kocioł gazowy. Po krótce jaki dom i jak wygląda instalacja:
Dom podpiwniczony z 2012r. Ocieplony dach 30cm. wełny, ściany porotherm 44 +5 cm styropian. Parter podłogówka ok.90m2(8 pętli), góra kaloryfery z termostatami. Do ogrzania ok. 220m2.
Instalacja: Kocioł na ekogroszek. Podłogówka -zawór 3d+pompa, CO- zawór 4d+pompa, CWU - zasobnik 300L + solary. Podłogówka ustawiona na 28-30℃ na zaworze 3D. Kaloryfery 45-50℃ na zaworze 4D.
Temperature reguluje ręcznie na kotle w zależności od pogody od 45 do 58℃. Jak się zrobi nagle ciepło na zewnątrz, czasami przykręcam pare obiegów podłogówki na rotametrze. Mam również czujniki temperatury wewn. i zewn. pod sterownik podłączone. Sterownik może działać jako regulator pogodowy, ale z niego nie korzystam (kocioł głupieje).
Cała instalacja działa bardzo dobrze, ale z racji tego, że w zeszłym roku gazociąg dotarł pod moją działkę i są dotacje z UM chce się pozbyć śmierdziela i przejść na gaz.
Z kotłami gazowymi nie miałem nigdy styczności, co trzeba przerobić w instalacji pod kocioł gazowy? może ktoś miał podobną sytuację?
Chciałbym by nowy kocioł miał możliwość sterowania przez www lub telefon, tak mam teraz i to jest wygodne, często wyjeżdżam.
Jaki kocioł wybrać?

Mareks77
20-01-2018, 12:19
Witam, przymierzam się do wymiany kotła węglowego ma kocioł gazowy. Po krótce jaki dom i jak wygląda instalacja:
Dom podpiwniczony z 2012r. Ocieplony dach 30cm. wełny, ściany porotherm 44 +5 cm styropian. Parter podłogówka ok.90m2(8 pętli), góra kaloryfery z termostatami. Do ogrzania ok. 220m2...............
Tak naprawdę to posiadając instalację na czujniki zewnętrzne i wewnętrzne zamieniasz tylko i wyłącznie kocioł z regulatorem pogodowym i czujnikiem zewnętrznym plus szacht czyli połączenie kotła z kominem i wkład wewnętrzny.
Odnośnie komunikacji przez internet to jako wyposażenie dodatkowe dostępne są moduły służące do podłączenia kotła z netem i aplikacja na telefon.
Poza tym sam regulator umożliwi planowanie sterowania CO na cały tydzień, oraz sterowanie solarami.

Posiadając zawór trójdrożny do podłogówki ze względu na fakt regulacji rotametrów dodatkowo wyposażył bym ten układ w siłownik i moduł mieszacza.który pozwoli na osobne sterowanie obiegów podłogówki i grzejników.

Odnośnie typu kotła i zasobnika to niemal każdy producent ma w swojej ofercie całe potrzebne wyposażenie.więc radzę zwrócić uwagę na dostępność serwisu oraz sugestie samego instalatora.
Najlepiej aby był to znajomy lub zaufany który nie zapomni o kliencie po wzięciu kasy i zamknięciu drzwi od zewnątrz a doradzi coś z czym miał dotąd najmniej problemów

kuba89
20-01-2018, 21:37
Witam,
Jestem na etapie wyboru kotła gazowego. Dom pow użytkowa 100m2, wszędzie podłogówka. Dodatkowo garaż i kotłownia (razem około 36 m2) też podłogówka.
Zastanawiam się nad Immergasa victrix 12 plus zasobnik 100-120 L. Hydraulik podpowiada coś o większej mocy aby szybko podgrzać wodę w zbiorniku. Czy jest to poprawne myślenie ? Czy pompa z kotła da radę czy trzeba dokupić osobno ?

Mam zostawione poddasze do adaptacji, kiedyś tam może być użyte. Czy w tym przypadku jest zasadne kupić kocioł np Immergas 20kw . Na poddaszu jest po podłodze tyle co na parterze czyli 100m2 . ???

wg39070
21-01-2018, 11:15
Mam zostawione poddasze do adaptacji, kiedyś tam może być użyte. Czy w tym przypadku jest zasadne kupić kocioł np Immergas 20kw . Na poddaszu jest po podłodze tyle co na parterze czyli 100m2 . ???

Immergas 12 w zupełności wystarczy.

bronson90
24-01-2018, 14:26
Panowie szybkie pytanie do Was :) Który kocioł wybrać immergas victrix tt 12 czy victrix tt 20? Sprzedawca radzi większy, ja się skłaniam ku mniejszemu ale czekam na wasze rady. Powierzchnia grzana okolo 115m2, wszędzie podłogówka, dom nowy dobrze ocieplony. Do tego zasobnik 120 czy 150 l ? Póki co z CWU będą korzystać dwie osoby. Z góry dzięki za odpowiedz

autorus
24-01-2018, 14:50
IMO mniejszy. Nawet ja nie mam 20kw, a powierzchnia 3x większa.

Wojak65
25-01-2018, 06:53
Sprzedawca zawsze będzie Cię namawiał na większy - nie wiem może mają większą prowizję...u mnie uparłem się na 12 a sprzedawca z instalatorem bardzo chcieli mi wcisnąć 24. Powiedziałem że dziękuję. I co ? przyszła dostawa i przyszedł 24 - s[rzedawca mi mówi że chyba się pomylili w zamówieniu i pyta mnie że jak już jest to go wezmę - kazałem zwrócić i czekam na 12. :no::no::no:

bronson90
25-01-2018, 12:36
podobnie u mnie, na upartego chcą mi 20 wcisnąć no ale widzę, że trzeba postawić na swoim :)

smoki3
26-01-2018, 11:49
Sprzedawca zawsze będzie Cię namawiał na większy - nie wiem może mają większą prowizję...u mnie uparłem się na 12 a sprzedawca z instalatorem bardzo chcieli mi wcisnąć 24. Powiedziałem że dziękuję. I co ? przyszła dostawa i przyszedł 24 - s[rzedawca mi mówi że chyba się pomylili w zamówieniu i pyta mnie że jak już jest to go wezmę - kazałem zwrócić i czekam na 12. :no::no::no:


To nie zupełnie tak, wiadomo większy kocioł wyższa cena o parę złotych. Jednak można zastosować proste liczenie 10m2 ( przy wysokości pomieszczenia do 2,70m) potrzebny jest 1 KW ( temperatura zewnętrzna -20"C) + około 4-6 Kw do ogrzania CWU. Czyli dom 100m2 - 10 KW+ zbiornik na CWU 5KW = KOCIOŁ OKOŁO 15KW.

Teoretycznie można zastosować kocioł 12-14 KW który na max obrotach da radę. Jednak ja bym wolał zamontować kocioł 20 KW który jest powiedzmy droższy od 14 KW o jeden tysiąc złotych. Cena ta zamortyzuje się mi w jakieś dwa trzy lata, ponieważ kocioł 20 KW będzie pracował na niższych parametrach (ECO) - temperaturze niż kocioł 14KW wyżyłowany na max. Dodatkowo 20 będzie mniej się zużywała podczas ekonomicznej pracy, co wydłuży się w latach jej użytkowania i mamy BONUS - zapas mocy w wypadku przyjścia dużych mrozów.

fotohobby
26-01-2018, 12:20
Co to za "proste liczenie", ze 10m2 = 1kW ?
Chyba z poczatku wieku... :D:D

U mnie 10m2 = 400W a nie jestem jakimś wyjątkiem.

przemo1
26-01-2018, 12:32
Podobnie "proste" liczenie stosują instalatorzy i stąd jest potem wiele problemów. W naszym interesie jest mieć zapotrzebowanie policzone pod budynek i nie brać zbędnego zapasu. Natomiast stosując uproszczenia w przeliczaniu i wybierając kocioł z wyższą mocą max, trzeba pamiętać o mocy min., bo przez większość czasu ona jest potrzebna. Jeśli większy kocioł ma wyższą moc min., to lepiej kupić słabszy.

tere1
27-01-2018, 08:21
Witam. Potrzebuję pomocy w doborze mocy kotła. Na wiosnę zaczynam remont kotłowni i nie mam pojęcia jakiej mocy kocioł wybrać. Posiadam dom o powierzchni 300m2 z możliwością rozbudowy o kolejne 100m2. Jest to dom w całości przeznaczony pod wynajem. Wybudowany w 2000r. Ściana trójwarstwowa grubości 50cm. Dom ogrzewany 16 grzejnikami aluminiowymi. W sklepach doradzają mi kocioł 35 kW instalator mówi że 18kW wystarczy. Nie chcę żeby się okazało później ze w domu jest zimno albo brakuje cieplej wody w zasobniki ( 250l ) i trzeba inwestować w nowy kocioł. Dziękuje z góry za pomoc

autorus
27-01-2018, 09:15
A jak było do tej pory?
IMO należałoby zrobić OZC, wtedy wszystko byłoby wiadome. Jakby miał strzelać w ciemno to bym brał ten mniejszy.

tere1
27-01-2018, 09:32
Do tej pory było ogrzewanie z kotła węglowego plus solarne latem. Chce zmienić na gazowe dla wygody użytkowania i czystości

teres
27-01-2018, 11:05
Jeśli kocioł potrafi startować od 2 czy 3kW, to nie jest błędem moc maksymalna na poziomie 20kW. Gorzej jeśli zakres mocy wychodzi 7-20kW.

Krzysztof Firkus
27-01-2018, 14:09
Proszę o pomoc w doborze zestawu kocioł gazowy+zasobnik cwu. Budynek nowy, 15cm styropian, okna 3-szyby, 30cm wełny w stropodachu. 90m2 powierzchni. Całośc tylko ogrzewanie podłogowe. 3 osoby dorosłe. Zasobnik około 100l najlepiej warstwowy. Trzeci obieg ciepłej wody na krany.

autorus
27-01-2018, 15:04
Tez myślałem nad zasobnikiem warstwowym ale... hydraulik mi go wybił z głowy. Chyba, że od razu założysz zmiękczacz wody.
Odnośnie doboru to najlepiej zrobić OZC.
IMO 5-6kw, ale trzeba to obliczyć jak wyżej.

fachman19
27-01-2018, 15:33
Za duży kocioł to zło ???

Oczywiscie ma wadę bo taktuje . Ale kiedy taktuje ?Przy podłogówce trudno mówić o taktowniu.

A zalety?
Są zalety . Wyzsza sprawność srednioroczna .

Kocioł dobrze dobrany np 10 kW da mało CWU .Ale powiedzmy ,że wystarczy.

Moc palnika i wymiennika dobrane na 10 kW da sprawność jakąś tam , ale jak mamy palnik pracujący z mocą 10 kW a wymiennik ciepła zaprojektowany na 24 kW to sprawność wymiany ciepła jest większa .

Krzysztof Firkus
27-01-2018, 15:38
Tak. Mam zamiar zainstalowac zmiękczacz wody.

Konsultant Viessmann
28-01-2018, 11:36
Witam. Potrzebuję pomocy w doborze mocy kotła. Na wiosnę zaczynam remont kotłowni i nie mam pojęcia jakiej mocy kocioł wybrać. Posiadam dom o powierzchni 300m2 z możliwością rozbudowy o kolejne 100m2. Jest to dom w całości przeznaczony pod wynajem. Wybudowany w 2000r. Ściana trójwarstwowa grubości 50cm. Dom ogrzewany 16 grzejnikami aluminiowymi. W sklepach doradzają mi kocioł 35 kW instalator mówi że 18kW wystarczy. Nie chcę żeby się okazało później ze w domu jest zimno albo brakuje cieplej wody w zasobniki ( 250l ) i trzeba inwestować w nowy kocioł. Dziękuje z góry za pomoc

Witam,
Zapraszam do kontaktu z firmami - autoryzowanymi partnerami Viessmann z okolic Dębicy - tutaj masz listę (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php?bh-sl-address=D%C4%99bica). Kontakt i porada nic nie kosztuje a uspokoi Cię i pozwoli podjąć odpowiednią decyzję.

W razie problemów z kontaktem - proszę o informację na priv.
Pozdrawiam!

RAPczyn
29-01-2018, 08:03
Tak. Mam zamiar zainstalowac zmiękczacz wody. Trzeba tylko pamiętać, że woda po zmiękczaczu sodowym nie nadaje się do spożycia, dlatego lepiej zastosować wymiennik jonitowy na magnez.

mistalova
29-01-2018, 17:05
A dlaczego?

Pytam poważnie, bo mam zmiękczacz i uzywam miękkiej wody również do celów stricte spożywczych...

autorus
29-01-2018, 17:55
Mi tam woda po zmiękczaczu nie przeszkadza :cool:

mariusz05
29-01-2018, 18:01
Mi tam woda po zmiękczaczu nie przeszkadza :cool:
Mi też aczkolwiek używam tylko filtru na rurowego do robienia kawy i herbaty bo ta mineralna co płynie w kranie średnio się do tego nadaje.

VanDark
31-01-2018, 07:43
Mam pytanie bo im wiecej człowiek czyta tym jest głupsz:) jeśli chodzi o wybór pieca gazowego jednofunkcyjnego. Z wyliczeń wychodzi mi że piec powinien mieś okol 19 - 21 kw. Powierzchnia do ogrzewania to 180 podogówki góra dół jest to niestety wpiente w jeden goły rodzielacz 10 pętli. Co bym potrzebował żeby to sensownie uzbroić :) Wiadomo każdy patrzy na koszta niestety :) Mam kilka piecy na myśli:
Viessman 200w - 19 kw
Wolf CGB-2 - 20kw
Villant VC 206 - 21 kw
Junkers CERAPUR SMART ZSB 24-5C
Ariston Geniu One system 24kw
Termet gold 20 kw
Posegregowałem wedle ceny im wyżej tym drożej :)
Sterowanie pogodówka i wewnetrzy czujnik, myśle jeszcze o sterowanie pokoje albo góra dół chociaż ale to koszta :)
do tego wszystkiego Biawar Quadro 150l
Z tego co widzę różnica między pierwszym Viessman a ostatnim to wychodzi mi że drugi piec sobie kupie termeta :) Potrzebuje ekonomicznego i sensownego w eksploatacji pieca (serwis)

Pozdrawiam:
Darek

autorus
31-01-2018, 08:05
A jaki masz serwis w pobliżu (jakiej firmy) oraz czy to jest dobry serwis? I będziesz miał odpowiedź :)

VanDark
31-01-2018, 08:13
O to chodzi że wszystkie mam w pobliżu :) Wiem że serwis jest bardzo ważny ale wole go widzieć raz na rok niż częściej :) W sumie jestem na samym początku muszę zbudować sensownie kotłownie stąd moje pytanie do ludzi którzy już coś w tym temacie zrobili maja użytkują :) Sam wiesz co serwisant to inny piec w końcu im płacą dodatkowo :)

teres
01-02-2018, 10:08
Termet - dasz tylko sterownik On/Off, nic mądrzejszego nie dasz rady założyć w normalnych pieniądzach. Pozostałe kotły bez uwag, dowiedz się ile kosztują przeglądy.

przemo1
01-02-2018, 10:17
Niedawno ktoś na forum mocno narzekał na serwis Termeta i to do montażu nowego kotła. W razie czego dobrze dopytaj o czas reakcji.

autorus
01-02-2018, 10:48
A ja proponuję również dopytać się o dotacje. W mazowieckim do wymiany starego kotła na nowy gazowy dodają 5kzł.

Konsultant Viessmann
01-02-2018, 11:03
Mam pytanie bo im wiecej człowiek czyta tym jest głupsz:) jeśli chodzi o wybór pieca gazowego jednofunkcyjnego. Z wyliczeń wychodzi mi że piec powinien mieś okol 19 - 21 kw. Powierzchnia do ogrzewania to 180 podogówki góra dół jest to niestety wpiente w jeden goły rodzielacz 10 pętli. Co bym potrzebował żeby to sensownie uzbroić :) Wiadomo każdy patrzy na koszta niestety :) Mam kilka piecy na myśli:
Viessman 200w - 19 kw

Pozdrawiam:
Darek

Witam, dziękuję za zainteresowanie kotłem firmy Viessmann. Jeśli masz wątpliwości to sprawdż warunki serwisu - Viessmann oferuje serwis 24H. Przeanalizuj warunki gwarancji i dostep do firm instalacyjnych z referencjami.
Jeśli masz pytania odnośnie kotła Viessmann - służe pomocą tutaj, lub na priv.

Jeśli zależy ci na wygodnej obsłudze urządzenia to zwróć dodatkową uwagę na dostępne aplikacje na smartfony! to dzisiaj bardzo pomocne w sterowaniu systemem grzewczym na odległość.

Pozostaje do dyspozycji!
Pozdrawiam!

VanDark
01-02-2018, 11:09
A ja proponuję również dopytać się o dotacje. W mazowieckim do wymiany starego kotła na nowy gazowy dodają 5kzł.

Tylko ze ja mam nowy budynek , chyba że kupie stary piec węglowy i wymienia mi go na nowy gazowy ale to chyba nie przejdzie :) szkoda że nie dofinansowują nowych:)

smoki3
07-02-2018, 18:47
Witam.
Pod koniec poprzedniego roku miałem olbrzymi dylemat jaki piec gazowy kupić. Ten piec miał być - jest pierwszym moim gazowym kotłem. Brałem pod uwagę kilka firm. Za poradą hydraulika zdecydowałem się na kocioł Junkers Bosch Condens 9000iW 40KW wiszący jednofunkcyjny. Minusem tego kotła jest jego początkowe wyposażenie fabryczne. Nazywam tego typu politykę firm "sama rama i pedały". Cały dodatkowy osprzęt trzeba było dokupić oddzielnie. Nie zdecydowałem się (na razie) na sterownik fabryczny CW400.
Kocioł ogrzewa 450 m2 plus C.W.U. , budynek jest średnio ocieplony (ściany cegła czerwona max., styropian 5mm oraz pustak dziurawka). Używam go w tej chwili około miesiąca przy obecnych temperaturach zewnętrznych -5'C do +5'C. Ustawiony jest w prognozie dziennej na +20'C nocnej +15'C oraz grzanie kotła C.W.U. (eco) 45'C, grzejniki 41"C. Jego spalanie dobowe przy tej pogodzie jest około 20 m gazu +/- 2 metry. Temperatura w domu w dzień 20'C-19'C noc nie mniej niż 18'C.
Jak na razie jestem z takiego obrotu sprawy zadowolony.

Pozdrawiam.


A ja proponuję również dopytać się o dotacje. W mazowieckim do wymiany starego kotła na nowy gazowy dodają 5kzł.

Jak masz firmę w tym samym budynku to spadaj na drzewo!

Konsultant marki Junkers
22-02-2018, 10:48
Witam,

Gratuluję Panu dobrego wyboru. Polecam jednak zastosować regulator pogodowy CW400 zwiększający komfort obsługi kotła oraz oszczędności (nawet do 30%) w zużyciu gazu. Regulator CW400 posiada dodatkowo panel dotykowy umożliwiający komunikację kotła przez aplikację w telefonie "JunkersHome”.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

rudnis
27-02-2018, 14:28
Witajcie, już pytałem w innym temacie, ale chciałbym zapytać jeszcze tu.

Jestem na etapie wyboru kotła kondensacyjnego, po pczewertowaniu dziesiątek stron internetowych zawęziłem wybór do trzech modeli:

- Viessmann Vitodens 242-F
- Bosch GC9000iWM
- Vaillant ecoCompact/4 VSC 206

Dom:
Powierzchnia użytkowa - 146 m2 + garaż, kotłownia, pralnia - 40 m2 (ogrzewane dwoma grzejnikami)
Ogrzewanie podłogowe - 75 m2 (gtylko na parterze i w łazienkach na piętrze)
Grzejniki płytowe tylko w pokojach i tzw.
"drabinki" (Purmo)
Okna - 3-szybowe (w tym 1 szt. HST o wym. 3,6 m x 2,5 m)
Ocieplenie - styropian 20 cm grafit
Ocieplenie dachu - piana
Liczba domowników - 4
Liczba łazienek - 3 (2 prysznice, 1 wanna) + pralnia
Wentylacja - tradycyjna, grawitacyjna
Kominek - tradycyjny.
Zmiekczacz wody.
Dwa obiegi.

Który z powyższych kotłów polecacie?

Wiem, że Viessmann i Vaillant mają wymienniki ze stali nierdzewnej, Bosch natomiast Al-Si.
Zależy mi na zintegrowanym zasobniku ładowanym warstwowo o poj. 150 l lub więcej. Z czego wykonane są zasobniki poszczególnych producentów?

Nie mam też pewności o jakiej mocy kotła potrzebuję, mój wykonawca twierdzi, że 19, a nawet 20 kW to trochę mało i zdecydowanie proponuje mi kocioł o mocy co najmniej 24 kW. Wydaje mi się, że moc jest nieco przeszacowana tym bardziej przy tym poziomie izolacji budynku.

Cena zakupu nie jest priorytetem.

Niestety mam mało czasu na decyzję, stąd też ponowienie pytania w innym temacie.

PS: Jeszcze wczoraj byłem zdecydowany na zakup Viessmann'a, jednak coraz więcej osób namawia mnie na tego Bosch'a. Słusznie?

radwiw
28-02-2018, 08:39
Witam!
Chciałbym prosić o radę przy wyborze pieca do ogrzewania domu 3-kondygnacyjnego o powierzchni łącznie ok. 160m2.
Planuję ogrzewanie podłogowe na parterze i piętrze (łącznie ok. 120m2) i klasyczne grzejniki na 40m2 poddasza.
Mam do wyboru piece VAILLANT VC226/7-2 lub BROTJE WHBS C 22 KW. Który wybrać? Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi.

Doli.
03-03-2018, 17:11
Cześć,
męczy mnie kwestia kotłowni do mojego domu. Ogrzewanie gazowe, kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. W projekcie standard 24kW, ale już wiem że to za dużo. Zapotrzebowanie wyliczone w projekcie podłogówki to 11kW, ale zapewne trzeba do tego dodać c.w.u?

Z tego wątku wiem, żeby wybrać kocioł o jak najmniejszej mocy nim. Teraz tylko pytanie o moc maksymalną. Ja się dość mało znam w tym temacie, a chciałabym się znać trochę bardziej ;) Czy wystarczy kocioł 13kW? A może 15kW? 19kW? Od czego zależy jak szybko kocioł zagrzeje dany zasobnik wody? Projektant od podłogówki sugeruje zasobnik na 120L - max 150L, ale zastanawiamy się z mężem nad 200L (jak będą goście, czy rodzina się powiększy). Chciałabym żeby kocioł nie grzał tej ilości wody za długo.

No i cena kotła też ma znaczenie. Do projektu podłogówki został zasugerowany Viessmann Vitodens 200-W 1,9-13kW z 120l zasobnikiem, ale jego cena jest zaporowa. Nawet po super turbo rabatach od cen katalogowych jakie proponuje sprzedawca.

Ja z kolei znalazłam dwa piece, które mieszczą się w budżecie:
JUNKERS kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny SMART ZSB 14-5C, 2.3-15.2 kW - moc min i max ok, cena ok, co może pójść nie tak?
TERMET kocioł kondensacyjny ECOCONDENS CRYSTAL II 20, jednofunkcyjny, 20kW - tutaj moc min i max trochę za duża

Czy na coś jeszcze powinnam zwrócić uwagę przy wyborze kotła? Np. zużycie prądu?
Ten Junkers ma nominalną moc 2.3-15.2 kW, ale przy temperaturze 40/30°C, a z kolei Termet podaje te swoje 3,0-21,0 kW mocy przy temp. 50/30°C. Czy to można porównywać?

Mam wrażenie, że post jest dość chaotyczny, ale to dlatego, że temat jest dla mnie dość nieuporządkowany jak na ten moment, dlatego właśnie liczę na waszą pomoc.

przemo1
03-03-2018, 18:12
Nie wiem, jak zlokalizowaną masz kotłownię - ale Termet jest głośniejszy (54 dB przy 47 dB Junkersa). Wymienniki oba kotły, z tego co widać w opisach, mają ze stali nierdzewnej. Zwróć uwagę (dopytaj) na standardowe wyposażenie/możliwości automatyki (co jest a co trzeba dokupić i za ile). I najlepiej poszukaj informacji "z pierwszej ręki" o jakości/kosztach serwisu w Twojej okolicy.

Duży200
04-03-2018, 20:46
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Bardzo proszę o poradę jaki wybrać kocioł gazowy. Potrzebujemy ogrzewać nowo wybudowany dobrze ocieplony dom okna 3 szyby o powierzchni ponad 300 m 2 . Mamy zamontowaną podłogówkę na około 240 m 2 pozostałe około 100 m to piwnica z zamontowanymi grzejnikami. Piec będzie współpracował z kominkiem wodnym Hoxter który jest już zamontowany. Cała instalacja spięta w bufor 2000 L LEMET z 3 wężownicami, do którego podepniemy Solary rurowe . Rolę głównego źródła ogrzewania spełniał będzie kocioł gazowy, kominek ma za zadanie go wspomagać .Bierzemy pod uwagę piece Buderus Logmax Plus 192-35iH Viesmann Vitodens 200 W 1,8-35 ewentualnie Bosch GC9000iW 30EB Bardzo proszę o wasze opinie liczę że podałem wszystkie potrzebne informację. Pozdrawiam

asolt
04-03-2018, 20:56
Cześć,
męczy mnie kwestia kotłowni do mojego domu. Ogrzewanie gazowe, kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. W projekcie standard 24kW, ale już wiem że to za dużo. Zapotrzebowanie wyliczone w projekcie podłogówki to 11kW, ale zapewne trzeba do tego dodać c.w.u?

.

11 kW???, a po co tak duzo?. Płyta izolowana, 20 cm grafitu na sciany, lokalizacja II strefa, pow. uzytkowa ok 150 m2 to wszystko wskazuje na projektowe obciazenie cieplne ok 6-6,5 kW. Ja rozumiem ze trzeba nieco przewymiarowac moc grzejników podłogowych (do 10%) ale nie az tak bardzo. Cwu doliczamy na poziomie 250-500W/osoba, przy czym wartosci mniejsze dla wiekszych zasobników cwu.. Reasumując zalecany kocioł o najmniejszej mocy minimalnej czyli 1,8-1,9 kW (Viessman, Immergas) Nie przyłozyliscie sie do wyboru projektanta, co z niego za projektant skoro trzeba szukac pomocy na forum.

Doli.
04-03-2018, 21:02
11 kW???, a po co tak duzo?. Płyta izolowana, 20 cm grafitu na sciany, lokalizacja II strefa, pow. uzytkowa ok 150 m2 to wszystko wskazuje na projektowe obciazenie cieplne ok 6-6,5 kW. Ja rozumiem ze trzeba nieco przewymiarowac moc grzejników podłogowych (do 10%) ale nie az tak bardzo. Cwu doliczamy na poziomie 250-500W/osoba, przy czym wartosci mniejsze dla wiekszych zasobników cwu.. Reasumując zalecany kocioł o najmniejszej mocy minimalnej czyli 1,8-1,9 kW (Viessman, Immergas) Nie przyłozyliscie sie do wyboru projektanta, co z niego za projektant skoro trzeba szukac pomocy na forum.

Dzięki za odpowiedź. Projektant założył, tak jak pisałam kocioł Viessmann Vitodens 200-W 1,9-13kW z 120l zasobnikiem, który zdaje się spełnia Twoje założenia. To że nie spełnia naszych założeń budżetowych to inna sprawa.

asolt
04-03-2018, 21:03
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Bardzo proszę o poradę jaki wybrać kocioł gazowy. Potrzebujemy ogrzewać nowo wybudowany dobrze ocieplony dom okna 3 szyby o powierzchni ponad 300 m 2 . Mamy zamontowaną podłogówkę na około 240 m 2 pozostałe około 100 m to piwnica z zamontowanymi grzejnikami. Piec będzie współpracował z kominkiem wodnym Hoxter który jest już zamontowany. Cała instalacja spięta w bufor 2000 L LEMET z 3 wężownicami, do którego podepniemy Solary rurowe . Rolę głównego źródła ogrzewania spełniał będzie kocioł gazowy, kominek ma za zadanie go wspomagać .Bierzemy pod uwagę piece Buderus Logmax Plus 192-35iH Viesmann Vitodens 200 W 1,8-35 ewentualnie Bosch GC9000iW 30EB Bardzo proszę o wasze opinie liczę że podałem wszystkie potrzebne informację. Pozdrawiam

Po co kocioł gazowy ma zasilac bufor? czy tylko dla cwu?, instalacja grzewcza powinna byc zasilana z kotla gazowego bezposrednio. Co do typu kotła to Viesmann jest bardzo dobrym wyborem ale niezbyt tanim.

asolt
04-03-2018, 21:04
Dzięki za odpowiedź. Projektant założył, tak jak pisałam kocioł Viessmann Vitodens 200-W 1,9-13kW z 120l zasobnikiem, który zdaje się spełnia Twoje założenia. To że nie spełnia naszych założeń budżetowych to inna sprawa.

Finansowe na pewno spełni Immergas 12 kW

Doli.
04-03-2018, 21:10
Finansowe na pewno spełni Immergas 12 kW

Ok, idę sprawdzać. Dzięki :)

nero32
05-03-2018, 17:59
potrzebuję porady, muszę wymienić kocioł i obecnie zastanawiam się nad De Ditrich MCR3 plus a Immergas Victrix TERA 24 Plus i tu pytanie w co zainwestować?
następne pytanie czy zasobnik cwu 100 ltr wystarczy dla 3 osób - kąpiel, jedna łazienka, prysznic

Giacamix2
06-03-2018, 20:53
Witam myślę nad wymianą pieca węglowego na gazowy dom ma 120 m2 ocieplony 10 cm. styropianem. Kotłownia oddalona od łazienki 8metrów jest to stara instalacja na metalowych rurach 3/4cala. Pobór wody z studni hydrofor. Jaki kocioł najlepszym był by wyborem? Na chwile obecną chce się zapoznać z ogólnymi kosztami jakie mógł bym ponieść.

autorus
07-03-2018, 06:07
Co prawda rodzicie wymieniają gazowy na nowy gazowy ale procedura powinna być podobna.
Najpierw robisz projekt instalacji, zgłaszasz się do urzędu miasta , że robisz termomodernizacje. Piec kondensacyjny dostajesz gratis (przynajmniej w Ciechanowie), podłączenie opłacasz. Sprawdź programy w swojej miejscowości.

Konsultant Viessmann
07-03-2018, 11:04
Witam myślę nad wymianą pieca węglowego na gazowy dom ma 120 m2 ocieplony 10 cm. styropianem. Kotłownia oddalona od łazienki 8metrów jest to stara instalacja na metalowych rurach 3/4cala. Pobór wody z studni hydrofor. Jaki kocioł najlepszym był by wyborem? Na chwile obecną chce się zapoznać z ogólnymi kosztami jakie mógł bym ponieść.

Witaj, co do kosztów, polecam wysłać zapytanie ofertowe - to do niczego nie zobowiązuje i nic nie kosztuje!Formularz znajdziesz TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html)

Napisz może na czym Ci najbardziej zależy i czy masz określony budżet. Co do wymiany starego kotła - sprawdzałeś może, czy Twoja gmina/miasto nie dofinansowuje takich inwestycji?
W razie pytań - służę pomocą!

Giacamix2
07-03-2018, 11:42
Dzięki za odpowiedzi:) przy mojej instalacji piec jednofunkcyjny czy dwu? i jaki? chciałbym się dowiedzieć informacji o piecach jakie podacie. Odnośnie dofinansowania narazie się nie interesuje bo jeszcze gazu nie mam podłaczonego w miejscowości dopiero w tym roku będą robić a chcę wiedzieć o jakich pieca mowa żeby tak nagle nie kupować byle czego.

mikas4
07-03-2018, 21:21
Potrzebuje zakupić dobry i energooszczędny kocioł do nowego domu 140m2 z podłogówką. Dom ocieplony 20cm grafitem i z rekuperacją.
Zastanawiałem się nad AVC którego poleca wiele osób ze względu na dobrą cenę i najlepsze wymienniki. Jeśli chodzi o oszczędność gazu dobrze też sprawdza się De Dietrich. Ale widzę że dużo osób w internecie jednak poleca Wolfa. Czy faktycznie jest on lepszy od tych kotłów które wymieniłem?

kaju
07-03-2018, 21:56
Witam Dziwne pytanie ty pytasz o firmę nie o kocioł.
To tak jak by spytać Jaguar, Volkswagen czy opel.
Każda z tych firm ma kilka rodzai kotłów .
Sprawdź jaki masz w okolicy serwis i ile kosztują przeglądy.
I jaki kocioł chcesz jaki typ.

mikas4
08-03-2018, 05:59
Witam Dziwne pytanie ty pytasz o firmę nie o kocioł.
To tak jak by spytać Jaguar, Volkswagen czy opel.
Każda z tych firm ma kilka rodzai kotłów .
Sprawdź jaki masz w okolicy serwis i ile kosztują przeglądy.
I jaki kocioł chcesz jaki typ.

Myślałem nad
wolf fgb-28
De Dietrich MCR Plus 24
ACV Prestige

kaju
08-03-2018, 08:31
Wybrał bym ten trzeci
Pozdrawiam

A o dobrych kotła mało w necie
Pisze się o kotłach "pospolitych" najtańszych - Nie pisze się o ACV Prestige czy o kotłach Hovala.

wg39070
08-03-2018, 08:45
Wybrał bym ten trzeci
Pozdrawiam

A o dobrych kotła mało w necie
Pisze się o kotłach "pospolitych" najtańszych - Nie pisze się o ACV Prestige czy o kotłach Hovala.

A czy ten ACV popracuje 5 razy dłużej od tego "pospolitego"? Wątpię.

kaju
08-03-2018, 09:24
Wszystkie auta na drogach to Dacia bo tania i się nie psuje hihihi

wg39070
08-03-2018, 09:31
Wszystkie auta na drogach to Dacia bo tania i się nie psuje hihihi

No to żeś zabłysnął. Brawo. A jak tam sprawuje się Twój ACV czy Hoval? A może masz coś "pospolitego", co? W przypadku samochodów można jechać bardzo wygodnie, wygodnie lub tylko jechać. Każdy kocioł tylko i wyłącznie grzeje. Jest lepsze i gorsze grzanie?

Konsultant Viessmann
08-03-2018, 11:20
Dzięki za odpowiedzi:) przy mojej instalacji piec jednofunkcyjny czy dwu? i jaki? chciałbym się dowiedzieć informacji o piecach jakie podacie. Odnośnie dofinansowania narazie się nie interesuje bo jeszcze gazu nie mam podłaczonego w miejscowości dopiero w tym roku będą robić a chcę wiedzieć o jakich pieca mowa żeby tak nagle nie kupować byle czego.

Jedno, czy dwufunkcyjny - takich wątków na forum jest bardzo dużo - sprawdź co pisaliśmy o takich dylematach. Wszystko zależy od Twoich własnych preferencji!

Może łatwiej będzie jak podasz jakieś Twoje typy. Masz określony budżet?

Konsultant marki Junkers
28-03-2018, 13:00
Witajcie, już pytałem w innym temacie, ale chciałbym zapytać jeszcze tu.

Jestem na etapie wyboru kotła kondensacyjnego, po pczewertowaniu dziesiątek stron internetowych zawęziłem wybór do trzech modeli:

- Viessmann Vitodens 242-F
- Bosch GC9000iWM
- Vaillant ecoCompact/4 VSC 206

Dom:
Powierzchnia użytkowa - 146 m2 + garaż, kotłownia, pralnia - 40 m2 (ogrzewane dwoma grzejnikami)
Ogrzewanie podłogowe - 75 m2 (gtylko na parterze i w łazienkach na piętrze)
Grzejniki płytowe tylko w pokojach i tzw.
"drabinki" (Purmo)
Okna - 3-szybowe (w tym 1 szt. HST o wym. 3,6 m x 2,5 m)
Ocieplenie - styropian 20 cm grafit
Ocieplenie dachu - piana
Liczba domowników - 4
Liczba łazienek - 3 (2 prysznice, 1 wanna) + pralnia
Wentylacja - tradycyjna, grawitacyjna
Kominek - tradycyjny.
Zmiekczacz wody.
Dwa obiegi.

Który z powyższych kotłów polecacie?

Wiem, że Viessmann i Vaillant mają wymienniki ze stali nierdzewnej, Bosch natomiast Al-Si.
Zależy mi na zintegrowanym zasobniku ładowanym warstwowo o poj. 150 l lub więcej. Z czego wykonane są zasobniki poszczególnych producentów?

Nie mam też pewności o jakiej mocy kotła potrzebuję, mój wykonawca twierdzi, że 19, a nawet 20 kW to trochę mało i zdecydowanie proponuje mi kocioł o mocy co najmniej 24 kW. Wydaje mi się, że moc jest nieco przeszacowana tym bardziej przy tym poziomie izolacji budynku.

Cena zakupu nie jest priorytetem.

Niestety mam mało czasu na decyzję, stąd też ponowienie pytania w innym temacie.

PS: Jeszcze wczoraj byłem zdecydowany na zakup Viessmann'a, jednak coraz więcej osób namawia mnie na tego Bosch'a. Słusznie?

Witam,

Kocioł Bosch Condens GC9000iW posiada aluminiowo – krzemowy wymiennik ciepła WB5. Wymiennik ten ze względów na parametry wykorzystywany jest do kotłów z wyższej "półki", natomiast w pozostałych kotłach znajdują się wymienniki WB6.

Kocioł o wysokiej sprawności zapewnia szeroką modulację w zakresie do 1 do 10. Umożliwia zabudowę osprzętu takiego jak sprzęgło hydrauliczne, pompy i mieszacz obiegu podłogowego wewnątrz urządzenia, gwarantując w ten sposób wysoką estetykę pomieszczenia. W sprawie doboru odpowiedniej mocy kotła zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers-Bosch. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również wykonają montaż. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch

robbak
28-03-2018, 23:31
Witam wszystkich użytkowników forum.
Jako że obecnie stoję przed wyborem pieca postanowiłem zgłębić wiedzę na temat kotłów gazowych kondensacyjnych. I jak bywa w takich sytuacjach, im więcej czytam tym mniej wiem. Dlatego też postanowiłem zasięgnąć wiedzy forumowiczów. Mój dom to skrajny szereg budowany na ławie bez podpiwniczenia, ściany z porothermu 25 docieplone styropianem 15. Okna 3 szybowe z roletami dach płaski docieplony styropapa 25 cm. w domu będą 2 łazienki (1 prysznic i 1 wanna), 5 domowników, wszędzie podłogówka. Z racji braku osobnego pomieszczenia kocioł stać będzie w łazience, zatem w grę wchodzi 2 funkcyjny piec z wbudowanym zasobnikiem warstwowym. Firma budująca daje Sauniera Isotwin Condens (zbiornik 2x21l), ja zaś zastanawiam się nad dwoma opcjami
- Vaillant VSC 206/4-5 ecoCOMPACT 90
- Viessmann Vitodens 222-F 1,9 19,0kW z zasobnikiem 100L
Symulacja zrobiona na portalu Ciepło Właściwe wskazuje moc grzewczą między 2,7 a 5,4 kW i zużycie na poziomie 109 kWh/m2 (zużycie całkowite 10890 kWh) wg tych wyliczeń kocioł powinien mieć moc ok 12 kW
Teraz pytania, czy kocioł ze zbiornikiem warstwowym ok 100 l obsłuży komfortowo tą nieruchomość, czy 19/20 kW mocy pieca wystarczy no i który z nich wybrać. Raczej nie chciałbym SD (wyższa moc, gorsza modulacja, mniejszy zbiornik) ale jeśli ktoś ma doświadczenia z tym piecem, to chętni poczytam. Noi ostatnie, który z nich wybrać....?
Z góry dziękuję za jakiekolwiek pomocne sugestie.

autorus
29-03-2018, 07:35
Mam tego Wieśka z tą mocą którą podałeś ale nie warstwowy. Nie mam obecnie zmiękczacza wody wiec wolałem nie ryzykować i wziąłem z wężownicą. Wszystko działa bez zarzutu. Jakiej wielkości masz domek?

robbak
29-03-2018, 08:13
Zapomniałem z tego wszystkiego napisać. Powierzchnia domu 100 m2 (2x50). Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
29-03-2018, 09:20
Witam wszystkich użytkowników forum.
zastanawiam się nad dwoma opcjami
- Vaillant VSC 206/4-5 ecoCOMPACT 90
- Viessmann Vitodens 222-F 1,9 19,0kW z zasobnikiem 100L


Witam,
Dziękuję za zainteresowanie produktem Viessmann. Ja ze swojej strony mogę zaoferować pomoc w przypadku Twoich konkretnych pytań na temat danego produktu.
Czekam na zapytania. Służę pomocą

Pozdrawiam!

robbak
29-03-2018, 23:53
Witam,
Dziękuję za zainteresowanie produktem Viessmann. Ja ze swojej strony mogę zaoferować pomoc w przypadku Twoich konkretnych pytań na temat danego produktu.
Czekam na zapytania. Służę pomocą

Pozdrawiam!

Ok korzystając, że mam Pana na podorędziu zapytam, czy 19 kW tego pieca i 100 l w zbiorniku warstwowym wystarczy na 5 osób i ogrzanie 100m? Jaki jest zakres modulacji pieca bo w różnych miejscach czytałem różne dane. Jakie sterowanie wybrać? Z góry dziękuję.

autorus
30-03-2018, 05:59
Zapomniałem z tego wszystkiego napisać. Powierzchnia domu 100 m2 (2x50). Pozdrawiam

To dość istotna informacja, ja ten kocioł mam dla 350m2. Zleć profesjonalne OZC, koszt ok 400zł a będziesz pewien. IMO strasznie dużo Ci wyszło.

Konsultant Viessmann
04-04-2018, 12:34
Ok korzystając, że mam Pana na podorędziu zapytam, czy 19 kW tego pieca i 100 l w zbiorniku warstwowym wystarczy na 5 osób i ogrzanie 100m? Jaki jest zakres modulacji pieca bo w różnych miejscach czytałem różne dane. Jakie sterowanie wybrać? Z góry dziękuję.

Zaczynając budowę jakiejkolwiek instalacji we własnym domu należy zacząć od projektu (koszt projektu zwróci się w zakupie urządzeń) dla dzisiejszego budownictwa spokojnie można przyjmować 50W/m2 zatem jeśli mamy instalatora "pana Henia" co daje grzejniki po 100W/m2 to już na samym zakupie grzejników będą oszczędności na zapłacenie za projekt.
Co do tego czy wody wystarczy dla 5 osób.... nie wiem. Jeśli masz 2 łazienki i w każdej deszczownicę o zapotrzebowaniu 40l/min (i to nie jest największa jaką znalazłem na rynku) to i kocioł 60kW z zasobnikiem 500l może być mało....
Niemcy do uproszczonego doboru zasobnika używają współczynnika nl. Nl rowne 1 to typowe miszkanie (3,5 osoby, łazienka z wanną, 2 zlewy).
Dla kotła Vitodens 222-F o mocy 13/19kW z zasobnikiem 100l ładowanym warstwowo nl=1,8 zatem (przy standardowych łazienkach) wody nie powinno zabraknąć (no chyba, że 31.12 o godz 19:00 jak wszyscy na raz będę chcieli wziąć prysznic by zdążyć na imprezę sylwestrową).

cziko82
10-04-2018, 08:10
Witam proszę o poradę zastanawiam się nad VAILLANT VC 206/5-5 lub DE DIETRICH MCR3 24T
Opis domu powierzchnia ok 170m2 OZC wyliczone na 17.8 kW razem z CWU
dom ocieplony styropian 15cm + wełna na poddaszu 30cm okna PCV . 3 małe pętle podłogówek po ok 2.5m - na zaworach RTL 2 łazienki i kuchnia .
w Domu są 2 łazienki parter + poddasze 2 kuchnie 4ch domowników .Grzanki Purmo.
Aktualnie ogrzewam dom piecem węglowym + zasobnik CWU 150L kospel dwupłaszczyznowy - on pozostaje w piwnicy. Woda ze studni oraz posiadam zmiękczacz wody. Szukam więc pieca jednofunkcyjnego mało awaryjnego Okolice Krakowa serwis dostępny każdej firmy.Po wstępnym rekonesansie wybór padł na te 2 wymienione na początku . Co radzicie może wziąć pod uwagę też inne piece? czy patrzeć na parametr wymiennik stal nierdzewna czy AL Si ?

noc
10-04-2018, 09:55
Witam proszę o poradę zastanawiam się nad VAILLANT VC 206/5-5 lub DE DIETRICH MCR3 24T
Opis domu powierzchnia ok 170m2 OZC wyliczone na 17.8 kW razem z CWU
dom ocieplony styropian 15cm + wełna na poddaszu 30cm okna PCV . 3 małe pętle podłogówek po ok 2.5m - na zaworach RTL 2 łazienki i kuchnia .
w Domu są 2 łazienki parter + poddasze 2 kuchnie 4ch domowników .Grzanki Purmo.
Aktualnie ogrzewam dom piecem węglowym + zasobnik CWU 150L kospel dwupłaszczyznowy - on pozostaje w piwnicy. Woda ze studni oraz posiadam zmiękczacz wody. Szukam więc pieca jednofunkcyjnego mało awaryjnego Okolice Krakowa serwis dostępny każdej firmy.Po wstępnym rekonesansie wybór padł na te 2 wymienione na początku . Co radzicie może wziąć pod uwagę też inne piece? czy patrzeć na parametr wymiennik stal nierdzewna czy AL Si ?

Ten De Dietrich nie nadaje się do Twojego domu, za duża moc.
Vaillant także za duży. Jeśli już chcesz Vaillanta, to weź mniejszy z tej serii 146.
Jeśli masz wokół serwisy wszystkich popularnych marek, możesz wybrać jakikolwiek inny, tańszy o niskiej mocy. Wysoka cena nie gwarantuje ani długowieczności, ani bezawaryjności. Tańsze, często wytrzymują tyle samo bezproblemowo. Ciepło z droższego kotła, nie różni się niczym od ciepła z tańszego.

Konsultant Viessmann
10-04-2018, 20:53
Co radzicie może wziąć pod uwagę też inne piece?

Witam, a zapoznałeś się może z ofertą kotłów kondensacyjnych firmy Viessmann z rodziny Vitodens (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html)?
Zainteresował Cię może któryś z naszych produktów?
Czy zależy Ci może na nowoczesnym sterowaniu? Serwisie 24h?

Zapraszam do dyskusji!

szczypakozy
11-04-2018, 20:17
Pytanie jakich wiele na tym forum
Zakładam ogrzewanie gazowe,dom z lat 80-tych ,ocieplony,ogrzewanie tylko grzejniki, powierzvhnia do ogrzania około 160m2 + 40m2 garaż i teraz dobór pieca jeżeli chodzi o firme i czy montować także czujniki pogody i pokojowe.Firm jest kilka i co tak naprawde proponujecie.Rozglądałem się wywstępnie ale nie wiem jaką firmę wybrać.Dodam jeszcze że mam dofinasowanie z gmniny w kwocie 8 tys wię można sobie pozwolić na coś więcej
Piec ma służyć do ogrzewania domu i wody uzytkowej?
Co myślicie o zasobnikach warstwowych?

Buaya
14-04-2018, 06:23
11 kW???, a po co tak duzo?. Płyta izolowana, 20 cm grafitu na sciany, lokalizacja II strefa, pow. uzytkowa ok 150 m2 to wszystko wskazuje na projektowe obciazenie cieplne ok 6-6,5 kW. Ja rozumiem ze trzeba nieco przewymiarowac moc grzejników podłogowych (do 10%) ale nie az tak bardzo. Cwu doliczamy na poziomie 250-500W/osoba, przy czym wartosci mniejsze dla wiekszych zasobników cwu.. Reasumując zalecany kocioł o najmniejszej mocy minimalnej czyli 1,8-1,9 kW (Viessman, Immergas) Nie przyłozyliscie sie do wyboru projektanta, co z niego za projektant skoro trzeba szukac pomocy na forum.

Witam,u mnie z projektu wyszlo 9kw.Dostalem propozycje na kociol Viessman Vitodens 222-F 13KW polaczony z zasobnikiem 100l ładowanym warstwowo.Tetaz czytam,ze lepiej jednak zrobic zasobnik osobno lub chociaz polaczony wezownica.Poza tym ten Viessman ma zaporowa cene,a z tego co czytam to za polowe tego mam Immergasa.Nie wiem w zasadzie za co place tak duzo.Opowiesci o marce i niem produkcji mnie nie przekonuje.Merc tez jest
niemiecki...Ktos sensownie potrafi doradzic jaki kociol do gazu ziemnego przy takim zapotrzebowaniu plus 4os w domu.Parter 140m²?

Buaya
15-04-2018, 10:55
Witam,u mnie z projektu wyszlo 9kw.Dostalem propozycje na kociol Viessman Vitodens 222-F 13KW polaczony z zasobnikiem 100l ładowanym warstwowo.Tetaz czytam,ze lepiej jednak zrobic zasobnik osobno lub chociaz polaczony wezownica.Poza tym ten Viessman ma zaporowa cene,a z tego co czytam to za polowe tego mam Immergasa.Nie wiem w zasadzie za co place tak duzo.Opowiesci o marce i niem produkcji mnie nie przekonuje.Merc tez jest
niemiecki...Ktos sensownie potrafi doradzic jaki kociol do gazu ziemnego przy takim zapotrzebowaniu plus 4os w domu.Parter 140m²?

podbijam..Ktos cos podpowie?

fotohobby
15-04-2018, 11:20
Vaillant, Buderus, Immergas o mocy maksymalnej 12-14kW
Sprawdz, ile masz dla dsnej marki derwisantow w okolicy jakie kmają stawki za przegląd i wybierz

Buaya
15-04-2018, 16:26
Vaillant, Buderus, Immergas o mocy maksymalnej 12-14kW
Sprawdz, ile masz dla dsnej marki derwisantow w okolicy jakie kmają stawki za przegląd i wybierz

Dzieki wielkie,bede sie rozgladal.

Buaya
16-04-2018, 07:19
Wydaje mi się, że nie. Obowiązuje go umowa z producentem kotła.

To jest Polska..Ewidentnie wudac,ze chlopaki sa na ukladzie.Dziela sie marza i razem chodza na wodke:)Ja bym to zglosil do producenta,niech zmienia serwisanta.

Buaya
16-04-2018, 07:40
Odnośnie kotła jednofungcyjnego i zasobnika to tak czy inaczej nie masz możliwości na cyrkulację więc ro raczej kiepski pomysł.[/QUOTE]

Dlaczego nie ma mozliwosci vyrkulacji i to kiepski pomysl?Rozwin

fotohobby
16-04-2018, 07:47
Moze nie ma dodatkowej rury w instalacji, wiec nie mozna skorzystac z cyrkulacji.

Buaya
17-04-2018, 10:40
Vaillant, Buderus, Immergas o mocy maksymalnej 12-14kW
Sprawdz, ile masz dla dsnej marki derwisantow w okolicy jakie kmają stawki za przegląd i wybierz

Wlasnie jestem po rozmowie z technikiem z firmy Immergas.Twierdzi on zaparcie,ze lepiej wziasc kociol 24kw(czyli tak jak wiekszosc instalatorow radzi),bo ten mniejszy nie dogrzeje tak szybko Cwu po kapieli..Macie odp dlaczego jest tak lansowane duza moc maksymalna.Na moj dom wyszlo niecale 9kw.Teraz pytanie czy Oni wsxyscy opowiadaja brednie i w jakim celu?Przeciez kotly nie roznia sie znacznie w cenie.

wg39070
17-04-2018, 10:44
Wlasnie jestem po rozmowie z technikiem z firmy Immergas.Twierdzi on zaparcie,ze lepiej wziasc kociol 24kw(czyli tak jak wiekszosc instalatorow radzi),bo ten mniejszy nie dogrzeje tak szybko Cwu po kapieli..Macie odp dlaczego jest tak lansowane duza moc maksymalna.Na moj dom wyszlo niecale 9kw.Teraz pytanie czy Oni wsxyscy opowiadaja brednie i w jakim celu?Przeciez kotly nie roznia sie znacznie w cenie.

Tak, oni wszyscy wygadują brednie. Mam kocioł Immer 12 kW oraz zasobnik cwu 160 litrów. Nigdy wody ciepłej nie zabrakło nawet, gdy kocioł zaczął ja grzać w czasie poboru to i tak nadążał bez problemu.

Buaya
17-04-2018, 14:50
Tak, oni wszyscy wygadują brednie. Mam kocioł Immer 12 kW oraz zasobnik cwu 160 litrów. Nigdy wody ciepłej nie zabrakło nawet, gdy kocioł zaczął ja grzać w czasie poboru to i tak nadążał bez problemu.

Co wiecej..Jestem po rozmowie w PSG.Warunki przylaczeniowe wydane byly w tamtym roku na moc 24kw.Wtedy nie mialem tej swiadomosci co teraz i musze skladac znowu wniosek o wydanie warunkow na mniejsza moc..Pani przekonywala mnie,ze nikt nie robi ponizej 24kw i zebym sie zastanowil,bo mi 16kw nie podgrzeje wody i nie da rady.Rece opadaja.Apropo,z kim macie podpisana umowe na przesyl gazu?Kto jest najbardziej atrakcyjny cenowo?

wg39070
17-04-2018, 19:45
Moim dostawcą paliwa gazowego jest PGNiG.

noc
17-04-2018, 22:21
Co wiecej..Jestem po rozmowie w PSG.Warunki przylaczeniowe wydane byly w tamtym roku na moc 24kw.Wtedy nie mialem tej swiadomosci co teraz i musze skladac znowu wniosek o wydanie warunkow na mniejsza moc..Pani przekonywala mnie,ze nikt nie robi ponizej 24kw i zebym sie zastanowil,bo mi 16kw nie podgrzeje wody i nie da rady.Rece opadaja.Apropo,z kim macie podpisana umowe na przesyl gazu?Kto jest najbardziej atrakcyjny cenowo?

Skoro pani z okienka wie lepiej jaki masz dom i jakie potrzeby..., to nie mam pytań. Jak piszesz, ręce opadają.

wg39070
18-04-2018, 06:58
Co ciekawsze, ja gdy podpisywałem umowę na dostawę gazu, kuchenkę policzono mi jako 16 kW ale kocioł tak jak chciałem, czyli 12 kW.

Buaya
18-04-2018, 07:42
Co ciekawsze, ja gdy podpisywałem umowę na dostawę gazu, kuchenkę policzono mi jako 16 kW ale kocioł tak jak chciałem, czyli 12 kW.

U mnie wyliczono 7kw..I tak sie zastanawialem.Dom mam na niecale 9kw.Ale ide w indukcje.Pani z okienka byla bardzo zdziwiona,ze tylko tyle i ze cytuje ,,zrobi Pan na wlasne ryzyko,,:).

wg39070
18-04-2018, 07:49
U mnie wyliczono 7kw..I tak sie zastanawialem.Dom mam na niecale 9kw.Ale ide w indukcje.Pani z okienka byla bardzo zdziwiona,ze tylko tyle i ze cytuje ,,zrobi Pan na wlasne ryzyko,,:).

Też byłem bardzo zdziwiony jak usłyszałem, że 4 palnikowa kuchenka gazowa to 16 kW. Co do kotła jednak zastrzeżeń ani namawiania na większy nie było.

cziko82
19-04-2018, 13:37
Witam proszę o poradę zastanawiam się nad VAILLANT VC 206/5-5 lub DE DIETRICH MCR3 24T
Opis domu powierzchnia ok 170m2 OZC wyliczone na 17.8 kW razem z CWU
dom ocieplony styropian 15cm + wełna na poddaszu 30cm okna PCV . 3 małe pętle podłogówek po ok 2.5m - na zaworach RTL 2 łazienki i kuchnia .
w Domu są 2 łazienki parter + poddasze 2 kuchnie 4ch domowników .Grzanki Purmo.
Aktualnie ogrzewam dom piecem węglowym + zasobnik CWU 150L kospel dwupłaszczyznowy - on pozostaje w piwnicy. Woda ze studni oraz posiadam zmiękczacz wody. Szukam więc pieca jednofunkcyjnego mało awaryjnego Okolice Krakowa serwis dostępny każdej firmy.Po wstępnym rekonesansie wybór padł na te 2 wymienione na początku . Co radzicie może wziąć pod uwagę też inne piece? czy patrzeć na parametr wymiennik stal nierdzewna czy AL Si ?
oki a czy patrzeć na parametr wymiennika stal nierdzewna a alsi? podobno alsi lepszy jest a może zakupic piec firmy VICTRIX 12 X TT 2 ErP ??

Buaya
19-04-2018, 15:39
oki a czy patrzeć na parametr wymiennika stal nierdzewna a alsi? podobno alsi lepszy jest a może zakupic piec firmy VICTRIX 12 X TT 2 ErP ??

Dzisiaj bylem w hurtowni i gosc mnie zbombardowal takim wlasnie tekstem,ze w moich warunkach(kiepska woda) lepsxy bedzie z nierdzewki niz krzemionkowy?Polecal Aristona razem z zasobnikiem posiadajacym anode tytanowa..Jesli dobr,e pamietam..Tylko,ze ten piec moduluje od 4,5..A mowilem,ze zalexy mi na jak najnizszej modulacji.. Ciekawe jak Ariston ,,wspomaga,, takich sprzedawcow..?

cziko82
20-04-2018, 09:41
też szukam pieca tylko że u mnie jest woda oki bo mam zmiękczacz .po paru wizytach w hurtowniach i rozmów z instalatorami każdy wciska to co chyba najlepiej się sprzedaje. Można oszaleć. Dalej jetem w kropce bo nie wiem jaki piec zakupić do siebie

Buaya
22-04-2018, 17:15
A jest ktos w temacie kotlow Viessman.Mam dobra oferte na V 222-f,tylko,ze zabudowany razem z zasobnikiem.

Konsultant marki Junkers
08-05-2018, 09:23
Potrzebuje zakupić dobry i energooszczędny kocioł do nowego domu 140m2 z podłogówką. Dom ocieplony 20cm grafitem i z rekuperacją.
Zastanawiałem się nad AVC którego poleca wiele osób ze względu na dobrą cenę i najlepsze wymienniki. Jeśli chodzi o oszczędność gazu dobrze też sprawdza się De Dietrich. Ale widzę że dużo osób w internecie jednak poleca Wolfa. Czy faktycznie jest on lepszy od tych kotłów które wymieniłem?

Witam,

Jeżeli szuka Pan dobrego i energooszczędnego kotła kondensacyjnego, zachęcam do wyboru kotła Cerapur lub Bosch Condens marki Junkers-Bosch. Nasze kotły posiadają palnik o wysokiej modulacji mocy cieplnej, która zaczyna się już od 2,7 KW. Jest to doskonałe rozwiązanie do montażu w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Moderowano
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch

Konsultant Viessmann
08-05-2018, 13:30
A jest ktos w temacie kotlow Viessman.Mam dobra oferte na V 222-f,tylko,ze zabudowany razem z zasobnikiem.

Witam, w czym problem? Mogę jakoś pomóc?

mariuszolsztyn
08-05-2018, 18:58
Witam. Poszukuję porady jaki kocioł gazowy kupić.

Opis domu:
- dwupiętrowy bliźniak (parter 32m2+garaż 17,5m2 usytuowany po środku budynku; poddasze 45m2)
- dom ogrzewany gazem
- ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych
- na parterze 4, a na poddaszu 6 obszarów grzewcze
- na parterze pokój z aneksem(26m2) i łazienka(3,5m2), w której będzie ulokowany piec
- poddasze z 3 sypialniami i łazienką

Myślałem o kotle kondensacyjnym jednofunkcyjnym dobrej jakości z zasobnikiem. Ze względu na moje małe doświadczenie w tym obszarze, pomocna okaże się każda porada.

Colander
09-05-2018, 10:47
Mam podobne wymagania i po lekturze wątku wychodzi, że znaczenie ma jak najmniejsza moc minimalna, bliskość serwisu. Reszta to szczegóły.

Konsultant Viessmann
09-05-2018, 13:10
Mam podobne wymagania i po lekturze wątku wychodzi, że znaczenie ma jak najmniejsza moc minimalna, bliskość serwisu. Reszta to szczegóły.

Witajcie, jeśli chodzi o moc - chodzi o szeroki zakres modulacji kotła. Moc minimalna również jest ważna. Zobaczcie na parametry kotła Vitodens 200-W.
- Wysokosprawny wiszący kocioł kondensacyjny: 1,9-13/16 kW
- c.w.u. ogrzewana w osobnym zbiorniku: 100, 120 lub 150 l ustawionym pod kotłem, lub 160, 200, 300 l - obok kotła
- z palnikiem promiennikowym MatriX
- z systemem kontroli i optymalizacji spalania Lambda Pro Control
- z wymiennikiem Inox-Radial ze stali szlachetnej i 10-letnim okresem gwarancji
- regulator pogodowy Vitotronic 200 z dużym kolorowym wyświetlaczem dotykowym
- menadżer energii pozwala kontrolować zużycie gazu i energii elektrycznej, aktualną moc z jaką pracuje kocioł i rozkład temperatury w zasobniku c.w.u.

To tylko z jeden z produktów. Pod rozwagę polecam również kocioł VITODENS 222-F, to gazowy kompaktowy kocioł kondensacyjny z wbudowanym, emaliowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo lub zasobnikiem ciepłej wody użytkowej z wężownicą rurową, znamionowa moc cieplna: od 1,8 do 35 kW (z ładowanym zasobnikiem c.w.u.) lub od 1,9 do 26 kW (z wężownicowym podgrzewaczem c.w.u.).

Moderowano

W razie jakichkolwiek pytań - służę pomocą!

gutozaur
17-05-2018, 09:16
Witam.
Od dłuższego czasu obserwuje ten wątek. Kilka razy również zadałem pytania, ale ciągle nie mogłem tego skonfrontować z fachowcami i mieszkaniem, ponieważ dopiero je odebrałem. Zaprosiłem już dwóch fachowców i zrobiłem odkrywki podłogi i co mogę powiedzieć.

Najpierw o domu.
Dom ponad 100 lat. Parter domu dwurodzinnego, podpiwniczony, w piwnicy będzie grzane bo będzie firma, nade mną grzane bo sąsiad. Wysokość pomieszczeń 3,60m. Stropy tak jak się robiło kiedyś-legary, deski, "żużel', tylko w łazience jest wylewka. Ściany 25cm cegły - 5 cm pustej przestrzeni - 25 cm cegły, dom nieocieplony. 115m2 powierzchni + 10m2 oranżerii która będzie odcięta od domu drzwiami balkonowymi. Wszystkie okna wymienione na nowe. UW około 1.0 na każde okno. Wentylacja grawitacyjna.

Teraz fachowcy
1. Odnoszę wrażenie że zatrzymał się w czasie 20 lat temu. Nie idzie za nowym tak jakby sugerował tylko to na czym się zna. Zero szkoleń itd. Wiem, że robi dobrze, bo jest z polecenia jednak nie wiem czy takie podejście jest dobre. Jego propozycja to piec "starego" typu, nie kondensat, zero podłogówki, czyli tak jak jest teraz tylko wymieniam na nowe, bo piec ma już ze 20 lat a instalacja i grzejniki około 12. Ceny jeszcze nie znam.

2. Drugi fachowiec też starszy, też z polecenia ale zupełnie inna bajka, konkretny gość. Też wiem że robi dobrze. Jego propozycja jest kondensat, grzejniki + podłogówka w łazience i wszystko zasilane na temperaturze podłogówki z przewymiarowanymi grzejnikami. Ceny też jeszcze nie znam, mam je otrzymać za kilka dni.

Wiadomo że opcja druga bedzie droższa bo sama technologia jest droższa, ale pytanie co wybrać? Dodam, że obaj preferują Vailanty, Usłyszałem, że kondensat z drugiej wyceny to w sklepie koszt 8 tys. ale ze zniżką 5 tys. Nie wiem jeszcze nic jaki model i nie wiem czy to tylko takie gadanie, ale mówił, że to dobre piece i jak dbasz to nie masz problemu. Zapytałem o Immergasa Pana numer 2 i powiedział (mam wrażenie szczerze), że znam osoby które mają Immeragsy i są zadowoleni, znam takich co są niezadowoleni ale tak samo jest z Vailantami, Immergas to dobra firma, ale ja preferuje Vailanty. Jak będziesz dbał to będzie dobrze. To były jego słowa. Teraz pytanie czy mam forsować swojego Immergasa jeżeli on lepiej się czuje w Vailantach? Tak jak mówiłem, facet konkret, widać że ma wiedzę i jest szczery. Zadawałem mu różne pytania, które podwyższały cene inwestycji i odradzał więc mam wrażenie że uczciwy zresztą z polecenia. Zasugerował również podłogówkę w łazience i dlatego cały dom zasilany na 55C. W reszcie domu się nie da ze względu na strop. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Konsultant marki Junkers
17-05-2018, 13:24
Witam. Poszukuję porady jaki kocioł gazowy kupić.

Opis domu:
- dwupiętrowy bliźniak (parter 32m2+garaż 17,5m2 usytuowany po środku budynku; poddasze 45m2)
- dom ogrzewany gazem
- ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych
- na parterze 4, a na poddaszu 6 obszarów grzewcze
- na parterze pokój z aneksem(26m2) i łazienka(3,5m2), w której będzie ulokowany piec
- poddasze z 3 sypialniami i łazienką

Myślałem o kotle kondensacyjnym jednofunkcyjnym dobrej jakości z zasobnikiem. Ze względu na moje małe doświadczenie w tym obszarze, pomocna okaże się każda porada.

Witam,

Przy podanych przez Pana parametrach najlepiej zastosować jednofunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny o mocy ok. 14kW współpracujący z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Kocioł, który mogę polecić to ...moderowano.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

noc
17-05-2018, 20:33
Witam.
Od dłuższego czasu obserwuje ten wątek. Kilka razy również zadałem pytania, ale ciągle nie mogłem tego skonfrontować z fachowcami i mieszkaniem, ponieważ dopiero je odebrałem. Zaprosiłem już dwóch fachowców i zrobiłem odkrywki podłogi i co mogę powiedzieć.

Najpierw o domu.
Dom ponad 100 lat. Parter domu dwurodzinnego, podpiwniczony, w piwnicy będzie grzane bo będzie firma, nade mną grzane bo sąsiad. Wysokość pomieszczeń 3,60m. Stropy tak jak się robiło kiedyś-legary, deski, "żużel', tylko w łazience jest wylewka. Ściany 25cm cegły - 5 cm pustej przestrzeni - 25 cm cegły, dom nieocieplony. 115m2 powierzchni + 10m2 oranżerii która będzie odcięta od domu drzwiami balkonowymi. Wszystkie okna wymienione na nowe. UW około 1.0 na każde okno. Wentylacja grawitacyjna.

Teraz fachowcy
1. Odnoszę wrażenie że zatrzymał się w czasie 20 lat temu. Nie idzie za nowym tak jakby sugerował tylko to na czym się zna. Zero szkoleń itd. Wiem, że robi dobrze, bo jest z polecenia jednak nie wiem czy takie podejście jest dobre. Jego propozycja to piec "starego" typu, nie kondensat, zero podłogówki, czyli tak jak jest teraz tylko wymieniam na nowe, bo piec ma już ze 20 lat a instalacja i grzejniki około 12. Ceny jeszcze nie znam.

2. Drugi fachowiec też starszy, też z polecenia ale zupełnie inna bajka, konkretny gość. Też wiem że robi dobrze. Jego propozycja jest kondensat, grzejniki + podłogówka w łazience i wszystko zasilane na temperaturze podłogówki z przewymiarowanymi grzejnikami. Ceny też jeszcze nie znam, mam je otrzymać za kilka dni.

Wiadomo że opcja druga bedzie droższa bo sama technologia jest droższa, ale pytanie co wybrać? Dodam, że obaj preferują Vailanty, Usłyszałem, że kondensat z drugiej wyceny to w sklepie koszt 8 tys. ale ze zniżką 5 tys. Nie wiem jeszcze nic jaki model i nie wiem czy to tylko takie gadanie, ale mówił, że to dobre piece i jak dbasz to nie masz problemu. Zapytałem o Immergasa Pana numer 2 i powiedział (mam wrażenie szczerze), że znam osoby które mają Immeragsy i są zadowoleni, znam takich co są niezadowoleni ale tak samo jest z Vailantami, Immergas to dobra firma, ale ja preferuje Vailanty. Jak będziesz dbał to będzie dobrze. To były jego słowa. Teraz pytanie czy mam forsować swojego Immergasa jeżeli on lepiej się czuje w Vailantach? Tak jak mówiłem, facet konkret, widać że ma wiedzę i jest szczery. Zadawałem mu różne pytania, które podwyższały cene inwestycji i odradzał więc mam wrażenie że uczciwy zresztą z polecenia. Zasugerował również podłogówkę w łazience i dlatego cały dom zasilany na 55C. W reszcie domu się nie da ze względu na strop. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Na co Ci te przewymiarowane grzejniki na ścianach? To utrudnia aranżację wnętrz i podraża koszt instalacji.
Jaki kocioł nie wybierzesz, to ciepło będziesz miał takie samo. Cena zakupu nie gwarantuje ani bezawaryjności ani trwałości. Często warto grzać tanim kotłem z łatwo dostępnym serwisem.

gutozaur
18-05-2018, 04:51
Jak mniemam większe grzejniki są po to, aby ogrzały dom wykorzystując temperaturę zasilania 55C. Dzięki temu zachodzi kondensacja i mamy realną oszczędność. Wiem że to problem jeżeli chodzi o aranżacje ale to można przeżyć. Jasne, chętnie wybiorę tańszy piec, bo każdy się psuje a ja do Niemców nie mam zaufania. Dla mnie niemieckie to teraz syf i chętnie wybrałbym co innego, ale co? Na forum chwalą immeragsa i ACV. Który model którego pieca wybrać? Jako że wymieniam piec ze starego to jeszcze w tym roku nie muszę iść w kondensata więc moge też wybrać zwykły piec, ale czy warto? Jeżeli tak to jaki?

1950
18-05-2018, 05:13
nie warto brać innego kotła niż kondensat,
spojrzyj na francuzów
De Dietrich MCR-y
Chaffoteaux Talia-jednofunkcyjny, Pigma-dwufunkcyjny
ewentualnie włoszczyzna Ariston
wszystko w granicach do 5 tyś.
ważny jest serwis i minimalna moc,

piotrulex
18-05-2018, 12:37
Podpinam się pod temat. Zmieniam z ekogroszku na gaz ziemny. Najpóźniej w wakacje kupuję kocioł tylko nie mam pojęcia jaki. 1 czy 2 funkcyjny? Jak 2 to czy z jakimś zasobnikiem na juz podgrzaną wodę? Dylematów sporo gdyż brak elementarnej wiedzy. Dom jak w podpisie, piwnica nieogrzewana. Ekogroszku starczało na sezon grzewczy 2,5-3t. Letem woda grzana prądem gdyz zbiornik ma wężownice i grzałke. Zbytnio ciepłolubni je jesteśmy, oszczędzamy wode i ogólnie ekoludzie z nas :) Piec obliczono na 24 czy 25KW

Musi byc jakaś tam kategoria A lub lepsza gdyz na takowy mam dofinasowanie

teres
18-05-2018, 21:07
Jak masz zasobnik, to pewnie jesteście przyzwyczajeni do dużej dostępności ciepłej wody. Stąd proponowałbym 1 funkcyjny. Co do marki pełna dowolność, popatrzeć na ceny przeglądów, ceny kotła itd. Na nieduży metraż spokojnie wystarczy kocioł o mocy < 15kW. Patrz żeby miał niską moc minimalną, to nie będzie taktował.

piotrulex
21-05-2018, 09:22
Jak masz zasobnik, to pewnie jesteście przyzwyczajeni do dużej dostępności ciepłej wody. Stąd proponowałbym 1 funkcyjny. Co do marki pełna dowolność, popatrzeć na ceny przeglądów, ceny kotła itd. Na nieduży metraż spokojnie wystarczy kocioł o mocy < 15kW. Patrz żeby miał niską moc minimalną, to nie będzie taktował.

Tak, mamy zbiornik pewnie ze 100-120l ale tak mało też wody zuzywamy że zastanawialismy sie nawet nad przepływowym podgrzewaczem

Tak jest ustawione, ze woda podgrzewa sie jedynie do około 42 stopni na jakies 2h przed wieczornym prysznicem. W ciagu dnia jedynie w letniej wodze mycie zębów czy dłoni. Mało jesteśmy w domu, uzywamy zmywarki itd. Nie uzywamy cyrkulacji CWU choc taką posiadamy. Mało zużywamy wody w ciagu dnia więc zanim by ciepła doleciałą to już nam by była zbedna

Dylematów sporo wiec sami niewiemy na co sie zdecydować

Tysiak w lewo czy prawo nie robi w zakupie różnicy. Wżne aby był to dobry wybór, tanie użytkowanie pod nasze potrzeby i na lata swiąty spokój

gutozaur
21-05-2018, 11:05
nie warto brać innego kotła niż kondensat,
spojrzyj na francuzów
De Dietrich MCR-y
Chaffoteaux Talia-jednofunkcyjny, Pigma-dwufunkcyjny
ewentualnie włoszczyzna Ariston
wszystko w granicach do 5 tyś.
ważny jest serwis i minimalna moc,

Minimalna moc to wiem, jeżeli chodzi o przeglądy to zakładam, że gość, który bedzie przeglądał moją istnalację to ten, który ją zrobi, więc czy cena nie będzie bardzo zbliżona w każdej marce pieca? Kondensaty oszczędne są, ale jak coś grubszego walnie to lepiej nowy piec kupić.

przemo1
21-05-2018, 11:17
Teraz to chyba ciężko kupić nie-kondensat (nie sprawdzałem ostatnio, może się coś zmieniło). A pisząc o przeglądach, 1950 miał chyba na myśli przeglądy gwarancyjne (i po) kotła. W naprawie też raczej nie są wiele droższe od atmosferycznych, to bardziej kwestia "generacji" i marki kotła.

Motce*
21-05-2018, 21:01
Witam szanowne grono :)
Załapałem się na program wymiany kotła na gazowy i potrzebuję porady jaki wybrać.
Po audycie energetycznym dostałem wyliczenia że kocioł gazowy ma mieć moc maksymalną 24kW.
Mieszkam w dużym starym domu (według projektu ma 255m2 powierzchni użytkowej netto) zbudowanym z podwójnego pustaka, dobrze ocieplonym od poziomu ziemi do góry, ale ze starą instalacją CO i ogrzewaniem grzejnikowym, jedną podłogówką ale połączoną z grzejnikami.
Pojemność instalacji CO to jakieś 320 litrów.
Dodatkowo jest zasobnik wody CWU o pojemności 250l ale jest możliwe że w przyszłym roku pojawi się pompa ciepła powietrzna do podgrzewania CWU.

Jaki byście polecili kocioł albo chociaż jakiej marki? To co udało mi się dowiedzieć do tej pory to najlepiej żeby miał jak najmniejszą możliwą minimalną moc. Instalator, który od zawsze działa u mnie w domu, poleca Vaillanta wiszącego, ale czy vaillant to nie jest cena za samą markę? Głównie chodzi mi o ewentualne naprawy i serwis.

Zależy mi też żeby kocioł współpracował z dobrym sterownikiem pogodowym i pokojowym jednocześnie.
Znajomy pracuje w firmie Hoval i mógłbym mieć dobrą cenę na taki kocioł - ale czy warto?

Liczę na Waszą pomoc i z góry dziękuję.

gutozaur
22-05-2018, 08:24
Teraz to chyba ciężko kupić nie-kondensat (nie sprawdzałem ostatnio, może się coś zmieniło). A pisząc o przeglądach, 1950 miał chyba na myśli przeglądy gwarancyjne (i po) kotła. W naprawie też raczej nie są wiele droższe od atmosferycznych, to bardziej kwestia "generacji" i marki kotła.

Pan mówił, że tam jest jakaś część a raczej element, który jak pójdzie to 2800 z robocizną a piec kosztuje 5000 zł. To jak piec będzie "stary" (5-10 lat) to już nie warto naprawiać. To atmosferyka można mieć za tyle nowego. Fakt więcej spali, ale mniej kosztuje początkowo, więc różnice w cenie można włożyć do szuflady na naprawę lub kupując kondensat oszczędności na gazie można odkładać do szuflady na następny piec. :)

przemo1
22-05-2018, 09:06
Nie wiem, o jakiej części Pan mówił, ale dla mnie atmosferyk to mniejsze bezpieczeństwo i większe wymagania do kotłowni. Ale to moja subiektywna opinia. :)

gutozaur
22-05-2018, 09:49
Nie wiem, o jakiej części Pan mówił, ale dla mnie atmosferyk to mniejsze bezpieczeństwo i większe wymagania do kotłowni. Ale to moja subiektywna opinia. :)

No dobrze, bezpieczeństwo przede wszystkim. Co do wymagań kotłowni już wszystko wiem, warunki są, kominiarz był także damy radę. Dzięki za pomoc

1950
22-05-2018, 11:30
kotły atmosferyczne zgodnie z dyrektywą UE nie są produkowane już od co najmniej 3 lat, dlatego musisz sobie zdać sprawę z tego ż,e teraz wyprzedawane są remanenty tych kotłów,
jedynie kondensat

piotrulex
22-05-2018, 14:06
Witam szanowne grono :)
Załapałem się na program wymiany kotła na gazowy i potrzebuję porady jaki wybrać.
.

To chyba jakaś ogólnopolska akcja bo u mnie w okolicznych gminach też "Ochrona Środowiska" dawała 2 koła i Gmina kolejne 2 dokładała. Całe 10 domów z 5 tysięcznej gminy na to się załapalo :)

Jako, że o gazie nie wiem nic to pytań będzie więcej ...

adrux
03-06-2018, 10:56
Witam, potrzebuję sugestii/pomocy w wyborze.
Projekt Wiosenny Powiew pow. uzytkowa 99m2 + kotłownia + garaż w bryle całość ok. 150m2 + poddasze użytkowe ok 50m2.
Elewacja 20cm białego austrotherm, podłogi 20cm wentylacja grawitacyjna, brama garażowa wiśniowski unipro.
Na chwilę obecną(bez poddasza) ogrzewanie podłogowe + 5 grzejników (2 w pomieszczeniach sypialnianych, 1 ręcznikowiec, 1 kotłownia, 1 garaż),
okna winergetic premium oknoplast, góra jeszcze nie ocieplona - będzie piana. 2 osoby dorosłe + córka. Stacja uzdatniająca + niezależna nitka do kuchni.
Hydraulik proponuje cyrkulację ze względu na sporą odległość kuchni od kotłowni.

Wstępnie zastanawiam się nad kotłem jednofunkcyjnym + zasobnik 160l. + instalacja solarna.

WOLF CGB-2 14 / 1,8 – 14 kW
Buderus Logamax plus GB062-14V2 / 2-15,2 kW
Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP / 1,9-12 kW
Viessmann VITODENS 200-W / 1,9 - 19,0 kW

kolejność przypadkowa serwis taka sama odległość, co będzie najrozsądniejszym wyborem?

Konsultant Viessmann
05-06-2018, 12:10
Witam, potrzebuję sugestii/pomocy w wyborze.
Projekt Wiosenny Powiew pow. uzytkowa 99m2 + kotłownia + garaż w bryle całość ok. 150m2 + poddasze użytkowe ok 50m2.

Wstępnie zastanawiam się nad kotłem jednofunkcyjnym + zasobnik 160l. + instalacja solarna.

WOLF CGB-2 14 / 1,8 – 14 kW
Buderus Logamax plus GB062-14V2 / 2-15,2 kW
Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP / 1,9-12 kW
Viessmann VITODENS 200-W / 1,9 - 19,0 kW

kolejność przypadkowa serwis taka sama odległość, co będzie najrozsądniejszym wyborem?

Witam,
Cieszy mnie to, że bierzesz pod uwagę rozwiązanie oparte o produkt marki Viessmann! Ja naturalnie polecam właśnie produkty z rodziny Vitodens.
Zapraszam do złożenia niezobowiązującego zapytania ofertowego z wyceną : TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html)formularz zgłoszeniowy.
Jeśli mogę podpowiedzieć, to jeśli serwis masz w tej samej odległości to może zwróć uwagę, że Viessmann ma infolinię serwisową 24h :)

W razie pytań o urządzenie - służę pomocą!

Konsultant marki Junkers
05-06-2018, 14:58
Witam szanowne grono :)
Załapałem się na program wymiany kotła na gazowy i potrzebuję porady jaki wybrać.
Po audycie energetycznym dostałem wyliczenia że kocioł gazowy ma mieć moc maksymalną 24kW.
Mieszkam w dużym starym domu (według projektu ma 255m2 powierzchni użytkowej netto) zbudowanym z podwójnego pustaka, dobrze ocieplonym od poziomu ziemi do góry, ale ze starą instalacją CO i ogrzewaniem grzejnikowym, jedną podłogówką ale połączoną z grzejnikami.
Pojemność instalacji CO to jakieś 320 litrów.
Dodatkowo jest zasobnik wody CWU o pojemności 250l ale jest możliwe że w przyszłym roku pojawi się pompa ciepła powietrzna do podgrzewania CWU.

Jaki byście polecili kocioł albo chociaż jakiej marki? To co udało mi się dowiedzieć do tej pory to najlepiej żeby miał jak najmniejszą możliwą minimalną moc. Instalator, który od zawsze działa u mnie w domu, poleca Vaillanta wiszącego, ale czy vaillant to nie jest cena za samą markę? Głównie chodzi mi o ewentualne naprawy i serwis.

Zależy mi też żeby kocioł współpracował z dobrym sterownikiem pogodowym i pokojowym jednocześnie.
Znajomy pracuje w firmie Hoval i mógłbym mieć dobrą cenę na taki kocioł - ale czy warto?

Liczę na Waszą pomoc i z góry dziękuję.

Witam,

Przy podanych przez Pana parametrach zachęcam do sprawdzenia kotła jednofunkcyjnego Cerapur ZSB 24-5C, o mocy 24kW wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Kocioł posiada szeroką modulację mocy palnika od 3,4 do 25,3 kW dla parametrów pracy 40/30°C. Kocioł charakteryzuje się łatwą obsługą dzięki czytelnemu panelowi sterowania Bosch Heatronic 4. W celu doboru oraz montażu kotła zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers - Bosch. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Konsultant marki Junkers
06-06-2018, 14:02
też szukam pieca tylko że u mnie jest woda oki bo mam zmiękczacz .po paru wizytach w hurtowniach i rozmów z instalatorami każdy wciska to co chyba najlepiej się sprzedaje. Można oszaleć. Dalej jetem w kropce bo nie wiem jaki piec zakupić do siebie

Witam,

Do instalacji z kotłami, które posiadają wymienniki aluminiowo – krzemowe nie należy wlewać wody z domowej stacji zmiękczającej. W kotłach o mocy do 50 kW należy zgodnie z instrukcja użyć wody wodociągowej a w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych użyć jednorazowych kartrydży zmiękczających.
Dla kotłów powyżej 50 kW należy używając tylko i wyłącznie wody zdeminaralizowanej.
W sprawnie doboru oraz montażu odpowiedniego typu kotła polecam skontaktować się z jednym z autoryzowanych instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Więcej informacji o kotłach kondensacyjnych znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch

robos2234
07-06-2018, 21:06
Witajcie, jeśli chodzi o moc - chodzi o szeroki zakres modulacji kotła. Moc minimalna również jest ważna. Zobaczcie na parametry kotła Vitodens 200-W.
- Wysokosprawny wiszący kocioł kondensacyjny: 1,9-13/16 kW
- c.w.u. ogrzewana w osobnym zbiorniku: 100, 120 lub 150 l ustawionym pod kotłem, lub 160, 200, 300 l - obok kotła
- z palnikiem promiennikowym MatriX
- z systemem kontroli i optymalizacji spalania Lambda Pro Control
- z wymiennikiem Inox-Radial ze stali szlachetnej i 10-letnim okresem gwarancji
- regulator pogodowy Vitotronic 200 z dużym kolorowym wyświetlaczem dotykowym
- menadżer energii pozwala kontrolować zużycie gazu i energii elektrycznej, aktualną moc z jaką pracuje kocioł i rozkład temperatury w zasobniku c.w.u.

To tylko z jeden z produktów. Pod rozwagę polecam również kocioł VITODENS 222-F, to gazowy kompaktowy kocioł kondensacyjny z wbudowanym, emaliowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo lub zasobnikiem ciepłej wody użytkowej z wężownicą rurową, znamionowa moc cieplna: od 1,8 do 35 kW (z ładowanym zasobnikiem c.w.u.) lub od 1,9 do 26 kW (z wężownicowym podgrzewaczem c.w.u.).

Moderowano

W razie jakichkolwiek pytań - służę pomocą!

Witam
mam pytania do konsultanta i do forumowiczów
dostałem wycenę na całą kotłownie na piecu gazowy j.w. 17 tys.
w tym
kocioł Vitodens 222-f 19KW z poj 100l
zestaw bazowy szacht 60/100
rura spalinowakolanko sps 60/100 2 szt
naczynie przeponowe do co 25l
grupa bezp. do 3 bar
naczynie przeponowe do cwu 12l
armatura i montaż

moje pytanie czy cena jest ok ?
czy warto zainwestować w taki piec gazowy czy brać tańszy bo różnicy między tańszym nie zauważę ?
jaka jest modulacja pieca i z czym to się je czy mniej lepiej czy więcej lepiej ?

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6619 W
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9161 kWh/rok

Konsultant Viessmann
11-06-2018, 14:32
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6619 W
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9161 kWh/rok

6619 W to maksymalne zapotrzebowanie na moc przy temperaturze, czyli przy -20C na zewnątrz. Oczywiście takie temperatury występują sporadycznie zatem praktycznie przez cały czas będzie potrzebna dużo mniejsza moc. Wg mnie najważniejszym jest możliwość dopasowania się kotła do aktualnego zapotrzebowania. Patrząc zatem na samo CO najlepszy byłby kocioł o zakresie modulacji od 0 do 7,0kW. Oczywiście musimy uwzględnić moc potrzebną na podgrzew ciepłej wody co da nam kocioł idealny o zakresie pracy od 0 do np. 19kW. Nie istnieją urządzenia idealne ale staramy się jak najbardziej do nich zbliżyć, stąd moc minimalna kotłów Vitodens serii 2xx jest jedną z najniższych (o ile nie najniższą) na rynku.

matiix
13-06-2018, 08:09
Gdzie w wieliczce kupujesz piec. Niedaleko ciebie mają dobrą cene na Imergassa i chyba też taki kupuje

pado
16-06-2018, 08:30
Od prawie 3 lat użytkuję Termeta Golda 25 . Wszyscy mówili nie , a jak go kupiłem i jest zupełnie bezproblemowy jak na razie . Znajomy ma taki od prawie 4 lat i też bez kłopotu. Mój kuzyn kupił Wolfa i ma pecha padł 2 razy w zimie i czekał po 3 dni za serwisantem. ale to może być zawsze przypadek bo Wolf to porządne piece.

Gargson
17-06-2018, 19:48
Witam, proszę o poradę / sugestie w doborze kotła gazowego dla domu parterowego o pow. użytkowej 125m2 (wliczony w to pomieszczenie gospodarcze) bez garażu, stropodach z izolacja styropian 30cm, izolacja podlogi styropian 10cm, izolacja scian zew. styropian 20cm.

Polowa domu z wysokoscia 2.5m natomiast druga polowa domu z wysokościa pokoi 3.7m (czy wysokosc ma znaczenie przy doborze mocy kotla?). Zapotrzebowanie wedlug projektu 4.5kWh/rok. Dom ma byc ogrzewany podlogowo za pomoca kotla kondensacyjnego. Wentylacja bedzie mechaniczna z odzyskiem ciepla

Konsultant marki Junkers
18-06-2018, 08:12
To chyba jakaś ogólnopolska akcja bo u mnie w okolicznych gminach też "Ochrona Środowiska" dawała 2 koła i Gmina kolejne 2 dokładała. Całe 10 domów z 5 tysięcznej gminy na to się załapalo :)

Jako, że o gazie nie wiem nic to pytań będzie więcej ...

Witam,

Dofinansowanie do zakupu i montażu kotłów gazowych jest bardzo dobrą inicjatywą, która na pewno wpłynie na znaczną poprawę jakości powietrza. Spalanie gazu ziemnego emituje znacznie mniejsze ilości dwutlenku węgla oraz praktycznie całkowicie nie emituje pyłów. Należy wspomnieć, że wiele z wymienianych kotłów stałopalnych to kotły starego typu, w których można spalać wszystkiego typu paliwa stałe, przez co spalane są także śmieci. Jest to największe zagrożenie dla środowiska, ponieważ podczas spalania tworzyw sztucznych emitowane są trujące związki chemiczne do atmosfery.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

piotrulex
18-06-2018, 10:51
Zużywamy bardzo mało ciepłej wody, jedynie wieczorne prysznice. Jest zmywarka, często nas nie ma, wieczorem bywamy na basenie i tam się kąpiemy

Czy jest senns montowania zbiornika na ktory nas wszyscy namawiają?

Chcemy 2-funkcyjny na zasadzie podgrzewacza przepływowego

Łazienka tuż nad kotłownią

piotrulex
18-06-2018, 17:42
Hydraulik również proponuję nastepujace rozwiazanie aby obnizyć kkoszty rury, gdyz komin ma z 10m

W kanał wentylacyjny wpuscić zwykłą, pojedynczą rurę spalinową a dookoła w czystym kanale będzie szło powietrze do kotła

Dobrze wyczyscić kanał spalinowy i w nim zrobić wentylacyjny

Ktos ma w tym temacie doświadczenie?

Jest propozycja Votodensa 100 2F za 5400+8% vat Sensownie?

Inna firma daje:
50 - 3800
100 - 6100
juz brutto

Zastanawiam się nad tą 50-ką bo w parametrach róznicy wielkiej nie widzę a w cenie i owszem. Ktoś ma głębszą wiedzę w tym temacie?

Za przyłącze 8m od skrzynki oraz wszelkie przeróbki za robociznę 2,5 tysia. Teraz na ekogroszek

Projekt inst. wew - 450

Mapka do celów projektowych od geodety - 340

Do zaakceptowania?

Dla mnie brzmi znosnie

gutozaur
19-06-2018, 07:30
Jestem już po oględzinach fachowców, jedną wycenę już mam, dzisiaj powinna być druga i do końca tygodnia trzecia. Teraz chciałbym zasięgnąć porady. Przypomnę stary dom 50 cm z pusktą powietrzną bez ocieplenia, parter, piwnica grzana, nade mną grzane, wysokość pomieszczeń 3,6. Jak zaczynałem ten temat to mało jeszcze wiedziałem, teraz wiem więcej i chciałem właśnie się poradzić. Podam tylko różnice między instalacjami, bo reszta taka sama.
Fachowiec 1
Piec Vaillant ecotec pure 226 z zasobnikiem, instalacja w miedzi
Fachowiec 2
Piec Buderus GB062 z zasobnikiem, instalacja w pexach z łączeniami (kolankami)
Fachowiec 3
Piec Vaillant ecotec pro z zasobnikiem, instalacja w pexach bez żadnych połączeń.

Reszta to samo, teraz pytanie co wybrać? Czy są znaczące różnice?

marek2122
03-07-2018, 18:24
Witam,
potrzebuję pomocy przy wyborze pieca gazowego kondensacyjnego. Macie może jakieś sugestie? Załączam zrzuty z obliczeń OZC. 415678 415679