PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27

Konsultant Viessmann
04-07-2018, 13:55
Witam,
potrzebuję pomocy przy wyborze pieca gazowego kondensacyjnego. Macie może jakieś sugestie? Załączam zrzuty z obliczeń OZC. 415678 415679

Witam,
Masz określony budżet? Ja polecam kotły z rodziny Vitodens (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html)! Co powiesz o kotle Vitodes 100-W, Vitodens 200-W lub 222-W?Jeśli byłbyś zainteresowany konkretnym modelem - służę pomocą i postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania oraz rozwiać wątpliwości!

marek2122
04-07-2018, 18:54
Zastanawiam się nad CGB-2 14kW - WOLF. Zależy mi na jak najniższej modulacji pieca ze względu na to że do ogrzania mojego domu wystarczyłby piec juz o mocy 6-7 KW. Także Vitodens 100 odpada.

fotohobby
04-07-2018, 20:41
Znajdz cztery kotly o niskiej mocy minimalnej, sprawdz dlugosc gwarancji i jej warunki, zadzwoń do okolicznych autoryzowanych serwisantów, aby poznac ich dostepnosc i ceny przegladow i wybierz.

Robinson74
04-07-2018, 23:03
Vitodens 200-W lub 222-WA tak w skrócie, jakie są różnice między tymi dwoma kotłami?

marcin225
05-07-2018, 08:23
A tak w skrócie, jakie są różnice między tymi dwoma kotłami?

222w jest z zasobnikiem ładowanym warstwowo ale tylko 42 litry :D

Konsultant marki Buderus
05-07-2018, 11:14
Jestem już po oględzinach fachowców, jedną wycenę już mam, dzisiaj powinna być druga i do końca tygodnia trzecia. Teraz chciałbym zasięgnąć porady. Przypomnę stary dom 50 cm z pusktą powietrzną bez ocieplenia, parter, piwnica grzana, nade mną grzane, wysokość pomieszczeń 3,6. Jak zaczynałem ten temat to mało jeszcze wiedziałem, teraz wiem więcej i chciałem właśnie się poradzić. Podam tylko różnice między instalacjami, bo reszta taka sama.
Fachowiec 1
Piec Vaillant ecotec pure 226 z zasobnikiem, instalacja w miedzi
Fachowiec 2
Piec Buderus GB062 z zasobnikiem, instalacja w pexach z łączeniami (kolankami)
Fachowiec 3
Piec Vaillant ecotec pro z zasobnikiem, instalacja w pexach bez żadnych połączeń.

Reszta to samo, teraz pytanie co wybrać? Czy są znaczące różnice?

Witam,
Polecam zastanowić się nad zaproponowanym przez Pana kotłem Logamax plus GB062V2 marki Buderus, który cechuje się wysoką jakością wykonania, kompaktowymi wymiarami oraz szeroką modulacją mocy w stosunku 1:8. Posiada aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła, który gwarantuje wysoką sprawność.
Alternatywą dla tego kotła jest Logamax GB072V2, który pozwala wysterować pompę cyrkulacyjną, posiada większe naczynie przeponowe o pojemności 12l oraz pompę obiegową c.o. sterowaną sygnałem PWM bezpośrednio z panelu kotła.
W sprawie doboru oraz montażu kotła polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Doli.
05-07-2018, 19:42
Wracam do was z piecowym dylematem .Czy jest jakaś szansa dowiedzieć się ile czasu będzie trwało podgrzewanie wody w zbiorniku 200l piecem o mocy 15kW? Jak patrze na zestawy producentów, to tak małe kotły są sprzedawane z zasobnikami 120l i zaczęłam się obawiać, ze może piec który chcę kupić jest wprawdzie ok na potrzeby naszego domu, ale żeby nagrzanie CWU nie trwało wieczność. Co o tym sądzicie? Jakieś rady?

fotohobby
05-07-2018, 20:21
Po pierwsze - kocioł, nie piec :)
Po drugie :
https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php

jak widać 200l zostanie podgrzane kotłem o mocy 15kW o dT 40K w ciągu około 37min.

Doli.
05-07-2018, 20:34
Po pierwsze - kocioł, nie piec :)
Po drugie :
https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php

jak widać 200l zostanie podgrzane kotłem o mocy 15kW o dT 40K w ciągu około 37min.

Łaaaaaaaaaaaaaaał :D Dzięki :)

marcin225
05-07-2018, 21:23
Czasem nie ma znaczenia powierzchnia wezownicy w zbiorniku?? (Im większa tym szybciej grzeje).

przemo1
06-07-2018, 04:53
Pewnie ma znaczenie, tak jak rodzaj zbiornika (płaszczowy/wężownicowy) oraz jakość izolacji. Dane z kalkulatora to takie uproszczenie (pewnie głównie dla grzałki el- stąd brak pow. wymiany) ale daje jakąś orientację.

Doli.
06-07-2018, 06:24
Zgadza się. Mam jeszcze kilka pytań. Czy kocioł :stirthepot: którego moc maksymalna ma 15kW użyje tej maksymalnej mocy aby podgrzać wodę? Od czego to zależy z jaką mocą będzie pracował? No i też pytanie o moc minimalną. Czy kocioł z mocą minimalną ok 2kW faktycznie zejdzie tak nisko? W budżecie który mam założony, z pośród kotłów o niskiej mocy minimalnej, mogę kupić Junkersa o zakresie 2,3-15,2kW + zasobnik + regulator pogodowy, co wyjdzie pewnie koło 7tys za ten "zestaw" .Ostatnio dostałam niezłą promocję na Vaillant VC 146/5-5 ecoTEC plus z zasobnikiem 200l, czujnikiem temp. c.w.u i regulatorem pogodowym za 6400zł, ale ten z kolei ma moc minimalną 3,3kW. I nie wiem czy to duża różnica, czy będzie miała dla mnie znaczenie czy nie.

fotohobby
06-07-2018, 07:47
Czasem nie ma znaczenia powierzchnia wezownicy w zbiorniku?? (Im większa tym szybciej grzeje).

Moc wezownicy musi byc po prostu wireksza od mocy kotla, ale tak z reguly jest.
Jedynie pod kniec grzania, kiedy zmniejsza sie dT miedzy wodą w węzownicy, a w zbiorniku, jej moc spada, stad rzeczywisty czas grzania moze nieco wzrosnąc.
Z drugiej strony, raczej nigdy nie zdaza sie sytuacja, abysmy gdzali cwly zbiornik od np 5C

fotohobby
06-07-2018, 07:52
Zgadza się. Mam jeszcze kilka pytań. Czy kocioł :stirthepot: którego moc maksymalna ma 15kW użyje tej maksymalnej mocy aby podgrzać wodę? Od czego to zależy z jaką mocą będzie pracował? No i też pytanie o moc minimalną. Czy kocioł z mocą minimalną ok 2kW faktycznie zejdzie tak nisko? W budżecie który mam założony, z pośród kotłów o niskiej mocy minimalnej, mogę kupić Junkersa o zakresie 2,3-15,2kW + zasobnik + regulator pogodowy, co wyjdzie pewnie koło 7tys za ten "zestaw" .Ostatnio dostałam niezłą promocję na Vaillant VC 146/5-5 ecoTEC plus z zasobnikiem 200l, czujnikiem temp. c.w.u i regulatorem pogodowym za 6400zł, ale ten z kolei ma moc minimalną 3,3kW. I nie wiem czy to duża różnica, czy będzie miała dla mnie znaczenie czy nie.

Kociol bedzie uzywal mocy maksymalnej do grzania CWU, twk dlugo, jsk dlugo wezownica bedzie zapewniala odbior i przekazanie tej energii wodzie w zbiorniku. W praktyce moze schodzic z moca przy dogrzewaniu ostatnich paru K.

Przy Twoim domu i podlogowce nie bedzie wiekszych rożnic pomiedzy minimalną mocą 2.3 a 3.3 kW.

Doli.
06-07-2018, 08:53
Kociol bedzie uzywal mocy maksymalnej do grzania CWU, twk dlugo, jsk dlugo wezownica bedzie zapewniala odbior i przekazanie tej energii wodzie w zbiorniku. W praktyce moze schodzic z moca przy dogrzewaniu ostatnich paru K.

Przy Twoim domu i podlogowce nie bedzie wiekszych rożnic pomiedzy minimalną mocą 2.3 a 3.3 kW.

Brzmi optymistycznie. Wymiennik to Vulcan Kombi 200l Galmet, gdzie moc wężownicy to 39kW.

fotohobby
06-07-2018, 09:20
Tak, ale ta moc zalezy od dT.
Im cieplejsza woda w zasobniku, tyn niższa moc weżownicy
Ale bedzie OK dla kotla 15kW

Doli.
06-07-2018, 09:35
Tak, ale ta moc zalezy od dT.
Im cieplejsza woda w zasobniku, tyn niższa moc weżownicy
Ale bedzie OK dla kotla 15kW

Dzięki za pomoc :)

Tomasz_pela
10-07-2018, 10:02
Witam,
Jestem nowym użytkownikiem na forum , tak więc sory za pewne niedociągnięcia lub nieznajomość
Jestem szczęśliwym (oby) posiadaczem nowego domu bardziej szeregowca znajdującego się w środku czterech lokali.
Zastanawiam się nad wyborem pieca gazowego do którego doprowadzone mam już łącze gazowe.
Mam prośbę o pomoc w doborze pieca jeśli jest to możliwe
Dane:
Lokalizacja : Wawa - Białołęka
Powierzchnia: 130m2
Dom ocieplony ściany styropianem (mm - jakoś standardowo)
Poddasze nieużytkowe ocieplone tylko podłoga poddasza
Ogrzewanie:
Podłogowe
*na parterze wiatrołap, kibelek w którym stałby kocioł oraz kuchnia
*na pieprze podłogówka tylko w łazience
Kaloryfery
*Parter szt 5
*Pietro szt 4
-ciepła woda
*na parterze w kraniku kibelka i kuchni
*na piętrze w kraniku i prysznicu
Liczba stałych mieszkańców : 3 sztuki :)
Ze względu na dofinansowania z UM na fotowoltaike chciałem jakby się dało zamontować także
panele i wesprzeć ogrzewanie i/oraz panelami z tego co patrzyłem na dachu ok 24m2 . Może dałoby się to jakoś zautomatyzować/powiązać.
Prośba może o ile możecie podać jakieś sensowne rozwiązanie, chodzi mi o to aby dobrać coś adekwatnie cena do jakości
Pozdrawiam
Tomek

Konsultant Viessmann
10-07-2018, 14:22
Witam,
Jestem nowym użytkownikiem na forum , tak więc sory za pewne niedociągnięcia lub nieznajomość
Jestem szczęśliwym (oby) posiadaczem nowego domu bardziej szeregowca znajdującego się w środku czterech lokali.
Zastanawiam się nad wyborem pieca gazowego do którego doprowadzone mam już łącze gazowe.
Mam prośbę o pomoc w doborze pieca jeśli jest to możliwe
Dane:
Lokalizacja : Wawa - Białołęka
Powierzchnia: 130m2
Dom ocieplony ściany styropianem (mm - jakoś standardowo)
Poddasze nieużytkowe ocieplone tylko podłoga poddasza
Ogrzewanie:
Podłogowe
*na parterze wiatrołap, kibelek w którym stałby kocioł oraz kuchnia
*na pieprze podłogówka tylko w łazience
Kaloryfery
*Parter szt 5
*Pietro szt 4
-ciepła woda
*na parterze w kraniku kibelka i kuchni
*na piętrze w kraniku i prysznicu
Liczba stałych mieszkańców : 3 sztuki :)
Ze względu na dofinansowania z UM na fotowoltaike chciałem jakby się dało zamontować także
panele i wesprzeć ogrzewanie i/oraz panelami z tego co patrzyłem na dachu ok 24m2 . Może dałoby się to jakoś zautomatyzować/powiązać.
Prośba może o ile możecie podać jakieś sensowne rozwiązanie, chodzi mi o to aby dobrać coś adekwatnie cena do jakości
Pozdrawiam
Tomek

Witaj, z opisu nie wynika zapotrzebowanie na moc grzewczą obiektu. Zrób profesjonalne obliczenia, a doradzę Ci w doborze kotła gazowego marki Vitodens.
Jeśli masz dodatkowe pytania - służę pomocą!

Tomasz_pela
11-07-2018, 08:05
Witam,
Z mądrych wzorów na necie wyliczyłem zakres od 5,8 do 7,1 kW
Pozdrawiam
Tomek

Konsultant Viessmann
12-07-2018, 14:33
Witam,
Z mądrych wzorów na necie wyliczyłem zakres od 5,8 do 7,1 kW
Pozdrawiam
Tomek

Witam! A co powiesz na Vitodens 100-W? Masz określony budżet? Zależy Ci na jakichś dodatkowych usługach, sterowaniu smartfonem itd?

Tomasz_pela
16-07-2018, 08:37
Witam,
Jak dla mnie może być. Cena do jakości. Dodatki, to zależy ile trzeba by było do nich dopłacić i na ile się przydadzą, zarządzanie z zewnątrz to akurat dobry pomysł
Chyba ważną kwestią jest także serwis w pobliżu :)
Tomek

Konsultant Viessmann
16-07-2018, 12:37
Witam,
Jak dla mnie może być. Cena do jakości. Dodatki, to zależy ile trzeba by było do nich dopłacić i na ile się przydadzą, zarządzanie z zewnątrz to akurat dobry pomysł
Chyba ważną kwestią jest także serwis w pobliżu :)
Tomek

Witaj, dla Twojej informacji powiem, że co do serwisu mamy uruchomioną infolinię 24/dobę, oraz dodatkowo dobrze rozbudowaną sieć specjalistów, więc z pewnością znajdziesz w pobliżu odpowiedniego. MAPA TUTAJ. (https://www.viessmann-serwis.pl/partnerzyserwisowi)

Co do możliwości sterowania - sprawdź opcje dla użytkowników TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/aplikacje-mobilne.html)

Masz jakieś pytania dodatkowe?

PawelPala
16-07-2018, 23:23
Witam

Przygotowuje sie do wymiany starego kotla gazowego (Buderus ktory ma juz 19 lat). Na wymiane kotla otrzymamy dotacje w wysokosci 3300zl. Moze zaczne od tego jaki kociol chcialbym miec a nastepnie podam pare przykladow proponowanych przez kilku instalatorow:

Ma to byc kociol 1-funkcyjny z zasobnikiem na ciepla wode (120/150l). Chcemy w przyszlosci w domu rozprowadzic ogrzewanie podlogowe w 2 lazienkach I do celowo 4 pokojach.

Kocioł 1- funkcyjny Viessmann Vitodens 100-W 26 kW 6 412 zł
Naczynie przeponowe do centralnego ogrzewania z zaworem rewizyjnym 194
Sterownik pokojowy tygodniowy przewodowy Honeywell CM707 153zl
Czujnik temperatury zewnętrznej Viessmann dla Vitodens 100-W 335zl
Zasobnik CWU Viessmann Vitocell 100-W typ CUG 150l 2019zl
Armatura zabezpieczająca do montażu zasobnika 791zl
Reduktor ciśnienia 3/4" 202zl
Materiały do montażu kotłowni gazowej 1872zl
Zestaw startowy dla komina 1-płaszczowego 401zl
Rura spalinowa L=1000 mm 378zl


Pakiet kocioł 1- funkcyjny Buderus Logamax plus GB062-24V2 25,6 kW z
zasobnikiem S 120 l i regulator RC310 cena: 8 335 zl
reszta to samo jak wyzej

Ktos mi jeszcze proponuje Saunier Duval Thelia Condens, ale czekam na wycene. Podobno sa tansze niz te dwa powyzej.

I jeszcze jedna osoba proponuje kociol de Dietrich, ale tutaj rowniez bez zadnych kwot.

Czy moglbym prosic o wasza opinie. Czy sa to kotly dobrej klasy. Czy warto w nie inwestowac?

Dziekuje I pozdrawiam.

Konsultant marki Junkers
20-07-2018, 11:59
Witam,

Pompa ciepła dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Przy pracy przy niższej temperaturze zasilania pompa ciepła osiąga wyższy współczynnik COP, dzięki czemu zużywa mniejszą ilość energii elektrycznej do zasilania sprężarki. Samo ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które sprawdza się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach budynku mieszkalnego. Jedynie w przypadku pomieszczeń o większym zapotrzebowaniu na moc cieplną lub o niewielkiej powierzchni podłogi może być wymagane zastosowanie grzejników lub ułożenia wężownicy na ścianie. Dzięki utrzymywaniu temperatury podłogi na poziomie do 29°C uzyskujemy najkorzystniejszy rozkład temperatury dla człowieka. Cieplej jest przy stopach, a chłodniej przy głowie. W odróżnieniu do ogrzewania grzejnikowego znacznie obniżone jest unoszenie kurzu w budynku. Jest to ważny aspekt dla alergików.
Jeżeli są Państwo zainteresowani doborem odpowiedniej pompy ciepła zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers-Bosch. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również wykonają montaż. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam też do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie pomp ciepła: https://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Konsultant marki Buderus
27-07-2018, 12:05
Witam

Przygotowuje sie do wymiany starego kotla gazowego (Buderus ktory ma juz 19 lat). Na wymiane kotla otrzymamy dotacje w wysokosci 3300zl. Moze zaczne od tego jaki kociol chcialbym miec a nastepnie podam pare przykladow proponowanych przez kilku instalatorow:

Ma to byc kociol 1-funkcyjny z zasobnikiem na ciepla wode (120/150l). Chcemy w przyszlosci w domu rozprowadzic ogrzewanie podlogowe w 2 lazienkach I do celowo 4 pokojach.

Kocioł 1- funkcyjny Viessmann Vitodens 100-W 26 kW 6 412 zł
Naczynie przeponowe do centralnego ogrzewania z zaworem rewizyjnym 194
Sterownik pokojowy tygodniowy przewodowy Honeywell CM707 153zl
Czujnik temperatury zewnętrznej Viessmann dla Vitodens 100-W 335zl
Zasobnik CWU Viessmann Vitocell 100-W typ CUG 150l 2019zl
Armatura zabezpieczająca do montażu zasobnika 791zl
Reduktor ciśnienia 3/4" 202zl
Materiały do montażu kotłowni gazowej 1872zl
Zestaw startowy dla komina 1-płaszczowego 401zl
Rura spalinowa L=1000 mm 378zl


Pakiet kocioł 1- funkcyjny Buderus Logamax plus GB062-24V2 25,6 kW z
zasobnikiem S 120 l i regulator RC310 cena: 8 335 zl
reszta to samo jak wyzej

Ktos mi jeszcze proponuje Saunier Duval Thelia Condens, ale czekam na wycene. Podobno sa tansze niz te dwa powyzej.

I jeszcze jedna osoba proponuje kociol de Dietrich, ale tutaj rowniez bez zadnych kwot.

Czy moglbym prosic o wasza opinie. Czy sa to kotly dobrej klasy. Czy warto w nie inwestowac?

Dziekuje I pozdrawiam.

Witam,

Jeżeli był Pan zadowolony z pracy swojego starego kotła marki Buderus, który pracował ponad 19 lat, zachęcam do wyboru kotła tej samej marki.
Zaproponowany przez Pana kocioł Logamax plus GB062V2 cechuje się kompaktowymi wymiarami, wysoką jakością wykonania oraz szeroką modulacją mocy w stosunku 1:8. Zastosowany w nim aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła, gwarantuje wysoką sprawność oraz niezawodną pracę. Może Pan się także zastanowić również nad kotłem Logamax GB072V2. W porównaniu do modelu 062 posiada on większe naczynie przeponowe o pojemności 12l oraz pompę obiegową c.o. sterowaną sygnałem PWM bezpośrednio z panelu kotła.
W sprawie doboru oraz montażu kotła polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Marcin55
29-07-2018, 18:12
Witam,

Jeżeli był Pan zadowolony z pracy swojego starego kotła marki Buderus, który pracował ponad 19 lat, zachęcam do wyboru kotła tej samej marki.
Zaproponowany przez Pana kocioł Logamax plus GB062V2 cechuje się kompaktowymi wymiarami, wysoką jakością wykonania oraz szeroką modulacją mocy w stosunku 1:8. Zastosowany w nim aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła, gwarantuje wysoką sprawność oraz niezawodną pracę. Może Pan się także zastanowić również nad kotłem Logamax GB072V2. W porównaniu do modelu 062 posiada on większe naczynie przeponowe o pojemności 12l oraz pompę obiegową c.o. sterowaną sygnałem PWM bezpośrednio z panelu kotła.
W sprawie doboru oraz montażu kotła polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

To ja mam pytanie do Pana konsultanta z Buderusa:
Czy kocioł GB062v2 o mocy 14kW będzie sprawnie współpracował z zasobnikiem SU-160?
Szukam i nie mogę znaleść takich zestawów max tylko z zasobnikiem 120l jest w zestawie.
Czy jednak zasadne jest aby pochylić się nad GB072v2 14kW z zasobnikiem SU-160 gdyż taki jest oferowany w zestawach przy tym modelu.
Jedyne co to GB062 ma lepszy zakres modulacji bo startuje od 2.0kW w przeciwiejnstwie do GB072, który zaczyna od 2.9kW

czepciu
14-08-2018, 16:02
Poszukuję kotła dla domu ok 200m2 (12x10), http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jnw . Na dole łązienka, kuchnia pokój i salon , przedpokój na górze łazienka i 3 pokoje.Na dole kuchnia oddalona ok. 4,5m od kotłowni.
Łazienka na dole obok kotłowni tylko natrysk.
Łazienka na górze nad kotłownią będzie wanna i prysznic.

Ogrzewanie podłogowe razem ok 40m2
Liczba grzejników razem - 9szt. plus 2szt. drabinki w łazienkach.
Liczba osób : 3

1.Poszukuję kotła , który pozwoliłby sprawnie ogrzać ciepłą wodę i oraz CO w pomieszczeniach.

2.Jest wykonanana cyrkulacja do kuchni , zasobnik mam dwupłaszczowy 140l.

Posiadam już instalację w kotłowni i całym domu, wykonana na rozdzielaczach w ubiegłym roku.Miał być piec na groszek. Co dobrzy ludzie by poleciliby W wyborze kotła?

Pozdrawiam

czepciu
14-08-2018, 21:43
witam, jak myślicie wystarczy kocioł o mocy ok.15 kW czy jednak szukać czegoś ok.20 kW. A jaka moc nominalna? czy ma to znaczenie w moim przypadku.

Pozdrawiam,

Konsultant Viessmann
16-08-2018, 07:26
Poszukuję kotła dla domu ok 200m2 (12x10), http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jnw .


Witam, mamy całą rodzinę kotłów Vitodens, która możesz poznać TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html).

Wstępnie możesz dobrać kocioł w naszym konfiguratorze produktów, który dostępny jest TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html).

czepciu
16-08-2018, 10:43
Witam, mamy całą rodzinę kotłów Vitodens, która możesz poznać TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html).

Wstępnie możesz dobrać kocioł w naszym konfiguratorze produktów, który dostępny jest TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html).

witam, z konfiguratora wyszło 10kW , myślę jednak że to trochę za mało. Jak w ubiegłym roku pytałem o kotły z podajnikiem proponowano mi 20kW.

czepciu
16-08-2018, 11:19
Witam, mamy całą rodzinę kotłów Vitodens, która możesz poznać TUTAJ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.viessmann.pl% 2Fpl%2Fbudynki-mieszkalne%2Fkotly-gazowe%2Fgazowe-kotly-kondensacyjne.html).

Wstępnie możesz dobrać kocioł w naszym konfiguratorze produktów, który dostępny jest TUTAJ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.viessmann.pl% 2Fpl%2Fuslugi%2Fkonfigurator-produktow.html).

witam, z konfiguratora wyszło 10kW , myślę jednak że to trochę za mało. Jak w ubiegłym roku pytałem o kotły z podajnikiem proponowano mi 20kW.


Ok. jeśli nawet na przekłamanie w obliczeniach dołożę 50% mocy kotła to będzie - 15kW. Czy takiego kotła potrzebuję? O takiej mocy maksymalnej muszę go szukać ?.. Gdzieś przeczytałem, że lepiej jeśli kocioł ma jak najmniejszą moc minimalną. Wtedy może pracować ciągle na niskich obrotach, jak nie ma takiego dużego zapotrzebowania na moc do ogrzania domu. Jest oszczędniej i dla kotła też lepiej. Czy możecie to potwierdzić? Gaz płynny do zasilania kotła, będzie ze zbiornika nadziemnego. Nie wiem czy ma to znaczenie przy wyborze kotła?

Konsultant Viessmann
16-08-2018, 12:03
witam, z konfiguratora wyszło 10kW , myślę jednak że to trochę za mało. Jak w ubiegłym roku pytałem o kotły z podajnikiem proponowano mi 20kW.


Ok. jeśli nawet na przekłamanie w obliczeniach dołożę 50% mocy kotła to będzie - 15kW. Czy takiego kotła potrzebuję? O takiej mocy maksymalnej muszę go szukać ?.. Gdzieś przeczytałem, że lepiej jeśli kocioł ma jak najmniejszą moc minimalną. Wtedy może pracować ciągle na niskich obrotach, jak nie ma takiego dużego zapotrzebowania na moc do ogrzania domu. Jest oszczędniej i dla kotła też lepiej. Czy możecie to potwierdzić? Gaz płynny do zasilania kotła, będzie ze zbiornika nadziemnego. Nie wiem czy ma to znaczenie przy wyborze kotła?


Jeśli masz wątpliwości to zrób profesjonalne OZC. Niech specjalista określi jakie Twój budynek ma zapotrzebowanie na moc.
Urządzenie które będzie źle dobrane może pracować nieefektywnie ponieważ będzie niedowymiarowane albo przewymiarowane.
Zawsze także możesz skonsultować się i umówić się ze specjalistą Viessmann, który bezpłatnie, niezobowiązująco także w miejscu instalacji doradzi w sprawie wyboru urządzenia odpowiedniego dla Ciebie.

Link do specjalistów: TUTAJ (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php)

czepciu
16-08-2018, 14:06
Jeśli masz wątpliwości to zrób profesjonalne OZC. Niech specjalista określi jakie Twój budynek ma zapotrzebowanie na moc.
Urządzenie które będzie źle dobrane może pracować nieefektywnie ponieważ będzie niedowymiarowane albo przewymiarowane.
Zawsze także możesz skonsultować się i umówić się ze specjalistą Viessmann, który bezpłatnie, niezobowiązująco także w miejscu instalacji doradzi w sprawie wyboru urządzenia odpowiedniego dla Ciebie.

Link do specjalistów: TUTAJ (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php)


Dzięki za odpowiedż! To są instalatorzy czy raczej firmy handlowe? Jak pytałem u jednego handlowca polecał - 20-24kW.

fotohobby
16-08-2018, 14:37
witam, z konfiguratora wyszło 10kW , myślę jednak że to trochę za mało. Jak w ubiegłym roku pytałem o kotły z podajnikiem proponowano mi 20kW.

I jeszcze przez nastepne 5lat beda każdemu takie proponowac:)

czepciu
16-08-2018, 16:02
I jeszcze przez nastepne 5lat beda każdemu takie proponowac:)



No właśnie i bądż tu mądry a instalator na to; jaki kocioł będzie to zamontuje. To inwestor ma lepiej wiedzieć? jak nie zna dokładnie tematu, a tylu producentów i typów na rynku.Dlatego jestem tutaj i proszę o pomoc. Interesuje mnie raczej średnia półka. Moje typy - Junkers czy ACV...a może jeszcze coś innego.?

przemo1
16-08-2018, 16:32
No właśnie inwestor MUSI lepiej wiedzieć :) (dla własnego dobra) . A jak nie wie, to projekt albo /i wyliczenia z OZC. Instalator faktycznie zainstaluje wszystko co mu zlecisz.
Jeśli szukasz kotła gazowego kondensacyjnego, to wybierz taki, którego moc MINIMALNA nie jest większa (a najlepiej jak jest mniejsza) od wyliczonej, potrzebnej dla Twojego budynku.

czepciu
16-08-2018, 21:05
No właśnie inwestor MUSI lepiej wiedzieć :) (dla własnego dobra) . A jak nie wie, to projekt albo /i wyliczenia z OZC. Instalator faktycznie zainstaluje wszystko co mu zlecisz.
Jeśli szukasz kotła gazowego kondensacyjnego, to wybierz taki, którego moc MINIMALNA nie jest większa (a najlepiej jak jest mniejsza) od wyliczonej, potrzebnej dla Twojego budynku.


Z tego co widzę mój dom ma podobną pow. użytkową , według planu 156 m2 ok. 200 m2 po podłogach.Ocieplenie poddasza 25 cm wełny będzie jeszcze 10 cm na strych , okna i podłoga identyczne. Podłogówki mam ok.45 m2. reszta to grzejniki 9 szt. plus 2 drabinki. Wyliczenia OZC nie mam , tylko przybliżone z Ciepłowłaściwe. Proponowana tam moc kotła na gaz - 15kW. Instalacja CO w całości wykonana na rozdzielaczach. Coś z tymi mocami nie bardzo rozumiem. Tak z ciekawości jaki masz kociołek w swoim domku?

asolt
16-08-2018, 21:16
No właśnie i bądż tu mądry a instalator na to; jaki kocioł będzie to zamontuje. To inwestor ma lepiej wiedzieć? jak nie zna dokładnie tematu, a tylu producentów i typów na rynku.

Jezeli inwestor nie wie, a ma prawo nie wiedziec to niech poradzi sie takich którzy to wiedzą. O moc kotła nie pytaj instalatora, bo on sie tym nie zna, on powinien sie znac na montazu i ewentualnie na awaryjnosci danego typu kotła. Tym bardziej nie ma co pytac sprzedawcy. Od doboru mocy kotła, pompy i innych urządzen grzewczych są inni, którzy to obliczą.

przemo1
16-08-2018, 21:36
Z tego co widzę mój dom ma podobną pow. użytkową , według planu 156 m2 ok. 200 m2 po podłogach.Ocieplenie poddasza 25 cm wełny będzie jeszcze 10 cm na strych , okna i podłoga identyczne. Podłogówki mam ok.45 m2. reszta to grzejniki 9 szt. plus 2 drabinki. Wyliczenia OZC nie mam , tylko przybliżone z Ciepłowłaściwe. Proponowana tam moc kotła na gaz - 15kW. Instalacja CO w całości wykonana na rozdzielaczach. Coś z tymi mocami nie bardzo rozumiem. Tak z ciekawości jaki masz kociołek w swoim domku?
Czego nie rozumiesz z mocami?
U mnie CO i CWU grzeje 2-funkcyjny Vitodens 100 - moc min 6,5kW w okresach przejściowych trochę za mocny bo często się załącza, ale że do CWU potrzebuje więcej mocy max to stanęło na takim.

czepciu
16-08-2018, 21:45
Jak mam przykładowo wyliczoną moc 15 kW czy 19 kW to każdy kocioł będzie dobry.? Bo prawie każdy ma mniejszą moc minimalną. Tak to zrozumiałem.

Konsultant Viessmann
17-08-2018, 07:58
Jeśli szukasz kotła gazowego kondensacyjnego, to wybierz taki, którego moc MINIMALNA nie jest większa (a najlepiej jak jest mniejsza) od wyliczonej, potrzebnej dla Twojego budynku.

Tak, słuszna uwaga. Warto do domków indywidualnych wybierać kotły o szerokiej modulacji mocy. Z naszej rodziny kotłów jest to np. kocioł Vitodens 200-W (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-200w.html).

przemo1
17-08-2018, 08:15
Jak mam przykładowo wyliczoną moc 15 kW czy 19 kW to każdy kocioł będzie dobry.? Bo prawie każdy ma mniejszą moc minimalną. Tak to zrozumiałem.

Zależy jeszcze, jak dobre są te wyliczenia. Te 15 kW to pewnie potrzebne będzie w największe mrozy. Tak, czy inaczej jak rozumiem masz nowy budynek (pisałeś coś o 10kW) - jeśli szukasz kotła gazowego 1 funkcyjnego, to wybieraj takie z jak najniższą mocą min. Przez większość okresu grzewczego to ona jest potrzebna a i ekonomia będzie lepsza przy utrzymaniu kondensacji.
Pamiętaj też, że trochę inaczej się dobiera kotły na paliwo stałe a inaczej kondensaty czy PC - nie można przenosić sposobu doboru mocy z jednych na drugie.

czepciu
17-08-2018, 12:58
Zależy jeszcze, jak dobre są te wyliczenia. Te 15 kW to pewnie potrzebne będzie w największe mrozy. Tak, czy inaczej jak rozumiem masz nowy budynek (pisałeś coś o 10kW) - jeśli szukasz kotła gazowego 1 funkcyjnego, to wybieraj takie z jak najniższą mocą min. Przez większość okresu grzewczego to ona jest potrzebna a i ekonomia będzie lepsza przy utrzymaniu kondensacji.
Pamiętaj też, że trochę inaczej się dobiera kotły na paliwo stałe a inaczej kondensaty czy PC - nie można przenosić sposobu doboru mocy z jednych na drugie.


Tak, dom jest nowy - instalacja, grzejniki również. Wszystko zalane glikolem, ciekawe tylko czy kocioł gazowy może dobrze pracować z taką cieczą ? Witodens 200 W to na pewno dobry kocioł, ale mnie nie stać na taki wydatek. Tak więc, szukam kondensata jednofunkcyjnego z dobrą modulacją i niską mocą minimalną tylko jaką maksymalną, co by nie przesadzić?

przemo1
17-08-2018, 13:40
Akurat moim zdaniem moc max nie jest zbyt istotna - współczesne kotły "modulują" (czyli dostosowują do obciążenia) mocą w zależności od bieżących potrzeb, więc jeśli "przesadzasz" z mocą max, to kocioł po prostu nie będzie jej wykorzystywał. Gorzej jak "przesadzisz" z mocą min (jak będzie za duża), to wtedy zmusisz kocioł do taktowania (częste i krótkie cykle"on-off") co wpływa negatywnie na jego żywotność i zużycie gazu.
Co do glikolu, to myślę, że musisz pytać sprzedawców /dystrybutorów konkretnych kotłów - ja nie pomogę.

czepciu
17-08-2018, 15:49
przemo1 !!! Dzięki za podjęcie rozmowy i za pomoc. Teraz będę szukał coś z niską mocą minimalną.

Może jeszcze ktoś wypowie się w sprawie glikolu i nie tylko.

asolt
17-08-2018, 16:19
...
Pamiętaj też, że trochę inaczej się dobiera kotły na paliwo stałe a inaczej kondensaty czy PC - nie można przenosić sposobu doboru mocy z jednych na drugie.

Mozesz cos wiecej na ten temat? Czym sie rozni ta sama moc w róznych rodzajach urzadzen grzewczych? dla mnie przede wszystkim ceną za kazdy kW mocy.

przemo1
17-08-2018, 16:48
Mozesz cos wiecej na ten temat? Czym sie rozni ta sama moc w róznych rodzajach urzadzen grzewczych? dla mnie przede wszystkim ceną za kazdy kW mocy.
Zapewne masz rację - moc to moc. Może zbyt skrótowo napisałem, mam na myśli relacje pomiędzy mocą max /min czy nominalną a sprawnością różnych rodzajów kotłów czy PC. Opisuje to każdy wynik orientacyjnych wyliczeń na "Ciepło właściwe", także ten linkowany przez czepcio.
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jnw
Podstawą doboru zawsze powinno być dobre wyliczenie potrzeb energetycznych danego budynku.

asolt
17-08-2018, 17:00
Zapewne masz rację - moc to moc. Może zbyt skrótowo napisałem, mam na myśli relacje pomiędzy mocą max /min czy nominalną a sprawnością różnych rodzajów kotłów czy PC. Opisuje to każdy wynik orientacyjnych wyliczeń na "Ciepło właściwe", także ten linkowany przez czepcio.
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jnw
Podstawą doboru zawsze powinno być dobre wyliczenie potrzeb energetycznych danego budynku.

Tego sie spodziewałem, ciepłowłasciwe miesza w głowie laikom, a porady dotyczące doboru mocy róznych rodzajów kotłow to istne curiosum, ale skoro darmowe to moze to czemu nie skorzystac i nie przejmowac sie jego błedami.

przemo1
17-08-2018, 19:31
Tego sie spodziewałem, ciepłowłasciwe miesza w głowie laikom, a porady dotyczące doboru mocy róznych rodzajów kotłow to istne curiosum, ale skoro darmowe to moze to czemu nie skorzystac i nie przejmowac sie jego błedami.
I ja także tego się spodziewałem (mimo szacunku dla Twojej wiedzy) - krytyki i niczego więcej (sprostowania "mieszania w głowie") profesjonalisty mimo iż wyraźnie napisałem, że są to dane zaledwie orientacyjne. A po za tym nie podawałem obliczeń z CW, tylko sposób doboru z którym oczywiście możesz się nie zgadzać - to tylko mój punkt widzenia, zbieżny z tym, co tam jest napisane.

asolt
17-08-2018, 19:42
I ja także tego się spodziewałem (mimo szacunku dla Twojej wiedzy) - krytyki i niczego więcej (sprostowania "mieszania w głowie") profesjonalisty mimo iż wyraźnie napisałem, że są to dane zaledwie orientacyjne. A po za tym nie podawałem obliczeń z CW, tylko sposób doboru z którym oczywiście możesz się nie zgadzać - to tylko mój punkt widzenia, zbieżny z tym, co tam jest napisane.

Ok, ale nie rozumiem z czego wynika obrona ewidentych głupot z cieplawlasciwego dotyczących doboru mocy poszczegolnych urzadzen grzewczych. Jak rozumiem na nich opierasz swą wiedzą, nie dziel sie jednak z nią na forum. Z niezrozumiałych dla mnie powodów niejaki Juzef (nick na fm) autor ciepławlasciwego nie chce poprawic swojego opracowania w czesci dotyczącej zarówno doboru mocy i jak i czesci obliczajacej koszty eksploatacji i czas zwrotu poszczegolnych urzadzen grzewczych. O ile dobór mocy to bzdury, to wyliczenia opłacalnosci to bzdury do kwadratu.

przemo1
17-08-2018, 20:01
Ok, ale nie rozumiem z czego wynika obrona ewidentych głupot z cieplawlasciwego dotyczących doboru mocy poszczegolnych urzadzen grzewczych. Jak rozumiem na nich opierasz swą wiedzą, nie dziel sie jednak z nią na forum. Z niezrozumiałych dla mnie powodów niejaki Juzef (nick na fm) autor ciepławlasciwego nie chce poprawic swojego opracowania w czesci dotyczącej zarówno doboru mocy i jak i czesci obliczajacej koszty eksploatacji i czas zwrotu poszczegolnych urzadzen grzewczych. O ile dobór mocy to bzdury, to wyliczenia opłacalnosci to bzdury do kwadratu.

Może nie przekonałeś do końca Juzefa do zmiany? Bo o ile wyliczenia są z błędami i to łatwo zweryfikować przeliczając od początku , to opis doboru urządzeń trzeba sprostować - nie wystarczy napisanie "to bzdury". Nie bronię tego sposobu "zero - jedynkowo", zdaję sobie sprawę, że jest uproszczony ale dla mnie sensowny przy wstępnym doborze urządzenia (np do porównania cen). Być może będzie Ci się chciało przekonać mnie, że jest inaczej - aż tak bardzo nie będę uparty. Ale nie wystarczy napisać "ty ośle zamilknij" :).

asolt
17-08-2018, 20:21
Może nie przekonałeś do końca Juzefa do zmiany? Bo o ile wyliczenia są z błędami i to łatwo zweryfikować przeliczając od początku , to opis doboru urządzeń trzeba sprostować - nie wystarczy napisanie "to bzdury". Nie bronię tego sposobu "zero - jedynkowo", zdaję sobie sprawę, że jest uproszczony ale dla mnie sensowny przy wstępnym doborze urządzenia (np do porównania cen). Być może będzie Ci się chciało przekonać mnie, że jest inaczej - aż tak bardzo nie będę uparty. Ale nie wystarczy napisać "ty ośle zamilknij" :).

Nie mam zamiaru przekonywac kogos na siłe zeby nie korzystał z ciepławlasciwego. Jezeli uwazasz to jako zródło wiedzy to nic mi do tego. Ja jednak opieram sie na innych załozeniach. Poza tym Juzef jakby zapomniał ze nie wolno instalowac juz kotów zasypowych i miałowych a tylko V klasy, ale dalej dobiera ich moc. Na jednym z przykładów z tego wątku obliczenia pokazały ze obciązenie cieplne wynosi 9 kW do tego dodano 4 kW !! na cwu (dla 3 osób). Z tego sie zrobiło 13 kW. Kalkulator zaleca moc kotła miałowego w zakresie 26-31 kW tak zeby wystarczyło miału na 1 dobę. Dla przypomnienia dom jest nowy, nie wiem jaki jest zasyp do smoka 31 kW miału ale przy sredniej obciażeniu ok 3-4 kW (nie wiecej bo te 9 kW sie kupy nie trzyma) to taki kocioł długo nie wytrzyma bo zaraz nastąpi skraplanie wewnątrz kotła i korozja spawów, o sprawnosci takiego kotła przy takim obciązeniu ne wspomnę. Tak w zasadzie do kazdego doboru mozna by miec zastrzezenia oprócz mocy pompy ciepła, tu jest zalecenie wykonania profesjonalnego ozc. O czesci dotyczącej opłacalnosci szkoda nawet pisac. Jezeli kogos przekonałem do tego aby nie traktował wyników z ciepławłasciwego jako wyroczni lub zródła wiedzy to dobrze, bo moze sie ktos zastanowi i da mu to do myslenia.

przemo1
17-08-2018, 20:29
Nie mam zamiaru przekonywac kogos na siłe zeby nie korzystał z ciepławlasciwego. Jezeli uwazasz to jako zródło wiedzy to nic mi do tego. Ja jednak opieram sie na innych załozeniach. Poza tym Juzef jakby zapomniał ze nie wolno instalowac juz kotów zasypowych i miałowych a tylko V klasy, ale dalej dobiera ich moc. Na jednym z przykładów z tego wątku obliczenia pokazały ze obciązenie cieplne wynosi 9 kW do tego dodano 4 kW !! na cwu (dla 3 osób). Z tego sie zrobiło 13 kW. Kalkulator zaleca moc kotła miałowego w zakresie 26-31 kW tak zeby wystarczyło miału na 1 dobę. Dla przypomnienia dom jest nowy, nie wiem jaki jest zasyp do smoka 31 kW miału ale przy sredniej obciażeniu ok 3-4 kW (nie wiecej bo te 9 kW sie kupy nie trzyma) to taki kocioł długo nie wytrzyma bo zaraz nastąpi skraplanie wewnątrz kotła i korozja spawów. Tak w zasadzie do kazdego doboru mozna by miec zastrzezenia oprócz mocy pompy ciepła, tu jest zalecenie wykonania profesjonalnego ozc. O czesci dotyczącej opłacalnosci szkoda nawet pisac. Jezeli kogos przekonałem do tego aby nie traktował wyników z ciepławłasciwego jako wyroczni lub zródła wiedzy to dobrze, bo moze sie ktos zastanowi i da mu to do myslenia.
Zostawmy zatem miałowce i inne "eksponaty muzealne" na boku, i napisz czy i jakie wg Ciebie są różnice w doborze V klasy podajnikowca, kondensata gazowego, PC i kotła elektrycznego dla tego samego budynku?

asolt
17-08-2018, 20:41
Zostawmy zatem miałowce i inne "eksponaty muzealne" na boku, i napisz czy i jakie wg Ciebie są różnice w doborze V klasy podajnikowca, kondensata gazowego, PC i kotła elektrycznego dla tego samego budynku?

Na kazde pytanie doboru jest odpowiedz o ile jest ono precyzyjne. Pytasz o kocioł elektryczny i PC a nie podałes proporcji I i II taryfy, sposobu regulacji temperatury. Odnosnie kotła V klasy to wystarczy moc dobrac jako sumę projektowego obciązenia cieplnego i iloczynu liczby osób razy 250 do 500W (w zaleznoscio od pojenosci zasobnika. To samo dotyczy kotła gazowego z tym ze szukamy o najmniejszej mocy minimajnej i nie mniej wazne dostępnosci serwisu. Co do pompy to sposobów doboru jest co najmniej kilka, były ono szczególowo roztrząsane na innych wątkach.

przemo1
17-08-2018, 21:19
Na kazde pytanie doboru jest odpowiedz o ile jest ono precyzyjne. Pytasz o kocioł elektryczny i PC a nie podałes proporcji I i II taryfy, sposobu regulacji temperatury. Odnosnie kotła V klasy to wystarczy moc dobrac jako sumę projektowego obciązenia cieplnego i iloczynu liczby osób razy 250 do 500W (w zaleznoscio od pojenosci zasobnika. To samo dotyczy kotła gazowego z tym ze szukamy o najmniejszej mocy minimajnej i nie mniej wazne dostępnosci serwisu. Co do pompy to sposobów doboru jest co najmniej kilka, były ono szczególowo roztrząsane na innych wątkach.

A widzisz jak to dobrze rozmawiać - Ty negujesz konkretne moce podane na CW, ja natomiast piszę bardziej o samych różnicach w doborze poszczególnych źródeł ciepła (czyli że dla tego samego budynku różne urządzenia będą miały różną moc). Musisz więcej prostować wątpliwości inwestorów a mniej "strzelać"- i tak jest już lepiej, bo co raz więcej widzi potrzebę/korzyści z posiadania OZC, tylko jeszcze co potem zrobić /gdzie z tym iść? Sprzedawcy i instalatorzy po staremu "weź Pan mocniejszy, będzie na zapas".

asolt
17-08-2018, 21:36
A widzisz jak to dobrze rozmawiać - Ty negujesz konkretne moce podane na CW, ja natomiast piszę bardziej o samych różnicach w doborze poszczególnych źródeł ciepła (czyli że dla tego samego budynku różne urządzenia będą miały różną moc). Musisz więcej prostować wątpliwości inwestorów a mniej "strzelać"- i tak jest już lepiej, bo co raz więcej widzi potrzebę/korzyści z posiadania OZC, tylko jeszcze co potem zrobić /gdzie z tym iść? Sprzedawcy i instalatorzy po staremu "weź Pan mocniejszy, będzie na zapas".

Ja neguje spsób doboru, konkretne moce to był tylko przykład, co do prostowania wątpliwosci to istnieje jeszcze rzeczywstosc poza forum, nie mam czasu tak ciągle pisac to samo.
Niestety cieplowłasciwe wiecej miesza w głowach laikom niz pomaga i dlatego jest tyle wapliwosci
Jezeli chodzi o ozc i wnioski z nich wypływające to trzeba postawic na swoim a nie słuchac instalatorów i sprzedawców. Zresztą ja jak omawiam wynki ozc zawsze podpowiadam co nalezy wybrac. Samo ozc bez omówienia niektórym niewiele daje, omówienie, interpretacja, symulacja wariantów ocieplenia pomaga zrozumiec i dobrze wybrac rózwiazania z zakresu termoizolacji jak i doboru własciwego systemu grzewczego. Porada ma byc kompleksowa bo wtedy spełnia swoją rolę i jest przydatna inwestorowi. Co zrobic z ozc ?? ano zwrócic sie do specjalistów, uwazam ze jezeli audytor tylko wyliczy a nic nie wyjasni to same obliczenia niewiele dadzą inwestorowi który jest najczesciej laikiem. Z drugiej strony audytor na instalacjach znac sie nie musi, a wtedy szukac kolejnego specjalisty troche bez sensu. Konkluzja na koniec jest taka ze niestety jest mało prawdziwych fachowców,ale od czego jest chociazby to forum. Jest to jednak bron obosieczna, bo ilosc tych dobrych i pomocnych informacji jest mniejsza niz ilosc porad złych, nieprawdziwych a czasem szkodliwych. samo zycie

przemo1
17-08-2018, 22:00
Zatem może jednak lepiej jak taki forumowicz jak np ja zwróci inwestorowi uwagę na możliwe różnice w sposobie doboru różnych źródeł ciepła - co sprowokuje go do dalszych dociekań i może trafi do odpowiedniego fachowca? Albo przynajmniej opisze swoje wątpliwości, co pozwoli Tobie, lub innym głębiej znającym temat - w wolnej chwili - je rozjaśnić bardziej szczegółowo.
Zauważ, że świadomie nie podaję konkretnej mocy ani nie odsyłam do CW , raczej podałem link jako przykładowe - z podkreśleniem-orientacyjne informacje na temat doboru.

asolt
17-08-2018, 22:48
Zatem może jednak lepiej jak taki forumowicz jak np ja zwróci inwestorowi uwagę na możliwe różnice w sposobie doboru różnych źródeł ciepła - co sprowokuje go do dalszych dociekań i może trafi do odpowiedniego fachowca? Albo przynajmniej opisze swoje wątpliwości, co pozwoli Tobie, lub innym głębiej znającym temat - w wolnej chwili - je rozjaśnić bardziej szczegółowo.
Zauważ, że świadomie nie podaję konkretnej mocy ani nie odsyłam do CW , raczej podałem link jako przykładowe - z podkreśleniem-orientacyjne informacje na temat doboru.

Dobrych porad nigdy dosyc, to fakt, nie muszą byc szczególowe i dokladne, wazne wskazanie kierunku dalszego działania.

krzych22
22-08-2018, 14:35
Witam
Proszę o poradę. Mam obecnie piec Saunier KLZ Niedźwiedź 25kw z fabrycznym zasobnikiem.
Piec ogrzewa ocieplony dom ( styropian 10 cm ) o powierzchni 140m. Parter podłogówka + piętro 4 kaloryfery + poddasze 2 kaloryfery ( ustawione na 18 stopni zimą ) + piwnica 3 kaloryfery ustawione na 15 stopni zimą.
Zastanawiam się nad wymianą pieca na Saunier Niedźwiedź kondens - piec kosztuje 5000 pasuje 1:1 do mojego starego ale jest to kondensat. Na jakie oszczędności można liczyć przy wymianie pieca ? Dodatkowo zastanawiam się nad dokładką samego podgrzewacza wody aby piec tylko ogrzewał dom - ma to sens ? Obecnie grzanie wody mam włączone "z ręki" ja steruje kiedy ma być ciepła woda bo w przeciwnym wypadku piec zużywa gazu za ok 200 zł miesięcznie gdzie mieszkając w mieszkaniu w którym był piec gazowy przepływowym za podgrzanie tej samej ilości wody płaciłem ok 50 zł.

artur63
27-08-2018, 12:02
Witam, jestem przed wymianą kotła z weglowego na gaz (dofinansowanie z gminy 6 tys zł )i jestem kompletnie laik z tej dziedziny prosiłbym o pare podpowiedzieci co było by najlepszym rozwiązaniem w moim wypadku ,posiadam dom 2 pietrowy 200metrowy ocieplony ale tylko 5 cm styropianem ,dach tez niezaciekawy(płaski ale pod papą tkz.hasie żużel )wiec może uciekac tutaj najwiecej ciepla ,kazde pietro posiada swoj piecyk gazowy wiec chyba piec dwufunkcyjny nie musi byc.
Co byście proponowali ?? jakiej firmy?itd z gory dziekuje za podpowiedzi

Konsultant Viessmann
27-08-2018, 12:45
Witam, jestem przed wymianą kotła z weglowego na gaz

Witam,
Zachęcam do zapoznania się z rodziną kotłów Viessmann TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html). Możesz porównać nasze urządzenia.

Jeżeli zainteresuje Cię któreś z naszych rozwiązań możesz zapytać specjalistów o bezpłatne i niezobowiązujące doradztwo TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html)

Pozdrawiam.

Konsultant marki Junkers
31-08-2018, 09:01
Witam
Proszę o poradę. Mam obecnie piec Saunier KLZ Niedźwiedź 25kw z fabrycznym zasobnikiem.
Piec ogrzewa ocieplony dom ( styropian 10 cm ) o powierzchni 140m. Parter podłogówka + piętro 4 kaloryfery + poddasze 2 kaloryfery ( ustawione na 18 stopni zimą ) + piwnica 3 kaloryfery ustawione na 15 stopni zimą.
Zastanawiam się nad wymianą pieca na Saunier Niedźwiedź kondens - piec kosztuje 5000 pasuje 1:1 do mojego starego ale jest to kondensat. Na jakie oszczędności można liczyć przy wymianie pieca ? Dodatkowo zastanawiam się nad dokładką samego podgrzewacza wody aby piec tylko ogrzewał dom - ma to sens ? Obecnie grzanie wody mam włączone "z ręki" ja steruje kiedy ma być ciepła woda bo w przeciwnym wypadku piec zużywa gazu za ok 200 zł miesięcznie gdzie mieszkając w mieszkaniu w którym był piec gazowy przepływowym za podgrzanie tej samej ilości wody płaciłem ok 50 zł.

Witam,
Przy wymianie kotła stałopalnego na gazowy kocioł kondensacyjny nie uzyska Pan znacznych oszczędności w postaci kosztów ogrzewania budynku. Istotną zaletą takiej zmiany będzie zwiększenie komfortu wytwarzania energii cieplnej, ponieważ praca gazowego kotła kondensacyjnego jest całkowicie bezobsługowa. Nie będzie musiał Pan wykonywać żadnej pracy przy eksploatacji kotła, a ze względu na czyste spalania się gazu zmniejszy się emisja zanieczyszczeń do atmosfery oraz będzie można wykorzystać pomieszczenie kotłowni również do innego celu jak pralnia lub spiżarnia. Znacznie lepiej zastanowić się nad kotłem jednofunkcyjnym wraz z zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Będzie to tańsze rozwiązanie oraz bardziej komfortowe od zastosowania gazowego podgrzewacza.
Marka Junkers-Bosch posiada szeroką ofertę kotłów kondensacyjnych rodziny Cerapur oraz Bosch Condens, które cechują się szeroką modulacją mocy palnika, dzięki czemu będą odpowiednie dla każdej instalacji. W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typu kotła polecam skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze telefonu: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych kotłach gazowych znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

AdamP123
03-09-2018, 11:46
Witam wszystkich
Jestem na etapie wyboru kotła dwufunkcyjnego do mieszkania ok. 50m2 w starszym budownictwie (lata 60-te). Chcę mieć podłączone ogrzewanie podłogowe (w trzech pomieszczeniach) oraz grzejniki (w dwóch pomieszczeniach). Budynek ocieplony styropianem (najprawdopodobniej 10cm), okna wymienione (plastiki). Niestety ze względu na mały metraż potrzebuję piec dwufunkcyjny.
Proszę o pomoc co wybrać lub co polecacie bo dostałem ofertę na dwa urządzenia:

junkers cerapur midi ZWB24

ferroli bluehelix PRO25C z wbudowaną automatyką

piotrulex
03-09-2018, 12:50
Witam
... Dodatkowo zastanawiam się nad dokładką samego podgrzewacza wody aby piec tylko ogrzewał dom - ma to sens ? Obecnie grzanie wody mam włączone "z ręki" ja steruje kiedy ma być ciepła woda bo w przeciwnym wypadku piec zużywa gazu za ok 200 zł miesięcznie gdzie mieszkając w mieszkaniu w którym był piec gazowy przepływowym za podgrzanie tej samej ilości wody płaciłem ok 50 zł.

My kupiliśmy mały i tani kocioł 2 funkcyjny aby ciepła woda była tylko wtedy gdy jej potrzebujemy, czyli dokładnie 1 raz dziennie do wieczornego prysznica. Budujac dom z 11 lat temu wstawiliśmy bojler, chyba 140l gdyż miałą być spora wanna itd. Życie pokazało, ze to nam całkiem zbędne, w weekendy często nas nie ma. Jest zmywarka itd, CWU używamy zasadniczo wieczorem do prysznica i mamy przeczucie, ze kotłem 2F taniej nam to wyjdzie. Aby dłuzej nam żył zaistalowalismy odkamieniacz. Na razie jest bajka choć zaledwie kilka dni to wszystko chodzi

Konsultant Viessmann
04-09-2018, 15:47
Witam wszystkich
Jestem na etapie wyboru kotła dwufunkcyjnego do mieszkania ok. 50m2 w starszym budownictwie (lata 60-te).

Zachęcam do zapoznania się z wiszącym kotłem Vitodens 100-W (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-100-w.html). Dzięki kompaktowym wymiarom, niewielkiemu ciężarowi i bardzo cichej pracy kocioł Vitodens 100-W bez problemu znajdzie swoje miejsce w każdym pomieszczeniu.

Jeżeli zainteresuje Cię nasze rozwiązanie możesz zapytać specjalistów o bezpłatne i niezobowiązujące doradztwo TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html).

Konsultant marki Buderus
06-09-2018, 13:57
Witam, jestem przed wymianą kotła z weglowego na gaz (dofinansowanie z gminy 6 tys zł )i jestem kompletnie laik z tej dziedziny prosiłbym o pare podpowiedzieci co było by najlepszym rozwiązaniem w moim wypadku ,posiadam dom 2 pietrowy 200metrowy ocieplony ale tylko 5 cm styropianem ,dach tez niezaciekawy(płaski ale pod papą tkz.hasie żużel )wiec może uciekac tutaj najwiecej ciepla ,kazde pietro posiada swoj piecyk gazowy wiec chyba piec dwufunkcyjny nie musi byc.
Co byście proponowali ?? jakiej firmy?itd z gory dziekuje za podpowiedzi

Witam,

Sprawdzone gazowe kotły kondensacyjne posiada w swojej ofercie marka Buderus. Nasze kotły z rodziny Logamax posiadają szeroki zakres modulacji mocy palnika w zakresie 12-100% oraz bardzo łatwy w obsłudze zintegrowany panel sterowania z ekranem LCD. Przy wyborze producenta kotła kondensacyjnego należy również mieć na uwadze jego renomę oraz sprawdzić, czy posiada fachowy i rozbudowany serwis. Autoryzowani Instalatorzy marki Buderus gwarantują dobór i montaż kotła, przeprowadzenie pierwszego uruchomienia oraz w przyszłości pomagają przy wykonaniu okresowych przeglądów technicznych i ewentualnych napraw po okresie gwarancyjnym. Wszystkie czynności serwisowe wykonywane są do 24 godzin od zgłoszenia.
W celu doboru odpowiedniego kotła zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801.
Bardziej szczegółowe informacje o naszych kotłach gazowych znajdują się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/
W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Nix
07-09-2018, 11:54
Witam.
Mam do wymiany kocioł z zamkniętą komorą spalania- dotychczas był to
Ferolli Domina 24F

Teraz zastanawiam się nad kondensacyjnymi:
-Beretta Ciao AT ( ten typ tylko w Castoramie) za 2600zł
-Beretta Ciao S.S.I - ok 3100zł
-Termet ECOCONDENS SILVER WKD4351
Ferroli Divacondens F24D - Castorama za 2698zł
THEMIS CONDENS 24 = za ok 2650zł

Oba typy z Castoramy mają najniższe ceny, ale też są to ciut inne niż modele
"normalnie" w dystrybucji... Dla przykładu Beretta Ciao AT ma modulację mocy tylko w zakresie 15-25KW i gorszą klasę
energetyczną ( A-B wobec A-A), z kolei Ciao C.S.I mam moc tylko 20KW i obawiam się, że może to być ciut za mało...
a Ferroli Divacondens F24D ( z litrerką "D") też pewnie ma jakieś ukryte "oszczędności"
Z kolei THEMIS CONDENS 24 też ma moc w zakresie 12,5-24KW , a więc dość wąski zakres.


W zasadzie potrzebuję pieca jednofunkcyjnego na dziś, bo obiegu c.w.u. nie mam w ogóle podłączonego( mam elektryczny przepływowy )
ale w przyszłości chyba podłączę również to, więc szukam od razu kotła 2-funkcyjnego.
Dom wolnostojący, ocieplony , powierzchnia 150m.kw, grzejniki stalowe konwencjonalne, instalacja na miedzi.

Co radzicie?
pzdr Nix

mannix
08-09-2018, 13:27
Przymierzałem się do zamiany kotła starej generacji (nie kondensat) na kondensacyjny. W tym roku liczyłem na wsparcie z funduszy ochrony środowiska (mam jeszcze czynny piec na paliwa stałe) i chciałem wymienić oba na kondensat. Ale mam zarówno wątpliwości co do tego, czy kondensat spełni moje oczekiwania (praca na niższychi temperaturach), jak i koszty zamiany takiej opcji ogrzewania - tu myślę, że w 10 tys. się nie zmieściłbym (nowy piec i nowy "rurociąg" kominowy pod kondensata. Poza tym fundusze wsparcia jeszcze nie ruszyły, a już prawie jesień i noce robią się zimne - mają juz ponad pół roku opóźnienia, więc nie wiem, czy w ogóle w tym roku coś z tego będzie...?
Dlatego zadam pytanie: czy możecie polecić na chwilę obecną jakiś piec starej generacji (nie kondensat) jednofunkcyjny do powierzchni domu ok. 120 m2 (chyba coś koło 24 kW)?
Ważne, aby był jak najbardziej oszczędny w zużyciu gazu i energii.

Nix
10-09-2018, 09:10
Przymierzałem się do zamiany kotła starej generacji... mam zarówno wątpliwości co do tego, czy kondensat spełni moje oczekiwania (praca na niższychi temperaturach),

IMO to nie wiadomo, czy kondensat spełni czy nie oczekiwania, ale nawet jeśli tylko częściowo ( czyli w cieplejsze dni) będzie działał z kondensacją to i tak
będzie oszczędniejszy niż stary, z otwartą komorą.

pzdr

RafQ24
16-09-2018, 19:11
Witam wszystkoch

Zastanawiam sie na tym Bosch Condens gc9000iwm/Junkers Cerapur Modul lub Hoval Ultragas??

Dom okolo 180m kw.
Dom sciana 24cm Prefbet + ocieplenie 12cm Genderka
Okna 2 szybowe Abakus
Ogrzewanie tylko grzejnikami

Jakas podpowiedz co do wyboru pieca/kotła??
Pzdr

Kondensat
16-09-2018, 19:46
Witam wszystkoch

Zastanawiam sie na tym Bosch Condens gc9000iwm/Junkers Cerapur Modul lub Hoval Ultragas??

Dom okolo 180m kw.
Dom sciana 24cm Prefbet + ocieplenie 12cm Genderka
Okna 2 szybowe Abakus
Ogrzewanie tylko grzejnikami

Jakas podpowiedz co do wyboru pieca/kotła??
Pzdr

Jak same grzejniki to każdy kocioł podoła takiej instalacji.Brałbym Termet Ecocondens Gold.Szkoda kasy na inne wypasione kotły,nie wykorzystasz ich automatyki

RafQ24
16-09-2018, 21:55
Jak same grzejniki to każdy kocioł podoła takiej instalacji.Brałbym Termet Ecocondens Gold.Szkoda kasy na inne wypasione kotły,nie wykorzystasz ich automatyki

Dzieki za podpowiedz lecz chodzi mi bardziej o kociol dwufunkcyjny i zeby byl z wbudowanym zasobnikiem wody??
Druga sprawa to nie wiem czy wogole ktos w mojej okolicy te kotly serwisuje takze to moze byc problem w przypadku awarii niestety :(
Pzdr

mannix
16-09-2018, 22:36
Jest na grupie jakiś instalator lub osoba znająca dobrze markę kotłów Ariston?

krzych22
19-09-2018, 08:48
My kupiliśmy mały i tani kocioł 2 funkcyjny aby ciepła woda była tylko wtedy gdy jej potrzebujemy, czyli dokładnie 1 raz dziennie do wieczornego prysznica. Budujac dom z 11 lat temu wstawiliśmy bojler, chyba 140l gdyż miałą być spora wanna itd. Życie pokazało, ze to nam całkiem zbędne, w weekendy często nas nie ma. Jest zmywarka itd, CWU używamy zasadniczo wieczorem do prysznica i mamy przeczucie, ze kotłem 2F taniej nam to wyjdzie. Aby dłuzej nam żył zaistalowalismy odkamieniacz. Na razie jest bajka choć zaledwie kilka dni to wszystko chodzi


Dzięki za info tylko że ja mam wybrany konkretny typ pieca który wkładam zamiast mojego 1:1 i niestety piec jest tylko jednofunkcyjny. dlatego planuję po kosztach dokładkę WRDP11-2 B23. koszt podgrzewacza ok 800 zł ... instalacja pewnie z 200 zł tylko czy ma to sens. U mnie identycznie używamy wody rano i wieczorem po powrocie z pracy oraz często w weekendy dom stoi pusty

Konsultant marki Junkers
03-10-2018, 12:48
Przymierzałem się do zamiany kotła starej generacji (nie kondensat) na kondensacyjny. W tym roku liczyłem na wsparcie z funduszy ochrony środowiska (mam jeszcze czynny piec na paliwa stałe) i chciałem wymienić oba na kondensat. Ale mam zarówno wątpliwości co do tego, czy kondensat spełni moje oczekiwania (praca na niższychi temperaturach), jak i koszty zamiany takiej opcji ogrzewania - tu myślę, że w 10 tys. się nie zmieściłbym (nowy piec i nowy "rurociąg" kominowy pod kondensata. Poza tym fundusze wsparcia jeszcze nie ruszyły, a już prawie jesień i noce robią się zimne - mają juz ponad pół roku opóźnienia, więc nie wiem, czy w ogóle w tym roku coś z tego będzie...?
Dlatego zadam pytanie: czy możecie polecić na chwilę obecną jakiś piec starej generacji (nie kondensat) jednofunkcyjny do powierzchni domu ok. 120 m2 (chyba coś koło 24 kW)?
Ważne, aby był jak najbardziej oszczędny w zużyciu gazu i energii.

Witam,

Praktycznie w każdym przypadku bardziej opłacalne jest zastosowanie kotła kondensacyjnego zamiast tradycyjnego kotła gazowego. Różnica w koszcie zakupu będzie w czasie spłacona ze względu na wyższą sprawność. Dodatkowo, jak już zostało wspomniane, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór kotła z zamkniętą komorą spalania. Kotły kondensacyjne są zawsze z zamkniętą komorą spalania. Zjawisko kondensacji, dzięki któremu kocioł uzyskuje dodatkową sprawność zachodzi praktycznie w całym sezonie grzewczym.
W sprawie doboru kotła kondensacyjnego zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również ewentualnie wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie gazowych kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Konsultant marki Junkers
05-10-2018, 07:55
Dzieki za podpowiedz lecz chodzi mi bardziej o kociol dwufunkcyjny i zeby byl z wbudowanym zasobnikiem wody??
Druga sprawa to nie wiem czy wogole ktos w mojej okolicy te kotly serwisuje takze to moze byc problem w przypadku awarii niestety :(
Pzdr

Witam,

Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem kotła z wbudowanym zasobnikiem CWU, zachęcam do sprawdzenia kotła Cerapur ACU. Kocioł posiada zasobnik ładowany warstwowo, który cechuje się bardziej ekonomiczną pracą w porównaniu do tradycyjnego kotła dwufunkcyjnego. Ładowany warstwowo zasobnik szybciej podgrzewa wodę, ma niższe straty postojowe oraz pozwala na wykorzystanie zasobnika o mniejszej pojemności w porównaniu do tradycyjnego zasobnika. W ofercie marki Junkers-Bosch znajduje się kocioł Cerapur ACU z wbudowanym zbiornikiem ładowanym warstwowo o pojemności 42l. Jest to doskonałe rozwiązanie oferujące wysoki komfort przygotowania ciepłej wody użytkowej, jednocześnie przy energooszczędności oraz kompaktowych wymiarach. Modulacja mocy cieplnej wynosi od 8,1 do 24,1kW. Więcej informacji o kotle można znaleźć na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-acu.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Konsultant marki Junkers
05-10-2018, 08:04
Witam wszystkoch

Zastanawiam sie na tym Bosch Condens gc9000iwm/Junkers Cerapur Modul lub Hoval Ultragas??

Dom okolo 180m kw.
Dom sciana 24cm Prefbet + ocieplenie 12cm Genderka
Okna 2 szybowe Abakus
Ogrzewanie tylko grzejnikami

Jakas podpowiedz co do wyboru pieca/kotła??
Pzdr

Witam,

Jeżeli ma Pan jakiekolwiek pytania odnośnie kotłów Bosch Condens GC9000IW oraz Cerapur Modul, które pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania, chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

marek2001
09-11-2018, 13:38
Witam jestem tu nowy i mam pytanie :dom z lat 80 tzw. klocek około 150 m2 okna plastiki grzejniki żeliwne nie ocieplony chciałbym zmienić na ogrzewanie gazowe instalacja gazowa jest w budynku pozostaje tylko zakup pieca gazowego. Pytanie jaki piec wybrać jakiej mocy ile wyniesie w przybliżeniu rachunek za gaz?

Konsultant Viessmann
09-11-2018, 14:11
Witam jestem tu nowy i mam pytanie :dom z lat 80 tzw. klocek około 150 m2 okna plastiki grzejniki żeliwne nie ocieplony chciałbym zmienić na ogrzewanie gazowe instalacja gazowa jest w budynku pozostaje tylko zakup pieca gazowego. Pytanie jaki piec wybrać jakiej mocy ile wyniesie w przybliżeniu rachunek za gaz?

Witaj,
Bardzo dużo by kolega chciał wiedzieć od razu. Obawiam się, że nie uzyskasz w tym miejscu aż tak szczegółowych informacji, a na pewno nie po podaniu tylko kilku szczątkowych informacji. Na początek to ja mam do Ciebie kilka pytań.
Znasz zapotrzebowanie budynku na energię? Jaka jest moc dotychczasowego kotła? Planujesz docieplenie? Masz zrobione OZC? Bez tych odpowiedzi ani rusz. Jeśli chcesz tylko orientacyjnie zapytać, to polecam kalkulatory, które pomogą ci zobrazować skalę kosztów itd. Są kalkulatory dobierające urządzenie jak i takie które symulują koszty eksploatacji. Znajdziesz je np tutaj:
- dobory urządzeń (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html)
- koszty eksploatacji (https://www.viessmann.pl/pl/informacje-dla/projektanci-i-architekci.html?utm_source=Link&utm_medium=Projektant&utm_campaign=HP) - patrz na dział kalkulatory doborowe

fredric
09-11-2018, 19:55
Panowie brać tego termeta gold czy nie ma sensu przepłacać i silvera albo crystala. Dom parter wszędzie podłogówka + awaryjnie grzejniki... I dopytam was mam plan na fotowolty i jaki zasobnik 120l cwu z grzałką 220v polecacie? Pozdrawiam

noc
09-11-2018, 20:56
Witam jestem tu nowy i mam pytanie :dom z lat 80 tzw. klocek około 150 m2 okna plastiki grzejniki żeliwne nie ocieplony chciałbym zmienić na ogrzewanie gazowe instalacja gazowa jest w budynku pozostaje tylko zakup pieca gazowego. Pytanie jaki piec wybrać jakiej mocy ile wyniesie w przybliżeniu rachunek za gaz?

Czym ogrzewałeś do tej pory? Jeśli węglem, to podaj ile węgla dom spalał na sezon, będzie odniesienie, jaki kocioł ( a nie piec) będzie potrzebny i ile gazu zużyje dom.

industrial
11-11-2018, 17:21
Pomoze ktos wybrać kocioł gazowy do domu na chwile obecna do domu 106m2 a po adaptacji poddasza dodatkowe 50? czyli łącznie okolo 160m2? Wszedzie będzie podłogówka plus rekuperacja.

fotohobby
11-11-2018, 17:47
Kociol o modukacji 2-12kW, jednofunkcyjny.
Zasobnik 120-160l

Gwarancja min 5l
Dobra dostepnośc serwisanta, przyzwoita cena przeglądów.

industrial
11-11-2018, 18:46
Dlaczego wszyscy mi wyceniają kocioł 26 kw? Jednofunkcyjny również z zasobnikiem.

tomraider
11-11-2018, 18:54
Dlaczego wszyscy mi wyceniają kocioł 26 kw? Jednofunkcyjny również z zasobnikiem.

Chcą sprzedać droższy kocioł. nie interesuj się mocą max tylko min. poniżej której modulowany kocioł nie zejdzie i może w małym dobrze ocieplonym domu taktować , kocioł dwufunkcyjny zlewa min 4 litry wody {plus woda w rurach między kotłem a kranem} zanim poczujesz w kranie gorącą wodę a włączany umywalką czy zlewem dziesiątki razy dziennie wytrzyma 3-4 lata i padnie jak auto taksówkarza. zasobnik rozwiązuje ten problem w zamian za wyższą cenę zakupu i większe straty spoczynkowe.
pozdrawiam Tomraider

industrial
11-11-2018, 19:20
To szukać max 12 kw do 160m2 domu ? Jakis konkretny zestaw? U nas najwięcej serwisantów jest z Immergassa

fotohobby
11-11-2018, 20:37
No to Victrix 12 TT

patsvo
11-11-2018, 21:35
Witam, będę wdzięczny za pomoc w wyborze kotła gazowego, po kilku godzinach lektury forum i inny stron nadal nie jestem pewien co wybrać.
Dom będzie drewniany (drewno klejone), całoroczny, nieduży ok. 80 metrów kwadratowych z rekuperacją.

Z poszukiwań wynikło, iż potrzebuję kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny z zasobnikiem o mocy ok 5-8 kW (modulowany). Póki co dotarłem do dwóch, które teoretycznie spełniają te potrzeby:

BOSCH CONDENS GC7000iW 14P
oraz
VAILLANT VC 256/5-7

Czy ktoś może się wypowiedzieć na ich temat lub polecić coś innego?

kaju
11-11-2018, 22:05
można np. MySmart 20 w zestawie jest regulator bezprzewodowy i WiFi od 2,8KW

industrial
12-11-2018, 11:53
Victrix 12 TT Widać fajny kociołek.

Jochimm
12-11-2018, 17:28
A jak oceniacie różnice między Junkersem a Vaillantem ?
Junkers ma niskie minimum mocy, ale wymiennik z alu-krzem. Myślicie że to ma znaczenie ?

Jestem równiez osoba która potrzebuje piec do domu około 120 m2 , parter cały w podłodze a na poddaszu dwa grzejniki.

Co polecicie ?
Junkers Cerapur Compact a może Vaillant 146 ?

marek2001
14-11-2018, 12:02
Palę węglem w piecu Camino stary żeliwny piec na sezon spalę około 4 -5 ton w domu ciepło raczej nie oszczędzam na ogrzewaniu

noc
14-11-2018, 18:14
Palę węglem w piecu Camino stary żeliwny piec na sezon spalę około 4 -5 ton w domu ciepło raczej nie oszczędzam na ogrzewaniu

Odnośnie czego ten wpis? Chcesz porównania do zużycia gazu ziemnego?
1 kg węgla to około 28MJ, czyli 4500kg= ok. 125 000Mj, jak liczyć sprawność tego kotła, 50%? To wychodzi 62 500MJ/sezon.
1m3 gazu ziemnego to około 34MJ. Sprawność kotła gazowego, to około 95-100%. Czyli grzejąc nowym kotłem gazowym, zużyjesz około 1800m3/sezon. Jeśli liczyć 2,3zł/m3 gazu, to koszt około 4200zł/sezon, tak w przybliżeniu. Jakiejś dużej różnicy nie będzie w stosunku do kosztów zakupu 4,5 tony węgla. Kluczowa jest sprawność tego kotła węglowego, może być i 35%, a może być i 70%, zależy czy nie przewymiarowany, jak utrzymany itd.
W każdym razie wygląda, że wystarczy praktycznie każdy kocioł dostępny na rynku, do 12-14kW, jak powyżej jakiś Immergas Victrix 12, czy Junkers 14kW.
Dlaczego sam nie policzysz takich banalnych spraw, przecież to umiejętności szkoły podstawowej, tylko poszukać w necie danych. Trochę więcej inwencji i zaangażowania w swoje niebanalne sprawy.

Konsultant Viessmann
15-11-2018, 13:37
Odnośnie czego ten wpis? Chcesz porównania do zużycia gazu ziemnego?
.

Nie, kolega pisał kilka postów wcześniej, że chce zmienić na kocioł gazowy i prosi o dobór. Ale szczegółów nie podaje... Trudno wróżyć z fusów w tak istotnej kwestii jak ogrzewanie.

Konsultant Viessmann
15-11-2018, 13:41
Palę węglem w piecu Camino stary żeliwny piec na sezon spalę około 4 -5 ton w domu ciepło raczej nie oszczędzam na ogrzewaniu

To nadal niewiele nam daje. "około 4-5 ton", "ciepło raczej....." Same nieprecyzyjne ogólniki. wiesz co mógłbym Ci zaproponować? Siec sprzedaży Viessmann jest bardzo dobrze rozbudowana. Sprawdź TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)
Zobacz, że nasi specjaliści bezplatnie, niezobowiązująco i indywidualnie doradzają w tematach związanych z systemami grzewczymi i doborem odpowiedniego urządzenia. Skontaktuj się z osobą, która odwiedzi Twoj budynek, zobaczy jaki jest stan instalacji i pomoże zdecydować, na co postawić.

Jeśli byłby problem z kontaktem - zgłoś, a postaram się zareagować.
Pozdrawiam!

ttpj
18-11-2018, 18:42
Witam Państwa,
Potrzebuję pomocy w doborze kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego.
Dom z dwustanowiskowym garażem w bryle budynku.
Ogrzewanie podłogowe, powierzchnia podłóg ok. 220m2, w garażu przewymiarowany grzejnik, dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach.
Ocieplenie:
Strop - 24cm styropianu grafitowego lambda 0,33, plyta stropowa wylewana betonowa gr. około 16 cm.
Ściana zewnętrzna Poroterm 30cm + 20 cm styropianiu grafitowego lambda 0,33
Posadzka 15 cm styropian lambda 0,35.
Wentylacja mechaniczna, Okna trzyszybowe.
Lokalizacja okolice Rzeszowa

Wykonawca zasugerował Junkers ZSB 24-5c + zasobnik 140l.
Dziś zacząłem czytać o zapotrzebowaniu i wyliczyłem zapotrzebowanie na ciepło wg. kalkulatora online i wychodzi mi max. 7,5kW. Zdaje sobie sprawę, że obliczenia z kalkulatora online nie są do końca miarodajne i dlatego zastanawiam się czy kocioł z mniejszą mocą, tj. ZSB 14-5C będzie wystarczający?

Konsultant Viessmann
19-11-2018, 11:17
Witam Państwa,
Potrzebuję pomocy w doborze kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego.
Dom z dwustanowiskowym garażem w bryle budynku.
Ogrzewanie podłogowe, powierzchnia podłóg ok. 220m2, w garażu przewymiarowany grzejnik, dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach.
Ocieplenie:
Strop - 24cm styropianu grafitowego lambda 0,33, plyta stropowa wylewana betonowa gr. około 16 cm.
Ściana zewnętrzna Poroterm 30cm + 20 cm styropianiu grafitowego lambda 0,33
Posadzka 15 cm styropian lambda 0,35.
Wentylacja mechaniczna, Okna trzyszybowe.
Lokalizacja okolice Rzeszowa

Wykonawca zasugerował Junkers ZSB 24-5c + zasobnik 140l.
Dziś zacząłem czytać o zapotrzebowaniu i wyliczyłem zapotrzebowanie na ciepło wg. kalkulatora online i wychodzi mi max. 7,5kW. Zdaje sobie sprawę, że obliczenia z kalkulatora online nie są do końca miarodajne i dlatego zastanawiam się czy kocioł z mniejszą mocą, tj. ZSB 14-5C będzie wystarczający?

Witam, to może skoro używasz kalkulatorów na stronach online, to może warto polecić Ci również konfigurator produktów, który do określonego przez ciebie budynku dobiera urządzenie? Kliknij TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html) i zobacz - może Ci się przyda.

To łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać urządzenia firmy Viessmann, dla nowych i modernizowanych budynków. Wynik doboru, to propozycje konkretnych rozwiązań, z ich cenami i podstawowymi danymi technicznymi. Za pomocą konfiguratora można również negocjować cenę zakupu wybranego urządzenia, przez wysłanie zapytania ofertowego.
Gdybyś miał zapytania - służę pomocą!

ttpj
20-11-2018, 07:52
Dzięki za odpowiedź. Szczerze mówiąc byłem raczej zdecydowany na markę Junkers. Podobno w mojej okolicy jest więcej serwisantów Junkers. Dodatkowo miałem kiedyś w mieszkaniu piecyk Junkers i był bezproblemowy.

Rozmawiałem wczoraj jeszcze z instalatorem. Zdecydowanie sugeruje wersję z 24kW, ale mówi że jeśli życzę sobie 14kW to taki też może założyć, zaznaczając że jest ryzyko że będzie za słaby. Wg. projektu zapotrzebowanie na ciepło jest 4,8-19kW, ale w projekcie nie było rekuperacji i ocieplenie troche słabsze.
W wyliczeniach z cieplowlasciwie.pl średnie zużycie wyszło 3,7kW.

EDIT:
Zadzwoniłem na infolinię Junkers. Pani z infolinii powiedziała, że do doboru mocy kotła przyjmuje się 60W/m2 (w moim przypadku daje to 13,2kW) i że 14kW będzie za mały.
Już teraz sam nie wiem, który będzie lepszy... Ale skoro zarówno instalator i serwisant polecają 24kW to pewnie mają rację.

mannix
28-11-2018, 18:42
Czy można jeszcze gdzieś kupić nowoczesny piec jednofunkcyjny z otwartą komora spalania? Wiem, że kondensat u mnie nie do końca się sprawdzi, więc nie chcę przepłacać, ale kupić niekondensata. Tylko, czy gdzieś są jeszcze do kupienia i mają w miarę przyzwoite parametry. Potrzebuję coś ok. 24 kW.

Konsultant Viessmann
29-11-2018, 13:25
C Wiem, że kondensat u mnie nie do końca się sprawdzi, więc nie chcę przepłacać, ale kupić niekondensata.

Witaj, czy mogę prosić o wyjaśnienie, dlaczego kocioł kondensacyjny się u ciebie nie sprawdzi? Nie za bardzo rozumiem...

mannix
29-11-2018, 16:02
Witaj, czy mogę prosić o wyjaśnienie, dlaczego kocioł kondensacyjny się u ciebie nie sprawdzi? Nie za bardzo rozumiem...

Myślałem, że to zrozumiałe i proste. Dom o powierzchni ok. 100 m2. Ocieplony dość dobrze, bo ściany to styropian 15-20cm, dach wełna 40 cm. Okna plastki 2-szybkowe energooszczędne. W domu układ zamknięty c.o.
I teraz do rzeczy:
- koszt pieca gazowego starej generacji jednofunkcyjnego z otwartą komorą spalania to na dzisiaj ok. 2.300 PLN.
- koszt pieca gazowego nowej generacji kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania to na dzisiaj ok. 5.300 PLN plus koszt przerobienia komina, tj. jakieś 2-3 tys. zł z robocizną i materiałami.
Sprawność kotła starej generacji to od 89-94%.
Sprawność kotła nowej generacji to od 96-106%, przy czym te 106% to wyłącznie w przypadku wykorzystania w ogrzewaniu podłogówki i temperatury stałego grzania temperaturą ok. 30 stopni.
Wniosek: różnica w cenie, w stosunku do pożytków z zastosowania kondensata nie zwróci mi się w ciągu życia pieca kondensacyjnego na pewno.
Po co mam więc przepłacać, skoro mogę dalej ogrzewać dom po staremu, piecem o zbliżonej sprawności, a w kieszeni zostanie mi lekko ponad 5-6 tysięcy złotych?
Myślałem o dotacji "czyste powietrze", ale tyle formalności i kontroli, że to zniechęca obywateli do korzystania w takiego rozwiązania i dotacji, nawet tych 30%... Miało być prosto, a nie jest.

Jednym słowem kondensaty to pic na wodę. Dopóki piece kondensacjne nie stanieją do poziomu 2-2,5 tys. PLN, zakup ich będzie po prostu nieopłacalny.

wg39070
30-11-2018, 08:38
Myślałem, że to zrozumiałe i proste. Dom o powierzchni ok. 100 m2. Ocieplony dość dobrze, bo ściany to styropian 15-20cm, dach wełna 40 cm. Okna plastki 2-szybkowe energooszczędne. W domu układ zamknięty c.o.
I teraz do rzeczy:
- koszt pieca gazowego starej generacji jednofunkcyjnego z otwartą komorą spalania to na dzisiaj ok. 2.300 PLN.
- koszt pieca gazowego nowej generacji kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania to na dzisiaj ok. 5.300 PLN plus koszt przerobienia komina, tj. jakieś 2-3 tys. zł z robocizną i materiałami.
Sprawność kotła starej generacji to od 89-94%.
Sprawność kotła nowej generacji to od 96-106%, przy czym te 106% to wyłącznie w przypadku wykorzystania w ogrzewaniu podłogówki i temperatury stałego grzania temperaturą ok. 30 stopni.
Wniosek: różnica w cenie, w stosunku do pożytków z zastosowania kondensata nie zwróci mi się w ciągu życia pieca kondensacyjnego na pewno.
Po co mam więc przepłacać, skoro mogę dalej ogrzewać dom po staremu, piecem o zbliżonej sprawności, a w kieszeni zostanie mi lekko ponad 5-6 tysięcy złotych?
Myślałem o dotacji "czyste powietrze", ale tyle formalności i kontroli, że to zniechęca obywateli do korzystania w takiego rozwiązania i dotacji, nawet tych 30%... Miało być prosto, a nie jest.

Jednym słowem kondensaty to pic na wodę. Dopóki piece kondensacjne nie stanieją do poziomu 2-2,5 tys. PLN, zakup ich będzie po prostu nieopłacalny.

Świetny wywód a już najlepszy jest tekst, "okna 2 szybowe energooszczędne".

Konsultant Viessmann
30-11-2018, 12:11
Okna plastki 2-szybkowe energooszczędne. W domu układ zamknięty c.o.


Ciekawe :)
To teraz ja przejdę do rzeczy, bo nie bardzo wiem, jaki ma być efekt zadanego przez Ciebie pytania, skoro wszystko idealnie wyliczyłeś, znasz rynek, znasz parametry urządzeń, umiesz je porównać - co więcej możemy Ci powiedzieć?

mannix
30-11-2018, 17:02
Świetny wywód a już najlepszy jest tekst, "okna 2 szybowe energooszczędne".

A co w tym śmiesznego? Każdy zrozumie, ale jak widać śmieszek nie zrozumie. Standardem są 2-szybowe póki co, są juz też 3-szybowe. Każde okno spełnia określone normy energetyczne co do przenikalności cieplnej. Ja wybrałem te o szybach najbardziej energooszczędnych.
A jakie masz uwagi co do mojego wywodu? Kieruję się rachunkiem ekonomicznym i rozsądkiem, a nie modą i wydawaniem kasy, która mi się nie zwróci w żaden sposób.

mannix
30-11-2018, 17:06
Ciekawe :)
To teraz ja przejdę do rzeczy, bo nie bardzo wiem, jaki ma być efekt zadanego przez Ciebie pytania, skoro wszystko idealnie wyliczyłeś, znasz rynek, znasz parametry urządzeń, umiesz je porównać - co więcej możemy Ci powiedzieć?

Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem post nr https://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-(-KOCIO%C5%81-)-GAZOWY&p=7744123&viewfull=1#post7744123 to byś wiedział o co pytam.
Więc powtórzę pytanie: gdzie można jeszcze kupić kotły niekondensacyjne jednofunkcyjne z otwartą komorą spalania o przyzwoitych parametrach pracy (klasa energetyczna) i rozsądną ceną?

fotohobby
30-11-2018, 17:11
Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem post nr https://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-(-KOCIO%C5%81-)-GAZOWY&p=7744123&viewfull=1#post7744123 to byś wiedział o co pytam.
Więc powtórzę pytanie: gdzie można jeszcze kupić kotły niekondensacyjne jednofunkcyjne z otwartą komorą spalania o przyzwoitych parametrach pracy (klasa energetyczna) i rozsądną ceną?

Przeciez tego juz jakis czas nie mozna produkowac.
Dwufunkcyjne jeszcze sie znajduja, ale o jakis chorych mocach, jak na wspolczesne domy.
Kondensaty chodza od 2.8ys zł.


EDIT: Ty napisaleś, ze do tego domu 100m2 potrzebujesz kotła 24kW ???

mannix
30-11-2018, 17:32
Przeciez tego juz jakis czas nie mozna produkowac.
Dwufunkcyjne jeszcze sie znajduja, ale o jakis chorych mocach, jak na wspolczesne domy.
Kondensaty chodza od 2.8ys zł.

Produkować nie produkują i sprzedają to co na magazynach jeszcze było, tylko ciężko dostać jakiś dobry jednofunkcyjny. Prędzej dwufunkcyjny, ale takiego nie potrzebuję. Miałem nadzieję, że są tu osoby, które orientują się w ofercie sklepów i hurtowni i wskażą gdzie szukać i konkretnie co. Aktualnie mam piec o takiej mocy, o którą pytałeś, sprawdza się dobrze. Niestety pada płyta główna i muszę wymienić (czujniki siadają i są nie do naprawienia).
Co do kondensatów, to w tej cenie kiepska jakość i parametry początkowych zakresów znamionowych mocy cieplnych.

fotohobby
30-11-2018, 18:24
A jakie Ty masz "parametry początkowych zakresów znamionowych mocy cieplej" ?

Ja mam kondensat, jak w stopce, za 3500zł, jakie to jego parametry są tak kiepskie, że lepiej kupić kocioł z otwartą komorą ??

wg39070
30-11-2018, 18:55
A co w tym śmiesznego? Każdy zrozumie, ale jak widać śmieszek nie zrozumie. Standardem są 2-szybowe póki co, są juz też 3-szybowe. Każde okno spełnia określone normy energetyczne co do przenikalności cieplnej. Ja wybrałem te o szybach najbardziej energooszczędnych.
A jakie masz uwagi co do mojego wywodu? Kieruję się rachunkiem ekonomicznym i rozsądkiem, a nie modą i wydawaniem kasy, która mi się nie zwróci w żaden sposób.

Standardem są 2 szybowe gdzie, chyba w Grecji? Szyby energooszczędne? Skąd Ty się chłopie urwałeś, z PRL-u? Pakiety 3 szybowe produkowano już kilkanaście lat temu. Co do kotła - poczytaj, dowiedz się popytaj i nie pisz głupot!

fotohobby
30-11-2018, 20:28
4 lata temu, kiedy ja wybierałem okna, to 3-cia szyba była dostępna za niewielką dopłatą.
Potem były promocje "za 1zł".
A teraz jest to standard.

kaju
30-11-2018, 21:40
Produkować nie produkują i sprzedają to co na magazynach jeszcze było, tylko ciężko dostać jakiś dobry jednofunkcyjny. Prędzej dwufunkcyjny, ale takiego nie potrzebuję. Miałem nadzieję, że są tu osoby, które orientują się w ofercie sklepów i hurtowni i wskażą gdzie szukać i konkretnie co. Aktualnie mam piec o takiej mocy, o którą pytałeś, sprawdza się dobrze. Niestety pada płyta główna i muszę wymienić (czujniki siadają i są nie do naprawienia).
Co do kondensatów, to w tej cenie kiepska jakość i parametry początkowych zakresów znamionowych mocy cieplnych.

Witam to ty nie wiesz nic o kotłach hahaha
Myślisz ze 2 f. to nie może pracować jako 1 f
Może gdy nie ma zapotrzebowania na ciepłą wode to jest kocioł 1 f.
Pozdrawiam znawcę.

fotohobby
30-11-2018, 21:42
Witam to ty nie wiesz nic o kotłach hahaha
Myślisz ze 2 f. to nie może pracować jako 1 f
Może gdy nie ma zapotrzebowania na ciepłą wode to jest kocioł 1 f.
Pozdrawiam znawcę.

A jak zagrzeje wodę w zasobniku ?

mannix
30-11-2018, 22:10
Witam to ty nie wiesz nic o kotłach hahaha
Myślisz ze 2 f. to nie może pracować jako 1 f
Może gdy nie ma zapotrzebowania na ciepłą wode to jest kocioł 1 f.
Pozdrawiam znawcę.

O czym ty piszesz? Chyba nie wiesz co piszesz.... Szarogęsisz się? Zadałem proste pytanie. Umiesz czytać?

mannix
30-11-2018, 22:12
A jak zagrzeje wodę w zasobniku ?

Każdy kupuje wg. potrzeb. Mam nowy zasobnik 5Gen, więc układ 2F jest mi zbędny. Jak chcecie wydawać kasę byle jak i na byle co, to wydawajcie. Nie podważajcie decyzji innych, którzy coś przemyśleli, mają plan, a oczekują podpowiedz iw zakresie kotła. Kotła nie topowego, ale normalnego. Sami sobie możecie kupic mercedesa za 10 tysiaków w kategorii kotłów. Tymczasem wciskacie kit i nie czytacie ze zrozumieniem.

mannix
30-11-2018, 22:14
Standardem są 2 szybowe gdzie, chyba w Grecji? Szyby energooszczędne? Skąd Ty się chłopie urwałeś, z PRL-u? Pakiety 3 szybowe produkowano już kilkanaście lat temu. Co do kotła - poczytaj, dowiedz się popytaj i nie pisz głupot!

Słuchaj, co twoje odpowiedzi wnoszą do wątku i mojego pytania? Zastanów się co piszesz. To, że natrzaskałeś ponad 4 tysiące postów, nie oznacza, że masz wiedzę i piszesz na temat. Bo póki co mielisz jęzorem bez zastanowienia...

mannix
30-11-2018, 22:16
A jak zagrzeje wodę w zasobniku ?

Doczytałeś wyżej mój post z kalkulacją kosztów? Różnica w koszcie samego pieca, potem przerobienie komina pod piec kondensacyjny, itd... To nie są małe pieniądze.

fotohobby
30-11-2018, 22:20
Każdy kupuje wg. potrzeb. Mam nowy zasobnik 5Gen, więc układ 2F jest mi zbędny. Jak chcecie wydawać kasę byle jak i na byle co, to wydawajcie. Nie podważajcie decyzji innych, którzy coś przemyśleli, mają plan, a oczekują podpowiedz iw zakresie kotła. Kotła nie topowego, ale normalnego. Sami sobie możecie kupic mercedesa za 10 tysiaków w kategorii kotłów. Tymczasem wciskacie kit i nie czytacie ze zrozumieniem.

Ale to nie było do Ciebie

fotohobby
30-11-2018, 22:22
Doczytałeś wyżej mój post z kalkulacją kosztów? Różnica w koszcie samego pieca, potem przerobienie komina pod piec kondensacyjny, itd... To nie są małe pieniądze.

300zł kosztuje wyprowadzenie przez ścianę. Czy te 20cm rury z nierdzewki aż tak oszpeci Twoją elewację ? :)
Kocioł liczyłeś po 5000zł. A ja się pytam - w czym ten za 3,5 tyś jest gorszy ?

mannix
30-11-2018, 22:34
300zł kosztuje wyprowadzenie przez ścianę. Czy te 20cm rury z nierdzewki aż tak oszpeci Twoją elewację ? :)
Kocioł liczyłeś po 5000zł. A ja się pytam - w czym ten za 3,5 tyś jest gorszy ?
No widzisz, myślisz przez pryzmat siebie, a nie potrzeby innych... Zapewne wiesz jak usytuowany mam w domu kocioł, jak mozna poprowadzić instalację, jak przebudować komin, wiesz czy mam lub nie mam sasiada....Zapewne wg. twojej teorii będę w domu w stanie wyprowadzić sobie nową rurę kominową gdzie popadnie... To wg. ciebie dobre rozwiązanie? Pomimo, że zrobiłem wycenę kosztów przez instalatora... Sprawdź sobie parametry różnych kotłów, od jakich zakresów startują, jak pracują, jaki koszt serwisów rocznych kondensata i niekondensata, czy w każdym mieście jest autoryzowany serwisant, itd... jest tego trochę. Ceny samych przeglądów różnią się cenami w sposób bardzo znaczący.Pomimo, że to wydawać by się mogło nieduże pieniądze w skali roku, gdy człowiek kieruje się rachunkiem ekonomicznym, zwraca na to uwagę.
p.s. nie odpowiadaj proszę więcej na mój post.

fotohobby
30-11-2018, 22:42
Oczywiście, najlepiej powiedzieć - NIE DA SIE.
Co ma sąsiad do wyrzutu przez ścianę ?

Mój kocioł startuje od 1.8kW, koszt przeglądu 220zł.
Serwisant np Junkersa zrobi przegląd kotła tak z otwartą, jak i z zamkniętą komora spalana.
Zrozum, że z obecnych czasach dostaniesz może jeszcze jakiegoś leżaka z magazynu, ale nie masz wpływu na wybór marki, modelu, mocy.

mannix
30-11-2018, 22:57
Oczywiście, najlepiej powiedzieć - NIE DA SIE.
Co ma sąsiad do wyrzutu przez ścianę ?

Mój kocioł startuje od 1.8kW, koszt przeglądu 220zł.
Serwisant np Junkersa zrobi przegląd kotła tak z otwartą, jak i z zamkniętą komora spalana.
Zrozum, że z obecnych czasach dostaniesz może jeszcze jakiegoś leżaka z magazynu, ale nie masz wpływu na wybór marki, modelu, mocy.
Zrpzum, że ja nie mam do wywalenia extra 5-7 tysi dodatkowo (kalkulacje podałem wczesniej), niż muszę wydać. Masz w sobie empatię? Jestem rozsądny w wydawaniu pieniędzy. Podobnie jak w utrzymaniu estetyki budynku. Kondensat nie zwróci mi się w trakcie swojego czasu życia. To, że u ciebie serwisant bierze tyle, to nie znaczy, że u mnie. Rożnice przekraczają 200% ceny. Liczyłem na podowiedź na forum, ale widze, że tutaj odpowiedzi trudno się doczekać. Bo albo ktoś próbuje zabłysnąć nie na temat, albo opchnąć swoje koncepcje nie mające możlwiości w realizacji i przyjętych założeniach.

wg39070
01-12-2018, 14:06
Słuchaj, co twoje odpowiedzi wnoszą do wątku i mojego pytania? Zastanów się co piszesz. To, że natrzaskałeś ponad 4 tysiące postów, nie oznacza, że masz wiedzę i piszesz na temat. Bo póki co mielisz jęzorem bez zastanowienia...

Hamuj i waż słowa "znafco" tematu. Jęzor to masz ty. Nie znasz się a rzucasz jak wsza po kołnierzu, kup sobie "atmosferyka" i naprzód. Ilość postów nie ma tutaj żadnego znaczenia. Wytłumacz jeszcze nam, laikom, co to za cudo "zasobnik 5Gen"?

mannix
01-12-2018, 16:32
Hamuj i waż słowa "znafco" tematu. Jęzor to masz ty. Nie znasz się a rzucasz jak wsza po kołnierzu, kup sobie "atmosferyka" i naprzód. Ilość postów nie ma tutaj żadnego znaczenia. Wytłumacz jeszcze nam, laikom, co to za cudo "zasobnik 5Gen"?

Doucz się, a pogadamy. Twoje wypowiedzi nie wnoszą nic do tematu, bo nie czytasz ze zrozumieniem.

wg39070
01-12-2018, 16:36
Doucz się, a pogadamy. Twoje wypowiedzi nie wnoszą nic do tematu, bo nie czytasz ze zrozumieniem.

No i co z tym magicznym zasobnikiem 5Gen? Czyżby 5-tej generacji? Z czym to się je? Ja mam normalny, stojący, 160 litrów, Immergas, co zły, że nie 5 generacji hehe. Ja nie czytam ze zrozumieniem, czy Ty nie czaisz tematu w ogóle, oto jest pytanie.

kwarti
02-12-2018, 10:24
Witam
Jestem zainteresowany piecem jednofunkcyjnym kondensacyjnym do 10 letniego domu. Podłogówka i grzejniki z termostatami. Zależy na na sterowaniu bezprzewodowym (regulatory pogodowe lub pokojowe) . Instalatorzy Junkersa, Vaillanda nie polecają regulatorów bezprzewodowych. Chciałbym żeby regulator bezprzewodowy nie miał sterowania "ubogiego" lecz takie jak przewodowy.
pozdr.

Konsultant marki Junkers
03-12-2018, 10:59
Witam Państwa,
Potrzebuję pomocy w doborze kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego.
Dom z dwustanowiskowym garażem w bryle budynku.
Ogrzewanie podłogowe, powierzchnia podłóg ok. 220m2, w garażu przewymiarowany grzejnik, dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach.
Ocieplenie:
Strop - 24cm styropianu grafitowego lambda 0,33, plyta stropowa wylewana betonowa gr. około 16 cm.
Ściana zewnętrzna Poroterm 30cm + 20 cm styropianiu grafitowego lambda 0,33
Posadzka 15 cm styropian lambda 0,35.
Wentylacja mechaniczna, Okna trzyszybowe.
Lokalizacja okolice Rzeszowa

Wykonawca zasugerował Junkers ZSB 24-5c + zasobnik 140l.
Dziś zacząłem czytać o zapotrzebowaniu i wyliczyłem zapotrzebowanie na ciepło wg. kalkulatora online i wychodzi mi max. 7,5kW. Zdaje sobie sprawę, że obliczenia z kalkulatora online nie są do końca miarodajne i dlatego zastanawiam się czy kocioł z mniejszą mocą, tj. ZSB 14-5C będzie wystarczający?

Witam,

Przy doborze kotła musi Pan wziąć pod uwagę również zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową obliczoną na podstawie ilości osób w domu oraz ilości i rodzajów punktów poboru wody. Dla przykładu - jeżeli planuje Pan zastosować deszczownice w łazience, które wymagają przygotowania znacznie większej ilości ciepłej wody, wtedy kocioł o niższej mocy (ZSB 14-5C 14kW) będzie potrzebował znacznie dłuższego czasu na przygotowanie odpowiedniej ilości CWU. W przypadku długotrwałego poboru ciepłej wody kocioł może nie nadążyć z jej podgrzewaniem co może skutkować wypływem wody o niższej temperaturze z punktów odbioru w trakcie użytkowania. Polecam również sprawdzić obliczenia, ponieważ wynika z nich że posiada Pan zapotrzebowania na energię cieplną rzędu 34 W/m2, co może być wartością zaniżoną.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch

wg39070
03-12-2018, 11:40
Witam
Jestem zainteresowany piecem jednofunkcyjnym kondensacyjnym do 10 letniego domu. Podłogówka i grzejniki z termostatami. Zależy na na sterowaniu bezprzewodowym (regulatory pogodowe lub pokojowe) . Instalatorzy Junkersa, Vaillanda nie polecają regulatorów bezprzewodowych. Chciałbym żeby regulator bezprzewodowy nie miał sterowania "ubogiego" lecz takie jak przewodowy.
pozdr.

W przypadku Immergas jest sterownik bezprzewodowy CAR V2, posiada takie funkcje jak ten na kablu. Ja mam co prawda pokojowy bezprzewodowy i działa super, nie widzę potrzeby dodatkowego okablowania domu.

Konsultant Viessmann
03-12-2018, 14:37
Witam
Jestem zainteresowany piecem jednofunkcyjnym kondensacyjnym do 10 letniego domu. Podłogówka i grzejniki z termostatami. Zależy na na sterowaniu bezprzewodowym (regulatory pogodowe lub pokojowe) .
pozdr.

Witaj, a pytałeś może przedstawicieli o kocioł firmy Viessmann?
Masz jakiś budżet na urządzenie? Zachęcam do przeglądu kotłów gazowych kondensacyjnych Viessmann (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html).

Ja również chętnie pomogę. Potrzebuję jednak więcej informacji - czy dom będzie remontowany, jak jest ocieplony - skoro 10-letni do jakiej mocy kocioł potrzebujesz?

kwarti
04-12-2018, 08:41
Witaj, a pytałeś może przedstawicieli o kocioł firmy Viessmann?
Masz jakiś budżet na urządzenie? Zachęcam do przeglądu kotłów gazowych kondensacyjnych Viessmann (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html).

Ja również chętnie pomogę. Potrzebuję jednak więcej informacji - czy dom będzie remontowany, jak jest ocieplony - skoro 10-letni do jakiej mocy kocioł potrzebujesz?

Z przedstawicielem Viessmana tez mam kontakt.
pozdr.

Konsultant Viessmann
04-12-2018, 12:12
Z przedstawicielem Viessmana tez mam kontakt.
pozdr.

Rozumiem! Więc czekamy na ostateczną decyzję. Gdybyś miał jakieś wątpliwości - służę pomocą!


Pozdrawiam!

Konsultant marki Junkers
15-12-2018, 18:31
Czy można jeszcze gdzieś kupić nowoczesny piec jednofunkcyjny z otwartą komora spalania? Wiem, że kondensat u mnie nie do końca się sprawdzi, więc nie chcę przepłacać, ale kupić niekondensata. Tylko, czy gdzieś są jeszcze do kupienia i mają w miarę przyzwoite parametry. Potrzebuję coś ok. 24 kW.

Witam,

Praktycznie w każdym przypadku warto zastosować kocioł kondensacyjny zamiast tradycyjnego kotła z otwartą komorą spalania. Różnica w koszcie zakupu będzie w czasie spłacona ze względu na wyższą sprawność kotła kondensacyjnego i niższe rachunki za gaz. Dodatkowo znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór takiego urządzenia ze względu na zamkniętą komorę spalania. Dlaczego twierdzi Pan, że kocioł kondensacyjny u Pana się nie sprawdzi?
Przez większość sezonu grzewczego w tego typu kotłach zachodzi zjawisko kondensacji, co wpływa na wyższą sprawność oraz mniejsze zużycie gazu (nawet w przypadku instalacji grzejnikowej, które z natury wymagają wyższych temperatur zasilania).
W sprawie doboru kotła kondensacyjnego zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również ewentualnie wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie gazowych kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Silok
10-03-2019, 17:20
Witam

Dom z lat 70 tych podpiwniczony, powierzchnia użytkowa 168 m2, ocieplony styropianem 15cm a strop 25 cm wełna, na dole*

u teściowej stara instalacja rurki grubości 3cm i kętowskie aluminiowe grzejniki a na górze nowa instalacja rurki 1,5 cm grubości i grzejniki ferolli, w całym domu tylko kaloryfery. Na dole starsze już okna plastikowe 2 szybowe a na górze okna 3 szybowe Uw-0,75.Obecnie grzeje starym przewymiarowanym piecem na ekogroszek 25kw (zużycie 5-6t) + bojler 150l + 2 wanny.*

Rodzina: 3 osoby dorosłe + 2 dzieci*

W audycie energetycznym zapotrzebowanie na Ek 151 kwh/rok.

Było 5 instalatorów:

-3 polecało piece**de dietrich mrc 3 plus 24kw i twierdzili, że stara instalacja ma duży bezwład wody i nie trzeba wymieniać,*

- 4 instalator polecał kocioł Buderus gb062 24kw, nie ma potrzeby wymiany instalacji/kaloryferów ale jak chce to wymieni,*

- 5 instalator z uwagi na wymiennik ciepła polecał viessmann vitodens 100, stara instalacja może zostać.*

Który kocioł wybrać?*

Czy w przypadku mojego domu niska modulacja ma sens i w związku z tym wybrać droższy Vitodens 200 lub poszukać czegoś tańszego jak TERMET ecocondens gold 20 kw.*

Czy dla mojego domu w/w kotły nie będą przewymiarowane i w związku z tym należy kupić cos 14kw?*

Konsultant Viessmann
11-03-2019, 21:25
Witaj, Dziękuję za zainteresowanie kotłem Vitodens 200. To kocioł o klasie edektywności energetycznej A na paliwo gaz ziemny i gaz płynny.
Vitodens 200-W jest gazowym kotłem kondensacyjnym polecanym m.in. do mieszkań własnościowych oraz domów jedno- lub wielorodzinnych. Sprawdzi się również w przypadku większego zapotrzebowania na ciepło - do 150 kW). Ze względu na kompaktową budowę, która kryje wszystkie niezbędne komponenty urządzenie to nie wymaga osobnego pomieszczania kotłowni. Obudowa kotła BoxDesign zapewnia dobre wyciszenie pracy urządzenia oraz łatwy dostęp do jego komponentów - wszystkie podzespoły są dostępne od przodu, co ułatwia serwisowanie urządzenia.Wszystkie gazowe kotły kondensacyjne marki Viessmann posiadają wymienniki ciepła wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to jeden z najtrwalszych materiałów stosowanych do budowy kotłów. Technologia ta zapewnia wysoką sprawność urządzenia grzewczego, a więc wysoką efektywność jego pracy. Sprawia również, że kocioł wyróżnia się dużą trwałością i bezpieczną pracą.

Na wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej do 150 kW firma Viessmann udziela 10-letniej gwarancji na nieszczelności spowodowane korozją.
Sterowanie pracą kotła odbywa się za pomocą łatwego w obsłudze regulatora Vitotronic z intuicyjnym menu. Pracę kotła można również regulować przez Internet dzięki aplikacji ViCare.
Szczegóły poznasz TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-200w.html)
Jeśli masz wątpliwości lub pytasz o wycenę - wypełnij formularz zgłoszeniowy (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html) - to nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!

Silok
13-03-2019, 21:54
Witam ponownie,
Na placu boju znajdując się 3 kotły :
1 Vaillant ecoTEC exclusiv VC 256/5-7, modulacji od 1,9-21,6 kW, mało informacji o kotle ( znalazłem informację że Vaillanty lubią palić dużo gazu) , wymiennik ciepła - trudno znaleźć informacje, serwis w mojej miejscowości w dużej ilości, gwarancja do 5 lat ale należy ją wykupić za kwotę ok 500 zł, cena kotła ok. 7400 zl
2. Immergas 20 X TT 2 ERP,, modulacji od 3,0-20,5 kW, bardzo mało informacji o kotle, z wymiennikiem aluminiowo-magnezowo-krzemowym- trudno powiedzieć jaki jest w utrzymaniu, serwis oddalony o ok. 30 km, gwarancja 5 lat bez dopłat, cena kotła ok. 4200-4500 zł,
3. Viessmann vitodens 200w, modulacja 1,9-19 kW, dużo opinii, raczej dobrych, wymiennik ciepła z nierdzewki - dobry do czyszczenia, serwis w moje miejscowości trochę gorzej jak Vaillant, gwarancję od 6 m-cy do 24, można wykupić 10 lat gwarancji na wymiennik ciepła za kwotę powyżej 2000 zł, a w serwisie nowy kosztuje 1700 zł więc nie opłaca się, cena kotła ok. 8400 zł.
Jest jeszcze jeden Vaillant ecoTEC 206 5/5 z modulacja 4,2 ale nie wiem czy w moim przypadku nie będzie za dużo?
Moje wyliczenia ze strony cieplowlasciwie.pl to kocioł > 16 kW,
Jaki kocioł będzie najlepszy

Kondensat
14-03-2019, 07:10
Szkoda że z placu boju zniknął Termet Jak bym miał kupować dla siebie to właśnie Golda.Po co inwestować w dwukrotnie droższe kotły dla samych grzejników(co innego instalacja mieszana-grzejniki +podłogówka)Automatyka tych droższych kotłów nie zostanie wykorzystana.I części do Termeta są tańsze niż do kotłów konkurencji.Wymiennik ze stali nierdzewnej,niska modulacja czegóż więcej chcieć? no chyba ze nie ma w pobliżu serwisu

anka.k.
14-03-2019, 08:39
Witajcie, ja mam pytanie może nie o konkretny model kotła, tylko o to, czy kociol ze zbiornikiem wodnym czy bez, a jeśli ze zbiornikiem - to czy taki z tym wbudowanym, czy wolnostojącym? Powierzchnia do ogrzania ok 150m, ogrzewanie mieszanie (podłogówka + grzejniki), Stałych mieszkańców 2 osoby + ewentualni goście raz za czas. Łazienka i kuchnia sąsiadują ze sobą ścianami, kotłownia oddzielona od łazienki wiatrołapem, też dość blisko.
Jeśli zbiornik na wodę osobno to ewentualnie jakiej pojemności? Brat ma 150 litrów, na podobną powierzchnię ale ich jest 4 osoby. Żeby zacząć wyszukiwanie kotła chciałabym przynajmniej sugerować się czymś konkretnym.
Dzięki

dolby
14-03-2019, 09:20
Stałych mieszkańców 2 osoby + ewentualni goście raz za czas.

Zechciej podać więcej szczegółów; co to oznacza "raz za czas", czy to jest specjalna forma zaproszenia dla poinformowanych ? Oczywiście, że każda informacja jest ważna.
Czy wypada mieć ze sobą kapcie ?

kulibob
14-03-2019, 09:45
Są trzy rodaje kotłów gazowych :) optymalne do trzech rodzajów domów

Stary durszlak - ekogroszek
Lekko ocieplony do nowo budowany - pompa ciepła/ekogroszek/grzałka+klima
mocno energooszczedny - grzałka,kable lub+klima

Oczywiście kwestia metrażu itp.


A ten gaz to odetnijcie bo szkoda opłat stałych.

anka.k.
14-03-2019, 10:10
Raz za czas to znaczy, kiedy zatęsknię za towarzystwem:) Otwierać wtedy będę szeroko drzwi. A co do kapci, to niekoniecznie. No chyba, że ktoś lubi się ślizgać filcem po podłodze:)

Co do rodzaju ogrzewania, jest już wybrane. Teraz piec chcę dopasować do siebie. Pomożecie mi w tym?

dolby
14-03-2019, 10:47
Raz za czas to znaczy, kiedy zatęsknię za towarzystwem:) Otwierać wtedy będę szeroko drzwi. A co do kapci, to niekoniecznie. No chyba, że ktoś lubi się ślizgać filcem po podłodze:)

Co do rodzaju ogrzewania, jest już wybrane. Teraz piec chcę dopasować do siebie. Pomożecie mi w tym?

Aaaa... imprezka zbiorowa, no to beze mnie :(

Nie bierz całkiem na serio wpisu wyżej, gaz tez jest dobry.

Konsultant Viessmann
14-03-2019, 12:23
Witam ponownie,
Na placu boju znajdując się 3 kotły :

3. Viessmann vitodens 200w, modulacja 1,9-19 kW, dużo opinii, raczej dobrych, wymiennik ciepła z nierdzewki - dobry do czyszczenia, serwis w moje miejscowości trochę gorzej jak Vaillant, gwarancję od 6 m-cy do 24, można wykupić 10 lat gwarancji na wymiennik ciepła za kwotę powyżej 2000 zł, a w serwisie nowy kosztuje 1700 zł więc nie opłaca się, cena kotła ok. 8400 zł.



Witaj ponownie,
Ponownie dziękuję za zainteresowanie naszym produktem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania techniczne - służę pomocą. Albo tu albo na priv.
Pozdrawiam i czekam na kontakt.

kulibob
14-03-2019, 16:47
Pierwsze pytaj się ile za przeglądy u Viesia :)

anka.k.
14-03-2019, 17:43
Ja rozumiem, że mogę się zdecydować na piec producenta A, B, C, D, ale nadal nie wiem, czy rozglądać się za piecem ze zbiornikiem wodnym czy bez? Piece producentów A, B, C, D są i takie i takie, przeglądałam... Zanim zawierzę panu sprzedającemu A, B, C, D chciałam tutaj zawęzić sobie pole wyboru. Jeśli zadałam pytanie bez sensu (co może się zdarzyć, bo w temacie jestem biegła jak wilk znający się na gwiazdach) to trudno, napiszcie wprost: idź babo i nie pleć więcej:bash::bash:

noc
14-03-2019, 17:44
Witajcie, ja mam pytanie może nie o konkretny model kotła, tylko o to, czy kociol ze zbiornikiem wodnym czy bez, a jeśli ze zbiornikiem - to czy taki z tym wbudowanym, czy wolnostojącym? Powierzchnia do ogrzania ok 150m, ogrzewanie mieszanie (podłogówka + grzejniki), Stałych mieszkańców 2 osoby + ewentualni goście raz za czas. Łazienka i kuchnia sąsiadują ze sobą ścianami, kotłownia oddzielona od łazienki wiatrołapem, też dość blisko.
Jeśli zbiornik na wodę osobno to ewentualnie jakiej pojemności? Brat ma 150 litrów, na podobną powierzchnię ale ich jest 4 osoby. Żeby zacząć wyszukiwanie kotła chciałabym przynajmniej sugerować się czymś konkretnym.
Dzięki
Czy wbudowany zasobnik, czy wolnostojący, to nie ma znaczenia dla komfortu, tylko wizualnie jest różnica. Jak to ma stać w PG, to szkoda kasy. Czy wystarczy 150l, to zależy czy często korzystacie z wanny, jeśli dominują prysznice, to wystarczy z zapasem. Cyrkulacji nie będziesz potrzebować. Oczywiście lepszy kocioł jednofunkcyjny, z zasobnikiem.
Masz popełniony błąd z mieszanym ogrzewaniem, ale skoro tak chcesz... . Przy wyborze marki zwróć uwagę na dostępność serwisu w okolicy. Ja np. chciałem Immergasa, ale nie było serwisanta blisko. I nie kieruj się marką/sławą/reklamą, droższe nie zawsze znaczy lepsze, trwalsze.

anka.k.
14-03-2019, 18:31
Tak, kocioł będzie w pomieszczeniu gospodarczym, sporym zresztą. Wanny nie będzie, tylko kabina i tylko jedna łazienka. Ja wiem, że mieszane ogrzewanie to nie jest najlepsze rozwiązanie, jednakże męska część naszego teamu tak zadecydowała bo tak i już ... (jak babskie argumenty prawie!). Nie chcę się tutaj nadmiernie stresować, dość mnie stresów jeszcze czeka bo budowę kończę niestety sama... Zatem reasumując mogę się rozglądać za kotłem dwufunkcyjnym ze zbiornikiem, wolnostojącym sobie pod piecem, patrząc, które marki mają serwis w mojej okolicy.
I o to chodziło:) Dzięki:)

dbx
14-03-2019, 18:49
Tak, kocioł będzie w pomieszczeniu gospodarczym, sporym zresztą. Wanny nie będzie, tylko kabina i tylko jedna łazienka. Ja wiem, że mieszane ogrzewanie to nie jest najlepsze rozwiązanie, jednakże męska część naszego teamu tak zadecydowała bo tak i już ... (jak babskie argumenty prawie!). Nie chcę się tutaj nadmiernie stresować, dość mnie stresów jeszcze czeka bo budowę kończę niestety sama... Zatem reasumując mogę się rozglądać za kotłem dwufunkcyjnym ze zbiornikiem, wolnostojącym sobie pod piecem, patrząc, które marki mają serwis w mojej okolicy.
I o to chodziło:) Dzięki:)

jednofunkcyjny z zasobnikiem.
lub dwufunkcyjny.
bez kapci :)

dzejdzej88
14-03-2019, 21:07
Witam.

Stwierdziłem że nie zakładam nowego tematu, tylko opiszę swój problem tutaj.

Obecnie stoję przed wyborem pieca gazowego do swojego domu. Dom ma 80 lat, 125m2, po termomodernizacji, wszystkie okna pcv, dach ocieplony. Obecnie mam piec co węglowy Ogniwo S6WC, oraz piec gazowy dwu funkcyjny Saunier Duval thema classic f21. Oprócz tego bojler elektryczny. Piec węglowy znajduje się w piwnicy wraz z bojlerem, natomiast piec gazowy w łazience, odległość między piecami to 20m. Jedyny minus tego systemu to w przypadku grzania gazem, w łazience jest zimniejsza woda niż w przypadku palenia piecem, a w kuchni (15m dalej) jest woda zimna.

Dom jest domem piętrowym, bez ogrzewania podłogowego.

Postanowiłem ostatnio zmienić piec gazowy na nowszy i tańszy w eksploatacji (zużycie gazu), ale z zachowaniem pieca węglowego w razie potrzeby. Udałem się do firmy Viessmann. Zostały mi zaproponowane dwa piece jeden to Vitodens 100-W a drugi Vitodens 200-W. Według sprzedawcy pieca Vitodens 200-W nie wykorzystam w 100% a cena jaką trzeba zapłacić w porównaniu z tańszą wersją nie zwróci się w rachunkach.

W celu eliminacji chłodniejszej wody pod prysznicem i zimnej zaproponował wersję Vitodens 111-W wraz ze zbiornikiem wody na 45 litrów. Według sprzedawcy wersja ta powinna zapewnić 160 litrów ciepłej wody przez 10 min bez spadku temperatury.

Chciałem się zapytać czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tych pieców ? Czy warto w nie inwestować ? Oraz czy faktycznie wersja Vitodens 111-W z zbiornikiem 45l potrafi zapewnić ciepłą wodę podczas dłuższego prysznicu ?

Dodam że założenie jest takie że piec węglowy zostaje awaryjnie w instalacji. Z góry dziękuję.

Silok
14-03-2019, 21:42
Witam, rozmawiałem dzisiaj z instalatorem z firmy Viessmann i koszt przeglądu na infolinii to 280 zł, natomiast u niego 230 zl, czy to prawda? Ile będzie kosztował taki przegląd w Vaillancie?
Pozdrawiam

noc
14-03-2019, 22:08
Tak, kocioł będzie w pomieszczeniu gospodarczym, sporym zresztą. Wanny nie będzie, tylko kabina i tylko jedna łazienka. Ja wiem, że mieszane ogrzewanie to nie jest najlepsze rozwiązanie, jednakże męska część naszego teamu tak zadecydowała bo tak i już ... (jak babskie argumenty prawie!). Nie chcę się tutaj nadmiernie stresować, dość mnie stresów jeszcze czeka bo budowę kończę niestety sama... Zatem reasumując mogę się rozglądać za kotłem dwufunkcyjnym ze zbiornikiem, wolnostojącym sobie pod piecem, patrząc, które marki mają serwis w mojej okolicy.
I o to chodziło:) Dzięki:)

Cały czas piszemy przecież o kotle jednofunkcyjnym+zasobnik. Skąd Ci się wziął dwufunkcyjny?
Kocioł dwufunkcyjny, to kocioł który CWU przygotowuje jak "junkers"-grzeje gazem przepływowo CWU, nie da się połączyć z zasobnikiem. Ten kocioł nie zapewnia takiego komfortu jak jednofunkcyjny.
Szukaj kotła o jak najniższej mocy minimalnej, najlepiej 1,7-2,0 kW.

anka.k.
15-03-2019, 07:26
Aaaa,a widzisz, mam braki w podstawach. Myślałam, że dwufunkcyjny, też może być ze zbiornikiem:)
Dzięki:)

dolby
15-03-2019, 08:57
Aaaa,a widzisz, mam braki w podstawach. Myślałam, że dwufunkcyjny, też może być ze zbiornikiem:)
Dzięki:)

Sama jesteś, wszystkiego nie ogarniesz...a braki można przecież uzupełnić i będzie ciepło i miło.

anka.k.
15-03-2019, 11:50
Uzupełniam jak widać, we właściwym miejscu:)

Konsultant Viessmann
18-03-2019, 09:26
Witam, rozmawiałem dzisiaj z instalatorem z firmy Viessmann i koszt przeglądu na infolinii to 280 zł, natomiast u niego 230 zl, czy to prawda? Ile będzie kosztował taki przegląd w Vaillancie?
Pozdrawiam

koszt przeglądu "dyktowany" jest przez wolny rynek. W sezonie grzewczym za przegląd często trzeba zapłacić i ponad 300-400 zł bo dobrzy fachowcy maja nawał roboty. W miesiącach letnich spokojnie przegląd można wykonać czasem i poniżej 200 zł. Ostrzegam jednak przed specjalistami co robią przeglądy za 50-100 zł bo niestety jakość tych przeglądów pozostawia bardzo dużo do życzenia...

Konsultant marki Junkers
20-03-2019, 14:07
Witajcie, ja mam pytanie może nie o konkretny model kotła, tylko o to, czy kociol ze zbiornikiem wodnym czy bez, a jeśli ze zbiornikiem - to czy taki z tym wbudowanym, czy wolnostojącym? Powierzchnia do ogrzania ok 150m, ogrzewanie mieszanie (podłogówka + grzejniki), Stałych mieszkańców 2 osoby + ewentualni goście raz za czas. Łazienka i kuchnia sąsiadują ze sobą ścianami, kotłownia oddzielona od łazienki wiatrołapem, też dość blisko.
Jeśli zbiornik na wodę osobno to ewentualnie jakiej pojemności? Brat ma 150 litrów, na podobną powierzchnię ale ich jest 4 osoby. Żeby zacząć wyszukiwanie kotła chciałabym przynajmniej sugerować się czymś konkretnym.
Dzięki

Witam,

Wybór typu kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem CUW lub dwufunkcyjnego zależy od odległości pomiędzy kotłem a punktem poboru wody, komfortem użytkowania oraz wymaganą ilością podgrzanej wody ze względu na ilość osób i ilość punktów poboru. W przypadku Pana budynku bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie wybór kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Zastosowanie pompy cyrkulacyjnej dla ciepłej wody użytkowej pozwoli na uzyskanie największego komfortu.
Przy okazji zachęcam Pana do wyboru kotła kondensacyjnego marki Junkers-Bosch. Posiadamy w swojej ofercie bogatą ofertę kotłów kondensacyjnych jednofunkcyjnych oraz dwufunkcyjnych o szerokiej modulacji mocy palnika z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką efektywnością energetyczną. W celu doboru kotła o odpowiedniej mocy oraz zasobnika o pojemności przeznaczonej na potrzeby Pana rodziny, zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów marki Junkers-Bosch. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie naszych kotłów kondensacyjnych: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers - Bosch

szymas
27-03-2019, 17:31
Zwracam się o pomoc w wyborze kotła gazowego do ogrzewania domu-bliźniaka. W piwnicy (14m2) będzie zainstalowany kocioł. Parter powierzchnia 43m2, poddasze przerobione na sypialnie 36m2, łazienka 6m2 (wanna, dwie umywalki). Podłogówka na parterze, sypialni i łazience, myślę nad grzejnikiem w piwnicy, bo chcę tam mieć suszarnię oraz w łazience na suszenie ręczników. Czy lepiej nie mieszać podłogówki z grzejnikami? Różne opinie czytałem na forum. Czy szukać pieca dwu funkcyjnego z podłączeniem zasobnika wody 150 L (chyba wystarczy na 2 + 2 osoby) czy może ze zintegrowanym zasobnikiem? A może jakieś inne rozwiązanie?

stjopi
29-03-2019, 12:03
Dzień dobry, problem powoli zbliża się i do mnie. Aktualnie ogrzewam 190 m2 ekogroszkiem, kotłem Defro duo 25 kw, zużycie ok. 3 ton +-300 kg w zależności od zimy. Woda ciepła latem dzięki grzałce elektrycznej. Zasobnik 140 l. Przed następnym sezonem, chciałbym jednak zmodyfikować system ogrzewania i nie wyrzucając kotła na eko, dołożyć gazowy kocioł kondensacyjny. W instalacji jest ok 130 m2 podlogówki na parterze oraz 5 kaloryferów w pokojach na poddaszu i 2 drabinki w łazienkach. Zastanawiam się na doborem rodzaju urządzenia gazowego i sensownością zostawiania kotła na paliwo stałe. Proszę i dziękuję za poradę i pomoc w naprowadzeniu na słuszny kierunek inwestycji.

kaju
29-03-2019, 16:12
Witam jeśli chcesz zostawić ten kocioł to chyba jedyny kocioł którego producent dopuszcza do pracy w układzie otwartym to ACV.
Inne kotły można też,ale stosując dodatkowy wymiennik i pompę.

stjopi
31-03-2019, 10:24
Wymiennik płytowy mam w dotychczasowej instalacji. Czy kocioł gazowy można wpiąć za wymiennikiem? Jak to jednak powinno być zrobione aby nie ogrzewać tej części instalacji przed wymiennikiem czyli kotła na ekogroszek i starego naczynia na wodę, a może właśnie ten wymiennik wystarczy? No i ciągle to pytanie, czy jest sens zostawiać ustrojstwo na węgiel (koszty "węglowego ogrzewania i cwu to ok. 3000 węgiel + 600 cwu latem + prąd napędzający silnik i 3 pompy).

xgavrys
31-03-2019, 10:43
Dzień dobry Panie i Panowie

Myślałem, że temat mam już za sobą ale jednak wrócił ponieważ dwóch instalatorowi z którymi rozmawiałem spowodowali małe zamieszanie w mej głowie.

Bardzo was proszę w takim razie o poradę co do rozwiązania mych wątpliwości.

Nowy Dom z poddaszem użytkowym 140m2. Styropian 20 na zewnątrz. Piana na dachu. Okna 3 szyby.
Podłogowka w całym domu jedynie brak ogrzewania w garażu który jest w bryle. 4 sterowniki i automatyka na zaworach
listwa sterująca salus kl06 + moduł pl07 i do tego termostaty Dalida

Hydraulicy zaproponowali mi dwa piece kondensacyjne i nie wiem na co się zdecydowaliśmy.
1. Termet EcoCondens Gold 20
2. THELIA CONDENS AS 25-A
Może macie coś sensownego do polecenia do 4tysiecy ?
Zależy mi na ekonomicznym użytkowaniu ogrzewania.
Czy piec 20/25 jest ok czy może za duży ?
O co chodzi z tą mocą na piecu ?
Będę wdzięczny za rozwianie mych wątpliwości

Konsultant Viessmann
02-04-2019, 14:35
Dzień dobry Panie i Panowie

Myślałem, że temat mam już za sobą ale jednak wrócił ponieważ dwóch instalatorowi z którymi rozmawiałem spowodowali małe zamieszanie w mej głowie.

Bardzo was proszę w takim razie o poradę co do rozwiązania mych wątpliwości.

Nowy Dom z poddaszem użytkowym 140m2. Styropian 20 na zewnątrz. Piana na dachu. Okna 3 szyby.
Podłogowka w całym domu jedynie brak ogrzewania w garażu który jest w bryle. 4 sterowniki i automatyka na zaworach
listwa sterująca salus kl06 + moduł pl07 i do tego termostaty Dalida

Zależy mi na ekonomicznym użytkowaniu ogrzewania.
Czy piec 20/25 jest ok czy może za duży ?
O co chodzi z tą mocą na piecu ?
Będę wdzięczny za rozwianie mych wątpliwości

Witaj, sugeruję najpierw wyznaczyć profesjonalnie zapotrzebowanie na moc grzewczą, a dopiero później dobierać kocioł, Nowy budynek i ocieplony nie powinien mieć tak dużego zapotrzebowania. Ale tak jak mówię ... trzeba to potwierdzić. Jak chcesz podpowiedzi, sugerują skorzystać z naszego konfiguratora, który do Twojego obiektu dobierze urządzenia w oparciu o ofertę Viessmann z aktualynmi cenami - pamietaj, że ceny można zawsze negocjować!
Spróbuj skonfigurować swój system TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html) i daj znać co ci zaproponowało! System powinien zaproponować trzy różne warianty :)

ArtekGS
12-04-2019, 10:14
Witam,

Chciałem podłączyć się z pytaniem do wątku: czytałem pobieżnie o doborze pieca do domu i wszędzie panują zgodne opinie aby nie przesadzać z mocą. Buduje mały domek z użytkowym poddaszem o powierzchni użytkowej 109m2, wszędzie podłogówka.

W projekcie jest piec VC 146/5-5 o mocy 3,3-14,9kw, projektowane obciążenie cieplne budynku to 7999W.

Powyższe i tylko te informację wysłałem do potencjalnych dostawców i na to samo pytanie dostałem oferty na piece vc 146 (14,9kw), vc 206 (20kw), vc 226 (24kw),

Czy te wszystkie piece są dla mnie właściwe?

kpc21
13-04-2019, 16:08
Zasada nie przesadzania z mocą dotyczy kotłów na paliwo stałe. One pracują ze stałą mocą, więc gdy moc jest zbyt wysoka (oraz przy wyższych temperaturach powietrza na zewnątrz) kocioł musi przerywać pracę. Co jest nieefektywne, najoptymalniej jest, gdy kocioł pracuje stale.

Kocioł gazowy potrafi sam regulować moc zależnie od zapotrzebowania (a także zwiększa ją do grzania c.w.u.), poza tym przerwy w pracy nie są aż tak nieefektywne, jak przy kotle węglowym, w którym istnieje konieczność stałego utrzymywania minimalnego płomienia/żaru na palenisku (bo gdy zgaśnie, wymaga ręcznego rozpalenia). Choć i tak najlepiej ich unikać.

Dlatego przy kotle gazowym patrzy się nie na moc maksymalną, a na moc minimalną (kotły węglowe w ogóle nie mają tego parametru, pracują ze stałą mocą – kocioł gazowy ma zakres mocy, w obrębie którego potrafi ją sobie automatycznie regulować). Im mniejsza, tym lepiej.

Moc maksymalna powinna po prostu spełniać potrzeby cieplne budynku, z uwzględnieniem grzania c.w.u.

Janekk1234
13-04-2019, 16:23
Ja użytkowuję kocioł termet silver 2 funkcyjne i polecam. Robi co trzeba i jest tańszy niż zagraniczne.
Do nowego domu też będzie termet. Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać. W dodatku to polski producent. Wspieram nasz rynek.

Konsultant marki Junkers
17-04-2019, 13:07
Dzień dobry, problem powoli zbliża się i do mnie. Aktualnie ogrzewam 190 m2 ekogroszkiem, kotłem Defro duo 25 kw, zużycie ok. 3 ton +-300 kg w zależności od zimy. Woda ciepła latem dzięki grzałce elektrycznej. Zasobnik 140 l. Przed następnym sezonem, chciałbym jednak zmodyfikować system ogrzewania i nie wyrzucając kotła na eko, dołożyć gazowy kocioł kondensacyjny. W instalacji jest ok 130 m2 podlogówki na parterze oraz 5 kaloryferów w pokojach na poddaszu i 2 drabinki w łazienkach. Zastanawiam się na doborem rodzaju urządzenia gazowego i sensownością zostawiania kotła na paliwo stałe. Proszę i dziękuję za poradę i pomoc w naprowadzeniu na słuszny kierunek inwestycji.

Witam,

W sprawie doboru gazowego kotła kondensacyjnego o odpowiedniej mocy dla Pana domu, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych instalatorów marki Junkers - Bosch. Nasi specjaliści doradzą przy doborze oraz pomogą wykonać instalację. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów, którzy pomogą z doborem odpowiedniego urządzenia oraz wykonają montaż kotła. Aby wyszukać instalatorów z Pana okolicy proszę wpisać w odpowiednie pole miejscowość lub kod pocztowy. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie kotłów z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens: https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers - Bosch

Konsultant Viessmann
23-04-2019, 14:39
Witam, ja zapraszam do zapoznania się z ofertą m. in. na kotły kondensacyjne od Viessmann - to promocja i akcja pod nazwą "Ekosystem Twojego Domu".
To kompletne systemy grzewcze w specjalnej ofercie wraz z montażem i 5-letnią gwarancją.
Warto się śpieszyć! Promocyjna cena tylko do 30.06.2019 r. Szczegóły: TU (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/ekosystem.html)

jack_
25-04-2019, 08:14
Powiedzmy, że z kalkulatora Viessman dla 180m2 wyszło mi zapotrzebowanie 9kW.
Vitodens 200-W 13kW i 19kW modulują od 1,9kW.
Przy śmiesznej różnicy w cenie jest jakaś przesłanka aby przeskoczyć 13kW i wejść w 19kW??
Tak samo dla Vitodens 222-F 13kW i 19kW - oba modulują od 1,9kW

Jaki warunek trzeba spełnić dla wymiennika C.W.U. warstwowego jeśli chodzi o twardość wody... w opisie jest, że nie twarda, ale jakaś konkretna wartość mierzalna?

Grzegorzkb
25-04-2019, 10:35
Czy może mi ktoś doradzić jakiś pięć kondensacyjny który może pracować w instalacji otwartej bez wymiennika

Konsultant Viessmann
25-04-2019, 14:57
Powiedzmy, że z kalkulatora Viessman dla 180m2 wyszło mi zapotrzebowanie 9kW.
Vitodens 200-W 13kW i 19kW modulują od 1,9kW.
Przy śmiesznej różnicy w cenie jest jakaś przesłanka aby przeskoczyć 13kW i wejść w 19kW??
Tak samo dla Vitodens 222-F 13kW i 19kW - oba modulują od 1,9kW

Jaki warunek trzeba spełnić dla wymiennika C.W.U. warstwowego jeśli chodzi o twardość wody... w opisie jest, że nie twarda, ale jakaś konkretna wartość mierzalna?

przy zapotrzebowaniu budynku ok 9kW czy zastosujemy kocioł o mocy max 13 czy 19kW nie będzie miało zauważalnego znaczenia.
Co do twardości wody, aby kamień się nie osadzał woda musiała by mieć 0dH. Jednak zgodnie z Dopuszczalny zakres wartości dla twardości zgodnie zgodnie z załącznikiem nr 4 Dodatkowe wymagania chemiczne, jakim powinna odpowiadać woda do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 1989) twardość wody powinna wynosić 60-500 mg/l (3,6 do 30 dH).

jack_
25-04-2019, 20:36
Chodziło mi o zakresy do stosowania wymiennika warstwowego.
Tutaj dostałem wskazówkę
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?354977-kocio%C5%82-VIESSMANN-222-F-a-mo%C5%BCe-inny&p=7812188&viewfull=1#post7812188
https://www.viessmann-projektant.pl/baza-urzadzen/vitodens242f/pliki/wytyczne_projektowe_vitodens_222_f_b2tb_222_f_b2sb _242_f_b2ub_05_2016.pdf

Wyniki z wodociągów w załączniku
393mg/l ~ 22dH???

jack_
13-05-2019, 16:40
Chciałem skorzystać z tej Waszej promocji na Vitodens 222-F
Wysłane zgłoszenie 24.04.
Wizyta 27.04
Pytanie z Viessman czy dostałem ofertę 07.05
Oferta 13.05
Tyle czasu zajęło napisane kilku linijek tekstu.
Cena prospekt 16 471zł - oferta 19 990zł

Straciłem tylko 2 tygodnie.
Nie wiem co jest w cenie, za co mam dopłacić.
Tragedia!

Chyba poszukam instalatora Immergas'a - też nisko schodzą z mocą.

Nolo
14-05-2019, 10:53
Ktoś ma jakieś doświadczenie z tym kotłem?Lub jaki inny polecacie-dzięki
Dom o powierzni ok 140m2
https://allegro.pl/oferta/kociol-gaz...791-8054502719

Konsultant Viessmann
14-05-2019, 12:12
Chciałem skorzystać z tej Waszej promocji na Vitodens 222-F
Wysłane zgłoszenie 24.04.
Wizyta 27.04
Pytanie z Viessman czy dostałem ofertę 07.05
Oferta 13.05
Tyle czasu zajęło napisane kilku linijek tekstu.
Cena prospekt 16 471zł - oferta 19 990zł

Straciłem tylko 2 tygodnie.
Nie wiem co jest w cenie, za co mam dopłacić.
Tragedia!
.

Witaj! Dziękuję za post. Ja na ofercie widzę co jest w cenie - co zawiera oferta.
Mam pytanie - w jaki sposób zgłosiłeś się z prośbą o wycenę? Od instalatora konkretnego w okolicy, czy przez nasz formularz zgłoszeniowy na stronie?

jack_
14-05-2019, 20:56
Tak jak podałem w poście zgłoszenie przez WWW 24.04.2019.
Numer zapytania: 0000141917

OK - to proszę o rozjaśnienie gdzie podziało się te ok. 3500zł powyżej ulotki?
Grupa bezpieczeństwa z naczyniem to max 300zł.
Od obecnego podgrzewacza do rur jest 30-40cm - wszystko pod nosem.

Cały myk polega na tym, żebym to ja wiedział za co płacę - nie specjalista.
To my, szarzy klienci, kupujemy te Wasze produkty.
Jestem informatykiem oraz konstruktorem. Mogę zaprogramować frezarkę CNC wartą 400-500 tyś.zł, ale na kotłach gazowych się nie znam.
Chyba, że instalator robi oferty dla instalatorów - to może tak być.

Jak powinna wyglądać oferta? Tak:
1) Zestaw Vitodens 222-F art.B2SB080 - cena 16 471zł
Zawiera:
- A
- B
- C
2) Zabezpieczenie CWU - xxx zł
3) Grupa bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym - xxx zł
4) Rura spalinowa SP-N ∅ 60, L=1000mm – 2szt. - xxx zł [tak - potrzebne jest 2mb spalinowej w komin powyżej 5mb z ulotki - tego nie ma na ofercie!]
5) Usługa montażu elementów dodatkowych - xxx zł

Jak mam wydać 20 000zł gotówki z własnej kieszeni to chciałbym jednak wiedzieć za co.
Instalacja spełnia punkty "Zakres standardowego montażu" wg załącznika 1 do regulaminu.
Róbcie oferty dla ludzi.

Jako ciekawostka powiem, że z uzgadniałem również dodatkowe położenie podłogówki w kotłowni[przy gazówce będzie tam zimno a ma być pomieszczenie do pracy].
Rozmawiałem również o Aquahome 20-N [~22dH - jak podałem powyżej]
Nigdzie wzmianki na ofercie.
Dostałem ofertę bo ktoś dostał od Was upomnienie jak kliknąłem w Waszego e-mail'a z pytaniem czy dostałem ofertę.

W poniedziałek planuję podjechać do kolegi, który założył Buderusa i będę brał od niego kontakt do instalatora.
Z tego co wiem to chciał sprzedać mu właśnie Viessmann'a - tylko on nie jest pewnie AUTORYZOWANY do ulotki.

Jak macie kogoś w Ostrowie Wielkopolskim to proszę o namiary.
Zgłosiłem już w gazowni o zmianę warunków i na dniach zlecam projekt do wykonania pod gaz.

sasik
15-05-2019, 22:38
Witam pomyślałem że i ja zapytam dom 150m2 całość podlogowka mam do wyboru dwa kotły immergas 12kw lub Vaillant 146 14 kw serwisy dostępne co się bardziej sprawdzi będzie bardziej niezawodne i oszczędne?? możecie jakoś porównać te kotły??

wg39070
16-05-2019, 07:55
Witam pomyślałem że i ja zapytam dom 150m2 całość podlogowka mam do wyboru dwa kotły immergas 12kw lub Vaillant 146 14 kw serwisy dostępne co się bardziej sprawdzi będzie bardziej niezawodne i oszczędne?? możecie jakoś porównać te kotły??

Trzeci sezon użytkuję Immergasa 12 kW, napędza 210 m2 podłogówki, daje radę bez problemu.

jack_
21-05-2019, 12:29
Witaj! Dziękuję za post. Ja na ofercie widzę co jest w cenie - co zawiera oferta.
Mam pytanie - w jaki sposób zgłosiłeś się z prośbą o wycenę? Od instalatora konkretnego w okolicy, czy przez nasz formularz zgłoszeniowy na stronie?

I tak minął tydzień po informacji z centrali na e-mail, że przedstawiciel dośle wyjaśnienia wyceny powyżej ulotki.
Ogólnie to powiem tak, że VIESSMANN robi ulotkę promocyjną, której nie da się kupić.
Po prostu nie da się - brak chęci sprzedawcy.
Pierwszy raz spotykam się z tym, żeby producent nie chciał 16 500zł od klienta i zmuszał go do kupienia sprzętu konkurencji.

szymas
22-05-2019, 07:43
A czy ktoś z Was szanowni forumowicze montował kocioł gazowy do wilgotnej piwnicy? Piwnicy nie zalewa, na ścianach osadza się wilgoć, ale też nie płynie po nich. Instalator polecił Saunier Duval Niedźwiedź Condens 18KKS, argumentując trochę inną budową wnętrza, wysoką sprawnościa 110%, odpornością elektroniki na wilgoć, bo jest umieszczona na górze kotła, no i niby, że bezawaryjny. Mnie zastanawia tylko moc minimalna zaczynająca się od 5,4kW, czy to nie za dużo? Planowałem Junkers kocioł Cerapur Smart ZSB 14-5C, który schodzi z mocą do 2,3kW. Będzie zasobnik wody Biawar 150L do podgrzania i 80m2 podłogówki. Proszę o Wasz komentarz.

Konsultant marki Junkers
24-05-2019, 11:39
Czy może mi ktoś doradzić jakiś pięć kondensacyjny który może pracować w instalacji otwartej bez wymiennika

Witam,

Nie znajdzie Pan gazowego kotła kondensacyjnego do współpracy z układem otwartym. Układy otwarte wykorzystywane są obecnie jedynie do kotłów stałopalnych. Dla kotłów gazowych i pomp ciepła stosuje się wyłącznie układ zamknięty. Cechuje się on wyższym bezpieczeństwem pracy, ponieważ nadmiar wody przejmowany jest poprzez zamknięte naczynie ciśnieniowe, natomiast zbyt wysokie ciśnienie obniżane jest przez zawór bezpieczeństwa, który w razie potrzeby odprowadza nadmiar cieczy. Taki układ jest również bardziej odporny na korozję, ponieważ nie ma połączenia instalacji z atmosferą, jak w przypadku otwartych naczyń zbiorczych.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers - Bosch

TomaszJar
26-05-2019, 17:56
W zakupionym domu z przełomu lat 80 i 90 na granicy Rybnika i Żor jest piec na węgiel. Piec węglowy umieszczony jest w piwnicy, a w łazienkach na parterze i piętrze znajdują się gazowe przepływowe podgrzewacze wody starszego typu. Podgrzewacz na parterze zasila w ciepłą wodę również kuchnię.

Specyfikacja budynku: powierzchnia całkowita 219 m2, powierzchnia użytkowa 127 m2, kubatura 658 m3.

6 pokoi + 2 przedpokoje + 2 łazienki + kuchnia + wiatrołap. Budynek ocieplony, ale nie wiadomo jak grubym styropianem. Poprzedni właściciele twierdzili, że do ogrzania domu zużywali 4-5 ton węgla rocznie.

Kaloryfery są żeberkowe żeliwne, ale na parterze zamierzam je wymienić na płytowe. Mam nadzieję, że uda mi się zmieścić w budżecie.

Będę starał się o dofinansowanie z UM, ale najpierw muzę się dowiedzieć jak przebiega cała procedura.

Jaki zestaw kotła gazowego z zasobnikiem i osprzętem polecacie?

teres
26-05-2019, 21:23
Witam,
Nie znajdzie Pan gazowego kotła kondensacyjnego do współpracy z układem otwartym. Układy otwarte wykorzystywane są obecnie jedynie do kotłów stałopalnych.
ACV - mówi to Panu coś?


Jaki zestaw kotła gazowego z zasobnikiem i osprzętem polecacie?
Może Junkers Cerapur Compact albo Immergas Victrix? Szukaj kotła, który ma moc minimalną na poziomie 2-3 kW, żeby nie musiał taktować.

robbak
31-05-2019, 12:47
Drodzy forumowicze, nie wiem czy to dobre miejsce na umieszczanie tego typu informacji, ale napiszę. W związku z tym, że przeszacowałem gabaryty kotła, który kupiłem. Mam do sprzedania nowy, nie używany, na gwarancji kocioł Vaillant eco compact VSC 206/4-5 z 90 litrowym zbiornikiem. Kocioł ma już zamontowaną pompę cyrkulacyjną. Chcę go sprzedać, bo gabarytowo mi się" nie spina" w pomieszczeniu.
Pozdrawiam.

Konsultant marki Junkers
12-06-2019, 12:36
A czy ktoś z Was szanowni forumowicze montował kocioł gazowy do wilgotnej piwnicy? Piwnicy nie zalewa, na ścianach osadza się wilgoć, ale też nie płynie po nich. Instalator polecił Saunier Duval Niedźwiedź Condens 18KKS, argumentując trochę inną budową wnętrza, wysoką sprawnościa 110%, odpornością elektroniki na wilgoć, bo jest umieszczona na górze kotła, no i niby, że bezawaryjny. Mnie zastanawia tylko moc minimalna zaczynająca się od 5,4kW, czy to nie za dużo? Planowałem Junkers kocioł Cerapur Smart ZSB 14-5C, który schodzi z mocą do 2,3kW. Będzie zasobnik wody Biawar 150L do podgrzania i 80m2 podłogówki. Proszę o Wasz komentarz.

Witam,

Im większa modulacja mocy cieplnej, tym kocioł lepiej dostosuje się do parametrów pracy. Wpłynie to również na niższe spalanie paliwa gazowego. Kocioł Junkers-Bosch Cerapur Smart ZSB 14-5C będzie również odpowiedni dla Pana budynku. Obudowa kotła jest wstępnie zabezpieczona przed korozją, a automatyka znajduje się za osłoną panelu obsługi. Według naszych zaleceń montażowych, w pomieszczeniach wilgotnych zaleca się zaizolować termicznie przewód powietrza do spalania.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers - Bosch

Konsultant marki Junkers
12-06-2019, 12:38
Witam,

Ma Pan racje, ten producent posiada takie rozwiązanie. Jednak dla kotłów kondensacyjnych znacznie lepiej zastosować układ zamknięty ze względu na wyższe bezpieczeństwo oraz ograniczenie korozji. Kolejnym aspektem jest ograniczenie korozji oraz zabezpieczenie przed zamuleniem instalacji i wymiennika ciepła.
Warto zastanowić się nad kotłem Junkers - Bosch Cerapur ZSB 14-5C, który dzięki szerokiej modulacji mocy palnika posiada minimalną moc grzewczą wynoszącą 2,3 kW.
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

Lucek878
17-06-2019, 19:38
Witam,
Właściwie to ja mam pytanie do Pana dt. wyboru odpowiedniego pieca(kotła) 2f kondensacyjnego do domu o pow. 100m2 z wodnym ogrzewaniem podłogowym na całej powierzchni.Dom jest ocieplony styropianem grafitowym 15cm sufit wełna 150 + 100 czy mógłby Pan polecić kilka modeli których kupno można by było rozważyć?

WojtekWroc
18-06-2019, 12:09
Ja natomiast zastanawiam sie nad kotlem 1F z zasobnikiem. Dom 150m2 ocieplony styropianem 12cm, dach 2x15cm welna 0.45.

Konsultant Viessmann
19-06-2019, 14:46
Witam,
Właściwie to ja mam pytanie do Pana dt. wyboru odpowiedniego pieca(kotła) 2f kondensacyjnego do domu o pow. 100m2 z wodnym ogrzewaniem podłogowym na całej powierzchni.Dom jest ocieplony styropianem grafitowym 15cm sufit wełna 150 + 100 czy mógłby Pan polecić kilka modeli których kupno można by było rozważyć?

Witam, ja chętnie pomogę i zaproponuję kilka modeli, jeśli będę wiedział jakie jest zapotrzebowanie na moc grzewczą... masz zrobione OZC? Czy jest to nowy budynek, czy już istniejący?
Chętnie pomogę!

Zauger
10-07-2019, 21:09
Witam szanownych forumowiczów, mam pytanie , czy ktoś słyszał, zna opinie , kogoś kto miał lub ma, piece firmy Unical??
Czy jest jakiś obiektywny ranking pieców gazowych? Kompletnie nie wiem jaki producent jest dobry, trwały, ma dobry serwis?

micro-jr
11-07-2019, 15:10
Dzień Dobry!
Powoli przebijam się przez formalności do przyłącza gazowego. W międzyczasie zaczynam badanie rynku kotłów gazowych.
Budynek: nowy budynek 160+50m2, ocieplenie 20cm styropian + 30cm wełny (pare niestety mostków termicznych).
Ogrzewanie podłogówka (na dole pod nia 20cm styropianu) sterowana termostatami oraz 7 grzejników z termostatami i zawór ciśnieniowy, zwrotny na obwodzie co.
Do tego solary 400l do c.w.u.
pompy: cwu, podłogówka, c.o., poza tym niezależnie cyrkulacja i niezależnie solary.
Do tej pory całość chodziła na piecu węglowym 12kW który to sterował wszystkim poza solarami na bazie czujnika zewnętrznego i wewnętrznego w neutralnym miejscu. zużycie węgla z średniej półki na sezon około 3t
Chcę to zastąpić kotłem kondensacyjnym, dobrze jakby kocioł wysterował mi tez pompę cyrkulacyjną, oraz opcjonalnie solary. Ktoś widział takie rozwiązanie?
co do c.w.u to na wyjściu zbiornika i tak mam zawór redukujący temp. do około 45 stopni (zawór 3D) (z powodu solarów) więc piec by tam mógł tych 45-50 pilnować. podłogówkę zasilam 40 (zawór 3D w kotłowni). CO i podgrzewanie tym co idzie z pieca.

z http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5tsq wychodzi mi, ze potrzebuję max. 6kW na grzanie i 4kw na cwu. czyli 10kW z zapasem 12 -14kW i w takie urządzenia chciałbym celować.

Konsultant Viessmann
12-07-2019, 13:24
Dzień Dobry!
Powoli przebijam się przez formalności do przyłącza gazowego. W międzyczasie zaczynam badanie rynku kotłów gazowych.
Budynek: nowy budynek 160+50m2, ocieplenie 20cm styropian + 30cm wełny (pare niestety mostków termicznych).
Ogrzewanie podłogówka (na dole pod nia 20cm styropianu) sterowana termostatami oraz 7 grzejników z termostatami i zawór ciśnieniowy, zwrotny na obwodzie co.
Do tego solary 400l do c.w.u.
pompy: cwu, podłogówka, c.o., poza tym niezależnie cyrkulacja i niezależnie solary.
Do tej pory całość chodziła na piecu węglowym 12kW który to sterował wszystkim poza solarami na bazie czujnika zewnętrznego i wewnętrznego w neutralnym miejscu. zużycie węgla z średniej półki na sezon około 3t
Chcę to zastąpić kotłem kondensacyjnym, dobrze jakby kocioł wysterował mi tez pompę cyrkulacyjną, oraz opcjonalnie solary. Ktoś widział takie rozwiązanie?
co do c.w.u to na wyjściu zbiornika i tak mam zawór redukujący temp. do około 45 stopni (zawór 3D) (z powodu solarów) więc piec by tam mógł tych 45-50 pilnować. podłogówkę zasilam 40 (zawór 3D w kotłowni). CO i podgrzewanie tym co idzie z pieca.

z http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5tsq wychodzi mi, ze potrzebuję max. 6kW na grzanie i 4kw na cwu. czyli 10kW z zapasem 12 -14kW i w takie urządzenia chciałbym celować.

Witaj, rozumiem, że nie masz jeszcze dostawy kondensacyjnego kotła gazowego?
Chętnie pomożemy Ci w doborze jednego z naszych urządzeń - z serii Vitodens.
Poszukaj autoryzowanego partnera, które jest Ci najbliższy lokalizacyjnie - wszystko wyjaśni i z pewnością pomoże: TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/siec-sprzedazy.html)

PS. Masz budżet jakiś określony na inwestycję?

Konty
22-07-2019, 13:32
Ja rok temu zmienilem w koncu stary piec na nowy. Piec zakupiłem od firmy de dietrich z serwisem we wrocławiu. polecam ta firme :yes: poki co zero rozczarowania, oby tak zostało :cool:

Maszai
01-08-2019, 22:20
Witam wszystkim.
Potrzebuję pomocy w wyborze pieca dwufunkcyjnego najlepiej z zasobnikiem.

Półbliźniak o pod 105 m2. Niepodpiwniczony. Podłogówka tylko w holu, wc, łazience, częściowo w salonie(aneks kuchenny). Okna 3-szynowe. Konstrukcja z pustaka - 19 cm. Strop na strych drewniany ocieplony wełną 15 cm. Na dachu dachówka.

Czy to są wystarczające informację?

Byłabym wdzięczna o propozycję odpowiednich piecy.

Kaizen
01-08-2019, 22:26
Potrzebuję pomocy w wyborze pieca dwufunkcyjnego najlepiej z zasobnikiem.


Skąd tak sprzeczne wymagania?

Janekk1234
02-08-2019, 06:24
Witam wszystkim.
Potrzebuję pomocy w wyborze pieca dwufunkcyjnego najlepiej z zasobnikiem.

Półbliźniak o pod 105 m2. Niepodpiwniczony. Podłogówka tylko w holu, wc, łazience, częściowo w salonie(aneks kuchenny). Okna 3-szynowe. Konstrukcja z pustaka - 19 cm. Strop na strych drewniany ocieplony wełną 15 cm. Na dachu dachówka.

Czy to są wystarczające informację?

Byłabym wdzięczna o propozycję odpowiednich piecy.

Jest taki termet 2f integra z wbudowanym zasobnikiem 48litrow
Też o nim myślę. Opinie ma dobre.

Maszai
02-08-2019, 18:01
Zastanawiałam się nad Immergasem a Junkersem. Ktoś może się wypowiedzieć na temat tych kotłów?

greg641
03-08-2019, 21:29
Witam zamówiłem zestaw
VAILLANT VC 256/5-7 +VIH-R150M+MM700/5+VR920+KOMIN
Dom parterowy + podasze 60m2 , parter 100m2 całość podłogówka + 3 grzejniki na podaszu.Mialo być ogrzewanie tradycyjne i tu wyszedł mały mankament z kominem mam kanał jeden + dwie wentylacje zajęte czy wypuszczac rurę przez ścianę czy wpuszczać w kanał dymny komin ma 7m a wypust przez ścianę miałby jakieś 2.5m w poziomie co zrobić czy będzie jakas odczuwalna różnica bo wolałbym zostawić sobie wolny komin ale wiadomo jeżeli będą jakieś straty to wybrałbym kanał w kominie

adek233
12-08-2019, 13:04
Jaki kocioł gazowy byście polecali, jeśli chodzi o takie dane:

- kocioł wiszący dwufunkcyjny z zamknięta komorą spalania o mocy cieplnej 20 kW-2,0 m3/h.
- powierzchnia użytkowa domu 158m2, parter + poddasze użytkowe
- dodatkowo kominek z płaszczem wodnym jako alternatywa

Ikar1973
13-08-2019, 11:37
Witam wszystkich, jestem nowy na forum.
Mam konkretne pytanie o kocioł kondensacyjny gazowy, pewnie jak większość tutaj.
Mam starego Vaillanta...lat 24. Chce go wymienić na nowy kocioł firmy Vaillant lub Viessman i tylko te dwie firmy wchodzą w gre. Dom szeregowy, środkowy , ocieplony 300m kwadratowych, 3 łazienki, 5 osób, tylko kaloryfery.
Vaillant proponuje mi:
1.ecoTEC exclusive VC VC 306/5-7 z zasobikiem 200litrów wężownica lub
2. ecoCOMPACT/4 VSC 306/4-5 150 z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 150litrów
Natomiast Viessman:
1.Vitodens 200-W z zasobnikiem 200litrów wężownica pogodówka lub
2.Vitodens 222-f z zasobnikiem warstwowym 100l.
Juz 2 tydzień wybieram i nic. Chodzi mi głównie o bardzo wysoki komfort ciepłej wody. To jest priorytet. Który kocioł, doradżcie panowie? Czy warstwowe sa lepsze, gorsze niż te z wężowniąc? Nadmienie tylko, że Viessman obydwa zaprponowane kotły wypuszcza w nowych wersjach o września. Cena za Vaillanta też o kilka tysi jest niższa...

Krokodyl2215
15-08-2019, 11:18
Witam Państwa,
Potrzebuję pomocy w doborze kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego.
Dom z garażem w bryle budynku. Lane skosy.
Ogrzewanie podłogowe, powierzchnia podłóg ok. 200m2, dwa grzejniki drabinkowe w łazience i w pralni.
Ocieplenie:
Skosy - wełna 30cm
Strop - wełna 25 cm
Ściana zewnętrzna beton komórkowe 24cm + 15cm styropianiu grafitowego lambda 0,33
Wentylacja mechaniczna, Okna trzyszybowe.
Lokalizacja okolice Kielc

Wykonawca zasugerował kocioł De Dietrich Evodens AMC 25 + zasobnik 160l.

Bardzo proszę o.pomoc będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

teres
16-08-2019, 11:05
@Krokodyl2215 proponuję Junkers Cerapur Smart 14 lub 24 kW.

Ewa_G
17-08-2019, 07:06
Dzień dobry,
Buduję dom jednorodzinny parterowy 145m2 powierzchni użytkowej. Na ścianach 20cm styropian, na stropie 30cm styropian. Do tego rekuperacja.
Wykonawca proponuje mi kocioł gazowy: kocioł gazowy kondensacyjny Immergas Victrix X TT 12; Wymiennik CWU RED BAKS o pojemności 139L; SPRZĘGŁO HYDRAULICZNE; pompa obiegowa WILO Yonos Pico 2.0 lub Grundfos Alpha 1L. Czy taki piec wystarczy do ogrzania mojego domu?

Kondensat
17-08-2019, 07:57
Co ma być grzejniki podłogówka?

Ewa_G
17-08-2019, 11:57
Ma być w 100% pomieszczeń ogrzewanie podłogowe.

ag2a
17-08-2019, 13:01
A po co sprzegło i pompa? Pompe to chyba ten piec ma wbudowaną a budujecie parterówkę. Mi jeden instalator proponował mieszacz do podłogówki :)

Janekk1234
17-08-2019, 13:19
A po co sprzegło i pompa? Pompe to chyba ten piec ma wbudowaną a budujecie parterówkę. Mi jeden instalator proponował mieszacz do podłogówki :)

Będę miał sama podlogowka i też proponowali mieszacze, sprzęgła, pompy. Paranoja.

Co do faktu że to parterowka, to bez znaczenia. Jest to obieg zamknięty i opory są takie same czy pcha do góry czy po płaskim.

Ewa_G
17-08-2019, 13:37
Właśnie boję się, że chce mnie trochę naciągnąć...
Chyba najprostrze rozwiązanie będzie najlepsze? Jak to zrobić najlepiej? W projekcie mam: Kocioł Vitodens 100-W 19kW Vitocell 100L Viessmann.

Janekk1234
17-08-2019, 13:40
Właśnie boję się, że chce mnie trochę naciągnąć...
Chyba najprostrze rozwiązanie będzie najlepsze? Jak to zrobić najlepiej? W projekcie mam: Kocioł Vitodens 100-W 19kW Vitocell 100L Viessmann.

Ja kupuję kocioł 2 funkcyjny z zasobnikiem termet integra. Mają mocne pompy. Całość w jednej obudowie.

Prościej się nie da.

Kondensat
17-08-2019, 14:59
Też bym brał Termeta tylko że Golda jednofunkcyjny 20kW Do tego zasobnik Biawara Quattro(pojemność w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym)Innymi słowy "teraz Polska")a nie jakaś tam włoszczyzna.
Przy tej powierzchni budynku i tak dobrym ociepleniu też uważam że obejdzie się bez sprzęgła ale wskazany jest projekt podłogówki.Obowiązkowo czujnik zewnętrzny do sterowania pogodowego całością.
Ważne też jest aby w pobliżu był serwis tego kotła.

Ewa_G
17-08-2019, 15:23
Też bym brał Termeta tylko że Golda jednofunkcyjny 20kW Do tego zasobnik Biawara Quattro(pojemność w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym)Innymi słowy "teraz Polska")a nie jakaś tam włoszczyzna.
Przy tej powierzchni budynku i tak dobrym ociepleniu też uważam że obejdzie się bez sprzęgła ale wskazany jest projekt podłogówki.Obowiązkowo czujnik zewnętrzny do sterowania pogodowego całością.
Ważne też jest aby w pobliżu był serwis tego kotła.


hmmm.... po co on w ogole zaproponował mi to sprzegło? Czemu ono miało by służyć?

Kondensat
17-08-2019, 16:18
Sprzęgło się montuje jak pompa kotłowa "nie wydoli"=w instalacji są za duże przepływy i opory.Wtedy za sprzęgłem się daje mocniejszą(sze) pompę(py) .
Nie powinno się montować dodatkowych pomp bez sprzęgła bo będą pracować w szeregu a nie powinny.Po to między innymi się robi projekt podłogówki aby się dowiedzieć jakie są w niej przepływy i opór obiegu krytycznego.Sprzęgło zawsze można dołożyć bo to przeróbka w obrębie kotłowni.A twój"hydraulik" zaproponował sprzęgło aby się zabezpieczyć.Da za sprzęgłem jak już wspomniałem mocną pompę i musi działać a że inwestor pójdzie w koszty to już inna bajka(nie będzie nawet tego świadom bo pomyśli że tak ma być)
To tak jest jak się robi bez projektu)Wg.tzw "projektu na pałę")a polega on zazwyczaj na tym że wszędzie się daje ten sam rozstaw nie uwzględniając zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach oraz pokrycia podłogi płytki czy panele

Ewa_G
17-08-2019, 16:59
Sprzęgło się montuje jak pompa kotłowa "nie wydoli"=w instalacji są za duże przepływy i opory.Wtedy za sprzęgłem się daje mocniejszą(sze) pompę(py) .
Nie powinno się montować dodatkowych pomp bez sprzęgła bo będą pracować w szeregu a nie powinny.Po to między innymi się robi projekt podłogówki aby się dowiedzieć jakie są w niej przepływy i opór obiegu krytycznego.Sprzęgło zawsze można dołożyć bo to przeróbka w obrębie kotłowni.A twój"hydraulik" zaproponował sprzęgło aby się zabezpieczyć.Da za sprzęgłem jak już wspomniałem mocną pompę i musi działać a że inwestor pójdzie w koszty to już inna bajka(nie będzie nawet tego świadom bo pomyśli że tak ma być)
To tak jest jak się robi bez projektu)Wg.tzw "projektu na pałę")a polega on zazwyczaj na tym że wszędzie się daje ten sam rozstaw nie uwzględniając zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach oraz pokrycia podłogi płytki czy panele

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Część pomieszczeń będzie mieć drewnianą deskę (barlinek np.) a część płytki.


Też bym brał Termeta tylko że Golda jednofunkcyjny 20kW Do tego zasobnik Biawara Quattro(pojemność w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym)Innymi słowy "teraz Polska")a nie jakaś tam włoszczyzna.
Przy tej powierzchni budynku i tak dobrym ociepleniu też uważam że obejdzie się bez sprzęgła ale wskazany jest projekt podłogówki.Obowiązkowo czujnik zewnętrzny do sterowania pogodowego całością.
Ważne też jest aby w pobliżu był serwis tego kotła.

Czy to rozwiązanie tzn. piec Termet Gold załatwi temat ? https://www.termet.com.pl/produkt/ecocondens-gold-plus/63

Czy może lepiej zrobić projekt i dopiero szukać hydraulika? Albo zlecić projekt hydraulikowi?

Kondensat
17-08-2019, 23:16
Ja bym zaczął od projektu.A właściwie potrzebne są dwa projekty.Pierszy to OZC w którym są zawarte dane zapotrzebowania na ciepło dla każdego pomieszczenia i dopiero na jego podstawie projekt podłogówki.Przy dobrze ocieplonym budynku o powierzchni 145m2 Termet powinien dać radę=zasili podłogówkę bezpośrednio z kotła bez dodatkowego osprzętu.W projekcie będą podane między innymi takie informacje jak:rozstaw rur w poszczególnych pomieszczeniach,przepływy na rotametrach w rozdzielaczach,średnice rur do rozdzielaczy.będą rozrysowane pętle,podane ich długości- to są najważniejsze rzeczy.
Projekt OP "prawdę Ci powie";) tzn będzie w nim podany globalny przepływ oraz starta ciśnienia w obiegu krytycznym co pozwoli od razu odpowiedzieć na pytania czy pompa w kotle da radę.

Ewa_G
18-08-2019, 07:39
Ja bym zaczął od projektu.A właściwie potrzebne są dwa projekty.Pierszy to OZC w którym są zawarte dane zapotrzebowania na ciepło dla każdego pomieszczenia i dopiero na jego podstawie projekt podłogówki.Przy dobrze ocieplonym budynku o powierzchni 145m2 Termet powinien dać radę=zasili podłogówkę bezpośrednio z kotła bez dodatkowego osprzętu.W projekcie będą podane między innymi takie informacje jak:rozstaw rur w poszczególnych pomieszczeniach,przepływy na rotametrach w rozdzielaczach,średnice rur do rozdzielaczy.będą rozrysowane pętle,podane ich długości- to są najważniejsze rzeczy.
Projekt OP "prawdę Ci powie";) tzn będzie w nim podany globalny przepływ oraz starta ciśnienia w obiegu krytycznym co pozwoli od razu odpowiedzieć na pytania czy pompa w kotle da radę.


Czy lepiej będzie, gdy ten projekt zrobi Wykonawca instalacji, czy poszukać kogoś innego?

Hydraulik, który przedstawił mi ofertę twierdzi, że wszystko policzył i 12kW+ sprzęgło hydrauliczne wystarczy dla mojego domu.

Kondensat
18-08-2019, 10:53
Ja nie wiem co i na ile wiarygodnie policzył ten twój hydraulik)12kW to moc kotła który sugeruje a zapewne obciążenie cieplne budynku będzie mniejsze.
Śmiem twierdzić na podstawie powierzchni budynku i jego ocieplenia że sprzęgło hydrauliczne+dodatkowa pompa za (bo z automatu musi być) nie będą potrzebne.przy odpowiednim kotle!Ale jak już wcześniej powiedziałem musi to być poparte rzetelnymi obliczeniami.Jego układ też będzie działał poprawnie tylko zbyteczne pójście w koszty-sprzeło 400-500zł+dodatkowa pompa dobrej klasy bo taka musi być kolejne 500zł

Janekk1234
18-08-2019, 11:55
Po co liczyć te zapotrzebowanie przecież i tak potrzeba kupić najmniejszy kocioł z modulacją im niżej tym lepiej.

W podłodze dać 6.5 metra bieżącego rurki na każdy 1m2. Gęsto przy oknie, luźniej na środku. Obiegi najlepiej równe, po około 85m długości.

To jest standard który musi działać.

Jak pompa kotła za mała to za kotlem daje się sprzęgło i dodatkową pompę.

asolt
18-08-2019, 16:02
Po co liczyć te zapotrzebowanie przecież i tak potrzeba kupić najmniejszy kocioł z modulacją im niżej tym lepiej.

W podłodze dać 6.5 metra bieżącego rurki na każdy 1m2. Gęsto przy oknie, luźniej na środku. Obiegi najlepiej równe, po około 85m długości.

To jest standard który musi działać.
...

.

To jest standard dla tych którzy mają awersje do jakiegokolwiek liczenia, u których wszelki dobór jest na tzw. "oko".
A tak przy okazji jak sie realizuje długosc petli 85 m w pomieszczeniu ponizej 10 m2 tak 4,5,6 m2 przy rozstawie ok 15 cm
Po co jednakowy rozstaw we wszystkich pomieszczeniach, rzadko kiedy a praktycznie nigdy nie zdarza sie aby miały takie samo obciazenie cieplne na m2.
Po co zageszczac przy oknie, to nie dawne czasy kiedy i okna miały słabe parametry a ocieplenie scian było symboliczne.
Taki standard moze i działa ale nie jest efektywny ekonomicznie i trudny do regulacji, ale w sam raz dla niedouczonych hydraulików i podobnych im samorobów.

asolt
18-08-2019, 16:06
Czy lepiej będzie, gdy ten projekt zrobi Wykonawca instalacji, czy poszukać kogoś innego?

Hydraulik, który przedstawił mi ofertę twierdzi, że wszystko policzył i 12kW+ sprzęgło hydrauliczne wystarczy dla mojego domu.

Hydraulik nie jest projektantem, znam ledwie dwa trzy przypadki ze jest i tym i tym. Na to ze dokladnie policzył nie ma co liczyc. Jak mozna cokolwiek liczyc jezeli sie na tym nie zna.
Skoro jednak policzył to nie przedstawi Tobie projektowe obiciazenie cieplne budynku, obciazenie cieplne poszczegolnych pomieszczen, przy okazji moze tez przedstawic zapotrzebowanie na ciepło. Gdy otrzymasz te dane jest jkas szansa ze mówi prawdę

Ewa_G
18-08-2019, 18:27
Hydraulik nie jest projektantem, znam ledwie dwa trzy przypadki ze jest i tym i tym. Na to ze dokladnie policzył nie ma co liczyc. Jak mozna cokolwiek liczyc jezeli sie na tym nie zna.
Skoro jednak policzył to nie przedstawi Tobie projektowe obiciazenie cieplne budynku, obciazenie cieplne poszczegolnych pomieszczen, przy okazji moze tez przedstawic zapotrzebowanie na ciepło. Gdy otrzymasz te dane jest jkas szansa ze mówi prawdę


Ile kosztuje taki projekt i przede wszystkim, gdzie znaleźć osobę, która może mi to policzyć/zaprojektować w miarę wiarygodnie?

Kondensat
18-08-2019, 19:44
Daleko nie musisz szukać)Patrz post wyżej)I to nie w miarę)

Konsultant Viessmann
19-08-2019, 11:43
Właśnie boję się, że chce mnie trochę naciągnąć...
Chyba najprostrze rozwiązanie będzie najlepsze? Jak to zrobić najlepiej? W projekcie mam: Kocioł Vitodens 100-W 19kW Vitocell 100L Viessmann.

Witam!
Czy konsultowałeś projekt ze specjalistą z Viessmann? Tutaj znajdziesz naszych partnerów - TU (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/siec-sprzedazy.html) znajdziesz najbliższego Ci eksperta.
Pokaż im projekt i zobacz nasze najnowsze rozwiązania, urządzenia i wyposażenie - nie wiem z którego roku jest projekt, więc warto to zweryfikować :)
Jak masz pytania - służę pomocą!

adek233
22-08-2019, 20:31
To a propos firmy ;)

Ma ktoś może ten model:

https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-222w.html

Doczytałem, douczyłem się i chyba byłby dla mnie odpowiedni aczkolwiek nie ukrywam, że te 13 tysięcy ceny to trochę dużo.

Konsultant Viessmann
23-08-2019, 12:20
To a propos firmy ;)

Ma ktoś może ten model:

https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-222w.html

Doczytałem, douczyłem się i chyba byłby dla mnie odpowiedni aczkolwiek nie ukrywam, że te 13 tysięcy ceny to trochę dużo.

Cieszę się, że stawiasz na markowe produkty! Co do ceny - zapytaj o wycenę przez formularz zgłoszeniowy, popytaj naszych partnerów. Kto powiedział, że nie można zapytać o rabat :)

marcinwiernicz
29-08-2019, 16:18
Zdecydowanie polecam kocioł kondensacyjny od marki de dietrich. Sprawdzone - dobra jakość, bezawaryjne i ciche. Ogólnie bardzo dobry sprzęt

Kondensat
29-08-2019, 21:15
Tylko zobacz sobie jaką moc minimalną mają te De Dietrichy Porażka

Konsultant marki Junkers
30-08-2019, 11:57
Jaki kocioł gazowy byście polecali, jeśli chodzi o takie dane:

- kocioł wiszący dwufunkcyjny z zamknięta komorą spalania o mocy cieplnej 20 kW-2,0 m3/h.
- powierzchnia użytkowa domu 158m2, parter + poddasze użytkowe
- dodatkowo kominek z płaszczem wodnym jako alternatywa

Witam,

Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonego dwufunkcyjnego gazowego kotła kondensacyjnego do swojego budynku o powierzchni 158m2, polecam wybór kotła marki Junkers-Bosch z rodziny Cerapur lub Bosch Condens. Nasze kotły cechują się najwyższą jakością wykonania (co gwarantuje wysoką sprawność), kompaktowymi wymiarami oraz posiadają szeroką modulację mocy palnika, dzięki czemu kocioł będzie pracował z wyższą wydajnością.
W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typu kotła polecam skontaktować się z jednym z autoryzowanych instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych kotłach gazowych znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

grb10
09-09-2019, 21:12
Witam.

Czy warto pchać się w Unical? Przez dekadę się nie wybił znacząco, mam wątpliwości.

Ok. 126m2 + garaż i kotłownia 20m2. Podłogówka parter, poddasze. W garażu i kotłowni - nie wiem co i czy cokolwiek. Pustak ceramiczny 25+15 biały styro. Cyrkulacja c.w.u. Planuję kocioł + zasobnik ok 120-140l.

Rozważam:
- EcoCondens Gold Plus 20
- Saunier Duval Thelia Condens AS 18-A
- Viessmann VITODENS 100-W 19 kW

Ktoś*doradzi? Działom PR dziękuję*- umiem porozmawiać z producentami i sprzedawcami.

Konsultant Viessmann
10-09-2019, 11:01
Witajcie!
Dzisiaj nadciągam z nowościami w ofercie Viessmann - produkty miały premierę kilka dni temu! Nowa linia kotłów gazowych Vitodens!

Instalatorzy i użytkownicy instalacji grzewczych wskazali, co ulepszyliby w produktach firmy Viessmann. Efekt? Efekt: jeszcze nigdy instalowanie, obsługa i serwisowanie gazowych kotłów kondensacyjnych nie były tak proste, jak są teraz. I są też piękne – nowa generacja systemów grzewczych Viessmann!
Gazowe kotły kondensacyjne Vitodens są liderami sprzedaży wśród urządzeń grzewczych już od wielu lat. Najnowsza generacja tych urządzeń wyróżnia się nie tylko wysoką efektywnością i niską emisją – co jest istotne z uwagi na jakość powietrza, którym oddychamy. Dodatkowo wyposażono je w nowoczesne, cyfrowe rozwiązania, które dla użytkowników oznaczają jeszcze łatwiejszą obsługę systemu grzewczego.

Duży, 7-calowy kolorowy wyświetlacz dotykowy stwarza maksymalny komfort obsługi. Usytuowanie wyświetlacza można dopasować indywidualnie do warunków montażu kotła tak aby można było komfortowo uruchomić i obsługiwać instalację. Może on znajdować się w górnej części urządzenia, co zapewnia jego wygodną obsługę bez konieczności pochylania się. Kocioł kondensacyjny Vitodens wyposażony jest również m.in. w zintegrowany interfejs WLAN, który umożliwia bezpośrednią komunikację urządzenia grzewczego z internetem. Dzięki temu jego praca może być kontrolowana poprzez smartfona i wygodną aplikację mobilną ViCare, niezależnie od czasu i miejsca, w którym jej użytkownik aktualnie przebywa.

A to nie wszystko! Zobacz, dlaczego nowe kotły są tak wyjątkowe!
Szczegóły: TUTAJ (https://czystamoc.pl/)

mariolam
11-09-2019, 07:24
Przechodzę na ogrzewanie gazowe. Mam bojler 300l z dwoma wężownicami. W dni słoneczne wodę w bojlerze ogrzewają kolektory. W tak zwanym niegrzewczym wspomagałam się piecem, w którym wyspałam drzewo, a mam go jeszcze trochę. Wiem, że to trochę inny temat, ale może mi doradzicie, co powinnam kupić, Stary piec muszę wyrzucić. Teraz przejdźmy do pieca gazowego, jak już wspomniałam mam bojler, dlatego przedstawiciel Souniera proponuje mi piec jednofunkcyjny. Natomiast, ja zastanawiam się piecem dwufunkcyjny z wbudowanymi zasobnikami. Oczywiście przy drugim rozwiązaniu, albo ręczne przełączanie, gdy woda w bojlerze będzie miała min 40 stopni, lub automatyczne jeżeli jest możliwe.

d7d
11-09-2019, 10:57
A to nie wszystko! Zobacz, dlaczego nowe kotły są tak wyjątkowe!
Szczegóły: TUTAJ (https://czystamoc.pl/)
Ceny też są podane ?

Konsultant Viessmann
13-09-2019, 11:22
Ceny też są podane ?

Witam, tak. Aktualne cenniki są dostępne TU (https://www.viessmann.pl/pl/cennik.html)

noname_conek
17-09-2019, 23:00
Witam.
Własnie skończyłem układanie podłogówki i jestem na etapie wybrania kotła gazowego do swojego domu z poddaszem użytkowym 109m2(+garaz i kotłownia 35m2 - również ogrzewane). W domu 100% ogrzewanie podłogowe góra i dół wykonane wg projektu, OZC wyliczone na 8,1kW. Dwa osobne zasilania do rozdzielczaczy góra/dół. W kotłowni chciałbym założyć grupy pompowe i sprzęgło do tego kocioł kondensacyjny 1F z zasobnikiem 120l. Chciałbym aby kocioł był najrozsądniejszy do tej instalacji, nie najtańszy nie najdroższy, co byście polecili żebym sobie mógł w necie poczytać o danym kotle?
mój wstępny research to:
1.Vitodens 200W 1,9-13kW
2. Vaillant Ecotek pro VC 146 3,3-15,2 kW lub Vaillant ecoTEC VC plus 146/5-5 3,3-14,9 kW
3. Bosch Condens GC7000iW 2,3-15,2kW ew Cerapur Smart 2,3-15,2

Jeśli vitodens 200W to czy jest sens brać z VITOTRONIC 200 bo znając życie ustawie raz dobrze parametry i już nie będę tam zaglądał a jest on prawie 2000zł droższy niż w wersji z Vitotronic 100 (chyba, że jest tam dużo potrzebnych rzeczy i warto dopłacić -jakie argumenty?) Czy zamiast Vitocel 100W który kosztuje ponad 3tyś zł można zastosować zamiennie np zasobnik Galmex, który jest znacznie tańszy ?
Teraz wyszła nowa wersja tego 200w 1,9-11kW tylko jak uzbroję go z wszytskim co chce to wyjdzie soro ponad budzet dlatego szukam altermantyw, chyba, że warto wydać więcej? +dla Vitodensa, że mam dobrego serwisanta w okolicy.

jeśli Vaillant to czy modulacja od 3,3 nie jest za wysoka pod podłogówkę i piec nie będzie robił taktowania? Czy jest ok? zbiera dobre opinie i jest tańszy niż ten wyżej.

Bosch Condens ew Cerapur Smart polecany przez dobrego instalatora niby bardzo oszczędny, tańszy niż Vitodens serwis jest w okolicy.

Polecano mi jeszcze DeDietrich MRC3 ale tam modulacja od 6kw ... ??
Co Wy byście doradzili ?

434752 434753

Kondensat
17-09-2019, 23:12
Ja bym zrobił na Termecie Gold bez sprzęgła czyli bezpośrednio z kotła.Cena kotła ok 3800zł
Tylko aby w pobliżu był serwis tego kotła,warunek konieczny dla kotła dowolnej marki.
W projekcie powinien być podany globalny przepływ oraz spadek ciśnienia dla obiegu krytycznego.Jakie to są wartości?

Darka12
18-09-2019, 21:49
Jeśli szukasz kotłów gazowych sprawdź de dietrich, porządna firma. U mnie się sprawdziły.

Konsultant Viessmann
19-09-2019, 07:30
Witam.
Własnie skończyłem układanie podłogówki i jestem na etapie wybrania kotła gazowego do swojego domu z poddaszem użytkowym 109m2(+garaz i kotłownia 35m2 - również ogrzewane). W domu 100% ogrzewanie podłogowe góra i dół wykonane wg projektu, OZC wyliczone na 8,1kW. Dwa osobne zasilania do rozdzielczaczy góra/dół. W kotłowni chciałbym założyć grupy pompowe i sprzęgło do tego kocioł kondensacyjny 1F z zasobnikiem 120l. Chciałbym aby kocioł był najrozsądniejszy do tej instalacji, nie najtańszy nie najdroższy, co byście polecili żebym sobie mógł w necie poczytać o danym kotle?
mój wstępny research to:
1.Vitodens 200W 1,9-13kW
2. Vaillant Ecotek pro VC 146 3,3-15,2 kW lub Vaillant ecoTEC VC plus 146/5-5 3,3-14,9 kW
3. Bosch Condens GC7000iW 2,3-15,2kW ew Cerapur Smart 2,3-15,2

Jeśli vitodens 200W to czy jest sens brać z VITOTRONIC 200 bo znając życie ustawie raz dobrze parametry i już nie będę tam zaglądał a jest on prawie 2000zł droższy niż w wersji z Vitotronic 100 (chyba, że jest tam dużo potrzebnych rzeczy i warto dopłacić -jakie argumenty?) Czy zamiast Vitocel 100W który kosztuje ponad 3tyś zł można zastosować zamiennie np zasobnik Galmex, który jest znacznie tańszy ?
Teraz wyszła nowa wersja tego 200w 1,9-11kW tylko jak uzbroję go z wszytskim co chce to wyjdzie soro ponad budzet dlatego szukam altermantyw, chyba, że warto wydać więcej? +dla Vitodensa, że mam dobrego serwisanta w okolicy.

jeśli Vaillant to czy modulacja od 3,3 nie jest za wysoka pod podłogówkę i piec nie będzie robił taktowania? Czy jest ok? zbiera dobre opinie i jest tańszy niż ten wyżej.

Bosch Condens ew Cerapur Smart polecany przez dobrego instalatora niby bardzo oszczędny, tańszy niż Vitodens serwis jest w okolicy.

Polecano mi jeszcze DeDietrich MRC3 ale tam modulacja od 6kw ... ??
Co Wy byście doradzili ?

434752 434753

Dobra automatyka to podstawa każdego systemu. Ilość energii cieplnej jaką trzeba dostarczyć jest odwrotnie prporcjonalna do temperatury zewnętrznej czyli
im chłodniej tym więcej trzeba dostarczyć energii to zrozumiałe. Automatyka realizuje tą zależność podnosząc lub opuszczając temperaturę czynnika w instalacji, potrafi to zrobić tylko automatyka Vitotronic 200. Vitotronic 100 to regulator stałotemperaturowy który zalecany jest do układów z ciepłem technologicznym gdzie potrzeba jeden parametr niezależny od temperatury zewnętrznej. Oczywiście duże grono instalatorów stosuje regulatory stałotemperaturowe do systemów grzewczych w mieszkaniach/domach w połączeniu ze sterownikiem w pomieszczeniu działającym na zasadzie wł/wył. Stosują takie układy bo są proste do wytłumaczenia klientowi co do zasady sterowania. Problem w tym, że układy wł/wył są niekomfortowe i nieekonomiczne.

Konsultant marki Junkers
19-09-2019, 09:06
Dzień Dobry!
Powoli przebijam się przez formalności do przyłącza gazowego. W międzyczasie zaczynam badanie rynku kotłów gazowych.
Budynek: nowy budynek 160+50m2, ocieplenie 20cm styropian + 30cm wełny (pare niestety mostków termicznych).
Ogrzewanie podłogówka (na dole pod nia 20cm styropianu) sterowana termostatami oraz 7 grzejników z termostatami i zawór ciśnieniowy, zwrotny na obwodzie co.
Do tego solary 400l do c.w.u.
pompy: cwu, podłogówka, c.o., poza tym niezależnie cyrkulacja i niezależnie solary.
Do tej pory całość chodziła na piecu węglowym 12kW który to sterował wszystkim poza solarami na bazie czujnika zewnętrznego i wewnętrznego w neutralnym miejscu. zużycie węgla z średniej półki na sezon około 3t
Chcę to zastąpić kotłem kondensacyjnym, dobrze jakby kocioł wysterował mi tez pompę cyrkulacyjną, oraz opcjonalnie solary. Ktoś widział takie rozwiązanie?
co do c.w.u to na wyjściu zbiornika i tak mam zawór redukujący temp. do około 45 stopni (zawór 3D) (z powodu solarów) więc piec by tam mógł tych 45-50 pilnować. podłogówkę zasilam 40 (zawór 3D w kotłowni). CO i podgrzewanie tym co idzie z pieca.

z http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5tsq wychodzi mi, ze potrzebuję max. 6kW na grzanie i 4kw na cwu. czyli 10kW z zapasem 12 -14kW i w takie urządzenia chciałbym celować.

Witam,

Sterowanie panelami słonecznymi może być realizowane za pomocą każdego kotła jednofunkcyjnego marki Junkers-Bosch, który wyposażony jest w dodatkowy moduł MS100. Posiadamy także dedykowany kocioł Cerapur Modul Solar,któy ma powyższy moduł w komplecie oraz grupę pompową solarną wraz z zabezpieczeniami układu solarnego. Poprzez współpracę z instalacją solarną kocioł podgrzewa wodę w zintegrowanym warstwowym zasobniku c.w.u nawet do 58% przy udziale energii słonecznej. Gwarantuje to oszczędność oraz maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji solarnych. Kocioł występuje w dwóch wielkościach o mocy 14 kW lub 22 kW wraz z zasobnikiem o pojemności 210l.
Zachęcam Pana do bezpośredniego kontaktu z naszym Autoryzowanym Instalatorem w celu weryfikacji doboru kotła oraz wyceny jego montażu. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od adresu ich siedziby. Można również skorzystać z infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

rustin
19-09-2019, 13:20
Konsultant marki Junkers dlaczego nie odpowiadasz w temacie cerapur smart?

noname_conek
20-09-2019, 12:55
Dobra automatyka to podstawa każdego systemu. Ilość energii cieplnej jaką trzeba dostarczyć jest odwrotnie prporcjonalna do temperatury zewnętrznej czyli
im chłodniej tym więcej trzeba dostarczyć energii to zrozumiałe. Automatyka realizuje tą zależność podnosząc lub opuszczając temperaturę czynnika w instalacji, potrafi to zrobić tylko automatyka Vitotronic 200. Vitotronic 100 to regulator stałotemperaturowy który zalecany jest do układów z ciepłem technologicznym gdzie potrzeba jeden parametr niezależny od temperatury zewnętrznej. Oczywiście duże grono instalatorów stosuje regulatory stałotemperaturowe do systemów grzewczych w mieszkaniach/domach w połączeniu ze sterownikiem w pomieszczeniu działającym na zasadzie wł/wył. Stosują takie układy bo są proste do wytłumaczenia klientowi co do zasady sterowania. Problem w tym, że układy wł/wył są niekomfortowe i nieekonomiczne. Dziękuję za odpowiedz, między czasie poczytałem trochę na temat tych sterowników już wiem o co chodzi, z początku myślałem że pełnią tę samą funkcje + vitotronic 200 ma połaczenie z internetem i aplikacjami mobilnymi, wiec jesli Vitodens to z Vitotronic 200.

Rozmawiałem dziś z jednym z instalatorów i przedstawiłem mu jak wygląda kotłownia, wysłałem mu zdjęcia z pętlami obwodów i ich długości, przeanalizował to i stwierdził, ze w moim przypadku (dom 109m3) góra 7 obwodów, dół 6 obwód żadnych grzejników pętlę nie dłuższe niż 90m, żebym zamontował kocioł z (akurat on polecił Vaillanta z modulacją 4,2-21kW i sterownikiem pogodowym) i do niego od razu zasilania do rozdzielaczy bez sprzęgła i dodatkowej pompy, ponieważ ten kocioł ma bardzo mocna i wydajną pompę do tego sterownik pogodowy, który bez problemu sobie poradzi z tym układem. (Dodam ze na początku rozmowy sam wspominał o sprzęgle i pompie ale po dokładnym zapoznaniem się z instalacją i budynkiem, stwierdził ze to nie ma sensu, powiedział tez ze nawet jakby to jakimś cudem nie spełniało swojej roli to zawsze moge dolozyc sprzeglo i dodatkową pompe- choc on wie ze bedzie dobrze) do tego zasobnik 120l w domu 2osoby plus dziecko (mówi ze w zupełności wystarczy taka pojemność) Ktoś się odniesie do takiego połączenia bez sprzegła i pompy?

Konsultant Viessmann
24-09-2019, 15:50
powierzchnia stosunkowo nieduża więc jest szansa, że pompa kotła da sobie radę ale bez obliczeń hydraulicznych ja nie napiszę, że to napewno będzie działać.

a co do automatyki to jak dla mnie sterownik stałotemepraturowy jest tylko i wyłącznie jak potrzebujemy ciepło technologiczne o jednej konkretnej temperaturze. Do ogrzewania TYLKO I WYŁĄCZNIE sterowanie pogodowe.

Konsultant marki Junkers
08-10-2019, 10:20
Witam.
Własnie skończyłem układanie podłogówki i jestem na etapie wybrania kotła gazowego do swojego domu z poddaszem użytkowym 109m2(+garaz i kotłownia 35m2 - również ogrzewane). W domu 100% ogrzewanie podłogowe góra i dół wykonane wg projektu, OZC wyliczone na 8,1kW. Dwa osobne zasilania do rozdzielczaczy góra/dół. W kotłowni chciałbym założyć grupy pompowe i sprzęgło do tego kocioł kondensacyjny 1F z zasobnikiem 120l. Chciałbym aby kocioł był najrozsądniejszy do tej instalacji, nie najtańszy nie najdroższy, co byście polecili żebym sobie mógł w necie poczytać o danym kotle?
mój wstępny research to:
1.Vitodens 200W 1,9-13kW
2. Vaillant Ecotek pro VC 146 3,3-15,2 kW lub Vaillant ecoTEC VC plus 146/5-5 3,3-14,9 kW
3. Bosch Condens GC7000iW 2,3-15,2kW ew Cerapur Smart 2,3-15,2

Jeśli vitodens 200W to czy jest sens brać z VITOTRONIC 200 bo znając życie ustawie raz dobrze parametry i już nie będę tam zaglądał a jest on prawie 2000zł droższy niż w wersji z Vitotronic 100 (chyba, że jest tam dużo potrzebnych rzeczy i warto dopłacić -jakie argumenty?) Czy zamiast Vitocel 100W który kosztuje ponad 3tyś zł można zastosować zamiennie np zasobnik Galmex, który jest znacznie tańszy ?
Teraz wyszła nowa wersja tego 200w 1,9-11kW tylko jak uzbroję go z wszytskim co chce to wyjdzie soro ponad budzet dlatego szukam altermantyw, chyba, że warto wydać więcej? +dla Vitodensa, że mam dobrego serwisanta w okolicy.

jeśli Vaillant to czy modulacja od 3,3 nie jest za wysoka pod podłogówkę i piec nie będzie robił taktowania? Czy jest ok? zbiera dobre opinie i jest tańszy niż ten wyżej.

Bosch Condens ew Cerapur Smart polecany przez dobrego instalatora niby bardzo oszczędny, tańszy niż Vitodens serwis jest w okolicy.

Polecano mi jeszcze DeDietrich MRC3 ale tam modulacja od 6kw ... ??
Co Wy byście doradzili ?

434752 434753


Witam,
Przy doborze kotła kondensacyjnego oprócz mocy znamionowej, zawsze warto sprawdzić jaką posiada modulację. Im szerszy zakres modulacji mocy oraz niższa jest nominalna wartość mocy cieplnej, tym kocioł lepiej dostosowuje się do parametrów pracy. Kocioł pracuje wtedy z wyższą sprawnością co bezpośrednio przekłada się niższe spalanie paliwa gazowego. Kocioł Bosch Condens GC7000iW posiada szeroką modulację mocy w zakresie 1:8 oraz minimalnej mocy już od 2kW. Kocioł dodatkowo cechuje się ciekawym designem, dzięki zastosowaniu obudowy z odpornego hartowanego szkła w kolorze białym lub czarnym. W sprawie doboru odpowiedniej mocy kotła zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers-Bosch. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również wykonają montaż. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers - Bosch

Konsultant marki Junkers
08-10-2019, 10:34
Konsultant marki Junkers dlaczego nie odpowiadasz w temacie cerapur smart?

Witam,
Który temat odnośnie kotła Cerapur Smart ma Pan na myśli? Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers - Bosch

domownik2020
09-10-2019, 20:52
Witam,
Jestem obecnie na etapie wyboru kotła gazowego kondensacyjnego, jednofunkcyjnego ze zbiornikiem c.w.u 150L do nowo budowanego domu jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 172m2, kubaturze 705m3.
Dom piętrowy, parter - ogrzewanie podłogowe, piętro - grzejniki, wymagana będzie instalacja grupy mieszającej.
Zapotrzebowanie na moc cieplną określono na 20 kW
Zapotrzebowanie na energię końcową dla potrzeb grzewczych Q = 6655 kWh/rok
Budżet ok 7-8 tys. zł - kocioł

Proponowano mi dwa kotły:

BERETTA QUADRA GREEN 25 R.S.I., zasobnik BIAWAR MEGA W-E 150L
VAILLANT VC ecoTEC PRO186/5-3, zasobnik BIAWAR MEGA W-E 150L

Czy istnieją jakieś inne warte rozważania alternatywy?
Czy zdaniem forumowiczów któryś z proponowanych kotłów można uznać za lepszy od drugiego, jeśli tak pod jakim względem?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Kondensat
09-10-2019, 21:16
Berettę bym odpuścił bo będziesz potrzebował dedykowany do tego kotła dovicon który sporo kosztuje(pewnie tyle co kocioł) To tak jest jak się kupuje tani kocioł
Jeżeli Vaillant to sugeruje inny model czyli Eco Tec Plus (oczywiście będzie droższy od Pro) Będzie potrzebne sprzęgło hydrauliczne(+czujnik sprzęgła) +moduł VR70 +ColormaticVRC700+zawór 3D z siłownikiem(do podłogówki)pompa do OP+pompa na obieg grzejnikowy+czujnik zewnętrzny.Żadnych grup pompowych! Sterowanie całością pogodowe przy pomocy krzywych grzewczych.Zasobnik Biawara Quattro 150l
Wykonanie jak w załączniku.Alternatywa-Junkers
I na koniec,instalacja mieszana to błąd teraz aby to wszystko poprawnie działało to musisz zainwestować w elementy które wymieniłem.Było zrobić samą podłogówkę

asolt
09-10-2019, 21:20
Zapotrzebowanie na moc cieplną określono na 20 kW
Zapotrzebowanie na energię końcową dla potrzeb grzewczych Q = 6655 kWh/rok


Nowy dom i 20 kW, energia koncowa - 6655 kWh/a.
Ani jedno ani drugie niewiarygodne, powiem wprost, oszukane dla potrzeb uzyskania PNB.
Jezeli ma byc kocioł gazowy to o jak najmniejszej mocy minimalnej.
Budzet ma byc z montażem? Jezeli tak to zapomnij o Vaillancie, ceny Beretty nie znam. Musi byc sprzegło, dwie pompy i jeden zawór mieszajacy. A tak przy okazji po grzejniki, nie moze byc 100% podłogówki?

domownik2020
09-10-2019, 22:09
Bardzo dziękuje ci @Kondensat za uwagi. Podłogówka na piętrze jeszcze nie jest wykluczona - do lania stropu jeszcze trochę czasu.
Nie jestem jednak przekonany czy ogrzewanie podłogowe na pietrze (gdzie znajdują się wszystkie sypialnie) się sprawdzi. Z drugiej strony jednak nie mam doświadczenia z taką instalacją w pomieszczeniach sypialnych.

O ile pewnie można utrzymać komfortową temperaturę wieczorem, to nie wiem jak szybko obniży się ona na noc, na tyle żeby nie spać w przegrzanym pomieszczeniu. Czy ktoś może się podzielić własnymi spostrzeżeniami?

Kondensat
10-10-2019, 06:57
Chłopie jak jeszcze nie masz podłogówki to się nawet nie zastanawiaj.Byl już nie jeden tutaj na forum co żałował ze nie zrobił OP po całości.Ale podstawa to wiarygodne OZC bo jak wspomniał już kol.Asolt obciążenie cieplne nowo budowanego budynku na poziomie 20kW to jakaś masakra,chyba w tym obiekcie okien nie ma;) podziel sobie to 20 przez pół;) Dopiero na podstawie OZC należy wykonać kolejny projekt tym razem podlogowki

Pawelw123
10-10-2019, 07:14
Witam chciałem prosić o pomoc w wyborze kotła gazowego, ponieważ kocioł który mam obecnie już padł, muszę jeszcze w tym miesiącu zmienić na nowy. Nie mam w tym temacie większego pojęcia, a chciałbym kupić kocioł który będzie oszczędny, bezawaryjny i z dobrym sterowaniem. Do ogrzania mam dość stary dom (ale dobrze docieplony) 300m z pietrem i poddaszem. Znajomy instalator poleca mi dedietrich MCR3 argumentując ze to bardzo dobry i solidny kocioł, z dobrym serwisem w dobrej cenie, twierdzi ze zamontował ich już sporo i naprawdę dobrze się sprawują. Twierdzi również że nie ma sensu dopłacać do Droższych kotłów takich jak np Viessmann vitodens 200-W czy Bosch Condens GC9000iW 30EB „Bo to to samo, a dopłaca się tylko za markę” (O te kolty zapytałem go ja, ponieważ gdzieś w necie o tych modelach czytałem i je polecali) Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat czy rzeczywiście tak jest? On polecił mi jeszcze - jeśli chce coś droższego Kocioł Buderus gb172. Z góry dziękuje za pomoc!
Pozdrawiam

Kondensat
10-10-2019, 07:34
Witam chciałem prosić o pomoc w wyborze kotła gazowego, ponieważ kocioł który mam obecnie już padł, muszę jeszcze w tym miesiącu zmienić na nowy. Nie mam w tym temacie większego pojęcia, a chciałbym kupić kocioł który będzie oszczędny, bezawaryjny i z dobrym sterowaniem. Do ogrzania mam dość stary dom (ale dobrze docieplony) 300m z pietrem i poddaszem. Znajomy instalator poleca mi dedietrich MCR3 argumentując ze to bardzo dobry i solidny kocioł, z dobrym serwisem w dobrej cenie, twierdzi ze zamontował ich już sporo i naprawdę dobrze się sprawują. Twierdzi również że nie ma sensu dopłacać do Droższych kotłów takich jak np Viessmann vitodens 200-W czy Bosch Condens GC9000iW 30EB „Bo to to samo, a dopłaca się tylko za markę” (O te kolty zapytałem go ja, ponieważ gdzieś w necie o tych modelach czytałem i je polecali) Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat czy rzeczywiście tak jest? On polecił mi jeszcze - jeśli chce coś droższego Kocioł Buderus gb172. Z góry dziękuje za pomoc!
Pozdrawiam
Jak same grzejniki to Termet Ecocondens Gold

Pawelw123
10-10-2019, 15:13
Mógłby Pan napisać coś więcej?

domownik2020
10-10-2019, 17:39
Skłaniam się coraz bardziej do takiego rozwiązania. Przyjmując że będzie podłogówka w całym budynku, czy nasuwają się od razu jakieś konkretne modele kotłów którym warto się przyjrzeć? A może jest coś na prawdę godnego polecenia? Dom będzie dość dobrze ocieplony 20cm styropianu, na fundamencie płytowym, z ciepłym montażem okien i rekuperacją.

Kondensat
10-10-2019, 19:40
Mógłby Pan napisać coś więcej?

Coś więcej;)