PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27]

Kondensat
10-10-2019, 19:43
A tak na poważnie to zgadzam się z twoim znajomym że przy samych grzejnikach nie warto kupować "wypasionego" kotła bo nie wykorzystasz jego automatyki a kosztują 2x tyle co De Dietrich czy Termet
Chodzi trochę tych De Dietrichów.Ja nie jestem zwolennikiem tych kotłów bo mają wysoką moc minimalną której nie da się już obniżyć co moze mieć znaczenie przy małym zapotrzebowaniu na ciepło budynku(taktowanie) ale w twoim przypadku przy 300m2 do ogrzania może nie będziesz potrzebował zejść z mocą poniżej 5,5kW.Mój kol.hydraulik zamontował trochę tego barachła(myślę że powyzej 100) i nie ma sygnałów aby były z tym kotłem jakieś problemy.Dostęp do serwisu też bardzo ważna sprawa,nawet najlepsze kotły niedomagają czasami)

Konsultant Viessmann
14-10-2019, 12:24
A tak na poważnie to zgadzam się z twoim znajomym że przy samych grzejnikach nie warto kupować "wypasionego" kotła bo nie wykorzystasz jego automatyki a kosztują 2x tyle co De Dietrich czy Termet
Chodzi trochę tych De Dietrichów.Ja nie jestem zwolennikiem tych kotłów bo mają wysoką moc minimalną której nie da się już obniżyć co moze mieć znaczenie przy małym zapotrzebowaniu na ciepło budynku(taktowanie) ale w twoim przypadku przy 300m2 do ogrzania może nie będziesz potrzebował zejść z mocą poniżej 5,5kW.Mój kol.hydraulik zamontował trochę tego barachła(myślę że powyzej 100) i nie ma sygnałów aby były z tym kotłem jakieś problemy.Dostęp do serwisu też bardzo ważna sprawa,nawet najlepsze kotły niedomagają czasami)

Ciężko mieć wszystko i to jeszcze w ekstremalnie niskiej cenie, żeby "się opłacało".
Co do niskiej mocy minimalnej, a w zasadzie szerokiego zakresu modulacji mocy kotła to ciekawym rozwiązaniem są Vitodensy, bo np. Vitodens 200-W, 222-W, 222-F 242-F mają baszo szeroki ten zakres, a moc minimalna to 1,9 kW.
Teraz mamy całkiem nową linie urządzeń z rodziny Vitodens - warto spojrzeć i zastanowić się nad jakością, funkcjonalnością, wizualnymi i eksploatacyjnymi aspektami.

Pozdrawiam! https://www.czystamoc.pl/

Mlynarz
22-10-2019, 20:42
Witam. To i mi moze ktos pomoże :) . Na horyzoncie zakup blizniaka 165m2 w tym 20m2 garaz. Caly w podlogowce (garaz tez). Brak wyprowadzen na drabinki w lazienkach- tylko podloga. Ocieplony 20cm sciany i podloga, 30 cm strop, dobre okna( 3szybowe, u=0,5). Jaki kociol gazowy byscie polecali (co i cwu,dla 3-4os ) zeby dało rade i z torbami nie pusciło (mam na mysli zakup, serwis, spalanie)? Doczytałem ze pewnie bedzie to jednofunkcyjny z zasobnikiem. Z cieplowlasciwie wyszło mi zapotrzebowanie 39W\m2 i sugestia kotła ~14kW.Sugerowac sie tym czy raczej leciec takim standartem 20-24kW jak to wiekszosc radzi do takiego metrażu??? Z gory dziekuje za jakiekolwiek sugestie bo zielony w temacie jestem jak szczypior na wiosne.

Kondensat
23-10-2019, 07:53
Termet Ecocondens Gold 20kW +zasobnik Biawar Quattro 150l

Konsultant Viessmann
24-10-2019, 08:41
Witam. To i mi moze ktos pomoże :) . Na horyzoncie zakup blizniaka 165m2 w tym 20m2 garaz. Caly w podlogowce (garaz tez). Brak wyprowadzen na drabinki w lazienkach- tylko podloga. Ocieplony 20cm sciany i podloga, 30 cm strop, dobre okna( 3szybowe, u=0,5). Jaki kociol gazowy byscie polecali (co i cwu,dla 3-4os ) zeby dało rade i z torbami nie pusciło (mam na mysli zakup, serwis, spalanie)? Doczytałem ze pewnie bedzie to jednofunkcyjny z zasobnikiem. Z cieplowlasciwie wyszło mi zapotrzebowanie 39W\m2 i sugestia kotła ~14kW.Sugerowac sie tym czy raczej leciec takim standartem 20-24kW jak to wiekszosc radzi do takiego metrażu??? Z gory dziekuje za jakiekolwiek sugestie bo zielony w temacie jestem jak szczypior na wiosne.

Wedle podanych przez Ciebie informacji mógłbym Ci polecić podobnie jak Kondensatowi serię wysokosprawnych Vitodensów. Przykładowo Vitodens 200-W to wysokosprawny wiszący kocioł kondensacyjny w zakresie mocy 1,9-13/16kW. Ciepła woda użytkowa ogrzewana jest w osobnym zbiorniku: 100, 120 lub 150 l ustawionym pod kotłem, lub 160, 200, 300 l - obok kotła. Menadżer energii pozwoli Ci skontrolować zużycie gazu i energii elektrycznej, aktualną moc z jaką pracuje kocioł i rozkład temperatury w zasobniku c.w.u..

Z ofert w nico niższej cenie mógłbym Ci polecić kocioł jednofunkcyjny Vitodens 100-W, w zakresie mocy 6,5-19 kW. Podobnie jak Vitodens 200W ma palnik promiennikowy MatriX, system kontroli i optymalizacji spalania Lambda Pro Control, czy wymiennik Inox-Radial ze stali szlachetnej z 10-letnim okresem gwarancji. C.w.u. może być również ogrzewana w osobnym zbiorniku: 100, 120 lub 150 l ustawionym pod kotłem, lub 160, 200, 300 l - obok kotła. Nie ma jednak wspomnianego menadżera.

Zapraszam do pytań, jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji :cool:

Uparty
26-11-2019, 09:40
Poszukuję pomocy w wyborze pieca gazowego oraz zbiornika do domku jednorodzinnego (ogrzewanie oraz ciepła woda z obiegiem).

Wymagania odnośnie urządzeń:

spełnia warunki programu "Czyste Powietrze"
zasobnik o pojemności 150L
kocioł oczywiście z programatorem


Informacje o budynku:

Około 100m2 powierzchni użytkowej oraz 27m2 garażu
Planowo do 4 mieszkańców, 2+2
W/g projekt współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła to 50,2 W/m2
W/g projektu zapotrzebowani na energię netto do ogrzewania i c.w.u. to 6111+2735 kWh/rok
Komin z wkładem ceramicznym
Ogrzewanie podłogowe, planowane pętle około 650 metrów fi16
Rekuperacja, okna trójszybowe, ocieplenie elewacji 20cm, materiał ścian porotherm 25cm, na podłodze 20cm styro.

Konsultant Viessmann
26-11-2019, 15:50
Poszukuję pomocy w wyborze pieca gazowego oraz zbiornika do domku jednorodzinnego (ogrzewanie oraz ciepła woda z obiegiem).

Wymagania odnośnie urządzeń:

spełnia warunki programu "Czyste Powietrze"
zasobnik o pojemności 150L
kocioł oczywiście z programatorem


Informacje o budynku:

Około 100m2 powierzchni użytkowej oraz 27m2 garażu
Planowo do 4 mieszkańców, 2+2
W/g projekt współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła to 50,2 W/m2
W/g projektu zapotrzebowani na energię netto do ogrzewania i c.w.u. to 6111+2735 kWh/rok
Komin z wkładem ceramicznym
Ogrzewanie podłogowe, planowane pętle około 650 metrów fi16
Rekuperacja, okna trójszybowe, ocieplenie elewacji 20cm, materiał ścian porotherm 25cm, na podłodze 20cm styro.


Według podanych przez Ciebie informacji mógłbym polecić Ci kocioł Vitodens 200-W. To wysokosprawny wiszący kocioł kondensacyjny o mocy 1,9-13/16 kW, c.w.u. ogrzewana jest w osobnym zbiorniku: 100, 120 lub 150 l ustawionym pod kotłem, lub 160, 200, 300 l - obok kotła. Z ofert korzystniejszych cenowo mógłbym polecić Vitodens 100-W -wiszący jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny o mocy 6,5-19 kW.

Zapraszam do złożenia zapytania ofertowego: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html
Wycena jest bezpłatna

Uparty
26-11-2019, 21:01
Polecana przez Pana piece mają bardzo kiepskie opinie w sieci zarówno na temat jakości jak i serwisowania.

romano78
26-11-2019, 23:12
Piec junkers cerapur smart 24-5c 20 obiegów po srednio70mb czyli ok.1300-1400 alupex fi 16 do rozdzielaczy rury fi 32 pex mialem nadzieję uzyskać co najmnie 1l na min na rotametrach a jest ok.0,5l min. Czy ta pompa w tym piecu jest słaba w charakterystyce pompy jest podane ze jest w stanie Max dac 20lmin bez oporów instalacji czyli sama pompa pewnie bez sprzęgła się nie obejdzie i dwóch dodatkowych pomp?

ArokX
28-11-2019, 12:28
Polecana przez Pana piece mają bardzo kiepskie opinie w sieci zarówno na temat jakości jak i serwisowania.

Możesz powiedzieć coś więcej o tych opiniach tych kotłów? Nie chciałbym wbić się na minę.

imrahil
28-11-2019, 13:33
Mam pytanie dotyczące wyboru pomiędzy kotłem jedno- a dwufunkcyjnym. Dwufunkcyjny wydaje się tańszym rozwiązaniem. Szykuje się remont kotłowni. W domu zainstalowany jest zasobnik CWU podłączony do kolektorów słonecznych. Czy ma w ogóle sens podłączenie takie jak w załączniku - czyli ciepła woda wstępnie podgrzana przez solar przechodzi przez kocioł gdzie jest dogrzewana do komfortowej temperatury? Jeśli temperatura jest odpowiednia, to kocioł się nie załączy? Jeśli zbyt niska, to kocioł dogrzeje. Widzę problem z taktowaniem przy grzaniu CWU, jeśli temperatura wody jest bliska zadanej. Chyba że kotły w ogóle nie mierzą temperatury wody, tylko grzeją z zadaną mocą? Wtedy woda może zostać mocno przegrzana. Czy lepiej nie kombinować i wybrać kocioł jednofunkcyjny? Co z gwarancją przy takim podłączeniu jak na obrazku? Przyznam, że poza teoretycznie niższym kosztem instalacji proponowane rozwiązanie pozwala też lepiej wykorzystać kolektor słoneczny, dogrzewający zawsze wodę o najniższej możliwej temperaturze (prosto z wodociągu) - wtedy jego sprawność jest najlepsza i ma sens nawet jesienią.

437590

dbx
28-11-2019, 14:39
Wtedy woda może zostać mocno przegrzana.


cwu przegrzana ? to coś nowego.

Konsultant Viessmann
28-11-2019, 17:38
Możesz powiedzieć coś więcej o tych opiniach tych kotłów? Nie chciałbym wbić się na minę.

Ja też bardzo chętnie chciałbym się dowiedzieć na czym polegają te negatywne opinie na temat naszych kotłów. Może mógłbym wtedy coś naprostować i wyprowadzić z błędu

Uparty
28-11-2019, 20:18
Nie ma problemu, proszę wpisywać w Googlach konkretne modele pieca i w TOP20 wyników szukać wątków na forach / sklepach.

Konsultant Viessmann
02-12-2019, 20:38
Nie ma problemu, proszę wpisywać w Googlach konkretne modele pieca i w TOP20 wyników szukać wątków na forach / sklepach.

Chyba w takim razie korzystamy z innych "internetów", bo ja nie widzę tych 20 stron negatywnych opinii o których wspominasz.
Co więcej, mogę dodać i nie chwaląc się, że firma Viessmann jest wiodącym producentem systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych nie tylko w Polsce ale na arenie międzynarodowej.

Zresztą w kwestii negatywnych opinii, tak to już jest że w internecie ludzie chętniej dzielą się swoim niezadowoleniem niż przeciwnie. Co więcej, na szczęście rynek w tym momencie jest tak otwarty i wręcz przepełniony, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Benek88
03-12-2019, 17:12
Co polecacie do domu ok. 100m², okna trzyszybowe, 20cm styropianu elewacja, 15 podłoga xps, 30cm wełny na poddaszu. Dwie łazienki (jedna prysznic i umywalka, druga wanna i umywalka.) Łazienka na parterze sąsiaduje z kotłownią (1-2m odległości rur), na piętrze jest w poziomie ok 2m od kotłowni) wysokość parteru 2,7m. 100%podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Na tą chwilę dwie osoby + dziecko, w przyszłości dwoje.
Instalator proponuję Saunier Duval Isotwin condens ale nie mam przekonania...

Konsultant Viessmann
03-12-2019, 21:41
Co polecacie do domu ok. 100m², okna trzyszybowe, 20cm styropianu elewacja, 15 podłoga xps, 30cm wełny na poddaszu. Dwie łazienki (jedna prysznic i umywalka, druga wanna i umywalka.) Łazienka na parterze sąsiaduje z kotłownią (1-2m odległości rur), na piętrze jest w poziomie ok 2m od kotłowni) wysokość parteru 2,7m. 100%podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Na tą chwilę dwie osoby + dziecko, w przyszłości dwoje.
Instalator proponuję Saunier Duval Isotwin condens ale nie mam przekonania...

Czy jesteś przekonany co do koła gazowego, może pompa ciepła? Zachęcam do skorzystania z naszego konfiguratora i wypróbowania różnych rozwiązań! https://konfigurator.viessmann.com.pl/

Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Uparty
05-12-2019, 14:26
Chyba w takim razie korzystamy z innych "internetów", bo ja nie widzę tych 20 stron negatywnych opinii o których wspominasz.
Co więcej, mogę dodać i nie chwaląc się, że firma Viessmann jest wiodącym producentem systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych nie tylko w Polsce ale na arenie międzynarodowej.

Zresztą w kwestii negatywnych opinii, tak to już jest że w internecie ludzie chętniej dzielą się swoim niezadowoleniem niż przeciwnie. Co więcej, na szczęście rynek w tym momencie jest tak otwarty i wręcz przepełniony, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Źle mnie Pan zrozumiał, nie powiedziałem o 20 stronach negatywnych opinii a o negatywnych opiniach wśród TOP20 wyników w Google.
Jestem po rozmowach z czterema potencjalnymi wykonawcami instalacji instalacji gazowej. Każdy z nim ma innego faworyta jednak była 100% zgodność w tym, że Viessmann nie wypada korzystnie cenowo oraz jest to firma zamknięta tj. dostęp do części jest utrudniony i drogi.

Konsultant Viessmann
06-12-2019, 08:46
Akurat jeżeli chodzi o dostęp do czesci zamiennych to jest to wierutna bzdura. Części zamienne do urządzeń firmy Viessmann są normalnym towarem handlowym i można je sprzedawać każdy punkt majacy podpisaną z nami umowe handlową ( odróżnieniu od innych firm gdzie dostęp do czesci mają jedynie firmy serwisowe).

kowalikus
16-12-2019, 14:18
Mam pytanie do praktyków. Czy w przypadku domu (120m) z samymi grzejnikami (bez podłógówki) z prostym sterownikiem pokojowym również warto się mocno "bić" o kocioł z małą mocą minimalną?
Czy może w takim przypadku nie ma to takiego znaczenie jak przy podłogówce i niskiej temperaturze wody?
Zazwyczaj takie piecie są droższe i również bardziej złożone (potencjalnie bardziej podatne na awarie).
Mam kilkunastoletni kocioł który moduluje od 8 do 12 kw, powoli zaczyna sprawiać problemy więc myślę zawczasu o wyborze nowego.

fotohobby
16-12-2019, 16:45
W małym domu,, o niewielkim obciążeniu cieplnym przy grzejnikach i związanej z nimi małej bezwładności układu niewielka moc minimalna jest tym bardziej wskazana.
No, ale jeśli stary nie taktował to znaczy, źe obciążenie nie jest takie małe...

donvitobandito
16-12-2019, 17:50
Mam pytanie do praktyków. Czy w przypadku domu (120m) z samymi grzejnikami (bez podłógówki) z prostym sterownikiem pokojowym również warto się mocno "bić" o kocioł z małą mocą minimalną?
Czy może w takim przypadku nie ma to takiego znaczenie jak przy podłogówce i niskiej temperaturze wody?
Zazwyczaj takie piecie są droższe i również bardziej złożone (potencjalnie bardziej podatne na awarie).
Mam kilkunastoletni kocioł który moduluje od 8 do 12 kw, powoli zaczyna sprawiać problemy więc myślę zawczasu o wyborze nowego.
Teraz w tych kotłach to ten zakres też jest bardzo duży. W moim budżetowym Immergasie mieści się on w granicach 10-35kw. Więc po co miałbym brać mniejszy, jak i tak wiem, że mieszczę się powyżej dolnej wartości. Górna natomiast im wyższa, tym właściwie lepiej.

kowalikus
16-12-2019, 17:53
Kocioł taktuje i to kilka razy dziennie :)
Z punktu widzenia komfortu nie widzę szczególnych uciążliwości z tym związanych.
Jako, że jestem laikiem to zastanawiam się co na taktowaniu tracę: wyższe zużycie gazu czy może szybsze zużycie sprzętu?
A w zasadzie to chciałbym oszacować ile na tym tracę - o ile to jest w ogóle możliwe.

fachman19
16-12-2019, 18:23
Akurat jeżeli chodzi o dostęp do czesci zamiennych to jest to wierutna bzdura. Części zamienne do urządzeń firmy Viessmann są normalnym towarem handlowym i można je sprzedawać każdy punkt majacy podpisaną z nami umowe handlową ( odróżnieniu od innych firm gdzie dostęp do czesci mają jedynie firmy serwisowe).

Skoro są ograniczenia to jest wysoka cena

donvitobandito
16-12-2019, 18:44
Kocioł taktuje i to kilka razy dziennie :)
Z punktu widzenia komfortu nie widzę szczególnych uciążliwości z tym związanych.
Jako, że jestem laikiem to zastanawiam się co na taktowaniu tracę: wyższe zużycie gazu czy może szybsze zużycie sprzętu?
A w zasadzie to chciałbym oszacować ile na tym tracę - o ile to jest w ogóle możliwe.

A dlaczego zakładasz, że na taktowaniu tracisz? Bo może być zupełnie odwrotnie.

kowalikus
16-12-2019, 19:12
Założyłem, że skoro pożądane są piecie z niską mocą minimalną, które ograniczają taktowanie, to taktowanie jest czymś co chcemy wyeliminować.

BobiBudo
05-02-2020, 08:02
Witam Kolegów,
Mam prośbę o poradę co do kotła.

Myślę o ECOCONDENS SOLID PLUS https://www.termet.com.pl/pl/produkt/ecocondens-solid-plus/6 – który 20kW? 25 kW?

Mam (mieć):
- nowy dom 160m2 podłogówki + trochę w garażu (z czego nie planuję raczej korzystać),
- brak grzejników wodnych
- na dole kuchnia i łazienka z prysznicem oddalone kilka metrów od kotłowni
- na górze, nad kotłownią łazienka z wanną.

W domku 5 osób:
- ja z wanny rzadko korzystam, moje kochanie moim częściej (tj. co 2 dni)
- 3 dzieci (2,6,9) – na razie nie ma problemu jednoczesnego korzystania nie wiem jak za kilka lat.

Dlaczego Termet? Przekonują mnie argumenty „forumowe”: dostępne, niedrogie części; rozwinięty serwis; w środku „to samo gdzie indziej” więc po co przepłacać.

Dlaczego „lodówka”?
Rozmiar i estetyka - kotłownia będzie jeszcze inne funkcje pełnić więc fajni byłoby pogodzić…

Czy ten Termet to dobry wybór?
- Zasobnik pojemnościowy 107l czy nie za mały jak dla mnie?
- Słyszałem, że dla mnie bardziej sprawdziłby się zasobnik warstwowy ale ten piec nie ma?

Co Wy na to?

Kondensat
05-02-2020, 12:57
Zasobnik 100l dla tylu osób jest za mały.Sugeruje kocioł wiszący Termet Gold 20kW+zasobnik 150l z wężownicą spiralna.Moze być potrzebne sprzęgło hydrauliczne+dodatkowa mocniejsza pompa za nim ale bez projektu nie da się powiedziec czy pompa kotlawa da rade

Robinson74
05-02-2020, 21:21
Mam w projekcie taką rozpiskę dla ogrzewania gazowego.
Czy ktoś może mnie uświadomić co oznacza kolumna L/wlk?

440466

asolt
05-02-2020, 21:26
Mam w projekcie taką rozpiskę dla ogrzewania gazowego.
Czy ktoś może mnie uświadomić co oznacza kolumna L/wlk?

440466

Długosc grzejnika

Magda_lena85
06-02-2020, 15:41
A gdzie na Śląsku polecacie dystrybutora ?
np do tego termet gold 2o kw?
I mam zamiar go podłączyć do zasobnika już istniejąca przy kotle na ekogroch (150 l) tak aby wykorzystać istniejąca już instalacje.

SylwesterB
07-02-2020, 15:16
Witam,

Prosiłbym o pomoc z wyborem pieca gazowego kondensacyjnego. Dom, 150m2 użytkowej, około 200m2 podłogówki, brak "normalnych" grzejników, 2 łazienki, wanna (głównie żona korzysta), prysznic. Dobrze ocieplony 30cm wełny, 20cm styropianu, rekuperacja. W gospodarstwie 3 osoby w tym dziecko.

Rozważałem narazie piece Vaillanta:

VC 146/5-5 + 120/150l zasobnik - czy 14kW wystarczy? Na plus stosunkowo niska moc minimalna: 3,2kW
VC 206/5-5 + 150l zasobnik - cena podobna jak poprzedni, a dużo moc pozwoli szybciej podgrzać wodę - niestety moc minimalna 4,2kW
VC 256/5-7 + 150l zasobnik - bardzo niska moc minimalna (1,9kW), podobno bardziej ekonomiczny, cena już dużo wyższa - ale w komplecie z reku od Vaillanta wyjdzie podobnie (tylko nie wiem czy chcę od nich reku)



Co polecacie?

A może nie warto przepłacać i kupić coś tańszego? Termet?

Mike_Ogrodnik
09-02-2020, 12:25
Witam, posiadam od 2 lat dom 220m (110m2 użytkowy parter i piętro + 110m2 piwnica ogrzewana ale grzejniki zawsze zakręcone).
Mam problem z wysokością rachunków za gaz. Poprzedni właściciel 12lat temu kupił piec gazowy Viessmann Vitogas 100. Konstrukcja leciwa ale chyba też niezbyt oszczędna.

Wymienione zostały też okna (5lat temu). Po pierwszej zimie i też dużych rachunkach wezwaliśmy specjaliste który miał obejrzeć okna, wyregulować i doszczelnić. Wszystko zrobił 3 okna były mocno rozregulowane, reszta w miarę ok. Niestety mimo słabej zimy rachunki za gaz praktycznie te same 5000-5500zł.
Dom zbudowany jest z podwójnej czerwonej cegły oddzielonej 10cm wypustką w której jest styropian. W przyszłości chciałbym ocieplić dom wełną.(z chęci zmiany wyglądu elewacji)
Instalacja CO całkowicie nowa rury wraz z grzejnikami.

Mam pytanie czy to może być spowodowane starym piecem? Czy zmieniając piec odczuję różnicę?
Czy posiadając teraz zestaw Viessmanna piec + bojler mogę kupić jakiś sprawdzony piec nie kosztujący krocie innej firmy i połączyć go z bojlerem firmy Viessmann?

Matahari89
10-02-2020, 15:45
Nie da się ocenić czy piec jest oszczędny bez podania konkretnego modelu i sprawdzeniu jego specyfikacji, może być to zwykły piec gazowy firmy Viessmann lub kondensacyjny który odzyskuje ciepło ze spalin co sprawia że jest około 30% wydajniejszy od tego zwykłego. Być może problem tkwi w ociepleniu, 10cm styropianu to nie dużo a cegła też słabo izoluje.

niuteq
10-02-2020, 16:08
Witam serdecznie

Przygotowuje się do wymiany pieca (ekogroszek) na gazowy. Mój dom to 90m2 parterówka, rok budowy 2013. Instalacja podłogowo-grzejnikowa. Podłogówka łazienka i przedpokój pozostałem pomieszczenia instalacja grzejnikowa.
Do tego posiadam również pompę ciepła powietrze-woda (http://www.tweetop.pl/system-tweetop-home/pompy-ciepla-tweetop/ecoheat-pro/ ). Chciałbym zakupić piec gazowy (prawdopodobnie jednofunkcyjny) który mógłby podgrzewać wodę w zasobniku (pompie ciepła, jest dwu-wężownicowa) i ogrzewać dom.
Czy mogę liczyć na pomoc z Państwa strony w doborze odpowiedniego urządzenia.

danSO
10-02-2020, 19:18
Temat ciekawy. Przycupnę i poczekam na kolejne odpowiedzi by się dokształcić :)

Konsultant Viessmann
12-02-2020, 12:45
Zapraszam do złożenia zapytania ofertowego! Zaufaj naszym specjalistom, a oni przygotują dla Ciebie propozycję i wycenę systemu grzewczego odpowiednią dla Twojego domu. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Nasi specjaliści każdą wycenę przygotowują indywidualnie, dostosowując ją do potrzeb budynku oraz inwestora.

https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

Wklejam link i zachęcam do złożenia zapytania!

slimakfoto
12-02-2020, 16:34
Witam serdecznie

Przygotowuje się do wymiany pieca (ekogroszek) na gazowy. Mój dom to 90m2 parterówka, rok budowy 2013. Instalacja podłogowo-grzejnikowa. Podłogówka łazienka i przedpokój pozostałem pomieszczenia instalacja grzejnikowa.
Do tego posiadam również pompę ciepła powietrze-woda (http://www.tweetop.pl/system-tweetop-home/pompy-ciepla-tweetop/ecoheat-pro/ ). Chciałbym zakupić piec gazowy (prawdopodobnie jednofunkcyjny) który mógłby podgrzewać wodę w zasobniku (pompie ciepła, jest dwu-wężownicowa) i ogrzewać dom.
Czy mogę liczyć na pomoc z Państwa strony w doborze odpowiedniego urządzenia.

Zapewne jakiś kondensat.
Tylko pamiętaj, że kondensujesz gdy pracujesz na niskiej temperaturze zasilania.
Więc większe grzejniki zapewne trzeba żeby zasilać je ok 50 stopni.

BobiBudo
13-02-2020, 10:26
Witam Kolegów,
Mam prośbę o poradę co do kotła.

[...]

Mam (mieć):
- nowy dom 160m2 podłogówki + trochę w garażu (z czego nie planuję raczej korzystać),
- brak grzejników wodnych
- na dole kuchnia i łazienka z prysznicem oddalone kilka metrów od kotłowni
- na górze, nad kotłownią łazienka z wanną.

W domku 5 osób:
- ja z wanny rzadko korzystam, moje kochanie moim częściej (tj. co 2 dni)
- 3 dzieci (2,6,9) – na razie nie ma problemu jednoczesnego korzystania nie wiem jak za kilka lat.

Dlaczego Termet? Przekonują mnie argumenty „forumowe”: dostępne, niedrogie części; rozwinięty serwis; w środku „to samo gdzie indziej” więc po co przepłacać.




W tych warunkach jeżeli nie Termet ECOCONDENS SOLID PLUS to jaki byście polecili kocioł zintegrowany z podgrewaczem producenta typu "dostępne, niedrogie części; rozwinięty serwis"?:)

stanley1
13-02-2020, 13:58
Witam, szukam porady w prawie doboru kotła do świeżo wyremontowanego domu. Budynek parterowy około 82m. zbudowany z bala 20, izolacja: ściany łącznie ok 25-35wełny, strop 60 wełny, 15 xps w podłodze, okna 3 szybowe. 100% podłogówka, jeszcze waham się nad drabinką na powrocie pętli z łazienki, WM z reku. Stronka cieplowlasciwie.pl pokazuje 1,2kW jako przeciętna moc grzewcza oraz 2,6kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza. 6kW jako niezbędna łączna moc grzewcza. Planuje zasobnik około 100-120litrów (3osoby w domu).
Im więcej czytam tym mniej wiem. Skłaniam się ku victrix 12 ze względu na małą moc minimalną. Instalator ze względu na lepszy wymiennik doradza VICTRIX EXA i ograniczenie mocy. Gość który instalował mi podłogówkę doradza markę Vailant i też skręcenie mocy.
Co polecacie? Cena nie jest dla mnie priorytetem, lecz szukam czegoś w najlepszej relacji cena/jakość. Najważniejsza jest trwałość i bezproblemowa eksploatacja. Dziękuję za pomoc.

zientas
16-02-2020, 05:33
Witam,
chcę wymienić kocioł na pellet na kocioł gazowy.
Ogrzewanie pomieszczeń - w każdym podłogówka,
dodatkowo łazienka góra i dół drabinka z zaworem termostatycznym, praktycznie się nie włącza lub jest ledwo ciepła bo wystarcza podłogówka.
boiler na CWU grzany do 55 stopni.
Zapotrzebowanie na ciepło - według mnie jest dość małe gdyż temperatura zasilania podłogówki teraz to 27stopni, a przy dużych mrozach (-15 do -20 stopni) nie szło w nią więcej niż 33 stopnie.
Temperatura komfortu w domu to 22,5-23 stopnie
Teraz wszystkim steruje piec:
z pieca wychodzi ciepła woda 60stopni i jest z niej pobierana woda na:
1. Podłogówkę - pompka chodzi cały czas przez zawór czterodrożny sterowany z pieca.
2. Drabinki - pompka chodzi cały czas a ilość ciepła regulowana jest na poszczególnych drabinkach zaworami termostatycznymi.
3. CWU - pompka sterowana z pieca - załącza się i wyłącza przy określonych temperaturach w boilerze.
Jaki piec dobrać do tego układu aby było najprościej i skutecznie?
Czy rozwiążemy ten układ bez sprzęgła - bufora?
Czy jest rozwiązanie aby sterować wszystkim z kotła?
Wyżej podałem temperatury jakie idą na zasilanie i czy kocioł vitodens 100 nie ma za dużej mocy początkowej,
A czy vitodens 200 ma wystarczające sterowanie aby ominąć sprzęgło w tym układzie? No i nieszczęsną pogodówkę..., która działa super przy kaloryferach ale słabo przy podłogówce.

ag2a
16-02-2020, 06:30
Napisze Ci o moim rozwiązaniu może i u Ciebie da się to zastosować. Mam parterówkę 106 m w całości w podłogówce i bojler 120 l. Jedyne co mam to kocioł gazowy i sterownik on/off. Nie mam żadnych zaworów, pomp (zew) , pogodynek, sprzęgieł i innych wynalazków. Zasilanie na podłogówce 30 st a woda ustawiona na 42 st ( po co więcej ? )

lukas002
16-02-2020, 09:37
Witam.Poradzicie czy dla mojego domu taki kocioł będzie dobry ?
Dom na płycie fundamentowej 10cm xps pod płyta i 15cm eps na górze +5cm na rozłożenie podłogówi
Ściany silikat 24cm + raczej 20cm grafitu
Poddasze użytkowe.
Na skosach pod dachem myślę o 15 cm wełny między krokwie i ok 15 cm na krokwie
Garaż w bryle a nad nim pokój.
Okna 3 szybowe
Wszędzie podłogówka + 2 drabinki w łazienkach być może z grzałkami.
Powierzchnia użytkowa 110m2 + garaż i pom.gospodarcze 40m2.
Nie mam projektu podłogówki bo myślę że instalatorzy z 30 letnim stażem bez problemu poradzą sobie w przypadku tak prostej instalacji a wiem że robili dużo bardziej złożone. Zapotrzebowanie wyliczone z ciepłowłaściwe to ok 7 KW lekko zawyżone.
Zastanawiam się czy pompa w kotle da radę czy nie będzie na styk,może znacie kocioł z mocniejszą pompą? bo wolał bym dopłacić od razu do kotła niż go żyłować.Temperatura w domu jaką bym chciał to ok 24C
Immergasa aurotyzowany serwis mam nie za blisko ale jest za to w miarę blisko zwykły no i cena jest fajna za te kotły i mają fajne taktowania.
Buderus Logamax plus GB062-14V2 jest serwis autoryzowany.
Macie inne ciekawe propozycje ? coś ze średniej półki .
Instalator chwalił de dietrich mcr3 w sklepie też strasznie zachwalali no i 8 lat gwarancji na wymiennik.
Najbardziej skłaniam się ku Junkersie carapur smart 2-14KW + zbiornik ok 100l
Myślę że kwota do 6tyś za sam kocioł jest wystarczająca, po wyżej to już chyba przesada bo nie jest to aż tak kosmiczna technologia że posiadają ją tylko firmy na V i mogą krzyczeć za to ekstra pieniądze ;)

Konsultant Viessmann
17-02-2020, 12:37
Witam.Poradzicie czy dla mojego domu taki kocioł będzie dobry ?
Dom na płycie fundamentowej 10cm xps pod płyta i 15cm eps na górze +5cm na rozłożenie podłogówi
Ściany silikat 24cm + raczej 20cm grafitu
Poddasze użytkowe.
Na skosach pod dachem myślę o 15 cm wełny między krokwie i ok 15 cm na krokwie
Garaż w bryle a nad nim pokój.
Okna 3 szybowe
Wszędzie podłogówka + 2 drabinki w łazienkach być może z grzałkami.
Powierzchnia użytkowa 110m2 + garaż i pom.gospodarcze 40m2.
Nie mam projektu podłogówki bo myślę że instalatorzy z 30 letnim stażem bez problemu poradzą sobie w przypadku tak prostej instalacji a wiem że robili dużo bardziej złożone. Zapotrzebowanie wyliczone z ciepłowłaściwe to ok 7 KW lekko zawyżone.
Zastanawiam się czy pompa w kotle da radę czy nie będzie na styk,może znacie kocioł z mocniejszą pompą? bo wolał bym dopłacić od razu do kotła niż go żyłować.Temperatura w domu jaką bym chciał to ok 24C
Immergasa aurotyzowany serwis mam nie za blisko ale jest za to w miarę blisko zwykły no i cena jest fajna za te kotły i mają fajne taktowania.
Buderus Logamax plus GB062-14V2 jest serwis autoryzowany.
Macie inne ciekawe propozycje ? coś ze średniej półki .
Instalator chwalił de dietrich mcr3 w sklepie też strasznie zachwalali no i 8 lat gwarancji na wymiennik.
Najbardziej skłaniam się ku Junkersie carapur smart 2-14KW + zbiornik ok 100l
Myślę że kwota do 6tyś za sam kocioł jest wystarczająca, po wyżej to już chyba przesada bo nie jest to aż tak kosmiczna technologia że posiadają ją tylko firmy na V i mogą krzyczeć za to ekstra pieniądze ;)


Jako przedstawiciel firmy na V jednak zachęcam do złożenia zapytania ofertowego :p. Co Ci szkodzi? W bezpośrednim kontakcie zawsze można się trochę potargować. Wycena jest całkowicie bezpłatna, więc nic nie tracisz.

Zapytanie możesz złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

lukas002
17-02-2020, 17:58
[QUOTE=Konsultant Viessmann;7910463]Jako przedstawiciel firmy na V jednak zachęcam do złożenia zapytania ofertowego :p. Co Ci szkodzi? W bezpośrednim kontakcie zawsze można się trochę potargować. Wycena jest całkowicie bezpłatna, więc nic nie tracisz.

Niestety ale oboje wiemy że Wasz kocioł będzie mnie kosztować 8500zl. Nie kazdy na tym świecie musi jeździć mercedesem dla tego szanujmy swój czas.pozdrawiam

Janekk1234
17-02-2020, 18:08
[QUOTE=Konsultant Viessmann;7910463]Jako przedstawiciel firmy na V jednak zachęcam do złożenia zapytania ofertowego :p. Co Ci szkodzi? W bezpośrednim kontakcie zawsze można się trochę potargować. Wycena jest całkowicie bezpłatna, więc nic nie tracisz.

Niestety ale oboje wiemy że Wasz kocioł będzie mnie kosztować 8500zl. Nie kazdy na tym świecie musi jeździć mercedesem dla tego szanujmy swój czas.pozdrawiam

To jak chcesz szanować cudzy czas to nie zadawaj po raz setny tego samego pytania "jaki kocioł gazowy".

lukas002
17-02-2020, 18:22
[QUOTE=Janekk1234;7910611][QUOTE=lukas002;7910606]

To jak chcesz szanować cudzy czas to nie zadawaj po raz setny tego samego pytania "jaki kocioł gazowy".
Tak damo jak ciebie powonni dawno zbanować za spamowanie.pozdrawiam pana

BobiBudo
17-03-2020, 11:21
Pewien instalator zaproponował mi taki piec:
Buderus Logamax plus GB172

https://www.buderus.com/pl/pl/ocs/budynki-mieszkalne/logamax-plus-gb172-24t50v2-6-6-29-7-kw--746282-p/

Zintegrowany ogrzewacz 48l (??) ale profil obciążeń XL
Domyślam się, że to dwufunkcyjny (w karcie jest „Ogrzewacz wielofunkcyjny: tak”)

Przypomnę moja sytuację:





Mam (mieć):
- nowy dom 160m2 podłogówki + trochę w garażu (z czego nie planuję raczej korzystać),
- brak grzejników wodnych
- na dole kuchnia i łazienka z prysznicem oddalone kilka metrów od kotłowni
- na górze, nad kotłownią łazienka z wanną.

W domku 5 osób:
- ja z wanny rzadko korzystam, moje kochanie moim częściej (tj. co 2 dni)
- 3 dzieci (2,6,9) – na razie nie ma problemu jednoczesnego korzystania nie wiem jak za kilka lat.

jarokar
21-03-2021, 08:00
Potrzebuje porady - na razie nie o konkretny model ale o sposób rozwiązania systemu - stary dom, ściana cegła dwuwarstwowa, nieocieplany, ok 180 mkw pow. użytk. z tym ze ogrzewana docelowo będzie tylko ok połowa reszta tylko aby aby. Piętrówka (niska) - na dole kuchnia i łazienka sąsiadująco ze sobą więc blisko, nad nimi bezpośrednio na pietrze jeszcze jedna łazienka. Obecnie do c.w.u jest piecyk gazowy a w piwnicy kopciuch na węgiel, grzejniki zeliwo w całym domu. Dwie osoby, nie ma ciśnienia na komfort (woda super gorąca na już) raczej nie korzystają na raz z ciepłej a nawet jak jest potrzeba potrafią się dostosować natomiast jest ciśnienie na koszty zarówna założenia jak i eksploatacji (założenie będzie co prawda z dopłatą na wymianę z programu ale koszty dopłaty z własnej mają duże znaczenie).
pytanie:
czy w takich warunkach piec dwufunkcyjny ew. z małym wbudowanym zasobnikiem da rade czy musi być jednofunkcyjny z zasobnikiem na dole w piwnicy. Ja bym najchętniej wybrał dwufunkcyjny w łazience i zrezygnował z kotłowni w piwnicy ale czy taki kompakt da rade na żeliwne grzejniki na cały dom + cwu?

Expert marki Bosch
23-03-2021, 11:19
Witam.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwufunkcyjnego kotła kondensacyjnego z serii Junkers Cerapur.
Kotły gazowe bardzo dobrze współpracują z instalacją grzejnikową, jednak szczegóły instalacji i umiejscowienie kotła najlepiej omówić z autoryzowanym partnerem marki Bosch. Listę partnerów znajdzie Pan na stronie:
https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-partnerzy/dealersearch/
Pozdrawiam
Konsultant Bosch Termotechnika

Konsultant Viessmann
25-03-2021, 13:38
Złóż zapytania ofertowe. To bezpłatne i do niczego nie zobowiązuje, a po pierwsze zawsze dobrze mieć porównanie kilku ofert, a po drugie eksperci na podstawie warunków w Twoim domu dobiorą rozwiązanie bezpośrednio pod niego. Zyskasz profesjonalne odpowiedzi od specjalistów. U nas zapytanie ofertowe możesz złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

casual
03-05-2021, 19:05
Panowie a jak to jest z cenami kotłów? Cenniki katalogowe ni jak się mają do cen podawanych na ceneo.

fotohobby
03-05-2021, 22:58
Ale jak ma być ? Możesz kupić w cenie katalogowej, możesz kupić w cenie z ceneo :)

casual
06-05-2021, 12:59
No właśnie trochę mnie to dziwi. Instalatorzy w rozmowach podpierają się cennikiem, a patrzę, że w necie człowiek z ulicy ma lepsze ceny. Takie trochę niecodzienne (przynajmniej w branżach mi bliskich). I szukam haczyków :). Czy to kwestia gwarancji, czy tego że kupionego samodzielnie kotła nikt mi nie zainstaluje i będzie robił za ozdobę salonu :).

Janekk1234
06-05-2021, 13:38
No właśnie trochę mnie to dziwi. Instalatorzy w rozmowach podpierają się cennikiem, a patrzę, że w necie człowiek z ulicy ma lepsze ceny. Takie trochę niecodzienne (przynajmniej w branżach mi bliskich). I szukam haczyków :). Czy to kwestia gwarancji, czy tego że kupionego samodzielnie kotła nikt mi nie zainstaluje i będzie robił za ozdobę salonu :).

no mi np. taki tani sklep wysłał kocioł zwykłą paczką a wiadomo co kurierzy robią z paczkami. kocioł przyszedł obity a w środku elementy poprzestawiane od tych uderzeń tak więc jak wysyłka z internetu to zwracać uwagę że to ma na palecie przyjechać bo jak widać zdarzają się papudraki żeby takie urządzenie paczką słać...

fotohobby
06-05-2021, 13:39
Wiesz, wyceniałem kiedyś w firmie instalatorskiej kompletny system co. Podłogówka, kocioł, kotłownia montaż.
Pozycja po pozycji.
I był tam kocioł Junkersa, 500zł droższy, niż na ceneo.
Była też pozycja "montaż kotła", oczywiście.
Na moje pytanie, dlaczego ten kocioł jest droższy niż z netu z dostawą pod drzwi, przedstawiciel firmy stwierdził rozbrajająco, że "on też musi na nim coś mieć".

Kupiłem inny kocioł w necie (odbiór własny, akurat miałem inny interes w tym mieście), zamontował go inny instalator, pierwsze uruchomienie zrobił firmowy serwisant w cenia paliwa za dojazd (10km)
Instalatorów, którzy mają u Ciebie robotę, a przy okazji chce "coś mieć" na sprzęcie unikaj.

bartela23
20-05-2021, 19:39
Witam,
ja mam rowniez pytanie nowy dom 200 mkw, budowany wg obecnych standardow, podpiwniczony, w piwnicy 2. grzejniki reszta podlogowka bez drabinek itd, ocieplony 20 cm styropianu gafitowego i wybor zawezilem do 2 kotłow, viessmann vitodens 200-w 19 kw i vaillant vc 20cs 1-7, pytanie ktory lepszy? vitodens 200 modulacja od 1,9 ale na ogrzewanie cwu 17,4kw a vaillant modulacja od 2,8 a na cwu 24 kw, obsluga latwiejsza viessmanna tak mi sie wydaje, moze dlatego ze taki mam w obecnym domu i jestem zadowolony, ale tanszy vaillant i juz sam nie wiem, podpowie ktos cos? moze awaryjnosc ktoregos jest wieksza albo spalanie bedzie wieksze vaillanta, im wiecej czytam tym glupszy jestem... :bash:

Konsultant Viessmann
21-05-2021, 08:59
Witam,
ja mam rowniez pytanie nowy dom 200 mkw, budowany wg obecnych standardow, podpiwniczony, w piwnicy 2. grzejniki reszta podlogowka bez drabinek itd, ocieplony 20 cm styropianu gafitowego i wybor zawezilem do 2 kotłow, viessmann vitodens 200-w 19 kw i vaillant vc 20cs 1-7, pytanie ktory lepszy? vitodens 200 modulacja od 1,9 ale na ogrzewanie cwu 17,4kw a vaillant modulacja od 2,8 a na cwu 24 kw, obsluga latwiejsza viessmanna tak mi sie wydaje, moze dlatego ze taki mam w obecnym domu i jestem zadowolony, ale tanszy vaillant i juz sam nie wiem, podpowie ktos cos? moze awaryjnosc ktoregos jest wieksza albo spalanie bedzie wieksze vaillanta, im wiecej czytam tym glupszy jestem... :bash:

skoro w grę wchodzi kocioł 1f z zasobikiem to moc maksymalna przy produkcji CWU ma tu drugorzędne znaczenia, gdyż woda jest przygotowywana i magzynowana w zasobniku. Przy braniu prysznica/napełnianu wanny to pojemność zasobnika będzie miała podstawowe znaczenie.
Przyjmijmy, że prysznic potrzebuje (b.duża słuchawka) 15l/min (dla uproszecznie przyjąłem że woda w zasobniku ma 40*C i tyle ma lecieć z prysznica)
przykład 1:
kocioł 19kW plus zasobnik 100l
czyli mamy 100l w zasobniku i z kotła 9l/min
zatem przez 16 minut będziemy mieli strumień 15l/min gorącej wody po tym czasie bedziemy musieli zmnijeszyć przepływ 9l/min by utrzymać temperaturę

przykład 2:
kocioł 24kW plus zasobnik 100l
czyli mamy 100l w zasobniku i z kotła 11,5l/min
zatem przez 28 minut będziemy mieli strumień 15l/min gorącej wody po tym czasie bedziemy musieli zmnijeszyć przepływ 11,5l/min by utrzymać temperaturę

przykłąd 3:
kocioł 19kW plus zasobnik 140l
czyli mamy 140l w zasobniku i z kotła 9l/min
zatem przez 23 minuty będziemy mieli strumień 15l/min gorącej wody po tym czasie bedziemy musieli zmnijeszyć przepływ 9l/min by utrzymać temperaturę

oczywiście możemy zwiększyć temp. wody w zasobiku wtedy oczywiście "czas brania przykładowego przysznica" mocno się wydłużą bo z zasobika będziem brać mniej wody ale o wyższej temp, a strumień zostanie uzupełniony wodą zimną.

Osobiście jestem zwolennikiem jak najmniejszej mocy a jak największego zasobnika - tańsze rozwiązanie i dużo bardziej ekonomiczne.

Janekk1234
21-05-2021, 09:15
Witam,
ja mam rowniez pytanie nowy dom 200 mkw, budowany wg obecnych standardow, podpiwniczony, w piwnicy 2. grzejniki reszta podlogowka bez drabinek itd, ocieplony 20 cm styropianu gafitowego i wybor zawezilem do 2 kotłow, viessmann vitodens 200-w 19 kw i vaillant vc 20cs 1-7, pytanie ktory lepszy? vitodens 200 modulacja od 1,9 ale na ogrzewanie cwu 17,4kw a vaillant modulacja od 2,8 a na cwu 24 kw, obsluga latwiejsza viessmanna tak mi sie wydaje, moze dlatego ze taki mam w obecnym domu i jestem zadowolony, ale tanszy vaillant i juz sam nie wiem, podpowie ktos cos? moze awaryjnosc ktoregos jest wieksza albo spalanie bedzie wieksze vaillanta, im wiecej czytam tym glupszy jestem... :bash:

obsługa nie ma znaczenia bo tego się nie obsługuje. ustawiasz raz i zapominasz.
spalanie każdy ma takie samo.
awaryjność to już inna sprawa generalnie to są urządzenia bezawaryjne przez 10 do 20 lat.
mocą też się nie przejmuj bo te wszystkie kociołki mają widełki mocy aby sprawnie i ekonomicznie nagrzać zasobnik i dom.
bierz tańszy .

bartela23
21-05-2021, 17:53
dziekuje za pomoc, wybor padl na vitodens 200, mam pytanie czy sprzegło hydrauliczne przy samej podlogowce jest potrzebne?

Reku1
21-05-2021, 19:46
dziekuje za pomoc, wybor padl na vitodens 200, mam pytanie czy sprzegło hydrauliczne przy samej podlogowce jest potrzebne?

To zależy czy pompa zamontowana w kotle "wydoli"

Baja_96
29-05-2021, 15:06
Witam,
Chciałem zadać pytanie o dobór mocy.
Posiadam dom 230m2 kostka lata 80.
Ocieplony 10cm styr i strop 20 cm.
Mój instalator proponuje mi właśnie ten model pieca 206 lub jeśli chcę to 256. + zasobnik 150l.
Instalacja nowa wszystko grzejniki aluminiowe raczej przewymiarowane zakładane przed ociepleniem.
Nie mam pojęcia, który piec wybrać.
Obawiam się, że 206 może nie wyrobić w mrozy.
Proszę o pomoc.

Janekk1234
29-05-2021, 15:59
Witam,

Obawiam się, że 206 może nie wyrobić w mrozy.
Proszę o pomoc.

te kociołki zamontowane w domkach jednorodzinnych to pracują zwykle na swoim minimum, więc nawet jak masz większy i słabo ocieplony dom, i przyjdzie srogi mróz to kociołek wejdzie na połowę mocy i spokojnie ci ogrzeje chałupę.

Baja_96
29-05-2021, 16:07
Dzięki! Właśnie dlatego zastanawiałem się czy warto większy gdyż ma większa moc minimalna. Do tej pory miałem podajnik 24 kw i 6 ton eko na sezon. A jak myślicie jakich rachunków mogę się spodziewać, troszkę się obawiam gdyż ogrzewam 3 kondygnacje. Myśle o temperaturze na zasilaniu Ok 50 stopni a mój instalator mówił ze pewnie krzywa grzewcza będzie około 0.8 gdyż twierdzi ze dom dobrze ocieplony.

Janekk1234
29-05-2021, 16:09
Dzięki! Właśnie dlatego zastanawiałem się czy warto większy gdyż ma większa moc minimalna. Do tej pory miałem podajnik 24 kw i 6 ton eko na sezon. A jak myślicie jakich rachunków mogę się spodziewać, troszkę się obawiam gdyż ogrzewam 3 kondygnacje. Myśle o temperaturze na zasilaniu Ok 50 stopni a mój instalator mówił ze pewnie krzywa grzewcza będzie około 0.8 gdyż twierdzi ze dom dobrze ocieplony.

rachunki podobne jak za węgiel . a temp ustawiaj taką aby nie wyziębiać pomieszczeń

Baja_96
29-05-2021, 16:12
Dzięki. A porównując te oba modele pieców jak myślisz była by różnica ekonomiczna w przypadku zainstalowania wiekszej mocy ?

Janekk1234
29-05-2021, 17:02
Dzięki. A porównując te oba modele pieców jak myślisz była by różnica ekonomiczna w przypadku zainstalowania wiekszej mocy ?

żadna.

a jak zależy ci na każdym tysiącu pln to kup termet silver z zasobnikiem, najtańszy kocioł gazowy na rynku. ciepło wytworzone przez ten kocioł jest tak samo ciepłe jak z tych droższych ;)

Baja_96
29-05-2021, 17:43
Nie chodzi o pln tylko który kocioł będzie sobie chodził w najlepszych warunkach. Czy ten większy czasami by nie taktowal, nie wiem jak moc pieca ma się do instalacji grzejnikowej bez podłogówki.

Janekk1234
29-05-2021, 17:50
Nie chodzi o pln tylko który kocioł będzie sobie chodził w najlepszych warunkach. Czy ten większy czasami by nie taktowal, nie wiem jak moc pieca ma się do instalacji grzejnikowej bez podłogówki.

ja to już piszę setny raz ale powtórzę. kotły mają WIDEŁKI MOCY i spokojnie ten zakres wystarczy zarówno w minimum jak i maksimum. to są proste i bardzo podobne do siebie urządzenia. a taktowaniem się nie przejmuj nawet jeśli będzie to nie jest żaden problem że będzie co godzine się załączał dogrzewał i wyłączał.

rozumiem jakby ktoś chciał ogrzewać blok z 20 mieszkaniami to wtedy są pewnie jakieś dylematy w kwestii mocy kotła, ale ludzie...zwykły domek to nie jest żaden problem i do takiej powierzchni nadaje się każdy kociołek na rynku w cenie od 3 do 10 tysięcy.

wcześniej szuflą rzucałeś węgiel kiedy akurat byłeś w domu a teraz sie boisz że rozwiązanie sto razy nowocześniejsze nie da rady ;)

CityMatic
29-05-2021, 18:43
dziekuje za pomoc, wybor padl na vitodens 200, mam pytanie czy sprzegło hydrauliczne przy samej podlogowce jest potrzebne?
Nie, nie jest potrzebne.

Baja_96
29-05-2021, 20:52
ja to już piszę setny raz ale powtórzę. kotły mają WIDEŁKI MOCY i spokojnie ten zakres wystarczy zarówno w minimum jak i maksimum. to są proste i bardzo podobne do siebie urządzenia. a taktowaniem się nie przejmuj nawet jeśli będzie to nie jest żaden problem że będzie co godzine się załączał dogrzewał i wyłączał.

rozumiem jakby ktoś chciał ogrzewać blok z 20 mieszkaniami to wtedy są pewnie jakieś dylematy w kwestii mocy kotła, ale ludzie...zwykły domek to nie jest żaden problem i do takiej powierzchni nadaje się każdy kociołek na rynku w cenie od 3 do 10 tysięcy.

wcześniej szuflą rzucałeś węgiel kiedy akurat byłeś w domu a teraz sie boisz że rozwiązanie sto razy nowocześniejsze nie da rady ;)

Dzięki. Pozdrawiam

damian1987r
29-05-2021, 22:27
Witam , nadszedł czas i na mnie ,
Szukam kotła gazowego do domu o powierzchni ok 180 m3 13 grzejników ( chyba aluminiowe montowane ok 3 lata temu ) w tym 2 łazienkowe ogrzewanie podłogowe w kuchni + korytarz + łazienka korytarz = ok 35 m3 , dom ocieplony styropianem 10 cm strop ocieplony styropianem , poddasze ocieplone wata szklana 30 cm gruba (2x 15) dom podpiwniczony w piwnicy 2 dodatkowe grzejniki , wokół domu opaska odwodniająca plus ocieplone fundamenty . dom stary z lat 70 - jak ogrzewany wglem lub drewnem to temperatura na piecu ok 50-55 - a w domu jest zbyt gorąco czyi w miarę ciepło trzyma

Kocioł jednofunkcyjny , bez zasobnika , musi mieć zdalną obsługę , zastanawiałem się nad kotłem vaillant bo tam właśnie sterowanie zdalne jest , i jest łatwe w obsłudze , - ale kocioł jest drogi ,
proponowali mi również dedietrich ale nie wiem jak rozwiązane jest zdalne ustawianie
Proszę o propozycje i komentarze

fotohobby
30-05-2021, 08:34
Kocioł jednofunkcyjny , bez zasobnika , musi mieć zdalną obsługę , zastanawiałem się nad kotłem vaillant bo tam właśnie sterowanie zdalne jest , i jest łatwe w obsłudze , - ale kocioł jest drogi ,


Jednofunkcyjny , bez zasobnika ? To nie będziesz korzystał z ciepłej wody użytkowej ?

damian1987r
30-05-2021, 09:14
Jednofunkcyjny , bez zasobnika ? To nie będziesz korzystał z ciepłej wody użytkowej ?

Owszem będę , za dosłownie trzy tygodnie będą instalowane panele solarne z zasobnikiem , zasobnik z dwiema wężownicami także najlepszym rozwiązaniem będzie wpiąć linie do zasobnika z solarów . mam tez piec drzewny z zasobnikiem , także trzy zasobniki w jednej kotłowni to myślę ze troszkę za dużo :) ale jeśli można to lepiej rozwiązać to proszę o wskazówki

Janekk1234
30-05-2021, 14:17
Owszem będę , za dosłownie trzy tygodnie będą instalowane panele solarne z zasobnikiem , zasobnik z dwiema wężownicami także najlepszym rozwiązaniem będzie wpiąć linie do zasobnika z solarów . mam tez piec drzewny z zasobnikiem , także trzy zasobniki w jednej kotłowni to myślę ze troszkę za dużo :) ale jeśli można to lepiej rozwiązać to proszę o wskazówki

Oczywiście że można. Zasobnik połączony z kotlem gazowym . Prostota instalacji i mały koszt paliwa. No chyba że wolisz opalać drewnem przed każdą kąpielą ten zasobnik którym się chwalisz.
A solary to nie wiem czy to będzie zimą działać jaka słońca nie ma a ludzie chcą brać kąpiel.

damian1987r
30-05-2021, 14:36
Oczywiście że można. Zasobnik połączony z kotlem gazowym . Prostota instalacji i mały koszt paliwa. No chyba że wolisz opalać drewnem przed każdą kąpielą ten zasobnik którym się chwalisz.
A solary to nie wiem czy to będzie zimą działać jaka słońca nie ma a ludzie chcą brać kąpiel.
opisuje sytuacje a nie się chwale a tak pozatym czy istnieje forum gdzie nie ma takich zlosiwosci ? ... pomysl zanim cos napiszesz ...solary są z jakiejś tam dotacji... place za to gorsze tylko dlatego się zdecydowałem na nie . w zime napewno nie nagrzeja wody do wyzszej temperatury ,
w kazdym razie jaki piec ze zdalnym sterowaniem ?

Janekk1234
30-05-2021, 14:49
opisuje sytuacje a nie się chwale a tak pozatym czy istnieje forum gdzie nie ma takich zlosiwosci ? ... pomysl zanim cos napiszesz ...solary są z jakiejś tam dotacji... place za to gorsze tylko dlatego się zdecydowałem na nie . w zime napewno nie nagrzeja wody do wyzszej temperatury ,
w kazdym razie jaki piec ze zdalnym sterowaniem ?

A co dadzą Ci te solary pytam bez złośliwości.

Janekk1234
30-05-2021, 15:01
Mając kocioł gazowy z zasobnikiem nie wiem jaki jest sens dokładania do domu tych śmiesznych solarów. To tylko komplikuje układ.

damian1987r
30-05-2021, 15:45
Mając kocioł gazowy z zasobnikiem nie wiem jaki jest sens dokładania do domu tych śmiesznych solarów. To tylko komplikuje układ.

Przecież solary sa w stanie ogrzać wodę do naprawdę wysokiej temperatury w lato czyli daj my na to od maja do ok września mam ciepłą wodę za darmo , a gazem chce ogrzewać dom + dogrzewać wodę , ja rozumiem że nie było by sensu wykładając pieniądze na solary , ale biorąc pod uwagę że będzie mnie to kosztowało 2k to chyba jest sens zainwestować, sam zasobnik w zestawie z piecem to koszt około 1500 zł

Janekk1234
31-05-2021, 12:32
Przecież solary sa w stanie ogrzać wodę do naprawdę wysokiej temperatury w lato czyli daj my na to od maja do ok września mam ciepłą wodę za darmo , a gazem chce ogrzewać dom + dogrzewać wodę , ja rozumiem że nie było by sensu wykładając pieniądze na solary , ale biorąc pod uwagę że będzie mnie to kosztowało 2k to chyba jest sens zainwestować, sam zasobnik w zestawie z piecem to koszt około 1500 zł

w sumie może to się opłacać jak masz dużą rodzinę. normalnie na kąpiele , rodzina 4 os. zużywa okolo 1 m3 gazu dziennie tj 60 pln za miesiąc. to sobie policz kiedy ci się zwróci ta cała instalacja na dachu, może do tego czasu się nie popsuje ;)

damian1987r
31-05-2021, 14:09
w sumie może to się opłacać jak masz dużą rodzinę. normalnie na kąpiele , rodzina 4 os. zużywa okolo 1 m3 gazu dziennie tj 60 pln za miesiąc. to sobie policz kiedy ci się zwróci ta cała instalacja na dachu, może do tego czasu się nie popsuje ;)

60x12= 720 rocznie czyli zwróci mi się po nie całych 2-uch latach biorąc pod uwagę ze dostane duży zasobnik który i tak musiałbym kupić za ok 1,5tys :)
spokojnie nie pozwoliłem na montaż na dachu , chcę je mieć na ziemi , bardziej jest to bezpieczne przy przegrzaniu lub ewentualnym rozszczelnieniu .
Trafiłem na przeciwnika rozwiązań solarnych :):)
W każdym razie jeśli chodzi o kocioł gazowy to wstepnie zdecydowany jestem na :


-Kocioł gazowy Vaillant VC ecoTEC plus 206/5-5
-czujnik temperatury zasobnika
-VAILLANT intern. pogodowy regulator radiowy eRELAX

-całość za sprzęt ok 7500 zł

czy taki zestaw zda egzamin ? czy w podobnych pieniądzach można znaleźć cos lepszego lub tańszego o podobnym działaniu ?

Janekk1234
31-05-2021, 14:48
Przecież solary nie będą grzać cały rok tak jak to policzyłeś.
Dla mnie zabawa w jakieś dodatkowe graty na działce żeby zaoszczędzić 300 złotych rocznie, nie ma sensu. Weź pod uwagę ewentualne naprawy i serwis.
No ale każdy swój rozum ma i niech działa po swojemu.
Powodzenia :)

Konsultant Viessmann
31-05-2021, 15:08
A słyszałeś o naszej nowej generacji Vitodensów 100-W? To kompaktowe i efektywne wiszące gazowe kotły kondensacyjne z nadzwyczaj atrakcyjnym stosunkiem ceny do korzyści. Więcej o naszej nowości możesz poczytać TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens.html) Zachęcam Cię też do złożenia zapytania ofertowego, bo to bezpłatne i niezobowiązujące. W ofercie mamy również kolektory słoneczne - Vitosole! Zapytanie ofertowe możesz złożyć TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html) Gorąco zachęcam

piotrstefanski222
06-12-2021, 15:40
ja bym sugerował się dostepnością zarówno instalatorów jak i serwisantów przy wyborze kotła -czyli zakupiłbym taki który ma w odległości do 50-70 km dobrych serwisantów -kocioł kupujemy na kilka łądnych lat a dziś gwarancja na 5 lat to bardzo często jest to standard -oczywiście na pewnych warunkach

piotrstefanski222
16-01-2022, 15:14
ja wybrałem :spam:
plus prawie się zdecydowałem na + kominek na drewno czyli standardzik :)

bandziorno
20-01-2022, 22:37
Dzień dobry.
Stoję przed wyborem kotła gazowego, ogrzewanie kaloryferami i zasobnik CWU 150L.
Do tej pory miałem piec firmy Auer, ale już mam go dość. Kiedyś opiszę to cudo.
Potrzebuje coś prostego w budowie, i taniego. Ma wytrzymać 5 lat.
Czy jest sens kupować piec z gotowością na wodór?
Czy są piece do których podłącza się bezpośrednio dopływ powietrza z zewnątrz? W tej chwili mam kratkę wentylacyjną z której wieje cały czas, 100mm.
Czy są piece których wylot spalin jest z plastiku i jest to legalne? To moje cudo tak ma i wytrzymało 12 lat.

Konsultant Viessmann
21-01-2022, 10:20
Zachęcam Cię do złożenia u nas zapytania ofertowego. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! Nasi specjaliści mogą bez problemu przygotować dla Ciebie propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu. Zapytanie możesz złożyć TUTAJ: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

PS Mamy w ofercie kotły gotowe na przyszłość - już dzisiaj mogą pracować z 20-procentową domieszką wodoru

bandziorno
21-01-2022, 21:27
Napisz tutaj.
Ile kosztuje wasz najtańszy kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania.

WarrenC
30-06-2023, 20:11
Witam, potrzebuję kocioł gazowy dwufunkcyjny do niedużej instalacji na grzejnikach żeliwnych i grubych rurach grawitacyjnych.

Dobrze by było żeby był niewielkich rozmiarów i odporny na syf jaki może zalegać w starych grzejnikach (podobno nie wszystkie modele są dedykowane do starych instalacji). Moc wystarczy 20kW. Co polecicie?

Aga1973
09-07-2023, 10:01
Dzień dobry, też jestem na etapie wyboru kotła do domu jednorodzinnego. Trzy poziomy podłogówki (piwnica, parter, piętro), każdy po 60 m2. Dodatkowo w dwóch łazienkach grzejniki. Kocioł z zasobnikiem cwu ok. 140 l. Czy Vitodens 100 to dobry wybór?

Mareks77
09-07-2023, 10:26
Dzień dobry, też jestem na etapie wyboru kotła do domu jednorodzinnego. Trzy poziomy podłogówki (piwnica, parter, piętro), każdy po 60 m2. Dodatkowo w dwóch łazienkach grzejniki. Kocioł z zasobnikiem cwu ok. 140 l. Czy Vitodens 100 to dobry wybór?

Dobry.
W zależności od rozwiązań instalacji oraz dostępności serwisu można się zastanowić nad Vaillantem VC 15CS/1-5 VC 20CS/1-5