PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym - opinie



Adamol
28-01-2008, 18:43
Witam!
Na Budmie rekuperatory.pl zaprezentowali nowy rekuperator ComfoAir 350 z wymiennikiem entalpicznym ComfoHygro. Czy ktoś to widział? Co o tym myślicie?
Muszę w końcu coś wybrać, jestem stąd ciekaw, czy ta nowość jest godna uwagi.
Będę wdzięczny za opinie.
Pozdrawiam

odaro
29-01-2008, 07:30
Witam!
Na Budmie rekuperatory.pl zaprezentowali nowy rekuperator ComfoAir 350 z wymiennikiem entalpicznym ComfoHygro. Czy ktoś to widział? Co o tym myślicie?
Muszę w końcu coś wybrać, jestem stąd ciekaw, czy ta nowość jest godna uwagi.
Będę wdzięczny za opinie.
Pozdrawiam

A gdzie o tym można poczytać?

Mice
29-01-2008, 07:35
Witam!
Na Budmie rekuperatory.pl zaprezentowali nowy rekuperator ComfoAir 350 z wymiennikiem entalpicznym ComfoHygro. Czy ktoś to widział? Co o tym myślicie?
Muszę w końcu coś wybrać, jestem stąd ciekaw, czy ta nowość jest godna uwagi.
Będę wdzięczny za opinie.
Pozdrawiam

A gdzie o tym można poczytać?
A choćby tutaj skoro to oni wystawiali ...
http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/entalpiczne.shtml

HenoK
29-01-2008, 07:36
A gdzie o tym można poczytać?
np. tutaj : http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/entalpiczne.shtml

Talbot
29-01-2008, 07:57
Teoretycznie jest to nowa jkakość w sposobie pracy wymiennika, bo mamy do czynienia z wymieną ciepła i masy w sposób, jak twierdzi producent kontrolowany. Pod tym względem jest to coś, czego brakowalo dotychczasowym wyeminnikom. Przekazanie wilgoci powietrzu nawiewanemu w zimie, kiedy jest ono bardzo suche to bardzo fajna sprawa.
Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach - czyli jak długo zastosowane materiały zachowują swoje właściwości, jak drogie są w przypadku ich wymiany itp.

Co do stwierdzenia o 107% sprawnosci procesu, to podchodze sceptycznie, ale nie wykluczam, nie wiem o co chodzi w przywołaniu pieców dwufunkcyjnych (mozę chodzi o kondensacyjne) nie mam czasu po prostu prześledzić teoretycznie procesu, na pierwszy rzut oka, jako energetyk cieplny nie widze gdzie jest zysk, bowiem w tradycyjnym wymienniku kiedy dochodzi do kondensacji pary wodnej po stronie ciepłej (wywiewu), to ciepło to jest pobierane przez stronę zimną (nawiew) i już. Gdyby nie było pobierne to nie doszło by do kondensacji - to jest mechanizm dokładnie taki jak w piecu kondensacyjnym, gdzie nie mamy również wymieny masy, a tylko takie obniżenie temperatury spalin, aby doszło do kondensacji zawartej w nich wilgoci. Nie widze jak proces wymieny masy ma tutaj usprawnić wymianę energii, ale jak mówię, moze teraz czegoś nie dostrzegam.

Ogólnie produkt ciekawy w teorii, ale przydałoby się więcej informacji szczegółowych.
Na chwilę obecną wybieram jednak nadal Bartosza, ale to moja osobista opinia.

Pozdrawiam

odaro
29-01-2008, 09:26
A choćby tutaj skoro to oni wystawiali ...
http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/entalpiczne.shtml

Uuu... a wczoraj jakoś nie mogłem znaleźć chyba słabo szukałem :lol:

Adamol
29-01-2008, 10:15
Na chwilę obecną wybieram jednak nadal Bartosza, ale to moja osobista opinia.

Pozdrawiam
Dlaczego Bartosza? Nie ma takiej sprawności, nie ma silników na prąd stały.
Proszę o pomoc, bo dotychczas też stawiałem na Bartosza, ale teraz już nie wiem, czy nie warto postawić na StorkAir.
Pozdrawiam

Talbot
29-01-2008, 11:00
Bartosza, bo jest duży, a więc w praktyce będzie miał duża sprawność, wentylatory można dać jakie się chce, bo nie jest to centrala zintegrowana, tylko wymiennik jest odzielnie, a pozostałe elementy oddzielnie, nie potrzebuje nagrzewnic właśnie dzięki temu ze jest duży i prędkości przepływu są niewielkie. Po prostu ten wymiennik do mnie przemawia, w przeciwieństwie do małogabarytowych wymienników krzyzowych.
SorkAir pisze o sprawnosći powyzej 95% ale nie podaje przy jakich parametrach powietrza i wydajnosciach jest ten efekt uzyskany, Bartosz podaje 92% dla konkretnych parametrów powietreza i wydajności. Pokazany jest wykres dla dwóch wartości wilgotnosci powietrza, przy wilgotnosci względnej 50% i małym przepływie uzyskuje sprawność około 97% (tak to wygląda na wykresie). Dla mnie ważniejsze jest że niezaleznie od wydajnosci ten wymiennik nie spada ponizej ok 85% sprawnosći.
Ja wszystkie takie dane podawane przez producentów i tak traktuję z przymrużeniem oka, ale wiem na pewno, ze duży wymiennik powietrze-powietrze będzie pracował w średnim sezonie wydajniej niż mały. To poprostu wynika z fizyki procesu wymiany powietrza.

Pozdrawiam

Jezier
27-01-2009, 16:54
Mam bartosza, ale będę miał coś mniejszego bardzo prawdopodobne, że ComfoAir. Przemawia do mnie właśnie niewielka budowa w porównaniu do Bartosza. Widziałem go na Budmie, byłem też na stoisku Bartosza. Wizualnie o wiele ciekawszy ten ComfortAir.
W drugim domu całą wentylację umieszczam w ogrzewanej przestrzeni domu. Wymiary i głośność urządzenia mają dla mnie duże znaczenie.

HenoK
27-01-2009, 17:09
Są też rekuperatory innych producentów działające na podobnej zasadzie np.
http://www.tywent.pl/index.php?site=3&nrg=6&nrpg=4

adam_mk
27-01-2009, 17:09
Jak się w kółko wymienia tę samą porcję wody, jak jest miejsce, gdzie ona zalega, to brakuje mi tam jakiego podchlorynu czy ultrafioletu lub ozonowania... (to tak bardziej obrazowo).
Toż to jak klima z recyrkulacją!
Klimę się czyści. A to? Jak? Kiedy? Czemu?
Wentylacja nie jest po to, by ją stale dezynfekować!

Ja jakoś nie pałam zachwytem.
Z powodu sposobu działania.
Adam M.

pkm
28-01-2009, 11:58
Witam, mam pytanie do Jeziera, piszesz że masz Bartosza, z tego co pamiętam rekuperator składałeś w całość sam, napisz jakie masz obserwacje z urzytkowania, z tego co piszesz nie jesteś z niego zbyt zadowolony. W czym jest problem, jak się sprawuje, co byś teraz zmienił? napisz proszę coś więcej .
Pozdrawiam

Depi
28-01-2009, 12:46
Wizualnie o wiele ciekawszy ten ComfortAir.


Oj Jezier, Jezier. Reku wybierasz bo wyglądzie, cegłę ceramiczną, bo jest "szlachetna" (???)...

Jeszcze zapisz się do ruchu New Age i będzie komplet.

Jakoś dla mnie właściwości fizyczno-techniczne wydają się rozsądniejszym kryterium wyboru.

Dla mnie ten entalpiczny to humbug. Bakterie i lipa generalnie. No i 107% oznacza zgodnie z metodologią, że nawiewa się do środka powietrze cieplejsze, niż to wywiewane co trąci absurdem. Po co wtedy jakies ogrzewanie? Czyżby rekuperatory.pl wynalazły perpetuum mobile (dla P wentylatorów < tych 7% dodtakowego ciepła)? :o

Jezier
28-01-2009, 13:18
Wybierasz sobie z moich wypowiedzi co ci pasuje. Kupię ComfoAir lub coś podobnego bo ma mniejsze wymiary od Bartosza, jest cichszy, lepiej zaizolowany, niczego nie muszę w nim nic samemu składać a sprawność cieplna jest na podobnym poziomie. Wymiennik entalpiczny jest tylko opcją do którego podobnie jak ty czy Adam mam mieszane odczucia.
Ale oczywiście możesz wmawiać sobie, że wybieram go ze względu na wygląd bo wtedy ci będzie łatwiej zaakceptować swój wybór :wink:

emil_d
28-01-2009, 20:25
Ja też mam Bartosza i jestem bardzo zadowolony. W komplecie dostałem wentylatory na prąd stały.

Depi
28-01-2009, 23:20
Wybierasz sobie z moich wypowiedzi co ci pasuje. Kupię ComfoAir lub coś podobnego bo ma mniejsze wymiary od Bartosza, jest cichszy, lepiej zaizolowany, niczego nie muszę w nim nic samemu składać a sprawność cieplna jest na podobnym poziomie. Wymiennik entalpiczny jest tylko opcją do którego podobnie jak ty czy Adam mam mieszane odczucia.
Ale oczywiście możesz wmawiać sobie, że wybieram go ze względu na wygląd bo wtedy ci będzie łatwiej zaakceptować swój wybór :wink:

Misiu - przecież sam tak napisałeś, ja sobie nic nie wymyślam. Drugim powodem był rozmiar.

Co do Bartosza, to przecież to jest sam wymiennik, jak ktoś juz zauważył. Wentyle możesz sobie dobrać ciche jak chcesz - akurat wziałeś te głośniejsze, ale to nie wina Bartosza przecież. Zaizolować możesz też Bartosza do bólu - nic prostszego.

ComfoAir pewnie jest fajny, ale drogi no i nie wierze w te dane ani ciut ciut. W Bartosza owszem, ale prawa fizyki to prawa fizyki, nieważne w jak ładne i zgrabne pudełko opakujesz urządzenie.

Jezier
29-01-2009, 00:19
Przykro mi, że nie zachwycam się swoim wymiennikiem i przez to psuję ci samopoczucie.
Wiesz czego się nauczyłem gdy bawiłem się w konstruktora rekuperatorów? To wcale nie tak prosto wziąć kobylasty wymiennik, dorobić do niego wentyle, podłączyć filtry jakiś sterownik i udawać jaki to świetny rekuperator mi wyszedł. Nie wyjdzie bo to nie jest takie proste. Dlatego potrafię teraz docenić porządny rekuperator. Nie popełnię drugi raz tego samego błędu i nie będę konstruował rekuperatora.
Ale co ja ci będę pisał ty i tak wmówisz sobie, że zdecydowałem ze względu na zgrabne pudełko.

Piczman
29-01-2009, 09:04
Ja się zastanawiałem na TAKIM (http://allegro.pl/item533212776_rekuperator_kanalowy_mitsubishi_250m 3_h_wys_grat.html)

Też ma odzysk wilgoci , wymiennik papierowy jakiś ,,,
Dostępny od kilku miesięcy :wink:

Podobno bardzo cichy :D

Depi
29-01-2009, 20:30
Ale co ja ci będę pisał ty i tak wmówisz sobie, że zdecydowałem ze względu na zgrabne pudełko.

Misiu - ależ ja nic sobie nie wmawiam! Przecież sam tak napisałeś! Jakbyś napisał, że go bierzesz, bo ma lepsze parametry, to przecież bym się nie czepiał :lol:

A dla porządku, to ja Bartosza tez nie biorę. Zbyt kobylasty ;)

Piczman Rozumiem, że masz zbyt dużo gotówki? :lol:

zlotook
29-01-2009, 22:44
W drugim domu całą wentylację umieszczam w ogrzewanej przestrzeni domu. Wymiary i głośność urządzenia mają dla mnie duże znaczenie.

Mógłbyś coś więcej napisać jak zamierzasz umieścić fizycznie kanały w pomieszczeniach najbliższych dachowi?

pozdrawiam

Jezier
30-01-2009, 17:08
Mógłbyś coś więcej napisać jak zamierzasz umieścić fizycznie kanały w pomieszczeniach najbliższych dachowi?
pozdrawiam
Całą instalację puszczę w stopie między parterem a piętrem.

zlotook
31-01-2009, 08:16
Całą instalację puszczę w stopie między parterem a piętrem.
Ciekawe.
A jak rozwiążesz sprawę anemostatów na piętrze, w którym miejscu je zainstalujesz?

70waldek
06-10-2009, 23:32
Minęło trochę czasu .Czy ktoś może napisać cos o użytkowaniu reku entalpicznego? .Do tej pory było że drogi i nie sprawdzony.Zastanawiam się czy warto bo zamierzam czasem palić w kominku i będzie bardzo przesuszone powietrze.

jarzyna
08-10-2009, 10:52
Przykro mi, że nie zachwycam się swoim wymiennikiem i przez to psuję ci samopoczucie.
Wiesz czego się nauczyłem gdy bawiłem się w konstruktora rekuperatorów? To wcale nie tak prosto wziąć kobylasty wymiennik, dorobić do niego wentyle, podłączyć filtry jakiś sterownik i udawać jaki to świetny rekuperator mi wyszedł. Nie wyjdzie bo to nie jest takie proste. Dlatego potrafię teraz docenić porządny rekuperator. Nie popełnię drugi raz tego samego błędu i nie będę konstruował rekuperatora.
Ale co ja ci będę pisał ty i tak wmówisz sobie, że zdecydowałem ze względu na zgrabne pudełko.

Jezier możesz napisać z czym miałeś kłopoty i dlaczego zbudowanie dobrego reku nastręcza tyle kłopotów. Pytam, bo myslałem o konstrukcji reku na bazie wymiennika Bartosz.

Edyta M
11-01-2010, 05:19
Witam
Co sadzicie o zainstalowaniu Reku InFloor ? Mam taka mozliwosc poniewaz dopiero zaczynam budowe , zastanawiam sie tylko czy kanaly w tym systemie poniewaz sa mniejsze nie beda dawaly wiekszego oporu na przeplywajace powietrze i w zwiazku z tym bedzie istniala koniecznosc zainstalowania reku o wiekszej mocy przerobowej zamiast 350 bedzie to 550 ?! :o