PDA

Zobacz pełną wersję : wyburzenie części "bliźniaka"



ario80
29-01-2008, 06:27
witam,

na działce mam połowę starego domku, który po podzieleniu stał się "bliźniakiem". chciałem go w tym roku rozebrać i postawić nowy budynek odsunięty od granicy. w związku z tym sąsiad będzie zmieniał dach (tak czy tak chciał to robić) pytanie na jaką odległość może/musi wejść z dachem na moją działkę?

pozdrawiam,

janrenovate
29-01-2008, 07:43
na Twoja działke wejść nie może,musi postawić "firemur"

ario80
29-01-2008, 07:51
czyli mogę spokojnie "odkleić" się od bliźniaka a sąsiad (bez względu na to czy spad będzie prostopadle czy równolegle do granicy) nie będzie mógł jej przekraczać?

jeszcze jedno, czy jeżeli sąsiad miał moją zgodę to może "wkroczyć" na mój teren częścią dachu? pytam, bo ja z kolei będę starał się o odstępstwo od warunków zabudowy i będę chciał prosić sąsiada o zgodę na zbliżenie się do jego granicy...

btw z racji tego, że dopiero wchodzę w tematy budowlane co to w skrócie "firemur"?

janrenovate
29-01-2008, 08:21
"Firemur" to mur ogniowy,przeciwogniowy.
Na granicy domów zakańcza sie w ten sposób połac dachu,aby ogień sie nie rozprzestrzeniał.
Sąsiad na Twoją część dzialki wkroczyc nie może,gdy zblizysz sie do sąsiada może mieć obiekcje co do okien wychodzących na jego strone,na ten przykład.
Odległośc jest zdaje sie min 4m.

janrenovate
29-01-2008, 08:34
Inaczej FIREWALL

ario80
14-02-2008, 07:41
okej, teraz już rozumiem. jeżeli zdecyduję się na wyburzenie, to postawienie FIREWALLa jest moim obowiązkiem (bo będzie stał na mojej działce)?

czy potrzebny jest do tego jakiś projekt?

retrofood
14-02-2008, 09:07
okej, teraz już rozumiem. jeżeli zdecyduję się na wyburzenie, to postawienie FIREWALLa jest moim obowiązkiem (bo będzie stał na mojej działce)?

czy potrzebny jest do tego jakiś projekt?

i tobie i sąsiadowi projekty są niezbedne!!!
spadek dachu od sasiada nie może być w strone twojej działki.
i nie ty masz stawiać mur ogniowy!

Nie da rady tu wszystkiego rozstrzygnąć. Najlepiej zgodnie z sasiadem wynająć jednego projektanta, który pogodzi oba projekty od razu. On też uzgodni wszystko z Urzędami...

ario80
14-02-2008, 09:10
okej, teraz już rozumiem. jeżeli zdecyduję się na wyburzenie, to postawienie FIREWALLa jest moim obowiązkiem (bo będzie stał na mojej działce)?

czy potrzebny jest do tego jakiś projekt?

i tobie i sąsiadowi projekty są niezbedne!!!
spadek dachu od sasiada nie może być w strone twojej działki.

ok, czyli pewnie za projekty będę musiał zapłacić ja, bo w sumie to z mojej "winy" trzeba będzie ten murek postawić...?

czy jakaś zgoda ze strony sąsiada musi na to być?

retrofood
14-02-2008, 10:31
dobrze, aby była, bo to upraszcza sprawę.
ale taka zgoda jak we wszystkich innych przypadkach związanych z budową. zawsze sąsiedzi mają prawo do wyrażenia swojej opinii. ich sprzeciw i ewentualne odwołania opóźnia bieg dokumentów i wydanie prawomocnej i ostatecznej decyzji przez Starostwo.
Najlepiej po prostu zwróć się do wydziału budownictwa w starostwie.

PS. Jeśli bliźniak był prawidłowo budowany, to mur tzw. ogniowy jest na swoim miejscu. To jest zwykła ściana bez okien i nic dobudowywać nie będzie trzeba.

ario80
14-02-2008, 10:39
nie jest to "typowy" bliźniak, tylko starszy domek ze skośnym dachem, który został ponad 20 lat temu podzielony na dwie rodziny (osobne wejścia, jedno mieszkanie nie jest połączone z drugim). dach jest nie rozdzielony żadnym murkiem.