PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek budowany z szamotu - zamiast wk?adu ?eliwnego



bobiczek
24-08-2003, 10:09
Znalazłem gościa (chwali się że jest zdunem od 3-go pokolenia) który chce budować kominek tradycyjny, szamotowy a z przodu tylko szyba do otwierania.
Twierdzi że jest lepszy, cieplejszy ("długo trzyma panie, nie to co te żelazne co za 5min wystygną") cenowo super, 2.500 zł już obudowany(kafle, nawet niezłe, do wyboru 4 rodzaje) i jedyne co mnie martwi to rozwiązanie komory do rozprowadzenia ciepła.
Ma być z boku , obok głównego paleniska i tam rura która zasysa ciepło i podaje dalej.
Zastanawiam się czy ciepło w tej komorze będzie na tyle wysokie.Przecież powinno być super gorące żeby miało co podawać dalej.
Ma ktoś u siebie taki wynalazek?

Forest-Natura
24-08-2003, 21:37
Witam.
Bobiczku - twoje pieniądze i twój wybór.
Kominki otwarte są piękne, jeżeli jeszcze mają ramkę z szybą, to są również bezpieczne. Ale z tym długim trzymaniem to taka opinia trochę "na wyrost". Porównaj sobię sprawność cieplną jednych i drugich (otwartych i zamkniętych - z wkładem).
Co do ceny natomiast to jest ona rewelacyjna.
Ja za taki kominek biorę ze dwa razy więcej . Jeżeli jeszcze ma tam być coś kombinowane z odzyskiwaniem ciepła to było by pewnie i trzy razy tyle.
Dlaczego? bo wkład obudować może każdy budowlaniec, a kominek otwarty przed jego postawieniem trzeba troszkę poobliczać. A tego już nie każdy potrafi. Może to i nie jest trudne, ale...
Pozdrawiam.
Ps. Sprubój pooglądać foldery firm produkujących wkłady. Niektóre robią także gotowe paleniska otwarte z odprowadzeniem ciepłego powietrza.
Zasada prosta - najczęściej podwójne ściany tylnej płyty lub boków.
To samo można wykonać z szamotu.

Grzegorz63
25-08-2003, 09:45
Mnie też się lepiej podobają kominki murowane z cegły (tzw. otwarte), niż te z wkładami żeliwnymi.
I tu mam pytanie, czy jedynym materiałem wykończeniowym dla takiego kominka muszą być kafle (te mi się akurat niezbyt podobają), czy może istnieje jakiś inny materiał na wykończenie zewnętrzne takiego kominka wytrzymujący wysoką temperaturę bez pękania (nie chcę odizolować paleniska szamotowego wełną mineralną, gdyż chcę traktować kominek, jako akumulator ciepła- coś na wzór pieca kaflowego).

Darek B.
25-08-2003, 21:19
Kominek otwarty to specyficzny ruch plomienia jak dasz szybe to cały efekt tracisz. Wolniejsze palenie to mniej drewna aleczy naprawde oto biega? Kominki otwarte budujemy od konca lat 70-tych i przerabialismy wszystkie "mutacje" . Napewno wieksza kumulacja ciepła w obudowie szamotowej daje wolniejsze wypromieniowanie i jest to wielka zaleta ciepłych obudów. Osobiscie polecam wszelkie ciepłe obudowy:kaflowe,szmotowe i klinkierowe. Izolowanie wełną kominka kaflowego[szamotowego] to bardzo bardzo dziwny pomysł! Szamot wymaga znawstwa ze strony wykonawcy i tu ZDUN jest niezastąpiony. Zastanawiamsie kto i gdzie jest skłonny wykonać kominek otwarty za 2500??? Jakie to kafle czy napewno szamotowe??? Sam szamot na taki kominek to ponad 1000 !!! A zaprawy szamotowe to najmarniej 200-300 !!! Jak ten ZDUN zrobi ten kominek bez "kichy" to prosze o jego namiary dam mu prace pod Warszawą na cały sezon.

bobiczek
27-08-2003, 11:17
Dla mnie to nie jest żaden kominek otwarty. To jest zwykły kominek zamknięty szybą, tylko zamiast żeliwnej obudowy, jest obudowa szamotowa. Dlaczego ciągle mówimy o kominku z otwartą komorą. Jest zamknięta. Mylę się. A namiar i telefon na priv - bardzo chętnie.