PDA

Zobacz pełną wersję : jakie drzwi? sosnowe czy fornirowane



orko
24-08-2003, 23:03
Witam,

Stoję przed dylematem wyboru drzwi wewnętrznych.
W ostatecznych rozważaniach mam do wyboru drzwi sosnowe klejone,
lakierowane (w kolorze np. wiśni) oraz tańsze o 15% drzwi z ramiakiem
sosnowym - fornirowane. Grubość warstwy forniru to 1,1 mm.
Bardzo proszę o podanie mi zalet i wad rozwiązania z fornirem.
Co jest lepsze drzwi sosnowe klejone, czy fornirowany ramiak sosnowy (i dlaczego?)

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Adam

orko
25-08-2003, 10:03
no nie mówcie mi, że nikt nie ma zdania na temat, czy fornirowane są lepsze od drewnianych, które mogą się bardziej wypaczać, czy fornir może się odkleić, jak później z konserwacją takich drzwi.
Prosze chociaż o jedną, ale sensowną odpowiedź.

Adam

majki
25-08-2003, 10:15
Hej
Drzwi w domu ( obecnie "bloki" ) to mam mimo wymiany standardowe : ramiak drewniany, na to obite coś w rodzaju pilśni, po jednej stronie gładka, lakierowana/malowana, wypełnione szybą.
Ale mam przykład na meblach : komoda - drewno sosna, klejona - miękka, cięższe przedmioty rysują powierzchnię, mimo polakierowania, ale wygląd wspaniały i nic się nie paczy. Szafa - częściowo płyta paździerzowa, fornirowana - ale ten fornir, to prawie jak tapeta papierowa, przyklejana : przeciera się, na częściach bardziej narażonych na używanie odchodzi...
Ja bym chyba nie bał się o paczenie, bo musiałaby być duża wilgoć w domu..., wybrałbym drewniane, ale tu cena chyba jest większa...
Z drugiej strony : fornir ponad 1 mm to sporo, co do czyszczenia to chyba nie ma problemu, a jak dobrze przyklejony i teraz nie odchodzi :( to jak nie ma wilgoci to później też nie.

Pozdro, Majki

bobiczek
25-08-2003, 10:21
Ja po d ługim namyśle i poszukiwaniach zamówiłem u górali, ale nie sosnowe tylko ze świerku. Nie mają przebarwień i pomalowane na dębinę wyglądają fajnie.

Ryszard1
25-08-2003, 21:01
Ja wybralem sosnowe, z pelnego drewna. Mam je juz pol roku i wygladaja super. Sciemnilem je troszke bejca i polakierowalem. Koszt z oscieznica to ponizej 400 zl,

orko
25-08-2003, 21:59
za drewniane ja mam cenę 1500 pln z ościeżnicą, opaskami i montażem (bez klamek). to jest jakies 1100 pln za drzwi + 150 za montaż 350 za ościeżnice (z tym, że mam troche grubsze ściany - 15-17 cm)

za fornirowane wychodzi jakieś 200-250 pln taniej.

chce kupic 10 drzwi, wiec różnica jest pomiędzy 15 000 (drewniane)
a 12 500 za fornirowane.
ceny zawierają już wszystko (montaż, dowóz, ościeżnice, opaski dookoła ościeżnic).

Dlatego nie wiem, czy warto do fornirowanych dorzucic ponad 2 tys. i mieć drewniane, czy zostać przy fornirowanych i kupić sobie za to porządne klamki.

oglądałem fornirowane i drewniane, wizualnie niczym się nie różnią, a nawet fornirowane są ładniejsze, bo można wybrać sobie inne drewno niż sosnowe (np. olcha wygląda ślicznie) i do tego dowolny kolor (wiśnia lub jasny dąb)
sosnowe też można lakierować i dobrać takie same kolory.
Więc sam już nie wiem. 2,5 tys. piechotą nie chodzi, ale jeśli macie żelazne arumenty za drewnianymi to prosze o zdecydowaną dyskredytację forniru. Lub odwrotnie.
Piszcie eksperci, piszcie bo głowa mnie już od tego wybierania boli.
Adam