PDA

Zobacz pełną wersję : PACHNĄCE!!!!



agnesik12
31-01-2008, 09:12
Kochani!

Jestem na etapie planowania swojego ogródka. Narazie jest tam tylko trawa i chwasty :)

Koło tarasu chciałabym posadzić pachnące gatunki, dzięki którym będzie naprawdę miło siedzieć.

Jak do tej pory przyszły mi do głowy:

lawenda
maciejka
tytoń ozdobny
macierzanka

co moglibyście jeszcze podpowiedzieć????

Inez_30
31-01-2008, 09:28
Co do tytoniu ozdobnego, to u mnie nie sprawdził się na grządce, gdyż po deszczu kwiaty brązowiały i efekt był nieciekawy. Dlatego sadzę go co roku w doniczce (to jedna z moich ulubionych roślin jednorocznych). Pięknie pachnie również jednoroczny heliotrop.
Maciejkę warto posadzić w miejscu niezbyt wyeksponowanym, bo w ciągu dnia nie stanowi dużej ozdoby.

Inne rośliny pachnące to przede wszystki róże, pachnąca cytrynowo pysznogłówka, jeżeli lubisz zioła to polecam posadzić kępkę tymianku, melisy, kocimiętki, rozmaryn czy oregano ( ostrożnie z miętą bo się szybko rozrasta). Zawsze można troch uszczknąć do potraw, no i nawet jeśli nie kwitnie, to pięknie pachnie.

hanka55
31-01-2008, 09:41
Tak, pachnące róże angielskie i historyczne, pozwolą Ci rozkoszować się aromatem przez pół roku, a kwaity ścinać także do wazonów :D
odmiany tu :
http://forum.muratordom.pl/szukam-roz,t81443.htm

Elfir
31-01-2008, 10:21
Pachnące krzewy:
kielichowiec wonny, róże, lawenda, jaśminowiec, azalia pontyjska, kaliny orientalne (burkwooda, koreańska), lilak Meyera "Palibin", woskownica (liscie roztarte)

Drzewa:
grujecznik (opadłe liście), oliwnik, magnolia, lilaki (kwiaty), czeremcha,

Pnącza:
wiciokrzew przewiercień, akebia, niektóre powojniki botaniczne, róże pnace,

agnesik12
31-01-2008, 11:45
no to troche sie już tego zbiera...

jeśli jeszcze by komuś coś przyszło do głowy to będę bardzo wdzięczna!

mariuszdro
31-01-2008, 14:17
szczerze mówiąc to ja bym się poważnie zastanowiła nad sadzeniem roślin o intensywnym zapachu przy tarasie. pamiętaj, że nawet najprzyjemniejszy zapach w nadmiarze staje się uciążliwy i siedzenie w nim np. przez godzinę może być męczące
ewa

agnesik12
31-01-2008, 18:40
no tak ewo masz w sumie racje....ale mogę rozrzucić je po całym ogrodzie żeby w każdym zakątku coś pachniało.....

jeśli tylko coś sie komuś jeszcze przypomni to prosze o wzmiankę :lol:

hellaa
01-02-2008, 20:38
Piwonia chińska

hanka55
01-02-2008, 21:00
Heliotropy :)

jaki
02-02-2008, 16:48
poradżcie co jednorocznego posiać przy płocie coby mnie nie było widać.Iglaki już rosną ale żeby mnie zakryły muszę poczekać jakieś 5 lat. Myślałem o winobluszczu ale wydaje mi się że on zabierze iglakom zbyt dużo pożywienia . Może się mylę z tym pożywieniem. A poza tym gdy już iglaki urosną dostatecznie to będzie chyba kłopot ze zniszczeniem tego winobluszcza. I tak żle i tak niedobrze. Jestem na takim widoku że nawet posiedzieć trudno coby mnie okolica nie widziała.Help! :x

hellaa
02-02-2008, 20:50
np. wilec purpurowy, nasturcja pnąca, groszek pachnący, fasola wielokwiatowa,

agnesik12
03-02-2008, 18:18
ciesze się że tyle propozycji przyszło Wam do głowy :)


ale nie wiedziałam że jest nasturcja pnąca?!


czy jest to roślina jednoroczna???

hellaa
03-02-2008, 19:53
Nasturcja to roślina jednoroczna. Łodyga może być płożąca się lub pnąca, dorasta do 3m. Odmiany pnące służą do pokrywania m.in. murków, altan, ogrodzeń.

Elfir
04-02-2008, 09:26
chmiel rośnie bardzo szybko i jest byliną.