PDA

Zobacz pełną wersję : Kamienny murek



zezo
02-02-2008, 15:41
Drodzy forumowicze
oglądają kiedyś "miejskiego ogrodnika" zainteresował mnie pomysł na kamienny murek ale taki bez betonu, bez fundamentów tylko taki kosz do którego są wrzucane kamienie, może macie jakieś doświadczenia w tym zakresie ?
z jakiego drutu lub siatki zrobić takie kosze ? jak je wyprofilować, np w kształcie łuku ?
Jednym słowem za wszelkie dane w tym zakresie będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie

hanka55
02-02-2008, 18:13
http://forum.muratordom.pl/nasypy-i-murki-oporowe,t75683.htm?highlight=gabiony

zezo
02-02-2008, 18:23
hanka55
dzięki za linka, już wiem jak to się nazywa GABIONY :D :D :D
a teraz ja dam linka
http://www.budownictwo.gda.pl/pl/geosyntetyki/produkty,gabiony_z_siatki_stalowej_splatanej.html

Goni_Mnie_Peleton
02-02-2008, 19:22
Takie gabiony to raczej na wieksze nasypy , skarpy.
Do metra wysokosci mozna zbudowac murek z kamieni bez specjalnych wzmocnien.
Bylo gdzies o tym w ogrodach....

Pozdrawiam

hanka55
02-02-2008, 19:38
Ale gabion nie jest trwale związany z gruntem :wink:

Mirek_Lewandowski
02-02-2008, 20:21
Będziesz go nosić po ogródku? Hmmm... :D

hanka55
02-02-2008, 20:32
Hmmm, różni sa sąsiedzi :wink:
Niektórzy w donosach do Wydz. Budownictwa, określają pergolę, jako altanę, a gabion byłby dla nich nie lada wyzwaniem, hihihihihihihii
Dla konserwatora zabytków- zapewnie też :lol: :lol: :lol:

Mirek_Lewandowski
02-02-2008, 20:38
No na to bym nie wpadł.
Sąsiadów z jednej strony też mam porąbanych ociupinkę (właściwie sąsiadki, 4 szt, chłopa zero :D ), ale nie aż tak.
A wracając do tematu uważam, że najprostszym i najładniejszym rozwiązaniem jest zwykły suchy murek, obsadzony bylinami płożącymi skalnymi i tyle. A jak to drucisko niby zamaskować? I jak w te kamienie coś posadzić?

hanka55
02-02-2008, 21:22
Dokładnie tak samo jak w suchym murku :)
Upychasz sukulenty w szczeliny miedzy kamieniami, większe rośliny, zakłada się tak, jak do szkieletów roślinnych z wilkliny ( bryła korzeniowa z ziemią w sakiewce z włókniny, góre przetykasz przez siatkę, a korzenie zasypujesz kamieniami, otoczakami, żwirkiem , etc.
Wiadomo, ze do obsadzania powinno się uzyć sucholubnych ( to tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś się zdecydował na kwitnące gabiony ).
Zresztą w komisach i u komorników można kupic , z upadłych hurtowni, za grosze np. kosze wystawiennicze z grubych drutów stalowych, które po niewielkiej przeróbce ( pocięciu i połączeniu blokerami do linek stalowych ok. 10 gr/ szt.- taka podkówka z nagwintowanymi końcówkami) stworzą dowolną pojemność :)

Mirek_Lewandowski
02-02-2008, 21:26
W sychym murku korzenie przerastają między kamieniami do gleby z tyłu. Tam maja wilgoć i papu. Zresztą w ten sposób stabilizują go. Tu chyba nawadnianie automatyczne by trzeba. Zresztą na cholerę to drucisko? Ani ładne, ani potrzebne.

hanka55
02-02-2008, 21:30
Mirku, knuję, knuję :lol: :lol: :lol:
Zawszeć to nie będzie obiekt budowlany trwale związany z gruntem, tylko kosz przenośny :lol: :wink:
W każdym bądź razie - koncepcję już mam, a czy będę ją realizowała? nie wiem. Ale wiem, że mam alternatywę i, że w razie czego mogą mi...zaśpiewać cienkim głosem :lol: :lol:

zezo
04-02-2008, 15:00
Poczytałem o tych gabionach, pooglądałem, muszę się przyznać że jakoś się nie przekonałem do tego rozwiązania :cry: muszę pomyśleć nad innym rozwiązaniem :cry: może tak ktoś z szanownych forumowiczów rzuci jakiś ciekawy link albo rozwiązanie jak zrobić ładny kamienny murek w ogrodzie ? :wink:
jak zrobić taki murek aby nie zalewać działeczki betonem?
Pozdrawiam

mundosz
17-06-2008, 09:43
Pojawiło się teraz jeszcze kilka artykułów o gabionach:

http://www.wnetrzeiogrod.pl/Ogrod-i-otoczenie/Bramy-i-ogrodzenia/Ekologicznie-wokol-domu.html

ale chyba jak ktoś chce mieć coś ciekawego a niedużego w ogrodzie to można taki kosz z kolorowymi kamieniami wstawić i też będzie pięknie :)