PDA

Zobacz pełną wersję : pompy ciepła -- co wybrać może FONKO ?????



aero
03-02-2008, 17:02
wiem, że kilka osób chwali sobie clima komfort, a czy ktoś ma jakieś doświadczenia z FONKO mają w ofercie pompy z bezpośrednim parownikiem i dolnym źródłem w formie pionowych sond (po 30 m każda)
z racji tych sond pionowych i ograniczenia miejsca na działce (biologicznie nieczynnego) oferta FONKO zdaje się być mocno kusząca dodatkowo
ClimaKomfort wyceniło pompę z montażem na 43700 netto + roboty ziemne;
Fonko 37600 netto

aero
04-02-2008, 08:36
podciągam :)

aero
04-02-2008, 20:28
jeszcze raz ...

aero
06-02-2008, 11:01
i jeszcze raz

aero
06-02-2008, 18:34
nie pytałem się - lepsza informacja bezpośrednia
"rekomendowany" klient może być "ukierunkowany" :D

aero
10-02-2008, 19:24
robione są w Macedonii ..... w Polsce tylko sprzedają i montują

aero
10-02-2008, 21:03
:) chyba jednak Macedonia :)

Jerry304
11-02-2008, 07:16
Mój ew.wykonawca instalacji PC poleca
pompy z Alpha-Inno Tec z niemcowni , zawsze to bliżej.
Zajrzyj na www.hydro-tech.pl Kolektory montujesz jak chcesz a pompa kosztuje u niego(instalatora)28 000zł

aero
11-02-2008, 11:53
tylko to "zwykła" glikolowa :)

kubaimycha
11-02-2008, 12:35
Będąc na etapie rankingu PC mieliśmy ofert różnych firm...Na finishu zostały Clima Komfort, IVT i Fonko...Ofert były porównywalne cenowo...Fonko ma fajne rozwiązanie z chłodzeniem za pomocą klimakonwektorów, ale cena była już zaporowa...
...mamy PC z Clima Komfortu i jesteśmy baaardzo zadowoleni ...

Jerry304
11-02-2008, 13:09
tylko to "zwykła" glikolowa :)
Tzn. gorsza?
Aero oświeć mnie jaka powinna być porządna PC , na co zwracamy uwagę :oops:

aero
11-02-2008, 13:56
nie twierdzę, że gorsza - szukam rozwiązania, które zajmie najmniej miejsca na działce -brakuje mi kilku hektarów :)
dlatego szukam pomp z bezpośrednim parownikiem - mają (mam nadzieje, że nie tylko teoretycznie) większą sprawność.
chyba tylko fonko ma pompy z sondami pionowymi, jednak z racji braku opinii forumowiczów waham się z podjęciem decyzji - potrzebuję 8kW na 350m2

Jerry304
11-02-2008, 14:26
nie twierdzę, że gorsza - szukam rozwiązania, które zajmie najmniej miejsca na działce -brakuje mi kilku hektarów :)
dlatego szukam pomp z bezpośrednim parownikiem - mają (mam nadzieje, że nie tylko teoretycznie) większą sprawność.
chyba tylko fonko ma pompy z sondami pionowymi, jednak z racji braku opinii forumowiczów waham się z podjęciem decyzji - potrzebuję 8kW na 350m2
Nie wiem czy to o to chodzi ale wybór kolektorów (pionowy czy poziomy) zależy od zasobności portfela i wielkości działki inwestora.Na małej działce nie masz wyboru , musisz mieć pionowe (dużo droższe)
A w tych pompach z bezp.parownikiem nie ma glikolu ? :o

aero
11-02-2008, 15:16
otóż to - jest w nich propan -a co za tym idzie teoretycznie większy COP

aero
11-02-2008, 15:17
nie twierdzę, że gorsza - szukam rozwiązania, które zajmie najmniej miejsca na działce -brakuje mi kilku hektarów :)
dlatego szukam pomp z bezpośrednim parownikiem - mają (mam nadzieje, że nie tylko teoretycznie) większą sprawność.
chyba tylko fonko ma pompy z sondami pionowymi, jednak z racji braku opinii forumowiczów waham się z podjęciem decyzji - potrzebuję 8kW na 350m2

Pionowe sady oferuje wiekszosc firm je produkujaca.Watek jest juz na forum a tutaj link :
http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186.htm

tylko mi chodzi o te z bezpośrednim odparowaniem

renjul
11-02-2008, 16:09
nie twierdzę, że gorsza - szukam rozwiązania, które zajmie najmniej miejsca na działce -brakuje mi kilku hektarów :)
dlatego szukam pomp z bezpośrednim parownikiem - mają (mam nadzieje, że nie tylko teoretycznie) większą sprawność.
chyba tylko fonko ma pompy z sondami pionowymi, jednak z racji braku opinii forumowiczów waham się z podjęciem decyzji - potrzebuję 8kW na 350m2
Thermogolv też ma bezpośrednie odparowanie i kolektory pionowe w opcji. Do pompy 7 kw przy kolektorach poziomych potrzebne jest 250-300 m2 działki. Myslę, że przy 8 kw spokojnie powinieneś się zmieścić na 350 m2, Zresztą napisz do nich to najlepiej sie dowiesz u źródła. nie wiem czy mówiąc sądy masz na mysli kolektory, ale jeśli tak, to sądze, że większość firm projektuje instalacje dla poziomych i pionowych, ale może sie mylę. Jeśli się zmieścisz w poziomych to byloby zdecydowanie taniej.

aero
11-02-2008, 20:50
dzięki - jutro zadzwonię
jednak różnica w stosunku do climakomfortu (cop ok 5 (max6,6)) jest znaczna (thermogolv max 4 dla tych samych temp 0-35st )

renjul
11-02-2008, 21:46
dzięki - jutro zadzwonię
jednak różnica w stosunku do climakomfortu (cop ok 5 (max6,6)) jest znaczna (thermogolv max 4 dla tych samych temp 0-35st )
Zgadza się, ale jest też sporo od climakonfortu tańsza. Climakonfort, o ile pamietam, jest z pośrednim parowaniem i chyba często proponuja dwie pompy, jedna do CO, a drugą powietrze - woda do CWU. Przy jednej dla CO i CWU COP nie jest już aż tak imponujące. Swoja drogą ciekawe jakie COP mają różne pompy w rzeczywistości i jak to sie ma do wartości zawartych w folderach.

aero
11-02-2008, 22:23
tak to by było interesujące :wink:

Arek-L
11-02-2008, 23:12
tak to by było interesujące :wink:
Tylko ciekawe, czy w CK to powiedzą. Poza tym pytanie, czy różnica w cenie x2 zrekompensuje tego COPa?
Sam mam ten dylemat - którą PC wybrać :cry:

aero
12-02-2008, 07:31
pompa w thermogolv kosztuje 59000+4700+3000 sek=ok 33000pln
cała różnica to w moim przypadku to 5,5 tyś zł minus koparka
więc większy cop za ok 4 tyś jest chyba opłacalny,

Jerry304
12-02-2008, 07:47
otóż to - jest w nich propan -a co za tym idzie teoretycznie większy COP
Wniosek z tego ,że PC z glikolem jest pompą starszej generacji ?
A tak na marginesie-co oznacza skrót COP ? :oops:

Zukow
12-02-2008, 08:19
Prosze napiszcie jakie jeszcze są PC z bezpośrednim parowaniem?

Arek-L
12-02-2008, 08:29
Prosze napiszcie jakie jeszcze są PC z bezpośrednim parowaniem?
Z tego co pamiętam Wassermann, jeszcze miałem jedną firmę, ale nie pamiętam. Jak sobie przypomnę to dam znać.

Arek-L
12-02-2008, 08:33
pompa w thermogolv kosztuje 59000+4700+3000 sek=ok 33000pln
cała różnica to w moim przypadku to 5,5 tyś zł minus koparka
więc większy cop za ok 4 tyś jest chyba opłacalny,
Chcesz powiedzić, że podobnej mocy jednostka w CK kosztuje 38500 zł?
Ja na 11,7kW dostałem za 50kpln, a z Thermogolvu na 10kW za niecałe 30kpln.

aero
12-02-2008, 08:54
nie - to cena z fonko
Ck wyceniło 43700 netto

bonetka
12-02-2008, 12:48
Witam

Renyul się pomyliła :" Climakonfort, o ile pamietam, jest z pośrednim parowaniem i chyba często proponuja dwie pompy, jedna do CO, a drugą powietrze - woda do CWU."
Ck jest z bezpośrednim parowaniem.
Ogólnie można przyjąć , że tam gdzie w ziemi nie krąży solanka
tylko czynnik roboczy jest z bezpośrednim, tak gdzie solanka z pośrednim.
Tutaj w Ck ponieważ jest propan R 290 dlatego mają lepsze wyniki (COP ) niż np. tam gdzie krąży R 407C jak w Termogolv`ie / pomijam budowę /.
Pytaliście o jeszcze innych producentów oprócz tych wymienionych jest jeszcze Spartec model Smart 5-11kW / R 407C/ i Galmet model Kompakt 5-15 KW /R 407C /.

Pozdrawiam

renjul
12-02-2008, 13:00
otóż to - jest w nich propan -a co za tym idzie teoretycznie większy COP
Wniosek z tego ,że PC z glikolem jest pompą starszej generacji ?
A tak na marginesie-co oznacza skrót COP ? :oops:
Stosunek energii dostarczonej do pobranej z sieci nazywany jest COP
cytat ze strony
http://www.pamar.waw.pl/pompy_ciepla.html




Renyul się pomyliła
:oops:
dzięki za sprostowanie

aero
12-02-2008, 19:30
bonetka
a znasz pompy ciepła z bezpośrednim parownikiem (gaz w rurce w ziemi) o pionowych sondach/kolektorach ?

aero
12-02-2008, 19:30
ps
ale takie przetestowane przez forumowiczów

bonetka
13-02-2008, 12:01
Aero

Tylko Fonko robi wyłącznie pionowe do 30 metrów / tam czynnik chłodniczy / reszta wymieniona wcześniej + Avenir Energe / to francuska kupiona ostatnio przez Danfoss / robią poziome. / kwestia powrotu oleju /.
Fonko sprowadza pompy i montuje około 6 lat.
Nie są mi znane jakieś inne firmy które mają pionowe przy bezpośrednim parowaniu .

Myślę , że mogą udostępnić listę referencyjną . Nawet ostatnio robili dużą inwestycję w Ełku.

aero
13-02-2008, 15:59
dzięki

najbardziej przeszkadza mi brak opinii użytkowników - nie wiadomo czego można się spodziewać :(

Jerry304
13-02-2008, 16:14
Te pompy z bezpośrednim parownikiem może są i sprawniejsze ale ryzyko awarii ponoć większe . A jeżeli już się zdarzy to jest to b.poważna sprawa :o .Nie daj Boże jakiś wyciek gazu z instalacji.

fotograf
13-02-2008, 16:16
Te pompy z bezpośrednim parownikiem może są i sprawniejsze ale ryzyko awarii ponoć większe . A jeżeli już się zdarzy to jest to b.poważna sprawa :o .Nie daj Boże jakiś wyciek gazu z instalacji.

dlatego warto pompe mieć na zewnątrz - raz, że cisze a dwa w razie wycieku nie ma problemu - zresztą ciekawe ile kg gazu jest w takim kolektorze 3x60m thermogolv

Pozdrawiam

Zukow
13-02-2008, 19:40
Nooooooo tak bez czujnika gazu się nie obejdzie :-)

bez niego to bym nie zasnął ze strachu.

aero
14-02-2008, 13:41
nie popadajmy w paranoję - a co z kuchenką gazową też zawsze montujecie czujniki :)
czekam na wycenę z thermogolv

Ramot
10-07-2008, 19:36
czy ktoś z użytkowników Fonko może się wypowiedzieć na temat jej funkcjonowania?
Dostałem dziś ofertę od Fonko:

1) pompa ciepła typu powietrze - woda (ogrzewanie & chłodzenie & cwu)
wydajność pomp ciepła typu powietrze - woda jest silnie uzależniona od zewnętrznych warunków temperaturowych, spadkowi temperatury zewnętrznej towarzyszy spadek wydajności opcji ogrzewania, spadek wydajności należy uzupełnić szczytowym wsparciem np. najprościej w postaci elektrycznego kotła co, zaletą takiego układu są zdecydowanie najniższe koszty inwestycyjne i mimo konieczności okresowego eksploatowania droższych źródeł zasilania łączny koszt inwestycji wraz ze wszystkimi 10 letnimi kosztami eksploatacyjnymi nadal może być niższy w porównaniu innymi rozwiązaniami !! montaż pomp ciepła powietrze - woda nie wiąże się z żadnymi pracami ziemnymi i może być wykonany w każdych warunkach nawet w centrum miasta !! koszt pompy ciepła DXA48 o mocy 14,7/12,0kW wynosi 21 000 PLN+VAT, szczytowy rezerwowy elektryczny piec co kosztuje 2 700 PLN+VAT

2) pompa ciepła typy ziemia - woda (ogrzewanie & chłodzenie & cwu)
wydajność pomp ciepła typu ziemia - woda nie zależy od zewnętrznych warunków temperaturowych stąd układy zbudowane w oparciu o ten typ pomp nie wymagają żadnego dodatkowego wsparcia, przy budynkach o powierzchni poniżej 200 m2 łączny koszt inwestycyjny oraz 10 letnie koszty eksploatacji układu powinny być nieznacznie wyższe niż w przypadku układu powietrze - woda ale z drugiej strony sporo niższe niż w trzeciej możliwej opcji woda - woda, kolektor ziemny może być wykonany poziomo lub pionowo, ze względu na koszt oraz gospodarkę terenem zdecydowanie zalecanym jest kolektor pionowy, koszt pompy ciepła DXW45 o mocy 12,9/12,1 kW wraz z kolektorem ziemnym (3 odwierty pionowe każdy po 30m) wynosi 35 000 PLN+VAT, koszt projektu geologicznego 2 500 PLN+VAT

w obu przypadkach koszt uruchomienia, podłączenia oraz regulacji pompy ciepła wynosi 2 500 PLN+VAT

niezależnie od wybranego typu pompy ciepła celem najlepszego wykorzystania układu sugerujemy następującą instalację odbiorczą:
• instalacja wodnego ogrzewania podłogowego (łazienki, wc, kuchnia, hol wejściowy oraz komunikacja) - samo ogrzewanie
• łazienkowe grzejniki drabinkowe w łazienkach - samo ogrzewanie
• klimakonwektory we wszystkich pokojach - ogrzewanie & chłodzenie
• zasobnik cwu - zalecamy rozważenie opcji solarnego wsparcia wytworzenia cwu lub opcji złożonej zapewniającej wytworzenie cwu oraz okresowego wsparcia samego ogrzewania - koszt zestawu solarnego wynosi 9 600,00 PLN+VAT


- Rozważam tylko opcję drugą. Cenowo stany średnie. Jako jedni z nielicznych polecają grzejniki - większość pomp pracuje chyba wydajniej przy podłogówce?

bonetka
10-07-2008, 23:06
Ramotki .....grzejniki dlatego , ze ma być aktywne chłodzenie i niemożliwe byłoby to bez klimakonwektorów a skoro już są to i mogą grzać w zimie . ( są w pełni wykorzystane , chyba , że ktoś robi sobie podłogówkę a klimakonwektory montuje tylko z myślą o lecie ( trochę dubluje i trochę drogo ale jak nie lubi szumu wentylatora , to co ma zrobić ? w lecie mając do wyboru gorąco lub szum musi jakoś przeżyć ) .
Jeśli ktoś nie chce chłodzenia to podłogówka i ew. chłodzenie pasywne właśnie podłogówką ( same pompy obiegowe bez sprężarki ).
Fonko to specjalisci od klimatyzacji i dla nich klimakonwektory ( grzejniki chłodzaco -grzejące ) to normalka i nawet nie przychodzi im do głowy , ze ktoś nie chciałby się chłodzić . Powiedz, że chcesz tylko grzanie a na pewno zaproponują wszędzie tylko podłogówkę ( drabinek w łazienkach nie liczymy ).

tomasz1983 c
10-03-2014, 13:39
dzięki

najbardziej przeszkadza mi brak opinii użytkowników - nie wiadomo czego można się spodziewać :(

niestety pompy ciepła fonko to pomyłka ,mam bardzo duzo informacji na ten temat i kontakt z inwestorami ktorzy takowe urzadzenie zakupili i jest to porazka

tomasz1983 c
10-03-2014, 13:43
fonko to jedno wielka sciema

Euronymous
18-01-2023, 17:49
Odkopuję temat - czy jest na forum ktoś, kto użytkuje pompę gruntową Fonko z bezpośrednim odparowaniem ?

Euronymous
24-01-2023, 20:48
Może jednak ktoś ma Fonko ?