PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącza do działki



marteczka_212
06-02-2008, 13:17
Witam wszystkich zaczynających budowę wymarzonego domku.Mam pytanko czy jeśli moja działka już posiada przyłącza to jak będe się starac o pozweolenie na budowę też muszę płacic za te warunki przyłącza?Narazie jestem zielona w tym temacie bo dopiero zaczynam, więc wybaczcie jakcos chlapne :roll:

pelsona
06-02-2008, 13:32
Jeśli przyłącza już są to zostały zrobione w oparciu o wydane wcześniej warunki przyłaczenia. Trzeba je odszukać i zamieścić do projektu przy staraniu się o pozwolenie na budowę. Wydawanie warunków przyłączenia w większości jest bezpłatne, chociaż przy wodzie chyba zapłaciłem ok 100zł. Całość adoptuje projektant.
pzdr.

fotograf
06-02-2008, 15:35
Witam wszystkich zaczynających budowę wymarzonego domku.Mam pytanko czy jeśli moja działka już posiada przyłącza to jak będe się starac o pozweolenie na budowę też muszę płacic za te warunki przyłącza?Narazie jestem zielona w tym temacie bo dopiero zaczynam, więc wybaczcie jakcos chlapne :roll:

a gdzie masz te przyłącza? często sprzedający działke mówią, że są wszystkie przyłącza tylko nie mówią, że w ulicy dopiero
jak masz skrzynke z pradem, studzienke z licznikiem od wody i studzienke kanalizacyjną na działce wtedy mozesz mówić, że są przyłącza :-)
a wtedy nie potrzebujesz warunków tylko umowy na dostawe wody i pradu i odbiór ścieków

zes
06-02-2008, 17:38
Witam wszystkich zaczynających budowę wymarzonego domku.Mam pytanko czy jeśli moja działka już posiada przyłącza to jak będe się starac o pozweolenie na budowę też muszę płacic za te warunki przyłącza?Narazie jestem zielona w tym temacie bo dopiero zaczynam, więc wybaczcie jakcos chlapne :roll:

a gdzie masz te przyłącza? często sprzedający działke mówią, że są wszystkie przyłącza tylko nie mówią, że w ulicy dopiero
jak masz skrzynke z pradem, studzienke z licznikiem od wody i studzienke kanalizacyjną na działce wtedy mozesz mówić, że są przyłącza :-)
a wtedy nie potrzebujesz warunków tylko umowy na dostawe wody i pradu i odbiór ścieków


bardzo możliwe
ale gdy będziesz budować nowy dom, to i tak trzeba się zgłościć do zakładów:
energetycznego,
gazowniczego,
wodociągów
o wydanie warunków.
sam mam energię i gaz na działce lecz w innym miejscu niż nowo budowany dom i musiałem wszystkie w/w warunki załatwiać.
Pozdro ;-)

emil_d
06-02-2008, 19:12
Witam wszystkich zaczynających budowę wymarzonego domku.Mam pytanko czy jeśli moja działka już posiada przyłącza to jak będe się starac o pozweolenie na budowę też muszę płacic za te warunki przyłącza?Narazie jestem zielona w tym temacie bo dopiero zaczynam, więc wybaczcie jakcos chlapne :roll:

a gdzie masz te przyłącza? często sprzedający działke mówią, że są wszystkie przyłącza tylko nie mówią, że w ulicy dopiero
jak masz skrzynke z pradem, studzienke z licznikiem od wody i studzienke kanalizacyjną na działce wtedy mozesz mówić, że są przyłącza :-)
a wtedy nie potrzebujesz warunków tylko umowy na dostawe wody i pradu i odbiór ścieków

Jeśli media są na działce niezbędne jest uzyskanie ZUD i naniesienie ich na mapę geodezyjną. Następnie uprawniony projektant musi zaprojektować przyłącze. Kolejny etap to zgłoszenie robót niewymagających pozwolenia na budowę. W ciągu max. 60 dni starostwo powiatowe przyjmie zgłoszenie.

Wtedy to można na bazie projektu podciągnąć media do budowanego właśnie domu. Ja zrobiłem to wszystko przed budową, ponieważ potrzebna jest mi woda.

fotograf
06-02-2008, 19:26
Jeśli media są na działce niezbędne jest uzyskanie ZUD i naniesienie ich na mapę geodezyjną. Następnie uprawniony projektant musi zaprojektować przyłącze. Kolejny etap to zgłoszenie robót niewymagających pozwolenia na budowę. W ciągu max. 60 dni starostwo powiatowe przyjmie zgłoszenie.

Wtedy to można na bazie projektu podciągnąć media do budowanego właśnie domu. Ja zrobiłem to wszystko przed budową, ponieważ potrzebna jest mi woda.

u mnie na wsi żeby podłączyć wode wystarczyła koparka i ktoś z gminy musiał zrobić nawiertke i zaplombować licznik
żadnych zudów czy pozwolen
dopiero po zakończeniu bidowy geodeta nanosił przyłącza na mapki - ale to wieś - nie to co miasto ;)

emil_d
06-02-2008, 19:47
Jeśli media są na działce niezbędne jest uzyskanie ZUD i naniesienie ich na mapę geodezyjną. Następnie uprawniony projektant musi zaprojektować przyłącze. Kolejny etap to zgłoszenie robót niewymagających pozwolenia na budowę. W ciągu max. 60 dni starostwo powiatowe przyjmie zgłoszenie.

Wtedy to można na bazie projektu podciągnąć media do budowanego właśnie domu. Ja zrobiłem to wszystko przed budową, ponieważ potrzebna jest mi woda.

u mnie na wsi żeby podłączyć wode wystarczyła koparka i ktoś z gminy musiał zrobić nawiertke i zaplombować licznik
żadnych zudów czy pozwolen
dopiero po zakończeniu bidowy geodeta nanosił przyłącza na mapki - ale to wieś - nie to co miasto ;)

Nie ma kłopotu gdy się nikt nie czepia - zgodnie z aktualnym prawem - taki numer to samowola budowlana - koszt 2500 zł kary za szt. plus usunięcie instalacji.

tokarool
06-02-2008, 20:26
a ja korzystajac z okazji zapytam sie odnosnie przylaczenia mediow do dzialki budowalnej jak najbardziej (najtaniej) opalaca sie zglaszac o przylacza? Na obecny stan posiadam tylko dzialke projekt mam juz prawie wybrany. dodam jeszcze ze z budowa mi sie nie spieszy wiec moge czekac byle taniej:)

fotograf
06-02-2008, 20:32
Nie ma kłopotu gdy się nikt nie czepia - zgodnie z aktualnym prawem - taki numer to samowola budowlana - koszt 2500 zł kary za szt. plus usunięcie instalacji.

w gminie mówili, że na gaz tylko trzeba papierkologie robić - ja tam sie z nimi nie kłóciłem
potem też przeglądałem prawo budowlane i tez mi sie o przyłączach wody nic nie rzuciło w oczy

emil_d
06-02-2008, 21:10
a ja korzystajac z okazji zapytam sie odnosnie przylaczenia mediow do dzialki budowalnej jak najbardziej (najtaniej) opalaca sie zglaszac o przylacza? Na obecny stan posiadam tylko dzialke projekt mam juz prawie wybrany. dodam jeszcze ze z budowa mi sie nie spieszy wiec moge czekac byle taniej:)

Najlepiej dogadać się z geodetą na poziomie mapki do projektu. Umów sie z geodetą na wszystko - łącznie z projektem przyłączy mediów. Jeśli tego nie zrobisz, to geodeta skasuje cię kilkukrotnie za tą samą robotę.

magerka
08-02-2008, 16:33
Buduje dom w Sosnowcu i nareszcie mam prąd i wode na działce
Przyłącze kosztowało mnie 1560 za wykonanie skrzynka
Woda przyłącze z rozprowadzeniem na fundamentaach wraz z rurami kanalizacyjnymi (rury kanalizacji tylko w fundamentach)
4000,00 (materiały + robocizna)projekt przyłacza 700,00 wyrys na mapie geodezyjnej 400,00 oraz badaNIE WODY 360,00

marcin714
08-02-2008, 18:02
Witam wszystkich zaczynających budowę wymarzonego domku.Mam pytanko czy jeśli moja działka już posiada przyłącza to jak będe się starac o pozweolenie na budowę też muszę płacic za te warunki przyłącza?Narazie jestem zielona w tym temacie bo dopiero zaczynam, więc wybaczcie jakcos chlapne :roll:

Jeżeli poprzedni właściciel podpisał umowę o przyłączenie i zapłacił za to to możesz powiedzieć ,że masz przyłącze energetyczne na działce i pozostaje ci tylko wykonać swoją instalację ,podpisać umowe o sprzedarzy i dostarczaniu energii , dostaniesz licznik i po wszystkim. Jeśli natomiast złącze postawiono w ramach budowy sieci i bez umowy przyłaczeniowej oraz wpłaty kasy ze strony właściciela działki to niestety czeka cię cała procedura od warunków przyłączenia, wpłacenia kasy za przyłączenie. Jedyny plus ,że powinni ci to zrobić rach ciach bo tylko skrzyneczke doczepią i jest gotowe.

marcin714
08-02-2008, 18:08
a ja korzystajac z okazji zapytam sie odnosnie przylaczenia mediow do dzialki budowalnej jak najbardziej (najtaniej) opalaca sie zglaszac o przylacza? Na obecny stan posiadam tylko dzialke projekt mam juz prawie wybrany. dodam jeszcze ze z budowa mi sie nie spieszy wiec moge czekac byle taniej:)

Taniej nie będzie a raczej odwrotnie. Bierz pod uwagę ,że na przyłączenie czeka się kilka- kilkanaście czasem miesiecy więc teraz ci się jeszcze nie śpieszy ale potem możesz nagle potrzebować prundu. Jedyny szkopuł w tym ,że niewiadomo czy w twoim rejonie będziesz ich klientem nie majac jeszcze pozwolenia na budowę domu. Są takie gdzie dopiero wtedy mozesz zaczynać zabawę z nimi. Idiotyczne to ale prawdziwe.

marteczka_212
02-03-2008, 14:28
Ja na działce mam już liczniki od wody i z prądem a nawet przepisałam umowy na siebie.A na tej działce stoi drewniaczek do rozbiórki ale narazie ma gdzie trzymac liczniki a jak już będą mury nowego domku to przeniosę liczniki tzw.fachowiec przeniesie.A czy i tak będę musiała te warunki płacic?Wydaje mi się że nie ;)Pozdrowienia

ciacho84
23-04-2008, 12:27
u mnie jest problem tego typu, ze miejscowego planu jeszcze nie ma, a decyzje zlozona w urzedzie miasta we wrzesniu 2007 zawiesili na 12 miesiecy, czy w takim wypadku moge juz zglaszac do odpowiednich instytucji o wszystkie przylacza zeby skrocic pozniej czas oczekiwania, czy musze czekac az zostanei wydana decyzja o warunkach zabudowy??

piogron
23-04-2008, 19:58
Moja działka właśnie została objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, może ktoś wie czy to zmienia coś w sytuacji jak zacznę starać się o przyłącza. DO drogi gdzie są wszystkie media mam jakies 200m. Więc czy np po ogłoszeniu takiego planu gmina nie ma obowiązku dociągnięcia mediów do działki lub przynajmniej partycypować w kosztach?

w4
29-07-2009, 20:39
Mam problem bo nie wiem co mam dalej robić. Z ZE otrzymałem warunki na w których napisali, że mam zainstalować szafkę pomiarową i zabezpieczenia przy istniejącym ZK. Najbliższe ZK jest około 300m od granicy mojej działki. Po otrzymaniu tych warunków wystąpiłem jeszcze raz do ZE o warunki przyłączenia z uwagą, że potrzebuje przyłącza docelowego. ZE nie wydał mi nowych warunków tylko przysłał pismo, cyt. zelektryfikowanie Pana działki wiązać się będzie z koniecznością budowy stacji transformatorowej, a co za tym idzie bardzo dużymi kosztami przyłączenia. W związku z tym, decyzja o elektryfikacji działki zostanie podjęta w momencie złożenia wniosków i podpisania umów przyłączeniowych przez większą ilość właścicieli działek. Do tego czasu zasilanie Pana działki może odbywać się poprzez prowizorkę budowlaną umieszczoną przy istniejącym złączu kablowym". Co mam dalej robić, czy budować prowizorkę budowlaną, czy czekać aż zostanie podjęta decyzja? Czy w przypadku budowy prowizorki będę musiał postawić szafkę pomiarową przy istniejącym ZK a później ciągnąć 300 m kabla do swojej działki i to wszystko na mój koszt?Czy w przypadku jak to ujeli "podjęcia decyzji o elektryfikacji" ZE ponosi koszty przyłącza do granicy mojej działki? Proszę o poradę

robertsz
29-07-2009, 22:25
Mam problem... ZE nie wydał mi nowych warunków tylko przysłał pismo, cyt. zelektryfikowanie Pana działki wiązać się będzie z koniecznością budowy stacji transformatorowej, a co za tym idzie bardzo dużymi kosztami przyłączenia. W związku z tym, decyzja o elektryfikacji działki zostanie podjęta w momencie złożenia wniosków i podpisania umów przyłączeniowych przez większą ilość właścicieli działek. Do tego czasu zasilanie Pana działki może odbywać się poprzez prowizorkę budowlaną umieszczoną przy istniejącym złączu kablowym".
Za duże odległości, za mała moc istniejącej stacji trafo... i tak jak napisali tak zrobią. Pod warunkiem, że inni właściciele działek złożą wnioski o przyłączenie.
Słowem to może być rok, dwa, pięć... a może nigdy.

Co mam dalej robić, czy budować prowizorkę budowlaną, czy czekać aż zostanie podjęta decyzja? Czy w przypadku budowy prowizorki będę musiał postawić szafkę pomiarową przy istniejącym ZK a później ciągnąć 300 m kabla do swojej działki i to wszystko na mój koszt?
Jeśli chcesz się budować i bierzesz pod uwagę, że docelowe przyłącze może być za parę lat... to musisz zrobić tak jak napisali.
Niestety zła wiadomość dla Ciebie - koszt zakopania kabla ziemnego o odpowiednim przekroju na długości 300m wyrwie Cię lekko z butów :(

Czy w przypadku jak to ujeli "podjęcia decyzji o elektryfikacji" ZE ponosi koszty przyłącza do granicy mojej działki?
TAK

Nie wiem jak jest w Twoim ZE, ale możesz być zmuszony do korzystania z droższej taryfy budowlanej do momentu oddania budynku do użytku, czyli do czasu wykonania tej nieszczęsnej stacji trafo. A wtedy koszty stałe Energetyki będą spore.