PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna rozprowadzona w grawitacyjnej.



anetabo
06-02-2008, 13:54
Naczytałam się tutaj i jestem przekonana o tym, że wentylacja mechaniczna + GWC + ewentualnie Reku ma duży sens - a niewątpliwie same zalety, oprócz uzależnienia od zasilania prądem.
W domu wszędzie jest podłogówka. Wszędzie jest też rozprowadzona wentylacja grawitacyjna - łącznie z pięknymi kominkami wentylacyjnymi... wszystko jest w porządnych murowanych kanałach systemowych firmy Leier. W zasadzie każde pomieszczenie mam załatwione - a na poddaszu to kwestia montażu tylko nawiewników (montuje się je w suficie?).
W domu pracował i zabawiał nas będzie również kominek - na pewno nie jako główne źródło ciepła - ale lubimy to - 50m od domu jest duży las - rozprowadzać ciepło chcieliśmy po górze w podłodze - ale to nie ma większego sensu przy mechanicznym obiegu wentylacji.

Po długim kombinowaniu jak tu się przekłuwać - wreszcie wpadliśmy na pomysł aby wykorzystać te kanały wentylacyjne do wentylacji mechanicznej.
Kilka wątpliwości:

1. Masywne kanały nie będą szumieć?
2. Czy jednym kanałem można zrobić nawiew na dwa pomieszczenia - po dwóch stronach ściany?:)
3. Gdzie kupić przejściówki/łączniki z prostokątnych kanałów do okrągłych spiro?
4. Czy rurę doprowadzającą powietrze do kominka można również wykorzystać do czerpania świeżego do wentylacji - idealnie puszczona by była pionowo w obudowie kominka (gdzie nieźle by się to powietrze podgrzało.

Pozdrawiam,

anetabo
06-02-2008, 21:39
Tak żeby zainteresować, może podsunę temat ściągania rekuperatorów z USA. Cena co najmniej dwa razy niższa - gwarancja dożywotnia na główne bebechy (nie wentylatory) jedyny problem to przetwornica 110V na 220V w cenie ok. 100zł :)
Może ktoś zejdzie w końcu na ziemię - dobre reku za 9tys zł - to zwykłe złodziejstwo.

Dla zainteresowanych hasło: HRV - Heat Recovery Ventilation - np. na ebay są cielawe wyniki w sklepach.

Login
06-02-2008, 22:06
dołączam się do pytania, bo także miałbym problem z rozprowadzeniem kanałów z łazienek i kuchni.

HenoK
07-02-2008, 07:28
Tak żeby zainteresować, może podsunę temat ściągania rekuperatorów z USA. Cena co najmniej dwa razy niższa - gwarancja dożywotnia na główne bebechy (nie wentylatory) jedyny problem to przetwornica 110V na 220V w cenie ok. 100zł :)
Może ktoś zejdzie w końcu na ziemię - dobre reku za 9tys zł - to zwykłe złodziejstwo.

Dla zainteresowanych hasło: HRV - Heat Recovery Ventilation - np. na ebay są cielawe wyniki w sklepach.
Chyba trzeba się tym tematem zainteresować.
Po obejrzeniu mojego rekuperatora od środka też zastanawiam się za co zapłaciłem tyle pieniędzy :(.

miniu ryniu
07-02-2008, 09:54
Ja mam rozprowadzone piony kanalami went. schiedla , i niestety kupa.
Bede musial jakos kominy u gory zapiankowac albo welny napchac bo mi sie powietrze wychladza (lub nagrzewa w lecie) , w kanale mam puszczone spiro takie z pcv , bo te z izolacja z welny sie nie miescily.

anetabo
07-02-2008, 17:01
Ja mam rozprowadzone piony kanalami went. schiedla , i niestety kupa.
Bede musial jakos kominy u gory zapiankowac albo welny napchac bo mi sie powietrze wychladza (lub nagrzewa w lecie) , w kanale mam puszczone spiro takie z pcv , bo te z izolacja z welny sie nie miescily.

Ale przecież sam kanał jest szczelny - tylko go zamknąć z góry i z dołu tworząc kanał na wyłączność dla wentylacji mechanicznej.

miniu ryniu
07-02-2008, 19:39
No wlasnie ja tego nie zrobilem, teraz bede musial cos pokombinowac , moze zapiankuje od gory, na dole to chyba niema takiego znaczenia.