PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domku z cieplowni miejskiej



mike01
07-02-2008, 10:04
Witam,

Mam pytanie do osob ktore mieszkaja w domku jednorodzinnym i maja zasialnie cieplej wody i ogrzewania z miejskiej cieplowni.

Jakie jest miesieczne zapotrzebowanie na cieplo?
Wyczytalem gdzies na stronie ze ok 6-10 GJ wystarczy aby ogrzac domek.

Jakie sa Wasze potrzeby na jaka powierzchnie uzytkowa?Moze odrazu pochwalicie sie jakie ponosicie oplaty?

Bede wdzieczny za odpowiedz.

Pozdro

Elfir
07-02-2008, 11:43
Ciepło z miejskiego cieplika ZAWSZE będzie droższe niż z własnej kotłowni gazowej.
Płacisz również latem abonament i tzw. moc zamowioną.

ZW
07-02-2008, 12:28
Ciepło z miejskiego cieplika ZAWSZE będzie droższe niż z własnej kotłowni gazowej.
Płacisz również latem abonament i tzw. moc zamowioną.

to mit z lat 80-tych, a konkrety ?

Stawka zmienna za ciepło rok temu w granicach 10gr/kWh. Nie wiem jak z abonamentem bo był "ukryty" w czynszu (mieszkanie, nie dom).

Najlepiej zadzwoń do BOK-u i niech Ci wyliczą dla Twojego konkretnego przypadku. Myślę że temat wart jest jednego telefonu.

Zapotrzebowanie w normalnym domku nie przekroczy 15 tys kWh =~50GJ.

Koszt gazu to także koszt kotłowni i jej utrzymania

pozdrawiam

mike01
07-02-2008, 13:27
ZW napisal:
Zapotrzebowanie w normalnym domku nie przekroczy 15 tys kWh =~50GJ.


50GJ to chyba strasznie duzo jak na domek albo sie myle. Chyba ze miales na mysli 50GJ jako roczne zapotrzebowanie na cieplo co srednio na kazdy miesiac daje 4GJ.

Elfir
08-02-2008, 07:30
[quote=Elfir]
to mit z lat 80-tych, a konkrety ?



Jestem administratorem nieruchomości - akurat bloków, ale mam porównanie, między kosztami ogrzania bloku z cieplika a z własnej kotłowni węglowej lub gazowej.

W kotłowni gazowej - masz tylko koszt gazu i rocznego przegladu (+ ewentualnie amortyzację kotła)
W miejskim cieliku płacisz za konserwację sieci cieplnej, budowę nowej sieci, wynagrodzenia firmy, utrzymanie budynków administracyjnych, koszt zakupu opału, koszt utrzymania elektrociepłowni, opłaty środowiskowe itd.

Przykładowa faktura z ciepło dla budynku (11 mieszkań, pow. ~ 850 m2, moc zamówiona 0,085 MW):
Zuzycie ciepła w grudniu 71,1 GJ - 1 197,39 zł
Moc zamówiona - 451,51 zł
Opłata stała (liczona od mocy zamówionej) - 217,68 zł
Opłata przesyłaowa zmienna (liczona od zuzycia) - 757,87 zł
Wskazanie szacowane - 910,15 zł
Opłata przesyłowa od szacowanej - 576,07 zł
Razem: 5 015,02 zł

KrzysztofLis
08-02-2008, 10:25
O ile dobrze pamiętam, typowy czas użytkowania mocy szczytowej w polskich warunkach ciepłowniczych to 2 000 - 2 200 godzin rocznie. Bierzemy więc moc wyliczoną z zapotrzebowania na ciepło (w kW), mnożymy przez 2 (otrzymujemy MWh) a następnie przez 3,6 i otrzymujemy ilość GJ, które nasz dom może zużywać rocznie.

Cypek
08-02-2008, 11:00
U rodziców 220 m2 ale ze 3 pomieszczenia nie ogrzewane przy obecnych temperaturach około 6 GJ co daje około 400 zł miesięcznie. Brak komfortu cieplnego w okresach przejściowych - zaniżone parametry czynnika.

08-02-2008, 20:18
... Jakie jest miesieczne zapotrzebowanie na cieplo?
Wyczytalem gdzies na stronie ze ok 6-10 GJ wystarczy aby ogrzac domek.

Z tego co pamietam to w Białymstoku z reguły jest to ok. 30 GJ - jest to tzw, średnia dla budynków jednorodzinnych. Chociaż zdarzają się przypadki skrajne - nawet rzędu 5 GJ - wszystko zależy od budynku i zwyczajów odbiorcy. Powyższe zużycie dotyczy ciepła na potrzeby c.o. i cwu.
Co do podnoszonego tu argumentu wieloczlonowej opłaty - obecnie PECe coraz częściej oferują opłate jednoczłonową - oczywiscie inaczej skalkulowaną niz opłata wieloczłonowa. W każdym razie argument o wieloczłonowości, a przez to mniejszej atrakcyjności jest nietrafiony, gdyż wszystko zależy od danego PECu. W jednych miastach ciepło miejskie jest tańsze niż np. gaz, w innych droższe. Wszystko nalezy indywidualnie skalkulować w oparciu o lokalne cenniki nośników ciepła.

Jrrzy
09-02-2008, 15:18
We wrześniu 2007 przeprowadziłem się z domu o pow. 130 m2 ogrzewanego ciepłem miejskim do domu o pow. 280 m2 ogrzewanego kotłem gazowym kondensacyjnym. Miesięczny koszt co i cwu w sezonie grzewczym jest taki sam mimo ponad dwukrotnej różnicy w metrarzu.

KrzysztofLis
09-02-2008, 17:34
A ile ciepła zużywały te domy?

mike01
11-02-2008, 08:11
No wlasnie ile ciepla zuzywaly te domy?

U mnie cieplo z cieplowni niby wynosi taniej jak gaz a dokladnie mowiac to 31zl brutto za 1GJ ciepła sieciowego (ciepło + przesył).

Czy faktycznie ogrzewanie domku o pow 180m2 jest oplacalne co do gazu?

11-02-2008, 19:12
...Czy faktycznie ogrzewanie domku o pow 180m2 jest oplacalne co do gazu?

Obliczenie tego jest dośc proste - wystarczy przyjąć jakieś w miarę prawdopodobne zużycie ciepła dla domku jednorodzinnego i porównać stawki opłat w danym mieście: oddzielnie dla gazu i oddzielnie dla wody sieciowej.
Żaden nośnik ciepła (gaz lub woda sieciowa) sam w sobie nie będzie miał wpływu na ilość zużywanej energii w stosunku wiekszym niz to wynika ze sprawnosci źródła ciepła. Z racji tego, że ciepło miejskie ma sprawność wyższą niz gaz (licznik ciepła jest zamontowany na wyjściu z budynku, a w gazie częśc ciepła ulatuje ze spalinami) to można przyjąć, że przy porównywalnych cenach nośników bardziej korzystne wyjdzie ogrzewanie ciepłem miejskim.

mike01
12-02-2008, 14:35
Poszperalem i znalazlem poprawne wyliczenie(tak mi sie wydaje)dlatego zamieszcam tu dla potomnych :lol:

Zalozenie zapotrzebowania ciepla dla domu w nowej technologii dobrze ocieplonego to : 100kWh/1m2 na rok
W oim przypadku cieplownia liczy sobie za (cieplo i przesył) = 1GJ = 31zl brutto.

Przeliczenie:
kWh->GJ ( kWh x 3,6 x 10-3 = kWh x 3,6 x 0,001 )

Idac z powyzszym wzorem liczymy koszty:

200m2 pow.domu x 100kWh/1m2 = 20000kWh/rok = 20000 x 3,6 x 0,001 =72 GJ => 72GJ x 31zl = 2235/rok 186zm/miesiac

Tak wiec jesli ogrzewanie dla domu o pow uzytkowej 200m2 to koszt miesiexczneh oplaty 186zl to uwazam ze jest to super.

Byc moze sie myle i jest jakis blad z wyliczeniami to prosze o sprostowanie.

Pzdr

NOTO
12-02-2008, 14:42
[quote=Elfir]
to mit z lat 80-tych, a konkrety ?



Jestem administratorem nieruchomości - akurat bloków, ale mam porównanie, między kosztami ogrzania bloku z cieplika a z własnej kotłowni węglowej lub gazowej.

W kotłowni gazowej - masz tylko koszt gazu i rocznego przegladu (+ ewentualnie amortyzację kotła)
W miejskim cieliku płacisz za konserwację sieci cieplnej, budowę nowej sieci, wynagrodzenia firmy, utrzymanie budynków administracyjnych, koszt zakupu opału, koszt utrzymania elektrociepłowni, opłaty środowiskowe itd.

Przykładowa faktura z ciepło dla budynku (11 mieszkań, pow. ~ 850 m2, moc zamówiona 0,085 MW):
Zuzycie ciepła w grudniu 71,1 GJ - 1 197,39 zł
Moc zamówiona - 451,51 zł
Opłata stała (liczona od mocy zamówionej) - 217,68 zł
Opłata przesyłaowa zmienna (liczona od zuzycia) - 757,87 zł
Wskazanie szacowane - 910,15 zł
Opłata przesyłowa od szacowanej - 576,07 zł
Razem: 5 015,02 zł

Czy może ktoś przeliczyć te 71 GJ po cenie gazu przy sprawności 95% i narzutach amortyzacyjnych ok 300 zł mies.