PDA

Zobacz pełną wersję : ZIEMIA OGRODOWA- jaka jest najlepsza?



kasia27
08-02-2008, 08:36
Jaką wybrać ziemię do ogrodu? jakie właściwości powinna posiadać czarna ziemia ogrodowa? wartość pH? klasyfikacja?

hanka55
08-02-2008, 09:21
Google - wpisz " bonitacja".
Dobra gleba, to organiczna, głeboko uprawiana, wzbogacona kompostem, obornikiem, przepuszcająca powietrze i trzymająca wodę. :P

kasia27
08-02-2008, 09:37
jaki odczyn powinna mieć czarna ziemi bez dodatku torfu? chodzi mi o wartość pH naturalne dla ziemi, coś nie mogę znaleźć :roll: 7,1 - 7,5?

Elfir
08-02-2008, 10:10
Chcesz miec różaneczniki, sośnicę i klony japońskie? pH 4,5-5,5 gleby swieze, próchniczne
Chcesz mieć oliwnik, lawendę, perukowce? pH 6,5-8 gleby przepuszczalne i piaszczyste.

Jak widzisz, na kazde stanowisko znajdziesz właściwą roślinę :)

kasia27
08-02-2008, 10:31
projektant kazał mi zamówić czarną ziemię, czysta czarną ziemię bez dodatku torfu, skąd mam wiedzieć, że firma ogrodnicza sprzeda mi dobrą ziemię? kiedy pytam jaką ma wartość pH i którą klasę to nie umieją odpowiedzieć! więc czy ktoś wie jakie powinna mieć właściwości?

hanka55
08-02-2008, 12:09
Raczej zmień projektanta na takiego, który sam umie zając sie wykonaniem ogrodu, a nie tylko planowaniem i rysunkami.
Bo jeśli Ty nie masz wystarczającej wiedzy i sama będziesz dobierała podłoże i rośliny, to możesz mieć sporo kłopotów, by ogród wyglądał jak na wizualizacji.
I nie piszę tego złośliwie, bo podanie klientowi informacji, że :
" ma sobie kupić czarną ziemię" , jest podobne do rady:
" kup sobie Pani czerwony samochód".
Przeczytaj raz jeszcze to, co napisała Elfir!
Rózne rośliny mają rózne wymagania glebowe ( kwasowe lub zasadowe podłoża). Jakie ph ma Twój grunt rodzimy< co zamierzasz sadzić<czy będa osobne grządki na rosłiny w zależnosci od ich wymagań< etc.<etc.

Elfir
11-02-2008, 07:25
W takim przypadku jak z tą "czarną ziemią" to chodzi najprawdopodobniej ziemię kompostową lub liściową o neutralnym pH (6-7).

Masz najprawdopodobniej w ogrodzie słabe piaski i chodzi o wzbogacenie gleby w część humusową, bo masz w projekcie bardziej wymagajace rośliny (głównie z kwestii wilgotności). Próchnica (humus) dobrze gromadzi wodę.

Taka "czarna ziemia" oczywiście nie ma określanej klasy bonitacyjnej (ten system stosuje się do gruntów rolnych a nie ziemi jako takiej), więc pytanie o to u dostawcy moze wywołać co najwyżej zdziwienie.

aniazbyszek
09-04-2008, 11:16
A jak mozna zmierzyć ph ziemi? Czy w sklepach ogrodniczych są jakieś wynalazki do pomiarów?

dusia2006
09-04-2008, 11:24
najprostszy pehametr dostaniesz w prawie każdym ogrodniczym albo markecie http://www.artgarden.pl/images/fullsize/pnos/PNO0611.jpg

aniazbyszek
09-04-2008, 11:28
A nie wiesz może czy jest do wielorazowego użytku czy jak test ciążowy :lol: - tylko na jedną próbkę?

pozeracz
09-04-2008, 11:39
Jezeli chodzi o samo pH to mozna tez papierkiem lakmusowym. W przypadku kiedy ziemia jest jednorodna, a chcesz miec szersza informacje to mozesz tez zrobic analize chemiczna z zaleceniami na pH, zasolenie, zawartosc azotu, fosforu, potasu, wapnia i magnezu, koszt okolo 30 zlotych, ale musisz we wlasciwy sposob pobrac proby, to znaczy z kilkunastu miejsc przy pomocy kawalka rurki a najlepiej sadzarki do cebul/malych roslin doniczkowych na glebokosc kilkunastu centymetrow, wrzucasz wszystkie pobrane probki do jakiejs skrzynki, dokladnie mieszasz ze soba i z tego pobierasz okolo jednego litra podloza i wysylasz do stacji analiz. Nie musisz tego robic co roku, ale ten jeden raz warto wiedziec jaka masz ziemie.

EDIT: http://schr.gov.pl/?mid=4&aid=60

dusia2006
09-04-2008, 11:54
aniazbyszek
bardzo-wielorazowego :D płyn Helliga jest w zestawie i możesz dokupić w razie czego, dajesz kilka/naście kropli do próbki

femme
22-03-2009, 11:10
Ja mam na działce bardzo słabą ziemię piaszczystą (VI klasa), chciałabym kupić większa ilość dobrej ziemi pod nowe nasadzenia i trochę pod trawę w miejscach gdzie jest tylko piach. O jaką ziemię powinnam pytać?

ArturPoniatowski
22-03-2009, 17:02
Ja mam na działce bardzo słabą ziemię piaszczystą (VI klasa), chciałabym kupić większa ilość dobrej ziemi pod nowe nasadzenia i trochę pod trawę w miejs

Odpowiedz na twoj pytanie jest wyżej za cytuję :)


W takim przypadku jak z tą "czarną ziemią" to chodzi najprawdopodobniej ziemię kompostową lub liściową o neutralnym pH (6-7).

Masz najprawdopodobniej w ogrodzie słabe piaski i chodzi o wzbogacenie gleby w część humusową, bo masz w projekcie bardziej wymagajace rośliny (głównie z kwestii wilgotności). Próchnica (humus) dobrze gromadzi wodę.

Taka "czarna ziemia" oczywiście nie ma określanej klasy bonitacyjnej (ten system stosuje się do gruntów rolnych a nie ziemi jako takiej), więc pytanie o to u dostawcy moze wywołać co najwyżej zdziwienie.

duduś
25-03-2009, 18:34
jeżeli chcę posadzić rośliny lubiące żyzną ziemię i nie suchą ,a mam piach to czy pod te rośliny wystarczy duży dołek i po bólu ? czy jak taka roślina urosnie i dostanie większy korzeń który dojdzie do piachu to czy da sobie radę - nie wiem czy dobrze wyraziłam swoje obawy ale jak ktoś pojął to proszę o odpowiedż :oops: :wink:

Mymyk_KSK
25-03-2009, 21:25
jeżeli chcę posadzić rośliny lubiące żyzną ziemię i nie suchą ,a mam piach to czy pod te rośliny wystarczy duży dołek i po bólu ? czy jak taka roślina urosnie i dostanie większy korzeń który dojdzie do piachu to czy da sobie radę - nie wiem czy dobrze wyraziłam swoje obawy ale jak ktoś pojął to proszę o odpowiedż :oops: :wink:

Chyba pojęłam ;-)
Ale to zalezy jakie rośliny i o jak dużym/głębokim/rozległym systemie korzeniowym.Takie, które korzenią się stosunkowo płytko i niezbyt rozlegle - spory dołek i po bólu.
Gorzej z większymi krzewami i drzewami głęboko korzeniącymi się. Niedawno była w Krakowie afera o zaklasyfikowane do wycięcia drzewa na Rynku - dorosłe robinie obumierały częściowo dlatego, że gleba pod płytą Rynku to nie gleba tylko mieszanina gruzu, piachu, kamieni i odrobiny średnio żyznej ziemi. Nawet takie pionierki jak robinie w końcu sie poddały.

Elfir
26-03-2009, 07:51
Nalezy pamiętać, że posadzone bardziej wymagajace gatunki na słabych glebach wymagaja opieki nie tylko w czasie sadzenia. Nalezy stale użyźniać im glebe w pobliżu dodając kompost lub obornik, podsypując opadłymi liśćmi, które się rozkładają. Próchnica ma to do siebie ze ulega rozkładowi i podana raz - po jakims czasie zniknie.

Dlatego własnie nie powinno się szaleć z agrowłókninami w ogrodzie. Ja rozumiem - reprezentacyjne założenie o geometrycznych, przyjrzystych kształtach, gdzie razi każde niezaplanowane zdźbło. Ale w kątach ogrodu? Pozwólmy działać naturze. Niech pod krzewami znajdą się rośliny okrywowe, zaschnięte liście. Wtedy gleba się naturalnie wzbogaca w próchnicę.

mariusz12
26-03-2009, 15:41
Definicja czarnej ziemi przez sprzedających jest różna. Zaproponowano mi kupno czarnej ziemi i coś mnie tkneło i sprawdziłem pochodzenie. Pochodziła z oczyszczania i pogłębiania przydrożnych rowów. Wyglądała ładnie i czarno chyba od zdartych opon.
W wielu regionach gdzie nie występuje czarnoziem proponuje się sprzedaż takowego.Trzeba uważać.

m0ck
06-04-2009, 10:23
Mam pytanie czy sprzedawana marketach tzw. ziemia kwiatowa nadaje się na ziemię do ogrodu.
Pytam, bo widzę w pewnym markecie promocję 50l ziemi kwiatowej za niecałe 7 zł to wychodzi poniżej 14 zł za m3 i zdecydowanie taniej od tego co mi proponuja za przywiezienie ziemi ogrodowej wywrotką.
Czy ta "ziemia kwiatowa" to coś gorszego od "ziemi ogrodowej" (zwykłej z łąk)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Mymyk_KSK
06-04-2009, 10:34
Mam pytanie czy sprzedawana marketach tzw. ziemia kwiatowa nadaje się na ziemię do ogrodu.

Czy ta "ziemia kwiatowa" to coś gorszego od "ziemi ogrodowej" (zwykłej z łąk)?



"Ziemia kwiatowa" jest sztucznie stworzonym podłożem do uprawy roślin pokojowych i balkonowych. To taka mieszanka wykonana na bazie torfu, przekompostowanej kory sosnowej, humusu, czasem wzbogacona w składniki mineralne. Odczyn podłoża z reguły lekko kwaśny, pH 5,5-6,5. Jesli nie jest wzbogacona w składniki odzywcze (a i tak bywa) to jest mało żyzna, ma za to wysokoą pojemność wodną i sorpcyjną, więc po nawiezieniu ładnie się te składniki w niej utrzymują (nie wypłukuja się tak szybko, nie przechodza łatwo w związki nieprzyswajalne dla roślin itp.). Najczęściej jest jałowa - nie zawiera więc organizmów chorobotwórczych, ale tez nie ma w niej "życia biologicznego". jako domieszka do ziemi w ogrodzie, celem wzbogacenia tej ostatniej w próchnicę - jak najbardziej się nadaje.

m0ck
06-04-2009, 10:56
Hmm, czyli raczej do wymieszania z obecną ziemią niż jako podstawa ogródu? Pytam, bo to co obecnie mam w ogródzie to gliniaste, brązowe coś co pozostało po wybraniu gruzu pobudowlanego przez koparkę (warstwa ok. 10-20 cm).
Co prawda chwasty nieźle się na tym trzymały (biorąc pod uwagę ilośc gruzu), ale trochę powątpiewam w żyzność tego co mam :)
Podsumowując, domyślam się, żepewnie lepiej zapłacić za wywrotkę?

Elfir
06-04-2009, 11:04
100 l to nie jest 1 m3 :)
1 m3 to 1000 l (100l x 10)

Czyli 1 m3 kosztowałby nie 14 zł, tylko 140 zł
Za 800 zł masz kamaza wypakowanego glebą :)

m0ck
06-04-2009, 11:35
No i wszystko jasne :) Za dużo wczoraj powierzchni mierzyłem i zapomniałem, że przy pojemoności to jeszcze jeden wymiar dochodzi :)
Też tak mi coś nie pasowało - nie mogłem sobie wyobrazić jak duże muszą być te worki ;)
Dzięki za przywrócenie do rzeczywistości.

krzysiekz
14-06-2009, 10:30
Witam,

Jesli interesuje Państwa zakup Ziemi ogrodowej to polecam Ziemia ogrodowa - http://www.transport-oswiecim.com.pl/ziemia-ogrodowa (www.transport-oswiecim.com.pl/ziemia-ogrodowa)

maciejki
25-09-2009, 12:40
Witam!!!
jaka jest lepsza ziemia do tworzacego sie ogrodu,zwyczajna czarna czy torfowa??
bo ja nie mam zielonego pojęcia

madwo
25-09-2009, 13:46
taka jaką masz w ogrodzie tworzacym sie
cokolwiek nawieziesz pędzej czy pozniej będzie takie samo

maciejki
25-09-2009, 17:17
ale ta ziemia troche gliniasta jest,to tez obojetnie?

madwo
25-09-2009, 17:29
podejrzewam, ze zanim zbudowales tam dom bylo tam orne pole, na ktorym uprawiano rośliny jadalne, jak im nie przeszkadzało, to czemu ma ozdobnym przeszkadzac?
ale to jest moja opinia
na pewno zaraz ktos napisze: nawiez torfu, nawiez piasku, dodaj cos tam....
biznes musi sie kręcic...
jak chcesz napędzać rynek mozesz zamówić parę ciezarówek tzw czarnoziemu, ja jesnak nie uważam zeby to było potrzebne

maciejki
25-09-2009, 17:34
dziekuje za odpowiedz
hmmm,dales do myslenia bo kazdy dookola mowi ze potrzeba czarnej ziemi,a ja sie kurka naprawde na tym nie znam
za pare lat to juz pewnie wiecej powiem o roslinkach,ale narazie....

ArturPoniatowski
26-09-2009, 18:07
100 l to nie jest 1 m3 :)
1 m3 to 1000 l (100l x 10)

Czyli 1 m3 kosztowałby nie 14 zł, tylko 140 zł
Za 800 zł masz kamaza wypakowanego glebą :)


Jak za kamaza to bardzo, bardzo drogo. Jeżeli ktoś potrzebuje dobrej tłustej czarnej gleby do wymieszania z piaskami lub pod spod pod humus właściwy glebę można ją zobaczyć w Grodzisku Mazowieckim tam nawoziliśmy ponad 460m3. Zainteresowanych proszę na mój adres mailowy podany w profilu lub PW. Mamy również kliniec 0-35, 0-6,5, piaski.

duduś
05-05-2010, 22:15
ja mam natomiast pytanie czy 20 ton ziemi to może być cały taki duży samochód ciężarowy (taki z wywrotką) , na ile to powierżchni starczy , jak to policzyć?

gixxxar
05-05-2010, 22:25
Najwiekszya ladownosc masz 27 ton,ale na ile m2 starczy to niewiem,

egry
06-05-2010, 07:37
Musisz sobie policzyć objetość ziemi. Czyli powierzchnia x wysokość warstwy ziemi. M3 ziemi ma wagę ok. 1800 kg.
Na 100 m2 przy warstwie 10 cm wychodzi 10 m3 x 1800 = 18 t