PDA

Zobacz pełną wersję : porotherm 44 - czy ocieplac?



Oba
10-02-2008, 03:01
witam

mam pytanie do ludzi dobrej woli: czy sciane z porothermu 44 trzeba ocieplac?
z gory dzieki

10-02-2008, 05:42
IMHO - nie trzeba

Kris2222
10-02-2008, 07:33
ocieplać nie trzeba, ale najlepszym rozwiązaniem na sciane jednowarstwową nie jest.
średnio przy każdej warstwie 5cm szczelin w pustaku jest zalane zaprawą i to na całej szerokości , a powinny być puste ,bo to te szczeliny odpowiadają za całą jednowarstwowość .
Nigdy nie wymurujesz tak żeby do tych szczelin nie naleciało.

Przy tynkowaniu często osadzamy parapety i trza podkuć po bokach , wtedy widać całą prawdę po porotermie.

Jak nie zapomnę to zrobię zdjęcie i wkleję

j-j
10-02-2008, 07:53
witam

mam pytanie do ludzi dobrej woli: czy sciane z porothermu 44 trzeba ocieplac?
z gory dzieki

Nie trzeba.

kaloosa
10-02-2008, 13:30
aby zniwelowac mostki termiczne tynkowalismy zaprawa z perlitem (zwykly tynk, tylko zamiast piasku uzywa sie perlitu)

Sławas7
11-02-2008, 19:30
Znam takich ktorzy nie ocieplali muru gr.38cm ( oczywiście porotherm ) ale znam takich ktorzy 50 cm docieplali.

jacekp71
11-02-2008, 20:39
witam

mam pytanie do ludzi dobrej woli: czy sciane z porothermu 44 trzeba ocieplac?
z gory dzieki

trzeba.

wojciaszek
12-02-2008, 11:28
przy założeniu że na mur masz zamiar dać siatkę zatopioną i tynk ciepłochronny,to lepiej styropian 6 cm siatka i tynk-róznica w cenie znikoma a bedzie cieplej :lol:

Duży Boban
12-02-2008, 11:36
Jak już się zdecydowałeś na ścianę 44 cm to na razie nie ocieplaj.

jacekp71
12-02-2008, 14:00
przy założeniu że na mur masz zamiar dać siatkę zatopioną i tynk ciepłochronny,to lepiej styropian 6 cm siatka i tynk-róznica w cenie znikoma a bedzie cieplej :lol:

no nie wiem czy taka znikoma ;-)

przy 100m2 elewacji zaplacisz okolo 1000 zl za stryropian, kilka setek za klej, kołki, listwy i piankę oraz okolo 1000 za robocizne,

a kto ma 100m2 elewacji ........ ??

Adamol
12-02-2008, 18:16
witam

mam pytanie do ludzi dobrej woli: czy sciane z porothermu 44 trzeba ocieplac?
z gory dzieki
Jak się już wybiera ścianę jednowarstową, to się jej nie dociepla, bo będą dwie warstwy......

Rom-Kon
12-02-2008, 18:24
...a gaz, prąd i inne nośniki idą w górę.... ale jeśli nie chcesz... normy są spełnione... może chociaż zainwestuj w reku?

Adamol
12-02-2008, 18:27
Patrząc na forum, to wiele osób patrzy na normy nazywając to zdrowym rozsądkiem...

Rom-Kon
12-02-2008, 19:35
Patrząc na forum, to wiele osób patrzy na normy nazywając to zdrowym rozsądkiem...
...a może normy zostały troszkę w tyle? Mówią one tylko że nie można dać mniej... są wytyczną... stoją na granicy i mówią niżej już nie można... budując dzisiaj zgodnie z normą okaże się że już jutro to nie będzie wystarczało... Normy w termoizolacji nie są sztywne - jak za Boga Ojca tak za Boga Syna... Dzisiaj przy galopującym wzroście cen energii każdy zdrowy na umyśle człowiek będzie patrzył by dom był bardziej ekonomiczny w utrzymaniu... a z tym związane są większe niż"ustawa przewiduje" grubości izolacji. Tylko deweloperzy grają na granicy (ale nie wszyscy) ...zaraz ktoś wyskoczy że termoizolacja to nie tylko ściana i 20cm styro... faktycznie to cały system - ściana, fundamenty, podłoga, dach lub poddasze, okna i z reku na końcu... i jeśli budynek zgodnie z normą wymaga 10t węgla na sezon to "nie zgodnie" z normą może tylko 5t a może nawet 3t. I tu chyba jest zdrowy rozsądek... buduję drogo ale użytkuję tanio... Ciekawe co dalej wymyśli Wielki Brat...

Adamol
12-02-2008, 20:17
Przymierzam się do budowy domu energooszczędnego. Do projektu zostały dołączone wytyczne dotyczące osiągnięcia założonego zużycia energii, gdzie jednocześnie pokuszono się o obliczenie zapotrzebowania na eneergię do ogrzewania standardowej wersji domu. Wyszło, że potrzebuje 125 KwH/m2!
Dom nie jest udziwniony, nie ma lukarn, wykuszów, a mimo to nie spełnia polskiej normy!
Także norma to jedno, a my jako inwestorzy powinniśmy przede wszystkim myśleć o kosztach przyszłego użytkowania naszego domu...

osek
12-02-2008, 20:46
witam

mam pytanie do ludzi dobrej woli: czy sciane z porothermu 44 trzeba ocieplac?
z gory dzieki

dasz komuś zaprojektować ocieplenie... to będzie dobierał grubosć styropianu (czy tam wełny) aby uzyskać opór cieplny równy bądź mniejszy od 0.3 (taki jets na dzis stawiany warunek)

porotherm44 ma U=0.35.... dodajac 5cm styropianu masz już 0.24 a 10cm styropianu 0,19.... ja bym ocieplił ;)

Adamol
12-02-2008, 20:51
porotherm44 ma U=0.35
A nie 0,29?

Rom-Kon
12-02-2008, 21:23
porotherm44 ma U=0.35
A nie 0,29?

44 - U= 0,31 na zaprawie termicznej i U=0,36 na zwykłej


...ściągnięte ze strony producenta.... :wink:

osek
12-02-2008, 21:28
...ściągnięte ze strony producenta.... :wink:

te liczby i tak są zawsze zawyżone (tutaj- pomnijeszone) na korzyść producenta ;d

Adamol
12-02-2008, 21:42
a czy przypadkiem dla ściany jednowarstowej nie ma innej normy?
tak czy tak - dziadostwo......

Rom-Kon
12-02-2008, 21:53
...ściągnięte ze strony producenta.... :wink:

te liczby i tak są zawsze zawyżone (tutaj- pomnijeszone) na korzyść producenta ;d
Śmiesz twierdzić że producent kłamie lub mija się z prawdą? :evil:
:D :D :D

Adamol
12-02-2008, 21:55
...ściągnięte ze strony producenta.... :wink:

te liczby i tak są zawsze zawyżone (tutaj- pomnijeszone) na korzyść producenta ;d
Śmiesz twierdzić że producent kłamie lub mija się z prawdą? :evil:
:D :D :D
Skąd w ogóle te insynuacje...
Producent zawsze mówi prawdę....... :lol: :lol: :P

Rom-Kon
12-02-2008, 21:56
a czy przypadkiem dla ściany jednowarstowej nie ma innej normy?
tak czy tak - dziadostwo......
norma to dla ściany jednowarstwowej U równy lub mniejszy od 0.5 :D czyli spełnia w zupełności! nawet jak współczynnik zawyżony (dokładnie zaniżony) przez producenta

Adamol
12-02-2008, 22:01
a czy przypadkiem dla ściany jednowarstowej nie ma innej normy?
tak czy tak - dziadostwo......
norma to dla ściany jednowarstwowej U równy lub mniejszy od 0.5 :D czyli spełnia w zupełności! nawet jak współczynnik zawyżony (dokładnie zaniżony) przez producenta
No właśnie - kosmos!!!

Rom-Kon
12-02-2008, 22:04
to może jeszcze dla orientacji podam że warstwowe ściany to U równy lub mniejszy niż 0,3W/m2K ...tu już lepiej... :wink:

Adamol
12-02-2008, 22:07
to może jeszcze dla orientacji podam że warstwowe ściany to U równy lub mniejszy niż 0,3W/m2K ...tu już lepiej... :wink:
ja będę walczył o 0,13, może 0,12...
zobaczymy, co z tego wyjdzie......

tpazyra
14-02-2008, 13:26
nie dalej jak wczoraj rozmawiałem ze znajomym ktory ma domek z porotherm 38 i okazuje się że 'wieje" we wszystkich miejsca gdzie została naruszona struktura pustaka - szczegolnie puszki elektryczne, parapety.
Na wiosnę dociepla.
ja mam porotherm25 + 12 cm wełny i sobie chwalę. Docieplenie niweluje wszytskie niedorobki powstałe podczas murowania.

Duży Boban
14-02-2008, 13:30
To wszystko prawda ale jak się już ktoś zdecydował na PTH 44 to wypadałoby być konsekwentnym, przynajmniej przez jakiś czas. Jak ktoś myślał o ocieplaniu to po jaką siekierę budował z PTH 44 zamiast z PTH 25 czy czegoś podobnego?

Adamol
14-02-2008, 14:01
To wszystko prawda ale jak się już ktoś zdecydował na PTH 44 to wypadałoby być konsekwentnym, przynajmniej przez jakiś czas. Jak ktoś myślał o ocieplaniu to po jaką siekierę budował z PTH 44 zamiast z PTH 25 czy czegoś podobnego?
Chyba, że nie myślał...

tpazyra
14-02-2008, 14:14
chyba ze zaufał reklamie

niestety w ścianach jednowarstwowych najgorsze jest partactwo rodzimych budowlanców - wystarczy że nie zamkną kilku zamków i cała ideę muru jednowarstwowego szlag trafia

Adamol
14-02-2008, 14:22
chyba ze zaufał reklamie

niestety w ścianach jednowarstwowych najgorsze jest partactwo rodzimych budowlanców - wystarczy że nie zamkną kilku zamków i całai deę muru jednowarstwowego szlag trafia
bo idea jest średnia...
a partactwo powszechne...

tpazyra
14-02-2008, 15:08
osobiście nie bardzo rozumiem cel budowania muru jednowarstwowego

Reklamy złudnie pokazują że są wiele tańsze od wielowarstwowych

Jak policzymy sobie koszt zaprawy cieplochronnej (bo murowanie na zwykłej to już zupełna pomyłka) w realnej ilości - z doświadczenia 1,5-2 razy większe zapotrzebowanie od tego podanego przez producenta to okaże sie że to co miało być tanie, wcale takie nie jest

do tego dochodzą mostki termiczne np przy nadprożach

jacekp71
14-02-2008, 15:26
idea jest średnia...
a partactwo powszechne...

nic dodac nic ująć ;-)
chyba najlepsze na forum skwitowanie tematu sciany 1W .... :D

Szarbia
14-02-2008, 20:52
Taa, juz jakis rok temu ktos tu napisal, ze moze wreszcie skoncza sie dyskusje o scianach jednowarstwowych z porothermu wobec kolejnych podwyzek.
Jednak sie mylil :-?

Krzysztofik
14-02-2008, 21:30
W naszych warunkach klimatycznych niestosowne jest stosowanie ściany jednowarstwowej.
Być może jest to tylko moje zdanie.

osek
15-02-2008, 07:27
W naszych warunkach klimatycznych niestosowne jest stosowanie ściany jednowarstwowej.
Być może jest to tylko moje zdanie.
why ?

Krzysztofik
15-02-2008, 13:12
W naszych warunkach klimatycznych niestosowne jest stosowanie ściany jednowarstwowej.
Być może jest to tylko moje zdanie.
why ?Nawiązuje do wątku gdzie zachodziło "bicie piany" na temat punktu rosy.

Szarbia
15-02-2008, 17:16
W naszych warunkach klimatycznych niestosowne jest stosowanie ściany jednowarstwowej.
Być może jest to tylko moje zdanie.
why ?Nawiązuje do wątku gdzie zachodziło "bicie piany" na temat punktu rosy.

:lol: :lol: :lol:

Zbigniew Rudnicki
15-02-2008, 19:06
Planowanie budowy dwuwarstwowych ścian z porothermu 44 jest nieekonomiczne. Lepiej zastosować porotherm 30 plus ocieplenie.
Ocieplanie porothermu 44 może być uzasadnione brakiem funduszy.
Buduję scianę jednowarstwową 44 i szpachluję z zewnątrz pionowe spoiny.
Mieszkam, a jak będę miał pieniądze to ocieplę i otynkuję.

Adamol
15-02-2008, 20:42
Planowanie budowy dwuwarstwowych ścian z porothermu 44 jest nieekonomiczne. Lepiej zastosować porotherm 30 plus ocieplenie.
Ocieplanie porothermu 44 może być uzasadnione brakiem funduszy.
Buduję scianę jednowarstwową 44 i szpachluję z zewnątrz pionowe spoiny.
Mieszkam, a jak będę miał pieniądze to ocieplę i otynkuję.
Oj, pokrętna logika...
Jak nie mam pieniędzy, to nie zabieram się za budowanie...
Poza tym jestem przekonany, że nikt, kto wybrał ścianę jednowarstwową nie kierował się powyższą logiką...

pluszku
15-02-2008, 20:57
To wszystko prawda ale jak się już ktoś zdecydował na PTH 44 to wypadałoby być konsekwentnym, przynajmniej przez jakiś czas. Jak ktoś myślał o ocieplaniu to po jaką siekierę budował z PTH 44 zamiast z PTH 25 czy czegoś podobnego?
Daj spokoj.
Wiekszosc buduje pierwszy dom dla ...... i nie ma doswiadczenia.
Skupia sie na małoistotnych sprawach a powaznych spraw nie dostrzega.
Wiem to niestety z własnego doswiadczenia.

osek
15-02-2008, 22:20
Jak nie mam pieniędzy, to nie zabieram się za budowanie...


niektórzy maja trudniej! a sytuacja najkłada z góry pewne zachowania/okoliczności!.
jedni ocieplą inni nie- tutaj nikt nie ma racji tylko kazdy mówi jakby zrobił- wiec dlaczego ta druga osoba cherezje gada a my poezje... eh.

Tomek_J
16-02-2008, 06:48
mam pytanie do ludzi dobrej woli: czy sciane z porothermu 44 trzeba ocieplac?

IMHO - nie trzeba

trzeba.

normy są spełnione... może chociaż zainwestuj w reku?

a bym ocieplił

tak czy tak - dziadostwo......

"Tu Samodzielna Katedra Mniemanologii Stosowanej. Dzień dobry mili słuchacze. Oto kolejny wykład o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia"...

Adamol
16-02-2008, 07:27
[quote="Tomek_J"Tu Samodzielna Katedra Mniemanologii Stosowanej. Dzień dobry mili słuchacze. Oto kolejny wykład o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia"...[/quote]
Stwierdzenie wyświechtane, które można zastosować w każdej dyskusji, a które nic nie mówi, jedynie obraża uczestników dyskusji....

bogela
16-02-2008, 11:42
Buduję dom z porothermu 44 i ideą moją było go nie ocieplać. Ściany 44 były przemyślane i wybrane celowo. Każdy na temat grubości ścian coś słyszał lub coś wie. Ja kierowałam się przy wyborze grubości ścian opinią znajomych którzy już mieszkają w swoich domkach.
Po pierwsze trzy rodziny mieszkające już od trzech do roku w domu ze sciań 44 są zadowolone i nie narzekają na zimno.
Po drugie kilka domów z tradycyjnej ściany np. 25 + styro 12 też mają ciepło ale dwie rodziny nie mogą pozbyć się towarzystwa myszek polnych wciskających się na zimę w styropian ocieplający dom.
Własnie tego chcę uniknąć, więc zdecydowałam się na ściany 44.

Qgiel
16-02-2008, 11:59
Ściany 44 były przemyślane i wybrane celowo.
I to rozumiem. Jakiekolwiek były motywy, wybrałeś świadomie i jeśli nawet okaże się, że jednak jest zimno w trakcie dużych mrozów, to po prostu dokonasz kalkulacji, czy bardziej opłaci się nieco więcej dogrzać w tym czasie, czy też zdecydować się na docieplenie na dalsze sezony grzewcze. Sytuacja jasna i klarowna, a nie ględzenie o 1000 powodów dla których się dociepla, bądź nie.

bogela
16-02-2008, 13:22
Dokładnie będzie tak jak napisałeś. Jesli nie będziemy zadowoleni to po kilku sezonach a nawet po jednym można dom dociepić. Ale wszystko wyjdzie w praktyce .

Rom-Kon
16-02-2008, 13:53
Buduję dom z porothermu 44 i ideą moją było go nie ocieplać. Ściany 44 były przemyślane i wybrane celowo. Każdy na temat grubości ścian coś słyszał lub coś wie. Ja kierowałam się przy wyborze grubości ścian opinią znajomych którzy już mieszkają w swoich domkach.
Po pierwsze trzy rodziny mieszkające już od trzech do roku w domu ze sciań 44 są zadowolone i nie narzekają na zimno.
Po drugie kilka domów z tradycyjnej ściany np. 25 + styro 12 też mają ciepło ale dwie rodziny nie mogą pozbyć się towarzystwa myszek polnych wciskających się na zimę w styropian ocieplający dom.
Własnie tego chcę uniknąć, więc zdecydowałam się na ściany 44.
Tu nie chodzi o odczuwanie zimna w domu... jeśli tak by było to instalacja CO była źle obliczona a ciepło w największe mrozy można mieć w nawet źle ocieplonym budynku... tylko jakim kosztem? Wiadomo że im "cieplejsze" ściany tym mniejsze zużycie opału... i o to chodzi w tym wszystkim...

Szarbia
17-02-2008, 09:26
A no wlasnie. Moze warto poczytac ten temat

http://forum.muratordom.pl/ile-gazu-poszlo-wam-juz-w-tym-sezonie,t60961-660.htm

a potem powaznie rozwazyc budowe sciany jednowarstwowej z porothermu.

Tomek_J
17-02-2008, 10:00
Stwierdzenie wyświechtane, które można zastosować w każdej dyskusji, a które nic nie mówi, jedynie obraża uczestników dyskusji....

To się obraź, jeśli wola. Nie zmieni to faktu, że temat PTH44 to chyba najczęściej "wałkowany: temat na tym forum.

czandra
17-02-2008, 10:51
Planowanie budowy dwuwarstwowych ścian z porothermu 44 jest nieekonomiczne. Lepiej zastosować porotherm 30 plus ocieplenie.
Ocieplanie porothermu 44 może być uzasadnione brakiem funduszy.
Buduję scianę jednowarstwową 44 i szpachluję z zewnątrz pionowe spoiny.
Mieszkam, a jak będę miał pieniądze to ocieplę i otynkuję.

Moim zdaniem to trochę przekombinowałeś. Jeżeli masz zamiar docieplać budynek to, jak słusznie zauważyłeś, powinienieś zastosować grubość bloczka max. 30 cm i do tego dać 12 cm styropianu lub wełny. Zastanawiałeś się nad tym jaką grubość ocieplenia dasz na mur, który już ma 44 cm? Po dołożeniu tynku z jednej i drugiej strony wychodzi prawie 50 cm. Przy jednowarstwowej ścianie okna umieszczasz po środku muru. Jak będzie wyglądać elewacja, jeżeli dołożysz do tego ocieplenie?
Ludziom cały czas się wydaje, że jak dadzą grubszy mur, to będzie cieplej. Refleksja przychodzi dopiero po wybudowaniu domu.

Rom-Kon
17-02-2008, 11:06
Stwierdzenie wyświechtane, które można zastosować w każdej dyskusji, a które nic nie mówi, jedynie obraża uczestników dyskusji....

To się obraź, jeśli wola. Nie zmieni to faktu, że temat PTH44 to chyba najczęściej "wałkowany: temat na tym forum.
...jeśli rzeczywiście jest tak wałkowany to chyba coś z nim nie tak.... wzbudza kontrowersje... więc może warto go odświeżać... może coś z tego wyniknie?

Krzysztofik
17-02-2008, 11:17
.......
...jeśli rzeczywiście jest tak wałkowany to chyba coś z nim nie tak.... wzbudza kontrowersje... więc może warto go odświeżać... może coś z tego wyniknie?
Żadnych kontrowersji nie budzi lecz jest broniony przez tych co popełnili ten błąd :wink:

Adamol
17-02-2008, 15:18
Stwierdzenie wyświechtane, które można zastosować w każdej dyskusji, a które nic nie mówi, jedynie obraża uczestników dyskusji....

To się obraź, jeśli wola. Nie zmieni to faktu, że temat PTH44 to chyba najczęściej "wałkowany: temat na tym forum.
Wola!

bogela
18-02-2008, 09:29
Z ostatnich postów dowiaduję się że ściana jednowarstwowa to "wypadek przy pracy" producenta cegły. Nie chciał takiej tylko mu tak wyszło.
A tak na serio to podając przykład rodzin które wybudowały domy ze ścian jednowarstwowych miałam na uwadze podkreślić że są zadowolone. Co to znaczy? To znaczy że nie spalają gazu dwa razy więcej niż inni chwalący się na forum, mieszkający w podobnych kubaturach pomieszczeń i mający ściany z dwóch warstw. Właśnie forum daje nam możliwość porównań i ewentualnego podejmowania decyzji - ucząc się na błędach lub pozytywnych przykładach innych.

zigo7
18-02-2008, 14:55
Witam, ja własnie postawiłem mury z porothermu44 ,a dokładnie to skonczyli murowac pod koniec pazdziernika. Teraz zajmuję się dachem.
Wybierając ten materiał nie planowałem go ocieplać i mam nadzieję że nie będę musiał. Materiał w sam sobie jest bardzo dobry ale to jak będzie się sprawdzał zależy w bardzo dużej mierze od jego wymurowania. Poza tym to jak dużo ciepła dom będzie zużywał zalezy nie tylko od ścian ale również od pozostałych elementów budynku. Nie widzę specjanego sensu w stwierdzaniu że ściana jednowarstwowa jest lepsza od dwu czy trzy-warstwowej lub na odwrót, to samo dotyczy również materiałów na ściany. Nie da się obiektywnie stwierdzić że porotherm jest lepszy od BK, keramzytobetonu czy silikatów. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety.

Zamierzam w tym roku wprowadzić się nie robiąc elewacji i przekonać się ile będzie mnie kosztowało ogrzewanie budynku. Ponieważ miałem poważne zastrzeżenia co do sposobu i jakości wymurowania ścian przez moją ekipę muszę się liczyć z tym że być może będę musiał jeszcze ocieplic budynek. Ale z takimi lub podobnymi konsekwencjami każdy musi się liczyć przed wyborem materiałów no i ekipy do budowy. Dodatkowo zrobię jeszcze zdjęcie termowizyjne budynku co pozwoli dokładniej określić którędy ciepło ucieka.

Budowa zawsze jest kompromisem pomiędzy początkową inwestycją a pózniejszym utrzymaniem budynku. Teoretycznie można zamieszkac w termosie z którego ciepło nie ucieknie, pytanie tylko czy koszt tego termosu nam się kiedyś zwróci. Ale to juz każdy sam musi sobie wyliczyć.

Pozdrawiam Wszystkich Budujących.

bogela
19-02-2008, 07:49
Cieszę się że że są jeszcze obiektywne zdania na temat ścian. Bo tak naprawdę czy jesteśmy zadowoleni z tego co kupiliśmy i jak to zostało wykorzystane na naszej budowie wyjdzie w praktyce czyli w przyszłości. Jednak cały czas uważam że skoro są różne technologie budowy domu to po to by mieć alternatywę przy wyborze materiałów, a nie jak w "komunie" wszyscy tak samo - na jedno kopyto.