PDA

Zobacz pełną wersję : wapno do stawu??



kazek65
10-02-2008, 17:51
wołam wszystkich znajoncych problemy glonów doszły mnie słuchy że pomorze wapno jakieś porady prosze...

Mirek_Lewandowski
10-02-2008, 18:22
:roll:

krzysztofh
11-02-2008, 06:13
Jak Pomorze to Grabno niedaleko Ustki a nie wapno. :)
A do stawu jak nasypiesz wapna to wytrujesz co żyje. :(

Elfir
11-02-2008, 08:08
Jest taka praktyka, ze aby wyklarowac wodę nalezy dac wapno. Jednakże to drastycznie zwiększa twardośc wody i może hamować wzrost roślin wodnych.
O wiele praktyczniejsze to zamontowanie po prostu odpowiedniej wielkości filtra z lampą UV do niszczenia glonów pływajacych.

Celem ograniczenia wzrostu glonów nitkowatych mozna wode zakwasić np. poprzez wrzucenie do wody worków z kwaśnym torfem. Woda zabaawia się na ciemny brąz i słabiej przepuszcza swiatło, więc podwodne rośliny (wywłócznik, moczarka) moga nie rosnąć.

Najczęściej przyczyną zielonej wody jest jej przeazotowanie. W stawie trzeba posadzić rośliny, które szybko rosną przyswajając związki azotu, trzeba ograniczyć ilość ryb, często sprzątać liście i gnijące części roślin oraz ograniczyć karmienie ryb.

bladyy78
11-02-2008, 20:49
Mam na działce już kilkanaście lat małe oczko a raczej wykopaną dziurę w ziemi z której biorę wodę bo podlewania czy też do budowy, W tym oczku żyją sobie żabki, traszki i inne stworzonka. W lecie niestety woda często zakwita wiec co jakiś czas wsypuje do wody trochę wapna i woda się klaruje, zwierzątka żyją dalej i nic im się nie dzieje wiec z wapnem to nie do końca taki zły pomysł.

cyprinus
13-02-2008, 17:03
Wapno w produkcji rybackiej stosuje się jako środek dezynfekcyjny na dno - kilka ton na hektar ; do odkwaszenia wody - np. gdy zlewnia jest leśna; oraz do zbuforowania wody ( przywrócenie mechanizmu samoregulującego odczyn wody w okolicach pH7). Czasem w produkcji rybackiej wskutek silnego rozwoju glonów odczyn wody rośnie. Glony zabierają z wody CO2 co powoduje rozbicie kompleksu buforującego (węglan - kwaśny węglan) i w wodzie zostaje Ca(OH)2 - odczyn wody rośnie. Zastosowanie tlenkowego wapna na wodę - około 100 kg/ha spowoduje obumieranie glonów i powrót CO2 do wody. Odczyn wraca do normy. Po jakimś czasie sytuacja może się powtórzyć. Im zbiornik żyźniejszy, tym częściej.
Glony można zwalczać roztworem siarczanu miedzi - około 3-4 kg/ha. Nie stosować jednocześnie z wapnem.
W przydomowym oczku wystarczy zastosować filtr bagienny , obsadzić roślinami i nie przegęszczać obsad ryb.

hanka55
13-02-2008, 17:45
Chylę głowę przed Twoja wiedzą cyprinusie.

Świetnie to objaśniłeś ( wcześniej zdawało mi się, że wapno do wody, to taki sam przepis, jak kwas solny na owsiki).

cyprinus
13-02-2008, 18:34
Jeśli mi się udało,to się cieszę. To są w sumie proste procesy. A rybami zajmuję się zawodowo, więc jest oczywistą oczywistością, że muszę je znać.