PDA

Zobacz pełną wersję : Cyklinowanie - zrobię sam - mam nadzieję



Lataren
10-02-2008, 22:16
Dzisiaj popatrzyłem sie na stan swoich desek, które są wyłożone na schodach i stwierdziłem, że kupię papier ścierny i je poprzycieram a potem zalakieruje. Zaczeło się od tego, że przycierac miałem poręcze i fikusnych kształtów słupki które łącza ww poręcze ze schodami dokanałem juz nawet pierwszej próby przytarcia fragmetu i nawet, nawet to wyszło i od razu wziałem pomalowałem to lakierem - jutro zobaczę efekty.
Wielu z Was powie głupota - weż cykliniarkę - albo cykliniarza - bądx nawet szlifierkę oscyulacyjną i dawaj.
Ale moja odpowiedź brzmi - szkoda kasy na wyporzyczenie cykkliniarki - zatrudnienie cykliniarza - czy nawet kupno tego sprzętu. Argumentami są tragiczny stan desek - niektóre popękane, krzywepoza tym nie chce mi sie wszystkiego wynosić (stoi wielka szafa wnękowa) więc co mam do roboty popołudniami będę powoli przycieral a potem malowal, cel jest jeden wyczyścić zabrudzenia które podejrzewam, ze tylko papier ścierny ruszy.
Co o tym sądzicie? Czy któs już coś takiego robił? Jakiego paieru używal? Może jakieś dodatkowe uwagi?
Czy oczyszczoną deskę malować samym laierem czy może bejcą na początek - zobączę jaki kolor będzie miał przytarty i pomolowany kawałek rano nie chcę aby były te schody za jasne bo zaraz brud będzie widoczny.
Czekam na porady i opinię.

JACKIE P
10-02-2008, 22:33
życzę powodzenia i kondycji :D :D :D

Krzysztofik
10-02-2008, 23:14
życzę powodzenia i kondycji :D :D :D
Przepraszam. Do czego ta kondycja jest potrzebna?

Lataren
11-02-2008, 06:23
Kondycja do machania papiererm ściernym ;))))

A tak a propo czy do lakierowania jakiego pędzla używać najlepiej tzn szerszego z mniejszą ilościuą rzędów włosów czy węzszego z większą ilością rzędów włosów. - Mam nadzieję, że zrozumiale się wyraziłem.

Lataren
12-02-2008, 09:46
I tak oszlifowałem już część schodów - najwięcej roboty schodzi się przy szlifowaniu papierem ściernym słupków łączących barierki ze schodami - chyba to się nazywa tralki - ale oczywi oczywiście pojaiwłyu się pierwsze problemy.

Otóż:
1. Na tralkach nie da się doszlifować zanieczyszczen jeszcze jes trocszęczkę widać.
2. Na schodach widać delikatne plamki - wydaje mi się, że to są przebarwienia po wcześniejszym lakierze.
NIe mam pomysłu jak to zamaskować może ktoś poradzi?

amber
12-02-2008, 10:59
Po pierwsze do szlifowania używaj dwóch rodzajów papieru
np. 60 do zeszlifowania pozostałości lakieru i zabrudzeń i np. 120 do wygładzenia śladów po pierwszym papierze.
Proponuję szlifować w poprzek włókien w celu usunięcia zabrudzeń ale delikatnie, zlikwidować powstałe rysy szlifując zgodnie ze słojami drewna ,to zrób papierem 60 i na koniec wygładzić powierzchnię papierem 120 lub 150 również zgodnie ze słojami
Malowanie ; najpierw podkład , później lakier , ewentualnie lakier wodny
Pędzel ; odpowiedni do danego lakieru
Co do plam bez zdjęcia nie można nic poradzić
pozdrawiam

Lataren
12-02-2008, 11:17
Robię prawie dokładnie tak jak opisałeś najpierw papier 80 na pacy i zgodnie z kierunkiem słojów potem 100 a co do lakierowania myślałem o wałku - wydaje mi się, że lepiej będiz epokrywał.

Lataren
12-02-2008, 11:19
JEszcze dodam na marginesie, że te plamy - po przemyśleniu to mogą być pozostałości po lakierze w miejscach niedoskonałości wykonania deski. Będę próbował je ręcznie docierać, tzn samym paierem beż pacy tak żeby za bardzo nie zeszlifować deski.

pierwek
12-02-2008, 13:04
po pierwszej warstwie lakieru i tak powinieneś przeszlifować wyschniętą powierzchnię papierem 200
i nie daj się nabrać na jakieś lakiery ekologiczne - prawdziwie twardą powierzchnię da tylko to co ostro truje i fest śmierdzi przy malowaniu :)
kiedyś był to domalux - nie wiem, może teraz są jakieś lepsze lakiery

Lataren
12-02-2008, 13:18
Domaluxu właśnie używam;)
Tylko, że na tralki można użyć zwykłego - jakiegoś bez specjalnych wymogów - a na stopnie to musi być już jakiś utwardzający żeby za szybko nie powtarzać czynności;)

Majka
12-02-2008, 13:42
łatwiej by ci było taka szlifierką
http://www.drewno.pl/dzial_prawny/foto/3ma.jpg

amber
12-02-2008, 15:18
Przy domaluxie używaj podkładu bo drewno mocna ściemnieje

pierwek
12-02-2008, 16:01
kiedyś używało się kaponu ale i tak ciemniało (przynajmniej sosna) być może gdyby tego kaponu nie było byłoby jeszcze gorzej...

Lataren
13-02-2008, 08:24
łatwiej by ci było taka szlifierką
http://www.drewno.pl/dzial_prawny/foto/3ma.jpg

To się nazywa szlifierka mimośrodowa;)
Nie wiem czy się opłaca kupować dla kilku schodów?

Największy może nie tyle problem co czasochłonność zabiera czyszczenie i szlifowanie tralek - ciekawe czy istnieje jakieś a'la wiertełko z paierem ściernym do czyszczenia takich zagłębień