PDA

Zobacz pełną wersję : czym ogrzewać wysoki salon



mdyjor
11-02-2008, 10:26
mam dylemat, jestem instalatorem dość doświadczonym ale teraz stanąłem przed dylematem we własnym domu:
mam salon 49m2 z otwartą więźbą dachową, wysokość w szycie ok 5.5 m od poziomu zero, od południa są dwa duże okan tarasowe do podłogi szerokość po 2.1 m. podłoga z paneli drewnianych.

źródłem ogrzewania będzie źródło niskotemperaturowym (system pompy wodnej powietrze woda z możliwością chłodzenia).

jak ogrzewać ten salon (i chłodzić).

widzę 3 opcje

1. ogrzewanie podłogowe które jednak trochę sie kłóci z ideą podłogi drewnianej.

2. grzejniki kanałowe pod oknami tarasowymi + grzejnik klasyczny w części wewnętrznej - tutaj martwi mnie że ciepło będzie uciekało prosto do góry (okna są na ścianie szczytowej) chyba ze nad oknami zrobię półkę deflektor pełniąca role karnisza na firanki i zasłony.

dodatkowo kanały powinny dać przyjemną strefę ciepła w okolicach okien tarasowych w okresie zimowym


3. Klimakonwektory (które i tak muszę dać do klimatyzacji w lecie) które mogą też grzać w zimie- problemem jest szum powietrza kóry jednak w salonie nie powinien być upierdliwy (ok 34- 40 dB) i tutaj kwestia jeden duży kaseton sufitowy w szczycie dachu czy dwie jednostki ścienne po bokach.

no i co byście wybrali jako najbardziej efektywny sposób grzenia takiego salonu