PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki gara??



dekom
26-08-2003, 21:30
Jestem na etapie wyboru projektu domu. Mam dylemat z garażem. Wyczytałem (Gazeta Wyborcza z 16-07-2003, dodatek DOM, str. 8 ), że osobny garaż może przylegać do granicy działki z drogą. Można więc wykorzystać wymaganą 6-cio metrową odległość pomiędzy domem a drogą na garaż, który tylną ścianą mógłby z kolei przylegać do domu. Według wspomnianego artykułu jest to rozwiązanie zgodne z prawem budowlanym.

Z innego źródła dowiedziałem się, że podobno podatek od nieruchomości jest od osobnego garażu kilkakrotnie wyższy za m2 niż w przypadku garażu będącego częścią domu.

Chcę mieć garaż na 2 samochody. Najbardziej odpowiadałoby mi, gdyby jego front znajdował się przy samej drodze (najdalej 1m od granicy), a tył łączył się z domem. Oczywiście wolałbym płacić mniejszy podatek - jak za garaż będący częścią domu.

Czy da się te dwie rzeczy pogodzić? Czy ktoś mógłby naświetlić ten problem?
Z góry dziękuję.

Shadock
26-08-2003, 22:29
Wystarczy, żeby garaż był połączony z domem... i już jest częścią domu, a nie odrębym budynkiem ;)

dekom
27-08-2003, 08:30
Wg wspomnianego artykułu połączenie tylną ścianą z domem wciąż daje prawo do przysuniecia garażu do drogi. Jeśli to prawda, to jak wówczas wygląda podatek od nieruchomości za powierzchnię garażową?

Shadock
27-08-2003, 12:26
Nie pamiętam, gdzie był ten artykuł (chyba w Muratorze... :roll: ), ale o ile pamiętam, aby garaż podlegał niższej opłacie musi wchodzić w skład domu, czyli mieć z nim bezpośrednie połączenie.
Spróbuj poszukać w archiwalnych numerach Muratora.
Jest ponoć również orzeczenie NSA w tej sprawie 8)

finiszant
27-08-2003, 15:26
Dekom - sprawdź w Wzizt co mówia na temat linii zabudowy, najczęściej nakazuje ona odsunąć wszelkie obiekty budowlane właśnie o 6 m od drogi (na wszelki słuczaj)
Finiszant