PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór ogrzewania - domeczek jednoizbowy 30m3



Kuba__
12-02-2008, 19:33
Witam

Chciałbym zasięgnąć opinii co do optymalnego sposobu ogrzewania mojego domku. A właściwie sześciu domków, podobnych do siebie.

Projekt znajduje się poniżej. Założeniem jest całosezonowe użytkowanie, także przy 20 stopniowych mrozach...
Parter ma kubaturę 22m3, piętro 8m3. Podłoga to deski 35mm, z otworem na 'drabinkę' ok 1,5m x1,0m.
W grę wchodzi jedynie ogrzewanie elektryczne, aktualnie dwie taryfy.

Zaznaczony na pomarańczowo grzejnik łazienkowy ma moc ok 45W.
Problem dotyczy zazaczonego na czerwono grzejnika głównego.

Początkowo zastanawiałem się nad grzejnikami akumulacyjnymi duo-heat, jednak mam wątpliwości co do bezwładności cieplnej. W przypadku dużych mrozów otwarcie drzwi spowoduje ochłodzenie całego pomieszczenia.

Dlatego teraz zastanawiam się nad grzejnikami EPX lub PLX.
Pytanie - jakiej mocy?
I dalsza kwestia, jak obliczyc przewidywane zużycie prądu przez ten grzejnik w jednym takim domku?


http://evolab.pl/stuff/domek_1.jpg


z góry dziękuję za cenne wskazówki
pozdrawiam
Kuba

AXENTY
13-02-2008, 10:08
W grę wchodzi jedynie ogrzewanie elektryczne, aktualnie dwie taryfy.

Zaznaczony na pomarańczowo grzejnik łazienkowy ma moc ok 45W.
Problem dotyczy zazaczonego na czerwono grzejnika głównego.

Grzejnik łazienkowy może być drabinką z grzałką. Będzie działał na I taryfę, ale pobór prądu będzie niewielki.


Początkowo zastanawiałem się nad grzejnikami akumulacyjnymi duo-heat, jednak mam wątpliwości co do bezwładności cieplnej. W przypadku dużych mrozów otwarcie drzwi spowoduje ochłodzenie całego pomieszczenia.

Oczywiście tak, ale żaden system grzewczy (oprócz kurtyny powietrznej) temu nie zapobiegnie.


Dlatego teraz zastanawiam się nad grzejnikami EPX lub PLX.

Raczej zastanowiłbym się nad piecem akumulacyjnym - dynamicznym. Taki piec akumuluje ciepło wytworzone w trakcie II taryfy, a oddaje tylko wtedy, gdy jest potrzebne. W razie gwałtownego wychłodzenia pomieszczenia, dogrzeje je szybko.


I dalsza kwestia, jak obliczyc przewidywane zużycie prądu przez ten grzejnik w jednym takim domku?

Tu trzeba zajżeć do projektu, gdzie powinny byc obliczenia strat ciepła. Jeśli ich nie ma, to można to obliczyć za pomocą programu OZC, lub zlecić takie obliczenia projektantowi.

Kuba__
13-02-2008, 10:50
Dziękuję za odpowiedź.


Raczej zastanowiłbym się nad piecem akumulacyjnym - dynamicznym. Taki piec akumuluje ciepło wytworzone w trakcie II taryfy, a oddaje tylko wtedy, gdy jest potrzebne. W razie gwałtownego wychłodzenia pomieszczenia, dogrzeje je szybko.

No właśnie tego nie jestem pewien. Przyjmijmy sytuację, że wychłodzenie nastąpi o godzinie 12:00, czyli pod koniec akumulacyjnej 'mocy' pieca. Od godziny 12:00 do czasu kiedy piec się ponownie nie nagrzeje (po 13:00), może być zimno.

Druga kwestia to koszt inwestycji. Minimalna cena jednego pieca AD 2kW to 2.000zł, co w moim przypadku pomnożone x6 daje 12.000zł. O ile zdaję sobie sprawę, że to mogłaby być dobra inwestycja, to w dalszym ciągu nie jestem pewien skuteczności działania.

Natomiast zwykłe grzejniki konwekcyjne nie mają ograniczeń co do czasu pracy, co przekłada się też na wyższy koszt pracy w I taryfie. Ale za to mamy pewność, że o godzinie 12:10 znowu będzie ciepło.
Do tego koszt inwestycji wyniósłby maksymalnie 6 x 350zł = 2100zł, tyle co jeden piec AD.

Oczywiście teraz cały problem polega na tym, aby obliczyć ile czasu faktycznie w ciągu doby będzie pracował taki grzejnik. Zastanawiam się, czy nie sprawdzić tego doświadczalnie... tylko gdzie te mrozy 22-stopniowe...


Tu trzeba zajżeć do projektu, gdzie powinny byc obliczenia strat ciepła.
Tego typu projekt nie został stworzony. Jest to mała zabudowa tworzona w systemie gospodarczym. Program OZC już mam, tylko ilość danych mnie przytłacza ;) Muszę znaleźć jakiś tutorial.

pozdrawiam
Kuba

AXENTY
14-02-2008, 06:02
Przyjmijmy sytuację, że wychłodzenie nastąpi o godzinie 12:00, czyli pod koniec akumulacyjnej 'mocy' pieca. Od godziny 12:00 do czasu kiedy piec się ponownie nie nagrzeje (po 13:00), może być zimno.

W kazdym przypadku należy dobrać odpowiednią wielkość pieca, co przekłada się na jego pojemność cieplną (http://grzejemy.pl/poradnik3.php)


Druga kwestia to koszt inwestycji. Minimalna cena jednego pieca AD 2kW to 2.000zł.

Nie prawda, minimalna cena pieca akumulacyjnego dynamicznego to około 1300 zł, co przy zakupie większej ilości może zejść nawet do 1000zł


Oczywiście teraz cały problem polega na tym, aby obliczyć ile czasu faktycznie w ciągu doby będzie pracował taki grzejnik. Zastanawiam się, czy nie sprawdzić tego doświadczalnie...

Po co? Trzeba udać się do firmy handlującej takim sprzętem i na miejscu dowiedziec się wszystkiego. :D Cały wic polega na doborze odpowiedniej wielkości pieca. Resztę załatwi automatyka.

JacekS
14-02-2008, 08:46
Chciałbym zasięgnąć opinii co do optymalnego sposobu ogrzewania mojego domku. A właściwie sześciu domków, podobnych do siebie

Jak mniemam będą to domki pod wynajem ,jeżeli tak to nie masz pola manewru co do oszczędności gospodarowania energią elektryczna, klienci to zrobią za ciebie. Najlepszym rozwiązaniem jest koza do ogrzewania plus np takie grzejniczki
http://www.isol-bis.pl/HARMOFOR.gif
oczywiście w wersji odchudzonej bez pilota:)

Kuba__
14-02-2008, 13:22
W kazdym przypadku należy dobrać odpowiednią wielkość pieca, co przekłada się na jego pojemność cieplną
Obliczenia dały wynik od 636 do840W strat ciepła. Wskazuje to na piec dynamiczny z przedziału 1,5-1,8kW. Np. Inproel DGW-16 (1300 netto) (http://grzejemy.pl/sklep.php?id_produktu=6)


twoje domki są bardzo proste do wprowadzenia danych, a jednocześnie bardzo słabo ocieplone jak na grzanie prądem
Zdaję sobie z tego sprawę. Domki zbudowane są z materiału po rozbiórkach. Nałożone były pewne ograniczenia zo do wiązań, montażu. Już po tym ociepleniu powierzchnia wewnętrzna zmniejszyła się o prawie 2m2.


Jak mniemam będą to domki pod wynajem ,jeżeli tak to nie masz pola manewru co do oszczędności gospodarowania energią elektryczna, klienci to zrobią za ciebie. Najlepszym rozwiązaniem jest koza do ogrzewania plus np takie grzejniczki
Dokładnie. Tak samo nie mam wpływu na to, czy drzwi w 20-stopniowy mróz nie będą otwarte na oścież przez co piec dynamiczny wytraci całą swoją moc. Niestety koza odpada - ma być bezpiecznie ;)

Największy mój dylemat polega na tym, jaki rodaj zastosować. Nie jestem przeciwnikiem pieców akumulacyjnych, wiem, że to dobra inwestycja w domach. Ale czy w takich "gołych" pomieszczeniach także?
Tym bardziej, że muszę zapewnić komfort wewnątrz... Nie mogę sobie pozwolić na to, aby piec wytracił swoją moc i nie grzał.
Stąd moje zainteresowanie Duo-heat - ma dodatkowy promiennik. Ale w tym przypadku także niechciałbym, aby promiennik stał się głównym źródłem ciepła.
A jeżeli tak się stanie, to pieniądze poniesione na inwestycję w piece - szlag trafi, bo wyjdzie z tego, że mogłem kupić zwykłe grzejniki elektryczne ;)

Gdyby tylko nedeszły te podlaskie mrozy ;) to bym Was nie męczył ;) tylko wstawiłbym grzejnik, podłączyłbym miernik energii i przystąpił do tygodniowego testu.

Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Kuba

Majka
14-02-2008, 13:40
A kto stwierdził, że ogrzewanie ma być w cenie najmu? Do każdego domku dajesz licznik i klient płaci za zużycie.

Kuba__
14-02-2008, 14:03
A kto stwierdził, że ogrzewanie ma być w cenie najmu? Do każdego domku dajesz licznik i klient płaci za zużycie.
Wątpię, czy to zda egzamin. Widział ktoś kiedyś pokój holtelowy albo gosp. agroturystyczne, gdzie się oddzielnie płaci za prąd? Ja nie...

Ale to nie jest najważniejsze. Koszt wliczę w cenę, to nie problem. Ale jednak wolałbym zaplanować ogrzewanie z głową. Do każdego domku mam już zrobione przyłącze 3f TN-S.

pozdrawiam
Kuba

Majka
14-02-2008, 14:09
A kto stwierdził, że ogrzewanie ma być w cenie najmu? Do każdego domku dajesz licznik i klient płaci za zużycie.
Wątpię, czy to zda egzamin. Widział ktoś kiedyś pokój holtelowy albo gosp. agroturystyczne, gdzie się oddzielnie płaci za prąd? Ja nie...

Ale to nie jest najważniejsze. Koszt wliczę w cenę, to nie problem. Ale jednak wolałbym zaplanować ogrzewanie z głową. Do każdego domku mam już zrobione przyłącze 3f TN-S.

pozdrawiam
Kuba

oczywiście, wielokrotnie. Np. w Austrii. W opisie jest: w cenie: wynajem na 7 dni, woda, końcowe sprzątanie, pościel. Do zapłacenia na miejscu: prąd według zużycia, kaucja

JacekS
14-02-2008, 15:21
Majka

A kto stwierdził, że ogrzewanie ma być w cenie najmu? Do każdego domku dajesz licznik i klient płaci za zużycie.


oczywiście, wielokrotnie. Np. w Austrii. W opisie jest: w cenie: wynajem na 7 dni, woda, końcowe sprzątanie, pościel. Do zapłacenia na miejscu: prąd według zużycia, kaucja

Mam dom który wynajmuję i napewno nie przyjechałby do mnie klient któremu bym wyliczył dodatkowe opłaty za energie lub coś jeszcze
Powstało ostatnio wiele domków na wynajem i konkurencja jest olbrzymia

Proponowałbym Ci jednak estetyczne Glamoxy norweskiej produkcji takie jak na zdjęciu możliwość programowania tygodniowego
Kolega przerabiał rózne grzejniki elektryczne typ nadmuch z niższej pólki niestety cena nie idzie w parze z jakością

Kuba__
14-02-2008, 16:40
albo ogrzewanie elektryczne podłogowe [...] taka cegła zakumuluje znacznie więcej ciepła niż piec akumulacyjny
To jest jakaś myśl. Nie brałem takiego sposobu pod uwagę, bo w domu gdzie obecnie mieszkam, jest podłogówka ale nieefektywna. Ale dom ma już ponad 10 lat...


możesz tez rozważyć wspólna centralna kotłownie i ciepłociągi do domków jako alternatywę
To sprawdzałem przed zagospodarowaniem terenu. Za duże straty ciepła na takich odległościach.


ile % ucieka ci przez dach w takiej konfiguracji jak jest teraz ?? może podstaw sobie w obliczeniach grubsza warstwę wełny w dachu, bo wydaje mi sie że przyjąłeś za mało
Nie wiem ile %. To akurat można jeszcze zmienić i dołożyć kolejne 10cm, poddasze w każdym z domków i tak jest tylko do nocowania.

Na razie stan wszystkich domków do tzn. deweloperski pod klucz. Teren jest zagospodarowany, ścieżki, trawniki, woda, kanalizacja, prąd, it + peszle awaryjne.

Muszę rozważyć podłogówkę na niską taryfę + ew. dogrzewanie konwektorem.

Majka, myślę, że dobie tak dużej konkurencji, nie jestem w stanie sobie na to pozwolić.

JacekS, dzięki za radę. Nie chciałem wybierać atlantików ;) wiem co się dzieje z wentylatorem po 2 latach. O Glamoxach nie słyszałem, przyjrzę się im.

pozdrawiam
Kuba