PDA

Zobacz pełną wersję : Zawór mieszaj?cy 3- czy 4-drogowy?



27-08-2003, 09:26
Cze,

mam pytanie: mam instalację mieszaną - grzejniki i podłogówkę, chciałbym się dowiedzieć czy w związku z tym konieczne jest zastosowanie zaworu mieszającego 3-drogowego czy 4-drogowego z siłownikiem, aby obniżyć temperaturę wody dla podłogówki? Dzięki za odpowiedź.

ArtMedia
27-08-2003, 11:06
Witam.

3-drogowy tylko przełącza obwody a nie miesza... Przynajmniej ja mam taki przy kotle jednofunkcyjnym do przełączania na zasobnik.

Sebastian

27-08-2003, 11:50
Czyli wg ciebie powinien byc zawor 4-drogowy? Moze dodam, ze chodzi o instalacje z kotlem vaillanta i proponuja mi zawor 3-drogowy.

RobertOC
27-08-2003, 13:08
Nie wiem ale proponowano mi mieszacz z pompą bo jedna może sobie nie poradzić w dużej instalacji podłogowej.

HenoK
27-08-2003, 14:06
Może być zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie zobacz np. w Informatorze Hepwoth'a (http://www.hepworth.pl/IT3.pdf)(w formacie PDF)

27-08-2003, 14:52
Jesli anonimowi maja tutaj cos do powiedzenia, to moze byc tak:

najprosciej bedzie zastosowac zawor trojdrozny.
Zawory czterodrozne maja sens tam, gdzie trzeba utrzymac temp. powrotu do kotla na okreslonym poziomie.

Mam u siebie uklad mieszany z podlogowka pracujaca na zaworze trojdroznym z silownikiem, oprocz tego zabezpieczenie w postaci zaworow termostatycznych przy kazdym obiegu grzewczym.

tom soyer
27-08-2003, 15:11
Witam.

3-drogowy tylko przełącza obwody a nie miesza... Przynajmniej ja mam taki przy kotle jednofunkcyjnym do przełączania na zasobnik.

Sebastian
trojdrogowy zawor moze byc zarowno mieszajacy jak i rozdzielaczowy. pierwszy montuje sie na powrocie, drugi na zasilaniu. wykorzystuje sie je w wielu miejscach: przy ogrzewaniu podlogowym, przy ochronie powrotu kotla itp.

w twoim przypadku nalezaloby zastosowac na zasilaniu podlogowki zawor trojdrogowy rozdzielaczowy, ktory nie pozwoli na zbytni wzrost temperatury w podlogowce