PDA

Zobacz pełną wersję : Akcyza na olej opałowy !!



DarekW
27-08-2003, 10:52
Słyszeliście, że od 1 stycznia cena 1 litra oleju opałowego dla zwykłych śmiertelników (do których się zaliczam) ma wynosić ok. 3,50 zł bez możliwości zwrotu wartości akcyzy. ?!? :cry: A może coś źle zrozumiałem ?!? Zastanawiam się nad zmianą pieca. Proszę o propozycje.

27-08-2003, 11:42
Znalazłem projekt ustawy:
Art.63 ustawy o podatku akcyzowym (projekt)
1.Stawka akcyzy dla paliw silnikowych i olejów opałowych wynosi 2000 zł od 1000 litrów gotowego wyrobu, a w przypadku ciężkich olejów opałowych, gazu płynnego i metanu 700 zł od 1000 kilogramów gotowego wyrobu.
Art. 130.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
Szok !! :evil:

radex
27-08-2003, 11:42
Też o tym słyszałem - mówili w RMF FM, ale cena ma wynosić około 2 zł/litr. Jest to wynik zrównania akcyzy na lekki olej opałowy z akcyzą na olej napędowy. Obecnie jestem przed modernizacją kotłowni i nie wiem czy nie wybrać LPG od Orlenu.

automik
27-08-2003, 11:45
Jak znam życie, to z LPG zrobią to samo...

27-08-2003, 11:47
Znalazłem projekt ustawy:
Art.63 ustawy o podatku akcyzowym (projekt)
1.Stawka akcyzy dla paliw silnikowych i olejów opałowych wynosi 2000 zł od 1000 litrów gotowego wyrobu, a w przypadku ciężkich olejów opałowych, gazu płynnego i metanu 700 zł od 1000 kilogramów gotowego wyrobu.
Art. 130.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
Szok !! :evil:

Zaraz, zaraz - czy leci z nami prawnik ?
Jeżeli projekt to od razu z terminem wejścia w życie?
Co na to PRAWNIK

DarekW
27-08-2003, 11:48
To nie będzie cena oleju 2 zł za litr a opłata akcyzy !!! Czyli przy dzisiejszej cenie 1,5zł/litr + 2 zł/litr = 3,5 zł/litr
Adres strony MF z projektem ustawy http://www.mofnet.gov.pl/_files_/informatory/projekty_ustaw/akcyza.pdf

radex
27-08-2003, 11:55
Dobra Mistrzu, ale obecnie też jest akcyza na olej opałowy tylko mniejsza...

27-08-2003, 11:58
Czyli do 1,5 zł trzeba dodać kwotowo różnicę starej i nowej akcyzy - oczywiście na 1 litr.

ronin
27-08-2003, 12:39
Znalazłem projekt ustawy:
Art.63 ustawy o podatku akcyzowym (projekt)
1.Stawka akcyzy dla paliw silnikowych i olejów opałowych wynosi 2000 zł od 1000 litrów gotowego wyrobu, a w przypadku ciężkich olejów opałowych, gazu płynnego i metanu 700 zł od 1000 kilogramów gotowego wyrobu.
Art. 130.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
Szok !! :evil:

Zaraz, zaraz - czy leci z nami prawnik ?
Jeżeli projekt to od razu z terminem wejścia w życie?
Co na to PRAWNIK

W większosci projektów ustaw z ktorymi od czasu do czasu się spotykam widnieje zapis:
Ustawa wchodzi w życie z dniem dd/mm/rrrr . Nic w tym dziwnego.

DarekW
27-08-2003, 13:12
W tej chwili nie ma akcyzy na olej opałowy !!! Obowiązek podatkowy powstaje w przypadku sprzedaży oleju opałowego z przeznaczeniem na cele inne niż opałowe !! (art. 35 pkt 6 ustawy).

ronin
27-08-2003, 14:35
z artykułu w GW wynika, że dotychczas akcyza wynosiła 0,195 zł za 1 litr. Obecnie miałaby wynosić 2 zł za 1 litr - czyli podwyżka wynosiłaby 1025 %. W Polsce jest okolo 850 tys kotlowni olejowych, czyli na ww. akcyzie poszkodowanych byloby minimum 3 mln naszych obywateli. Co to dla rządu idiotów, ktory obecnie mamy. NIC jak widać.
W projekcie jest rownież zapis (wlasnie go przeczytalem), umożliwiający obniżenie stawki akcyzy przez Ministra Finansów (wlaściwego).
I to mnie najbardziej martwi !!!!
Dla mnie sprawa jest jasna - cały ten zapis to krótkotrwaly pic na wodę. Rząd niedługo będzie musial przedstawić ustawę budżetową i aby się nie wydalo jak olbrzymia jest dziura, spróbuja ją zalatać właśnie takimi SUPER nierealnymi wpływami jak ta akcyza. Oczywiscie wpływami nierealnymi, bo w tym przypadku doszłoby po prostu do zamieszek społecznych (jak wyobrażacie sobie 2,5 krotny wzrost cen ogrzewania w juz w olbrzymio zadlużoych szpitalach czy innych podobnych podmiotach?). Minister równocześnie z wejściem ustawy obniży cenę akcyzy do akcepltowalnego poziomu, ale bez watpienia wyższego niż obecnie. I tak co roku bedą nam dokładali. A dziura budżetowa ??? Jaka byla (potężna) taka zostanie i tylko obywatele zostana naiwni na lodzie.
Ale wybory już coraz bliżej. Mam nadzieję, ze się IM odwdzięczymy - w końcu raz na zawsze.
Sorki za trochę polytyki :-), ale mnie ponioslo, bo już od dluższego czasu czytam takie bzdury oferowane nam przez ten rzad. Doslownie rząd idiotów.

radex
27-08-2003, 17:36
Mi również się wydaje mało realne, aby akcyza wzrosła tak drastycznie. W końcu nie każdy projekt staje się obowiązującą ustawą :evil:

W razie czego kupię drewno i będę grzał wkominku :P

28-08-2003, 09:19
To nie będzie cena oleju 2 zł za litr a opłata akcyzy !!! Czyli przy dzisiejszej cenie 1,5zł/litr + 2 zł/litr = 3,5 zł/litr
Adres strony MF z projektem ustawy http://www.mofnet.gov.pl/_files_/informatory/projekty_ustaw/akcyza.pdf

No, jeżeli te 3,50 zł miałoby stać się rzeczywistością to może nas czekać zabawa w drugą stronę. Tańszy będzie olej napędowy i będziemy lać go do pieca.

28-08-2003, 13:28
Na końcu tego projektu jest coś takiego::

Z uwagi na fakt, że projekt ustawy wprowadza przede wszystkim nowe rozwiązania systemwe dla podatników podatku akcyzowego natomiast nie wprowadza bezpośrednio zmian w wysokości stawek podatku akcyzowego nie przewiduje się aby wejście w życie ustawy miało wpływ na wzrost kosztów utrzymania konsumentów. Określone w ustawie stawki akcyzowe mają charakter stawek maksymalnych itd itd

O co tu chodzi...?????

28-08-2003, 14:09
O to chodzi,żeby głodny i zmarzniety obywatel ,myślał tylko o tym jak przeżyc do jutra,a nie patrzył władzy na rece.Rozkradli ten kraj doszczętnie,a ktos to manko musi załatać.Zgadnijcie kto????

Martin
28-08-2003, 14:10
Ostatnio słyszałem w radio, że Ministerstwo Finansów planuje wycofanie się z pomysłu zrównania akcyzy na olej opałowy i napędowy, ponieważ nie znaleziono dobrego sposobu jej zwrotu osobom, które ogrzewają swój dom olejem opałowym. Oby...

DarekW
23-09-2003, 10:15
Jest szansa na obniżkę akcyzy, ale czy zaniechanie ... chyba nie !
http://www.mofnet.gov.pl/_files_/informatory/projekty_ustaw/rozp_w_spr_zwolnien_od_p_a.pdf :cry: