PDA

Zobacz pełną wersję : ścianka kolankowa



skose
21-06-2006, 21:23
Giagi,
piszesz ze zdecydowałeś sie na podniesienie poddasza o jeden pustak.
Czy to oznacza że również szczyt dachu jest wyższy o tę samą wysokość, czy tylko zwiększył się sie kąt dachu?
Dlaczego zdecydowałeś sie na tę scianę kolankową?> czy poddasze bez podnoszenia jest wg.ciebie za ciasne?

Pytam ponieważ wydaje mi się że proporcje na rysunku na stronie muratora są inne niż te na twoim zdjeciu - i przez to coś zaczyna mi w tym projekcie nie pasować.

No i czekam na foty po otynkowaniu.

Rom
22-06-2006, 07:45
Podnosiłem ścianę kolankową w swoim domku o dwa rzędy siporeksów co spowodowało, że cały dach poszedł do góry, tak że kąt nachylenia dachu się nie zmienił. Znacznie powiększyło to poddasze.
Nie można samowolnie zmieniać kąta nachylenia dachu,no chyba że postarasz się o preojekt zastępczy i zmiane decyzji o pozwoleniu na budowę. :D

Bacia
15-02-2008, 17:01
Witam!Latem tego roku planuję rozpoczęcie budowy wymarzonego domku GRANAT.W związku z tym mam pytanie do osób,które już wybudowały lub budują tenże domek, o wysokość ścianki kolankowej?Powiedzcie czy ją podnosiliście, o ile i jak to wpłynęło na kształt budynku?Proszę o wszelkie sugestie i rady.Pozdrawiam wszystkich i życzę sukcesów w budowie wymarzonych domów.

anula302
15-02-2008, 17:23
a na jakiej wysokości masz ściankę u siebie w projekcie.

Bacia
16-02-2008, 10:13
W projekcie ścianka kolankowa ma 85cm.

szymek24
18-02-2008, 11:01
mam pytanie jakie znaczenie ma ściana kolankowa przy wyborze projektu czy 70 cm to nie ma mało jęsli ktos ma jakieś doswiadczenie proszę o pomoc

pado
18-02-2008, 11:04
W naszym projekcie ma 62 cm i chcemy ją podnieść o jeden bloczek BK czyli 24 cm . Wtedy będzie prawie optymalna. tzn ok. 90cm aby postawić biurko. Ale trzeba uważać z podnoszeniem aby nie zeszpecić bryły budynku.

el-ka
20-02-2008, 00:29
W domach z niska ścianką kolankową, albo bez niej lepsze proporcje i korzystniejszą aranżację poddasza uzyskuje się przez wybudowanie tzw. przedścianki z płyty k-g od wewnątrz poddasza.

Oczywiście powierzchnia poddasza ulega zmniejszeniu, ale "odcinamy" wtedy przestrzeń najmniej potrzebną użytkowo, zmniejsza się kubatura do ogrzania i powierzchnia podłogi do wykończenia. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie zależy nam na dużej powierzchni poddasza, ale na wygodzie urządzenia.Taką ściankę mozemy robić o dowolnej wysokości dopasowując do przewidywanego umeblowania, jak również nie wszędzie musi być tej samej wysokosci - np. tam, gdzie biurko, łóżko wyższa, niższa, gdzie są planowane schowki i niskie komody.

My tak właśnie zabudowujemy poddasze w naszym domku Sosenka - w projekcie w ogóle bez ścianki kolankowej, natomiast my dołożyliśmy jeden bloczek Ytonga, aby dach nie schodził zbyt nisko na nadproża okien. Nie chcieliśmy natomiast zwiększać powierzchni domu ani tworzyć z niewielkiego domku o podmiejsko-wiejskim charakterze sztucznie podwyższonej, nieproporcjonalnej "kamienico-stodoły". Już podwyższenie o kolejny bloczek bardzo zeszpeciłoby ten sympatyczny, bezpretensjonalny domek.
Należy pamiętać, że podnoszenie ścianki kolankowej przeważnie zaburza proporcje domu oraz często powoduje inne zmiany konstrukcyjne i podraża koszt budowy domu, a także późniejszego użytkowania zwiekszając kubaturę.
Jak poddasze w domku z niską ścianką jest dla Waszych potrzeb za małe, to lepiej poszukać innego projektu z zaprojektowaną od razu wyższą ścianką lub piętrowego (z reguły w takich projektach jest nieco mniejszy kąt nachylenia dachu i przez to lepsze proporcje budynku).

Trociu
20-02-2008, 10:07
Powiem tak - mój ojciec podniósł sobie ściankę kolankową chyba o dwa pustaki. W związku z tym z poddasza użytkowego zrobił mu się praktycznie hangar, który później trudno zagospodarować. Ale jeżeli ktoś zrobi to z głową (pamiętając o proporcjach i zmianach w konstrukcji dachu), to można.

My nic nie zmieniamy w projekcie. Będziemy stawiać wspomnianą przedściankę o wysokości około 50cm odsuniętą od ściany o około 20-25cm. Tą przestrzeń wykorzystamy do pociągnięcia instalacji i dodatkowego ocieplenia wełną.

stastny
20-02-2008, 10:55
Witam
Romzmowa o wyd. śc. kolankowej bez poruszenia tematu kąta nachylenia połaci nie ma sensu. Np. poddasze ze ścianka kol. o wys powiedzmy 1,0m i dachem o kącie - 30st. nie będzie nadawło sie do użytku w pokaźnej części.
Moim zdaniem optymalne połączenie tematu wys. ś. kol. i kata dachu to
- ścianka na gotowo 90-110cm
-przy kącie dachu 38-45st
Oczywiście takie założenia bez wykonywania przedścianek i przy chęcie optymalnego wykodrzystania pow. poddasza.
A najlepiej sobie to rozrysowac - to proste - wystarczy ekierka i kątomierz, no i wiadomo... kawałek papiórka.

adriano79
01-03-2008, 17:18
Moje pytanie to kto po podniesieniu scianki kolankowej wydluzal odpowiednio krokwie i o ile? W celu zachowania odpowiedniej proporcji scian parteru do dachu, ogolnie bryly budynku?
A kto pomimo podniesienie scianki kolankowej w ogole nie zmienial dlugosci krokwii i ciesla wykonal to zgodnie z projektem?
Pytam dlatego bo zastanawiam sie, czy nie lepiej przy naszych zmieniajacych sie warunkach klimatycznych, roznego rodzaju wichurach, tornadach itd. dla wlasnego bezpieczenstwa, tym bardziej ze moj przyszly dom bedzie stac na bezludziu w polach nie wydluzac krokwi, a moze dom az tak bardzo nie straci na swoim wygladzie.
pozdrawiam

jacekp71
01-03-2008, 20:17
sa o tym watki na forum ....

poszukaj, please ;-)

jusk73
07-09-2008, 10:20
Witam!

Mam pytanie jak w temacie. Przymierzam sie bowiem do budowy piętra/poddasza uzytkowego na swoim parterowym domku.
W Planach Zagospodarowania Przestrzennego jest pozwolenie na nadbudowę o 0,5 kondygnacji w górę...

I tu mam problem...

Jak wysoko mogę poprowadzić ściankę kolankową przy takim założeniu??

Wysokośc kondygnacji parteru brutto to 2,8m. Czy ścianka kolankowa może mieć wtedy 1,4 m.. i dopiero potem dach???

Czy dobrze myślę???

Dziękuję i Pozdrawaim...

Jusk73

LeszekEwelina
25-11-2009, 20:00
Witam! mam pytanie odnośnie ściany kolankowej, czy ktoś podnosił ścianę kolankową o jeden bloczek i jak to w rezultacie ma się do wysokości okien !!!!proszę o odpowiedz :-)

oresund
25-11-2009, 21:07
Witam! mam pytanie odnośnie ściany kolankowej, czy ktoś podnosił ścianę kolankową o jeden bloczek i jak to w rezultacie ma się do wysokości okien !!!!proszę o odpowiedz :-)

głównie zalezy w jakim projekcie :)
ogólnie bryła robi sie bardziej szkaradna

LeszekEwelina
26-11-2009, 09:20
Witam! mam pytanie odnośnie ściany kolankowej, czy ktoś podnosił ścianę kolankową o jeden bloczek i jak to w rezultacie ma się do wysokości okien !!!!proszę o odpowiedz :-)

głównie zalezy w jakim projekcie :)
ogólnie bryła robi sie bardziej szkaradna


Projekt nazywa się dom pod juką 3