PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa pytanka w sprawie ulgi odsetkowej



kaco
16-02-2008, 14:53
Witam. Właśnie siedzę przed programem do rozliczania pitów za 2007 rok i pojawił się problem. W czerwcu 2005 roku wzieliśmy z żoną kredyt na budowę domu w kwocie 150 tys. Oczywiście się okazało że to dużo za mało i w 2006 roku podnieślismy kwotę kredytu do 250 tysięcy złotych. Kredyt braliśmy we frankach w banku BPH na okres 30 lat.
Dom do użytku został oddany w sierpniu 2007 roku.
Ponieważ przysługuje nam ulga odsetkowa :) chcemy z niej skorzystać tylko :
1. Po pierwsze kwota naszego kredytu to 250 tysięcy, a limit na jaki przysługuje odliczenie to 189 tysięcy złotych. W okresie od czerwca 2005 do końca 2007 zapłaciliśmy odsetki w kwocie 17 tysięcy złotych. W jaki więc sposób i jaką kwotę odsetek mam odliczyć za okres od 2005 do 2007 czy 17 tysięcy czy tez mniej a jeśli mniej to ile, bank mi wyliczył przecież odsetki od kwoty 250 tys. złotych, jak ja mam stwierdzić zapłacone odsetki od kwoty 189 tys. Czy teraz mam odliczyć wszystkie odsetki a wcześniej niż przewiduje ustawa będę musiał zakończyć odliczanie sobie odsetek, a jeśli tak to kiedy, przecież ja sam tego nie jestem wstanie obliczyć, w jaki sposób to obliczyliście czy ktoś z Was kontaktował się moze ze swoim US.

2. Ponadto ten wspaniały program do rozliczania Pitów pyta się też jaką kwotę wydatków na dom mam udokumentowaną w fakturach, ja nigdy wcześniej nie spotkałem się z informacją że będą potrzebne faktury. Mam pewna ilość na około 60 % wydatków czyli około 140-150 tys. czy to znaczy że tylko odsetki od kredytu za tą kwotę mogę odliczyć, a jeśli tak to jak takie odsetki wyliczyć. No oczywiscie najważniejsze czy w ogóle faktury są potrzebne, jesli tak ta jaki artykuł o tym mówi, bo dowolna interpretacja przepisów to była za komuny a nie teraz.