PDA

Zobacz pełną wersję : ...wieje...nie, skąd ?! czyli jak udowodnic swoje racje...



kubaimycha
17-02-2008, 15:38
Moimi oknami wieje...banał ... i tragedia. Przyjeżdża pan z serwisu, przystawia zapalniczkę i sprawdza zasadność moich "widzi-mi-się"...No tak, płomień mruga...trochę wieje...Poprawia uszczelki...płomień ...jak płomień...mruga i nie...

Trochę się śmieję, ale sprawa nie jest mi tak bardzo do śmiechu...Od dłuższego czasu walczę z firmą Tomstol z Milanówka ( może powinnam napisać już w innym dziale niż wymiana doświadczeń :roll: ) o wykonanie i montaż okien...Ta zapalniczka to już standard, niedługo sama będę z nią biegać po domu...
Dzisiaj przy kilku stopniach mrozu na zewnątrz zaczęłam sprawdzać, co się dzieje, że "wieje mi po głowie", siedząc w salonie...Po prostu wieje i już. W jednym z okien jest nawet szpara widoczna "na przestrzał" !!! . W drugim wwiało piach granitowy z kostki ułożonej na tarasie !!!
Nie mam już siły na kolejne wizyty pana z zapalniczką.
Czy celowe byłoby w moim przypadku skorzystać z firmy zajmującej się badaniami termowizji/termografii ? Łudzę się, że tylko w ten sposób jestem w stanie udowodnić swoje racje...
Proszę o pomoc i radę, gdzie i czy w ogóle warto wydać ponad 1500 na takie badanie ?
Z góry dziękuję
Renata Jankowska

revalidon
17-02-2008, 16:05
A czy moglibyście coś bliżej powiedzieć, któe okna są nieszczelne..?

Napisałem kiedys taki wątek o moich nieszczelnych HS-ach i spytałem czy ktos też tak ma... i odpisaliscie mi, że tez macie HS-y i jesteście super zadowoleni i że są szczelne i w ogóle cacy...

To o jakie chodzi okna..? HS-y..? To były wcześniej szczelne jak mi odpisywaliśćie a teraz nie są..? No bo czegos tutaj nie rozumiem...

kubaimycha
17-02-2008, 16:24
A czy moglibyście coś bliżej powiedzieć, któe okna są nieszczelne..?

Napisałem kiedys taki wątek o moich nieszczelnych HS-ach i spytałem czy ktos też tak ma... i odpisaliscie mi, że tez macie HS-y i jesteście super zadowoleni i że są szczelne i w ogóle cacy...

To o jakie chodzi okna..? HS-y..? To były wcześniej szczelne jak mi odpisywaliśćie a teraz nie są..? No bo czegos tutaj nie rozumiem...

Tak, niestety właśnie o te okna m.in. chodzi. Wszystko wyglądało ok, kiedy na dworze panowały temp. jesienne. Problemy zaczęły się w styczniu, kiedy było -12, potem kiedy ostro wiało...Mimo, że obecnie jest tylko kilka stopni na minusie sytuacja jest patowa :(
Zadowoleni możemy być tylko z wrażeń wizualnych i łatwości obsługi takich dużych okien. Reszta...no cóż...pozostawia wiele do życzenia...
Ale nasze problemy nie dotyczą tylko HS-ów...Stąd moje pytanie postawione ogólnie...
Znajomi mają również HS-y i ich okna są rzeczywiście pod każdym względem ok. Nawet w zimne wieczory...
U nas, niestety zadowolenie dość szybko minęło...

Nie dywaguje tutaj o zaletach/wadach HS-ów tylko o sposób rozmowy i udowodnienia swoich racji firmie, z której mam okna...
Pisałam wcześniej o "zaparowanych kołach", firma zrzuciła to na ubytek argonu i potrzebę dopuszczenia go...
Ale dziś widzę, że to nie tylko, jeśli w ogóle o to chodzi.

Pozwalam sobie, więc pytać o celowość przeprowadzenia termowizji, aby udowodnić firmie, że okna nie spełniają, mimo zapewnień o ISO, żadnych standardów i móc wyegzekwować to, co zostało zawarte w umowie...

Jezier
17-02-2008, 16:41
Wg normy PN-91/B-02020 „Ochrona cieplna budynków ” okna powinny być nieszczelne. Według tej normy współczynnik infiltracji powietrza dla okien powinien być mniejszy od 1,0, ale większy od 0,5 m3/(mhdaPa2/3).
Jak jest zimno to czujesz, że ci wieje.

Krzysztofik
17-02-2008, 16:44
:D

kubaimycha
17-02-2008, 17:00
Wg normy PN-91/B-02020 „Ochrona cieplna budynków ” okna powinny być nieszczelne. Według tej normy współczynnik infiltracji powietrza dla okien powinien być mniejszy od 1,0, ale większy od 0,5 m3/(mhdaPa2/3).
Jak jest zimno to czujesz, że ci wieje.

Nie mierzę czy mieszczę się w przedziale 0,5 - 1,0...ale kiedy mam obiektywna szparę w oknie i odczucie wiania zimnego powietrza z zewnątrz poparte owa zapalniczką... :roll: lub czymkolwiek innym to znaczy, że coś jest nie tak...
Infiltracja nie polega chyba na wwiewaniu piachu z zewnątrz ?
Moje pytanie w dalszym ciągu dotyczy celowości badania termowizyjnego...
Ale dzięki za w/w "sugestie"

kbab
17-02-2008, 17:38
witam
re kubaimycha
trochę za mało danych na temat domu, chodzi o wentylację, w jaki sposób dostarczane jest powietrze z zewnątrz oraz iloma otworami jest wyprowadzane z powrotem. Może masz wentylację mechaniczną z odzyskiem? Wbrew pozorom są to bardzo ważne dane, jeśli masz wentylację grawitacyjną oraz nie masz otworów doprowadzających świeże powietrze do domu to może ono być doprowadzane przez rozszczelnione okna, co można odczuwać jako wianie od okien.

revalidon
17-02-2008, 17:44
ja mam tak samo w przypadku HS-ów... zwracałem juz tutaj uwage, że widocznie HS jest konstrukcją do bani lub jest tak jak pisał jareko, że są to okna do wnętrz... Niestety producent mnie nie uprzedził... Złożyłem juz reklamacje i czekam co będzie dalej... Pierwsze pytanie producenta było, czy tynki były robione po oknach, jak przyznałem, że tak, to stwierdził "no to wszystko jasne"... Co ciekawe, na okna dostałęm 6 lat gwarancji, a okazuje się, że niby na HS-y jest tylko 12 miesiecy... ale tego w umowie nie mam, tak więc uznaję, że na HS-y jest również 6 lat...

jedno jest pewne HS wymaga bardzo dokłądnej robocizny...jesli gdzieś rama nie trzyma wymairu, to juz jest nieszczelny... no i nie ma mozliwości żadnej regulacji...

kubaimycha
17-02-2008, 17:52
witam
re kubaimycha
trochę za mało danych na temat domu, chodzi o wentylację, w jaki sposób dostarczane jest powietrze z zewnątrz oraz iloma otworami jest wyprowadzane z powrotem. Może masz wentylację mechaniczną z odzyskiem? Wbrew pozorom są to bardzo ważne dane, jeśli masz wentylację grawitacyjną oraz nie masz otworów doprowadzających świeże powietrze do domu to może ono być doprowadzane przez rozszczelnione okna, co można odczuwać jako wianie od okien.

Mam wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła. Stale kontroluję wilgoć, obecnie na poziomie 49-50%.
Przyznam, że lepsze okna pod względem szczelności miałam wykonane 10 lat temu w poprzednim domu, gdzie wentylacja grawitacyjna pozostawiała wiele do życzenia...

Poniżej wcześniej wspomniany przez mnie piasek granitowy wwiany do salonu

http://images34.fotosik.pl/146/a8d6b8330a201b94.jpg (www.fotosik.pl)

Sytuacja braku szczelności nie dotyczy jednak tylko HS-ów. To samo jest np.w oknie balkonowym ...

AmberWind
17-02-2008, 18:17
kubaimycha,

Nie zazdroszcze :( W cholere te PN, gdy widac jak Ci dzialka migruje do salonu :evil:
Nie mamy HS-ow, ale tez czekam na przyjazd przedstawiciela fabryki okien, aby zbadal uszczelki w oknie balkonowym. Subiektywnie mi wieje ...

W zwiazku z ta PN nasuwa sie pytanie. W jaki sposob producent okien moze odrzucic reklamacje nieszczelnosci okien? Ze niby co, test z zapalniczka wypadl dla niego i okien pozytywnie? ;)
Ciekawe co by powiedzial sad i biegly na takowy argument. A jesli nie nalezy sie opierac na takich testach, to w co winien byc wyposazony spec od okien aby sprawdzic czy wianie miesci sie w normie, czy tez nie ... 8)

JacekS
17-02-2008, 18:27
nie ma czegoś takiego jak wianie w oknie chyba ,że dobrowolnie podpisałaliście zgodę na wycięcie części uszczelki w oknie wg PN coby wam okna nie parowały
teraz trzeba się zastanowić kto zawinił czy ekipa montująca czy producent.
Większośc okuć okiennych ma tzw regulację docisku skrzydła do ramy.

prosta metoda zamiast zapalniczki włóz kartkę papieru pomiedzi ramę i skrzydło jezeli ją wyciągniesz to znaczy że coś jest nie tak
Zapalniczaka służy do innych celów

MCB
17-02-2008, 18:37
Zapalniczaka służy do innych celów

Tak, tak. W bloku mojej mamy (200 mieszkań) służyła fachowcom do sprawdzania szczelności instalacji gazowej. Nie żartuję. Instalacja była szczelna czego dowodem jest to że blok jeszcze stoi.

Wracając do tematu. Trochę dziwne jest miejsce przewiewu w tych HS. Z tego co wiem to skrzydło takiego HSa podczas zamykania jest dociskane do ramy od strony klamki oraz osiada na wózku. Przynajmniej z tych stron powinno być szczelnie. Jako miejsca newralgiczne wskazywano raczej górę okna i stronę przeciwną do tej z klamką.

Pozdrawiam i trzymam kciuki,
MCB

kubaimycha
17-02-2008, 18:40
Zapalniczaka służy do innych celów

Tak, tak. W bloku mojej mamy (200 mieszkań) służyła fachowcom do sprawdzania szczelności instalacji gazowej. Nie żartuję. Instalacja była szczelna czego dowodem jest to że blok jeszcze stoi.

Wracając do tematu. Trochę dziwne jest miejsce przewiewu w tych HS. Z tego co wiem to skrzydło takiego HSa podczas zamykania jest dociskane do ramy od strony klamki oraz osiada na wózku. Przynajmniej z tych stron powinno być szczelnie. Jako miejsca newralgiczne wskazywano raczej górę okna i stronę przeciwną do tej z klamką.

Pozdrawiam i trzymam kciuki,
MCB

Taki sposób zamykania przez dociskanie dotyczy HKS-ów, nie HS-ów

kubaimycha
17-02-2008, 18:50
nie ma czegoś takiego jak wianie w oknie chyba ,że dobrowolnie podpisałaliście zgodę na wycięcie części uszczelki w oknie wg PN coby wam okna nie parowały
teraz trzeba się zastanowić kto zawinił czy ekipa montująca czy producent.
Większośc okuć okiennych ma tzw regulację docisku skrzydła do ramy.

prosta metoda zamiast zapalniczki włóz kartkę papieru pomiedzi ramę i skrzydło jezeli ją wyciągniesz to znaczy że coś jest nie tak
Zapalniczaka służy do innych celów
Firma produkująca była jednocześnie montującą okna, więc przynajmniej w tej kwestii nie ma potencjalnej "przepychanki"...
Nie żartuj, uszczelki są i to nawet 2 czy 3-krotnie wymieniane...skutek taki sam. A oprócz tego i tak występuję wcześniej wspomniane przez mnie "koła"
http://images32.fotosik.pl/146/e84cb453cfaf51bf.jpg (www.fotosik.pl)

Mice
17-02-2008, 18:52
Wg normy PN-91/B-02020 „Ochrona cieplna budynków ” okna powinny być nieszczelne. Według tej normy współczynnik infiltracji powietrza dla okien powinien być mniejszy od 1,0, ale większy od 0,5 m3/(mhdaPa2/3).
Jak jest zimno to czujesz, że ci wieje.
A jak to się ma do innych przepisów o nie mieszaniu went. grawitacyjnej i mechanicznej ? Nie mówię, że na pierwszy rzut oka to zmuszanie inwestora do kupowania czegoś czego nie chce ... witamy w Polsce :lol:

W myśl tej normy najlepiej zrobić same fixy :roll:

kubaimycha
17-02-2008, 19:05
w co winien byc wyposazony spec od okien aby sprawdzic czy wianie miesci sie w normie, czy tez nie ... 8)

Dobre pytanie...Jak sprawdzić czy nasze subiektywne odczucia to obiektywne fakty ? I jeszcze przekonać ( udowodnić !) sprzedawcę, że okna nie spełniają żadnych norm ?
Była już zapalniczka, kartka papieru...
Mnie interesuje coś konkretnego, stąd pomysł z termowizją...
Piszcie, bo mam dziś z ich powodu po prostu doła...Zima trwa, całe szczęście, że nie taka jak 2 lata temu, grzać trzeba...
Różnica między pomieszczeniami, gdzie subiektywnie nie wieje a tymi nieszczęsnymi z piachem i "kołami" dochodzi do 6-7 stopni. Postawiłam w odległości ok. 1 m od moich HS-ów termometr...Nie zgadniecie, jaką mam tam temp. :o całe 15 stopni, podczas gdy w pokojach z oknami bez zarzutu 21...
Tragedia...

AmberWind
17-02-2008, 19:15
kubaimycha,

Hmmm ... nic z ta termowizja nie doradze, ale u mnie na wiejace okna pomogla 5cm tasma malarska ... Poki co na calej dlugosci okna balkonowego przykleilam ja tak, aby "uszczelnila" okno i tak pozbylam sie wiania.
Zobaczymy jaki bedzie u nas efekt reklamacji ...

kubaimycha
17-02-2008, 19:27
prosta metoda zamiast zapalniczki włóz kartkę papieru pomiedzi ramę i skrzydło jezeli ją wyciągniesz to znaczy że coś jest nie tak
Zapalniczaka służy do innych celów

...test z kartką papieru wypadł dodatnio, niestety...Ale to było do przewidzenia...

budulec1
17-02-2008, 19:30
Wg normy PN-91/B-02020 „Ochrona cieplna budynków ” okna powinny być nieszczelne. Według tej normy współczynnik infiltracji powietrza dla okien powinien być mniejszy od 1,0, ale większy od 0,5 m3/(mhdaPa2/3).
Jak jest zimno to czujesz, że ci wieje.
A jak to się ma do innych przepisów o nie mieszaniu went. grawitacyjnej i mechanicznej ? Nie mówię, że na pierwszy rzut oka to zmuszanie inwestora do kupowania czegoś czego nie chce ... witamy w Polsce :lol:

W myśl tej normy najlepiej zrobić same fixy :roll:
przepi ten dotyczy wyłącznie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej wywiewnej, nie dotyczy pomieszczeńklimatyzowanych i wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (dla tych przyadków a<0,3)

Napływ powietrza musi odbywać się w sposób kontrolowany (chciaż wycięcie uszczelki trudno tak nazwać) i musi być potwierdzony badaniem (Aprobaty Techniczne). Nie można tym przepisem wytłumaczyć każdej dziury!
Posiadam HS o wymiarach 500 x 250 cm i nie mam żadnej nieszczelności. Problem z HS jest taki, że przeważnie mają duże gabaryty i wymagają bardzo precyzyjnego montażu ramy
pzdr

p.s.
Jezier jesteś pewien, że reguluje to wspomnana norma? Według mnie jest to zgodnie z DU 75.

budulec1
17-02-2008, 19:36
Dobre pytanie...Jak sprawdzić czy nasze subiektywne odczucia to obiektywne fakty ? I jeszcze przekonać ( udowodnić !) sprzedawcę, że okna nie spełniają żadnych norm ?
Była już zapalniczka, kartka papieru...
Mnie interesuje coś konkretnego, stąd pomysł z termowizją...

Badanie infiltracji metodą polową raczej odpada :D
termowizja to koszt ok. 300PLN, a przy okazji mogą Ci zrobić również inne miejsca.




Piszcie, bo mam dziś z ich powodu po prostu doła...Zima trwa, całe szczęście, że nie taka jak 2 lata temu, grzać trzeba...
Różnica między pomieszczeniami, gdzie subiektywnie nie wieje a tymi nieszczęsnymi z piachem i "kołami" dochodzi do 6-7 stopni. Postawiłam w odległości ok. 1 m od moich HS-ów termometr...Nie zgadniecie, jaką mam tam temp. :o całe 15 stopni, podczas gdy w pokojach z oknami bez zarzutu 21...
Tragedia...

przy różnicy temperatur powyżej 4 stopni będziemy ja odczuwać jak zimny przeciąg, nawet jak okna będą szczelne.

kubaimycha
17-02-2008, 19:47
Zima trwa, całe szczęście, że nie taka jak 2 lata temu, grzać trzeba...
Różnica między pomieszczeniami, gdzie subiektywnie nie wieje a tymi nieszczęsnymi z piachem i "kołami" dochodzi do 6-7 stopni. Postawiłam w odległości ok. 1 m od moich HS-ów termometr...Nie zgadniecie, jaką mam tam temp. :o całe 15 stopni, podczas gdy w pokojach z oknami bez zarzutu 21...
Tragedia...

przy różnicy temperatur powyżej 4 stopni będziemy ja odczuwać jak zimny przeciąg, nawet jak okna będą szczelne.

Tutaj nie chodzi o odczuwanie, bo owa zapalniczka łopocze, jak proporzec na wietrze...Pewnie, gdyby za oknem wiało zupełnie by zgasła...
Zresztą, nie ma się co dziwić, jak prześwity są takie, że da się wsunąć kartkę papieru i wsypać do domu zawartość ogrodu...

Koszt termowizji, nie jest mały ( ok 1500 dla całego domu) , ale to i tak kropla w morzu z kosztami, jakie poniosłam na okna, które, mówiąc delikatnie nie spełniają standardów...

Zonzi
17-02-2008, 19:54
kubaimycha

Zacznijcie od wystosowania reklamacji pisemnej lub skorzystaj z niezgodnosci towaru z umowa i zazadaj usuniecia usterki. Dopiero wtedy zobaczysz czy musisz brac rzeczoznawce sadowego i zadac wymiany okien. Jak widac nie chca zajac sie powaznie sprawa takze musisz sie przygotowac na walke bo cos ewidentnie jest nie tak.

Dokumentacje zdjeciowa juz masz.

Zona byla w Tomstolu i byla 5 osoba z Forum, ktora pytala o Twoje drzwi :-)
Oczywiscie jak tak zalatwiaja Twoja reklamacje to nie mam zamiaru u nich wydawac kasy.

pozdrawiam
Zonzi

kubaimycha
17-02-2008, 20:29
kubaimycha

Zacznijcie od wystosowania reklamacji pisemnej lub skorzystaj z niezgodnosci towaru z umowa i zazadaj usuniecia usterki. Dopiero wtedy zobaczysz czy musisz brac rzeczoznawce sadowego i zadac wymiany okien. Jak widac nie chca zajac sie powaznie sprawa takze musisz sie przygotowac na walke bo cos ewidentnie jest nie tak.

Dokumentacje zdjeciowa juz masz.

Zona byla w Tomstolu i byla 5 osoba z Forum, ktora pytala o Twoje drzwi :-)
Oczywiscie jak tak zalatwiaja Twoja reklamacje to nie mam zamiaru u nich wydawac kasy.

pozdrawiam
Zonzi

Tak, chyba czas najwyższy na poważniejsze kroki. Dotychczas sytuacja wyglądała tak:
Dzwoniłam informując, że wypadła uszczelka...Jeden z panów T. odbierał moje zgłoszenie i kazał czekać na serwisanta. Po kilku dniach ( mieszkam może 10 km od firmy ), a przypominam, że mamy jednak zimę, przyjeżdżał pan serwisant, wymieniał uszczelkę, "coś-tam" regulował i miało być ok.
Po następnych kilku dniach znowu uszczelka wypadła ( z tego lub innego okna) ,więc znowu telefon i...j.w.
Potem znowu telefon, że mam lód wzdłuż całego skrzydła i znowu powtarza sie sytuacja z serwisantem. Zawsze po kilku dniach, a grzać przecież trzeba...
I tak na okrągło...
Po moim kolejnym telefonie, że parują okna, jeden z panów T. przypomina mi, że nie uregulowałam w całości płatności za montaż. Wtedy już nie wytrzymałam, mówiąc, że zapłaciłam za okna, które nie spełniają wymogów zawartych w umowie, a za montaż ( zostało do dopłaty ok 5 tys.) dopłacę dopiero, kiedy będzie on wykonany prawidłowo...
Od czasu, kiedy tak postawiłam sprawę, nie czekam na serwisanta kilka dni, tylko kilkanaście, po kilkakrotnym przypominaniu...Zgroza.
W miedzy czasie próbują winą za zaparowane "koła" obarczyć Tradex, jako wykonawcę szyb...
Sytuacja mnie przerosła, kiedy po moim telefonie, że mam piasek granitowy wwiany do domu, pan T. na moje pytanie, co z tym "fantem" zrobić...każe mi go usunąć :o , tak po prostu...Nawet nie pofatygował się zobaczyć, skąd taka sytuacja...
Od tego czasu, minęło kilka tygodni i nic...Z premedytacją piach dalej jest, gdzie był ...do dziś.

Zresztą "wpadek" było kilka wcześniej typu źle zamocowane klamki, klamki inne niż w umowie, zamontowanie okien w wykuszu każde na innym poziomie...
Nie wszystkie dało się usunąć. Ale zawsze sobie powtarzam "nikt nie jest doskonały"...

Teraz jednak mam dosyć. Chyba całe szczęście, że przy montażu ostatnich sztuk okien mnie nie było i w związku z tym nie została dopłacona w/w suma...Inaczej w ogóle firma miałaby mnie w dalekim poważaniu...

Być może mój post powinien być przeniesiony do działu o wykonawcach...

Jak myślicie powinnam jeszcze wierzyć firmie, że prawidłowo wykona to, co w umowie ? Jak to sprawdzić, nim się rozliczę ostatecznie ? A może po wykonaniu usługi wziąć do ekspertyzy jakiegoś speca od okien ?
I w końcu ...może badanie kamerą termowizyjną, od której wziął się mój post ?

JacekS
17-02-2008, 20:44
fakt tej histori jest jeden jest umowa za wykonanie dzieła i sposób zapłaty za wykonaną usługę z terminem.Jest protokół odbioru odebrania usługi jeżeli to wszystko jest to proponuję zwrócić się na piśmie o usunięcie usterek napisać poleconym i czekac na odpowieź a potem pismo od adwokata o wczęciu postępowania i dalej to już walka o przetrwanie czyli loteria zależy od papugi

EZS
17-02-2008, 23:17
przede wszystkim musisz mieć dokumentację na piśmie. Bo inaczej obarczą cię jeszcze odsetkami za niezapłaconą usługę! Jeżeli podpisałaś protokół odbioru, obawiam się, że mogą cię szarpać, bo oni swoje wykonali a ty odebrałaś. Potem zrobiło się źle ale od tego jest reklamacja. Też powinna być na piśmie. Jeżeli nie podpisałaś odbioru, to też ich musisz zawiadomić dlaczego. Na piśmie, z kopią u siebie. Pamiętaj, duże firmy stać na prawnika...

AmberWind
18-02-2008, 09:35
kubaimycha,

U nas przed chwila byl serwis Jezierskiego. W wiejacym oknie balkonowym poprawiono uszczelki i docisk. Teraz jest idealnie :-)

Zycze Ci rownie dobrego rozwiazania wiejacego problemu.

budulec1
18-02-2008, 19:26
oprócz tego i tak występuję wcześniej wspomniane przez mnie "koła"

w któym miejscu występuje wilgoć:
- od zewnątrz
- wewnątrz szyby
- od wewnątrz?

kubaimycha
18-02-2008, 20:28
oprócz tego i tak występuję wcześniej wspomniane przez mnie "koła"

w któym miejscu występuje wilgoć:
- od zewnątrz
- wewnątrz szyby
- od wewnątrz?

Wilgoć na jednym z HS-ów od wewnątrz pomieszczenia. Okno ze szparą na grubość kartki papieru wzdłuż całego środkowego słupka. Wilgoć tym większa im zimniej na zewnątrz. Czasem się po prostu leje !
Ale wszystkie HS-y mają szpary, a paruje tylko jeden. Firma tłumaczy to ubytkiem argonu...i zrzuca winę na producenta szyb Tradex.
W domu wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z reku. Wilgotność na poziomie 49-50%

http://images23.fotosik.pl/160/1c0da68891c897eb.jpg (www.fotosik.pl)

Rezi
18-02-2008, 21:20
- szyba do wymiany i nie ma zrzucania na producenta szkła- chwyć za dup..ę producenta okien
- niedopłate musisz uregulować - przykro mi , tutaj mozesz przegrać na etapie nakazowego
co dalej ?
musisz skutecznie powiadomić producenta o swojej reklamacji, jasno określic rządania do ew naprawy
dać im czas zgodnie z umowa lub czas ustawowo na odpowiedx i naprawe
wynająć rzeczoznawcę najlepiej organizacji prod stolarki lub budowlanki
powiadomić producenta dając czas na odpowiedź ( wystarczy 7 dni)
naprawić na swój koszt
złożyć wniosek sądowy o zwrot kosztów

JacekS
18-02-2008, 21:50
Rezi
- szyba do wymiany i nie ma zrzucania na producenta szkła- chwyć za dup..ę producenta okien
- niedopłate musisz uregulować - przykro mi , tutaj mozesz przegrać na etapie nakazowego
co dalej ?
musisz skutecznie powiadomić producenta o swojej reklamacji, jasno określic rządania do ew naprawy
dać im czas zgodnie z umowa lub czas ustawowo na odpowiedx i naprawe
wynająć rzeczoznawcę najlepiej organizacji prod stolarki lub budowlanki
powiadomić producenta dając czas na odpowiedź ( wystarczy 7 dni)
naprawić na swój koszt
złożyć wniosek sądowy o zwrot kosztów
Popieram w całości twój post podaj PW do naczelnego forum branzowego i myślę że potoczy to się właściwym torem

kubaimycha
18-02-2008, 21:56
Dzięki, Rezi...mam nadzieję, że do sądu nie dojdzie...
Ale już wiem, że muszę "patrzeć na ręce" panów od serwisu, bo za każdym razem słyszę " będzie dobrze"... , a potem wieje/cieknie woda/sypie piach/wypada uszczelka...*
* wybierz dowolne...
Brak słów, jak na firmę z ISO przystało...

Rezi
18-02-2008, 22:00
Dzięki, Rezi...mam nadzieję, że do sądu nie dojdzie...
Ale już wiem, że muszę "patrzeć na ręce" panów od serwisu, bo za każdym razem słyszę " będzie dobrze"... , a potem wieje/cieknie woda/sypie piach/wypada uszczelka...*
* wybierz dowolne...
Brak słów, jak na firmę z ISO przystało...

u nas na produkcji utarło sie : mamy iso to nam zwiso
na sadzie się skończy, za dużo obiecanek, gdyby chcieli dawno by to naprawili

pesymistą jest dobrze poinformowany optymista

Rezi
18-02-2008, 22:04
kolejna sprawa to kontrola jakości
poproś o ksiazke jakości ( musza ci ją udostępnić) i sprwadź procedury jakościowe dot produkcji, i reklamacji

jak postapili niezgodnie z procedura powiedz że poinformujesz na piśmie jednostke certyfikująca o odstępstwie od procedur.
nie wypłaca sie na audyty przez 3 kolejne lata

kubaimycha
18-02-2008, 22:10
kolejna sprawa to kontrola jakości
poproś o ksiazke jakości ( musza ci ją udostępnić) i sprwadź procedury jakościowe dot produkcji, i reklamacji

jak postapili niezgodnie z procedura powiedz że poinformujesz na piśmie jednostke certyfikująca o odstępstwie od procedur.
nie wypłaca sie na audyty przez 3 kolejne lata

To znaczy co ?
Sprawdzam książkę, czego szukając, co sprawdzając ? Zupełnie się na tym nie znam...
Straciliby prawo do ISO na 3 lata ?
Możesz coś więcej mi przybliżyć ?
Jestem już zdesperowana...

Rezi
18-02-2008, 22:39
minimum raz do roku sprawdza się czy firma stosuje procedury ISO
w przypadku zasadnej skargi na niestosowanie procedur albo sie traci albo ogranicza prawo do posługiwania ISO
co 3 lata robi się audyty wtórne
każdy audyt powtórny kosztuje od kikunastu do kilkudziesięciu tysiecy złotych

Księga ISO to zbór procedur stosowanych w firmie ( pomiar kontrola jakości zamówienia, dostawcy, odpowiedzialność poszczególnych ludzi, obowiązki etc)
Firma mając iso musi jest stosować
ta książka jest jawna i każdy kontrahent ma prawo ja przejrzeć
sprawdź ( zapytaj) kto ich certyfikował, porozmawiaj z nimi moze ci pomoga

kubaimycha
18-02-2008, 22:50
minimum raz do roku sprawdza się czy firma stosuje procedury ISO
w przypadku zasadnej skargi na niestosowanie procedur albo sie traci albo ogranicza prawo do posługiwania ISO
co 3 lata robi się audyty wtórne
każdy audyt powtórny kosztuje od kikunastu do kilkudziesięciu tysiecy złotych

Księga ISO to zbór procedur stosowanych w firmie ( pomiar kontrola jakości zamówienia, dostawcy, odpowiedzialność poszczególnych ludzi, obowiązki etc)
Firma mając iso musi jest stosować
ta książka jest jawna i każdy kontrahent ma prawo ja przejrzeć
sprawdź ( zapytaj) kto ich certyfikował, porozmawiaj z nimi moze ci pomoga

Jeśli piszą "ISO" to rozumiem, że je mają, chyba nie jest to bezpodstawne...
Jeśli przynajmniej raz w roku ISO-wcy są sprawdzani to, co ja powinnam jeszcze w takiej książce sprawdzać i czego szukać ?
Sorry, ale czy mógłbyś mi wytłumaczyć, co, mając w rękach te księgę, mam z niej wyczytać ?
Czy nie jest tak, że ktoś kto ich certyfikował niejako "trzyma stronę" sprawdzanego ?

Mice
19-02-2008, 08:16
Księga ISO to zbór procedur stosowanych w firmie ( pomiar kontrola jakości zamówienia, dostawcy, odpowiedzialność poszczególnych ludzi, obowiązki etc)
Firma mając iso musi jest stosować
ta książka jest jawna i każdy kontrahent ma prawo ja przejrzeć
sprawdź ( zapytaj) kto ich certyfikował, porozmawiaj z nimi moze ci pomoga
Tak brzmi teoria, polskie firmy w praktyce dobrze sobie radzą z "nabywaniem praw" do iso jednocześnie nie stosując się do nich :lol:
Ew. raz wyrabiają certyfikat, a potem wisi on 5 lat bez problemu pomimo braku audytów sprawdzających.

Poza tym zależy jakie iso mają, bo nie muszą (przynajmniej kiedyś tak było) mieć iso z wszystkiego.

MCB
19-02-2008, 09:42
Taki sposób zamykania przez dociskanie dotyczy HKS-ów, nie HS-ów

Dotyczy HS.
Np. okucie podnośno-przesuwne HS 300 firmy Winkhaus.

Sprawdzałem jak działa. W momencie zamykania całe okno osiada na wózku.
Najsłabszym punktem tego rozwiązania jest uszczelka na górze.
Co do dołu to tam może przemarzać próg aluminiowy chociaż już robią jakieś progi z "termo" w nazwie.

MCB

zbigmor
19-02-2008, 09:54
Księga ISO to zbór procedur stosowanych w firmie ( pomiar kontrola jakości zamówienia, dostawcy, odpowiedzialność poszczególnych ludzi, obowiązki etc)
Firma mając iso musi jest stosować
ta książka jest jawna i każdy kontrahent ma prawo ja przejrzeć
sprawdź ( zapytaj) kto ich certyfikował, porozmawiaj z nimi moze ci pomoga
Tak brzmi teoria, polskie firmy w praktyce dobrze sobie radzą z "nabywaniem praw" do iso jednocześnie nie stosując się do nich :lol:
Ew. raz wyrabiają certyfikat, a potem wisi on 5 lat bez problemu pomimo braku audytów sprawdzających.

Poza tym zależy jakie iso mają, bo nie muszą (przynajmniej kiedyś tak było) mieć iso z wszystkiego.


Oczywiście, że nie muszą mieć iso na wszystko. Mogą mieć tylko produkcję lub sprzedaż lub ochronę środowiska lub bhp...

mario1976
19-02-2008, 09:57
minimum raz do roku sprawdza się czy firma stosuje procedury ISO
w przypadku zasadnej skargi na niestosowanie procedur albo sie traci albo ogranicza prawo do posługiwania ISO


Dla mnie ISO to chwyt marketingowy i tyle. Malowałem kiedyś poprzedni samochód w ASO blacharsko lakierniczej posiadającej ISO.

Tragedia. Zacieki, łezki, niedomalowania. Pan Stasio w stodole zrobiłby to samo bez ISO.

Last Rico
19-02-2008, 11:15
Firma tłumaczy to ubytkiem argonu...i zrzuca winę na producenta szyb Tradex.

Przecież tu:
http://forum.muratordom.pl/zaparowane-kola-na-hs-ach,t120345.htm
już ustaliliśmy że argon nie mógł uciec, bo go tam nigdy nie było.
Świadczy o tym napis na ramce szyby zespolonej i strona producenta:
http://www.thtradex.pl/oferta.html#szklo


Zatem przedstaw tą informację szefowi z uwagą żeby więcej nie usiłował wprowadzać cię w błąd
bo to się kwalifikuje pod KK ---> "kto w celu uzyskania korzyści wprowadza (...)" itd.

zbigmor
19-02-2008, 12:02
minimum raz do roku sprawdza się czy firma stosuje procedury ISO
w przypadku zasadnej skargi na niestosowanie procedur albo sie traci albo ogranicza prawo do posługiwania ISO


Dla mnie ISO to chwyt marketingowy i tyle. Malowałem kiedyś poprzedni samochód w ASO blacharsko lakierniczej posiadającej ISO.

Tragedia. Zacieki, łezki, niedomalowania. Pan Stasio w stodole zrobiłby to samo bez ISO.

Nie do końca się zgodzę. Współwprowadzałem ISO w 2 firmach i oczywiście ISO jako takie nie ma wiele wspólnego ze zwykle pojmowaną jakością produkcji. ISO to jest tylko narzędzie, które powinno pomóc w ustaleniu standardów i ich utrzymaniu. Oczywiście to nie jest na to forum dyskusja.

Rezi
19-02-2008, 12:07
znam 2 przypadki kiedy rozeszła się wiadomośc o nieprzejściu rocznego audytu

firma straciła połowe klientów z sektora B2B

kubaimycha
19-02-2008, 13:24
Firma tłumaczy to ubytkiem argonu...i zrzuca winę na producenta szyb Tradex.

Przecież tu:
http://forum.muratordom.pl/zaparowane-kola-na-hs-ach,t120345.htm
już ustaliliśmy że argon nie mógł uciec, bo go tam nigdy nie było.
Świadczy o tym napis na ramce szyby zespolonej i strona producenta:
http://www.thtradex.pl/oferta.html#szklo


Zatem przedstaw tą informację szefowi z uwagą żeby więcej nie usiłował wprowadzać cię w błąd
bo to się kwalifikuje pod KK ---> "kto w celu uzyskania korzyści wprowadza (...)" itd.

Też wydawało mi się co najmniej dziwne, że na ramce nie ma nic o argonie, a teraz twierdzą, że jest jego ubytek :o
W dalszym ciągu twierdzą to samo, mało tego : jutro ma przyjechać przedstawiciel z Tradexu....ciekawe, co się będzie działo...

kubaimycha
19-02-2008, 13:30
Taki sposób zamykania przez dociskanie dotyczy HKS-ów, nie HS-ów

Dotyczy HS.
Np. okucie podnośno-przesuwne HS 300 firmy Winkhaus.

Sprawdzałem jak działa. W momencie zamykania całe okno osiada na wózku.
Najsłabszym punktem tego rozwiązania jest uszczelka na górze.
Co do dołu to tam może przemarzać próg aluminiowy chociaż już robią jakieś progi z "termo" w nazwie.

MCB

Wydaje mi się, że chyba jednak takie mam...w momencie zamykania skrzydło osiada na wózku...Sorry, za pomyłkę...
Tyle, że u mnie ewidentnie wieje wzdłuż całego dołu i części pionowej między skrzydłem a fixem...

ms.
19-02-2008, 14:37
Książka ISO zwykle nazywana jest Księgą Jakości. Firma opisuje w niej w jaki sposób nadzoruje produkcję i takie tam, że dbamy o dobro klienta.

Jeśli są oporni, to z całego certyfikatu ważne jest od kogo dostali. Tam można dodatkowo się poskarżyć. Atakować na wszystkich możliwych frontach.

kubaimycha
19-02-2008, 15:43
Książka ISO zwykle nazywana jest Księgą Jakości. Firma opisuje w niej w jaki sposób nadzoruje produkcję i takie tam, że dbamy o dobro klienta.

Jeśli są oporni, to z całego certyfikatu ważne jest od kogo dostali. Tam można dodatkowo się poskarżyć. Atakować na wszystkich możliwych frontach.

Rozumiem, że wśród wielu wierszy w księdze ISO, dla mnie ważnym jest firma certyfikująca/ sprawdzająca ?

Last Rico
20-02-2008, 00:21
Też wydawało mi się co najmniej dziwne, że na ramce nie ma nic o argonie, a teraz twierdzą, że jest jego ubytek :o
W dalszym ciągu twierdzą to samo, mało tego : jutro ma przyjechać przedstawiciel z Tradexu....ciekawe, co się będzie działo...

Szyba zespolona wypełniona argonem musi mieć napis Ar, a nie PO.
Kulturalnie ale stanowczo zażądaj karty technicznej produktu i wszystko będzie jasne.

Senser
20-02-2008, 08:21
Najlepszym obiektywnym sposobem jest spróbować wsunąć kartkę papieru (xero) od wew. między ramę a uszczelkę na skrzydle.
Jeśli wchodzi bez specjalnych oporów (po prostu się wsówa) znaczy się, że masz spitolone...

Bardzo cię uczulam na jedno!!
Wszelkie wezwania do regulacji wyłącznie na piśmie!!
Masz czas do roku od montażu, jeśli chodzi o powodzenie w sądzie.
Ja miałem/mam podobny problem.
Też wiecznie przyjeżdzali, i d.upa nic nie pomagało.
Okazało się że mam po prostu sknocony w KILKU oknach montaż.

Jeśli u ciebie, sytuacja nie zmienia się po wizytach regulacyjnych jest istotne podejrzenie złego montażu.
Prostym ruchem jest wykonać test z kartką a następnie zawołać też inną firmę.

Pamiętaj zbieraj dokumentację!!

NOTO
20-02-2008, 08:59
kolejna sprawa to kontrola jakości
poproś o ksiazke jakości ( musza ci ją udostępnić) i sprwadź procedury jakościowe dot produkcji, i reklamacji

jak postapili niezgodnie z procedura powiedz że poinformujesz na piśmie jednostke certyfikująca o odstępstwie od procedur.
nie wypłaca sie na audyty przez 3 kolejne lata

To skutkuje. Sam kiedyś tak rozmawiałem z firmą (procedury reklamacji). Z shellem za nie zabranie zbiornika z gazem :)

kubaimycha
20-02-2008, 12:04
Najlepszym obiektywnym sposobem jest spróbować wsunąć kartkę papieru (xero) od wew. między ramę a uszczelkę na skrzydle.
Jeśli wchodzi bez specjalnych oporów (po prostu się wsówa) znaczy się, że masz spitolone...

Bardzo cię uczulam na jedno!!
Wszelkie wezwania do regulacji wyłącznie na piśmie!!
Masz czas do roku od montażu, jeśli chodzi o powodzenie w sądzie.
Ja miałem/mam podobny problem.
Też wiecznie przyjeżdzali, i d.upa nic nie pomagało.
Okazało się że mam po prostu sknocony w KILKU oknach montaż.

Jeśli u ciebie, sytuacja nie zmienia się po wizytach regulacyjnych jest istotne podejrzenie złego montażu.
Prostym ruchem jest wykonać test z kartką a następnie zawołać też inną firmę.

Pamiętaj zbieraj dokumentację!!
Dzięki, Senser
Szkoda, że od początku nie wzywałam na poprawki listem poleconym...Jakoś nie wyobrażałam sobie, że firma z bądź co bądź renomą :roll: będzie u mnie stałym gościem ...A było już tych wizyt trochę...
Poza tym firma mieści się może 10 km ode mnie i zawsze łatwiej było mi po prostu podjechać czy zadzwonić...No cóż...teraz będę postępować inaczej. Do roku jeszcze mi trochę zostało...
Pozdrawiam

kubaimycha
20-02-2008, 12:06
kolejna sprawa to kontrola jakości
poproś o ksiazke jakości ( musza ci ją udostępnić) i sprwadź procedury jakościowe dot produkcji, i reklamacji

jak postapili niezgodnie z procedura powiedz że poinformujesz na piśmie jednostke certyfikująca o odstępstwie od procedur.
nie wypłaca sie na audyty przez 3 kolejne lata

To skutkuje. Sam kiedyś tak rozmawiałem z firmą (procedury reklamacji). Z shellem za nie zabranie zbiornika z gazem :)
...czas pokaże, jakich jeszcze będę musiała użyć środków perswazji...
Dzięki za wskazówki...
Pozdrawiam

revalidon
20-02-2008, 15:30
Wracając do tematu. Trochę dziwne jest miejsce przewiewu w tych HS. Z tego co wiem to skrzydło takiego HSa podczas zamykania jest dociskane do ramy od strony klamki oraz osiada na wózku. Przynajmniej z tych stron powinno być szczelnie. Jako miejsca newralgiczne wskazywano raczej górę okna i stronę przeciwną do tej z klamką.

MCB

Zdjecie własnie przedstawia stronę przeciwną do tej z klamką... Ten dings na dole to taki bumperek...

Czy można zobaczyć zdjecie, gdzie byłby pokazany prześwit miedzy oknem przesuwnym a ramą w HS'ie..? Bo nie za bardzo mogę sobie to wyobrazić, gdyż konstrukcja w tym miejscu jest "na zakładkę"...

Dzisiaj rozmawiałęm z serwisantem od okien innego producenta /mam podobny problem z HS'em/ i itwierdzi on że nieszczelność pojawia się w pierwszym sezonie grzewczym i z czasem znika... Powodem jest rozpoczęcie grzania i naprężenia w ramie, ponoć rogi ramy odkształcają sie do wewnątrz... W okresie letnim przy wyrównaniu wilgotnosci na zewnątrz i wewnątrz ponoś odkształcenie znika i nie pojawia sie już w nastepnym okresie grzewczym...

kubaimycha
20-02-2008, 16:15
Wracając do tematu. Trochę dziwne jest miejsce przewiewu w tych HS. Z tego co wiem to skrzydło takiego HSa podczas zamykania jest dociskane do ramy od strony klamki oraz osiada na wózku. Przynajmniej z tych stron powinno być szczelnie. Jako miejsca newralgiczne wskazywano raczej górę okna i stronę przeciwną do tej z klamką.

MCB

Zdjecie własnie przedstawia stronę przeciwną do tej z klamką... Ten dings na dole to taki bumperek...

Czy można zobaczyć zdjecie, gdzie byłby pokazany prześwit miedzy oknem przesuwnym a ramą w HS'ie..? Bo nie za bardzo mogę sobie to wyobrazić, gdyż konstrukcja w tym miejscu jest "na zakładkę"...

Dzisiaj rozmawiałęm z serwisantem od okien innego producenta /mam podobny problem z HS'em/ i itwierdzi on że nieszczelność pojawia się w pierwszym sezonie grzewczym i z czasem znika... Powodem jest rozpoczęcie grzania i naprężenia w ramie, ponoć rogi ramy odkształcają sie do wewnątrz... W okresie letnim przy wyrównaniu wilgotnosci na zewnątrz i wewnątrz ponoś odkształcenie znika i nie pojawia sie już w nastepnym okresie grzewczym...

Prześwit właśnie tam, gdzie zakładka. Przyjrzałam się i faktycznie trudno wytłumaczyć, jak to możliwe...
Poniżej zdjęcie zrobione wieczorem, obrazujące, jak światło latarki przy zamkniętym oknie przechodzi w/w szparą z zewnątrz do wewnątrz ( sorry, za jakość zdjęcia)

http://images34.fotosik.pl/150/66a72f77aac44d6b.jpg (www.fotosik.pl)

W dzień wygląda to tak, że szpara nie jest równej szerokości u dołu i góry - wąska u dołu i góry, szeroka pośrodku okna ( tam, gdzie szpara). Jakby całe okno było wypaczone, mimo, że sprawdzane poziomicą po stronie zewnętrznej i wewnętrznej wydaje się ok.

http://images25.fotosik.pl/161/bcc45c8dca45a1a0.jpg (www.fotosik.pl)

Revalidon mówił o rogach ramy...ale u mnie sprawa dotyczy głównie środka...

Senser
20-02-2008, 16:21
Czy to są nieotwierane fixy ??

kubaimycha
20-02-2008, 16:23
Czy to są nieotwierane fixy ??

To są HS-y o szer. ok 350 cm, gdzie połowa to część przesuwana, a druga jest fixem. I problem jest m.in. na połączeniu obu w/w części...

revalidon
20-02-2008, 17:08
No faktycznie, widac gołym okiem jaka jest szpara... Jeśli od wenątrz i zewnątrz ramy trzymaja pion i nie ma efektu kołyski, to chyba wypaczonny jest fix, tylko część wewnętrzna, w ten sposó, że rogi odgieły sie do wnętrza...
U mnie serwisant twierdził /widocznie jest to częsta sytuacja/, że dają jakąś podkładkę, którą z czasem po ustabilizowaniu się ramy sciągają...
Osobiscie to teraz żałuje że zdecydowałem się na HS'a, wiadomo, ze zależało na niskim progu przy tarasie, ale biorąc pod uwage cenę to naprawde nie warto...
Aha...nie mam problemu z szybami,a le te są u mnie z Glaspolu...

kubaimycha
20-02-2008, 21:43
No faktycznie, widac gołym okiem jaka jest szpara... Jeśli od wenątrz i zewnątrz ramy trzymaja pion i nie ma efektu kołyski, to chyba wypaczonny jest fix, tylko część wewnętrzna, w ten sposó, że rogi odgieły sie do wnętrza...
U mnie serwisant twierdził /widocznie jest to częsta sytuacja/, że dają jakąś podkładkę, którą z czasem po ustabilizowaniu się ramy sciągają...
Osobiscie to teraz żałuje że zdecydowałem się na HS'a, wiadomo, ze zależało na niskim progu przy tarasie, ale biorąc pod uwage cenę to naprawde nie warto...
Aha...nie mam problemu z szybami,a le te są u mnie z Glaspolu...

Nie podobała mi się ta kołyska, tylko nie wiedziałam, jak to racjonalnie wytłumaczyć, skoro piony są po obu stronach.
Wciąż podobają mi sie te HS-y, ale gdybym wiedziała...kto wie...
Teraz przysłowiowa musztarda...Ale nie dam za wygraną...

Sorry, za optymistyczne wypowiedzi o HS-ach jakiś czas temu, gdy pytałeś, jak się sprawują. Chyba za dużo na początku zafascynowania, a za mało wnikliwej obserwacji...Do tego potrzeba było trochę zimowej pogody...
Pozdrawiam
Renata

Kasia_de
21-02-2008, 08:43
ja na oknach się nie znam, więc napiszę o ISO, bo to moja działka ;-)

Firma posiadająca certyfikat ISo np ISO 9001 na zarządzanie jakością, deklaruje pewną powtarzalność jakości tzn. że np każdy klient jest obsługiwany w tym samym standardzie (niekoniecznie wysokim w rozumieniu klienta :lol: ) oraz dążenie do doskonałości (w praktyce czczy banał - jednostka auditująca która za wydanie certyfikatu dostaje kasę :) za działania doskonalące uzaje np montaż klimy a gabinecie prezesa :lol: ).

Co do księgi jakości - sa różne szkoły tworzenia księgi, czasem to dokument który ma 5 stron i niewiele z niego wynika.

Ale firma powinna mieć obowiązkowo (niekoniecznie w księdze jakości) procedurę pt Postępowanie z wyrobem niezgodnym, gdzie określa jaki wyrób jest niezgodny (na pewno dotyczy to kontroli jakości w fazie produkcji ale powinno przewidywac również reklamacje ze strony klienta). W tej procedurze powinno być napisane (a jeśli nie w tej to innej dotyczącej reklamacji) jaki jest sposób rozpatrywania reklamacji.

Nie mniej jednak jak rozumiem, żadna formalna reklamacja nie została złożona. W takim wypadku firma wcale nie musi tak naprawdę reagować na wasze skargi.

Proponuje pójść drogą oficjalną - albo reklamacja na piśmie albo pismo o tym że wyrób jest niezgodny z umową.

Sprzedaż konsumencka znajduje prawną regulacje w ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1176) - tam jest wszystko opisane. Jeśli sprzedany konsumentowi towar jest niezgodny z umową (jest złej jakości, nie posiada właściwości jakie mieć powinien lub o jakich zapewniała reklama) - może on żądać od sprzedawcy: nieodpłatnej naprawy lub wymiany na nowy (ewentualnie obniżenia ceny).

Jeśli pójdziecie w kierunku niezgodności z umową, to producent ma 14 dni na odpowiedź. Jeśli jej nie udzieli to tak jakby uznał zasadność roszczeń i po sprawie ;-) ale musicie się nastawić że i tak może się skończyć w sądzie.

Jeśli złożycie reklamację i nie zostanie ona rozpatrzona zgodnie z tym, co przewiduje ich system zarządzania jakością (ISO) (procedury o wyrobie niezgodnym lub/i reklamacjach), mozecie się poskarżyć jednostce, która certyfikat wydała. W praktyce odebranie certyfikatu się nie zdarza lub bardzo rzadko... ewentualnie może się okazać że jednostka zarządzi dodatkowy audit co może być dla producenta dość kosztowne.

kubaimycha
21-02-2008, 10:30
Dzięki Kasia_de
Teraz już wiem, że powinnam wszystkie swoje zarzuty składać na piśmie...Zakładałam, że chodzi o zwykłą regulację i firma rzetelnie załatwi tę kwestię...Niestety, rzetelność nijak się ma do deklaracji, tych z ISO włącznie...
No i okazało się, jak widać, że problem nie tkwi tylko w regulacji...
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wypowiedzi...
C.d.n...zakładam, że niestety...
Renata

revalidon
21-02-2008, 11:07
a tak z innej beczki, to łądny gresik polerowany... :wink: co to za producent, kolor i wymiar...? a kostka na zewnątrz to 6/8..? szara czy szaro-ruda..? pytam bo ładnie sie komponuje, a szara według mnie za bardzo wpada w odcień niebieski...

kubaimycha
21-02-2008, 12:47
a tak z innej beczki, to łądny gresik polerowany... :wink: co to za producent, kolor i wymiar...? a kostka na zewnątrz to 6/8..? szara czy szaro-ruda..? pytam bo ładnie sie komponuje, a szara według mnie za bardzo wpada w odcień niebieski...

Producenta nie pamiętam, kupowany zanim jeszcze stanął stan surowy...Wymiar 50x50 cm, kolor...beż nakrapiany jaśniejszym odcieniem.
Kostka szaro-ruda mała, czyli 6/8 cm...też nie chciałam szarej, z tego samego powodu co Ty...

stary
21-02-2008, 23:49
......I tak na okrągło...po moim kolejnym telefonie, że parują okna, jeden z panów T. przypomina mi, że nie uregulowałam w całości płatności za montaż. Wtedy już nie wytrzymałam, mówiąc, że zapłaciłam za okna, które nie spełniają wymogów zawartych w umowie, a za montaż ( zostało do dopłaty ok 5 tys.) dopłacę dopiero, kiedy będzie on wykonany prawidłowo...
Od czasu, kiedy tak postawiłam sprawę, nie czekam na serwisanta kilka dni, tylko kilkanaście, po kilkakrotnym przypominaniu...Zgroza.
W miedzy czasie próbują winą za zaparowane "koła" obarczyć Tradex, jako wykonawcę szyb...
Sytuacja mnie przerosła, kiedy po moim telefonie, że mam piasek granitowy wwiany do domu, pan T. na moje pytanie, co z tym "fantem" zrobić...każe mi go usunąć :o , tak po prostu...Nawet nie pofatygował się zobaczyć, skąd taka sytuacja...
Od tego czasu, minęło kilka tygodni i nic...Z premedytacją piach dalej jest, gdzie był ...do dziś.

Zresztą "wpadek" było kilka wcześniej typu źle zamocowane klamki, klamki inne niż w umowie, zamontowanie okien w wykuszu każde na innym poziomie...
Nie wszystkie dało się usunąć. Ale zawsze sobie powtarzam "nikt nie jest doskonały"...

Teraz jednak mam dosyć. Chyba całe szczęście, że przy montażu ostatnich sztuk okien mnie nie było i w związku z tym nie została dopłacona w/w suma...Inaczej w ogóle firma miałaby mnie w dalekim poważaniu...

Być może mój post powinien być przeniesiony do działu o wykonawcach...

Jak myślicie powinnam jeszcze wierzyć firmie, że prawidłowo wykona to, co w umowie ? Jak to sprawdzić, nim się rozliczę ostatecznie ? A może po wykonaniu usługi wziąć do ekspertyzy jakiegoś speca od okien ?
I w końcu ...może badanie kamerą termowizyjną, od której wziął się mój post ?
Z powodu braku czasu rzadko udzielam sie ostatnio na forum, nie mam czasu czytać ani wyszukiwać wszystkich wątków dotyczących okien.
Jednakże nie mozna było przeoczyć zauroczenia, achów i ochów kubyimychy nad oknami, drzwiami wejściowymi a zwłaszcza HS-ami- montowanymi chyba pod koniec lata czy wczesną jesienią- w większości wątków dotyczących stolarki okiennej widać było wszechobecny entuzjazm. Należało więc przypuszczać, że wszystko było cacy na najwyższym poziomie. Wątek o parujących HS-ach pojawił się miesiąc temu chyba, 3-4 miesiące po montażu :roll:
Wytłumacz zatem Inwestorko co stało na przeszkodzie aby dopłacić "część" do montażu, czyli brakujące 5 patyków zaraz po jego zakończeniu????? :roll:
Piszesz, że nie dopłaciłaś tylko dlatego, że nie byłaś obecna przy montazu ostatnich okien- tych krzywo zamontowanych i innych klamek. Dlaczego wiec dopiero teraz to się ujawnia?????? Czy była składana jakaś reklamacja od ręki, aby te okna poprawić przed wykończeniówką i wprowadzeniem??? Dziwisz się zatem , że ktoś z firmy na składaną reklamację wspomniał o braku całkowitej zapłaty i przeciąga wysłanie serwisanta ????? :-?
p.s. A okna oczywiście wymagają regulacji !!!!!

revalidon
22-02-2008, 07:24
W HS'ach nie ma co regulować... patrząc na te szpary to okna nadają się ewidentnie do wymiany. Jedyny problem to to, że wnętrza są juz wykończone... To nie wina inwestora, że wady ujawniły sie dopiero w okresie zimowym... I tak inwestor ma szczeście, że udało mu sie nie zapłacić całości... Z firmami od stolarki jest często tak, że montują cały dzień a na wieczór chcą już całość zapłaty, nie ma możliwości nawet przyjrzenia się zamontowanym oknom przy świetle dziennym...

W normalnym biznesie przy tego typu umowach często stosuje się gwarancje dobrego wykonania okresu gwaramcyjnego... Zazwyczaj jest to gwarancja bankowa lub kwota zatrzymana na czas obowiązywania gwarancji... Niestety zwykłu klient nie ma takiej siły aby sobie coś takiego zastrzec w umowie, dlatego całe szczęście, że inwestorowi udało sie nie zapłacić tych 5 tys....
Przynajmniej bedzie miał tańsze okna conajmniej o tę kwotę...

kubaimycha
22-02-2008, 08:08
......I tak na okrągło...po moim kolejnym telefonie, że parują okna, jeden z panów T. przypomina mi, że nie uregulowałam w całości płatności za montaż. Wtedy już nie wytrzymałam, mówiąc, że zapłaciłam za okna, które nie spełniają wymogów zawartych w umowie, a za montaż ( zostało do dopłaty ok 5 tys.) dopłacę dopiero, kiedy będzie on wykonany prawidłowo...
Od czasu, kiedy tak postawiłam sprawę, nie czekam na serwisanta kilka dni, tylko kilkanaście, po kilkakrotnym przypominaniu...Zgroza.
W miedzy czasie próbują winą za zaparowane "koła" obarczyć Tradex, jako wykonawcę szyb...
Sytuacja mnie przerosła, kiedy po moim telefonie, że mam piasek granitowy wwiany do domu, pan T. na moje pytanie, co z tym "fantem" zrobić...każe mi go usunąć :o , tak po prostu...Nawet nie pofatygował się zobaczyć, skąd taka sytuacja...
Od tego czasu, minęło kilka tygodni i nic...Z premedytacją piach dalej jest, gdzie był ...do dziś.

Zresztą "wpadek" było kilka wcześniej typu źle zamocowane klamki, klamki inne niż w umowie, zamontowanie okien w wykuszu każde na innym poziomie...
Nie wszystkie dało się usunąć. Ale zawsze sobie powtarzam "nikt nie jest doskonały"...

Teraz jednak mam dosyć. Chyba całe szczęście, że przy montażu ostatnich sztuk okien mnie nie było i w związku z tym nie została dopłacona w/w suma...Inaczej w ogóle firma miałaby mnie w dalekim poważaniu...

Być może mój post powinien być przeniesiony do działu o wykonawcach...

Jak myślicie powinnam jeszcze wierzyć firmie, że prawidłowo wykona to, co w umowie ? Jak to sprawdzić, nim się rozliczę ostatecznie ? A może po wykonaniu usługi wziąć do ekspertyzy jakiegoś speca od okien ?
I w końcu ...może badanie kamerą termowizyjną, od której wziął się mój post ?
Z powodu braku czasu rzadko udzielam sie ostatnio na forum, nie mam czasu czytać ani wyszukiwać wszystkich wątków dotyczących okien.
Jednakże nie mozna było przeoczyć zauroczenia, achów i ochów kubyimychy nad oknami, drzwiami wejściowymi a zwłaszcza HS-ami- montowanymi chyba pod koniec lata czy wczesną jesienią- w większości wątków dotyczących stolarki okiennej widać było wszechobecny entuzjazm. Należało więc przypuszczać, że wszystko było cacy na najwyższym poziomie. Wątek o parujących HS-ach pojawił się miesiąc temu chyba, 3-4 miesiące po montażu :roll:
Wytłumacz zatem Inwestorko co stało na przeszkodzie aby dopłacić "część" do montażu, czyli brakujące 5 patyków zaraz po jego zakończeniu????? :roll:
Piszesz, że nie dopłaciłaś tylko dlatego, że nie byłaś obecna przy montazu ostatnich okien- tych krzywo zamontowanych i innych klamek. Dlaczego wiec dopiero teraz to się ujawnia?????? Czy była składana jakaś reklamacja od ręki, aby te okna poprawić przed wykończeniówką i wprowadzeniem??? Dziwisz się zatem , że ktoś z firmy na składaną reklamację wspomniał o braku całkowitej zapłaty i przeciąga wysłanie serwisanta ????? :-?
p.s. A okna oczywiście wymagają regulacji !!!!!

Kwota nie dopłacona do montażu stanowi nieco ponad 5% całej wartości stolarki zamontowanej w moim domu przez w/w firmę. Długo nie miałam dużych zastrzeżeń, czym zresztą wprowadziłam jednego Forumowicza ( sorry, revalidon :-?) w błąd.
Ostateczne rozliczenie z firmą miało się odbyć po zakończeniu i odebraniu montażu ,a z tym były wciąż, na tamtym etapie problemy...Dodam, że niektóre drobne, niektórych już nie dało się usunąć bez niszczenia np. parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Wtedy jeszcze nie mieszkaliśmy, więc głównych problemów z nieszczelnością jeszcze nie zauważyłam.
Firma zresztą nie ponaglała mnie o zapłatę. Obie strony chyba miały przeświadczenie, że nie wszystko zostało naprawione, zamontowane.
Kłopoty zaczęły się, kiedy zamieszkaliśmy i moje zastrzeżenia były już innego kalibru.
Reklamacje były składane przez mnie słownie, wydawało mi się, że nie ma potrzeby wysyłania ich na piśmie, kiedy mieszkam tak blisko firmy.
Dopiero w momencie, kiedy kolejna regulacja nie przynosiła nic nowego, a pewnego dnia rano okazało się, że mam piach zza okna w domu, zadzwoniłam do firmy T. lekko zdenerwowana i zaczęłam się domagać, żeby coś w końcu zrobić z oknami, które nie nadają się do użytkowania...w tym momencie pan T. przypomniał mi o niedopłacie do montażu...Kwota niedopłacona nie stanowi równoważności nawet jednego mojego problematycznego HS-u...A przypomnę, że kilka wad innych okien juz nie da sie poprawić bez dewastacji...
Po ostatnich rozmowach i moim jawnym niezadowoleniu firma jakby nie domaga się natychmiastowej dopłaty ...
W dalszy ciągu nie dopłaciłam (dopłacam za to do ogrzewania pomieszczeń, po których hula wiatr z piachem zza okna !). Zdaję sobie sprawę, że w końcu dopłacić będę musiała, a wtedy, jeśli producent nie uzna mojej reklamacji, sytuacja oprze się o sąd...

kubaimycha
22-02-2008, 08:17
W HS'ach nie ma co regulować... patrząc na te szpary to okna nadają się ewidentnie do wymiany. Jedyny problem to to, że wnętrza są juz wykończone... To nie wina inwestora, że wady ujawniły sie dopiero w okresie zimowym... I tak inwestor ma szczeście, że udało mu sie nie zapłacić całości... Z firmami od stolarki jest często tak, że montują cały dzień a na wieczór chcą już całość zapłaty, nie ma możliwości nawet przyjrzenia się zamontowanym oknom przy świetle dziennym...

W normalnym biznesie przy tego typu umowach często stosuje się gwarancje dobrego wykonania okresu gwaramcyjnego... Zazwyczaj jest to gwarancja bankowa lub kwota zatrzymana na czas obowiązywania gwarancji... Niestety zwykłu klient nie ma takiej siły aby sobie coś takiego zastrzec w umowie, dlatego całe szczęście, że inwestorowi udało sie nie zapłacić tych 5 tys....
Przynajmniej bedzie miał tańsze okna conajmniej o tę kwotę...

Dzięki za zrozumienie...
Zwykle właśnie tak bywa z montażem...jeszcze nie pozbierali narzędzi, a już mam podpisać protokół zakończenia montażu...
Zresztą, gdyby nie zima pewnie żyłabym z błogą nieświadomością, że mam super okna do kolejnego sezonu...
Nie dopłaciłam do montażu...Ale za to dopłacam do ogrzewania, a wkrótce, jak sytuacja będzie się przedłużać do leków uspokajających :-?

revalidon
22-02-2008, 09:50
Skoro do tej pory nie było protokołu odbioru od razu wysłałbym teraz do firmy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru listę wszelkich usterek z końcowym stwierdzeniem, że w związku z powyższym zapłata należnych 5 tys. sie nie należy, oraz że dodatkowo domagać się będziesz odszkodowania w kwocie przekraczającej te 5 tys. zł.

Na koniec możesz dodać żadanie wystawienia faktury korygującej oraz wyznaczyć termin na usunięcie usterek oczywiscie tylko tych, które da się usunąć.

kubaimycha
22-02-2008, 21:53
Zaprosiłam znawcę tematu, czyli osobę sprzedającą i montującą okna...Moje zarzuty wg niego są jak najbardziej uzasadnione...
Oprócz tego stwierdził, czego wcześniej nie zauważyłam, że jeden z HS-ów nie jest wykonany z drewna klejonego warstwowo, jak mam w umowie, tylko na tzw. mikrowczepy...Innymi słowy zamiast zapłaconego droższego okna klasy S, dostałam tańsze klasy E...Nie wiem, jak mogłam tego nie zauważyć, bo u mnie okna są malowane na kolor afromozja, na tyle jasny, że widać słoje i w/w wczepy...Tyle się działo...
...to tak na marginesie, jakby mi jeszcze było mało kłopotów z wymarzonymi HS-ami
...co nas nie zabije, to nas wzmocni...

jajmar
22-02-2008, 22:06
Oprócz tego stwierdził, czego wcześniej nie zauważyłam, że jeden z HS-ów nie jest wykonany z drewna klejonego warstwowo, jak mam w umowie, tylko na tzw. mikrowczepy..

Nie no, Twoje zachwyty nad oknami sam tu czytałem, tzn co tak cieszyło ? Ramka i szkło, i że kalmka jest? Co 3 post dopisujesz teraz że cos było i jest nie tak, wady, zły montaż nawet materiał inny niż zamówiłas. Jakim cudem okna były ok?

kubaimycha
22-02-2008, 22:16
Oprócz tego stwierdził, czego wcześniej nie zauważyłam, że jeden z HS-ów nie jest wykonany z drewna klejonego warstwowo, jak mam w umowie, tylko na tzw. mikrowczepy..

Nie no, Twoje zachwyty nad oknami sam tu czytałem, tzn co tak cieszyło ? Ramka i szkło, i że kalmka jest? Co 3 post dopisujesz teraz że cos było i jest nie tak, wady, zły montaż nawet materiał inny niż zamówiłas. Jakim cudem okna były ok?

Okien mam u siebie całkiem sporo, jak na dom dla 1 rodziny...Budowanie zaczęliśmy w lutym i tego samego roku się wprowadziliśmy, co w praktyce oznacz maraton i niestety czasem brak czasu na wszystko...
Pisałam już wcześniej, że moje początkowe zachwyty wynikały z entuzjazmu ( nie cieszyłeś się z każdej nowej rzeczy, stawiając dom ?) i mało w nich było krytycznego spojrzenia...Bije się w pierś, że w kilku kwestiach po prostu się pomyliłam. Ty zawsze nieomylny ? A może mam odwagę przyznać się do błędu i krótkowzroczności w kwestii np. okien ? Nie na wszystkim się znam, jak każdy z nas, ale to nie oznacza, że można mnie nabijać w przysłowiową butelkę.
Sorry, ale jeśli wkurza Cię czytanie o kolejnych niedoróbkach firmy, o której w całym tym wątku mowa to może daruj sobie. Forum jest m.in. po to, żeby czegoś się nauczyć, czasem na błędach innych...Ale Ty z tych wszystkowiedzących, jak widzę...
Pozdrawiam

jajmar
22-02-2008, 22:24
Ty zawsze nieomylny ? A może mam odwagę przyznać się do błędu i krótkowzroczności w kwestii np. okien ? Nie na wszystkim się znam, jak każdy z nas, ale to nie oznacza, że można mnie nabijać w przysłowiową butelkę.
Sorry, ale jeśli wkurza Cię czytanie o kolejnych niedoróbkach firmy, o której w całym tym wątku mowa to może daruj sobie. Forum jest m.in. po to, żeby czegoś się nauczyć, czasem na błędach innych...Ale Ty z tych wszystkowiedzących, jak widzę...


Nigdy nie pisałem że jestem niomylny czy wszystko wiedzący, pytam poprostu jak można sie cieszyć skoro jest jak sie okazuje tyle niedoróbek. Sam miałem różne problemy akurat z drzwiemi wejściowymi gdzie zamiast litego drewna miałem elementy z mikrowczepami i wiadać to było. Poza tym nie pisałem ochów i achów tylko ścigałem dostawce az wszystko było zgodne z umową.

kubaimycha
22-02-2008, 22:30
Ty zawsze nieomylny ? A może mam odwagę przyznać się do błędu i krótkowzroczności w kwestii np. okien ? Nie na wszystkim się znam, jak każdy z nas, ale to nie oznacza, że można mnie nabijać w przysłowiową butelkę.
Sorry, ale jeśli wkurza Cię czytanie o kolejnych niedoróbkach firmy, o której w całym tym wątku mowa to może daruj sobie. Forum jest m.in. po to, żeby czegoś się nauczyć, czasem na błędach innych...Ale Ty z tych wszystkowiedzących, jak widzę...


Nigdy nie pisałem że jestem niomylny czy wszystko wiedzący, pytam poprostu jak można sie cieszyć skoro jest jak sie okazuje tyle niedoróbek. Sam miałem różne problemy akurat z drzwiemi wejściowymi gdzie zamiast litego drewna miałem elementy z mikrowczepami i wiadać to było. Poza tym nie pisałem ochów i achów tylko ścigałem dostawce az wszystko było zgodne z umową.

Sorry, uniosłam się :-?
Moje ochy i achy były zachwytem głównie estetycznym, bo HS-y jak dla mnie są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie...Muszę przyznać, że pod względem estetycznym właśnie nie można wiele zarzucić firmie Tomstol i jej wyrobom...
Dopiero po wprowadzeniu się ...kubeł zimnej wody...Gdyby nie była to zima, pewnie dalej żyłabym w błogiej niewiedzy...
Inne "skuchy" dotyczące pozostałych okien, byłam w tamtym czasie skłonna wybaczyć firmie...

coulignon
23-02-2008, 07:34
Skoro do tej pory nie było protokołu odbioru od razu wysłałbym teraz do firmy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru listę wszelkich usterek z końcowym stwierdzeniem, że w związku z powyższym zapłata należnych 5 tys. sie nie należy, oraz że dodatkowo domagać się będziesz odszkodowania w kwocie przekraczającej te 5 tys. zł.

Na koniec możesz dodać żadanie wystawienia faktury korygującej oraz wyznaczyć termin na usunięcie usterek oczywiscie tylko tych, które da się usunąć.

nie tak! Nie można sobie ustalić ot tak że zapłata nie należy się!

Oczywiście kwoty tej nie nalezy płacić ale na reklamacji wysłanej listem poleconym lub dostarczonej osbiście z pieczatką firmy na kopi z adnotacja "odebrałem , data, podpis" (szybszy sposób jeśli mieszkasz 10km od nich) należy na końcu napisać formułkę: "niezpłacona kwota 5000 zł stanowić będzie zabezpieczenie moich ewentualnych, przyszłych roszczeń wynikających ze złożonej reklamacji. Kwota ta zostanie niezwłocznie wpłacona na konto wykonawcy po usunięciu wad produktu i odbiorze technicznym"

Kwestią osobną pozostaje jak zrobić test szczelności okna. Wentylator i świeca dymna? nie wiem. Potzrebny jest sposób który BEZSPORNIE i OBIEKTYWNIE stwierdzi że okno jest spełnia parametry zadeklarowane przez producenta które sa zgodne z PN.
Bardzo dobrym sposbem będzie atak od strony ISO. Myślę że sama prośba o pokazanioe księgi jakości ze wskazaniem procedur reklamacyjnych (postepowania z towarem niezgodnym) oraz prośba o wskazanie jednostki (firmy) która ich certyfikowała, wprowadzi ich w lekki stan psychozy.

markoto
11-03-2008, 11:03
Dopiero teraz znalazlam ten watek juz po tym jak sie zapytalam Ciebie o te cudne okna :(

Tez chce miec HS i zaczynam sie ich bac :(

hanejek
08-07-2008, 12:57
Tomstol stracił właśnie kolejnego klienta. A już prawie u nich zamówiłem okna do dwurodzinnego domu.

jareko
23-10-2008, 20:18
czy od mojej wizyty coś się zmieniło?
Wymienili wykrzywione elementy?

jareko
13-11-2008, 19:52
...Inne "skuchy" dotyczące pozostałych okien, byłam w tamtym czasie skłonna wybaczyć firmie...a jakie to były skuchy?

kubaimycha
15-11-2008, 15:45
Od niemal roku "walczę" z HS-ami z firmy Tomstol z Milanówka. Przypomnę, że mam ich 3 sztuki i wszystkie 3 są do wymiany, o czym w końcu zostałam poinformowana w wakacje. Tymczasem mamy połowę listopada i okna wciąż są "na etapie końcowym produkcji" , "udoskonalono technologię", jak zostałam niedawno po raz kolejny poinformowana...Miały być montowane w tygodniu, który właśnie się kończy ( dziś jest sobota)...Możecie sobie wyobrazić, co mnie czeka, kiedy panowie z w/w firmy powyrywają mi z muru 3 okna o szerokości przekraczającej 3m każde w pogodę, jaką widać za oknem ??!! Już jestem wkurzona, kiedy pomyślę o :
-zimnie i w jakim czasie, mając pompę ciepła i tylko podłogówkę, zdołam znowu nagrzać w domu do temperatury, w której da się normalnie egzystować...
-bałaganie, ponieważ okna będą wymieniane w całości, więc trzeba je wyjąć z otworów w murze
-ponownym obsadzaniu okien, gipsowaniu i malowaniu ... Swoja drogą ciekawa jestem, kto to będzie wykonywał...
Dodam, że dom jest zamieszkany...W tym dwoje dzieci...

...pełna ignorancja ze strony firmy...Właściwie powinnam chyba zmienić tytuł wątku na " moje perypetie z ..." , żeby ostrzec wszystkich, którzy będą brać pod uwagę zakup okien z w/w firmy...

kubaimycha
15-11-2008, 15:52
czy od mojej wizyty coś się zmieniło?
Wymienili wykrzywione elementy?
Dzięki, jareko, za wizyty i pomoc...
...wciąż jestem zbywana "jesteśmy w końcowej fazie produkcji", podczas gdy jeden z pracowników firmy nieoficjalnie poinformował mnie, że produkcja moich okien nawet nie została rozpoczęta...Było to 3 tyg. temu...W ubiegłym tygodniu jeden z braci T. zadzwonił z informacją, że w tym tygodniu okna będą montowane...Tylko , że dziś już sobota...Szkoda słów :evil:
...a tymczasem patrzę, jak firanka w sypialni błogo faluje w rytm wiatru zza okna... :evil:

sylvia1
15-11-2008, 19:45
Bardzo wam współczuję
i trzymam kciuki
że też wy tego jeszcze do sądu nie podaliście

woland1980
16-11-2008, 14:50
przeczytałem cały wątek i dużo mnie nauczył na przyszłość....
współczuję utraty nerwów i zaufania do HSów... ja jeszcze ciut nadzieii mam i nadal o nich myślę....

jareko
16-11-2008, 17:42
czy od mojej wizyty coś się zmieniło?
Wymienili wykrzywione elementy?
Dzięki, jareko, za wizyty i pomoc...
...wciąż jestem zbywana "jesteśmy w końcowej fazie produkcji", podczas gdy jeden z pracowników firmy nieoficjalnie poinformował mnie, że produkcja moich okien nawet nie została rozpoczęta......
Wiec do wymiany całość ? :) Współczuję bur...lu w chałupie - a tak ładnie macie ja wykończoną

kubaimycha
26-11-2008, 22:04
Ubiegły tydzień- wizyta montera z firmy Tomstol z propozycją ustalenia terminu wymiany HS-ów. Z powodu dość silnego wiatru, wymiana zaplanowana na kolejny tydzień we wtorek, czyli wczoraj...

Wtorek..."grzecznie" czekam do godzin południowych, po czym wykonuję telefon do jednego z właścicieli firmy...No cóż...odpowiedź mnie zaskakuje "nic mi nie wiadomo o dzisiejszej wymianie, proszę zadzwonić do " drugiego ze współwłaścicieli...

Po południu wizyta męża w firmie Tomstol...I tłumaczenia, jakoby monter wcale się za mną na wtorek nie umawiał... :o Pozostawię bez komentarza...

A tymczasem, mimo, że za oknem względnie spokojnie, firanki tańczą w sypialni...Klikając na poszczególne zdjęcia cieszcie się, że nie jesteście w takiej sytuacji ...

http://images42.fotosik.pl/34/14d5bc750de4bfa5m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=14d5bc750de4bfa5)

http://images38.fotosik.pl/34/f78f5f87bf819089m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f78f5f87bf819089)

Nawet położenie ręcznika nie na wiele się zdało...

http://images40.fotosik.pl/34/eb4d29a2f8977c6fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=eb4d29a2f8977c6f)

Zainteresowanych zapraszam na priva...

jareko
23-12-2008, 20:36
i co się zmieniło w temacie naprawy wiejących okien?

kubaimycha
10-01-2009, 15:29
i co się zmieniło w temacie naprawy wiejących okien?

Po wieeeelu ponagleniach, telefonach itd. w końcu nastąpił "magiczny" dzień...
Panowie przyjechali i zaczęli od demolki...Przypominam, że mamy początek grudnia, zimno, ale jeszcze bez śniegu...

http://images49.fotosik.pl/47/1d13d996c6723d47.jpg (www.fotosik.pl)

Wracam po południu do domu...nowe okna są zamontowane, tyle tylko, że z okien bezprogowych , jakimi są HS-y z założenia mam okna z kilkucentymetrowym progiem ! :evil:

Kolejny dzień panowie zaczynają więc znowu od demontażu :evil: i ponownego montażu

http://images39.fotosik.pl/47/7c1ab300518675bd.jpg (www.fotosik.pl)

Mija więc drugi dzień, kiedy mam w domu temperaturę w domu niemal, jak na zewnątrz, czyli niewiele ponad 0 st.C...

Trzeci dzień totalnej demolki upływa nad obrabianiem okien i wszechobecnego kurzu...

"Nic to" myślę sobie, "byle tylko było ok"...

Efekt bezpośrednio po w/w trzydniówce :
- w domu bałagan i kurz nie do opisania
- pęknięta płytka podłogowa ( do dziś nie wymieniona )
- zimno ( nagrzanie do 19 st.C przy naszej pompie ciepła zajmuje nam kilka dni z paleniem non stop w kominku )
- konieczność malowania całych ścian, przynajmniej tych, na których są okna

Na zewnątrz do dziś stan, jak na zdjęciach poniżej

http://images47.fotosik.pl/47/4072dd8f72c6d2b0.jpg (www.fotosik.pl)
http://images43.fotosik.pl/47/dc2beec0137fb0e2.jpg (www.fotosik.pl)

No więc przeżyłam na 2 tyg. przed Świętami cały ten koszmar i ?
Na 3 wymienione sztuki wszystkie 3 wieją w dalszym ciągu
- dwa z nich wieją między murem a óścieżnicą
- trzecie wieje dokładnie w miejscu, w których wiało w poprzedniku, tylko ...bardziej
:evil:

Od tamtego czasu minęło kilka ładnych tygodni i mrozy po -20 st.C,w czasie, których trzeba było znowu układać koce przy oknach, żeby przynajmniej dołem nie wiało, osadzony lód od strony pokoju, a firma...nabrała wody w usta...
Żeby opisać, co czuję, musiałabym wyrażać się niecenzuralnie...

Zresztą...półtora roku zmagań z oknami, które miały być "luksusowe" i firmą z ISO mówią za siebie...

jareko
10-01-2009, 15:37
RAAAAAAANY ! ! !
Współczuję - bo cóż innego mogę powiedzieć

pablitoo
10-01-2009, 15:44
Czytam , czytam i przeczytałem wątek do końca - szczere wyrazy współczucia - po prostu tragedia ...

jareko
10-01-2009, 15:51
a ilu jeszcze w kraju jest tych co mając HS a nie wiedząc o istnieniu Forum walczą z podobnymi problemami
Wiem kubaimycha że chcieliście koniecznie HS - mimo wszystko szkoda, że nikt Wam tego nie wyperswadował.
Nie ważne to już w tej chwili - ważne ze okna maja być lepsze od tych zdemontowanych a nie gorsze - siły i wytrwania w walce o swoje życzę

A swoja droga chyba będziemy mieli kolejnego producenta który w końcu zrozumiał co to jest HS i... zaprzestanie jego produkcji.

revalidon
10-01-2009, 16:10
a ilu jeszcze w kraju jest tych co mając HS a nie wiedząc o istnieniu Forum walczą z podobnymi problemami
Wiem kubaimycha że chcieliście koniecznie HS - mimo wszystko szkoda, że nikt Wam tego nie wyperswadował.
Nie ważne to już w tej chwili - ważne ze okna maja być lepsze od tych zdemontowanych a nie gorsze - siły i wytrwania w walce o swoje życzę

A swoja droga chyba będziemy mieli kolejnego producenta który w końcu zrozumiał co to jest HS i... zaprzestanie jego produkcji.

Mimo, że uważam Twoje posty za merytoryczne i wartościowe, to jednak nie rozumiem Twojego kompleksu dotyczącego HS'ów... Wtym przypadku uwazam, że wina lezy po stronie producenta, proszę o sprostowanie jesli się mylę, dlatego potepianie w czambuł tego rodzaju konstrukcji okna uwazam za gruba przesadę... HS'y maja swoje wady, ale mają tez i zalety i zawsze znajdzie sa na nie chetni... Jest popyt, jest więc i podaż, sęk w tym, żeby nie brali się za to tacy producenci jak Tomstol...

kubaimycha
10-01-2009, 16:16
a ilu jeszcze w kraju jest tych co mając HS a nie wiedząc o istnieniu Forum walczą z podobnymi problemami
Wiem kubaimycha że chcieliście koniecznie HS - mimo wszystko szkoda, że nikt Wam tego nie wyperswadował.
Nie ważne to już w tej chwili - ważne ze okna maja być lepsze od tych zdemontowanych a nie gorsze - siły i wytrwania w walce o swoje życzę

A swoja droga chyba będziemy mieli kolejnego producenta który w końcu zrozumiał co to jest HS i... zaprzestanie jego produkcji.

Ja mam "męskie geny" :roll: , jak mówi mój mąż, więc tak łatwo się nie poddam...

Pan Tomczyk, twierdzi że HS-y są wciąż udoskonalane ( mamy teraz ponoć okna z nowszymi "czymś - tam" , co "powinno wyeliminować poprzednie problemy" :roll: )...Sam ma HS-a i nawet zapraszał do siebie, żeby je obejrzeć, kiedy zarzuciłam, że doświadczenie firmy Tomstol w produkcji tych okien jest najwyraźniej zerowe, skoro na 3 sztuki ( teraz to już 6 ! ) żadne nie nadaje się do użytkowania...Oczywiście na oglądanie okna pana T. nie pojechałam, bo mnie interesują moje okna...

Jakby jeszcze tego było mało w czasie tych kilku dni mrozów okazało się, że w jednym z okien nie ma już chyba żadnego gazu, bo między szybami jest zwyczajnie kurz ! :evil:

Wieją również wszystkie okna dwuskrzydłowe, które nie mają słupka. Odpowiedź otrzymałam podobną, jak kiedyś tzn. że to infiltracja i tak ma być. Lód na parapecie chyba też jest niezbędny ?!
Na razie w/w okna zostały po prostu oklejone...
Ręce opadają...

kubaimycha
10-01-2009, 16:20
a ilu jeszcze w kraju jest tych co mając HS a nie wiedząc o istnieniu Forum walczą z podobnymi problemami
Wiem kubaimycha że chcieliście koniecznie HS - mimo wszystko szkoda, że nikt Wam tego nie wyperswadował.
Nie ważne to już w tej chwili - ważne ze okna maja być lepsze od tych zdemontowanych a nie gorsze - siły i wytrwania w walce o swoje życzę

A swoja droga chyba będziemy mieli kolejnego producenta który w końcu zrozumiał co to jest HS i... zaprzestanie jego produkcji.

Mimo, że uważam Twoje posty za merytoryczne i wartościowe, to jednak nie rozumiem Twojego kompleksu dotyczącego HS'ów... Wtym przypadku uwazam, że wina lezy po stronie producenta, proszę o sprostowanie jesli się mylę, dlatego potepianie w czambuł tego rodzaju konstrukcji okna uwazam za gruba przesadę... HS'y maja swoje wady, ale mają tez i zalety i zawsze znajdzie sa na nie chetni... Jest popyt, jest więc i podaż, sęk w tym, żeby nie brali się za to tacy producenci jak Jezierski...

Nie wiem czy sama konstrukcja HS-ów jest po prostu do bani, ale jedno jest pewne : trzeba mieć ogromną wiedzę, żeby takie okno wyprodukować, a potem odpowiednio je zamontować...A jak widać po moich doświadczeniach, porywają się na to firmy, które w tym temacie najwyraźniej raczkują i działają po omacku, metodą prób i błędów...

jareko
10-01-2009, 16:23
...Mimo, że uważam Twoje posty za merytoryczne i wartościowe, to jednak nie rozumiem Twojego kompleksu dotyczącego HS'ów... ...Nie mam żadnych kompleksów :) tym bardziej ws HSów
Może kiedyś pojmiesz w czym jest rzecz jak poznasz dokładnie ich konstrukcje a nie tylko wygodę działania - wybacz ale nie zamierzam na sile udowadniać ze ja mam racje a nie ty.

kubaimycha - wytrwałości Ci życzę :)

revalidon
10-01-2009, 16:25
...Mimo, że uważam Twoje posty za merytoryczne i wartościowe, to jednak nie rozumiem Twojego kompleksu dotyczącego HS'ów... ...Nie mam żadnych kompleksów :) tym bardziej ws HSów
Może kiedyś pojmiesz w czym jest rzecz jak poznasz dokładnie ich konstrukcje a nie tylko wygodę działania - wybacz ale nie zamierzam na sile udowadniać ze ja mam racje a nie ty.

kubaimycha - wytrwałości Ci życzę :)

Widzisz ty sprzedajesz okna i HSów nie masz w ofercie, a ja użytkuję HS'a i wydaje mi się, że mam więcej do powiedzenia na ten temat niż ty...

kubaimycha
10-01-2009, 16:26
kubaimycha - wytrwałości Ci życzę :)

...dzięki :) Nie omieszkam opisać do końca moje perypetie nie tylko z HS-ami, ale i z firmą Tomstol...jakkolwiek miałby ten koniec wyglądać...

jareko
10-01-2009, 16:27
....Nie wiem czy sama konstrukcja HS-ów jest po prostu do bani...Sama konstrukcja nie jest do bani tylko niestety tam gdzie zależy nam na 100% szczelności jest to konstrukcja chybiona. Możesz wierzyć bądź nie ale nie jest żadna filozofia takiego HS wykonać, nie jest też filozofia ją zamontować, schody jakie pojawiają się później wynikają z ich konstrukcji - zresztą dość dokładnie opowiadałem Ci jak oglądałem Wasze HS-y - chyba pamiętasz me słowa

kubaimycha
10-01-2009, 16:34
Bardzo wam współczuję
i trzymam kciuki
że też wy tego jeszcze do sądu nie podaliście

Wyznaję zasadę, że nie jesteśmy nieomylni i każdy ma prawo do błędu...,który jednak uczciwi starają się naprawić...Niestety, firma Tomstol z totalną ignorancją uczy mnie cierpliwości...Nie wiem, jak ta sytuacja się zakończy, niczego nie wykluczam...

jareko
10-01-2009, 16:35
...Widzisz ty sprzedajesz okna i HSów nie masz w ofercie, a ja użytkuję HS'a i wydaje mi się, że mam więcej do powiedzenia na ten temat niż ty... Nie mam i nie jest to w mej ocenie powód by dyskredytować moje doświadczenie w tej materii. Nie mam z pełną premedytacja gdyż miałem z nimi do czynienia wielokrotnie na realizowanych inwestycjach. Moje zdanie oczywiście nic nie znaczy, zdanie producentów okuć do HSow tez nic nie znaczą, doświadczenie kilku naprawdę dobrych producentów którzy tez kiedyś mieli w swej ofercie i produkowali lecz wycofali sie w HSów także nie maja znaczenia gdyz twój HS spełnia twe oczekiwania i póki co funkcjonuje prawidłowo. Pamiętam pierwszy post kubyimychy po zamontowaniu HSow - pełen zachwytu i zadowolenia. Zycze Ci by Twój HS funkcjonował bez zastrzeżeń przez kolejne lata.

kubaimycha
10-01-2009, 16:45
....Nie wiem czy sama konstrukcja HS-ów jest po prostu do bani...Sama konstrukcja nie jest do bani tylko niestety tam gdzie zależy nam na 100% szczelności jest to konstrukcja chybiona. Możesz wierzyć bądź nie ale nie jest żadna filozofia takiego HS wykonać, nie jest też filozofia ją zamontować, schody jakie pojawiają się później wynikają z ich konstrukcji - zresztą dość dokładnie opowiadałem Ci jak oglądałem Wasze HS-y - chyba pamiętasz me słowa

Tak, pamiętam o wadach HS-ów, o których mówiłeś. Tylko, że wtedy byłam już "szczęśliwą" ( w dużym cudzysłowie !) ich posiadaczką ...
Zamówiłam i zapłaciłam za okna, które miały spełniać określone standardy i tylko to mnie teraz interesuje. Gdybym miała dziś jeszcze raz stanąć przed decyzją odnośnie wyboru okien...? No cóż...dziś dzięki Tobie ( wielkie dzięki ) znam ich mankamenty i słabe strony...
Jedno jest pewne : na pewno moim wyborem nie byłby Tomstol...

Black&Zaba
10-01-2009, 21:01
KubaiMycha wyrazy współczucia i wytrwałości życzymy.

A teraz słówko na temat o moim HSie - zafundowaliśmy sobie w sypialni i to w "dziwnej" kofiguracji bo rozsuwany na boki do ścian z częścią stałą po środku, tak na prawdę są to dwa zespolone przez producenta w jedną "ramę". I o ile lewa część w zasadzie bez zarzutu, to prawa (używana podczas wykończeniówki często jako wejście) niestety w dolnej części (uszczelka między częścią stałą a ruchomą) też z lekka przewiewa, ale tylko tyle, że się wykrapla woda na aluminiowej części okucia (wykrapla się nam w asadzie wszędzie na szybach, ale wietrzymy te tony wody z wykończenia zaciekle, więc to normalne). W ostatnie "mrozki" (u mnie -23 z czujnika zewn. PC) lód się też pojawił wewnątrz na tej części, ale tylko tam, więc na razie się tym nie stresuję.
Monterzy już to widzieli, ale woleli sami nie dotykać i zgłosiliśmy producentowi, twierdzą (i tak to dla laika wygląda), że wystarczy regulacja okucia i ew. uszczelki i chyba faktycznie, bo i ciężej on po 3 miesiącach od montażu się zasuwał, no nic czekamy na serwis, w ciągu kilku dni się to wyjaśni.
Fakt, że nasz HS jest "malutki" bo skrzydła ruchome mają raptem 85cm szerokości, ale jak będzie po regulacji ok, to pochwalę producenta i będzie jeden znany, który potrafi, o przeciwnej ewentualności... wolę na razie nie myśleć :-?

kubaimycha
10-01-2009, 21:11
zgłosiliśmy producentowi, twierdzą (i tak to dla laika wygląda), że wystarczy regulacja okucia i ew. uszczelki

Życzę, żeby z Twoimi HS-ami było inaczej z moimi...
Nie mniej jednak ja już byłam wielokrotnie na etapie "regulacji", po których okno przesuwało się lżej lub zupełnie ciężko, a sprawa przewiewów pozostawała bez zmian ...
Jareko tłumaczył mi dokładnie na czym polega ta regulacja...w zasadzie na tym, że w HS-ach niemal w ogóle jej nie ma !

jareko
10-01-2009, 21:12
przy wąskich skrzydłach jest większa szansa na szczelność miedzy skrzydłem przesuwanym a stałym - pozostaje wtedy tylko kwestia szczelności górnej poziomej części skrzydła w funkcji czasu eksploatacji

lekomin
12-01-2009, 13:31
jareko,
weż mnie nie strasz, bo ja u siebie w domu zamierzam sobie załozyć HSa.. aczkolwiek wiesz, mój HS będzie osobiście nadzorowany przez szefa działu, szefa produkcji i dwóch szefów zmian ;) No i powiedzmy sobie szczerze, jak coś zepsują to.... :-D
pzdr
PJ

jareko
12-01-2009, 13:41
nie strasze
masz o tyle dobrze ze masz mieć go w Schuco - tam jest specjalna - zupełnie inna uszczelka miedzy skrzydłem a fixem - może będzie dobrze ale.... ale pozostaje górą - co na to szef produkcji? Nie boi się że straci pracę? :lol:

lekomin
12-01-2009, 13:48
Jak narazie rekordowy HS pojechał do Łodzi i nic się z nim nie dzieje specjalnego. Z opuszczaną uszczelką jest ok. A co do działu.. khmm... zawsze u mnie w domu testowało się najbardziej pokręcone rozwiązania.. w sumie nie mam sumienia testować ich na klientach więc lepiej na sobie samym. Nie jest to zła polityka, prawda? :)
Co do HSów to rzeczywiście montaż to podstawa i zrobienie wszystkiego łącznie z najmniejszym elementem zgodnie z katalogiem. Jakakolwiek "myśl racjonalizatorska" z góry skazana jest na klęskę.

jareko
12-01-2009, 14:01
oczywiście, ze najlepiej testować na sobie :lol: choć uważaj - nie wszystko warto ;)

lekomin
12-01-2009, 15:33
Eee.. wiesz ja niepijący, niepalący i nieużywający ;)

jareko
12-01-2009, 15:44
Eee.. wiesz ja niepijący, niepalący i nieużywający ;)takich to nie ma :lol:

revalidon
12-01-2009, 16:08
HS'y...???

Powinni tego zabronić...!!!

PS. Przynajmniej wg jareko... :roll: :lol:

jareko
12-01-2009, 16:45
oczywiście :) :) :)

lekomin
13-01-2009, 12:38
A ja się z tym nie zgadzam.. wszystko zależy od umiejętności, zaangażowania i trzymania się założeń systemodawcy - to wszystko sprowadza się do wysokiego kosztu. Mówiąc inaczej, nie ma czegoś takiego jak tani i dobry HS, bo koszty jego PRAWIDŁOWEGO złożenia są horendalne. Jareko, umów się z Piotrkiem M. to pojedziecie do Łodzi zobaczyć jak to działa..

jareko
13-01-2009, 13:09
Piotrze, nie mowie ze nie. Przestrzegam po prostu przed takim rozwiązaniem gdyż odsetek sprawnie działających HS jest niewielki - tu przede wszystkim o to chodzi a moja odpowiedz "oczywiście" byla z przymrużeniem oka.
Powodów jest wiele od rozwiązania systemowego przez producenta poprzez montażystę aż po dbałość o HS w trakcie wykonywania kolejnych prac na budowie
Kubaimycha nie miała by problemu gdyby została tam zastosowana inna uszczelka, u niej wykrzywienie drewnianego kawałka ramy wynosiło raptem 3mm a to już powodowało totalna nieszczelność !!! I obawiam się ze został popełniony jeszcze jeden blad - skrzydło było odrobinę za szerokie - ale to już nie moja broszka, może sie nie znam
Potępiam w czambuł wszystkie HS gdyż wygląda na to ze kultura techniczna u większości producentów jest na bardzo niskim poziomie co w połączeniu z realnym brakiem umiejętności większości ekip montażowy owocuje takimi kwiatkami jak choćby u wspomnianej kubyimychy
Na dodatek w większości wypadków inwestorzy decydują sie na to rozwiązanie tylko i wyłącznie dlatego by sie pokazać, by mieć coś czego nikt nie ma - przepraszam innych których powody były inne
Jednym z powodów jest niski próg w HSie - rozumiem gdy w domu jest ktoś na wózku ale normalny człowiek nie może unieść stopy na 7 cm?
Pomijam już inna kwestie - rzadko tu poruszana - niskiego progu w balkonach dwuskrzydłowych - ale nie o tym u mowa. Wtrącę tylko, że Ty tego nie wykonujesz i słusznie ale jest duży odsetek producentów przyjmujących takie zlecenie bez mrugnięcia okiem a kłopoty ze szczelnością pojawiają się nagminnie - chyba nawet więcej razy niz w przypadku HSów
A teraz pytanie do Ciebie - czy nie sadzisz ze z racji systemowego rozwiązania HKS jest nieporównanie szczelniejszy i szczelność te gwarantujący od HSa?
ale szczerze - bez marketingu :lol:
No i poruszyłeś sprawę zasadnicza - kasa, kasa rządzi światem (niestety) i kasa rządzą się Inwestorzy i mając do wyboru HS w cenie np. 20 tys od Ciebie i za 10 tys od firmy X - kogo wybiorą?
Nie chciałem tu promować Schuco dla tych rozwiązań gdyż i tak juz występuję tu w roli Jareko Jezierski ;) ale wśród poznanych mi systemów w Schuco chyba najlepiej wiele szczegółów rozwiązano, szczegółów gwarantujących zminimalizowanie nieszczelności - jak choćby wspomniana uszczelka na styku skrzydło/fix czy same prowadnice

Tak wiec dalej będę przestrzegał przed HSami a klient i tak zrobi swoje :)

lekomin
13-01-2009, 14:10
Niski próg z definicji jest do kitu, ale nasi znajomi z Krakowa tak go rozpropagowali że hej :)

HKS zawsze będzie szczelniejszy niż HS.. ale z drugiej strony można zrobić wprost gigantycznego HSa..

Schuco ma hopla na punkcie HSów i wydaje na ich system aż za dużo. Ponadto duża część technologii pochodzi jednak z aluminium, a w tym są nieźli..

jareko
13-01-2009, 14:26
Niski próg z definicji jest do kitu, ale nasi znajomi z Krakowa tak go rozpropagowali że hej :)
Wiem coś o tym ;)

HKS zawsze będzie szczelniejszy niż HS.. ale z drugiej strony można zrobić wprost gigantycznego HSa..
Czy nie sadzisz ze ta jedyna zaleta - biorąc powyższe o czym pisałem a z czym jak sadze się zgadzasz - to zbyt mało by promować ten system i mówić ze jest och i ach? Okuciowcy - czy to z Roto czy z Winkausa wypowiadają sie o tym rozwiązaniu jednoznacznie - "zrobić można wszystko tylko jak to później będzie działać to insza inszość" i sugerują by stosować tak jak i harmonijki tylko jako odseparowanie od ogrodu zimowego
No a w dzisiejszych czasach, kiedy klienci maja pewnego rodzaju fobie na punkcie- choć minimalnej nieszczelności - nie sadzisz ze w dużej mierze mam racje?

Schuco ma hopla na punkcie HSów i wydaje na ich system aż za dużo. Ponadto duża część technologii pochodzi jednak z aluminium, a w tym są nieźli..
Stad wspomniałem o szczegółach, kolejnych szczegółach odróżniających ten system od innych

EZS
14-01-2009, 10:04
A co to są te HKS? W googlach znalazłam tylko w 1 miejscu jako okna rozwierno-przesówne. To czym się różni od HSa ? A balkon może być?

kubaimycha
14-01-2009, 10:10
A co to są te HKS? W googlach znalazłam tylko w 1 miejscu jako okna rozwierno-przesówne. To czym się różni od HSa ? A balkon może być?

HKS, najprościej mówiąc, trzeba odciągnąć, żeby je przesunąć i docisnąć, żeby zamknąć. Jest oknem progowym.
Aby otworzyć/zamknąć HS-a, nie wykonuje się powyższego odciągania/dociskania i jest oknem tzw. bezprogowym.

Jak się okazuje, nawet po moim przykładzie, cały "diabeł" szczelności tkwi właśnie w owym dociskaniu...

EZS
14-01-2009, 10:39
OK, dzięki
tak mi coś wygląda, że te HSy to piękna sprawa... we Włoszech, Brazylii itd. Na nasz klimat trzeba okna solidne. :-?

jareko
14-01-2009, 11:41
OK, dzięki
tak mi coś wygląda, że te HSy to piękna sprawa... we Włoszech, Brazylii itd. Na nasz klimat trzeba okna solidne. :-?
No i znasz już odpowiedz dlatego ten upierdliwy Jareko tak ludziom odradza HS-y :)

Black&Zaba
27-01-2009, 20:13
Właśnie odjechali Panowie z serwisu producenta moich okien. Walczyli dzielnie pół dnia, ale efekt jest mam nadzieję już finalny: skrzydła i mechanizm HSa chodzi leciutko, jest idealnie wpasowany, a test kartki - umieszczonej pomiędzy fixem, a skrzydłem w miejscu gdzie wcześniej czuć było ten leciutki powiew zdany wzorowo - nie da się jej ruszyć, oczywiście nie czuć też ruchu powietrza.
Regulacja oprócz samych okuć wymagała drobnego przesunięcia i dokładniejszego spasowania listew aluminiowych z uszczelkami pomiędzy częścią stałą a ruchomą, wykonane profesjonalnie bez zarysowania i żadnego śladu na oknach.
Jak na razie mogę powiedzieć tyle, że reakcja na zgłoszenie wzorowa, jak tylko pogoda pozwoliła serwis bez ociągania sam się przypomniał telefonicznie i pojawił na placu boju.
Cóż najbliższe mrozki przeegzaminują to za kilka dni dokładnie i jak nie będzie tam szronu pochwalę producenta :-)

kubaimycha
27-01-2009, 20:26
Właśnie odjechali Panowie z serwisu producenta moich okien. Walczyli dzielnie pół dnia, ale efekt jest mam nadzieję już finalny: skrzydła i mechanizm HSa chodzi leciutko, jest idealnie wpasowany, a test kartki - umieszczonej pomiędzy fixem, a skrzydłem w miejscu gdzie wcześniej czuć było ten leciutki powiew zdany wzorowo - nie da się jej ruszyć, oczywiście nie czuć też ruchu powietrza.
Regulacja oprócz samych okuć wymagała drobnego przesunięcia i dokładniejszego spasowania listew aluminiowych z uszczelkami pomiędzy częścią stałą a ruchomą, wykonane profesjonalnie bez zarysowania i żadnego śladu na oknach.
Jak na razie mogę powiedzieć tyle, że reakcja na zgłoszenie wzorowa, jak tylko pogoda pozwoliła serwis bez ociągania sam się przypomniał telefonicznie i pojawił na placu boju.
Cóż najbliższe mrozki przeegzaminują to za kilka dni dokładnie i jak nie będzie tam szronu pochwalę producenta :-)

Mieliście więc, więcej szczęścia, przynajmniej, jeśli chodzi o wybór producenta. Moje HS-y, jak wiały, tak wieją. Powiedziałabym, że jeden z nich nawet bardziej od poprzedniego.
Firma...no cóż, nie będę się powtarzać...Od czasu wymiany okien, monitów telefonicznych, osobistej wizycie i w końcu listu ( za potwierdzeniem odbioru ) z żądaniami doprowadzenia okien do użyteczności i naprawy uszkodzeń...jakby zapadła się pod ziemię :-?
Zdaje się, że tą drogą nie załatwię niczego...
Pozdrawiam ciepło :)

jareko
12-02-2009, 15:43
termowizja :) to jest to a poniżej HS-y widziane okiem takiej kamery - szkoda wielka ze nie widać na obrazie górnej czesci HS-a :(
oto wygląd okienka
http://images44.fotosik.pl/62/69de4033dfe399e9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=69de4033dfe399e9)
a tu jego obraz termowizyjny
http://images44.fotosik.pl/62/472126955c9dd547m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=472126955c9dd547)
czy coś jeszcze w temacie??? :lol:
co teraz Pan powie Panie
HS'y...???
Powinni tego zabronić...!!!
PS. Przynajmniej wg jareko...

revalidon
12-02-2009, 17:24
Nie widać klamki... Pewnie niedomknięta..?

A z drugiej strony, ludzie dopłącają za nawiewniki przy oknach, a tu mają bezpłatnie... :wink: Wazne tylko aby przepływ był ok, tzn. poniżej 10 m3/h... :P

jareko
12-02-2009, 17:47
ależ oczywiście, zdjęcie spreparowane, pewnie jareko specjalnie to uczynił by poprzeć swe racje :lol: tylko gdyby to jareko robił to przede wszystkim ukazałby tez górną cześć HS-a
PS
A klamkę cholera widać jak na dłoni i jak na złość jest zamknięta :( - tak trudno czasem przyznać racje?

Black&Zaba
22-02-2009, 17:11
obiecałem odezwać się po konkretnych mrozach, te z ostatnich dwóch nocy może nie były takie straszne ale -15 już pokazało, że regulacja naszych małych HSów zlikwidowała początkowy problem definitywnie,
żadnych przewiewów (test świecy ;-) i żadnych oszronień o poranku, jestem więc zadowolony i mogę polecić Gebauera, jako producenta co potrafi je w drewnie zrobić i zamontować
oczywiście HS pewnie idealnym rozwiązaniem na nasze warunki pogodowe nie jest, ale cóż czasem ta odrobina "szaleństwa" i wygody (Żaba jest kruchutka i malutka i zwykłe HKS przerażały/przeważały ją w obsłudze, a na zwykłe rozwierne drzwi balkonowe przy naszym pomyśle na sypialnię miejsca nie było) warta jest okupienia gorszą ekonomiką rozwiązania, wszystkim niezdecydowanym polecam, ale z uwagą by rozważnie dobierać producenta, tak by komfort z użytkowania "bajeru" nie zamienił się w koszmar

Afrodyta
25-03-2009, 14:16
Moimi oknami wieje...banał ... i tragedia. Przyjeżdża pan z serwisu, przystawia zapalniczkę i sprawdza zasadność moich "widzi-mi-się"...No tak, płomień mruga...trochę wieje...Poprawia uszczelki...płomień ...jak płomień...mruga i nie...


Ktoś montujący okna dał mi taką radę:
Wezwać konkurencję, niech oni zobaczą co i jak. A jak naprawią to niech wystawią FV na "partaczy" jako naprawa reklamacyjna.

Podobno daje to niesamowite efekty, zwłaszcza jak się najpierw powie, że będzie konsultacja serwisowa z innej firmy.

monjan
09-11-2009, 13:56
witaj
i jak sprawa okien, niedługo zima??
pytam bo sama rozwazam takei okna...i czytam

revalidon
28-12-2009, 11:17
witaj
i jak sprawa okien, niedługo zima??
pytam bo sama rozwazam takei okna...i czytam

No właśnie...

Może jakieś resume, jak się sprawa zakończyła...

siekieramotyka
19-08-2010, 09:46
Też chciałbym wiedzieć jak to się zakończyło bo zastanawiam się czy u nich okien nie kupić. Nie wiem też czy jeden taki przypadek ma przekreślić firmę i nikt nic u niej już nie kupi. Ciekawi mnie też czy właściciele czytali ten wątek i mogą się sami do niego jakoś ustosunkować..


Jareko czy system HKS może być montowany z fix'em czy tylko z połówką w ramie ? Co lepsze ?

jareko
19-08-2010, 12:52
wszystko zależy - można i tak i tak

bombelo
26-03-2011, 19:51
kubaimycha naprawili wreszcie twoje HS-y ?

jareko
28-03-2011, 08:29
o ile wiem naprawili już dawno :)

bombelo
28-03-2011, 10:42
a mozesz napisac na czym w koncu polegala naprawa
bo watek urywa sie jak wymienili na nowe i bylo dalej tak samo?

jareko
28-03-2011, 11:35
niestety nie pamiętam co i jak zostało zrobione

ewaogro
24-01-2012, 18:03
Witam jestem w trakcie zamawiania okien i jednym z nich jest HS produkcja Stolbud Włoszczowa. Czy ktoś z Forumowiczów miał z ta firmą jakieś doświadczenia, bo próbują mi wcisnąć częśc przesuwną o szerokości ramy 230 mm na górze i na dole Proszę o pomoc !!!!

pchelek
24-01-2012, 18:50
normalne dobre okno z firmy o ugruntowanej pozycji
zadnej sciemy, zadnego badziewia
bym sie nie bal i zamawial

porzadna przesuwka jaka malo kto w Polsce robi

ewaogro
24-01-2012, 19:10
Ale czy te ramy muszą być aż tak szerokie

koolos
24-01-2012, 20:41
Ale czy te ramy muszą być aż tak szerokie
przy HS musza

finlandia
24-01-2012, 22:01
Ja nie wiem dlaczego, ale we wszystkich mi znanych systemach są szerokie. Więc nikt CI nie chce nic wciskać.

ewaogro
25-01-2012, 07:32
Dzięki za pomoc, muszę chyba z tym faktem się pogodzić

comeon
30-01-2012, 19:51
kubaimycha naprawili wreszcie twoje HS-y ?

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych tematem - to mój pierwszy post na forum.
Wątek został założony już dość dawno w związku z czym mam pytanie do ekspertów - czy od tego czasu coś w HS-ach drgnęło in plus? Pytam oczywiście o szczelność. W projekcie mam okno w salonie 2,25 wysokości i 2,70 szerokości (3x90) bez żadnych szprosów poziomych. Ma to być wyjście na taras (parter). HS sprawdziłby się idealnie, ale po przeczytaniu wątku mam wątpliwości...
Nadmieniam, że okna mają być drewniane.
Jeśli chodzi o koszty - oczywiście jak każdy nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto i nie podpalam się na nowinki i marketing - aczkolwiek, jeśli jest to kwestia nawet ciut większej kwoty przeznaczonej na to okno, a ma być ono dobre i szczelne - odżałuję sobie, bo nie bardzo w ogóle dopuszczam myśl, że może tamtędy wiać...
Polećcie coś.

Pozdr.
Maciek

witek86
31-01-2012, 19:42
idealnie zamontowany ma tylko plusy:) no ok cena jest minusem

comeon
01-02-2012, 13:29
idealnie zamontowany ma tylko plusy:) no ok cena jest minusem

Istotnie...
Za to okienko o które pytałem czyli 2,70 x 2,25 dzielone na 3 części - 20k bez kilku złotych brutto.
Ten sam HKS, również z meranti jest o połowę tańszy - 10k z małym okładem.
Nie spodziewałem się natomiast aż tak dużej różnicy współczynnika U. Przy HS ponad 1,8, w HKS - 1,2.

Pozdrawiam.

jareko
02-02-2012, 09:33
nie wiem tylko po co dzielisz tak mała szerokość na 3/3
generuje to tylko koszty i zwiększa straty ciepła z racji dużej zawartości % profila w całej powierzchnia
wybór podziału co najmniej bez sensu - sorki

comeon
02-02-2012, 10:27
nie wiem tylko po co dzielisz tak mała szerokość na 3/3
generuje to tylko koszty i zwiększa straty ciepła z racji dużej zawartości % profila w całej powierzchnia
wybór podziału co najmniej bez sensu - sorki

Dzięki Jareko.
Miałem ciut więcej czasu na prześledzenie kilku wątków. Wyrastasz na Krzyżowca który HS-y wypaliłby żywym ogniem :) Czytając też inne wypowiedzi dochodzę powoli do wniosku, że... powinienem był tu zajrzeć zanim kazałem takie coś zaprojektować :)
Z budową ruszam dopiero na wiosnę, jeszcze wszystko można zmienić na szczęście.
A dlaczego 3 równe części? Dwa prozaiczne powody: symetria oraz obawa przed skrzydłem na 1,35 w przypadku podziału na 2 równe części. Inna sprawa, że nie miałbym miejsca na tyle, żeby zapewnić pełne otwarcie tak gigantycznego skrzydła i zostawić tam jeszcze kilka centymetrów na komunikację.
A gdybyś miał wybór HKS a harmonijka w tym "moim" wymiarze? (ze wstępnej wyceny wynika że cena jest prawie identyczna, oba okna mają U 1,2).
Z góry dzięki.

Pozdr.

finlandia
02-02-2012, 10:36
Wysuwasz błędne wnioski. Dobrze że czytasz od początku, ale często są tam informacje nieaktualne.
Jareko - z HS`ami się już dawno przeprosił (tak wynika z jego postów), a i wg mnie nie miał do końca racji krytykując je wcześniej.
Pierwszego HS`a zamontowałem prawie 7 lat temu. Miał ponad 6m długości i nie mam problemów, ale dlatego, że wstawiala go najlepsza ekipa jaką znam (Monterpol z Lublina).
Szerokość 2,7m jest wymarzona do podziału na dwa skrzydła. Symetria, praktyka, wygoda.

jareko
02-02-2012, 10:43
to nie tak. Już kiedyś tłumaczyłem dlaczego przed HS-mi przestrzegam. Powtarzać tego nie będę.
Sprzedaję HS wykonane na profili Schuco i nie mam z nimi żadnych kłopotów. Warunkiem powodzenia jest producent i montaż. HS nie toleruje błędów wykonawczych i montażowych jak i część opracowanych systemów jest hmmm... lekko mówiąc do d....
Ale wracamy to głównego tematu
podział 3/3 uważam za *&%$&* i przyznasz mi szybko rację jak zamieszkasz. Z podziału wynika ci skrzydło szerokości 90 cm ale.. ale światło przejścia będzie mniej więcej 80 cm i jak w barach jesteś za szeroki nie wyjdziesz ;)
Kolejna sprawą jest zachowanie się takiego wąskiego skrzydła na sankach w HKS-ie - będzie latać na boki, nawet jak będzie miało ciężką szybę
Hs-y z założenia szerokość powinny mieć co najmniej 2 metry w podziale 2/2 i 3 w podziale 3/3
Cóż.... zrobisz jak zechcesz

comeon
02-02-2012, 11:06
Jarek - rozmawiamy po to, aby nie obudzić się z ręką w nocniku jak się już zamieszka, tylko żeby uniknąć potencjalnych błędów. (Chyba m.in. po to jest każde forum?)
Napiszę na e-m w sprawie szczegółów, żeby nie zanudzać innych i nie być posądzonym o uprawianie jakiejś prywaty, natomiast powiedz jak te sprzedawane przez Ciebie okna wypadają choćby w takim teście jak kilka postów wcześniej - czyli w oku kamery termowizyjnej. Czy można się w ogóle czarować, że jakiś HS osiągnie taką szczelność jak standardowe okno?
I kolejna sprawa. Ostatnie okna zamawiałem już jakiś czas temu (14 lat). Firma na U :) Wtedy jako jedyni chcieli się podjąć zrobienia okien balkonowych na 2,30 wysokości i metr szerokości (każde ze skrzydeł) z meranti bez szprosów - dając przy tym pełną gwarancję. Rozumiem, że teraz technologia na tyle poszła do przodu, że ten problem nie istnieje? Choć nikt mnie pewnie nie przekona, że drewno w ogóle nie pracuje i się nie odkształca mniej lub bardziej po jakimś czasie...

Pozdr.

jareko
02-02-2012, 11:58
.....Czy można się w ogóle czarować, że jakiś HS osiągnie taką szczelność jak standardowe okno?....odpowiem ci tak. Zamontowane przeze mnie HS na Schuco szczelność gwarantują i nic się z nimi nie dzieje, a ileś tam tego sztuk ma się na rozkładzie przez te kilkanaście lat.
Ale też odpowiem ci że nie uzyskasz w HS nigdy takiego Uw całego okna jak w HKS w porównywalnych wymiarach i podziale
Dlaczego? Różnica w gabarytach profili na niekorzyść HS-a i ograniczenie grubości pakietu szyb - znów na niekorzyść HS-a
Do pasywnego HS nie wstawisz bo nie spełni wymagań ale... ale najpierw odpowiedz sobie na pytanie - co jest dla ciebie ważniejsze: czy wydasz na sezon 100-200 zeta więcej za ogrzewanie czy będziesz miał lekką łatwą i przyjemną obsługę wyjścia na taras? Ja wybieram to drugie, niech mnie nawet kosztuje i tysiąc złotych więcej to cholerne ogrzewanie ale nie wyobrażam sobie by co chwila żona wołała mnie do zamknięcie HKS-a w wersji WK-2 szerokości 3,0, ze skrzydłem ważącym 150 i więcej kilo, bo choćbyś nie wiem jak się starał klamka będzie chodzić ciężko na tyle, że cherlawa istota sobie z zamknięciem nie poradzi, o dziecięciu kilkuletnim nie wspomnę
W dobie wszechobecnej termowizji nie mam ani jednego zgłoszenia do zamontowanych przez siebie HS-ów. Faktem jest, że podstawowo u mnie każdy HS, jak i każdy balkon czy cokolwiek do samej podłogi, montowane jest na poszerzeniach więc problemów z nieociepleniem dołów nie ma

witek86
02-02-2012, 12:47
no i teraz konflikt cieplejsze vs łatwiejsze w działaniu.
mówisz o zajmowaniu miejsca przez skrzydło przy podziale na 2.to chciałeś taras 270w podziale na pół?pewnie nikt takiego nie zrobi!!!
przy suwnace czy hs tylko 2 skrzydła ! 270 na 3 to miałbyc 900 przy tej wysokosci telepiące się przy otwieraniu/zamykaniu (100cm min) a pozatym cały fekt przeszklenia zabiorą słupki i skrzydła

witek86
02-02-2012, 12:48
aj no i przy wyborze cena tez jest waznym czynnikiem