PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki współcz. U ścian poddasza aby nie kupować kotła c.o.?



Haynauer
18-02-2008, 15:05
Czytam i czytam posty i co któryś to o tym, że ktoś daje 40 cm wełny na poddasze, 30 cm styropianu na scianę, 20 cm polistyrenu na podłogę i tak się zastanawiam, czy są jakies granice absurdu... Albo i nie absurdu tylko głębokiej mądrości, może mozna tak budować, że nie trzeba później ogrzewać domu...??!?
Bedę miał oswietlenie w większości halogenowe, które wydziela soporo ciepła... Moc to jakieś 10-15 W na metr kwadratowy... Może ktoś wyliczy mi przy jakim współczynniku U scian, podłogi, poddasza nie będę musiał robić zadnego ogrzewania tylko bedę mógł grzać oswietleniem... Jaką maksymalną powierzchnię okien musiałbym wtedy mieć, czy taakie malutkie jak ottwory strzelnicze będą OK..?

jaro'71
18-02-2008, 15:21
Czytam i czytam posty i co któryś to o tym, że ktoś daje 40 cm wełny na poddasze, 30 cm styropianu na scianę, 20 cm polistyrenu na podłogę i tak się zastanawiam, czy są jakies granice absurdu... Albo i nie absurdu tylko głębokiej mądrości, może mozna tak budować, że nie trzeba później ogrzewać domu...??!?
Bedę miał oswietlenie w większości halogenowe, które wydziela soporo ciepła... Moc to jakieś 10-15 W na metr kwadratowy... Może ktoś wyliczy mi przy jakim współczynniku U scian, podłogi, poddasza nie będę musiał robić zadnego ogrzewania tylko bedę mógł grzać oswietleniem... Jaką maksymalną powierzchnię okien musiałbym wtedy mieć, czy taakie malutkie jak ottwory strzelnicze będą OK..?

No właśnie... Wspominałem o tym, że ktoś tak pomyśli:
http://forum.muratordom.pl/trzy-warstwy-styropianu-na-posadzke,t124115.htm

theodolit
18-02-2008, 15:25
Czytam i czytam posty i co któryś to o tym, że ktoś daje 40 cm wełny na poddasze, 30 cm styropianu na scianę, 20 cm polistyrenu na podłogę i tak się zastanawiam, czy są jakies granice absurdu... Albo i nie absurdu tylko głębokiej mądrości, może mozna tak budować, że nie trzeba później ogrzewać domu...??!?
Bedę miał oswietlenie w większości halogenowe, które wydziela soporo ciepła... Moc to jakieś 10-15 W na metr kwadratowy... Może ktoś wyliczy mi przy jakim współczynniku U scian, podłogi, poddasza nie będę musiał robić zadnego ogrzewania tylko bedę mógł grzać oswietleniem... Jaką maksymalną powierzchnię okien musiałbym wtedy mieć, czy taakie malutkie jak ottwory strzelnicze będą OK..?

a czy podsumowaniem tego nie sa domy pasywne ?


ewentualnie mozesz zapraszac rodzine i kazac im ćwiczyc - lub moze kolegow kolezanki na grupowe zabawy - zauwaz ze w tym przyapadku mozesz regulowac 'moc grzewcza' wypraszajac lub zapraszajac osoby ;)

Haynauer
18-02-2008, 15:33
ewentualnie mozesz zapraszac kolegow i kolezanki na grupowe zabawy - zauwaz ze w tym przyapadku mozesz regulowac 'moc grzewcza' wypraszajac lub zapraszajac osoby ;)

chodzi o gruppensex..?

a ile jedna osoba wydziela energii? możesz podać w watach lub dżulach... zalezy to od płci albo wagi..?? :-?

theodolit
18-02-2008, 15:34
ewentualnie mozesz zapraszac kolegow i kolezanki na grupowe zabawy - zauwaz ze w tym przyapadku mozesz regulowac 'moc grzewcza' wypraszajac lub zapraszajac osoby ;)

chodzi o gruppensex..?

a ile jedna osoba wydziela energii? możesz podać w watach lub dżulach... zalezy to od płci albo wagi..?? :-?

teoretycznie 60W na osobe siedzaca
okolo 120-140 na osobe bardzo aktywna fizycznie

a grupensex czy nie co kto lubi mozna i grupowo ziemniaki obierac ;)

aero
18-02-2008, 18:59
tak dla orientacji przedstawię Ci parametry mojego domu
zrobiłem ścianę o U=0,1, podłoga 15 cm, poddasze 40 cm wełny, okna z szybą 0,6, rekuperator
a w efekcie i tak muszę dołożyć 13 kW na ogrzewanie (dla - 20 stC) daję pc ok 8-10 kW

może gdybym nie zrobił żadnego okna, wynajął salon dla fitness to byłby to dom pasywny - ale dom ma być użyteczny a nie tylko tani

msobanie
18-02-2008, 21:09
Witam,

tak dla orientacji przedstawię Ci parametry mojego domu
zrobiłem ścianę o U=0,1, podłoga 15 cm, poddasze 40 cm wełny, okna z szybą 0,6, rekuperator
a w efekcie i tak muszę dołożyć 13 kW na ogrzewanie (dla - 20 stC) daję pc ok 8-10 kW

może gdybym nie zrobił żadnego okna, wynajął salon dla fitness to byłby to dom pasywny - ale dom ma być użyteczny a nie tylko tani

Aero - to jaki duzy masz ten dom???
13kW to w przypadku mojego domu (180m2 pow. uzytkowej) nominalne zapotrzebowanie na cieplo (12 cm styro w scianie, 20 cm dach, 10 cm podloga, bez reku).
Haynauer, musisz pogrzebac w tematach o domach pasywnych, spokojnie da sie zrobic tak, aby ogrzewanie nie bylo potrzebne, takie domy juz istnieja (i to od wielu lat).
Sek w tym, ze w naszych warunkach rachunek ekonomiczny jest na "nie" dla takiego podejscia, choc te relacje sie caly czas zmieniaja - na korzysc pasywnych.
Pozdrawiam
Mirek

theodolit
19-02-2008, 06:02
Oficjalnie oświadczam, ze Was ludzie nie rozumiem ;D

Jak przyjdzie jakis biedny człowiek w desperacji szukajac oświecenia i oprady - to go besztaja ze poszukaj sobie, naucz sie etc. Jak kolega sobie otwiera temat dla jajec i zgrywu to dostaje rzeczowe odpowiedz :D


ps. ofcoz przepłaszam jezeli zle zrozumiałem założyciela tematu...


jednak niestety jest pewien szkopuł ogrzewania spoconymi ciałami - niestety poza przyjemnym ciepełkiem oddawane do otoczenia jest sporo wilgoci, ktorą trzeba by usunac ;) Mam nadzieje ze wkrotce uda sie jakos ten problem omina - ewentualnie hodowac rosliny tropikalne, ktor lubia wilgotne powietrze.

daggulka
19-02-2008, 08:10
Ja zrozumiałam to tak, że autor chciał dać do zrozumienia , że czasem ludzie za bardzo kombinują.

No bo: na podłodze styropianu 30cm, ściany ocieplpne 20-tką, na poddaszu 40cm wełny, do tego super hiper nowoczesne szczelne okna i drzwi, wentylacja mechaniczna, reku .... i teraz pytanie za 10 punktów: czy , a jeśli tak to kiedy im się to zwróci :roll: .

Bo przecież nie dość, że to wszystko sporo więcej niż w standardzie kosztuje, to i tak wentylacja mechaniczna, reku, piec...to wszystko pobiera prąd, piec pobiera gaz czy węgiel...a za to wszystko i tak trzeba na bieżąco płacić...tyle, że nieco mniej niz w standardzie.

aero
19-02-2008, 10:24
Aero - to jaki duzy masz ten dom???
13kW to w przypadku mojego domu (180m2 pow. uzytkowej) nominalne zapotrzebowanie na cieplo (12 cm styro w scianie, 20 cm dach, 10 cm podloga, bez reku).
Mirek

305 z garażem 44m2 + 2 pomieszczenia tech o łącznej powierzchni 32 m2
u mnie jest bardzo dużo szyb :)

theodolit
19-02-2008, 10:46
Aero - to jaki duzy masz ten dom???
13kW to w przypadku mojego domu (180m2 pow. uzytkowej) nominalne zapotrzebowanie na cieplo (12 cm styro w scianie, 20 cm dach, 10 cm podloga, bez reku).
Mirek

305 z garażem 44m2 + 2 pomieszczenia tech o łącznej powierzchni 32 m2
u mnie jest bardzo dużo szyb :)

no i całą ściane K=0,1 szlak trafił ;D

aero
19-02-2008, 19:35
niby tak, ale mogłem mieć zapotrzebowanie np 20 kW :)

an-bud
19-02-2008, 20:32
Ja zrozumiałam to tak, że autor chciał dać do zrozumienia , że czasem ludzie za bardzo kombinują.

No bo: na podłodze styropianu 30cm, ściany ocieplpne 20-tką, na poddaszu 40cm wełny, do tego super hiper nowoczesne szczelne okna i drzwi, wentylacja mechaniczna, reku .... i teraz pytanie za 10 punktów: czy , a jeśli tak to kiedy im się to zwróci :roll: .

Bo przecież nie dość, że to wszystko sporo więcej niż w standardzie kosztuje, to i tak wentylacja mechaniczna, reku, piec...to wszystko pobiera prąd, piec pobiera gaz czy węgiel...a za to wszystko i tak trzeba na bieżąco płacić...tyle, że nieco mniej niz w standardzie. hm. pisałem kilka razy że można policzyć. Zakładając że domek ma około 450 m2 (ściany, podłogi, sufit,) polepszając U o 0.05 *450m2= 22,5W/h * 24h=540W/ dobę *30 dni=16200W/ miesiąc itd.
np: dla 5cm styro U=0.8, dla 20cm U=0.2

daggulka
19-02-2008, 20:48
wiesz, kurcze...u mnie niet zmysłu technicznego, więc te cyferki to dla mnie czarna magia :roll:
ale rzuciło mi się, że piszesz o domu 450m.... nie wiem, czy celowo żeby te cyferki wydały się większe :wink: ...czy tak sobie strzeliłeś :wink:

w takim razie mam prośbę....policz mi to dla mojego domku, czyli 130m2 powierzchni użytkowej...ale jekbyś mógł podaj mi wymierną kwotę zakładając, że będę ogrzewać ekogroszkiem i że ekogroszek kosztuje 500zł za tonę :roll:

coulignon
19-02-2008, 20:54
Dla mnie odpowiedź jest dośc prosta: zamiast wydać 35 tys na instalację co z piecem gazowym lub 50 tys na pompę ciepła, wolę dołożyć 15 tys na ocieplenie + 3 tys na elektryczne konwektory. Rachunki za ogrzewanie będę miał na podobnym poziomie lub niższym poziomie a w kieszeni zostanie kilkanaście tysiecy złotych. Policz! Sam do tego dojdziesz.

theodolit
19-02-2008, 20:56
hm. pisałem kilka razy że można policzyć. Zakładając że domek ma około 450 m2 (ściany, podłogi, sufit,) polepszając U o 0.05 *450m2= 22,5W/h * 24h=540W/ dobę *30 dni=16200W/ miesiąc itd.
np: dla 5cm styro U=0.8, dla 20cm U=0.2


Na poczatek wytkne ze W jest to J/s znaczy sie W/miesiac dzien czy sekunde - nie istnieje ;) tzn mozna policzyc ilosc ciepła zuzywanego w Dżulach - Watt nic do konca nie mowi ...

aha a do wzoru dodaj jeszcze Kelviny bo U zawiera w sobie tez ten element - co utrudnia nieco zgrubne obliczenia ;D


po 2 jak wiele osob zauwazylo nie wspolczynniki scian morduja rachunki - robilem sobie takie sprawdzenie dla samych scian - bez okien, drzwi dachu, wentylacji itp pomiedzy styro 12, a 18 - na skorupie 10x13m wyszło na tym dociepleniu okolo 600W ... (dokladnie nie pamietam z glowy strzelam) - pozniej w nastepnym kroku dodaje sie okna, drzwi, stropodach/dach + najbardziej bolesna wentylacje - i ta wentylacja trzepie nie 600W - ale 5-6kW mocy potrzebnej na dogrzanie chałupy.

Ale jak wspomnialem jedni chca drogo budowac/ tanio eksploatowac, inni tanio budowac - a inni staraja sie znalezc jakies swoje optimum - jak to w życiu nic nie jest jednoznaczne ....

ps. nie chce zadnch wycieczek osobistych robic

an-bud
19-02-2008, 21:01
wiesz, kurcze...u mnie niet zmysłu technicznego, więc te cyferki to dla mnie czarna magia :roll:
ale rzuciło mi się, że piszesz o domu 450m.... nie wiem, czy celowo żeby te cyferki wydały się większe :wink: ...czy tak sobie strzeliłeś :wink:

w takim razie mam prośbę....policz mi to dla mojego domku, czyli 130m2 powierzchni użytkowej...ale jekbyś mógł podaj mi wymierną kwotę zakładając, że będę ogrzewać ekogroszkiem i że ekogroszek kosztuje 500zł za tonę :roll:Te 450m2 to jak w nawiasie pow. ucieczki ciepła. W uproszczeniu dom około 150m2 . Każdy dom jest inny trzeba policzyć wg indywidualnego projektu :( będzie to obowiązkiem jak za rok wejdą certyfikaty energetyczne :(

daggulka
19-02-2008, 21:02
Dla mnie odpowiedź jest dośc prosta: zamiast wydać 35 tys na instalację co z piecem gazowym lub 50 tys na pompę ciepła, wolę dołożyć 15 tys na ocieplenie + 3 tys na elektryczne konwektory. Rachunki za ogrzewanie będę miał na podobnym poziomie lub niższym poziomie a w kieszeni zostanie kilkanaście tysiecy złotych. Policz! Sam do tego dojdziesz.

ja tu już nie mam do czego dochodzić....instalacje, docieplenia...wszystko mam juz zrobione :roll:
ja po prostu proszę (i może kiedyś się kogoś w końcu doproszę) o podanie mi wymiernych kwot zaoszczędzonych na ociepleniach ponad normę ...nie suchych cyfr , tylko kwot....doczekam się?

daggulka
19-02-2008, 21:09
no i kochani....nie chodzi mi o cuda bajery....niech ktoś wreszcie wyliczy konkretną kwotę zaoszczędzoną na ociepleniach, np.
w sytuacji kiedy w projekcie jest 15cm wełny na poddaszu, a ktoś powiela zasłyszane stereotypy , że nieeee-maaaało, daje 40cm ..... da się wyliczyć taką zaoszczędzoną kwotę? albo na posadzkę....zamiast 10cm jak w projekcie daje 30cm :roll:

da się to wyliczyć na konkretne kwoty czy dalej malkontenci będa kiwać głowami że korzyści sa kolosalne .....a konkretów ni hu hu..... :roll:

an-bud
19-02-2008, 21:09
hm. pisałem kilka razy że można policzyć. Zakładając że domek ma około 450 m2 (ściany, podłogi, sufit,) polepszając U o 0.05 *450m2= 22,5W/h * 24h=540W/ dobę *30 dni=16200W/ miesiąc itd.
np: dla 5cm styro U=0.8, dla 20cm U=0.2


Na poczatek wytkne ze W jest to J/s znaczy sie W/miesiac dzien czy sekunde - nie istnieje ;) tzn mozna policzyc ilosc ciepła zuzywanego w Dżulach - Watt nic do konca nie mowi ...


po 2 jak wiele osob zauwazylo nie wspolczynniki scian morduja rachunki - robilem sobie takie sprawdzenie dla samych scian - bez okien, drzwi dachu, wentylacji itp pomiedzy styro 12, a 18 - na skorupie 10x13m wyszło na tym dociepleniu okolo 600W ... (dokladnie nie pamietam z glowy strzelam) - pozniej w nastepnym kroku dodaje sie okna, drzwi, stropodach/dach + najbardziej bolesna wentylacje - i ta wentylacja trzepie nie 600W - ale 5-6kW mocy potrzebnej na dogrzanie chałupy.

Ale jak wspomnialem jedni chca drogo budowac/ tanio eksploatowac, inni tanio budowac - a inni staraja sie znalezc jakies swoje optimum - jak to w życiu nic nie jest jednoznaczne .... :) miało to być troszkę czytelne i ogólne :) można przeliczyć dalej. najładniej wygląda przy porównaniu do elekrycnego ogrzewania :( :wink:

theodolit
19-02-2008, 21:15
:) miało to być troszkę czytelne i ogólne :) można przeliczyć dalej. najładniej wygląda przy porównaniu do elekrycnego ogrzewania :( :wink:

To sie nie ma co podkładać w taki sposób w dyskusji - nie mniej jak wspomniałem - nie ma co pakowac docieplenia jak sie innych aspaktow nie zmniejszy ... ściany ~0,3 sa ok - nastepny krok to
- zmniejszenie zapotrzebowania na wentylacje - odzysk ciepła (rekuperator lub regenerator)
- współczynniki okien/drzwi

i chyba dopiero wtedy mozemy wrocic do planowania pogrubienia ocieplenia scian, dachu, podłogi

ale jak wspomniałem moja skromna opinia to jest - i jak ktos sie lepiej czuje tnac współczynniki scian - super - pewne jest ze jakistam procent mniej energii pojdzie na ogzrewanie

a jak z rachunkiem ekonomicznym - zalezy kto liczy ;D

an-bud
19-02-2008, 21:27
:) miało to być troszkę czytelne i ogólne :) można przeliczyć dalej. najładniej wygląda przy porównaniu do elekrycnego ogrzewania :( :wink:

To sie nie ma co podkładać w taki sposób w dyskusji - nie mniej jak wspomniałem - nie ma co pakowac docieplenia jak sie innych aspaktow nie zmniejszy ... ściany ~0,3 sa ok - nastepny krok to
- zmniejszenie zapotrzebowania na wentylacje - odzysk ciepła (rekuperator lub regenerator)
- współczynniki okien/drzwi

i chyba dopiero wtedy mozemy wrocic do planowania pogrubienia ocieplenia scian, dachu, podłogi

ale jak wspomniałem moja skromna opinia to jest - i jak ktos sie lepiej czuje tnac współczynniki scian - super - pewne jest ze jakistam procent mniej energii pojdzie na ogzrewanie

a jak z rachunkiem ekonomicznym - zalezy kto liczy ;Ddla mnie to jest jasne że to pierwszy krok, ale o tym był temat :( a nie o oknach, reku ) ja to mam ( w planach ) czemu to ma być trzeci krok, a nie pierwszy? :)

Adamol
19-02-2008, 21:29
ja tu już nie mam do czego dochodzić....
?

daggulka
19-02-2008, 21:33
znowu się zaczyna kółko różańcowe i grupa wsparcia....bo ja mam tyle, a ja będę miał jeszcze więcej..... :evil:

autor zadał konkretne pytania :
"Czytam i czytam posty i co któryś to o tym, że ktoś daje 40 cm wełny na poddasze, 30 cm styropianu na scianę, 20 cm polistyrenu na podłogę i tak się zastanawiam, czy są jakies granice absurdu... "

a ja zadałam konkretne pytania o konretne kwoty a nie o liczby i współczynniki otrzymane w warunkach labolatoryjnych ...czy te nakłady czasu i kasy zwrócą się za życia?

daggulka
19-02-2008, 21:33
ja tu już nie mam do czego dochodzić....
?

ty mnie za słowa nie chwytaj :lol: ... ja nie w tym kontekście :oops: :lol:

an-bud
19-02-2008, 21:45
znowu się zaczyna kółko różańcowe i grupa wsparcia....bo ja mam tyle, a ja będę miał jeszcze więcej..... :evil:

autor zadał konkretne pytania :
"Czytam i czytam posty i co któryś to o tym, że ktoś daje 40 cm wełny na poddasze, 30 cm styropianu na scianę, 20 cm polistyrenu na podłogę i tak się zastanawiam, czy są jakies granice absurdu... "

a ja zadałam konkretne pytania o konretne kwoty a nie o liczby i współczynniki otrzymane w warunkach labolatoryjnych ...czy te nakłady czasu i kasy zwrócą się za życia? zależy ile się będzie żyło :)

daggulka
19-02-2008, 21:56
jasssne...ej, chłopaki....z wami to tak zawsze :lol:
gadu gadu.... a jak przychodzi do konkretów to uciekają :D :D :D :wink:

an-bud....a żyło to mi się będzie znacznie krócej przez stresy budowlane...oj,żebym 2 lata temu wiedziała to co wiem dziś :roll: ....to dalej mieszkałabym w M6 i żyła w słodkiej niewiedzy :wink: :D

daggulka
20-02-2008, 12:19
no i lipa...po zawodach :roll:

czyli tak naprawdę nikt na swiecie nie jest w stanie dowieść tak naprawdę ile dokładnie jest zysku na ponadnormowych dociepleniach?

bo wiecie...dla jednych "korzystnie" znaczy 100zł rocznie, dla innych 1000, a jeszcze dla dla innych 10.000 :wink:

theodolit
20-02-2008, 13:56
no i lipa...po zawodach :roll:

czyli tak naprawdę nikt na swiecie nie jest w stanie dowieść tak naprawdę ile dokładnie jest zysku na ponadnormowych dociepleniach?

bo wiecie...dla jednych "korzystnie" znaczy 100zł rocznie, dla innych 1000, a jeszcze dla dla innych 10.000 :wink:
100 PLn ma użytkownik
1000 ma hurtownia
10 000 ma producent ;)


prościzna

Krzysztofik
20-02-2008, 15:34
100 PLn ma użytkownik
1000 ma hurtownia
10 000 ma producent ;)


prościzna
Nareszcie pojawiło sie rozwiązanie.

revalidon
20-02-2008, 16:18
100 PLn ma użytkownik
1000 ma hurtownia
10 000 ma producent ;)

prościzna

troche uproszczone, ale oddaje istote problemu... :)

jaro'71
20-02-2008, 18:35
Pewnie możnaby trafić na kogoś, kto mieszkał np. w starym nieocieplonym domu i sypał do kotła wyngiel, potem dom ocieplił styro12 i pewnie oszczędził parę kilo węgla :wink:. Był niezadowolony i dołożył styro8. Pytanie czy potem sypał znowu mniej węgla czy już zużycie nie spadło... Wg mnie nie spadło, bo w pewnym momencie przekracza się na wykresie cieplnym pewną granicę - granicę zdrowego rozsądku 8)
Tę granicę przekracza się częściej jeśli chodzi o styro na podłodze, jeśli ściana fundamentowa jest dobrze ocieplona do granicy przemarzania, ale to kolejny temat rzeka

el-ka
20-02-2008, 18:49
mpolaw: "tak się nie da, albo podpieramy się laboratoryjnymi wyliczeniami teoretycznymi, albo budujemy obok siebie 5 identycznych domów, każdy w innej technologii i po 5 sezonach grzewczych porównujemy wyniki".

A w tych 5 identycznych domach musiałyby mieszkać zaprogramowane cyborgi, a nie ludzie, bo wystarczy mieć pieska lub kotka, co go sie wpuszcza i wypuszcza n-razy na dobę, palacza wychodzącego na taras lub balkonik (po to w końcu ten balkon budował!), albo taki tryb życia, że non-stop ktoś wchodzi i wychodzi. Słabsza gospodyni częściej przypala i wietrzy. Są ludzie dla których 18-20 st to już hica (czyli gorąc po śląsku :wink: ), a inni trzęsą się wtedy w swetrach i muszą mieć 23.
I te nieprzewidywalne ubytki to według mnie znacznie więcej niż wydatki na ściany z ekstra współczynnikiem.

Haynauer
20-02-2008, 19:15
18-20 st to już hica (czyli gorąc po śląsku :wink: )

....po poznańsku też... :P odrózniać należy od klara... czyli gorąc, ale na dworze przy bezchmurnym niebie... "tej, ale klara, rzekła Mania i gibła kejtrowi knoche..." :P

daggulka
20-02-2008, 21:49
:lol: :lol: :lol:
gwary są the best :D

Adamol
21-02-2008, 21:37
Daggulka - czas na Twój 3 tysięczny wpis!
Serdeczne pozdrowienia!!!

ZW
22-02-2008, 11:20
...
Bedę miał oswietlenie w większości halogenowe, które wydziela soporo ciepła... Moc to jakieś 10-15 W na metr kwadratowy...

oświetlać będziesz tylko kilka godzin wieczorem (powiedzmy w zimie 6 godzin dziennie) czyli realna energia z halogenów to max 1/4 w/w czyli 2-4 W/m2.

człowiek aktywny fizycznie wydziela 100W ale czasem trzeba popracować w pracy i też czasem odpocząć ;) czyli znów nie 100 a max 30W i to dla kulturystów.

Z kosztami styropianu to nie przesadzajcie - dodatkowe 20cm x 500m2 (suma powierzchni ścian i dachu) to 100m3 = 20 tys zł. Za to zamiast kotłowni i rur za 35 tys kupi konwektory za 10 a koszty bieżące będzie miał takie same jak cienko ocieplony.

Za darmo wtedy dostajesz dodatkowe miejsce po kotłowni.

pozdrawiam