PDA

Zobacz pełną wersję : elewacja zewnętrzna - szukam programu na CD



Anya
27-08-2003, 22:22
Witam,

czy ktoś ma i może w jakiś sposób udostępnić lub przynajmniej dać znać w jakiej gazetce był ostatnio programik na CD do wyboru koloru elewacji? Czy da się coś takiego znaleźć w sieci?

Dziękuję i pozdrawiam
Anya

docieplenia
27-08-2003, 23:55
Witam,

czy ktoś ma i może w jakiś sposób udostępnić lub przynajmniej dać znać w jakiej gazetce był ostatnio programik na CD do wyboru koloru elewacji? Czy da się coś takiego znaleźć w sieci?

Dziękuję i pozdrawiam
Anya
http://www.archiwum.murator.pl/okladki/1523.jpg
Murator 8/2003
Opis:
Kolorowy dom. Program do projektowania kolorystyki domu
Murator 8/2003, s. 0, PŁYTA CD
Program ten to doskonałe narzędzie dla tych, którzy sami chcą skomponować kolorystykę swojego domu. Nowego - zanim jeszcze powstanie - lub starego, który będzie odnawiany. Ułatwia dobór zewnętrznej kolorystyki domu. Bogata paleta 1298 barw, umożliwia tworzenie wielu kolorystycznych kombinacji. Kolory można przypisać każdemu z zewnętrznych elementów domu: ścianom, dachowi, oknom, drzwiom, a także drewnianym detalom, kominom, cokołom, rynnom czy dachowej podbitce. Dzięki temu łatwo przekonać się, czy materiały wybrane do budowy i wykończenia domu utworzą harmonijną całość.
(http://www.archiwum.murator.pl/?menu=znalezione&page=4&step=10&IdNumeru=1523)

mariusz07
28-08-2003, 06:43
We wrześniowym Muratorze też jest fajny artykuł o elewacjach.

Anya
28-08-2003, 08:06
Bardzo dziękuję za info i pozdrawiam

YEYO
28-08-2003, 08:36
Jest tylko jeden problem z tym programikiem. Pracuje tylko z gotowymi projektami chyba 20-toma z Muratora i nie można dobierać kolorystyki wielu różnych elementów oddzielnie

Anya
28-08-2003, 08:50
Oooo.... :( to klops. Sprawdzone empirycznie?

W takim razie co robić? Mam dość rzadki kolor dachówki (choć nie nietypowy) i naprawdę mamy problemy z doborem koloru elewacji. Przydałby się jakiś plastyk do pomocy skoro programik Muratora jest zdziebko ograniczony... :roll:

YEYO
28-08-2003, 09:14
Dach i kolor elewacji dobierzesz oddzielnie ale np. w projekcie w programie są okiennice drewinane i kolor muszą mieć taki jak inne elementy drewniane. Jak dobierasz kolor cokołu to tak jakoś kijowo wychodzi, coś niedopracowane. Ale ogólnie możesz spróbować. Powiem tylko tyle że program daje często mylne złudzenie że kolorystyka jest dobrana prawidłowo. Ja próbowałem dwoma metodami :
1. Za pomoca programu muratora wybrałem najbardziej podobny projekt domu i wybrałem kolory elementów. Było extra
2. Elewacje właściwe mojego domu zeskanowałem do Photoshopa i wybrałem te same kolory co w programie muratora (musiałem się dużo narobić)- wyszło tragicznie kolorystycznie.

Dużo zamieszania wprowadza też tło na gotowych projektach w programie. Jest wszystko ładnie drzewka kwiatki itd ale to zmyłka bo dają odpowiedni kontrast do jasnych elewacji, a w realu i z innym oświetleniem to juz nie jest tak pieknie jak na obrazku.

Myślę więc że program nie da ci żadnego wyobrażenia o kolorystyce (to jest moje zdanie i nie będę na ten temat polemizował ) zwłaszcza że kolor na ekranie nie ma się nijak do koloru realistycznego.

Ja mam dach zielony, a słupek klinkier sahara i też mam problem z wyborem elewacji na razie jeżdżę po okolicy i szukam domów z taką sama blachodachówką i patrzę co mają. Taki już nasz los.

Anya
28-08-2003, 10:15
Ha.
U mnie okolica już objeżdżona. Widziałam raptem 2 domki z taką samą dachówką - jeden na razie bez elewacji kolorowej, a drugi z elewacją w kolorze, który - moim zdaniem - nie pasuje. I jak tu się ustrzec błędów? :lol:

W takim razie z programu Muratora zrezygnuję skoro to i tak jest strasznie dużo z tym zachodu, a efekt niewspółmierny.
Wczoraj doczytałam się, że zamiast z paseczków palety bezpieczniej jest wybierać kolor elewacji z wzornika kolorów na fragmencie tynku...

Pozdrawiam i życzę powodzenia w doborze kolorów

docieplenia
28-08-2003, 10:34
Ha.
U mnie okolica już objeżdżona. Widziałam raptem 2 domki z taką samą dachówką - jeden na razie bez elewacji kolorowej, a drugi z elewacją w kolorze, który - moim zdaniem - nie pasuje. I jak tu się ustrzec błędów? :lol:

W takim razie z programu Muratora zrezygnuję skoro to i tak jest strasznie dużo z tym zachodu, a efekt niewspółmierny.
Wczoraj doczytałam się, że zamiast z paseczków palety bezpieczniej jest wybierać kolor elewacji z wzornika kolorów na fragmencie tynku...

Pozdrawiam i życzę powodzenia w doborze kolorów

w niektorych firmach mozna zobaczyc probki orginalnych tynkow na styropianie/plycie tak ze widac jak kolor z kolornika przeklada sie na ten rzeczywisty z faktura tynku.
po drugie sa kolorniki ktore maja modele domkow gdzie widac wzglednie mozna sobie lepiej wyobrazic (niestety) jak bedzie wygladal dom w calym kolorze.
po trzecie mozna zamowic 1 wiador i polozyc na kawalku sciany tak aby zobaczyc RZECZYWISTY efekt
po czwarte porsze pamietac ze:
- im grubsza faktura tynku tym bardziej przyciemnia (tonuje kolor) poprzez swoja fakture
- inaczej pracuje swiatlo na elewacji w ciagu dnia na tynku o fakturze kornika a inaczej baranka (tu sa mniejsze zmiany w przeciwnosci do kornika - gdzie rodzaj zatarcia w pionie lub poziomie ma wiekszy wplyw na wyglad koloru)
- jest generalna zasada, ze kolor farb jasnieje a tynkow ciemnieje w czasie wysychania (oczywiscie mowimy tutaj o drobnych roznicach w tonacji - ale sa osoby ktore takie roznice WIDZA);

z grubsza to tyle

YEYO
28-08-2003, 10:46
Tylko z wzornika, paseczki to zły pomysł i przy oświetleniu naturalnym na zewnątrz. Jezeli juz widziałaś jeden dom z elewacją która nie pasuje to możesz już wstępnie się zorientować przynajmniej czy ma być jaśniejsza czy ciemniejsza.
Docieplenia ma rację weź dachówkę i popróbuj. Pamiętaj że ilość (powierzchnia) też gra rolę.

tgb
28-08-2003, 17:53
No i wyszło na to, że najlepszym programem jest... rzeczywisty tynk. Ja też polecam tę metodę. Z wzornika wybraliśmy 6 kolorów (elewacja ma być dwukolorowa) i zamówiliśmy próbki (Terranowa robi takie mniej więcej 25x30 cm). Trochę trzeba na nie poczekać, ale warto.

Wstępne przymiarki kolorystyczne robilismy w ArchiCad'zie, a raczej robiła nam znajoma architektka (to się tak pisze?) - na naszej bryle domu. Ale to profesjonalne narzędzie i cenę też ma profesjonalną :(.
Używaliśmy też "Wymarzonego domu" (oparty na ArConie 3.0), ale tam nie da się raczej zrobić wielokolorowych elewacji.

Tomek

Anya
30-08-2003, 15:30
Witam raz jeszcze!

Zupełnie przypadkowo weszłam dziś w posiadanie poszukiwanej gazetki z płytą - zobaczymy sobie z mężem na spokojnie jakie cuda można w tym programiku porobić, ale najważniejsze jest to, że objazd okolicy przyniósł efekty w postaci... znalezienia domku z taką dachówką jak nasza oraz, naszym zdaniem, z dobrze dobraną elewacją!!!!! Sukces!
Jednak wycieczki w teren to niezastąpiony sposób poszukiwania odpowiedniego koloru elewacji.
Dzięki temu upewniliśmy się, że to, co chcemy uzyskać wygląda dokładnie tak, jak chcemy. Domek, na którym będziemy się wzorować ma takie same białe okna i nawet identyczny klinkier na kominie, więc prawie "bliźniak", z wyjątkiem architektury :P
Właściciel był nawet tak miły, że nawet dał nam worek po tynku z danymi koloru z Terranovy, czym totalnie mnie rozczulił :D
Teraz wiem, o co pytać i znam efekt. Połowa sukcesu za nami.
Czego i wszystkim zainteresowanym życzę i pozdrawiam.
PS. Dziękuję również za wszelkie cenne uwagi i spostrzeżenia