PDA

Zobacz pełną wersję : Nowe reku Dospela - DAYTONA ???



KJ-UB
18-02-2008, 21:35
Witajcie mam dylemat, wyszły nowe centrale Dospela, i zastanawiam się czy wziąć "starego" Economica 300 czy nową Daytonę 350 (może ktoś dysponuje parametrami tej centrali - w necie nie ma).

Stara centrala ma grzałę - może ktoś powie do czego - do nagrzewania powietrza nadmuchiwanego - czy do rozmrażania wymiennika - to dwie różne rzeczy a są podawane równocześnie.

Nowa nie ma , ma za to prawdopodobnie lepszy wymiennik, nie zamarza ???.

Może ktoś coś doradzi, innych central nie rozważam.

bimbelt
18-02-2008, 21:38
Ja mam Economic'a i z tego co widzialem w jego bebechach, to ma tylko grzalke przeciwzamrozeniowa.

KJ-UB
18-02-2008, 21:46
Czyli ta grzałka nie podgrzewa powietrza nadmuchiwanego, ma na celu tylko rozmrozić szybko reku w razie oblodzenia??

bimbelt
18-02-2008, 22:23
Czyli ta grzałka nie podgrzewa powietrza nadmuchiwanego, ma na celu tylko rozmrozić szybko reku w razie oblodzenia??

Calkiem mozliwe i calkiem logiczne. Musialbym spojrzec dokladniej.

KJ-UB
18-02-2008, 22:44
Tak wywnioskowałem z twojej wypowiedzi. Ta grzała jest na wylocie - wyrzutni powietrza na zewnątrz?

Witolo
19-02-2008, 00:26
witam

podnosze temat, mam podobna sytuacje, w zasadzie wybralem juz centrale economic 300 ale zastanawiam sie nad Daytona.

Witolo

CuoreRosso
19-02-2008, 12:29
Ja też biorę pod uwagę wspomniany rekuperator. Niestety z dnia na dzień zdrożał on o 1000 pln.
Dlaczego? - Nie wiem. Nie mogłem uzyskać sensownego wytłumaczenia od pracownika Dospel'a.

HenoK
19-02-2008, 19:26
może ktoś dysponuje parametrami tej centrali - w necie nie ma

Trochę informacji jest pod adresem:
http://www.ebuduj.net/abc_budowlane,centrale_wentylacyjne_od_firmy_dospe l,42,145.html

DAYTONA 350 FUTURA – model z systemem HYBRID ESS ( HYBRID Energy Saving System) opartym na energooszczędnych silnikach prądu stałego.

KJ-UB
19-02-2008, 19:54
Dzięki , akurat to widziałem, (dużo tego - tutaj Dospel posmarował)
chodziło mi o konkrety a nie slogany reklamowe.
Przydałby się wydatek, spręż, pobór mocy, wymiary itd itp.

chochla72
20-02-2008, 10:04
Witajcie mam dylemat, wyszły nowe centrale Dospela, i zastanawiam się czy wziąć "starego" Economica 300 czy nową Daytonę 350 (może ktoś dysponuje parametrami tej centrali - w necie nie ma).

Stara centrala ma grzałę - może ktoś powie do czego - do nagrzewania powietrza nadmuchiwanego - czy do rozmrażania wymiennika - to dwie różne rzeczy a są podawane równocześnie.
To co napisze dotyczy Economica 120 w wersji z grzala wodna. Z informacji uzyskanej od pracownika Dospela przez telefon (wiec niestety bez mozliwosci sprawdzenia organoleptycznego) grzala sluzy do ogrzania nadmuchu - nie spelnia wiecj funkcji antyzamrozeniowej. Facet powiedzial, ze zapobieganie zamrozenieu odbywa sie przez czasowe odlaczenie silnika 'ssacego'. Dodal tez, ze nie widzi jakiegos specjalnego problemu technicznego, zeby zamontowac druga grzale wodna na rurze poboru powietrza z zewnatrze, coby je wstepnie dogrzewac.

KJ-UB
20-02-2008, 21:49
Widać na szkoleniach śpią - mój magik z dospela twierdzi odwrotnie. Sami nie wiedzą co sprzedają.

Od grzania to bedę miał piec w domu, nie potrzebna mi grzała elektryczna... w dodatku 1kW.

lemon
21-02-2008, 09:38
grzałka w economicach umiszczona jest za wymiennikiem ciepła i służy do dogrzewania powietrza nawiewanego do pomieszczeń. jest możliwość regulacji temperatury za pomocą termostatu - możesz zadać taką wartość że grzałka nie będzie się załączać. drugi termostat służy do ustawiania temapratury przy jakie ma załączać się funkcja przeciwzamrożeniowa - wtey automatyka wyłącza wentylator nawiewny a wentylator wyciągowy załączany jest na mksymalną wydajność, niezależnie od ustawienia na regulatorze wydajności.
dla mnie montowanie nagrzewnicy wodnej na wlocie świeżego powietrza do centrali (oczywiście zakładam że nie ma GWC) to absurd. jakie średnice rurek i ile rzędów ma taka nagrzewnica? lepszy mróz i po niej

CuoreRosso
22-02-2008, 07:39
Dzięki , akurat to widziałem, (dużo tego - tutaj Dospel posmarował)
chodziło mi o konkrety a nie slogany reklamowe.
Przydałby się wydatek, spręż, pobór mocy, wymiary itd itp.

Info ze strony Dospel'a:

wydatek powietrza (150 Pa): 250 m3/h

spręż dyspozycyjny: 0-320 Pa

sprawność odzysku ciepła: do 95%

pobór mocy: max.120 W

napięcie zasilania: 230 VAC / 50 Hz

prędkość obrotowa silnika: 2500 obr/min

typ łożyska silnika: toczne

ciśnienie akustyczne: poniżej 50 dB(A) /1m

klasa izolacji: I

stopień ochrony: IP 44

waga: 38,5 kg


Jakie wnioski Panowie i Panie?

KJ-UB
22-02-2008, 10:59
Podałeś dane modelu 250 a nie 350.

CuoreRosso
22-02-2008, 12:06
ups... rzeczywiście
sorry roni

HenoK
24-02-2008, 10:36
Rekuperatory Daytona 250 mozna kupić na aukacjach Allegro :
http://www.allegro.pl/item314179002_rekuperator_daytona_250_dospel_nowos c_hit_.html
http://www.allegro.pl/item315984325_dospel_rekuperator_daytona_bardzo_ci cha_od_ss.html

podobnie jak inne centrale wentylacyjne tej firmy (http://www.allegro.pl/search.php?string=rekuperator+dospel&buy=0&new=0&pay=0&personal_rec=0&sourceid=Mozilla-search).
Na większości tych aukcji jest informacja o 5 letniej gwarancji.
Problem w tym, że firma Dospel dokonała wyłączenia gwarancyjnego w zakresie transakcji internetowej, informując o tym nie tylko na swojej stronie internetowej :
http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=56 :

WYŁĄCZENIE GWARANCYJNE
Z dniem 15.03.07 dospel bazując na obowiązującym od 1 maja 2004 roku uregulowaniu kwestii gwarancji producenckiej wprowadza wyłączenie gwarancyjne dotyczące jakiejkolwiek sprzedaży asortymentu dospel comfort poprzez internet, co oznacza, że Dospel sp. z o.o. zaprzestaje udzielania gwarancji, na towar podlegający transakcjom internetowym.
ale także w kilku miejscach w instrukcji obsługi i na samej karcie gwarancyjnej.
Co ciekawe gwarancję producenta traci się także w przypadku przesyłki rekuperatora pocztą, czy firmą spedycyjną.
Czy taka gwarancja jest cokolwiek warta ?

Oczywiście w tym wypadku można gwarancji dochodzić od sprzedawcy, pytanie tylko na ile jest ona wiarygodna (czy sprzedawca posiada odpowiednie zaplecze serwisowe)?

ProStaś
24-02-2008, 15:16
Rekuperatory Daytona 250 mozna kupić na aukacjach Allegro :
http://www.allegro.pl/item314179002_rekuperator_daytona_250_dospel_nowos c_hit_.html
http://www.allegro.pl/item315984325_dospel_rekuperator_daytona_bardzo_ci cha_od_ss.html

podobnie jak inne centrale wentylacyjne tej firmy (http://www.allegro.pl/search.php?string=rekuperator+dospel&buy=0&new=0&pay=0&personal_rec=0&sourceid=Mozilla-search).
Na większości tych aukcji jest informacja o 5 letniej gwarancji.
Problem w tym, że firma Dospel dokonała wyłączenia gwarancyjnego w zakresie transakcji internetowej, informując o tym nie tylko na swojej stronie internetowej :
http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=56 :

WYŁĄCZENIE GWARANCYJNE
Z dniem 15.03.07 dospel bazując na obowiązującym od 1 maja 2004 roku uregulowaniu kwestii gwarancji producenckiej wprowadza wyłączenie gwarancyjne dotyczące jakiejkolwiek sprzedaży asortymentu dospel comfort poprzez internet, co oznacza, że Dospel sp. z o.o. zaprzestaje udzielania gwarancji, na towar podlegający transakcjom internetowym.
ale także w kilku miejscach w instrukcji obsługi i na samej karcie gwarancyjnej.
Co ciekawe gwarancję producenta traci się także w przypadku przesyłki rekuperatora pocztą, czy firmą spedycyjną.
Czy taka gwarancja jest cokolwiek warta ?

Oczywiście w tym wypadku można gwarancji dochodzić od sprzedawcy, pytanie tylko na ile jest ona wiarygodna (czy sprzedawca posiada odpowiednie zaplecze serwisowe)?

To samo usłyszałem wczoraj na targach od autoryzowanego przedstawieciela. Jak krzyknął mi za to cacko 6.000 netto :o , skwitowałem go, że na Allegro 4500 zł. brutto. On mi na to, że bez gwarancji, i takie mają zapewnienie producenta - to co sprzedane przez Internet nie ma gwarancji fabrycznej.

Nie przejmowałbym się tym za bardzo, z przynajmniej dwóch podowów:
1. firma, która sprzedaje musiała kupić od Dospela centralę, więc ona może dochodzić uprawnień z gwarancji.
2. jak to wielokrotnie pisał adam_mk < a co tam się może popsuć ?>- jedynie wentylator, a z tym to chyba większość mniej lub bardziej rozwiniętych serwisantów sobie poradzi.

Pozdrawiam.

HenoK
24-02-2008, 15:27
jak to wielokrotnie pisał adam_mk < a co tam się może popsuć ?>- jedynie wentylator, a z tym to chyba większość mniej lub bardziej rozwiniętych serwisantów sobie poradzi.
Nie twierdzę, że sobie nie poradzą, ale niechby jasno napisali, że sami sprzedawcy zapewniają serwis gwarancyjny, a nie podpierali się nieistniejącą gwarancją producenta.

ProStaś
24-02-2008, 15:37
<Jesteśmy firmą zajmującą się dystrybucją produktów firmy DOSPEL Lider Wentylacji>

To cytat ze strony na Allegro.
Rodzi się zatem pytanie, jeśli są dystrybutorem to, czy nie mogą sprzedawać z gwarancją producenta ?
Poza tym, co oznacza, kupno przez internet ?
Mogę zadzwonić, zapytać, czy jest centrala, po ile i pojechać ją kupić, u nich w sklepie ( o pardon ) w salonie firmowym. Co wtedy z gwarancją producenta ?

A za drobne 1500 zł. to można i z drugiego końca Polski pojechać po to cacuszko.

A by the way, HenoK, co myślisz o samej centrali ?

Pozdrawiam.

HenoK
24-02-2008, 16:03
A by the way, HenoK, co myślisz o samej centrali ?

Ma kiepsko rozwiązany system odprowadzania skroplin (kondensatu) - zamiast przez kruciec do tego służący, skropliny wydostają się spod obudowy :(.
Na najwyższym biegu jest bardzo głośna :( - decydujący jest tu prawdopodobnie kształt i rozmiar kanałów wylotowych z wentylatorów.

ProStaś
28-02-2008, 16:43
A by the way, HenoK, co myślisz o samej centrali ?

Ma kiepsko rozwiązany system odprowadzania skroplin (kondensatu) - zamiast przez kruciec do tego służący, skropliny wydostają się spod obudowy :(.
Na najwyższym biegu jest bardzo głośna :( - decydujący jest tu prawdopodobnie kształt i rozmiar kanałów wylotowych z wentylatorów.

Oglądałem dzisiaj to cacko. Nie wiem jaki Ty widziałeś egzemplarz, ale tu gdzie ja byłem był specjalny kruciec do odprowadzania skroplin. Był z boku centrali. :-? Jeśli chodzi o hałas, to na najwyższym biegu rzeczywiście jest głośny. Ale patrząc na jego wydajność wydaje mi się, że załączanie tej prędkości następowałoby w sytuacjach wyjątkowych. Poza tym w bardzo szerokim paśmie obrotów, regulowanych płynnie, pozostaje on cichy.
Mam wycenę na 12.000 zł. brutto z Daytoną 250, bez GWC.

Pozdrawiam.

HenoK
28-02-2008, 18:37
A by the way, HenoK, co myślisz o samej centrali ?

Ma kiepsko rozwiązany system odprowadzania skroplin (kondensatu) - zamiast przez króciec do tego służący, skropliny wydostają się spod obudowy :(.
Na najwyższym biegu jest bardzo głośna :( - decydujący jest tu prawdopodobnie kształt i rozmiar kanałów wylotowych z wentylatorów.

Oglądałem dzisiaj to cacko. Nie wiem jaki Ty widziałeś egzemplarz, ale tu gdzie ja byłem był specjalny kruciec do odprowadzania skroplin. Był z boku centrali. :-?
To, że króciec w centrali jest to wiem. Tylko skropliny nie wylatują przez ten króciec, ale z boku obudowy :(.
Co do wyglądu, nie można mu nic zarzucić.

ProStaś
28-02-2008, 18:47
HenoK napisał:
<Tylko skropliny nie wylatują przez ten króciec, ale z boku obudowy :(.
.>

Tym się sprzedawca nie chwalił. :lol:

A może coś naprawdę taniego...

http://www.allegro.pl/item292899357_rekuperator_wymiennik_ciepla_nowy_wk lad_szwecja.html

Tylko co na temat tego składaka można powiedzieć.?

Pozdrawiam.

CuoreRosso
28-02-2008, 21:32
[quote]


Mam wycenę na 12.000 zł. brutto z Daytoną 250, bez GWC.

Pozdrawiam.

Czy wycenę robił Żar z ul. Henryka z Łodzi?

Depi
29-02-2008, 16:22
A może coś naprawdę taniego...

http://www.allegro.pl/item292899357_rekuperator_wymiennik_ciepla_nowy_wk lad_szwecja.html

Tylko co na temat tego składaka można powiedzieć.?

Pozdrawiam.

Czemu składaka? Czy to nie jest przypadkiem Tywent? Też zerkam czasem łakomie w ich stronę, bowiem sa bardzo tanie. Nie bardzo uśmiecha mi się wymiennik krzyżowy, ale jak mnie przyciśnie mocno pod koniec budowy....

ProStaś
29-02-2008, 17:38
[quote]


Mam wycenę na 12.000 zł. brutto z Daytoną 250, bez GWC.

Pozdrawiam.

Czy wycenę robił Żar z ul. Henryka z Łodzi?

Tak. Mam się martwić ?

Pozdrawiam.

sli
29-02-2008, 18:15
Witajcie mam dylemat, wyszły nowe centrale Dospela, i zastanawiam się czy wziąć "starego" Economica 300 czy nową Daytonę 350 (może ktoś dysponuje parametrami tej centrali - w necie nie ma)
Tutaj masz Daytonę 350:
http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=275&Itemid=333


ProStaś oraz CuoreRosso jesteście z Łodzi i chcecie wentylację rekuperacją. Ja taż.
Może by się jakoś spotkać i wymienić wiedzę nt. wentylacji? Takie bezpośredni forum wentylacyjne.

CuoreRosso
01-03-2008, 11:28
[quote]


Mam wycenę na 12.000 zł. brutto z Daytoną 250, bez GWC.

Pozdrawiam.

Czy wycenę robił Żar z ul. Henryka z Łodzi?

Tak. Mam się martwić ?

Pozdrawiam.

Nie, nic z tych rzeczy. A przynajmniej nie mam wiedzy w tym zakresie :) .
Ja też rozważam ich ofertę, ale intryguje mnie fakt, że nie są w stanie podać żadnego namiaru na instalację już wykonaną w domu jednorodzinnym. Rozumiem ich tłumaczenia, że właściciele nieruchmości nie życzą sobie kolejek zwiedzających. Ale naprawdę nikt nie wyraził na to zgody??? Zastanawiające. Tym bardziej, że według ich informacji, wykonali już tych instalacji dziesiątki na terenie Łodzi i okolic. Mimo wszystko bardzo prawdopodobne, że podejmę ryzyko...

CuoreRosso
01-03-2008, 11:34
Witajcie mam dylemat, wyszły nowe centrale Dospela, i zastanawiam się czy wziąć "starego" Economica 300 czy nową Daytonę 350 (może ktoś dysponuje parametrami tej centrali - w necie nie ma)
Tutaj masz Daytonę 350:
http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=275&Itemid=333


ProStaś oraz CuoreRosso jesteście z Łodzi i chcecie wentylację rekuperacją. Ja taż.
Może by się jakoś spotkać i wymienić wiedzę nt. wentylacji? Takie bezpośredni forum wentylacyjne.

Hej sli,
uważam, że wszystko (całą naszą wiedzę, bo doświadczeń to my chyba nie mamy) można "obgadać" na forum. Fajnie jest się spotkać i pogadać live (let's fraternize!!!) ale ten czas... Tyle jest teraz rzeczy do załatwienia...

Darek Opole
09-03-2008, 15:14
Witam!
Daytona 250 i 350 to już fajny sprzęt.
Ktoś pytał czy brać Economic 300 czy Daytonę 350, proszę się nie sugerować cyferkami 300 i 350. Economic 300 ma wydajność 520 m3/h (150 Pa), a Daytona 350 ma 350 m3/h.
Po podpięciu całego systemu, centrali praktycznie nie słychać.

Witolo
09-03-2008, 17:27
ja mam inne pytanie

czy brac centarle z grzalka elektryczna czy wodna np. wconomic II 300 water?

Witolo

HenoK
09-03-2008, 17:55
ja mam inne pytanie

czy brac centarle z grzalka elektryczna czy wodna np. wconomic II 300 water?

Witolo
Myślę, że warto zacząć od projektu. Może grzałka wcale nie będzie Ci potrzebna.

HenoK
22-04-2008, 16:43
Na Allegro pojawiły się już tytułowe centrale :
http://www.allegro.pl/item344708568_centrala_rekuperator_daytona_350_fut ura_dospel_.html
Cena 6100 PLN.
Kupujący z tego źródła traci jednak gwarancję producenta :( :
http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=56

BronekMP
11-06-2008, 12:30
A co z bypass-em w Daytonach ?
Z tego co wiem przynajmniej Daytona 250 nie ma bypassa.
Jak będzie się zachowywać latem ?

Sylwia i Tomasz
12-08-2008, 18:55
Witajcie,

dzisiaj po raz pierwszy odpaliłem swoje reku Daytona Futura 350. Stał 2 miesiące nie ruszany i czekał cierpliwie na swój czas :) Ale może od początku. Rekuperator jest moim zdaniem starannie wykonany. Tutaj plus dla Dospela, co prawda nie jest to urządzenie do oglądania, ale ja lubię jak coś jest "porządne". Ok, rozkręcamy jedną stronę reku, mamy tam kabelek zasilający, gniazdo do podłączenia sterownika i jakieś pokrętło o którym nic nie ma instrukcji obsługi. Jak się dowiedziałem od doradcy technicznego dospela jest to pokrętło termostatu od układu przeciwzamrożeniowego. Teraz demontujemy drugą stronę reku, mamy dwa filtry i na środku wymiennik firmy Heatex AB Sweden. To wszystko. Po włączeniu wszystko śmiga bez problemu. Moim zdaniem jest cichy. Po zastosowaniu tłumików, kanałów izolowanych wełną myślę, że będzie w chałupie cicho.

Zastanawia mnie tylko jedno: tyle kasy i nie ma on nic?! Ani bypassu, ani nagrzewnicy. Trochę lipa. Poprzedni model miał i jedno i drugie, a ten niby lepszy i co?! Dzwonie do doradcy po raz kolejny. Okazuję się, że nagrzewnicy ten model nie ma, ma tylko tą automatykę zabezpieczającą. Gdy temp. spada poniżej nastawionej na termostacie, zostaje odcięty wentylator nawiewny, co powoduję ogrzanie wymiennika. Może w sumie być jak dla mnie. Będę miał GWC więc takich sytuacji nie powinno być. A bypass? Okazuję się, że jest. Wystarczy wyjąć wymiennik i po sprawie. Sprawdziłem, działa. Jedno mnie tylko szokuje. Po wyjęciu wymiennika widać co dokładnie piszczy w środku. Nic! Nic tam nie ma! Za 6 klocków dostajemy pudełko ze styropianu, dwa wentylatory, wymiennik i jakiś tam układ. Nieźle:) Ale co tam, ma działać. Ciekawe czy lepiej niż te oferowane na allegro oparte też na wymiennikach firmy Heatex.

Ja ogólnie póki co jestem zadowolony. Zobaczymy jak już będzie działać w domu.

Pozdrawiam

HenoK
12-08-2008, 20:06
A bypass? Okazuję się, że jest. Wystarczy wyjąć wymiennik i po sprawie. Sprawdziłem, działa. Możesz napisać coś więcej na ten temat ?

Sylwia i Tomasz
13-08-2008, 07:21
z tym bypassem się troszkę rozpędziłem. Wymiennik się wyciąga, reku dmucha, wyciąga, z tym że w środku powietrze świeże miesza się ze starym a to już nie za dobrze. Chyba będę musiał zrobić coś na wymiar tego wymiennika aby odseparować kanały, ponitować z blachy czy coś takiego. Trochę prosty ten reku jak na tą cenę. Ciekawe czy ma odzysk ciepła naprawdę większy od starego modelu?!

j-j
13-08-2008, 07:55
z tym bypassem się troszkę rozpędziłem. Wymiennik się wyciąga, reku dmucha, wyciąga, z tym że w środku powietrze świeże miesza się ze starym a to już nie za dobrze. Chyba będę musiał zrobić coś na wymiar tego wymiennika aby odseparować kanały, ponitować z blachy czy coś takiego. Trochę prosty ten reku jak na tą cenę. Ciekawe czy ma odzysk ciepła naprawdę większy od starego modelu?!

Co to jest :o , tyle kasy i musisz coś sam dorabiać??!!
Toż to kpina!

Sylwia i Tomasz
13-08-2008, 08:40
wg dospela, nie ma potrzeby wyciągania wymiennika. doradca techniczny powiedział, że można ale wg ich obliczeń nie trzeba, bo powietrze w lecie tylko nieznacznie się ogrzewa. Może to i prawda, ale wg mnie, ta sytuacja zmienia się przy GWC. Szkoda nawet o 1 stopień podgrzewać powietrze, które celowo chłodzimy w ziemi. No nic, kupiłem i już nie sprzedam :) lubię majsterkować to coś wymyślę, ale zgadzam się z przedmówcą, za tyle kasy powinni się trochę bardziej postarać.

Piczman
13-08-2008, 10:06
No ja tez planuje Daytone i nie wiedziałem o tym że nie ma baypassu :o
Co do podłączenia z GWC to właśnie Daytona jest przeznaczona do uzycia z GWC !!! :o :o :o

Nie ma nagrzewnicy przeciwzamrożeniowej jak stare modele,jedynie automatyke która wyłącza wentylator nadmuchowy!
Chyba się jeszcze zastanowię :roll:

HenoK
13-08-2008, 12:43
z tym bypassem się troszkę rozpędziłem. Wymiennik się wyciąga, reku dmucha, wyciąga, z tym że w środku powietrze świeże miesza się ze starym a to już nie za dobrze. Chyba będę musiał zrobić coś na wymiar tego wymiennika aby odseparować kanały, ponitować z blachy czy coś takiego. Trochę prosty ten reku jak na tą cenę. Ciekawe czy ma odzysk ciepła naprawdę większy od starego modelu?!Próbowałeś wyjąć ten wymiennik? Ja na razie w swojej Daytonie 250 na to się nie odważyłem. Baypasu rzeczywiście brakuje latem. Gdyby był, w nocy można by wykorzystać chłodniejsze powietrze z zewnątrz, a tak jest ono podgrzewane w wymienniku. W dzień jednak wymiennik się przydaje, gdyż nie dopuszcza do domu upalnego powietrza. Zamiana wymiennika na wkład byłaby trochę upierdliwa, trzeba by to robić co najmniej dwa razy dziennie. Może jest jakiś inny, lepszy sposób?

Sylwia i Tomasz
13-08-2008, 14:57
wyciągałem i to nie raz. Nie ma problemu, wyciągając uważaj abyś nie kantował wymiennik po ściankach wewnątrz, bo będziesz kruszył styropian. Planuje obkleić to styro w środku taśmą teflonową aby właśnie temu zapobiec. Zobaczysz o co chodzi jak wyciągniesz :) Śmiało, nic nie popsujesz.

Jeśli chodzi o ten bypass, to szczerze powiem, że myślałem, że go włożę latem a wyciągnę jesienią. Nie pomyślałem o nocy ani o zimniejszych dniach. Może faktycznie jeszcze coś innego.

Sylwia i Tomasz
14-08-2008, 06:44
Po dłuższym namyśle, wydaje mi się, że jednak ten bypass na cały okres letni zda egzamin. Tak sobie myślę, ile dni w ciągu lata będzie takich, że temperatura w domu będzie niższa niż temperatura powietrza ochłodzona GWC wodnym1 wg Adama_mk? Taka sytuacja raczej nie będzie miała miejsca. Zobaczcie ten wątek

http://forum.muratordom.pl/jak-sie-zyje-z-wentylacja-mechaniczna-wasze-odczucia,t136975.htm

W dni upalne włączy się pompa obiegowa wodnego i będzie chłodzić powietrze, w dni chłodniejsze nie będzie, powietrze z dworu wleci bezpośrednio do chałupy. Przy moich duużych przeszkleniach pewnie i tak będzie ciężko zejść do niskiej temperatury. Sytuacja może się zmienić jak ktoś ma klimę w domu. Tam może i wymiennik w lecie by się przydał, aby chłodzić powietrze wchodzące.

HenoK
14-08-2008, 07:00
Po dłuższym namyśle, wydaje mi się, że jednak ten bypass na cały okres letni zda egzamin. Tak sobie myślę, ile dni w ciągu lata będzie takich, że temperatura w domu będzie niższa niż temperatura powietrza ochłodzona GWC wodnym1 wg Adama_mk? Taka sytuacja raczej nie będzie miała miejsca. Zobaczcie ten wątek

http://forum.muratordom.pl/jak-sie-zyje-z-wentylacja-mechaniczna-wasze-odczucia,t136975.htm

W dni upalne włączy się pompa obiegowa wodnego i będzie chłodzić powietrze, w dni chłodniejsze nie będzie, powietrze z dworu wleci bezpośrednio do chałupy. Przy moich duużych przeszkleniach pewnie i tak będzie ciężko zejść do niskiej temperatury. Sytuacja może się zmienić jak ktoś ma klimę w domu. Tam może i wymiennik w lecie by się przydał, aby chłodzić powietrze wchodzące.
Na razie nie miałem zamontowanej chłodnicy, chociaż mam instalację wymiennka gruntowego (dolne źródło pompy ciepła - 270mb rury PE fi 32mm). Ale masz rację, w przypadku zastosowania takiej chłodnicy na czerpni powietrza i prostego wkładu w centrali sprawa będzie rozwiązana.

Wgregor
14-08-2008, 07:45
Chłodnicę daj za centralą . Tuż przed skrzynką rozdzielczą. Baypass jest wyłącznie do rurowych (powietrznych )GWC gdy centrala nie ma kasety letniej. Poza tym wentylator nie będzię podgrzewał schłodzonego powietrza.

Sylwia i Tomasz
14-08-2008, 07:50
Chłodnicę daj za centralą . Tuż przed skrzynką rozdzielczą.

Też o tym myślałem, tylko co w zimie, gdy jest potrzeba wstępnego podgrzania powietrza przed reku?

Wgregor
14-08-2008, 08:50
Przepinasz kanał. Ale na waszym miejscu pomyślałbym na lato o oddzielnym cichutkim wentylatorze do samego gwc. wentylatory z centrali Daytona nie przeniosą więcej jak 1000W czyli jakieś 30-35 m rurki w gruncie. Ponieważ wasze wymienniki są do znacznie większych instalacji, można latem wyłączyć centralę i dać wentylator zapewniający 800-1000m3/h ( jeżeli wytrzymacie dokuczliwy szum). Zimą i tak więcej jak 100m3/h się nie puszcza, by nie przesuszać powietrza, więc rola GWC ogranicza się praktycznie do funkcji nie zamarzania.

Sylwia i Tomasz
14-08-2008, 09:00
Przepinasz kanał. Ale na waszym miejscu pomyślałbym na lato o oddzielnym cichutkim wentylatorze do samego gwc. wentylatory z centrali Daytona nie przeniosą więcej jak 1000W czyli jakieś 30-35 m rurki w gruncie. Ponieważ wasze wymienniki są do znacznie większych instalacji, można latem wyłączyć centralę i dać wentylator zapewniający 800-1000m3/h ( jeżeli wytrzymacie dokuczliwy szum). Zimą i tak więcej jak 100m3/h się nie puszcza, by nie przesuszać powietrza, więc rola GWC ogranicza się praktycznie do funkcji nie zamarzania.


nie chodzi o GWC rurowy a wodny. poza tym puszczanie do budynku 1000m3/h to jakiś absurd, ale domyślam się o czym piszesz. O przewymiarowaniu GWC wg Ciebie. Widzę, że kurczowo trzymasz się swoich 35m rurki :) Więc nawet jeśli GWC jest "przewymiarowany", to nie chodzi o to, aby ciągnąć z niego więcej powietrza, chodzi o zapas, rezerwę, pracę ciągłą przez "x" dni w upalne albo mroźne dni.

a z tym przepinaniem: nie wiem, za dużo roboty zaczyna się robić, a powinno być automatycznie :/

HenoK
14-08-2008, 09:13
Chłodnicę daj za centralą . Tuż przed skrzynką rozdzielczą.

Też o tym myślałem, tylko co w zimie, gdy jest potrzeba wstępnego podgrzania powietrza przed reku?
Właśnie z tego powodu myślałem o wstawieniu chłodnicy (z zimie nagrzewnicy) przed centralą. Centrala pobiera do 120W energii elektrycznej. Na jeden wentylator przypada poniżej 60W, to mnij więcej tyle le nagrzewa tyle co słońce przez okno o powierzchni 0,06 m2 (okno z szybą 25 x 25 cm). To chyba da się przeżyć. Zakładam, że chłodnica odbierze minimum kilkaset watów ciepła.

Wgregor
14-08-2008, 09:16
100m3 /h przy delta T 15 st to teoretycznie maksymalnie 500W. 1mb rurki, przewodu, rury, przy 35W nie zmieni temperatury gruntu. 100m rurki to 3,5kW .
"Akuratne" GWC to takie w którym dla danego strumienia powietrza warunki będą stałe, niezależnie od czasu pracy.
Jeżeli latem puścisz 200m3 powietrza, to zanim to dojdzie do anemostatów sporo z tego niecałego kilowata utraci, a po podzieleniu na (np) pięć pokoi będzie jakieś 100-130W na pokój - (moja torbo- lodówka w samochodzie ma 80W) Najmniejszy klimatyzator pokojowy 2kW, a słońce daje 1100-1200W/m2

Wgregor
14-08-2008, 09:23
[/quote]a z tym przepinaniem: nie wiem, za dużo roboty zaczyna się robić, a powinno być automatycznie :/[/quote]

Odradzałbym automatykę. I tak minimum dwa razy w roku trzeba zadbać o filtry i umyć wymiennik, więc i przepiąć nie ma problemu jak się to ładnie rozwiąże. Przy takiej pełnej automatyce można zapomnieć o filtrach, i popalą się wentylatory.

HenoK
14-08-2008, 09:45
a z tym przepinaniem: nie wiem, za dużo roboty zaczyna się robić, a powinno być automatycznie :/

Odradzałbym automatykę. I tak minimum dwa razy w roku trzeba zadbać o filtry i umyć wymiennik, więc i przepiąć nie ma problemu jak się to ładnie rozwiąże. Przy takiej pełnej automatyce można zapomnieć o filtrach, i popalą się wentylatory.Wszystko zależy od tego jaką automatykę zastosujesz :).
Mozna zastosować presostat, który przypomni o zatkanych filtrach, albo wręcz w takiej sytuacji nie pozwoli załączyć centrali :).

Może ten pomysł z przepięciem nagrzewnicy (chłodnicy) nie jest taki zły. W zasadzie robiłoby się to po zakończeniu sezonu grzewczego i przed jego rozpoczęciem. Aż tak wiele roboty z tym by nie było :).

HenoK
25-08-2008, 13:50
wyciągałem i to nie raz. Nie ma problemu, wyciągając uważaj abyś nie kantował wymiennik po ściankach wewnątrz, bo będziesz kruszył styropian. Planuje obkleić to styro w środku taśmą teflonową aby właśnie temu zapobiec. Zobaczysz o co chodzi jak wyciągniesz :) Śmiało, nic nie popsujesz.Dzisiaj przy okazji wymiany filtrów wyciągnąłem też wymiennik. Nie jest to rzeczywiście trudne, ale wymaga ostrożności. Ciekawe jakiej grubości są płyty tego wymiennika. Wygadają na bardzo delikatne.

Czym się różni Daytona 250 do Daytony 350, oprócz koloru :), ceny :(, i wydajności wentylatorów?
Wymienniki są zdaje się takie same, podobnie jak gabaryty zewnętrzne.

Sylwia i Tomasz
29-08-2008, 06:16
Wymienniki są zdaje się takie same, podobnie jak gabaryty zewnętrzne.


A jaki masz model wymiennika? Mój to Heatex AB Articel Nr 36832, Description LA0200-0260-030-1AOO-2-0-0-0260

Piczman
05-09-2008, 12:21
HenoK napisał:

Ma kiepsko rozwiązany system odprowadzania skroplin (kondensatu) - zamiast przez kruciec do tego służący, skropliny wydostają się spod obudowy

Pamiętałem o tym co pisałeś i zapytałem o to odprowadzenie skroplin w Twojej Daytonie doradcy firmy SKALA !

Powinieneś zgłosić to do naprawy w ramach gwarancji!
TAK NIE POWINNO BYć !!!

HenoK
05-09-2008, 12:46
HenoK napisał:

Ma kiepsko rozwiązany system odprowadzania skroplin (kondensatu) - zamiast przez kruciec do tego służący, skropliny wydostają się spod obudowy

Pamiętałem o tym co pisałeś i zapytałem o to odprowadzenie skroplin w Twojej Daytonie doradcy firmy SKALA !

Powinieneś zgłosić to do naprawy w ramach gwarancji!
TAK NIE POWINNO BYć !!!Zastanawiałem się jaka może być tego przyczyna i doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie powodem była zbyt niska temperatura w pomieszczeniu w którym stał rekuperator (bywało, że ponizej 5 st. C).

HenoK
08-09-2008, 09:06
A jaki masz model wymiennika? Mój to Heatex AB Articel Nr 36832, Description LA0200-0260-030-1AOO-2-0-0-0260
Wymiennik w Daytonie 250 mam dokładnie taki sam :).

Ponawiam pytanie :
Czym się różni Daytona 250 do Daytony 350, oprócz koloru, ceny i wydajności wentylatorów?

ekmir
14-09-2008, 12:55
Widać na szkoleniach śpią - mój magik z dospela twierdzi odwrotnie. Sami nie wiedzą co sprzedają

Dziwne, że wogóle cokolwiek się dowiedzieliście. Ja wysłałem zapytania e-mailem i nikt nie raczył odpowiedzieć. Emaile wysyłałem wielokrotnie i na różne adresy.

mlodyga
26-11-2008, 09:44
U mnie poleciała na gwarancji do poprawki -wykraplała sie na zewnatrz- okazało sie że ma wade fabryczną coś tam poskrobali zrobili dziurke w styropianie i wróciła po miesiącu. W międzyczasie wykropliła mi sie woda na anemostatach i teraz wychodzi pleśń na karton-gipsie :) :) :) :) OBRAZ CAŁEGO DODPELA

Sylwia i Tomasz
26-11-2008, 16:46
U mnie poleciała na gwarancji do poprawki -wykraplała sie na zewnatrz- okazało sie że ma wade fabryczną coś tam poskrobali zrobili dziurke w styropianie i wróciła po miesiącu. W międzyczasie wykropliła mi sie woda na anemostatach i teraz wychodzi pleśń na karton-gipsie :) :) :) :) OBRAZ CAŁEGO DODPELA

Współczuje tej pleśni, ale to akurat nie wina Dospela :D Szkoda, że tak długo trwała naprawa. Trochę za długo ...

mlodyga
26-11-2008, 19:44
wykraplanie się z przewodów było z winy braku rekuperatora więc wilgoć zawdzięczam właśnie tej firmie :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Sylwia i Tomasz
28-11-2008, 08:24
A jeśli już jesteśmy przy wilgoci. Tutaj pytanie głównie do HenoKa. Przeczytałem w Twoim dzienniku budowy, że centrala pracowała u Ciebie także w czasie osuszania budynku, podczas wylewania posadzki. W instrukcji jest napisane, że centrala może ulec zniszczeniu. Prawda czy fałsz ? :D

HenoK
28-11-2008, 09:03
A jeśli już jesteśmy przy wilgoci. Tutaj pytanie głównie do HenoKa. Przeczytałem w Twoim dzienniku budowy, że centrala pracowała u Ciebie także w czasie osuszania budynku, podczas wylewania posadzki. W instrukcji jest napisane, że centrala może ulec zniszczeniu. Prawda czy fałsz ? :DWiesz z czego składa się ta centrala ? Ja wiem, bo pozwoliłem sobie ją rozebrać na czynniki pierwsze :). Zdemontowałem blok z wentylatorami, wyciągnąłem wymiennik ciepła. prócz tych dwóch elementów, cała reszta to blacha i styropian. Przy okazji wyczyściłem komorę na skropliny. Myślę, że taką czynność trzeba wykonać jeden lub dwa razy w roku. Zabezpieczeniem centrali przed zanieczyszczeniami są filtry, które trzeba regularnie wymieniać. Przydałby się jakiś wskaźnik zabrudzenia filtrów.
Generalnie, to zalecają nie stosować centrali nie tylko w czasie osuszania, ale i w czasie prac wykończeniowych (np. szlifowania gładzi). To fakt, że w takiej sytuacji może centrala nie ulegnie uszkodzeniu, ale w kanałach może zebrać się trochę osadu. Wystarczy jednak w pomieszczeniach, w których takie prace są wykonywane zabezpieczyć anemostat (zawór wywiewny) np. folią, i nic się nie dzieje.
Ale w razie problemów, taki zapis w instrukcji powoduje, że tracisz gwarancję.

mbied1
28-11-2008, 09:18
Witam, czy mógłby ktoś dla mnie zrobić zdjęcie wnętrza tego rekuperatora? Zastanawiam się nad kupnem tego reku, ale chciałbym go najpierw zobaczyć, poza tym gruba jest ta ścianka ze styropianu? i jaki ma wentylator?

Wgregor
28-11-2008, 09:27
A jeśli już jesteśmy przy wilgoci. Tutaj pytanie głównie do HenoKa. Przeczytałem w Twoim dzienniku budowy, że centrala pracowała u Ciebie także w czasie osuszania budynku, podczas wylewania posadzki. W instrukcji jest napisane, że centrala może ulec zniszczeniu. Prawda czy fałsz ? :DWiesz z czego składa się ta centrala ? Ja wiem, bo pozwoliłem sobie ją rozebrać na czynniki pierwsze :). Zdemontowałem blok z wentylatorami, wyciągnąłem wymiennik ciepła. prócz tych dwóch elementów, cała reszta to blacha i styropian. Przy okazji wyczyściłem komorę na skropliny. Myślę, że taką czynność trzeba wykonać jeden lub dwa razy w roku. Zabezpieczeniem centrali przed zanieczyszczeniami są filtry, które trzeba regularnie wymieniać. Przydałby się jakiś wskaźnik zabrudzenia filtrów.
Generalnie, to zalecają nie stosować centrali nie tylko w czasie osuszania, ale i w czasie prac wykończeniowych (np. szlifowania gładzi). To fakt, że w takiej sytuacji może centrala nie ulegnie uszkodzeniu, ale w kanałach może zebrać się trochę osadu. Wystarczy jednak w pomieszczeniach, w których takie prace są wykonywane zabezpieczyć anemostat (zawór wywiewny) np. folią, i nic się nie dzieje.
Ale w razie problemów, taki zapis w instrukcji powoduje, że tracisz gwarancję.

tamta daytona to już historia!

HenoK
28-11-2008, 10:06
tamta daytona to już historia!To znaczy, że jakieś zabytkowe modele sprzedają :
http://www.allegro.pl/item493219152_rekuperator_daytona_250_dospel_pozba dz_sie_wilg.html
http://www.allegro.pl/item493219162_rekuperator_daytona_350_dospel_pozba dz_sie_wilg.html

Nie wiedziałem o tym :(. Ale teraz już wiem, dlaczego ich cena jest taka wysoka
:lol: :lol: :lol: .

HenoK
28-11-2008, 10:11
Witam, czy mógłby ktoś dla mnie zrobić zdjęcie wnętrza tego rekuperatora? Zastanawiam się nad kupnem tego reku, ale chciałbym go najpierw zobaczyć, poza tym gruba jest ta ścianka ze styropianu? i jaki ma wentylator?

Budowa centrali DAYTONA 250:
- obudowa wykonana z kształtek styropianowych, zapewniającyh sztywność i idealną izolację cieplną,
- kształtki styropianowe pokryte są blachą ocynkowaną, chroniącą urządzenie przed czynnikami zewnętrznymi,
To nie są ścianki, tylko kształtki styropianowe, tworzące odpowiednie kanały i komory wentylacyjne. Trudno w tej sytuacji mówić o grubości.

Sylwia i Tomasz
28-11-2008, 10:12
Panowie o czym Wy piszecie :D :D :D

HenoK: a kanały nie zostały przesadnie "zawilgocone" podczas pracy tej centrali w czasie osuszania? Dalej masz czyste kanały?

HenoK
28-11-2008, 10:18
Panowie o czym Wy piszecie :D :D :D

HenoK: a kanały nie zostały przesadnie "zawilgocone" podczas pracy tej centrali w czasie osuszania? Dalej masz czyste kanały?Kanały mam aluminiowe. Nawet jak w którymś momencie pojawiła się tam jakaś wilgoć, to z pewnością już wyschła. Kanały sprawdzałem. Może nie są idealnie czyste, ale nie jest źle.

Wgregor
28-11-2008, 10:26
tamta daytona to już historia!To znaczy, że jakieś zabytkowe modele sprzedają :
http://www.allegro.pl/item493219152_rekuperator_daytona_250_dospel_pozba dz_sie_wilg.html
http://www.allegro.pl/item493219162_rekuperator_daytona_350_dospel_pozba dz_sie_wilg.html

Nie wiedziałem o tym :(. Ale teraz już wiem, dlaczego ich cena jest taka wysoka
:lol: :lol: :lol: .

TAK!

HenoK
28-11-2008, 10:33
TAK!A MOŻE NIE ???

Wgregor
28-11-2008, 10:52
Nowe nie są metalowe, są szczelne, zmienione jest położenie wentylatorów, i profile kanałów by maksymalnie ograniczyć zużycie energii - w opcji mają panel z ekranem dotykowym (można do tego sterownika wiele innych funkcji wsadzić np ogrzewanie) nie trzeba odkręcać obudowy by filtry wymienić...

Sylwia i Tomasz
28-11-2008, 10:54
Nowe nie są metalowe, są szczelne, zmienione jest położenie wentylatorów, i profile kanałów by maksymalnie ograniczyć zużycie energii - w opcji mają panel z ekranem dotykowym (można do tego sterownika wiele innych funkcji wsadzić np ogrzewanie) nie trzeba odkręcać obudowy by filtry wymienić...

gdzieś ty to widział?? chyba na kanale AXN SCFI :D (taki żarcik mały)

Wgregor
28-11-2008, 11:43
Przecież już je montują .

Sylwia i Tomasz
28-11-2008, 11:48
Przecież już je montują .

no to szybko wypuścili nowy model :(

HenoK
28-11-2008, 12:17
Przecież już je montują .Może uściślijmy. Kto je produkuje i kto montuje ?

Wgregor
28-11-2008, 12:39
daytonę produkuje dospel a montuje , np TB.

Sylwia i Tomasz
28-11-2008, 16:48
daytonę produkuje dospel a montuje , np TB.


Na stronie producenta nie ma nic nowszego od centrali, którą mam, czyli Futura 350. Możesz podać link o co Ci chodzi?

Wgregor
28-11-2008, 20:29
Nie widziałem jej w necie tylko "na żywo" u znajomego .

HenoK
29-11-2008, 08:08
daytonę produkuje dospel a montuje , np TB.


Na stronie producenta nie ma nic nowszego od centrali, którą mam, czyli Futura 350. Możesz podać link o co Ci chodzi?
Najwyraźniej marketing w Dospelu zostaje w tyle za produkcją :(.
O zastosowaniu obudowy z tworzyw kompozytowych, ale w dużych centralach przemysłowych jest coś TUTAJ :
http://www.otopr.pl/pr/dospel-revolution--nowa-rewolucja-przemyslowa,art,2907.html

Wgregor
29-11-2008, 09:03
TAK!A MOŻE NIE ???

Uważasz, że kłamie, czy marketig jest do du...

Chcesz kupić, zamontować... dobrze wiesz gdzie. O co więc chodzi?

sSiwy12
29-11-2008, 09:31
Cosik mi się widzi, że Sznowny Przedpiszący wyprzedził sam siebie - czyli JW TB :lol:
Zamiast stosować ogólniki, podaj typ (nazwę) tej "nowości", która wyparła wspomniane "starocie", oraz rozwiń:
Chcesz kupić, zamontować... dobrze wiesz gdzie.
bo oprócz Ciebie nikt nie wie.

Wgregor
29-11-2008, 09:45
Przecież wiesz czyje teksty przepisuje, sam napisałeś.
Nic nie wyperzedziłem bo już montują. Widziałem .O co ci chodzi?

sSiwy12
29-11-2008, 09:56
Nic nie wyperzedziłem bo już montują. Widziałem .O co ci chodzi?
Nazwę (typ) tej "nowości", bo tylko tak możesz potwierdzić swoją ewentualną wiarygodność w tym zakresie - albo "odszczekaj", bo tak nakazuje przyzwoitość.

HenoK
29-11-2008, 10:07
TAK!A MOŻE NIE ???

Uważasz, że kłamie, czy marketig jest do du...

Chcesz kupić, zamontować... dobrze wiesz gdzie. O co więc chodzi?
Ja już mam centralę wentylacyjną. Ale powoli przymierzam się do następnego domu i dlatego jestem ciekaw co to za nowość, którą Dospel się nie chwali.

Fakt, że gdy kupowałem centralę Daytona 250, to na jej temat też niewiele można było znaleźć w necie :(.

Wgregor
29-11-2008, 10:22
Nic nie wyperzedziłem bo już montują. Widziałem .O co ci chodzi?
Nazwę (typ) tej "nowości", bo tylko tak możesz potwierdzić swoją ewentualną wiarygodność w tym zakresie - albo "odszczekaj", bo tak nakazuje przyzwoitość.

Przecież napisałem , że widziałem bo byłem na Bartyckiej ze znajomym, który się buduje . Typy są te same, różnice opisałem a szczekam słabo.
Liczę na przeprosiny gdy sprawa się wyjaśni.

j-j
29-11-2008, 11:09
Nic nie wyperzedziłem bo już montują. Widziałem .O co ci chodzi?
Nazwę (typ) tej "nowości", bo tylko tak możesz potwierdzić swoją ewentualną wiarygodność w tym zakresie - albo "odszczekaj", bo tak nakazuje przyzwoitość.

Przecież napisałem , że widziałem bo byłem na Bartyckiej ze znajomym, który się buduje . Typy są te same, różnice opisałem a szczekam słabo.
Liczę na przeprosiny gdy sprawa się wyjaśni.

Ja pierd............ nie możesz podać nazwy, typu????!!!!!!
Chlopie czytaj sam siebie, %$%$#$%




...Ale powoli przymierzam się do następnego domu i dlatego jestem ciekaw co to za nowość,....


A Ty coś się tak rozszalał???:)


pzdr

sSiwy12
29-11-2008, 11:15
Nowe nie są metalowe, są szczelne, zmienione jest położenie wentylatorów, i profile kanałów by maksymalnie ograniczyć zużycie energii - w opcji mają panel z ekranem dotykowym (można do tego sterownika wiele innych funkcji wsadzić np ogrzewanie) nie trzeba odkręcać obudowy by filtry wymienić...




tamta daytona to już historia!To znaczy, że jakieś zabytkowe modele sprzedają :
http://www.allegro.pl/item493219152_rekuperator_daytona_250_dospel_pozba dz_sie_wilg.html
http://www.allegro.pl/item493219162_rekuperator_daytona_350_dospel_pozba dz_sie_wilg.html

Nie wiedziałem o tym :(. Ale teraz już wiem, dlaczego ich cena jest taka wysoka
:lol: :lol: :lol: .

TAK!

Pogrubienia moje.

Czyli wynika z Twojej wypowiedzi, że istnieje jakaś inna centrala niż ta opisana w wyżej podanych linkach, co więcej opisana przez producenta: http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=275&Itemid=333 , wprowadzona na rynek w lutym 2008r, ale posiadająca niestety np. obudowę metalową.

Moim zdaniem wymienione linki opisują najnowszy produkt, który zaproponowano do sprzedaży.


Jeśli jest jakaś nowsza centrala niż te opisane wyżej, to oczywiście przyznam się do błędu i oczywiście przeproszę największą dostępną czcionką i to w kolorze czerwonym.

Wgregor
29-11-2008, 11:18
Nic nie wyperzedziłem bo już montują. Widziałem .O co ci chodzi?
Nazwę (typ) tej "nowości", bo tylko tak możesz potwierdzić swoją ewentualną wiarygodność w tym zakresie - albo "odszczekaj", bo tak nakazuje przyzwoitość.

Przecież napisałem , że widziałem bo byłem na Bartyckiej ze znajomym, który się buduje . Typy są te same, różnice opisałem a szczekam słabo.
Liczę na przeprosiny gdy sprawa się wyjaśni.

Ja pierd............ nie możesz podać nazwy, typu????!!!!!!
Chlopie czytaj sam siebie, %$%$#$%




...Ale powoli przymierzam się do następnego domu i dlatego jestem ciekaw co to za nowość,....


A Ty coś się tak rozszalał???:)


pzdr

Przecież jest jak byk
Nowe reku Dospela - DAYTONA ???

Powtórzę Daytona - 250 i 350! Tak jak było . Opisałem co jest nowe!!! Myśl I

Wgregor
29-11-2008, 11:21
Nowe są szare! mają wytłoczony w kompozytowej obudowie wypukły napis DAYTONA 250 lub 350 ! i znaczek dospela .

j-j
29-11-2008, 11:24
Nowe są szare! mają wytłoczony w kompozytowej obudowie wypukły napis DAYTONA 250 lub 350 ! i znaczek dospela .

czyli inne wykonanie typów Daytony, no i gra.
A to trzeba specjalnie extra zamawiać??

Wgregor
29-11-2008, 11:43
Nie wiem, czy trzeba zamawiać
Nie wiem, czy trzeba zamawiać. Jeszcze raz posumuję. Znajomy się buduje, pojechałem z nim na Bartycką do Brzęczkowskiego, poza najróżniejszymi centralami stała daytona z blach niebiesko pomarańczowa a na niej szara bardzo podobna tylko obudowa z kompozytów . Znajomy wybrał tą właśnie i już chodzi.

sSiwy12
29-11-2008, 12:13
Może jestem upierdliwy :oops: , ale czy w tym przypadku, miernikiem „zabytkowości” danego modelu jest fakt zmiany koloru i materiału z jakiej wykonano obudowę, oraz płaskiego lub wypukłego logo producenta? (to ostatnie skasowałeś :lol: )
Bo przecież pozostały opis „nowego” modelu wypisz wymaluj, odpowiadają „zabytkowi” wystawionemu do sprzedaży w pokazanych przez HenoK linkach.
Istotne, bo nie wiem, czy mam przepraszać, czy nie. :roll:

Wgregor
29-11-2008, 12:25
z tego co zapamiętałem
cichsza
lżejsza
zmiana usytuowania wentylatorów i profili kanałów trzykrotnie zmniejszyła zużycie energii
szczelna
można w opcji dokupić baypass
można w opcji kupić panel do sterowania poza wentylacją innymi sprawami ( ogrzewanie, podlewanie...co tam jeszcze)
łatwiejsza wymiana filtów

Wgregor
29-11-2008, 12:29
Może jestem upierdliwy :oops: , ale czy w tym przypadku, miernikiem „zabytkowości” danego modelu jest fakt zmiany koloru i materiału z jakiej wykonano obudowę, oraz płaskiego lub wypukłego logo producenta? (to ostatnie skasowałeś :lol: )
Bo przecież pozostały opis „nowego” modelu wypisz wymaluj, odpowiadają „zabytkowi” wystawionemu do sprzedaży w pokazanych przez HenoK linkach.
Istotne, bo nie wiem, czy mam przepraszać, czy nie. :roll:

Gdzie padło "zabytek" napisałem "historia" Nawet gdyby starsza centrala była lepsza, a wypadła z produkcji to uprawnione jest napisać, że jest historią .

sSiwy12
29-11-2008, 13:10
Gdzie padło "zabytek"
Dla odświerzenia pamięci:
HenoK napisał:

To znaczy, że jakieś zabytkowe modele sprzedają
Wgregor odpisał:
TAK !
Przypominam, ze chodziło o centrale DAYTON 250 i 350 (FUTURA)
Ps. Na tym kończę, bo jeszcze trochę a okrzykną mnie większym trollem od Ciebie :o

A wychodzi na to, że przepraszać nie mam za co :lol:

Wgregor
29-11-2008, 13:16
no to nie ja! To HenoK, a sprzedają (widziałem) w allegro jeszcze economika, ze starymi wentylatorami i dawno już porzuconym (no może poza bartoszem) wymiennikiem przeciwprądowym .

tokas
29-11-2008, 13:44
Czyli preferowane sa wymienniki krzyżowe w rekuperatorach ?
A dlaczego jesli mozna spytać ?
Jakie argumenty przeważaja za krzyzowymi a nie przeciwprądowymi ?

Wgregor
29-11-2008, 15:51
preferowane są hybrydowe skrzyżowanie przeciwprądowego z krzyżowym i krzyżowe. wymienniki czysto przeciwpradowe spotyka się tylko w Polsce gdzie nikt oporów nie badał. Druga wadą przeciwpradowych jest (wbrew pozorom) dość niska sprawność, wynikająca z tego, że kondensat odprowadzany jest do kanalizaci w temperaturze pokojowej, żaś w hybrydzie i krzyżowym na stone 'zimna" Przy 4 osobowej rodzinie średnia dobowa na godzinę to 300-400g wody. jeżeli ta woda odpływa w temp . 22 czy 2 st to duża różnica.
Przeciwprądowe wymienniki mają teraz tylko bartosz, zubr i economik.
daytona stork ... mają hybrydę.

HenoK
29-11-2008, 16:15
Druga wadą przeciwpradowych jest (wbrew pozorom) dość niska sprawność, wynikająca z tego, że kondensat odprowadzany jest do kanalizaci w temperaturze pokojowej, żaś w hybrydzie i krzyżowym na stone 'zimna" Przy 4 osobowej rodzinie średnia dobowa na godzinę to 300-400g wody. jeżeli ta woda odpływa w temp . 22 czy 2 st to duża różnica.
Pod jednym warunkiem, że podane przez Ciebie ilości są prawdziwe.
Taką ilość oznaczałaby 7,2 - 9,6 litra kondensatu na dobę. Przy największej wilgotności w domu podczas mrozów, taka ilość wody potrafiła się w centrali wentylacyjnej skondesować, jednak przez większość roku jest go dużo mniej.

Policzmy 300g wody, to 0,0003m3
różnica temperatur wynosi 20 st.C Różnica w ilości odzyskanej energii w obu przypadkach wyniesie 0,0003 x 20 x 1,163 *24 = 0,167 kWh na dobę. Czyli miesięcznie 5,19 kWh (dla 400g 6,9kWh).

tokas
29-11-2008, 17:04
preferowane są hybrydowe skrzyżowanie przeciwprądowego z krzyżowym i krzyżowe. wymienniki czysto przeciwpradowe spotyka się tylko w Polsce gdzie nikt oporów nie badał. Druga wadą przeciwpradowych jest (wbrew pozorom) dość niska sprawność, wynikająca z tego, że kondensat odprowadzany jest do kanalizaci w temperaturze pokojowej, żaś w hybrydzie i krzyżowym na stone 'zimna" Przy 4 osobowej rodzinie średnia dobowa na godzinę to 300-400g wody. jeżeli ta woda odpływa w temp . 22 czy 2 st to duża różnica.
Przeciwprądowe wymienniki mają teraz tylko bartosz, zubr i economik.
daytona stork ... mają hybrydę.

A jaki producent to stosuje (nie mam na mysli produkcji na własne potrzeby - własnorecznie)

Sylwia i Tomasz
29-11-2008, 17:35
zmiana usytuowania wentylatorów i profili kanałów trzykrotnie zmniejszyła zużycie energii

cos mi sie nie wydaje, aby moglo to zmniejszyc zuzycie energii 3x! Idac tym tropem, ta "nowa" Daytona zuzywa max.40W. "Stara" zuzywa max.120w

mlodyga
30-11-2008, 14:33
Tak sobie piszecie o Daytonie ale tak naprawdę g... o niej wiecie. Mam takie wrażenie że ktoś tu dospelem handluję może Henok .
Ja ze swojej strony jestem załamany po miesiącu oczekiwania na gwarancji reku wróciło po czym minęły cztery dni i znowu mam sufit i podłogę mokrą tym razem leci nie z boku ale gdzieś z tyłu więc życzę szczęścia wszystkim kupującym.... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
P.S. I nie pie... że to dobry rekuperator......

j-j
30-11-2008, 14:41
Boże jak dobrze że nie kupilem Daytony choć takie miałem zamierzenia.
Musze swoje ustrostwo uruchomić wreszcie.

pzdr

HenoK
30-11-2008, 14:52
Tak sobie piszecie o Daytonie ale tak naprawdę g... o niej wiecie. Mam takie wrażenie że ktoś tu dospelem handluję może Henok .
Ja ze swojej strony jestem załamany po miesiącu oczekiwania na gwarancji reku wróciło po czym minęły cztery dni i znowu mam sufit i podłogę mokrą tym razem leci nie z boku ale gdzieś z tyłu więc życzę szczęścia wszystkim kupującym.... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
P.S. I nie pie... że to dobry rekuperator......No to poczytaj sobie co wcześniej pisałem :
http://forum.muratordom.pl/post2355091.htm#2355091
Wątek jest o tej konkretnej centrali, czemu się więc dziwisz, że o niej piszemy ?

Wgregor
30-11-2008, 18:37
Ja też nie napisałem, ze dobry! napisałem , że znajomy go wybrał, choć polecane miał inne.
Sam 8 lat mam flexita i nie zamienię na inny.
Zmiany podałem z ulotki nie doświadczenia. Co wcale nie oznacza ,że nowa zaloga usunłeła usterki i chce poprawić wizerunek.

mlodyga
30-11-2008, 18:55
Drogi kliencie chcesz super oszczędny rekuperator (pozbądź się wilgoci..ble ...ble) proszę bardzo przedstawiam DAYTONĘ 350 Firmy DOSPEL

Przed naprawą

http://images25.fotosik.pl/299/1e01485b3cb96f80.jpg (www.fotosik.pl)

w trakcie naprawy

http://images30.fotosik.pl/300/a1eb559f04faf4e5.jpg (www.fotosik.pl)

http://images28.fotosik.pl/300/4d4f4c991ebf5a7a.jpg (www.fotosik.pl)

Po 30 dniowej naprawie:

http://images30.fotosik.pl/300/f02e18855ab1563b.jpg (www.fotosik.pl)

http://images49.fotosik.pl/36/66921b54c5dd1b4f.jpg (www.fotosik.pl)

Gratulacje dla w/w wszystkim klientom życzymy udanych zakupów.

Tak wygląda reklama HENOK

Pozdro dla wszystkich którzy nie mają Dospela

mlodyga
30-11-2008, 18:58
A by the way, HenoK, co myślisz o samej centrali ?

Ma kiepsko rozwiązany system odprowadzania skroplin (kondensatu) - zamiast przez kruciec do tego służący, skropliny wydostają się spod obudowy :(.
Na najwyższym biegu jest bardzo głośna :( - decydujący jest tu prawdopodobnie kształt i rozmiar kanałów wylotowych z wentylatorów.

Trzeba było od razu napisać że cieknie jak skur.......... a nie gdybać

klimaw
30-11-2008, 19:08
Tylko się przyglądam temu wątkowi ale po tych zdjęciach totalne odrętwienie i mocny szok. :o
Jak można takie g...o wypuścić na rynek? :cry: :cry: :cry:

mlodyga
30-11-2008, 19:28
No widzicie ludziska wystarczy parę fotek i sprawa jest prosta :-? :-? :-? :-? :-? :-?

Piczman
30-11-2008, 19:50
Myślałem o Daytonie ale ostatecznie wybrałem Economica!

Podobno nie ma reklamacji ,,, :roll:

PS. Nawet doradca z firmy gdzie kupiłem wentylację odradził Daytonę, powiedział że nie dość że nie ma kasety letniej to jeszcze są z nią problemy, sam natomiast ma Economica 300 i chodzi 3 lata bez zastrzeżeń :D

Jutro ma być dostawa :D :D :D

HenoK
30-11-2008, 20:12
Tak wygląda reklama HENOK
Czy gdziekolwiek napisałem, że polecam tą centralę ? Sam ją kupiłem, poznałem jej słabe i mocne strony i wiem jak rozwiązać problemy pojawiające się przy jej eksploatacji. W momencie jak ją kupowałem, była to nowość na rynku. Zdecydowałem się na nią ze względu na cenę, wysoką sprawność deklarowaną przez producenta i dosyć niskie zużycie energii.

Skropliny spod obudowy pojawiają się z powodu kiepskiego uszczelnienia kanałów wlotowych przy czerpni i wyrzutni. Jeżeli centrala znajduje się w nieogrzewanym pomieszczeniu, to podobny problem może też być przy kanałach po drugiej stronie centrali ("z pomieszczeń" i "do pomieszczeń").

mlodyga
30-11-2008, 20:15
Żeby nie było żadnych podejrzeń z Waszej strony projekt montaż z pełną gwarancję zleciłem certyfikowanej przez DOSPEL firmie oczywiście umowę spisałem. Nie ma mowy o lewym zakupie na allegro i kombinowaniu na własną rękę.
Naprawa miała trwać jak zapewniał przedstawiciel fabryki tydzień , wyjechała 25.X wróciła 22.XI po ostrych interwencjach "u góry" Dospela więc trwała niespełna miesiąc wg mowy gwarancyjnej 14 dni co świadczy bardzo :evil: :evil: :evil: :evil: o serwisie jak tez o gów.......firmie DOSPEL

A jak widać co naprawili ?????

mlodyga
30-11-2008, 20:16
Czyli wynika, że tego nie da się naprawic
Może komentarz HENOKA poproszę

klimaw
30-11-2008, 20:21
Może komentarz HENOKA poproszę

Nie wyżywaj sie tak na HenoK-u. :evil:
Co on winien , że kupił też to samo co ty.Tylko problemy. :evil:
Ja czytałem poprzedni wątek i nic nie pisał , że poleca. :o
Przecież HenoK<=>Dospel.

HenoK
30-11-2008, 20:33
Żeby nie było żadnych podejrzeń z Waszej strony projekt montaż z pełną gwarancję zleciłem certyfikowanej przez DOSPEL firmie oczywiście umowę spisałem. Nie ma mowy o lewym zakupie na allegro i kombinowaniu na własną rękę.
Naprawa miała trwać jak zapewniał przedstawiciel fabryki tydzień , wyjechała 25.X wróciła 22.XI po ostrych interwencjach "u góry" Dospela więc trwała niespełna miesiąc wg mowy gwarancyjnej 14 dni co świadczy bardzo :evil: :evil: :evil: :evil: o serwisie jak tez o gów.......firmie DOSPEL

A jak widać co naprawili ?????Nie wiem o co mielibyśmy Ciebie na Forum podejrzewać ?
U mnie było zupełnie inaczej niż u Ciebie. Projekt wentylacji zrobiłem sam do spółki z żoną :). Zakupu dokonałem poprzez Allegro (nie wiem, co w tym według Ciebie jest "lewego") - zaoszczędziłem w ten sposób minimum 2000 zł (takie były różnice pomiędzy ceną na Allegro a ceną u autoryzowanego przedstawiciela Dospela). Montaż wykonałem samodzielnie. Nie sądzę, żebym zrobił to gorzej od certyfikowanej przez Dospela firmy.

Tobie mogę poradzić tylko, abyś w pełni wyegzekwował warunki umowy i gwarancji.
Ja dokonałem takich wyborów, Ty innych. Czy były one właściwe, czas pokaże.

PS. Nie sprzedaję central wentylacyjnych, ani ich nie reklamuję. Dzielę się tylko swoim doświadczeniem z użytkowania zakupionego, konkretnego modelu.

Wgregor
30-11-2008, 21:20
oglądając zdjęcia, zastanawiam się co ma wspólnego cieknąca centrala ( przy tak połoążonym wężyku nic dziwnego) do mokrych anemostatów nawiewowych. Przecież nie dajmy się zwariować JAK MOŻE ZIMĄ WYKRAPAĆ SIĘ WODA Z POWIETRZA NAWIEWANEGO NA ANEMOSTACIE NADMUCHOWYM ?

klimaw
01-12-2008, 06:50
oglądając zdjęcia, zastanawiam się co ma wspólnego cieknąca centrala ( przy tak połoążonym wężyku nic dziwnego) do mokrych anemostatów nawiewowych. Przecież nie dajmy się zwariować JAK MOŻE ZIMĄ WYKRAPAĆ SIĘ WODA Z POWIETRZA NAWIEWANEGO NA ANEMOSTACIE NADMUCHOWYM ?

Jesli jest dużo wilgoci w pomieszczeniu , a strych nieogrzewany to może coś takiego być.
Sam w łazience przez 3 tygodnie nie maiłem wentylatora i dziurę w regipsie przykryłem deską od góry.
Po kąpielach jak był mróz to na desce wisiały zamarznięte krople wody. :cry:

HenoK
01-12-2008, 06:51
oglądając zdjęcia, zastanawiam się co ma wspólnego cieknąca centrala ( przy tak połoążonym wężyku nic dziwnego) do mokrych anemostatów nawiewowych. Przecież nie dajmy się zwariować JAK MOŻE ZIMĄ WYKRAPAĆ SIĘ WODA Z POWIETRZA NAWIEWANEGO NA ANEMOSTACIE NADMUCHOWYM ?Z powietrza nawiewanego się raczej nie wykropli, jednak na zewnętrznych powierzchniach słabo zaizolowanych przewodów może się wykroplić jeżeli przez przewód napływa bardzo zimne powietrze.
Pytanie tylko, czy przy braku rekuperatora przepływ powietrza, który spowodował takie efekty był możliwy?
Swoją drogą mlodyga ma zainstalowaną nagrzewnicę powietrza:
http://images23.fotosik.pl/262/f0ebc8ea6cf6f524.jpg
Gdyby z niej korzystał to nie byłoby takich efektów :
http://images28.fotosik.pl/300/4d4f4c991ebf5a7a.jpg

Wgregor
01-12-2008, 07:38
oglądając zdjęcia, zastanawiam się co ma wspólnego cieknąca centrala ( przy tak połoążonym wężyku nic dziwnego) do mokrych anemostatów nawiewowych. Przecież nie dajmy się zwariować JAK MOŻE ZIMĄ WYKRAPAĆ SIĘ WODA Z POWIETRZA NAWIEWANEGO NA ANEMOSTACIE NADMUCHOWYM ?

Jesli jest dużo wilgoci w pomieszczeniu , a strych nieogrzewany to może coś takiego być.
Sam w łazience przez 3 tygodnie nie maiłem wentylatora i dziurę w regipsie przykryłem deską od góry.
Po kąpielach jak był mróz to na desce wisiały zamarznięte krople wody. :cry:

Nie powinno to się zdarzyć, ale w wilgtnej ciepłej łazience i zimnych anemostatach wyciągowych jest to możliwe, ale na zdjęciach są anemostaty nawiewowe. Zimą woda na nich może się pojawić z deszczu a nie z wykraplania. Woda cieknie rurami. Nie jestem wielbicielem Dospela ale wężyk ze skroplinami pozimo leżącym na podłodze, deszczówka w kanałach ( w nawiewach zimą nie będzie kondensatu) to wina montażu nie centrali.

HenoK
01-12-2008, 08:12
Nie powinno to się zdarzyć, ale w wilgtnej ciepłej łazience i zimnych anemostatach wyciągowych jest to możliwe, ale na zdjęciach są anemostaty nawiewowe. Zimą woda na nich może się pojawić z deszczu a nie z wykraplania. Woda cieknie rurami. Nie jestem wielbicielem Dospela ale wężyk ze skroplinami pozimo leżącym na podłodze, deszczówka w kanałach ( w nawiewach zimą nie będzie kondensatu) to wina montażu nie centrali.
Zobacz na to zdjęcie :
http://images23.fotosik.pl/262/f0ebc8ea6cf6f524.jpg
Czy przy takiej instalacji jest jakakolwiek możliwość, żeby woda z deszczu dostawała się do kanału nawiewnego ? Ja bym raczej obstawiał nieszczelną nagrzewnicę wodną.

Wgregor
01-12-2008, 09:22
A ja nie bardzo wierzę w wodę w chłodnicy.

sSiwy12
01-12-2008, 09:23
Dotyczy „cieknącego” anemostatu.
Moim zdaniem problem tkwi w temperaturach. Temperatura powietrza nawiewanego jest dużo wyższa niż temperatura sufitu i anemostatu.
W całym domu jest ogrzewanie podłogowe (gratulacje za ułożenie rurek, jest wręcz podręcznikowe). Ocieplony jest dach, a prawdopodobnie nie ocieplono do końca „pustki” między sufitem, a podłogą poddasza – przynajmniej w tym pomieszczeniu, bo nie wiadomo, czy problem dotyczy wszystkich pomieszczeń.
Jeśli dodatkowo jest uruchomiona nagrzewnica – to woda będzie się właśnie w tym miejscu wykraplać, a zdjęcie raczej wskazuje na wykraplanie „powierzchniowe” – zarówno na suficie jaki anemostacie.

j-j
01-12-2008, 09:51
Dotyczy „cieknącego” anemostatu.
Moim zdaniem problem tkwi w temperaturach. Temperatura powietrza nawiewanego jest dużo wyższa niż temperatura sufitu i anemostatu.


Hm, może i racja ...

Wgregor
01-12-2008, 10:02
Zimą takie zjawisko nie występuje, by temperatura na zewnątrz była dużo wyższa niż w domu (nawet na strychu) . A nawet jak nagrzewnica podgrzeje to wilgotność względna powietrza spadnie, wody nie uzupełni.

Wysłałem zdjęcia do TB i odpisał, że ktoś zamontował odprowadzenie kondensatu przed nie za wymiennikiem.

HenoK
01-12-2008, 10:42
Zimą takie zjawisko nie występuje, by temperatura na zewnątrz była dużo wyższa niż w domu (nawet na strychu) . A nawet jak nagrzewnica podgrzeje to wilgotność względna powietrza spadnie, wody nie uzupełni.

Wysłałem zdjęcia do TB i odpisał, że ktoś zamontował odprowadzenie kondensatu przed nie za wymiennikiem.No to widać, że TB bardzo dobrze zna centrale, które sprzedaje i montuje. W Daytonie odprowadzenie skroplin z wymiennika jest po obu stronach (od strony wyrzutni powietrza i od strony nawiewu do pomieszczeń). Skropliny trafiają do wspólnego zbiornika na spodzie centrali, z którego odprowadzane są przez fabrycznie zamontowany króciec do podłączenia wężyka odpływowego.
Jak można więc zamontować odprowadzenie kondensatu inaczej ?

Wgregor
01-12-2008, 10:57
dobre! zaraz mu to przeslę.

Wgregor
01-12-2008, 11:21
jest
"Monter nie jest zwolniony z myślenia. W DAYTONIE współpracującej z GWC ( a bez GWC DAYTONY my nie montujemy) odłączam czujnik wyłącznika nawiewu, (którego to nie toleruję w wentylacji) i zamieniam „do wyrzutni” z „z pomieszczeń”, dodatkowo uszczelniamy silikonem newralgiczne miejsca. Centrala powinna być ustawiona by króciec był najniżej, i kondensat powinien ściekać swobodnie (grawitacyjnie) do kanalizacji zarówno z wymiennika jak i pojemnika."

sSiwy12
01-12-2008, 13:20
U mnie poleciała na gwarancji do poprawki -wykraplała sie na zewnatrz- okazało sie że ma wade fabryczną coś tam poskrobali zrobili dziurke w styropianie i wróciła po miesiącu. W międzyczasie wykropliła mi sie woda na anemostatach i teraz wychodzi pleśń na karton-gipsie :) :) :) :) OBRAZ CAŁEGO DODPELA

Dalej dotyczy anemostatów. Autor użył określenia „w międzyczasie” – czyli w okresie kiedy nie było centrali, a prawdopodobnie nagrzewnica działała, a „szczątkowo” działająca wentylacja „grawitacyjna, zasysała” powietrze ze strychu.
Zwracam również uwagę na fakt, że poddasze gdzie umieszczono centralę nie jest w całości ocieplone, a anemostat, jest prawdopodobnie, też bez ocieplenia i między sufitem (karto-gips) a podłogą poddasza nie ma „pełnej izolacji”.
Biorąc to wszystko pod uwagę możliwa jest sytuacja, ze sufit i anemostat mają niższą temperaturę niż powietrze w pomieszczeniu, a temperatura nawiewu też musi być dużo wyższa niż sufitu.
Raczej nie sadzę aby za tę „przypadłość” można obwiniać centralę wentylacyjną.

klimaw
01-12-2008, 13:33
[
Zwracam również uwagę na fakt, że poddasze gdzie umieszczono centralę nie jest w całości ocieplone, a anemostat, jest prawdopodobnie, też bez ocieplenia i między sufitem (karto-gips) a podłogą poddasza nie ma „pełnej izolacji”.
Biorąc to wszystko pod uwagę możliwa jest sytuacja, ze sufit i anemostat mają niższą temperaturę niż powietrze w pomieszczeniu, a temperatura nawiewu też musi być dużo wyższa niż sufitu.
Raczej nie sadzę aby za tę „przypadłość” można obwiniać centralę wentylacyjną.

Też mi się tak wydaje. :wink:
Z tego wynikałoby , że w pomieszczeniu jest ( było ) dosyć wilgotno , a ze zdjęć nie wynika by to była łazienka.
Skąd więc ta wilgoć?

Wgregor
01-12-2008, 13:35
przy +6 st C i ww 60% (dzisiaj )- by się woda na anemostacie wykropliła, musiałyby mieć -2stC a wtedy by zamarzła. Centrala też mokra, nie ma odpływu.

mlodyga
02-12-2008, 18:19
Szanowny Henok NAGRZEWNICA jak najbardziej działa i zawsze działała to nie jest atrapa

klimaw
02-12-2008, 18:24
Szanowny Henok NAGRZEWNICA jak najbardziej działa i zawsze działała to nie jest atrapa

Ale jedziecie na siebie zamiast wspólnie rozwiązywać problemy. :evil:

mlodyga
02-12-2008, 18:35
widzę że sobie gdybacie nie czytając poprzednich postów:
po pierwsze nigdy nie pisałem że wykroplenie nastąpiło przy działającym rekuperatorze bo jest to niemożliwe
nie ma co kombinować ze stropem bo jest napewno zaizolowany 30 cm wełną którą sam wkładałem
odnośnie instalacji na zdjęciach nie widać ale na izolacji podstawowej rur spiro jest jeszcze wełna o grubości 15 cm
pokazywanie zdjęć niedokończonej izolacji jest moim zdaniem zagraniem ponizej pasa (patrz zdjęcie wycięte przez Henoka z dziennika z dnia 10 sierpnia)

powtórzę jeszcze raz wykroplenie powstało od momentu deinstalacji rekuperatora do momentu ponownej instalacji ok miesiaca to wystarczyło żeby karton gips zaczął sinieć

przypuszczam że dom który jest szczelny odprowadzał ciepło niedziałającymi anemostatami i z braku ruchu powietrza wykraplał sie na końcówkach
więc odpowiedź jest prosta i nie szukajcie tutaj mojej winy bo jej nie znajdziecie

i jeszcze jedno co ma do tego wszystkiego izolacja stacja powinna odprowadzać skropliny jej brak działa tylko i wyłącznie na niekorzyść użytkownika (straty ciepła)

klimaw
02-12-2008, 18:42
nie szukajcie tutaj mojej winy bo jej nie znajdziecie


Czytałem od początku ( nie ma tu 200 stron ).
Z tego co piszesz cały czas wynika , że winny jest HenoK , a nie centrala.
O co tu chodzi? :o

mlodyga
02-12-2008, 18:59
zacznijmy od początku: temat jest o wymianie doświadczeń nowy reku DOSPELA
kto z Was oprócz oczywiście Henoka posiada tą stacje i może cokolwiek o niej napisać bez gdybania
moje zdanie jest oczywiste cały dom budowałem sam z majstrem i wszystko jest ok jedyna rzecz którą zleciłem na umowę jest wentylacja mechaniczna i odwierty pod pompę ciepła z i niestety dlatego jestem zgorzkniały bo mnie szlag trafia że akurat to jest spierd..... a na dodatek niszczy ciężką prace i serce które włożyłem w budowę tego domu żeby było jasne do Henoka nie mam żalu ale mógł np bardziej dosadnie napisać że stacja jest całkowicie niewarta tych pieniędzy więc lepiej sobie ją darować

klimaw
02-12-2008, 19:06
zacznijmy od początku: temat jest o wymianie doświadczeń nowy reku DOSPELA
kto z Was oprócz oczywiście Henoka posiada tą stacje i może cokolwiek o niej napisać bez gdybania
moje zdanie jest oczywiste cały dom budowałem sam z majstrem i wszystko jest ok jedyna rzecz którą zleciłem na umowę jest wentylacja mechaniczna i odwierty pod pompę ciepła z i niestety dlatego jestem zgorzkniały bo mnie szlag trafia że akurat to jest spierd..... a na dodatek niszczy ciężką prace i serce które włożyłem w budowę tego domu żeby było jasne do Henoka nie mam żalu ale mógł np bardziej dosadnie napisać że stacja jest całkowicie niewarta tych pieniędzy więc lepiej sobie ją darować

Odwierty też masz skopane? :o :o :o

mlodyga
02-12-2008, 19:39
nie ponieważ stałem przez tydzień i pilnowałem. Chociaż cześć kotłowni robionej przez firmę do teraz mój Ojciec dokręca bo cieknie co chwilę z innego miejsca a w trakcie realizacji były inne przeboje + zwłoka ponad miesiąc itd nie chce przechwalać pompy ciepła bo jeszcze sezon nie minął a jak znam życie to różnie bywa...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

klimaw
02-12-2008, 19:42
nie ponieważ stałem przez tydzień i pilnowałem. Chociaż cześć kotłowni robionej przez firmę do teraz mój Ojciec dokręca bo cieknie co chwilę z innego miejsca a w trakcie realizacji były inne przeboje + zwłoka ponad miesiąc itd nie chce przechwalać pompy ciepła bo jeszcze sezon nie minął a jak znam życie to różnie bywa...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cholera współczucie. :x :cry: :x

HenoK
03-12-2008, 07:05
żeby było jasne do Henoka nie mam żalu ale mógł np bardziej dosadnie napisać że stacja jest całkowicie niewarta tych pieniędzy więc lepiej sobie ją darować
http://forum.muratordom.pl/post2355091.htm#2355091 (24-Lut-2008 17:03:45) :



A by the way, HenoK, co myślisz o samej centrali ?

Ma kiepsko rozwiązany system odprowadzania skroplin (kondensatu) - zamiast przez kruciec do tego służący, skropliny wydostają się spod obudowy :(.
Na najwyższym biegu jest bardzo głośna :( - decydujący jest tu prawdopodobnie kształt i rozmiar kanałów wylotowych z wentylatorów.

Czy miałem pisać jeszcze bardziej dosadnie ?
Jak chcesz, to dodam do tego jeszcze to (wcześniej też o tym była mowa ), że nie ma ona także bypassu, ani nawet wymiany wymiennika na kasetę letnią :(.

Wgregor
03-12-2008, 09:32
HenoK , dosadniej byłoby w niezgodzie z regulaminem.
Młodyga , zrób spadek węża skroplin na całej lini . Bo zamiana "z pomiezszczeń" i "do wyrzutni" chyba jest zbyt trudna.

Odprowadzenie kondensatu powinno być w najniższym punkcie centrali i na "do wyrzutni"

HenoK
03-12-2008, 10:14
Młodyga , zrób spadek węża skroplin na całej lini . Bo zamiana "z pomiezszczeń" i "do wyrzutni" chyba jest zbyt trudna.

Odprowadzenie kondensatu powinno być w najniższym punkcie centrali i na "do wyrzutni"To niewiele da, no chyba, że wąż jest zatkany.
Zbiornik na skropliny jest szczelny i moze pomieścić sporo kondensatu (co najmniej kilka litrów.
Centrala cieknie w zupełnie innym miejscu i wcale nie są to skropliny z wymiennika, tylko z przewodów wyrzutni i czerpni.
Przyczyną jest kiepskie uszczelnienie pomiędzy styropianowymi kształtkami i blaszaną obudową. Tutaj ma rację TB - uszczelnienie silikonem newralgicznych miejsc pomaga.
http://republika.pl/hanko2005/foto/daytona1.jpg

Może być jeszcze jedna przyczyna przecieków, zupełnie niezależna od centrali. Na chłodnych przewodach wyrzutni i czerpni skrapla się wilgoć. Jeżeli nie są one zaizolowane szczelnie pod względem powietrznym i rekuperator znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu z wilgotnym powietrzem, to tej wilgoci może być całkiem sporo. Miałem też z tym problem, w końcu radykalnie skróciłem przewody wyrzutni i czerpni i dobrze zaizolowałem i problem się skończył.

Wgregor
03-12-2008, 11:45
Wykraplania w przewodach nie zakładam, bo oznaczałoby to, że wymiana ciepła poza wymiennikiem jest duża, czyli źle zrobiona instalacja.
Co do centrali (tak to zrozumiałem) jak ustawisz centralę by króciec był najniżej, to kondensat z wymiennika będzie ściekał „pod prąd „ powietrza wyciąganego z kuchni i łazienek. Ciepły będzie (20+….) będzie wpadał do …. Zamoczy filtr, wróci do kanału….
Zobacz co będzie po zamianie kanałów.

Wgregor
03-12-2008, 11:48
Młodyga , zrób spadek węża skroplin na całej lini . Bo zamiana "z pomiezszczeń" i "do wyrzutni" chyba jest zbyt trudna.

Odprowadzenie kondensatu powinno być w najniższym punkcie centrali i na "do wyrzutni"To niewiele da, no chyba, że wąż jest zatkany.
Zbiornik na skropliny jest szczelny i moze pomieścić sporo kondensatu (co najmniej kilka litrów.
Centrala cieknie w zupełnie innym miejscu i wcale nie są to skropliny z wymiennika, tylko z przewodów wyrzutni i czerpni.
Przyczyną jest kiepskie uszczelnienie pomiędzy styropianowymi kształtkami i blaszaną obudową. Tutaj ma rację TB - uszczelnienie silikonem newralgicznych miejsc pomaga.
http://republika.pl/hanko2005/foto/daytona1.jpg

Może być jeszcze jedna przyczyna przecieków, zupełnie niezależna od centrali. Na chłodnych przewodach wyrzutni i czerpni skrapla się wilgoć. Jeżeli nie są one zaizolowane szczelnie pod względem powietrznym i rekuperator znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu z wilgotnym powietrzem, to tej wilgoci może być całkiem sporo. Miałem też z tym problem, w końcu radykalnie skróciłem przewody wyrzutni i czerpni i dobrze zaizolowałem i problem się skończył.

Czy ten nad króćcem to wlot powietrza w kuchni i łazienki?

HenoK
03-12-2008, 13:10
Wykraplania w przewodach nie zakładam, bo oznaczałoby to, że wymiana ciepła poza wymiennikiem jest duża, czyli źle zrobiona instalacja. Nie chodzi o skraplanie w przewodach, tylko na ich zewnętrznej powierzchni.


Co do centrali (tak to zrozumiałem) jak ustawisz centralę by króciec był najniżej, to kondensat z wymiennika będzie ściekał „pod prąd „ powietrza wyciąganego z kuchni i łazienek.
Ciepły będzie (20+….) będzie wpadał do …. Zamoczy filtr, wróci do kanału….
Zobacz co będzie po zamianie kanałów.Nie może spływać pod prąd. Ciepłe i wilgotne powietrze z łazienek i kuchni wpada wlotem nr 1 do wymiennika od góry, przepływa przez wymiennik i wylatuje dołem do komory ssącej wentylatora. W dolnej części tej komory jest wykonany otwór - kanalik, którym kondensat spływa do zbiornika umieszczonego na spodzie centrali (całe dno centrali to zbiornik kondensatu). Z tego zbiornika jest odprowadzany wężykiem na zewnątrz. Nie ma fizycznej możliwości, żeby kondensat płynął pod prąd, a tym bardziej zmoczył filtr. Ochłodzone w wymienniku powietrze jest przez wentylator wyrzucane wylotem nr 3.
Z kolei z czerpni powietrze wpada wlotem nr 4 do wymiennika od góry, przepływa przez wymiennik i wylatuje dołem do komory ssącej wentylatora. W dolnej części tej komory jest wykonany otwór - kanalik, którym kondensat spływa do zbiornika umieszczonego na spodzie centrali (oczywiście taki kondensat może pojawić się tylko w specyficznych warunkach, np. podczas letnich upałów przy bardzo wilgotnym powietrzu na zewnątrz i chłodnym powietrzy wewnątrz). Powietrze podgrzane wymienniku (latem ochłodzone) jest przez wentylator tłoczone wylotem nr 2 do pomieszczeń "czystych".

HenoK
03-12-2008, 13:14
Czy ten nad króćcem to wlot powietrza w kuchni i łazienki?TAK.

Wgregor
03-12-2008, 13:41
Jak pochylisz centralę by króciec był najniżej to woda albo wróci albo do pewnego poziomu wypełni wymiennik. Wszystkie centrale mają króćce przed wyrzutnią.

HenoK
03-12-2008, 14:04
Jak pochylisz centralę by króciec był najniżej to woda albo wróci albo do pewnego poziomu wypełni wymiennik. Wszystkie centrale mają króćce przed wyrzutnią.
Nie dyskutujemy tu o WSZYSTKICH centralach, ale o tej konkretnej.
Centrala w przekroju wygląda TAK :
http://republika.pl/hanko2005/foto/daytona2.jpg
Jest to oczywiście tylko szkic, ale oddaje położenie poszczególnych elementów.
Jak widzisz trudno byłoby, żeby kondensat zawilgocił filtry, które znajdują się przed wymiennikiem (licząc zgodnie z kierunkiem ruch powietrza). Kondensat spływa w dół, przy czym dzieje się to dzięki grawitacji, jak i porywany strumieniem powietrza. Spływa kanalikami do zbiornika.

Wgregor
03-12-2008, 14:30
To jak pochylisz centralę w kierunku króćca (by był najniżej), kondensat w wymienniku nie będzie spływał pod prąd powietrza?

HenoK
03-12-2008, 20:16
To jak pochylisz centralę w kierunku króćca (by był najniżej), kondensat w wymienniku nie będzie spływał pod prąd powietrza?Spływać na pewno nie będzie, bo niedość, że pod prąd, to jeszcze musiałby płynąć pod górkę (no chyba, że centralę przechylisz o kąt 45 stopni :)).
W instrukcji zalecają, żeby centrala stała poziomo.
Tak jak pisałem wcześniej, przecieki z centrali moim zdaniem spowodowane są złym uszczelnieniem pomiędzy kształtkami styropianowymi i blaszaną obudową.

Wgregor
04-12-2008, 00:20
Rób jak wolisz. u mnie problemów nie ma.

mlodyga
07-12-2008, 17:03
http://images32.fotosik.pl/414/702abb7efe51d945.jpg (www.fotosik.pl)
nie wiem czy to widać płynie sobie na złączeniu blach .... kanały są suche

coulignon
07-12-2008, 18:12
Rób jak wolisz. u mnie problemów nie ma.

U mnie czyli u kogo? Bo mityczny Pan Władysław z Komorowa (Wgregor) ma chyba od 8 lat Renoventa i jak na człowieka który "8 lat temu wybudował dom i od tamtej pory nie jest na bierząco z nowościami (cytat z Ciebie)" to zaskakująco dobrze znasz problem Daytony. Wiem, cytujesz TB.

W takim razie co oznacza :

Rób jak wolisz. u mnie problemów nie ma

Wypsnęło się Panie Tomaszu? Musi być Pan bardziej czujny. :wink:

j-j
07-12-2008, 18:31
Wypsnęło się Panie Tomaszu? Musi być Pan bardziej czujny. :wink:

To mnie w tym wszystkim najbardziej rozwala.
Toż to dziecinada na maksa.

pzdr

HenoK
07-12-2008, 18:36
nie wiem czy to widać płynie sobie na złączeniu blach .... kanały są suche
Mi nie musisz tłumaczyć, gdzie to cieknie. Sam miałem podobny problem.
Tak jak pisałem wcześniej problemem w tej centrali są nieszczelności pomiędzy styropianowymi kształtkami i blaszaną obudową. Przez te nieszczelności przenika powietrze. Jeżeli jest to chłodne powietrze, to powoduje kondensację po drugiej stronie blachy.
Sprawdzałeś czy powierzchnia zewnętrzna kanałów nie jest mokra?
Jaka temperatura panuje się w pomieszczeniu, w którym stoi centrala?

Wgregor
09-12-2008, 03:05
Rób jak wolisz. u mnie problemów nie ma.

U mnie czyli u kogo? Bo mityczny Pan Władysław z Komorowa (Wgregor) ma chyba od 8 lat Renoventa i jak na człowieka który "8 lat temu wybudował dom i od tamtej pory nie jest na bierząco z nowościami (cytat z Ciebie)" to zaskakująco dobrze znasz problem Daytony. Wiem, cytujesz TB.

W takim razie co oznacza :

Rób jak wolisz. u mnie problemów nie ma

Wypsnęło się Panie Tomaszu? Musi być Pan bardziej czujny. :wink:
Mam bezproblemowego flexita. a daytonę tylko widziałem. a problemy , które wynikają opisuje , wysyłam @ i odpisuje. Wcale tego nie ukrywam .
A Wacława( Wieśka) poznalem , przez architektów którzy projektowali nasze domy. APO Agnieszka i Paweł Osińscy..

coulignon
09-12-2008, 07:51
kto to jest Wacław/ Wiesiek?

HenoK
14-12-2008, 08:23
Wróćmy do tematu ;).
Wgregor pisał o szarej Daytonie.
T. Brzęczykowski zamieścił na innym forum jej zdjęcie :
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/T.%2520%2520Brz%25EAczkowski/_thumbnails/d350.jpg (http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/T.%2520%2520Brz%25EAczkowski/d350.jpg)

Sylwia i Tomasz
05-01-2009, 08:06
no ciekawe, na ile poprawili centralę, czy już nie będą się działy takie cyrki z nieszczelnością, bo sam panel dotykowy to mnie akurat nie kręci :)

A teraz wróćmy do tego co już mamy, czyli starej Daytony :) Jak myślicie, pozostawienie jej w takim stanie jak jest, na nieogrzewanym poddaszu, nie wpłynie zbytnio na jej prace? Warto robić jej jeszcze jakiś "kubraczek"?

No i teraz kwestia nagrzewnicy wodnej. Ta w instrukcji ma napisane, że musi stać w pomieszczeniu o temp. wyższej niż +5. Jak to docieplić?

ProStaś
05-01-2009, 08:16
no ciekawe, na ile poprawili centralę, czy już nie będą się działy takie cyrki z nieszczelnością, bo sam panel dotykowy to mnie akurat nie kręci :)

A teraz wróćmy do tego co już mamy, czyli starej Daytony :) Jak myślicie, pozostawienie jej w takim stanie jak jest, na nieogrzewanym poddaszu, nie wpłynie zbytnio na jej prace? Warto robić jej jeszcze jakiś "kubraczek"?

No i teraz kwestia nagrzewnicy wodnej. Ta w instrukcji ma napisane, że musi stać w pomieszczeniu o temp. wyższej niż +5. Jak to docieplić?

Centrala cieknie. I to bardzo. Przynajmniej jeśli stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu.
Jest ktoś, kto też tak ma. :-?
Może coś napisze, ja nie chciałbym wychodzić przed szereg.

Pozdrawiam.

Sylwia i Tomasz
05-01-2009, 20:35
Centrala cieknie. I to bardzo. Przynajmniej jeśli stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu.

Załamka :( Boję się aż odpalać mojego reku ;) Miała to być łatwa i przyjemna robota ... a tu się zapowiada wojna na całego!

10-01-2009, 11:11
Na Allegro pojawiły się już tytułowe centrale :
http://www.allegro.pl/item344708568_centrala_rekuperator_daytona_350_fut ura_dospel_.html
Cena 6100 PLN.
Kupujący z tego źródła traci jednak gwarancję producenta :( :
http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=56

To nie jest prawda, że Dospel nie podejmie się gwarancji jezeli kupi się przez internet bo jest to wbrew kodeksowi, poza tym jak to udowodni??

ProStaś
10-01-2009, 11:27
Centrala cieknie. I to bardzo. Przynajmniej jeśli stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu.

Załamka :( Boję się aż odpalać mojego reku ;) Miała to być łatwa i przyjemna robota ... a tu się zapowiada wojna na całego!

Nie wiem, czy to załatwi sprawę, ale solidnie ociepl centralę (możesz jej zbudować ocieploną budę z jakimś wejściem do obsługi) albo postaw ją w ogrzewanym pomieszczeniu. Ponoć pomaga. :roll:

Pozdrawiam.

Sylwia i Tomasz
10-01-2009, 20:28
Nie wiem, czy to załatwi sprawę, ale solidnie ociepl centralę (możesz jej zbudować ocieploną budę z jakimś wejściem do obsługi) albo postaw ją w ogrzewanym pomieszczeniu. Ponoć pomaga. :roll: .

Nie bardzo mogę, ze względu na bardzo niskie poddasze. Budę przygotował mi Tato, lecz niestety nie wejdzie :), więc pozostaje mi tylko obłożenie jej wełną. No ciekawe jak to wyjdzie.

phoenix*
11-01-2009, 08:24
Witam

Planowalem kupic daytone 250 ale tutaj mi panowie stracha narobiliscie.
Jednym slowem czy warto ?
bedzie stala w garazu gdzie temp ograniczam zima do 10C a moze i do 5C

Sylwia i Tomasz
11-01-2009, 08:50
Witam

Planowalem kupic daytone 250 ale tutaj mi panowie stracha narobiliscie.
Jednym slowem czy warto ?
bedzie stala w garazu gdzie temp ograniczam zima do 10C a moze i do 5C

Producent podaje temp. otoczenia w jakiej może stać reku, nie mniejszą niż +5C

phoenix*
12-01-2009, 08:29
5C zakladam jako absolutne minimum w garazu takze nei powinno byc problemu, chyba ze z tym skraplaniem na reku

pytanie jednak czy warto ta jednostke zakupic czy jednak doplacic do jakiejs innej czy wizasc jakas inna tansza ?

ps
i jeszcze kwestia tej kasety letniej, tzn jej braku
czy nie mozna tego roziwazac przez GWC, przepustnicami, silownikami i termostatami jakimis ?

no jezeli wiosna a raczej latem temp wiecej niz 20 czy 25 c to niech automatyka zamknie czerpnie bezp z dworu i otworzy ta przez gwc ktore bedzie ochladzac upalne powietrze ?

Heross
13-01-2009, 10:43
A jaki masz model wymiennika? Mój to Heatex AB Articel Nr 36832, Description LA0200-0260-030-1AOO-2-0-0-0260
Wymiennik w Daytonie 250 mam dokładnie taki sam :).

Ponawiam pytanie :
Czym się różni Daytona 250 do Daytony 350, oprócz koloru, ceny i wydajności wentylatorów?

8)
Odpowiedź chyba prosta:
Oprócz tego co wymieniłeś NICZYM się nie różni :D

HenoK
13-01-2009, 10:47
Odpowiedź chyba prosta:
Oprócz tego co wymieniłeś NICZYM się nie różni :DWiesz to z własnego doswiadczenia, czy się tylko domyślasz. Jeżeli nie różnią się niczym, to jak na takim samym wymienniku można uzyskać o 100m3/h większą wydajność z zachowaniem tej samej sprawności ?

phoenix*
14-01-2009, 12:51
Henok

Za te 4 tys polecilbys to reku?

14-01-2009, 15:54
Henok

Za te 4 tys polecilbys to reku?

Za 4 tys bierz i sie nie zastanawiaj

HenoK
14-01-2009, 16:16
Henok

Za te 4 tys polecilbys to reku?

Za 4 tys bierz i sie nie zastanawiajKto Ci będzie to montował ? Przy montażu trzeba zadbać o pare szczegółów, o których z instrukcji obsługi się nie dowiesz. No i zadbaj o to, abyś dostał gwarancję na piśmie, a nie zastrzeżenie, że gwarancję tracisz.

HenoK
14-01-2009, 19:43
To nie jest prawda, że Dospel nie podejmie się gwarancji jezeli kupi się przez internet bo jest to wbrew kodeksowi, poza tym jak to udowodni??
Czyli Dospel na swojej stronie internetowej kłamie (http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=56) ? :

Heross
14-01-2009, 20:03
Odpowiedź chyba prosta:
Oprócz tego co wymieniłeś NICZYM się nie różni :DWiesz to z własnego doswiadczenia, czy się tylko domyślasz. Jeżeli nie różnią się niczym, to jak na takim samym wymienniku można uzyskać o 100m3/h większą wydajność z zachowaniem tej samej sprawności ?

Mniej z własnego doświadczenia, więcej z obserwacji i wywiadów których robię coraz więcej.
Zauważyłem że bardzo często producenci oszczędzają na materiałach po prostu wstawiając większe wentylatory i "masz większy rekuperator" co według mnie jest bzdurą... chyba że taki wymiennik został zaprojektowany 'z naddatkiem sprawności' dla optymalizacji procesu produkcji 8) w co raczej nie wierze.

Dla mnie wymienniki krzyżowe i tak posiadają mniejszą zdolność odzysku ciepła więc montowanie do nich coraz to większych wentylatorów mija się z celem... nikt chyba by nie chciał zimna przy -15oC "mało przyjemny wiaterek" 0-5oC :-?

Heross
14-01-2009, 20:07
To nie jest prawda, że Dospel nie podejmie się gwarancji jezeli kupi się przez internet bo jest to wbrew kodeksowi, poza tym jak to udowodni??
Czyli Dospel na swojej stronie internetowej kłamie (http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=56) ? :

:x

To jest niezgodne z prawem :evil:

Jeżeli produkt został zakupiony zgodnie z Polskim prawem handlowym producent musi uznać wadę materiałową lub technologiczną !!

14-01-2009, 20:08
To nie jest prawda, że Dospel nie podejmie się gwarancji jezeli kupi się przez internet bo jest to wbrew kodeksowi, poza tym jak to udowodni??
Czyli Dospel na swojej stronie internetowej kłamie (http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=56) ? :


Jestem bylym pracownikiem Dospela i nie wyobrazam sobie, abym producent odmowil reklamacji przez to, ze ktos kupil ich urzadzenia na internecie, pozatym sami maja 2 sklepy internetowe.

Heross
14-01-2009, 20:11
Też nie mogę sobie tego wyobrazić... ale fakty mówią same za siebie, wypinają się na kupujących przez Internet... dla mnie to skandal!! :evil:

mlodyga
14-01-2009, 20:51
żeby czasem ktoś nie pomyślał ze jest cacunio z moja centralą zrobiłem rabanik i przyjechał matołek.....z Dopsela:-? :-? :-? :-? :-? :-?
stwierdził że powinienem ocieplić bo temperatura jest za niska po czym zaczął ją mierzyć było 7 stopni trochę się zdenerwowałem bo oczywiście ciekło z niej jak jak jasna ....co można było zauważyć gołym okiem po dłuższej kłótni rozpoczął uszczelnianie na co był przygotowany .
Całość zakończył podając mi protokół z opisem że była temp. poniżej zalecanej więc się wkurw.... protokół został podarty i na nowo spisany z informacja że nie można było zmierzyć z uwagi na brak certyfikowanego termometru (mierzono sterownikiem rekuperatora)
Przyglądałem się pracy serwisanta i tak jak przypuszczałem po około dwóch tyg. znowu zaczyna się sączyć czekam do wiosny jako że mam gwarancję i będę działał dalej..... :lol: :lol: :lol: :lol: obsługa dospela żałosna jak na taka firmę poprostu WSTYD !!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :

Heross
14-01-2009, 21:49
żeby czasem ktoś nie pomyślał ze jest cacunio z moja centralą zrobiłem rabanik i przyjechał matołek.....z Dopsela:-? :-? :-? :-? :-? :-?
stwierdził że powinienem ocieplić bo temperatura jest za niska po czym zaczął ją mierzyć było 7 stopni trochę się zdenerwowałem bo oczywiście ciekło z niej jak jak jasna ....co można było zauważyć gołym okiem po dłuższej kłótni rozpoczął uszczelnianie na co był przygotowany .
Całość zakończył podając mi protokół z opisem że była temp. poniżej zalecanej więc się wkurw.... protokół został podarty i na nowo spisany z informacja że nie można było zmierzyć z uwagi na brak certyfikowanego termometru (mierzono sterownikiem rekuperatora)
Przyglądałem się pracy serwisanta i tak jak przypuszczałem po około dwóch tyg. znowu zaczyna się sączyć czekam do wiosny jako że mam gwarancję i będę działał dalej..... :lol: :lol: :lol: :lol: obsługa dospela żałosna jak na taka firmę poprostu WSTYD !!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :

:o
Czyli chodzi o to że miałeś za niską temp. na czerpni czy w pomieszczeniu z reku a może temp wywiewu z pomieszczeń?

Jeżeli chodzi o temp w pomieszczeniu reku to niech ktoś mi powie po kiego grzyba robić izolacje termiczną reku skoro 7oC to dla niego za mało? Widziałem centrale zamontowane na zewnątrz budynków i jakoś działają (mieszkam w Białymstoku więc temperatury spadają tu ... hmmm do prawie -30oc :lol: )

Piczman
15-01-2009, 08:53
Jeśli chodzi o gwarancję na reku kupiony w Necie to rozmawiałem z głównym serwisantem z Częstochowy bo nie mogłem odpalić swojego Economica :oops:

Powiedział że towar jest u nich sprawdzany przed wyjściem z fabryki,,,
Ja kupiłem w Firmie SKALA, gdzie powiedziano mi że Oni tylko tym handlują ( pośredniczą) i nawet nie rozpakowują sprzętu :o

Od tego serwisanta usłyszałem że mogę do nich wysłać reku i naprawią w ramach gwarancji !Okazało się że reku jest sprawny więc nie doszło do naprawy!

Czyli jak w czeskim filmie :roll:

mlodyga
15-01-2009, 12:41
temperatury w czasie kontroli dospela:

na zewnątrz 0° C
w pomieszczeniu rekuperatora 7°C
w mieszkaniu wywiew 22° C
nawiew mierzona za nagrzewnica wodną 18° C

:D :D :D :D :D

marcing1
15-01-2009, 12:53
Ja w pracy miałem taki przypadekz przeciekaniem centrali wentylacyjnej. Centrala wentylacyjna( o dużej wydajności) z nagrzewnica powietrza nawiewanego do pomieszczeń, zamontowana była tuż nad podwieszanym sufitem. Ponieważ nie było na tyle wolnego miejsca miedzy odprowadzeniem skroplin a sufitem, nie dało się założyć orginalnego syfonu do odprowadzania skroplin z nagrzewnicy. Założyliśmy mniejszy syfon, taki zeby zmieścił się nad sufitem. W zimie okazało się, że to był błąd. Siła ssaca wentylatora, była tak duża, że wyssała wodę z syfonu i skropliny nie były odprowadzane z nagrzewnicy. Zaczęły wyciekać z centrali i zalały sufit. Okazało się, że w zależności od wydajności centrali, trzeba było dać odpowiednio duży syfon(o odpowiedniej wielkości słupa wody), aby wentylator nie był wstanie wyswsać wody z syfonu. Po wymianie syfonu na taki jak powinien ustąpił problem z przeciekaniem centrali.
W reku może być podobnie i ktoś kto ma odprowadzenie skroplin zrobione w poziomie bez syfonu, może mieć problem z przeciekaniem. Odprowadzenie skroplin bez syfonu działa jako doprowadzenie "lewego" powietrza z kanalizacji.

Heross
15-01-2009, 13:18
temperatury w czasie kontroli dospela:

na zewnątrz 0° C
w pomieszczeniu rekuperatora 7°C
w mieszkaniu wywiew 22° C
nawiew mierzona za nagrzewnica wodną 18° C

:D :D :D :D :D

8) czyli z nagrzewnicą masz sprawność 82% zastanawia mnie jaka jest sprawność bez nagrzewnicy.... :wink:

Miejmy nadzieję że u Ciebie mrozy nie dochodzą do -20oC :D

16-01-2009, 17:10
Też nie mogę sobie tego wyobrazić... ale fakty mówią same za siebie, wypinają się na kupujących przez Internet... dla mnie to skandal!! :evil:

Ale na kogo sie wypinaja, mial ktos problem z reklamacja?? Nikt, tylko strasza, ale po pierwsze nie sa w stanie udowodnic Ci tego, a po drugi to skoro ktos poprostu dostaje faktue to jak sie zorientuja, ze kupiles to w sklepie internetowym czy allegro. Poza tym jest cos takiego jak prawo konsumenckie.

civic9
16-01-2009, 17:28
Ale na kogo sie wypinaja, mial ktos problem z reklamacja?? Nikt, tylko strasza, ale po pierwsze nie sa w stanie udowodnic Ci tego, a po drugi to skoro ktos poprostu dostaje faktue to jak sie zorientuja, ze kupiles to w sklepie internetowym czy allegro. Poza tym jest cos takiego jak prawo konsumenckie.

to wg jakiego prawa producent odpowiada za swój towar przy niebezpośredniej sprzedaży?

to "prawo konsumenckie" łączy raczej sprzedawcę i konsumenta.
producenta tylko na zasadach dobrowolności - producent może sobie kształtować warunki obsługi konsumentów właściwie dowolnie.

16-01-2009, 21:51
Ale na kogo sie wypinaja, mial ktos problem z reklamacja?? Nikt, tylko strasza, ale po pierwsze nie sa w stanie udowodnic Ci tego, a po drugi to skoro ktos poprostu dostaje faktue to jak sie zorientuja, ze kupiles to w sklepie internetowym czy allegro. Poza tym jest cos takiego jak prawo konsumenckie.

to wg jakiego prawa producent odpowiada za swój towar przy niebezpośredniej sprzedaży?

to "prawo konsumenckie" łączy raczej sprzedawcę i konsumenta.
producenta tylko na zasadach dobrowolności - producent może sobie kształtować warunki obsługi konsumentów właściwie dowolnie.
To teraz wyobraźcie sobie, że ktoś zaczyna jakiś shit sprowadzać z Chin i zakłada na swoją żonę sklep czy wystawia to na allegro i co...?? Moze zastrzec sobie, że kto kupił na sklepie to nie możliwości zareklamowania towaru?? No bez przesady. Poza tym są 2 Dospele czyli Dospel Sp.z o.o. i Dospel Częstochowa i ten drugi tego sobie nie zastrzegł.

civic9
16-01-2009, 22:11
To teraz wyobraźcie sobie, że ktoś zaczyna jakiś shit sprowadzać z Chin i zakłada na swoją żonę sklep czy wystawia to na allegro i co...?? Moze zastrzec sobie, że kto kupił na sklepie to nie możliwości zareklamowania towaru?? No bez przesady.


Sprzedawca na allegro odpowiada.
Ale producent niekoniecznie - w tym problem.

Sylwia i Tomasz
19-01-2009, 19:58
Z gwarancją to jest tak: jeśli kupisz przez internet, to może i fakt, nie możesz bezpośrednio reklamować reku u producenta, ale możesz (musisz!) reklamować go u sprzedawcy, co najczęściej jest potwierdzone przez jego wewnętrzną gwarancję pisemną lub odpowiedni wpis na fakturze. Ja tak mam zrobione przy reku (z resztą nie tylko przy reku). Nie ma czegoś takiego jak brak gwarancji. Potwierdzi to każdy sklep internetowy co handluje tymi urządzeniami.

kkdarch
02-02-2009, 09:16
Witam

Może coś takiego na lato do Daytony?

http://catalogue.systemair.com/PL/index.aspx

Od lewej wejdź -centrale wentylacyjne do domów-akcesoria do central-SBVX

Sylwia i Tomasz
02-02-2009, 09:25
Witam

Może coś takiego na lato do Daytony?

http://catalogue.systemair.com/PL/index.aspx

Od lewej wejdź -centrale wentylacyjne do domów-akcesoria do central-SBVX

Dokładnie, to jest kaseta letnia. Tylko nie będzie pasować do daytony, jest przystosowana do ich reku. Takie coś trzeba sobie samemu ponitować.

Sylwia i Tomasz
17-04-2009, 07:24
Witam

Może coś takiego na lato do Daytony?

http://catalogue.systemair.com/PL/index.aspx

Od lewej wejdź -centrale wentylacyjne do domów-akcesoria do central-SBVX.

Od początku maja mają być w sprzedaży kasety letnie do daytony. Jedna wersja będzie jako zamiennik dla wymiennika, druga, przykręcana jakoś zboku, zamiast jednej z bocznych blach, pewnie z automatycznym bypassem. Przy tym drugim wariancie nie trzeba wyciągać wymiennika. Dziwne, że teraz robią takie protezy, a pamiętam słowa ich konstruktora, że ich reku jest tak zaprojektowane, że nie potrzebuje kasety letniej :D Sami nie wiedzą co projektują lub celowo nabijają sobie kaskę.

Thoby
18-01-2010, 16:22
Nie wiem czy ten temat jeszcze żyje.
Co zrobić jak mi zamarza w środku rekuperator?
Daytona futura 350?

HenoK
18-01-2010, 18:13
Nie wiem czy ten temat jeszcze żyje.
Co zrobić jak mi zamarza w środku rekuperator?
Daytona futura 350?Prawdopodobnie masz źle ustawiony układ przeciwzamrożeniowy. Regulacja jest dostępna pod pokrywą po przeciwnej stronie niż filtry. Radykalnie sytuację poprawiłby GWC.

Thoby
18-01-2010, 18:22
GWC w tym momencie jest nieosiągalny :D
Wszyscy instalatorzy i różnego rodzaju doradcy odradzali mi robienie GWC - koszty niewspółmierne do korzyści (mała powierzchnia domu).

Rozumiem że dzwonić do instalatora i skrzyczeć? Bo oni mi powiedzą że to moja wina bo rekuperator nie stoi w salonie tylko na zimnym poddaszu... Brrr 8)

desmear
18-01-2010, 19:31
Z gwarancją to jest tak: jeśli kupisz przez internet, to może i fakt, nie możesz bezpośrednio reklamować reku u producenta, ale możesz (musisz!) reklamować go u sprzedawcy, co najczęściej jest potwierdzone przez jego wewnętrzną gwarancję pisemną lub odpowiedni wpis na fakturze. Ja tak mam zrobione przy reku (z resztą nie tylko przy reku). Nie ma czegoś takiego jak brak gwarancji. Potwierdzi to każdy sklep internetowy co handluje tymi urządzeniami.

nie mieszaj. z gwarancją jest tak jak jest wypisane w karcie gwarancynej którą wystawia producent. jak producent napisze, ze gwarancja obowiązuje jedynie w sklepach na południu Polski to właśnie tak jest i koniec kropka. Pamiętacie jak daewoo wyłączyło, że gwarancje nie będą obowiązywać jeśli auta będą używane jako TAXI ? Podobnie BOSCH wyłączał gwarancję na zieloną linie jeśli sprzęt nie był używany amatorsko (czyli upraszczając został kupiony na fakturę).
karta gwarancyjna "obciąża" odpowiedzialnością producenta.

ze sprzedawcą łączy Cię "niezgodność towaru z umową" czyli odmiana rękojmi. Sprzedawca sprzedając towar odpowiada za jego jakość przez dwa lata, czy mu się to podoba, czy nie (jeśli kupiłeś towar jako osoba prywatna).
UWAGA !!! W przypadku zakupu przez firmę rękojmia może zostać całkowicie wyłączona.

reklamaując towar wybierasz tórą drogę będziesz realizować, za pomocą gwarancji czy rękojmi, tym samym "wybierasz" sobie stronę producenta (gwarancja) lub sprzedawcę (niezgodność towaru z umową)

ioc
28-05-2010, 22:47
Drodzy Państwo jak tam Wasze Daytony?

Mam możliwość zakupu Daytona 350 futura za 4000butto. Nowy.
Jak myślicie opłaca się czy lepiej dopłacić do czegoś lepszego?

racer
28-05-2010, 23:36
To generalnie jak za darmo

ioc
29-05-2010, 11:07
pytanie czy to jak za darmo się opłaca, coby się nie wpakować jakieś dziadostwo. A wtedy to 4tyś nie będzie jak za darmo;)

Pozdrawiam

ArkSob11
13-07-2010, 12:19
Witam Wszystkich.
Od niedawna urzytkuję rekuperaor Daytona 350 pracujący w parze z GWC - czy ktokolwiek ma jakieś doświadczenia z eksploatacji w wysokich temperaturach zewnętrznych?
Nie do końca jestem przekonany że mi to dobrze działa.

redlum
13-07-2010, 21:21
a nie lepszy nowy model Dospel Optimal 400? Cena podobna, a opisu Daytony 350 nawet na stronie internetowej Dospela nie znalazłem.

racer
14-07-2010, 11:39
pytanie czy to jak za darmo się opłaca, coby się nie wpakować jakieś dziadostwo. A wtedy to 4tyś nie będzie jak za darmo;)

Pozdrawiam

Jak za darmo w porównaniu z ceną katalogową. Oby to nie byłą używka, sprzedana jako nowa- różnicy nie zobaczysz jeśli nie jesteś w temacie, kolego.

racer
14-07-2010, 11:40
A czy włożyłeś kasetę letnią zamiast wymiennika?? Koszt to chyba 350 zł.

ArkSob11
14-07-2010, 23:04
A możesz rozwinąć swoją wypowiedź? W opisie nie ma informacji o takich ruchach. Możesz podpowiedzieć gdzie szukać informacji?

racer
15-07-2010, 12:39
W miejscu gdzie kupowałeś centralę zamów kasetę letnia, podając oznaczenie centrali i rok produkcji. Kasety zostały wprowadzone później niż same centrale.

ioc
15-07-2010, 21:43
Jak za darmo w porównaniu z ceną katalogową. Oby to nie byłą używka, sprzedana jako nowa- różnicy nie zobaczysz jeśli nie jesteś w temacie, kolego.

na pewno nówka, bardzo zaprzyjaźniona hurtownia instalacyjna miała na stanie i nie było zainteresowania, jak się dowiedzieli że robię went. mech. to puścili po atrakcyjnej cenie, żeby zdjąć z magazynu :)

pozdrawiam

Adas
02-08-2010, 11:38
Witam!
Dostałem ofertę na kompletną centralę wentylacyjną z różnymi rekuperatorami. Jest tam Dayton 350 DC - jako że firmy Dospel wcześniej nie rozpracowywałem to rozpocząłem poszukiwania. Niestety nie potrafię znaleźć szczegółów budowy wymiennika a dodatkowo wygląda na to że 350 DC i 350 Futura to dwa różne modele, ale nie wiadomo który jest lepszy/nowszy, Futura ma jedynie max pobór 120W. Czy ktoś może jest w stanie ogarnąć te modele? Na stronie dospela bida z nędzą, opisy Mistrala są zdecydowanie bardziej wyczerpujące - stąd też wiem, że Mistral ma wymiennik z tworzywa a jakoś jestem bardziej przekonany do stali.

racer
05-08-2010, 09:46
Futura jest nowsza, w plastikowej obudowie, DC chyba z blachy malowanej.

Adas
08-08-2010, 09:56
Futura jest nowsza, w plastikowej obudowie, DC chyba z blachy malowanej.
Jeżeli futura jest nowsza, to DC jest na rynku już parę lat? Czy to oznacza że mogą z nią być jakieś problemy tak jak czytałem w tym wątku? I dlaczego jedna Daytona jest Berluf a druga już Dospel?
Jak wypada ta Daytona 350DC w porównaniu np z Mistralem 300 duo? Osobiście skłaniam się bardziej ku daytonie ze względu na materiał z którego wykonany jest wymiennik (najprawdopodobniej metalowy, chociaż to nigdzie nie jest wprost opisane, Mistral ma opis że jest z tworzywa) oraz właśnie metalową obudowę. "Minusem" Daytony jest ręczna kaseta (w mistralu geo jest automatyczny bypass) oraz system przeciw-zamrożeniowy na grzałce (w mistralu jest recyrkulacja). Nie wiem czy warto zmieniać reku ze względu na automatyczny bypass - zmiana kasety na letnią to chyba nie jest problem, ale co w momencie gdy mamy chłodniejsze dni w lecie - znowu latać i zmieniać kasetę? Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie dot. tej daytony.