PDA

Zobacz pełną wersję : czy da sie czyścić komin bez wyczystki?



Sad Ripper
20-02-2008, 12:52
Jeśli komin (jakies 10-12 metrów) oddalony jest od kominka o 0,5 metra i nie ma wyczystki, to czy da się taki komin czyści, jesli nie ma wyczystki? czy kominek nie może służyć za wyczystkę? Wiem, że brud, wiem że sadza itd. Ale pytanie jest czysto hipotetyczne.

sad ripper

pierwek
20-02-2008, 13:17
u sąsiadki kiedyś zamurowali wyczystkę w piwnicy - piec stał na 1 piętrze po kilkunastu latach trzeba było coś tam na dole przy kominie zrobić...
cała ta sadza wyleciała do piwnicy ale był sajgon - nazbierało się tej sadzy ze 4 worki...

kropi
20-02-2008, 13:48
To zalezy jaki jest przebieg komina i kolanka - teoretycznie kominek może służyć za wyczystkę - tak jest np. u mnie, ale wejście do komina jest od góry. Nie jest to zbyt wygodne do czyszczenia, bo masz (mam) syf w salonie, ale jest krótszy komin, u mnie byłby problem z pociągnięciem go do piwnicy bo trzeba było wzmacniać strop, w ogóle strasznie dużo zachodu z tym kominkiem...
Na drugi raz postawiłbym kozę a za zaoszczędzone pieniądze (strop+obudowa+dgp) pojechał na jakieś ciepłe wyspy. 8)

dominikams
20-02-2008, 13:54
Jak masz komin od samego parteru to musisz mieć wyczystkę. Jak masz zamiar wyciągać tę sadzę gromadzącą się na dole komina? Po jakimś czasie (nie wiem, kilku latach) uzbiera się tego tyle, że może ci zablokować rurę spalinową. Mój kolega kominiarz powiedział, że jeśli w kominie nie ma wyczystki, to albo ją robi (trzeba wykuć), albo nie odbiera domu... :roll:

kropi
20-02-2008, 14:07
U mnie komin kończy się kominem, jedynym zagrożeniem jest to, że kominiarzowi urwie się kula i potłucze wkład :lol:

zbigmor
20-02-2008, 14:24
U mnie komin kończy się kominem

To chyba dobrze :D

NOTO
20-02-2008, 14:31
Jak masz komin od samego parteru to musisz mieć wyczystkę. Jak masz zamiar wyciągać tę sadzę gromadzącą się na dole komina? Po jakimś czasie (nie wiem, kilku latach) uzbiera się tego tyle, że może ci zablokować rurę spalinową. Mój kolega kominiarz powiedział, że jeśli w kominie nie ma wyczystki, to albo ją robi (trzeba wykuć), albo nie odbiera domu... :roll:

Na podstawie jakiego przepisu ? Rozumiem, że nie chce nie umie czyścić takiego komina :)

Ja mam wyczystkę. Ale teraz po fakcie wiem, że poradziłbym sobie inaczej :) i dobry kominiarz też, co wcale nie znaczy że zaliczam się do lepszych kominiarzy .. nie jestem kominiarzem .. raczej pomocnikiem bo pomagałem przy wstawianiu rury :).

jajmar
20-02-2008, 15:01
Jak masz komin od samego parteru to musisz mieć wyczystkę. Jak masz zamiar wyciągać tę sadzę gromadzącą się na dole komina? Po jakimś czasie (nie wiem, kilku latach) uzbiera się tego tyle, że może ci zablokować rurę spalinową. Mój kolega kominiarz powiedział, że jeśli w kominie nie ma wyczystki, to albo ją robi (trzeba wykuć), albo nie odbiera domu... :roll:

Przepisów nie znam, ale na etapie murowania pytałem kominiarza powiedział ze nie potrzeba, po 2 latach dokonał odbioru komina bez wyczystki.

sebastian88
03-08-2020, 09:51
a sa może jakieś odkurzacze z rurą 10m, i wyczyszczenie komina do góry? wciagnąc sadzę p o prostu

Kominki Piotr Batura
05-08-2020, 16:57
Przepisów nie znam, ale na etapie murowania pytałem kominiarza powiedział ze nie potrzeba, po 2 latach dokonał odbioru komina bez wyczystki.To może być niebezpieczne....

adam_mk
05-08-2020, 21:10
Czy da się jeździć autkiem bez kół?
Na samych bębnach/tarczach?
-No, tak!
Ale to niebezpieczne i mało ekonomiczne...

Komin...
Dziura w domu...
Niby takie proste a... takie TRUDNE!!!
MOŻNA szkłem du.. utrzeć, ale opatrunki sporo kosztują!

Nie rozważaj jazdy bez kół i komina bez wyczystki.

Adam M.

adam_mk
05-08-2020, 21:12
a sa może jakieś odkurzacze z rurą 10m, i wyczyszczenie komina do góry? wciagnąc sadzę p o prostu

Podejmę się skonstruowania takiej maszynki.
3000zł za wyczyszczenie 1m komina.
Pasi?
:lol:

Adam M.

Bertha
05-08-2020, 21:21
Durnie którzy nie widzieli komina płonącego jak świeczka. Widziałem trochę różnych sytuacji , kilka razy wzywałem strażaków do nie mojego komina i nie mojej chałupy. Raz mnie przemaglowano dlaczego dzwonię. Podałem objawy, kolor dymu bo to akurat było w dzień, powtórzyłem adres i usłyszałem 'dziekuję, wyjeżdżamy". Może komuś ocaliłem chatę.
Strażakiem nie jestem.

niktspecjalny
06-08-2020, 05:02
To może być niebezpieczne....

Piotrze po 12 latach może zrozumiał i zrobił dobrze.Ma wyczystkę.

niktspecjalny
06-08-2020, 05:19
Durnie którzy nie widzieli komina płonącego jak świeczka. Widziałem trochę różnych sytuacji , kilka razy wzywałem strażaków do nie mojego komina i nie mojej chałupy. Raz mnie przemaglowano dlaczego dzwonię. Podałem objawy, kolor dymu bo to akurat było w dzień, powtórzyłem adres i usłyszałem 'dziekuję, wyjeżdżamy". Może komuś ocaliłem chatę.
Strażakiem nie jestem.

Nie jestem durniem bo nie pamiętam gdybym widział ale jak u sąsiada było słychać wybuchy zaniepokojony zadzwoniłem po straż.Niestety a właściwie stety komin popękał. Zapaliła się sadza .To była chałupa odrestaurowana, a młodzi wyjechali za chlebem do London.Dobry tatuś przepalał w zimno nawet biorąc na rozpałkę pocięte opony.

Bertha
06-08-2020, 11:58
Dobry tatuś! Wartośc opałowa opony jak czystego węgla , a że niepełne spalanie? No to zobaczył, skoro nie wiedział. Człek uczy się całe życie.

Greengaz
06-08-2020, 12:04
Zapaliły się sadze z powodu braku wyczystki, czy kominiarz był 10 lat temu?

d7d
06-08-2020, 13:07
Sadze zapalają się w kominie bo tam są, wyczystka nie powoduje samousunięcia sadzy w kominie. :)

PS Trzeba było słuchać Piotra Batury i zamontować komin stalowy 0,6mm
(lub coś koło tego).