PDA

Zobacz pełną wersję : dom w granicy



sibik3
21-02-2008, 13:56
witam wszystkich
mam następujący problem

W 1985 rodzice wybudowali dom tzw. wysoki parter, parę lat później dobudowali do niego pokój
(bez pozwolenia) który stoi w granicy - sąsiad wyrazil na to zgodę.
Akualnie działka nie posiada MPZP, a ja chciałbym dobudować piętro lub użytkowe poddasze.
Moje pytanie, czy dostanę zezwolenie na nadbudowę na wcześiej opisanym pokoju -
teraz sąsiad też wyraża zgodę.
Parę danych: szerokośc mojej działki 15m, ściana od sąsiada (akualna i planowana) bez okien,
dom sąsiedni oddalony od granicy o ok.4m.

Proszę o pomoc.

ZUZEK
21-02-2008, 16:14
Jeśli dobrze pamiętam, w praktyce chyba właśnie szerokość 15 m jest przyjmowana jako podstawa do odstępstwa od warunków technicznych (bez udziału Min. Bud., we własnym zakresie organu wydającego pozwolenie).

Ja miałem sytuację bardzo zbliżoną (wręcz identyczną od strony technicznej) do Twojej. Jedyna różnica - szerokość działki - 18m. Na szczęście w oparciu o MB (wydał upoważnienie dla starosty) udało się :lol: .

Nie wiem tylko co z dobudową - czy to nie samowola. Ale tu się nie wypowiem bo się w tym słabo orientuję.

Havena
21-02-2008, 21:17
Jedyna różnica - szerokość działki - 18m. Na szczęście w oparciu o MB (wydał upoważnienie dla starosty) udało się :lol: .



Witam!
Moglbys napisac cos wiecej o tym odwolaniu do MB? Jak dlugo sie czeka na decyzje?
Tez mam dzialke o szer. 18m, lecz narozna. Chcialabym sie przyblizyc o 2m do drogi. Na razie czekam na decyzje o WZ, ale dobrze by bylo ubezpieczyc sie na przyszlosc, bo projektu szukalam prawie 10 lat i nie chcialabym z niego rezygnowac ;)

ZUZEK
22-02-2008, 08:32
Sytuację miałem bardzo podobną jak sibik3: budynek w granicy, spadek dachu w stronę sąsiada, od jego strony zabudowania (ale nie w granicy - jakieś 4-6 m - pod kątem). Brak MPZP - tylko WZ.
Chciałem się dobudować (również w granicy) i jednocześnie przebudować dach (podniesienie ściany od strony sąsiada i likwidacja spadku dachu).

WZ otrzymałem w normalnym trybie. Następnie wizyta u projektanta. Architekt sporządził uproszczone plany rozbudowy (w wielkim skrócie zaczątek projektu). Pomógł nawet sporządzić wniosek o odstępstwo. Po drodze uzyskałem równiez zgodę sąsiada.
Wniosek o odstępstwo złożyłem w swoim starostwie (oni przesłali je do MB wraz ze swoim stanowiskiem). MB wydał upoważnienie, starosta wydał postanowienie o odstępstwie. Następnie złożyłem wniosek o pozwolenie i otrzymałem decyzję o pozwoleniu na budowę (właśnie 06.02.2006 stała się ostateczna :D ).

Pozdrawiam.
ZUZEK.

sibik3
25-02-2008, 05:50
z tego co wiem MB już nie wydaje teraz takich decyzji, obowiązki te przejęły samorządy
dzięki za pomoc

ZUZEK
25-02-2008, 08:07
z tego co wiem MB już nie wydaje teraz takich decyzji, obowiązki te przejęły samorządy
dzięki za pomoc

Proponowałbym się upewnić.
Jak na razie art. 9 ustawy prawo budowlane nadal funkcjonuje (to on stanowi podstawę do wydania upoważnienia przez MB).
Przy podanej przez Ciebie szerokości (15m) istnieje szansa, że organ wyda decyzję bez uruchomienia całej procedury.

Rochu
25-02-2008, 08:55
Witam,

Jestem wlascicielem dzialki o pow. 800 m2 + uzytkuje od gminy grunt o pow. 110 m2 na zasadzie
umowy bezterminowej. Na mojej ziemi stoi stary domek jakies 105m2 wiec chciałbym do niego dobudowac
jakies 80m2. Problem w tym, ze dobudowka miala by stanac na granicy dzialek tj. mojej i tej
dzierzawionej. Czy w tym w przypadku tez trzeba zachowac ustawowa granice miedzy dzialkami
tj. bodajze 4 metry? Dodam jeszcze, ze na tym dzierzawionym kawalku stoi garaz i watpie żeby
gmina miala w przyszlosci jakiekolwiek plany do 100 m2 kawalka ziemi...