PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator i suche powietrze w domu



aleksik
22-02-2008, 13:06
Witam.
W domu mam zainstalwany reku oraz podłogówkę na obu kondygnacjach - czyli w całym domu za wyjątkiem miejsc pod łóżkami, szafami itp. czyli wg. zaleceń. Jednak od początku cała moja rodzina budzi się rano z tzw. suchym nosem i gardłem. Jak to wygląda u was jako innych urzytkowiników takich instalacji? Co ewentulanie radzicie?

ardziu
22-02-2008, 13:17
Witam.
W domu mam zainstalwany reku oraz podłogówkę na obu kondygnacjach - czyli w całym domu za wyjątkiem miejsc pod łóżkami, szafami itp. czyli wg. zaleceń. Jednak od początku cała moja rodzina budzi się rano z tzw. suchym nosem i gardłem. Jak to wygląda u was jako innych urzytkowiników takich instalacji? Co ewentulanie radzicie?

zmniejszyć obroty wentylatorów

CuoreRosso
22-02-2008, 13:23
Nawilżaj powietrze. Nawilżaczem.

mynia_pynia
22-02-2008, 13:38
Nie ma nic gorszego dla mnie od suchego powietrza - musiałabym spać chyba w garażu :)

d5620s
22-02-2008, 14:42
hej, wy mnie nie straszcie....nienawidze jak ni sucho w nosie i w gardle. Reku jest ale jeszcze nie mieszkamy:(

Jezier
22-02-2008, 15:47
Reku nie ma wpływu na wilgotność w domu.

Piotr_ok
22-02-2008, 19:26
podłogówka?

MCB
22-02-2008, 20:15
Reku nie ma wpływu na wilgotność w domu.

Natomiast wentylacja jak najbardziej :D

MCB

frykow
22-02-2008, 20:31
Reku nie ma wpływu na wilgotność w domu.

Natomiast wentylacja jak najbardziej :D
To może dodajmy, nadmierna wentylacja.

Chociaż nadmierna to może nieodpowiednie słowo. Powiedzmy więc: większa od zwyczajowej w domach z went. grawitacyjną. :)

d5620s
22-02-2008, 20:37
to znaczy????????

MCB
23-02-2008, 20:02
to znaczy ...
że w każdym domu źródło wilgoci jest takie samo: wilgoć w powietrzu czerpanym z zewnątrz (tzw. świeżym :D ) oraz wilgoć nazwijmy ja bytową.

Na źródło zewnętrzne wpływu raczej nie mamy. Pozostaje źródło wewnętrzne.
Przyjmijmy, że jest ono stałe. Teraz od wielkości wymian powietrza będzie zależał ostateczny poziom wilgoci w pomieszczeniach.
Dlaczego przy wentylacji mechanicznej jest "sucho"? Dlatego, że w przeciwieństwie do grawitacyjnej ona rzeczywiście działa. Niekiedy działa przesadnie i dlatego należy nią sterować bazując na wskaźniku wilgotności.

Może wystąpić taka sytuacja, że oba źródła wilgoci będą niewystarczające. Tylko, że nie zależy to od rodzaju wentylacji.

Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.

MCB

odaro
23-02-2008, 20:41
Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.

MCB

Tylko czy wtedy skuteczność wentylacji nie będzie przypadkiem taka sama jak przy grawitacyjnej czyli... po co ta wentylacja mechaniczna 8)

frykow
23-02-2008, 22:15
Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.

MCB

Tylko czy wtedy skuteczność wentylacji nie będzie przypadkiem taka sama jak przy grawitacyjnej czyli... po co ta wentylacja mechaniczna 8)
Po pierwsze nie będzie to samo, bo zapewne będziesz miał także wymiennik ciepła - a więc oszczędności w ogrzewanie. A po drugie problem z suchym powietrzem występuję tylko zimą, gdy na dworze są dużo niższe temperatury niż w domu. W lato, wiosnę i jesienią będziesz mógł się cieszyć wspaniale wentylowanym domem ;)

odaro
23-02-2008, 22:28
Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.

MCB

Tylko czy wtedy skuteczność wentylacji nie będzie przypadkiem taka sama jak przy grawitacyjnej czyli... po co ta wentylacja mechaniczna 8)
Po pierwsze nie będzie to samo, bo zapewne będziesz miał także wymiennik ciepła - a więc oszczędności w ogrzewanie. A po drugie problem z suchym powietrzem występuję tylko zimą, gdy na dworze są dużo niższe temperatury niż w domu. W lato, wiosnę i jesienią będziesz mógł się cieszyć wspaniale wentylowanym domem ;)

I tak i nie

Na forum został zawarty konsensus że wentylację mechaniczną instalujemy głównie dla komfortu a nie dla oszczędności.
Ale jak zmniejszamy ilość wymiany powietrza z powodu niskiej wilgotności może się okazać że komfort wcale nie lepszy.

Natomiast w lecie część osób otwiera okna bo w upalne lato wentylacja też nie wystarcza.

Takie są moje przemyślenia i wcale nie jestem przeciwnikiem wentylacji mechanicznej ale widzę ograniczenia takiej wentylacji.

MCB
24-02-2008, 08:54
Na forum został zawarty konsensus że wentylację mechaniczną instalujemy głównie dla komfortu a nie dla oszczędności.

Owszem. Jednakże bardzo często na forum wentylacja mechaniczna jest utożsamiana z rekuperacją i ciągle trzeba to wyjaśniać.



Ale jak zmniejszamy ilość wymiany powietrza z powodu niskiej wilgotności może się okazać że komfort wcale nie lepszy.

Pisałem, że do niezbędnego minimum. To minimum wyznacza właśnie komfort.
Jeżeli nie pomoże to należy podjąć inne działania.



Natomiast w lecie część osób otwiera okna bo w upalne lato wentylacja też nie wystarcza.


W lecie otwiera bo grawitacyjna po prostu nie działa. Dlatego u mnie będzie mechaniczna i do tego GWC. Klimy to nie zastąpi, ale trochę pomoże.

Jest jeszcze jeden argument za mechaniczną. Wiele osób pisze o tym, że wolą wietrzyć otwierając okna, słuchać śpiew słowików i takie tam...
OK, proszę jednak pamiętać o tym, że dom powinien być wietrzony także podczas naszej nieobecności. W tym przypadku tylko dobrze wykonana wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna spełni swoją rolę.

MCB

VIP Jacek
24-02-2008, 10:01
MCB napisał:
to znaczy ...
że w każdym domu źródło wilgoci jest takie samo: wilgoć w powietrzu czerpanym z zewnątrz (tzw. świeżym ) oraz wilgoć nazwijmy ja bytową.

Na źródło zewnętrzne wpływu raczej nie mamy. Pozostaje źródło wewnętrzne.
Przyjmijmy, że jest ono stałe. Teraz od wielkości wymian powietrza będzie zależał ostateczny poziom wilgoci w pomieszczeniach.
Dlaczego przy wentylacji mechanicznej jest "sucho"? Dlatego, że w przeciwieństwie do grawitacyjnej ona rzeczywiście działa. Niekiedy działa przesadnie i dlatego należy nią sterować bazując na wskaźniku wilgotności.

Może wystąpić taka sytuacja, że oba źródła wilgoci będą niewystarczające. Tylko, że nie zależy to od rodzaju wentylacji.

Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.


zgadzam się ze wszystkim.

aleksik
28-02-2008, 11:34
Dzieki za te wszystkie odpowiedzi, wypowiedzi itp.
Nie wiem czy macie reku, szczeglnie osoby, które się wypowiadają bardzo mądrze (bez urazu) ale jak funkcjonować przez "kilka" miesięcy w domu (od października do marca, w którym mamy suche nose, suche gardła itp...
Podajcie możliwości regulacji lub ew. dobre nawilżacze.

aleksik
01-03-2008, 21:52
podnoszę

MCB
02-03-2008, 06:38
aleksik:
1. Jaką masz temperaturę w pomieszczeniach: sypialnia, salon (dzień, noc)?
2. Jaką masz temperaturę podłogi w tych pomieszczeniach (dzień, noc)?
3. Jaką masz wilgotność w tych pomieszczeniach (dzień, noc)?
4. Jaka jest ilość wymian w tych pomieszczeniach (dzień, noc)?
5. Jaka jest temperatura nawiewu w tych pomieszczeniach (dzień, noc)?

MCB

adam_mk
02-03-2008, 16:05
też jestem ciekawy...
Adam M.

Depi
03-03-2008, 13:42
Ja też. aleksik narzeka na suchość a ciekawym, czy zmierzył ile tam faktycznie jest?

W domu gdzie obecnie mieszkam przy went grawitacyjnej wilgotność oscyluje w okolicach 40%. Dla niektorych to może być już za mało.

Myślę, że jeszcze prostszą i lepszą metodą jest obniżenie temperatury w domu. Przy podłogówce powinno spokonie wystarczyć 19st. Plusów jest kilka - wilgotniej, taniej, zdrowiej...

Co do tego, czy reku jest do oszczędzania, czy do komfortu, to myli się odaro że niby "ustalono", że dla komfortu, a nie dla oszczędności. Fakty są takie, że dla otrzymania komfortu w domu z went grawitacyjną trzeba po prostu otwierać okna. Ja inaczej nie mogę spać, bo się dusze. Wszystkie wyliczenia wtedy biorą w łeb. Nam rachunek za gaz w zeszły miesiącu przyszedł na 3500 zł. Fakt, że dom jest wielki (chyba 360 m2) i nie nowy, ale jednak.

Oszczędności nie będzie, jeśli ktoś ma niewielkie potrzeby jeśli chodzi o świerze powietrze. Jeśli jednak chcesz prawdziwego komfortu, to przy grawitacji wydasz fortunę, a przy reku nie. I to moim zdaniem jest prawidłowe postawienie sprawy.

Yoric
03-03-2008, 14:47
Ja też. aleksik narzeka na suchość a ciekawym, czy zmierzył ile tam faktycznie jest?
W domu gdzie obecnie mieszkam przy went grawitacyjnej wilgotność oscyluje w okolicach 40%. Dla niektorych to może być już za mało.


hehehe - rozumiem, ze jestes w stanie udowadnic, ze to nie z WM i REKU aleksik ma problemy tylko z samym soba hahahahaha


MCB,

Argument o wentylowaniu domu podczas naszej nieobecnosci w lato jest absolutnie nietrafiony :)

Primo - wentylacja grawitacyjna posiada takze nawiewy jak :
- ZETKA
- Nawiew do kominka
- NAwiew do spizarni
Dzieki takim nawiewom dom bedzie wentylowany nawet przy zamknietych oknach.
Secundo - po co intensywna wentylacja gdy nas nie ma w domu ... ? komu ona potrzebna .. ?? roslinom ??? rozumiem, ze jak zima wyjezdzasz na narty to bron boze nie wylaczasz wentylacji ;-)

(Y)

Depi
03-03-2008, 15:59
hehehe - rozumiem, ze jestes w stanie udowadnic, ze to nie z WM i REKU aleksik ma problemy tylko z samym soba hahahahaha


Absolutnie nie. Po prostu wydaje mi się, że aleksik powinien podać konkretne dane - temp, ilość wymian, temperaturę powietrza itp. Kombinacja zbyt dużego przewietrzania i zbyt gorącego powietrza może być źrodłem problemu, ale tego nie wywróży się z kart.

Tak już zupełnie na marginesie, to ja się zastanawiam nad systemem nawilżającym do domu. Prostym tanim i skutecznym oczywiście. Wątek temu poświęcony sobie zmarł, a szkoda.

Należy jednak pamiętać, że zbyt wysuszone zimą powietrze nie jest związane wyłącznie z WM.

budulec1
03-03-2008, 19:36
Tak już zupełnie na marginesie, to ja się zastanawiam nad systemem nawilżającym do domu. Prostym tanim i skutecznym oczywiście. Wątek temu poświęcony sobie zmarł, a szkoda.
.
wystarczy jak założysz akwarium w każdym pokoju :wink:

adam_mk
03-03-2008, 20:25
"Argument o wentylowaniu domu podczas naszej nieobecnosci w lato jest absolutnie nietrafiony

Primo - wentylacja grawitacyjna posiada takze nawiewy jak :
- ZETKA
- Nawiew do kominka
- NAwiew do spizarni
Dzieki takim nawiewom dom bedzie wentylowany nawet przy zamknietych oknach. "

Jest tylko jedno ale... :lol:
Ale wentylacja grawitacyjna jest SEZONOWA! Latem nie istnieje...
I tyle...
Adam M.

zbigmor
04-03-2008, 07:01
"Argument o wentylowaniu domu podczas naszej nieobecnosci w lato jest absolutnie nietrafiony

Primo - wentylacja grawitacyjna posiada takze nawiewy jak :
- ZETKA
- Nawiew do kominka
- NAwiew do spizarni
Dzieki takim nawiewom dom bedzie wentylowany nawet przy zamknietych oknach. "

Jest tylko jedno ale... :lol:
Ale wentylacja grawitacyjna jest SEZONOWA! Latem nie istnieje...
I tyle...
Adam M.

Koledzy, ale naprawę bez przesady proszę. Wentylacja grawitacyjna latem jest jak najbardziej nie wystarczająca dla pełnego komfortu, ale nie można mówić, że nie istnieje. Istnieje prawie zawsze, chyba, że ktoś ma taką samą temperaturę jak na zewnątrz. Po prostu czasami jest odwrócona.
Argument, że ktoś musi mieć całą zimę okna otwarte, bo się udusi ( :) ) i dlatego musi mieć wentylację mechaniczną - proponuję ciepła kraje z domkami z bambusa przykryte liśćmi z bananowca.
Jak tylko nasza cywilizacja przeżyła tyle wieków bez tych wynalazków?
Jestem zwolennikiem went. mechanicznej, mam grawitacyjną.

Pozdrawiam

MCB
04-03-2008, 07:24
MCB,

Argument o wentylowaniu domu podczas naszej nieobecnosci w lato jest absolutnie nietrafiony :)

Primo - wentylacja grawitacyjna posiada takze nawiewy jak :
- ZETKA
- Nawiew do kominka
- NAwiew do spizarni
Dzieki takim nawiewom dom bedzie wentylowany nawet przy zamknietych oknach.
Secundo - po co intensywna wentylacja gdy nas nie ma w domu ... ? komu ona potrzebna .. ?? roslinom ??? rozumiem, ze jak zima wyjezdzasz na narty to bron boze nie wylaczasz wentylacji ;-)
(Y)

ad1 - ZETKA : u mnie nie istnieje
ad2 - nawiew do kominka : u mnie bezpośrednio do wkładu
ad3 - nawiew do spiżarni : u mnie spiżarnia jest całkowicie odizolowana od reszty domu

Co do wentylacji gdy nas nie ma w domu to nigdzie nie pisałem, że ma być intensywna. Musi być odpowiednia co oznacza tak mała jak to tylko możliwe przy zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa. Może być załączana cyklicznie. Roślinom pewnie nie jest potrzebna, ale wilgoci z domu przed wyjazdem nie usunę. Jak chcesz mieć zaduch i grzyba na ścianie po powrocie to wyłączaj.

MCB

basiab
04-03-2008, 07:52
Ja jeszcze WM i reku nie mam bo z budową dopiero ruszamy, ale jak dzwoniłam do producenta (pro-vent) w sprawie wielkości czyt. wydajności centrali i GWC to otrzymałam informacje żeby nie przewymiarowywać reku bo potem jest za sucho w domu i trzeba okresowo wyłączać centrale. Widzę, że to chyba jest prawda. Może twoja centrala jest źle dobrana?

adam_mk
05-03-2008, 06:48
"ale nie można mówić, że nie istnieje. Istnieje prawie zawsze, chyba, że ktoś ma taką samą temperaturę jak na zewnątrz. Po prostu czasami jest odwrócona. "

No, to fajnie!
Twierdzisz, że z kanałów WYWIEWNYCH dla odmiany pizga ciepełkiem?
A ktoś je czyści? Jak często?
Bo to niebezpieczne może być... Te wszystkie pyłki... kurz...
Adam M.

aleksik
17-03-2008, 18:33
Witam.
Trochę dawno nie śledziłem wątku.
Było kilka pytań odnośnie tmperatur w domu.Trudno określić temperatury w określonych pomieszczeniach, gdyż przy Reku powietrze ciągle krąży.
Ale na parterze mam około 21 - 22 stopni -podłogówka + kominek, na piętrze około 20-21 stopni. Trudno mi powiedzieć jaką mam wilgotność gdyż nie mam żadnego higrometru do jej zmierzenia.

adam_mk
17-03-2008, 20:37
Złap jaką fuchę lub zostań z godzinę w robocie.
Hygrometr w markecie za 30zł dostaniesz..
Akurat by było...
Adam M.

byry007
29-12-2013, 11:10
Odgrzewam temat troche u mnie jest problem z suchym powietrzem w sypialni , śpią 2 dorosłem osoby i dziecko, 100% podłogówka WM z reku Jan gaz 350 , żona w nocy wypija dużą szklankę napoju , w nocy zrobiłem tak ze drzwi zostawiłem otwarte i wentylacje dałem na 15 % wcześniej miałem 25-30 % ,dziś wstawię stacje pogodową do sypialni w salonie mam 50-55% wilgotności co jest nie tak w sypialni ze po nocy jest takie suche powietrze ??

talar
29-12-2013, 14:18
50 do 55% to optymalnie jak dla mnie
obiegowa opinia mówi o wilgotności od 40% do 60% w pomieszczeniach mieszkalnych
ile wyszło w sypialni?

adam_mk
29-12-2013, 14:35
Dopiero wyjdzie.
Pisze, że na noc wstawi pomiar.
Też jestem ciekaw ile będzie.
Uszczelek w oknach Ci nie powycinali przy zakupie?

Adam M.

Tomasz Brzęczkowski
29-12-2013, 18:19
Odgrzewam temat troche u mnie jest problem z suchym powietrzem w sypialni , śpią 2 dorosłem osoby i dziecko, 100% podłogówka WM z reku Jan gaz 350 , żona w nocy wypija dużą szklankę napoju , w nocy zrobiłem tak ze drzwi zostawiłem otwarte i wentylacje dałem na 15 % wcześniej miałem 25-30 % ,dziś wstawię stacje pogodową do sypialni w salonie mam 50-55% wilgotności co jest nie tak w sypialni ze po nocy jest takie suche powietrze ??
Może Pan sprawdzić pobór mocy na tych 15 czy 20% ? Czy tam w ogóle można zejść poniżej 50%

byry007
30-12-2013, 07:29
No i pomiar dostał w łeb żona na noc zostawiła otwarte drzwi na korytarz i ja uchyliłem okno na wentylacje wczoraj na 2 godzin przed snem popołudniowym dziecka , ale teraz jest 62% w sypialni drzwi zamknięte od 2 godzin i wentylacja od wczoraj tak na nie całe 20 % a w salonie 55% wilgotnosci , w domu czuć inne powietrze jak sie wejdzie z dworu tak jakby delikatny zaduch , uszczelki chyba są :) , nie mam jak sprawdzić jaki pomiaru mocy , wiem ze chyba centrala rusza od 10 % na skali .

owp
30-12-2013, 20:25
Cześć, też tak mam - wilgotność 50%, a rano w sypialni odczuwalna suchość, może to podłogówka daje taki efekt... Teraz otwieram okno i jak mi się zrobi 17st to mi się najlepiej śpi.

byry007
30-12-2013, 20:59
Może kurz w sypialni jest większy i wzbija sie w powietrze , pod łóżkiem nikt dobrze nie odkurzy może to tego wina .

nydar
30-12-2013, 21:14
,,Zaduch" to jest określenie,, ciężkiego'' powietrza. Inaczej mówiąc,ciężej się oddycha .Ale przyczyną nie jest stężenie pary wodnej,które w zakresie 40-55% nie odczuwamy a stężenie CO2 którego stężenie powyżej dla jednych 1500 dla innych 2000ppm odczuwamy jako zaduch. Zmniejszamy wydajność rekuperatora,podnosimy stężenie pary wodnej ale i CO2 w sypialni. Zwiększamy wydajność rekuperatora ,sucho w gardle bo sucho ale zmniejszamy stężenie CO2. Zaduch to odczucie stężenia CO2 a nie pary wodnej w widełkach 40-55 czy nawet 60%.

byry007
30-12-2013, 21:47
Czyli co zrobić żeby było dobrze ??przed sen wietrzyć ?? to po co WM

nydar
30-12-2013, 22:05
Co robić? WM to jest rozwiązanie dla hali przemysłowej a nie dla domu .Dom wymaga 25m3/osobę bo nie ma lakierni czy innej wanny galwanicznej.
Wymaga mało i powinien korzystać z natury.A natura potwierdza, że ciepłe,wilgotne w tym i CO2 się unosi.Domowi wystarczy wentylacja wyporowa.Żona nie będzie piła po nocy.(ale to zabrzmiało).

owp
31-12-2013, 06:13
Ha, przypomniał mi się cytat z Friends (Joy i Ross):
- chcesz radę?
- Tak
- proszę: trzeba było się nie żenic
:-)
Czy wysoki poziom co2 wysusza skórę?

byry007
31-12-2013, 08:47
Dzis pomiar był taki jak sie kładłem spać to było 22 z kawałkiem 52% wilgotności a rano juz jest 23 C i 60% a tak żona twierdzi że było sucho ,to twierdzisz ze WM nie do domu a na forum tak ją zachwalają i twierdzą że jest potrzebna do zysku cieplnych w domach energooszczędnych. Zmniejszę temp w sypialni ale na ile ?? 19 to żona mi sie wyprowadzi z sypialni hehe

nydar
31-12-2013, 09:01
Skoro 60% przy 23oC to za mało polecił bym raczej wizytę u dermatologa a nie FM.
WM jest ok. tyle,że nie mieszająca a wyporowa i nie wyklucza rekuperacji.

byry007
31-12-2013, 14:03
Dermatolog to chyba nie ten specjalista

owp
01-01-2014, 19:01
byry - czemu nie podkręcisz wentylacji?
23st w sypialni to jest nie do wytrzymania dla mnie, skoro tak rośnie wilgotność, to trzeba zwiększyć wentylację

byry007
02-01-2014, 19:34
Temp w sypialni właśnie zmniejszyłem zobacze ile wyjdzie temp po skręceniu , myślałem że jak jest suche powietrze to jak zwieksze moc bedzie bardziej suche , teraz mam 22 C 45 %

fotohobby
03-01-2014, 07:47
Jak da mnie, to wilgotność masz idealną.
Temperaturę juz nie, bo 22-23 w sypialni to dla mnie męka.

Właściwie, to masz teraz taką samą wilgotność, jak w pozostałej cześci domu.
"Wywal" :) żonę na jedną noc do salonu. Jeżeli spędzi ją lepiej, to oznacza, że w sypialni jest coś (meble, podłogi, farba, roztocza, wkład materaca) na co jest uczulona.

gentoonx
03-01-2014, 18:09
...
"Wywal" :) żonę na jedną noc do salonu. Jeżeli spędzi ją lepiej, to oznacza, że w sypialni jest coś (meble, podłogi, farba, roztocza, wkład materaca) na co jest uczulona.

Oj, to niebezpieczne, bo może się okazać że uczulenie na współmałżonka i on poleci na kanapę do salonu na stałe :lol2:

po co robić precedens?

roker
08-01-2019, 13:38
Witam,
odświeżę kotleta, nie chcąc zakładać nowego wątku. A ten już troszkę przestarzały jest.
Otóż mam reku Brink Renovent Excellent 300 PLUS z odprowadzeniem skroplin. Domek piętrowy, parter podłogówka, piętro grzejniki + łazienka podłogówka.
Sypialnia 2os + małe dziecko - wartość wilgotności powietrza w miarę stała wieczorem 21stopni C i 40% wilg., rano 21 stopni C o 35% wilg. niestety rano występuje u nas efekt "suchego gardła", również dziecko źle sypia (może nie jest to związane z wilgotnością).
zastanawiam się jak polepszyć ten komfort przynajmniej w sypialni, mały nawilżacz? Nie chcę zastosować automatycznego nawilżacza ultradźwiękowego gdyż mamy psa, który sypia na dole jedynie (chyba że jakiś taki w formie mikro żeby na parter te dźwięki nie docierały?).
Proszę was o radę co można w tej sytuacji zrobić?

Pan Kejk
08-01-2019, 13:53
Kup nawilżacz ewaporacyjny, np. Stadler. Włączaj go w dzień, gdy nikogo nie ma, żeby podbić wilgotność przed powrotem do domu albo ustaw na niższy bieg i wentylator nie będzie przeszkadzał.