PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ocieplać ocieplone???????



Andre
28-08-2003, 20:14
Mam dom wybudowany w roku 1988 w technologii STOLBUD MIKOŁAJKI.
Są to elementy o konstr. drewnianej wypelnionej matami trzcinowymi o grubości 4x5cm i otynokwane. Wsp. K w/g norm z 88roku wynosił 0,6 .
Dla porównania 1.5 suporeksu miało K 1,5. (teraz jest jakoś inaczej)
Dom jest suchy, ciepły i ekologiczny.
Tymczasem kilku moich sąsiadów mających takie same domy w trakcie wymiany okien (co rozumiem) ociepla ściany styropianem.
Czy słusznie? Kto wie czy punkt rosy nie powstanie gdzieś w trzcinie i nie zacznie to wszystko gnić?
Proszę o opinie i dyskusję na ten temat :P

HenoK
28-08-2003, 21:00
Mam dom wybudowany w roku 1988 w technologii STOLBUD MIKOŁAJKI.
Są to elementy o konstr. drewnianej wypelnionej matami trzcinowymi o grubości 4x5cm i otynokwane. Wsp. K w/g norm z 88roku wynosił 0,6 .
Dla porównania 1.5 suporeksu miało K 1,5. (teraz jest jakoś inaczej)
Dom jest suchy, ciepły i ekologiczny.
Tymczasem kilku moich sąsiadów mających takie same domy w trakcie wymiany okien (co rozumiem) ociepla ściany styropianem.
Czy słusznie? Kto wie czy punkt rosy nie powstanie gdzieś w trzcinie i nie zacznie to wszystko gnić?
Proszę o opinie i dyskusję na ten temat :P
Sprawdziłem same maty z tynkiem dają współczynnik U=0,326 W/(m2*K).
Uwzględniając szkielet drewniany to pewnie wyjdzie tak jak podajesz.
To co piszesz ma swoje uzasadnienie. Przy właściwościach ściany trzcinowej przesuniecie punktu rosy do styropianu bez np. paroizolacji od strony wnętrza budynku będzie praktycznie niemożliwe i może prowadzić z czasem do zawilgocenia trzciny.
Można by ten problem rozwiązać poprzez pozostawienie pomiędzy styropianem a ścianą trzcinową szczeliny wentylacyjnej lub zastosowanie styropianu ryflowanego.
Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby ocieplenie od zewnatrz warstwą wełny mineralnej.