PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o namiar (gaz) Warszawa



Noel
29-08-2003, 10:16
Czy ktoś ma namiar na osobę wykonującą projekty przyłącza gazowego (pytam bo w gazowni zaśpiewali za sam projekt 900 zł !!!!)

Grześ z Krakowa
29-08-2003, 11:53
Nie daj sie wrobic
od 11 lipca 2003 zgodnie z nowymi przepisami projekt przylacza gazowego wykonuje na wlasny koszt gazownia. a jezeli juz taki masz to musza czesc odliczyc w moim rejonie - Krakow odliczono mi z tego tytulu 200 zl. Za projekt zaplacilem 400 (bez rachunku z rachynkiem + VAT) wiec w sumie wyrzucilem 200 zł

Bylem 2 tygodnie wcześniej i pytalem sie co i jak. To facet nawet nie wspomnial ze za dwa tygodnie oni beda musieli wykonac projekt. A wrecz podal mi kilku projektantow (jego kolesiow) ktorzy spiewali od 600 zł w gore.

Po czym jak przynioslem juz gotowy projekt od kogos innego to zaczal marudzic ze to jest niekompletne ze ktos to robil nie majac pojecia o projektowaniu itd.
Po czym jak mu wypomnialem o zmianach w przepisach i ze to oni powinni robic projekt a on napewno wiedzial o tym wczesniej to zmiekl i przepraszal

Trzeba sie pilnowac na kazdym kroku

Noel
29-08-2003, 12:29
To jest jakiś obłędzik .....
Chcę przed rozpoczęciem budowy podłączyć do działki wodę (mam oczywiście wszystkie warunki techniczne). Z wody dowiedziałem się, że muszę mieć projekt. I OK ......Skoro robię projekt przyłącza wody (350 zł) to warto zrobić również za jednym zamachem energię i GAZ potem geodeta da to na ZUD i po "jabłkach" A TU "MIŁE" ZASKACZENIE - za projekt przyłącza gazu (tylko kilka kresek na mapce) - 900 stówek !!!
Po poście -
"Nie daj sie wrobic
od 11 lipca 2003 zgodnie z nowymi przepisami projekt przylacza gazowego wykonuje na wlasny koszt gazownia"
zadzwoniłem do gazowni - oni nic nie wiedzą. Jak to więc jest ????

Grześ z Krakowa
29-08-2003, 14:06
Mnie poinformowano ze w tej chwili koszty projektu przylacza pokrywa gazownia. Tak przynajmniej jest u nas ale mozesz to sprawdzic i zadzwonic bo chyba warto zaoszczedzic jak by nie bylo 900 zl

Noel
29-08-2003, 14:08
Wielkie dzięki :wink: Ja teraz w gazowni podrążę ten temat (a będę nieugięty)

Grześ z Krakowa
29-08-2003, 14:44
tzn dokladniej powiedziano mi ze sa dwie drogi
1) robisz ty projekt na wlasna reke a oni z tego tytulu odliczaja 200 zl
2) oni robia projekt i nic nie zwracaja

wiec jednak wychodzi ze taniej jest zlecic gazowni chyba ze znadziesz kogos kto zrobi to ponizej 200 zl ale reaczej to jest nierealne

powodzenia

infiniti
03-09-2003, 12:58
Noel, obowiązek wykonania projektu spoczywa na przedsiebiorstwie sieciowym (energetycznym, gazowniczym, etc.) i to wcale nie od 11 lipca br., gdyz wynika z ustawy Prawo energetyczne (art. 7 ust 4 ustawy) i rozporzadzen (tzw. rozporzadzeń przyłączeniowych i taryfowych - a jest ich bodajze po trzy sztuki, osobne dla elektrycznosci, gazu i ciepla).

Zgodnie z trescia rozporzadzenia taryfowego w nakladach na budowe odcinków sieci sluzacych do przylaczenia podmiotów, "uwzglednia sie wydatki ponoszone na wykonanie prac projektowych i geodezyjnych, uzgodnienia dokumentacji, uzyskania pozwolen na budowe, na zakup lub budowe elementów odcinków sieci sluzacych do przylaczenia podmiotów z uwzglednieniem dlugosci tych odcinków, na wykonanie robót budowlano-montazowych wraz z nadzorem, na wykonanie niezbednych prób oraz oplaty za zajecie terenu".

Oczywiscie tyle prawo, a z praktyka roznie bywa - wystarczy im pokazac, ze zna sie swoje prawa i będzie się ich konsekwentnie domagać, wtedy miękna w oczach. Nie odpuszczaj, bo co Ci po zwrocie 200zl, jak zaplacisz za projekt 900zl? Aha, wszystko to ww. dotyczy sytuacji gdy siec gazowa juz jest i mowimy tylko o samym przylaczu. Gdyby sie okazalo, ze w gre wchodzi koniecznosc rozbudowy sieci, to juz zupelnie inny temat i to na dluga rozmowe. Przy czym inaczej w tej kwestii traktowana jest (np. przez URE) rozbudowa sieci elektrycznej, a inaczej gazowej. Osobny temat.
Pozdrawiam,
-infiniti.

Noel
03-09-2003, 13:12
INFINITI - dokładnie wszystko (łącznie z gazem jest w ulicy) 1 może 2 metry od ogrodzenia. Spróbuje poszukać wspomniane wyżej rozporządzenia. Dzięki :D

infiniti
03-09-2003, 14:54
Uscislajac dalej - oczywiscie mowimy o projekcie samego przylacza (czyli od rury do skrzynki, z grubsza biorąc). Projekt instalacji wewnętrznej bowiem nie podlega tym regulacjom, wiec trzeba go zrobic i oplacic we wlasnym zakresie. A problem w tym, ze zdaje mi sie bez projektu instalacji wewnetrznej gazownia nie przylaczy (czyli nieco inaczej niz w przypadku energii elektr.).

Mic
04-09-2003, 08:55
Generalnie wszystko sie zgadza, gazownia moze sama wykonac projekt, albo inwestor moze to zrobic i wtedy gazownia odlicza pewna kwote (na pewno mniej niz sie zaplacilo w rzeczywistosci za projekt). Roznica jest tylko taka ze jak gazownia robi wszystko to ma na to 8-9 miesiecy (tak mnie poinformowali), a jak sam robisz to jest szansa zrobic to znacznie szybciej.

GRom
11-09-2003, 12:48
A elektrownia 2 lata

infiniti
11-09-2003, 14:06
Niestety, racja.
Ciekawe, ze gazownia najczesciej odmawia rozbudowy sieci ze wzgledow ekonomicznych, bo za maly odbior gazu i sie im nie oplaca. A jak ma klienta ktoryby im zwiekszyl zuzycie i to niewielkim kosztem (przylacze tylko) to każą mu czekac miesiacami. W miedzyczasie klient kupuje piec olejowy, albo elektryczny i olewa gazownie. I tak zaklete kolko sie zamyka.
-infiniti