PDA

Zobacz pełną wersję : olej czy gaz ???



as.kjdd
24-02-2008, 20:21
mam do wyboru olej opałowy lub gaz ziemny???, co wybrać w czasie gdy szykują się tak drastyczne podwyzki gazu???, obecnie wynajmuje dom 110 m2, słaba izolacja posadzki-5 cm styropian, ściany 10 cm styropian i bez ocieplenai stropu, piec ulricha i koszt waha sie w granicach 4000 PLN za cały rok, czy to jest aż tak drogo???, orzy tak kiepskim ociepleniu domu???
Temperatura 21 stopni jak w nim jestesmy i 18 w nocy> jakie ogrzewanie wybrac?????

EZS
24-02-2008, 20:56
jeszcz rok temu nie miałam wątpliwości - gaz. Teraz nic nie jest pewne. Wybierz co chcesz ale zrób też kozę na węgiel z rozprowadzeniem powietrza. To chyba najbardziej pewne i tanie żródło. A olej / gaz jako dopełnienie :-?

Sasha
24-02-2008, 21:06
Jak masz dostęp do gazu bierz gaz - nawet jeżeli cena skoczy to cena oleju również

Petronelli
25-02-2008, 06:27
jeżeli masz dostęp do gazu ziemnego to CHYBA gaz ,chyba dlatego, iż cena gazu jest uzależniona od ceny ropy , i teraz jeżeli cena ropy wzrośnie ,to cena gazu pójdzie za nią (przynajmniej powinna ,chyba że "strategia" PGNIG dokładania do ceny gazu importowanego będzie kontynuowana a rząd będzie dokładał do tego z naszych podatków) , natomiast jeżeli cena ropy spadnie to nie sądzę aby poszła za tym od razu obniżka ceny gazu , natomiast olej opałowy podąży za cenami ropy, ale niestety tez zmiany będą bardziej odczuwalne również w drugim kierunku :-?

androzek
25-02-2008, 06:37
Wszystko jak zwykle zależy od ilości kasy.Jak masz kasę zrób np.pompę ciepła.Jak nie przeraża Ciebie węgiel kup piec z zasobnikiem.Jedno i drugie wyjdzie taniej w eksploatacji przy różnych kosztach inwestycji.Pozsotaje równeiż dom 3-5 litrowy z 20 cm styro na ścianie,rekuperatorem itp.
Wracając do początku zrób kalkulację finansową.

ZW
25-02-2008, 11:44
Wszystko co da się nalać do baku (olej, propan, może za kilka lat prąd) będzie drożało szybciej niż to co nadaje się "tylko" na opał (gaz ziemny, drewno).

Tak nakazuje tradycja podatkowa w Polsce.

mk CocaYna
27-02-2008, 14:30
Z gazem jednak mocno bym się zastanowiła na Twoim miejscu. Ceny gazu mają poszybować o 30% w górę.... :(

Jeja
27-02-2008, 22:01
Wszystko co da się nalać do baku (olej, propan, może za kilka lat prąd) będzie drożało szybciej niż to co nadaje się "tylko" na opał (gaz ziemny, drewno).

Tak nakazuje tradycja podatkowa w Polsce.
A dlaczego sądzisz że gaz ziemny nie nadaje się do baku.

sailor_ro
28-02-2008, 07:58
Gaz ziemny też służy do napędzania pojazdów,więc ten argument łatwo można obalić.
Mając do wyboru gaz ziemny i olej opałowy wybrałbym gaz,oczywiście pod warunkiem że koszty przyłącza nie byłyby drastycznie wysokie.Uzupełniająco stosowałbym kominek.
Dlaczego nie olej??W tym przypadku koszty gazu (eksploatacji)jednak póki co niższe,wydaje mi się że jesli gaz bedzie drożal,olej równiez,cudów nie ma.
Kocioł gazowy jest tańszy,można kupić wiszacy.No i ostatnia rzecz odpada zbiornik.
Ja wybrałem olej,dlatego że u mnie alternatywą był gaz ... płynny.
pozdrawiam

mapatut
28-02-2008, 08:16
Z gazem jednak mocno bym się zastanowiła na Twoim miejscu. Ceny gazu mają poszybować o 30% w górę.... :(

pożyjemy zobaczymy, obstawiam, ze więcej jak 10-12% nie zdrożeje. Poza tym olej opałowy drozeje także i drożeć będzie dalej, po prostu nie mówi się o tym tak jak o gazie.

Autorowi wątka ja polecę zdecydowanie gaz, tylko sporo zależy od kosztów przyłączenia tego gazu do budynku. Jeśli gazociag blisko to OK, ale jeśli nie to warto popytać w gazowni o koszty przyłącza. Myślę, że koszty eksploatacji gazu i tak zawsze będą konkurencyjne w stosunku do innych paliw a komfort użytkowania największy. Oprócz tego koszty instalacji też niższe dla gazu niż dla oleju: tańsze kotły, nie potrzeba jakiegoś zbiornika na olej, ten zbiornik gdzieś musi stać i najlepiej nie szpecić, jeśli w piwnicy to trzeba ją zbudować a jeśli normalnie pod ziemią to też są to koszty, dojazd dla cysterny z olejem do zatankowania też trzeba przewidzieć - niby szczegóły ale w realizacji okaże się, że to są dodatkowe koszty.

Dodatkowa sprawa to to, ze przy okazji ogrzewania gazowego warto wtedy zrobić kuchnię gazową. Z pewnoscią będzie taniej gotować na gazie niż na kuchni elektrycznej i czajnikiem elektrycznym.

Takie jest moje zdanie, oczywiście nikt nie musi się z tym zgadzać ;)

NOTO
28-02-2008, 08:28
Wszystko co da się nalać do baku (olej, propan, może za kilka lat prąd) będzie drożało szybciej niż to co nadaje się "tylko" na opał (gaz ziemny, drewno).

Tak nakazuje tradycja podatkowa w Polsce.

CNG to gaz ziemny - ostro propagowany ... niestety nie w Polsce. Ale to się zmieni.

mario1976
28-02-2008, 09:18
Wszystko co da się nalać do baku (olej, propan, może za kilka lat prąd) będzie drożało szybciej niż to co nadaje się "tylko" na opał (gaz ziemny, drewno).

Tak nakazuje tradycja podatkowa w Polsce.

CNG to gaz ziemny - ostro propagowany ... niestety nie w Polsce. Ale to się zmieni.

Zgadza się. Gaz można tankować (w PL jest tylko kilka stacji). VW sprzedaje już na PL rynky VW Caddy 2.0 z instalacją CNG. Czytałem też o włascicielu warsztatu montującego gaz, który jako reklamę w swoim BMW ma instalacje LPG i CNG.

Moim zdaniem czy gaz czy olej to ruletka. Pamiętam jak kilka lat temu wszyscy robili olej bo było tanio. Później olej poszedł w górę i znajomy, który mając dostęp do gazu zrobił olej pluł sobie w brodę.

Ja robie gaz bo mam do podciągnięcia 36mb, które finansuje gazownia. Ja płacę za przyłącza, mapki, projekt więc całośc zamykam w jakiejśc znośnej kwocie.